Jlietuuc |Tri2tsrlfe (fTimnuit Mist legt luchtverkeer en scheepvaart in heel West-Europa stil Doodstraf geëist tegen zeven Amersfoortse kampbeulen Russen willen voor verkiezingen een gelijkgeschakeld Berlijn Wist U MAANDAG 29 NOVEMBER 1948 BUREAUX: Hogewoerd 103- TeL dir. en redactie 20408: Adm. 22710 Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 415 per kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No 7675 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^Stantvasticit Is ^hebleoea tnyn hert in tcgljenspoct" Triomftocht van Sint Nicolaas Zie pagina 2 En veroorzaakt met de gladheid tal van ongelukken in ons land De mist bedekt als een dikke en koude deken een groot deel van Europa- Het verkeer te land, ter zee en in de lucht ondervindt grote vertraging. Van verschil lende plaatsen in ons land bereikten ons berichten over min of meer ernstige ongevallen. En de kantoorbedienden en schooljongens hadden vanmorgen eens een beter excuus dan „De brug was open"..»-. De ernstigste nadelen van deze mist ondervond wel de luchtvaart. Schiphol rat vanmorgen potdicht. Er was een zicht van 50 tot 60 meter en daardoor waren alle niet-viermotorige vliegtuigen aan de grond gebonden. Alle continentale dien sten waren gestopt. Wel werd over wogen, het vliegtuig voor Zuid-Amerika nog te laten vertrekken, doch het ver trek werd voorlopig uitgesteld van half tien tot half twaalf. Gisteravond was het ticjvt op Schiphol nog voldoende, maar verscheidene andere luchthavens zaten toen al dicht. Zo moesten K.L.M. en AO.A. gisteravond de vluchten naar Londen annuleren. Met Brussel was het al niet veel beter. Enkele machines van de Scandinavian Airlines werden op Schiphol opgehouden. Daar stonden gis teravond niet minder dan vijf Ameri kaanse toestellen van de A.O.A., alle be- atemd voor Frankfurt, dat ook onder een dikke mist verborgen was. Ook naar Scandinavië kon niet gevlogen worden. Men verwachtte vanmorgen, dat het zicht boven Amsterdam tegen de middag iets tou opklaren. Gisteren kon ook niet op de geallieer de luchtbrug worden gevlogen. Nog slechts enkele vliegtuigen bereikten Ber lijn. Acht en vijftig passagiers van de A.O. A., die zich in Frankfurt bevonden, zijn thans per autobus op weg naar Amster dam. Zij hebben ernstige vertraging. De bus had reeds vanmorgen vroeg in Am- Sterdam moeten aankomen, doch tot nog toe werd er niets van vernomen. Ook treinen vertraagd. Het treinverkeer was er uiteraard beter •an toe, maar ondervond toch wel ver traging, vooral op de lange trajecten. Wij vernamen, dat er soms vertragingen van twintig minuten a een half uur voor kwamen. Vooral treinen uit de richting UtrechtDen Haag (uit Groningen enz.) arriveerden te laat. Op de korte trajec ten (Den HaagRotterdam en Leiden) kwamen meest kleine vertragingen voor, doch een keer was een trein tussen Lei den en Den Haag lange tijd vertraagd. Gehele scheepvaart ligt stil. Ook op de Noordzee en aan de Oost kust van Engeland is de mist opper machtig. De gehele scheepvaart ligt prac- tisch stil. Alleen met radar kan men af :oe varen en vliegen. De „Queen Elizabeth", die reeds zoveel tegenslagen te verduren, kon ook gisteren niet, zoals het plan was, met 1600 passagiers New York vertrekken. Vanmorgen lagen vermoedelijk tien schepen voor de Nieuwe Waterweg. Ook op het IJ en het Noordzeekanaal is de scheepvaart ge stremd. In de Amsterdamse haven hebben ver scheidene ondernemingen hun bootjes uit de vaart genomen. Het pontverkeer ging door, zij het met vertraging. Ver scheidene aanvaringen kwamen met pon- mor, gelukkig zonder ernstige gevol- Ernstige ongelukken. Maar ook te land liet de mist zich gel den. Bovendien was het vanmorgen op vele wegen spiegelglad. Zo hebben mist gladheid op de Rijksstraatweg Am sterdamBussum, tussen Diemen en de brug over het Merwedekanaal. tot tal rijke botsingen en ongelukken geleid. Op sommige punten zijn vele voertuigen tegen elkaar gereden of gegleden. Tien tallen auto's, waaronder een grote bus de N.B.M., liepen ernstige materiële schade op Twee schillenophalers *iit Diemen, die met kar en paard op de weg n, werden bij de botsingen gewond. Ook de paarden liepen verwondingen op. En De Bilt verwacht weinig veran- IN ENGELAND DICHTSTE MIST SINDS JAREN! Reuter meldt, dat Engeland gisteravond de dichtste mist sedert jaren beleefde. Het wegverkeer lag er practisch stil. De bootdiensten in Het Kanaal waren ech ter normaal. Ook Frankrijk heeft te kam- m met gladheid en lage temperaturen. Overstromingen, regens, stormen en leeuw hebben in ver uiteenliggende delen van de Ver. Staten grote schade veroorzaakt. Huizen stortten in Alabama n honderden personen werden er dakloos door overstromingen. Een echtpaar uit Yelp gaat de kast in De Ec. Politierechter te Arnhem ver oordeelde van het echtpaar W. M.G. C. A. uit Velp de vrouw tot 1 mnd. gevan genis en 6 mnd. R.W.I., terwijl haar man 1 mnd. en 3 mnd. R.W.I. kreeg. Het echt paar leende geld uit aan behoeftige men sen en accepteerde ter afbetaling distri butiebonnen tegen een zodanige waarde ring, dat van aflossing nooit iets terecht kwam. Van de handel in deze bonnen leidde het fraaie echtpaar een gemakke lijk leventje. Een distributie-ambtenaar uit Herwen en Aerdt (Gld.) die distributiebescheiden •an uit het buitenland komende schippers moest verstrekken en hierbij zodanig knoeide, dat f 8.000.een radio en een kostbare accordeon bij hem in beslag werden genomen, kreeg 1 jaar en voor 4 Jaar verbod, om het beroep van ambte naar uit te oefenen. Rantsoenering schaarse artikelen in Ver. Staten Het Amerikaanse departement van handel heeft besloten het Congres te ver zoeken, rantsoenerings-maa tregelen te nemen, ten aanzien van bepaalde materia len. Controlemaatregelen zouden echter volgens A P. niet nodig zijn, indien de defensie-uitgaven beperkt bleven tot 15 milliard dollar. Prijsverlaging lichtpetroleum Per 1 Dec. wordt de prijs van licht petroleum verlaagd voor de steden Am- «terdam en Rotterdam, met uitzondering van Hoek van Holland, tot 14 cent per liter. Voor de overige delen van de pro vincies Noord- en Zuid-Holland (inclu sief Hoek van Holland) en Utrecht (met uitzondering van Goeree en Overflakkee, Marken en Texel is de prijs 14M> cent per liter. Voor de overige gedeelten van het land 15 ct. per liter). Opheffing bloembollensanering gewenst Te Haarlenp wordt 20 December a.s. een Vergadering van de Alg. Ver. voor Bloem bollencultuur gehouden, waarvan •genda vermeldt een hoofdbestuursvoor stel betreffende de opheffing va: saneringsmaatregelen voor de bloembol lencultuur. Met algemene stemmen be sloot het hoofdbestuur, voor te stellen, de minister v. Landbouw op de hoogte te brengen van het in de kringen van de bloembollencultuur levende verlangen tot beëindiging der saneringsmaatregelen. De tekenen wijzen er op, dat de meeste af delingen van de vereniging dit voorstel tullen steunen. Inlandse tarwe, brood en biggen Op de Zaterdag te Asspn gehouden najaarsvergadering van het Drents Land- bouwgenootschap deelde voorzitter H. Meijneringh uit Gieten mede. dat ver moedelijk inlandse tarwe in de brood melange zal worden opgenomen en dal binnenkort de vervoerbewijzen voor big. gen afgeschaft zullen worden. Tot advise rende leden van het genootschap werden benoemd directeur H. L. Hilbrands van de Drentse keuringsdienst en ir B. Bosma. rijkstuinbouwconsulent voor Drente. Ir B K. de Boer uit A'dam sprak des mid dags over de herziening van de sociale Wetgeving. Franse winkelbedienden dreigen met staking Zware straf voor Vakbondbestuurder. De Franse mijnwerkersataking is prac- tsch beëindigd. Zelfs zouden de thans nog stakende arbeiders allen vandaag het werk hervatten. Met de havenarbeiders wordt nog onderhandeld, maar er zijn nu weer moeilijkheden met de 300.000 leden tellende bond van winkelbedien den, die met staking dreigen. De secr.- generaal van de mijnwerkersbond te Montreu les mines, werd tot 10 maanden gevangenisstraf veroordeeld en een boete van 100.000 francs wegens het uitlokken van ongehoorzaamheid onder de militai ren. Een andere mijnwerkers-leider kreeg 3 maanden en een boete van 10.000 francs. Amerikaanse waarnemers99 te Madrid Een delegatie van zes leden uit het Amerikaanse Congres, op doorreis in Europa, arriveerde te Madrid, waar zij besprekingen zullen voeren met hoge Spaanse militaire autoriteiten. Daarna doen de Amerikanen Parijs en Lon- Passagierslijst „Tabinta" Dé passagierslijst van het troepen- transportschip „Tabinta", dat 13 Nov. uit Batavia vertrok en 11 Dec. te A'dam ver wacht wordt, ligt op ons bureau ter inzage. Stalin had een brute vader Dr Edward Strecker, een Amerikaans psycholoog, heeft gezegd, dat Stalin in zijn jeugd een brute vader gehad moet hebben en dat er een overeenkomst is tussen de jeugdervaringen van Stalin, Hitler en Mussolini. Alle dictators wor den door verkeerd-opvoedende vaders ge vormd, zegt hij. Steeds meer verdeeldheid in de Hongaarse kerk In de Hongaarse Rooms-Katholieke kerk zou steeds meer verdeeldheid ont staan door de politiek van kardinaal Mindszenty. de primaat van Hongarije, die een felle tegenstander is van het hui dige regiem. De 'bisschop van Csanad, wiens diocees één der grootste in Hon garije is, heeft de voorlezing van herder lijke brieven van Mindszenty, in kerken, die onder zijn jurisdictie staan, verboden. Trouw tot in den doet.... Wolf knuppelde wethouder De Miranda dood Na een requisitoir, dat bijna 1% uur duurde, eiste vanmorgen de adv.- fiscaal bij het A'damse B.G. de dood straf tegen elk der zeven verdachten in de zaak tegen de Amersfoortse kampbewakers Kotalla, Berg, Wolf, May, Brahm, Oberle en Alscher. Zaterdag werden de laatste getuigen De communisten breken door omsingeling heen Een Nederlands legercommuniqué te Batavia meldt, dat een poging der repu blikeinen om de communisten bij Tjepoe te omsingelen, mislukt ij ten braken door en zi. rondom Tjepoe de politiek der schroeide aarde toe te passen. De bindingen tussen Bodjonegoro, Tjepoe en Solo zijn verbroken. MEISJE VAN 7 MAANDEN VIEL TEGEN BRANDENDE KACHEL Het 7 maanden oude dochtertje van de familie D. uit de Van der Veldestraat viel gisteren uit de kinderstoel tegen de brandende kachel. Met ernstige brand wonden aan -het been is kind aan het Westeinde opgenomen. VANDAAG EEN COMMUNIQUé OVER KONING GEORGE'S ZIEKTE Vandaag zouden de artsen, die de En gelse koning behandelen, voor het eerst een communiqué over diens ziekte uit geven. Koning Faroek van Egypte heeft zijn deelneming betuigd met de ziekte van koning George, en tevens zijn geluk wensen aan prinses Elizabeth met de geboorte van haar zoon doen toekomen. Op 7 December wordt begonnen met de verwoesting van Duitse proefstations voor torpecjp's te Eokernfoerde in Slees- wyk-Holstein. gehoord. Uit de verklaringen bleek thans hoe Wolf, tezamen met Franzca. die zich thans niet in Nederland bevindt, de Am sterdamse wethouder De Miranda z1 mishandelde. Enige dagen later is de heer De Miranda hieraan overleden. Ook an dere mishandelingen kwamen naar voren. en gepleisterde gang moest een ge vangene hard heen en weer lopen voor straf. Kotalla stond daar, en iedere keer, dat hij Kotalla passeerde, kreeg hij een stomp in het gezicht. Toen de straf ge ëindigd was. zaten de bloedspatten op de Een uibgepufte Jood is bij een mishan deling ineengezakt in een plas vuil wa ter. Wolf sprong bovenop deze man er duwde hem met het gezicht i n de mod der. DE TERREUR OP JAVA DUURT VOORT Enkele dagen geleden ts op West- Java de textielfabriek Tjipoko in het Soekaboemische door 30 man bescho ten. Chinese vrijwilligers verdreven hen. Een aanval van formen geklede mannen op de onder neming Pasir Karet by de Poentjak (West-Java) is afgeslagen. Te Tjiand- joer zijn het dorpshoofd en een poli tieman in de kampong Tandjong Sari vermoord, in het Tjikalische 't dorps hoofd van de kampong Tjilan, bezui den Tjibaroesa- zijn te Goenoeng Batoe twee huizen verbrand en 30 karbou wen geroofd. De militairen haalden er 18 terug. In Koeningan zijn 8 militai ren door 100 terroristen aangevallen. Deze werden teruggedreven en onze troepen leden geen verliezen. In Oost- Java werd de assistent-wedana van Wagir bij Malang door terroristen neergeschoten. Van elders worden meer ontvoeringen en moorden ge- Volgens een officiële mededeling van het Nederlandse leger te Batavia heeft de republiek opdracht gegeven achter het Nederlandse front comman dogroepen te vormen te Tjilatjap, Pro- bolinggo, Poerwokerto en Tegal. Te Pekalongan kon een dergelijke op dracht niet worden uitgevoerd omdat er gebrek aan kader was. Een Aneta- telegram meldt echter, dat Soekarno juist 195 nieuwe officieren heeft aan gesteld. Van chauffeur tot koning... De 28-jarige vrachtauto-chauffeur, Ar thur Semanoe, uit Wiesbaden, wenst zijn baantje neer te leggen, om koning te kunnen worden. Semanoe, heeft nl. be richt ontvangen van zijn grootmoeder, die koningin is van een Afrikaanse stam in Togoland dat zij zich te oud voelt, om langer het bestuur over haar één millioen onderdanen waar te nemen. Semanoe is de wettelijke opvolger. Huizenverkoop vrij, maar geen verandering verwacht Naar A.NP. verneemt ligt het in de bedoeling, met ingang van 5 Dec. a.s. de verkoop van onroerende goederen vrij te geven. Alleen voor ongebouwde onroe rende goederen (weiland, bouwgrond enz.) blijven de prijsbeperkende bepa lingen gehandhaafd. Een schriftelijke goedkeuring van het Prijzenbureau is echter nog steeds vereist en daar het Huurbesohermingsbesluit nog steeds van kracht "blijft, zal het de vraag zijn, of er i de practijk voorlopig veel verandert. Canada houdt Russen op een afstand De Russische attaché te Ottawa mocht iet mee met een groep buitenlandse 'aarnemers, die vorige week militaire installaties gingen bekijken in de buurt van Montreal. Dit, was niet de eerste maal, dat Canada dè Sowjets een uitno diging weigerde voor militarire demon straties, want begin van dit jaar werd de Russen toegang ontzegd tot een lucht- vaartdemonstratie bij Winnipeg. De Ca nadezen zijn zeer voorzichting, sinds de beruchte spionnage-affaire in Ottawa. Assemblee veroordeelt Joego slavië, Albanië en Bulgarije De algemene vergadering der Ver. Na ties heeft in een resolutie, die aangeno- d met 47 tegen 6 stemmen, de houding van Griekenla-nds Noorderburen ■eroordeeld wegens steun aan de gue- rilla-strijdkrachten van generaal Markos, terwijl een beroep op hen werd gedaan, dergelijke hulpverlening te staken. Eveneens werd een resolutie aangeno men, verzoekende om terugzending van alle Griekse kinderen, wier verwanten hen vragen. Gaan de Chin. nat. troepen Hsoetsjou ontruimen? Vis men het nog maar ontruimen kan A.P. verneemt van betrouwbare zijde te Nanking, dat de Chinese nationalisti sche troepen bevel gekregen hebben, de zak van Hsoetsjou te ontruimen. De vraag is echter of men de 250.000 man, die zich in deze zak bevinden, nog wel terug trekken kan. Als dit niet mocht geluk ken, zou dit wel eens beslissend kunnen zijn voor het lot van Nanking. In Noord-China zyn de sluis- venwerken van de, door de belegerde havenstad,'Tsj-ingwangtau, nietigd. (Zij werden door Nederlanders gebouwd. Red.) Mevrouw Tsjiang Kai Sjek ij maa-i Amerika vertrokken om hulp te halen. POPPENHUIS VOOR HET ENGELSE PRINSJE De zoon van prinses Elizabeth, die gis teren twee weken oud is en wiens voor namen nog steeds niet gekozen zijn, heeft van drie Engelse brandweermannen poppenhuis gekregen, waarin hij later zelf zal kunnen spelen. o Rode terrorisatiepoging in Westelijke sectoren van Duitse hoofdstad „Wandelt in wolken, liefst, en witte nevelen", aldus de dichter P. C. Boutens, ma; dit is ten aanzien van de politiek een zeer slecht advies. Hier zou het aangenamer zyn, als de mist ten spoedigste optrok en het is kenschetsend voor de huidige situatie, dat zelfs van Amerikaanse zyde erkend wordt, dat de politieke toestand in Berlijn steeds slechter wordt- Maarschalk Sokolofsky en andere hoge Sowjet- Russische officieren zouden het op een bijeenkomst te Karlshorst eens zijn ge worden over een plan, tot instelling van een aparte gemeenteraad en gemeente bestuur voor de Russische sector van Berlijn. DAT ook de K. v. K. voor Noord-Hol land zich in een schrijven aan de St.-Ge- neraal uitspreekt voor een voltooiing vóór 1 Jan. 1951 van het Amsterdam- Rijnkanaal. DAT van 14-21 November 21 dieren aan mond- en klauwzeer stierven. DAT in aanwezigheid van dr Bannink uit Den Haag (namens de minister) in Doetinchem een nieuw consultatiebureau van de Prov. Gelderse Ver. tot bestrijding der t.b.e. is geopend. DAT de Kath. Ver. van Mijnbeambten omstreeks Kerstmis f 10.000 onder de ge- pensionneerde leden zal verdelen, indien de Regering de voorschotregeling voor deze mensen niet eerder goedkeurt. DAT in de vac.-H. L. A. v. d. Horst te Jutfaas, die erelid werd. tot secr.-pen- ningmeester van de Alg. Bond van Dwerghoenderfokkers werd benoemd J. J. v. Dam te Hilversum. DAT de Californische gemeente Cheque het zwaar getroffen Heusden heeft ge adopteerd. DAT de raad van Den Bosch besloot 100 montagewoningen te bouwen. DAT i.v.m. het geruchtmakende zeden- schandaal te Deventer 15 personen straf fen van 2 mnd. voorw. tot 1 jaar gev.straf DAT een voorstel, om de gehuchten Wouw en Heerle (N.-Br.) aan elkaar te bouwen, werd verworpen. DAT in Roozendaal, waar reeds tiental len motagewoningen verrezen, ook beslo ten werd 100 ,.airey"-huizen (duplex- woningen) te bouwen. DAT Ermeloord, het hoofddorp van de N.O. Polder, er weer een groot fabrieks complex bij krijgt, nl. de Bertels Veevoe derfabrieken, thans te Zwolle. DAT de nieuwe Rijksweg van de Bre dase weg naar de Koningshoeven onder Tilburg 18 Dec. officieel wordt geopend. DAT de Raad voor Groot-Frieze Zaken van de strijdhond „Fryslan Fry" bij mi- \nister Lüdeman van Sleeswijk-Holstein heeft geprotesteerd tegen de politiek t.a.v het vluchtelingenvraagstuk in Noord- Friesland, waar vreemdelingen zouden worden bevoorrecht boven de eigen be volking. DAT het Internationaal Inst. v. d. Mid denstand in zijn 45ste verg. te Brussel gisteren onze landgenoot Groeneveld Meyer tot voorzitter koos. DAT de ambtenaren J. C. Z. uit Maas tricht en A. S. uit Hoek van Holland die in het ..transitcamp" voor geall. militai ren te Hoek van Holland voor f 10.000.- malversaties pleegden, gearresteerd wer den. DAT de Ned. Ver. „Neerlandia" te Lon den. die 488 leden telt, 1 Dec. het 25-j. bestaan viert. Op het landgoed „Duinrell" te Wassenaar organiseert de Ned. Reisvereniging een ski-cursus, daar het deviezenpotje niet toelaat, dat de liefhebbers van deze sport en masse naar Zwitserland gaan. De beenspieren worden losgemaakt- Tevens inhoudende, dat de huidige functionarissen het gemeentehuis moeten verlaten. Het nieuwe bestuurslichaam zou dan geheel uit communisten en pro- communistisch gezinden worden ge vormd. Men zal zich afvragen, hoe het dan met de aarts-bemiddelaar, Bramuglia, is af gelopen. Deze heeft dit weekend nog met de zes neutrale mogendheden over de Berlijnse kwestie geconfereerd, en zou vandaag aan de vier bezettingsautoritei ten zijn voorstellen mededelen. Deze zouden bestaan uit een opheffing der blokkade in étappes, waarmede de valu tahervorming parallel zou lopen. Dit zal dan wel de laatste poging geweest zijn Bramuglia om tot een accoord te komen. Parijs heeft, volgens Reuter, reeds ver klaard. dat de kansen op een compromis met de Sowjet-Unie practisch verkeken zijn; ook hier overheerst het pessimisme. Men wijst er op, dat zes van de negen Europa weer geschikt voor Amerikaanse toeristen De heer Walter Plaut. directeur van een New Yorks reisbureau, verklaarde tij dens een onderhoud met het A.N P. in Amsterdam, waar hij vertoefde, dat men tracht, door het Marshall-plan de mid delen te vinden, (zoals hotel-bouw), om Amerikanen naar Europa te kunnen trekken. Er was nu ook voedsel genoeg het oude werelddeel en de heer Plaut meende na zijn rondreis door vele Euro pese landen tot de conclusie te moeten komen, dat er geen gevaar voor oorlog bestond. Nederland is zeer geschikt voor toerisme, maar het moet zoveel mogelijk trachten, zichzelf te blijven, omdat dit juist voor de Amerikanen een attractie Tojo hedenmorgen opgehangen AF.P. meldt, dat oud-premier Tojo ran Japan en zes andere oorlogsmisdad: gers hedenmorgen' zouden worden opge hangen. (gezien het tijdsverschil moet de utie dus reeds lang achter de rug zyn Red.) „GEBREK AAN BEWIJS." De Australische wapensmokkelaar Roberts, is met zijn treiler „Gladys Mary" weer vrijgelaten en de haven Singapore binnengelopen. Zijn schip werd enkele dagen geleden door marine in beslag genomen met de zich daarin bevindende wapenen. De vrijla ting geschiedde wegens „gebrek aan b Nederlandse militairen gesneuveld Nabij Djongol, ten Z O. van Tjibaroesa in West-Java is een Nederlandse militaire auto beschoten, waardoor twee Neder landse soldaten om het leven kwamen en een gewond werd. Bij een andere be schieting in die omgeving werd een derlands militair gewond. Dr Van Mook auteur. Dr H. J. van Mook is toegetreden tot de auteurscoöperatie „De Bezige Bij". gemeentediensten van Berlijn thans reeds gesplitst zijn en na de gemeenteraads verkiezingen op 5 December verwacht nog een versnelling van dit afschei dingsproces. Het is duidelijk, dat de Sow- jets vgjtbesloten zijn langzaam maai zeker de Westelijken uit Berlijn terug te dringen. De Berlijnse voorzitter van de Socia listische Eenheidspartij S.E.D. voorspel de reeds, dat binnenkort de Berlijnse ont wikkeling der zaken een definitieve zas worden. Een nieuw stadsbestuur gaat de mocratische orde in de stad scheppen en als voorproefje daarvan zijn linkse ele menten Zaterdagnacht de Westelijke toren van Berlijn binnengedrongen, e verkiezingsaffiches van de m scheurden en er toe aanspoorden niet de stemming deel te nemen. Politie nen van de Sowjetsector hebben op de Alexanderplatz gedemonstreerd onmiddellijke arrestatie van dr Friedens- burg. de pl.v. burgemeester van Berlijn, dr Stumm, de commissaris van poli- Het plan voor een nieuwe Oostelijke gemeenteraad zou reeds in kannen kruiken zijn en zelfs wordt de naam Otto Geschke genoemd als voorzitter deze raad en die van dr Arthur Werner als burgemeester. Onder die omstandigheden kan zich wel voorstellen, wat er van vrije ge meenteraadsverkiezingen terecht komen. Men spreekt reeds van een t jarenplan voor Berlijn, dat ten nauwste samenhangen met dat van de Sow- jet-zone. Naar Radio-Hamburg meldt, heeft de politie in de Franse sector gevochten met personen, die tot de communistische partij zouden behoren, en welke probeerden bijeenkomst van de Liberaal-demo craten te verhinderen. Gedroogde zuidvruchten minder dan mondjesmaat Wat er is, gaat meestal naar de bakker De voorziening van gedroogde zuid vruchten zal zeer beperkt blijven. Regering staat invoer in het algemeen niet toe. gezien de deviezenschaarste. Tot heden zijin dan ook slecht kleine partijen gekocht, meestal bij transacties op pensatiebasis. Momenteel worden ca ton krenten uit Griekenland onder bak kerijen en zuidvruohten-verwerkende in dustrieën verdeeld. Er worden nog enkele partijen verwacht. Ook de invoer amandelen is zeer beperkt. Ongeveer 1100 balen zijn verdeeld, maar de bak kers zullen slechts weinig banket met amandelspijs kunnen verkopen. Aanvoer hazelnoten vindt practisch niet plaats; wat er nog binnen komt. is voor de export -i ndustrie van chooolade- en suikerwerken. Gelar Datoek Lelo Bandaharo Ab- doel Malik is gekozen tot staatshoofd van Zuid-Sumatra. Onderwijsvernieuwing en nieuwigheden Het woord onderwijsvernieuwing Is een modewoord geworden. Ieder praat er over mèt of zonder verstand. Maar. zoals dat vaak het geval is, wanneer een zaak veel over de tong gaat, schijnt het ook hier te zijn. Er bestaan tal van nieuwig heden. die geen werkelijke doch slechts schijnbare vernieuwing brengen. Even als in de Indonesische kwestie, moet hier ding voorop staan. Men moet leren gehoorzamen, voor men er aan kan den ken te bevelen. Als inderdaad het goede parool was gevolgd: eerst orde, dan onderhandelen, zouden we zeker thans zo diep in het moeras zitten, enzo is het in de school. Orde is het enige en eerste, waar het op aankomt. En dan geen orde, die alleen bestaat in netjes in de rij lopen of geen schoolmeu- belen vernielen, maar orde in de ruimste betekenis. Men behoort te letten op net heid in het schrift, want al zijn er thans velen, die later de schrijfmachine zul len gebruiken, nog dagelijks kan men lezen dat van sollicitanten gevraagd wordt een eigenhandig geschreven brief in te zenden. En dan komt de school met nieuwigheden" die bijna in alle gevallen tegen de netheid ingaan. Men geeft de kinderen ball-point-pennen. die een vezelig schrift leveren, bij enigszins dun papier doordrukken, zodat de ommezijde daarvan niet te gebruiken is en die, wan neer tot overmaat van ramp nog paarse of lichtblauwe stiften worden gebruikt, een bijna onleesbaar schrift opleveren. Eerst heeft men bij de post. geleid door het gezonde verstand, het gebruik van deze pennen voor het invullen van for mulieren verboden. Thans is dit. wie weet onder welke duistere invloeden, weer wel toegestaan. Met groot lawaai is het blokschrift als vernieuwing ingevoerd. Ik heb van de tien leerlingen, die het bezigen, er geen twee ontdekt, die er niet barbaars mee leren knoeien. De r en de v bijvoorbeeld zijn haast nooit te onderscheiden Toch scheen het heel wat, maar 't bleek een lege schaal. Andere reclame-scholen hebben rond gebazuind dat ze het zonder huiswerk afkonden. Maar waar is dit gelukt? Men wil veel vrijheid, z.g. zon in het jonge leven brengen Maar dit leidt meestal tot bandeloosheid. De studenten van het eerste jaar geven het voorbeeld. Dit jaar en vorige trouwens ook al. gin gen andere scholen dit slechte voorbeeld der universiteiten volgen. Zo bestormden b.v. in Haarlem de leerlingen der M.T.S. de huishoudschool, zonder dat de politie ingreep. Ordeverstoring en ordeloosheid onder het mom der vrijheid. Eerst leren, gehoorzamen aan alle wetten en dan lang zaam tot zelfstandigheid groeien, moet de leuze zijn. Alle verandering is ook hier geen verbetering. Den Haag. Dr F. C. Dominicus. Directeur van slachthuis te Haarlem gearresteerd Knoeierijen met vlees en diefstal van gereedschappen. De dir. De V. en de hoofdinspecteur K. van het slachthuis te Haarlem zyn gearresteerd i.v.m. knoeierijen, die aan het licht zyn gekomen, nadat reeds een jaar lang was opgevallen, dat grote hoe veelheden vers vlees spoorloos verdwe nen. Ook was geknoeid met vrijbank- vlees. De beste delen werden naar be vriende relaties gestuurd en het tekort werd aangevuld met afval, dat voor hon denvoer was bestemd. Ook werden ver schillende stukken gereedschap verduis terd en liet men op kosten van de ge meente, personeel voor de persoonlijke belangen van de hoofdinspecteur werken, hetgeen K. bekende. De directeur wordt van soortgelijke delicten beschuldigd. Aanvankelijk was ook de voedselcom- missaris, de heer J. aangehouden, doch hij is korte tyd later vrijgelaten. Het onderzoek duurt voort. Ned. delegatie had Zaterdag eerste besprekingen met Hatta Vlag van de KLM mocht te Djokja niet worden vertoond De Nederlandse ministeriële delegatie heeft Zaterdagmiddag te Kalioerang een onderhoud gehad met de republikeinse premier Hatta. Zondag hebben mr Sassen en Hatta een gesprek gehad en tevens hebben de adviseurs van beide partijen elkaar ontmoet. Radio-Djokja beweert, dat deze officieuze besprekingen zich tot het uiterst noodzakelijke zullen beperken en dat er spoedig een begin zal worden gemaakt met officiële besprekingen on der auspiciën der Commissie van Drie. Politieke kringen te Batavia verwachten, dat over 2 of 3 dagen het resultaat der besprekingen zal bekend worden. Bij de aankomst van het vliegveld met de ministeriële delegatie te Djokja ont stonden er moeilijkheden omdat als ge woonte de Oranje-wit-blauwe vlag met het K.L.M.-embleem werd uitgestoken.' Om aan de republikeinen toe te geven, werd de vlag verwijderd. (Een nieuw bewijs, dat we lamme goedzakken zijn, en <lat Djokja niet het minste voornemen heeft, enigerlei band met Nederland aan te gaan. Red.) Het standpunt der republiek. De partij van Sjahrir, de socialistische partij, heeft verklaard „zich achter de regering te zullen scharen, als de rege ring haar standpunt overneemt." Dit standpunt houdt in, handhaving van eigen leger en politie en van eigen bui- E.V.C. mag Franse stakers- kinderen niet herbergen Een verzoek van de E V.C, om duizend Franse kinderen tijdelijk in ons land te mogen herbergen, werd door de minister van Justitie afgewezen, omdat moet wor den aangenomen, dat hierbij niet uitslui tend humanitaire overwegingen in het spel zijnDe E.V.C. zal op deze kwes- e nader terugkomen. SOPHOULIS GAAT IETS VOORUIT De Griekse premier Sophouks had een kalme nacht. Het hart werkt betrekkelijk goed en de toestand van de 88-jarige sman werd over het algemeen be vredigend genoemd. Mevrouw Roosevelt naar Berlijn. Mevr. Eleanor Roosevelt zal het vol gende weekend Berlijn bezoeken, als gas*, generaal Clay. tenlandse betrekkingen. De P.N.I.. do party van Hatta. heeft verklaard, dat er geen onderhandelingen met de Neder landers mogelijk zyn, indien de „blok- kare" niet wordt afgeschaft. De houding van Oost-Indoncsië. De premier van Oost-Indonesië, Anak Agoeng Gde Agoeng, heeft in een radio rede te Makasar verklaard, dat geen enkele overeenkomst van Nederland met de republiek inzake de Federale Inte rim-Regering aanvaardbaar is, wanneer Oost-Indonesië voor een voldongen feit wordt geplaatst en indien er wordt afge weken van de te 's-Gravenhage tot stand gekomen overeenstemming. Oost-Indone sië is echter niet bevreesd, dat dit ge beuren zal, en is zeer verheugd over hetgeen de laatste dagen zowel door Ne derland als de republiek verklaard is, aldus de premier. Hij verwachtte spoedig driehoeksbesprekingen tussen Neder land, de Federalisten en de republiek. Djokja en de journalisten. Terwijl Nederland de laatste dagen het verbod voor buitenlandse journalisten om naar de republiek te reizen, heeft ingetrokken, legt de republiek allerlei moeilijkheden in de weg. Het heet welis waar, dat de journalisten officiële toe stemming hebben om te reizein, maar da republikeinse militairen zijn nog steeds niet gereed met hun controlemaatregelen. AMERIKAANSE HAVENSTAKING TEN EINDE. De Amerikaanse havenstaking aan da Oostkust is Zaterdag officiëel geëindigd. Vandaag hervatten de arbeiders het werk. WEERBERICHT Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: Op vele plaatsen nevel of mist, overigens droog weer met weinig wind. Vannacht lichte tot matige vorst, behalve hier en daar vlak bij de kust. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als van daag. ZON EN M.AAN Dinsdag 30 Nov. Zon op 824, onder 16.33; maan op A 14, onder 15.58. 2 Dec. XjM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1