Iliciuue fdiwrtic (fonraitl Prins-regent Karei doet opnieuw beroep op Paul Henri Spaak Wist U VRIJDAG 26 NOVEMBER 1948 BUREAUX: Hogewoerd 103- Tel. dir. en redactie 20408; Adm. 22710 Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantimstlcfi Is gbcbleoen myn bert ia tcytienspoeF Negen en twintigste jaargang No 7673 Het D.E.L.-fonds, een pracht fonds Zie pag. 2 tot stand te brengen Zoals men weet, stuitte Spaak btf zijn pogingen als kabinetsformateur op onver wachte moeilijkheden, hetgeen tengevolge had, dat de katholiek. Gaston Eyskens belast werd met de vorming van het nieuwe coalitie-kabinet. Er werden tal van oorzaken genoemd, een barrière zijnde om fluks over de crisis heen te springen: koningskwestie, school-kwestie, beperking aantal ministeries, uitvoering Marshall plan. en vooral de keuze van een nieuwe minister van Justitie, omdat de moeilijk- beden ontstonden over de berechting van politieke delinquenten. Toen Eyskens gisteren rapport over zijn onderhandelingen uitbracht, werd reeds gefluisterd, dat ook hij de breuk tussen Chr. Volkspartij (Katholieken) en sociaal-democraten niet wist te lijmen. Na bestudering van het rapport, werd Eyskens inderdaad van zijn taak als kabinetsformateur ontheven en er zat niet veel anders op, omdat het aantal geschikte formateurs in België gering is, dan Spaak opnieuw te belasten met het vormen ener nieuwe regering. Volgens kringen, die nauwe betrekkin gen met Spaak en Eyskens onderhouden, zal het georganiseerde katholiek-socialis tische kabinet slechts geringe wijzigingen ondergaan. De crisis is dan een storm in een glas water geweest. Maar wij dienen af te wachten of Spaak de tweede keer wèl slaagt. Hij is er de figuur niet naar, de moed spoedig op te geven! Gaston Eyskens wist geen kabinet De Gasperi gispt de Sowjet-Unie Tijdens een toespraak te Trente heeft de Italiaanse premier, De Gasperi. verklaard: „Indien de vrede bedreigd wordt, dan is dit tengevolge lijkheden bij de oplossing van de Duitse kwestie en door de plannen van Rusland zijn vijfde colonnes door een revolutie, ommekeer in Europa te doen zaken. De Kominform bestrijdt met alle middelen de pogingen der Ver. Staten,' Europa te herstellen." De Gasperi 'noemde de V.N. de enige waarborg ie internationale solidariteit erï'hij viel bet Russische veto aan, dat Italië de toe. treding tot deze organisatie belet. Over het verdrag van Brussel zei hij, dat dit ■ak bewapende landen verenigt, zich te verdedigen tegen elke bedreiging uit het buitenland. Droogdok van Wilhelmshaven reeds bodemloos Kolommen water spoten gisteren 75 meter de lucht in, toen Britse scheeps bouwkundigen begonnen met het opbla- n van het 80.000 ton wegende droog- ik van Wilhelmshaven. Om de zeven inuten had een ontploffing plaats. Som- ...ige omwonenden waren geëvacueerd, doch, hoewel de huizen op hun grondves ten trilden, deden zich geen ongelukken Na 13 ontploffingen van gisteren Is de gehele bodem vernietigd. Vandaag dacht men met 22 explosies de zijkanten te slopen. „QUEEN ELIZABETH" VERTREKT ZONDAG. De „Queen Elizabeth" zal Zondagmoi gen uit Southampton naar New York vertrekken. Dit bericht werd door de 1500 passagiers met luid gejuich begroet. Toestand Sophoulis zorgwekkend De fistei jen. Geen Britse straalmotoren meer voor Rusland De voorzitter van het Britse Board of Trade, Wilson, heeft in het Lagerhuis kennen gegeven, dat de Engelse rege ring niet van plan is de levering van straalmotoren aan de Sowjet- te s Wanneer kan ik m'n belas tingbiljet verwachten? Over 't algemeen zal de aanslagregeling inkomsten-, vermogens- 'en ondernemings belasting 1941 t/m 1945 en de behandeling de op deze jaren betrekking hebbende bezwaarschriften nog in 1948 gereed ko men, Behalve dan de aanslagen vermo gens-belasting 1945. die gelijk met de igensheffing ineens worden afge daan. Hier en daar is al een begin ge maakt met de definitieve aanslagregeling m 1947. Getracht wordt, het vol gende schema te verwezenlijken: inkom- ftenbelasting "46 en '47, vermogens- en cndernemmgsbelasting '47 en '48 defi- e aanslagen gereed vóór 1 Juli '50; Ink. bel. '48 en '49, verm. en ondern. bel. •50 vór 1 Jan. '52; ink. bel '50 rm. en ondern. bel. '51 vóór 1 Nov. '52. In Nov. '52 kan dan, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, begonnen worden met de def. aanslag ink. bel. 1951. Verwacht mag dus worden, dat de ach- erstand in de telkens genoemde drie be lastingen in de loop van 1953 geheel zal lijn ingehaald. Dit alles blijkt uit de M. A. bij de begroting van Financiën. BOEDDHISME BLOEIT IN DUITSLAND Het Boeddhisme, dat door de Nazi's in Duitsland verboden werd, wint daar weer terrein Alleen in Hamburg en Dussel- dorp zijn reeds ongeveer 10.000 Boeddhis- Vandaag stellen ivij IJ voor: JACQUES SJARDIJN uit Leiden. Jacques Sjardijn is al ruim een half jaar tn Indië en daar maakt hij het uitste kend als verpleger in een ziekenhuis. Op U November jl. was hij jarig en Koos zal bet op die dag misschien even „niet pre tp" hebben gehad daar aan de ande, kant van de aardbol. Maar brieven van de kefsten thuis zullen veel hebben goed ge- "wiekt,. Waar of niet, Koos? De eerste olienoten in A'dam aangevoerd Nieuw schip brengt kostbare lading Voor de eerste maal voer te A'dam binnen het nieuwe te Mobile (Ver. Sta ten) tot vrachtschip omgebouwde vlieg- dekschip „Raki", van de S.M. „Neder land", met als kapitein D. Reedeker, die tevens zijn eerste reis als gezagvoerder maakte. De „Raki" bracht grote partijen pinda's, rubber, thee, tinerts, kinabast, foelie, nootmuskaat, tabak en vloeibare latex en zelfs krokodillenhuiden me Ook de „Celebes" van dezelfde maat schappij kwam dezer dagen, onder kapi- J. Lassche te A'dam binnen met eer dergelijke kostbare lading. In Bols ward komt een fabriek voor knikkers Te Bolsward zal een knikkerfabriek worden gesticht. Voor de oorlog werden de knikkers hoofdzakelijk ingevoerd uit Japan en Duitsland. Gebleken is echter, dat de Friese klei zich voor het vervaar digen van knikkers uitstekend leent. De productie, voorlopig bedoeld ter ziening van het eigen land, wordt ge raamd op 100 millioen per jaar. Staat Israël steeds meer en mee uit de windselen. De alg. verkiezingen in Israël worden op 25 Januari 1950 gehouden. Het aantal kiezers wordt op 477.000 geschat, parlement zal uit 120 leden bestaan de stemgerechtigde leeftijd is 18 jaar Tragisch einde van een predikant op kansel te 's-Gravenzande Bij het in gebruik nemen van kerkgebouw :- genote en een zoon van ds Velema v De weder ingebruikneming 1 restaureerde Chr. Geref. kerk te 's-Gra- venzande heeft gisteravond een tragisoh 'nde gekregen, doordat ds H. Velema, emeritus-predikant van deze gemeente, tijdens een toespraak op de kansel door hartverlamming werd getroffen ter plaatse overleed. Vóór de aanvang van de dienst had ds Velema, die van 1938 tot 1 October 1945 in 's-Graven zande stond iaarna i. v. i .•en hartkwaal met emeritaat ging, de v kenbaar g maakt, nog hij nog kort gesproken had, zakte hij elkaar. De ont boden arts, dr Van Rijn, moest de dood stateren. enkele maanden Ds H. VELEMA. Het kerkgebouw iet in gebruik geweest tauratie. In de plaats van een preekstoel een platform gemaakt. Ds L. Boer uit Den Haag-West, de consulent deze -kerk, ging in de dienst sprak over Psalm 84. Uiteraard bracht het gebeuren grote consternatie teweeg in de stampvolle kerk. De dienst vond geen voortgang.' Ds J. P. Geels, van Den Haag-Oost, be ëindigde de dienst met gebed. De echt- Holthense melkoorlog duurt in alle hevigheid voort Nog meer kapers op de kust Zoals men weet, woedt te Holthen (O) »n hevige strijd om de 5 millioen kg melk, die de boeren aldaar,vóór dit be drijf overging aan een combinatie van coöperatieve melkinrichtingen, aan de melkfabriek „De Eendracht" leverden. Terwijl de Fa Eerd-mans te Rijssen en de Veluwse melkfabriek te Nunspeet tegen elkander opbieden om de boeren zich te winnen, belegde dezer dagen het R'damse melkbedrijf „Amilko" te Hol then een vergadering, waar directeur De Jong een uiteenzetting gaf over de vijf fabrieken van deze onderneming (die in hoofdzaak condensmelk voor export fa briceren) premies van 10 tot 15 ct per 100 kg extra beloofde en toezegde, over te gaan tot het bouwen van een ont vangststation en koelinrichting als de Holthense boeren „Amilko" zouden ver kiezen. Enige boeren, eigenaars van 500 koeien, verklaarden zich in beginsel be reid met „Amilko" in zee te gaan. Maar ook de A'damse C.V. „Steriovita" gaat zich deze strijd mengen. Zij zal vanavond in vergadering te Holthen beleggen TOCH TELEVISIE! Een half jaar geleden begon Charles Manders in het Brabantse peeldorpje St. Anthonius een televisie-ontvangappa raat te bouwen. Na veel arbeid en sla peloze nachten kwam hij enige weken geleden gereed en toen het wonder op avond zou moeten gebeurenge beurde er niets, tot teleurstelling van w, kinderen, kennissen en vrienden. Tussen Eindhoven en St. Anthonius ligt 10 m hoge rug, welke de televisie- golven dwarsboomde. Maar Manders moest televisie hebben, zo niet in huis, dan daarbuiten en van pastoor en koster kreeg hij toestemming om de toren van de R.K. kerk als operatiebasis te gebrui ken. Dezer dagen is het wonder in de kerktoren geschiedt. De proef slaagde volkomen. Uit de toren van St. Anthonius begint de victorie. BERLIJNSE ZIEKEN GAAN EVACUEREN. Vijftienhonderd patiënten uit Berlijnse ziekenhuizen zullen over de luchtbrug de Westelijke zones gebracht wor den, om hen voor de ellende van de ko mende Berlijnse winter te vrijwaren. OOST-JAVA ALS NEGARA ERKEND De voorlopige Federale Regering van Indonesië heeft Oost-Java als negara erkend. het kerkgebouw De overledene bereikte de leeftijd van 58 jaar. Hij werd in Emmen geboren, studeerde aan de Theol. Hogeschool, toen nog te Den Haag en werd in Juli 1916 candidaat. Op 29 October van dat jaar deed hij zijn intree in 's-Gravendeel. Daarna diende hij de kerken van Kam-| pen, Noordeloos, Drachten en tot zijn emeritaat 's-Gravenzande. Na zijn emeri-' taat vestigde hij zich in Scheveningen. Onlangs stelde hij zich weer beroepbaar. Van Heuven Goedhart contra mr Frederiks Het Eerste Kamerlid Van Heuven Goed hart (Arb.) vroeg de minister-president ep de minjstêr van Finaft'ciëp schriftelijk of het waar is, dat mr K. J. Frederiks, gewezen secretaris-generaal van het dep. van Binnenlandse Zaken, voor publicis tische doeleinden inlichtingen kreeg amtbenaren en of deze ambtearen streng gestraft behoren te worden. Besprekingen tussen Hervormde Synode en Kamerleden Onder leiding van ds H. J. F. Wessel- Ministers morgen naar Kalioerang Ook Sjahrir zal zich daarheen begeven Morgenochtend zullen de Sassen en Stikker, de heer Neher en adviseurs der delegatie per vliegtuig de K.L.M. naar Djokja vertrekken, onmiddellijk naar Kalioerang doorrei Tevens zullen met een vliegtuig der Com missie van Drie Sjahrir, Darmasetiawan, Soepomo en Soedjono benevens andere republikeinen, daarheen gaan. Heden morgen was de nieuwe delegatie aan wezig op een vergadering van de voor lopige Federale Regering. Gisteravond van 7 tot 8 uur hadden de delegat: Beel een onderhoud met dr Mansoer, de heren Abdoel Malik, Anak Agoeng Gde Agoeng, sultan Hamid II, R. A. A. Tja- kraningrat en de heer Poeradiredja. Men acht het in Nederlandse kring Batavia niet waarschijnlijk, dat ook de vijf Kamerleden naar Kalioerang zullen! vertrekken. De banden tussen Engeland en Ierland Attlee heeft in het Lagerhuis verklaard, dat Engeland de Ierse republiek niet als een buitenlandse mogendheid zal be schouwen. Burgers van de Ierse repu bliek zijn voor de Britse regering geen buitenlanders. Een soortgelijke verklaring heeft Ierland afgelegd voor de burgers van het Gemenebest. Prinses Wilhelmina vond proef geslaagd Voor haar komst naar Walcheren i. v.m. de herbeplanting te West-Ka- pelle heeft Prinses Wilhelmina te ken nen gegeven, dat zij dit als een proef beschouwde, of zij zich ongestoord tussen het publiek zou kunnen bewe gen. Lukte dit niet, dan zou zij er voor goed van af zien, naar dergelijke ge legenheden te gaan. De Prinses heeft echter na afloop aan. de Commissaris van de Koningin medegedeeld, dat de proef volkomen was geslaagd. Er was geen enkele wanklank geweest. De Prinses, die Maandag reeds in Middel burg was gearriveerd, had Dinsdag rustig zitten schilderen tussen Vere en Vrouwenpolder en had daarna enige Zeeuwse kunstenaars ontvangen. De Commissaris van de Koningin is er trots op ,dat zijn provincie het goede voorbeeld heeft mogen geven. Twintig jaar tegen terrorist Gottschalk geëist Voor het Bossche B. G. werd na een verhoor, dat de gehele dag in beslag nam, 20 jaar geëist tegen de Kriminal- Sekretar bij de S.D. te Den Bosch, E. Gottschalk, een der meest beruchte Duit- oorlogsmisdadigers in Brabant, die ook Zeist, Middelburg. Almelo en Deven- wreed optrad. Hij mishandelde zijn arrestanten, w. o. ook vrouwen, zodanig, dat een aantal door zijn toedoen over leed en schoot er ook velen zelf dood. NAAR EEN ITALIAANS-NEDER LANDSE HANDELSOVEREENKOMST. Naar Reuter uit Rome verneemt, zou een Italiaanse delegatie, onder leiding van Umberto Grazzi, directeur-generaal het Italiaanse departement dijk, praeses van de Generale Synode Economische ^Zaker», vandaag naar Brus- der Ned. Herv. Kerk, zijn dezer dagen vanwege deze Synode besprekingen ge-i voerd met Protestantse ledèn van de Tweede Kamer. Aan deze besprekingen hebben leden van de Chr. Hist. Unie, A.R. partij, S.G.P., V.V.D., en P. v. d. A. deel genomen. K.L.M. BRENGT INDISCHE NIWIN- PAKKETTEN NAAR ONS LAND Met het gisteren op Schiphol gelande K.L.M.-vliegtuig uit Batavia kwam de eerste zending van 800 kg NIWIN-pak- ketten mee. Tot 15 Dec. zullen deze pak ketten, in totaal 8.000, geregeld meekomen De uitzending van Ed. Flipse naar Spanje In tegenstelling tot een bericht in het Alg. Dgbl. delen we mede, dat de uitzen ding van de dirigent Eduard Flipse naar Spanje niet geschiedt door het Ned. Impresariaat maar door Concertdirectie Johan Koning. De uitnodiging kwam van de Ned. Legatie. Op 29 Nov. en 3 Dec. zal Hein Jordans het Rott. Philh. Orkest als gastdirigent leiden en daarna, zoals we reeds meldden, Paul van Kempen. Duitsers weer ter visvangst. De eerste Duitse treiler, die verlof ge kregen heeft om in Het Kanaal te vissen, is uitgevaren. Drie andere schepen zullen volgen. O, WAT EEN RUZIE STRAKS! In de nieuwe wijken van Vlissin- gen wordt thans gebroken met het systeem van de voortuintjes. De tuin architect C. P. Broerse deelde hierom trent mede dat voor de huizen een open strook tuin komt, die gemeen schappelijk zal worden onderhouden. Op een andere plaats, waar de huizen een vierkant blok vormen, heeft elk huis een klein achtertuintje. In het midden komt daar een gemeenschap pelijke boomgaard, waar ook geza menlijk voor wordt gezorgd en waar van men gezamenlijk kan consumeren. Op deze manier hoopt men tuinen te krijgen, waar men meer aan heeft. We hopen het ook! Prinses Wilhelmina enkele dagen in Den Haag Prinses Wilhelmina is gisteren in het paleis aan het Lange Voorhout aange komen. Zij zal enkele dagen in de Resi dentie verblijven, ten einde kunstbelan- gen te behartigen. Brand in R'damse Textielfabriek Gisteravond werd brand ontdekt in de op de 3-de verdieping gelegen en met textielgoederen volgepakte naaizaal en magazijnen van Kerkhoven's Tricot- en Breifabriek aan de Linker Rottekade te R'dam. De brandweer, die met twee autospuiten, een ladderwagen en een ge reedschapswagen aanrukte, wist het vuur binnen twee uren met vijf stralen zover te bedwingen, dat met het loshalen van de textiel kon worden begonnen. Met het nablussen zou nog geruime tijd gemoeid zijn, daar textiel lang kan blijven smeu len. De schade kon nog niet worden ge- Burgemeester•perikelen te Heino Indertijd liet V. baron Brantsen uit Wielbergen in Heino (O.) en omstreken huis aan huis brochures verspreiden, het gedrag van burgemeester jhr A. J. E. E. C. van der Heijden tijdens de oorlog aan zeer scherpe critiek onderworpen. De meerderheid Heino's raad vroeg de burgemeester aanleiding hiervan een volkomen opening van zaken. Een antwoord vó burgemeester in het openbaar bleef ech ter uit. Baron Brantsen zal echter 2 Dec. de Zwolse rechtbank verschijnen, gedagvaard wegens belediging, smaad en aantasting van de goede naam van een ambtenaar in functie. ZELFS GEEN EERBIED VOOR DE DODEN. In Juli en Augustus werden op het Amerikaanse militaire kerkhof te Fosses België door werklieden, die met d: opgraving der lijken waren belast, gouden tanden gestolen, waarbij de daders zich zelfs niet ontzagen deze uit de kaken t breken. Zij zijn thans tot straffen van 1 dagen tot 5 maanden veroordeeld. Nederlands handelsbalans gaat goed vooruit. Nederlands handelsbalans is in October .1. aanmerkelijk verbeterd. De uitvoer steeg tot f 308 millioen (Sept. f 232 mil lioen, 1947 maandgemiddelde f 155 mil- 1946 f 65 millioen). De invoer f 479 millioen (Sept. f 443 millioen, 1947 maandgemiddelde f 354 millioen, 1946 f 179 millioen). Gaston Monnerville. die tot de links- republikeinse concentratie behoort, is het j herkozen als voorzitter van de Franse Senaat. Hij verwierf 199 stemmen. Gisteren vierde Amerika zün luisterrijke Thanksgiving-Day- De Amerikaanse kolonie in Nederland hield zijn bijeenkomst op het Binnenhof te Den Haag. Een overzicht van de vergadering, luisterend naar de rede van Hayle Buchanan DAT de Ned. pianiste Fania Chapito 1 Dec. per Veendam naar de U.S.A. ver trekt voor een tournée van 8 a 9 mnd. DAT 11 en 12 Dec. te Driebergen een Chr. Journalistenconferentie wordt ge houden. DAT niet alleen de toeslag maar de ge hele waarde van alle i.v.m. de St. Nico- laasluisterwedstrijd geplakte kinderze- gels ten goede komt aan het Comité voor Kinderpostzegels. DAT de Ned. Spoorwegen nog geen sporttarieven kunnen invoeren, daar de treinen de hierdoor verwachte extra- drukte niet kunnen opvangen. DAT een deputatie van Staten van Zeeland en Gent vruchtbare besprekin gen voerde over culturele samenwerking met Oost-Vlaanderen. DAT voor de Haarlemse Rechtbank 5 j. geëist werd tegen de 24-j. Bloemendaalse politieman A. L. S., die tijdens zijn ron den inbrak en 4 mnd tegen zijn 22-j. ver loofde M. V. wegens heling. DAT 29 en 30 Nov, over het Oranjeka naal (Dr.) een nieuwe Wezuperbrug zal worden gemonteerd. DAT te Bussum een R.K. militair te huis is geopend. DAT de eerste zending Ned. stro naar Zwitserland is geëxporteerd en wel via Coevorden. DAT het Pootvisfonds van de Twentse Hengelaarsbond 4000 kg vis in het Twente-Rijnkanaal liet uitzetten en er nog 5000 kg volgt. DAT prof. mr C. W. de Vries te Den Haag de overleden prof. mr P. J. M. Aal- berse opvolgt als voorz. v. h. Centr. Col lege v. Medisch Tuchtrecht. DAT voor het A'damse B.G. gistermid dag 1 j. (m.a.), f 100.000 boete en ver beurdverklaring van vermogen geëist werd tegen P. N. M. Menten uit Aerden- hout, tijdens de oorlog Sipo-lid in Polen. DAT Steenderen besloot 1 millioen gul den te lenen ter financiering van 82 al daar te bouwen woningen. DAT de onlangs door de Regering in gestelde Televisiecommissie gisteren stu dio en televisieinstallatie van Philips te Eindhoven bezocht. DAT de jager Tromp uit Gramsbergen (O.) te Anerveen een wild zwijn van 230 pond schoot. DAT te Doetinchem, waar men al van 9 Nov. af gas uit Duitsland gebruikt, gis teren de kraan officieel werd opengezet. DAT luit.-kol. vl.-waarn. J. J. van de Werf gistermiddag met een militaire plechtigheid, waaraan o.m. Gloster- Meteor straalvliegtuigen deelnamen, het commando over de vliegbasis Twenthe overdroeg aan luit.-kol. J. L. Zegers. DAT te A'dam 71 j. oud overleed ir Joh. v. d. Waerde, destijds dir. der Ver. Blik- fabrieken en niet ir Waardenburg, gelijk in een deel onzer edities foutief werd ge- DAT de ex-leider der Aussendienststelle van de S.D. te Den Haag, Kriminal- sekretar Munt, die buiten vervolging werd gesteld, uit de Residentie werd weg geleid om via het kamp Vught het land te worden uitgezet. DAT te Heerenveen een Commissie voorDempingsplannen geïnstalleerd werd met het oog op het verkrijgen van meer ruimte -voor parkeer- en marktterreinen. DAT blijkens een antwoord van minis ter Joekes aan het Tweede Kamerlid Sta pelkamp voorshands geen bezwaar wordt gemaakt tegen erkenning van kinderbij slagregelingen voor waterschappen met 25 man personeel of meer. DAT de Haagse K. v. K. volgens een brief aan de Gemeenteraad het plan- Ypenburg steunt en dus niet de inzichten deelt van de Zuidhollandse K. v. K., die 't Gewestelijk Comité Luchthaven R'dam instelde. DAT tot rijksinspecteur van het ver keer te Arnhem werd benoemd H. F. J. J. M. Anghina. DAT het in de bedoeling ligt, de pacht sommen in de Wieringermeer te ver hogen. DAT het aantal schade-enquête-com missies van 36 voor 1 Jan. '48 terug zal lo pen tot 13 per 1 Jan. 1949 met eeij per soneelsvermindering van 2200 tot J200 DAT Zevenbergen van het Amerik. „pleegstadje" Chanute, 2500 kg Kerstge schenken te wachten is. DAT het Instituut voor Weefselonder- zoek te Gouda t.g.v. zijn 12^-jarig be staan een tentoonstelling organiseert over de ontwikkeling der wastechniek. DAT Philips van het Bureau Oorlogs buit vijf vroegere Duitse officiersverblij- ven te Eindhoven wil kopen, maar met het bureau niet eens kan worden over de prijs. De ziekte van de Engelse koning, waardoor diens reis naar Australië en Nieuw» Zeeland moest worden afgelast, zal verschillende verzekeringsmaatschappijen veel geld kosten, aldus A.P., omdat velen, die aan deze reis dachten te verdie nen, zich hadden verzekerd tegen mogelijke tegenslagen. Er wordt gesproken over uitkeringen tot 3 millioen dollar. Op deze foto ziet men de koning (1.) tijdens de laatste wandeling die hij maakte. Anton van der Waals was ook nog een j uwelenhandelaar Vier maanden tegen een Rotterdamse tandarts geëist Voor de R'damse Rechtbank werd gis> termiddag 4 mnd'. geëist tegen de Rotter damse tandarts J. de Beer, beschuldigd van verduistering van juwelen. In 1943 had De Beer van de heer Tuschinski enige sieraden in bewaring gekregen, waarvan echter na de bevrijding twee platina armbanden en een platina ring verdwenen waren. Ook een koffergramo- foon en een zilveren rookgarnituur, die hij voor de heer Nathan Ehrlich zou be waren, waren niet terecht gekomen. Bekl., die na de bevrijding enige tijd was vastgehouden omdht men hem als mede plichtige van de indertijd ter dood ver oordeelde Anton van der Waals be schouwde. verklaarde de armbanden aan Van der Waals te hebben gegeven, om te gebruike als iemand daarmee geholpen moest worden. De pres. vroeg, waarom hij bij zijn eerste aanhouding niet over deze sieraden had gesproken. Bekl. zeide hiervoor geen tijd te hebben gehad. Bo vendien zeide hij, van de heer Tuschinski verlof te hebben gekregen de sieraden te gebruiken, als hij in moeilijkheden zou Tegemoetkoming voor Frankrijk inzake de Ruhr De Ver. Staten en Groot-Brittannië heb ben besloten Frankrijk een rechtstreekse te geven bij de toewijzing en het beheer van de steenkool- en staalindustrie het Ruhrgebied. Frankrijk wordt nu imn een, reeds bestaande, commissie supervisie over genoemd gebied, die echter opgeheven zal worden, zodra de zgn. controle-periode van de geallieerde bezetting voorbij is. Russisch antivoord op vragen over Berlijn? Van neutrale zijde uit de Veiligheids raad werd verklaard, dat Wisjinsky over leg met Moskou heeft gepleegd, of het Russische antwoord op de vragenlijst van de neutralen over de Berlijnse valuta gepubliceerd kan worden. Siechts neer dit geschied is, zullen de Westelijke mogendheden hun antwoord, bekend maken. GEEN POSTPAKKETTEN UIT HET WESTEN NAAR BERLIJN. Aangezien de Russen de goederenwa gons in hun gebied vasthielden, zullen de Britten en Amerikanen het vervoer van postpakketten en gèschenkpakketten naar de Sowjetzone en naar Berlijn, via hun >nes, niet meer toelaten. Nasleep van de geldzuiveriug De afhandeling van de restitutie van in bezettingstijd niet ingeleverde bankbil jetten van f500 en f 1000 wordt be moeilijkt door een vrij groot aantal niet- bona-fide aanvragen van lieden, die na 13 Maart 1943 deze biljetten hebben opge kocht. Er zijn rond 18.000 aanvragen binnengekomen, aldus de M. v. A. bij de begroting van financiën. Met de afwik keling van verzoeken tot na-inlevering de geldzuivering gaat het iets vlot ter. Van de 102.499 ingekomen aanvragen waren op 13 November 1948 afgedaan 69.352 aanvragen. Toegestaan 9232 aan vragen tot een bedrag van f2.944.017; afgewezen 60.120 aanvragen f9.400.993.50. Nog behandeld moeten worden ongeveer 35.000 gevallen. Met de planting van enige bomen heeft Vlissingen gisteren de symbolische terug keer van het „Nollebos" gevierd. Tal van autoriteiten waren aanwezig. De „52nd lowland division", die meehielp Walche ren te bevrijden, schona 2000 pond. Ook Brugge en Ostende stelden een bedrag beschikbaar. komen te verkeren. De platina ring was ..plotseling uit het étui verdwenen". Vol gens een voorgelezen verklaring van Van der Waals had deze echter de armbanden voor f 7000 van bekl gekocht. Later zou een secretaresse van Schreieder de arm banden- weer van Van der Waals hebben gekocht voor f 12.000. Kriminaldirektor Scheieder, zelf als getuige aanwezig, achtte dit wel mogelijk, aangezien Van der Waals juist die tijd f 50.000 als belo ning en werkkapitaal had opgestreken. Uitspraak 9 December. Van consumenten crediet f 125 millioen cadeau Blijkens de M. v. A. bij de begroting van Financiën is f 157.017.025 aan consu- mentencrediet uitgekeerd. De Staten-Ge- neraal had voor dit doel f 180 millioen genoteerd. In'47 is afbetaald f 10337582.48. Geschat wordt, dat het totaal der terug betalingen niet meer dan f 33 millioen zal bedragen (Dit betekent dus, dat on geveer f 125 millioen is gegeven Red Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat ongeveer 95 pet van het opgenomen crediet op nuttige wijze is bested. HARING NAAR DE RUSSISCHE ZONE Gisteravond liep te Scheveningen de coaster „Eemshoorn" binnen, om 2800 va ten haring te laden voor de Rusisohe zone van Duitsland. PASSAGIER VAN DE „WILLEM RUYS" VERDRONKEN. Bij aankomst van de „Willem Ruys" te Southampton werd een der passagiers vermist, nl. de weduwe Johann uit Am- bon, die met haar zoon en dochter on derweg was naar Den Haag en aan boord het hospitaal werd verpleegd. Men heeft de vrouw niet kunnen vinden. Ver moedelijk wilde zij door een patrijspoort naar buiten klimmen en is toen in zee gevallen. Misdrijf acht men uitgesloten. Canadees minister in Nederland Na al de offi ciële bezoeken van buitenland se militaire en diplomatieke fi guren, kwam I heden de Ca- I nadese minister I van buitenland- se zaken, Exc. Lester B. Pearson r officieel in land aan. H._ de gast van de Canadese a bassadeur, P. Dupuy Den Haag zal door de ministerpresident, dr Drees ontvangen worden. WEERBERICHT Geen verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met weinig of geen bewol king. Zwakke tot matige wind lussen Zuid-Oost en Zuid-West, Gedurende d« nacht meest lichte vorst, behalve op d« Wadden-eilanden. Morgen overdag ongeveer zelfde tem peratuur als vandaag. ZON EN MAAN. Zaterdag, 27 Nov. Zon op 819, onder 3.36; maan op 03.53, onder 15.00. 2 Dee. N. M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1