Jlicuwo £ri hsdft (ïmiranl In de ban van negatieve suggesties, film, roman of radio -Spel Kon*ng George krijgt dage Wist U DONDERDAG 25 NOVEMBER 1948 BUREAUX: Hogewoerd 103 TeL dir. en redactie 20408: Adm 22710 Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: ƒ415 per kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0.32 per week ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No 7672 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken rStant«astlcli Is abfblruen tnyn hert ia tegtienspoct" Alphens scheepsbouw doet het goed Zie pag. 2 J. lijks electrische massage De achtergrond van het vreselijke drama te Enkhuizen Volgens de „Daily Express" van he denmorgen houdt de Engelse Koning zich in zijn privé-vertrek bezig met het afdoen der belangrijkste staatszaken. Hij heeft het zich gemakkelijk gemaakt, in een kamer jas, met zijn rechterbeen op het kussen van een gemakkelijke stoel. De Koning „Ik word vermoord, maar Matthie zal me helpen", zo luidde een zin uit het dagboek zag er vry goed uit en scheen voor het van de 16-jarige Annie Rolle, die de vorige week in Enkhuizen door deze zelfde moment niet veel last van zijn ziekte te Matthie volgens diens eigen bekentenis van het leven werd beroofd. Na vüf dagen ondervinden.- Iedere dag krijgt hij in zijn "het betre«re„swaardis. mysterie, dat rich „m het motief tot dere misdaad heeft geweven, met ontsluierd. Tot dusverre is in de trieste historie van de Nederlandse doch gebruikt binnenshuis geen stok. criminaliteit nog geen misdaad geboekstaafd al deze. Naar aard, omstandigheden en Gisteren bezocht de Koning Prinses Eli- karakter onderscheidt deze moord zich van alle andere. zabeth, om zijn kleinzoon te kunnen zien. Schijnbaar zonder een spoor van be rouw is hier een moord bekend door eer ogenschijnlijk volkomen normale jonge man uit een beschaafd R.-K. gezin, dit nooit blijk had gegeven van enige crimi nele aanleg, driftige buien of psychische stoornissen van welke aard dan ook. Hij kende het meisje reeds ruim twee jaar er er had zich een „school-liefde" ontwik keld, zoals er legio zijn. Het meisje wat zeer op hem gesteld. Van enige jaloezie was geen sprake. In het nu gevonden boek stonden talloze details van een komen onschuldige schoolvriendschap vermeld. De jongen, die nu is opgesloten in het Huis van Bewaring te Alkmaar, weigert elke verklaring over de details. Wellicht zullen psychiaters moeten beoor delen. of de woorden, die de moeder de jongen gistermiddag snikkend sprak aan het graf van het meisje: „Matthie hield van je, Annie, hij heeft dit niet ge wild, hij werd door duistere machten ge dreven", iets zullen ophelderen in di1 tragische geval. Aantekeningen in het dagboek schijnen er op te wijzen, dat het meisje van voren heeft geweten, dat zij vermoord worden. De ouders menen thans gemerkt te hebben, dat het meisje de laatste dagen ongewoon nerveus was. Bovendien heeft zij zich kennelijk vrijwillig laten vastbin den op de „schietberg" buiten Enkhui waar Matthie haar doodde. Over deze plaats komen verscheidene notities ii dagboek voor. Voorts schreef ze op 11 November, dat tijdens een HBS-avond „Matthie een boodschap „had ontvangen van de zwarte slang" en hij daarom de feestzaal eerder had verlaten. Het dag boek ademt een geest van avontuur. Het meisje las veel beeldromans; de jongen luisterde vaak naar hoorspelen. En wars van iedere tegemoetkoming in de behoefte aan sensatie, menen wy publiek belang te dienen door weergave van de objectieve nuchtere feiten. Om dat de. door ons vaak zo gewraakte, sug gestie, der op instincten werkende, hevigde films, romans, radiospelen, hier een verderfelijke rol kan hebben ge speeld. Ouders, opvoeders blijven zich dan ook bewust van de grote verant woordelijkheid, die op hun schouders is Een reconstructie van de moord heeft o.m. het volgende aan het licht gebracht, aan de hand van de sporen in het zand en de lichamelijke toestand van het slachtoffer. Zij heeft geheel vrijwillig haar mantel uitgetrokken, om zich ver volgens zonder enig tegenstribbelen te laten vastbinden aan een losse treinrail, die op het weilandterrein lag. Matthie had daartoe zes gelijke stukken sterk touw bij zich, waarvan hij de uiteinden tevoren zorgvuldig met een koord had omwonden. Daarna heeft de jongen het meisje een aantal steken, in borst en hals toegebracht met een enkele dagen tevoren gekocht dolkmes. Voor zover kon worden nagegaan, heeft zij geen moment ook maar gepoogd zich te verweren. De jongen ging, na de gruwelijke daad Volvoerd te hebben, naar het stadje terug, toonde zich bij de gymzaal verbaasd, dat het meisje er niet was. ging volkomen rustig naar huis en naar bed en antwoord de de volgende dag, toen het meisje ver mist werd, nergens van te weten. Toen het meisje echter gevonden was, ging hij near de politie en diste een verhaal op, waaruit moest blijken, dat hij de moord Biet had gepleegd. Toen een rechercheur Eerste Kamer bespreekt de Overheidsvoorlichting (Van onze Parlementsredacteur). Gisteren nam de Eerste Kamer z.h.st. de begroting-1948 van het dep. van Alg. Zaken aan. De heer van Heuven Goedhart (Arb.) wees in het debat op de soms foutieve overheidsvoorlichting, het gebrek aan coördinatie, de teveel-hoofdige leiding. Hij wilde alle voorlichting via een regerings commissaris laten lopen. Minister Drees vond dit onmogelijk; het systeem zou veel te stroef werken. De heer Algra (A.R.) wilde de voorlichting niet doen plaats hebben over het hoofd van de Staten-Ge- neraal heen en zonder beïnvloeding van de dagbladpers (bijv. op geheime pers conferenties) en zonder te vervallen in zucht naar volksopvoeding. De pers moet de verkregen gegevens zelfstandig en op eigen wijze verwerken. Minister Drees onderschreef deze stellingen, maar be toogde, dat het vlak na de bevrijding wel nodig is geweest, dat de Regering zich rechtstreeks tot het volk richtte en dat bijzondere aangelegenheden dit ook nu nog wel eens eisen. Beïnvloeding van de pers heeft niet plaats. Wel wordt soms de achtergrond van bepaalde kwesties be sproken, om verkeerde geruchten, die het landsbelang schaden kunnen, te weren. Evert Vos ontsnapt uit Laren De als „beul van Hilversum" zo be fuchte Evert Vos, die kort geleden door het A'damse B. G. tot 12 j. veroordeeld werd, is volgens „Het Parool" dezer dagen met drie van zijn trawanten uit het in terneringskamp bij Laren ontsnapt. Met behulp van wollen dekens zijn zij over een deel van de prikkeldraadversperring geklommen. Een ander gedeelte knipten Zij stuk. Een uitgebreid onderzoek werd Ingesteld. Men denkt het viertal spoedig Weer te vatten. Gunnar Reiser, een secretaris van de Noorse ambassade te Moskou, schotwonden overleden. Hij werd flat. waar hij met zijn vrouw woonde, door revolverschoten van een onbekende, fitwond. Dr Gallup heeft een nieuwe techniek Dr Gallup, de Amerikaanse opinie-on derzoeker. gaat „enkele nieuwe technie ken" toepassen, na zijn grote vergissing b(j de Amerik. verkiezingen- hem echter op de man af vroeg, of hij het had gedaan, bekende hij onmiddellijk. Hij bleef zeer kalm en weigerde elke uitleg. Hij kon geen alibi opgeven en hoewel niemand hem de bewuste avond buiten de stad heeft gezien, terwijl het meisje volgens vriendinnen wel buiten het stadje alleen zou hebben gelopen, twijfelt men niet aan de verklaring van de jongen Gistermiddag vond de begrafenis plaats De beide zwaar getroffen families liepen gearmd achter de baar. De burgerij van Enkhuizen is diep onder de indruk van het droevige voorval. Queuille kreeg opnieuw ver trouwen van Assemblee Zoals te verwachten was, heeft de Franse premier, Henri Queuille, gisteren het vertrouwen van de Nationale Verga dering gekregen. De stemming ove vertrouwenskwestie, die Queuille met het oog op de houding van zijn ka binet tijdens de stakingen, was, zoals ge meld, een dag uitgesteld. Met 316 tegen 164 stemmen plaatste de Assemblée zich achter de regering. Toen de commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C- Casembroot, gisteren tUdens de boomplantdag op Walcheren H-K H. Prinses Wilhelmina behulpzaam was by de eerste planting, viel zjjn hoed juist in het kuiltje, zodat H.K.H. haar „scheppende arbeid" even moest onderbreken, waardoor een vroolyk moment de plechtigheid kruidde Prinses Wilhelmina plantte boom te West-Kapelle Bevolking spande paarden uit en trok zelf de wagen Prinses Wilhelmina plantte gistermid dag de eerste boom in de kreek, die ach ter de dijk te West Kapelle is ontstaan bij de inundatie van Walcheren. Hierbij waren o.m. aanwezig de Britse ambassa deur Sir Philip Nichols, de Engelse ge neraal Brooks, de zaakgelastigde van Z. Afrika, Uys, luit.-adm. b. d. Helfrich en schout-bij-nacht Willinge. Het gezelschap ging in 20 Walcherse huifkarren naar de plantplaats. Ook werden bomen geplant door gen. Brooks namens de Britse Ma- en de heer Uys ter herinnering aan hier gesneuvelde Zuid-Afrikaanse officier. In een dankwoord van de voorz. de Stichting Nieuw Walcheren, J. L. Verhagen, werd er aan herinnerd, dat de Prinses geen geldelijke bijdrage wilde schenken, maar bomen van Het Loo en het Kroondomein. In de huifkarren ging het gezelschap toen naar de nieuwe dijk de geestdriftige bevolking spande het ird van Prinses Wilhelmina uit en trok zelf de wagen. Op de dijk werden kransen bij het monument gelegd. Prin ses Wilhelmina dankte er voor. dat de bevolking haar zo vrij had gelaten. „Ik zal de Koningin vertellen hoe aardig het geweest is". DERTIEN DODEN BIJ BUSONGELUK IN STOCKHOLM Te Stockholm is een trolley-bus, na een botsing, over de leuning van een brug geslagen en in de Essinge gezonken. Der inzittenden verdronken. Slechts één persoon werd gered. Vierhonderd gevangenen door transport overleden Vrouwen en kinderen moesten gehele nacht staan Voor de krijgsraad te Batavia staan thans terecht de Japanse kolonel Nakata Masayuki (Oprechte sneeuw), comman dant van alle gevangenkampen op Java, Kawabe Masashi, commandant van alle kampen te Batavia. De eerste had zich vooral te verantwoorden wegens de onmenselijke transporten. Een daarvan kostte het leven van 400 op de 700 ge vangenen. Het betrof zwaar zieken, die geen geneesmiddelen mochten ontvangen. De tweede liet toe. dat gevangenen zwaar mishandeld werden en geregeld beroofd. Bijbels werden „in bewaring genomen" en verbrand. In Struiswijk hadden drie Nederlandse officieren een zware hersen schudding opgelopen, een andere eer zware kaakfractuur. en weer 15 anderen een scheuring van het trommelvlies. Na aankomst van een transport in het kamp Tjideng (Batavia) moesten de 900 vrou wen en kinderen nog van half 10 's avonds tot 's ochtends vier uur in laan Trivelli staan om te worden geïnspec teerd en een rede aan te horen. Beklaag den wisten van niets of hadden zo op gelet. Joegoslavische gezant te Den Haag officieel ontslagen Uit Belgrado wordt officieel meege deeld, dat de heer Milovan Prodanovic, gezant van Joegoslavië in Den Haag, bij decreet van het presidium van de Joego slavische Nationale Vergadering functie is ontheven. Men deelt ons mede, dat deze gezant Nederland reeds maanden geleden het en dat bovengenoemd besluit slechts |een officiële bevestiging is. Nieuwe bonnen voor werkkleding aangewezen Het C.D K. deelt mede, dat de bonnen Dor werkkleding H9 en L9 tot nader order geldig zijn. Op de bonnen H9 kan kopen: een overall of een werkpak drill, keper of satijn, een lange stof- een lange witte jas, een laborato- riumjas of een mouwschort. Op de bon- L9 kan men kopen: een werkbroek werkjasje van keper, drill, satijn, beaverteen, Engels leer, manchester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis een korte stofjas. De bonnen H10 t/'/m H12 en L10 t/m L12 zijn nog niet geldig. De bonnen Hl t/m H8 en LI t/m L8 1 de rantsoenbonnen FC en FD blijven voorlopig geldig. KUNNEN FRANSE COMMUNISTEN NU OOK CUFERS GEVEN? De Britse Labourpartij heeft het Fran- socialistische blad „Le Populaire" me' 531.000 francs gesteund. De socialistische partij kreeg 414.000 francs van zusterpar tijen uit België, Italië en Zwitserland. Dit werd bekend gemaakt, naar aanleiding de communistische beschuldigingen, dat ook de socialisten financiëel door het buitenland werden gesteund. Zware ontploffing in Portugese kruitfabriek In een kruitfabriek te Amora bij Lissa- >on is door onbekende oorzaak een hevige ontploffing ontstaan. Vier en twintig personen, van wie de meeste vrouwei werden gedood. Er waren 44 gewonden. Vijf Kamerleden vertrokken naar Indonesië „Lukt het niet, dan wordt het Gisteren zijn de Kamerleden jhr mr M. v. d. Goes van Naters, H. A. Korthals, H. J. W. A. Meijerink, prof. C. P. M. Homme en H. W. Tilanus van Schiphol naar In donesië vertrokken, uitgeleid door de ministers Drees en Schokking, bénevens vele Kamerleden, De heer Romme zeide, dat het uiterste moet worden gedaan om te slagen. Als het niet lukt, dan wordt het een drama, zeide jhr v. d. Goes van Naters. die het echter moeilijk achtte de republiek geen dominerende, doch wel een gelijkwaardige plaats in Indonesië te geven. Geen liefhebbers meer voor de Friese roomboter Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt is tengevolge van de steeds ge stegen prijs van de roomboter, de ver koop aan het publiek, dat uit zuinig heidsoverwegingen nu margarine koopt, zo verminderd, dat de grote zuivelfabrie ken in Friesland vol met onverkoopbare roomboter zitten. Marshall: Amerika verwerpt Frans Ruhr-protest Marshall verklaarde op een persconfe rentie het standpunt der Amerikaanse re gering t.a.v. het Ruhrgebied. Dit komt neer op een verwerping van het Franse protest tegen de Brits-Amerikaanse voor stellen om de Ruhr-industrie onder Duits beheer te brengen. Amerika is echter be reid maatregelen te treffen, ter vergro ting van Frankrijk's veiligheid, tot welk doel een commissie zal worden ingesteld. demonstratief gokje op de publieke tribune der Tweede Kamer Toen er gesproken werd over de totalisator (Van onze Parlementsredacteur) kwaad is. Maar kienen om geld mag dan Gistermiddag heeft de Eerste Kamer de °°k aldus de heer Rip! totalisator-wet aangenomen met 24 tegen Overigens werd de stelling van de heer 14 stemmen. Evenals in de Tweede Kamer Woudenberg, dat de mensen willen wed- waren hier de fracties van de Party van den in de Kamer zelf bewaarheid. De pu- de Arbeid en de Katholieke Volkspartijblieke tribune was n.l. vol belanghebben- verdeeld. Tegen stemden de A.R., de C. H„ de heren Brongersma en Van Walsum en mej. TJeenk Willink van de P. v. d. A. en de heer Regout (K.V.P.). Ook hier ging het weer om de princi piële vraag, of wedden een zedelijk kwaad is of niet. Ja, zeiden de heren Kolff (C.H.), Rip (A.R.) en Brongersma (P. v. d. A.). En in deze gedachtengang is het volkomen begrijpelijk, dat het onge oorloofd is, met een „minder" kwaad een „meerder" kwaad te proberen te keren. Mr Rip formuleerde het heel principieel: bij wedden gaat het om een misbruik ma ken van het lot der verdeling, het lot, dat op grond van de Bijbel alleen mag den gebruikt om in zeer bepaalde geval len een beslissing te nemen. Het gaat om het verkrijgen van winst uit verlies van een naaste. De heren Bierema (V.V.D.), Van Voorst tot Voorst (K.V.P.) en Wou denberg (Arb.) benevens de ministers Mansholt en Wijers zagen in wedden, mits niet grof. geen enkel kwaad, doch slechts een onschuldig vermaak. En al de be schreven „nare" gevolgen zouden wel wat meevallen. De heer Van Voorst tot Voorst vergeleek het met gebruik van sterke drank: gebruik is niet zo erg. maar mis bruik wel. En de heer Woudenberg, daar in gevolgd door minister Mansholt, za gen in het eenvoudige kienspel ook eer kwaad, indien wedden een zedelijk Haagse arts durfde 't tegen Alscher opnemen May, sische krijgsgevangenen Gisteren verscheen de volgende v, het edele Amersfoortse zevental voor het A'damse B.G. Het was „De Rus" Edwin Ernst Alscher. 60 j. oud, een lange, ma gere man met een grijs sikje en een eerbiedwaardig uiterlijk. Alscher spreekt Nederlands en Russisch, en kent ons land reeds* van 1931, toen hij hier kwam als vertegenwoordiger van Duitse machine fabrieken. Na Mei 1940 toonde hij eerst karakter. Omdat hij hun taal sprak en verstond kreeg hij de zorg over de Russische krijgsgevangenen, die bij hun aankomst reeds in een zeer slechte lichamelijke toestand bevonden. Op de derde dag van hun verblijf (in October!) moesten zij zich op een appèlplaats ge heel ontkleden, waarna zij met koud wa ter werden „schoongespoten". Daarna volgde een „keuring" door dokter Nieu- wenhuis. Alsoher deelde toen al zijn eerste pakken ransel uit. Van dokter Nieuwenhuis bewee-t Alscher vernomen te hebben, dat daze Russen aan besmet telijke ziekten leden, dat zij ondervoed waren en dat zij langzamerhand aan de „betere" kampvoeding in Amersfoort moesten wennen. Zodat zij officieel maar helemaal geen voedsel kregen en van honger zouden zijn omgekomen, indien de andere gevangenen hen niet iedere dag van hun portie wat afstonden. Een paar dagen voor hun fusillade moesten de Russen onder Alschers leiding volkslie deren zingen, waarbij hun de tranen over de wangen rolden. In de 6 maanden, dat de Russische krijgsgevangenen in het Amersfoortse kamp bleven, zijn er 23 van ellende om gekomen. De 77 anderen werden tijdens de eerder beschreven „schietoefeningen" van Berg en May op 9 April 1942 op korte afstand van het kamp gefusilleerd. De „Rus" Alscher verklaarde tegenover het A'damse B.G. met nadruk, niets van deze executie te weten. Later werd hij groepscommandant bij de organisatie- Todt, die bij Steenderen (Gld.) verdedi gingswerken uitvoerde. Hij liet mannen langs de weg oppakken om aan werk krachten te komen en de Haagse arts Zaayer, die toen te Steenderen verbleet, moest de „werklieden" keuren. De heer Zaayer weigerde, werd prompt ingere kend en hoorde Alscher de Nederlandse artsen betitelen als „een recalcitrant stel letje. dat hij wel zou krijgen!" Drie dagen lang kreeg de heer Zaayer officieel geen eten of drinken. Als „verwalter" in een Haagse zaak liet Alscher na Dolle Dinsdag f 92.000 op zijn privé-rekening overschrijven. Hij wilde „redden, wat er te redden viel", of, zoals de president zeide, „stelen, wat er te ste- a de inval I meldde Alscher. die in Den Haag woonde, Izich als tolk by de Duitse weermacht, i Spoedig kwam hij in dienst van Rauter. maar omdat uitkwam, dat hij in 1931 in Polen valsheid in geschrifte gepleegd had en daarom uit Polen was gevlucht, werd hij weer ontslagen. Later moest hy op last van de SD. naar Amersfoort, toen daar Russen aankwamen. De laatste van het edele Amersfoortse zevental was de 42-j. E. G. May, die een dag te Amersfoort verbleef er executie van de Russische krijgsgevange nen bijwoonde. May was sedert 1924 dienst van de Duitse politie en diende onder Schreieder. Hij verklaarde, door zijn revolver onklaar te maken de executie van de Russen te hebben ont trokken. Berg, die thans als getuige scheen, verklaarde, niet te hebben vast gesteld of May al dan niet geschoten heeft. Als getuige werd ook Schreieder gehoord, die May een correct politieman noemde. De typiste van May vertelde hoe May een ernstige zenuwaandoei\ing .had gekregen na deze executie. De moeilijk heid is, dat niemand heeft gezien of May heeft geschoten of niet en men alleen beschikt over een schriftelijke verklaring van de thans niet meèr in ons land toevende Untersturmführer Tito, dat May heeft meegeschoten Ook een jubileum: zijn vijftiende vonnis De 52-j. bankwerker C. W. van W Arnhem, stond voor de 15de maal de rechter, toen dezer dagen voc Maastrichtse rechtbank 2Vz jaar tegen hem geëist werd, wegens diefstal twee fietsen, kort nadat hij zijn laatste vonnis. 27 mnd., ook al wegens rijwiel diefstallen, had uitgezeten en met f 12J gevangenisgeld was vrijgekomen. De of ficier vond het jammer, dat er geen stituut van bewaring bestond, om hem voor goed uit de maatschappij te verwij deren. Uitspraak 7 Dec. Binnen 10 toeken fl millioen voor de NIW1N De Kerstpakkettenactie van de Niwin is met volledig succes bekroond gewor den. Zoals bekend moesten iets minder dan 200.000 etiketten a ƒ5 worden kocht, opdat ieder Kerstpakket de n en het adres van een Ned. afzender dragen. De laatste etiketten zijn thans per luchtpost naar Batavia verzonden. Binnen de tijd van 10 weken heeft het Ned. volk dus 1 millioen bijeengebracht. DAT gen.-majoor A. T. C. Opzomer in z'n Indië-reis terugkeerde en een wijziging in het opleidingsprogram zijner troepen (IVde militaire gewest) zal brengen. DAT minister Mansholt 9 December te Leeuwarden voor de Bond van Coöp. Zuivelfabrieken in Friesland over de wereldvoedselvoorziening zal spreken. DAT de St.Crt van gisteren o.m. een eerste wijziging arbeidsvoorwaarden in het schildersbedrijf en in de leder industrie bevat. DAT het Haagse B.G. de A'damse fa brieksarbeider en Oostfronter G. Schilt- kamp 7 jaar gaf. DAT een aantal verkeers- en lucht vaartautoriteiten 29 Nov. de K.L.M.- openingsvluoht naar Buenos Aires zal meemaken. DAT minister In 't Veld morgen te Ede de montagewoningbouw gaat be zichtigen. DAT volgens het Belgische blad „De Tabakspost" België de eerste 7 maanden dit jaar 1 millioen sigaren (1/6 var zijn totale verbruik) uit ons land impor teerde en daarmede onze beste klant was DAT douairière A. S. S. baronesse var arinxma thoe Slooten-Geertsema de heer J. V. C. Tresling opvolgde als kring- commissaresse van Friesland van he' Rode Kruis. DAT 1 Dec. Van der Burg's Borstelfa- brieken te R'dam 75 jaar bestaan, de di recteuren J. G. en G. F. v. d. Burg dan j. aan het bedryf verbonden zijn en Zaterdag in Caland-West recipiëren. DAT een Friese veiligverkeer-comm sie aan Friese beroepschauffeurs, die e jaar lang geen ongelukken maken of overtredingen begaan, na een verkeers- examen em •odersoheidingstfken uit reikt. DAT een oudheidkundige te Franeker de aldaar blootgelegde én ten dele vol gelopen onderaardse gang per rubber boot wil onderzoeken en ook Rijksmonu mentenzorg zich er voor interesseert. DAT voor het Arnhemse B.G. 9 jaar geëist werd tegen de staatspolitie-inspec- teur en S.D.-handlanger J. Grin uit Amsterdam. DAT de nieuwe De-venterbrug over het kanaal te Apeldoorn 3 Dec. in gebruik wordt genomen en ze iets breder is dan in 1945 vernielde. DAT 200 arme kinderen te Enschede 6 Dec. als gast van de Luchtstrijdkrachten op het vliegveld Twenthè hun St. Nico- laasfeest zullen vieren. DAT de aanvoer van rundvee op de Bossche veemarkt toeneemt en de prijzen goed waren. DAT de van opruiing vrijgesproken mi litair Ratio Koster van z'n compagnies commandant te Schoonhoven een week verlof kreeg en „De Waarheid" hem gis teren huldigde met diverse artikelen, zo mede 3 foto's op de frontpagina. DAT voor de R.V.C. geconcludeerd werd tot verwerping van het beroep van de roegere hoofdred. der „Limburger Koe rier". Hugo van den Broek, die van het Bosse B.G. 7 jaar had gekregen. DAT bij een ruzie een Haarlemse ar beider een stadgenoot met een mes een pees en een slagader doorsneed, waardoor deze waarschijnlijk invalide blijft, en de dader gearresteerd werd. DAT de loco-burgemeester van Lea mington (Engeland) te Heemstede een film opnam ter vertoning in Engeland en de burgemeester van Heemstede een copie zond, om de Heemstedenaren te to nen hoe de Engelsen hen zien. DAT de Ver. v. Leerlingen a.d. Rijks vak- en kunstnijverheidsschool te Schoon, hoven aan de a s. zomer te houden reünie een zilverbeure en een congres wil ver- DAT m. i. v. 2 Dec. de prijs van geneesmiddel Sterptomycine met i 30 wordt verlaagd. DAT Cuba z'n consulaire invoerrech ten voor ons land van 5 op 2 pet bracht. DAT de Rijkspolitie te Leeuwarden zal optreden tegen het hebben van diverse plaquettes, enz. op nummerborden van auto's en motorrijwielen. DAT is overleden de dir. der Rob^ver te Zwolle S. P. Wildervanck. DAT te Ede de eerste steen werd gelegd voor de weer op te bouwen Chr. ULO- school. DAT onder grote belangstelling een steen werd geplaatst op het graf van ds J. H. Rietberg te Maassluis. DAT begin 1949, in navolging van Am sterdam, ook R'dam een Herv. internaat voor schipperskinderen krijgt, waartoe in Groningen een schip wordt omgebouwd. DAT een felle brand woedde in de boerderij van F. Breugem te Bleiswijk, doch het huis gespaard bleef. DAT door de vernielzuchtige straat jeugd en moeilijke materialenaanvoer een aantal Haarlemse straten waarschijn lijk voorlopig in het duister zullen zitten. DAT de Hamfa te Hengelo als eerste Ned. industrie volwaardige naaimachines gaat fabriceren, daar er een tekort is van 60.000 en men in 1949 al op een productie van 2000 exemplaren rekent, doch de vooroorlogse omzet 20.000 p. j. bedroeg. DAT een Bond v. Chr. Sigarenwinke liers is opgericht met als secretariaat Ruwaardstraat 37 C te R'dam. DAT C. A. Groos ontslag nam als wet houder en raadslid van Zandvoort voor de groep „Alg Zandvoorts Belang", zulks wegens onenigheid onder de kiezers. DAT de hypermoderne, bij de Haar lemse Scheepsb. Mij gebouwde Portugese 1218 tons treiler voor de kabeljauw vangst Antonio Pascoal" onder kapt. B. Wijsmuller gistertn een proefvaart wy hoorden weddenschappen af sluiten (f 10.als inzet) over de vraag, of het wetsontwerp er zou komen of niet! Een reden te meer, om tot de conclusie te komen, dat nu ook de Eerste Kamer, de Tweede, op het verkeerde paard ge wed heeft. Voorts werden de herziening van de geling der prov. finacin, alsmede de menvoeging van BreukelenSt. Pieters met BreukelenNijenrode goed gekeurd. Kerst- en Nieuwjaarsgespre^ken met de West Van 20 Dec. t/m 4 Jan. (met uitzonde ring van de Zondagen 26 Dec. en 2 Jan.) de rechtstreekse radiotelefoon verbindingen met Aruba, Curagao en Suriname Kerst- en Nieuwjaarsgesprek- ken tegen het verlaagde tarief van 10,50 per 3 minuten toegelaten. De voorberei- dingskosten zijn gelijk aan die in he volbetaalde verkeer, n.l. ƒ3.50. Gesprek ken tegen vol tarief hebben in genoemd tydvak voorrang. De telefoonkantoren verstrekken nadere inlichtingen. Ook telegrammen naar de Overzese Gebiedsdelen Van 14 Dec. t.m. 6 Jan. zullen in hi verkeer met Suriname en de Ned. Antil len ook Kerst- en Nieuwjaarstelegram men met vaste inhoud kunnen worden verzonden. (Naar Suriname ook me vrije inhoud). De Ned.-Indonesische-, d« Ned.-West-Indische- en Ned. oorlogs schepen kunnen van deze mogelijkheid profiteren. Tachtigduizend luchtbrug- vluchten Op het Berlijnse vliegveld Tempelhof kwam gisteren het 80.000ste vliegtuig de luchtbrug aan. In totaal is thans 360.000 ton aan goederen vervoerd. de Russische zone van Duitsland deed een beroep op de Grote Vier, onmiddel lijk een zitting van de Raad van Minis ters van Buitenlandse Zaken bijeen te roepen over een vredesverdrag met Duitsland. Boerenleider Roskam heeft zijn vonnis al uitgezeten De Nijmeegse Kantonrechter, belast met tribunaalzaken, bekrachtigde gister middag het Arnhemse vonnis van dit voorjaar, waar bij de „boerenleider" J. Roskam uit Lunteren, oud-voorzitter van de „Landstand" tot 3^ j. veroordeeld werd. Hij heeft reeds 3% jaar en 14 da gen in voorarrest doorgebracht, zodat hij direct in vrijheid gesteld werd. Min. Schokking gastheer bij vaar tocht met „Karei Doorman" Minister Schokking heeft de leden v de Raad van State, de beide Kamers der Staten-Generaal, de leden der Defensie commissie en de secretarissen-generaal der departementen uitgenodigd tot het bywonen van een vaartocht met vilegkampsohip „Karei Doorman" op 29 •November a.s. Naast de minister zal ook sahout-bij-nacht Willinge de tocht maken. Getracht zal worden tijdens de vaartocht demonstraties te geven met het starten en landen van vliegtuigen. Een overeenkomst voor de levering van textiel voor 20 millioen dollar door België, aan de Brits-Amerikaanse van Duitsland, is gesloten. Benoemingen e Burgemeestersbenoeming voor Utrechrheeft in Socialistische hoek enige ontstemming gewekt. Het gaat niet tegen de persoon van de benoemde, maar^ tegen het feit. dat door zijn benoeming „de Partij van de Arbeid is gepasseerd". Deze laatste uitdrukking is niet van as, maar van mr Van der Goes van Naters, die naar aanleiding van deze be noeming in „Het Vrije Volk" schrijft: „Wij incasseren deze nieuwe achterstel ling, waarvoor het huidige kabinet als geheel aansprakelijk is. Dat zij onze animo vergroot om ook op ander terrein dingen te slikken, die ons niet aanstaan, kan ik niet zeggen". Ziehier de ontstemming der socialisten. En de Roomsen? Wij moeten aannemen, dat ook onder hen ontevredenheid is, al hebben zij over achterstelling bij burge meestersbenoemingen de laatste tijd ni®t erg te klagen. Gedurende geruime tijd liep het gerucht, dat oud-minister Fiévez, lid der K.V.P., voor deze benoeming in aanmerking zou komen. Zo hebben Socia listen en Roomsen aan dit been getrok ken. Een derde is er mee heengegaan, iemand die niet bij een politieke partij is aangesloten. Dit verloop geeft ons aan leiding tot de volgende opmerking: De onderlinge wrijving tussen Socia listen en Roomsen op het gebied van de benoemingen wordt door zeer velen en wij menen: terecht met wrevel ge volgd. Het heeft er alles van. of de heren onder onderling krakeel bezig zijn de buit te verdelen, en of men in het schuitje van een dezer partijen moet zitten om voor een benoeming in aanmerking te komen. Tal van benoemingen krijgen daardoor duidelijk het karakter van par tybenoemingen te zijn. De aanwijzing van dr Beel, een man met geringe Indische ervaring, tot hoge commissaris der Kroon in Indonesië, is er een weinig illuster voorbeeld van. Zolang nu de beide grote regerings partijen over zulke benoemingen in het ongerede zijn. zoals in het geval-Utrecht, kan er voor een Regering, die niet de moed heeft, zichzelf te zijn. weinig an ders opzitten.adan het been aan een der de toe te werpen. Zonder dat ook wij maar iets aan de betekenis van de benoemden willen af doen. valt het ons op. dat in bepaalde plaatsen, die typische wrijvingspunten zijn voor Roomsen en Socialisten, man nen worden benoemd, die niet tot een bepaalde politieke partij behoren. Maar geheel in het algemeen schuilt hier een ander gevaar, namelijk dat op deze wijze waardering wordt uitgesproken voor het feit. dat een gegadigde zich niet nadruk kelijk politiek heeft georganiseerd. In welke partij dan ook. Wanneer dan twee mannen dezelfde bekwaamheden heb ben, maar de een is aangesloten bij een politieke partij en de ander is politiek niet georganiseerd, dan heeft de tweede een streepje voor. Deze laatste wijze van behandeling nu is in feite weinig minder laakbaar dan uitgesproken partijbenoemingen. Ons democratisch staatsbestel moet het voor een aanzienlijk deel hebben van de publieke belangstelling en van de publie ke activiteit. Zinkt deze laatste in of gaat zij ontbreken, dan gaat het leven in het democratisch staatsbestel teloor en ligt de weg open voor politiéke vrijbuiters en in nog later stadium voor de die- Die politieke belangstelling nu. waar van het democratisch staatsbestel het hebben moet, is vooral belichaamd in een gezond partijleven. De Overheid moet het op prijs stellen, wanneer er in het land een gezond partijleven is. En zy moet het weer heel in het algemeen gesproken niet prijzen, wanneer iemand zich op dit gebied afzijdig houdt. Socialisten en Roomsen hebben het. wanneer zij aandringen op partijbe- noemingen, aan zichzelf te danken, als de Regering deze weg opgaat. Maar de Regering zelf mag zich door onderling krakeel binnen de partijschappen niet deze weg laten opdringen. Een gezond democratisch staatsbestel eist het anders. En dan willen wij ten overvloede ook wel opmerken, dat er in ons democratisch staatsbestel nog wel andere mogelijk heden zijn dan: Rooms, rood of party- Waarom wel wol en gordijnen op de markt en niet in de winkels Amsterdamse politie doet een boekje open In Amsterdam is een merkwaardige handel tot klaarheid gebracht en daar mee de pas afgesneden aan een groot aantal Amsterdamse vrouwen, dat zich op geraffineerde wijze sohuldig maakte ernstige a-sociale handelingen, en kochten in winkels in Lei den, Amsterdam, Haarlem en Hilversum i. goed op, dat als speciale aanbieding goedkoop werd aangeboden, gingen voor de rijen staan en hadden zoveel pun- Amerikaanse havenstaking is geëindigd De havenstaking aan de Amerikaanse Oostkust is geëindigd, doordat het ge schil met de reders is bijgelegd. Op de „Queen Elizabeth", in de haven van Southampton, besloten 1000 van de 1500 passagiers het schip niet te verlaten en zy deden een beroep op de coulance van de maatschappij. Onder hen bevindt zich vrouw, wier kind in de V. S. op ster- ligt. Nu de staking geëindigd is, zal het schip vermoedely-k snel afvaren De havenarbeiders krijgen 13 dollar- nt per uur loonsverhoging met terug werkende kraoht tot 21 Augustus. GRIEKS PREMIER IS ERNSTIG ZIEK. Themistocles Sophoelis. de 88-jarige minister-president van Griekenland, is gisteren bewusteloos in zijn kamer ge vonden. Hij lijdt aan een longaandoening n zyn toestand is ernstig. Onze ministers nog niet naar Kalioerang Hatta bleef namelijk wat langer op Sumatra. De republikeinse premer Hatta. is he den nog niet van Sumatra naar Java ver trokken, tengevolge van „technische moeilijkheden". Men wil hem nu ophalen een vliegtuig der Commissie van Driei, Zodoende is het niet waarschijn- dat de Nederlandse ministeriële delegatie morgen naar het republikeinse lustoord Kalioerang zal vertrekken. ten by zich, dat de voorraad spoedig uit verkocht was, vóór een bonafide huis vrouw er aan te pas kon komen. De vrouwen verkochten het goed aan aan marktkooplieden, die het dezelfde mid dag vaak nog op de markt voor het dub bele of nog duurder verkochten. Deze handel heeft meer ellende veroorzaakt dan men oppervlakkig zou denken. Een kern van ongeveer 120 Amsterdamse vrouwen speelt dit spelletje. Vijf pro cent van de marktkooplieden verzorgt de wederverkoop. Een zeer groot aantal vrouwen is reeds aangehouden in de loop van dit jaar: 1789 aanhoudingen en 2500 processen-verbaal. De Amsterdamse politie is nu vast besloten, een eind aan de handel te maken door zeer strenge maatregelen. De medewerking van het publiek is hiervoor ingeroepen. Zal ook Gaston Eyskens niet slagen? Dee Belgische regeringscrisis is nog geen stap nader tot haar oplossing geko men. Gaston Eyskens, de nieuwe forma teur. voerde gisteren de gehele dag be sprekingen met socialistische en katho lieke leiders. Mocht Eyskens niet slagen, hetgeen sommige kringen als zeker aan nemen, dan zou opnieuw een beroep op Spaak worden gedaan. WEERBERICHT Weer nachtvorst Tot morgenavond verwacht De Biltt Droog weer met weinig of geen bewol king. Matige wind, in het uiterste Noor den van het land uit Westelijke richtin gen. elders tussen Zuid-Oost en Zuid- West. Vannacht lichte vorst, behalve op de Waddeneilanden. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als van daag. ZON EN MAAN. Vrijdag 26 Nov. Zon op 8 18, onder 16 36; maan op 02.27, onder IAM. 2 Deo. N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1