MODERNE LANDHUIZEN NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 WOENSDAG 24 NOVEMBER 1943 Leidse Chr. kantoor- en handelsbedienden organiseerden propaganda-avond Kernachtige toespraak van de heer O. van der Heide De afdeling Leiden en omstreken de Ned. vereniging van Christelijke kan toor- en handelsbedienden organiseerde gisteravond in de grote zaal van „Den Burcht" een leden- en propaganda-ver- gadering. Helaas viel de opkomst tegen, maar dit vermocht geen afbreuk te doen aan de „waarde" van de avond. De heer H. van Cittert. voorzitter de afdeling, las een Schriftgedeelte, sprak een openingswoord en heette in het bij zonder welkom de afgevaardigden van de Leidse Chr. Besturenbond, de Ned. vereniging van Chr. handelsreizigers en de R.K. zusterorganisatie. De heer O. van der Heide, hoofdbestuurder uit Den Haag, hield voorts een toespraak over het on derwerp: „Waar het om gaat". Spr. ving zijn betoog aan met de vraag: Wat maken wij van ons leven? Een blij spel of een drama? Het leven is inder daad vaak een drama. Waar ligt de oor zaak? Bij onszelf! Ons leven kan een blij spel zijn, als wij oprecht belijden, dat de Heer van ons leven met blijdschap ge diend wil zijn. Misschien vragen wij oni af, of dit iets met de Christelijke vak beweging te maken heeft. De heer Van der Heide gaf als antwoord: Alles! Ook in onze arbeid moeten wij God dienen met blijdschap. Wij zijn door Hem op een bepaalde plaats gezet en hebben daar een taak te vervullen. Twee dingen zullen wij in ons werk steeds tegenkomen. Daar zijn allereerst de moeilijkheden. Maar ook zijn er mo gelijkheden. De moeilijkheden kunnen we niet alleen tot een oplossing brengen. Or ganisatie en samenwerking zijn hier.voor eerste vereisten. En de mogelijkheden kunnen we niet alleen uitbuiten. Ook op dit terrein is organisatie nodig. Helaas zien nog niet alle Chr. kantoor- en "r™ delsbediendeti in. dat zij lid van de Chr. vakorganisatie behoren te zijn. Waarom verrichten wij arbeid? Alleen om ons gezin in stand te houden? Arbeid heeft ongetwijfeld een diepere betekenis, en wel het dienen van de Schepper, Dïe Gebrek aan verantwoorde lijkheidsgevoel? Of beperktheid van inzicht? Voor de Leidse kantonrechter stond een aantal bezitters van volkstuintjes mitsgaders een aantal aardappeltelers te recht, omdat zij volksvijand no. 1, de Co- lorado-kever, niet bestreden hadden, maai hem door hun laksheid zelfs de gelegen heid hadden gegeven om onder te dui ken. Zij hadden nl. hun aardappelveld jes niet bespoten met het voorgeschre ven calciumphosphaat. Er waren er, die beweerden wèl ge spoten te hebben. Maar dat vliegertje ging niet op, want de controleur bij de plantenziektenkundige dienst zond een monster aardappelloof naar Wageningen, waar prompt het tegendeel bleek. Het O. M. vond deze overtreding zeer ernstig, waar immers onze export hier door in groot gevaar zou kunnen komen. De kantonrechter veroordeelde L. J. M. K. uit Noordwijkerhout, die door dit gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel of deze beperktheid van inzicht de Ned. volks gemeenschap grote schade had kunnen berokkenen, tot f 60.- boete of 20 dagen hechtenis De eis was f 150.- of 30 dagen. C. de G. uit Leiderdorp, die de telers ter plaatse had moeten attent maken op de tijd van het spuiten, maar dit had na gelaten, kreeg f 150.- boete of 30 dagen. A. V. uit Rijpwetering, die zijn aard appelen te laat had bespoten, kreeg f 25 boete subs. 10 dagen. D. A. te Katwijk, aan Zee had de tweede bespuiting nage laten: f 30 of 10 dagen. A. C. te War^- mond werd voor zijn nalatigheid ge straft met f 150 of 30 dagen. Zijn aardap pelland was 100 roe groot en het gevaar voor besmetting dus evenredig. Toen kwamen de amateurs in het ge weer: 12 volkstuinders uit Leiden. Al leek hun bouwen en telen spel, de colo- rado-kever bleek ernst te zijn. Eis en uit spraak: f 15 of 4 dagen en f25 of 10 dagen. Voor alle twaalf. Filmavond van coöperatie „Ons Doel" Om de coöperatieve gedachte te ver diepen heeft de coöp. „Ons Doel" gister avond in de Stadsgehoorzaal haar leden een filmvoorstelling aangeboden, terwijl op 23 Februari, eveneens met het devies „aanzien doet -gedenken", een toneel avond in de schouwburg zal worden ge geven. Dit deelde de heer P. Fuchs mede in zijn welkomstwoord, waarin hij zich volgens afvroeg, of het verdiepen -van de coöperatieve gedachte nodig was. Jawel, aldus spr., want bijna iedereen is in vakvereniging georganiseerd ter verbe tering en consolidering van sociale materiële belangen, maar tegenover deze inkomsten staan in vergelijking met vóór de oorlog vijfvoudige uitgaven levensmiddelen e. d. Het doel var coöperatie is dan ook medezeggenschap in het productieproces en bij de prijs vaststelling. Vervolgens nam het filmprogramma een aanvang. Een aantal documentaire en propagandistische films werd ge draaid. Na de pauze voerde de heer J. van Amstel nog het woord, terwijl het einde van de avond de grote banket letters „Ons Doel", die op het podium voor de veelkleurige vlag waren opge-' ateld, onder de aanwezigen in de stamp volle zaal werden verloot. Een inspecteur voor U Van Priestley's „Een inspecteur voor U" ging gisteravond een tweede voor stelling in Leiden: thans voor het L.A.K. Evenals in Mei werd het ook nu gespeeld door het Rotterdams Toneel, onder regie van Ko Arnoldi. Daar de rolverdeling geen belangrijke wijziging heeft onder gaan, volstaan wij thans met deze mede- Slechthorenden vergaderden De vereniging tot bevordering der be langen van slechthorenden hield haar maandelijkse bijeenkomst in „Oud-Hor- tuszicht". De zeer talrijke aanwezigen hebben een genotvolle avond gehad. Mej. A. de Haan, propagandiste der Neder landse Spoorwegen, vertelde over dit vooruitstrevende bedrijf, dat in onze tijd onmisbaar is geworden. Na de pauze draaide de film, d>ie ons liet zien, wat er dn de loop der jaren op het gebied van vervoer ds bereikt. Mevr. T. Kramenburg- Siemens dankte de spreekster en film operateur op hartelijke wijze. FEUILLETON. Wegens overvloed van kopU moes! ons feuilleton vandaag komen te ver vallen. Redactie. wil, dat Zijn schepselen in orde leven. Arbeid houdt niet uitsluitend een recht vaardige beloning in. maar ook een grote verantwoordelijkheid. Wij zijn verant woordelijk voor elkaar; reeds daarom al kunnen wij niet op ons eentje blijven staan. Wij willen niet organiseren om de macht, doch om het recht. Er bestaat een roeping tegenover de naaste. Wij allen zijn bedrijfsgenoten. In het slot van zijn helder betoog wees spr. nog op het gees telijk fundament, waarop alle werk, hoe klein ook, moet zijn of worden gebouwd. Voor en na de rede van de heer Van der Heide-speelde de mandoline-vereni ging „Ars et Labor" o.l.v. de heer W. van Iterson op goede wijze enige nummers. De zang van de dames M. Serlie en F. BraamzeelBontje werd zeer gewaar deerd. Leden van de mandoline-club voerden na de pauze het blijspel: „Een schoonmoeder uit duizend" op. Kerstactie Leidse Leger des Heils December is in aantocht. En dit bete kent ook voor het Leger des Heils, dat er in de komende dagen veel werk zal moe ten worden verzet. Men koestert ten aan zien van het a.s. Kerstfeest grootse plan nen. In het bijzonder gaan de gedachten van de Heilssoldaten uit naar de stille ar men en ouden van dagen. Dan wil men graag aan 200 arme kinderen een Kerst maaltijd aanbieden en in een grote, open bare jeugddienst op Tweede Kerstdag versnaperingen en, indien mogelijk, een stukje speelgoed. Dit programma is wat uitgebreider dan dat van voorgaande jaren. Een en ander eist veel voorbereiding en geld. Men is ter bereiking van het gestelde doel aan gewezen op de offervaardigheid van onze stadgenoten. Straks zullen de mensen van het Leger in Leiden uitzwermen om goede aaven in ontvangst te nemen. Het gironummer is 35187. Natuurlijk zullen de bekende Kerstpotten op straat ook niet ontbreken. Vergeet uw medemens niet! Bofte hij even! Een reiziger uit Amsterdam, die goede zaken gedaan had althans dat veron derstellen wij! was daardoor zodanig onder de invloed van de alcohol geraakt, dat hij des avonds met zijn auto op de grote rijksweg gekomen, deze toch alles zins brede weg nog dubbel zag ook. Hij bofte al vond hij dit zelf niet dat er een politieauto achter hem reed. Toen de auto van de „op wolkjes" rij dende reiziger zigzag over de weg be gon te slingeren, dacht de politie. „Hier gaat iets misen greep resoluut in. Op wat vreemde wijze werd aan het bevel tot stoppen gehoor gegeven en bij het ope nen van het portier kwamen de opper wachtmeester bij de rijkspolitie, die deze „haas" ving, de dranklucht, een lawine van verwarde woorden, een moeilijk lo pende man en een dito dame tegemoet. Daar hier geen twijfel mogelijk was", stond de handelsreiziger, die „maar" vier borrels op had en P. B. uit Amsterdam bleek te zijn, gisteren voor het kantonge recht te Leiden terecht. Hij hoorde een boete van f250 of 3 maanden hechtenis tegen zich eisen plus intrekking van het rijbewijs voor de tijd van een jaar. Verd., die erkende „fout" te zijn geweest, vroeg hechtenis, daar hij de boete niet betalen kon. De kantonrechter was mild. En zo eindigde dit „vrolijke" dagje van 12 Oct. op 22 Nov. met een preventieve hechtertis van een maand en intrekking van het rijbewijs voor een. jaar delijk met proeftijd. DE KELTEN Lezing van dr W. C. Braat In het Rijksmuseum van Oudheden Gisteravond sprak de conservator, dr W. C. Braat, in het Rijksmuseum van Oudheden over: „De Kelten". De geschiedenis van de volksverhui zingen der Kelten, die heel Europa eeuwenlang in beroering hebben ge- bracht, verliest zich in de nevelen der praehistorie. Uit de talrijke, maar onsamenhangende gegevens, die praehistorie en taalkunde ons omtrent de gang van zaken verschaf fen, zijn door de gel®rden verschillende, soms ver van elkaar afwijkende theo rieën opgesteld. Naar sprekers mening moet het eerste optreden der Kelten in verband worden gebracht mt de Arizering der talen in Europa en Azië, na het einde van het Neolithicum. Hij ziet de Oer-Kelten in het bekervolk, dat zich naar zijn opvat ting van het steppengebied van Zuid- Rusland uit omstreeks 1800 v. Chr. heel Europa heeft verspreid. Men deelt de Kelten in twee groepen, de Goidels en de Brittonen. De Goidels. die aanvankelijk in Brittannië en tenslotti in Ierland en vandaaruit later ook in Schotland terecht zijn gekomen, hebben niet, gelijk de Brittonen, de k-klanken in hun taal tot p-klanken gelabialiseerd. Hoewel het Alpine element onder de Kelten wel sterk vertegenwoordigd was^ duidt de naam toch niet een enkel ras aan, maar moet deze eerder worden op gevat als een verzamelnaam voor schillende volken en stammen. Gedurende de bronstijd hebben de Kelten voornamelijk in Zuidwest-Duits- land gewoond, maar in de Hallstatt-tijd en vooral in de Latènetijd is weer een periode van grote expansie gevolgd, voornamelijk onder de druk der Ger manen. In grote trekken schetste spr. de gehele geschiedenis der Kelten, tot en met de geleidelijke inlijving der Keltische gebie den in het Romeinse Rijk. Aan de hand van een groot aantal lichtbeelden be handelde hij tevens de kunst, de cultuur en de godsdienst der Kelten. Afcl. Leiden van de S.G.P. vergaderde De macht van het communisme Voor de plaatselijke kiesvereniging de Staatk. Gereform. Partij sprak gister avond in het gebouw van de Evang. Christen-Gemeenschap de heer A. de Redelijkheid, godsdienstonderwijzer te Nieu-wenkeck a. d. IJssel, over het onder werp: „De maoht van het communisme". Spr. wees er op, dat het communisme de godsdienst en de levende Kerk wil be strijden. Hij ontwikkelde n-a.v Psalm 3 drie gedachten: 1. een heilloze macht, ;n bestreden macht en 3. een c len macht. Het communisme wil bij het volk in 't gevlij komen. Er zijn tal leuzen, niet voor de ontsterfelijke van de mens, maar uitsluitend dit tijdelijke leven. De leuze van Absa lom wordt ook in onze tijd allerwege gehoord. Uitvoerig stond spr. hierna stil bij het vluchten van David voor In Rusland, zo vervolgde spr., wordt geen rekening meer gehouden met God. Dit heeft tot gevolg, dat er van vrijheid daar geen sprake is. Onder het con nistische regiem kent men geen band meer in de gezinnen. Verwildering en zedeloosheid heersen alom. Bij de heil: ■loze macht van het communisme i prediking van Gods Woord niet mogelijk Hoe wij het communisme kunnen be strijden? Drie mogelijkheden zijn er, al dus de heer De Redelijkheid: 1. de kracht van het Woord, 2. de liefde en 3. leven uit de waarheid. Gods Woord heeft en zal gelijk hebben. Het communisr ten slotte ook een overwonnen macht. Voor Gods Kerk gaat de overwinning door de nederlaag. Ds Bouma van Noordwijk vertrok vanmorgen als eerste naar Dieppe De Hoop" gaat de volgende week naar Le Tréport men allerhande spelletjes kan doen rustig naar huis kan schrijven. Rond ce snorrende kachel kunnen de vissers zich. met een beetje fantasie, in Holland (Van onze Noordwijkse correspondent) Vanmorgen vertrok ds B. Bouma, Ge- reform. predikant te Noordwijk aan Zee,, als eerste predikant dit jaar naar de Franse havenstad Dieppe, om daar te arbeiden onder de Nederlandse vissers. Deze uitzending wordt verzorgd door de Geref. vereniging „Bethsaïda" en een Ned. Herv. comité met dezelfde doelstel ling. Vóór de oorlog was alleen Beth saïda op dit terrein werkzaam, maar daarna vatte ook de Ned. Herv. Kerk dit werk op. Een comité werd gevormd uit vertegenwoordigers van zjg.n. zee kerken, met hetzelfde doel voor ogen als ,3ethsaïda", n.l. de -geestelijke en medi sche verzorging van Nederlandse visser: in den vreemde. De twee comité's hebben elkaar ge vonden en thans wordt deze arbeid ge zamenlijk ter hand genomen; beurtelings trekken nu zowel Hervormde als Gere formeerde dominees naar Frankrijk. De onderlinge verstandhouding is 'bij. deze samen-werking buitengewoon goed en doet weldadig aan. Een leek zal gauw geneigd zijn te vragen: wat.gaan daar nu Nederlandse vissers doen, helemaal in Frankrijk? Het klinkt echter niet zo verwonderlijk, als men weet, dat aan het einde van het vangseizoen de haring steeds meer naar het Zuiden trekt, zodat ze tegen het eind van het jaar voornamelijk nog te vangen is in het Kanaal, onder de Belgische en vooral de Franse kust. Gedurende de maanden December en Januari is het Kanaal dan het jachtveld voor de Nederlandse loggers. Vroeger jaren werden voornamelijk Boulogne en Duinkerken aangedaan, thans is vooral Dieppe de pleisterplaats voor de Neder landse haringvloot. Ver van eigen huis en 'haard, in een vreemd land, zwerven onze vissers daar dan langs de straten. Vertier is er in Dieppe genoeg, de kroegen zijn er dik gezaaid en „Wein. Weib und Gesang" zijn daar, evenals in andere havenplaat sen, onbeperkt voorhanden. De geeste lijke en morele gevaren zijn er dus legio, maar gelukkig moeten zeer velen van onze vissers van dit twijfelachtige ver maak niet veel hebben. Reeds jaren geleden, lang vóór de oor log, kwam men in Nederland tot 't besef, dat er hier iets gedaan moest worden. Begonnen werd met het uitzenden van een predikant, bijgestaan door twee pleegzusters, die de medische zorg voor haar rekening namen. Dit primitieve werk bleek weldra van grote betekenis te zijn. Voornamelijk omstreeks Kerstmis is het bezoek aan het „zaaltje", zoals de vissers de lokaliteit bij voorkeur noe men, zeer groot, en de dominee heeft het dan zo druk als een klein baasje.- Het „zaaltje" is de eetzaal van een flink hotel, dat door de vaardige handen van predikant en verpleegsters herscha pen wordt in een gezellig tehuis, waar Manusje van alles De dominee fungeert als gastheer er tevens als Manusje van alles. Hij ver zorgt zowel de Bijbellezingen als de kachel, hij verschaft schrijfgerei, koopt postzegels, helpt taalmoeilijkheden over winnen en gaat op ziekenbezoek. Vooral ook het laatste wordt zeer gewaardeerd. Soms trekt de predikant er op uit aar boord van de loggers, dan weer naar één van die obscure holen, die de Fransen ziekenhuis durven te noemen, maar waar de behandeling spot met alle hygiënische voorschriften en het eten afgrijs",:a- slecht is. En dan de kerkdiensten, als regel drie per week, n.l. op Zaterdagavond en 's Zondags twee keer. Het grootste deel van de loggers is dan binnen en veelal is de zaal te klein om alle hoorders bevatten. Dan klinken in het ontkersten de Frankrijk de Hollandse psalmen, be geleid weliswaar op een aftands harmo nium, maar gezongen wordt er! En al wordt het niet altijd met zoveel woorden gezegd: aan alles kunnen pre dikanten en zusters merken, dat hun werk zeer gewaardeerd wordt. Deze beid, die in het verleden reeds met veel zegen bekroond werd, wordt thans nog uitgebreid. Want niet alleen in Dieppe komen Nederlandse vissers, maar thans ook in Le Tréport.en in Ostende (Belg.). Ook daar worden nu zulke voorposten geopend. In Ostende komen voorn: lijk de z.g. haringtrekkers uit Urk, Stel lendam. Texel, e. d. plaatsen. Deze vis- hebben hun operatie terrein verlegd het IJsselmeer naar de kusten het Kanaal. De medische verzorging zal in het volg alleen berusten bij het hospitaal kerkschip „De Hoop", welk schip voor dit doel door het comité gecharterd is. Vandaar dat het thans niet meer nodig is, ook verpleegsters uit te zenden. Het kerkschip wordt gestationneerd bij Le Tréport en vertrekt de volgende week. Bovendien vertrekken in de komende weken ook naar Le,Tréport en Ostende elk een predikant, vergezeld van echt genote of dochter. Het is zeer noodzakelijk, dat dit een- .oudige werk wat meer in het middel punt der belangstelling komt te staan. In het geloof zijn de kerken deze noodzake lijke arbeid begonnen en God heeft ook deze poging willen zegenen. De finan ciële offers, die een betrekkelijk klein aantal kerken zich hiervoor moeten ge troosten, zijn niet gering. Ook voor de predikanten, die zich aan dit werk geven, is het -geen plezierreisje. Maar allen, die zich hiervoor hebben in gezet, zijn het er over eens: het ii moeilijke maar ook zeer dankbare taak! Haagwegkwartier organiseerde avond voor de vrouwen De buurtvereniging „Haagwegkwar tier" organiseerde gisteravond voor de vrouwen een groots opgezette gezellige avond in de Christelijke school aai Morsweg De belangstelling was boven verwachting. Het bonte programma, dat werd aangeboden, werd buitengewoon gewaardeerd. Er werd om fraaie prij zen, die waren aangeboden door de keiiers van de buurt, met sportief enthousiasme gesjoeld. Na de sjoelwed strijd trad de heer G. Heynen als con ferencier op Hij had al gauw de dames op zijn hand. Er werd een kopje koffie geserveerd en er was muziek, verzorgd door de heer Dietz. Na afloop werden de prijzen van de sjoelwedstrijd uitge reikt. De avond stond o.l.v. de voorzit- 1er, de heer G. F. Lardee, die de heren Crama en Polanen hartelijk dankte voor de puike organisatie van deze avond Medegedeeld werd, dat St. Nicolaas in eigen persoon de leden zal bezoeken op Zaterdag 4 December, mits dezen briefje sturen aan de secretaris, de heer Crama, Van Lennepstraat 2. HAAGSE POLITIERECHTER. De vrede getekend. De chauffeur J. van D. te Bodegraven sloeg zijn mede-cafébezoeker M. R. tegen de straat, omdat R. hem in dronken- schapsvriendelijkheid voortdurend op de schouder stond te kloppen. De slag, die van D. gaf, kwam nogal aan, want R brak het rechter-sleutelbeen. Dat weid pas de andere dag geconstateerd, nadat R. eerst zijn roes bij van D. thuis had uitgeslapen. Er zou verder niemand neus in het geval hebben gestoken, w het niet, dat de vader van het slachtoffer naar de politie was gestapt, als gevolg waarvan v. D. wegens mishandeling te recht stond. Veel wist het tweetal vai gebeurde niet meer af, doch wel bleek de vrede getekend le zijn. De Officier vroeg daarom een waardelijke straf te geven. De rechter ging er ook mee accoord een week ge vangenisstraf voorwaardelijk op te leg gen. Maar dan moest v. D. de schade f 65 aan R. vergoeden. „Komt in orde", beloofde v D. broederlijk wandelde het tweetal de rechtszaal uit. De slechte informatie. De informaties over de los-werkman M L. uit Alphen a. d. Rijn waren niet best, en nu hij wegens verduistering .terecht stond ten nadele van een plaatsgenoot, vroeg de Officier een maand gevangenis straf op te leggen, waartoe de rechter be MAANDBLAD VAN WIJK De sportvereniging van Van Wijk, tex tielfabrieken aLhier, gaat in December a.s. een maandblad uitgeven. Het bestuur zal a-l-s redactie fungeren. Amateur-fotografen Maandagavond werd de jaarvergade ring gehouden van de Leidse amateur- fotografen-vereniging. De eerste-prijs- winnaar van de jaarlijkse wedstrijd, de heer Gompelman, ontving van de voor zitter, de heer Groenendijk, de zilveren wisselbeker. Na de pauze besprak de voorzitter een interessante collectii foto's uit Zuid-Afrika, die een geheel nieuwe kijk gaf op de compositie va foto. Hevige botsing tussen tram en vrachtwagen te Hillegom Wonder boven wonder geen persoon lijke ongelukken Gisteravond omstreeks 11 uur heeft in de gemeente Hillegom een zeer ernstige trambotsing plaats gehad, die ontzettende gevolgen had kunnen hebben. Toen een tram uit de richting Haarlem op de Leidsestraat de wissel wilde op gaan. naderde even voor de steenfabriek uit de richting Leiden een grote vracht auto met aanhangwagen. De chauffeur van de wagen gaf vol gas om nog te kunnen passeren, maar het gelukte niet. De tram reed in volle vaart op de auto in. Tengevolge hiervap werden auto en aanhangwagen totaal versplinterd, ter wijl de voorzijde van de tram geheel werd opengescheurd. Het mag als een groot wonder worden beschouwd, dat de chauffeur var geen letsel opliep. Ook de conducteur de tram wist door weg te duiken aan de dood te ontsnappen. Al spoedig was de bergingsploeg de N.Z.H.V M. aanwezig, alsmede directeur, de heer J. J. Jurrissen. Met het bergen kon echter niet direct worden begonnen, daar door de verkeerspolitie uit Den Haag eerst foto's moesten den genomen. HAAGS GERECHTSHOF In Noordwykerhout rook Je de Jenever „Man, praat nou niet, als je ove Herenweg in Noordwijkerhout liep, dan rook je zo de jenever". Zo had de pre sident van het Hof ervaren. De koopman C. J. D. was tot f 300 boete 1 2 weken gevangenisstraf veroordeeld door de politierechter, en kwam in ho ger beroep, met de mededeling da-t hij in 1945 v-oor het laatst had gestookt. Dat geloofden de proc. generaal en d-e rijks advocaat met, en daarom werd bevesti ging van het vonnis gevraagd, Uitspraak op 3 Dec. Voor de Leidse tuchtrechter G. uit Leiden moest gisteren voor d tuchtrechter verschijnen, omdat hij va Januari tot Juni 1948 zijn boekhouding niet had bijgehouden en ook geen gespe- uficeerde rekeningen had afgegeven. Zo vas niet na te gaan, welke prijzen bere kend waren en of die niet wat aan d« hoge kant waren geweest. De wet eist accuratesse en dies werd de man deeld tot maar liefst f 100 boete. OPENING BAZAR ACAD. ZIEKENHUIS Hedenmiddag om twee uur werd, onder goede belangstelling, in de aula van het Academisch Ziekenhuis bazar geopend ten behoeve van de eniging „Maatschappelijk werk in de ziekenhuizen van Leiden". Deze vereni ging stelt zich ten doel bemiddeling te verlenen tussen die zieken, die in de Leidse ziekenhuizen worden verpleegd, de maatschappij. De laatste maanden er zowel door het dames-comité als door de patiënten van de interne en neu rologische afdeling, hard gewerkt om de bazar een goed aanzien te geven. En wij zeggen, dat men er Volkomen ln geslaagd is. 'De burgemeester opende vanmiddag de bazar met een kort, doch kernachtig woord. Hij wees hierbij op net grote nut van de vereniging en de prijzens waardige activiteit van de dames, die het werk op zich hadden genomen. De burgemeester feliciteerde het comité met de prachtige inrichting van de bazar en hoopte, dat er een hartelijke felicitatie voor het welslagen op mocht volgen, BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Johannes z v J Damiaans en A Sulmann. OVERLEDEN: M J Jansen, dr 3 jr; G v d Oever, man, 69 jr; M G Jonkergouw, man, 81 jr. UIT DE RINGEN GEVALLEN De 14-j. F. G. K. viel gisteren in het gymnastieklokaal van de school aan de Potg-ieterlaan ui-t de ringen. K brak zijn linkerarm e-n werd door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. MET OF ZONDER CENTRALE VERWARMING Te koop nog twee van- onze te Sassenheim langs de Provinciale weg (van Pal- landtlaan) in aanbouw zijnde moderne landhuizen, bevattende twee kamers en suite, keuken-, drie flinke slaapkamers, badikamer, veel kasten, groot ba-lcon enz. KOOPPRIJS f 22.500- MET COMPLETE VERWARMING f 25.000.-, RIJKSBIJDRAGE ruim f 400.- per jaar HYPOTHEEK BESCHIKBAAR ƒ12.500.— a 4 pet. 1 Februari a s. te betrekken. Vestigingsvergunning gegarandeerd. Inlichtingen op het werk en bij het hoofdkantoor van de N. V STANDAARDBOUW, Bezuidenhout- scheweg No. 127 te 's-Gravenhage, Tel. 77.08.87- (Advertentie) Jaarvergadering van de Leidse IJsclub Wanneer men, zoals de voorzitter, de heer J. W. Henny, gisteravond deed, de slechte opkomst ter jaarvergadering van de Leidse IJsclub beschouwt als een teken van vertrouwen van de leden, staat met de IJsclub niet slecht voor. ineer men dan nog humoristen in het bestuur telt als secretaris H. J. de Koster, die zijn jaarverslag als een Koste(r)lijke roman voordroeg, is er niets te vrezen, al blijft dë vorst, die grimmige gezel van koning Winter, mis schien ook het gehele seizoen weg. Uit dit jaarverslag memoreren wij, dat de beker voor het Nederlands uurrecord het bezit bleef van de heer Marius Strijbis, die het op 23 Februari '47 ves- gde met een afstand van 30,56 km. Een nieum was de heer P. A. Wernink, ere- d van de vereniging, die op 85-jarige leeftijd toch nog op de aloude baan ver- Het jaarverslag van de penningmeester constateerde een nadelig saldo van ƒ895,52. Bij de enquête-commissie voor oorlogsschade is een vordering ingediend 15.000, waarover echter nog geen beslissing is gevallen. De penningmeester werd hulde gebracht voor het door hem gevoerde beleid. In de kascommissie werden -benoemd evrouw M. de Groot en de heer P. van Dam, terwijl bij de bestuursverkiezing het aftredend bestuur een algehele ver andering onderging. Voorzitter werd de heer H. J. de Koster, secretaris de heer J. Visser, Rijnsburgerweg 102. Penning meester werd mr C. Ch. Coebergh en bestuursleden werden de heren S. J. Koopmans en J. I. Planj er. rwe voorzitter, de heer H. J. de Koster, bracht hartelijk dank scheidende voorzitter, de heer Henny, die als vice-voorzitter zijn krachten vereniging zal blijven schenken. Bijzondere aandacht werd nog geschon ken aan de mededelingen van de Ned.' Spoorwegen betreffende de plannen voor de terreinen, waarvan ok de IJsclub ge bruik maakt. Ondanks minder goede accomodatie zal het bestuur blijven streven naar een zo prettig mogelijke beoefening van de ijssport. C.H.U.-bazar in „Rehoboth" geopend Vanmorgen vond in „Rehobcvth" de opening van de bazar der afd. Leiden van de C.H.U. plaats. Onder de aanwe zigen merkten wij op: mevr. J, M. van KinschotDorhout Mees en jkvr C. W. I Wttewaall van Stoetwegen, lid van de Tweede Kamer. Mevr. E. Filippi was de eerste spreekster. Zij wees erop. dat deze bazar het praktische resultaat i< samenwerking tussen mannen i wen. In he>t slot van haar toespraak brak zij nog een lans voor het werk vrouw in het politieke leven. De heer D van der Kwaak dankte allé medewerkenden en deelde nog mee, dat de opbrengst van de bazar voor de pro paganda bij de komende gemeenteraads verkiezingen zal worden aangewend. Het is te begrijpen, dat de bazar a'. direct na de opening zeer veel belang stelling had. Er zijn zoveel artikelen, da wij maar niet aan een opsomming begin nen. Tot 11 uur vanavond kon men zijr geluk beproeven Sfeer in 't gezin? De ISieuwe Leidscheer in! Nieuwsflitsen uit de omstreken Alphen aan den Rijn Kerstwjjding. Bij velen leeft nog de herinnering aan die prachtige Kerstwijding, vorig jaar in de Ned. Herv. kerk Julian astraat gehou den. We kunnen thans melden, dat op nieuw het Ned Herv. kerkkoor en de Chr. muziekvereniging „Arti et Rel'igioni" een dergelijke avond zullen geven, n.l. op 22 December. Ds C. J. Lambour zal de meditatie houden. Denkt om de achterlichtjes De politie houdt thans verscherpte con trole op de naleving van de voorschriften betreffende het voeren van rode spat bordverlichting op fietsen in de avond uren Ook het witte spatbord mag niet on-tbreken! Bij overtreding een bekeu ring, waaruit een boete volgt, die het vijfvoudige bedraagt van vóór de oorlog. Van prijsopdrijving gesproken! De klok terug gezet? Nu de nieuwe woningen aan de Ver meerstraat en Ruysdaelstraa-t de vol tooiing naderen, wordt er gemompeld, dat de indeling van deze huizen nu niei bepaald in overeenstemming met de eisen van deze tijd is. Hiervoor ireüt echter nóch de architect nóch de aannemer blaam, want zelfs het interieur van een woning wordt in Den Haag bindend voor geschreven. Generaal Dürst Britt komt I Woensdag 1 Dec. zal een belangwek kende „Pro Rege"-avond worden gehou den in de Geref. kerk aan de Raadhuis straat. Niemand minder dan de voorma lige commandant van onze beroemde 7- Dec.-divisie komt dan spreken. En een hoofdbestuurder van „Pro Rege" komt nog eens vertéllen, wat deze instelling wil Men houde die avond vrij! Personalia. Voor het pol-itie-diploma zijn geslaagd de heren A. Hoogendij-k en H. J. v. d Steeg. Benthuizen Geref. Gemeente. De kerkdienst van morgenavond, waar in cand. J. W. Kersten van Rotterdam hoopt voor te gaan, zal niet om 7.30, maar om 7 uur beginnen, zo deelt men ons mede. Hazerswoude Propaganda-avond „Pro Rege". Morgenavond (Donderdag) om half 0 organiseert de afdeling van „Pro Rege" in het gymnastieklokaal een grote propa ganda-avond, waarin als spreker zal op treden res. kap. der Infanterie, W. Nieu- weboer, secretaris van de Bond. met het onderwerp „Aan de slag", terwijl ds Chr. v. d. Leeden een opwekkend slotwoord zal spreken. Het geheel wordt opgeluis terd door de Chr. muziekvereniging, sa menspraak en tableau. Katwijk Sint Nicolaas per Dakota naar Katwijk. Op verzoek van het bestuur van de Katwijkse Middenstandscentrale heeft St. Nicolaas besloten. Katwijk een be zoek te brengen. De commandant van het vliegveld Valkenburg heeft daartoe- een Dakota beschikbaar gesteld en een der ineest bekende vliegers van dit vliegveld zal de Sint halen en, naar wij hopen, heelhuids op de plaats van bestemming brengen. Het tijdstip van aankomst zal zijn Woensdag 1 December, 's middags om half twee. Het bestuur heeft een rij tuig met vier paarden gereed, dat de Sint aan het vliegveld zal opwachten, terwijl Het bestuur hem aan de grens der ge meente zal verwelkomen. Met muziek voorop zal dan een rit worden gemaakt door Katwijk a. d. Rijn en vervolgens naar het gemeentehuis, waar St. Nico laas zal worden ontvangen door B. en W. en hem een zanghulde zal worden gebracht door schoolkinderen. Bij de ver schillende kleuterscholen in de beide Katwijken zal worden gestopt om de kleintjes de gelegenheid te geven St. Nicolaas van nabij te zien. Tot besluit zal er door Katwijk aan Zee een rond rit gemaakt worden, voornamelijk door de straten, waar winkeliers wonen, aan de St. Nicolaas-actie deelnemen. Katwijk aan den Rijn Egyptische duisternis. Ln de nacht van Maandag op Dinsdag reed een luxe auto van Wassenaar naar Noord-wijk. Vlak bij het viaduct daalt de weg, -om ondier de weg Rijn-Zee door te gaan. Hier heerst een onverantwoor delijke Egyptische duisternis. Omdat er bovendien geen richtingborden staan, raakte de bestuurder in de war met de verschillende wegen en reed de aftak- kingsweg naar Katwijk aan Zee op. Spoedig bemerkte hij zijn fout. Hij zwenkte weer naar rechts. Dit had tot gevolg, dat de auto over de kop sloeg Tot onuitsprekelijke verbazing van de toegesnelde politie had niemand enig let sel bekomen. Wat materiële schade het enige ongemak. Katwijk aan Zee Walharing van de Katwijkse vloot Een tiental loggers van de Katwijkse vissersvloot was met Engelse walharing aan de IJmuidense markt en twaalf log gers voerden verse platvis aan. Een acht tal kotters completeerde de aanvoer, zodat de versevisaanvoer te IJmuiden de eerste dagen der week boven verwachting goed was. Bovendien kwam er wat inktvis van de Katwijkse vloot: de KW 76 400 kg on de KW 89 350 kg. De prijs was laag, na melijk slechts f5 per 40 kg. In vrolijke stemming. Een groep studenten zocht gistermid dag enige verpozing in onze badplaats, een 'bad genomen werd, kunnen niet vertellen. Toen het uur va terugkeren was aangebroken, heerste i vrolijke stemming, wat zich o.r uitte in het trekken aan de noodrem i Leiden rijdende blauwe tram. De politie kwam er aan te pas en som meerde de dader naar het politiebureau te komen. De ganse schare wilde haar collega niet in de steek laten en trok mgt de snoodaard mee. Nadat proces-vi baal was opgemaakt, gingen de heren et de volgende tram Leidenwaarts. Bijbellezing. Hedenavond 7 uur wordt in de Kapel sn Bijbellezing gehouden. Ds Bouman zal spreken over het onderwerp: „Elisa, scheidende van Elia". Opbrengst Zendingscollecte. De grote zendingscollecte, die begin November in de Ned. Herv. Gemeente gehouden, heeft bij eerste telling der zendingszakjes een bedrag van f342""" opgebracht. Koudekerk aan defi Rijn Zilveren jubileum M.V. op G.G. „Niet in eigen kracht". In de geheel bezette Geref. Kerk hield de M.V. op G.G. „Niet in eigen kracht" haar zilveren jaarvergadering. Een groot aantal oud-leden had gevolg gegeven de uitnodiging deze bij te wonen, feestvergadering stond o.l.v. de presiden te, mej. A. Kok. die in haar openings woord de oprichting der vereniging 29 Nov. 1923 releveerde. In dit verband noemde zij de naam van mevr. Slegten- horst, indertijd leidster van de naaikrans, waaruit, mede door de arbeid van Haspers, de huidige vereniging ontstond. Een welkomsttableau onderstreepte da woorden van mej. Kok, waarna het pro gramma werd afgewerkt. Mej. Kr. Reyneveld sprak aan de hand van enkele vrouwenfiguren uit de Hei lige Schrift over „De Goede Keuze" en mej. R. Cok belichtte de figuur van de kerkvader Augustinus. Een koortje, o.l.v. mej. Starreveld. zong verdienstelijk enige liederen. Recitaties en enkele schimmen spelen waren een welkome afwisseling. Namens de bond van M.V. op G.G. bracht mej. G. Akkerhuis de gelukwensen en mej. N. E. Wille, die jarenlang presi dente was, deed dit namens de oud-leden. In een grote revue „Daar klinkt i liedwaarmee helaas te laat begon nen werd. zodat velen deze niet geheel konden bijwonen, werd de oprichting van de bond en doel en werkwijze aanschou welijk voorgesteld. Voorgelezen werd een schrijven van de predikant der gemeente, ds J. Wolven, van uit Indonesië. Staande de vergadering werd besloten hem een antwoord-telegram te zenden, welk plan luide werd toegejuicht. Rest ons nog te vermelden, dat de tableau- en toneelverzorging onder leiding stond van de heer J. de Wit, terwijl mej. J. Reyneveld het orgel bespeelde. „Niet in eigen kracht" mag terugzien op een ge slaagde avond en kan met nieuwe moed aan de volgende 25 jaren beginnen. Leiderdorp Raadsvergadering De Raad vergadert Maandag 29 Nov. 7.45 uur n.m. De agenda vermeldt: Het aangaan van een rekening-courant-over- eerakomst met de Bank voor Ned. Ge meenten; verzoek om tegemoetkoming in de kosten van vervoer van leerlingen naar de B.L.Q.-school te Alphen; wijzi ging van d-e verordening -heffing honden belasting; aanbieding gemeentebegroting 1949 en die van het grondbedrijf; benoe ming ambtenaar burgerlijke stand; be noeming lid bureau sociale zorg; intrek king ontslag van de heer W. H. v. d. Nat; comptabiliteitsbesluiten Lisse Onderwijsbenoeming Aan de Chr. school (hoofd de heer L. Bunt) is benoemd tot onderwijzeres mej. W. Ubbels te Almelo. IS oordivijk Oranjevereniging te Noordw|jk-Binnen Maandagavond vergaderde in café „De Beurs" de Oranjevereniging te Noord- wijk-Binnen, onder leiding van dr C. de Ruyter. Na een openingswoord van de voorzitter werden de jaarverslagen be handeld. Aan het verslag van de secre taris ontlenen we, dat het ledental dalen de is. In enkele jaren tijds is het aantal teruggelopen van 1200 tot 800. Deze ach teruitgang is waarschijnlijk te wijten aan de slechte tijdsomstandigheden. In ver band -hiermede werd een nieuwe contri- butieregeKng aanvaard, welke inhoudt, dat de contributie ook in termijnen vol daan kan worden. Het verslag van de penningmeester meldde een batig saldo en het rapport van de kascommissie luidde gunstig De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat herkozen werden: dr De Ruyter als voorzitter en de heren F. Bierman en B. W. van Schie. Gekozen werden de heren D. Feenstra en F. \V. graaf Van Lim'burg Stirum. Tot erelid werd benoemd Freule Van Tuyll van Serooskerken-Van Limburg Stirum. Hierna werden nog enkele films ver toond. Schietvereniging „Blijft Voor 't Land" De wissel-medailles werden gewonnen door: klasse I: A. J. van der Zalm 98 pnt., klasse II: J. Vink 99 pnt., klasse III: L. Banch 99 pnt. In de le -klasse behaalden T. van Egmond en A. J. van der Zalm beiden 98 pnt., maar door een betere serie (50 pnt.) werd de laatste winnaar. Van de dames was deze week mevr. G. Vink de 'hoogst geklasseerde met 94 pnt. Oegstgeest Doet uw St. Nicolaas-inkopen in een gezellige omgeving. Op Vrijdag en Zaterdag a.s. zullen de gezamenlijke padvinders (sters) -groepen in „Irene" een feestelijke jaarmarkt or ganiseren. Er zijn vele attracties, o.m. cineac (waar de film van de jaarlijkse St. Joris-marsen wordt vertoond, scheeps» taveerne, schiettent, rad van avontuufl Verschillende groot-industriëlen hebbe® hun medewerking toegezegd. Er is ee® mooie gelegenheid om uw St. Nicolaae- geschenken aan te vullen. Burgemeester Baumann zal de jaarmarkt openen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2