Jlicutue |Tciftsrl)c(loumiil Paul Henri Spaak slaagde niet en gaf zijn opdracht terug Wist U WOENSDAG 24 NOVEMBER 1948 BUREAUX; Hogewoerd 103- Tel. dir. en redactie 20408; Adm. 22710 Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: ƒ415 per kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoasticb is gfjebieoen tnyn hert la teglienspoer Negen en twintigste jaargang No 7671 Ds Bouma van Noordwijk vertrok naar Dieppe Zie pag. 2 De katholiek Gaston Eyskens, is België's nieuwe Kabinetsformateur Voor de kinderen één kilo. Binnenkort zullen weer sinaasappelen te koop zijn. Hiervoor moet men de bon- 420 Algemeen uiterlijk 4 De cember bij een handelaar inleveren. Bon 414 Algemeen (A, B en C-kaarten geeft Spaak's hian h«fl le vroes victorie pekraaid. Teeen alle verwachtinsen, slaagde ro en iT-kaarten^op één kfsinaasapp™ hjj er niet in, een nieuwe regering voor België samen te stellen. Thans beseft men'len. Naarmate de aanvoer van overzee te Brussel eerst, dat de regeringscrisis een ernstiger karakter heeft, want als Spaak1 voortgang heeft, zal op de ingeleverde Bon aangewezen voor 500 gram sinaasappelen i kaarsje te zoeken. Dientengevolge doken te elfder ure i accoord, dat een socialist minister va; toch weer geruchten op over Kameront-j Justitie zou worden, maar van nieuwe binding en het houden van nieuwe ver-[verkiezingen is hij evenmin een voor- kiezingen. Behalve de in 't Verklaarde stander. De interationale politieke toe- stand kan deze onrust trouwens niet Uitzicht reeds opgesomde oorzaken luidt, dat ook een belangrijk geschilpunt tussen Katholieken en Socialisten zijn geveest, de kwestie, onder v leiding de practische toepassing var Marshall-plan in België zou worden uit gevoerd. De Katholieken zouden de lei ding hiervan hebben opgeëist. Maar ook is een feit, dat de Katholieken het tal ministers in het nieuwe kabinet 19 op 14 wilden terugbrengen. Nu Spaak faalde, werd Gaston Eyskens, een Katho liek, door prins-regent Karei belast met de vorming van het nieuwe kabinet. Eyskens, die de opdracht heeft i vaard, was in het demissionnaire kabinet minister van Financiën. Wij wijzen er nog op, dat het beheer van de MarShall-hulp in België in het vorige kabinet was toevertrouwd aan de niet tot een partij behorende minister, Georges de Fernig, wiens ministerie zal worden ontbonden. Eén van de grootste moeilijkheden Spaak, was ook volgens Reuter, het den van een opvolger voor de afgetreden minister van Justitie, Paul Henri Struye. De voorzitter van de Chr. Volkspartij (C.V.P.), De Schrijver, gaat Opgepast voor die nacht vogels der republiek Zij brachten Moeso naar Djokja over De correspondent van A.P. te Singapore meldt, dat behalve Freeberg, die thans vermist wordt, twee andere buitenlanders als piloot van de republiek optreden, n.l. de 26-jarige Engelsman Richard Ralph Cobley, die in de republiek woont en meestal tussen Java en Sumatra vliegt met een uit de Philippijnen afkomstige Catalina. Hij was het die de waarschijn lijk vermoorde communistenleider Moeso naar de republiek overbracht. De tweede is de Amerikaan David F. Fowler, die vliegt voor de „Siamese" Pacific Over seas Airways (vermoedelijk is hier bedoéld de Pacific Overseas Air lines,, die door Sowj et-Rusland via de handelscommissaris Plakkin geka pitaliseerd werd. Vertegenwoordiger is Bonstead Co., welke firma ook de Sow- jet-propaganda verzorgt. Red). Fowler is te Coleman in Texas geboren en maakt elke 14 dagen een vlucht naar de repu bliek. Amerika wil Brits Palestina- voorstel wijzigen De Arabische landen hebben gisteren. Zoals reeds in een deel onzer edities ge meld, gedreigd, uit de Ver. Naties t< zullen lopen, wanneer het Amerikaanse voorstel, om Israël lid der VN. ken, wordt aangenomen. Amerika heeft vele amendementen ingediend op de Britse resolutie inzake het verdelings plan. De hoofdzaak hiervan is, dat de voorgestelde verzoeningscommissie de grenzen van Israël moet vaststellen met goedvinden van beide partijen. Intussen Zijn 14 van de 17 te Tel Aviv, in ver band met de moord op Bernadotte, ge vangen gezette, leden van de Stern-groep, ontsnapt. TWEE BISAMRATTEN IN UDENHOUT GEVANGEN Bij het uitdiepen van een riviertje te Udenhout ving men twee bisamratten, die zeer gevaarlijk kunnen zijn voor de dijken, doch tot nu toe in Noord-Brabant zeer sporadisch voorkwamen. Een verder onderzoek in de omgeving wordt inge steld. Brits vrachtschip sinds ëlf dagen vermist Het 5267 ton metende Britse vracht schip „Hopestar" wordt sinds 13 Novem ber vermist en men neemt aan, dat het met 29 personen aan boord vergaan is. Het sohip was op weg van New Castle naar Philadelphia en geraakte op de 13de in een zware storm. Nadien is niets meer vernomen. Oosï-Java wil deelstaat zijn, wat Djokja ook moge zeggen Dezer dagen aanvaardde de Oost-Java- conferentie volgens Aneta met 55 tegen 16 stemmen de motie, ingediend door Darsosoekoer en Ateng, die inhield, dat met de staatsrechtelijke organisatie van Djawa Timoer (O.-Java) beoogd wordt, dit gebied een gelijkgerechtigde plaats te geven tussen de deelstaten bij de bespre kingen over de Ver. Staten van Indone sië. De motie-Indra, die inhield, dat de vorming van de Negara Djawa Timoer geen afbreuk mag doen aan de geldigheid van een algemene oplossing in het ge schil tussen de republiek en het Nïd. Koninkrijk, noch aan de toepasselijkheid daarvan op de Negara Djawa Timoer. werd verworpen met 43 tegen 26 stern- Naar Frans-Italiaanse samen werking „op elk gebied" Na een onderhoud te Parijs van 45 mi nuten tussen de Franse en Ital. premier verklaarde De Gasperi, dat hij hoop had op nauwere samenwerking tussen beide landen „op elk gebied". De nieuwe burgemeester van Utrecht, jhr mr C. J. A. de Ranitz, uit Den Haag, is niet bij een politieke partjj aangesloten. Hij is lidmaat van de Rem. Geref. Gemeente. Het bezoek van Prins Bernhard aan de in de Schotse wateren liggende „Ka- rel Doorman" is. wegens mist, niet door verdragen. Enorme aanvoer van schar en schol In alle Ned. kustplaatsen is een enon aanvoer van platvis, hoofdzakelijk schar en schol, te constateren. De prijzen zakten soms tot f 2.50 per 50 kilo. Het grootste gedeelte van de aanvoer gaat dan ook naar de vismeelfabrieken. Ook de kleine ronde vis, zoals makreel, wordt vrij ver kocht, wat al sinds 'lang niet meer is voorgekomen. Zó is het iii Hongarije met de godsdienst In de Rooms-Kaf-holieke kerken van Hongarije is een herderlijke brief van kardinaal Mindszenty voorgelezen, waar in hij verklaart: Ik wil, dat geen enkele Katholiek verontrust wordt, terwille van mij. Daarom machtig ik de'gelovigen de, tegen mij gerichte, protestmoties, die men doet rondgaan, te tekenen, daar ik wel weet, dat de ondertekenaars niet o- hun vrije wil kunnen beschikken. INCIDENT AAN AMERIKAANS- RUSSISCHE ZONEGRENS Een patrouille van de Amerikaanse M.P. heeft gisteren het vuur geopend op twee Duitse politiemannen, die in het gebied van Fulda van de Russische naar de Amerikaanse zone trachtten te komen. Eén hunner werd gewond. Zij negeerden "zn bevel, om te blijven staan. Geen Berlijn se treinen op verkiezingsdag De directie van het Benlijnse spoorweg net, dat onder communistische leiding staat, heeft besloten het vervoer op 5 December, de dag, waarop de West-Ber- lijnse gemeentera aidsvenkiezingen worden gehouden, stop te zetten, om kiezers het uitbrengen van hun stem te bemoeilijken, IN NEW YORK WACHTEN 167.000 ZAKKEN ZEEPOST. Meer dan 167.000 zakken internationale post liggen te New York, tengevolge van de havenstaking, opgestapeld. De haven arbeiders van Halifax hebben thans be sloten om het lossen der schepen, die uit New York naar deze Canadese haven komen, te boycotten. DOODSTRAF TEGEN VOORT VLUCHTIG LANDWACHTER GEËIST. Uit het kamp te Vught ontvluchtte 14 Nov. de 38-j. banketbakker D. F. K. Bakker uit Franeker, zonder een spoor achter te laten. Gisteren werd voor het Leeuwardense B.G. bij verstek de dood straf tegen hem geëist. Bakker heeft i.S.-er en landwachter Friesland on veilig gemaakt, pleegde moorden en stichtte brand. De bijeenkomst van de commissie an Europese eenheid der West-Euro- pese Unie te Parijs is opnieuw uitgesteld, vanwege de Belgische regeringscrisis. begin gemaakt met de distri butie van verse zuidvruchten in de win der. Het is nog niet zeker, of ze op de bon blijven. De beslissing hierover is o.a. afhankelijk van de mate, waarop'wij sinaasappelen uit het buitenland kunnen betrekken. En de vooruitzichten te dien opzichte zijn niet somber. Met Italië is een contract gesloten voor 4 a 5000 ton citrusvruchten (zo worden op de nu aangewezen bonnen grotendeels Italiaanse vruchten afgeleverd), met Palestina is er een contract voor ca. 12.000 ton sinaas appelen, te leveren tussen medio Decem ber en medio Februari, met Spanje voor 40.000 ton sinaasappelen en 800 ton citroe nen, terwijl de import van Surinaamse vruchten nog onzeker is. Citroenen zul len zonder bon zijn. Detaillisten moeten de bonnen, geplakt op opplakvellen, uiterlijk 7 December inleveren bij een grossier, die op zijn beurt de bonnen uiterlijk 9 December bij de rayonleider van het bedrijfschap moet brengen, waaronder zij ressorteren. De rayonleiders moeten uiterlijk 14 De cember de bonnen bij de distributiedien sten inleveren, ter verkrijging van een ontvangstbewijs. Instellingen moeten zich direct tot de rayonleiders wenden. DIRECTIE-WISSELING BIJ DE E.N.C.I. Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt zal de commercieel directeur van de E.N.C.I. te Maastricht, de heer A. Dolk, vermoedelijk worden opgevolgd door de heer André de la Porte te Haar lem. Zulks met ingang van 1 Januari a.s. Minister Sassen in Batavia DO IT NOW! Hij ging er heen om V.S. van Indonesië op poten te zetten... De nieuwe Nederlandse delegatie, be staande uit de heren Sassen, Stikker er Neher is heden te Batavia aangekomen er begroet door dr Beel, vice-admiraal Pinke. luitenant-generaal Spoor, gouver neur Djajadiningrat en anderen. In het restaurant van Kemajoran begroette hen de Commissie van Drie. Ministër Sassen zeide: Wij Nederlanders hebben bonden, de vrije, federale staten van Indonesië tot stand te brengen en mijn collega's en ik zijn hier dit eigen ogenblik, hieraan uitvoering te geven. Voorzover het de overweldigende meerderheid der Indonesische volkeren betreft, kunnen wij met de uitvoering on middellijk beginnen en wij zullen dit programma snel uitvoeren. Wij zullen hier maar kort zijn, aldus de minister. Dr BEEL TIKTE Mr STIKKER OP ZIJN VINGERS Een officieel legercommuniqué Batavia meldt, dat in de week van tot 24 November 1048 het aantal ir denten op federaal gebied 240 was. is een nieuw record, het vorige t 233. Het ,J)agblad" te Batavia vraagt zich af, waarom mr Stikker bij zijn verklaring over een vermindering der incidenten gebleven is, hoewel mand minder dan dr Beel hem op zijn fout heeft gewezen. Kon. familie telegrafeerde Engelse koning H. M. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben gisteren een telegram met het bewijs van medeleven en de voor zijn spoedig volledig herstel gezonden aan de Engelse koning. Een telegram van dank daarvoor is op Soestdijk ontvangen. De autoriteiten te Batavia hebben buitenlandse correspondenten het ?k aan de republiek verboden, aldus melden Reuter en Aneta. Het is alles communistisch goud, wat op de Parijse markt blinkt Opnieuw een verwoed debat in de Franse Assemblee De Franse Assemblee toonde gisteren weer een beeld van verwarring. De afge vaardigden bekogelden elkaar met ver wijten. De socialistische gedelegeerde, Laurent, gaf in antwoord op een commu nistische beschuldiging te kennen, dat zijn partij openlijk hulp ontving cialislische zusterpartijen, o.a. Engelse vrienden. De communist Duclos verklaarde nogmaals zeker te weten, dat het socialistische blad „Le Popul; rekening had bij de ..Société Franco- Américaine" en verscheidene leidende functionarissen van deze bank zouden Amerikaan zijn. Het debat liep voorna melijk over de communistische motie, de instelling van twee commis- onderzoek wordt geëist. Eén om de rekeningen der communistische partij te onderzoeken en een andere om die van ^ïet socialistische blad „Le Populaire" na te gaan. De premier, Henri Queuille, gaf Duclos een veeg uit de pan. Volgens hem, hadden de communisten nog andere bronnen, dan de bankrekeningen, want zekere staven goud op de vrije goud- markt te Parijs, droegen merken van Oostelijke oorsprong, en die staven goud zulk een vorm, dat zij gemak kelijk in actetassen verborgen konden worden. Voorts zei de premier, dat de de soldaten tot daadwerke lijke ongehoorzaamheid hadden aange spoord, en een gerechtelijke actie volgen. Tenslotte verzocht de regering aan de Assemblée de onschendbaarheid op te heffen van twee communistische afgevaardigden, in verband met gehouden Geheime organisatie van N.S.B.-ers in Amsterdam ontmaskerd Belangrijke arrestaties, papieren in beslag genomen Personeel van de Dienst Opsporing Ontvluchte Delinquenten, een onderdeel de A'damse Rijkspolitie, slaagde er dezer dagen in, een vereniging gesticht door voorwaardelijk veroordeelde poli tieke delinquenten op te rollen. Het doel van deze vereniging was steun te ver lenen aatj oud-N.S.B.'ers, die levens onderhoud zochten of andere financiële hulp nodig hadden. Echter ook onderge- dokenen, voortvluchtige politieke delin quenten en ongewenste vreemdelingen werden geholpen. Het hoofdkwartier was gevestigd in een perceel te A'dam, waar oort arbeidsbureau was gevestigd en voortdurend vergaderingen werden belegd. In dit perceel werd een inval ge daan en de politie nam een kaartsysteem een volledige administratie in be slag. Voorts kon men verscheidene voor aanstaande figuren arresteren. Een van medewerkers, een bekend radio-pro pagandist uit de bezettingstijd, heeft bo vendien gelden, bestemd voor de onder steuning van politieke delinquenten, te Nederlander krijgt stipendium van Unesco Het stipendium voor de wederopbouw van de opvoedkundige, wetenschappe lijke en culturele organisatie van de V.N., de Unesco, is toegekend aan vier per- jnen, o.w. Henri J. H. Geraedts, leraar an het Kon. Conservatorium voor Mu- iek te Den Haag. De andere drie zijn de Deense leerkracht Egerod, de Poolse ':us Sokorski en de Poolse biblio thecaresse mej. Wortman. AF Blijkens het antwoord van min. v. d. Brink aan het Tweede Kamerlid Corne- lissen t.a.v. het verbod van reclame ver lichting kan geen enkele concessie wor den gedaan eneen verzachting gedu rende December dan ook niet worden overwogen. eigen bate aangewend. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Nadere bijzonder heden kon men op dit ogenblik nog niet mededelen. Wat worden die Friezen toch lastig Op de gisteren te Leeuwarden gehou den vergadering van de „Boun fan Frysk- Nasjonale Jongerein" werd er tegen ge protesteerd, dat op 80 pet. van de Friese kleuterscholen het Nederlands de voer taal is. Alle waardering voor onze Friese medeburgers, maar vergeten ze niet zo langzamerhand, dat ze ook nog Neder landers zijn? Red.) redevoeringen tot de stakers in het Noor delijk kolenbekken. Het betreft hier de ex-minister van Luchtvaart, Frangois Tillon en Gaston Gassonville. Een parle mentaire commissie zal Vrijdag een be slissing nemen en als de afgevaardigden inderdaad schuldig bevonden zijn, kan gevangenisstraf vólgen. HOOGMOED KOMT VOOR DE VAL. Voor de Arnhemse rechtbank werd 1 j. geëist, waarvan 5 mnd. voorw. m. 3 j. proeftijd tegen de bouwmaterialenhande- laar H. B. Haukes uit Ubbergen, tijdens de bezettingstijd burgemeester van Ke- kerdom (Gld.), die verleden jaar auto's op afbetaling kocht en deze weer ver kocht zonder voorkennis van de finan cieringsmaatschappijen. De verdediger wees op het goede milieu, waaruit bekl. afkomstig was en de funeste invloed van het „plotseling tot burgemeester gebom bardeerd worden". Uitspraak 7 Dec. Wanhopige vrouw slaat „het Kerstmannetje" Hoe was het einde van wethouder A. S. de Miranda? Gisteren verscheen als vijfde va Amersfoortse beulen de 56-j. H. H. Wolf, Amersfoort beter bekend als Kerstmannetje", die, toen hij de zaal werd binnengeleid, van de zijde vai publiek werd begroet met een „Ha! Daar hij!" Ook Wolf was kwistig, met stok slagen en trappen. De echtgenote in Amersfoort overledene barstte ter zitting in snikken uit en schreeuwde Wolf. Qp een vraag van de presi dent, wat zij omtrent het lot van haar man wist, zeide zij: „Doodgeknuppeld door die vuile sadist!" en zij wilde op Wolf toelopen. Zij werd weggevoerd. Ook een volgende getuige kon zich niet goed houden en stond te snikken. Andere getuigen bevestigden, hoe de echtgenoot deze vrouw was overleden, enige dagen nadat Wolf hem had neergeknup- peld en hem met wonden overdekt had laten liggen. Wolf was commandant het Jodencommando. Zijn gruwelijke mishandelingen wist hij zich niet alU te herinnerenist wohl möglich" zeide hij. Ook een andere vrouw were snikkend weggeleid, maar zij zag in eer ipewaakt ogenblik kans, Wolf drie harde klappen op het hoofd te geven. Wolf behandelde Joodse gevangenen als dieren en liet hen blaffen en op han en knieën rondkruipen, soms met éind hout in de mond. Een 16-j. jon gen werd met een baksteen tegen de grond geslagen. Ook dit is volgens Wolf gelogen. Een ander kreeg „een maand rozentuin", toen Wolf hem aanbracht. Volgens Wolf was daar niets van waar. Hij knapte zijn zaken zelf op, de getui gen logen. „Hij had medelijden". Dit laatste onder hoongelach van de publieke tribune. Soms nam hij een Jood mee in het bos e gevangenen hoorden huilen en schreeuwen en een schot Dan kwan» Wolf terug, het lijk op een kruiwagen eevoerend. Ook dit ontkende Wolf. Door de behandeling van de zaak tegen de zeven Amersfoortse kampbeulen Kamer wenst geen nationalisatie van radio-distributie Maidenspeech van min. Spitzen over verloren zaak heren Zegering Hadders (VVD), Rit meester (WD) en Beernink (CH). Voor standers waren de heren Posthumus (Arb.) en Gortzak (Comm.). Het antwoord van min. Spitzen was be dachtzaam, maar uitermate zwak. Hij be streed, dat de P.T.T. zo graag de radio- distributie in handen wilde hebben, doch Jjij erkende tevens ronduit, dat het wets ontwerp nimmer zou zijn ingediend zo de puitsers niet met hun naasting geko men waren. Even ronduit vertelde hij, dat het particuliere en gemeentelijke radio-distributiewezen in 1940 zo slecht nog niet was. In de onderbrenging bij de PTT zag hij niet een legalisatie var een Duitse maatregel, maar de voortzet ting van een eenmaal gegeven beheers- opdracht. De PTT kan, aldus de bewinds man, als groothandel ook veel beter aan materialen komen dan het kleinere be drijf. De PTT weet veel beter de weg bij de Rijksbureaux en kan gemakkelijker- aan deviezen komen (sic). Naief 's ministers betoog, dat het in dienst de PTT mogen treden van de oude exploi tanten een soort rechtsherstel is. Tot ver werping kwam het nog niet, Min. Spitzen koos de wijste partij en zal nader in con tact treden met hen. die een andere op lossing dan naasting voorstaan. (Van onze Parlementsredacteur) Minister Spitzen, de nieuwe bewinds man op Verkeer en Waterstaat, moest gisteravond in de Tweede Kamer een bij voorbaat verloren zaak verdedigen, n.l. het wetsontwerp, dat de naasting van de radio-distributiecentrales zou moeten regelen en deze hele distributie definitief bij de P.T.T. zou moeten onder brengen: een erfenis van oud-min. Vos. Het slot van de behandeling was, dat het wetsontwerp van de agenda is afge voerd om de bewindsman gelegenheid te geven naar een andere oplossing te zoe ken. Er was voor deze „nationalisatie" geen meerderheid in de Kamer te vinden. De KVP-er Bachg gooide zijn bestrij ding over de boeg van de „olievlek der staatsbemoeienis" en was niet overtuigd van de voorgestelde „innerlijke ver wevenheid" van telefoon en radio-distri butie. Hij wilde terug naar het oude systeem: een gedecentraliseerd vergun ningenstelsel onder scherp Overheids toezicht (door de P.T.T. uit te oefenen) met gewaarborgde sociale voorwaarden voor het personeel. De heer Verkerk (A.R.) bepleitte rechtsherstel voor de ge dupeerde exploitanten en maakte be zwaar tegen de „politieke nationalisatie- zucht". Soortgelijke bezwaren hadden de DAT de Ned. Mij voor Walvisvaart 5 pet dividend zal voorstellen. DAT oud-min. mr J. Meynen, dir. van de AKU te Velp, de overleden prof. mr J. Oranje opvolgt als commissaris van de Ijzergieterij v.h. B. Ubbink ic Co te Doesburg. DAT Ged. St. van Gelderland voorstel len f 25 millioen te lenen aan de Prov. Gelderse Electriciteitsmij voor uitbrei ding der centrales, daar deze sterk over belast worden. DAT de gem.raad van Poortvliet be sloot te trachten de busdienst op Zondag te laten vervallen, daar hiermee geen ziekenbezoek naar Bergen op Zoom, zo als was bedoeld, doch vervoer naar voet balvelden en bioscopen wordt bevorderd. DAT, afgezien van de geldende beper kende bepalingen, voortaan weer alle gedrukte stukken naar de Franse zone van Duitsland mogen worden verzonden. DAT het Velser pontveer over het Noordzeekanaal voorlopig buiten gebruik is gesteld en automobilisten de pont bij Buitenhuizen moeten gebruiken. DAT het op te heffen open N.S.B.-kamp „Westvaart" in de N.O Polder thans is ontruimd, het grootste deel der bewakers 1 Jan. ontslagen wordt en de delinquen ten elders worden ondergebracht. DAT Den Bosch in de nacht van 29 op 30 Nov. een nieuwe apparatuur in dienst stelt, waardoor het automatische telefoon verkeer aldaar belangrijk verbeteren zal. DAT te München een aantal Gelderse oorkonden werd aangekocht voor het Rijksarchief te Arnhem. DAT de heer C. G. de Jong het tot Sta tenlid van N.-Brabant benoemde A.-R. raadslid van Almkerk, dr K. Hartsuijker, opvolgt. DAT het Bossche B.G. de NSB-burge- meester van Heusden, A. Thomas, 7 jaar (m.a) oplegde wegens verraad. DAT de commissarissen der Koningin van Friesland, N. Brabant en Limburg gistermiddag uit Brussel voor een bezoek in Luxemburg aankwamen. DAT vermoedelijk in de herfst van 1949 in de R'damse gemeenteziekenhuizen een universitaire medische opleiding begint voor studenten, die het doet. examen reeds achter de rug hebben. DAT de schatten uit de Pinacotheek te München voor expositie van A'dam naar Parijs zijn overgebracht. DAT de in de Golf van Mexico van vliegdekschip tot vrachtschip omgebouw de „Almkerk" van de H.A.L. volgende week voor de eerste reis naar Europa vertrekt onder kapitein J. P. Dekker. DAT de St. Crt. van gisteren o.m. bevat een loonregeling voor het automobiel-, garage- en motorrijwielreparatiebedrijf. DAT de Tweede Kamer gisteren zonder debat en stemming het vredesverdrag met Italië goedkeurde. DAT de oud-comm. van het Veldleger, luit.-gen. W. H. v. Terwisga, die, zoals ge deeltelijk gemeld, 87 jaar oud te Den Haag overleed, Vrijdag a.s. om 2 u. op Oud Eik en Duinen begraven wordt. DAT de op 72 j. te Den Haag overleden luit.-gen. der art. M. ridder van Rappard morgen om 1.45 uur te Velsen wordt ge cremeerd. DAT in de afgelopen week de bankbil- jettencirculatie met bijna 2 millioen gul den inkromp tot ruim drie milliard. DAT het Bossche B.G. de Waffen-S.S - er en sadist F. Schuurbiers uit Bergen op Zoom tot 8 j. (m.a.) veroordeelde. is de belangstelling van het publiek voor de lotgevallen van de in Amersfoort on dergebrachte gevangenen sterk toegeno men. Vele brieven kwamen bij het A'dams B.G. binnen met verzoeken om inlichtingen over nog steeds niet terug gekeerde familieleden, waarvan het lot onbekend is. In een aantal brieven wordt gezegd, dat Wolf een groot aandeel had in het doodknuppelen %-an de A'damse wethouder A. S. de Miranda. Zaterdag zal hiernaar een uitgebreid onderzoek worden gehouden. Tegen het eind van de zitting van termiddag verklaart Wolf, „met oude afgerekend te hebben". Hij zegt: „Ich bin fertig Wil Engeland een München in China? Zaken doen met Moskou is toch voordeliger. Reuters correspondent te Washington, William Hardcastle, meldt, dat er een grote kloof is tussen het standpunt van Amerika en dat van Engeland ien aan zien van China. Terwijl Washington de communistische opmars in China even gevaarlijk acht als die in Oost-Europa, wil Engeland zaken doen met de commu nisten (Hongkong, dat een broeinest is van communistische actie in het Verre Oosten, is daarvan een voorbeeld. I Amerika echter wil een handelsboycott. Op het slagveld melden de regerings troepen een nieuw succes. Zij zijn ei namelijk in geslaagd Soehsien. halver wege Hsoetsjou en Nanking, dat reeds half veroverd was. te bevrijden. De munisten melden een nieuw rood offen sief bij Hsoetsjou. Bossen in de Noordoostpolder Om voor landbouw ongeschikte gron den in de Noordoostpolder productief te maken, wordt bij Voorst (bij Vollenhove) 600 ha bos aangelegd, bij Kuinre een twee malen zo groot complex en bij Urk complex, waarvan de oppervlakte nog niet vaststaat. Bovendien krijgt het nieuwe land ook enkele recreatiebossen. waarin sportvelden worden aangelegd. Bij het hoofddorp Emmeloord komt 60 ha bos, bij de andere dorpen 10 ha. De to tale bosoppervlakte in de polder wordt 2000 ha, waarvan 250 ha reeds zijn be plant. De beplanting bestaat uit loofhout, voornamelijk eiken en beuken. Ook langs de wegen, in de dorpen en bij de boer derijen wordt veel aandacht aan de be planting besteed. Moeilijkheden tussen Shell en Venezuela? Zowel de Shell Co. als de Gulf Oil Cor poration weigeren haar contracten met Venezuela te vernieuwen als deze haar wil verplichten meer dan normale markt prijzen voor de oüe te betalen, aldus Aneta. (Dit kan zeer ernstige gevolgen hebben voor Curacao, hetwelk tot bloei is gekomen door de installaties van Shell-concern. Red). KOLONEL J H. R. LAGAS Zoals wij reeds eerder meldden, is kol. J. H. R. Lagas van de Generale Staf benoemd tot directeur van het verkeerswezen bij de dienst van de Kwartiermeester- Generaal. Hij treedt per 1 Dec. a.s. in de plaats van Generaal-Ma- joor A. H. Nühoff die de dienst met pensioen zal verla ten Opstandig leger de baas in Venezuela Radio-Caracas meldt, dat het leger de regering van Venezuela omver heeft ge- i-orpen. Het leger zou de toestand be heersen. Driehonderdduizend Venezo laanse arbeiders en boeren steunen de regering van Gallegos en zouden bereid zijn het grondwettelijk regime tegen elke aanslag te verdedigen. LUCHTROUTE BATAVIA— NIEUW-CALEDONIË. Morgen zal een Franse Skymaster te Batavia landen ter opening van een luchtlijn Saigon—Batavia—Makassar- DarwinCloncurrySydney, die zal worden doorgetrokken naar Noumea op Nieu w-Caledonië. Het Internationale Kindernoodfonds meldt te Batavia aan Aneta. dat 150.000 pond gedroogde melk (67.500 kg) op weg Na twee dagen staking ten gunste van hun Amerikaanse collega's be geeft de bemanning van de te New York gelegen Engelse oceaanstomer „Queen Elizabeth" zich weer aan boord. Men vaart echter niet uit of het werk in de V.S. moet ook weer zijn hervat. Staatsgeneeskunst Nationalisatie en socialisatie zijn be grippen. zonder welke een socialist zich een leven, dat tot voldoening stemt nu eenmaal moeilijk denken kan. Waar de socialist het voor het zeggen heeft, daar probeert hij in verschillend opzicht die nationalisatie na te streven. Engeland is van deze geestesgesteldhed een voor beeld. omdat in dat land de Labour-rege- ring, tegen een krachtige oppositie in, haar denkbeelden op dit gebied in prac- tijk tracht om te zetten. Niet. dat die resultaten van die natio nalisatie in Engeland nu zo bemoedigend zijn. dat ze tot voortgaan op deze weg kunnen verleiden. Integendeel, wat er tot nu toe aan nationalisering te zien is ge geven. zou eigenlijk tot nog groter voor zichtigheid moeten stemmen. Wij denken nu aan de wijze, waarop in Engeland de gezondheidszorg is geregeld. Men is daarbij sterk gegaan in de richting van een Staatsgeneeskunst. In het mo derne staatsbestel neemt de ambtenaar nu eenmaal een zeer vooraanstaande plaats in. Dat leven wordt verambtelijkt en zo scheen met niet anders te kunnen, of ook de arts moest ambtenaar worden. In Juli van dit jaar is in Engeland een nationale ziekteverzekering in werking getreden. Zij is nationaal, wat een mooi woord is voor het feit. dat ze verplicht is niet voor enkele bevolkingsgroepen. Neen. men krijgt een indruk van de wer king dezer wet. wanneer men hoort, dat nu reeds 25 millioen Engelsen ingevolge deze wet verplicht verzekerd zijn. Er zijn nog altijd wel enkele honderdduizenden, die aan hun wettelijke verplichting om zich onder deze verplichte verzekering te scharen, niet hebben voldaan. Maar het heeft er alles van, dat aan hun vrijheid spoedig een einde zal komen. Melden ze zich niet spoedig, dan worden ze ver volgd. De regering is nu lang genoeg lankmoedig geweest, heet het. Waar deze wet toe leidt, is dat de zorg van de arts tot Staatsgeneeskunst wordt. In deze ontwikkeling liggen grote geva ren. De practijk van deze wet, hoezeer nog slechts enkele maanden van kracht, wijst het uit. Welke die gevaren zijn? In het Octobernummer van het orgaan ..A. R. Staatkunde" heeft dr. G. A. Linde boom een artikel geschreven over de stand van zaken in Engeland. Hij zegt er van: „Inperking der vrijheid brengt on vermijdelijk vermindering van het ver antwoordelijkheidsbesef met zich. De ambtenaar-arts voelt zich verantwoorde lijk aan de dienst en niet meer in de eerste plaats aan zijn patiënten. Hij neemt zijn nachtrust en toegestaan weekeinde en de ernstige patiënten worden aan dienstdoende collega's overgelaten. Zo verbleekt de figuur van de huisarts en van de vrije artsenkeuze en de medische verzorging lijdt er onder. De ambtenaar arts heeft niet de stimulans van het vrije beroep". Dat deze bezwaren in de practijk wel degelijk gevoeld worden, blijkt ook dui delijk uit een brief, die de Londense cor respondent van „De Maasbode" dezer da gen aan zijn blad heeft gezonden. De practijk ziet men in deze brief ten voeten uit getekend. Die practijk is onder meer, dat de dok ters nu worden overladen met schrijf werk en administratie. Buitendien raken zij overwerkt, doordat het aantal patiën ten zeer is toegenomen. Niet zozeer om dat de gezondheidstoestand dit met zich brengt, als omdat men nu ook waar voor zijn geld wil hebbn. Enigermate begrijpe lijk. wanneer men hoort dat de gemid delde jaarlijkse premie f 200 bedraagt. Wat nog wel zo ernstig is. is dat onder deze wet het persoonlijk contact tussen huisarts en patiënt gaat lijden. En dat persoonlijk contact kan ook om medische redenen van zo grote waarde zijn. Neen. de practijk. zoals zij in Engeland •n elders) openbaar wordt, lokt slechts matig tot navolging. Het systeem is daar, „ondanks de socialistische bemoeiingen", nog slechts voor een deel in werkelijk heid omgezet. Maar de werkelijkheid van dat deel roept steeds op tot voorzichtig heid. Een oproep die niet geheel overbo- 's. wanneer men bedenkt, dat de Staatscommissie-Van Rhijn soort denkbeelden voorstaat, als in En««-iet zijn nagestreefd. Rustig tveer De Bilt verwacht tot morgenavond- Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden, weinig wind en vannacht plaatselijk lichte vorst en vorming van nevel of mist. Dezelfde of iets lager« temperatuur dan vandaag. ZON EN MAAN Donderdag 25 Nov. Zon op 8.16. on der 16.37; maan op 0102, onder 14.35. 2

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1