De ton is verdeeld - enkele verlangens ten aanzien van K. en O. Galeislaaf NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 DINSDAG 23 NOVEMBER 1948 Gemeentebegroting 1949 op komst De belangrijkste daad van de Leidse raad In zijn vergadering van gisteren waarschijnlijk wel het hechten van zijn goedkeuring aan de verdeling va f 100.000 subsidie. B. en \V. hadden weer een schema van verdeling opgesteld, zoals dat ook in ons blad van vorige week Dinsdag werd afgedrukt. Voor de Slichting tot bevordering van kunst, ontwikkeling en ontspanning, in de Sleutelstad en omgeving alom bekend als „K. en O.", was andermaal f 12.000 uitgetrokken, thans vooi stichtingsjaar Sept. 1948Sept. 1949 en op dc gemeentelijke budgetten te verant woorden met f 2.000 op de begroting 1948 en met f 10.000 op de begroting 1949. Het acheen B. en W. in hun toelichting overbodig, thans opnieuw een lans te breken voor subsidiëring van K. en O. tot dekking van het nadelig saldo. Zulks onder be paalde voorwaarden, neergelegd in een advies van de gem- accountantsdienst. direct zeggen, dat de huidige vorm fou ten meebrengt. Ook sprekers overtuiging was het, dat K. en O. het werk der diverse verenigingen niet moet tegen werken, maar juist moet stimuleren. K. en O. moet die richting steeds meer uit werken. Er zyn echter al gelukkige voor beelden te noemen en K. en O. heeft wat dit aangaat nog uitgebreide plannen op het gebied van zang, muziek, toneel cursussen. Het terrein is moeilijk men glijdt er gemakkelijk uit, maar werk moet gebeuren. En het gebeurt ook al! Van de verschillende verenigingen zullen de financiële handelingen terdege door de acc. dienst onder de loupe den genomen. K. en O. zal ongetwijfeld de wenken van de dienst ter harte nei De „grabbelton" der f 100.000 De ton subsidie werd in algemene dis cussie gegeven, dus niet elk punt afzon derlijk. Dr Key (Arb.) bracht hulde aan de wethouders van sociale zaken en van onderwijs en kon zich in het alge meen wel met de voorgestelde cijfers verenigen. Dat het bedrag Vereniging zuigelingen- en kinderzorg van 4500 op 6400 werd gebracht, stem de spr. tot verheuging, omdat de tweede verpleegster thans kan worden gehand haafd. Wat de Vereniging Maatschappe lijk Werk in de ziekenhuizen betreft: het bestuur er van achtte spr. wel erg actief, maar het heeft toch wel wat te veel op grote steun van de gemeente gerekend. Misschien werd niet de nodige voorzich tigheid betracht met het aanstellen van nieuwe sociale werksters. Men had eerst wat meer overleg kunnen plegen. Mevr. Bragg aar-de Does (Arb.) meende echter, dat het bestuur niet voortvarend is geweest. Deze vereniging verricht zeer goed werk en men kon het niet af. Men wil ook voldoende onder wijs aan de in de ziekenhuizen verblij vende kinderen doen geven. De heer Knol (Prot.-Chr.) was dank baar, reeds thans een goed resultaat de gem. accountantsdienst te kunnen constateren. Spr. wilde in het algemeen spreken en geen namen van verenigin gen noemen, maar een juiste admini stratie is voor gesubsidieerde verenigin gen toch wel de eerste eis. Niet steeds vindt het beheer plaats zoals het moet geschieden. Niet altijd wordt e zorgd, dat alle inkomsten, die binnen kunnen komen, ook werkelijk in de kas vloeien. De tekorten zijn dan groter dan nodig. Subsidies zijn vanzelfsprekend zeer noodzakelijk, maar het weten, dat men subsidies ontvangt om de tekorten te dekken, mag er niet toe leiden, dat niet alles wordt gedaan om de inkomsten te vergroten en de uitgaven te drukken. Niet altijd ook zijn de vereiste beschei den aanwezig. De heer A. van Dijk (K.V.P.) wat verbaasd, dat B. en W. opnieuw met een voorstel t.a/v. K. en O. in deze kwamen. Spr. ging na, wat hij in Dec. 1947 hierover had gezegd. De criitiek spr. uitte zich toen en ook nu in drietal punten: 1. de bestuursvorm K. en O. werkt niet economisch, doordat het bestuur te groot is en toch slechts een klein deel er van de lakens uitdeelt; 2. K. en O. besteedt te geringe aandacht aan het werk der bestaande culturele verenigingen, zodat de werkzaamheid van deze dilettantenverenigingen niet wordt aangemoedigd en deze zelfs con currentie van K. en O. ondervinden, ook doordat de weekprogramma's van de Sleutelstad overbelast geraken; 3. de financiële gestes van K. en O. zijn vol gens B. en W. wel altijd verantwoord, maar spr. weet dit niet zeker. Wat dit laatste punt betreft meende spr., dat het rapport van de accountantsdienst hem in het gelijk had gesteld. Spr. wilde dit rapport echter als vertrouwelijk behan- Daarnaast had de K.V.P.-fractievoor- zitter, de heer Wilmer, alleen critiek op de formele kant van de zaak, de wijze waarop B. en W. deze hebben gebracht Tot verheuging van spr. bleek de raad van oordeel, dat het rapport van de acc.dienst vertrouwelijk moest worden behandeld. Spr.'s fractie staat op het standpunt) dat K. en O. een sympathieke vereniging is en de verlangens van de heer Van Dijk zyn daarmee niet in strijd. De werkwijze van B. en W. achtte spr. echter onjuist: f 2000 nog over 1948 en reeds f 10.000 over 1949. Waarom K. en O. deze uitzondering? Met andere verenigingen wordt ook niet vooruit ge lopen, zelfs met „Margriet" niet, ook zeer juist is. Er kunnen immers thans nog geen bedragen aan de begro ting 1940 worden onttrokken. Spr. dien de daarom een amendement in, en O. f 2000 te geven en de resterende f 10.000 bU de begroting 1949. M. K. en O. met de andere verenigingen op één lijn te stellen, zonder evenwel de subsidie te verlagen. Ook de heer D. J. van Dijk (ArE) had lof voor het streven van in deze. Spr. wilde niet het debat met zijn naamgenoot uit de K.V.P.-fractie herhaald zien. maar toch wel opmerken, dat hij nog steeds op het standpunt een jaar geleden staat en de grote be tekenis van K. en O. op velerlei terrein evenzeer blijft erkennen. Over de wyze van exploitatie wenste spr. geen directe eritiek uit te oefenen. In het acc.rapport had de heer V (V.V.D.) enige zwakke punten gecon stateerd. K. en O. heeft daarvan echter verbetering toegezegd en spr. meende, dat die zeker zal worden aangebracht Wat het amendement-Wilmer betreft; de heer Wilmer heeft formeel gelijk, maar K. en O. neemt een bijzondere plaats in. Het werk heeft een grote omvang aan genomen en reeds ver vooruit moeten vaak verbintenissen worden aangegaan. Daaraan is voor K. en O. enig gevaar verbonden en spr. kon zich voorstellen, dat men daarom graag wil weten, waar aan men toe is. De heer W o u d s t r a (Prot.-Chr.) was het moeilijk gebleken, deze zaak in dit stadium volkomen te beoordelen. Spr. wilde daarom graag een kleine reserve betrachten. Weth. Menken (K.V.P.), dr Key en mevr. Braggaar antwoordend, had toch wel enig bezwaar tegen enkele manieren van werken. Sommige verenigingen moe ten wel eens tegen zichzelf in bescher ming worden genomen. Spr. hoopte goede dingen van de acc. dienst. Ook weth. Van Schalk (Arb.) bracht de accountantsdienst een compli ment. Spr. verwachtte van deze dienst nog veel nuttigs. Men moet echter een bepaalde vereniging niet direct op haar feilen aanzien, vooral niet als het werk er van groeit en het ledenaantal stijgt. Wat de drie punten van de heer A. van Dijk betreft antwoordde spr. het volgende. De bestuursvorm van K. en O. Is natuurlijk feilbaar, maar spr. wilde niet De formele bezwaren van de heer Wil mer kon spr. wel delen. De administratie van K. en O. zal echter spoedig niet van Sept. tot Sept. worden ingericht, maar van Jan. tot Jan. Dan wordt deze kwestie vanzelf opgelost. Vóór de begro ting 1950 hoopte spr. dit voor elkaar te hebben. De heer Knol verklaarde zich tegen het amendement-Wilmer. De uitvoering er van zou te veel bezwaren voor de ge meente-administratie opleveren en bo vendien moet elke vereniging weten, waar zij aan toe is. Tegen het aan K. en O. te voteren bedrag had spr. geen bezwaar, maar wel wilde hij er uitdruk kelijk hebben bijgezegd, dat de gemeente alleen vergoedt het nadelig saldo va werkelijke exploitatie. Het vormen een reservefonds kan dus niet worden aanvaard. De heer Wilmer trok, nu de wethou der had toegezegd, dat deze kwestie spoe dig in het reine zal komen, zijn amende ment in. Onder voorwaarde dus, dat K. en O. voortaan als de andere te subsi diëren verenigingen wordt behandeld. Nadat de heer Frohwein (V.V.D.' zijn zienswijze nog ten beste had gegeven en de heer A. v a n D ij k, voor de tweede maal aan het woord, de suggestie van een gemeentelijke culturele commissie naast K. en O. had gedaan (weth. Van S c h a i k kon deze suggestie uiteraard onmogelijk voetstoots op haar juiste waarde schatten, maar wilde haar eens bekijken), werd het voorstel van B. en W. zonder meer aanvaard. De verenigin gen krijgen dus de reeds in ons nummei van een week geleden vermelde subsi- Bebouwing van 't open terrein Herengracht Enige bespreking vergde ook het prae- advies van B. en W. op het voorstel- Lombert en op het adres van de woning bouwvereniging „Eensgezindheid" inzake het bebouwen voormalige Leidse Katoenmaatschappy aan de Herengracht. Dit (afwijzende) prae-advies had de heer Lombert (K.V.P.) vanzelfsprekend zeer teleurge steld. Spr. achtte de hier te bouwen grote openbare gebouwen t.w. voor de Raad Arbeid en de G.G. en G.D. niet op hun plaats. Uit stedebouwkundig oog punt niet (midden tussen de oude stads woningen) en ook niet om de moeilijke toegangswegen. Het bouwen van midden standswoningen aan de zijde van de He rengracht en van arbeidershuizen aan de kant van de Oranjegracht zou volgens spr. heel wat gelukkiger zijn. Moet, aldus spr., maar steeds worden doorgegaan met het uithollen van dit stadsdeel? Het ge projecteerde parkeerterrein heeft hier ook geen zin. zo meende spr., tenzij er aste politiepost by komtSpr geloofde, dat het bebouwen van dit ter- op de lange baan wordt geschoven De heer H. Beij Aan het einde van de vergadering sprak burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot de heer H. Beij, chef van de huishoudelijke dienst ten stadhuize, met een enkel woord toe. Zoals Zater dag uitvoerig in de N.L.C. werd ge meld, hoopt de heer Beij binnenkort met pensioen te gaan en de gisteren gehouden zitting was de laatste, die de heer Beij in functie bijwoonde. Na twintig jaar! De burgemeester bracht hem dank voor de waardige wijze, waarop de heer Beij zijn taak steeds heeft vervuld en wenste hem en zijn echtgenote een lange periode van wel verdiende rust toe. Rondvraag bracht „bont allerlei99 De rondvraag van deze toch al niet m humor ontblote raadszitting, die zich bovendien kenmerkte door een vlotte afwerking van zaken, bracht nog een „bont allerlei". Dokter Kortmann (KVP) stelde enkele vragen op verkeerstechnisch ge bied (het negeren van de verkeersregels door bestuurders van vrachtauto's e. a., het eventueel aanbrengen van een slip- vrij wegendek in de bochten van de Singels en het ophogen van het wegdek rondom rioolputten, die op de Maresin- gel bijv. enkele centimeters boven het wegdek uitsteken) en belandde bij de lan de Haverzaklaan, waar de jeugd 's avonds laat vrij spel heeft een spel, dat geen spel meer mag wor den genoemd. Onderzoek In al deze kwes ties werd toegezegd. Voor de ophoging van het wegdek rondom de rioolputten heeft men nog geen materiaal. De heer Knuttel (comm.), meende, dat de gemeente in opspraak is gebracht doordat uit een winkel-étalage een post zegel met de afbeelding van een beroemd schilderij (als in strijd met de goede zeden) is verwijderd. De voorz. zegde navraag toe. De heer A a 1 d e r s (KVP) wees er op, dat het kruispunt DonkersteegHaar lemmerstraat een markt dreigt te wor den. Wie er met zyn wagen langs rydt, krijgt er een paling aan te hangen. Laat men deze bedoening liever by het stad huis plaatsen (hilariteit). Weth. Van derKwaak (Prot.-Chr.) wild traditiegetrouw antwoorden, dat de zaak zal worden onderzocht. De heer A. van D ij k (KVP) infor meerde naar het Gravensteen en het toe zicht op pornografische lectuur. Weth. Jon geleen zeide, dat de eerste kwestie spoedig in de raad zal komen en de voorz antwoordde op het tweede punt, dat eer onderzoek zal worden ingesteld. Dr K e y (Arb.) was gestruikeld ovei de publicatie in de pers inzake de afslui ting van het Utrechtse Veer. Deze afslui ting duurde namelijk een week. Weth. "een was hetzelfde c komen. Een onderzoek naar deze gang zaken is dan ook reeds gaande. *jje heer Riedel (Arb.) vroeg slotte als niet-roker wat meer ventilatie bij langdurige raadsvergaderingen. De (wèl-roker) zegde hem gaarne toe. ERVARING De ervaring heeft talloze auto eigenaren geleerd dat bU het onder houd niets aan het toeval mag worden overgelaten. Het komt voordeliger uit bescha digen te voorkomen dan Uw auto te moeten repareren op een onge legen tijdstip. Voor periodiek auto-onderhoud: GEBR. van ULDEN Verdamstraat 6 Tel. 23041 WETH. v. d. KWAAK VERHINDERD. De wethouder van Financiën, de heer van der Kwaak, 1§ verhinderd mor gen spreekuur te houden. en dat het een uitstel voor jaren wordt. Er kunnen thans tooh geen openbare ge bouwen worden gebouwd. Het speet weth. Jongeleen (Arb.), dat hij de heer Lomben moes", teleur stellen (de heer Lombert: Ik heb me ook geen illusies gemaaktHet is niet uitgesloten, dat er op dit terrein nog dit jaar wordt gebouwd. Het kan ook nog jaren duren. Een deel van het terrein is echter toch al Verkooht aan he'. rijk (voor het nieuwe gebouw van de Raad van Ajrbëid). Misschien kunnen we he: van het rijk terugkrijgen, maar dan moet toch een ander gebouw worden af gestaan of anders bouwrijpe grond op een andere plaats. Dat zal Leiden zeer zeker geen voordeel opleveren De in het voorstel bedoelde grond hebben we. aldus spr., nu ook weer niet direct nodig voor woningbouw. Woningbouw zou trouwens in stedebouwkundig opzicht ook geen oplossing betekenen (nieuwe woningen tussen oude). Met de verkeers wegen valt het nog wel mee (via Rijn straat en Levendaal). De heer Lombert meende, dat Lei den niet zo dik in de grond zat. althans njet dn de bouwrijpe grond. Het stads aspect ter plaatse zou naar de mening vam spr. veel meer gediend zijn met woningen dan met enkele grote gebou wen. Met het rijk zou het best voor elkaar komen. Er is wel iets anders te vinden. Als we deze grond voor woningen be stemmen, krijgen we dan ook meer wo ningen toegewezen, aldus vroeg de heer Stolp (Prot.-Chr.) Volgens spr. is dit de allesbeheersende vraag. De heer Van Weizen (Comm.) ver klaarde zich tegen het voorstel-Lombert, echter onder voorwaarde, dat de open bare gebouwen er ook spoedig komen en de grond niet braak blijft liggen. De heer S chilli er (P.v.d.A.) be lichtte het standpunt van Ged. Staten dezen, reeds daterend van vóór de o« log. De zaak is blijven hangen, m; Ged. Staten hebben zich niet uitgespro ken tegen het bouwen van woningen op dit terrein (zoals de heer Van Weizen had beweerd). De heer Hendiriks (Prot.-Chr.)Ged, Staten hebben het voorstel toen om for mele redenen afgekeurd. De stukken voldoden niet aan de eisen. De grond van het rijk en er is geen andere grond besohïkbaar. Weth. Jongeleén antwoordde de heer Stolp, dat er niet minder woningen zullen worden gebouwdMaar wel minder vlug, merkte de heer Lombert op, hetgeen de wethouder niet ontkende. Weth. Jongeleen: Het argument in B. en W. in het algemeen is. dat de gebouwen ten algemenen nutte moeten komen in het hart en niet aan de rand Nadat nog enkele opmerkingen van de héren Schtiller en Hendriks door de wet houder waren beantwoord, volgde stem ming over het prae-advies van B. en W. Het werd aanvaard met 27 tegen 7 stem men. Tegen de 6 aanwezige K.V.P.-ers en de heer Schiiller (Arb.) Het voorstel van de heer Lombert en van „Eensge zindheid" werd dus verworpen. Hebt U genoten van het grootste boekensucces ter wereld, „GEJAAGD DOOR DE WIND" Laat dén Uw boekverkoper U dit najaar voorleggen: Gwen Bristow's ,,Als de katoen rijpt" en U zult hem dankbaar zijn en zijn enthousiasme delen over deze prachtige iwe trilogie, 'n Cultuurserieboek! Diverse zaken aan de orde Bij het voorstel tot het verhogen de bijdragen in het tekort van het volks badhuis der woningbouwvereniging „De Eendracht" over 1946/7 plaatste de heer Van Weizen (Comm.) (voorzitter deze vereniging), enkele opmerkingen, die door weth. Jongeleen werden be antwoord. De gang van zaken ten aanzier van het badhuis en een eventuele ta riefsverhoging kwamen hierbij ter sprake. Het voorstel van B. en W. (verhoging de bydrage van f7450 tot f8246.30) werd hierna zh.s. aanvaard. Hetzelfde geschiedde met het voorstel inzake een renteloos voorschot aan „D« Professorenwijk" ad f2500 voor het bou wen van een kleed- en bergruimte. Even wel nadat de heer Wilmer had opge merkt. dat verscheidene leden van de raad van mening zijn, dat het niet de be doeling kan zijn, dat de gemeente maar financiën blyft verstrekken aan buurt verenigingen. Terwille van het speeltuin werk, zoals in dit geval, wilde mer echter wel doen. De voorgestelde wijziging van de ordening op de precariorechten ontlokte de heer K n e t s c h (Prot.-Chr.) de op merking, dat toch moeilijk van een bon" kan worden gesproken. Bedoeld zal zijn: een „visbun", aldus spr. Dit bleek inderdaad het geval te zijn. Nadat de heer A alders (KVP) ook enkele opmerkin gen had gemakt, volgde een taalkundig debatje over „lopende klokken" en werken, die de tijd aanwijzen". De raad stelde f2800 beschikbaar 1417 aan te schaffen badhanddoeken ten behoeve van het gem. volks- en school- badhuis aan de Van der Werffstraat, dat daarvoor punten ontving. De heer Frohwein (WD) vroeg of de levering via de Leidse middenstand Ze zijn besteld Weth. M de middenstand. De heer Fro Weth. M e n k De heer K worden uitgesloten, als deze het Weth Menken: Neen. maar de goed koopste aanbieding is aanvaard. Aan het begin van de zitting werd de Over lopende klokken99 De raad zou de preqario-verordening gaan wijzigen. Als zijnde vrij van belas ting werd onder meer voorgesteld „het hebben van lopende klokken" (op straat). Op 't laatste nippertje kwam echter het verzoek van B. en W. om in de plaats van de woorden „voor het hebben van lopen de klokken" te lezen: „voor het hebben van uurwerken, die de tijd aanwijzen". Kunnen die laatste woorden „die de tijd aanwijzen" er niet af? vroeg de heer Hendriks. Hij dacht, dat het nogal logisch, was, dat uurwerken de tijd aanwijzen. Per slot van rekening zijn het daarvoor „lopende klokken". Klokken, die lopen, zijn toch immers uurwerken, die de tijd aanwijzen? Helemaal niet, antwoordde weth. Van der Kwaak, er zijn in de stad ook klok ken, die geen tijd aanwijzen, maar alleen voor reclame dienen. Die klokken lopen dus niet, maar er zit ook geen uurwerk in, dus ze kunnen niet lopen. Noch de tijd aanwijzen. Het zijn „loze" klokken. Het lijkt net of het klokken zijn, maar ze houden je voor de gek. Je denkt dat het één uur is en 't is half drie. Wij kunnen dat geen reclame vinden, maar onze wethouder van finan ciën, die overal geld uit weet te slaan, blijkbaar wel. De heer Knuttel kwam tot dezelfde conclusie en met enige moeite kon de raad hem volgen. Het werd een „lopende" kwestie en de klok liep maar. Maar dit maal was het: „gezelligheid kent geen tijd" en dat gebeurt in de raad niet elke zitting. De heer Knuttel dan meende, dat iemand niet behoeft te betalen voi klok, die wel tijd (de juiste tijd) geeft. Maar iemand, die maar een klok heeft hangen, die toch niet loopt i uurwerk dus, dat geen tijd aanwijst, dat alleen maar hangt te hangen reclame te maken zo iemand moet „precario" betalen. Dat is nu ook precies de bedoeling, al dus weth. Van der Kwaak, daarom wor den „uurweken, die de tijd aanwijzen" vrijgesteld van belasting. toen was de raad „er uit". heer J. Th Balkestein (Prot.-Chr.) (op nieuw) beëdigd als raadslid Hij werd ook in de vacatures-Robbers benoemd tot: lid commissie van toezicht werkplaats, lid commissie G.G. en en plaatsverv. lid commissie van advies betreffende arbeids- en dienstvoorwaar den gemeentepersoneel. De communisten E i g e m a n en mevr Van Staveren zetten hun standpunt uiteen inzake het zitting hebben C.P.N.-ers in raadscommissies. Mevr Vylbrief (Comm.) had interpellatie aangevraagd inzake steunbedrag volgens de Armenwet. Deze interpellatie kon niet doorgaan, omdat de kwestie buiten de competentie vai raad viel. Wel kon mevr. Van Staveren aan de wethouder van sociale zaken de bedoelde kwestie vragen stellen, wal zij dan ook bij de rondvraag deed Wét- houder Menken antwoordde, dat de bedoelde ondersteunden reeds van 1 No- Begroting 1949 bijna klaar De begroting 1949 van de gemeente Leiden is bijna gereed. Ongeveer 7 December zal ze aan de leden van de raad worden toegezonden. Op 22 De cember volgen de sectievergaderingen en half Februari heeft de openbare behandeling plaats. vember ai de bekende fl toeslag per week ontvangen. Een algehele normher ziening komt binnenkort aan de orde In deze vergadering werden nog ver schillende minder belangrijke besluiten genomen. Ze werden reeds alle de vorige week in ons blad aangekondigd. Thans zij nog vermeld, dat ir G. A Oosterholt werd benoemd tot tijdelijk leraar in de wiskunde aan het gymnasium; dat de noodzakelijkheid van de oprich ting en instandhouding van een opleiding voor kleermakers aan de vakavondschool, verbonden aan de ambachtsschool, werd uitgesproken; dat vastgesteld: dat de voorbeeld legesverordening werd i fabricage, op ran de wethouder thans „com missie van openbare werken" heet; dat het voorstel tot het verkopen van grond, gelegen aan de Zijl, aan de firma G. den Heeten ?n Co te Leiden door B en W werd aangehouden; en dat burg Van Kinschot in een kort openingswoord in 't bijzonder de van een ziekte herstelde heer Lombert verwel komde. „Kunst en Genoegen" bracht goede ontspanning Geslaagde avond in „Den Burcht". De mandoline-vereniging „Kunst en Genoegen", opgericht in 1930, gaf gister avond in de concertzaal van „Den Burcht" een uitvoering. Onder leiding van de heer Joh. Hazes werden enige moe ten gehore gebracht. De dirigent spelers kunnen op een zeer geslaagde uitvoering terugzien. Er werd vooral ver en met gevoel gespeeld. Ook wa keuze van het programma, dat aai mandolinisten hoge eisen stelde, zeer vredigend. Al met al hebben wij met vol doening gehoord, dat „Kunst en Genoe gen" thans de volle nadruk légt op het eerste begrip van haar naam. Het genoe gen kan dan ook niet uitblijven. Het pu bliek gaf royaal zyn bijvalsbetuigingen Aan deze avond, die werd geopend door de heer S. E. Willems of Brilman, leenden medewerking: „The swing Red.) Players", met populaire lied jes, en het toneelgezelschap „Kunst en Genoegen", dat op te waarderen wijze het stuk „Ik heb gezondigd", van W. v. d. Berg en J. Grosveld, ten tonele voerde. Oom Barend, de oud-zeekapitein, ver dient ongetwijfeld vermelding. Onder de aanwezigen bevonden zich vertegenwoordigers van de mandoline- vereniging van wijk 8 der Ned. Herv. Gemeente, „Ars et Labor", de speeltuin vereniging „Oosterkwartier" en de fede ratie van mandolineverenigingen uit Den Haag. Bazar met begerenswaardig heden Morgen en Donderdag in het Academisch Ziekenhuis Morgen en Donderdag zal er in het Acad. Ziekenhuis een bazar worden ge houden t.b.v. „Maatschappelijk werk in de ziekenhuizen van Leiden". Vandaag wordt er door enige dames hard gewerkt de bazar, die morgenmiddag om 2 uur door de burgemeester wordt geopend, te arrangeren. Een hengelvijver en kabou- tertuin zijn bijzondere attracties. Dank zij de werkzaamheid van het dames comité is er een welverzorgde textiel- afdeling, terwijl patiënten van de interne neurologische afdeling, alsmede enige ziekenzusters voor een stand met aller lei begerenswaardigheden zorgden. Wij twijfelen er niet aan, of deze bazar zal zijn doel niet missen. Kunst en Letteren „CINDERELLA' Voetverzorging - Schoenen Dagelyks zitting. Tel. 2754 Voor St Nicolaas Mooie sortering PANTOFFELS Zie etalage. Reeds vanaf 3,60 per paar. HEERENWEG 10 LANGE MAR RIJNSBURG LEIDEN Majoor H. Wels 25 jaar bij het Leger des Heils De liefde van Christus drong hem tot veel werk Majoor H. Wels van de afdeling Leiden van het Leger des Heils herdacht gisteren het feit, dat hij 25 jaar geleden actief zyn Intrede deed In het Leger. Door familie omstandigheden zal dit zilveren jubileum eerst Zaterdag a.s. worden gevierd, midags met een receptie en 's avonds in een herdenkingsbijeenkomst, welke beide ln het gebouw aan de Hooigracht plaats vinden. Leger des Heils gediend in de volgende plaatsen: Winschoten, Amsterdam, Rot terdam, Maassluis, Steenwijk, Winters wijk, Vlissingen, Treebeek, Groningen, Den Haag, Lunteren, Apeldoorn, Zaan dam, Gouda en thans Leiden. Zijn vrouw, kapiteine P. J. Wels Mudde, die reeds 28 jaar in het kader van het Leger actief is, betekent voor hem een grote steun. Twee grote feesten gaat het Leger tegemoet: het Kerstfeest enhet 60-jarig bestaan van de af deling alhier, in Februari. Wat zal er in deze maanden hard gewerkt worden! Leidse O.V.W.-er in Indo nesië omgekomen Ten gevolge van een ongeval met een vuurwapen is te Bod jong Pitjoeng over leden de Leidse O.V.W.-er sergeant J. Arkeveld, Ziilsingel 58. Majoor Wels, in onze stad zeker geen onbekende, werd in 1898 in Elandsfon- Zuid-Afrika geboren. In verband met de Transvaalse oorlog vertrok de familie in 1899 naar Nederland. Om streeks 1906 kwam de heer Wels phen in aanraking met het Leger des Heils; zijn moeder behoorde tot de Bap- tistische Gemeente, die, zoals wellicht bekend, in be paalde opzich ten het Majoor WELS Leger gelijk De heer Wels bezocht de Zon dagsschool het Leger gat al sjfbedig de vurige v te kennen, hij zijn leven in dienst wil- de stellen van Jezus Christus. Na anderhalf jaar onder de wapenen te zijn geweest, ves tigde hy zich, op 21-jarige leeftijd, te Groningen, waar hy als boekbinder in dienst trad bij de firma Wolters. Op 23 Februari 1923 ging majoor Wels naar de kweekschool van het Leger des Heils te Amsterdam, terwijl hij reeds op 22 November van dat jaar werd uit gezonden. In 1931 werd de zilveren jubilaris ver zocht, of hij zich aan een Dost van het Leger in Indië wilde verbinden. Dit ver zoek kon om bijzondere redenen niet worden ingewilligd. Ongetwijfeld is dit het Leger in ons land ten goede ge komen. Niet minder dan 20 aanstellingen kreeg de majoor in de loop der jaren. 4^2 Jaar mocht hij zijn krachten geven aan het maatschappelijk werk en 20^ jaar heeft de evangelisatie hem in haar midden gehad. Majoor Wels, die in Juni naar Leiden kwam, als opvolger adjudant K. Offenberg. heeft het MIEP VINDT, dat de oudjes het nog best doen. Het winningsgerecht Leidens ontzet komt dus nog eens op tafel. Mevr. LotgeringHillebrand heeft ei fön recept voor: WORTELEN MET SCHAPENVLEES 1% kg. grote aardappelen, Vz kg. uien, 1 kg. winterwortelen, V* kg. schapen- poulet, 1 lepel bloem, 15 gr. zout, 40 gr. boter, peper, peterselie. Schud het ge- poulet om met bloem en wat zout, het met boter pl.m. 15 minuten. Snijd de schoongemaakte wortelen aan reepjes, de uien en aardappelen in stuk ken. Voeg dit alles met water, zout en peper bij het vlees en laat het zachtjes gaar koken. Strooi er bij het opdienen véél fijngesneden peterselie over. En ge.et dan weer wat druiven toe. Lekker, en 't spaart tUd voor Moe. Publ. Centr. Bur. v. d. Tuinbouwveilingen De Engels Joseph Stephens Op de middag van mijn terugkomst in Rome werd mij gevraagd, naar Claudius' paleis te komen. „Ga zitten mijn jongen". hij en wees mij een divan. Na een inleidend praatje vervolgde hij: „Ik ge loof, dat Üt goed nieuws voor je -heb." Ik wachtte geduldig, wetende, dat hij graag spanning opwekte door zijn woor- len te rekken. Onverwachts vroeg hij: ,Hoe oud ben je nu Virginius?" Een-en-twmtig, antwoordde ik. Dan hij: „O, weer 21 te mogen zijn! Dan is het bloed als gegiste wijn! De tijd voor jongelui om te huwen!" Mijn hart bons de. Dus dót was het. Ik had het kunnen verwachten. Claudius was keizer en men kon zijn woorden niet licht nemen, dat wist ik wel zeker. Om bij hem in de gratie te komen, moest men het onder werp van de liefde van de hoogste waar de achiten. Claudius schraapte z'n keel en hernam dan tergend langzaam: „Vir ginius, je bent nu op een leeftijd, dat we beginnen moeten met aan je toekomst te Natuurlijk wist ik wel wie de gouden denken. Eigenlijk ben je volgens kenners twee jaar te laat. En daarom heb ik een mooi meisje uitgenodigd, ons te bezoe ken. Zij zal vanmiddag hier komen. Vanmiddag, herhaalde ik zacht. Claudius leunde achterover in de hou ding van iemand, die handen vol goud heeft aan te bieden en hernam: „Ik vrees, dat ik in mijn zorg voor jou ben tekort geschoten. Ik had jaren geleden al om je huwelijk moeten denken. Maar ik zal het nu weer dubbel goed maken. Ik kan je wel zeggen, dat zij het mooiste meisje is dat een man zich kan wensen; dat zij de rijkste vrouw in het keizerrijk is, en van zuiver bloed. Achttien jaar, gezond, ontwikkeld en teer. Op het eiland Ionos bewoont zij haar eigen villa." Het duurde even, voordat ik ver werkt had wat Claudius had gezegd. En vroeg toen, geestdrift voorwendend: „Is het soms Io van Ionos, de gouden He lena? „Dat heb je goed geraden. Io's ouders zijn gestorven en haar enige man nelijke verwant is een marine-officier op een van myn schepen. Daarom kan ik voor haar vader optreden. Het huwelijks contract zal vandaag getekend worden. Tegen de nacht zal Io je bruid zijn en de ring dragen. Voor het huwelijk moet je binnen 17 dagen gereed zijn, Virgi nius." Ik mompelde wat bij wijze van dankbetuiging en verliet spoedig het vertrek. Helena was. Doch ik had haar nooit ge zien of ontmoet. Van vier jonge mannen Petrondus (meer bekend als arbiter ele- ganticus) en drie vrienden, wist ik, dat zij, bij verschillende gelegenheden, de indruk van haar hadden gekregen van een beeldschone vrouw, maar met koele ogen. Petronius had zelfs gesproken van cynisme in haar blik. Des te meer was ik gespannen op mijn indrukken van de eerste ontmoeting. Die middag in de pa leistuinen wat omzwervend, stond ik met een paar kennissen te praten, toen ik wat op zij ging voor een troepje passe rende jongelui en een meisje ontdekte, dat alleen bij een der oricketpaaltjes stond. Onze ogen ontmoetten elkander; de hare die schenen rondgespeurd te heb ben naar een medespeler, bleven intens op mij gericht. Een grote, donkere gestalte, felle oog opslag. een trots bleek gelaat, en in de lijnen van haar mond toch ook iets van droefgeestigheid. Met een schok werd ik my bewust van wat Petronius van haar gezegd had: mijn indruk was dezelfde. Toen ik het paleis binnen ging, was de jongedame niet te zien. Ik was er zeker van, dat als zij geweest was bij de groep gasten in het atrium, zij mij stellig zou zijin opgevallen door haar markante ver schijning. Ik liep door naar de in het zonlicht badende kamer, waar de keizer zijn vrienden ontving, en voelde een band op mijn schouder. „Waarom zo somber, m'n jonge vriend?" vroeg Clau dius. „Jij moest stralen van blijdschap als je denkt aan de gouden tijd die je tegemoet gaat op Capri, want dóór zul je „in de wolken" zijn. Ionos moge ideale plek zijn voor de walde wijn der Liefde, maar het is te ver van Rome er ik hëb mijn vrienden graag dicht bij mij.' Ik lachte hem dankbaar toe. Hoe wel Claudius een vrij lelijke oude was en een willoos type, had hy toch een goed hart. Plotseling sprong Wet Death op waadde door het mulle zand naar de branding. Spoedig weer terug, zette hij zich weer naast Poly (zenuwen, dacht deze) en vervolgde na een pauze: Daar was zij. De op één na rijkste van het keizerrijk. Daar stond zij opeens vlak vóór mij. Claudius nodigde haar. naast hem plaats te nemen en stelde on: aan elkander voor. Dat was zij dus, vol gens Claudius de voltooiing van mijn geluk. Zij had het staalblauwe haar ge- vloohten tot een wrong en keek mij on derzoekend aan. Nooit had ik zulk een paar fel orilntsche ogen gezien. Rank als een ree, en stralend van jeugdige krach*, eb levenslust. Bij het eerste geluid van haar stem kreeg ik een schok en ik hoop, dat mijn gelaat goed verborg, wat 'acht. Het was moeilijk, geen schijn emotie te verraden en het leek mij het beste, maar heel weinig te zeggen. (Wordt vervolgd). KUNSTKRINGCOISCERT Tibor de Machula en Theo van der Pas Aan zijn programma herkent men d uitvoerende musicus. Tibor de Machula had volledig afgezien van virtuoze cesnummertjes, maar drie standaardwer- ken op zijn programma geplaatst. De sonate in A van Beethoven is een zonnig werk. Hier wil de meester geen zielsconflicten afreageren, maar schijnt hij geen andere bedoeling te hebben ge had dan mooie muziek te componeren. Muziek, die boeit door haar voornaam heid, haar charme en haar humor. Minder bekend is de 4e cellosonate van Kodaly. Op het programma was gegeven dat dit werk uit twee delen be staat. Maar het Adagio, waarmede de nate besluit, neemt het beginthema van de Fantasia op, zodat het stuk eigenlijk driedelig is. Vooral in de hoekdelen ko men prachtige momenten voor, maai het Allegro is boeiend. En uit dit werk blijkt weer eens, dat een hedendaags componist muziek voor deze tijd kan schrijven zonder tot onverteerbare menklanken zijn toevlucht te nemen. De sonate van Rachmaninoff is hier daar wat breedsprakig. Maar dit werk ii op prachtige thema's gebouwd en de gelijkheden der beide instrumenten zijn en natuurlijk aandoend raffine ment in benut. Tibor de Machula en Theo van der Plag hebben subliem gespeeld. Wij hebben van de eerste tot de laatste maat pure muziek gehoord. Na een concert als dit gaat huis met een gevoel van artistieke voldaanheid. De thuisblijvers, die de te vele lege stoelen hadden kunnen bezetten, w ongetwijfeld al artistiek voldaan voo concert begon. Gelukkig voor hen! Heimie Schouten Kinderen zonder toezicht99 Het mag een tijdsverschijnsel heten, dat jonge meisjes van amper 15 jaar „nai haaien gaan", het lijkt ons minstens typerend, dat zovele toneelschrijvers zich werpen op het rechtsgeding als toneel vorm. Elsa Shelley, die het met haar „Piek up Girl" zeker goed bedoelde, (zij hekelt fel het egoïsme van de maat schappij in de figuren van de tot de schandelijkste practijken vervallen Le- bemann, de onverschillige mevi Busch, en de tot alles bereide advocaat mr Brill), heeft met de keuze va rechtzaal, als enige achtergrond van dit dramatisch gebeuren, zeker geen geluk kige greep gedaan. Hoewel een zitting van de kinderrechter meer verdraagt dan een rechtsgeding voor volwassenen, mist het stuk o.i. toch de consequent-strakke lijn, die het volle overtuigingskracht heb ben geschonken. Er zijn te veel uitwei dingen nodig om de karakters volledig weer te geven, en deze uitweidingen vor men ongetwijfeld zeer zwakke plekken. Dat „geen kind werkelijk slecht gebo ren" wordt, zouden wij overigens niet zo boud durven beweren als de inleider dit het programma deed. Daar is méér, dat invloed heeft op de vorming van een karakter dan alleen de omgeving. De interpretatie, die het Rotterdams Toneel in een voorstelling voor de kunst kring „Het Schouwspel" van dit stuk gaf, verdient in vele opzichten lof. Speciaal de rol van rechter Benthley, die door Ko Arnoldi werd vertolkt, was er een van natuurlijke en diepe menselijkheid. Het beklagenswaardige slachtoffer, de 15- jarige Elisabeth Collins, was wat al te haar reacties, ofschoon zij in mimiek en dictie een meer jonge creatie genoemd mocht worden van een zeer frisse Marietta Flink. Heel goed door voeld en daardoor aangrijpend spel gaf Louis de Bree te zien in de rol van mijn heer Collins. De overigen waren o.i. net iets te weinig mens en net iets te veel toneel-figuur. Hetgeen niet wegneemt, dat het gulle applaus, waarmee de volle schouwburg de spelers dankte, alleszins verdiend was. C. Th. R. Bloembollenexport naar Z.-Afrika jer van bloembollen in Zuid- Afrika is niet verboden. Nieuwe de- viezenrestricties met terugwerkende kracht zijn vastgesteld. Iedere impor teur kan tot 30 Juni 1949 non-sterling- valuta ontvangen (toewijzing), echter niet hoger dan 50 pet van hetgeen hem in 1947 werd toegekend. Het hoofdkan toor der Ned. Bank voor Zuid-Afrika is aangewezen voor de uitvoering van dit deviezenbesluit.. Voor orders, die na No vember zullen worden uitgevoerd, moe ten ten spoedigste aanvragen voor devie zen worden ingediend teneinde vertra ging te voorkomen. Leider van Leidse landwachters krijgt 5 jaar Ook elders in Z.-Holland opgetreden. De Dordtse Kamer van het Haagse B.G. veroordeelde gisteren de Zwijn- drechtse fabrieksarbeider -M. van Be- zooyen tot 5 jaar (m.a.) Van Juni tot Sept. 1944 had hy als „Stormmgn" te Leiden het commando over een groep landwachters. Hij controleerde hier per soonsbewijzen, verrichtte huiszoekingen en arresteerde verschillende personen. Ook te Schalkhaar, Hardenberg en Gouda was hij bekend. Wel had zijn echt genote onderduikers geherbergd, het geen door getuigen werd bevestigd. De proc.-fisc. eiste 6 j. (m.a.). Als een Chineesje het vriendje van Uw kinders wordt De bekende jeugdschrijfster Lidow heeft met KIM LIE een zeer bijzonder kinder boek geschapen omdat het langs de meest eenvoudige en natuurlijke wijze onze kinders in contact brengt met verre on bekende vriendjes. De wereldjeugd moet zichzelf kennen om straks te saam de handen ineen te slaan een betere wereld. Vraagt dit prachtig uitgevoerde kinder boek, laag in prijs, bij Uw boekverkoper. (Advertentie) De St NICOLAAS-ETALACES De genoeglijke uren, dat U winkelend door de binnenstad dwaalt, zijn weer aan gebroken. Is er gezelliger werk dan het uitzoeken van de St Nicolaas-cadeaux >r Uw huisgenoten Zorg vooral, dat tussen de geschenken ook een exem plaar is van de boeiende familie-roman Rudolf van Reest: De trouw der kleyne luyden. In deze opbouwende, christelijke roman vindt U de geschiedenis van ons volk in een bewogen tijd. Dit boek heeft ook thans een bijzondere waarde, omdat het U laat zien, dat de stille verbeten strijd eenvoudige gelovige burgers nooit tevergeefs is. Vraag eens de mening van Uw boek handelaar over dit ideale St Nicolaas- geschenk. ^Ook uiterlijk is het een cadeau zult inleggen. De prijs is T boek van Bosch waarmee U e slechts ƒ4.50. 't Is e„. Keuning N.V. te Baarn. (Advertentie'

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2