Jlicutue geihscffeGTouio»! Gisteravond ging er al weer een vliegtuig met ministers naar Indië Wist U MAANDAG 22 NOVEMBER 1948 BUREAUX: Hogewoerd 103- Tel. dir. en redactie 20408; Adm. 22710 Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No 7669 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuasticfi is gheblcucn tnyn bert in tcgljeaspoct" Stikken „Heus, toen ik er was nam het aantal bestandsschendingen af......" Gisteravond half negen is de nieuwe delegatie van de Nederlandse Regering Schiphol naar Indië vertrokken, bestaande uit de ministers Sassen en Stikker, alsmede de heer Neher, vergezeld van de adviseurs mr N. S- Blom, dr H. Hoven, drs J. H. Manschot, mr J. W. de Pont en mr P. A. Ursone. Minister Sassen verklaarde, dat de bedoeling der Regering is -r naar het woord ▼an Koningin Juliana by Haar inhuldiging in de Nieuwe Kerk waar te maken, wat neergelegd is in de nieuwe Grondwet met betrekking tot de nieuwe rechtsorde ▼an het Koninkrijk- Minister Sassen zeide, dat in de onder- de te volgen gedragslijn. Prof. Romme handelingen der delegatie ook de Fede ralisten zullen worden betrokken. Minis ter Stikker hoopte op onderhandelingen door Nederlanders, republikeinse en Fe deralistische delegaties gezamenlijk. Directe onderhandelingen liggen in de bedoeling, hoewel de delegatie de Com missie van Drie zal spreken. Op de vraag of de delegatie lang zal wegblijven, reide minister Sassen: „Zeker niet, want de toestand is kritiek". Wat de bestands- schendingen betreft, hield minister Stik ker vol, dat een daling was geconstateerd gedurende zijn verblijf in Indië, al had bij de cijfers niet bij de hand. „Het kan toeval geweest zijn, maar het is voegde de minister er aan toe. Ongeveer een uur voor het vertrek verscheen de Amerikaanse ambassadeur, dr Hermann Baruch, en de Britse ambassadeur, sir Philip Nichols. De ministers Drees, Van Bchaik, Götzen en Schokking waren even eens aanwezig. We vernemen nog dat de heer Meye- rink, als lid der*A.-R. partij, zal meerei zen met de Kamerleden, die uitgenodigd zijn om als waarnemer op te treden. Het merkwaardige is, dat de Regering, voor dat zij haar besluit tot het zenden van de delegatie nam, verschillende politieke par tijen had geraadpleegd, doch niet de A.-R. P. Pas nadat het besluit gevallen was, werd de A.R.P., uitgenodigd, een waarnemer aan te wijzen. De heer Meyerink heeft medegedeeld, dat hij uit fluitend als waarnemer zal optreden en de delegatie als zodanig niet zal kunnen bijstaan, zodat hij ook generlei verant woordelijkheid zal kunnen dragen voor heeft namens de KVP de uitnodiging vaard, de heer Tilanus namens de C.H.U,. jhr De Goes van Naters namens de,PvdA, heer Korthals namens de VVD. Het ligt in de bedoeling dat de Kamer leden Woensdag zullen vertrekken. Gaat Hatta het Molotof-spel spelen. Terwijl Hatta kort geleden te Fort de Koek zich bereid had verklaard, naar Java terug te keren, indien de onderhandelin gen met de Nederlanders dit zouden vor deren, meldt het republikeinse persbureau Antara thans, dat Hatta wellicht zijn ver blijf op Sumatra zal verlengen, hetgeen sterk doet denken aan het spel dat Mo- lotof indertijd te Moskou speelde, toen de Westelijke ambassadeurs hem wilden spreken.Politieke kringen te Djokja wellicht geen bezwaar be staat tegen het verlangen der Nederlan ders naar directe besprekingen, die de lucht zouden kunnen verhelderen. For mele besprekingen wil men echter alleen onder „toezicht" van de Commissia van Drie houden. De verhoging van de kinder bijslag De practische gevolgen van het inge diende wetsontwerp tot tijdelijke verho ging van de Kinderbijslag en dat on getwijfeld met spoed door de beide Ka mers zal worden aangenomen zijn de volgende. De oude toestand voor de eerste 3 kinderen 40 ct per dag en per kind werd genoten 4e en de volgende kinderen 50 ct per dag en per kind- Reeds over het vierde kwartaal 1948 wordt het als volgt: het eerste kind 40 ct per dag. vot 2e en 3e kind elk 44 ct per dag er het 4e en de volgende kinderen 54 ct per dag. Een gezin met 2 voor Kinderbijslag ln aanmerking komende kinderen ont vangt dus per werkdag 4 ct meer dar, ▼oorheen, met 3 kinderen 8 ct, met 4 kin deren 12 ct enz. Beangstigende toestand in Venezuela In de Venezolaanse hoofdstad Caracas is de staat van beleg afgekondigd. Hoge legerofficieren hebben president Galle- gos onder huisarrest gesteld. Er is cen tuur en er dreigt een opstand. De toe- gtand wordt „beangstigend" genoemd. DAT WETEN WIJ AL LANG VAN LIEFTINCK. Sir Stafford Cripps, de Britse minister ▼an Financiën, heeft aangedrongen op grotere productie en zuinigheid. Engeland moet zijn export met 15 pet. verhogen en 20 pet van het nationale inkomen in Leidse medici helpen Medisch Centrum Vlissingen Het ten behoeve van de Stichting „Me disch Centrum Vlissingen" door de Leidse medici geschonken instrumenta rium, is dezer dagen te Vlissingen gear riveerd. Het ligt in de bedoeling bij de officiële opening van het gebouw Leidse professoren en studenten uit te nodigen. Per 1 December papier voor periodieken vrij Volgens „de Volkskrant" zal het Bureau Papiertoewijzing Pers in Den Haag per 1 Dec. zijn werkzaamheden staken. De ver schijning, verschijningsfrequentie ^en om vang van periodieken is na die datum in het algemeen niet meer aan regels ge bonden. De dagbladpers zal van deze maatregel niet profiteren, daar de zgn. courantendruk hier te lande door één be drijf wordt vervaardigd, welk bedrijf ge bonden blijft aan de Overheidsvoorschrif- TOL TUSSEN GOUDA EN BODE GRAVEN GAAT HEEN Ter opheffing van de tol in de straat weg Gouda-Bodegraven stollen Ged. Sta ten voor f 35.000 ter beschikking te stel len, onder voorwaarde, dat het rijk een gelijke bijdrage geeft. LAAT HET NATIONALITEITSBEWIJS VOOR UW AUTO VERNIEUWEN. Naar de KNAC verneemt zullen alle na- tionaliteitsbewijzen voor motorrijtuigen, die een datum dragen van vóór 15 Decem ber 1947, met 1 Januari a s. hun geldig heid verliezen en dus niet meer gebruik; kunnen worden bij terugkeer uit het bui tenland, als bewijs, dat het motorrijtuig op regelmatige wijze is ingevoerd. Om moeilijkheden te voorkomen, dient r zicht onmiddellijk te wenden tot de specteur der invoerrechten en accijnzen van zijn woonplaats, om alsnog een nieuw bewijs te ontvangen. „JOH. VAN OLDENBARNEVELT" WOENSDAG BINNEN Woensdag wordt de „Johan van Oldem- bamevek" met militairen en burgers uit Indonesië te Amsterdam verwacht. Met de ontscheping zal Donde uur begonnen worden. Politiejeep „zweefde" woning te Rotterdam binnen Vier gewonden en grote ravage Als een metqoor op wielen schoot gis teravond een jeep van de Rotterdamse verkeerspolitie door een venster het sousterrain binnen van een woonhuis aan de Mathenesserlaan, aldaar. Drie per sonen werden gewond, waarvan één ern stig. De jeep sleurde raamsponningen er gordijnen mee, kraakte he gloednieuwe meubilair bijna geheel aan splinters, sloeg de lamp kapat, zodat alles in het donker zat en kwam temidden van gil lende en kreunende mensen en een ont zettende ravage met de motor op de schoorsteenmantel en de benzinetank boven de brandende haard tot stilstand, aldus het Alg. Dbl. Wonderlijk genoeg werd niemand gedood. De besturende politieman werd niet ernstig gewond. De militair Hoogerbrugge, verloofd met di dochter des huizes, was uit zijn stoel ge slagen en moest uit een benarde positie bevrijd worden. Met een hersenschud ding, gebroken pols, shock en ernstige ijwonden werd hij in het ziekenhuis opgenomen. Ook zijn verloofde en moeder werden gewond. De spoedig toe geschoten brandweer slaagde erin, de haard te doven, eer de benzinetank vlam vatte. Met flinke snelheid was de jeep de Mathenesserlaan opgereden. Vermoe delijk begon zij door deze hoge snelheid „zweven", zodat de bestuurder de macht over zijn voertuig kwijt raakte. Het geraakte in slingerende beweging, verloor het reservewiel, dat tientallen eters ver wegsprong en schoof tenslotte »t raam binnen. De Amerik. ambassadeur in Rusland, Bedell Smith, is per vliegtuig uit Parijs Moskou teruggekeerd. Een nieuwe missie naar Indië om op „korte termijn" de geschillen tussen Republiek, Federalisten en Koninkrijk bij te leggen—.-. V-Ln-r.t mr D. U. Stikker, Ir L- Neher, mr E. M. J. A. Sassen (missieleden), zomede de ministers L. Götzen, mr J- R. H- van Schalk, dr W. Drees en mr W- F. Schokking, die hen uitgeleide deden. Zaterdag moesten 6000 bezoekers plotseling de Haagse „Bijenkorf' verlaten Vuur inïtoffeerderij door personeel en brandweer spoedig onder de knie (Van een onzer verslaggevers) Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur werd in de Haagse „Bijenkorf" middels luidsprekers medegedeeld, dat de verkoop gestaakt werd en de bezoekers onmiddellijk het ge bouw moesten verlaten. Op de 4e étage, ln de stoffeerderij-meubelmakerij, was brand ontstaan in een hoop kapok Op het alarm „Brand in „De Bijenkorf" rukten direct de autospuit van de post- Prinsenstraat en de ladderwagen, alsmede een spuit van de post Rijswijkseweg uit. Ook een gereedsschapswagen verscheen bij het kapitale gebouw aan de Grote Marktstraat Het publiek, dat niet wist, dat er brand as uitgebroken, verliet in korte tijd or delijk het gebouw. In afwachting van de brandweer was het eigen personeel be gonnen met het blussingswerk. Doordat het personeel van „De Bijenkorf" rustig optrad, ontstond geen paniek. Via de ge wone uitgangen en de nooduitgangen be reikten de bezoekers aanstonds de straat. Toen de eigen brandweer aanwezig was, stond er enig meubilair flink in brand, zodat al spoedig de naburige ruiten spron gen. De gealarmeerde brandweer had, door het kordate optreden der „De Bij- enkorf'-brandploegen, slechts de nablus sing te verrichten. Het water stroomde door de gangen en langs de trappen, doch men toog dadelijk aan het werk met scheppen en dweilen. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Om 1 uur had het personeel van de bewuste afdeling „De Bijenkorf" ver laten en voorzover bekend, was er nie mand meer geweest, tot het ogenblik, dat het vuur ontdekte. Op het moment brandalarm waren ongeveer zoekers in het gebouw. Het speciale brandalarm-systeem, dat alle telefoons uitschakelt en automatisch de brandweer- verbinding tot stand brengt, heeft niet ld. zodat erger voorkomen kon worden. Uiteraard trokken de brandweerwagens op deze drukke Zaterdagmiddag in de stad veel belangstelling. De verkoop werd in .De Bijenkorf" niet meer hervat. Zij toeten nog niet, dat de oorlog afgelopen is Op het eiland Anatahan, meer dar km benoorden Guam, zet een troepje Japanners nog steedis de oorlog voort. Amerikaanse vliegtuigen hebben hen thans gebombardeerd met pamfletten en om hen -te overtuigen, dat de oor log afgelopen is. (Dit is niets bijzonders, ook op Java vechten de Japanners nog steedis door. Zij weten wel, dat de oorlog atfeelopen is. Red.). Sympathiestaking met New York op de „Queen Elizabeth" In de havens van New-York hangt een onwaarschijnlijke stilte, want de staking duurt nog steeds voort. Joe Ryan, de voorzitter van de Amerik. bond vat venarbeiders stuurde een telegram dank aan de bemanning van 's werelds grootste schip, de „Queen Elizabeth". Ne genhonderd van de 1250 leden der beman ning van het schip, dat in Southampton ligt, zijn n.l. in staking gegaan, uit sym pathie met de New-Yorkse havenarbei ders. „Wij zijn niet van plan de staking in de V.S. te breken door naar Halifax te varen," aldus een woordvoerder. Cherbourg wachtten 700 passagiers tever geefs op de aankomst van de „Queen Elizabeth", die hen naar Amerika brengen. Ook de „Queen Mary" e „Mauretania" zijn door staking bedreigd. Enkhuizer meisje door 15-j. vriend vermoord In Maastricht doodde een man na twist zijn echtgenote De 16-jarige Annie Rolle, helpster aan de Neutrale Kleuterschool te Enkhuizen, is dezer dagen door haar vriend, de 15-j. H.B.S.'er M. B., op een plek buiten ds stad, aan de oever van het IJsselmeer. met een dolkmes van het leven beroofd. De politie onderzoekt de motieven van de dader, die zich de volgende dag zelf meldde en bekehde. Er kan geen sprake een zedendelict, zo bleek uit sectie op het lijk. Het meisje vertelde thuis, dat zij des avonds naar de gym nastiekclub ging. Zij ging echter met haar vriend, met wie zij voorheen in dezelfde klas op school had gezeten, wandelen buiten de stad. Reeds des avonds, toen het meisje om half elf nog niet was thuisgekomen, werd de politie gewaarschuwd, die terstond op onder zoek uitging. Enkele H.B.S'ers gingen Zaterdagmiddag na schooltijd ook speu ren en vonden bijna gelijktijdig met de politie-ambtenaren het lichaam van het meisje. De moord heeft in het stadje grote opschudding verwekt. Zaterdagmiddag heeft de 44-j. bak kersknecht A. L., te Maastricht, zijn 41-j. echtgenote met een bijl zo op het hoofd geslagen, dat zij enkele uren later is overleden. De daad werd blijkbaar in overspannen toestand gepleegd. Een twist over voorwaarden tot echtscheiding de aanleiding. De man was eerst zijn werk getogen en is later met bijl naar een woning aan de Cocler- straat gegaan, waar zijn vrouw bij een vriendin vertoefde. Toen zijn vrouw opendeed, sloeg hij er vrijwel direct op los. Kort na zijn daad is de bakkers knecht, die doelloos door de stad zwierf, door de politie gearresteerd. Zes R'damse politiemannen gearresteerd Arrestanten gefouilleerd en bestolen. Eerst thans werd bekend, dat eind ver leden maand twee agenten van de straat dienst der Rotterdamse gemeentepolitie, de één 52 j. en de ander 35 j. oud, ge arresteerd werden, nadat collega's de zekerheid hadden, dat beiden zich eigen dommen van arrestanten toeeigenden, al dus het Alg. Dgbl. Twaalf dagen later, 10 Nov., volgde een tweede arrestatie. Wegens hetzelfde feit werden nog vier agenten, in leeftijd variërend van 23 tot gearresteerd. Wederom hadden col lega's hun superieuren gewaarschuwd, toen zij waarnamen, hoe deze mannen arrestanten fouilleerden en zich hun be zittingen toeëigenden. Een officiële lezing dez ijde van het Rotterdamse hoofd bureau van politie meldt, dat het gesto- lene slechts van geringe waarde is. Van andere zijde werd gemeld, dat een der agehten zich bovendien aan een poging tot inbraak had schuldig gemaakt. Overeenkomst voor transito- verkeer Duitsland Volgens het Belgische blad „Le Peuple" tijdens de besprekingen van Zaterdag middag te Brussel tussen vertegenwoor digers van de Brits-Amerikaanse zone Duitsland en Nederlandse en Belgische afgevaardigden, „een bevredi gende overeenkomst" gesloten voor het Duitse handelsverkeer, via de havens van de Benelux, Rotterdam en Antwerpen. Het verdrag zou vooral betrekking heb ben op de inschakeling van de Neder landse en Belgische binnenvaart-vloot in het handelsverkeer tussen de Duitse havens en van de Duitse vloot voor het verkeer van Duitsland naar de havens de Benelux. De financiële kwesties zouden in beginsel geregeld zijn. De Neder 1. delegatie stond onder leiding de directeur-generaal van Scheep vaart, mr Oyevaar. Paul Henri Spaak vormt toch nieuwe regering Alleen minister Struye het kind van de rekening? Paul Henri Spaak zal een nieuwe Bel gische regering vormen en dit kabinet veneens een coalitie betekenen van Rooms-Katholieken en socialisten. In de boezem van het kabinet zullen slechts enkele verschuivingen plaatsvinden. Verwacht wordt, dat Spaak zal zwichten de aandrang der partijen om pre- te blijven, terwijl alleen het minis terie van Voedsel en Invoer zal worden afgeschaft. Het werkelijke slachtoffer van de regeringscrisis zou dus de Katho lieke minister van Justitie, Struye zijn. Nog verluidt in politieke kringen, dat Spaak een Katholiek parlementslid deze functie zal aanwijzen. Spaak keert deze week niet meer naar Parijs terug zal zich Woensdag of Donderdag met de regeringsverklaring tot het parlement wenden. Ernest Bevin is ziek. Bevin ligt smdS elf dagen ziek in zijn vacantie-oordEastbourne. Men verwacht, dat hij over een week zijn werkzaam heden zal hervatten. Zoutzuurdampen bedwelmden slachtoffers van autobotsing bij Hoornbrug Een ongeluk dat erger scheen dan het was (Van een onzer verslaggevers) Hedenmorgen, even na negen uur, wil de, op de hoek van de Haagweg en de Hoornbruglaan te Rijswijk, een vracht wagen, van de expeditiefirma T. Stigter uit Den Haag, rijdende in de richting Hoornbrug, de Hoornbruglaan inrijden, hoewel borden aangeven, dat een der gelijke manoeuvre verboden is, terwijl bovendien de hoogstaande zon het uit zicht sterk belemmerde. De gevolgen bleven dan ook niet uit. Van de Hoornbrug naderde de groente- auto van de heren M. en J. Reuder uit Rotterdam, die met groente op weg was naar de Haagse markt. Met zulk een kracht botste de, sterk remmende, Rot terdamse auto, op de Haagse wagen, dat de laatste een slag om maakte en kan telde. De groenteauto werd aan de voor zijde geheel ingedeukt. Het was voor de drie betrokkenen, vader en zoon Reuder en de chauffeur Jac. van Dam een onplezierige situatie, Onjuiste verhoren van jeugdige delinquenten A'damse jeugd vernielt per jaar voor IM millloen Het is de taak van „Pro Juventute' iets voor de kinderen van politieke de linquenten te doen en hen veel leed te besparen, zonder dat aan de rechtspraak tekort wordt gedaan, aldus mr B. Kist, subs. off. van Justitie te A'dam op de in Utrecht gehouden jaarvergadering van „Pro Juventute". Het is opgevallen, dat in de observatiehuizen maar heel weinig aan werkelijke observatie wordt gedaan en de verhoren der minderjarigen op zeer onjuiste wijze geschieden. Het werk van „Pro Juventute" zal volgens spr. zoveel mogelijk preventief moeten zijn, waarvoor organen met ef ficiënte voelhorens nodig zijn. Deze wor den gevormd door ambtenaren van d« Kinderwetten, gezinsvoogden, vrije pa troons en de spreekuren. Er is een wets ontwerp in voorbereidig, waarbij eerst genoemde ambtenaren worden georgani seerd in arrondissementsjeugdraden, van Pro Juventute in gevaar. Door het onttrekken van deze waarne mers komen ook de andere zintuigen Uit het jaarverslag van de secretaresse mej. mr C. E. E. Bal bleek, dat de kin- dercriminaliteit stationnaar hoog is. Ir A'dam alleen wordt door de jeugd vooi anderhalf millioen gulden per jaar moed willig vernield. Er is een groot tekort aan gezinsvoogden en toezichthouders en een ontstellend groot aantal warenhuis- en fabrieksdiefstallen wordt door vrou wen en kinderen gepleegd. Een euvel is de lage salariëring van de Kinderwet ambtenaren. Tot slot sprak dr J. Koeke- bakker uit Leiden over zijn studiereis naar de VB. Zo is het leven De 67-jarige Duitse mijnwerker, Fritz Dieterich, uit Eschweiler bij Aken, werd dezer dagen aangezegd, dat hij van een oom, die ruim 50 jaar geleden naar de Ver. Staten emigreerde, een fortuin van 13 millioen dollar heeft geërfd. Dieterich, die de laatste 20 jaar door invaliditeit van een klein pensioen moest leven, zal spoe dig naar Amerika gaan. Van alle kanten komen thans goede vrienden opdagen! DAT zijn benoemd tot electrotechnisch ambtenaar der Telegrafie en Telefonie G. Meijer, te A'dam en C. Scheurwater te DAT het A'damse B.G. vanmorgen de azi-burgemeester van Naarden, M. J. G. J. van Leeuwen, tot 3 j. veroordeelde (Eis: 6 j.) DAT veehouders, die prijs stellen op een toewijzing havermoutafval, zich tot de P.B.H. moeten wenden. DAT Zeeuwse en Engelse fotohandela ren elkaar materiaal voor uitstalling zul len sturen om aldus wederzijdse reclame te maken. DAT Zaterdag in Geldermalsen de schaftruimte voor de arbeiders en tevens opslagplaats van pakstro der Chamotte- fabriek is uitgebrand. DAT in Nijmegen het 40-j. bestaan van de gem. electriciteitswerken is herdacht DAT onder grote belangstelling Zater dag in Utrecht de landelijke wedstrijden van het Rode Kruiskorps zijn gehouden. DAT in het gothische stadhuis te Veere het vernieuwde carillon van 35 klokken is geïnstalleerd. DAT de Zeeuwse Landbouw Mij aan B. en W. van Middelburg verzocht de zgn. vleeshal na de restauratie te be stemmen tot boerenbeurs. DAT waarschijnlijk m.i.v. 15 Mei a.s. doorgaande electrische treinen Nijmegen- Den Haag en Nijmegen-R'dam v.v. zul len gaan rijden. DAT in het USSR-gebouw aan het Fre- deriksplein te A'dam een fototentoonstel ling is geopend t.g.v. de 31ste verjaardag van de Sowjet Unie. DAT voor het Arnhemse B.G. 4 jaar is geëist tegen de ex-commissaris van poli tie M. Zoll te Arnhem. DAT de Alg. Bond van Arbeidscontrac tanten in een motie aan de Regering ver zocht om een Kerstgratificatie van f 25 t.b.v. het burgerlijk Rijkspersoneel. DAT Zaterdag a.s. te Koudekerke be gonnen wordt met het inplanten van de bebossing van het terrein voor zomer- DAT 71-j. oud te Alkmaar is overleden de bekende schilderes van Westkapelse boeren en Volendamse vissers Frieda Rutgers v. d. Loeff-Mielzinger. DAT in A'dam het gouden dirigenten- jubileum is gevierd van Willem Hespe, gelijk met het 50-j. bestaan van de Ver. „Zanglust." DAT Scholtens aardappelmeelfabrieken te Gioningen 8 pcL uitkeren, voor de helft in contanten en voor de rest in gew. aan delen. DAT op het Burchtplein te Heusden een deel van de voorburcht van een kasteel is blootgelegd en men alles op de kaart wil brengen .alsook fotograferen. DAT op de Zaterdag te Utrecht gehou den derde alg. verg. van de Federatie van Ned. Ver. die de belangen van de verpleging en verplegenden behartigen, jkvr mr C. W. I. Wittewaal van Stoetwe gen sprak over de taak der vrouw in de volksvertegenwoordiging. DAT de lt-kol-vlieger- garnizoenscommandant i overste J. L. Zegers, is benoemd tot mandant van de vliegbasis Twente. DAT de R.v.C. het beroep verwierp van de chef-Staf Germaanse S.S., J. P. Wolff- ram, die 20 jaar bad gekregen. Nijmegen, die nog werd verergerd door het feit, dat de auto van de firma Stigter geladen was met 12 flessen zoutzuur, waarvan er negen aan scherven gingen. De gevaar lijke inhoud verspreidde zich door de omgevallen wagen en over de straat en veroorzaakte een zware dampontwikke- ling. Daardoor werden de drie mannen zodanig bedwelmd, dat een zuurstofbe handeling op hen moest worden toege past. Dat was echter eerst mogelijk, nadat de Rijswijkse politie en brandweer het zoutzuur met een waterstraal ver dund en de in de cabine beknelde van Dam met behulp van een gasmasker uit zijn benarde situatie verlost had. Hij had bovendien een beenwonde. J. Reuder, die de auto bestuurde zijn vader M. Reuder konden op eigen gelegenheid hun ingedrukte cabine laten en hadden alleen nadelige gevol gen van de zoutzuurvergiftiging. Een meerijder van hun auto, P. de Klerk uit Rotterdam, bleef ongedeerd. De drie betrokkenen zijn in St. Anthoniushove 'te Voorburg ter* behandeling opgenomen. Een kraanwagen sleepte de auto's weg. Door de zware dampontwikkeling liet het ongeval zich ernstig aanzien ei belangstelling op dit drukke punt dan ook groot. De Rijswijkse politie leidde het drukke verkeer over de linker rij- en trambaan, zodat de stagnatie niet al te groot was. Omstreeks elf uur alles weer normaal. Na behandeling konden de slachtoffers weer huiswaarts keren. Jhr mr C J. A. de Ranitz burgemeester van Utrecht Tot burgemeester van Utrecht is be noemd jhr mr C. J. A. de Ranitz, admi nistrateur, chef van de afdeling Hoger Onderwijs van het dep: van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De Italiaanse premier, de Gasperi. heeft Zaterdag een lange, informele bespreking gehad met Paul Henri Spaak, tijdens zijn bezoek aan Brussel. Hedenmorgen vond bij de Hoorn brug te Rijswijk een hevige bot sing plaats tussen twee vracht- zuur was geladen. De deerlijk ge havende wagens na het ongeluk. Joseph Kotalla gruwt van eigen daden ,,Ik ben wel geen onmens, maar dit is toch onmenselijk..." Zoals in een deel onzer edities reeds is gemeld, verscheen Zaterdag, nadat Don derdag het verhoor van de Amersfoortse kampcommandant Karl Berg geëindigd was. de ondercommandant van het kamp Amersfoort, de 40-j. Joseph Kotalla, voor het A'damse B.G. Van het gehele Amers foortse drama is Kotalla wel de hoofdper soon. Zoals een der getuigen opmerkte: „Berg was een beul, maar vergeleken bij Kotalla was Berg een heilige". Kotalla zelf kon tegen het bijeengebrachte be zwarende materiaal niet op. Zijn com mentaar luidde „Ich wilj nicht sagen dasz ich ein Unmensch bin, aber dasz ist doch unmenschlichWeer kwam de bloe dige Nieuwjaarsdag 1945 ter sprake. Weer klonken in de rechtszaal de gruwelijke verhalen van mishandeling, ellende en misdaad. Kotalla had vier gevangenen op de knieën gedwongen en hen met het ge zicht door plassen urine gehaald. Na het bombardement van Soesterberg waren enkele gevangenen zwaar gewond bin nengebracht De ziekenbarak was vol, zo dat zij in de gewone barakken werden neergelegd. Bij een door Kotalla afgeno men appèl moesten ook deze gewonden aantreden. Op de appèlplaats zakten zij bewusteloos ineen. Kotalla schopte ge vangenen, die niet meer konden staan, in de maag. om te zien of er gesimuleerd werd. Volgde geen reactie, dan kwam een trap in het gezicht Vele zeer pijnlijke ge zwellen ontstonden na dergelijke trappen in de buik. Kotalla geeft dit toe, maar vertelt dezelfde behandeling te hebben gekregen, toen hij na de oorlog gevangen gehouden werd. Maar de betrokken P.O.D.-ambtenaren. die ter zitting aan wezig waren, ontkenden allen. Kotalla ooit mishandeld te hebben. Ook voor Kotalla volgt 29 Nov. het requisitoir. Wordt electrisch spoorwegverkeer Berlijn door Russen stopgezet Bramuglia werkt nog steeds aan een bevredigende oplossing m De Argentijnse voorzitter van de Vei ligheidsraad, Bramuglia, heeft bevredi gende antwoorden ontvangen van d« Sowj et-Unie op zijn vragenlijst over de Berlijnse kwestie. De antwoorden dei Westelijke mogendheden worden morgen verwacht. Volgens Herbert Evatt, voorz. van de alg. vergadering der V.N., bestaan er thans „redelijk goede" vooruitzichten, om uit de impasse te geraken. Inmiddels gaan de Russen in hun zone voort met het treffen van, voor de Wes telijke mogenheden, onaangename maat regelen. Het met Franse licentie verschij- Sowjets een stillegging 1 de Luxemburgse onderscheidingen voor Montgomery De groothertogin van Luxemburg heeft Montgomery bij zijn bezoek aan groothertogdom het „grootkruis vai orde van de eikenkroon" en de Luxem burgse militaire medaille toegekend. In tussen is Monty weer in Parijs aange- EX-KONINGIN FARIDA NAAR HAAR VADER TERUG. De ex-koningin van Egypte. Farida, die Woensdag j.l. van koning Faroek is gescheiden, heeft het koninklijk paleis te Cairo verlaten. Zij gaat weer bij haar vader wonen en zal weer haar meisjes naam, Safinaz, dragen, die zij veran derde bij decreet van Faroek, die wil dat de gehele koninklijke familie een naam heeft, welke met een J" begint Vliegtuigongeluk bij Parijs liep goed af Veertien personen zijn Zaterdagavond op wonderbaarlijke wijze aan de dood ontsnapt, toen een passagiersvliegtuig van de Mercury Company (Zuid-Afrika) even buiten het Franse vliegveld Orly op een electrische centrale neerstorte. De machine kreeg met benzinegebrek te kampen en verloor tijdens de val beide vleugels, doch slechts zeven der inzitten den werden gewond. grondse electrische spoorwegverkeer tui sen de Oostelijke en Westelijke sectoren van Berlijn voorbereiden. De electrischa treinen van de lijn naar Wannsee mogen niet meer in de remises te Wannsee (Amerik. sector) worden ondergebracht Men meent dat de electrische treinen niet meer zullen rijden, wanneer het noodzakelijke materieel naar de Ooste lijke sector is getransporteerd. Voorts hebben de Sowjets bij alle brandweerwagens in hun sector politie agenten doen posten, om te voorkomen, dat op een oproep van de Westelijke sec toren zal worden uitgerukt. Alle brand- weerstations in de Russische sector wer den door politie bezet Ook de brand weerstations in de Franse sector werden bezet, alsmede de hoofdpost juist binnen de Amerikaanse zijde van de grens der Sowjet-Amerikaanse sector. Er hadden enige arrestaties plaats door de Russen, maar de betreffende personen werden later weer vrijgelaten. De Russen hebben pok order gegeven al het beschikbare per soneel met ingang van 1 December in dienst te brengen voor uitgebreide con trolemaatregelen, zulks met het oog op de gemeenteraadsverkiezingen. Hirohito is onschendbaar verklaard De Tenno, keizer Hirohito van Japatt is door de geallieerde regeringen een stemmig onschendbaar verklaard, en kan dus niet vervolgd worden wegens oorlogsmisdaden. WEERBERICHT Rustig weer Tot morgenavond verwacht De Biltt Droog weer met weinig wind en vannacht op vele plaatsen nachtvorst en vorming van nevel of mist. Overigens wisselende bewolking. Iets lagere temperaturen dan vandaag. ZON EN MAAN. Dinsdag 23 Nov.: Zon op 8.13, onder 16.39; maan op 23.34. onder 14.05. 24 Nou, L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1