Jlicutue fciitsrlic OTourant Communisten veroorzaken groot tumult in Franse Assemblee Wist U DONDERDAG 18 NOVEMBER 1948 BUREAUX: Hogewoerd 103- Tel. dir. en redactie 20408; Adm. 22710 Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4-15 per kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No 7666 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuastfcfi is gfje&lcuen myn hert in tegenspeel" C.H.U. afd. Leiden vierde 40-jarig bestaan Zie ook pag. 2 Havenarbeiders zullen Maandag het werk opnieuw neerleggen De zitting van de Franse Nationale Vergadering is gistermiddag plotseling onder broken, omdat een vuistgevecht tussen communistische en niet-communistische afgevaardigden dreigde te ontstaan. Journalisten en publiek moesten de tribunes verlaten. De moeilijkheden begonnen, toen de socialistische minister van Buiten landse Zaken, Jules Moch, en de communist Lecoeur elkaar begonnen te beledigen. Moch sprak n.l. opnieuw de beschul diging uit, dat de Kominform de recente mijnstakingen had gefinancierd coeur dacht deze beschuldiging te kunnen pareren door te zeggen, dat Moch de po litie had opgedragen te moorden, te lyn chen en te ranselen. „U verdedigt Uw politie. Ik verdedig mijn mijnwerkers e: iedereen weet, dat U een leugenaar bent. In het daarop volgende tumult verlieten Moch en zijn volgelingen de zaal. Lecoeur en de rechtsen gingen voort met elkaar te beledigen. De zaalwachters «teven hemden en jacquets begaven zich ln de zaal, om een gevecht te voorkomen. Edouard Herriot, de voorzitter, schorste daarop de zitting, terwijl de zaalwachters de tribunes ontruimden. Vandaag het debat worden voortgezet met rede van de minister van Justitie, André Marie. Generaal De Gaulle heeft eveneens mening gezegd over de verklaringen Jules Moch. Hij zeide, dat, indien de Franse communistische partij van bui tenaf geldelijk gesteund wordt, de rege ring haar met spoed moet ontbinden. Tegelijkertijd komt radio-Moskou met •het bericht, dat de Russische mijnwer kersbonden grote collectes hebben ge houden voor de Franse mijnwerkers. Ook in Joego-Slavië zijn -dergelijke inzame lingen gehouden. Intussen heeft Amerika, via het Marshall-plan, 'n toewijzing van 14.452.000 dollar gedaan voor de aankoop van Amerikaanse kolen, ter compensatie van het kolenverlies door de staking. In de Franse havens dreigt opnieuw een uitbreiding van de havenstaking. Maandag zullen de, bij de communistische C.G.T. aangesloten arbeiders, het werk neerleggen. 't Belgische leger slechts onder Montgomery Naar aanleiding van het bezoek van Montgomery aan Brussel, verklaarde een Belgisch „militair woordvoerder", dat de Belgische strijdkrachten niet onder het commando van enig ander land, n rechtstreeks geplaatst zullen worden der het overkoepelend commando Monty en de opperbevelhebbers West-Europese Unie. Scherpe Amerikaanse critiek op Benelux De Amerikaanse pers oefent scherpe critiek uit op de Benelux, daar deze gebreke blijft met een uitvoerig pro gramma voor hun economische politiek, en bovendien de scheepsvrachten zouden hebben verlaagd om het vervoer Marshall-goederen van Amerik. schepen af te snoepen. (De bladen vergeten, dat er een algemene daling is scheepsvrachten en dat de Amerikaanse scheepvaart zonder bescherming niet kan. Red.). EEN DRIELING ALS VERJAARSCADEAU In het St. Carolus Borromeus-zie- kenhuis in Den Bosch heeft mevr. van der Pol-van den Oever uit Zaltbommel gisteren het leven geschonken aan een drieling, allen meisjes. De kinderen wegen resp. 3 pond en 450 gr. 4 pond en 120 gram en 4 pond en 330 gram. Op dezelfde dag werd de moeder 38 jaar. Het gezin bestaat thans uit 5 kinderen. Moeder en kinderen maken het goed. Op schalkse wijze u-ist Van der Kwaak de aanwezigi Karperleden aan het collectere ten. De heer H. W. Tilanus k de kop en zamelde het grootst in De heer M. I. Smit, voorzitte federatie van buurtvereniginger, zijn gave voor het goede doel n schap. Foto N. van In Nederland veel mis verstand i.z. Zuid-Afrika? Dr Malang tracht ontevredenheid te sussen. Nog steeds is men in Zuid-Afrika nie Uitgesproken over de „vertraging" bij het aanvaarden van Zuid-Afrika's geschenk aan Koningin Wilhelmina. De premier, dr Malan, heeft het congres van de Natio nalistische Partij verzocht, geen motie te bespreken, waarin deze partij haar leed wezen uitspreekt over de houding der Ned. regering. Dr Malan vond het delicate kwestie. Er is veel misverstand met Nederland geweest over Zuid-Afrika en in het bijzonder m.b.t. de jongste Re geringswisseling, zeide hij. De motie zoi schade berokkenen aan de betrekkingen. De Regering neemt maatregelen om Ne derland een beter inzicht in Zuid-Afrika te geven. Philips wil geen Rijks luchtvaartschool in Eindhoven Ir F. Philips, directeur van de Philips- fabrieken, heeft bij de gemeenteraad be zwaren geopperd tegen het voornemen, ln Eindhoven een Rijksluchtvaartschool te vestigen. Het lawaai der vliegtuigen zou schade toebrengen aan de televisie experimenten en het werk in het natuur kundig laboratorium, terwijl er dan zeker geen technische hogeschool in Eindhoven komt. Hij is bereid aan het vliegveld Volkel kostbare instrumenten te schen ken. als daar dg school heen gaat. Vergoeding van verzetsschade komt los Op vragen van het Tweede Kamerlid Peters inzake het uitblijven van vergoe dingen voor z.g. verzetsschaden heeft minister Lieftinck geantwoord, dat voor Voor radio-Djokja heeft de republi- het einde van het jaar de eerste 1000 ge- keinse premier Hatta het republikeinse vallen afgedaan zullen zijn. leger en de politie aangespoord, plicht te doen, en verzekerd, dat WORDT NU DE „REPUBLIEK IERLAND" Na de gisteren gemelde conferentie te Parijs, heeft het parlement van Eire thans met algemene stemmen de wet aangenomen, waarbij Eire tot een repu bliek wordt verklaard, die dus niet meer de Britse kroon verbonden is. Als tweede lezing is aangenomen, kan Ierland een zelfstandige buitenlandse politiek voeren. De naam van de natie Wordt „Republiek Ierland". Warren Austin bang voor bronchitis. Waaren Austin, de 'bekende Ameri- kaansê gedelegeerde bij de Ver. Naties, Is vandaag voor een medisch onderzoek uit Parijs naar Washington gevlogen, «angezien hij vreest voor bronchitis. Amerik. mariniers naar China De Amerikaanse minister van Defensie, James Forrestal, die, na zijn reis door Europa te Washington is teruggekeerd, zal met Truman confereren over voorgestelde program voor militaire hulp aan West-Europa. Voorts zullen 1000 Amerik. mariniers naar de marine-basis te Tsjingtao (China) gaan, ter verster king van de daar reeds aanwezige 3000 man. Hij sprak de berichten tegen, als zijn af te treden. Britse Dakota in Sowjetzone neergestort Vannacht is een Britse Dakota in de Sowjetzone van Duitsland neergestort en vlammen opgegaan. Over het lot der bemanning is nog niets bekend. Dit is de tweede machine van de Berlijnse lucht brug, die in de Russische zone veronge lukte. Britse autoriteiten hebben de Sowjets -gevraagd, dè plaats van de ramp te mogen bezoeken. PRINSES WILHELMINA DANKT H. K. H. Prinses Wilhelmina heeft aan de Commissarissen der Koningin in alle provincies een door haar per soonlijk ondertekend schrijven doen toekomen van de volgende inhoud: „De talloze gelukwensen en blijken van medeleven, die mij uit bijna alle gemeenten van het land hebben be reikt ter gelegenheid van mijn jaardag en mijn Regeringsjubileum, hebben mij diep getroffen. Waar het mij tot mijn leedwezen niet mogelijk is, allen, die mij geluk wensten, persoonlijk te bedanken, zoude ik het zeer op prijs stellen, in dien U gemeentebesturen, gemeente raden en bevolking van Uw gewest mijn hartelijke dank zoudt willen be tuigen". Surinaamse virouwen boden Koningin geschenk aan H. M. de Koningin- heeft Dinsdag met de vier prinsesjes een delegatie ontvan gen, die namens de vrouwen in Suriname de padvindsters een mand met hoofd doeken en een lederen album aangeboden. Het album bevat handtekeningen vrouwen, die voor deze geschenken geld ANNE ROOSEVELT NEEMT HET VOOR HAAR VADER OP- Anne Roosevelt Boettiger, dochter var wijlen de president heeft de laster ui" zekere kringen, als zou Roosevelt, tij dens de besprekingen van Yalta ernstig ziek zijn geweest en daardoor niet meei tot besluiten in staat, met klem tegenge sproken. „Hij wilde slechts een blijvende vrede", zo verklaarde zij. Goedhart meer Djokjanees dan Hatta Het Tweede Kamerlid Goedhart heeft inister Sassen gevraagd of, vooravond van nieuwe onderhandelingen met Djokja, de byeenroeping der Oost- Java-conferentie te Bondowoso niet de indruk wekt, alsof Nederland een ver dere versplintering van de republiek zot beoogen. (Goedhart beschouwt de Oost- Java-conferentie dus als een marionet tenspel, terwijl Hatta dit ontkent. Red.). Verwacht werd, dat het nieuwe kabinet van Griekenland vandaag be ëdigd zou worden. Robertson: Duitsers moeten zeer zuinig met hun geld omspringen Amerika stapt niet af van zijn besluit over de Ruhr Sir Brian Robertson, de Britse gou verneur in Duitsland, heeft op zijn-weke lijkse persconferentie verklaard, dat de krachtigste maatregelen genomen i ten worden tegen de euvelen, die de ïmie in de Brits-Amerikaanse dreigen te ontwrichten. Hij was o.a. tevreden over de scherpe stijging va prijzen, sedert de geldsanering, die hij toeschreef aan de onverstandige crediet- politiek der Duitse banken, welke te makkelijk crediet verstrekken. Als re die daartegen adviseerde hij een uiterst voorzichtige credietpolitiek, in het bij zonder wat betreft het verstrekken Eieren 1 Jan. van de bon Minister Mansholt deelde gisteren in de Tweede Kamer mede, dat 1 Jan. de •ierdistributie zal worden opgeheven. PRIJS VAN TOT MEEL TE VER WERKEN AARDAPPELS. De prijs van de tot aardappelmeel te Verwerken aardappels sChatte minister Mansholt, gedurende zijn verdediging in de Tweede Kamer van de nieuwe land bouwpolitiek, op ƒ4,50 a 4,75 p. 100 kg. Bakkersprotest tegen vrije kren ten en rozijnen De Nederl. Bakkersbond te Den Haag beeft gistermorgen namens het gehele Nederlandse bakkersbedrijf, telegrafisch bij minister Mansholt geprotesteerd te gen het vrijgeven van krenten en rozij nen, daar de zwarte handel in de hand wordt gewerkt, alsmede de koppelver- Winkels vóór de feesl'ia,y.ei! tot 8 uur open De minister van Ec z!,ken heef, m, Stemming gegeven rl.ii <k ••nk.-i.- \nu - 1 t/m 4 en van 22 t/m 23 Dec des avonds tot 8 uur open zijn. De 71-j pensionhou. •onge-VerwaaJ uit Dardre. .u za..„ bet Beursstation te Rotterdam in elKaa- overleed Hatta spint snel garen uit de wol van minister Stikker Thans een poging om federalisten van Nederland los te maken de algemene moordpartij. Een enkele maal horen wij er iets van, zoals de moord op Soerio. Voor de rest bevat Hata's rede slechts de gebruikelijke be schuldigingen tegen de Nederlanders. Red.). Aneta meldt nog een tweede republi keinse manoeuvre om de federalisten te beinvloeden. Dr Ratoelangi, indertijd door de Japanners gebruikt als gouverneur te Makassar en dr Pangeran Moh. Noor, re publikeins oud-gouverneur van Borneo, hebben een oproep tot Oost-Indonesië en Borneo gericht om met de republiek een front tegenover Nederland te vormen. legereenheden aan de status-quo-lijn het bestand schenden, zij ernstig gestraft zul len worden. De besprekingen met nr Stikker noemde hij nuttig, doch „Batavia' had de sfeer bedorven, vooral door de berichten van de dienst legercontacten. Voorts was hij van mening, dat indien de republiek niet werd aangevallen, zij haar beloften moest houden. De federalisten nam hij in bescherming met de verkla ring, dat het belachelijk was te spreken van „marionettenregeringen". Hij wilde een synthese tussen federalisten en repu blikeinen en geen antithese. De „affaire Madioen" noemde Hatta een nationale tragedie en voorts noemde hij als zaken van het lijden van het volk de Ne derlandse „blokkade", de affaire-Madioen en ten derde de langdurige droogte, u door de oogsten mislukten. Of de onder handelingen zouden worden hervat, hangt af van de Nederlanders, zeide Hatta, hij hoopte, dat de vreedzame sfeer worden „behouden", die nodig is voo: van het geschil door bemidde- de Commissie van Drie. voorschotten op korfe termijn en beval het geven van langlopende credïeten aan, voon. het financieren van projecten als het trouwen van electrische centrales en de uitvoering van woningbouwpro gramma's. Hij verwachtte grote begro tingstekorten, tenzij drastische maat regelen worden genomen. De étalages in de winkels liggen wel vol, aldus de gene raal, doch de bevolking is niet in staat te kopen. De levensstandaard van het Duitse volk zal niet stijgen tot het voor oorlogse peil, maar de bevolking zal nog lange tijd genoegen moeten nemen met een bescheiden levenswijze. Intussen is over het Ruhrgebied be kend geworden, dat de Ver. Staten het Brits-Amerikaanse besluit om de sleutel industrieën van dit gebied aan Duitse beheerders over te dragen, niet zullen herroepen, ondanks de herhaalde Franse protesten. Zwart-rood-goud weer de Duitse vlag De West-Duitse constituerende verga dering te Bonn heeft thans besloten, dat de nationale kleuren van de West-Duitse staten zwart, rood en goud zullen zijn, zoals die van de republiek van Weimar. Reeds een vos in de Noordoostpolder. Gistermiddag is de eerste vos waar genomen in de Noordoostpolder en wel bij Lemmer. Een drijfjacht had echter geen succes. Tweede Kamer adopteerde slechts éen Vondelingske Nieuw landbouwbeleid van min. Mansholt goedgekeurd (Van onze Parlementsredacteur) Minister Mansholt heeft gistermiddag an de Tweede Kamer het fiat gekregen oor de nieuwe landbouw-politiek. begroting-1949 van z(jn departement werd zonder hoofdelijke stemming genomen, met de traditionele aanteke- isten, dat ze tegen Veel nieuws heeft de bewindsman eigenlijk niet verteld, behalve dan, dat waarschijnlijk met ingang van 1 Januari le eieren vrijgegeven kunnen den. Hij verdedigde de nieuwe politiek ;en beroep op Benelux, maar vooral op het feit, dat Nederland op het ogen blik komt van een schaarste-ecor n periode van ruimere voorziening. Het oude richtsnoer blijft gelden: rationele bodemproductie met redelijke bedrijfsuitkomst. Datzelfde meende hij ook te zien in de voornaamste motie- Vondeling: ook bij de nieuwe methode blijft er enige leiding van de overheid. Op deze wijze holde de bewindsman de motie van wantrouwen (gelijk de heer d. Heuvel deze tater noemde), volledig lit en maakte haar dan ook volkomen overbodig. Dr Vondeling zag dit ook 'n en nam dan ook schielijk dit delingske weer terug. Ook zijn laatste motie, waarin gevraagd was, in het ver volg voor het nieuwe oogstjaar de poli- k voor dit jaar uit te stippelen was i slag in de lucht: het lag volkomen de lijn van de minister. Na wat tegen stribbelen trok dr Vondeling ook deze in Anders ging het echter met de „aard- De ArnhemZevenaar i Dit is Janke Postma uit Veenwouden (Fr-) met haar ouders, die op dezelf de dag als Prinses Elizabeth in het huwelyk traden. Ze werd evenals het nieuwe Engelse prinsje j.l. Zondag ge boren en haar moeder heet ook Eliza beth. Maar op 't ogenblik gaan Jauke's problemen nog niet verder dan haar (Zelfs voor een figuur als Hatta is het onmogelijk de waarheid geheel te mijden, vandaar zijn erkenning, dat de federalisten geen marionetten zijn. Deze ommezwaai is te danken aan mr Stikkers echec te Djokja. Hierdoor is het onmo gelijk geworden orde op zaken te stel len voordat de zware regens invallen. Hatta heeft hierdoor tijd gewonnen en deze gebruikt hij om de federalisten naar zich toe te trekken, terwijl hij Neder land aan het lijntje houdt en voor de ogen van de buitenwereld de passie preekt, door de troepen aan de status- quo-lijn te bezweren zich stil te houden, terwijl de uit Djokja geleide infiltratie voortgaat. Den Haag wordt voorgesteld als een welwillende macht, terwijl „Ba tavia" een duistere figuur wordt ge noemd, welke de goede sfeer (van bijna 300 incidenten en 60 moorden per week) bederft door de waarheid bekend te ma ken. Een slap aftreksel van de waarheid echter, want binnen de republiek lopen dr inmirdev in de duizenden. In de door de r-.iiinmiiiisten bezette plaatsen zijn 60 In-wen/ ene politie e.u bestuur vermoord, nihgen vandaag ns. H.M. de Koningin soms 90 of ie eer. Tan Mal'akka heeft bij de officiële opening van het Eregraf- itiflie!uizenrlen in de gevangenissen ge-1 veld voor gevallen Russen te Amers- iohpezien er geen voedsel voor i foort een krans legde. '"'''oef! "tev niet te vra-j DAT voor het Leeuwardense B.G. le- ■nv di! lieden wordt. De venslang geëist werd tegen de 38-j. eau 'veestal volkomen on- electro-monteur en landwachter H. Mei waan dag aan dag voort, j ker aldaar, die heel Friesland onveilig DAT de A'damse Gemeenteraad be sloot een door de Franse regering geboden beeld van Descartes in dank te aanvaarden en in het plantsoen op het Joh. Vermeerplein te plaatsen. DAT de A'damse Gemeenteraad sloot het personeel van het openbaar gesubsidieerd voorbereidend onderwijs der gemeente een gratificatie van 2 pet der jaarbezoldiging toe te kennen. DAT gisteren te Boxtel een pluimvee dag werd gehouden. DAT men de benoeming verwacht van oud-minister ir J. W. Albarda, dr J. A. H. J. S. Bruins Slot en oud-minister P. Kerstens tot Nederlandse vertegen woordigers op de 25 Nov. te Parijs te houden vergadering v.h. comité tot voorbereiding van een Europese assem- blée. DAT het Leeuwardense Hof de Har- lingse apothekeres mevr. C. V. wegens dood door schuld door verkeerd bereide medicijnen tot 1 mnd. hechtenis f750,- boete veroordeelde en haar assistente mej. H. tot 1 mnd. hechtenis )orw. en f 100,- boete. DAT fondsregelingen ter voorziening bijzondere gevallen voor loonarbei ders ter kennis moeten worden gebracht het College van Rijksbemiddelaars doorkruising van bestaande arbeids- voorwaardenbepalingen te voorkomen. DAT vice-adm. M. A. Rost van Ton- de- levert zijn- aandeel in j maakte. DAT voor het Arnhemse B.G. 7 jaar werd geëist tegen de monteur G. J. Aal- derink uit Zelhem, die bij een poging om de geallieerden te bereiken in Duitse handen viel en uit vrees voor deportatie verraad pleegde. DAT 28 Dec. te Raamsdonkveer (N.B.) een R.K. landbouwschool geopend wordt. DAT de telefoonnetten Litooien, Ma ren en Ooien (N.B.) 23 Nov. vervallen, daar Lith en Megen (N.B.) dan zijn ge automatiseerd. DAT een bijvoegsel van de St. Crt. van gisteren de landarbeidsvoorwaardenre- geling bevat o.a. van Z.-Holland. DAT directeur R. J. van Groningen van onze kanselarij te Brussel, tijdens de oorlog chef alg. secretariaat Buitenl. Za ken te Londen, benoemd werd tot spe ciaal attaché aan on Brussel. DAT rijkslandbouwconsulent A. Penders 22 Nov. om kwart v radiocauserie houdt over de Deense landbouw. DAT de St. Crt. van gisteren prijzenbeschikklng handelsmarge tech nische rubberartikelen en machinepak kingen 1948 bevat. DAT wegens overvragen bij de win kelier C. L. te Goes een grote partij ser viesgoed in beslag is genomen. DAT dr F. H. Fentener van Vlissingen dr R. Mees Nederland vertegenwoor digen op de thans in Parijs te houden handelsweek van de Intern. K. v. K. DAT min. Rutten, op 10 Dec. om 4 uur het Sted. Museum te A'dam een ten toonstelling van Zuid-Afrikaanse Kunst opent. DAT de „Kring Oud-Ambtenaren" (Oranjeplein 8, Krommenie) aan de Sta- ten-Generaal een adres aanbood, waarin gewezen wordt op onrechtvaai-digheid bij de toepassing van het Zuiveringsbe sluit op ambtenaren. DAT arbeiders, die werkzaam zijn ii de geteisterde gebieden, ook deze win ter 's Zaterdagsochtends zullen moeten werken, daar wegens de korte winter dagen anders te weinig uren worden gemaakt. DAT 62 j. oud te Apeldoorn is overle den jhr mr P. van Panhuys Polman Gruys. DAT te Haarlem 71 j. oud overleed de oud-dir. der Haarl. Hypotheekbank A. E. Thierry de Bye Dolleman. DAT de wnd. secr.-gen. van het dep. van Volksvoorlichting, jhr S. M. S. de Ranitz, 15 Dec. voor het Haagse B.G. zal terecht staan. DAT blijkens een tentoonstelling te Haarlem de rector van het Chr. Lyceum aldaar, dr J. v. d. Eist, naast een goed onderwijsman ook een geniaal tekenaar mag worden genoemd. DAT er binnenkort weer een Zuider zeeraad wordt ingesteld, teneinde nieuwe inpolderingsplannen te beramen. DAT, zoals gedeeltelijk gemeld, arbei ders, die „uitsneeuwen" of „uitvriezen", voortaan niet meer op een Gew. Ar beidsbureau behoeven te worden inge schreven, doch een werkgeversverkla ring voldoende is. DAT de kantonrechter te Assen boe ten van f5 tot f150 oplegde aan boeren, die de coloradokever hadden verwaar- DAT 4 reporters van het Strijdkrach ten radio-programma naar Schotland vertrokken om het bezoek van da „Ka- rel Doorman" aldaar te verslaan. DAT in October op 48 boerderijen mond- en klauwzeer is geconstateerd, waarvan 34 in Zuid-Holland. DAT de afd. Utrecht van de Kon. Ned. [y voor Tuinbouw en Plantkunde t.g.v. haar 75-j. bestaan van 28 April t/m 3 a.s. in Utrecht een groenten- en frmttentoonstelüog organiseert. appel-motie." Minister Mansholt ver klaarde, dat er nimmer sprake was ge weest, dat voor de aardappelen richt prijzen zouden worden vastgesteld en hij wees op de aangekondigde maatregelen, waardoor een afzetgebied voor tollige aardappels wordt gekweekt. Dr Vondeling (Arb.) meende, dat de nister toch wel ruiterlijk ongelijk had mogen bekennen en de heren Droesen (K.V.P.) en v, d. Heuvel (A.R.) drongen er op aan, dat de minister de vorige jaar gemaakte winst van f 3tfe mill, op de export door de Regering van aardappelen zou gebruiken voor het ver goeden van geleden of nog te lijden ver liezen. De minister kon dit niet beloven, omdat deze winst in het Landbouw-Ega- lisatiefonds is gestort, maar wel zegde hij toe, het prijsverloop der aardappelen danig in.de gaten te zullen houden. Veel animo voor de laatstovergebleven motie- Vondeling was er toen eigenlijk niet meer, maar de indiener was toch niet van plan, al zijn moties in te slikken. Blijkbaar was hij echter nu toch bekeerd 'door de minister, tot het nieuwe land- bouw-politieke systeem'/" wanthij vulde de motie aan. door een behoorlijk prijs peil te willen laten garanderen door „marktordenende maatregelen." Deze maatregelen vormden immers de kern van het nieuwe beleid. De Kamer had medelijden met dit enig overgebleven vondelingske en adopteerde het zonder hoofdelijke stemming. De motie-Borst (Comm.), waarin behoud van het systeem der compensatie-toeslagen was gevraagd, werd bij zitten en opstaan verworpen. Alleen de communisten waren er enthou siast vóór. (Voor vervolg zie Pag. 3) PTT ging dus niet te ver met de radio-distributie? Op de vragen van het Tweede Kamer lid Bagch inzake handelingen der PTT alsof het staatsmonopolie der radiodistri butie reeds van kracht zou zijn, heeft minister Spitzen geantwoord, plaatsing van centrales alleen geschiedt geval van noodzaak en in overleg eigenaars, terwijl voorzieningen den getroffen om herstel van de v oorlogse toestand mogelijk te maken. De vernieuwing van de centrales in Venlo Den Bosch was dringend noodzakelijk. Bovendien worden de inrichtingen dege lijker. De minister is weliswaar deel, dat de P.T.T. niet op het monopolie mag vooruitlopen, doch zij moet tijdig maatregelen treffen ter waarborging va en goede exploitatie. Braziliaanse scholen strijden om- reis naar Nederland Het Braziliaans-Nederlands instituut organiseerde op de scholen te Santos Brazilië) een opstelwedstrijd over Ne derland. De Hollandse Bank-unie, Philips, het Ned.-Zuid-Amerikaanse Instituut, het Braziliaans-Nederlands instituut en hel Ned. Voorlichtingsbureau te Rio de Ja- stelden prijzen beschikbaar, die in middels werden uitgereikt. Mej. Alenir Furtado Oliviera behaalde de eerste prijs, ;en retourbiljet naar Nederland mei .Aldabi". Alle deelnemers ontvingen iouvenir. Wedstrijd en prijsuitreiking trokken in de plaatselijke pers veel dacht. Schepen voor gezinshereniging e: emigratie. Alle uitreizen van R'dam naar Batavia an het hulppassagiersschip „Sibajak' an de Kon. Rott. Lloyd zullen in 1949 worden gebruikt voor de gezinsharem- ging. De eerste reis vangt aan op 22 Jan. De „Kota Inten" zal volgend jaar te beginnen in Mei weer boeren-] Canada maken. Lid Hoge Raad ia bezettingstijd krijgt vie* maanden De Amsterdamse Rechtbank veroor deelde dezer dagen n* W. M. Weitfens, in de bezettingstijd Md van 4e Hoge Raad, tot 4 maanden gevangenisstraf. De eis was 6 maanden. Mr Weitjens had twee rechercheurs voor f 5000 omgekocht, om contact te komen met de als politieke delinquent gedetineerde effectenmake laar Rebhoiz. DERDE DAKOTA VOOR ABRO HOLLAND Half December zal Aero Holland een derde Dakota in dienst nemen, de PH- TFC Het toestel kan 21 passagiers ver- a, doch ook voor 3 ton vrachtver- worden ingericht. Voorts zal sen1 tweede Beechcrafttoestai worden aange kocht tvoor 6 personen*. Tijdens de pauze verzamelden de aanwezige Kamerleden en de be stuursleden van de afd. Leiden van de CHU zich in de koffiekamer voor een genoeglijk onderonsje. V. I. n. r. zien we: de heer Questroo, freule Wtte- waall van Stoetwegen, de heren Ver stegen, Krol en Tilanus, prof. dr De Zwaan, mr baron Van de Feltz, de heer Van der Kwaak (in gesprek met mr Beernink), links achter mr Beer- nink burgemeester Baumann van Oegstgeest, rechts burgemeester Steen bakker van Benthuizen en Moerka- pelle (in gesprek met de heer Hen- Illusie met gevaar Moeten wij het R.K. dagblad „De Tijd" geloven, dan is minister Stikker uit Kalioerang in het land teruggekeerd als een man rtiet een werkelijkheid minder en een illusie meer. Die werkelijkheid zou dan het laatste besef zijn, dat er het uiterste beproefd diende te worden, maar dat dan ook, gunstig of ongunstig, 'gauw en beslist en goed gedecideerd moet wor den. Daai-voor in de plaats is getreden de verleiding van de illusie, de illusie namelijk, dat er nog een heel andere mo gelijkheid is in de Indische kwestie, doch niet dan nadat alles wat tot dusverre bereikt is, weer op losse schroeven is gezet. Minister Stikker is vei-vallen in de illusie van de besprekingen. Wij hadden dit ook als onze eigen me ning kunnen weergeven, maar wij acht ten het toch van voldoende belang om haar weer te geven juist als komende uit een Roomse en nochtans geenszins Welteriaanse hoek. Kalioerang is voor „De Tijd" het oord waar men praat en praat en praat. Het oord, waar men zijn positie voortdurend verspeelt, waar par tijen elkaar bedriegen en hun eigen be drog prompt ontmaskeren, omdat zij ook daarover hun mond niet kunnen hou- Om alle misverstand te voorkomen ver klaren wij nog eens nadrukkelijk, dat hier niet wij aan het woord zijn, doch het Roomse, zij het nochtans geenszins Wel- teriaans blad- Na deze verklaring hebben wij de moed. ook het volgende citaat uit hetzelfde blad te geven, als het een con sequentie van de gevoerde politiek noem de „de noodzakelijkheid om een nieuwe delegatie, wellicht nog zwaarder dan de eerste, naar Kalioerang te laten gaan. En daar begint dan opnieuw het woorden spel, dat een woordbrief is, de corruptie van het woord, de drie- en vierdubbel- zinnigheden van elk woord, dat er ge sproken zal worden, en uit iedere zin; ervan zullen nieuwe chicanes te voor schijn treden, nieuwe ontsnappingsmo gelijkheden, die tijdwinst zullen opleve ren. nieuwe besprekingen, nieuwe voor stellen, nieuwe woorden". Het wordt tijd, dat we „De Tijd" vaar wel zeggen. Wat het Wad schreef, is ech ter kenmerkend voor de geest van onbe hagen, welke ook of juist over deze jongste phase van de Indische kwestie hangt. Naar buiten is er nog weinig be kend van geworden, maar gewaagd wordt concessies, waartoe zowel de Neder landse Regering als de republiek bereid zouden zijn. (Voor vervolg ale Pag. 9) Om het wereldkampJoenscbap dammen de party Roozenburg (1.I-* Verpoesi (r.) in de Dierentuin-zaal (f Den Haagv De oud-wereldkampioen Springer doet de eerete set Meest zwaar betvoUct De Bilt verwacht tot morgenavond! Aanvankelijk iets afnemend^ maar lata» Weer toenemende wind tussen West en Zuid. Meest awaar bewolkt met voo» namelijk in hei Ko<*<dwestelÜke godealta van het land n* en dan lichte regen of motregen. Weinig verandering in tempe ratuur. ZON EN MAAN. Vrijdag No* Zon op maan opt ondeï Wo* AK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1