Galeislaaf NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 WOENSDAG 17 NOVEMBER 1948 Oud-ledenvereniging „Dient den Heer" begon viering van tweede lustrum GLOEDVOL BETOOG VAN Ds M. J. PUNSELIE Gisteravond zette de oud-ledenver eniging „Dient den Heer" van „Leven daal" onder goede belangstelling de vie ring van haar 10-jarig bestaan in met een wijdingsbijeenkomst in het wijk- gebouw „Levendaal". Onder de aan wezigen bevonden zich ds M. J. Punselie. oud-voorzitter van Wijk 9 der Ned. Herv. Gemeente, en afgevaardigden van de C.J.M.V. „Levendaal" en de oud- ledenvereniging van de C.J.V. „Predi ker 12: la". De voorzitter, de heer N. de Water, sprak een hartelijk welkomstwoord. Hij vond het verheugend, dat velen zich hadden opgemaakt om het tweede lustrum te vieren. De oud-ledenver eniging bestaat inderdaad slechts 10 jaar. maar de banden van vriendschap zijn al veel ouder, aldus spr. Toen wy jong wa ren. deden wij onze intrede in het om vangrijke werk van „Levendaal"; wij mochten hier arbeiden in dienst van de Heer der Kerk. De sfeer van vriend schap en saamhorigheid is ons verdere leven zeer ten goede gekomen. De heer De Water stond vervolgens stil bij ver scheidene markante figuren uit het ver enigingsleven. Velen van hen zijn reeds opgenomen in Gods heerlijkheid. Zij hebben ons altijd gewezen op de rots, waarop wij ons tijdelijk huis moeten bouwen. Enige ogenblikken stilte wer den in acht genomen tot hun nagedach- Ds Punselie hield vervolgens een toe spraak naar aanleiding van het Paulini sche woord: „Want nu leven wij, indien wij staan in de Heer". Onze tijd staat onder de leus: „Voort!", zo begon ds Punselie. En Paulus spreekt van: vast staan. Dringt hij ons dan niet in de con servatieve hoek? Wie Paulus kent, weet, dat hij niet houdt van conserveren en dat hij ook niet vastgeroest zit in rustige voldaanheid. De Kerk, die Paulus wil, heeft haar universele roeping verstaan. In de Kerk is er een worstelen om de ARJOS LEIDEN Gisteravond vergaderde de Leidse AR JOS in de Muziekschool onder voorzit terschap van de heer J. J. Overduin. Allereerst werden verschillende huis houdelijke zaken afgehandeld. Als afge vaardigden in het Jeugdparlement. voor het zittingsjaar 1949 werden herkozen mej. E. van Krimpen en de heren J. van Anken Jr. C. Ouwersloot en J. H. van der Velden. In de plaats van de aftre dende leden, mej. D. de Wit en de heer J. G. Lamers, die zich niet herkiesbaar stelden, werden gekozen mej. L. Berick- huysen en de heer C. Th. Bogaards. Na de pauze leidde de heer J. van Anken Jr het onderwerp: „Regering en Parlement" in. De inleider gaf een uit voerige omschrijving van de positie der regering en van die der volksvertegen woordiging. Hij ging ver-volgens de his torische ontwikkeling van de verhouding tussen beide na. Tot slot gaf de heer Bogaards een politiek maandoverzicht. De verschillen de scherp contrasterende muzikale ge luiden, die vanuit de naaste omgeving de vergaderzaal binnendrongen, werden niet algemeen geapprecieerd, doch had den op de stemming van de ter vergade ring aanwezigen allerminst een depri- Tierende invloed. eeuwige hoogten te bereiken. Er is vooruitgang zonder vaststaan. Paulus predikt vooruitgang, vanuit een vast punt En de geschiedenis van de Christe lijke Kerk laat steeds weer zien, dat Christus de bron is van haar kracht. Als wij staan in de Heer, komen er krachten los. Paulus heeft het over een dynami sche rust, die als een wonderwaas zich uitspreidt over de rijpe vrucht van het Zij, die vaststaan in de Heer, weten ik van de winden, die waaien om de usen. Maar vaststaan betekent dan óók: gedragen worden op de sterke ar en van Gods goedertierenheid. Na dit gloedvol betoog van ds Punselie voerde de heer C. Spaanderman, voor zitter van het jubileum-comité, het oord. Hij bood de vereniging een ver enigingslied aan, bestaande uit drie cou pletten. die staande werden gezongen Verder spraken nog de heren L. Questroo, voorz. van de oud-ledenver- eniging van „Prediker", en M. G. Hak- kert, oud-voorz. van de CJMV „Leven daal". De bestuursleden kregen een schaaltje met fruit. 70-JARIG JUBILEUM. De schoenhandel fa P. J. v. d. Zanden en Zoon, Breestraat 77, vierde Maandag zijn 70-jarig bestaan. De heren P. J. en M. W. van der Zanden recipieerden on der grote belangstelling. Vader en zoon mochten zeer veel gelukwensen en niet minder dan zestig bloemstukken in ontvangst nemen. Voor de Leidse kantonrechter Zo'n trek in een. kopje koffie. Een groot aantal personen heeft voor de Leidse kantonrechter terecht moeten staan, omdat zij óf geen richting óf te laat richtingverandering hadden aan gegeven. N. de E.. uit Den Haag. had op de Rijksstraatweg onder Sassenheim trek gekregen in een kopje koffie en was met zijn vrachtauto, zonder op het verkeer te letten, links afgedraaid in de richting een koffietent. Een andere auto bestuurder was van deze capriool dc- dupe, want een botsing volgde: E. had te laat zijn richtingaanwijzer uitgesto ken. Nadat door het O.M. f 25 boete of 8 dagen hechtenis was geëist, werd de uitspraak f 20 of 8 dagen. Een autobns-complex kan gevaarlijk worden. J. P. S. uit Voorhout was met zijn auto een uitrit te Noordwijkerhout uit gereden. zonder dat hij op het verkeer had gelet. Een autobus, die juist pas seerde. was, doordat de bestuurder moest uitwijken, in de berm van de weg terecht gekomen. Het O.M. vond. dat S. roeke loos had gereden. Precies dezelfde op merking kon het O.M. bij het Leidse kantongerecht maken tegen dezelfde autobestuurder S., omdat hij op de Leidse Vaart nabij de Postbrug onder Voorhout niet voldoende voor een an dere autobus was uitgeweken. De bus was bijna in de vaart gedrongen en ver scheidene passagiers verklaarden voor de kantonrechter, dat zij in levensgevaar hadden verkeerd. Voor beide verkeers overtredingen was de uitspraak resp. f 25 boete of 10 dagen en f 15 boete of 5 dagen. Een „moord"-hond Een hond heeft in het dierenpark van de Leidse Hout kans gezien, drie jonge herten dood te bijten. „Sole Mio" behoeft en verdient aller steun A.s. Zaterdag grote collecte tè Leiden In de duinen van Noordwijk aan Zee ligit het voormalige hotel Sole Mio, dat kort na de oorlog werd verbouwd tot een herstellingsoord van de Stichting, voor bestrijding der tuberculose, ont staan door het initiatief van een aantal Leidse artsen, en na de inrichting on der leiding van de geneesheer-directeur dr J. M Planteydt uitgegroeid tot een model-sanatorium. Dit herstellingsoord vervult een be langrijke taak bij het overwinnen van een der ernstigste gevolgen van de jongste oorlog voor ons volk: de alar merende toename van het aantal t.b.c.- gevallen. De vooroorlogse algemene ge zondheidstoestand van ons volk heeft uiteraard indertijd de sanatoriumruimte beperkt gehouden, zodat na de oorlog, toen enerzijds het aantal gevallen ern stig was toegenomen, en anderzijds de 'sanatoriumruimte door oorlogsomstan digheden was verminderd, terwijl bo vendien de sociale omstandigheden na de oorlog de t.b.c.-bestrijdiing bemoeilijkten. nijpend gebrek aan sanatoriumruimte bleek te bestaan. Sole Mio biedt plaats aan de verpleging van 80 patiënten uit Leiden en omgeving, doch ook in dit rayon is, ondanks de inrichting van he'. herstellingsoord, de opname-mogelijk heid nog te gering, zodat lange wacht lijsten moesten worden aangelegd Slechts bij doorwerken op volledige capaciteit kan op den duur het aantal tb c.-geval len worden gedrukt, hetgeen niet alleen voor deze patiënten zelve, doch tevens Beweging en muziek in de film W. de Vogel leidde drie films in voor het L.A.K. In de filmzaal, van de Academie leidde de oud-voorzittf r van de Leidse Studen ten Film Liga, de heer W. de Vogel, gis teravond voor het Leids Academisch Kunstcentrum een aantal films in, waar voor als verbindende titel gekozen was: „Over beweging en muziek in de film." Er bestaat tussen film en muziek grote overeenkomst, waarbij echter de film uitgebreider mogelijkheden poëzie en muziek wordt gestreefd, ter wijl in de chanson het accent geheel op de tekst ligt. Geniale melodische en har monische vondsten en doorwrochte pianopartijen moet men in chansons niet verwachten: de muziek heeft hier een ondergeschikte functie. De vocale en muzikale eigenschappen van de chansonnière zijn daarom niet primair belang. Alles hangt schikt, aldus de heer De Vogel. Hetgeen af h°e zij de tekst weet voor te dragen gedemonstreerd werd door de uit 1936 Georgette Hagedoorn draagt voortref- daterende film van Max de Haas: „Bal-i^ük v°or. Dit bleek nog niet overtui- lade van de hoge hoed", een kostelijk gend in de beide légendes dorées, waar- werkje. waarbij het geluid, dat 12 jaar mede zij begon, maar heel sterk in de geleden in het geheel niet werd ge-1 geestige, een beetje ondeugende chan- apprecieerd, juist zulk een belangrijk moment blijkt te zijn. Het valse orgel muziekje, dat zo komisch-tragisch het einde begéleidt van een carrière; neerbonkende heiblok, dat het ongelijke huwelijk ten stadhuize muzikaal omlijst; het krassen van de kraaien als het enige echt-tragische element bij een burgerbe grafenis; het juichen van een enthou siaste mensenzee bij het kwajongens- voetbalspelletje in de straat hei alles zó navrant, dat men de critiek een jaar of twaalf geleden haast niet meer begrijpen kan. In een fragment van „Le baron fan tóme" liet de heer De Vogel zien, hoe de muziek de poëzie van een film kan ver sterken. De zich surrealist noemende Belgische schilder Paul Delvaux was het onderwerp van een film van Henri Storck, die nog onlangs de schilderijen van Rubens tot décors en acteurs tegelijk maakte. Zijn de schilderijen van Delvaux die nog niet zo erg lang geleden een schandaal veroorzaakten in Amerika ondanks hun realisme van een koelheid, die de gedachte aan een beklemmende droom opwekt, de film, waarvoor een uitstekende begeleiding is geschreven, versterkt deze indruk tot een obsessie, waarbii men zich wanhopig afvraagt, wat er van de2e wereld zonder geest en zon der har» moet terecht komen. De avond werd besloten met een prachtige film van Jean Epstein: „Le Tempestaire." Ter vergelijking werd eerst een fragment vertoond van de in 1927 door hem gemaakte film naar het verhaal van Edgar Allen Poe: „De val van het huis Usher." Daaruit bleek, daj Epstein zijn beeldtechniek maar weinig heeft gewijzigd, het geluid van deze film is echter zeer avantgardistisch, zéér gedetailleerd en buitengewoon suggestief. De heer De Vogel kon er tot zijn blijd schap bovendien aan toevoegen, dat ook deze film niet gemaakt was met een commercieel doel. FRANSE CHANSONS Georgette Hagedoorn en Pierre Verdonch De Franse liederencomponisten hebben duidelijk te kennen willen geven, dat Ïun liederen niets met chansons te ma- en hebben; zij noemen ze „mélodies" of soms „Liedor". Eén van de essentiële verschillen tussen beide genres is. dat óf in het kunstlied de tekst onder geschikt gemaakt wordt aan de muziek, populaires. Hier wist zij onafgebro ken te boeien door haar rake typering en guitige mimiek. Het is jammer, dat de teksten niet in het programma waren afgedrukt. Geor gette Hagedoorn spreekt zeer duidelijk, maar het is niet altijd mogelijk elk woord van een gezongen tekst te ver staan Daarmede in verband was de korte explicatie, die bij elke chanson ge geven werd, zeer welkom. Wy kregen ook nog aardige Vlaamse en Engelse liederen te horen. „Het Kwe zelken" b.v. was heel geslaagd. Maar het. is weer eens opgevallen, dat de Franse chansons toch wel een geheel aparte charme hebben. Zij zijn luchtig, tinte lend en dikwijls ondeugend, maar nooit banaal. Pierre Verdonck begeleidde be scheiden, maar zeer muzikaal en had zich verdienstelijk gemaakt door de com positie van enkele chansons en de be werking der andere. Deze chansonsavond ging uit van het Leids Academisch Kunstcentrum. Van de zijde der studenten was er grote belang stelling. Uit het enthousiaste applaus na elk nummer bleek wel. dat de voor voor de gehele bevolking, die immei gevrijwaard dient te worden van bi smettingskans, van he*, grootste belang i Op 20 November a.s. zal in Leiden een grote collecte worden gehouden tot steun aan het herstellingsoord. De Stichting is van mening, dat zulk een beroep ten volle gerechtvaardigd is niet alleen uit de overweging, dat hiermede een daad van Christelijke naastenliefde wordt gevraagd, doch tevens omdat het belang van de ge hele bevolking zo ten nauwste met het werk van Sole Mio is gebaat. De Stichting vertrouwt dan ook op een krachtdadige s'.eun aan Sole Mio in de vorm van een bijdrage tot het op heffen van de financiële zorgen, waarin de Stichting zonder aller medewerking zou geraken. Voor deze collecte zijn tevens nog medewerkers als collectant nodig, waar voor men zich op kan geven bij de heer J W Bonda, Oude Vest 23, en mevr M. van der Bos-Buurman, Rfoymzich*.- weg 25, Oegstfeest Collectebussen kun- door de collectanten worden afge haald Vrijdagavond van 79 en Zater dagochtend van 8 uur af in Amicitia. Filmavond Ereschuld en Dankbaarheid „Het leven van Nederlandse militairen in Indonesië" was de titel tal documentaire films, die gisteravond in de Stadsgehoorzaal werden vertoond De afdeling Zuid-Holland van 't comité „Ereschuld en Dankbaarheid" had deze avond georganiseerd. Het publiek, dat bijna de gehele benedenzaal bezette, heeft met veel interesse kennis genomen vande reis per troepenschip naar „gordel van smaragd", de ontvangst de baven van Tandjong Priok en dagelijks gebeuren in de voorste lin Ook werden opnamen gedraaid van politiële actie op Java. Na de pauze werd de inhuldigingsfilm vertoond. Jammer, dat de weergave van de ge luidsband voor wat de muziek betreft, sleoht was! BURG. STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Marianne, d. v. C Pasma C. Rasser; Conelis, z. v. F. J Voor- iat en M. Kok; Geertruida M„ d. v. W A. S. Singerling en M. v. d. Waals; Mar- garetha C M„ d. v W J. M. P Goddijn W M. Kemperman; Conny J., d. van J. de Boer en G. Eduard; Nicolaas A. M., -. J. W. Kaptein en M. J. C. de Jong; Paulus, z. v. D. Verdoes en C. van Eg- mond; Paula Th., d. v. J.' C. van Duijn M K. Gubbi; Maartje, d. v A. H. Middelkoop en G. Berends; Cornelia A., v. J. H van Teijhngen en J Baars. OVERLEDEN:" W. F. Kapaan. m., 80 J E. C. Overdijk, vr„ 59 j.; M. van der Linden, huisvr. v. F. Hoogervorst, 61 j.; A. M. Voorma, huisvr van J van Tuijl, jaar. JIU-JITSU- EN JUDO-DEMONSTRATIE Ten bate van de NIWIN-sportartike- lenactie voor onze militairen in Indo- zal sportschool Kooreman a.s. Vrij dagavond om 8 uur in Den Burcht een jiu-jitsu- en judo-demonstratie geven. Hieraan wordt medewerking verleend door alle instructeurs van de Ned. Judo- Club Nakada en door Bram Charité, Ned. kampioen-gewichtheffer en derde- prijswinnaar van de Olympische Spelen. OUDHEIDKUNDIGE OPGRAVINGEN. Dr P. Glazema zal op Vrijdag 3 De cember, om 8 uur, in De Lakenhal voor de vereniging Oud-Leiden spreken over oudheidkundige opgravingen inde tijdens Plechtige onthulling met een nasleep je Onder de nabestaanden van de te Katwijk geëerde gevallenen heerst ontstemming (Van onze Katwijkse correspondent) Reeds oefenden wij met een enkele zjn critiek op de gang van zaken vóór en tij dens de onthulling van het oorlogsmo nument te Katwijk, welke plechtigheid Zaterdagmiddag by het raadhuis plaats vond. Nu deze kwestie enkele dagen oud blijkt de ontstemming te Katwijk eer der toe- dan afgenomen te zijn. Voor deze ontstemming is naar onze mening ook aanleiding. Het werkcomité, dat indertijd werd ge vormd, heeft op één der laatste verga deringen aan het gemeentebestuur voor gesteld, de nabestaanden van de geval lenen, voor zover die in Katwijk wonen, tot de plechtigheid uit te nodigen. Dit vond bestrijding bij de burgemeester, die meende, "dat, als de nabestaanden uit Kat wijk een uitnodiging zouden ontvangen, ook de nabestaanden, die buitèi de ge- moesten worden geïnvi teerd. Dit betrof onder meer de familie leden van 105 militairen, die tijden^, de Meidagen 1940 de dood vonden. De bur gemeester, terecht vrezende, dat er per sonen zouden worden vergeten of on- ndbaar zouden zijn, wilde alleen per advertentie in de bladen uitnodigen. Het comité zwichtte voor dit argument en legde er zich bij neer. Door deze houding voelen de betrok kenen zich teleurgesteld. Niet eens een uitnodiging en het is toch voor ónze echtgenoot, voor ónze jongen, zo rede neert men. Buitenstaanders moeten hen hierin gelijk geven. De nabestaanden be hoorden toch in de eerste plaats een uit nodiging te ontvangen; zij dienden eer ereplaats en een erebehandeling te krij gen, aldus is de inhoud der gesprekken. Deze critiek, reeds geuit, voordat de onthulling plaatsvond, kwam ter één der comitéleden. Helaas pas Zater dagmiddag (de betrokkenen hadden zich toch beter rechtstreeks tot het comité kunnen wenden?). Na enige bespreking ten gemeentehui ze werd besloten, alsnog te proberen de nabestaanden persoonlijk uit te nodigen, wat vanzelfsprekend slechts ten dele gelukte. Om 2 uur w maar ongeveer dertig nabestaanden wezig. De familieleden van de gevallen leden der koopvaardij ren voor 90 pet niet meer uitgenodigd. Daartoe ontbrak de tyd. Om 2 uur waren de genodigden in de trouwzaal aanwezig. Niet echter de fa milieleden der gevallenen. Die werden verzocht, zich bij het monument op te stellen. Eerst om kwart over 2 kwamen de genodigden naar buiten, om zich ook bij het monument te plaatsen. Ook deze gang van zaken was oorzaak van ernstige critiek. De genodigden binnen de fa milieleden bij het monument in de kou. Gezegd dient echter te worden, dat dit lange wachten een reden had, buiten de burgemeester en het comité ziekvereniging, die toegezegd had, by d? plechtigheidihet „Wilt hedeh nu treden' en het Wilhelmus te komen spelen, liet op zich Vachten. Ten einde raad besloot de burgemeester dan maar zonder muziek de onthulling te doen plaats vinden. (Blijkbaar is de muziekvereniging te laat gewaarschuwd en ook konden alle leden niet zo spoedig in de middag aan wezig zijn. In elk geval heeft de muziek vereniging NIET de toezegging gedaan, aanwezig te zullen zijn.) Een dergelijk optrede» tegenover de bestaanden acht men niet piëteitvol. De nabestaanden zelf voelen zich achterge steld bij de genodigden. Aan wie de schuld? Het werkcomité heeft tot taak gehad, geld len De voorbereiding van de plechtig heid zelf echter rustte in handen van burgemeester, de gemeentesecretaris de betrokken ambtenaar. Naar wij i nen, had het werkcomité evenwel voet bij stuk moeten houden inzake het voor stel om de nabestaanden, voor zover zij in Katwijk wonen, in ieder geval uit te nodigen. Voorts had zeker niet mogen worden verzuimd, de familieleden in de trouwzaal te ontvangen en hen daar bij voorbeeld in kleine kring toe te spreken Een andere kwestie ien andere kwestie, die met het bo- istaande slechts in zydelings verband at, maar niettemin reeds vele malen Katwijkse kringen een onderwerp i bespreking uitmaakte, is de volgende. Honderden zeelieden uit Katwijk hebben tijdens de bezetting onder geallieerde vlag gevaren, ook als Engeland-vaarders. Wij hebben grote eerbied voor deze i de i het woord. Na de bevrijding kwamen zij voor zover zij hun leven niet had den geofferd voor Koningin en Vader land, voor onze vrijheid, maar nooit of immer is blijkbaar bij de daarvoor geroepen te achten instanties de gedachte opgekomen, dat deze mannen iets groots hebben verricht. Nooit is één van hen of ficieel ontvangen of gehuldigd voor de ve plichtsbetrachting. Terwijl deze ien toch heldenmoed hebben getoond gedurende de vijf bange oorlogsjaren en door al die jaren heen bij de gevaar lijkste zeetransporten betrokken zijn ge lets hadden wij in dit verband toch mogen verwachten. Als wy er aan den ken, hoe Koningin Wilhelmina tot kort voor haar aftreden telkens weer groepen van deze zeelui in audiëntie ontving, lag het voor de hand, dat de Katwijkers on-> der hen bijvoorbeeld door het gemeente bestuur zouden zijn begroet. Iedereen weet, dat de zeelieden niet zitten te wachten op een dergelijke „ont- Hazerswoude Verkoopdag School met de Bybel. De School met de Bijbel organiseert morgen een verkoopdag met het doel om de sohoolkas te verstevigen. De verkoop dag wordt om half 3 geopend en is 's mid dags tot 5 uur te bezoeken; 's avonds van af 7 uur. Na 10 uur vindit de afslag bij opbod plaats van de tentoongestelde arti- A.R. propagandaclub „Schrift en Historie". Voor de AR. propagandaciub „Schrift en Historie" sprak de heer C. Bogaards over het probleem Duitsland. De histo rische ontwikkeling sinds het jaar 843 was een aaneenschakeling van strijd over de grondvesting der eenheid. De strijd tussen de staten werd beëindigd door Bismarcks nationale, maar vooral door zijn internationale politiek, strijd tussen Wilhelm en Bismarck bracht ommekeer, die voor het rijk funest de eerste wereldoorlog bracht de ondergang van het keizerrijk en de stich- de republiek. En het rijk Hitier voltooide voor de tweede maal de ineenstorting. Er volgde een geanimeerde bespreking, allen deelnamen. vangst" en nog minder op een „huldi ging". En toch voelen velen hftt als een achteruitstelling, dat hun daden als een venzelfsprekendheid worden doodgezwe gen. Zou dit grote verzuim niet alsnog kunnen worden goedgemaakt? Sport en Wedstrijden Roozenburg leidt met vier gewonnen partijen Noordwijk Moeilijke partij voör Ghestem De belde pretendenten voor de wereld- tel dammen. Roozenburg en Ghestem, heb ben gisteren in de laatste Amsterdamse ronde zien. dat zij ook eikaars speelwijze be- izenburg speelde tegen ztjn landgenoot i een klassieke tempo-partij. Laros, die zwart speelde, gaf. om de verloren zet- impioen Ghester •en landgenoot Pérot speel- primus Om het kampioenschap werden de volgende partijen gespeeld: Klasse I: A. VeefkindP. F. Jansen 01; J. A. ScheepmakerL. W. Turk afgebr.; P. BedijnJ. Plug 01; J. v. i* MeerA. Wijnands 10; J. Hoogeveen- ir K. E. Eriks afgebr. Klasse II: C. WaasdorpM. Giesekamp afgebr.; G. van MunsterF. Hoek 01. Klasse III B Cohen—W. F. Klok 1—0. Ontmoeting luchtmachtteams België en Nederland oetbalteam van de legerluchtmach nd speelt Zaterdag in Nijmege ;n Belgisch luchtmachtelftal, ten bat „Van Weerden Poelman-fonds" va erlandse luchtmacht. het klassieke spel. speelwijze voor Hij slaagde daar current. Wel on ïelhelft, dat Ghes Bidden en niet versagen Vrouwenmiddag van b(jz. kerk gezinszorg. Onder leiding van ds D. Kuilman en et medewerking van mej. A. C. van Nes, maatschappelijk werkster bij het med. consultatiebureau voor alcoholis ten, werd gistermiddag in het wijkge- bouw „Pniël" een bijzonder drukbezqchte bijeenkomst gehouden voor de dames, die betrokken zyn bij het werk van de bijzondere kerkelijke gezinszorg, Ds Kuilman had zijn toespraak aange kondigd ddor de titel: „Bidden en niet vertragen", en spoorde aan tot trouw volgehouden gebed, vooral waar tegen woordig het bidden zozeer in het gedrang schijnt te komen. de pauze, waarin een kopje thee werd geschonken, sprak mej. Van Nes het drankgevaar, dat vooral na de bevryding zulke enorme afmetingen heeft aangenomen. In de Meidagen van 1945 hebben de vrouwen van Nederland zoveel waardevols teruggekregen. Mej. Van Nes betwijfelde echter, of de vrouwen van Nederland zich dat ook wel waardig toon den. Niet alleen bij mannen, ook by vrou wen komt thans veel drankmisbruik voor. Men denke echter niet, dat een enkel glaasje geen kwaad doet, ook voor kin deren niet. Met voorbeelden toonde mej Nes het tegendeel aan. Bij het naar huis gaan werd de dames :n receptenblad aangeboden, waarop de bereidingswijze voor enige alcohol-vrije dranken. naecker (België)—Keller (Ned.) t (Frankrijk)—Rostan (Zwitserland) poest (België)—Chiland (Frankrijk) poest 6 p. 4 en 5. Ghestem e it 3 p. 7 en 8. Chiland en 9. 10 en 11. Laros. Rostan K.D.C.-nieuws De Katwijkse damclub K.D.C. speelde de 7e en 9e ronde om de beker en andere prijzen. Gedetailleerde uitslagen: Groep I, 7e ronde: A. A. VooysJ. Elk uitgesteld, H. KoelewijnJ. Laven 20, J. SchoneveldJac. Freke 20, A. BarnhoornF. Spierenburg 02, J. HouwerG. Varkevisser 20. Groep II, 7e ronde: H. Koelewijn Czn— J Heemskerk 20, A. v. DelftP. v. d Eijkel 11, G. KoelewijnW. Böttcher 11, J. KoelewijnAh. van Beelen 11, Arn. van BeelenC. Zandbergen 02. Groep III, 9e ronde: R. Havefhoek vrij, Jac. van Delft—C. van Klaveren 1—1, H. DurieuxP. van Duyvenbode 02 regl., J. HogewoningC. P. Schoneveld 20 regl.. Jan van DelftG. Freke 02 regl., G. de RuyterC. van Dooren uitgesteld, N. VreeburgH. Klinkenberg uitgesteld. H. VoorzaadJ. Brussee 20. TIENKAMP SCHAKEN TE NIJMEGEN. De uitslagen van de 2e ronde van het can- pioenschap, gespeeld in Nijmegen, luiden: Barendrecht—Vlagsma 0—1, Prins—Stum pers afgebr. Baay—v. Scheltinga 0—1, mer—Vinken 1—0. Henneberke—v. Min afgebr. Dan. Noteboom IIISchaak genoegen I: 4 5* Het derde tiental van „Dan. Noteboom" speelde een competitiewedstrijd in de 3e klasse A van de Leidse schaakbond tegen Schaak genoegen I uit Leiden. Na een zeer spannende strijd behaalde Leiden 5 pnt. en Noordwijk 4, terwyl één partij ter arbitrage zal worden opgezonden Deze partij wordt vermoedelijk door Noordwijk gewonnen, zodat de uitslag vrijwel zeker 55 wordt. De gedetailleerde uitslagen luiden: R. Eisenga (D. Noteboom III)H. van Es (Schaakgenoegen I) 10; A. Timan— H. Laman 01; G. VinkC. Kouwen 10; A van DuinL. van Tongeren 01; I P LindhoutF. Roman xx; P. Hege-1 man—F van Oord Sr 0—1; J. Turk—H. A. C. de Koning 01; J. v. d. BentH van Weizen 01; P. de Groot (res.)L Zitman 10; C. v. d LuytJ. Crama 1—0- WATERPOLO Sleutelstad IVitesse: 62 Gisteravond speelde Sleutelstad I voor de waterpolocompetitae een wedstrijd te gen Vitesse uit Den Haag. De Sleutelstad verscheen met een nieuwe jeugdige ploeg et water. Deze heeft in alle opzich ten voldaan. De rust ging in met een voorsprong voor Vitesse. Na de rust de Sleutelstad het initiatief en wis stand om te zetten in een prachtige 6—2 overwinning. Joseph Stephens - Ik? óf dat l innige versmelting t Jawel. Je zei, dot ik hem gered heb van een natte dood. Zeer juist. „Wet Death" aal hy heten. Cono zat minutenlang als versuft. Dan sprong hij op. Mep driftig het bordes op en neer en snauwde haai- toe: Denk aan je belofte, lol Mijn belofte? O, dat ïk hem uiit mijn leven zou sluiten? Alsof hij er nooit ingekomen was! Die belofte heb ik nooit vergeten. Maar jij moet de jouwe niet vergeten! De mijne? Nooit een hand tegen hem te zullen opheffen. O. dat! Als je diie belofte ooit breekt, Cono, zal ik je nooit mear aankijken. Ik gó met Wet Dearth trouwen. Dan hoop ik, dat je in hem de man zult vinden, die er een eind aan maakt, eer het begonnen is. Glimlachend om zijn grimmige woede, keerde Io haar broer de rug toe en sloeg het pad in naar de villa Canna. Het was een oud buitenhuis, oorspronkelijk bleek blauw van tónt, later door storm en regen zodanig verweerd, dat het, in de omlijsting van een fraai beplante pal mentuin, als een matzilveren tempel glansde. Toen Io de tuin inliep, kwam zij haar huisarts Poly tegen. Hij was het type van een degelijke vijftiger en had een rode baard. Hoe gaat het met de patiënt. Poly? Slaapt. Uitputting. Maar behalve die gekneusde schouder, maakt hij het goed Ik heb hem een pijnstillend middel gegeven. Met de dokter besteeg zij een prach tige, brede mahoniehouten trap en bei den gingen de kamer binnen, waar Wet Death lag. Deze sliep rustig. Io stond aan het voeteneind van zijn bed, plotse ling star als een beeld. Haar donker bruine ogen, pas nog levendig en stra lend, waren nu als in spanning onbe weeglijk op zijn gelaat gericht. Ik vraag me af, wie die arme kerel toch is? zei Poly. Hy i Romeins burger Wet Death, lichtte Io hem kalm in. Wet Death? Dat lijkt meer op een ramp dan op een naam, zei de dokter bevreemd. Zyn naam is Wet Death, stelde Io nog eens rustig vast. Zij liep nu naar het hoofdeind en stond enige tijd wachtend naast hem. Het duurde niet lang of de slaaf opende zijn ogen, sloot ze weer, sloeg ze weer op en staarde Io aan langer dan de beleefdheid toeliet. Twee "rode vlekjes kleurden plotseling Io's gelaat, doch haar ogen bleven onbe weeglijk op hem gericht. Dan vroeg hij aarzelend aan de dokter: Heeft een van de anderen...... Laat ik je even inlichten. Deze dame is Io van Ionos. Ik ben Poly. de dokter hier. Ik hoorde, dat je Wet Death heet. Io beantwoordde met een glimlach de boze blik van de patiënt, waarin een hevige vijandschap gloeide. Dan vroeg zij, nog altijd, het oog op hem gericht: Ik geloof, dat ik je al eerder gezien heb? Zou het? vroeg hij voorzichtig. Och ja, mensen ontmoeten elkaar en dan ziet de een de ander niet meer. Dat ge beurt elke dag. ieder uur. Even later: Wie heeft mij van de rots gered? Deze dame was de eerste, die je be reikte, antwoordde Poly. Toen ik daar aankwam, had ze jou van het rif gehaald. Ik heb jè toen op mijn rug genomen. Wet Death staarde naar zijn redster Hy herinnerde zich vaag een hoge, schone vrouwengestalte aan boord van de galei. En hij kende de stand, waartoe zij behoorde. Een rijk meisje, die naar Helleense traditie geleerd had te zwem men en dat zó goed, dat ze in staat was geweest zijn leven te redden. Hij haatte die stand, doch was hóór dankbaar Zeer beleefd zei hij: Ik ben de edele dame zeer dankbaar. Wij op Ionos bieden altijd gastvrij heid aan elk slachtoffer van de zee. ant woordde Io vlak. Poly's gelaat verried zijn verbazing. Deze dame kende zeer wel het verschil tussen een heer en een galeislaaf. Toch speurde hij achter hun ogen een onge wone emotie en tastte naar de betekenis er van. De situatie leek hem echter niet bevorderlijk aan de genezing van zijn patiënt en hij stelde Io voor: Ik zou zeggen, we moesten onze gast nu alleen laten. De nachtrust zal hem goed goed doen. Io glimlachte en zei: (Wordt vervolgd). Protest tegen verlaging krachtvoeder- toewijzing voor melkvee De Friese Mij. van Landbouw verzocht aan het Kon. Ned. Landbouwcomité te bevorderen, dat de door de Regering in uitzicht gestelde verlaging van de kracht- voedertoewyzing van 280 300 kg tot 175 kg per koe niet doorgaat. Indien hieraan niet voldaan kan worden, dan moet ten minste het eiwitgehalte van het kracht- voeder worden verhoogd tot 30 pet, ter- de herfstkalvende koeien i toewijzing moet worden verstrekt, komen. Koudekerk aan den Rijn j De raad vergaderde Op wethouder Van Egmond na was de gemeenteraad, die o.l v. burg. Verheul vergaderde, voltallig. Na dé opening met ambtsgebed en de notulen volgde de be handeling van enkele ingekomen stukken, onder de bevestigingen van de heren Corts, Vonk, Slegtenhorst en Zuydwijk, dat zij hun resp. benoemingen, in een vorige vergadering geschied, aannamen. Vervolgens werd het reglement van de gem. dienst voor maatschappelijke zorg gelezen. De volgende besluiten werden genomen: verhuur postkantoor aan de heer J. Pie terman voor f 350 per jaar; toetreding all lid van de A.N.W.B. ad f25 per jaar; overname grond van de heer M. Fernhout (boerderij Poelgeest) en water van de heer J. v. d. Stoel (scheerwinkel), beide voor f 1000; het aangaan van een verze kering tegen wettelijke aansprakelijkheid (alleen tegenover derden) ad f 17.50 per Met algemene stemmen werd de heer C. J. Zuydwijk herkozen als lid van het bestuur van de gem. dienst voor maatsch. zorg en het verpleeghuis Voor het ver strekken van inlichtingen uit het bevol- kings- en verblijf register is per inlichting 4 cent verschuldigd, terwijl een jaarabon nement f4.kost. Bij het punt „tariefs verhoging begrafenisrechten" merkte d« heer Van Vegten op. dat hij een verho ging van 100 pet. van verschillende ta rieven wel wat hoog vond. De voorz. zeide, dat alles duurder is geworden, dui ook de begrafeniskosten. Ook werden de vermakelijkheidstarie ven kermissen e.d. verhoogd. De belas ting op een bal na een uitvoering werd op f 10 gesteld. Ook hier vroeg de heer Van Vegten nadere inlichtingen, die hem door de voorz. werden verstrekt. Weder om werd meegedeeld, dat zakelijke ver gaderingen en uitvoeringen, die slechts eenmaal per jaar worden gegeven, vrijge steld zijn van belasting. Vervolgens wer den enkele loonkwesties besproken. Da beloning van het brandweerpersoneel werd als volgt vastgesteld: de comman dant ontvangt f 100 per jaar en het per- soneel f 0.75 per uur. De begroting van de gem. dienst voor maatsch. zorg ad f2!>00 werd goedge keurd. evenals het aangaan van een lening van f50.000 tot uitvoering van verschillende werken, zoals woningsplit sing, uitbreiding begraafplaats en diverse bruggen. De heren Groen, Van Vegten Geerlof werden benoemd tot leden v de begrotingscommissie. Na een begro tingswijziging en een rondvraag, die niets opleverde, volgde sluiting. Ned. Herv. Kerk. Hedenavond 7 uur dankstond voor gewas; voorganger is ds P. A. Lefeber van Alphen a. d. Rijn. Leiderdorp Chr. Oranjevereniging. Hedenavond. 8 uur, wordt in „Het Wa pen van Leiderdorp" de jaarvergadering gehouden van de Chr. Oranjevereniging. Er is een bestuursverkiezing. Vanavond en morgenavond vindt in het gebouwtje van de vereniging van Vrijzinnig-Hervormden een bazar plaats ten bate van het bouwfonds dezer ver eniging Een met klei geladen vlet kwam Maandag in aanraking met een ducdalf van de brug en daarna met een motor boot. De vlet kantelde en de schipper viel in het water, maar was spoedig op het droge gebracht. V alkenburg Gemeenteraadsvergadering. De gemeenteraad is ter openbare ver gadering bijeen geroepen tegen a.s. Don derdag, 's avonds 8 uur. Op de agenda komen o.a. de volgende punten, voor: aangaan van geldleningen ten behoeva van de woningbouw; vaststelling van de verordening op de reinigingsrechten; vaststelling vergoeding bijzonder onder wijs over 1943 t.m. 1947; voorstel toeken ning subsidie aan de Chr. wijkverpleging; voorstel tot verhuur voor een jaar van twee percelen tuinland. Snijbloemenkwekers zitten met overproductie De vakgroep kwekers van de Land en Tuinbouw Bond, die heden in Haar lem bijeenkwam, was niet optimistisch over de vooruitoichten in de bloemisterij. Door de ministeriële beschikking om de kwekerijen areaalvergunningen voor laten betelen is er een over productie. De kosten zijn hoog en de export van snijbloemen naar Duitsland wordt tegengewerkt door bezettings autoriteiten. Ook de bollenkwekers richtten scherpe verwijten tot de regering. Er werd ge zegd, dat de regering, blijkens de Mv.A, betreffende de begroting van Landbouw, slechts laat beïnvloeden door de houding van de exporteurs. Aan de kwe kers worden onnodige lasten opgelegd. Men vroeg zich af, waarom de regering jn de adviezen is afgeweken. HAAGSE POLITIERECHTER. De samenwoning. Twee in bontgehulde vrouwen en een wagenvoerder als echtelijk secondant stonden voor het De wagenvoerder I. van D. en diens echtgenote, zouden de bejaarde moeder van de in bont gehulde getuige mishan deld hebben. Maar al spoedig bleek de onschuld des wagenvoerders, die door de Officier, om zo te zeggen, op „dood* spoor" werd gerangeerd. De rechter nam het standpunt in, dat waar twee kijven, er twee schuld heb ben, en volstond voor de vrouw van de wagenvoerder met een tientje boete. Verkeerde tactiek. Koppig hield de student J. D. M. van S., uit Leiden, vol, van plan te zijn ge- het boek dat hy uit een boekhan- eenam, slechts te willen inzien. De officier was een andere mening toege daan en vroeg f50 boete of 25 dagen hechtenis waartoe de rechter veroor deelde. Lafhartig. Terwyl een visverkoopster uit Katwijk i Leiden aan de waterkant haar kistjes schoonmaakte, had de fitter A. Z„ te Leiden, het geld uit de wagen gestolen. Gelukkig werd dit opgemerkt door iemand die zich in een nabij gelegen fabriek bevond, en zo kon de dief wor den achterhaald. Twee weken gevangenisstraf vroeg d® Officier, dat ook het vonnis werd. Rare manieren. De kellner C. W v d. W., te Leiden, id rare manieren gedemonstreerd, toen hem door een controleur der spoorwegen Leiden om een kaartje werd gevraagd, bij hetverlaten van dat station. De kellner sloeg de controleur op diens gezicht, waardoor het gebit van de man Daarvoor veroordeelde de rechter tot f50 boete of 25 dagen hechtenis, waartajj nog wel de schadevergoeding

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2