ïlieume geih&ctfe (Courant Rusland eist vierministers-conferentie als enige oplossing Wfst U WOENSDAG 17 NOVEMBER 1948 BUREAUX: Hogewoerd 103- Tel. dir. en redactie 20408; Adm. 22710 Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: ƒ415 per kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NA TIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stüntuastfcl] Is gijeblcv» myn bert in tcgljenspoct" Negen en twintigste jaargang No 7665 ONTSTEMMING TE KATWIJK Zie pag. 2 DE KJVESTIE-BERLIJN Geallieerden hameren op aambeeld: geen gepraat meer voor blokkade is opgeheven Hoewel Evatt en Trygve Lie honderden sympathie-betuigingen ontvingen uit alle delen der wereld met hun bemiddelingspogingen inzake het Berlijnse vraagstuk, vinden zjj bjj de diplomatie geen succes. De Sowjets hebben thans ook geantwoord op het voorstel en zij bljjven het standpunt innemen, dat slechts de Raad van Minis ters van Buit- Zaken kan beraadslagen over alle hangende Duitse vraagstukken. Het Russische antwoord brengt, volgens voor een ontmoeting met Stalin, hoewel Reuter, geen verandering in de houding der drie Westelijke mogendheden, wordt met geen woord in gerept over Berlijnse blokkade en evenmin blijkt waardering uit voor de pogingen van Bramuglia, de Argentijnse voorzitter de Veiligheidsraad. In Parijse, politieke kringen beschouwt men het „incident Evatt-Lie", aldus wordt het gekarakteri seerd, voor gesloten. Men bedoelt daar mee, dat de oplossing slechts via de. reeds gebruikte, kanalen, kan worden bereikt. Marshall, Hector McNeil et bert Schuman hebben geconfereerd een gemeenschappelijk antwoord door de Ver. Staten, Groot-Brittannië en Frank rijk aan Evatt bn Lie en hierin komt vast te staan, dat men in geen geval kan onderhandelen onder de dwang der blok kade. Truman heeft hier nog eens extra de aandacht op gevestigd en Maandag a.s zal hij de gehele internationale toestand met Marshall en Averell Harriman onder de loupe Het schijnt, dat het politieke inzicht Van George Marshall thans de volkomen goedkeuring heeft van Truman, die niets vuriger wenst, dan dat Marshall in func tie zal blijven, hem prijzende als één van Amerika's grootste patriotten. Dit zei hij op zijn eerste persconferentie na de verkiezingen. Truman zeide voorts nog, dat hij Washington niet zou verlaten, „Wabo"-bouwbedrijf had te veel hooi op zijn vork genomen Een millioen verlies, hoewel accountant winst constateert In de gisteren gehouden aandeel houdersvergadering van de bouwmaat schappij „Wabo" te Eindhoven, die zoals men weet in financiële moeilijkheden verkeert, waardoor objecten te Bergen op Zoom, Boxtel en Halsteren (N.-B.) •moesten worden opgeschort, werd mede gedeeld, dat het accountantsrapport van de firma Moret en De Jong een matige winst constateerde. Enkele maanden la ter bleek een verlies van één millioen! In verband met de onderhandelingen over de af te bouwen objecten werd het niet gewenst geacht dat de directeur, wiens beleid men in hoofdzaak verant woordelijk stelt voor dit verlies, zou af treden. Op de eerstvolgende aandeel houdersvergadering binnen 3 weken komen dit aftreden en het aftreden van het collége van commissarissen ter ■prake. De door de rechtbank aangewe zen deskundige concludeert, dat de oor zaak van het grote verlies moet worden gezocht in het teveel aan aangenomen bouwobjecten, terwijl de „Wabo" slechts een kleine apparatuur ter beschikking heeft. Hierdoor moesten teveel arbeiders en crediteuren worden aangetrokken. GLOêND AANEENGESMEED. MET ééN HAMERSLAG. (Van onze Parlementsredacteur) Zonder enig debat, met één hamerslag, Ham de Tweede Kamer vanmiddag het Wetsontwerp aan tot vereniging der ge meenten Breukelen-Nijenrode en Breu- kelen-St. Pieters tot een gemeente Breu- kelen. Deze samenvoeging gaat 1 Januari 1949 in. De heer Ab<3öelkadir ontslagen Aan Raden Abdoelkadir Widjojoet- «nodjo is op verzoek op die m volle wijze, gerekend van 1 November J.I., ontslag verleend- als voorzitter delegatie van het Koninkrijk voor derhandelingen met de republiek, onder dankbetuiging voor de vele en gewich tige diensten, door hem an moeilijke om standigheden den Lande bewezen. HATTA MORGEN NAAR SUMATRA De republikeinse premier Hatta zal morgen naar Sumatra reizen. Anderhalf jaar geëist tegen Ratio Koster in hoger beroep Voer het Hoog Mil. Gerechtshof heeft fister terechtgestaan in hoger beroep de Censtpl. sold. Ratio Koster, die, van de Krijgic aad te Den Bosch 3 j. gevangenis straf kreeg wegens het verspreiden van opruiende bladen in een kazerne. Er waren in de rechtszaal bijzondere vei ligheidsmaatregelen genomen en de ouders van de delinquent woonden de zitting bij. Anderhalf jaar gevangenisstraf eiste de advocaat-fiscaal, mej. mr Clara Enthoven en mr B. J. Stokvis verdedig den Koster. Volgens hen wilden de ver spreide blaadjes niet opruien, maar waar schuwen tegen excessen. Het H.M-G. heeft een verzoek tot in Vrijheidstelling afgewezen. Uitspraak 30 Nov. RIJST EN OLIE MET DE FEESTDAGEN In de bonnenlijst van 2 December is Opgenomen een bon voor 100 gr. rijst voor alle leeftijdsgroepen. Op 16 Dec. wordt een bon aangewezen voor 180 gr. •pijsolie. Volksgerichtover zilveren bruidspaar te Best Best (NB.) beleefde een symbolisch volksgericht, toen een zilveren echtpaar de versiering van zijn woning dermate weinig op prijs stelde, dat het de papie ren bloemen en het groen daafvan ver wijderde. De in hun eer aangetaste buurtbewoners hebben toen een papieren echtpaar op de. weg geh-ngen. dat vrel op het zilve ren bruidspaar geleek. Of het echtpaar zich hierne met de buurt verzoend heeft, vermeldt de historie niet Het Bjjz. Gerechtshof te Amsterdam begon gisteren de zaak tegen de beulen van het kamp Amersfoort. V.ln.r. Ie r|j: Kotalla en Berg; 2e rij: Oberle en Wolf; 3e rij: Brahm, Alscher en May, tussen hun bewakers. hij zijn uitnodiging aan het Russisch staatshoofd, om naar Washington te komen,•andhaaft. Ook is de president niet voornemens een afgezant naar het Kremlin te zendon. Ook Frankrijk staat op het standpunt, dat het Berlijnse geschil, via de Veilig heidsraad moet worden opgelost. Frank rijk zal elk in de raad aangeboden voor stel in ernstige overweging nemen. De officiële antwoorden op het voor stel van Herbert Evatt en Trygve Lie moeten nog worden gepubliceerd. Ruslajid levert Amerika grondstoffen voor de oorlog Ondanks het feit, dat Amerika weigert Rusland strategische goederen te leveren en ondanks alle felheid van het Berlijnse conflict en de anti-Amerikaanse actie de Moskovieten over de gehele wereld, gaat Rusland onverdroten voort, Amerika grote voorraden mangaan- en chroomerts te leveren, die noodzakelijk zijn voor dï Amerikaanse oorlogsindustrie. Vermoe delijk heeft Rusland de bedoeling, de le verantie van die onmisbare goederen te monopoliseren, zodat Amerika er niet toe zal komen, elders ter wereld bronnen a te boren. ZIJ MOETEN SCHIETEN LEREN De Russen zouden volgens A. P. aan de volkspolitie in hun zone van Duitsland hebben opgedragen, om dagelijks schiet oefeningen te houden, o. a. met mitrail- FEDERALE CONFERENTIE WEER BIJEEN De Federale Conferentie te Bandoeng al na een lange onderbreking Vrijdag .s. weer bijeenkomen. Franco wijst o/r strategisch belang van Zwitserland Volgens een interview met Franco, ge publiceerd in „Newsweek", zouden Span je en de Ver. Staten reeds lang tot over eenstemming zijn gekomen, indien Enge land er niet tussen in gezeten had. De Caudillo is van mening, dat de Westelijke Unie feitelijk hetzelfde is als Engeland, daarom wenst hij liever direct met de Ver. Staten aan te pappen. Hij bleek voorstander te zijn van een stevig mili- politiek bolwerk, terwijl hij de opneming van Zwitserland bepleitte in het West-Europese verdedigingsstelsel, want Zwitserland is een onneembare vesting van rotsen en bergen." Ned. scliip bij Theemsmond gezonken: allen gered Het Nederlandse 265 tons motorschip „Quo Vadls", met een lading pek onder- Calais, is van nacht even 'buiten d^Theemsmond op wrak gestoten en gezonken. Men vreest, het geheel verloren is. Alle opvarei^n, te weten gezagvoerder H. Kramer, -9 leden van de bemanning, de 70-j. eigenaar J- Oldenburg uit Gronin- kind, konden worden gered. VEROORZAAKTEN AARDSTRALEN IN EDE KANKER? De heer J. G. Mieremet uit Wassenaar heeft met twee assistenten een wichel roede-onderzoek ingesteld in Ede. Door opeenvolgende huizen bleek een sterke aardstralenbaan te lopen. De laat ste jaren kwamen er verschillende sterf gevallen door kanker voor. Er zullen af- schermapparateri worden geplaatst. Ned. homogeniteit in Unie van Europese Federalisten Twee argumenten van Engeland tegen de samenwerking Bij het tweede congres van de Unie m Europese Federalisten te R°me heeft de Ned. delegatie een goed figuur geslagen door een homogeniteit aan de dag te leggen, die zeer gunstig afstak bij het optreden der andere delegaties. Het resultaat is dan ook, dat het aantal Ned. leden in het „Comité Central" van drie tot vier is gestegen. Aldus deelde dr W. Verkade na zijn terugkeer in een in- mede. De houding van de Engel- nog enigszins gereserveerd ge weest. Zy hadden twee argumenten naar gebracht tegen een nauwere sa menwerking met de federalisten van het vasteland. Het eerste was gekeerd tegen het Congres van Europa in Den Haag, te conservatief werd genoemd, daar te weinig „labour"-invloed was. Het tweede had betrekking op de status van het Britse rijk, dat ook nog te maken had met de „dominions". Het vraagstuk de federalisten zich door de houding van de Engelsen zien gesteld, Oostenrijk is begonnen met de over dracht van de door de Russen geëiste 540 locomotieven en 5575 spoorwagons. Verzekeringsovereenkomst EngelandBenelux Door Groot-Brittannië en de Benelux- landen zal weldra onderhandeld worden ver het sluiten van een Wederkerige erzekeringsovereenkomst. Arabische Liga fcoppelt zich aan Djokja Aanbeveling om buitenlandse betrekkin gen aan te knopen In strjjd met het accoord der „Ren ville" heeft de republiek Djokja de Ara bische Liga verzocht om de uitwisseling van diplomatieke betrekkingen met de republiek te bevorderen. Ter inwilliging van dit verzoek, aldus A. P., heeft de Arabisohe Liga thans te Cairo de leden aanbevolen om met de republiek diplo matieke vertegenwoordigers uit te wisse len. De raad van de Liga laat het aan d€ ministeries van Buitenlandse Zaken var de landen Egypte, Irak, Syrië, Liba- Transjordanië, Saoedi-Arabië er Holland-Amerika Lijn vaart van Halifax (Canada) Door de havenstaking in de Ver. Staten. Door de havenarbeidersstaking aan de Oostkust der Ver. Staten, liggen vele schepen stil, o. a. in New York 87 en in Baltimore 32. Twintigduizend ton aan Marshallgoederen worden dagelijks tegen, gehouden en daarbij zijn natuurlijk de gewone goederen voor Europa niet inbe grepen. De HollandAmerika-lijn heeft 350 passagiers per speciale boottrein naar Halifax (Canada) gezonden, om daar scheep te kunnen gaan op de „Veen- dam", die morgen naar Southampton en Rotterdam zal vertrekken. Ook in San Francisco, aan de Westkust, staken 28.000 havenarbeiders. Pogingen worden gedaan om volgend jaar een internationale tarweconferentie te organiseren, teneinde tot een nieuwe overeenkomst te komen, nu de oude tar- Aanklacht ingediend tegen „Elsevier" Naar de Nieuwe LeidscheC verneemt, heeft de ex-hoofdredacteur de „Haagsche Courant" en „Nieuws bron", de heer John Concke,, die zich weer op vrije voeten bevindt, een aar> klacht wegens laster ingediend tegen de hoofdredactie van het weekblad „Else vier" te Afnsterdam, naar aanleiding van een artikel in dat blad, enkele maanden geleden, waarin de heer Concke er van werd beschuldigd aan de vroegere Ne derlandse zwemkampioen Piet Ooms, bij een p^ng om over het Kanaal te zwem men, ÏbOOO te heliben afhandig gemaakt. Overeenstemming over bezettings statuut West-Duitsland Volgens generaal Clay, hebben de drie militaire gouverneurs van West-Duits land voor 90 pet. overeenstemming be reikt over een bezettingsstatuut vooi deze drie zones. Na een conferentie var rur, waren dfe gouverneurs zovei gekomen, dat zij hun zienswijze hebben gezonden aan hun resp. regeringen, voor verdere instructies. Op 30 Nov. a.s. ver gaderen Clay, Róoertson en Koenig op- Spoorwegpersoneel: staking in 1944 was verzet Waarom dan een behandeling als van oorlogsslacjftoffers? De personeelsraad van de Ned. Spoor wegen heeft de ministerraad verzocht, aan het spoorwegpersoneel een volledige vergoeding toe te kennen voor de schade, geleden door de staking op 17 Septem ber 1944, op de voet van de toegekende vergoeding wegens verzetsschade en dit personeel niet slechts als oorlogsslacht offers aan te merken. De regering wordt verzocht, de regeling te treffen, die reeds eerder in uitzicht werd gesteld, doch nim- voldoende is uitgevoerd. Dienstplichtigen proce deerden tegen de staat Voor één van hen ernstige gevolgen. Na de oorlog werd een groep van 12C korporaals voor militaire dienst opgeroe pen, waarvan er 39 opkwamen. Van hen begonnen 9 een procedure tegen de Stjat, omdat zij van oordeel waren, dat hun op roeping in strijd was met de Dienstplicht wet. Ondertussen doken zij onder om niet tijdens de procedure te worden uitgezon den. Eén hunner, B. de V., werd gear resteerd, de overigen kwamen na de uit spraak van de Hoge Raad te voorschijn en werden door de Krijgsraad tot 3 mnd. voorwaardelijk veroordeeld. De V, echter kreeg 3 j. gevangenisstraf, waartegen hij in hoger beroep ging. Gistermorgen eiste de advocaat-fiscaal 1% j. (m.a.). Uitspraak 30 November. Zeep op 1 December vrij WEDDEN DOOR JEUGDIGE PERSONEN BIJ DE TOTALISATOK NIET TOE TE LATEN. De ministers Mansholt en Wijers zijn an plan, na de totstandkoming vai Totalisatorwet, via het stellen van den, het wedden bij paardenrennen door jeugdige personen niet toe te laten. Voorts zal worden overwogen, in hoever- e zgn. „wilde rennen" kunnen wor den tegengegaan, evenals het verbieden draverijen zonder totalisator door verenigingen, die voor andere draverijen gebruik maken van de totalisator. Met klem wijzen de ministers in de M. v. A. de Eerste Kamer er op, dat regle mentering van „Kansspelen" uitzondering zal blijven. De Stoomvaart Mij „Zeeland" keert ver 1947 op pref. winstd. aandelen 4% ct en op gewone aandelen 5 pet uit. China doet wanhopig beroep op de Verenigde Staten WELLINGTON KOO ACHT ONTRUIMING VAN NANKING NIET ONMOGELIJK ;-overeenkomst een mislukking werd, ken. De Chinese ambassadeur in Washing ton, Wellington Koo, heeft van Amerika duidelijke verklaring-gevraagd, of het al dan niet in staat is, om de rege ring van China te helpen. Koo zei voorts, dat, indien Nanking mocht vallen, de re gering in een andere stad de strijd zou voortzetten. Truman en Marshall zullen Maandag in de Amerikaanse hoofdstad overleggen, wat de VB. kunnen doen, in verband, met de Chinese crisis. Verwacht wordt, dat Truman aan het Congres een hulp programma zal aanbieden, dat echter niet eerder dan m Januari van kracht kan worden. Tègelijk met de noodkreet van Wellington Koo, komen uit China be richten over vredesonderhandelingen. De communisten schijnen echter steeds dich ter het bedreigde Nanking te naderen. Wij vestigen er de aandacht op, dat de communiqué's van beide partijen elkaar tegenspreken. Zo meldt de regering, dat Hsoetsjou niet gevallen zou zijn, doch dat de communisten daar een verplette rende nederlaag leden. NIEUWE GEVECHTEN IN INDO-CHINA Tengevolge van een Franse aanval Cochin-China zijn 100 Vietnamezen ge sneuveld. Tientallen jonken zijn zinken gebracht. Sinds 16' Juni j.l. toen de commui sche opstand op Malakka begon, zijn 295 opstandelingen gesneuveld, 217 ge vangen en 4376 verdachten gearresteerd. De Britse verliezen worden niet bekend gemaakt. Cyriel Verschaeve niet overleden? Volgens het Belgische blad „Het'Volk" is het onlangs gepubliceerde bericht, dat de Vlaamse auteur Cyriel Verschaeve in Zuid-Afrika is overleden, niet juist. Ver schaeve zou ergens in Europa verblijf houden. OVERLEG OVER DE INDISCHE AMBTENAAR. De heer Lichtveld van de ambtenaars vakverenigingen in Indonesië heeft met de hoofden van de afdelingen personeels zaken te Batavia en te 's-Gravenhage, de heren J. W. van Hoogstraten en J. H. Boerstra in de hofstad een onderhoud ge had over de rechtspositie en de rehabili tatie dier ambtenaren. Tengevolge van deze bespreking is de terugkeer van de beer Lichtveld naar Indonesië bespoe digd. Hij zal de volgende week vertrek- En de Kominform dan Tito heeft gezegd, dat Joego-Slayië thans het bewijs geleverd heeft, dat het „ware socialisme" ook in één land mo gelijk is, in weerwil van de meningen van „wijsneuzen, die zonder ophouden de werken van Marx, Engels; Lenin en Sta lin doornemen, om in citaten het tegen deel te vinden". Rusland zelf was er ook een prachtig voorbeeld van. MAAKTE EIRE ZICH TOCH LOS VAN BRITSE KROON? In Parijs werden gisteren besprekin gen gevoerd tussen de regering van Eire en die van Australië, Canada en Nieuw Zeeland en het Verenigd Koninkrijk over de kwestie van het verbreken van de banden tussen Eire en de Britse Dr VONDELING LEGT DRIE LANDBOUW- MOTIES TE VONDELING En een brave Borst baart een vierde (Van onze Parlementsredacteur) Vijftien actieve en op non-actief baan de landbouwspecialistcn hebben gister middag en -avond in de Tweede Kamer via de voorzitter staan praten tegen mi nister Mansholt, bjj de behandeling van de landbouwbegroting 1949 en de wijzi ging van de begrotingen over 1947 en 1948 van bet Landbouw-Egalisatiefonds, nodig voor de uitvoering van de plannci tot het doen van uitkeringen aan kleini boeren en boeren op lichte gronden. Het spreekt vanzelf, dat de nieuwi landbouwpolitiek wel de hoofdmoot der debatten vormde. De oude toestand dat op dit terrein een volkomen geleide economie werd gevoerd, reeds sedert vóór de oorlog. De Regering boerde v de boeren- Zij stelde teeltregelingen productie-plannen vast. Voorgeschreven was, hoeveel vee de boeren mochten hou den, welke gewassen worden geteeld en hoeveel hiervan moest worden geteeld. Alle producten moesten bij de Regering worden ingeleverd, tegen een vooraf be kende richt- of garantieprijs. De over heid was dus productie-regelaar en af nemer tegelijk. Dit systeem wordt thans losgelaten. Hiervan was de laatste tijd reeds iets merkbaar: het houden varkens en pluimvee was bijv. al niet meer aan een maximum gebonden. Het nieuwe systeem gaat vaji een geheel dere gedachte uit, nl. van die van markt ordening en importregeling. De Regering gaat thans in het algemeen de prijzen vrij laten, maar zorgt voor een zodanig afzet gebied, dat de boeren en tuinders een redèlijk prijsniveau voor hun eindpro ducten kunnen bereiken en daarmee eer redelijke bestaansmogelijkheid. Zo wor den prijzen gegarandeerd voor de melk (af boerderij), voor de suiker (af fa briek) enz. In deze prijzen worden de no dige prijzen voor aardappelen, tarwe enz de basisprijzen voor de landbouw dus, verdisconteerd. De productie wordt de hand gehouden door regeling van invoer van primaire grondstoffen, met name dus veevoeder en „voeder' mens, nl. tarwe. Dit kan, omdat Neder land zich juist was deze primaire grond stoffen betreft, niet uit eigen productie kan redden. Stimulerend kan dus den opgetreden voor de binnenlandse productie, door de import-kraan dicht te draaien, remmend, door deze bepaalde producten wat open te zetten. Vreugde en pjjn over de vrjjheid. t is logisch, dat deze nieuwe poli tiek, die veel minder ingrijpt in de eigen lijke bedrijfsvoering dan de oude, van vele kanten met vreugde werd begroet. Toch werd deze volledige ommezwaai niet helemaal zonder reserves aanvaard. Op de oorzaak hiervan komen wij aan stonds terug, ftet waren met name de heren Den Hartog (VVD), Droesen (KV P), v. d. Heuvel (AR), De Ruiter (CH) Van Dis (SGP), die deze grotere vrij heid van harte toejuichten. De heer Droesen wees er op, dat de boeren thans een grotere zelfbeheersing de dag moeten leggen en ging Onthullingen van Moch over Kominform- activiteit in Frankrijk Scherpe critiek op de handelingen van door genaturaliseerde Rus geleide bank 3 duidelijk, hoger- In de Franse Nationale Vergadering werd begonnen met een debat over de laatste stakingen. De minister van Bin nenlandse Zaken, Jules Moch, heeft duidelijk aangetoond, dat de stakingen door de Komipform werden -gefinan cierd. Volgens de minister belangrijke gevallen van eigendommen geconstateerd personen of huizen en het wa dat deze misdadige sabotage datie geschiedde op bevel hand. Er zijn een kleine 1100 personen gearresteerd tijdens de onlusten, onder wie 117 buitenlanders: Polen, ïtali en Duitsers. Allerlei berichten werden geciteerd, die, volgens de minister, afkomstig ren van geheime agenten binnen de i munistische cellen, over het gehele land verspreid. In één cel zei een communist, dat het doel van de staking de val van de regering was en het overnemen van de macht door de communisten en zulks, nodig, door directe actie. „De man, DAT de bankbiljettenomloop de afge lopen week met f 14 millioe" n inkromp. DAT de partijen tabak, aangeboden voor de op 10 Dec. in Rotterdam te hou den inschrijving, voor de helft grondig zijn nagezien, waardoor teleurstellingen, zoals die zich in Juni en Juli voordeden, zullen zijn uitgesloten. DAT in de 4 hotels van de Expl. Mij Scheveningen dit seizoen bijna 9000 vreemdelingen verbleven tegen bijna 5400 in 1947, waarvan 2245 (1694) Belgen en 2300 (1135) Britten, doch de gem. ver blijfsduur door het slechte weer afnam. DAT Zaterdag te Arnhem een huldi gingsavond voor de mannen van de Hulpverleningsdienst georganiseerd wordt en ook Nijmegen deze mannen hul digen zal. DAT Arnhem f 11.000 voor de NIWIN- Kerstpakkettenactie bijeen bracht. DAT het echtpaar J. MevissenTim ermans te Reuver (L.) 20 Nov. 65 j. is getrouwd. DAT voor het Bossche B.G. gisteren 3 j. (m.a.) geëist werd tegen de Duitser W. Pannhuls, die o.m. 7 R.-K. geeste lijken arresteerden en 7 j. (m.a.) tegen landgenoot E. Raffenbeul, wegens moord op arrestanten. DAT gisteravond te Barneveld de natio nale pluimveetentoonstelling, die tot Vrij dag duurt, geopend werd. DAT 50 Z.-Hollandse huisvestingsbu reau* gisteren in Delft de woningvorde ring en de huisvesting van ex-politieke delinquenten bespraken. DAT het nodig blijkt er op te wijzen dat zij, die op of na 10 Mei 1940 lid zijn geweest van de N.S.B. als aspirant-vrjj- williger der Nat. reserve geweigerd wor- DAT volgens de laatste gegevens Arn hem voor 43.5 pet. samenwoont. DAT volgens het dep. v. Buitenl. Za ken de sedert 1946 aan ons gezantschap te Bern verbonden handelssecretaris M. J. Keyzer niet dezelfde is als 'de rapport-Cleveringa vermelde en oorlog aan het gezantschap verbonden dr J. M. Kijzer. DAT de Ver. Blikfabr. te A'dam op de 30 Nov. te houden aandeelhoudersverg. een emissie van 3000 aandelen k f 1000 en een dividend van 6 pet. over 7% pet. over 1947 voorstellen. DAT de door de gezagvoerder „Tabinta" en diverse sterrewachten waargenomen nieuwe komeet door de Jezuïeten op de Vaticaanse sterrewacht gefotografeerd werd. DAT tot riddur in de Orde van O.N. werd benoemd. A. Oosthoek, dir. van Oosthoek Zn.'s Industrie- en Handel- mij. te Alphen a.d. Rijn. DAT de Bond van Consumptieauto- maathouders zich tot de Regering zal wenden met het verzoek de automaten ook na 7 uur 's-avonds te mogen bijvul len, als het zgn. bjjvulverbod in werking is getreden. DAT ter vervanging van dit jaar ver brande „Prague" de Harwichlijn een w schip voor 500 passagiers, goe deren en auto's in Engeland bestelde it in de zomer van 1950 in dienst hoopt te stellen. DAT gen. maj. A. H. Nijhoff, dir. van het Verkeerswezen van de Dienst K.M.G. en o.m. belast met de leiding van het troepenvervoer van en naar Indië, 1 Dec. met pensioen gaat. DAT 44 j. oud, te Den Haag is over- lenden dr ir-J. A. Wiesebron. DAT te Den Haag is overleden de oud raadsheer in het Haagse Gerechtshof mr J. H. van Laer. DAT de R'damse melkslyters van de zuivelfabriek „De Graafstroom" te Bles- kensgraaf (Z.H.) aan deze fabriek gis teren t.g.v. haar 40-j. bestaan een drie delig gebrandschilderd raam aangeboden. DAT voor de Arnhemse Rechtbank 4 mnd. geëist werd tegen de Doesburgse slager J. H. B-, die f 14.000,- van zijn N.S.B.-collega Gerritsen aan verbeurd verklaring had onttrokken. DAT 75 j. oud te R'dam is overleden de bekende fotograaf W. Bleuzé. DAT 1 Dec. de A'damse post directeur H. A. Pabbruwe met pensioen gaat. DAT te Sneek 65 j. oud is overleden de journalist en toneelschrijver C. Smit. DAT te R'dam is overleden de 66 jaar accountant J. Bregman. DAT de actrice Julia Cuypers giste- in in A'dam is gehuldigd bij haar af scheid van het toneel en o.m. een telegram Prinses Wilhelmina was binnenge komen. DAT de Groninger K. v. K. twee adres- in aan de Tweede Kamer zond, waarin de wetsontwerpen inzake de onderne mingsraden en de publiekrechtelijke be- ai drijfsorganisatie als onaanvaardbaar i diï worden gekwalificeerd. va die dit gezegd heeft, bevindt zich in deze .vergadering", onthulde Jules Moch, „en deze communist was op zeker ogenblik voortvluchtig, omdat hij vreesde gear resteerd te zullen worden." De minister haalde bovendien instruc ties aan van de, toenmalige, secretaris van de Kominform, wijlen de Russische generaal Zdanof, waarui^ zonneklaar bleek, dat zelfs als de diplomatieke span ning breekt, de communisten tot taak hebben de strjjd tegen het Marshall-plan voort te zetten. „Een diplomatieke gods vrede zal slechts een episode zjjn oorlog tegen het Westerse kapitalisme, dat op de knieën moet worden gebracht. Scherp becritiseerde Moch „La Banque Commerciale pour l'Europe du Nord" Van de 100.000 aandelen behoorden e 99.700 aan de Russische staatsbank. En kortgeleden was goud van de Kominform voor meer dan een milliard francs in Frankrijk gebracht. De meeste commu nistische' organisaties hadden rekeningen bij deze bank, waarvan de president genaturaliseerde Rus is. Ontbinding van de communistische partij, die zojuist haar nieuw politiek program heeft bekendgemaakt, zou ech ter verkeerd zjjn, aldus Moch, omdat zulks zou leiden tot een nog veel gevaar lijker, ondergrondse partij. CHURCHILL OVER NATIONALISATIE IJZER- EN STAALFABRIEKEN Churchill heeft zich gisteren in het Lagerhuis opnieuw gekeerd tegen de nationalisatie der Britse ijzer- en staal industrie, die, volgens hem, de goede be trekkingen met de Ver. Staten zou kun- en benadelen. PASOENDAN EN DE VEILIGHEIDS BATALJONS Het parlemen' van Pasoendan (West- Java) heeft met 31 tegen 27 stem voorstel verworpen om de veiligheids bataljons aan de staat over te dragen. De Fraksie Indonesia stemde "tegen. de nieuwe politiek accoord op voor waarde, dat de minister zorgt, dat over een langere periode de gemiddelde prijs voor de eindproducten wordt behaald en met name, dat niet telkens aan de onder ste grens van de prjjzenmarge wordt ge manoeuvreerd. De heer v. d. Heuvel con stateerde, dat minister Mansholt blijk baar nog onder prijsvaststelling houdt de artikelen, die zonder regeling hoger in prijs zouden zjjn, de artikelen, waarvan de teelt dient te worden bevorderd, ter wijl vrijgelaten worden de artikelen, die minder belangrijk zijn en de producten, waarvoor geen te hoge prijs te verwach ten is. Niet iedereen vond de nieuwe koers echter aan te bevelen. Zo niet dr Von deling (Arb.), die de voorkeur bleef geven aan het oude stelsel, dat naar zjjn mening meer stabiele prijzen waarborgde. Zjjn gedachte legde hij neer in een motie, waarin aangedrogen werd op een blij vend door de Regering geven van leiding aan aard en volume van de landbouw productie en aan de prijsvorming. Een iets milder geluid liet echter zijn fractie genoot Schilthuis horen: deze zag veel aantrekkelijks in de nieuwe methode, maar vroeg zich af, of het systeem wel zo automatisch zou werken als de minister Hij stelde n.l. hetzelfde probleem als de heer Droesen (K.V.P.V. wat gebeurt er bijv. als op een bepaald ogenblik het aanbod van inlandse tarwe de vraag over treft en dus een prijsdalings-tendenz op treedt, terwijl later bijv. de vraag het aanbod overtreft, met als gevolg een om- gekeêrde. dus prijs-stijgingstendenz. Hjj zag de oplossing van dit vraagstuk in het door Regerings-aankopen vormen van een buffer-reserve. De heer Droesen zag hier vooral een taak van de georgani seerde landbouw en de landbouw-coöpe- raties om voor nivellering van vraag en aanbod te zorgen, eveneens via buffer voorraden. (Voor vervolg zie Pag. 3) UITVOERINGEN NED. BACH- VERENIGING. Als opvolger van wijlen jhr mr dr E van Beresteyn werd tot voorz. van de Ned. Bachvereniging gekozen prof. dr G. van der Leeuw. De eerstvolgende uitvoering heeft 20 Dec. te Bussum plaats. In de Grote Kerk te Naarden wordt 19 Maart a.s. de Johannes Passion uitgevoerd. De Matthaeus Passion volgt n 16 April. Als zomeruitvoering wordt de Hohe Messe gegeven. Universiteit v st<£l Maleis. Eerste Kamer gaat zich op het begrotingsdebat voorbereiden A.s. Woensdag wordt totalisatorwet behandeld. Dinsdagavond (23 November) begint de Eerste Kamer met in de afdelingen enige begrotingshoofdstukken 1949 te behande len. Allereerst zijn uiteraard de alg. poli tieke en financiële beschouwingen aan de orde. Woensdag 24 Nov. 's morgens om elf uur wordt een openbare vergadering gehouden, waarin o.a. behandeld worden de begroting-1948 van het dep. van Alge mene Zaken, de herziening van de prov. financiën en de wederinvoering van de totalisator. Generaal Bedell Smith op Paleis Soestdijk Generaal Bedell Smith, de Ameri kaanse ambasadeur te Moskou, heeft gistermiddag ten paleize Soestdijk de lunch gebruikt met Koningin Juliana en Prins Bernhard. Gelukwensen van Hogeren Lagerhuis met geboorte De Engelse partijleiders hebben giste- ?n in het Hoger- en Lagerhuis hun poli tieke geschillen opzjj geschoven en een stemmig een gelukwens gezonden aan Prinses Elizabeth en Prins Philip, met de geboorte van de Prins. De Britse hofdich ter John Masefield heeft een kwatrijn ge maakt, ter ere van de vorstelijke baby. Het werd gepubliceerd in de „Times". Dr Gallup verliest een klant. De vergissing vau dr Gallup bij de Presidentsverkiezingen in de Ver. Staten heeft hem een klant doen verliezen. De „Chicago Daily News" moet niets meer van dat opinie-onderzoek hebben. HET AFGETREDEN GRIEKSE KABINET WORDT GEREOR GANISEERD. Sofoelis en Tsaldaris hebben thans overeenstemming bereikt over een reor ganisatie van het vroegere Griekse coa litie-kabinet. Arabieren zetten de strijd voort Zoals gisteren reeds in een deel onzer edities gemeld, heeft de Veiligheidsraad aan Joden en Arabieren opdracht gege ven voor een onmiddellijke wapenstil stand in Palestina. Wij geloven niet in het effect daarvan. En wat zegt Syrië in de Veiligheidsraad? De Arabieren zijn van plan de strijd voort te zetten. En wat zegt het Arabisch Hoge Comité in de po litieke commissie der V.N.? De Arabie ren zullen strijden tegen de verdeling van Palestina in elke vorm, want het Zionis me wenst de Arabieren te overheersen, te onderwerpen en te verplaatsen. Wij, Ara» bieren, worden echter gesteund door mil- lioenen Mohammedanen. NOG GEEN STAATSHOOFD VOOR OOST-JAVA. Op de gisteren aangevangen conferentie te Bondowoso bleek de president van de republikeinse Raad van State, Soerio die vroeger republikeins gouverneur van Oost-Java is geweest, de favoriet te zjjn het ambt van staatshoofd. Daar echter de berichten, dat Soerio door de communisten is vermoord, moeilijk be twijfeld kunnen worden, is er nog geen keuze gevallen. WEERBERICHT Later toenemende wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk enkele plaatselijke op klaringen. hier en daar vorming van nevel of mist. weinig wind. Later: meest r bewolkt met nu en dan enige regen of motregen en vooral aan de kust aanwakkerende wind tussen Zuid en Zuid-West. Weinig verandering in tem peratuur. ZON EN MAAN. Donderdag 18 Nov.: zon op 8.05, onder 16.45; maan op 17.29, onder 10.21. 24 No- ember L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1