Jliemuc geitectfeGTourattl Prinses Elizabeth schonk het leven aan een gezonde zoon Wist U MAANDAG 15 NOVEMBER 1948 BUREAUX: Hoge woerd 103. Tel dlr en redactie 20408; Adm 2271D Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ415 per kwartaal; 1.35 per maand; 'f 0 32 peT week ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) DIRECTIE" F DIEMER CHRISTELIJK-NA TIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stcmtuasticfj is ybeblcuea myn hert ia Icgfjeaspoet" Negen en twintigste jaargang No 7663 Katwijk eerde zijn gevallenen Zie pag. 2 VREUGDE IN HET BRITSE GEMENEBEST Grote geestdrift te middernacht voor Buckingham Palace „Hare koninklijke hoog} heid, prinses Elizabeth, hertogin van Edinburgh, heeft Vandaag om 21.14 (Greenwich-tijd) op voorspoedige wijze het leven geschonken aan een prins" Dit was de verblijdende inhoud van de officiële bekendmaking, die gisteravond, één uur na de geboorte, op Buckingham Palace werd gedaan en tich via de moderne verbindingsmiddelen, van radio, telex en telegrafie, tot in 3e verste hoeken van het Britse gemenebest, en van de wereld, verspreidde. Reeds tegen de middag stonden de grote hekken van Buckingham Pa- tweeduizend mensen, die wacht ten op de blijde tijding. In de morgen had men de Prinses nog een korte wan deling in de paleistuin met haar hón den zien maken. In de avonduren was de menigte tot vele duizenden uitge groeid en de Londense Bobbies hadden grote moeite om de mensen in bedwang te houden, toen eindelijk over tienen, een koninklijke page in blauw unifornr het grote nieuws meedeelde aan een po- litie-agent, die op zijn beurt de wach tende mensen op de hoogte stelde- Daar op werd een luid gejuich aangeheven men hoorde verheugde kreten als „good old Philip". Wat later verscheen een per soon in avondkleding, die men hertog van Edinburgh hield. Men zong hem toe: „For he's a jolly good fellow". Direct na de geboorte werd de grootmoeder, Koningin Mary, g€ schuwd, evenals Prinses Margaret Rose Tijdens hun aankomst op het paleis, de opwinding onder het publiek groot, dat de politie alle hekken moest 6luiten. Luide toejuichingen voor Ko ningin Mary en voor Prinses Margaret en geroep van „Wij willen Philip Nog lang daarna groeide de sa voor Buckingham-Palace, doch einde lijk, ver na middernacht, werd Londenaars Verzocht, zich te versprei den. daar Prinses Elizabeth wenste te rusten. De vier artsen, die de 22-jarige Prin ses bijstand hebben verleend, zijn Sir William Gilliat, een 64-jarig gynaeco loog, de 69-jarige Sir John Weir, doctor Vernon Hall en doctor John Peel. De vroedvrouw was mej. Helen Rowe. Zowel koning George als koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh wachtten buiten het vertrek. De laatste werd door de koningin omhelsd, toen hij de baby liet zien. De koning schudde hem ontroerd de hand. Met leden van de koninklijke huishouding werd cham pagne gedronken pp de gezondheid van prinses Elizabeth en de nieuwe prins. De B.B.C. onderbrak de uitzending om het nieuws bekend te maken; daarna werd het „God save the King" gespeeld. De kranten brachten de tijding met grote koppen, slechts de (communis tische) „Daily Worker" zweeg in alle talen. Gedurende de gehele nacht kwamen telefonische en telegrafische felicitaties binnen uit alle delen van de wereld. Van morgen vroeg losten verschillende Britse oorlogsbodems de 41 saluutschoten, die na het invallen der duisternis niet meer konden worden afgevuurd. De manschap, pen ontvingen een extra oorlam. Vartmorgen zou de Hertog van Edin burgh als ieder ander burger, zijn zoon aangeven, die de titel „prins van Edin burgh" zal dragen, zolang zijn moeder nog geen koningin van Groot-Brittannië is. Dan zal hij de titel van „Prins van Wales" krijgen. De traditie is, dat de aartsbisschop van Canterbury de doopplechtigheid zal ver richten, die of in het slot Windsor, of in de kleine kerk van Sandringham, zal plaats vinden, slechts in het bijzijn van de leden der koninklijke familie. Overal in het Britse gemenebest, in de grote steden en de kleinste dorpen, van Auckland tot Gibraltar, van Halifax tot Vancouver, wapperden vandaag de vlag gen als teken van vreugde over de ge boorte. Overal luidden de klokken. Ook de Amerikaanse radio-stations onderbra ken de programma's om het nieuws te «nelden. De Canadezen zaten aan de avondmaaltijd en de Australiërs aan het ontbijt, bij de bekendmaking. Zowel president Truman, als koning Frederik van Denemarken, worden ge noemd als candidaten voor het peter schap over de jonge prins. De prinses en haar zoon hadden een rustige nacht en bevinden zich, aldus werd vanmorgen gemeld, in goede wel- Op de Britse ambassade te Den Haag werd vandaag druk gebruik gemaakt van de gelegenheid om felicitatieregisters te tekenen. Volgens een bericht van de „Daily Mirror" bedraagt het gewicht van de baby 3630 gram (8 Eng. ponden). De verdwenen 100.000.- van het postkantoor te Alphen Directeur binnenkort voor de Haagse Rechtbank. Men zal zich herinneren, dat in het be- _in van dit jaar op tot nu toe onver klaarbare wijze f 100.000 verdween uit postzak, welke uit het postkantoor te Alphen aan den Rijn naar Leiden werd gezonden. Het pakket kwam verzegeld te Leiden in, doch de enveloppe, waarin genoemd bedrag aanwezig moest zijn, bleek slechts krantenpapier te bevatten. In verband hiermede werd de post directeur gearresteerd, doch na enige tijd op vrije voeten gesteld. Tegen de inmiddels opgestelde dagvaarding had de postdirecteur bezwaren, welke bezwaren niet door de rechtbank werden aanvaard. Naar de Nieuwe Leidsche Crt. thans verneemt, zal zeer waarschijnlijk December deze affaire voor de Haagse rechtbank worden behandeld. Er zijn een groot aantal getuige a large en décharge gedagvaard. Het proces zal waarschijnlijk enkele dagen ;slag nemen. Als raadsman van de directeur treedt op mr A. J. Meyer uit Alphen aan den Rijn. Experts der V.N. doen beroep op „Grote Vier" ter oplossing vraagstuk „Berlijn" Washington en Londen nog vrij lauw gestemd, aangezien blokkade blijft C.B.T.B. en bedrijfspensioen voor kleine zelfstandigen Bezwaren tegen loslaten aardappelprijs. De Chr. Boeren- en Tuindersbond hield Vrijdag op „Birkhoven", bij Amersfoort, een leidersvergadering, o.l.v. de bonds voorzitter, Chr. v. d. Heuvel. Er werd besloten t.a.v. het bedrijfspensioen voor kleine zelfstandigen, aan de Stichting voor de Landbouw mee te delen, dat men de tijd nog niet rijp acht om deze ver plichte verzekering in te voeren. In een telegram aan min. Mansholt werd de teleurstelling uitgesproken over het los laten van de consumptie-aardappelprijs en werd aangedrongen op maatregelen ter waarborging van een redelijke prijs. Tevens werd ter vergadering het mis noegen geuit over het streven der Rege ring om wèl onmiddelijk in te grijpèn bij stijging van de prijs, maar niet bij DE TROMP 16 NOV. WEER IN DIENST Naar wij vernemen is de flittille-leider Hr.Ms. Tromp na machine-reparaties we derom vaarklaar en zal op 16 November Veer in dienst worden gesteld. IJMUIDEN KREEG VANMORGEN ER EEN NIEUWE VISUAL BIJ. Vanmorgen is onder zeer grote belang stelling in de nieuwe hal B van het Staatsvissersbedrijf te IJmuiden een kort ceremonieel verricht, waarmede dit afslagcomplex aan zijn bestemming werd hergeven. Hierdoor, zo zeide de heer C. Oud in zijn openingsrede, is het her stelwerk voor de vissershaven te IJmui den, voor wat de Noordzijde betreft, afgesloten. De afslag werd symbolisch geopend niet de verkoop van een heilbot, waarvan de opbrengst (f274) door de Verenigde handelaren spontaan aan de Niwin werd afgestaan. Herbert Evatt, de Australi; tter van de algemene vergadering der V.N. en Trygve Lie, de secretaris-gene- ■aal, hebben een beroep gedaan op Sta lin, Truman, Attlee en Henri Queuille, teneinde het geschil over Berlijn alsnog en oplossing te brengen, nadat de Veiligheidsraad dit vraagstuk onopgelost liet. Tevens wordt verzocht de bemidde lingspogingen van dr Bramuglia, zoals weet, wnd. voorzitter van de Vei ligheidsraad, te steunen. De leidende gedachte is hierbij, dat het Berlijnse geschil feitelijk het gehele •van de Ver. Naties vertraagt dermijnt. De Sowjet-Unie is de enige der Vier naties, waarop een dringend be roep moet worden gedaan, maar er zal tenslotte wel geen overwegend bezwaar tegen bestaan, dat de drie Westelijke •mogerfdheden te Parijs de koppen bij el kaar steken. Echter zijn er taren geleverd op het voorstel, want r betwijfelt of het beroep van Evatt Trygve Lie, wel nuttig effect kan teren. Zelfs beweert men, dat Amerika iwe onderhandelingen niet op prijs zai stellen, zolang de blokkade lijn door de Russen gehandhaafd wordt. Gesteld, dat de Russen het voorstel wel aannemqn en de Westelijke-mogendhe- In de Nieuwe Kerk werden oorlogsdoden herdacht Vertegenwoordigers der geall. landen legden kransen Op de plek, waar Koningin Juliana de eed op de grondwet aflegde, staande te midden van schittering van goud en felle kleuren, stond Zaterdag een catafalk, omgeven door vier brandende kaarsen, waarbij acht mannen van het Irene-gar- deregiment de wacht betrokken hadden. Ditmaal verenigden ambassadeurs, con suls, militaire attaché's, generaals, gees telijken zich in de Nieuwe Kerk te Am sterdam voor een niet minder aangrij pende gebeurtenis: de herdenking van de oorlogsdoden der geallieerde landen, waarvan er 40.000 in onze bodem begra ven liggen. De Amsterdamse politiekapel speelde de „Gloria Hymne" en het koor „J. S. Bach", zong „In Nomine Jesu", waarna H. Götzen, de president van het Ned. Oorlogsgravencomité en J. R; Grif fin, algemeen secretaris van het British Legion, toespraken hielden. Twee zeever kenners droegen de krans der Ned. Rege ring, die minister Schokking bij de cata falk neerlegde. Gedurende twintig minu ten volgden de kransleggingen door de vertegenwoordigers der geallieerde lan den, burgemeester d'Ailly, generaal-ma- joor J. H. Droste en schout-bij-nacht J. J. L. Willinge. Dan weerklonken de hoorntonen van „The last post" en her dacht men staande enkele minuten lang de doden. Het „Onze Vader" en het „Blijf bij mij, Heer" besloten de bijeenkomst. Honderden woonden na afloop de krans- legging bij door een deputatie van het British Legion aan de voet van het mo nument in het Damplantsoen. den weigeren nieuwe besprekingen1 te voeren, zolang de blokkade duurt, dan krijgt het goedbedoelde voorstel Evatt en Lie slechts de betekenis var propaganda-stunt voor - Sbalin. En - dat moet niet! Truman zou zich telefonisch of telegrafisch met Marshall in verbinding stellen, terwijl het Britse kabinet van daag bijeen zou komen om deze aangele genheid nader onder de loupe te nemen Resumerende, is de Brits-Amerikaanse reactie op het verrassende voorstel nog vrij lauw. Advies der Kerken gevraagd over nieuwe Zondagswet Gemeenteraadsverkiezingen worden niet uitgesteld Minister v. Maarseveen beraadt zich over de vraag, of een wettelijke regeling van het kamperen wenselijk is. De Regering heeft in beginsel besloten, dat Huize Doorn zijn historisch karakter zal behouden. Nagegaan zal worden, of art. 216 de Gemeentewet (verantwoordingsplicht B. en W.) moet worden aangepast aan de huidige eisen der democratie. Het streven is er op gericht, dat bur gemeesters geen nevenfuncties hebben; ta.v. de combinatie met het Tweede Ka merlidmaatschap is het niet altijd in 's lands belang dit beginsel consequent Over een nieuwe Zondagswet is advies ingewonnen van de kerken. Zodra deze adviezen binnen zijn, zal de minister zich nader beraden. Hy streeft ernaar deze kwestie eindelijk eens op te lossen. In overleg met de minister van Justitie il een commissie worden benoemd, die de mogelijkheid van een wettelijke rege- onder ogen moet De Regering zal een wijziging van de Kieswet niet bevorderen. Uitstel van de Gemeenteraadsverkiezingen zal niet plaats hebben. De weigering der „Jeho vagetuigen" om te stemmen, kan worden aangemerkt als een geldige reden van verhindering. Een K. B. wordt voorbereid ter ver zekering van doorbetaling van wedde of loon ingeval een lid van het rijksperso- tib.c. gaat lijden. ?rve-gemeentepolitie zal maxi maal 14.000 man sterk worden. Middelen worden beraamd om de aanmelding op te voeren. Een wettelijke regeling van het houden in collecten is bij de desbetreffende en vergevorderd stadium voorbereiding. De regering streeft er alle evacué's, die dit wensen, naar hun vroegere woonplaats te doen terug keren. Dit alles blykt uit de M. v. A. bij de begroting van Binnenlandse Zaken. Te Genève is men in beginsel tot overeenstemming gekomen over een cre- ddet der wereldbank voor de levering van hout van Oost-Europa aan de Westelijke helft van het werelddeel, Nederland zal profit©: Etalageverlichting van 6-10 inplaats van 4 tot 6 uur Tijdens spitsuren niet meer electrisch strijken of koken Minister van den Brink heeft bepaald, dat met ingang van Dinsdag 16 Nov- tij dens de spitsuren, van 7 tot 9 uur 's mor gens geen electriciteit mag worden ver bruikt voor de buitenverlichting van openbare gebouwen, hotels, café's, restau rants en amusementsondernemingen. Dit geldt uitsluitend voor de werkdagen, behalve 's Zaterdagsmiddags. Voorts zal op de eerste vyf werkdagen in deze spitsuren in electrische treinen en trams de verlichting en de eventuele verwar- ling tot de helff dienen te worden te ruggebracht. Etalageverlichting, die tot was toegestaan van een half 'ondergang tot sluitingstijd, voortaan geoorloofd op de eerste vijf erkdagen tussen 6 en 10 uur 's avonds 1 op Zondag en Zaterdag lussen 4 uur 's avonds. Het verbod op lichtreclames blijft verminderd van kracht. Voorts zal ii spitsuren de bestaande rantsoenering op de straatverlichting terdge dienen te worden nagestreefd; in de openbare ge bouwen zal het stroomverbruik ingrij pend worden beperkt. Voorts doet de minister op alle elec- triciteitsverbruikers een beroep, om tij dens de spitsuren de grootst mogelijke zuinigheid te betrachten. De industrie wordt aangeraden, het fabriceren var energie-intensieve producten te verleg- van de spitsuren naar andere uren de dag; zo mogelijk de werktijden te verzetten. Dit laatste wordt ook ge vraagd voor kantoren, benevens een ab soluut verbod aan het personeel om elec trische kachels te gebruiken. Particulieren wordt aanbevolen, tijdens de spitsuren elk gebruik van straal- kachels, electrische strijkijzers of andere huishoudelijke toestellen te vermijden, het electrisch koken naar uren buiten de spitsuren te verplaatsen en tijdens de spitsuren de verlichting tot het uiterst noodzakelijke te beperken. Deze mededelingen deed ir G. J, F. Bakker, directeur-generaal voor de Energievoorziening, hedenmorgen tijdens een persconferentie. Al deze maatregelen zijn nodig, omdat door allerlei na-oorlogse omstandigheden het electriciteitsverbruik zodanig is ge stegen, dat de electriciteitsbedrijven met name in de hierboven genoemde spits uren de levering niet „aankunnen", zon der gevaar voor beschadiging van de apparatuur. De. mogelijkheid om onthef fing te verlenen is aanwezig vooi; die gebieden, waar de centrales voldoende capaciteit hebben. Dit is bijv. het geval in Groningen en Friesland, waarvoor deze dispensatie dan ook onmiddellijk is verleend. Vergeleken met 1939 is het electriciteitsverbruik in 1947 gestegen met 24 terwijl op het ogenblik een niveau is bereikt, dat 54 hoger ligt dan het vooroorlogse. De moeilijkheden doen zich uiteraard het ernstigste voor in de maanden No vember, December en Januari, daar men in die tijd een samentreffen heeft van de industriële energie-behoefte met de verlichtings-ener-gie-behbefte. Het ligt in de -bedoeling, zodra dit maar enigszins mogelijk is, de beperkende -maatregelen op te heffen. Wild ztiiijn viel landarbeider aan De arbeider F. de Boer was te Ooster- wolde (Fr.) bezig met een zeis greppels schoon te maken, toen hij plotseling wild zwijn op zich af zag komen. De man ging het dier te lijf en verwondde het zodanig, dat het bleef liggen. Nadat hulp was gehaald, werd het 300 pond wegende zwijn afgemaakt. VRIJGESPROKEN EN TOCH OPGESLOTEN. De 20-j. smid-bankwerker J. K. te Leeuwarden werd verdacht van diefstal, doch wegens gebrek aan bewijs vrijge sproken. Toch ging hij voor ze den de gecangenis in, daar hij arrestatie in de cel van het politie bureau de gehele inventaris vernielde, incluis de tralies. Hij kreeg nu straf we gens vernieling van gemeente-eigendom. ^BLIJVERS" ERKENNEN LICHTVELD NIET. De concentratie van „blijvers-vakver enigingen (in Indonesië aangeworven werkkrachten) te Batavia heeft minister Drees geseind, dat zij de heer Licheveld, die als vertegenwoordiger der Indische ambtenaren in Nederland vertoeft, niet als haar vertegenwoordiger erkent. „BENE-SMOKKELAARS" GESNAPT De douane aan de Nederlands-Belgische grens snapte een bende smokkelaars, waarbij duizenden pakjes sigaretten en een tiental herencostuums werden aan getroffen. Koningin ontving delegatie Ned.Engels Sportverbond H. M. de Koningin heeft Zaterdagmid dag op Soestdijk een delegatie ontvangen van de Netherland-Anglo Sport Associa tion. De voorzitter, J. Ditly, bood haar enige geschenken aan voor haarzelve Prinses Wilhelmina. Er was o.m. fraai theeservies bij. NOG: STEEDS VEEL PRIJSOVER- TREDINGEN. De prijzencontroledienst heeft vorige week een uitgebreid onderzoek ingesteld in Amsterdam. Daarbij bleek, aldus het A.N.P., dat de berichten over bezuiniging bij deze dienst een verslap ping van de prijzendiscipline ten gevolge hadden. Ook neemt de koppelverkoop Bij garagebedrijven, witwasserijen, bachtsbedrijven (loodgieters, timmerlui werd voor minstens 50 pet treding geconstateerd en ook de banket bakkers gingen niet vrij uit. Alleen hoofdstad werd in Mei 1947 en de periode Jan. 1948 tot Mei 1948 bij de meelfabrie- totaal-overwinst van f2% mil- lioen geconstateerd. Bij de controle bij dameskappers wilden de meeste klanten niet vertellen, wat zij betaald hadden. Zwertbroek krijgt 8 jaar en dr Smit 9 jaar De vroegere secretaris van de VA R.A., G. J. Zwertbroek, die na de Duitse inval propaganda-leider van het Ned. Arbeids front werd, kreeg van het A'damse B.G 8 jaar gev. straf (m.a.) en de ex-wethou- A'dam, destijds ook rector aan het Herv. Lyceum, alsmede medewerker „De Telegraaf", de 64-j. dr J. Smit, nationaal-sócialistische artikelen schreef, 9 jaar (m.a.). DUIZELINGWEKKENDE CIJFERS Uil GRIEKENLAND ZONDER KABINET. De burgeroorlog in Griekenland heeft de regering tot nu toe 2.543.700.000.000.000 drachmen (ca. 6.3 milliard gulden) ge kost. Sophoelis, de ex-premier, en Tsal- daris, waren gisteren gezamenlijk bij de de Griekse koning. Sophoulis verklaarde, ïen deel zal uitmaken van de igering, maar Tsaldaris zei, dat Griekenland niet zonder regering zal blijven. Aangenomen wordt, dat hij de 'euwe formateur zal zijn. HOOFDKWARTIER DER WEST- EUROPESE UNIE IN GEBRUIK? Reuter meldt, dat het militair hoofd kwartier van de West-Europese Unie, te Fontainbleau, weldra door Montgomery, De Lattre de Tassigny, luchtmaarschalk Tedder en vice-admiraal Jaujard, bruik zal worden genomen. Min. Stikker had weinig te zeggen en wat hij zei, wordt officieel tegengesproken 't Legercommuniqué ontkent daling van aantal incidenten Naar aanleiding van de verklaring van minister Stikker by zijn aankomst op Schiphol, als zou er de laatste week een scherpe daling van incidenten zyn te con stateren, meldt een officieel legercommuniqué uit Batavia, dat er een misverstand in het spel moet zyn: In de week van 13 tot 20 October deden zich nl. 225 inciden- aarvan 150 in eigen gebied en 75 aan de grens; van 20 tot 27 October cijfers 183. 132 en 51, van 27 October tot 3 November 184, 139 en 45, van 3 tot 10 November 196, 154 en 42. Bovenbedoelde verklaring van mr Stikker werd afgelegd -bij zijn aankomst op -Schiphol Zaterdagmiddag 3 uur op liegveld Eindhoven. De minister VAN „ZWIJNENVLEES" TOT HONDENBOUT! Hondenvlees verschijnt steelis veelvul- diger op de tafels van Berlijnse restau rants, die gewoon zyn op de zwarte markt te kopen. werd begroet door de ministers Drees Sassen, alsook de heren Neher, Lo- vink en Van Houten. De weinig tijd om vragen te beantwoorden pareerde een informatie naar het AJ?.- berioht betreffende een overeenstemmdn; tussen 'hem en Hatta met de verklaring, ïen hem van republikeinse zijde had verteld, voornemens te zijn, de situatie hoopvol te noemen. Hij had r tegen hen -hun gang te -laten gaan a-ls zij het 20 wilden noemen. Zelf echter zeide hij niets meer, dan dat hij enige mogelijkheden zag. Hij gaan om zich van het republikeinse standpunt op de hoogte te stellen. Dit heeft hij gedaan en daarin zag hij enig perspectief. Het kabinet zal nu moeten beslissen. Met de Indonesische federalis ten zijn afspraken gemaakt; nu kan het niet met de republiek doen. De nister heeft een duidelijk beeld var visie der republiek en heel veel dingen zijn voor -hem tot klaarheid -gebracht Hij achtte de situatie md-nder ernstig dan De 1 Rechtstreeks contact tussen het Kremlin en Djocja Ta Kin Nu kondigt Birma's offieële erkenning van Djokja aan (Speciale berichtgeving) Moskou is er thans in geslaagd via zijn filiaal te Rangoon, rechtstreeks be trekkingen aan te knopen met Djokja. Dit is de betekenis van het bezoek van de Birmaanse oud-premier Ta Kin Nu aan Djokja. Niet alleen omdat Birma thans, volgens een officiële verklaring van Ta Kin Nu te Djokja, de republiek heeft erkend, doch ook omdat Ta Kin Nu een der belangrijkste schaakstukken van de Kominform in Oost-Azië is. Ta Kin Nu werd na de moord op Aung Sen premier van Birma, welke functie hij verenigde met die van voorzitter der communistische organisatie „Antifascis tische bond voor volksvrijheid". Spoedig daarna achtte hy het echter raadzamer, zich op de achtergrond terug te trekken, zoals zoveel Sowjet-functionarissen een tijdlang verdwijnen, om weer als leider van een para-communistische organisatie op te duiken. Hij bleef echter leider van zijn partij, om zich geheel te kunnen wijden aan de unificatie van zijn volk. Thans duikt deze man, die de feitelijke macht achter de schermen is iq Birma, plotseling op te Djokja en kondigt de 'erkenning der republiek aan. Deze erkenning is reeds enige tijd voorbereid door de republikeinse vertegenwoordiger Soedarsono, die reeds veel koerierswerk de Kominform heeft verricht. Soe darsono rapporteerde namelijk onlangs, dat Birma bereid is, de republiek te erkennen, diplomatieke pressie op Ne derland uit te oefenen, rijst te leveren en vliegers op te leiden.een aanbod dat de Pakistanse minister van verkeer eveneens heeft gedaan. Birma was ook bereid, vaste vertegenwoordigers van de repu bliek te ontvangen, mits dit „socialisten" waren. Voor deze functie suggereerde Soe darsono de -beide communisten 1 Trimoerti en Djohan. Het is duidelijk, dat, nu de overeenkomst, welke Soe- ripno enige tijd geleden te Praag m Sowjetunie sloot, op de achtergrond dient te blijven, er een ander middel zou den gevonden om een rechtstreekse lei ding tussen het Kremlin en Djokja t< openen. MONTGOMERY WEER IN LONDEN Maarschalk Montgomery is Zondag ochtend per vliegtuig uit Brussel, waai hij besprekingen heeft gevoerd met hoge Belgische legerautoriteiten, naar Londen vertrokken. DAT de wasserij „De Hoop" te Huizum afgebrand. DAT in het Noorderzwembad te Gro ningen de 24-j; student H. H. Kurstjens een aanraking met een andere nmer een wervelfractuur opliep verdronk. DAT de dir. van de Wereldbibliotheek te A'dam, J. C. Winterink, i.v.m. z 40-j. jubileum is gehuldigd. DAT minister In 't Veld Zaterdag Nijmegen een zandzuiginstallatie in w king stelde en hiermee de aanleg der industriehaven officieel begon. DAT bij de Rott. Droogdok Mij. het jor de Mij. Vrachtvaart gebouwde 137 lange enkelschroef m.s. „Tero" te water werd gelaten en het in Januari in de vaart komt op Zuid-Amerika. DAT B. en W. van Venlo voorstelden, de vermakelijkheidsbelasting te verlagen. DAT het Kamerlid Weiter minister Sassen heeft verzocht zo spoedig moge- k aan de Indische laag-gepensionneer- ;n een deel van het achterstallig pen- oen uit te keren. DAT Zaterdag te Arnemuiden een mo nument is onthuld ter nagedachtenis van de Franse militairen, die daar in Mei 1940 sneuvelden. DAT 64 j. oud te Groningen is over leden T. Tammes. o.m. dir. van de Noord- ned. Kustvaartmij. en van de Zeevaart- mij. Groningen. DAT dezer dagen in tal van plaatsen in het Zuiden een middenstandsappèl wordt gehouden met vele vooraanstaande sprekers. DAT op 30 Nov. in Den Bosch eer nieuwe gashouder met een capaciteit var 21.000 m3 in gebruik wordt gesteld. DAT de Ned. Bond van Petroleum- detaillisten „Door Eenheid sterk" op 25 Nov. in de Markthallen te Amersfoort een protestvergadering belegt tegen de „onhoudbare toestand der petroleum- venters." DAT op de scheepswerf „Volharding' te Wartena de eerste van de 7 door de Poolse regering bestelde loodsboten is te water gelaten. DAT tot 20 Nov. in gebouw „Hirsch" te A'dam de 3e fashion-week wordt ge houden, georganiseerd door de Ned. Kle dingindustrie. DAT binnenkort in Oostelijk Gelder land natuurbeschermingswachten wor den ingesteld. DAT enkele amateur-toneelverenigin gen zich verenigden in een landelijke combinatie (Kanaalweg 123, Utrecht), die dit seizoen een onderlinge toneelwed strijd organiseert. Thans is de reeds aangekondigde be noeming afgekomen van generaal- majoor I. A. Aler. de commandant van de Luchtmacht Nederland, tot Nederlands fertegenwoordiger by het hoofdkwartier van Montgomery tc Londen. Piccard gaat toch weer onder water Prof. Piccard en zijn assistent. Cosijns. zijn per vliegtuig uit Dakar te Brussel aangekomen, nadat zij hun diepzee-expe ditie hadden moeten opgeven. De geleer den zijn echter nog steeds optimistisch willen het opnieuw proberen. AMERIKAANS ZEETRANSPORT LIGT STIL Het zeetransport van Amerika aan Oost- en Westkust ligt vrijwel stil. Deze staking van de havenarbeiders om een loonconflict heeft ongeveer 65000 arbei ders tot zich getrokken, waarbij in New York alleen al 15000 stakers. De Marshall- leveringen, die lopende zyn, zullen er ernstige terugslag van ondervinden. toen hij kwaon. Op de vraag of de repu bliek dan een einde zou kunnen ma-ken aan de bes tan dssoh endi ngenantwoordde de minister slechts met zijn door heï legercommuniqué gewraakte verklaring, dat er sinds de vorige week een scherpe daling was gekomen in de, incidenten. Dienstbetoon van de C.P.N. aan Hatta De C.P.N. heeft te Amsterdam een motie aangenomen, gericht aan Neder land en de republiek, waarin geprotes teerd wordt tegen het doodschieten van Alimin. Moeso, Sjarifoeddin en Setiadjit, hetwelk de C.P.N. misdadig noemt. Voor zover bekend zijn de meeste dezer per sonen nog springlevend. De C.P.N. heeft overigene Hatta nauwelijks een groter dienst kunnen bewijzen dan dit protest, aangezien Hatta daardoor op het voet stuk van communistenbestryder wordt geplaatst. 't Schandaal Van Bondotooso in hoger beroep Het Hoog Militair Gerechtshof te Batavia is heden in hoger beroep de be handeling begonnen van het schandaal van Bondowoso, waarbij 46 door Ned. troepen gemaakte gevangenen tijdens een treintransport op Gost-Java om het leven kwamen. Kapitein Zandman verklaarde, dat zijn verantwoording zich niet verder had uitgestrekt dan tot de levering der transportmiddelen, luitenant Van den Dorpe had slechts tot taak gehad de ge; vangenen in de trein te brengen. Lui tenant Gits zeide, dat hij de transport leider de opdracht had gegeven: Zorg dat de gevangenen goed overkomen en controleer ze. Hij ontkende dat hij ge last had de deuren niet voor Soerabaja te openen, zoals sergeant-majoor Jispes had verklaard. Hij had wel opdracht ge geven dat de deuren alleen onder het rijden open mochten zijn. Toen de pre sident hem vroeg, hoe dat practisch mo gelijk Was en of er dan geen gevaar van ontsnapping zou hebben bestaan, ant woordde hij, daaraan niet te hebben ge dacht. SUCCES VOOR CHRISTEN DEMOCRATEN IN FRANSE ZONE Twee millioen stemmen zijn uitge bracht, tijdens de districts- en gemeente raadsverkiezingen in de Franse bezet zone van Duitsland. De zetels van de Arrondissentenitsraad te Baden zijn ads volgt toegewezen: Christen-Democra ten 306, Socialisten 102, Democraten 77 Communisten 18. De gemeenteraads verkiezingen gaven eveneens een groot overwicht van de Christen-Democraten KVP wil spoed met wet op materiële oorlogsschade De Partijraadsvergadering van de KVP im Zaterdag een motie aan, waarin bij de Regering met klem wordt aangedron- ïn op een spoedige behandeling van de et op de materiële oorlogsschade en voltooiing van het werk der schade- enquête-commissies. Voorts werd een telegram aan dr Beel te Batavia gezon- waarin welslagen in zijn nieuwe taak wordt gewenst en de hulp in gebed wordt beloofd. De heer W. J. Andriessen werd als uorzitter herkozen en de Arnhemse bur gemeester, C. Matser als onder-voorzit ter. Ter vervanging van onder-voorzitter (thans minister) Sassen, was nog geen goede candidaat gevonden. In het party- bestuur werden gekozen mej. mr W. M. W. van Lanschot, mej. M. J. Reyntjes, magister dr S. Stokman. A. C. de Bruyn, Th. S. J. Hooy, G. Mertens, mr F. Ter- dt. mr dr L. de Gou en ir. F. Wijffels. Middags sprak prof. Romme over de staatkundige toestand en het parlemen taire werk. WEERBERICHT Tijdelijk meer wind Tot morgenochtend verwacht De Btttt Gedurende de nacht: zwaar bewolkt met regen, tot krachtig, tijdelyk tot stormach- g toenemende en naar Noordwest tot Noord draaiende wind. Morgen ovordagi nu en dan opklaringen met enkele ver spreide buien. Geleidelijk afnemende later naar West tot Zuidwest krim pende wind. Iets minder zacht. ZON EN MAAN. Dinsdag, 16 Nov.: Zon opt 8.01, omter ^48;jnaan opi 16.27, onder 7-40 uu* M

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1