Jlieuwe i iwrl) e(ifourant Wisjinski toast op „Berlijn" maar verwijt Amerika sfeervergiftiging Wist U De republiek beweert: Onder handelingen worden hervat VRIJDAG 12 NOVEMBER 1948 BUREAUX: Hoge woerd 103. ABONNEMENTEN- ƒ415 per kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week ADVERTENTIËN: ƒ018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) DIRECTIE: F DIEMER CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfi is gliebtcoca myn bert in tegljeospoct" Negen en twintigste jaargang No 7661 125 Jaar Oosthoek en Zn. in de Rijnstreek Zie pag. 2 Verhuist de kwestie van de Veiligheidsraad naar Assemblée? „De Sowjet-Unie moet niet denken, dat de verkiezings-overwinning van Truman een verzachting van de Amerikaansche buitenlandse politiek betekent, want het Amerikaanse volk heeft zich met 47 millioen tegen één milliocn stemmen uitge sproken voor een, door twee partyen geleide, buitenlandse politiek. En Molotof heeft zich kennelijk verrekend met de invloed van de verkiezingsuitslag op die politiek." Aldus de tendenz van een verklaring door de bekende senator, Arthur Vandenberg, die, zoals men weet, de republikeinse voorzitter is van de Senaats commissie voor buitenlandse betrekkingen- Hieruit kan men opmaken, dat heel Amerika, de Wallace-lieden dan uitge- eonderd, krachtig stelling blijft nemen tegen de Russische frontvorming, al blijft men streven naar regeling van de inter nationale problemen' langs de normale diplomatieke kanalen. In dit verband verdient nog de aandacht, dat de geruch ten betreffende een sensationele «.ont moeting tussen Truman en Stalin wor den tegengesproken, en dat o.a. Attlee, de Britse eerste minister, zich tegen het denkbeeld heeft uitgesproken. Immers het gevolg van zo'n ontmoeting slechts zijn, dat dc normale methoden om tot een compromis te komen, krach teloos zouden worden gemaakt. Zo ogen schijnlijk ziet het er naar uit, dat de toast, welke de Argentijnse afgevaardig de Bramuglia uitbracht tijdens lunch op de Russische ambassade te Parijs en waaraan Wisjinski en Hector McNeill aanzaten, op een vermildering der depressie zou wijzen, ontstaan ha de vergeefse pogingen de Berlijnse kwestie tot een oplossing te torengen. De heren dronken immers een glas op een oplos sing voor het Berlijnse vraagstuk. Maar tezelfdertijd heeft Wisjinski in de poli tieke commissie van de V.N. Amerika maar weer eens beschuldigd voo: krankzinnige bewapeningswedloop antwoordelijk te zijn. Wisjinski toastte toen niet, maar sloeg, bij de behande ling van het demagogische voorstel d< atoombom te verbieden en de bewape ning met een derde in te krimpen, met de vuist op tafel. Hij haalde de Berlijn se kwestie aan als bewijs, dat Engeland Parijse communisten v demonstreerden gisteren Barricades op Champs Elysées tijdens Wapenstilstandsdag Parijse communisten hebben gisteren gepoogd de viering van ..Wapenstilstands dag" te verstoren. Van afzettingsmate riaal werden barricades opgeworpen op de Oh amps Elysées. De demonstranten plaatsten een rode vlag met hamer en eikkei op de versperringen. Spoedig was de politie ter plaatse en toen ontstond een gevecht, waarbij stenen, knuppels en traangaspistolen te pas kwamen. Na twee uur trokken de betogers zingend weg. Enkele personen zijn gerwond en er zijn ook arrestaties verricht. Een extra-editie van de communistische „Oe Soir" werd door de politie in beslag genomen, omdat de koppen over de ongeregeldheden o.a. melding maakten, van bloedige botsing, vuur van tommyguns. enz. Ook de communistische „Humanité" Werd hedenmorgen in beslag genomen. Gezondheidstoestand prinses Elizabeth is uitstekend De geboorte van de baby van Prinses Elizabeth van Engeland, die dit week einde wordt verwacht, zal over de ge hele wereld worden gevierd met muziek, •aluutschoten, vlagvertoon en 'n stroom van goede wensen. De landen van Gemenebest zullen, wat dit betreft, ker niet bij het moederland willen ach terblijven, en er worden dan ook groot se festiviteiten voorbereid in Canada, Z. Afrika, Australië en de andere domi nions. Volgens alle berichten is de ge- rondheidstoestand van de prinses uit stekend. Vandaag stellen wij V voor DAAN STIGTER, Herengracht 85, Leiden. In Tandjong Perak, de havenplaats van Soerabaja, wordt vandaag Daan Stigter, sergeant bij de militaire politie, 23 jaar. Toen hij in Januari 1944 bericht kreeg dat hij zich moest melden voor de ar beidsdienst, verliet hij het ouderlijk huis om zich als onderduiker in Overijsel ie „vestigen". Na de bevrijding is hij via gezagstroepen als O.V.W.-er bij de stoot troepen terecht gekomen; 21 Juni 1946 stapte hij iri Indonesië aan wal. Sinds dien doet hij zijn plicht onder de In heemse bevolking. Hij heeft het land van de zon leren waarderen en zijn be woners leren begrijpen. Ondanks het feit, dat hij nu zijn vijfde verjaardag „in den vreemde" (hier en overzee) doorbrengt, blijft hij in zijn hart zeer aan Leiden gehecht. Daan, onze harte lijke gelukwensen. En we hopen, dat je volgend jaar weer in de oude Sleutelstad zult zijn. en de Ver. Staten alle pogingen tot in ternationale samenwerking vergiftigden. Dr Bramuglia drinkt wel een glas, maar laat de zaak niet zoals die was, want hij heeft een bijeenkomst van de neutrale zes-mogendheden voorgesteld om het Berlijnse geschil weer onder de loupe te nemen. Ook worden er pogingen gedaan, teneinde de Berlijnse kwestie van de Veiligheidsraad te doen verhuizen naar de Algemene Assemblée, waar het recht van Veto niet geldt. Zuid-Afrika's geschenk voor Prinses Wilhelmina Vele Zuidafrikaanse bladen nog niet voldaan. De aanbieding van het schilderij var de Zuidafrikaanse schilder Pierneef aar Prinses Wilhelmina, die tot misverstan den in de Zuidafrikaanse pers aanleiding gaf, wordt nog steeds in enkele bladen besproken. Zo vraagt „De Transvaler" waarom Nederland nooit geantwoord heeft op het schriftelijke aanbod of op de telefonische navraag naar aanleiding hiervan en waarom er niets gebeurd tot er lang na de plechtigheid inderhaast werd opgetreden als gevolg van de onte vredenheid in Zuid Afrika. Het blad be treurt, dat in de verklaring van de Ne derlandse tijdelijke zaakgelastigde de schuld van het gebeurde op Zuid Afrika geworpen wordt. „De Volksstem" echter eist in een hoofdartikel verontschuldigin gen van die persorganen, die zich op onjuiste wijze beklaagd hebben. VLIEGTUIG MET IJSHOCKEYERS IS VERLOREN Het zoeken naar het vermiste Franse vliegtuig met de Tsjechoslowaakse ijs hockeyers boven het Kanaal, is gestaakt. Lord Montgomery of Alamein gebruikte gisteren de lunch op het paleis Soest- dyk, met H.M. Koningin Juliana en Prins Bernhard. In de tuin poseerde het hoge gezelschap voor de fotografen- V.l.n.r. gen. Belchem (adjudant van veld maarschalk Montgomery), It--gen. mr H. J. Kruis (chef van de generale staf), Koningin Juliana, Lord Montgomery en Z.K.H. Prins Bernhard. Proteststaking in West- Duitsland begonnen De proteststaking der West-Duitse ar beiders is gisteravond om 10 uur inge zet, toen de nachtploegen van de „Con- tinental"-rubberfabrieken het werk neerlegden. Vanmorgen werd het aan tal stakers in WürttembergBaden (Amerikaanse zone) reeds op 600.000 man geschat. In andere staten hebben de arbeiders eveneens aan de oproep tot 't neerleggen van de arbeid gehoor gege ven en verwacht wordt, dat een verlies van 200 millioen Duitse marken het sultaat hiervan zal zijn. Nederlandse stafofficier bij Montgomery's hoofdkwartier Kolonel der Genie A. V. van den Wall Bake is als Nederlands stafofficier toe gevoegd aan het hoofdkwartier van veld maarschalk Lord Montgomery. Het' A.N.P. verneemt voorts, dat de be noeming wordt overwogen van generaal- majoor L. A. Aler, de commandant lucht macht Nederland, tot stafofficier van Montgomery. Geschenk uit Engeland voor de Koningin Mr A. Giles van de Neth. Anglo Spout Association,? leider van de Norwich- ploeg, die ook deze zomer weer naar Leeuwarden komt, zal morgenochtend ten paleize Soestdijk door de Koningin •den ontvangen voor het aanbieden een geschenk ter gelegenheid van haar troonsbestijging. K.L.M. nam passagiers van B.E.A. over De werktuigkundigen van het Britse vliegveld Northolt zijn nog steeds in sta king. Vijfhonderd passagiers, die voor de British European Airways hadden ge boekt, namen passaige bij buitenlandse maatsdhaippijen, o.a. de K.L.M. tot Am sterdam en Hamburg. Voor de reis naar Berlijn worden dan luchtbrugvliegtuigen gebruikt. De voorbereiding van een Europese Assemblée (Van onze Parlementsredacteur) Minister-president Drees herinnerde er gistermiddag in de Tweede Kamer aan, dat de landen van het pact van Brussel hebben besloten tot instelling van een studiecommissie van 18 personen, die de wenselijkheid van de samenstelling van Europese Assemblée zullen bestu deren. Naar wij nader vernemen, heeft dr Drees voor de Nederlandse delegatie drie man de volgende personen uit genodigd: P. A. Kerstens. voorzitter, ir A. Albarda en dr J. A. H. J. S. Bruins Slot, leden. In de Franse delegatie, die uit vijf man bestaat, zullen in ieder geval zitting hebben Blum, Herriot en Rey- naud. De Engelsen zitten met de moei lijkheid, dat zé eigenlijk de ras-federalist Duncan Sandys moeten aanwijzen, maar deze conservatief, schoonzoon van Chur chill staat by de Labour nu niet bepaald in een best blaadje. Overigens heeft Engeland nog andere bezwaren, doch welingelichte kringen nemen aa Groot-Brittannië binnen enkele maanden volledig voor het federalisme gewon- Vijf-en-tivintig-honderd tvormen per vliegtuig Het Amerik. vrachtschip „Swarthmore Victory", dat met een aantal tropische vogels, olifanten, slangen en apen vi Amerikaanse dierentuinen op weg naar Californië, zond op ongeveer 1000 mijl van de thuishaven een SOS uit, o: dat de dieren honger hadden. Direct een vliegtuig opgestegen met 2500 w< men voor de vogels, zes balen hooi vc de olifanten en ander voer. Tojo veroordeeld tot de strop De Japanse oud-premier Tojo is ver oordeeld tot de strop, evenals Doihara, de Lawrence van China, minister Hirota en de generaals Itagaki, Kimura, Matsui (die in Nanking in 1937 meer an 40.000 Chinese burgers aan palen liet binden- en met bajonetten afmaken. Red.) en Muto. Gebleken is, tijdens dit proces dat 27 procent der door Japan gemaakte krijgsgevangenen is omgekomen. Hitler had geen leiders capaciteiten Fritz Wiedemann, d'ie Hitler in 1914 1918 korporaal maakte, en die thans voor zuiveningshof terechtstaat, daar hij -later een baan van zijn vroegere onder geschikte aannam, verklaarde tijdens zijn proces, dat „hij1 Hitier indertijd had voor gedragen voor het IJzeren Kruis, omdat hij hem een dapper en betrouwbaar sol daat vond, maar hem niet had bevor derd, aangezien hij' .in hem geen leiders capaciteiten had gezien." Londense Roer-conferentie veroorzaakt protest te Parijs Ratificatie der „aanbevelingen" inz. Duitsland in gevaar Frankrijk isoyergevoelig geworden. En de roerselen van Marianne's psyche hebben geleid tot oproerigheid betreffen de het Roergebiejï. Zulks kwam tot uiting in bijna alle Franse bladen, maar ook op de Zesmogendhéden-conferentie zelf, di thans te Londén aan de gang is. E Franse gedelegeerde heeft daar krachtig geprotesteerd tegen het besluit, de voor lopige eigendom van de Roer-industrieën aan Duitsland te^rug te geven. Dit protest is' in strekking gelijk aar dat van de Franse minister van Buiten landse Zaken, Robert Schumann. Frank rijk blijft op heé standpunt staan, dat de bevoegdheden van het internationale or gaan voor de Ro"<»r, zich moeten uitstek ken tot de controle o^r het beheer van de steenkool, oh staalindustrie, -,"- niet zich beperken mogen tot de zing van haar producten. Reuter meldt nog uit Parijs, dat het Brits-Amerikaanse plan zo'n storm van protest in de Franse hoofdstad heeft Veroorzaakt, dat de rege ring haar standpunt aangaande de Lon dense aanbevelingen van de Zesmogend- heden betreffende Duitsland (in het voor jaar te Londen Opgesteld) zou kunnen De regering is gebonden door herzien. resolutie van de Nationale vergade ring. En hierin Wordt bepaald, dat rati ficatie slechts kan plaats vinden op voor waarde van internationalisatie der Roer- mijnen en de sleutelindustriën. Frankrijk vindt, dat de Westelijke geallieerden lichtvoetig over het Duitse vraagstuk heenstappen uit angst voor de Sowjet- Unie. President Auriol en Eduard Her voorzitter van de Nationale verga dering, hebben de scherpste critiek uit geoefend. Ook de onder vergunning der Sowjets verschijnende bladen vallen de Roer-conferentie op verwoede wijze AMERIKAANS VLOOTBEZOEK AAN BELGIË De Amerikaanse'torpedojagers „Purdy" „Bristol" brengen momenteel een be zoek aan resp. Antwerpen en Gent. Winkelbedienden hebben bezwaren tegen sluitingsontwerp De berichten betreffende het winkelsluiti ngsontwerp hebben onder de winkelbedienden grote onrust gewekt. De bedryfsunie der samenwerkende handels- en kantoorbediendenorganisa- verzocht minister Van den Brink telegrafisch om een audiëntie, teneinde de bestaande bezwaren tegen het voor- het sluitingsuur van de win kels op 7 uur des avonds te stellen en 'n het vervolg een avond in de week (er wordt gesproken van Donderdag) de winkels tot 10 uur open te houden, te bepreken. »- GOUDADER VAN ACHT KILOMETER ONTDEKT In Kibigori (Kenya) is een goudader ontdekt, die zich minstens schijnt uit te strekkan. Spoorwegrechercheurs stalen voor 7 mille bijeen De beide Enschedese spoorwegrecher cheurs M. S. en H. V. werden na eer onderzoek door de Enschedese recherche en de Utrechtse spoorwegrecherche ge arresteerd. Gedurende ruim een jaar hadden zij verschillende goederen uit door hen bewaakte loodsen en wagons ontvreemd, ter waarde van ongeveer f7000. Een groot deel van het gestolene kon te Delfzijl, waar het via een kennis de handel werd gebracht worden ach terhaald. HET GEVAAR IS GROOT EN ER IS GEEN TIJD TE VERLIEZEN. Paus Pius XII heeft gisteren 30 gedelegeerden van het tweede congres der Europese Federalisten aangespoord krachtiger dan ooit te ijveren voor inter nationaal begrip. „Het gevaar is groot en geen tijd te verliezen", aldus de Paus. Het congres heeft een economische motie aangenomen, waarin o.a. een Euro pese eenheidsmunt, gebaseerd op het goud, wordt gevraagd, en slechting van de tolmuren van Europa. Barbertje (v.Mook) moest hangen; dr Beel wierp hem voor de leeuwen Romme en Van der Goes construeren zakelijk motief (Van onze Parlementsredacteur) Het was bepaald jammer, dat dr Van Mook gisteravond niet in de Tweede Kamer was. Was hU er wel geweest, dan had hy' enige pogingen kunnen zien gedaan wor den, om zyn ontslag, dat voor een groot deel om persoonlijke redenen is gegeven, te doen voorstellen als grotendeels op zuiver zakelijke gronden te bebben plaats tegen hield vol, dat de voorwaarden wa ren losgelaten en zag hierin een nieuwe concessie aan de republiek. Lunshof en de rechter. Uiteraard werden bij de replieken die vandaag werden voortgezet nog vele onderwerpen behandeld. Zo v de heer Tilanus, een commissie ir stellen, om instructies voor ambtenaren in oorlogstijd op te stellen, verweet de heer Van der Goes van Naters aan de heer Tilanus, dat hy enig geloof hechtte aan de beweringen in de brochure van Lunshof tegen Van Heuven Goedhart en Frans Goedhart (fantasterijen van de toekomstige redacteur van de Telegraaf- in-spe, thans redacteur van „De Neder lander" aldus werd deze pennevrucht ge karakteriseerd), waarop de heer Tilanus aanried, de rechter in te schakelen, wan neer er werkelijk sprake zou zijn van laster en onthulde de heer Wagenaar (comm.), dat zich in de P. v. d. A. een spionnagecentrum bevindt. Het college van minister Lieftinck. Uit het drie-uren-college van minister Lieftinck-stippen wij slechts enkele za kelijke mededelingen aan. De sanering van de betalingsbalans is nu de hoofd moeilijkheid, die het financiële beleid beheerst. Voor 1948 wordt verwacht, dat de invoer voor 60 pet. door de uitvoer zal worden gedekt, terwijl voor 1949 een dekking van 68 pet. wordt berekend. De oorlogsschade is al voor een groot deel bij voorschotregeling behandeld. Alleen in bijzondere gevallen, bijv. bij plaatse lijke werkloosheid en in het belang van de industrialisatie, kan worden afgewe ken van de aangenomen gedragslijn, het uitvoeren van openbare werken te beper ken. (De heer Schouten bepleitte de zelfde uitzondering op grond van de noodzaak van verhoging van de bodem productie, met name door verdere inpol dering van de Zuiderzee). De verlaging van de loon- en inkomstenbelasting is ook al nodig op zich zelf en nog meer door de prijsstijgingen. De verhoging van de omzetbelasting is ook nodig in Bene- lux-verband. Mogelijke sociale repercus sies moeten worden opgevangen door dif ferentiatie van het tarief. Bij de her ziening van de fiscaal-toelaatbare af schrijving zal de vervangingswaarde theorie niet zonder meer worden aan vaard, al komt er wel verbetering. Een wetsontwerp is in voorbereiding ter ver fijning van de dividendstop. Aan deze geschiedenisombuiging maak. ten zich schuldig de heren Van der Goes van Naters (Arb.) en Romme (KVP), vooral de laatste. De heer Schouten toonde zich verheugd over de openhartige mededelingen van dr Drees, bijv. het feit, dat bij de kabinetsformatie al afgesproken was, dat dr Van Mook de inhuldiging van Koningin Juliana verdwijnen. Fijntjes kapittelde hij echter de Regering, die er niet in was geslaagd, dit ontslag in de juiste sfeer te doen lopen. Hij ging uiteraard met dit ontslag accoord: daar heeft hij reeds jaren, op Zakelijke gronden, op gehamerd. Dit had den de heren Romme en Van der Goes van Naters niet gedaan: integendeel, zij hebben, in navolging van de kabinetten- Schermerhorn en Beel dr Van Mook steeds de hand boven het hoofd gehou den, als zijnde de juiste man op de juis plaats. Nu meende de heer Van der Goes van Naters, dat dr Drees te weinig had onderstreept, dat DE reden van ontslag was geweest een „peilloos" diep verschil van inzicht tussen dr Van Mook en Haag over het karakter van de int< regering, met name over de vraag, of de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon hier zitting in moest hebben of niet. Prof. Romme sloot zich hierby aan, doch had ook nog andere bezwaren, waardoor hij „niet met onverdeeld genoegen" dr Drees had geluisterd. Deze had nl. zelf als juiste ogenblik van aftreden dacht de datum van instelling van de interim-regering. Prof. Romme vond daar entegen het ontslag op de juiste tijd ge geven, nl. onmiddellijk na de practische voorbereiding, van deze interim-regering. Nu reeds kunnen wij constateren, verschil van opvatting over het karak ter der interim-regering niet oorzaak van het ontslag is geweest. Het ontslag stond bij de kabinetsformatie reeds vast, toen dit karakter nog geheel in nevelen gehuld was. Toen reeds moest, onder KVP-druk, Barbertje van Mook hangen: dr Beel wierp hem reeds voor de leeu wen! Dr Beel, de man, die Van Mook's beleid jarenlang dekte en niet, zoals de heer Schouten deed, evenals de heer Tilanus, en gelijk ook in ons blad her haaldelijk is betoogd, op zuiver zakelijke ironden Van Mook's verdwijnen kon mo tiveren. En achter de kleine doctor Beel staat steeds de schaduw van de grote professor Rommedie zich er hoge lijk verbaasd over toonde, dat dr Van Mook meende, dat de datum van zijn ontslag discutabel was. Dé houding tegenover de republiek. De heren Romme en Schouten consta teerden met nadruk, dat de lijn van de politiek t.o.v. de republiek niet is omge bogen: geen politieke besprekingen vóór de bestandsschendingen ophouden ei •goederenverkeer is gewaarborgd. misschien de methode veranderd, aan de zaak is vastgehouden. Uiteraard hand haafde de heer Schouten zijn standpunt, dat ieder overleg met de republiek tijd verlies betekent en in strijd is met de ook door de huidige Regering erkende souvereiniteit en verantwoordelijkheid Nederland. De heer Weiter daaren- Fokkerfabrieken verhuizen naar Schiphol Nu definitief beslist is, dat de Fokker fabrieken in haar geheel naar Schiphol verplaatst zullen worden, begint Maan dag het werk aan het eerste project: de grote reparatiehal, die 165 m lang en breed wordt, en na een jaar gereed zal zijn. De bouwtijd van de gehele fabriek, die in de Z.W. hoek van het veld aan de Ringvaart komt te liggen, en waar 3000 arbeiders werk zullen vinden, wordt op 4 jaar geschat. CANADA EN VER. STATEN OVER GEZAMENLIJKE DEFENSIE Canada en de Ver. Staten zullen vol gende week besprekingen voeren over dt samenbundeling van hun oorlogsindus trieën en over de uitwisseling van mili tair materiaal. ORCHIDEEËN VOOR MEVR. TRUMAN. Prins-regent Karei van België heeft De Scandinavische defensiecommis- evrouw Truman per vliegtuig een boe-Isie (Noorwegen, Zweden, Denemarken) ket orchideeën gezonden. Ivergadert Maandag as te Stockholm DAT de Haarlemse Rechtbank de 19-j. ambtenaar van de Prov. Griffie te Haar lem wegens uitgifte van valse paspoor ten tot 10 mnd. veroordeelde, waarvan 5 mnd. voorwaardelijk. DAT gisteravond te Vlaardingen de opslagplaats van de aannemer J. Verhey en de timmermanswerkplaats van J. Blok geheel uitbrandden. DAT benoemd werd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau de heer H. Aten, hoofd van een Gereformeerde la gere school te Emmererfscheidenveen. DAT 13 en 14 Nov. te A'dam een in ternationaal congres van de World Friendship Federation gehouden wordt. DAT de „NIWIN-maand-actie" te Utrecht f 2546,30 opbracht, waarvoor 509 Kerstpakketten kunnen worden uitge- DAT volgens de Amelose historicus mr G. J. ter Kuile de bij Gramsbergen opgegraven ridderspoor niet van goud is, maar van ijzer met een koperen of bronzen spits. DAT voor het Utrechtse B.G. 15 jaar (m.a.) geëist werd tegen de 41-j. R'dam- mer J. Burgers, die te Amersfoort ge vangenen naar de plaats van terecht stelling leidde en 12 j. m.a. tegen de kampbewaker H. C. v. Helsdingen. DAT in Nederland op 6 Nov. jl. voor f 143.666.118 aan muntbiljetten in om loop was tegen voor f 143.870.800 op 30 October. DAT binnenkort wordt opgericht een vereniging „Onze Luchtmacht" met Prins Bernhard als beschermheer en luit.-gen. b.d. L. H. van Oyen als voor zitter van het voorlopige bestuur. DAT Ged. Staten van Brabant voor stelden het Herdenkingscomité Brabantse Gesneuvelden f 1500 te verstrekken voor de inrichting van het eregraf in de oude Willibrorduskerk te Waalre. DAT de Rijkslandbouwconsulent ir P. Lammers 15 Nov. om kwart voor 8 des avonds een radiocauserie houdt over de teelt van fijne peulvruchten. DAT de door de Kruidendrooginstalla tie te Doornspijk afgeleverde producten in het buitenland grote belangstelling trekken en wij op de komende Torontose beurs met Veluwse kruidenmonsters uit komen. DAT het spoorweginspectiebureau voor de mijnstreek te Heerlen omstreeks de jaarwisseling naar Maastricht over geplaatst wordt. DAT de St. Crt. van gisteren een be schikking uitoefening botvisserij bevat, verschillende prij zenbeschikkingen stro waren, een vergunning broodbakkerijen en een eerste wyziging arbeidsregeling kleine metaalbedrijven. DAT de Van Doornes Autofabrieken te Eindhoven, mede met het oog op de export van de daar te bouwen vracht auto's naar Z.-Amerika, te New-York een in- en verkoopkantoor wil openen. DAT de vierde van de 12 „Convairs" voor de K.L.M. gistermiddag uit Amerika op Schiphol arriveerde na een reis on der ongunstige weersomstandigheden. DAT ter propagering van de verkoop van kinderpostzegels de Spoorwegen een bus beschikbaar stellen, die van 15 Nov. tot 31 Dec. ons land zal afreizen. DAT de echtgenote van de heer W. de Berg te Haarlem gisteren het leven schonk aan een drieling, twee meisjes en een jongen, elk meer dan vier pond we gende en allen, evenals de moeder, kera- DAT dr G. W. A. Pruis, oud-genees- heer-directeur van het Tjideres-zieken- huis op Java, op 17 Nov. om 17.45 uur via Hilversum II spreekt over „Het Ryk overzee" t.b.v. de Simavi. DAT de heer Henri A. v. Eysden Jr is benoemd tot directeur van de Residen tie-operette. DAT Woensdag de tentoonstelling van de Münchener Pinacotheek in het Ryks- museum te A'dam wordt gesloten en naar Parijs gaat. DAT het Ned. Kamerkoor o.l.v. Felix de Nobel momenteel in Engeland op treedt. DAT het proces tegen de vier S.D.- satellieten uit Assen, Van Droffelaar, Sluiter, Lamberts en Lammerse op 18 Nov. door het Asser B.G. wordt beëin digd. DAT er op Terschelling gewerkt wordt aan een nieuwe landweg van 60 km lengte. DAT de traditionele Ned. exportarti kelen als pootaardappelen, bloembollen, vee, textiel, e.d. niet onder de onlangs door de Unie van Zd.-Afrika afgekon digde invoerbeperkingen vallen. DAT de Ver. van leerlingen der Mid delbare Kunstnijverheidsschool „Arti" te Maastricht deze week haar 30-j. be- DAT de bekende choreografe Gertrud Leistikow dezer dagen te A'dam is overleden. DAT per 1 Dec. aan de directeur van het K.N.M.I. te De Bilt, H. Keyser, we gens bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd eervol ontslag verleend is. DAT vandaag tijdens een bijzondere plechtigheid op de luchtbasis Deelen bij Arnhem de eerste Nederlandse radar- monteurscertificaten uitgereikt werden. Niet recht De verhouding stad tot platteland geeft menigmaal aanleiding tot het maken van tegenstellingen. Veelal ligt dc tegenstelling dan zo. dat het platteland bij de stad wordt achtergesteld. Ook in het loonvraagstuk komt dat tot uiting. Bij de bezoldiging van het rijkspersoneel bijv. zijn de gemeenten verdeeld in drie klassen en de plattelandsgemeenten lig gen dan over het algemeen in de laagste klasse. Steeds is dat verdedigd met een beroep op de lagere kosten van levens onderhoud in zulke gemeenten. De be trokkenen hebben daar voortdurend te gen geageerd, omdat hier andere, hogere uitgaven tegenover staan. Maar voor deze regeling is wellicht toch iets te zeggen, al verdient het de aandacht, dat men in het bouwbedrijf b.v. dit systeem op belangrijke punten doorbroken heeft. Anders komt de zaak te staan, wan neer men let op de salariëring van het gemeentepersoneel in de kleinere ge meenten. Als uitgangspunt heeft men daar genomen het salaris van de ge meentesecretaris. De grootte van dit sa laris heeft men bepaald naar de grootte van de gemeente. Hoe meer inwoners, hoe groter salaris. Met deze regeling kan men vrede hebben, evenals met het voor stel van de commissie-Ubbink om de eerste secretarie-ambtenaar 80 procent van het salaris van de secretaris te ge ven. Een eerste ambtenaar in een eerste klas gemeente verdient dus meer dan een dito ambtenaar in een gemeente derde klas. Maar en daarmee vergroot men de tegenstelling stad-platteland on nodig nu heeft men verder bepaald, dat een eerste ambtenaar in een tweede klas gemeente niet 80, doch maar 76 pro cent van het secretaris-salaris krijgt en in een derde klas gemeente slechts 72 procent. Door deze regeling worden de secretarie-ambtenaren op het platteland dus tweemaal gekort. Zulk een regeling is onhoudbaar. Niet alleen en niet aller eerst omdat de ambtenaar in een kleine gemeente het over het algemeen druk ker heeft dan zijn collega in de stad, maar vooral omdat door deze dubbele korting de trek naar de grotere plaatsen des te sterker zal toenemen en het plat teland zijn goede krachten voor en na zal kwijtraken. En dat is allerminst in het belang van de gemeenten. Bovendien dreigt hier nog een gevaar. Wanneer de kleine gemeenten het met tweede of tweede-rangskrachten moeten gaan doen. Wanneer daardoor de gemeentelijke ad ministratie niet op het peil staat, waarop ze behoort te staan, dan zullen degenen, die voor centralisatie en samenvoeging van gemeenten zijn, dit straks aangrij pen als een reden om de kleine gemeen ten op te ruimen. Ze hebben dan immers het bewijs geleverd, dat ze met het hui dige tempo niet meekunnen. Daarom dient èn in het belang van de ambtenaren èn in het belang van de kleine gemeenten zelf de regeling van de commissie-Ubbink niet te worden aanvaard. Het platteland heeft, evenals de stad, recht op goede krachten. Voorstel van Cochran wordt beginselprogramma Volgens een Aneta-telegram uit Bata- a, heeft de republikeinse minister van voorlichting, Natsir, via een bericht van radio-Djokja, gisteravond aangekondigd, dat Nederland en de republiek in begin sel tot overeenstemming zijn gekomen de politieke besprekingen te hervat met tussenkomst van de Commissie Drie en het voorstel-Cochran als be ginselprogram, mits dit het officiële voor stel der Commissie van Drie wordt. Na deze informele oriënterende besprekin gen kan men verwachten, dat de onder- .elingen tussen Nederland e republiek, wanneer deze kunnen worden hervat, niet veel tijd in beslag zullen :n. Het tijdstip, waarop deze onder handelingen kunnen worden heropend, kan echter nog niet worden vastgesteld. Er bestaat geen reden voor pessimisme doch evenmin voor overdreven optimis- daar de toestand zich elk ogenblk kan wijzigen, aldus Natsir. (Wij laten dit alles op rekening van Natsir, die gaarne met bepaalde bedoe lingen een verkeerde indruk wekt.. Red.) Driehonderd gevechten in (wee weken. Aan de voorwaarde der Regering, dat het uit moet zijn met de incidenten, alvorens er met de republiek kan wor den onderhandeld, wordt niet voldaan. In tegendeel neemt het bloedvergieten toe. Het Nederlandse leger meldde, dat e op gisteren in twee weken tyds 30.' cidenten zijn voorgekomen, waarbij 47 personen het leven verloren, 46 werden ontvoerd en 18 gewond. Er werd gescho ten op kampementen en voertuigen; er werd gesaboteerd, geplunderd en brand gesticht. Ook bezuiden Pemalang en Pe- kalongan, wordt ernstige onrust gemeld. Het aantal moorden steeg opnieuw, vooral by Banjoemas en Boemiajoe. Neder landse troepen waren weder genood zaakt, de status-quo-lyn te overschrij- omdat zij beschoten werden. Zij doodden 6 terroristen en namen er 10 gevangen, doch aan onze zijde waren er geen slachtoffers. Pakistan knoopt betrekkingen aan met Djokja. Onder de neus van onze Regering is „De Zwevende Hand" speelde rovertje Tot de politie een spaak in het wiel stak Tien veelbelovende Heerlense jongelie- lieden tussen 17 en 12 jaar hadden zich onder leiding van een 14-j. bakkersleer ling verenigd tot een bende, die zij hoogst romantisch „De Zwevende Hand" noem den. Zij hielden zich bezig met allerhan de kleine diefstalletjes, gewoonlijk zo gering, dat de gedupeerden maar niet eens aangifte deden. Toen zij echter een wat grotere slag sloegen en uit een bestelwa- 'ier kg. marsepain en een fles wijn weghaalden,werd de politie erbij gehaald. Waarna de bende roemloos overleed. Gratie voor Loesberg. Aan J. H. Loesberg, door het B.G. te Den Bosch ter dood veroordeeld, is gra tie verleend; de straf is in levenslang veranderd. Hy nam in October 1944 deel aan de overval op de Vloeiweide. de Pakistanse goodwill-commissie. die Batavia bezocht, doorgereisd naar Djokja, waar zij diplomatieke betrekkingen wil aanknopen, blijkens een verklaring van haar voorzitter Hatim Alawi. Hij heeft reeds Djokja verzocht om accomodatie voor een consulair kantoor. Communist naar republiek. Het Birmaanse parlementslid Thakin, van de anti-fascistische bond voor volks vrijheid, een communistische mantelorga nisatie, bevindt zich thans te Djokja en zal daar, volgens Antara, een maand blij ven. Hij heeft officiële opdracht der Bir maanse regering om Djokja te bezoeken en heeft reeds ontmoetingen gehad met Soekarno en de republikeinse minister van buitenlandse zaken. Hadji Salim. Commissie van Drie rapporteert. De Commissie van Drie zal haar vier de interim-rapport, lopende van half Juni, binnen enkele dagen bij de Veilig heidsraad indienen. Acht motoren en 72 passagiers... De acht motoren van het grootste .„landvliegtuig" ter wereld worden mo menteel voor rekening van de „British Aeroplane Company" in de luchtreus, die 72 passagiers zal 'kunnen vervoeren, aan gebracht. KRAAI EN KALKOEN (Van onze Parlementsredacteur) Ik ben teleurgesteld over prof. Romme, aldus de heer Weiter gister avond in de Tweede Kamer. Ik begrijp wel, dat hij in een moeilijk parket zit, nu hij ziet, dat zijn drie jaar politiek gezwoeg geen resultaat heeft. Maar ik had graag gewild, dat hy zyn goede humeur had bewaard en mij, op het voetspoor van de Amerikaanse jour nalisten, die zich in Truman vergisten, een diner had aangeboden, waarbij hij prof. Romme de kraai en ik de heer Weiter de kalkoen zou moeten Prof. Romme, die de heer Weiter nl* spreker opvolgde, nodigde zijn rivaal onmiddellijk uit, staande de vergade ring. Op één voorwaarde echter: be halve des heren Welter's aangenaam gezelschap moest hy nog iets bij het etentje meenemen, nl. de verbeelding, in Nederland dezelfde machtspositie te hebben veroverd als Truman in Ame rika. (Tekenend voor prof. Romme, dat hij „gelijk hebben" verbindt aan het bezitten van een politieke machts positieJ. Tamelijk koud Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelyk nog op vele plaatsen nevel of mist, welke later bijna overal ver dwijnt. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid. Droog en tamelijk koud ZON EN MAAN. Zaterdag 13 Nov. Zon op 7 56. onder 16.52. Maan op 15.46, onder 03-55. 15 Nov. V. M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1