|liettter fnhsd]t (üeurmil MARIANNE HEEFT WEINIG TREK in geserveerde „roer-eieren"! De Zes-mogendheden-conferqritie heden te Londen begonnen Wist U ï)ON»ERDAG 11 NOVEMBER 1948 BUREAUX: Hogewoerd 103. Tel dir en redactie 20408; Adm 22710 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: 4-15 per kwartaal; 135 per maand; 0.32 per week ADVERTENTIÊN: ƒ0.18 per millimeter (Bu contract belangrijke korting.) DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuasttcf) is gljebleuen myn hert in tcghenspocf Negen en twintigste jaargang No. 7660 Oegstgeests Raad ontving sluitende begroting over '49 Zie pag. 2 Volgens Renter zal de zes mogendheden-conferentie, die heden in besloten zitting te Londen begon, de bevoegdheden en taken van een intern, contrölelichaam voor het Roergebied uitwerken. De geografische grenzen van het Roergebied zullen be paald worden, de juridische grondslag van het internationale lichaam en de juiste wijze waarop het zal werken. Tot de bevoegdheden behoren de verdeling tussen bin nenlands gebruik en de export van kolen, cokes en staal uit het Roergebied. De landen van de Benelux zal het aangenaam zijn te ervaren, dat voor hun belangen wordt opgekomen. En zie hier „des Pudels Kern": er moet controle zijn, dat de Duitse autoriteiten in de bui tenlandse handel geen ongewenste prac- tijken toepassen. Inmiddels hebben En geland en de Ver. Staten aan de Franse militaire gouverneur in Duitsland, gen. Koenig, doen weten dat de overdracht van de voorlopige eigendom der in dustrieën van het Roergebied aan Duitse beheerders wordt doorgezet, ondanks de Franse oppositie. Zoals men weet, blijft de Franse rege ring ten sterkste gekant tegen het plan, dat in de naaste toekomst een vrij ge kozen Duitse of West-Duitse regering over de uiteindelijke eigendom van de Roer-industrieën zal beslissen. En toch zal Washington het Franse protest be leefd doch beslist afwijzen. Amerika ver wacht van het Roergebied in de toe komst „selfsupporting", terwijl produc tieverhoging voor heel Europa een in tensief belang is. Welke waarborgen cr gegeven zullen worden tegen een herle ving van een industrieel oorlogspoten- De praeludiën van het Atlantisch Pact Groenland, Azoren, IJsland en Noorwegen van strategisch belang In aansluiting aan het door ons reeds gepubliceerde, betreffende het Noord- Atlantisch-pact, verluidt, dat de nieuwe eerie voorbereidende besprekingen wel dra zal aanvangen. Men zal dan beslis sen, welke strategische gebieden door een Atlantisch veiligheidspact bestreken zullen moeten worden. Zo zijn, strate gisch gezien, voor de Ver. Staten van be lang, o. a. Groenland en de Azoren, resp. Deens en Portugees gebied, alsmede IJsland en Noorwegen. De kwestie is nu of de betrokken landen moeten worden Uitgenodigd aan het pact deel te nemen, ofwel het gebied in kwestie onder be palingen van het pact moeten worden gesteld, zonder aansluiting echter bij de Unie der zeven landen. Het plotselinge bezoek van Amerika's minister van de fensie, James Forrestal, aan Europa, co- ordineert men met de behoeften van de West-Europese Unie op militair gebied. De ontwerp-voorstellen voor het pact bevatten geen enkele bepaling, waarbij enig onderdeel van de strijdkrachten van een buitelandse mogendheid in vredes tijd, op Engelse bodem zou worden ge- etationneerd, aldus de Britse onder-minis ter van B. Z. in het Lagerhuis. Men ver wacht, dat het Veiligheidspact tussen de V.S., Canada en de landen van de West- Europese Unie in Januari zal worden ge sloten en ondertekend. Geheimzinnige moord bij Box meer opgelost Zoals bekend werd in September j.l. nabij Boxmeer het lijk gevonden van een ong. 30-j. vrouw, dat daar een tiental dagen gelegen moest hebben. Tevens werd een zekere H. met een koffertje met vrouwenkleren aangehouden Wegens illegale grensoverschrijding. H., die eerst hardnekkig ontkende, heeft na een uit gebreid onderzoek en langdurig verhoor tenslotte bekend, deze moord gepleegd te hebben. Tijdens een twist heeft hij de Vrouw met een pistoolschot gedood. GEEN ONTMOETING TRUMAN-STALIN In de wereldpers circuleren berichten over een eventuele ontmoeting tussen Truman en Stalin. Robert Lovett, waar nemend minister van Buitenlandse Zaken der V.S., heeft dit tegengesproken even als Trumans assistent, Eben Ayers. Montgomery op bezoek bij minister Drees Gisteren besprekingen op Oorlog (Van een onzer verslaggevers) Vanochtend heeft veldmaarschalk Mont. gomery gedurende een uur een bezoek gebracht aan minister-president, dr W. Drees. In een grote Rolls Royce, van de Britse ambassade, arriveerde de maar schalk, in gezelschap van majoor Lun- gen van de Generale Staf, omstreeks half elf aan het kabinet van minister Drees, op het Plein 1813, te Den Haag. In een tweede auto had de Britse am bassadeur, Sir Nichols, plaats genomen. Op het bordes werd Montgomery ont vangen door kapt. ter zee C. Moolen- burgh, toegevoegd aan het kabinet. Ruim een uur vertoefde lord Montgomery bij minister Drees. Ondertussen had zich een groot aantal belangstellenden ver zameld voor de ingang van de oprijlaan. Hier stonden ook de motoren van de be geleide marechausseé's te wachten.' Na het onderhoud deed minister Drees de maarschalk persoonlijk uitgeleide. Foto grafen namen hun kans waar. Toegejuicht en nagewuifd door het publiek, vertrok Monty naar de Britse ambassade. Tegen het middaguur reed hij opnieuw uit, nu naar Soestdijk, waar hij in audiëntie werd ontvangen door Koningin Juliana. Met het Koninklijk gezin gebruikte hij ver volgens de lunch. Vanavond biedt minister Schokking in kasteel „Oud Wassenaar" een diner aan, waaraan 30 genodigden met hun dames zullen aanzitten. Na besprekingen op de Generale Staf heeft Monty gistermiddag gedurende anderhalf uur besprekingen gevoerd op bet ministerie van Oorlog. Van tevoren was Prins Bernhard op het Plein no. 4 geweest. tieel, dient Marianne nog af te wachten. Op deze conferentie wordt Nederland vertegenwoordigd door dr Hirschfeld, econ. adviseur aan het min. van Buiten landse Zaken. (Men zie 't Verklaarde Uitzicht van heden). Deviezenv er gunning voor koude oorlog99 (Van onze parlementsredacteur) Bij de aanvang van de vergadering van de Tweede Kamer stelde de heer Vermeer (Arb.) aan minister Lieftinck de mondelinge vraag, of hij in „De Waarheid" had gelezen, dat de E.V.C. .000 francs heeft overgemaakt ten be hoeve van de stakende Franse mijnwer kers en of voor deze overschrijving, die geen ander doel kan hebben dan de .Bolsjewistische koude oorlog" tegen West-Europa te helpen financieren, in derdaad van overheidswege een devie- zenvergunning is afgegeven. Tijdens het stellen van de vragen riep de heer Wagenaar „Hulde". Het antwoord de minister was kort maar krachtig op de eerste vraag „ja" en op de tweede i". Op een nadere vraag van de heer Vermeer antwoordde de bewinds dat de uitkering niet via overheids instanties of de Ned. Bank heeft plaats gehad. De deviezen-recherche stelt een •nderzoek in. Terwijl minister Stikker al weer in een K.L.M-toestel op de terugweg is, bereikte ons nog deze foto, gemaakt tijdens het onderhoud met de repu blikeins vice-president Mohammed Hatta. Min. Stikker naar Nederland Hij ziet „enige mogelijkheden" Minister Stikker is hedenmorgen van Batavia naar Nederland vertrokken, uit geleid door dr Beel en de heer Cochran. Mr Blom reis eveneens naar Nederland. Mr Stikker zeide nog, dat hij niet als minister van Buitenlandse Zaken, doch als vertegenwoordiger van het kabinet Indonesië had bezocht. De sfeer in Kalioerang was „allright", aldus de mi nister, die vervolgde: „U allen weet, dat er een klein incident naar aanleiding van een brief geweest was, doch ik meen dat dit thans gesloten is. Gisteren ont ving ik een brief van Hatta, waarin de zaak wordt verklaard, zodat het incident nu gesloten is." Op de vraag of de be spreking een succes was geweest, ver klaarde de minister dat er „enige mo gelijkheden" waren. De toestand was niet zo ernstig als toen hij kwam, doch ver eiste nog steeds „ernstig overleg" met de Nederlandse Regering. Communistische doorbraak poging op Java Sjarifoeddin heeft een zwaar gewapende bende Een Nederlands legercommuniqué te Batavia meldt, dat de communisten op het gebergte van de Lawoe, die naar hel Noorden en het Westen pogen uit te bre ken, 1500 man sterk zijn. Bij hen bevindt zich de groep-Sjarifoeddin, die 500 kara bijnen, 15 lichte mitrailleurs, 5 zware mi trailleurs en 30 stenguns bezit. De repu blikeinse resident van Tapanoeli (Suma tra) heeft Sibolga verlaten, nadat dit be zet werd door een zekere majoor Bedjo, die weigert de stad te ontruimen. In de republiek zijn thans 25.000 men sen gearresteerd. De communistische mantelorganisatie, Sobsi steekt het hoofd weer op en de voorzitter, mr Soeprapto, heeft vrijlating geëist van de verdachten. Met vuur en petroleum gespeeld en verbrand De 15-j. leerl.-monteur A. Romeyn te R'dam moest dezer dagen met een van zijn maats een wasteil met vuile petro leum in een riool ledigen, maar stortte de petroleum op een open veld uit om er daarna de brand in te steken. Natuurlijk ontstond er een vuurzeetje en Romeyns kleren vatten vlam. Hij sprong in een bak met water, maar moest naar het zie kenhuis Bergweg worden overgebracht, waar hij diezelfde avond overleed. Ontbijtkoek en stroop ook duurder Ontbijtkoek van klasse C. (klasse en prijs moeten op de verpakking zijn aan gegeven) is één tot 5 ct. per koek duur der geworden, al naar gelang de grootte en de verwerkte grondstoffen. De zwarte stroop is 11 ct. per kg duurder, los uitge wogen, of 5 ct. per pot van een pond. De prijs van gearomatiseerde tarwebloem, die de eerste tijd na de bevrijding wel als vlapoeder werd gebruikt, doch nu van geen betekenis meer is, werd vrijge geven. PAUL HOFFMAN NAAR CHINA? Te Washington wordt gemeld, dat de heer Hoffman, hoofd der ESC.A., in De cember China zal bezoeken. DERTIG JAAR NA 1918 Op 11 Noveknber 1918 voer een zucht van verlichting door de wereld. Er was wapenstilstand, na een hevige oorlog. Dertig jaar liggen tussen deze datum en het heden. En in dit tijdsbestek bete kende een periode van bijna zes jaar opnieuw een verbeten strijd tussen de volkeren. Uit de vrede, die verworven werd, is de dreiging van een nieuwe oorlog geboren. Maar op de slagvelden van Europa en ook op die van Azië, staan de houten kruisen in lange, onaf zienbare rijen. Als een aanklacht. Van daag werd in alle geallieerde landen „Wapenstilstandsdag" gevierd, „Re- membrance-day". Bij de oorlogsmonu menten zijn kransen gelegd. Stafmu ziekcorpsen hebben sombere muziek doen horen. Oudgedienden hebben ge marcheerd en hun gevallen kameraden van meer dan dertig jaar geleden, of uit de tweede wereldoorlog, herdacht. En in allen heeft voor enkele ogenblikken de overtuiging gegloeid van dit nooit meer te willen, omdat het verschrikke lijk was. „Lest we forget", opdat wij niet vergeten, want op de slagvelden is er de stille klacht van de tienduizenden hou ten kruisen. Daar liggen de vielen voor onze vrede. Laten nooit vergeten In Brussel heeft, prins-regent Karei vanmorgen een krans gelegd op het graf van de Belgische onbekende soldaat. President Truman heeft het Amerikaanse volk opgeroepen „Wapenstilstandsdag" te vieren als blijvende aanhangers van de beginselen, waarvoor de U.S.A. vocht. Generaal Omar Bradley, chef van de Amerik. generale staf, zei in een toe spraak: „Wij bezitten te veel weten schapsmensen en te weinig diepgelovige mannen. Wij hebben het geheim van de atoomkern opgelost, doch de Bergrede verworpen". Grote Beer morgen naar Indië Het troepenschip „Grote Beer" ver trekt morgen met detachementen van het K.N.I.L., de Kon. Marine en de Kon. Landmacht uit Amsterdam naar Indo- Opvarenden kunnen in Port Said brie- _»n ontvangen, mits deze uiterlijk 14 Nov. gepost zijn. Voor uitreiking in Batavia moeten de brieven vóór 28 Nov. ter post bezorgd zijn. Diepen verdedigt Ypenburg in hol van de leeuw Lezing in het Rotterdamse beursgebouw liet Gisteravond heeft de heer Frits Diepen de blauwe zaal van het Rotterdamse beursgebouw, voor een talrijk gehoor, waaronder gemeentelijke autoriteiten uit Rotterdam en Rijswijk, het streven het vliegveld Ypenburg belicht. in het kort gesproken te hebben zijn brochure „De toekomst van het vliegveld Ypenburg", die „hoogstens enige hogere activiteit om Schieveen te weeg bracht" zeide spr. dat, uit het antwoord B. en W. van Rotterdam op hen ge stelde vragen, voor het eerst openbaar tot uiting kwam, dat zij zeer positief denken aan een dubbelbanige A. haven, at geheel in strijd is, met de regerings- annen ten aanzien van Schieveen. De behoefte Van Rotterdam aan een enkelbanige E. haven, met uitbreidings mogelijkheden tot D of C, biedt Ypen burg, zonder grote kosten. Doet men het laatste, dan behoeft men Schieveen niet aan te leggen is iedereen tevreden en behoeft sléchts 3% millioen geinvesteerd te worden. Daarnaast kan Schieveen tóch aanleggen en Ypen- Geheime bergplaatsen in tweedehandse auto's een adres aan de minister van Fi- iën heeft de KNAC stelling genomen tegen de wettelijke bepalingen omtrent „geheime bergplaatsen" in auto's waar- bijv. de eigenaar van een tweede hands wagen vaak zelf het bestaan niet kent. Wat een „geheime bergplaats" is, wordt bovendien nergens omschreven. De beoordeling hiervan berust geheel bij de controlerende ambtenaar. De KNAC ver zoekt, dit wetsartikel te wijzigen of an ders het zo simpel mogelijk toe te passen. ITALIAANSE REGERING EN HET TONEEL. De Italiaanse regering heeft 200 mil lioen Lire beschikbaar gesteld om de Italiaanse toneelgezelschappen in staat te stellen gedurende het winterseizoen door te spelen. Met dit bedrag zullen 24 gezelschappen hun tournées tot een goed einde kunnen brengen. FOX-COMPAGNIE WERKT WEER MET OORLOGSGERUCHTEN. Soedarpo Sastrosotomo, republikeins ambtenaar te Washington en Maramis, republikeinse minister van financiën en betrokken bij de Fox-compagnie hebben thans weer een liieuwe actie bij de Ame rikaanse pers geopend, waarin gewaar schuwd wordt, dat de oorlog tussen Ne derland en de republiek op het punt staat uit te breken. burg's ontwikkeling niets in de weg leg gen. Ook dan is ieder tevreden. Aanleg van Schieveen alléén zal Ypenburg doen verdwijnen, dan wel als regeringsveld voor het tegenwoordige doel in tact laten. Maar Ypenburg wil niet ten offer vallen aan een plan, waarover het zich aanvankelijk niet wilde uitspreken, doch waar het afwijzend tegenover staat. Bij de discussie heeft de heer Diepen uitvoerig het, door B. en W. van Rotter dam op gestelde vragen gegeven ant woord bestreden. Spr. had geen reden aan te nemen, dat de Rijksluchtvaart dienst het uitbreidingsplan Ypenburg niet aan zijn eisen vindt voldoen. Rot terdam kan, in een N.V., deelnemen in het beheer van Ypenburg. Eert voetreis door de ivereld De jonge Nederlandse globetrotter H. de Poel is dezer dagen aangekomen in Brazraville (Belgische Congo). Hij is 2*A jaar geleden uit ons land ver trokken en reisde te voet door West- Europa, de Britse eilanden, Noord- Af rika, de Sahara, Frans West-Af rika, Nigeria en Frans Equatoriaal Afrika. Op zijn tocht ontmoette hij vele be roemde persoonlijkheden, zoals Eva Peron, de vrouw van de Argentijnse president, die Jiem uitnodigde naar haar land te komen. Het volgende doel van De Poel is Rhodesia en Zuid- Afrika, vandaar steekt hij over naar Zuid-Amerika, om vervolgens naar de Verenigde Staten, Canada en Azië te gaan, alles te voet. Het enige land, dat op zijn programma niet voorkomt is de Sowjet Unie. De Waarheid en het Parool werk ten met P.R.°A.- en B.N.V.-stukken Maar minister Drees weet niet hoe zij er aan kwamen Het onderzoek naar de herkomst perspublicaties, die in de loop vai tijd zijn verschenen, heeft aangetoond, dat in zeven gevallen publicaties in Waarheid" tussen 12 Juni 1947 en 29 Juni 1948 zijn gebaseerd op stukken, afkomstig van P.R.A.-organen. Publicaties in Parool" van Juni 1948 berustten op g vens uit het voormalig B.N.V. Op welke manier deze stukken ter kennis var bladen zijn gekomen, kwam niet vast te staan. Aldus minister Drees in de M. A. by de begroting van het Dep. van A SUCCES VOOR NED. JURISTEN TE PARIJS. De Ned. delegatie heeft in de Juridische commissie der V.N. een opmerkelijk ces geboekt. De, door dr De Beus dedigde resolutie, waarin een beroep •wordt gedaan op de commissie voor Intern, recht, de oprichting van een ternationaal rechtsorgaan te bestuderen voor personen, die beschuldigd worden van volkerenmoord of andere misdaden (genocide) werd aangenomen met 31 tegen 4 stemmen, n.l. die van het Balkan- blok. Gistermiddag werd veldmaarschalk Montgomery door onze min mr W. F. Schokking op diens departement ontvangen. Onze gesprek met de hoge gast. Dertig jaar lang moet Nederland huizen per jaar bouwen Zal het woningprobleem in 1960 zijn opgelost .Laten wij niet te vroeg juichen; wij zijn op de goede weg, maar er moet nog ontzaglijk veel gebeuren", was de clusie, waartoe minister In 't Veld kwam bij de beantwoording van vragen, dii hem gisteravond in Renkum werden ge steld tijdens een persexcursie langs deropbouw-objecten. Het Ned volk zal zijn krachten tot het uiterste moeten inspannen om, door me arbeidsproductiviteit, de Rege ring in staat te stellen, het vraagstuk de wederopbouw tot oplossing te brengen. Alleen dan zal het mogelijk zijn, de thans nog volkomen speculatieve berekening, dat de woningnood in einde kan zijn, tot een feit te ken. Een der belangrijkste voorwaarden de deviezenpositie. Over vier jaar loopt de Marshall-hulp af en dan de exportproductie belangrijk zijn stegen. Gelukt het, in 1952 de betalings- Gerechtelijk onderzoek naar ramp van de „Nijmegen" George Lindgren, de parlementaire se cretaris van het Britse dep. van Burger luchtvaart, deelde in het Lagerhuis mede, gerechtelijk onderzoek zal wor den ingesteld naar de ramp met de „Nij megen" bij Prestwick. Zodra de nodige voorbereidingen zijn getroffen, wordt het (onderzoek uitgevoerd. Voordat het rap- nort van het Hof is overgelegd, zal om trent het ongeluk geen verklaring wor den afgelegd. ALS MILITAIR NAAR INDIë, MAAR ALS MISDADIGER TERUG. November vorig jaar werd de 56-rj. caféhouder A. C. te R'dam door twee ge wapende militairen van f 1300 beroofd. Dit bleken te zijn de 27-j. los-werkman G. T. en de 21-j. bankwerker G. H. B. die door de R'damse politie zijn ingere kend. B. was als militair naar Indië ver trokken, maar werd op verzoek van dt politie teruggezonden. Hij arriveerde met de „Waterman." Leidenaar reisde veilig, vlug, maar vooral: voordelig De Haagse politie heeft gearresteerd de 27-jarige correspondent van een reis bureau, A. K., uit de President Steyn- t in Leiden, die zich ten nadele var zijn werkgever door middel van valse cassabons f 50 had toegeëigend en eveneens abonnements- en trajectkaarten tot bedrag van f 2500 had ontvreemd. Ver dachte reisde op een abonnement 2e kl., dat door hemzelf in orde was gemaakt. De abonnementskaarten en trajectkaarten werden in beslag genomen. EEN JAAR VOORW. GEëlST TEGEN BRUNE's HELPSTER, Voor het Arnhemse B. G. werd tegen de 41-j. Puck Klostermann, vriendin en helpster van de verzetsman-verrader Brune uit Purmerend een jaar delijk met 3 jaar proeftijd geëist. Op zoek van haar raadsman werd zij in heid gesteld. Uitspraak 24 Nov. DAT de geruchten, volgens welke de Rijksverzekeringsbank oude. reeds als be roepsziekte afgewezen T.B.C.-gevallen op nieuw voor schadeloosstelling in behan deling zal nemen, op onwaarheid berus- DAT de Frans-Zwitserse dirigent Er- nest Ansermet, die ook in ons land een grote populariteit heeft, vandaag zijn 65ste verjaardag viert. DAT de Meulenhoff-essayprijs van f 1000 voor 1947 is toegekend aan Matthijs Vermeulen voor zijn essay „Principen der Europese muziek". DAT enkele zalen in het Schielandshuis te R'dam beschikbaar worden gesteld als expositieruimte voor beeldende kunste- DAT de Nederlandse delegatie op de in Londen te houden Ruhr-conferentie onder leiding staat van dr H. M. Hirsch feld, terwijl mr J. M. A. H. Luns van onze ambassade te Londen "tweede gede legeerde is en dr G. J. de Vooys de dele gatie als deskundige bijstaat. DAT de heer H. G. Tulp te Hilversum tot officieel vertegenwoordiger van de Weense Jaarbeurs („Wiener Messe") werd benoemd. DAT i.v.m. hel overlijden van prof. C. A. Blazer de R'damse lustrumfestivitei ten tot na 14 Nov. verdaagd worden en Donderdag bij de opvoering van het Lustrumspel in de schouwburg geen huldiging plaats heeft. DAT de R'damse rechtbank de 59-j. notaris L. A. B. uit Overschie, die een kastekort van f 22.000 had en verduiste ring pleegde, tot 1 j. veroordeelde (m.a.) DAT een opmerkelijke hoeveelheid ge haktballen en croquetten bij een Doe- tinchemse banketbakker de politie op het spoor bracht van een aantal clan destiene slachters, die werden ingerekend. DAT wassingen met derrls-oplossing een goede bestrijdingsmethode tegen de runderhorzel vormen, en men verwacht in een bestrijdingsactie van vijfjaren dit ongedierte in ons land uit te roeien. DAT de Regering aan de E.N.C.I. een concessie voor 60 j. verleent voor de af graving van de St. Pietersberg, die hele maal tot cement verwerkt wordt. DAT een drietal Polen, betrokken bij een hevige vechtpartij te Eysden, waar bij twee doden vielen, veroordeeld wer den tot straffen, variërend van drie tot één jaar en een vierde werd vrijgespro ken. DAT Prins Bernhard gistermiddag de opening van het Centr. Opl. Instituut voor Sportleiders te O verveen bijwoonde. DAT de Poolse consul-generaal te A'dam, L. Gustowski, eind dezer maand naar de Poolse ambassade te Praag gaat en de heer Tadeusz Leszner zijn functie waarneemt. DAT hoofdbestuur en provinciale lei ders van de C.B.T.B. Vrijdag en Zater dag in „Birkhoven" (Amersfoort) vraag stukken over landbouwpolitiek, pen sioensverzekering voor zelfstandigen en bedrijfsorganisatie zullen bespreken. DAT de St. Crt. van gisteren beschik kingen bevat, waarbij de prijzenbeschik kingen voor verschillende suiker- en chocoladeproducten buiten werking ge steld worden. DAT de fa. Lips uit Drunen gisteren de nieuwe scheepsschroef van 22.000 kg voor de „Nieuw Amsterdam" afleverde. DAT de de inkoopafd. voor papier en kantoorbeh. van ons leger en het appa raat ter verdeling hiervan over de korp sen worden opgeheven, waarna alle be stellingen op dit gebied via het Rijks- inkoopbureau zullen lopen. DAT de R'damse schilder Aad de Haas wandschilderingen vervaardigde voor het oude R.K. kerkje te Wahlwiller (L.) en men gelden bijeen poogt te bren gen om dit gebouw verder op te knap- DAT de door werkkrachtentekort ver wachte aardappeloogstmoeilijkheden in de Groningse en Drentse veenkoloniën door het fraaie weer uitbleven en de ge hele oogst veilig geborgen kon worden. DAT de eerste van zeven in ons land in aanbouw zijnde Poolse loodsboten op de scheepswerf „Volharding" te Wartena (Fr.) te water werd gelaten. DAT de Ijzergieterij Ubbink en Co te Doesburg 5 pet dividend voorstelt (v.j. nihil). DAT belangstellenden queue maken voor de thans tot 27 Nov. verlengde ten toonstelling in het Paleis te A'dam van geschenken, aangeboden aan Prinses Wilhelmina bij haar Regeringsjubileum. DAT tot officier der Rijkspolitie 1ste kl. te A'dam benoemd werd G. D. van Manen onder gelijktijdige benoeming tot onbezoldigd commissaris der Rijkspo litie. DAT op 1 Nov. 1.093.441 radiotoestellen in Nederland waren aangegeven tegen 1.075.594 op 1 Oct. j.l. en er toen 498.986 aangeslotenen op het rijksdistributienet DAT de Groningse zaadhandelaar O. P., die in Nrd. en Zd. Holland goederen kocht zonder betaling, door de recher che te Groningen is gearresteerd. balans in evenwicht te krijgen, dan zul len er ook voldoende deviezen zijn om in dat jaar de bouw van 60.000 woningen te benaderen. De Regering heeft nu een speculatieve berekening gemaakt, die echter niet als een plan mag worden be schouwd. De normale behoefte zal ook na 1952 wel 40.000 woningen per jaar vragen en dan kunnen er 20 000 worden gebouwd ter vermindering van het te kort. dat op 300.000 wordt geraamd. Dan zou het tekort dus 15 jaar (tot 1968) du- Daar deze oplossing onbevredigend wordt geacht, wil de Regering de bouw van zgn. „duplex"-woningen stimule ren. Deze arbeiderswoningen met een in houd van 280 m3 (normaal 260) kunnen voorlopig in tweeën worden verdeeld, door het bouwen van binnenmuren, twee ingangen enz. Deze speciale voorzienin gen kunnen later gemakkelijk worden weggenomen, zodat een ruime woning voor één gezin ontstaat. Er zijn tot nog toe 290 van deze huizen gebouwd. Dan kunnen 80.000 gezinnen per jaar een woning vinden en is de achterstand in IVz jaar, dus in 1960, ingehaald. Daar na is tien jaar nodig om de dubbelwo- ningen te veranderen in enkele en dan nog tien jaar om krotten door goede hui zen te vervangen. Dus 30 jaar lang moet -het -peil van 55 60.000 woningen wor den aangehouden. Deze stabilisatie in 't bouwvak is van veel betekenis. Voorts kan montagebouw worden bevorderd, ook van dupex-woningen, hetgeen het tekort aan arbeidskrachten doet afne men, daar ook ongeschoolde krachten kunnen worden ingeschakeld. Thans vormt het gebrek aan cement een grote handicap- Ook deelde de minister nog mede, dat de mogelijkheid wordt bestudeerd, om via de Internat. Herstel-bank speciale ob jecten te financieren, bijv. de N. O.- Polder. Marianne nerveus over het Roergebied Na de eerste wereldoorlog ontstond er tussen de geallieerden onderling reeds spoedig een zodanig verschil van mening betreffende het Duitse vraagstuk, dat men met de verwijdering van de bezet tingstroepen uit Duitsland kon spreken van een klove tussen de Britse en Franse politiek. Die noodzakelijke antithese werd veroorzaakt doordat de Britse po litiek meer gebaseerd was op rationeel- verstandelijke overwegingen, terwijl aan de Franse meer emotionele motieven ten grondslag lagen. De ligging van Frankrijk, de slagen die dit land tengevolge van de historische naijver van Duitsland te incasseren had, speelden bij de Franse instelling een grote rol. Deze angstreacties op een politiek- economisch hersteld Duitsland liggen zo diep verankerd in het wezen van Ma rianne, dat zij ook thans telkens weer aan de oppervlakte treden. In de hui dige internationale politiek is het echter niet Engeland, maar Amerika dat de richtlijnen uitstippelt en tegenover een enigszins geforceerd Amerikaans za kelijk standpunt ten aanzien van het Duitse probleem, kan men het meer ner veus-emotionele van Frankrijk stellen. Dat vooral bij de Amerikanen zakelijke motieven op de voorgrond staan, behoeft geen betoog en ook Engeland kan er niet op belust zijn ten eeuwigen dage bezet- tingskosten te blijven betalen. Het Duitse probleem wordt nog inge wikkelder, nu blijkbaar de noodzakelijk heid wordt ingezien, óók West-Duitsland eventueel bij het West-Europese verde digingsstelsel in te schakelen- De kans bestaat dus, dat Frankrijk straks een politiek - economisch en „militair" her steld Duitsland naast zich zal moeten dul den. Dezer dagen heeft immers Mont gomery in het Duitse Melle besprekin gen gevoerd met de militaire comman danten, Robertson, Clay en Koenig en het is duidelijk, dat als men in de toe komst op West-Duitsland moet kunnen rekenen, en ook ten aanzien van Duitse wensen betreffende bestuur en econo misch belangrijke concessies zullen wor den gedaan. Maar wij hebben niet slechts te maken met de West-Europese Unie, maar met een Atlantisch Pact onder supervisie van Amerika en Canada, van welke grootse alliantie ook West-Duits land deel zou moeten uitmaken. Aange zien strategische motieven de doorslag geven, zal onherroepelijk het Ameri kaanse standpunt zegevieren en West- Duitsland snel tot de staat van econo misch „selfsupporting" worden opge voerd, ongeacht het feit of er al dan niet een proces van politieke wederopbouw, van „democratisering" aan ten grond slag ligt. (Voor vervolg zie Pag. 3) Russen bedreigen de Berlijnse luchtbrug De Sowjets hebben gisteren de Ame rikaanse autoriteiten meegedeeld, dat zij ■oortaan alle niet-geïdentificeerde vlieg tuigen boven de Sowjet-zone van Duits land en buiten de luchtcorridor naar Berlijn, onherroepelijk tot landen zullen dwingen. De Amerikanen hebben gewaar schuwd, dat de gevolgen van deze maat regel op de schouders van de Russen zullen terechtkomen. 't Verklaarde uitzicht GERBEN WAGENAAR ZAL NIET MET GEKRUISTE ARMEN STAAN Moet Romme in het „Zandt" bijten? (Van onze Parlementsredacteur) Een financieel debat is dikwijls saai. Zo ook gisteren in de Tweede Kamer, toen de voortzetting van de algemene beschouwingen bij de begroting-1949 grotendeels voor rekening kwam van de financiële experts. Alleen de heer Wagenaar (comm.) bracht enige verlevendiging, of liever enige rumoerigheid, omdat zijn met zeer luide stem verkondigde meningen telkenmale werden ondersteund door zijn politieke vrin den en telkenmale werden onderbroken door interrupties van de socialisten. Hij schold altijd in het parlemen- 1 taire de socialisten uit om de hem 1 door de heer Van der Goes van Naters 1 gestelde vraag, wiat zijn houding 2 eventuele Russische aggressie, of hij net als Mussetr met gekruiste arn zou staan. Dit noemde hij provocatie de vergelijking met Mussert wees hij vol afschuw van de hand. Maar toch vertelde hij, dat zijn hou ding zou afhangen van de wijze, waarop een eventuele oorlog zou uitbreken. Met gekruiste armen zou hij zeker niet staan, hij zou vechten voor de vrede. Nu lykt het ons toe in de communistische lijn te liggen, dat iedere oorlog, die in de toe komst zal ontstaan, door Gerben Wage naar en de zijnen nimmer aan de Russen zal worden geweten. Des heren Wage naars woorden zjjn in dit opzicht dus volkomen duidelijk: hij zal steeds de zijde van Rusland kiezen. Het is een weet en een gewaarschuwd geldt voor twee. Laat iedere gewaar schuwde echte Nederlander minstens voor vier gelden! Voorts kwam hij in een deel onzer edities meldden wij het reeds met een motie, waarin de Kamer zou moéten uit spreken, dat de loonbijslag van 1 per week onvoldoende is en dat het ƒ2.50 zou moeten zijn. De heer Hofstra (Arb.) vroeg later, hoe hij aan dit bedrag kwam en meende, dat, nu die gulden is bere kend in gemeenschappelijk overleg in de Stichting van de Arbeid, hierover niet meer behoeft te worden gediscussieerd. De heer Hoogcarspel (comm.) deed later een ietwat demagogische poging, de ge vraagde rijksdaalder te motiveren. De heer Oud (V.VD.) zette in het vervolg van zijn eergisteren afgebroken rede o.a. zijn visie tegenover die van de heer Van der Goes van Naters (Arb.) de taak van de Staat en toonde zich nog volledig te stellen achter de aanpassingspolitiek van voor de oorlog: toen ging het om aanpassing bij de prijs- m de aanpassing bij de prijsstijging. Heeft niets met elkaar te maken, aldus de heer Hofstra (Arb.) De aanpassingspolitiek van voor de oorlog ging ten koste en op de rug van het wer kende volk en thans wordt, in tegen stelling tot destijds, rekening gehouden met de levende Lucas (K.V.P.) en Ritmeester (V.V.D.) hielden voorts financiële beschouwingen. De heer Van de Wetering wees er hier bij op, dat het toch wel wat wonderlijk aandoet, dat minister Lieftinck tot nu toe zo weinig heeft gevoeld voor af schrijving naar vervangingswaarde bij de belastingen op het bedrijfsleven, maar dat in de huidige begroting bij verschil lende staatsbedrijven wel rekening ge houden is met afschrijvingen op dit peiL Ds Zand/t (S.G.P.) toonde- zich opnieuw een fel tegenstander van de Verenigde Naties, bestreed de machtsontplooiing van Rome, hekelde de sportverdwazing in de Olympische Spelen en sprak min der vriendelijke woorden aan het adres van de heer Romme. Als deze laatste op deze opmerkingen ingaat hetgeen hij denkelijk niet doet, zoals zijn gewoonte is dan zullen we dus met recht kun nen constateren, dat Romme in het „Zandt" moet bijten! Overigens moet ons hierbij een woordje van het hart aan het adres van de Kamervoorzitter. Gewoon lijk pleegt hij een spreker een beet ja ondershands te waarschuwen, wanneer diens spreektijd ten einde loopt. Bij ds Zandt deed hij het een ietsje onvriende lijker. Toen de tijd verstreken was, gaf hij plotseling zo'n harde hamerslag; dat ds Zandt er bepaald van schrok. Geluk kig mocht hij toen nog even doorpraten, maarhelemaal onpartijdig was die harde hamerslag toch niet! De „Pontianak" gedoopt De gemalin van de Sultan van Pontia nak heeft op het vliegveld van Batavia de Constellation PH—TEP „Pontianak" gedoopt. Op weg naar Nederland zal hst toestel over Pontianak cirkelen. WEERBERICHT De heren Van de Wetering (C.-H.), vember V.M. Rustig weer Tot morgenavond verwacht De Biltt Nevelig of mistig, overwegend droog weer met zwakke wind een weinig verande ring in temperatuur. ZON EN MAAN. Vrijdag 12 Nov.: Zon op 7.54, onder 16.54; Maan op 15.36, onder 02.45, 16 No-

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1