Jlirtiwo geihsttfeÖTouranl Praten met de republiekschadelijk, verkeerd en gevaarlijk Een batterij camera's belegerde Monty CHINA SMEEKT AMERIKA OM SPOEDIGE HULP Wist U ^WOENSDAG 10 NOVEMBER 1948 BUREAUX: Hogewoerd 103. Tel dir en redactie 20408: Adm 22710 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: 4-15 per kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week ADVERTENTIËN: ƒ018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) CHRISTELIJK-^ ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Negen en twintigste jaargang No. 7659 „Stantwüstfcfi Is gfjeblevett myn tiert ia tcgtjenspoct" „Gij zijt bedrijf sgenoot" Zie pag. 2 (Van onze Parlementsredacteur) Doctor Drees zat gistermiddag in de Tweede Kamer achter de Regeringstafel. HU moest heel wat handjes drukken in verband met zijn ere-promotie, vóór de Kamer met ernst begon met het werk, dat haar een paar maanden zal bezighouden: de be handeling van de rüksbegroting voor het jaar 1949. En bü handjes-schudden alleen bleef het niet: verschillende fractie-leiders wensten hem ook in het debat geluk; de heer Van der Goes van Naters (Arb.) in gulle bewoordingen; de heer Schouten (A.R.) eveneens welgemeend en hartelUk, in de hoop, dat na deze ere-promotie in de economie, de huidige minister-president de economie in ons land weer een ereplaats aal helpen bereiden; en tenslotte prof. Romme (KVP), die zijn gelukwensen zomaar en passant, tussen neus en lippen, de zaal inwierp. Tweede Kamer begon met Alg. beschouwingen over de begroting 1949 Toch hebben de debaters van middag, de heren van der Goes ters (Arb.), Schouten (A.R.), Weiter, Romme (KVP), Tilanus (C.H.), Andries- sen (KVP) en Oud (VVD) bij de alge mene beschouwingen aan heel wat be langrijker dingen aandacht besteed dan de promotie van de heer Drees. Laten we beginnen met de Indonesische kwestie, waarvan de jongste ontwikkeling aanlei ding was tot een zeer bewogen betoog van de heer Schouten. Hij wilde graag wat meer weter^ van het aftreden van dr van Mook en het optreden van dr Beel, met name of hierover bij de kabinetsfor matie bepaalde afspraken zijn gemaakt. In het bijzonder wilde hö echter meer weten over de jongste ontwikkeling, die geleid heeft tot de missie-Stikker naar de republiek. De officiële berichti er op, dat hierbij van de republiek eerst naleving van het bestand verkregen moeten worden en een spoedige hervat ting van het goederenvervoer zeker zou moeten zijn, maar latere berichten duiden er op, dat van deze voorwaarden is afge stapt en dat de aanvankelijke voorwaar den zyn gemaakt tot onderwerp van be spreking. Indien dit waar zou zijn, zou dit een nieuwe teleurstelling toevoegen aan de vele teleurstellingen, die met be trekking tot het Indië-beleid reeds zijn ondervonden. Ook de heren Romme en Oud spraken over deze kwestie. Zij konden niet gelo ven, dat berichten over frontverandering tegenover de republiek juist waren en stelden de nakoming van het bestand als conditio sine qua non voor het voeren Van politieke onderhandelingen. Wat overigens de houding tegenover de republiek betreft kwam duidelijk de Scheidslijn tussen de oppositie en de nieuwe regeringscoalitie naar voren. De heer Schouten noemde het opnieuw pro beren met de republiek tot een accoord te komen een schadelijk, verkeerd en uitermate gevaarlijk beleid. Mijn verstand staat er bij stil. aldus de A.R. Woordvoer der. maak toch een einde aan zulk een deliberatie, terwille van Indië, van Ne derland, van recht en vrijheid, van eer en waardigheid. De toestand is, zo zegt de Regering zelf, onhoudbaar. En toch pro beert men weer met de republiek te over leggen, met een republiek, die geen prin cipiële stelling neemt tegen het commu nisme, die thans zelf te strijden heeft tegen groepen, die zich tegen haar ver- Engelands Kon. baby wordt Prins of Prinses Koning George VI heeft een voor schrift van zijn vader gewijzigd, waarin bepaald werd, dat slechts de kinderen en kleinkinderen des Konings in de man nelijke lijn de titel van prins of prinses souden mogen voeren. Voor eventuele kinderen van prinses Margaret geldt deze nieuwe bepaling echter niet- VLIEGVELD NORTHOLT ZIT MET 1200 STAKERS. Alle continentale vluchten zijn tijdelijk door de „British European Airways" af gelast als gevolg van eén staking van 1200 werktuigkundigen op het vliegveld Northolt bij Londen. Een meningsver schil over een premiestelsel is oorzaak van de strubbelingen. Democraten en Dixiecraten moeten samen gaan. Het voorstel van Eleanor Roosevelt, om de Dixiecraten, de groep die zich verzet te tegen Truman's programma voor de Burgerlijke rechten, uit de Democrati sche partij te stoten, is door de Democra tische leiders afwijzend ontvangen. Hun mening is, dat de Democraten, zich hech ter aaneen moeten smeden, met het oog op de wetten, die Truman bij het nie Congres zal indienen. Sjarifoeddin nog in leven? Het republikeinse persbureau Antara meldt thans, dat de bekende leider der communisten, oud-premier Sjarifoeddin, nog in leven zou zijn en zich aan het hoofd hebben gesteld van de communis tische troepen, die uitgebroken zijn uit de Lawoestellingen en thans Sarangan hebben bezet, van waar zij oprukken naar Ngambre. Voorts meldt Antara, dat er opnieuw twee communistische leiders ïijn terechtgesteld. NEDERLAND EERT ENGELSE EN AMERIKAANSE ZEE-OFFICIEREN. Tot Grootkruis in de Orde van Oranje- Nassau (met de zwaarden) werd benoemd Sir Arthur John Power, G.B.E., K..C.B., C.V.O. Tot Grootofficier in de Orde van Oranje-Nassau (met de zwaarden) wer den benotmd rear-admiral Ralph. S. Riggs van de marine der Ver. Staten en vice-admiraal Sir Robert Ross Turner, K.B.E., C.B., D.S.O. PROF. VAN DAM KRIJGT ZEVEN JAAR. Prof. dr Jan van Dam, de voormalige secretaris-generaal van het dep. van voeding enz., is conform de eis door het B.G„te Amsterdam veroordeeld tot 7 jaar gev straf (m.a.) Het Hof achtte echter geen gronden aanwezig, om de verdachte uit de openbare rechten te ontzetten. De militaire raadsheer, generaal-majoor A. R. v. d. Ben;, die het vonnis voorlas, zeide te betreuren, dat hij dit moest öo?n van een zijner manschappen, die in Mei 1940 zo dapper onder hem hebben ge vochten. zetten, tegen haar, die door .terreur en moord en roof aan de macht gekomen is die machteloos staat tegenover de op standelingen, die met recht tegen de re publikeinse machthebbers kunnen zeggen: Gij hebt immers hetzelfde gedaan. Er zijn grote moeilijkheden in het Indonesi sche vraagstuk, maar het State-Depart ment moet worden overtuigd van de noodzaak, de eenvoudige plicht te doen tegenover millioenen Indonesiërs. (Voor vervolg zie Pag. 3) Queille gaat thans praten met De Gaulle Spoorwegstaking en scheur in kabinet In Parijs verluidt volgens A .P., dat premier Queille over een week een bij eenkomst met De Gaulle zal hebben, waarin hij de" generaal rondweg zal vra gen of deze werkelijk van plan is, zonder meedogen het kabinet ten val te bren gen en zelf naar de teugels te grijpen. Het gevolg zou dan natuurlijk zijn, dat de nationale vergadering wordt ontbon den, omdat deze niet langer meer een vertegenwoordiging van het volk blijkt te zijn, De communisten grijpen in alarm om zich heen naar elke partij of groep, die hen helpen wil in de strijd tegen De Gaulle, maar men weet niet of zij ergens houvast krijgen. Intussen meent men. dat De Gaulle reeds kan rekenen op 123 van de 269 gekozen leden van de senaat. Het kabinet heeft zijn eigen moei lijkheden, want de twee leden van de R. Katholieke partij hebben hun ontslag aangeboden in verband met de, 'bij de verkiezingen geleden, verliep. Bij al deze zorgen komt nog de dreiging van een algemene spoorwegstaking van 24 uur, die door de meerderheid der com munistische vakverenigingen verlangd wordit. Veldmaarschalk Montgomery, die enige dagen in Den Haag vertoeft, poseerde vanochtend in de tuin van de Britse ambassade gewillig voor een legertje foto grafen, in gezelschap van Lady en Sir Nichols, bij wie Monty logeert. 99Spreken ze allemaal Engels in dit land?" Monty is een gewillig camera-slacht offer. Hoe dikwijls zal hij al niet „geno- (Van een onzer verslaggevers.) In de tuin achter de Britse ambassade m het Westeinde te Den Haag hangt op deze najaarsmorgen nog wat mist en nevel. Druppels tikken neer van de bo men en het grasveld is kletsnat. Een le ger fotografen wandelt op en neer, nog haastig bezig de camera's gereed te ma ken. Dan opent zich tegen 10 uur de grote deur aan de achterzijde van de ambassade en „good old Monty" treedt naar buiten, gevolg door Lady en Sir Nichols. Monty vindt het hier maar koud en heeft zijn dikke duffelse jas aan. De zwarte baret staat kwiek. Men zou niet zeggen dat men tegenover de beroemde maarschalk staat, want op zijn jas zijn haast geen onder scheidingstekens, De Britse ambassadeur en zijn vrouw zijn klaarblijkelijk ge wend aan het Hollandse klimaat. Zy wandelen naast Monty zonder jas. Een grote Russische poedel sukkelt kalm mee de tuin in. Ondertussen knippen de fotografen. Britse soldaten in Palestina? t ministerie van buitenlandse zaken Israël heeft een onderzoek gelast de beweringen, als zouden er Britse soldaten uit Transjordanië naar Palestina zijn gekomen. Het Britse ministerie van oorlog heeft in verband daarmede ver klaard, dat er geen Britse soldaten naar Transjordanië waren gezonden. Arabische berichten maken melding an tal van Joodse aanvallen en inmid dels heeft zich het Egyptische garnizoen Irak Soeweidan in Zuid-Palestina overgegeven, zodat deze gehele streek is gezuiverd en alleen Gaza en Faloeja nog Egyptische handen zijn. De bemiddelaar dér V.N., dr Ralph Bunche, heeft thans aan de Veiligheids raad een ontwerp-resolutie voorgelegd, waarin zowel Joden als Arabieren wor den uitgenodigd tot een onmiddellijke wapenstilstand en vredesonderhandelin gen. B. EN W. VAN ROTTERDAM: YPEN- BURG VOLDOET NIET. B. en W. van Rotterdam schrijven aan de gemeenteraad, dlait Ypenburg irniet kan voldoen aan de huidige eisen van luchtverkeer, dat het SChieveen-plan geheel andere orde is en dat de exploi tatieresultaten van Ypenburg niet 'gun stiger zullen zijn dan die van Sohieveen. Grote staking te Bremen Te Bremen hebben 100.000 arbeiders en bedienden een uur lang gestaakt uit pro test tegen de economische politiek, de prijzen en de distributie. Door 30.000 personen werd een betoging gehouden, die ordelijk verliep. Vrijdag wordt een algemene staking van 24 uur gehouden, doch de luchtbrug zal daarvan geen hin der ondervinden. DE INWIJDING VAN LONDENS BURGEMEESTER. Honderdduizend Londenaars schaarden zich langs de twee kilometer lange route niets van de inauguratie Dan willen de fotografen close-ups heb- >n en Monty vindt het best. „Zeg maar, hoe U me hebben wilt" roept hij lachend uit. „Kijkt U naar die meneer" roepen de fotografen. Monty kijkt naar mij en vraagt dan ïeens aan allemaal: „Spreekt U allen Engels". Het wordt een gepraat over en van je welste, en de fotografen on derbreken even hun werk. „Een Frans en Duits" vraagt Montgo mery verder. Ook dat kennen we. ,,'t Is buitengewoon", zegt Monty. „Spreken ze dan allemaal Engels in dit land?" Ik vertel aan de maarschalk dat de Hollandse jeugd al vroeg op de scholen n talen doet. „Maar ze leren toch ook „Dutch"', vraagt Monty tenslotte olijk. Er zijn tientallen, foto's genomen. Er moet nu een einde aan komen. We dan ken allemaal Monty voor zijn bereidwil ligheid. Bij de deur zwaait hij nog even ten afscheid. Dan staan we buiten op de binnenplaats. „Het zullen mooie plaatjes worden", zeggen de fotografen, want de maarschalk heeft voorbeeldig geposeerd. De heer Neher heden naar Nederland De heer L. Neher, gedelegeerde v het Opperbestuur, vertrekt heden v. Batavia naar Nederland op verzoek der Nederlandse Regering om met haar be sprekingen te voeren. Nader wordt gemeld, dat dr Beel, Stikker, leden der federale regering •ommissie van Drie de heer Neher uitgeleide hebben gedaan. HANDEL WEER INGESCHAKELD BIJ THEE-AANKOOP. De thee, die in ons land werd inge voerd, werd tot nog toe centraal inge kocht. Thans zal de handel weer worden ingeschakeld. Tot opheffing der distri- i zal dit nog niet direct aanleiding geven, daar hiertoe moet worden ge wacht tot de theeproductie in Indië is hersteld. Gerrit de Stotteraar zal het nooit weer doen Zes jaar tegen hem en één jaar tegen zijn maat geëist Voor de Amsterdamse Rechtbank werd gistermiddag 6 jaar (m.a.) en ter be schikking stelling van de Regering geëist tegen de 28-j. G. C. B., beter bekend als „Gerrit de Stotteraar", die ruim vijftig inbraken pleegde en tot drie malen toe inrichtingen, waar hij in voorlopige bewaring was ondergebracht, ontsnapte. Toen Gerrit 'het laatste woord kreeg, barstte hij in tranen uit, leggende: „Na mijn straftijd weet 'ik zeker, dat Ik het nooit meer zal doen." Wegens heling was vvager van Gerrit, J. J. B., gedag vaard, maar hij \yas niet verschenen. n hem werd één jaar geëist. Uit spraak in beid'e zaken op 23 Nov. RIJN-RUHRGEBIED DE WEST- EUROPESE VERDEDIGING? Bij de besprekingen van Montgomery i 'Dqitsland over de verdediging van West-Europa, die werden bijgewoond door Amerikaanse, Britse en Franse mi litaire gouverneurs en hun bevelhebbers, n de verdediging van de Rijn een belangrijke plaats ingeruimd. Hier lig gen op het ogenblik grote troepeneen heden. „Goud in de grond bij Gramsbergen" Gulden spoor. Lange Jan, zwaarden, urnen, beelden, bijlen „Er zit goud in de grond bij Grams- bergen", aldus het gerucht, dat dezer dagen de ronde deed in de Noord-Oost hoek van Overijsel. En inderdaad kostbaar „goud" is uit de bodem geko- en wel in de vorm van een groot aantal zeer waardevolle voorwerpen goud en brons en ander uiterst belang rijk oudheidkundig materiaal, dat de wetenschap zijn gwicht ir waard kan zijn. De deskundigen buitengewoon enthousiast. Zo vond een z.g. „gulden spoor", een unieke vondst voor ons land en vlak daarbij een gedeelte van een z.g.' Lange Jan, een lange stok van 22% meter met aan weerszijden scherpe punten, een be langrijk wapen voor de Drentse boeren uit de oudheid. Tachtig jaar vóór de be kende Gulden Sporenslag in Vlaanderen. op 1 Augustus 1227 n.l. zulk een slag tussen boeren en ridders geleverd. Voorts werden gevonden een bronzen bijl, die wel 3 a 4000 jaar oud kan zijn, urnen, oude aardewerkfragmehten en vuurstc- gereedschappen, gipsfragmenten van jaar oud, muurgedeelten, die er op wijzen, dat bij Gramsbergen een kloos ter heeft gestaan, beelden die heenwij- naar een Middeleeuws slot en een totaal onbekende ruïne, die doet denken een prae-historische kapel! Dat er ook wel eens iets zoekraakt, wordt ge- illüstreerd door het feit, dat een boer een eeuwenoud zwaard gebruikte om er een mee te sluiten, waarna het ergens opjzolder zoek raakteMaar nu houdt de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bo demonderzoek zich met de vondsten Indische aardnoten voor pinda kaas afgekeurd Een partij van 606.000 kg aardnoten, dezer dagen met de „Kamerlingh Onnes" uit Indonesië aangevoerd, is door des kundigen voor pindakaasfabricage afge keurd. Er werden mijten in aangetrof fen. Olieslagerijen in Koog a. d. Zaan en Delft hebben nu deze pinda's gekocht verwerking. De rode lawine nadert Nanking met grote snelheid Terwijl de Chinse vertegenwoordiger bij de V.N. te Parijs, een onderhoud had met de Amerikaanse minister Marshall en pogingen deed om snel hulp op uit gebreide schaal te krijgen, worden de berichten uit China zelfs steeds ongunstiger. In Mandsjöerije is nu de laatste haven, Hoeloetao, door de regeringstroepen ont ruimd, aldus meldt een officieel commu niqué te Nanking. In het van het Zuiden afgesneden Pej-ing heerst een paniek stemming. De communisten bevinden zich reeds op 320 km van de stad. Vooral het feit, 'dat de Amerikaanse generaal- majoor Claire Chennalut gelast heeft, het Pekingse kantoor van de Chinese lucht vaartmaatschappij te sluiten, heeft een zenuwachtige stemming veroorzaakt. Meer een jaar lang is deze maatsahappïj het symbool geweest van China's tegen stand. Thans worden passagebiljetten t verhandeld voor 3000 gouden joeans en zenuwachtige Chinezen ver dringen zich om het kantoor om nog pas sage te boeken en een heenkomen te zoeken, Vele vreemdelingen verdwijnen ook. Bezuiden Peking wordt de rode la- die zich op Nanking dreigt te stor ten, steeds groter en sneller. De strategi sche steden op de flanken van Hsoetsjou zijn gevallen en de stad wordt reeds van drie zijden omvat. Zes regimenten van de regeringstroepen zijn overgelopen. In de rug der stad rukken de communisten alle zijden aan op de vesting Peng- STRAF 120 MAAL LICHTER DAN DE EIS Het B.G. te Den Bosch veroordeelde Hans Wiegand, die in de bezetting hoofd was van de S.D. te Breda, tot 2 maanden gevangenisstraf. De eis was 'twintig jaar. Jaarlijks zullen 7000 Duitsers en even- zovele „verplaatste personen" uit Duits land de V.S. mogen binnenkomen. Er is animo genoeg, 80.000 Berlijners hebben verzocht te mogen emigreren naar de States. poe, 200 km ten Noorden van Nanking 75 km benoorden Poekou hebben zij strategische spoorbrug in de lucht doen vliegen. Doordat de spoorweg naar de kolen mijnen door communisten is afgesneden en de arbeiders weigeren kolen te lossen, is Nanking van brandstof verstoken. Te Sjanghai zijn rijstoproeren uitgebroken. Inmiddels probeert de Chinese vertegen woordiger te Parijs van Marshall 400 millioen dollar economische en 600 mil- lioen dollar militaire hulp los te krijgen, aldus wordt officieel bekend gemaakt. Men meent echter te Parijs, dat dit wa ter gieten in een lekke emmer is. Arie Meijer Schwencke naar Cellenbarakken overgebracht Naar de «Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, is Arie Meijer Schwencke, tij dens de oorlog leider van enige Nat.- socialistische propaganda-instellingen in ons land, thans naar de Cellenbarakken in Scheveningen overgebracht. Sedert zijn arrestatie bevond hij zich in het krank zinnigengesticht te Woensel en daarna in dat te Franeker. Onlangs is er, van de zijde der justitie, aangedrongen op zijn berechting. Hij wordt daartoe thans in de Cellenbarakken te Scheveningen gehoord. Nog voor de behandeling van zijn zaak door de bijzondere rechtspleging, zal de Commissie voor de Perszuivering over M. S. haar oordeel uitspreken. Dit kan te gereder, omdat de moeilijkheden, die de afwikkeling van de perszuivering met zich meebrengt, zijn opgelost en de func tionarissen, aan de commissie toegevoegd, hun taak hebben hervat. DAT het m.s. „Maashaven", door de Rott. Droogdok Mij voor Van Uden te R'dam gebouwd, de officiële proeftocht maakte, reeds drie maanden na de te waterlating. DAT het 4-j. dochtertje van de fam. v. d. Berg in Ouderkerk a. d. Amstel door militaire auto werd overreden en gedood. DAT gisteren te Utrecht het 40-j. be staan van de R.-K. Middenstandsbond werd gevierd in tegenwoordigheid van in. Van den Brink. DAT de adjunct-directeur van de N.V. Ver. Ned. Rubberfabrieken Heveadorp, J. Warners, is benoemd tot mede-directeur. DAT oud-minister Fiévez op de nomi natie staat om te worden benoemd tot lid van de Raad van State in de vaca ture-Muller Massis. DAT ipinister Sassen aan de Tweede Kamer een medisch-statistisch overzicht over het tijdperk 30 Aug.26 Sept. jl. betreffende onze soldaten in Indonesië ter vertrouwelijke kennisneming heeft overgelegd. DAT de Twerttsche Bank 18 dezer de inschrijving opent op f 470.000 gew. aand. Kromhoutmotorenfabriek D. Goed koop Jr., A'dam, 120 pet met claim van 1 nieuw op 3 oude aandelen. DAT de oorlogsschuld van Nederland aan Engeland 45 millioen bedraagt en daarop reeds 445.000 rente is betaald. DAT min. Van Maarseveen overleg pleegt met de vice-voorzitter van de Raad van State over de vraag, of het aantal leden moet worden uitgebreid en hij geen grond aanwezig acht de leef tijdsgrens te wijzigen. DAT voor de A'damse Rechtbank 9 j. geëist werd tegen de 40-j. H. Bosscher, h'ondens burgemeester te missen. Deze die vorig jaar een bankloper van f 25.000 aarlijkce traditie stond ditmaal in hetberoofde, 23 Nov. uitspraak volgt 'eken van de z.g. recruteringsactie voor J Bosscher daarna wegens zijn wandaden het Britse leger. DAT 9 millioen handtekeningen, waar van meer dan 1 millioen uit Nederland, ontvangen werden voor het begin 1949 aan de V.N. aan te bieden internationale petitionnement voor de invoering van Esperanto op scholen. DAT de Kon. Ned. Jaarbeurs begon met de bouw van een ca 500 vierk. m. grote galerij in de Beatrixzaal voor de textieldemonstratie tijdens de voorjaars- beurs van 29 Maart tot 7 April a.s. DAT bij het werk op zijn vaders boer derij te Zandveld (Zwolle) de 20-j. H. Scholten in een 3 m. hoge hoop kaf viel en gestikt is. DAT de „Waterman" behalve repa triërende militairen ook-300 Chinezen te R'dam binnenbracht, die zes complete bemanningen voor K.P.M.-ers vormenden de douane heel wat last bezorgden. DAT voor het A'damse B.G. 15 j. (m. a.) geëist werd tegen de 53-j. A'damse politieman J.van der Hoek, die zelf verklaarde met volle toewijding Joden te hebben vervolgd en 23 Nov. uitspraak Volgt. DAT in feestelijke optocht de Hilver- sumse bakkers gistermiddag hun laatste broodbonnen en een enorme taart op het distributiekantoor inleverden. DAT gistermiddag het door de Duitsers bezette en thans geheel gerestaureerde herstellingsoord „Heideheuvql" te Hil versum van het Noordhollandse „Witte Kruis" heropend werd. DAT een 25-j. A'damse kantoorbe diende, die door valse orderbriefjes bijna f 9000 had verduisterd en opge maakt, zich by de politie meldde. DAT de reis van pater Henri de Greeve, die vandaag naar Rome zou vliegen, niet doorgaat. DAT té Volendam gisteren een corset- tenfabriek geopend werd, waar 150 meis jes werk vinden. DAT H.M. de Koningin het bescherm vrouweschap van het Koninklijk Insti tuut van Ingenieurs aanvaardde. DAT voor het Bossche B.G. 10 j. (m. a.) geëist werd tegen de NSB-burge- meester van Heusden, A. Thomas, die Joodse ondergedokenen liet opsporen en 23 Nov. uitspraak volgt. DAT blijkens een vraag van het Eerste Kamerlid J. Cramer aan minister Spit zen tengevolge van de betere afwatering van Z. W. Drente thans Meppel met over stroming wordt bedreigd. DAT prof. dr G. Szegö van de Stanford University in Californië 15 Nov. in de Vrije Universiteit te A'dam een voor dracht houdt over wetenschappelijke vorming in Europa en de V.S. DAT dezer dagen de stadhuisramp van Nov. 1944. toen de terugtrekkendè Duit sers enkele honderden Heusdense bur gers in de stadhuiskelders opsloten en het gebouw in de lucht lieten vliegen, met rouwdiensten en kranslegging her- herdacht werd. DAT mej. P. H. Woerlee, inspectrice van het kleuteronderwijs voor Drente en Overijsel, benoemd werd tot Ridder in de Orde van O.N. DAT per 1 Maart 1949 aan de heer ,C. W. A. van Uden onder dankbetuiging eervol ontslag wordt verleend als be stuurslid van de Rijksverzekeringsbank. DAT bloembollen, ook als geschenk, alleen via erkende exporteurs en voor zien van een gezondheidscertificaat van de Plantenziektenkundige. Dienst naar Engeland mogen werden verzonden en andere zendingen in beslag genomen en vernietigd worden. DAT per 1 Nov. het radiotelefoonver- keer met Argentinië werd uitgebreid, terwijl het tarief v Paraguay verlaagd werd. DAT de bankbiljettenomloop deze week met f 33 millioen is ingekrompen, dat de vrije saldi der Ned. Bank met f 22 mil lioen stegen. DAT het Bossche B.G. Georg Huber, een van de wreedste kampbewakers uit Vught, tot 20 j. (m.a.) veroordeelde. met De Engelse rechtsgeleerde Shawcross (r.) in gesprek met de Albanese delegatie bU het Int. Hof van Justitie in het Vredespaleis te Den Haag:, waar gisteren de behandeling van het Korfoe-incident aanving. (Op 22 Opt. 1946 liepen de Britse torpedoboot jagers „Saumarez" en „Volage" nabij Korfoe op mijnen die daar hoogstens 6 mnd tevoren door Albanië zouden zijn gelegd, en werden boven dien met machinegeweren beschoten). Russen zien Berlijn als een uit te drogen wrat op een vinger Trygve Lie en Bramuglia confereren over puzzle van het muntprobleem Er zijn tekenen die er op wijzen, dat de Berlijnse kwestie weer actueel gaat worden. De mislukking van de pogingen der Neutralen in de Veiligheidsraad wordt door de delegaties der V.N. niet als de finitief beschouwd. De Argentijn Bra muglia, heeft de kwestie te Londen met - 'n besproken en hy schijnt voorne- zijn pogingen op een andere wijze te hervatten. Tot dusver was het principe van de ge lijktijdigheid tussen de opheffing der Ber lijnse blokkade en het aanvangen monetaire besprekingen, de basis vooi oplossing. Thans echter blijkt, dat de muntkwestie het onderwerp uitmaakt het onderzoek der voornaamste per soonlijkheden van de V_N. Indien de muntkwestie, die de vier bevelhebbers der bezettings-zönes niet hebben kunnen oplossen, in het Palais de Chaillot Parijs te berde wordt gebracht, dan kan zulks geschieden door de „neutralen" de Veiligheidsraad, dus bedoeld als we verzoeningspoging. Inmiddels heeft de V.N. in een officieel cornrr qué de aandacht gevestigd op het feit, dat de voorzitter, de heer Trygve Lie, aar geen enkele bespreking over Berlijn deel neemt, maar zich gaai bezig houden me' het Berlijnse munt-probleem. Hij is reeds contact getreden met de heer Evatt, voorzitter van de algemene vergadering der VN. en tevens zal hij overleg plegen de Argentijn Bramuglia. Naar A.P. Berlijn meldt, schijnt inmiddels de blokkade weer verscherpt te zijn, de Russen hebben een verhevigde tróle ingesteld op het verkeer tussen de Russische sector van Berlijn en het Wes telijk deel van de stad. Deze controle heeft ten doel te voorkomen, dat ook enige goederen van de Russische sector naar de Westelijke van Berlijn TWAALF JAAR TEGEN VERZETS MAN-VERRADER GEËIST. Voor 'het B.G. te Arnihem werd 12 jaar (m.a.) geëist tegen de 46-jar. logement houder E. B. Brune uit Purmerend, die aanvankelijk een pionier van het verzet dooh na zijn arrestatie door de S.D. enkele verzetsmensen verried. Tal van vooraanstaande personen uit de O.D. pleitten in het getuigenverhoor voor Brune. Overigens werd bij hem ƒ40.000 contanten in beslag genomen; hij dreef een zwarte handel dn 'bonkaarten, voor illegalen waren bestemd. Uit spraak 24 November. Ons nieuw feuilleton .begint vandaag. Het is een boeiend verhaal, dat speelt in de tijd van de Romeinse Christenvervolgingen. Oud zult U misschien zeggen, maar daar om nog altijd een waarschuwing. Het Romeinse Rijk is ondergegaan, doch er zijn ook thans machten, die het op godsdienstvrijheid voorzien hebben. En daarom lijkt ons een verhaal uit deze, lang voorbije tijd, op dit ogen blik actueel. Wij vragen Uw aandacht voor „De Galeislaaf" Bleber speelt een troef uit Nadat de politieke commissie der VN. te Parijs de Australische resolutie, waar- an de Balkancommissie een verzoe nende taak wordt toegewezen, had aan genomen Oost-Europa stemde niet wierp de Zuidslavische vertegen woordiger een troef op tafel door strikt vertrouwelijk document te produ ceren over het werk der V.N.-commissie in Griekenland, hoevfel Spaak als voor zitter ontkend had, dat er een dergelijk document bestond. De ambtenaren van het secretariaat zaten met hun handen in het haar, daar zij niet konden expliceren, om het document niet openbaar ge maakt was. ALBANIË STAL EN VERVALSTE EEN DOCUMENT? In het proces van Engeland tegen Al banië voor het Internationale Hof van Justitie in Den Haag, verklaarde de Britse pleiter, sir Hartley Shawcross, dat Albanië door spionnage in bezit was ge komen van een geheim Brits document, i bovendien nog dit vervalst had. ER KOMT WEINIG SLACHTVEE AAN DE MARKT. De verwachting, dat op de najaarsvee markten iin het Oosten veel slachtvee wonden aangevoerd, komt niet uit. Vele veehouders houden hun slachtrijp rast tot de winter, omdat de melk prijs goed is en er veevoeder in over- De New Yoitkse beurs, welke Maan dag wat beter was, is gisteren opnieuw 1 tot 5 dollars gedaald. zullen vloeien. De Amerikaanse plv. commandant gaf als zijn mening te ken nen, dat deze nieuwe Russische maat regelen verband houden met het vermoe den, dat de Westelijke mogendheden bin nenkort de West-Duitse mark als enig betaalmiddel in West-Berlyn zullen doen gelden. De Russen hebben ironisch op gemerkt, dat zij van plan zijn West-Ber- lijn als een wrat op een vinger te behan delen. Een stevig draadje er omheen, dan kan zij uitdrogen. Hierbij zij opgemerkt, dat Berlijn heus niet door Russische contróle-posten zal worden „uitge droogd". Mr Stikker: Besprekingen niet afgebroken Maar hij kan niet veel langer wachten Volgens een Anetatelegram uit Batavia heeft minister Stikker tegengesproken, dat alle besprekingen met de republi keinen zouden zijn afgêbroken. In elk geval vertrekt hij vandaag nog niet naar Nederland, omdat hij eerst de terugkeer zijner adviseurs uit Djokja wil afwach ten. Gisteren hadden zij aldaar het vlieg tuig gemist, omdat de vlieger in ver band met de weersomstandigheden te vroeg vertrokken was en de adviseurs nog niet aan het einde van hun bespre kingen waren gekomen. De minister zei- de echter, dat zyn vertrek niet voor on bepaalde tijd kon worden uitgesteld, daar-zijn verplichtingen als minister van Buitenlandse Zaken zijn spoedige terug keer naar Den Haag noodzakelijk maken. WERD HET TROEBELE WATER GEFILTREERD? Nader seint Aneta, dat de vijf advi seurs hedenmiddag 'te Batavia zijn aan gekomen en door mr Stikker op Kemajo- ran werden opgewacht. Zij beweren, dat de besprekingen verhelderend waren geweest. Het lid der republikeinse lega tie, prof. Soepomo, die zich eveneens in het toestel bevond, lanceerde zelfs het woord „hoopvol". Alimin leeft nog Het Antara-bericht betreffende de executie van,Alimin, schijnt boerenbe drog te zijn geweest, want radio-Djokja roept thans om, dat Alimin te Solo zal terecht staan. Misschien horen we later nog dat Alimin gearresteerd is. ROODE KRUIS-BALLON LANDT OP WEST-JAVA De ballonvaarder Boesman deelde 'e Batavia mede, dat de Roode Kruis-ballon, die op 7 November vandaar opgestegen was, behouden in West-Java is geland. De Koninklijke Marine brengt kust- batterjj tot zwijgen. Toen de Koninklijke Marine in de Amphitrite-baai aan de, monding van de Indragiri (Sumatra) enkele zeilprauwen controleerde, werd zij door kustbatterijen onder vuur genomen. De prauwen wer den daardoor tot zinken gebracht en de bemanning moest zich zwemmende red den. Een der oorlogsschepen beant woordde het vuur en bracht de batterij tot zwijgen. Bij de Siakmonding werd een patrouil levaartuig in de territoriale wateren met mitrailleurs beschoten. Na enige treffers werd het vhur beantwoord en tot zwijgen gebracht. November bracht een kor- Straat Padang by Bengkalis vijandelijk vuur tot zwijgen. Aan Nederlandse zijde zyn geen slacht offers gevallen. Binnenkort wordt in Europa een enquête gehouden om er achter te komen, de Europeaan eigenlijk wel van de E.C.A. weet. WEERBERICHT Tamelijk koud Tot morgenavond verwacht De Bilt: In het uiterste Noorden van het land: zwaar bewolkt met aanvankelijk hier en daar enige lichte regen of motregen. Matige, tijdelijk nog krachtige Westelijke wind, later afnemende wind en iets kou der. In het overige deel van het land: plaatselijk mist, overigens gedeeltelijk bewolkt maar droog weer. Matige tot zwakke wind draaiend naar Zuid toi Zuid-Oost- Tamelijk koud. ZON EN MAAN Donderdag 11 Nov. Zon op 7.52, onde* 16.55; maan op 15.26, onder 01A4. 15 Nov. VM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1