Uiterste krachtsinspanning maakte Rijnsburg tot centrum van grote betekenis Anjerteelt heeft haar intrede gedaan en levert al prachtige resultaten op SUIKER VAN DE BON! 48 "KTEUWE LEIDSCHE COURANT 5 ZATERDAG 6 NOVEMBER 1948 Gesprek met de heer G. Docter Christelijk vakonderwijs blijft ook hier vereiste (Van een onzer verslaggevers) Wie Rijnsburg hoort zeggen, denkt onmiddellijk aan bloemen. In de bloe- mentijd rijden elke morgen enige honderden vrachtauto's het door kleur rijke velden omgeven dorp uit, rijk beladen, om 's avonds of na enkele dagen ledig terug te keren. Dan is er in Rijnsburg een machtig rhythme te horen, dat preludeert op de opbrengst der bloeiende landouwen, vrucht van onvermoeibaarheid, durf en, onversaagdheid, maar ook en niet in de laatste plaats van Goddelijke zegen. Ook in het najaar en des win ters is er in Rijnsburg volop leven. Dit dorp, dat zich gedurende de laatste decennia heeft opgewerkt tot een respetabele hoogte, kent geen rust. Alleen 's Zondags. Nog geen zestig jaar geleden Rijnsburg een landbouwcentrum. Vlas, tarwe en andere granen bouwd. Er waren enkele" groot-grondbe zitters. Verder, bestond de Rijnsburgse bevolking uit arbeiders. Er stonden mettertijd enige personen op met een visionnaire blik, die be' den, dat het voor Rijnsburg ongetwijfeld zeer dienstig zou zijn, dat 't zich ging pen op de tuinbouw. Hun woorden den weerklank in veler hart. Het gevolg was, dat Rijnsburg een periode grijpende veranderingen moest door maken. Veranderingen echter, die het dorp, mede dank zij de uiterste krachts inspanning van zijn ingezetenen, niet noodlotting zijn geworden. Groen^ het inluidingsartikel van de Rijnsburgse tuinbouw (veel'koolsoorten werden v bouwd), bloemen zijn er na verloop 1 tijd bijgekomen. Men ging tot het k1 ken van dit tuinbouwproduct over, c dat Rijnsburg een uitgelezen centrum was voor de grote steden. De bracht o.m met ?ich mee, da' zelfstandigen kwamen. Hoofdmiddel van bestaan De heer G. Docter, hoofd van de Chr. lagere tuinbouwschool in Rijnsburg, vertelde ons, dat het bollentrekken in de winter eigenlijk voor dit centrum het hoofdmiddel van bestaan is. Het in bloei trekken van bolgewassen („force ren") werd in Rijnsburg uitgevonden. Onmiddellijk na deze belangrijke uitvin ding heeft de wetenschap zich er mee bemoeid. Vooral prof. Blauw uit Wagenin- gen wist op dit gebied veel te bèreiken. Zijn systeem, de zgn. „Blauwse-methode", wordt graag toegepast. Dit vroeg in bloei trekken zorgt periode van Sint Nicolaas* tot Mei het Interieur van onze huizen kunnen opvro lijken met de prachtigste tulpen en hyacinten. De Rijnsburgse bloementeelt, die op de koude grond 140 hectaren in beslag neemt en onder glas 11, is thans uitgebreid met een zeer be langrijke tak, n.l. het kweken van anjers. De heer W. Jungerius nam hiertoe het initiatief. Hij heeft twee kassen tot zijn beschikking met een gezamenlijke oppervlakte van 1180 vierkante meter. De heer Jungerius - kan met een zekere trots zeggen, dat zijn anjer-experiment volkomen is geslaagd. De kwaliteit der bloemen is uitstekend en hoeft, volgens deskun digen, niet onder te doen voor die van de Aalsmeerse anjers. Ook de opbrengst is bevredigend. De 44 grote anjerbedden vormen een lust voor het oog. Het „experiment- Jungerius" zal zeker tal van Rijns burgse kwekers prikkelen, dit voor beeld te volgen. In de jaren '20 tot '30 werden er veel tulpen geëxporteerd naar Londen, De val van het Engelse pond betekende ook voor de Rijnsburgers een gevoelig verlies, daar de export plotseling werd uitgeschakeld. XJit deze malaise ontwikkelde zich een levendige binnenlandse handel. Rijns burg heeft in ons land de bloemenhandel dan ook aanmerkelijk doen stijgen. Weer is de situatie in de bloemen-wereld niet rooskleurig. Er staat een moeilijke tijd' voor de deur, aldus de heer Doet* daar 'n tuinbouwschool opgericht. 15 Ge specialiseerde leerkraohten zijn in Aals meer werkzaam, terwijl Rijnsburg is aangewfcen op 2 voorlichtende personen, waarvan er één (uit Lisse) slechts een maal per week les geeft. Wat komt er al niet kijken op het ge bied van bemesting, mechanisatie, ver warming, verlichting, plantenziekten enz. Het tuinbouwonderwijs voorziet in een dringende behoefte en dient derhalve in de volle belangstelling van de tuinders te staan. De lagere tuinbouwschool in Rijnsburg zal in April 1949 haar tweede klas krijgen. Zij richt zich geheel op het gemengde bedrijf en omvat in haar on derwijsprogramma, waarin ook de alge méén vormende vakken van de lagere school zijn opgenomen, de groenten-, fruit-, bloemen- en bollenteelt. De heer Docter meende met zeker heid te kunnen zeggen, dat de school te Rynsburg het omvangrijkste pro gramma van de 43 lagere tuinbouw scholen in ons land afwerkt. Onze zegsman wees er nog met nadruk op, dat middelbaar tuinbouwonderwijs in een centrum als Rijnsburg volko men op z'n plaats zou zijn. Creationisme of evolutie-leer? Is het nog wel nodig tot slot de bete kenis van het Chr. onderwijs, i.e. het Chr. tuinbouwonderwijs, nader toe te lichten? Wij menen, dat wij in dit artikel deze vraag niet ontkennend mogen beant woorden, omdat ook in Rijnsburg de woorden: „Moeten we al Christelijk leren kweken ook?" al te vaak worden gehoord. Men vergeet, als men spreekt, dat onderwijs en opvoeding mengaan. Daarom is het van diepe be tekenis, dat jonge tuinders niet alleen vakonderwijs genieten, maar ook worden gevormd voor het leven. Het is een be langrijke vraag, hoe de jeugd wordt ge leid naar de volwassenheid in de maat schappij. Een groots feit, waarop in het Chr. derwijs met nadruk telkens weer wordt gewezen, is de Schepping van God. Het is een opmerkelijk verschijnsel, dat de leer van het creationisme ook op het ter rein van de moderne wetenschap veld wint. Daarmee is het gevaar van evolutie-leer echter niet bezworen. Het Chr. tuinbouwonderwijs moet nauw sluiten bij de geest van de bevolking, die Gods majesteit en de afhankelijk heid van de mens jegens Hem, de Schep- hemel en aarde, erkent en be lijdt. Wij willen een geslacht van boeren en tuinders, alduS de heer Docter, die het Christelijk geloof op hun maatschap pelijk terrein handhaven en uitdragen. In Rynsburg heeft de heer W. Jungerius het initiatief genomen tot het invoeren van de anjerteelt. De twee voor dit doel ingerichte kassen beslaan een opper vlakte van 1200 vierkante meter. Zjjn knechts, de heren R. Veldman (op de voorgrond) en C. Zandbergen, zijn hier bezig met het z.g-n. „pluizen", waarbü de zjjscheuten van de anjers worden weggénomen. De foto toont ons ook, hoe de anjerbedden zijn opgebouwd. Een uiterst fijn werk van draden zorgt er voor, dat de planten de vereiste stand behouden. Een belangrijk gedeelte van de dag brengen de arbeiders in de kassen door. Foto N. van der Horst. VIT DE PERS Bij de Kagerplassen worden zomerhuisjes afgebroken Het volgende is ontleend aan „Nieuw Nederland": Wij grepen verleden week naar hoofd in verband met de klacht van van wederopbouw, dat e weinig gevoeld wordt door de bouwers voor experimenten op het gebied van de woningbouw. Wel te verstaan: voor tenschappelijke experimenten, voor riele proefnemingen, welke in 3 jaren tijds twntig woningen bouwen. Weet men echter wel, dat er in goede land ook nog woningen worden af gebroken? Een vriend van mij voelde het aan den lijve. Hij kwam uit Indonesië, ir hij behoorlijk werk had verricht, over de tijd van de repatriëring heen. En hij was zo gelukkig een zomerhuisje kunnen kopen aan de Kagerplassen. Men zal gestraft worden met zo'n wo ninkje. Welnu: hij liet er zich mee straf- betrok het. En voelde er zich kip lekker in. Maar kiplekkerigheid wordt in land niet geapprecieerd. Men voelt r voor natuurschoon. Voor welk ab stract begrip ook wij veel voelen, mits het niet in strijd komt met dê eisen lichaam en lichamelijk welzijn. En geviel het, dat mijn vriend op een kwade dag, dat hij zijn huisje verwisseld had t de e i het De heer G. Docter, hoofd van de Chr. lagere tuinbouwschool te Rijnsburg, aan zijn werktafel. Zijn microscopi sche waarnemingen zijn van groot be lang. Op de foto occupeert de heer Docter zich met het onderzoeken van een aardappel, die „zwakke" plekken vertoont Foto N. van der Horst iprijizen der bloemen dalen, omdat het leven over het algemeen zo schrikbarend duur is. De vraag wordt nog steeds min der, daarentegen stijgt 'het aanbod. Als de Rijnsburgse kwekers de helft van het aantal bloemen van nu zou den telen, dan zou dit in deze om standigheden zeker in hun voordeel zjjn, zo verzekerde de heer Docter. Plaats der tuinbouwschool Het is te begrijpen, dat een lagere tuinbouwschool in een bloeiend tuin bouwcentrum recht van bestaan heeft. Sinds 1 April van ddt jaar bezit Rijns- burg zulk een onderwijsinstelling. Het valt voor een kweker ongetwijfeld niet imee, om zijn zoon(s) twaalf uur per week aan de dagschool af te staan. Voor in moet er heel hard gewerkt worden, teneinde aan de moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden, Toph is het van het allergrootste belang, dat er van de zijde van de wetenschap aandacht aan de tuin bouw en het bollanikweken wordt be- eteed. in Aalsmeer geeft men zeer veel woorliiohting. 50 Jaren geleden reeds werd het jaargetijde overeenkomend verblijf in een pension, gedurende de maanden, die hem nog in dit land rest- een brief kreeg, een officiële brief het gemeentebestuur van de plaats zijn zomerwoninkje stond (en waar hij juist een huurder gevonden had, er dol gelukkig mee was), met de mededeling, dat hy zijn woninkje maar had af te breken, want dat het behoorde tot een reeks huisjes, welke het zwaar met aesthetisch gevoel behepte gemeente bestuur op de nominatie had geplaatst om afgebroken te worden ten bate van het natuurschoon der Kagerplassen. Men kan twistenover de vraag of de zeilers op de Kagerplassen daar komen om te genieten van de aanblik der huis jes langs de boorden van die meren. Ver moedelijk komen zij om het water al leen en proberen zij hoe eer hoe liever de aanblik van de randen van het meer kwijt te raken ten einde zich te wanen op de onbegrensde zee. Maar laten we daar niet over twisten. Genoeg zij, dat mijn vriend zich naar het gemeentebe stuur begaf en uiting gaf aan zijn me ning, dat het niet meer of minder dan misdadig was in een tijd van woningnood vön schreeuwend gebrek aan woningen een aantal huisjes met woongelegenheid af te breken. Edoch, bestuit van een ge meenteraad is een ding waar geen wrik ken of verwegen aan mogelijk is en de heer, die het gemeentebestuur vertegen woordigde zeide: er is niets aan te doen. Maar wat mankeert er dan toch aan dat woninkje? vroeg mijn vriend. En hij kreeg het antwoord, waarvoor ij ons andermaal naar het hoofd grij pen. Er mankeert aan uw woninkje niets, zeide de vertegenwoordiger van het ge meentebestuur. Het is zelfs in zijn soort sieraad. Maar er mankeert een hele boel aan de woninkjes, die in dezelfde Die zijn een schande voor het natuurschoon. En daarom is besloten de hele rij af te breken. Ook het huisje van mijn vriend, dat een weelde voor het oog is, maar da eenmaal in een rij staat. Leve de alles nivellerende schoonheidszin. Die zelfs een Hendrik de Keyzerhuisje zou afbre ken als het stond in een rij van de be ruchte negentiende eeuwse architectuur. Hulde aan het gemeentebestuur, dat al dus tegemoet komt aan de vraag naar nieuwe, van alle moderne gemakken en uitvindingen en schoonheid voorziene woningen. Hazerswoude Uitreiking van bonkaarten. Maandag uitreiking van 'bonkaarten 901 Hazerswoude (dorp). Lezers schrijven ons Gepasseerde categorie Naar aanleiding van het bericht, dat allen, boven 23 jaar, een gulden opslag per week ontvangen en gehuwden met kinderen verhoging van kindertoeslag, zou ik graag enige opmerkingen willen maken. Denken zij, die zulks voorstelden, soms, dat er beneden de 23 jaar geen mensen zijn, die een gulden opslag nodig heb ben? Denken ze soms, dat er beneder. 23 jaar geen mensen zijn, die getrouwd zijn en ook kinderen hebben? Nu alles duurder wordt, hebben ook zij verhoging van loon en van kindertoeslag nodig. Laat het dan niet veel zijn, alles is mee genomen. Ook deze categorie heeft recht op een behoorlijk bestaan. Ik kan de re geling dan ook niet ten volle opbouwend noemen. G. Eelink, Leiden. Oranjegradht 141 Nogmaals: melkbezorging Waarom moet een melkboer, die ons al jaren bediend heeft, vervangen wor den door een vreemde? Is het zo ver schrikkelijk, dat er verscheidene melk boeren in één straat lopen? Nu kan men, mdien men mellk tekort heeft, een melk boer aanklampen, die enige uren later den je eigen melkboer in de straat komt. Kan zo. iets voorkomen, als er maar een melkboer in een wijk komt? Als men dus visite krijgt of een ongelukje met de melk heeft, moet men zelf melk gaan halen. Ik hoop, dat alle huisvrouwen bij voorbaat tegen deze regeling zullen pro testeren. W. F. Vasmel, ,Ik hoor de regen zingen Druppel'Symphonie in molen „De Valk Wij hebben een zwak voor Leidens enig overgebleven walmolen, de oude, trouwe „Valk", en men kan er ons onmogelijk van verdenken, dat niet te hebben voor ons even trouwe gemeentebestuur. Maar de gebeurtenissen, die plaats grijpen in dit geliefde monument, wanneer god Plu- vius onze Hollandse landouwen tot zijn woning kiest, zijn waard aan de vergetel heid te worden ontrukt. Niet om de be treffende instanties wakker te schudden, maar om de kostelijke humor van het geval. Opdat deze „instanties" te midden van hun zorgen ook eens glimlachen kun nen, tezamen met de genietende burger. De pottenbakker Marcel B. Keézer, die tezamen met de familie Van Rhijn, een tweede inwonende familie en een student dit mooie plekje bewoont, had ons uitge nodigd eens op een regendag op bezoek te komen. Dan zouden we van nog eens wat anders kunnen genieten dan van zijn artistiek aardewerk! Eilacie, de zon scheen en we konden niet op regen wach ten, zodat we van 's heren Keezers repro ducerend vermogen afhankelijk waren voor de her-opvoering van (wat hij noemt) de „druppelsymphonie". Dat gaat zó. „Het regent, o wat rogent het! Ik hoor het uit mijn warme bed! Ik hoor de regen zingen!" Maar, evenals in het gedicht van Adama van Scheltema, blijken deze ge dachten kindergedachten. Want behalve Hoe Nederland reageerde De wielen van ons autootje slippen in de dikke baggerlaag enhoe dichter we het enorme fabriekscomplex met de grote rookwolken uitbrakende schoor steen naderen, hoe moddiger de wegen worden. Voor ons uit schuift een lange rij vrachtauto's over de weg, alle volgeladen met suikerbieten. Zo worden we vast bepaald bij het doel van onze tocht: aan de weet te komen, hoe „men" in Nederland denkt over het bonvrij worden van de suiker. Daar rijden we de fabriekspoort door, omzeilen net nog een modderplas van en kele decimeters diepte en zitten even later tegenover ons eerste slachtoffer. De directeur van de suikerfabriek heer, dan hebt U het toch mis. Ik kwam vindt het uitstekend, dat de suiker de bon gaat. „We hebben in ons land nog grote voorraden", zo zegt hij. campagne belooft heel goed te worden. Er lopen bij de suikerverwerkende indu strieën grote Orders voor het buitenland, voor het binnenland blijft genoeg Iedereen kan meer gaan gebruiken, dan hij tot nu toe deed en als de r niet als razenden aan het hamste- gaan waar helemaal geen reden is dan zal er ongetwijfeld i dan voldoende suiker te koop zijn." De grossier is niet zo erg enthousiast „De prijs wordt een stuk hoger, dus, de omzetbelasting ook, maar onze winst marge blijft gelyk. Veel drukte geeft hel ws ons niet-, want de winkeliers nu nog gewoon op hun toewijzingen bevoorraad. Er zal wel genoeg suiker voor iedereen en hamsteren is abso luut onnodig", zo krijgen we te horen. In de hoop op vrolijker klanken gaan e nu naar het slachtoffer van de bon- nenplakkerij en dat stelt ons niet teleur De winkelier poeiert als we binnen komen juist een paar klanten af, die pro- beren vast wat suiker en snoepgoed zon der bon op de kop te tikken. „Nee juf frouw, ik denk er niet aan. Vanmorgen hebben ze nog drie collega' pakt. Vrijdag kunt U terecht en eerder niet." Ook ons kijkt hij wantrouwend aan, maar als we ons haasten hem te klaren, dat we niet óm, maar óver de suiker komen, wordt hij werkelijk enthousiast. ,Voor ons is het een groot gemak mijnheer, dat die bonnenboel suiker vast aan de kant gaat. Ten eerste is het een opluchting, dat het plakken voorbij is is en dan had je dikwijls velende dingen met je klanten. „Op de bonnenpof" suiker halen en later niets weten of bonnenschuld maken der die opit af te lossen. Nee, ik vind het ware uitkomst.'" zo komen we dan terecht bij wat een geleerd woord de consument heet. Hoe zouden onze huismoeders •ze kwestie denken? De moeder van het grote gezin •ouw van een boekhandelaar treffen e aan temidden van een talrijk moerig kroost. Zij heeft een uitgespreide krant, een schaar en een berg bonkaarten zich op tafel liggen. Een geschikt aanknopingspunt. „En mevrouw, U vindt het zeker wel fijn, dat U volgende week geen suikerbonnen meer heeft te knip pen?" Maar het leven is vol teleurstel lingen, wantAls U dat denkt mijn- De Young Vic komt in Leiden De Young Vic is de ongeveer drie jaar op een verantwoorde opvoering. Henry oude dochter van de Old Vic. Deze laat- Boys heeft nieuwe muziek, stijl 1600, bij ste is een van de meest bekende toneel- de liedjes gecomponeerd; terwijl het gezelschappen in Engeland. Door een décor, ontworpen door Miss Harris, het legaat daartoe in staat ge steld en tevens verplicht, heeft dit gezelschap jaren lang aan de armere bevol king van Londen Shake speare en andere Engelse klassieken gebracht. De Old Vic heeft dus een Shake- speare-traditie opgebouwd. Een paar jaar geleden is als onderdeel van de Old Vic de Young Vic opgericht, met het speciale doel voor stellingen voor jongeren te geven. Daar bij deze opvoe ringen de kosten niet ge dekt worden, speelt men ook voor de ouderen. Deze groep gaat nu haar derde seizoen beginnen met „As you like it", het herdersspel van Shakespeare. Voor men met Kerstmis in Londen het seizoen opent, maakt men een tournée door de Bene- lux-landen. In ons land wor den slechts voorstellingen gegeven in Rotterdam. Am sterdam, Den Haag, Utrecht en Leiden. In Leiden, waar Dinsdag 9 November een opvoering wordt gegeven, heeft het Leids Acade misch Kunstcentrum de organisatie in handen. Het is echter geen besloten voor stelling, zodat ieder, die Shakespeare door een Engels gezelschap gespeeld zien, daartoe nu de gelegenheid krijgt. Glen Byam Shaw. directeur van de toneelschool van The Old Vic Theatre Centre, heeft de regie. Hij heeft gebro ken met de traditie, die de Shakespeare- opvoeringen dreigt te verstarren. Hij heeft het een verfrissingskuur doen on dergaan, waarbij wij toch mogen rekenen De Young Vic speelt „As you like it". Orlando (Pierre Lefevre) ontmoet voor het eerst Rosalind (Jean Wilson), terwijl Celia toeziet romantische element accentueert. D costumes zijn uit de tijd van Karei I, dus begin 17e eeuw. We zijn het L.A.K. dankbaar, dat het het Leidse publiek in de gelegenheid stelt, deze gebeurtenis mee te maken en vestigen er nog de aandacht op, dat de voorstelling begint om kwart voor acht. het gezellige regenruisen' buiten, wordt spoedig op de zolders een klein geluidje wakker: „Tik., tik., tik!" Het zijn d« eerste maten van een nieuw thema, da' sterker en sterker wordt, tot het de bal- kenzoldering van 's heren Keezers woon vertrek heeft bereikt en daar een aanvr.: doet op muren en gordijnen. Dan is e) van het warme bed allang geen sprake meer. De aardewerk-schalen en -vazen houden de gang van zaken nog even tegen, vakkundig geplaatst als ze zijn, maar een étagère met aardewerk is ten slotte maar een étagère met snuisterijen. Dan treedt dus een ernstiger tegenspeler op: het Canadese veldbad: vier houten stokken, wat stalen verbindingswerk er een rubber-kuipje. „Afdoende", knikt u! „Nou, het helpt lang niet altijd, zucht Marcel Keezer. Vaak heeft de straal (want dat is het intussen geworden) aardigheid in, om er naast en door de parketvloer (mag ik wel zeggen) zijn weg te zoeken naar het slaapkamertje van dt oude heer Van Rhijn, wiens afweer be staat uit het mobiliseren van kamerpot ten en andere utensiliën". Niet dat de heer Keezer door een gaatje in de vloer zit te kijken, maar een molen is als een luidspreker en de druppelsym phonie is tot in de laatste maten te vol gen. Welnu, mocht de heer Van Rhijn de een of andere pot misplaatsen, dan zoekt dit vrolijke geluid zijn weg verder door de verwarringen der beschaving en komt terecht in de piano van de gezusters Van Rhijn. Die gelukkig begrip hebben zulk een gebeuren en des Zondags op dit instrument het Wilhelmus spelen. Wat zij met de uitlopers doen, die in kantoor er keuken terecht komen, vermeldt de ge schiedenis niet. Naar verluidt zou binnenkort een aan vang worden gemaakt met de verdere restauratie: opnieuw voegen, nieuwe zijnen etc. Dat het nodig is, behoeft geen nooit suiker te kort en U begrijpt toch wel, dat ik veel liever eens in de veer-i tien dagen 13 suikerbonnen knip, dan nu ongeveer een kwartje per kilo meer te betalen voor bonloze suiker." Ja, we begrijpen dit volkomen. Twee wetsontwerpen zullen aangenomen moe ten worden kinderbijslag voor kleine zelfstandigen en verhoging kinderbijslag grote gezinnen vóór deze moeder en haar lotgenoten de bonloze suiker met vreugde kunnen begroeten. Voorzichtiger gestemd door deze ervaring gaan we naar ons volgend adres. De moeder van het kleine gezin blijkt echter heel anders over deze zaak te den ken. „Ik vind het in één woord fijn, dat de suiker van de bon is", zo begint ze geestdriftig. „Ze wordt wel wat duurder, maar ik kwam altijd te kort en wat doe je dan? Af en toe een bon „in zwart" kopen natuurlijk. (U zet mijn naam toch niet in de krant, mijnheer! En dan was de suiker heel wat duurder an ze nu wordt. Bovendien is er c Dg die loonbijslag. Het zal wel niet ooi zijn, als die kranten dat voorreke- an, maar het scheelt toch weer." Zo kunnen we dan toch met de herin nering aan een gelukkig mens huiswaarts gaan. We waren eerst van plan ook de tandarts nog naar zijn mening vragen, maar och, die man heeft het al druk ge noeg en bovendien komen we daar niet graag. En als we dan thuisgekomen een kopje thee met een hele reep chocolade gezet krijgen er was nog een snoep- bon en na Vrijdag heb je daar niets i aan dan geeft tenslotte uw verslag gever met volle mond (foei!) als zijn mening te kennen: „Toch is het fijn, dat die suiker van de bon gaat!" GOUDEN ECHTPAAR BIJ „RHIJNHOF" Het echtpaar T. Hogervorst-J C. Kralt, Rhijnhofweg 6 te Oegstgeest, zal over en weken zijn gouden huwelijksfeest vieren. mber gaan de bruidsdagen in en 24 No vember, 50 jaar geleden, stapten de heer ei Hogervorst in de huwelijksboot is nu 77 en de vrouw 74. Voora ch verheugen in een goede ge- van haar gezellig ze nog steeds ij De mai :y kan zich ve londhetd. Het o ingerichte kame\ ngen hand. Hac •noet houden, oi idat zijn hart niet zo hee ierk meer is, kan moeilijk de hele dag oj n stoel blijven zitten; hij helpt zijn vrouw weel hij kan. Het echtpaar heeft een rijk gezegend hu- lelijk gehad, ofschoon de zon niet altijd heeft geschenen. Donkere wolken zijn ook i lei deren kwamen heengetrokken. Neg familie De bri bedrijf t iertien klc iegom is I< •.rkzaam gt huwelijk voort, i ven zijn. Verdei inklnderen. mge tijd i kin- ieest. Met hij op z'n maatschap pelijke loopbaan terug. En hij vindt hi gelukkige omstandigheid, dat hij zijn „i dag niet in de stad hoeft door te bri De Rhijnhofweg loopt langs uitgestrekte eilander rustige bee t toch i :oelen. Met dit leven tintelt, denken, dat het echtpaar, Rijnsburg Uitreiking van bonkaarten. Maandag uitreiking van bonkaarten 901. Burgerlijke Stand. GEBOREN: Anne G, z van P Glasber- m en G Ravensbergen, Langevaart 53; Floris, z van G de Mare en M v Egmond, Noordeinde 38. ONDERTROUWD: Pieter H Lindhout, j en Gijsje Binnendijk. 38 j; Ruwaard Uittenbogaard, 28 j en Jansje A Collee, 25 j. GETROUWD: Gerrit Cederhout, 36 j Jannetje v Egmond, 36 j, gaan wonen Petr. van Saxenstr. 8. OVERLEDEN: Johannes J Verbree, 81 j, echtg. v J Pelt, Vliet ZZ 19. VERTROKKEN: Jan van Egmond, geb. 1927, landarbeider, van Brouwerstr. 1 Valkenburg, Z.H., Hoofdstr 4: Gerrit van Ek, geb. 1866, van Vliet NZ 36 aar Leiden. Voorstr. 54. Woubrugge Gemeente-avond Ned. Herv. Kerk. Woensdag 10 Nov. om 7 uur aal er in „Immanuël" een gemeente-avond worden gehouden van de Ned. Herv. Kerk. Ds G. W. K. Hugeniholtz aal spreken over: „Onze Gods raadsbesluit". it daar zo kalmpjes al die landelijkheid, interesseren voor de dingen vc leest het dagelijks nieuws me kan, gezien het huidige werel de concluie trekken, dat er liefde, waardering Foto N Vandaag stellen wij V voort KEES en WIM VAN ZOOMEREN, Hugo de Grootstraat, Alphen aan den Rijn. 30 Juli van dit jaar vertrok Wim van Zoomeren met de „Zuiderkruis" naar Indonesië. Na een stormachtige over tocht werd intocht gedaan in de hoofd stad van Java: Batavia. Van Batavia ging hij naar Semarang en na enige tijd verhuisde hij weer, en wel naar Passar. De broer van Wim, Kees, is al ruim twee jaar in Indonesië. In September j.L had hij veertien dagen verlof en die be steedde hij natuurlijk om zijn broer op te zoeken. Zes dagen had Kees nodig Wim was zeer verbaasd over het onverwachte bezoek. En de blijdschap over het weerzien was wederzijds. Het is te begrijpen, dat Kees zijn broer goed geïnstrueerd heeft voor zijn verblijf in de tropen. De twee dagen vlogen om. Veel was er te vertellen. Op de foto zien we de broers in Passar bijeen. Nog steeds getuigen hun brieven van onver getelijke ogenblikken. Gedenkteken op Joodse begraafplaats te Katwijk Voor tydens de oorlog omgekomen Israëlieten. Het ligt in de bedoeling, over enkele weken op de Israëlietische begraafplaats te Katwijk een gedenkteken te onthullen, dat de gedachte levendig zal houden aan de in de jaren 19401945 door de vijand vermoorde Joodse inwoners van Leiden. Dit monument is zodanig ontworpen, dat alle namen der omgekomenen, voor zover deze bekend zijn, op een lijst in het monument worden ingemetseld.. Zij, die nog geen opgave hebben gedaan van om gekomen famileleden, worden verzocht dit alsnog te doen aan het secretariaat der Ned. Isr. Gemeente, Levendaal 8. Alphen aan den Rijn Benoeming Chr. onderwijs. Tot onderwijzer aan de Ohr. school, hoofd de heer W. J, van den Brink, is benoemd de heer A. van Sprang te Rot terdam Koudekerk aan den Rijn Collecte onder 't zingen. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeen- besloot om voortaan de dienst van het offer te doen plaats hebben onder orgel spel. Kerstpakket. De Herv. jeugdraad houdt dezer dagen en inzameling by de Herv. gezinnen oor een Kerstpakket voor de militairen i Indonesië. Lisse Zondagsdienst. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Holl. Benoeming Chr. onderwijs. Tot onderwijzer aan de Ohr. U.L.O.- iohool te Den Haag, hoofd de heer C. H. Sonneveld, is benoemd de heer A. van Es te Oegstgeest, thans onderwijzer te Voorburg. NIEUWS VOOR DE DAMES I PATRONEN NAAR MAAT voor alle kleding kunnen lezeressen van dit blad leren maken volgens een buitengewoon gemakkelijke methode. Per les 75 ct., welke worden thuisgestuurd. Deelneem sters ontvangen gratis een modealbum. Uitsluitend schriftelijke aanmelding: I.L.M.O., Emmastraat 47, Hilversum aan bureau van dit blad onder motto: Knipcursus. Moeilijke positie van 't Chr. onderwijs in Duitsland Op initiatief van het „Internationaal Verband Voor Christelijke Opvoeding en Jeugdzorg" is dezer dagen te Baarn een conferentie gehoudenwaar enige Duitse onderwijsmensen met vooraanstaande figuren uit de kring van het christelijk onderwijs in Nederland hebben gesproken over de her bouw van een vrije christelijke school met de Bijbel in Duitsland. Op deze conferentie, die onder leiding stond van prof. dr J. Waterink te Amsterdam, is duidelijk gebleken, in welk een moeilijke positie het christelijk onderwijs bij onze Oosterburen verkeert. Politieke scholing noodzakelijk Deze moeilijkheden zijn in hoofdzaak een gevolg van het feit, dat de ouders weinig interesse voor de zaak van het onderwijs tonen. Zij hebben zoveel an dere dingen om aan te denken, dat ze zich met de schoolpolitiek welke uit sluitend door de politieke partijen wordt gevoerd niet inlaten. Hierdoor zijn tal kinderen terechtgekomen op de „Ge- meinsahaftssohule", de openbare school Duitsland, die opleidt tot alle „chris telijke en maatschappelijke deugden", Nu is op 3 Juli j.l. voor West-Duits land tot stand gekomen de Arbeltskreis .Elternhaus und Sohule", een organisatie welke zich beijvert via de Kerken bij ouders en onderwijzers er op aan te drin gen, dat zij tocih hun roeping zien inzake de christelijke opvoeding van de jeuigd. Deze organisatie wenst ook de herbouw propagering van de vrije christelijke school met de Bijibel ter hand te nemen. De afgevaardigden van „Elternhaus und Sohule" kregen in Baarn een indruk van de omvangrijke en moeizame taak, die hen wacht. Prof. Waterink verklaarde nadrukke lijk, dat de Nederlandse vrienden alleen adviezen en Btelldg geen voorschriften wilden geven. Volgens de heer H. J. W. A. Meijerink, lid der Tweede Kamer, is de enige weg, welke het christelijk onderwijs in Duits land met goed gevolg zou kunnen be wandelen, de politieke. In Nederland is de schoolstrijd feitelijk oorzaak van het ontstaan der christelijke politieke par tijen geweest; in Duitsland zaïl de zaak omgekeerd zijn: via de politiek 'm school. Want hoe is de politieke verhouding in Duitsland? Men kent er twee hoofd partijen: namelijk de C.D.U., waarin Roomsen en Evangelischen zijn verenigd en de S.D.P., waarin de socialisten zich hebben georganiseerd. De C.D.U. bete kent voor het pro'estantisme heel wei nig. De Roomsen zijn daarin ver in de meerderheid. Het protestantse volksdeel leeft politiek met mee. In da*, opzicht vertonen de Evangelischen geen ..een heid des levens"; zij zien niet in dat het Koninkrijk Gods op elk levensgebied moet doordringen. „U zult u dus", zo zeide de heer Meije rink, „politiek moeten organiseren. Daar door kunt u er in de eerste plaats het volk van overtuigen, dat de vrye chris telijke school recht van bestaan heeft. Ten tweede bent u dan in de gelegen heid om bij de overheid recht voor de school te verkrijgen." De Duitse onderwijsmensen konden na het aanhoren van de ervaringen hunner Nederlandse collega's niet anders doen dan om hulp vragen. Wanneer men zich door woord en geschrift gesteund weet vanuit Nederland, zal dat de arbeid m Duitsland gemakkelijker maken. Men staat immers helemaal aan het begin. Eerst moeten de ouders warm gemaakt worden. Daarna dient men het recht van benoeming in eigen hand te krijgen. Thans berust dit bij de gemeentebesturen, die op dit punt heel willekeurig hande len. Dan zijn er de vraagstukken van de onderwijzersopleiding, ja misschien komt ook de 'kwestie van het hoger onderwijj wel aan de orde. Naar de heer J. Uittenbogaard. secre taris van het Internationaal Verband (Passavantlaan 33, Arnhem) verzekerde, zal men in Nederland al het mogelijke doen om de gevraagde hulp te bieden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 5