DE "WEEK. nieuwe leidsche courant 2 ZATERDAG 6 NOVEMBER 1948 De opkomst der Ver. Staten als wereldmacht Dr Arthur Meier Schlesinger als gasthoogleraar te Leiden ontvangen De recente opkomst van de Ver. Staten van Amerika als opvolger van Groot-Brit- tannië, Amerika's invloed in de interna tionale verhoudingen en zijn beslissende stem inzake West- en Zuid-Oost Europa en Oost-Azië is een phenomeen, dat Euro peanen en Amerikanen beiden evenzeer boeit. Het onderwerp werd onder de loupe genomen door de nieuwe gasthoog leraar aan de Leidse Universiteit, dr Arthur Meier Schlesinger, professor in de geschiedenis aan de Harvard-universiteit bij gelegenheid van zijn inauguratie, die gistermiddag plaats had in het groot audi torium van de universiteit. „Anders dan de journalist, aldus prof. Schlesinger. moet de student in de ge schiedenis het Amerikaanse isolationisme verticaal beschouwen en tot in zijn diepste oorzaken naspeuren. Daartoe moet hij de geschiedenis onderzoeken; het verleden zal immers ten duidelijkste de nationale interessen, idealen en tendenzen bloot leggen." Prof. Schlesinger achtte deze kennis noodzakelijk om heden en toe komst te begrijpen en deelde hiertoe de geschiedenis in drie perioden in, ieder met een centrale doelstelling. De eerste perio de karakteriseerde hij door „afhankelijk heid". de tweede door „onafhankelijk heid" en de derde door „onderlinge af hankelijkheid." Deze derde periode werd veroorzaakt en ingeleid door de sterke vooruitgang der techniek, die Europa met al zijn moeilijkheden zo schrikkelijk dicht bij het Amerikaanse vaste land bracht. Spr. behandelde in dit verband uitvoerig de zwenking van Monroe-leer en isolationis me naar de huidige politiek. „Amerikanen zijn steeds geamu seerd, als ze al niet geïrriteerd wor den, wanneer zij aan deze zijde van de Oceaan het Amerikaanse leider schap horen betitelen als imperialis me", aldus prof. Schlesinger. „Men beseft dan niet, met hoeveel tegen zin Amerika dit leiderschap heeft aanvaard. Het isolationisme is nog niet verdwenen in de politiek en in 15-Jarig bestaan van „Dennenheuvel" Ter gelegenheid van het 15-j. bestaan van de afdeling Leiden van de Vereni ging tot verpleging van hoofdarbeiders in herstellingsoorden en sanatoria „Den nenheuvel" was gisteravond in de geheel bezette ,.Burcht"-zaal een feestelijk sa menzijn "belegd. De voorzitter, de heer C. La-u, 'heeft deze avond gewezen op het mooie doel, dat de vereniging nastreeft, in welk verband hij opwekte om vooral toch de ware gemeenschapszin te be trachten. De vereniging, die het herstel lingsoord te Ossendrecht en het sanato rium te Renkum exploiteert, drijft ge heel op eigen kracht en is voor een zeer belangrijk deel aangewezen op de con tributie-opbrengst der leden. Reeds dui zenden leden heben hun sociaal gevoel laten spreken. „Professor" Geraldini in zijn uitge breid repertoire van sneltekenen, gooche len en xylophoon, de sopraan Iti Grau, de vertoning van enkele prachtige films en de hersengymnastiek o.l.v. do heren F. W. Kooning en N. A. Kriek bezorgden de aanwezigen een goede avond. DE HEER E. S. SCHUDEL OVERLEDEN Nog mede tengevolge van zijn gevan genschap in het kamp Buchenwald is gisteren in de leeftijd van bijna 42 jaar overlieden de heer E. S. Sohudel. te Oegstgeest. directeur van de automobiel handel N V. Vreeken en Schudel aan de Papenstraat. VAN HIER NAAR ALPHEN EN RETOUR. Uit het „Don Bosco"-huis te Leiden „ontsnapte" een verpleegde. De knaap kwam in Alphen aan den Rijn terecht en zocht onderdak bij een schoolhoofd, dat de politie er bij riep. Daardoor bleef het niet bij een enkele reis. KON. ONDERSCHEIDING VOOR DE HEER G. JANSSEN. De heer G. Janssen, chef van de bank- werkerij van de N.V. Scheepsbouw- en reparatiewerf „De Hoop" te Leiden werd onderscheiden met de eremedaille in zilver in de orde van Oranje-Nassau. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Simon H. zn v. P. F. J Verstraaten en M. van Iterson; Rob zn v. D. P. van Suijlekom en G. Blad; Jo hanna P. dr v. N. van der Horst en J. P. van Loef; Grietje dr v. J. G. Agema en J. Hoeksema; Maarten A. C. zn v. M. Langmuur en E. Melsen; Janna dr v. J. Ouwehand en J. v. d. Oever; Henidricus M. M. zn v. W. J. M. Simonis en A. F. A. Fokke. OVERLEDEN: M. Bos, dr, 1 maand; E. P. Groenendijk, huiisvr. van J. Moer kerk, 29 jr. de nationale mentaliteit. Een invloed rijke minderheid in de Republikeinse partij zou niets liever willen dan terugkeren naar het dwaze paradijs uit vroeger dagen, terwijl de onte vredenheid met de thans gevolgde po litiek reeds heeft geleid tot het vor- Spr. zag de huidige Amerikaanse poli tiek als een uiting van het verlangen naar nationale veiligheid en de veiligheid van de jeugd, opdat zij opgroeie. vrij van steeds terugkerende' oorlogen, als waar dige mensen, die in volkomen onafhanke lijkheid de regeringsvorm kiezen, die zij zelf willen. Onder de aanwezigen merkten wij ook de Amerikaanse gezant, dr H. Baruch, en afgevaardigden van de Harvard-Leiden- ïundatie op. Voorlopig comité van de Cefa opgericht In Januari 1949 eerste voorstelling? Gisteravond was er een samenspreking tussen een aantal personen en een hoofd bestuurslid van de Cefa (Christelijke Filmactie). Het resultaat was, dat er een voorlopig comité werd opgericht, be staande uit de heren dr H. J. Westerink, voorzitter: P. A. Kouwenhoven. Doeza- straat 37, secretaris; ds P. W. Spruyt, L. Noorduin, G. Hordijk en mr A. J. Mul der. Het voorlopig comité stelt zidh voor, de eerstvolgende maanden voorbereidend werk te doen, o a. het werven van leden. Men kan zich tegen de prijs van het lid maatschap de toegang tot de voorstel lingen verzekeren. Op bezoek behoeft men echter niet te wachten om lid te worden. In Januari 1949 hoopt het voor lopig comité met voorstellingen te kun nen beginnen. Telegram aan Marshall In verband met de opheffing van de braoddistributie zond de Chr. bak- kerspatroonsvereniging te Katwijk aan Zee gisteren het volgende telegram naar minister Marshall: „Nederland vrij van broodbonnennood, hartelijk dank voor het Marshall-graan". Bij de behandeling van een moord zaak voor de Dordtse rechtbank werd gisteren door de president de politie deskundige dr Hulst uit Leiden, toege sproken i.v.m. zijn gouden jubileum. De president roemde de waardevolle advie zen, die voor de rechterlijke macht daarom zo belangrijk waren, omdat dr Hulst behalve medicus ook jurist is. GOUDEN ECHTPAAR Het echtpaar H. Pruimboom- Gulik verblijf houdende in genkamp aan de Lage Morsweg gen 50 jaar getrouwd. GEMEENTE LEIDEN AFSLUITING KORENBRUG VOOR ALLE VERKEER Burgemeester en Wethouders van Lei den maken bekend, dat de rijbaan van de Korenbrug wegens herstelwerkzaam heden aan het wegdek van Maandag 8 November tot en met Vrijdag 26 Novem ber 1948 voor alle verkeer zal zijn afgesloten. Leiden, 6 November 1948. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, R. Streng. F. H. van Kinschot. (Looo Secretaris). Ds R. E. Sluiter te Hillegom onderscheiden Ds R. E. Sluiter, Ohr. Geref. predikant te Hillegom, werd door H.M. de Koningin onderscheiden met de benoeming tot Of ficier in de orde van Oranje-Nassau. APOTHEEK? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 6 Nov. 13 uur tot Zaterdag 13 Nov. 8 uur waargenomen door: apotheek Van Drie- sum, Mare 110, tel. 20406 en de Zuider- Apotheek, Lammenschansweg 4, tel. 23553. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apo theek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. EEN DOKTER NODIG? De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de dokters Van Bockel, De Graaff, Langezaal en Veldhui- HAAGSE POLITIERECHTER De gast. De huisknecht P. J. V. had in een hotel te Leiden een naaimachine gesto len. De officier vond het een ergerlijk feit, en vroeg 1 maand gevangenisstraf, dat ook het vonnis werd. Inwoning narigheid. De reiziger P. S. W. uit Hillegom staat daar bekend als een praatjesmaker, zo werd door de politie in het rapport mee gedeeld. Doch in dit geval was het niei bij een praatje gebleven, want hij had geslagen. Dit was het gevolg van moei lijkheden die ontstaan waren, omdat W. bij iemand inwoonde. Toen had hij de medeinwoonster een klap gegeven. Voor die klap vroeg de off. f25 boete of 10 dagen hedhtenis, waartoe de rechter ver oordeelde. De stelende broodbezorger. ?t alleen geld zou de broodbezorger K. J. de J. te Leiden hebben verduisterd, hij had er ook meel weggenomen, was volgens verd. allemaal gebeurd, omdat hij een bonnentekort had. De officier vroeg 6 maanden gevangenisstraf de rechter veroordeelde tot 4 maan den, waarbij dan vermoedelijk nog 2 maanden zullen komen, die voorwaarde lijk waren opgelegd. Jubileumfonds van de N.Z.H.V.M. 20 jaar Tien zilveren jubilarissen op feestavond gehuldigd Het jubïïeumfonds van de NZ.H.V.M. bestond gisteren twintig jaar. Ter ge legenheid hiervan werd 's avonds in de grote Stadsgehoorzaal een jubileumuit voering gegeven, waaraan het bekende Nederlandse cabaret- en variété-ensemble o.l.v. Frans Nienhuys (van „U vraagt en wii draaien") medewerking verleende Tevens werd op deze feestavond een I tiental jubilarissen gehuldigd, die her dachten. dat zii 25 jaar geleden bij de N.Z.H V.M. in dienst traden. Het waren de heren Th. C. Vink, J. J. Sehenkeveld, M. Wijn-ands. D. D. de Gunst. F. Tuininea. nllen uit Rijnsburg. A. J van der Voort. B ten Haken. H. van de Vegte. A. van Mook. allen te Leiden en A. de Man uit Voorburg. De jubilarissen werden met hun ech'- genoten onder de vrolijke tonen va jubileum-mars van S Vessing. gespeeld door de N.Z.H V M.-muziekkapel o.l.1 heer P. Baart, binnengeleid. De voorzit ter van de feestcommissie, de heer A. Holllnga. heette de vele aanwezigen wel kom. in het bijzonder de mede-directeur de heer J. Jurissen, en de oud-directeur, de heer W. J Burgersdijk Spr. memo reerde de oprichting van het jubileum fonds en bracht hulde aan de initiatief nemers. In het kort stond hij stil bij de voor-geschiedenis- Ook dankte hij het actieve bestuur van het fonds, dat all* jubilarissen een waardige huldiging wil geven. De heer M. Ockeloen, voorzitter var het fonds, huldigde hierna de tien jubi larissen en bracht hun dank voor het vele welk. door hen verricht in het belang van de maatschappij. Geschenken waren reeds overhandigd op de eigenlijke dagen. Speeltuinver. „Westerkwartier" 20 jaar Welh. Vart Schaik: denk ook aan de oudere jeugd! De speeltuinvereniging „Westerkwar tier", die vandaag het feit mag herden ken. dat voor 20 jaar enkele speeltuin vrienden het speeltuinwerk ter hand namen, had gisteravond in „Den Burcht" een samenkomst belegd, waarin het be stuur van verschillende zijden is gehul digd. De voorzitter van de jubilerende ver eniging. de heer C. F. Lardee, gaf een vluchtig overzicht van 20 jaar speeltuin werk. Spr. achtte het een verblijdend teken, dat het aantal speeltuinverenigin gen is toegenomen. Wat „Westerkwar tier" betreft, zeide spr. het te betreuren, dat de vereniging het nog steeds zonder een eigen gebouw moet doen. Men denkt hier evenwel toch spoedig toe te komen, Er is een bouwfonds met reeds f 1500. Het 25-jarig bestaan hoopt men in „eigen huis" te vieren. Ten slotte wees de heer Lardee nog op de prettige samenwerking, welke het werken voor de vereniging tot een lust maakt. Wethouder J. C. van Schaik. die de gelukwensen van het gemeentebestuur overbracht, herinnerde aan het ver dienstelijke werk der speeltuinverenigin gen in het algemeen en dat van „Wester kwartier" in het bijzonder. Ook spr. achtte het een verheugend verschijnsel, dat er thans In het speeltuinwerk goede voor uitgang schuilt. Hij was van mening, dat voor de oudere jeugd, die de eigenlijke speeltuin is ontgroeid, nog een terrein braak ligt. In dit verband deed hij de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen de suggestie aan de hand om uit te zien naar b.v. een gemeenschappelijk terrein, waarop deze jeugd kan worden bezig gehouden. Vooral nu met het oog op de spoorwegplannen het Schuttersveld eer lang zal moeten verdwijnen, is er wel licht voor de Leidse Bond van Speel tuinverenigingen een taak weggelegd. Eventueel zou hiervan dan ook op do dag van Leidens ontzet de 3 October- vereniging kunnen profiteren. Achtereenvolgens hebben nog het woord gevoerd de heren G. Heijnen, voorzitter de feestcommissie, D. Vijlbrief, ver tegenwoordiger van de Nuso, M. I. Smit. voorzitter van de Leidse Bond van Speel tuinverenigingen, J. Ph. Bosch, één der oprichters van „Westerkwartier", en voorts vele afgevaardigden van speel tuin-, buurt- en woningbouwverenigin gen. Velen deden hun felicitatie met het aanbieden van een geschenk of enveloppe met inhoud gepaard gaan. Aan het einde van deze receptie heeft de tweede voorzitter, de heer H. A. Kienjet, de heer Lardee nog gehuldigd voor al hetgeen hij voor „Westerkwar tier" heeft gedaan. *t een kort woord heeft voorzitter Lardee voor al de wensen en geschenken bedankt. Hedenavond zal het vierde lustrum nog in een feestelijke samenkomst wor den herdacht. DE FILM HET WOORD De zeer belangwekkende Deense film .Ordet" (Het Woord), die 11 Nov. voor inschrijvers van K. en O. wordt ver toond, zal In tegenstelling tot hetgeen reeds werd aangekondigd niet in het Trianon- maar in het Casino-theater wor den gedraaid, en wel om 7 uur en kwart over 9 die avoncL De plaatsbespreking is dus van Maandag af eveneens bij Casino. De heer Jurrissen sprak in gelijke géést namens de directie.- Hij hoopte, dat de jubilarissen nog lange tijd in het be drijf werkzaam zullen zijn. Op zeer ver dienstelijke wijze speelde de kapel ver volgens enige nummers. Frans Nienhuys heeft het N.Z.H.V.M.- publiek onthaald op een vlot en fris cabaret-programma. Hij en zijn staf van medewerkers(sters) mochten menig open doekje ontvangen. Het programma was rijk gevarieerd en bood „voor elck wat Wils". Men kan op een zeer geslaagde avond terugzien. Na acht-en-een-half jaar! Acht-en-een-half jaar was het brood óp de bonen thans er af. Niet alle huisvrouwen zijn enthousiast: het scheelt nogal in de portemonnaie. In hun sas zijn wel de bakkers en vooral de broodbe zorgers. Het bespaart de laatsten min stens een paar uur werk per dag. Daar om hing gisteren bij vele 'bakkerijen de vlag uit. De L.B.F. liet een pierement aanrukken en op de tonen van vrolijke muziek gingen de knechts met het bon- loze brood op stap. in de Sleutelstad Harry Shippe Truman, de communis tische successen in China, het verhogen van de broodprijs en de suiker-zonder bon overtroefden deze week al 't nieuw: uit de Sleutelstad. Zelfs de bazar var „Kerkbouw" en de nieuwe actie van de Band Nederland-Indië, in de vorm var het zenden van een boekwerk en eer brief aan de Leidse jongens overzee! Ook Thorbecke kwam er bekaaid af: hij moest het doen met een vlag op het pand, waar hij zulk een groot werk verrichtte: het voorbereiden van de gronwetsherziening van thans honderd jaar geleden. Des te meer trok een prachtig t beeld van „burenhulp" de aandacht. Het Haagwegkwartier zorgde er voor, dat bewoner van deze wijk, die zich zo m lijk op straat kon voortbewegen, thans op gemakkelijke wijze kan plaatsen. Dank zij de medewerking vele instanties en personen, kon hem invalide-wagen worden aangeboden. In derdaad een voorbeeld van burenhulp, als genoeg in de dorpen, echter in steden maar te weinig meer wordt i getroffen. Leiden hangt dus blijkbaar toch nog tussen dorp en grote stad. Gelukkig! Wij streven er naar een grote stad te worden en op de weg daarheen proberen wy toch „dorp" te blijven. En dat zou men zeker geen „dorpse achterlijkheid" kunnen Ernstige autobotsing bij de Cor- neliabrug te Noordwijkerhout Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor Gisteravond omstreeks zes uur kwa men een vrachtauto van de firma Meeu wenoord uit Noondwijkertiout en eer wagen van de firma B. uit Haarlem vlak voor de Corneliabrug met elkaar in sing. De ravage, hierdoor aangericht, was zo groot, dat men nog niet kan be grijpen, dat zich bij dat ongeluk geen persoonlijke ongevallen hebben voorge daan. Na de botsing had de chauffeur van de firma M. geen macht meer over zijn stuur, tengevolge waarvan de auto tegen de brug reed, die ernstig werd bescha digd. Grote brokstukken van de brug werden tfen, zelfs vijftien meter wegge slingerd. Een telefoonpaal en een zand bak van de rijksprovincie moesten het eveneens ontgelden. Het hele voorstel van de auto van M., een G.M.C., werd tegen de achterwielen gedrukt. De drie personen, die zich in dg wagen bevonden, bleven wonder bo rn wonder ongedeerd. De andere vrachtauto liep niet veel schade op. Alleen constateerde de chauf feur een ingedeukte velg. De rijkspolitie de groepscommandant stelt een on derzoek in omtrent de sohuld. Koudekerk aan den Rijn Ernstig ongeluk De 10-j. Herman Boers stak per flets de Rijndijk over. Hij werd door een pas serende auto gegrepen en tegen de grond gesmakt. Met een gebroken linkerdijbeen i ernstige hoofdwonden werd de knaap tar een Leids ziekenhuis overgebracht aar een gedeeltelijke schedellichting oest plaats vinden. Leiderdorp „Zonnegloren". Vandaag wordt geen speldjesdag ge houden voor „Het Hoogland", maar voor „Zonnegloren". Noordivijk Adoptie van graven. Op de algemene begraafplaats alhier liggen ongeveer 70 militairen begraven. De verzorging van de graven geschiedt door de geallieerde regeringen, maa Nederlanders worden in de gelegenheid gesteld een graf te adopteren. Zij, die dit in Noordwijk wensen, kunnen zich schriftelijk opgeven bij de heer A. Dek ker, Nieuwe Zeeweg 3. Dodenherdenking. Op 14 November zal op de algemene begraafplaats een dodenherdenking den gehouden. Geslaagd. De heer H. v. d. Holst alhier, slaagde te Amersfoort voor het politiediploma en de heer W. Sprang, chef van de afd. alg. zaken ter gemeente-secretarie, te Den Haag voor het examen gemeente-admi nistratie II. DE MAN OP STRAAT IN ZIJN DAGELIJKS WERK Telkens waarschuwend glijdt de tram door de straten van de stad. Zij heeft een taak, doet haar werk en voorziet in een behoefte, elke dag op- die op tijd op werk moe ten z\jn en na de arbeid weer op tijd thuis, voor de vele kinderen, die de school moeten bezoeken, De wagen bestuurder ver van huis, ja, wij allen gaan op z'n tijd met de tram mee. Het vermogen ven 's mensen voeten is niet groot! 's Morgens vroeg, als 't merendeel der ingezete nen nog slaapt, begint de tram al te rijden. Dan is er niet veel leven in het rijkje van de wagenbe stuurder. Allengskens gaat de rust van de zoete morgen plaats maken voor een anti-dromerig heid, die bij de conduc teur het besef wakker roept, dat nu tijd en tem po de eerste vereisten zijn. De wagenbestuurder, die, behoudens de korte onderbrekingen bij be gin- en eindpunt, een groot deel van de dag bijna onbewogen op zijn voorbalcon staat, heeft te maken met de nukken en gebreken van de stad. Als er dan van een „ijlen" van de tram door de stra ten geen sprake meer Is, moet het publiek niet denken, dat de conduc teur de hem toevertrouw de begrippen „tijd" en „tempo" uit het oog ver loren zou hebben. Het Leidse spoorweg-ge drocht gooit dagelijks vele malen het tramver keer in de war. Ook het plaatsen van auto's langs niet al te brede! hoofd straten biedt menig lang durig oponthoud. Zo zijn er heel wat kwartiertjes in een dag, dat men kan zeggen: „En het stads trammere sukkelde voort". De conducteur ziet ech ter niet alleen de onge- neugten van de stad. Hij kent ook haar aantrekke lijkheden, haar gestadig leven, haar wisselend aspect, haar adem en har- teklop. Als overdag de tram haar bonte tocht maakt door de straten, langs winkelende men sen en wachtende auto's, haastige fietsers en groe nende tuinen, spelende kinders en, tegen de avond, helle étalages, dan klopt er iets in die dood gewone conducteur, dat hem zegt: „En toch is je werk niet gek, mannetje. Wees voorzichtig op je plaats en ook jij zult echt plezier en voldoe ning hebben". Nieuwsflitsen uit de omstreken Alphen aan den Rijn Kerkelijke bijeenkomst. Op uitnodiging van de kerkeraad der Gerei. Kerk (onderh. art. 31 DKOl, zou hedenavond in hotel „Centraal" spreken prof. dr K. Schilder over: „De zonde der synodocratie van 1944". De Kampense professor is echter verhinderd en in zijn plaats komt prof. C. Veenhof. „Jonge Kerk". Dinsdagavond. 7.45 uur, vergadert de „Jonge Kerk" in „Bethel". Spreker: de heer R. Stigter, onderwerp: „Waarom wij Protestant zijn en blijven". Propaganda-avond C.N.V. Maandagavond, 7.30 uur, wordt een CNV-propaganda-avond gehouden. Spre kers zijn de heren F. Albeda en G. C. v. d. Schelde. Afwisseling wordt geboden door films en zang van „Ons Genoegen' Burgerlijke stand. GEBOREN: Petrus H., z. v. I. J. Kuijf en P. G. v. d. Hulst; Hendrik, z. van M. Demoet en G. Hagoort. ONDERTROUWD: Albertus J. Sche pers. 24 j. en Sijtje Vergunst, 27 j. GEHUWD: Cornelis Witfebol, 26 j. en Neeltje Ambagtsheer, 23 j.; Gijsbert C. Hoogendoorn, 63 j. en Marijtje Ouds hoorn, 68 .j; Arnoldus H. J. Rooijakker, 26 j. en Susanna Vergunst, 25 j. OVERLEDEN: Alida G. Spruitenburg, 77 j., wed. van J. van Vliet. Hazerstvoude Voor bakkers. Bakkers moeten a.s. Maandag van half 2 tot 3 uur hun (laatste!) broodbonnen inleveren. Chr. besturenbond. De Chr. besturenbond Hazerswoude- Koudekerk aan den Rijn hield een pro- paganda-avond in het gymnastieklokaal te Hazerswoude. De vergadering stond o.l.v. de heer W. van Vegten. Als sp: kers traden op de heren D. Meijer, hoofd bestuurslid van de N.C.L.B., met als derwerp: „Gij zijt bedrijfsgenoot", er Moll, voorz. van de bouwvakarbeiders bond, met het onderwerp: „Uw plaats i de Chr. vakbeweging." Medewerking verleenden het mannenkoor „Excelsior" en de declamator A. Hofland van Alphen aan den Rijn. Ondergetekenden delen U hierbij mede, dat zij volgens gemeenteverordening toestemming hebben ontvangen om hun Sigarenwinkels op werkdagen des avonds tot 7 uur en des Zaterdagsavonds tot 8 uur precies geopend te hebben. Verkoop na deze tijd, ook achterom, is ten strengste verboden- Wij hopen en vertrouwen dan ook, dat U allen mede zult werken om op tijd te komen. Bij voorbaat dank. P. VAN GORKUM, Dorpsstraat D 63 Tel- 57 M. KRIJGSMAN, Dorpsstraat D 42 Tel. 58 J. RAAPHORST, Dorpsstraat D 125 HAZERSWOUDE—DORP Advertentie) Katwijk aan den Rijn De bouw van montagewoningen. Zoals bekend, zullen er achter de Com- mandeuirslaan montagewoningen worden jebouwd. Tot nu toe is er nog niet veel ran te zien. In de raadsvergadering van Donderdagavond zei de burgemeester m antwoord op een desbetreffende vraag,- dat verwacht kan worden, dat op 1 Dec. i. de werkzaamheden een aanvang fcun- Katwijk aan Zee Slmultaanwedstrjjd dammen. Woensdagavond 10 Nov. om half 8 hoopt de heer Th. Zwetsloot, damkam- pioen van Katwijk, na de prijsuitreiking nultaanwedstirijd bera kunnen H illegom Ouderavond Jullanaschool. Gisteravond werd op de bovenzaal der Julianaschool een druk bezochte ouder avond gehouden. Zeer veel ouders maak ten van de gelegenheid gebruik, om met de leerkrachten te spreken. Nadat de heer J. Marinus een kort openingswoord had gesproken gaf hij het woord aan mej. dr Cramer, schoolarts, die zou spre ken over de lichamelijke verzorging van het kind. Vooral werd er op gewezen, dat de kinderen voldoende rust moeten hebben. Het roken voor jonge kinderen is niet alleen lichamelijk,- maar ook gees telijk slecht. Minder begaafde kinderen moeten naar B.L.O.-scholen, waar het zelfvertrouwen wordt herkregen. Leer het kind, zo eindigde dr Cramer, vooral regel maat, want onregelmatigheid geeft on evenwichtigheid. Nadat verschillende vragen beantwoord waren, sloot de heer J. Valkenburg deze goedgeslaagde ouder- C.N.V.-avond, Dinsdag, 9 Nov., zal in hotel Sister mans een bijeenkomst worden gehouden van het C.N.V. De héren O, v. d. Heiden, secr. van de bond van handels- en kan toorbedienden, en H. Ouwerkerk, secr. van de Ned. Chr. landarbeidersbond, zul len het woord voeren. De declamator Jo Nobel uit Vlaardingen, zal medewer king verlenen. N.CK.V.-avond. Voor de Ned. Herv. luisteraars zal Woensdag 24 November ds Jac. Poort van Den Haag komen spreken in zaal Rutten. Houdt deze avond vrij! Rijnsburg 5 Cents-actie. Het tweede jaar van de 5 cents-actie is ingezet en het resultaat over October kan worden bekend gemaakt. Door afwezig heid van vier collectanten moest het be drag worden geschat; men denkt, dat er f 500 is bijeengebracht. Wij vernemen verder nog. dat enkele dames van deze actie het plan hebben opgevat om vol gend jaar een bazar te organiseren ten behoeve van nooddruftigen in de Ned. Herv. Gemeente. Er is besloten een club te vormen, die het maken van allerlei handwerken op zich zal nemen. Het damescomité doet een dringend beroep op de Hervormden om hieraan mede werking te verlenen. Het plan moet sla gen! VISSERIJ-GOLF Het is een oud verhaal, dat over de tegenstellingen tussen vishandel en re ders. Deze zomer, die voor ,£>e Zuid" goed werd en een glansrijk sluitstuk krijgt door de Engelse-walharing, heeft de controverse eerder toegespitst dan afgevlakt. De handel verwijt de reders, dot zij onder de prijs werkten voor verschillerj.de exportorders, maar de reders gaan van hun standpunt bekeken: „natuurlijk" gewoon door met de directe lossing van loggers in spoorwegen en vrachtauto's, die het hartige zeebanket de hongerige wereld doorslepen. De handel met zijn grote en kostbare apparaat staat er machte loos tegenover en foetert dus hart grondig over deze gang van zaken. Toch schuilt er in dit probleem een gevaar voor de toekomst en de reder, die zijn blik naar de komende jaren wendt, moet volmondig toegeven, dat zijn „handels"-positie op den duur on houdbaar gaat worden. Want nu is er eigenlijk nog geen handel: er „slechts" de vangst en de grage opne ming van het artikel door binnen- en buitenland. Straks vraagt de klant niet meer, of hij „asjeblieft" wat ha- ring kan krijgen, maar dan smeekt de handelaar, of hij „misschien" een par tijtje haring zou mogen leveren. En zie: dan komt de typische functie van de handel tot nieuwe bloei en de reder zal zich uit het spel op de markt moe ten terugtrekken. Doet hij dat niet, dan trekt zijn onderneming scheef in de richting van het distributie-appa raat, zodat de productiesector in de verdrukking komt. Ligt hier wellicht de erkenning voor de vrije handel, die zichzelf zal saneren? De andere zijde van de handel, die zichzelf probeert te ontworstelen aan het verleden, toont de opmerkzame toeschouwer een stijgende drang naar vakopleiding van de detailhandelaar. Maandag 29 November wordt ih IJmuiden namelijk het eerste examen van de vakgroep Detailhandel gehou den en dan zullen zo'n 40 candidate?» moeten bewijzen, dat zij het fileren, het verzorgen en het serveren van vis tot in de perfectie verstaan, om nog niet eens te spreken van de eisen, die gesteld worden op het terrein van de Handelskennis, de belastingwetgeving en de sociale voorzieningen. Het aldus te behalen diploma zal op lange ter mijn gelijk gaan worden aan een er kenning en men zou de hele opzet kunnen samenvatten in de uitspraak: „De tijd der „visboeren" is voorbij, de „vishandelaar" met standsbewustzijn komt voor hem in de plaats". DE VISSERIJ IN DE AFGELOPEN WEEK De eerste dagen van deze week lieten zich niet al te best aanzien. Zoals we reeds vorige week verwachtten, liepen de vangsten sterk terug. De verwachting, dat met de nieuwe maan de vangsten wel weer beter zouden worden, is ook bewaarheid. Zo zagen wij de laatste twee dagen weer vangsten van 10 tot 15 last per schot (d.i. 170 tot 255 kantjes). Een geweldige handicap blijft echter de slechte zoutpositie. Het voor de ha ringvisserij zo onontbeerlijke product laat nog steeds op zich wachten. Ver scheidene schepen moesten dan ook en kele dagen blijven liggen. Ander zijn naar zee gegaan zonder zout en komen met verse haring terug. Het bezwaar hiervan is, dat de schepen soms maar ge deeltelijk geladen weer huiswaarts moe ten, omdat verse vis uiterlijk een week de vangst verwerkt moet worden. Men hoopt echter, dat de opheffing van de stakingen in Frankrijk hier ook ver lossing zal brengen. vooruitzichten voor de volgende dagen blijven, wat de vangsten betreft, goed, daar de maan meewerkt. Ook deze week was de vraag weer groter dan het aanbod. De binnenlandse markt kan niet volledig worden bevre digd, terwijl het buitenland de kwanta, die we vorige week noemden, ook nog niet volledig binnen heeft. Geen won der, dat de maximum-prijzen voor volle In Voorhouts raad is het nog niet koek en ei Verschillende netelige kwesties ter sprake De raad van Voorhout vergaderde gis teravond in plaats van gistermiddag, om dat 9 leden 's middags niet aanwezig kon den zijn. De „openbare" vergadering werd staatsrechtelijk onjuist geopend, omdat direct na het gezegde „openbare raadsvergadering" een geheime zitting werd gehouden. Deze besloten zitting, waarin de heer Kiers, hoofd-ing.-dir. van de prov. Volkshuisvesting, een uit eenzetting gaf over de onteigening van gronden rondom de Ned. Herv. Kerk. duurde niet minder dan ander-half uur. In de er op volgende openbare verga dering deelde de voorz. mede, dat de ont eigeningskwestie en de principiële her ziening van het vigerend uitbreidings plan werden verschoven naar de vol gende zitting. Hiermede waren de be langrijkste punten van de agenda, waar naar vele ingezetenen, vooral de Ned. Hervormde kerkvoogden en anderen Evangelisatie. Het ligt in de bedoeling zo mogelijk iedere Zondag Evangelisatie-samenkom sten te houden van half 3 tot half 4 in de Willem de Zwijgerkerk (van de Vrijz. Herv. Gemeente). Deze zullen uitgaan de Evangelisatie-commissie der Chr. Geref. Gemeente van Rijnsburg. Als voor ganger zal optreden ds N. Brandsma. Na de diensten is er gelegenheid tot het stellen van vragen. De samenkomsten voor ieder toegankelijk, ook voor Rooms-katholieken en niet-kerkelijken. Oude Wetering Dankstond voor het gewas. Woensdagavond om 7 uur (en niet om half 8 zoals in de Kerkbode werd ver meld) wordt de dankstond voor het ge in de Geref. kerk gehouden. Voor ganger is ds W. v. d. Bos. Na afloop is er vergadering van de iruansLidmaten ter verkiezing van ambtsdragers. Woubrugge ERNSTIG ONGELUK Gistermorgen omstreeks half tien had te Hoogmade ter hoogte van café Witte- man een ernstig ongeval plaats. Een al daar liggende 65-jarige oude hulpsohiip- per had het ongeluk te struikelen juist op hei moment dat hier een taxi pas seerde. De schipper kwam zo ernstig tegen de auto tereoht, dat hij bewuste loos bleef liggen. Dr Loth onderzocht hem en achtte overbrenging naar he' ziekenhuis noodzakelijk. De toestand van de 6ohipper is zorg wekkend. waren op de publieke tribune aanwezig met belangstelling hadden uitgezien, weer opgeschort. Bij de ingekomen stukken was een brief van Ged. Staten, waarin dit col lege de goedkeuring onthield aan het afstaan van de speelweide aan de geor ganiseerde jeugd. De heer Spierenburg (Prot. Chr.) merkte op, dat B. en W. dus ten onrechte de speelweide in het voor jaar hebben afgestaan, om daar vijf dagen lang een Lunapark te houden. De voorz. bestreed dit en zeide, dat de goed keuring om administratieve redenen is onthouden. De gemeenterekening 1945 werd aange boden. Bij de herbenoeming der com missie van advies Woonruimtewet be vreemdde het de heer P. v. d. Nouland. dat dezelfde commissie weer werd voor gedragen. omdat zij volgens B. en W. haar taak toch niet naar behoren heeft vervuld!? De heer Spierenburg: „B. en W. hadden een geschil, want de commis sie heeft zich met dorpspolitiek be moeid." Het verwonderde spr., dat de commissie na dit verwijt haar taak nog blijft vervullen. De voorz. antwoordde, dat de commissie als geheel genoegen heeft genomen met de verantwoording van B. en W. Nadat eerst de commissie in zijn geheel werd gekozen, werden om de strijdvraag te ontgaan met stembrief jes herkozen de heren P. Westerhoven. L. P. H. Vester, W. v. d. Ploeg. S. Heems kerk en C. v. d. Tang met 9 van de 10 stemmen. Na enkele hamerpunten las de voorz. de brieven voor van de Minister en van het prov. bestuur inzake het schorsings besluit ..houden van een interpellatie". Het heeft bij de heer v. d. Nouland grote verwondering gewekt, dat dit genomen besluit een jaar werd geschorst en dat de Minister en de Koningin hieraan te pas moesten komen. Spr. zag het als een taak van de raad. om tot het uiterste vol te houden en wilde de consequenties dra gen. Spr. verwachtte van de raad, dat unaniem het eenmaal ingenomen besluit zou worden gehandhaafd. De heer Spie renburg vroeg zich af, wat toch de aan leiding van G.S. moet zijn geweest, om het besluit een jaar te schorsen. Spr. was er niet gerust op, dat de schorsing met kennis van zaken is bepaald. Weten G.S. zelf wel af van de uitlatingen en beschul digingen van B. en W.? De voorz. ant woordde, dat de gewraakte zin bekend Is en zowel ter kennis van Ged. Staten als van de Kroon is gebracht. Bij stemming staakten de stemmen (55). De heer Van der Lans was met kennisgeving afwezig. Het voorstel werd daarom verdaagd. Er is in deze raadsvergadering nog veeli meer behandeld. Voor vandaag lijkt het! ons wel genoegzo tegen de Zon-j dagOp de andere punten hopen we| dus nader terug te komen. haring (f 36) en steurharing (f30) nor maal waren. Een enkel partijtje, dat niet aan de kwaliteitseisen voldeed, ging voor iets minder weg. Voor steurharing ble ven dergelijke partijen toch echter al-, tijd nog genoteerd op f 28 tot f 29. Dit alles is dus zeer lonend en hiervoor kan best gevaren worden. De te verwachten Russische order is nog niet afgekomen. Er wordt echter al regelmatig haring voor gereserveerd. Het weer op zee is over het algemeen slecht. Het is dagelijks regen en storm. Dit is erg lastig, vooral nu gevist wordt op 70 mijl uit IJmuiden, waar de zee vrij ondiep is. Er loopt een flinke branding en de golfslag is kort en fel. Natuurlijk is dit nadelig voor de netten. Het ge beurt meermalen, dat bij elk schot soma 5 6 netten weggehaald moeten.avor-den,-— omdat zij zó stuk zijn getrokken, dat her stelling niet mogelijk is. Dit drukt na tuurlijk de vangst. Een en ander maakt, dat het haringvaren nu niet bepaald een pretje te noemen is. Het is dan ook hard werken geblazen. Sassenheim Zondagsdienst. De Zondagsdienst der doktoren wordt waargenomen door dokter H. Kwint. Sluiting winkels. De rijkspolitie maakt bekend, dat de winkels van Maandag t.m. Vrijdag 's avonds om 6 uur gesloten moeten wor den. 's Zaterdags om 7 uur. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor werd gedurende October ingelegd f 21.497.76 en terug betaald f 34.191.77. Burgerlijke stand. Geboren: Johanna P. M. dr v. Th. H. M. Imming en M. J. van Dam: Ange- nieta A. dr v. A. G. J. C. van Breda en J. Bouwmeester. Overleden: M. Brouwer- Waayer. 68 jaar. Getrouwd: A. D. Boon en A. H. Bergman; Th. Verdegaal en A. M. Meiman. Valkenburg Zendingsavond. De Zendingscommissie van de Geref. Kerk (art. '31 D.K.O.) belegde in de zaal De Vries een zendingsavond. Bij verhin dering van de plaatselijke predikant stond de bijeenkomst onder voorzitter schap van de heer A. de Vries D.zn. Deze opende en gaf dadelijk het woord aan ds Goossens uit Amersfoort, die sprak over de Zending op Oost-Soemba. Spr. merkte op, dat de Zendingsarbeid in dit deel van de archipel nog de volle aan dacht moet hebben. Op de Synode van Groningen werd de vraag gesteld, op welk terrein de vrijgemaakte Kerken haar Zendingswerk zouden voortzetten. Deze vraag bleef niet lang onbeantwoord, want vanuit Soemba kwam er een roep stem. Vervolgens stond ds Goossens stil bij de toestanden op het gebied van de Zending op dit eiland Hij deed een krachtige oproep om de arbeid van de Geref. Kerk (art. 31) op het Zendings terrein te steunen. Twee predikanten, een dokter, een hoofdonderwijzer, drie verpleegsters en een sociale werkster staan gereed om uitgezonden te worden. Na de pauze werden er nog enkele film pjes vertoond. Voorschoten Zondagsdienst. De Zondagsdienst wordt waargenomen door dokter C. Kuypers, Leidseweg 51, tel. 520. Zoetenvoude Inlevering bonnen door bakkers. As. Maandag van half 2 tot 3 uur moe ten bakkers hun laatste broodbonnen inleveren. MARKT- EN VIS SERI JBERICHTEN RIJNSBURG. 5 Nov. Groentenveillng: Waspeen 8—9. rode kool 6—7.30. uien 77.50, kroten 4 50—6.50. gele kool 5—7, andijvie 4.60—5.40, groene kool 7.60—8.10, breekpeen 44.50, spruiten 28—39, bospeen 6—14, pret - - .I 1.20—1.80, selderij 1.30—3.50. pe- cool I 19—52. II 10— terselie 1.10—2. 19. III 7—16. RIJNSBURG. 5 Nc (kleinbloenug) Bloe bruin 0 65. geel rood 030—070; gro soort) 0.18—0.33 per st 0.20 per stuk. Weinig a vlugge handel. ïenveiling: 0.250 65, 0 30—0.61»

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2