Iliemuc £ciïisrt)c CCourant tsd PRESIDENT TRUMAN bracht wereld de grote verassing Wfst U DONDERDAG 4 NOVEMBER 1948 BUREAUX; Hoge woerd 103 Tel dir. en redactie 20408; Adro 22710 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: f 4-15 per kwartaal', 1.35 per maand; f 0.32 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No. 7654 DIRECTIE: F DIEMER CHR1STELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanluastifb te atfeHeDtf myn bert in tegfjenspoet* Eerste Kamer keurt toeslag op pensioenen goed Zie paginf. 2 k - In Huis van Afgevaardigden en Senaat zal hij krachtige basis vinden voor zijn beleid Harry S. Truman werd dus gekozen als president van de Verenigde Staten- Het is voor velen een verrassing geworden, maar voor hem, die in staat was, vóór de in luiding der geforceerde propaganda der strijdende partijen, de mening van de „ge wone man" in verschillende staten der U.S.A. te peilen, was de conclusie niet moeilijk, dat Truman zeer zeker sterk stond als candidaat. De overheersende n ning was: Tenzij generaal Eisenhower meedingt, zal „gold old Harry" slechts heel moeilijk te verslaan zijn, géén Vandenberg, géén Taft, en ook géén Thomas E. Dewey, gevreesd, maar niet bemind'0zullen hem in November uit het Witte Huis kunnen verdrijven. Met Henry Wallace werd door de mees ten geen Rekening gehouden, omdat zij iemand, wiens mening enigszins naar links overhelt, zeer spoedig als „a bloody red" beschouwen, wat hetzelfde betekent, als communist zijn. Toen zijn de propaganda-apparaten Republikeinen en Democraten gaan werken en de partijen hebben getracht, elkaar te overschreeuwen. Omdat de ma chine, die voor Dewey draaide, meer scheen te maken, dus harder schreeuwde, werd algemeen aangenomen, zelfs door een dr Gallup dat de r ïeerderheid van het volk de zwaai naar Dewey reeds had gemaakt. Aan deze machine zat echter één schroefje los, en bij Truman niet het geval; hij bepleitte zijn zaak uiterst krachtig door de presentatie van zijn eigen, eenvou- betrekkelijk-nuchtere persoonlijk heid. Hij ging in debat, als hij met zijn verkiezingstrein in „prairie-towns" of kwam. Hij maakte een strijd vaardige indruk en hij propageerde Roosevelt's „New Deal". Er kwam, psychologisch beschouwd, om de figuur van Truman een suggestieve sfeer, die als belangrijkste factor aan zijn verkiezing heeft meegewerkt. Truman's overwinning is in de eerste plaats ook m geweldig persoonlijk succes. Hoewel de stemmencijfers tussen Tru- lan (22.288.519) en Dewey (20.420.065) iet heel veel schijnen te verschillen, dient men hierbij in aanmerking te ne- i, dat de 1.030.781 stemmen van Henry Wallace en de 864.303 van Thurmond, de candidaat der Zuidelijke dixicraten, regel recht ten nadele van de Democraten, wier afvalligen Wallace en Thurmond mmers zijn moesten worden afge- Bhreven. stippen tevens aan, dat ook de 'ouverneurs der 48 staten bij deze ver- lezingen betrokken waren. De vroegere perhouding was 24 Democraten tegen 24 tepublikeinen, terwijl deze thans 30 De- nocraten tegen 18 Republikeinen is ge worden. Velen zullen de verkiezingsnacht een broom-tablet je" hebben nodig gehad, bv. senator Barkley, die nu vice-president wordt. In zijn woonplaats Paducah (Kentucky), sliep hij bijzonder slecht, naar de spanning had een „happy inding", want hij werd dan toch jekozen. Toen tegen het einde van de strijd >leek, dat de staten Illinois en Ohio, waarop Dewey, zoals wij reeds meldden, tot het laatst bleef speculeren, zich ook Vóór Truman hadden uitgesproken, het pleit beslist. Volledigheidshalve laten wij nogmaals volgen, dat de verhouding in het Huis van Afgevaardigden en in de Senaat, Wordt: Huis Democraten 242 zetels (oud: 185); Republikeinen 192 (oud: 243) American Labour 1 (oud: 2), maar zijn nog 5 vacatures. Senaat: Demo craten 54 zetels (oud: 45); Republikeinen 42 (oud:'51). Het Congres, dat samengesteld ii Huis en Senaat, is dus thans geheel op Truman's hand, hetgeen zijn regerings beleid aanmerkelijk gemakkelijker maakt. Ezel versloeg de olifant New York was dus in feestroes. Be houdens dan het feit, dat de Republikei nen hier en daar hun zakdoek te voor schijn haalden. Hoe was het ook mo gelijk, dat „een ezel" een „olifant" ver sloeg. Dit zijn immers de symbolen var de verkiezingsstrijd voor Democraten er Republikeinen. Toen de lichtkrant van de „New York Times" het bericht van de overwinning voor de ogen van duizenden toeschouwers deed verschijnen, daalde een regen van confetti en blaadjes zakagenda's, flarden van overhemden alles typisch Amerikaans uit de ringende wolkenkrabbers op de menigte En inmiddels bevond zich het „feest varken" Truman, glimlachend en geluk kig in zijn hoofdkwartier in hotel-Muehl- bach in Kansas City, waar de golven van enthousiasme over hem heen spoelden. Duizenden en duizenden telegrammen stapelden zich op. Geen wonder, dat hij een opfrissertje nodig had. Hij nam een warme douche, dineerde copieus, en kroop onder de wol. Tegenover nieuwsgierige persmensen verklaarde hij: „Als je wint, kun je daarover niets zeg gen. Praat maar met Charlie' (dat secretaris), die weet er alles van; ik ben alleen maar in mijn sas." En Dewey? Ook die was alleen maar verbaasd, doch hij stelde vast', dat er bij het voeren van de reclame-campagne tooh geen strategische fouten waren ge- maaikt. In ieder geval toont hij zich een fair verliezer, want de Republikeinen willen met de Democraten samenwerken en de regering steunen, maar de huidige twee-partij-en-politiek wórd't voortgezet. Dewey als verliezer, zond Truman, de triomfator, een gelukstelegram, hetgeen door Truman zeer op prijs werd gestéld, want hij dankte in een antwoord, voor de sportieve houding, die Dewéy had aangenomen. Ten overvloede, heeft Truman de ge lofte afgelegd naar beste weten in komende vier jaar het Aanerik. volk zullen dienen. De buitenlandse politiek blijft gericht op voortgezette steun aan het Marshall plan, bestrijding der politiek van Sowjet- Rusland en de communistische penetra- handhaving van de Berlijnse lucht- corridor, st-eun aan de West-Europese Unie, de V.N., het verdelingsplan in Pa lestina, hulp aan Turkije, Griekenland er China, en bevordering van de vrije han del. Zo zijn dan de Amerikaanse verkiezin gen, die jaren lang werden voorbereid, weer -geëindigd. Voorlopig voor vier jaar zal'Truman op -het Witte Huis de scepter terwijl voor Thomas E. Dewey een schone droom vervlogen is. Bedenk is, wat dit voor de verliezer -betekent, 1940 werd Wendell Willkie door de Republikeinse Conventie candidaat ge steld, in 1944 versloeg Roosvelt' hem de presidentsverkiezingen en practised zijn thans alle kansen voor de toekomst aan Dewey ontnomen. New Yorkse beurs klapt in elkaar van schrik Tengevolge van Tnumans verkiezing beleefde de New-Yorkse beurs de groot- daling, die zij in jaren -had meege maakt. Grote pakken aandelen werden eerkocht en verkooporders -kwamen uit 6ïle delen des lands. De dalingen bedroe- jen 1 -tot 6 dollar. De katoen-markt ging echter omhoog en te Oh-ioagio vertoonde tarw-e een grote stijging. Autobus bij Wageningen tegen boom: twee doden Vanmorgen vroeg is een personeelsbus Van de Ned. Buurtspoorweg Mij op de, van Wageningen naar Rhenen tegen boom gereden. De conducteurs J v. io. B. en G. I. uit Wageningen werden op slag gedood. Een conductrice en een hulpconducteur werden licht gewond. De andere inzittenden kwamen met de ichrik vrij. De stoffelijke overschotten en de auto bus zijn door de politie voor onderzoek in beslag genomen. Zal Schreieder terechtstaan? Blijkens de M. v. A. op de alg. pol. be schouwingen is het onderzoek in de zaak- Schreieder thans vrijwel beëindigd. Er zullen vermoedelijk voldoende termen i zijn om hem terzake van een of meer feiten te doen terechtstaan voor het Bij zonder Gerechtshof te Leeuwarden. (Dit Zal dan spoedig moeten geschieden, want dezelfde M. v. A. meldt, dat het B. G. te Leeuwarden spoedig na 1 Jan. a.s. zal Vorden opgeheven). Doodstraf geëist tegen „De Scheermes" Tegen de 44-j. Duitse „Hilfszollsekre- tar" uit Ewijcksluis (Wieringermeer), Jurgen Hinrichsen, wegens zijn smalle fezicht bijgenaamd „De Scheermes", die •rrestanten mishandelde en moorden op Zijn geweten heeft, is voor het Amster dams B.G. de doodstraf geëist. Uitspraak 17 Nov. te lage Vishandel klaagt vis prijs De vishandelaren zijn, zo men weet, niet *rg te spreken over de Regering, daar ze Peigert de maximumprijs voor verse vis te laten vallen. Daardoor worden zij ge dwongen een artikel als verse zeevis beneden in inkoopsprijs te verkopen. Van officiële zijde deelt men ons ech ter mede, dat er geen aanleiding is om in te grijpen. Wanneer binnenkort de aanvoer weer Sormaal is, hersteld het prijspeil zich Vk weer snel. ,'T NED. KABINET IS EEN AVTO MIDDEN OP DE WEG" Ik ben nog jong (54 jaar) en het is een opluchting, zich weer vrij man voelen, verklaarde dr Van Mook Singapore. Het Nederlandse kabinet vergeleek hij met een auto, die midden op de weg blijft, in een land, men rechts houdt. Amateurs hebben zich met de Indonesische zaken be moeid, voegde hij er aan toe, terwijl hij tevens van mening was, dat de re publiek niet voldoende bestuursmacht had om overeenkomsten te kunt uitvoeren. Aan zichzelf overgelaten zal de republiek uiteenvallen federatie aangaan met andere staten. Zelfs Hatta is in zijn hart een federa list, zeide dr Van Mook. Hij meende, dat Moeso nog wel in leven en dat Freebeïg op republikeins ge bied verongelukt is. Wij alleen zijn staat hem te vinden, maar de repu bliek wil ons niet laten zoeken, voegde dr Van Mook hieraan toe. Dr v. Mook naar Nederland vertrokken Honderden deden hem uitgeleide. De laatste Landvoogd, dr Van Mook, is hedenmorgen van het vliegveld van Ba tavia naar Nederland vertrokken. Hon derden officiële personen en vrienden deden hem uitgeleide, o.a. minister Stik ker, dr Beel en de heer Neher, voort: Sjahrir en de persoonlijke vertegenwoor diger van Hatta, Darmasetiawan. Nadat hij de erewacht had geïnspecteerd Wilhelmus was gespeeld, begaf dr Van Mook zich aan boord van de Constella- .Pontianak", die door zes jagers werd geëscorteerd. Bij zijn aftreden heeft dr Van Mook als opperbevelhebber der strijdkrachten in een dagorder verklaard, dat deze zich van haar moeilijke taak op lofwaardige wijze hebben gekweten, waarbij vaak grote zelfbeheersing werd geëist. Dr Van Mook heeft het commando overgegeven de volle overtuiging, dat zijn opvol ger op de strijdkrachten kan rekenen dat deze opvolger de spreuk van Oranjehuis en van het Koninkrijk: maintiendrai", verstaat in de juiste des woords: Handhaving van eer, recht veiligheid. „Moge het U zijn gegeven" aldus de dagorder, „Uw bijzondere taak ipoedig te kunnen voltooien." Weer een lintjesregen, maar voortaan op 30 April Harry S. Truman: O. K.! Binnenkort 'n betere sigaar, maar... van 27 et wordt 40 et Daar wij toestemming hebben gekre gen om voor 8% millioen Marshall-dol lars tabak te kopen 5% millioen vooi sigaretten- resp. kerftabak en 3 mil lioen voor sigarentabak en we, wat de sigaren betreft, speciaal op Braziel Havanna beslag konden leggen, zal de Ned. sigarenindustrie binnenkort weer behoorlijke vooroorlogse melange- ir aan de markt kunnen brengen. Jammer echter, dat in verband met de op handen zijnde verhoging der tabaks- ijns een desbetreffend wetsontwerp staat op stapel en zekere Benelux- plichtingen de sigaren niet alleen veel •beter, maar ook veel duurder zullen worden. Naar men aan „De Maasbode' verzekerde zal vermoedelijk al met 1 Januari a.s. een sigaar van 27 cent cent gaan kosten, terwijl ook de goed kopere sigaren naar verhouding in prijs zullen stijgen. De fabrieken zullen alleen verplicht worden een bepaald kwantum de goedkoopste sigaren tegen de huidige prijs ad 13 ct. per stuk te maken. Ook de sigarettenprijzen zullen een soortgelijke stijging ondergaan als de sigaren, waardoor de duursten f 1."" pakje zouden gaan kosten. Of dan ook dit artikel binnen afzienbare tijd van tie bon zal gaan is nog moeilijk te voorspel len. Veel zal er van afhangen hoe het publiek op deze prijsstijgingen reageert welk effect de sterke uitbreiding van de Egyptische sigaretten tegen een dras tische beperking der Virginia-soorten sor teert. De sigarettenpositie. In verschillende bladen en kringen -ordt momenteel gesuggereerd, dat de verhoging van het tabaksrantsoen men spreekt zelfs tot 6 pakjes sigaretten per 14 dagen aanstaande is. De datum, 1 Januari wordt dan genoemd. Van be voegde zijde verneemt echter dat uitzichten voor de sigaretten buitenge woon ongunstig zijn. Dit blijkt wel uit het feit, dat alle exportvergunningen zijn ingetrokken, ter beschermng van de binnenlandse sigarettenpositie. Men poogt thans, zoals wij reeds schreven, Oriënt- tabakken aan te kopen, in de hoop ie nabije toekomst het sigaretten- tekort te kunnen aanvullen. Dit is anders dan uitbreiding van het rantsoen. Verhoging van tabaksaccijnzen zal de vraag naar tabak en sigaretten automa tisch beperken, dat ook al niet op over vloed wijst. Smokkelende jongeman bij Emmen doodgeschoten De 21-j. J. H. Koops uit Veenoord werd op de grens van Schoonebeek en Sleen na het lossen van een''waarschu wingsschot onder vuur genomen en door marechaussées dodelijk getroffen. Hij had goederen bij zich, die hy wilde smokkelen. Militairen behoeven niet steeds meer te groeten Niet meer in restaurants, stations, enz. De militaire groet behoeft blijkens een gisteren verschenen legerorder niet te worden gebracht aan meerderen, die zich bevinden in sociëteiten, café's, restau rants, hotels, enz. en op de buitenterras- Ook behoeft .men vanuit die inrich tingen niet te groeten aan meerderen, die op de weg passeren. Ook op stations en publieke vermakelijkheden behoeft niet te worden gesalueerd. Het groeten van officieren van het Ned. Rode Kx-uis is eveneens vervallen. Voor buitenlandse officieren moeten dezelfde eerbewijzen worden gebracht als voor Nederlandse dezelfde rang. Het ligt in het voornemen om in de toe komst de decoraties wederom te verlenen ter gelegenheid van de verjaardag Van H. M. dé Koningin. Aldus blijkt uit de M. v. A. op de alg. pol. besch. der Tweede Kamer. Hiermee komt dus een einde aan de laatste jaren gevolgde practijk en toe een lintjes-buitje. De lint jesregen zal nu uiteraard vallen omstreeks Minister Stikker ging van ochtend naar Djokja Premier Hatta legt een verklaring af. Kort nadat dr Van Mook gelijk wij elders in dit blad reeds meldden he denochtend naar Nederland vertrok, is minister Stikker naar Djokja afgereisd. De republikeinse vice-president en pre- Hatta heeft, volgens Antara, te kennen gegeven, dat een rechtstreekse .edachtenwisseling met Stikker zeer zeker van nut kan zijn. De betrekkingen de Nederlanders, aldus Hatta, zijn echter nog steeds zeer onbevredigend, waarbij hij sprak van de „uitwijzing" 4 republikeinen uit Batavia en de vorming van „marionettenstaten" in het facto erkende republikeinse gebied West-Java en Zuid-Sumatra. De toe stand, zeide hij, doet denken aan die van r de politie-actie. Hatta zou in het be- zijn van „bewijzen" van Nederlandse infiltratie. Nader wordt gemeld, dat mr Stikker vanochtend te Djokja is aangekomen, waar hij het ontbijt gebruikte met de republikeinse minister van Buitenlandse Zaken, Salim. Daarna zou hij Hatta ont moeten. Motorvoertuigen tot p.k. vrij. Motorvoertuigen met een vermogen van hoogstens een half p.k. mogen van heden af vrij worden verkocht. Op het kruispunt Oude ScheveningsewegKerkhoflaan te Den Haag vond gistermiddag een hevige botsing plaats tussen een tram van lijn 8 en de bijna nieuwe auto van de Haagse arts dr A. Hendriks, die met ernstige inwendige kwetsiyen naar het ziekenhuis Westeinde moest worden vervoerd, waar hij later is overleden. Een kraanwagen sleept de totaal vernielde auto weg. 't Is op Java nog veel treuriger gesteld dan we dachten De inwendig verdeelde Commissie van Drie speelt een' bedenkelijk spel De dienst legercontacten te Batavia deelt mede, dat er op Ja-va op door Ne derland gecontroleerd gebied var September tot 27 October j.l. 280 pokpartijen, 45 brandstichtingen, 193 be schietingen van patrouilles en botsingen, 58 moorden op ambtenaren, 60 moorden op burgers, 28 ontvoeringen van ambte naren en 33 ontvoeringen van burgers zijn voorgekomen. In deze omstandigheden trekt de reeds gisteren door ons vermelde waarschuwing van de Commissie Drie de aandacht. De Commissie wijdt vooral de aandacht aan de overschrijdin- van de demarcatielijn en beweert let terlijk: „Ofschoon er hieruit geen ernstige incidenten zijn voortgevloeid, zouden hieruit ernstige botsingen op grote schaal kunnen ontstaan." De Commissie v schuwde ook tegen communiqué's, welke misverstand en spanning zouden kunnen veroorzaken. 't Bat. Nieuwsblad kookt Het „Bat. Nieuwsblad" schrijft n aanleiding van de waarschuwing der Commissie van Drie: Drie jaar lang ii er zorgvuldig gewaakt tegen het wereld kundig worden van de republikeinse euveldaden, lafhartige moorden, sabotage e.d„ doch thans heeft men van officiële Nederlandse zijde deze subtiele geheim houding opgegeven. Het wegrukken var dit ijzeren gordijn is een openbaring ge worden.. In Nederland wreef men zich de ogen uit en zelfs tot het buitenland be gint een ietwat juistere opvatting door te dringen. Voor Djokja was het als kaakslag, nadat men jarenlang verwend was. Thans echter geeft de Commissie van Drie met een stalen gezicht te staan, dat deze publicaties een soort propaganda zijn, een provocatie, met het doel onrust te wekken. Dit is het. top punt van brutaliteit. De betamelijkheid wordt uit het oog verloren als de Com missie verklaart, dat de overschrijdin gen van de demarcatielijn niet tot ern stige incidenten geleid hebben. Hier wordt de waarheid van honderden schuldige doden geweld aangedaan. Bo vendien weet tweederde der Commissie niét wat de 'rest; bekokstooft en mis schien zijn twee leden zich niet bewust wat de heer Cochran te Djokja bedisseld heeft. Dit maakt de waarschuwing des te erger. Afgezien van de scheuring in de boezem der Commissie is er na deze publicatie slechts één conclusie: Dit in stituut moet (hoe eerder hoe liever) ver dwijnen! Loopt nu ook het geduld der Regering ten einde? Eerst wil ze nog het uiterste beproeven In de Memorie van Antwoord op algemene beschouwingen der Tweede Kamer deelt-de. Regering mede, Sat zij moet blijven onderhandelen, zolang er een mogelijkheid is. Deze acht zij nog niet geheel uitgesloten. Dit neemt echter niet weg, dat eerst het bestand moet zijr nagekomen en het goederenverkeer her vat. Elders in de memorie geeft de Re gering dan ook duidelijk te kennen, dat de huidige toestand niet lang i worden geduld en zij doét een boekje open over de verergerinng van de toe stand op Java, vooral West-Java, terwijl op Sumatr^ de achteruitgang geleidelijker is, en ook in Zuid-Celebes en Zuid- en Oost-Borneo de infiltranten van Java steeds roeriger worden. De achtergeble ven benden op Java zijn thans versterkt met infiltranten, soms zijn dit afdelingen de T.N.I. ter sterkte van 800 tot 1000 veelal goed bewapend met mitrail leurs, mortieren, e.d. Tengevolge communistische opstand in de republiek komen er bovendien verwilderde benden de demarcatielijn over. In de laatste vier weken voor 20 Octo ber j.l. waren er resp. 188, 190, 202 en 231 incidenten, zoals overvallen op transpor ten en bivaks, beschietingen en mijnleg- ging. De volle zwaarte van de terreur valt echter op de bevolking door moord, ont voering, brandstichting, afpersing, enz. De laatste drie weken voor 20 October waren er telkens 25 moorden op bestuurs- ambtenaren. Desniettemin is de toestand KOMT DE BABY HALF NOVEMBER? altijd nog minder erg dan in de repu- Volgens de Daily Express verwacht bliek zelf. (Men zie ook het overzicht Prinses Elisabeth van Engeland haar baby legercontacten elders in dit blad.) 'omstreeks 15 November. Alimin geëxecuteerd? Het republikeinse persbureau Antara meldt dat de beruchte communist Ali- die te Moskou zijn opleiding had genoten, op 2 November is geëxecuteerd. Hij werd 13 October gearresteerd, toen hij als boer vermomd in een trein zat. Amerik. superfort in Engeland verongelukt Een Amerikaans Superfort is 20 km ten Zuiden van Manchester tegen een 650 meter hoge heuvel opgevlogen. Der tien leden van de bemanning kwamen het leven. DAT de KL.M. met ingang vai Nov. van het nieuwe vliegveld Kloten bij Zürich gebruik zal maken. DAT het R.-K. dagblad „De Gelder lander te Nijmegen 1 Jan. a.s. 100 jaar bestaat. DAT ir C. J. Witte veen, hoofddng.-dir. m de Rijkswaterstaat te Maastricht, is 'bev-orderd tot commandeur O.N. DAT de N.-Z.-'H-oll. Reddingmij 11 Nov. 124 j. besbaat en tot nu toe 7226 schip breukelingen redde, doch men thans met „financiële branding" te kampen heeft. DAT de Ned. delegatie naar de Unesco- vergadering in Beyroeth 10 November in Schiphol vertrekt. DAT kynologenclubs uit Utrecht, Zeist Gooi- en Eeml-and 13 en 14 Nov. in het Utrechts Jaarbeursgebouw de 2de internat, kampioenschaps-hondententoon- steling organiseren. DAT tot hoofd van de regionale om- roep-Noord is benoemd de schrijver Sjoerd Leiker. DAT de Alg. Ned. Bond voor Zeevaren den de Raad van Bestuur voor de Zee vaart heeft verzocht, op de weekbrieven toeslag van ƒ2.50 be -betalen i.v.m. de stijging der prijzen. DAT de brug over het Voornse kanaal de weg R'dam-Den Briel van 11-17 Nov. gesloten is, behalve voor voetgan gers en fietsen en het autoverkeer zolang "ia Nieuwesluds wordt geleid. DAT te Groningen met een kapitaal in 1 millioen werd opgericht de Kle dingindustrie Weeber met als directeur Weeber. DAT te Den Bosch het 7de Inf. Depot wondt opgericht, terwijl het 3de Territo riaal Bataljon wordt opgeheven. DAT, zodra de Bijzondere rechtsple- .ng in hoofdzaak is beëindigd, overwo gen zal worden verscherpte bepalingen tegen landverraad in het Wetboek van Strafrecht op te nemen. DAT na de K. v. K. voor N.-Holland nu ook B. en W. van A'dam de Tweede Kamer spoed verzochten t.a.v. de vol tooiing van het A'damRijnkanaal. DAT op alle K.L.M.-lynen voortaan uitsluitend Ned. voedsel wordt geser- DAT 70 internat, luchtvaartmaatschap pijen, w.o. d-e K.L.M., 9 Nov. te Bermuda bijeenkomen voor transportbesprekingen. DAT Prinses Wilhelmi-na oji de ten toonstelling „Het Portret" te Apeldoorn een wer-k „100-jarig vrouwtje" aankocht van de Apeldoornse schilder Wim Helder. DAT voor het Leeuwardense B.G. 15 j. R.W.-I. werd geëist tegen de 27-j. sigaren maker alias landwachter H. Hofman uit Oudega. DAT gister in het A'damse stadhuis een bronzen borstbeeld van de in 1945 overleden burgemeester De Vlugt werd onthuld. DAT vermindering van de rijkssubsidie de A.N.V.V. dwong, showroom en infor matiebureau in het gebouw Rockefeller, Plaza 10 te New York, te sluiten en zij thans daar gevestigd is op 5th Avenue 521. DAT het Leeuwardense B.G. de 24-j. kantoorbediende F. H. A. Michon uit Nijmegen wegens veraad van illegalen levenslang oplegde. DAT het echtpaar J. Hidding-Ronde- boom te Emmen 8 Nov. 50 j. is getrouwd. DAT in de komende dienstregeling de treinverbinding VlissingenR'dam met ïin. verkort wordt, op dit baanvak dagelijks 3 dieselitreinen worden ingelegd er plannen bestaan ter verbetering m de aansluitende veerdiensten. DAT de fruitaanvoer op de veilingen de IJsselstreek zeer gering is, veel fruit door de hoge prijzen onverkocht blijft en men het daarom voorlopig maar opslaat. DAT njin. Spitzen gisteren aan de voet van de Utrechtse Dom het eerste voor lichtingscentrum annex verkeersmuseum veilig verkeer opende. DAT de R.v.C. het beroep van de door het A'damse B.G. tot levenslang deelde Jodenvervolger A. F. Jager uit Beverwijk verwierp. DAT de andijvie en de diverse kool soorten er in het algemeen gunstig bij- DAT de oud-chef Mil. Geneesk. Dienst van het K.N.I.L., gen.-maj. dr J. T. Wil- kens benoemd werd tot insp. van de Ge neesk. Dienst der Kon. Landmacht. DAT Prins Bernhard 8 Nov. te R'dam een bronzen gedenkplaat aan boord de B.P.M.-tanker „Ondina" onthult, ten bewijze dat dit schip is onderscheiden met de „Kon. vermelding bij dagorder". DAT op St Nicolaasavond te Zevenber gen (N.B.) 2350 kg geschenken worden verwacht uit Chanute (Kansas), welke plaats Zevenbergen adopteerde. DAT het Alg. Bureau voor Beroeps keuze en het daaraan verbonden psycho technisch laboratorium te A'dam deze maand 12% jaar bestaan. DAT de A'damse kunstschilder Piet m Wijngaerdt vandaag 75 jaar werd. DAT de Ned. violist Herman Krebbers deze maand een tournée door Italië zal maken n.m.v. Henk te Strake (piano). DAT het Tuschinski-concern besloot de contracten met artisten niet te verlengen wegens de hoge vermakelijkheidsbe lasting. DAT is ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van enige verdragen tot be strijding van de handel in vrouwen. DAT door de landen van het Brussels Pact een commissie, bestaande uit 5 Brit ten, 5 Fransen, 3 Belgen, 3 Nederlanders en 2 Luxemburgers, heeft benoemd ter bestudering van de Europese eenheids gedachte. DAT de Regering overweegt op korte termijn maatregelen te nemen voor de overgang naar de nieuwe rechtsorde t. Suriname en de Nederlandse An tillen. DAT min. Wijers de Stichting van de Arbeid advies heeft gevraagd over een wijziging van het vennootschapsrecht. DAT de herziening van de fiscale winstvaststelling bij het dep. van Finan ciën in gevorderde staat van voorberei ding is. DAT de Regering wettelijke waarbor gen voor de openbaarheid der werk zaamheden van politieke partijen, he beheer van haar geldmiddelen en vooi de democratie binnen de partijen ge wenst acht. DAT de Rijkspolitie 4500 man hulp politie heeft aangeworven en de Rege ring een stijging tot 5000 vóór eind 1948 verwacht. DAT de Raad v. Best. Bouwbedrijf en de Bedrijfsgroep Bouwindustrie 18 Nov. n, o.m. de loonpolitiek en econ. situatie, zullen bespreken. DAT op alle departementen gezamelijk 410 voorlichtingsambtenaren werkzaam zijn, die de staatskas op f 2.191.272 ko en te staan. DAT tot lid van de V.N.-commissie jor internationaal recht te Parijs geko- m is prof. mr dr J. P. A. Frangois, raadsadviseur van het Ned. departement an Buitenlandse Zaken. DAT van R.K. zijde een actie door jon geren wordt ingezet om woonruimt te sporen voor hen „die op trouwen staan" en de autoriteiten dan in te lich ten. DAT „Henri de Greeve" voor z'n „Bond zonder naam" 11 Nov. naar Rome ver trekt. DAT te R'dam op 10 Dec. de laatste tabaksinschrijving van dit jaar zal plaats hebben. DAT een ex-ambtenaar van Distex en »n ambtenaar der Stichting Bewindvoe ring te A'dam zijn opgesloten op ver moeden van zwendel met textielvergun ningen. DAT het A'damse Gerechtshof een l-j. zoon van de z.g.n. prof. Pootjes 6 mnd. gevangenisstraf oplegde daar hij geen gevolg gaf aan een oproep tot arbeid in een werkkamp wegens ver leende vrijstelling van dienstplicht uit hoofde van gewetensbezwaren. Harry Truman blijft president De ogen van heel de wereld zijn we derom op Truman gericht. Hij is de man, die de grote republikeinsë tegenstander Dewey verslagen heeft. Uit een ontzag lijke verkiezingsstrijd, die physiek en psychisch heel wat heeft geëist, komt hij zegevierend te voorschijn. Wederom zal hij zetelen op het Witte Huis. de cen trale figuur zijn in de internationale po litiek. Van Washington uit worden de politieke en diplomatieke draden gespan nen over heel de wereld. Deze grote Truman is ook eens een doodeenvoudig, schoolgaand jongetje geweest, in 1884 te Jackson County in de staat Missouri ge boren. Welke Amerikaan van formaat heeft geen bewogen loopbaan achter zich? Truman ongetwijfeld ook. want vóór de eerste wereldoorlog was hij ach tereenvolgens flessenspoeler, expeditie knecht bij de Kansas City Star, secretaris van een bank en later farmer. In de eer ste wereldoorlog onderscheidde hij zich bij tal van gevechten en hij wordt be vorderd tot kapitein, niet vermoedende hoe later zijn politiek „geeft acht" heel de mensheid in het democratisch gelid zal doen springen, zich rechts richtende. Dan is de oorlog voorbij en met een van zijn strijdmakkers begint hij een zaak in modeartikelen, maar hij slaagt er dan nog niet in, de republikeinse klanten de das om te doen. Er ligt beter voor hem weggelegd. Inspecteur van bouw- en wo ningtoezicht, studerende voor jurist, dis- trictsrechter en ziein 1934 wordt hij tot senator gekozen. Een roemrijke po litieke carrière wenkt hem reeds. Hoe weet hij als oprichter van de „Truman- commissie" millioenen dollars te bespa ren, door verspilling en kuiperijen bij de grote oorlogsindustrieën tegen te gaan, de aandacht der Amerikaanse burgers wordt op hem gevestigd. Het democratisch partijcongres stelt hem in Juli 1944 candidaat voor het vice- presidentschap, aanvankelijk tegen de wens van Roosevelt. Toen in 1945 presi dent Roosevelt onverwachts stierf, werd Truman automatisch president, veelal gedwongen zijnde een politiek van de middenweg in practijk te brengen. Maar wat al bc-langrijke beslissingen had hij als president niet te nemen. Hij immers moet zelfs beslissen wanneer de atoom bom het machtige wapen tegen Rus land gebruikt moet worden! Hij stip pelt de politieke gedragslijn uit tegen over de Sowjet-Unie. Hoe moeilijk is zijn positie niet in de Palestijnse kwestie, ïers zelf afhankelijk is van grote groepen Joodse kiezers in zoogen. .sleuteistaten". Overal schuilen de poli tieke- vijanden en niets is zo gevaarlijk president als door een onbe raden geste zijn populariteit te schaden. Een president móet lachen, altijd lachen, de cameralens. Als hij een strie mende rede uitspreekt voor het forum der wereld, maar ook als hij uitrust en kiespijn heeft! Een Amerikaans presi dent mag het „keep smiling" nimmer vergeten. De persmannen van de mach- loeren of> hem. Marshall heeft wat met hem te stellen, als hy een blunder begaat. Zeker, hij komt op voor de rechten der negers, hetgeen hem- vrienden en vijanden heeft gemaakt, vaak toch ook toonde hij zich niet krachtig of handelde op eigen houtje, vertoonde politieke zwenkingen.' Maar Truman heeft toch ook de Truman-poli- tiek op zijn naam staan, de „Truman- zijn strijd tegen de grote vak bonden, de stakingsleider John Lewis, verwierf de steun van de publieke opinie. Onder zijn regiem werd de „leen- "en pachtwet" beëindigd, maar anderzijds hij de promotor van het plan- Marshall in het Congres. n zware betrekking het presidemt- p. Het tekenen van honderdduizen- documenten, het contact met de re- ogs-bureaux in allerlei zaken van militaire en cdfviele organisatie. Onder de president staan niet minder dan 61 de partementen, bureaux, commissies, ad ministrateurs. De president moet ook alle ceremoniële handelingen van een koning verrichten, het werk doende van een minister-president, „opperbevelhebber" nóg de leider zijn van zijn partij ook! Hij doet de wetten van kracht worden door ze te ondertekenen en mag nimmer .plicht" verwaarlozen, zelfs niet het eken van de nationale kerstboom. Vijfhonderd keer zet de president zijn handtekening per dag en na zijn vertrek uit Washington worden hem de zware zakken met staatsstukken nog weer na gestuurd. Bezoeken ontvangen, en dan., 1.895.666 brieven en telegrammen stro men jaarlijks het Witte Huis binnen, waarvan hij natuurlijk maar een klein gedeelte in handen krijgt. En voor dit alles ontvangt hij een bruto-salaris van 75.000 dollar, waarvan na aftrek van alle kosten als belasting etc. 12.000 dollar overblijft. Met de prestaties van de voor bije ambts-periode, het hoogste ambt, president der Ver. Staten heeft Truman dit nieuwe blijk van vertrouwen der Amerikaanse kiezers ten volle verdiend. Landbouiver onder tractor in de modder gedrukt Tengevolge van het wegzakken van een der wielen van de tractor, waarmee de landbouwer H. Eiting uit Odoorner- veen (Dr.) bezig was" landbouwproduc ten te vervoeren, geraakte de machine met bestuurder in het modderig gebied van zyn boekerij. De heer Eiting kwam onder het gevaarte, werd diep in de modder gedrukt, en overleed. Het slacht offer laat een vrouw en drie kinderen achter. Te vroege of te late kuikens? Een krielkip -te Oosterend (Fr.), die enige tijd geleden spoorloos verdween, verscheen dezer dagen me', negen kui- die zij óndanks het gure herfstweer had uitgebroed. WEERBERICHT Weinig verandering Tot morgenavond verwacht de Bilt; Zwaar bewolkt met tijdelijke opkla ringen en plaatselijk enkele buien. Ma tige tot krachtige, langs de kust nog na en dan harde wind tussen West en Zuid. Iets minder zacht. ZON EN MAAN. Vrijdag 5 Nov.: zon op 7.41 u., onder 17.05 u.; maan op 13.05 u., onder 19.36. Nov. E.K

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1