Meuuie jTeiitsclje (üsurmit HARRY TRUMAN VRIJWEL ZEKER DE OVERWINNAAR Wist U WOENSDAG 3 NOVEMBER 1948 BUREAUX: Hoge woerd 103. Tel dir en redactie 20408; Adm 22710 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4 15 per kwartaal; 1.35 per maand; 0 32 per week ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Negen en twintigste jaargang No. 7653 „$tönfuastirt) is ütieUeveii myn berl in teafiempoef Een omwenteling, die revolutie voorkwam Zie pagina 2 Want 75 procent der uitslagen geven hem anderhalf millioen meerderheid Hoewel de officiële uitslagen van de Amerikaanse verkiezingen bij het ter perse gaan van ons blad nog niet bekend waren, menen wü uit de cijfers van 74 procent der sterndistricten van het gehele land te mogen constateren, dat Harry S. Truman tot president der Verenigde Staten is gekozen. Immers, de nog te tellen districten zijn meest gelegen in het democratisch-gezinde Zuiden- Zeker is in elk geval, dat de Democraten een meerderheid in het Huis van Afgevaardigden hebben behaald. De laatstbekende uitslagen, die wij heet van de naald uit New York ontvingen, waren, dat Truman 18.296.819 stemmen had tegen Dewey 16-743-387 stemmen. Zijn voorsprong breidt zich nog steeds uit. Wallace had op dat moment 852-183 stemmen de socialist Thurmond 745.293. j Velen hadden tevergeefs gepoogd, de radio-uitzendingen uit Amerika te beluis teren, aangezien de kortegolfzenders ge stoord waren door zonnevlekken. Men moest dus wachten op de Nederlandse nieuwsuitzendingen van hedenmorgen. In New York vooral, was de verkiezings koorts tot boven de veertig graden ge stegen. In het Rockefeller-Center bevond zich een enorme menigte, die op Jevisie-scherm van ongeveer 5% bij 6 meter de laatste uitslagen gadesloeg. Een1 grote politiemacht was op de been, ten einde de nieuwsgierigen kalm te houden. Al spoedig bleek, dat er over het gehele land geweldig druk gestemd was, dus tegen de verwachtingen, dat ongeveer de helft der Amerikanen niet op de 'knop van de vernuftige machines zou druk ken. Deze machines bleken in New York af en toe defect te zijn, hetgeen vanzelf- «prekend moeilijkheden veroorzaakte. Teneinde het de vrouwen gemakkelijk te ma-ken, om hun stem uit te brengen, verschaften leden van de Democratische Party oppassers voor de kinderen („Ba by-sitters") en gratis vervoer, men zich bij stalletjes op straat kon la ten inschrijven. Dit had vooral plaats ir het District Columbia en de staat Caro lina. In New Hampshire mocht voor de eerste maal iemand in de staatsgevan genis bij volmacht stemmen. Over het algemeen is de uitslag in strijd met de voorspellingen naar de di verse onderzoeken van dr Gallup, die n.l steeds ten gunste van Dewey waren uit gevallen, want hoe meer verkiezingsuit slagen ons bereikten, des te groter werd de voorsprong van Harry S. Truman. Wij voegen hieraan toe, dat de meeste pers en radiocommentators een overwinning voor Thomas E. Dewey hadden verwacht, maar reeds te middernacht New-York- tijd had Truman de leiding met bijna 800.000 stemmen voorsprong, die geleide lijk groter werd, naarmate het nachtelijk uur vorderde en de uitslagen der ver schillende kiesdistricten zich uitbreidden. Het werd toch een nek-aan-nek-race, waarbij de voorsprong van de huidige president steeg tot 1.063.000 (de verhou ding was toen 10.456.000 voor de Demo craten tegen 9.393.000 voor Dewey's Repu blikeinen, terwijl Thurmond, de gouver neur van Zuid-Carolina, die al jaren mee dingt voor de socialisten, en Henry Wal lace, helemaan achter in de staart bleven met rond 500.000 stemmen). Hedenmiddag om twaalf uur Ned. tijd was de verhou ding reeds Truman: 17.418.000 stemmen tegen Dewey: 16.122.000. Geen wonder, dat de telefoon van ons redactiebureau niet stilstond. Er moesten toen nog ongeveer 20 millioen stemmen geteld worden, dus de beslissing was er nog niet. Het stond toen al vast, dat Truman het zou winnen, omdat zijn voorsprong bij elke telling •teeg. De propaganda van Democraten, die Zich tooiden met een beschilderde strop das, waarop de beeltenis van Truman Voorkwam, had blijkbaar toch geholpen! Ondanks het feit, dat de das in de scha duw moest blijven onder de revers van de jas, want dan kon men Truman's por tret niet zien. Gejuich bij de Democraten en een bais se-stemming bij de Republikeinen, waar het „Overwinningsfeest" werd afgelast. zijn gezin ontvingen de uitsla- Dewey gen in hun suite van het Roosevelt-hotel in New-York. President Truman, die in Independence (Missouri), zijn geboorteplaats, vergezeld Van vrouw en dochter, zijn stem ging uit- brengen, was in het zonnigste humeur. Massamoord bij Poerwa- karta voorkomen Het kordate optreden van luitenant idij A1gra en vaandrig Kampschuur heeft volgens het Bataviase „Dagblad" een massamoord voorkomen bij de aanslag óp de sneltrein BataviaBandoeng bij Poerwakarta. De militaire bewakers be schikten slechts over geweren, toen de trein ontspoorde en de terroristen, 120 inan sterk, o.a. met een brengiun en een 12,7 op 15 meter afstand het vuur open den. Reeds weerklonk van alle kanten het geroep „Madjoe" (voorwaarts), toen beiden door een stukgebroken ruit naar buiten sprongen en de aanvallers tegen hielden. Een militaire patrouille, die toe vallig in de nabijheid was, kwam de aanvallers in de rug en men kan dus zeggen, dat de passagiers door het oog Van een naald gekropen zijn. Men vraagt zich af, waarom er geen Voorzorgen waren getroffen, waarom het terrein niet was gezuiverd van het dichte struikgewas, waarom er geen behoorlijke bewapening was en waarom geen vlieg tuigen de baan bewaakten. Intern, zwendelaar achter slot en grendel Diamantensmokkel, valse munterij en zwarte deviezenhandel. In aansluiting op de berichten van en kele dagen geleden, dat de Nederlandse politie een zwarte deviezenhandel, diamantensmokkel en valse munters complot te Antwerpen uitpluist, wordt nu gemeld, dat de Poolse Joden B. en J. gearresteerd konden worden. Te A'dam werden nl. valse 20-dollarbiljetten ach terhaald, die van hen afkomstig waren. Tijdens het verhoor kregen zij hoog lopende ruzie, het ene woord kwam na het andere, en de politie kreeg éen in zicht in het gehele complot. De Neder landse politie gaf de zaak over aan de Belgische collega's. Hij zei, dat hij niets anders dan eei mocratische overwinning verwachtte. Dewey was iets minder optimistisch, want toen hij met zijn echtgenote in Manhat tan ging stemmen, onthulde hij aai. verslaggevers: „Dat zijn in elk geval twee stemmen voor ons." De rozengeur- en maneschijn-stemming bij de Democraten werd af en toe onder broken door ongeregeldheden Knoeie rijen en pogingen tot omkopen. In Wash ington gebeurde het, dat het meubilair uit het verblijf van procureur-generaal Tom Clark werd gesjouwd, maar later bleek, dat het alleen ging om het leggen van een nieuw karpet. Curiositeitshalve vermelden wij, dat in Rochester (New- York) de 107-jarige James A. Hard, voor de 22ste opeenvolgende keer zijn stem uit bracht bij een presidentsverkiezing. En dan nog op de verkeerde: Dewey. Wij vestigen er nog eens de aandacht op, dat yoor de benoeming tot president i vereist wordt van 266 kies- op het totaal van 531 en wordt dit percentage niet bereikt, dan zou het Huis van Afgevaardigden volgens de grondwet moeten beslissen. De volledige uitslag voor de stad New York was als volgt: Truman 1.597.000 stemmen, Dewey 1.108.000 en Wallace 423.000 stemmen. Met inbegrip van stem- uit de provincie houdt Dewey in de staat New York, waarover hij, zoals bekend, gouverneur is, de leiding met -en meerderheid van 60.000 stemmen. Mevrouw Roosevelt zei gisteravond in Parijs, dat zij bij volmacht op Harry Truman had gestemd. De overwinning van Truman in West- Virginia, wordt als veelbetekenend be schouwd, na fle heftige critiek, welke door John L. Lewis, president van de Mijnwerkersunie, op eerstgenoemde was uitgebracht. De arbeiders hebben zich daaraan blijkbaar niet gestoord. De uitslagen van de verkiezingen brengen de Senaat op 54 democraten (was 45) en 42 republikeinen (51) en het Huis van Afgevaardigden: 229 democra ten (185) en 205 republikeinen (243). Pindakaas en ouderwetse boterletters op komst De zeep gaat ook van de bon In de naaste toekomst is een zeer grote hoeveelheid pindakaas te verwachten. Er arriveerden namelijk 4500 balen grond- noten, waarvan er 3300 naar de marga- rinefabrieken gingen en 1200 -tot pinda kaas verwerkt zullen worden, zodat de consumptie van dit smeersel voor 3 jaar verzekerd is. Ook de boterletters zullen dit jaar eer van ouderwetse samenstelling zijn, want uit Italië kwamen 1100 'balen aman delen, die naar de spijsf abrieken zijn het vervaardigen van Bovendien zijn in Rotterdam en Amster dam resp. 125 en 360 ton krenten opge slagen, die binnenkort verdeeld zullen worden. Versnaperingen, behalve stukgoederen als chocoladerepen ed. zullen 1 cent per duurder worden. Die ene cent spaart i echter van a.s. Maandag af op de Voorts vernemen wa nog, dat ook de zeep van de bon gaat. Elke vijf dagen een atoombom erbij Volgens een artikel in de Amerikaanse „Saturday Evening Post" bezitten de Ver. Staten momenteel 200 A 300 atoom bommen. Elke vijf dagen komt er éen bij. Rusland zou pas over vier jaar de bom kunnen vervaardigen. In midden China verzamelt zich communistisch leger van een half mil lioen man om de dolk te steken in het hart van Tsjiang Kai Sjeks macht, door een offensief tegen het regeringsbolwerk Soetsjou. In Noord China begonnen de tcommunisten 'gelijktijdig een offensief. Bij de pas van Liaoning heeft de i ring echter 400.000 man keurtroepen zameld om deze toegangspoort naai China te verdedigen. Bij Soetsjbu yekent de regering op een legermacht van 600.000 Inmiddels is er kans op ei munistische stoot naar Pengpoe spoorweg Tientsin-Nanking, terwijl de hoofdstad van Sjansi door 200.000 com munisten omsingeld is. In Mandsjoerije hebben de communisten de vluchtende regeringstroepen, die nu de aftocht ovei de bedreigde havens van Jinkou en Hoe- loetao begonnen zijn, geadviseerd te ca pituleren. Tsjiang Kai Sjek doet pogingen de te Marshall zed in elk geval aftreden Volgens Reuter uit Parijs, heeft de New-oYrksche radio gezegd, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, George Marshall, in elk geval per 20 Januari a.s. zal aftreden, ongeacht de uitslag van de verkiezingen, aldus inlich tingen uit kringen, die in nauw contact staan met de Amerikaanse delegatie bij de Verenigde Naties. OPEL WEER ONDER GENERAL MOTORS. De Amerikaanse autofabrieken Gene ral Motors hebben het beheer over hun Duitse dochtermaatschappij, de Opel, hervat, welk toezicht zij door de oorlog verloren. EEN NIEUW BERICHT OVER MOESO'S DOOD. Matg men A.P. geloven, dan zou ook het Nederlandse legercommuniqué mel ding maken van een bericht uit Madioen over Moeso's dood. ZET 'M OP, JONGENS! Bij het Asser bos renden gisteren 22 burgemeesters, 11 uit Groningen en V uit Drente, achter een voetbal aar zonder ambtsketen, want hun ma gistrale bodies waren gestoken i sportieve shirts en korte broekje: Voor het eerst in Nederland werd daar zo'n voetbalwedstrijd gespeeld. Voor één keer werden alle woningproble men, begrotingen en uitbreidingsplan nen vergeten, omdat een bruine bal alle aandacht opeiste. De Commissar der Koningin in Drente, mr dr baron de Vos van Steenwijk, had de aftrap verricht en daarna riep burgemeester van Royen van Sleen (Drente) „Jon gens, je tanden op elkaar". De „jongens" (de meeste met dub bele namen) hebben hun best ge daan, want met een 25 nederlaag moesten de burgervaders van Gronin gen het veld ruimen. Het laatste zin netje van dit „sportverslag" laten wi maar liever voor rekening van he A.N.P.: „....en wanneer straks de 22 edel achtbare burgers van hun ziekteverlo ven zijn teruggekeerd, zal Nederland misschien een nog grootser primeur krijgen: een interprovinciaal tournooi van voetballende burgemeesters! COMMUNISTEN BEREIDEN EEN STOOT NAAR CHINA'S HART VOOR Een half millioen man verzamelt zich nabij het bolwerk Soetsjou toch achter 't Nieuwe rdoord bij Tjikampek De voorlichter van het district Tji kampek (een der belangrijkste stations West-Java) is door terroristen in valstrik gelokt en vermoord tezamen met de assistent-wedana (districtshoofd). WEER PASSAGIERSVERKEER RIET AUSTRALIë Morgen vaart de „Nieuw Holland" (11.000 ton) van Priok af, waarmede de geregelde passagiersdienst tussen Indo en Australië hersteld is. Parijs vertoevende minister van Buiten landse Zaken, Wang Sji Tsjieh, te bewe gen. een nieuw kabinet te vormen. Chinese regering afgetreden Naar Reuter uit Nanking meldt, is h Chinese kabinet heden afgetreden. Nederlander in Duitsland van auto beroofd en gewond Militaire lifters vielen hem aan bij Crefeld. De 53-j. Amsterdamse koopman A. nam dezer dagen bij Crefeld in Duitsland twee militaire lifters mee. Plotseling werd hij op het hoofd geslagen, ■steling ontstond en S. moest de wagen verlaten, waarop de lifters verdwenen. De politie vond de Ford bij Wiesbaden terug. Met ernstige hoofdwonden, m; zonder auto of bagage, Js de koopman Nederland aangekomen. De militairen zijn nog niet gearresteerd. De Ned. Cri minele Voorlichtingsdienst tracht auto en bagage vrij te krijgen. Tegen Zwert,broek 8 jaar geëist Voor het A'damse B.G. werd gister 8 jaar gevangenisstraf geëist tegen de politieke avonturier G. J. Zwertbroek, de oorlog bekend werd door zijn functie van secretaris van de V.A.R.A. Behalve deze organisatie diende hij de A.J.C., de S.D.A.P., de Bellamy- partij, de Ned. Volksbeweging, Nationaal Front, de N.S.N.A.P., de N.S.B. en het N.A.F. Ondanks alles ontkende hij een avonturier te zijn geweest wel een opportunist. Uitspraak 15 November. Partij bonkaarten onder de dakpannen aangetroffen Onder de dakpannen van een café in Johanna-polder (Hoekse Waard) werden 1400 bonkaarten met een aantal losse bonnen aangetroffen, die samen de „zwarte" waarde van f25.000 vertegen woordigen. De caféhouder is reeds drie weken geleden i.v.m. de grote Utrechtse distributiefraude, waarover wij reeds meldden, geaitesteerd. In Rotterdam het-kader van deze zaak 70 per- uit een café naar het politie bureau gebracht; tegen 14 werd proces verbaal opgemaakt en twee „groothande laars" in bonnen werden naar Utrecht overgebracht. Er worden nog mt taties verwacht. Oud-min. Vos directeur Centrale Arbeidersverzekeringsbank Blijkens „Het Vrije Volk" is per 1 Jan. s. benoemd tot directeur der Centrale Arbeidersverzekerings- en Depositobank te Den Haag oudminister ir H. Vos. Hij zal aftreden als lid der Tweede Ka- drs G. M. Nederhorst hem opvolgt. Honderdduizenden poststukken per jaar, duizenden handtekeningen, redevoerin gen, conferenties, belangrijke beslissingen, een haast niet te torsen verantwoor delijkheiddat is weer vier jaar lang Trumans lot. Fijn, ook eens even met je kleinzoon te wandelendan zijn er weer die fotografen..... Dr Beel is reeds in Batavia aangekomen Hulde aan dr Van Mook Dr Beel is te Batavia aangekomen en heeft de hoop uitgesproken, dat de stap aan mr Stikker tot een spoedige op lossing zullen leiden. Hierna sprak hij enkele woorden van hulde aan dr Van Mook, die zich in zeer moeilijke jaren met uitzonderlijke bekwaamheid en grote toewijding -van zijn taak heeft gekweten. Dr Beels Constellation werd op het laat- traject door zes jagers geëscorteerd, hij werd verwelkomd door dr Van Mook, minister Stikker, de heer Neher, vice-admiraal Pinke en generaal Spoor. Na de begroeting weerklonk het Wilhel- m inspecteerde dr Beel de erewacht. Onder de autoriteiten waren de secre tarissen van staat, de premier van Pa- soendan, de pauselijke delegaat, leden het corps consulair, de gouverneur, de resident, de burgemeester. Hedenmiddag 5 uur (10 uur v.m. Ne derlandse tijd) droeg dr Van Mook ten paleize zijn bevoegdheden over aan dr Beel. Incident te Batavia. Het Franse persbureau AJiP. maakt melding van het ongehoorde incident bij de aankomst van dr Beel te Batavia. Aan alle vertege landise en buite gang tot het de ambtenaren roep-Batavia ken. De pers zal hiertegen krachtig pro- 1 isteren. NU GAAT HET GESMEERD De ECA machtigde Nederland, i 1.000 dollar wonderolie te kopen in I DAT de Vak-groep Schoenherstellers telegrafisch bij min. Van den Brink haar bezorgdheid heeft uitgesproken over de onrustbarende stijging der lederprijzen. DAT onze gezant te Rio de Janeiro, de heer B. Kleyn Molekamp, met verlof in Nederland aankwam. DAT het A'damse B.G. de 37-j. A'dam- ,er J. A. Libert, bewaker te Ommen en A.K.D.-speurder te A'dam, Groningen en Leiden, 12 jaar oplegde. DAT de dir. der gelijknamige fabrieken Dor houtbewerking te Grouw, H. B. Hal- bertsma, benoemd werd tot officier O.N. DAT Nederland voor de eerste maal 'deelneemt aan de jaarlijkse Kon. Win- terbeurs te Toronto (Canada) van 16 tot 24 Nov. en groenten, chocolade, kaas a haring exposeert. DAT AVRO's voorz., G. de Clercq, 7 Nov. 60 jaar wordt en 's middags in de Studio recipieert. DAT o. a. prof. mr A. N. Molenaar en A. Goudeket, op de 20 Nov. in „Kras" te houden Accountantsdag 1948 zullen spre- DAT de met Canada over de oorlogs aanspraken gevoerde onderhandelingen zijn beëindigd en de Ned. thesaurier gen., dr Treep, naar ons land terugkeerde. DAT het gerestaureerde Rijksmuseum G. M. Kam, te Nijmegen, binnenkort wordt heropend. DAT wegens tekort aan arbeidskrach- n in de Zaandamse haven verschillen de houtschepen naar A'dam doorstomen. DAT 83 j. oud te R'dam is overleden de tabaksfirmant G. L. M. v. Es, tevens oud consul-generaal van Oostenrijk en oud consul der Dominicaanse Republiek. DAT het hoofd Vrachtbedrijf van de KLM, W. Moleman, morgen om half elf ir te Aalsmeer-Oost begraven wordt DAT voor het Arnhemse B.G. op 8, 9 10 Nov. terecht staat het echtpaar E. BruneKlostermann, uit Purmerend, we gens het afwisselen van illegaal werk met verraad. DAT voor het A'damse B.G. 15 j. werd geëist tegen de 41-j. plv. wachtcomman dant van 't kamp-Amersfoort. N. Sundahl en 16 Nov. de uitspraak volgt. DAT de 4765 ton metende „Andaman" op de Schelde in aanvaring kwam met het 3918 tons s.s. .Helena", van de Kon. Ned. Stoomboot Mij en schade boven de waterlijn opliep. DAT min. Spitzen 16 Nov. in het Kur- haus te Scheveningen een verkeers- economisch congres opent, met o.a. het Kamerlid Verkerk en p#of. Veraart als sprekers. DAT G. E. Erikson, vice-consul te Ma- riehamm werd en O. Nylander idem te Kemi, beid-e in Finland. DAT de afd. Z.O. Drenthe van de Alg. Ned. Slagershond zich tegen de vrije in koop van vee uitsprak wegens gevreesde stijging der vleesprijzen. DAT Vrijdag weer 500 Oostenrijkse kinderen via Venlo in ons land worden verwacht. DAT een veteraan der socialistische beweging, de 76-j. J. Boersma te Huizen, is overleden. DAT i.vm. diefstallen bij de Blikfabriek te Krommenie, diverse arrestaties zijn verricht. DAT te Den Haag werd ter aarde be steld ing. H. J. Duytshoff, dir. van het laboratorium Bouwstatica. DAT half December weer de eerste schepen met Ital. en Palestijnse sinaas appelen worden verwacht. DAT de bankbiljettenomloop deze week met 67 millioen steeg. DAT, gelijk gedeeltelijk gemeld, in Januari een uitbreiding van de handel met West-Duitsland wordt verwacht als gevolg van een vereenvoudiging in de procedure. DAT 74 j. oud te Overveen is overle den er ter aarde besteld de dir. der zoutziederij „De Pauw" te Muiden, waar hij ook wethouder was voor de K.V.P. DAT de 74-j. pionier der criminalistiek, dr J. P. L. Hulst te Leiden, morgen de dag hoopt te herdenken, waarop hij vóór 50 j. het artsdiploma verwierf. DAT Tilburg besloot tot het aangaan van een lening ad 4 ton voor de bouw van 367 woningen. DAT 53 j. oud in het Diaconessenhuis te Haarlem is overleden de hoofdinspect. tit. van 's Rijks Belastingen mr H. Vaags uit Almelo. DAT bij v. d. Giessen te Krimpen a.d. IJsel te water is gelaten het voor reke ning van de K.P.M. te bouwen 4000 ton grote motorvracht- en passagiersschip „Van Riebeeck" en het begin 1949 in de vaart komt. DAT werkgevers de gulden loonbijslag in bespaalde gevallen in hun prijzen mogen verwerken, doch alleen als hier- ,toe toestemming wordt verleend. DAT op staande voet ontslag werd verleend aan de techn. bedrijfsleider van het interneringskamp te Vught, die in opdracht van een Rotterdammer in de kampdrukkerij pornografische lectuur fabriceerde. DAT behalve de verwarming ook de verlichting der spoorwagons in de ko mende winter verzekerd is, daar men in Tsjechoslowakije nog 30.000 gloeikousjes kon kopen, doch deze schaars zijn we gens het gebruik van dezelfde grond stoffen voor de atoom-energie. DAT de jul R'dam, mr M. Smeding, werd benoemd tot ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. DAT volgens de voorz. van het Chr. Nat. Vakverbond de arbeider principieel recht van medespreken heeft bij het be noemen of DAT te A'dam 39 j. oud is overleden de secr. van het Ned. Inst, van Accoun tants, drs L. Hogeweg. DAT W. van Enst van het dep. v. Econ. Zaken te Batavia in Den Haag be sprekingen komt voeren inzake een met de K.P.M. te sluiten overeenkomst ter vervanging van het Groot Archipel- scheepvaartcontract. DAT 16 Nov. voor het A'damse B.G. zal terecht staan de Duitse kampbeul Kotalla, die in Amersfoort de A'damse Joodse wethouder S. de Miranda ver moordde. DAT minister In 't Veld 13 Nov. te Nijmegen een zandzuiginstallatie in wer king stelt, waarmede de aanleg i industrieterrein be gint. DAT Piet Bommeltje te Domburg, de enige overgeblevene uit een gezin van vijf personen, aldaar het monument voor oorlogsslachtoffers onthulde, waaraan arbeiders 70Ó uur gratis werkten. DAT de begroting 1949 van Zeeland sluit, de Prov. Zeeuwse Elect. My f 189.625 winst maakte en het Prov. Gas bedrijf f 118.861,15 verloor. DAT Ged. Staten van Zeeland een le ning voorstellen van f 2.800.000, te weten f 1.500.000 voor de Prov. Stoomb.diensten, f 800.000 voor we Waterleiding Mij Mid den Zeeland en f 500.000 voor het Prov. Gasbedrijf. DAT de Duitse auteur Arnold Zweig, die sinds 1933 in Palestina verblijf hield, in Berlijn is teruggekeerd (Br. sector). Mist qtelde luchtbrug buiten icerking Volgens Reuter waren de vliegvelden Gatow en Tempelhof te Berlijn, vanmor gen letterlijk met vliegtuigen bedekt, omdat de luchtbrug voor de tweede maal ;en dichte mist tot ras, de ergste mist, West-Duitsland te kampen had. Haagse wethouders naar Parijs Meer dan 40 vertegenwoordigers van grote hoofdsteden kwamen te Parijs aan Voor het „Congres der Hoofdsteden". Ons land wordt vertegenwoordigd door Den ig, en wel door de wethouders dr d. Tempel, C. H. P. W. v. d. Oever v. Zwijndregt. Gang naar Canossa Minister Stikker gaat dus naar Kalioerang, het dorp bij Djokja, vaar een gedeelte der onderhandelingen net de republiek is gevoerd, en daar zal hij Hatta ontmoeten. Helaas moeten wij dit besluit om naar Kalioerang te gaan een nieuw dieptepunt noemen in de geschiedenis der verwarde verwikkeling tussen Nederland en de republiek. Mocht men tot voor kort nog aannemen, dat minister Stikker zich zou beperken tot een reis naar Batavia en dat dit voor hem waarlijk al ver ge noeg was om Hatta tegemoet te komen, thans wordt aan de reis van mi nister Stikker nog het laatste traject toegevoegd van Batavia naar Djokja. Over dit besluit verwonderen wij ons. De motivering van officiële zijde is zeer onvoldoende. Gezegd wordt namelijk, dat de heer Stikker door zijn bezoek aan Kalioerang ook gelegenheid zal hebben, de collega's van Hatta te ontmoeten. De Amerikanen kunnen nu in elk geval moeilijk beweren, dat de Nederlandse-re gering aan de republiek niet ver genoeg tegemoet komt. De rol, welke de Amerikanen in dit geval spelen, is een der duistere elemen ten in dit sombere brokje historie. En welke is de rol van de Commissie van Goede Diensten? Is, al wordt dit officieel ontkend, het initiatief niet langzamerhand overgegaan van de Com missie van Goede Diensten naar het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken? Bij de behandeling van de noodwet- Indonesië in het parlement is van rege ringszijde het bestaan, van Amerikaanse druk ontkend. Maar velen voelen zich nauwelijks gerustgesteld. Blijkbaar heeft de Amerikaan Cochran gisteren te Djokja het pad voor minister Stikker geëffend. Nu zal men van regeringszijde wellicht zeggen, dat Nederland door deze reis naar Kalioerang zijn goede wil toont. Maar een goede wil is tenslote altijd nog een wil: Het is een goede wil. Echter, het Nederlandse volk zal omtrent de aan wezigheid van een wil bij zijn Regering toch wel gaarne worden ingelicht. Het is door deze tocht naar het republikeinse Canossa des te meer getroffen, aangezien de reiziger behoort tot een politieke con- stellatier die bij vorige tochten naar r publikeinse Canossa's altijd heeft staande gehouden, dat het roer nu toch om moest. Van het spreken met Soekarno en zijn vrienden, zo werd uit die hoek gezegd, moest men toch eindelijk genoeg hebben. Minister Stikker, op grond van de ver kiezingsuitslag (weer niet los te maken van verkiezingspropaganda) minister geworden, toont te weinig dat hij er ge noeg van heeft. Integendeel, hij onder scheidt zich in weinige dingen van zijn voorgangers. Is de nood hem opgelegd? Maar dan is een uitvoeriger inlichting van het Nederlandse volk niet overbodig. De laatste maanden kon men in tal van bladen advertenties aantreffen van eer bierbrouwerij, waaraan de heer Stikker niet vreemd was. Daarop zag men, hoe een dienstvaardige kellner kwam aan snellen met een glas koel vocht. Het bij schrift luidde steeds: „Uw Heineken's mijnheer". Was het ondeugend van ons, dat wij juist nu nog eens aan deze adver tenties moesten denken? ONDERSCHEIDINGEN VOOR DS DIJCKMEESTER EN DS DE BRUIJN Ds H. J. Dljckmeester, predikant-dir. van het Ned. Herv. Diaconessenhuis ,3ronovo" te Den Haag en ds P- de Bruijn, Ned. Herv. predikant te Drieber gen, zijn benoemd tot ridder in de orde van de Ned. Leeuw. Ds Dijckmeester was in de oorlog wnd. secr. van de Alg. Synodale Commissie en zat in het I.K.O. en ds De Bruyn was in de oorlog voor zitter van de Alg. Synode. Minister Stikker maakt zijn tocht naar Kalioerang-(Canossa) Donderdag komt er een ontmoeting met Hatta Naar Aneta te Batavia zyde verneemt, zal de oi minister Stikker met de republikeinse EET Stikker Z/aterdag mog enkele andere schijn Lijk zal hij Woensdag 10 November naar Nederland terugkeren om uit te Stikker za-1 op reis naar Kalioerang ver gezeld worden van enkele adviseurs. Te Batavia hield 'gisteren dr Van Mook keinse vrienden. Hy betreurde het ten, Laatste mijnen in handen der Franse politie De Franse politie heeft gisteren de laatste mijnschachten en fabrieken van de stakers overgenomen en overal in het land is het rustig. In Lotharingen hebben alle mijnwerkers de arbeid hervat en vandaag werd reeds op een productie 25.000 ton gerekend. Ook in de ha- ïs was het gisteren kalm. De soldaten havenarbeiders losten gezamenlijk ko lenschepen in Rouaan en Bordeaux, doch in Le Havre, Nantes, St. Nazaire en La Pallice moesten de militairen het alleen HOOFDKWARTIER WEST-EUROPESE UNIE TE FONTAINEBLEAU Het „vooruitgeschoven" hoofdkwartier der West-Europese Unie zal te Fontaine- bleau bij Parijs gevestigd worden. Amerikaanse Dakota bij Wies- baden verongelukt Gisteravond is een Amerikaanse Da kota, dicht bij het vliegveld van Wies- baden, neergestort en verbrand. Wegens slecht zicht moest de machine blind lan den. Een drie-koppige bemanning en drie passagiers kwamen om het leven. reide 'hij, dat de republiek nog den zijn. Dr Van Mook was erkentelijk jegens alien, dSe geloven, in de noodzaak van samenwerking tussen Nederland en Indonesië en in de mogelijkheid om In donesië evenals Voor-Indië, Pakistan, Birma, Oeylon en de Philippijnen, een plaats onder de volken te doen innemen. Voorts bracht Van Mook dank aan allen, die met hem samenwerkten. Daarmede (bedoelde hij niet „de paleiskliek", die volgens Van Mook alleen maar zou be staan in de verbeelding van jaloersen. Nader wordt gemeld, dat mr J. E. v. Hoogstraten, dr P. J. Koets, de heer T. Elink Schuurman en mr N. Blom mr Stikker vergezellen zullen. De heer Drees promoveert in de Prinsenkerk te Rotterdam Da erepromotie van minister Drees en de heer Paul Rij kens geschiedt niet in de aula der Rotterdamse Hogeschool, maar in de Prinsenkerk aan de Schepen straat Dat gebouw heeft duizend zit plaatsen. Prof. mr C. W. de Vries is de promotor van de heer Drees, prof. dr Wisselink die van de heer Rijkens. Na de promotie is er receptie in een der lokalen bij het kerkgebouw. ZATERDAG BALLONVAART BATAVIA—BANDOENG Zaterdag zal de eerste ballonvaart van Batavia naar Bandoeng worden gemaakt. Zuid-Westelijke wind Tot morgenavond verwacht de Bilt: Meest zwaar bewolkt met tijde'jjk er. ga regen of motregen, voornamelijk in iet Noord-Westen van het land en hit en daar nevel of mist Matige, later ral de kuststreken toenemende Zuid es- telijke wind. Weinig verandering van temperatuur. ZON EN MAAN. Donderdag 4 Nov.: Zon op 7.40, onder 17.07; Maan op 12.02, onder 18.41. 8 Nov. E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1