Jacht Werf NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 MAANDAG 1 NOVEMBER 1948 Stadsnieuws Afdeling Leiden van Band Nederland-Indië stuurde boek naar onze mannen Een Kerstbrief werd er bij ingesloten De Band- Nederland-Indië, afdeling Leiden, stuurde naar de tropen voor de man, zoon of verloofde van de leden een leesboek. Ingesloten was onderstaand schrijven: Leiden, einde 1948. Beste vrienden. De feestdagen naderen weer en sluiten een jaar af, rijk aan gebeurtenissen. On getwijfeld hebt ge allen vanuit de verte meegeleefd met de feestelijkheden ter gelegenheid van het 50-jarig regerings jubileum van onze geëerbiedigde Konin gin Wilhelmina en de troonsbestijging van onze jonge vorstin, Koningin Ju liana. Wat zouden we u van harte ge gund hebben al dit blijde gebeuren mee te maken! Maar gij stondt daarginds in het verre warme land op uw eenzame post en deedt als een goed soldaat uw plicht tegenover Koningin en Vaderland. Hebt ge wei eens bedacht, dat juist Uw trouw en plichtsbetrachting het mogelijk hebben gemaakt, dat ons land bewaard werd voor de chaos, die de hele wereld tot een oord van verwarring maakt, dat te midden van het rumoer der volkeren Nederland een beeld bleef van rust en orde en daarom onze jonge Koningin het aandurfde, met Gods hulp de regering te aanvaarden? Ge moogt een kleine schakel zijn in het groot geheel, dat onze staat is. Geen schakel kan worden gemist; laat deze gedachte U sterken, als soms het denk beeld bij U mocht post vatten, dat ge toch eigenlijk maar een onnutte dienst knecht zijt. Neen, nogmaals neen. dat zijt ge niet. Met al U kameraden vormt ge een der vaste pijlers, waarop ons Koninkrijk rust. Dit willen we U als afdeling Leiden van de Band Neder land-Indië nog eens met nadruk zeggen. We willen in 't bijzonder aan U allen denken, als we straks Kerstfeest gaan vieren. Kerstfeest vieren, dat kan ook onder de tropenzon, zelfs op een post in de rimboe. Zing maar alleen of met Uw kameraden het „Stille Nacht, Heilige Nacht", dat ge als kind bij de Kerstboom GOUDEN LORENTZ-MEDAILLE AAN PROF. DR H. A. KRAMERS UITGEREIKT Voor de derde maal sedert de instelling dezer onderscheiding voor de eerste maal aan een Nederlands theoretisch na tuurkundige is Zaterdagmiddag de Lorentz-medaille uitgereikt, nl. aan prof. dr H. A. Kramers uit Leiden. In het historische Trippenhuis te Am sterdam, de zetel der Koninklijke Neder landse Akademie van Wetenschappen, kwam om 3 uur de afdeling natuurkunde in plechtige zitting bijeen. Prof. dr A. J Kluyver begroette in het bijzonder de vertegenwoordiger van de mini O. K. en W., jhr. mr C. J. A. de Raniiz, de commissaris der Koningin in Noord- Holland, dr J. E. baron de Vos van Steenwijk, burgemeester d'Ailly kwam eerst tegen het einde der zitting, scheidene rectores-magnifici en een groot aantal familieleden van de hooggeleerde die dit eerbetoon gold. Prof. dr J. D. van der Waals Jr. be lichtte in een toespraak de waarde .tekenis van prof. Kramers' werk. Vooral de uitbouw vandequanten-mechanica.de erkenning daarvan door de benoeming prof. Kramers tot Nederlands lid van atoomcommissie der Verenigde Naties en de voldoening van de akademi deze Nederlander de gouden Lorentz- medaille te kunnen overhandigen, die hem reeds met het besluit van 27 Maart 1947 was toegekend. Ziekte van prof. Kramers heeft uitstel van de plechtige uitreiking noodzakelijk gemaakt. Na de uitreiking bedankte prof. Kra mers met het ophalen van een reeks her inneringen aan de grote Nederlander Lo- HAAGSE RECHTBANK. Heling. De isoleerder J. M. de J. uit Leiden had van een kennis enkele blikken vlees gehad die van diefstal afkomstig Dit laatste had verd. geweten. Vanwege de heling eiste de Officier 6 weken ge vangenisstraf. De raadsvrouwe van verd. wees er op dat verd. nog nimmer was veroordeeld en vroeg te volstaan met een voorwaardelijke straf. De verleiding voor verd. was wel erg groot geweest, die had hij niet kunnen weerstaan. Trieste oplichting. De monteur H. W. S. te Voorschoten had kans gezien een inwoner dier meente op te lichten voor ƒ2500 door te vertellen dat hij een brandkast kon kopen, waaraan hij flink kon verdienen. Van het verhaal was niets waar/en verd. stond terecht wegens oplichting. Het bleek dat hij meer van dergelijke feiten had gepleegd, en de Officier vorderde in verband hiermede 1 jaar gevangeenis- straf. De verdediger mr Oosterhof zette uiteen dat verd. door allerlei moeilijk heden in financiële nood was gekomen. Verd. heeft een moeilijk leven gehad, het geld niet gebruikt voor vermaak, doch om schulden uit de bezettingstijd te betalen. PI. verzocht te volstaan met de preventie en de rest der straf waardelijk op te leggen, omdat verd. het nog moeilijk genoeg zou krijgen oi schulden af te betalen. HAAGSE POLITIERECHTER. Bliksemafleider gesloopt. De schoorsteenbouwer J. R. uit Leiden had op een fabrieksterrein een karweitje opgeknapt, en toen het koperdraad var de bliksemafleider meegenomen. Waar om hij dat eigenlijk had gedaan wist hij niet. Rekening houdend met het blanco strafblad wilde de Officier volstaan met ƒ40 boete of 20 dagen hechtenis. De rechter veroordeelde conform die eis. „DONAR" VIERDE ZIJN 43-JARIG BESTAAN. Op feestelijke wijze vierde Donar in „De Burcht" Zaterdagmiddag voor de adspiranten en des avonds voor de oude ren, zijn 43e verjaardag, welk feit door voorzitter J. J. Herweyer in zijn openings rede werd gememoreerd. De Suringar-beker voor de beste athle- tiekprestatie 1948, volgens Finse punten telling, ging van C. Stuivenberg naar Y de Boer, die met ruime voorsprong als eerste was geëindigd. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN Cornelia, d v J H Raafs er J T J van Duren; Pieter C. z v P Brit tijn en H C van Rheenen; Marina A, d Y Roode en A R Smits; Joske, d v C Harkink en J Rouwenhorst; Marja Y, d v M Balüis en M G Wortman; Renske, d 7 H F Kleefstra en S Lantinga. OVERLEDEN: M C van Evert, huisvr. van P J Wetselaar, 52 jr; W C Bekooij, man, 66 jaar. gezongen hebt. Dat oude lied blijft al- nieuw, omdat het Kindeke, dat in Bethlehems stal geboren werd, de enige Redder der wereld is, ook nu. Hij staat boven het rumoer der volkeren, omdat Hij de Koning der Koningen is. Waag het met Hem. ook in het verre land. Hij laat nooit alleen. En ga ook met Jezus het nieuwe jaar in. Dan hebt ge ?n goed einde en een heerlijk begin. Van harte hopen we, dat God U in het ieuwe jaar moge behoeden en U straks, a volbrachte plicht, weer veilig in 't vaderland moge terugbrengen. Onze allerbeste wensen voor het Namens de afdeling Leiden, van de Band Nederland-Indië, H. M. Mulder-Hemmes pres. Padvindersdienst in de Marékerk In groten getale waren gisteravond padvinders en padvimdsters uit Leiden en omgevimgi.maar de Marelcerk getogen, waar oübaas G. Nijman uit Alphen aan den Rijn de maandelijkse wijdingsdienst leidde. .Gij zijt het licht der wereld", was het onderwerp van zijn toespraak. Wij moe ten lichtdragers zijn. die onze omgeving verlichten en verwarmen, aldus spr. Niet hoogmoedig, maar wetende, dat wij ons lioht van Hem alleen betorekken^Die het grote licht op de wereld is geweest, toen alles donker was. Wanneer wij Christus leren kennen, gaat er een licht op. Maar bezitten wy de moed om wer kelijk lichtdragers te zijn ei) bidden wij wel, of wij kanalen mogen worden van Zijn zegen? „Ik 'ben ver van huis en donker is de nacht; licht Gij mij met Uw - schijnsel bij". In deze wijdingsdienst zong een koor in venkenners en voortrekkers van de Hugo Grotius'.roep uit Alphen meerstem mig Gezang 136: „Lof zy de Heer". Het ..Onze Vader" werd nog gebeden, terwijl tot slot werd gezongen Gezang 121: „God roept ons, broeders, tot de daad". Veel krachtsverschil is er ook Zater dag niet geweest in tfe wedstrijden van de 3e klassers. Er vielen gen hoge scores Meren. Quick Boys verstevigde zijn positie door zelf van Oranje-Wit te win- (31) en dank zij het 11 gelijke spel, dat „Capelle" S.S.SK. afdwong. Excelsior P. won in Rijnsburg met 02 de Boys en verdrong S.S.SK. door beter doelgemiddelde van de tweede plaats. Keurig werk deed ook C.S.V.D door in Delft met 20 over Zwaluwen V. te zegevieren. Dat leverde de Delve - de vierde plaats op de ranglijst op. „Noordwijk" bewees -in Alphen tegen AJR.C. te sterk te zijn voor de onderste plaats en deed de rode lantaarn aan de Alphenaren over. Quick Boys Excelsior P. S.S.SK C.S.V.D Zwaluwen V. Rijnsb. Boys ..Capelle" Oranje Wit „Noordwijk" A.R.C Die Haghe neemt in 4A dezelfde po sitie in als Quick Boys in de 3e kl. Van het zwakke „Katwijk" wonnen de Hage- i inet 52, terwijl Ter Leede tegen Lósser Boys niet verder loon komen dan 22 gelijkspel. De Sassenheimers werden van de tweede plaats gewipt door 's-Gravenz. S.V., dat met Semper Altius veel moeite had (40) P.T.T. en R.CX. deelden de buit (22). Die Haghe 7 's-Gravenz. S.V... 7 Ter Leede 7 Lisser Boys 7 „Leiden" 6 Semper Altius 6 R.CL5 In het Trippenhuis te Amsterdam vond Zaterdagmiddag de overhandiging plaats van de Lorentz-medaille. Prof dr J. D- van der Waals (links) geeft het eremetaal aan prof dr H- A. Kramers, die door zijn wetenschappelijk werk als eerste na de oorlog, deze onderscheiding verwierf en daarmee de eer van de Leidse Universiteit hoog hield. K inderboeken-ten toonstelling De kinderboeken-tentoonstelling, die ij in ons blad van Zaterdag aankon digden, zal worden gehouden op Dinsdag 9. Woensdag 10 en Donderdag 11 Nov. Najaarsvergadering van het Groene Kruis Onder voorzitterschap van dokter J. C. Meyboom werd Vrijdagavond de najaars vergadering gehouden van de afdeling Leiden van het Groene Kruis. Het voornaamste punt van de agenda as de begroting voor het jaar 1949. De penningmeesteresse, mej. F. A. le Poole. :en uitvoerige toelichting. Het totaal der uitgaven werd geraamd op f 12.500. De salarissen (met de sociale lasten» en de aankoop en verzorging van de verple- gingsartikelen vormen de belangrijkste posten. Tegenover de uitgaven staat waarschijnlijk een bedrag aan inkomsten, groot f 12.050. De uitgaven vormen vaste posten. De sociale lasten zijn zeer hoog geworden. Zelfs aan de wens een hoger bedrag uit te trekken voor pensioen premies. kon niet worden voldaan. Het geraamde bedrag van het tekort, groot f 450 zal worden gedekt uit de gevormde reserve van vorige jaren of zo mo gelijk door uitbreiding van het leden tal. De contributie bleef voor 1949 gehand haafd op f 3.75. De aftredende bestuurs leden, t.w. de heren J. C. Hartman en H. P. H. Würtz, werden herkozen De herpn C. G J. van Alphen en H. Filippo W.F.zn zullen de provinciale vergade ring van het Groene Kruis bijwonen. TWEE MOOIE KALENDERS OVER INDIE Van de uitgeverij W van Hoeve, Ba ren tszstr a at 20. 's-Gravenhage. ontvingen een Niwin-kalender voor 1949. be staande uit een twaalftal fraai uitgevoer de prentbriefkaarten, die interessante glimpen geven van het leven onzer man- in Indië. spelend met een aapje, va rend op een zilveren avondzee, op wacht. aars De Marva's zijn niet vergeten. Uitdrukkelijk wordt er nog eens aan her innerd. dat men zijn bijdragen kan stor ten op postrekening 5li.000 De tweede kalender is de met grote kunstzin uitgevoerde „Insulmde"-kalen- der, met een twaalftal foto's van het schone eilandenrijk. De prijs van de eer ste kalender is f 1.25. die van de tweede f 2,95. K.V.P. EN KINDERBIJSLAG Het dagelijks bestuur der K.V.P. heeft zyn teleurstelling er over uitgesproken, dat de loon- en prijspolitiek van de rege ring zich zo vaag uitlaat over een rege ling van de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen, terwijl zij voor de grote gezinnen diit probleem als urgent be schouwt. De K.V.P. zal haar Kamerfrac tie verzoeken, ook krachtdadige maat regelen voor de kleine gezinnen te be pleiten. Kinderpostzegels 1948 Van 15 Nov tot 31 Déc. zullen de Kin derpostzegels 1948 worden uitgegeven waarvan zoals bekend de opbrengst ten goede komt aan alle inrichtingen, kinderen buiten gezinsverband verpleegd worden. De waarden zijn 2 cent (geel achtig groen), 5 cent (blauwachtig groen), 6 cent (grijs). 10 cent (rood) 20 cent (blauw), waa/op een toeslag komt van 2. 3, 4, 5 en 8 cent. De zegels wérden ontworpen door André van Vossen te Haarlem en uitgevoerd in perdiepdruk door Joh. Enschedé. P.T.T. vertelt u watdat u moet weten l>aar de portzegels van Vi. 2Vz, 7%. 9 i 11 cent, in verband met jongste tarief regeling van de PTT. niet meer worden gebruikt zijn zij buiten werking gesteld Op 28 November zal in Breda, tijdens een postzegel-tentoonstelling een bijkan toor van de P.T.T. geopend zijn, waar de stukken voorzien worden van een bijzon der stempel, ter gelegenheid van de „dag de postzegel". i.v. 1 November kunnen geen lucht postpakketten meer verzonden worden naar Bechuanaland, Nyassaland, Noord en Zuid-Rihodesia en Zuid-West Afrika Het vervoer tot Johannesburg gaat voor taan per vliegtuig, doch de verdere ver zending geschiedt met gewone vervoer middelen Max gewicht 5 kg V oorschoten Verhoging vermakelijkheidsbelasting. Ged. Staten maakten bezwaar tegen de tarieven voor circus- en variétévoor stellingen, voor operettes en revues er voor bioscoopvoorstellingen. B en W berichtten G. S., dat zij een verhoging aan de raad wilden voorstellen, i ernstige bedenkingen hebben de opvoe ring van het tarief voor bioscoopvoor stellingen. Het blijkt echter gewenst, ook dit tarief te wijzigen van 30 op 35 Toezicht middelbaar onderwijs. Door de plaatselijke commissie van toezicht op het M O. is de volgende aan- beveliAg ingediend voor de voorziening in de vacature ontstaan door het aftre den van drs Korthals (herkiesbaar: 1. drs H. A. Korthals, Leidseweg 196, en 2. H. G. J. Wennekers, Leidseweg 267. Dankstond voor het gewas. Woensdagavond om 8 uur wordt in de Geref. Kerk, Leidseweg 41. de jaarlijkse dankstond voor het gewas gehouden. Verenigingsinsignes in alle gewenste kleuren-emaille W. v. VELUW Julianalaan 42 Zeist Telefoon 4552 (K 3404) Quick Boys en Die Haghe liepen verder uit Zege van Noordwijk; verlies voor R.B. en A.R.C., draw tussen L.B. en Ter Leede V.W.S. 1 Koudekerk 1 Valken Boys 1 S.V.O.W. 1 D. 1 G.W.S. 1 Woubrugge 1 7 1 14 27—7 5 1 2 11 20—10 4 3 1 11 16—7 4 13 9 15—15 3 1 4 7 9—9 3 14 7 14—19 3 14 7 16—22 2 15 5 14—19 2 1 5 5 8—22 15—22 2 J.AtC. de re treffen 1 13 32—11 2 1 10 21—8 2 1 10 18—11 4 1 8 17—17 2 2 6 14—11 2 3 4 6—15 1 3 3 9—16 6 2 4 2 5—19 7 2 5 2 12—26 Rynsb. B. 2 geven elkaar kl. heel weinig toe. Het deze twee leiders heeft 21 overwinning voor de Hagenaars opgeleverd, die nu weer met 1 punt voor sprong op de Boys aan de kop gaan. Noordwijk 2 en AJR.C. 2 deelden de pun ten (22), terwijl C.S.VD. 2 verraste, door Monster 2 met 25 te slaan. De Delvenaren klommen daardoor een plaats op de ranglijst. Semper Altius 2 bleef 53 de baas over het wel zeer te leurstellende Quick Boys 2. J.A.C. 2 7 5 Rijnsb. Boys 2 7 5 A.R.C 2 7 4 C.S.V.D. 2 7 3 Noordwijik 2 7 3 Semper Alt. 2 6 3 Die Haghe 2 7 2 Monster 2 7 1 Quick Boys 2 Lisser BoysTer Leede 22 De beide eerste elftallen van deze clubs hébben elkander gemeten in een zeer spannende match, welke Zaterdag middag in het Sportpark te Lisse ge speeld werd. Hoewel de eindstand 22 aangaf, wat dit toch geen juiste weer gave van beiderlei kunnen. Ter Leede heeft het geluk (mee gehad. De Sassen heimers mochten met een achterstand 10 by de pauze zeer tevreden zijn. Er werd voortdurend op het terrein van Ter Leede gespeeld. Na de pauze wist Ter Leede met twee doorbraken de stand te zetten in 21. De vele aanvallen de Boys leverden geen doelpunten op, doch in het laatste kwartier werd Lisser speler ten val gebracht, waar een strafschop werd toegewezen, welke in een doelpunt werd omgezet. In deze stand kwam geen verandering meer. De arbiter leidde correct. 1 11 28—13 2 10 21—14 2 9 24—17 2 8 17—16 2 8 11—11 3 6 17—21 5 4 18—26 5 3 7—rl7 5 3 ^1—22 Bij het afsluiten van de eerste helft Hoe de voetbal Zaterdag rolde 3e kl. KNVB.: C.S.V.D.—Zwaluwen V. 20: Rijnsb. B.Excelsior P. 02; Quick BoysOranje-Wit 3I; ARC.— Noordwijk 01; CapelleS.S.SK. 11. 4e kl. A.: Lisser BoysTer Leede 22; Die Haghe—Katwijk 5—2; P.T.T.—R.C.L. 22; 's-Gravenz. S.V.S: Altius 40. 4e kl. B.: UnicumMdnster 13; V.O. —J.A.C 41: Ornas—V.V.O.R. 11; SunlightExcelsior M 23 Z.W.S.H.—R.S.M. 1—1; N.S. V.V.—R.V.A. 2—2; Doto '33—Zwart-Wit 8 3—1; S.H.O.—Groote Eindt 2—2. 4e kl. D.: V.V.G.Z.Aalburg 20; Koz. BoysStedoco 71; HeerjansdamSleeu- ijk 11; RijsoordPelikaan 11. Res. 3e kl. A.: Noordwijk 2A.R.C. 2 22; Semper Altius 2Quick B. 2 53; J.A.C. 2Rijnsb. Boys 2 21: Monster 2 —C.S.VD 2 2—5. Res. 3e kl. B.: Zwart-Wit '28 2—Z.W. S.H. 2 2—0; Excelsior P. 2^-S.H.O. 2 4—0; Zwaluwen V. 2—S.S.S.K. 2 3—1. le kl. (A.) L.V.B.: Koudekerk 1—C W.S. 1 6—1; T en D. 1—V.W.S. 1 1—1 Woubrugge 1—S.V.O.W. 1 3—0. 1B.: Leiden 2Quick Boys 3 01; Ter Leede 2—A.R.C. 3 4—3. 2A.: Alphia 1—M.S.V. 1 6—3; £.C.H.L. 1Sleutels 1 14; Rouwkoop 1P. 1 6—0. 2B.: Leiden 3A.R.C. 4 11; Quick Boys 4JJoordwijk 4 01; R.C.L. 3 Lisser Bovs 3 21. 3A S.V.O.W. 2—R.C.L. 4 2—2; V.W.S. 2—T en D. 2 1—3 3B.: Valken B. 2Quick Bovs 6 41; Katwijk 4S.VO.W. 3. S.V.O.W n. o.; N.S.A. 2—R.C.L. 5 1—1. 4A.: Lisser Boys 4Valken B. 3 11; Oranje-Gr.Woubrugge 3 01; Koude kerk 3Noordwijk 6 60. 4B.: Hazersw B 2Leiden 4 06; M. S.V. 2—Sleutels 2 0—6; S.C.H.L. 2—Quick Boys 7 03; V.W.S. 4Rouwkoop 2 1- Jun. A.: Katwijk (a)Rijnsb. B. 10; Quick B. (b)Rouwkoop (a) 16; B.: S.V.O.W.—Rouwkoop (to) 1—1; AR. C.—Wouburgge 9—0; R.C.L.—V.W.S. 1—1; M.S.V.Koudekerk 12; C.: Lisser B (to)A.S.C. 11; Noordwijk (to)Rijnsb. B. (b) 31; Ter LeedeQuick B. (c) 30. Adsp. A.: Quick B. (a)Lugd. (a) 22; Oranje-Groen (aRijnsb. B. (a) 70; U.V.S. (a)—Katwijk (a) 5—1; Roodenb. (a)Noordwijk (a) 10; B.: Woubrugge Alphia 0—7: C.: U.V.S (b)—Ter Leede 13; L.F.C. (a)Roodenb. (to) 30; A.S.C. <a>—Roodenb. (c) 5—0; V.N.A.— Lisser B. (a) 14; E: Katwijk (b) Quick B. (c> 12; U.V.S. (d)Roodenb. (d) 13—0; A.S.C. (b)L.F.C. (b) 1—2; F.: Valken B.R.CX. (c) 4—1; Quick B. (e)—Lugd. (e) 3—2; L.F.C. (c)—R.C.L. der competitie in de le lel. A van de L.V.B. deed zich een zeer onverwachte verrassing voor. Woubrugge 1 herstelde en daar werd S.V.O.W. 1 met 3—0 de dupe van. V.W.S. won in een zeer irogename kamp met 21 van T. en terwijl Koudekerk 1 met G.W.S. 1 afrekende (61). 6 4—2 6 3 2 1 1—5 8 21—11 8 13—6 7 18—15 6 13—11 6 12—13 5 11—20 2 10—22 Die Haghe bond ook „Katwijk" Tevergeefs rammeide Rijnsb. Boyg aan zijn zegekar de Pernisse-defensie En vergrootte (laarmede hun voorsprong Het is ook „Katwijk" niet gelukt de zegetocht van de jubilerende Hagenaars te stuiten. Met een 52 nederlaag werd het huistoe gestuurd. Howel de Katwijkers enthousiast ge noeg waren, was hun spel te primitief om tegen een toch niet in grootse vorm spelend Die Haghe succes te hebben, Daarvoor waren er technisch én tactisch te veel tekortkomingen, terwijl hun hoede iedere stootkracht miste. Die Haghe waren deze het algemeen goede techniek en begrip voor tactiek en een voorhoede die doel punten kan maken. Echter oppassen voor te kort spel heren en er om denken, dat beide vleugels in het spel betrokken die nen te worden! Over de wedstrijd zelf kunnen we kort zijn. Een overwegende meerderheid van Die Haghe, slechts onderbroken door vrij sporadische en dan nog meest ongevaar lijke tegenaanvallen van Katwijk, lever de de thuisclub 5 goede doelpunten op, waar tegenover de bezoekers er 2 plaat sten. Eén daarvan werd door een mis verstand in de Haagse achterhoede ge scoord, De ruststand was 31. Het laat ste gedeelte van de wedstrijd werd in toenemende duisternis gespeeld. KATWIJK A.—RIJNSB. BOYS A. 1—0 In deze aardige junioren-wedstrijd, waarin Katwijk iets in de meerderheid was, heeft Katwijk dan ook de overwin ning behaald. Reeds bij de rust was de 10 stand al bereikt. Ook in de tweede helft werd dapper gestreden met aan beide zijden een pittig spel, echter kon den geen resultaten meer geboekt worden. Doelpunt van Duindam bracht Noorwijk zege A.R.C. werd rode lantaarn overhandigd Zeven en twintig lange minuten stond Arie Duindam Zaterdagmiddag in het Alphense sportpark op zijn kans te wachten. Tevoren had hij met N. v. d. Wiel reeds gepoogd de A_R.C.-achter- hoede uit haar vehband te spelen, doch Jan enkele corners had dit niet opgeleverd. Toen onderbrak Dirk Plug een A.R.C.- aanval. Een pass naar N. van der Wiel olgde en deze wilde een voorzet geven, naar het scihot mislukte. Arie pikte de bal op, zwenkte er even mee naar binnen en loste daarna een onhoudbare kogel (01. En dit fraaie doelpunt bleek vol doende te zijn om „Noordwijk" te doen zegvieren. Wel reageerde A.R.C. fel, opnieuw kwam de onmacht van de voorhoede der rood-zwarten duidelijk 't lioht. Harry Bos, die er een tijd lang tussen uit is geweest en ook Piet Heusden, zijn lang de ouden niet terwijl rechtsbuiten v. d. Linden door zijn snelheid en handigheid wel ge vaarlijk kan zijn, maar deze speler mist de moed om door te tasten. Op de links- binnenplaats stond W. Zuidam, een spe ler uit het derde, die Van Duin op ma tige wijze verving. Van Duin stond langs het lijntje. Hij had voor de eer bedankt n voor het eerste uit te komen. De achterhoede en middenlinie van A. .C. met als besten Roest en de 40 jaar naderende A Bergshoeff hebben goed gewerkt. Op de linkshalfplaats stond Vierbergen, die uitsluitend rechts kan trappen. ..Noordwijk" buitte dit eohter niet uit. P. Harteveld. op de rechter vleugel, werd te veel verwaarloosd. Bijna elke bal werd naar Duindam geëxpe dieerd en deze werd streng bewaakt. Deze tactische fout ontnam de Noord- wijk-aanvallen veel van element. De malen, dat Harteveld tie kwam, was hij ook gevaarlijk. Tegen het einde kwam er toch nog wat stootkracht achter de A. vallen. Maar toen had „Noordwijk" zijn antwoord reeds klaar. Wel werd Van Oudenaarde eens voor een puzzle gezet, maar G. Marijt loste deze voor hem op de doellijn op. „Noordwijk" liet zich de kostbare overwinning niet meer ontne men. Die kwam hem ook toe, door zijn beter verzorgde spel. Maar ook de ploeg in v. d. Luyt niet die midvoor, die de goede kansen weet te benutten. Hij was blakend van ijver, maar is een uitgesproken binnenspeler. is in deze snelle wedstrijd door beide partijen enorm hard gezwoegd. Spanning bleef er tot het einde. En het er sportief aan toe tussen deze oude rivalen. Dit is zeker, als een productieve geest over beide ploegen vaardig wordt, staan ze spoedig in de middelmoot le ranglijst. Daar horen ze o.i. thuis. P.T.T.-^R.C.L. 2—2 De postmensen hebben één kostbaar punt in Den Haag gehouden. Na hard nekkige strijd werd de buit met 22 ge deeld. Het laatste gedeelte van de wed strijd werd in toenemende duisternis ge speeld. De rust ging in met 1—2 in het voordeel van R.C.L. Reeds na vijf minuten strafte PTT een I lut van de RCL-doelman af en nam de leiding (10). De Leiderdorpers lieten zich door deze tegenslag niet ontmoedi- 2n wisten vrij spoedig gelijk te ma ken, met een naar onze mening buiten- speldoelpunt (11). Nog vóór de rust wisten zij de score, ondanks de tegen stand van P.T.T. te verhogen (12). In deze periode werd een doelpunt van de thuisclub afgekeurd. Na de thee een gelijk opgaande strijd, met PTT technisch beter. RCL poogde dit tekort door hard spel te nivelleren, maar kon toch niet verhinderen, dat PTT gelijk maakte. In de resterende tijd poogden beide partijen met wisselende kansen de schaal in hun voordeel te doen overslaan, doch gedoelpunt werd-er niet meer. Zo kwam dus met 22 het einde van deze niet fraaie, maar wel spannende kamp. DERBY NOG ONGESLAGEN EN AAN DE KOP. Het nog steeds ongeslagen Derby County heeft de leiding genomen in de eerste divisie van de Engelse league. De club won van Birmingham, terwijl Ports mouth het niet verder kon brengen dan een 2—2 gelijkspel tegen Bolton W. Ar senal won met 01 van Chelsea en staat nu op de derde plaats. Everton liet de laatste plaats over aan Sheffield U. In de tweede divisie duurde de nek-aan- race tussen West Bromwich en Tottenham H. voort. Beide clubs hebben 21 pt. 15 wedstrijden. De uitslagen zijn: Eerste 'divisie: BirminghamDerby C. 01; Burnly—Sheffield U. 2—0; Charlton A.— Sunderland 40; ChelseaArsenal 01; EvertonHuddersfield 2—0; Manchester C.Wolverhampton W. 33; Middles broughBlackpool 10: Newcastle U. Liverpool 10; PortsmouthBolton W 00; Preston N. E.Manchester U. 16; Stoke CityAston Villa 42. Tweede divisie: BrentfordSouthamp ton 00; BuryQueens Park Rangers 00; ChesterfieldBlackburn R. 00; CoventryNottingham F. 12; Leeds U. Grimsby T. 6—3; Leicester C—Barnsley 11; Lincoln C.Plymouth 12; Shef field W.Fulham 12; Tottenham H. Bradford 51; West Bromwich A.Car diff C. 20; West Ham U.Luton Town tb) 1—7; U.V.S. (f)—Roodenb. (e) 0—1. 0—1. op de door JAS VAN HOFWEGEN Esther sloeg het hek achter zich dicht. De ketting kletterde op het hout. Op de dijk was het warmer, omdat het water daar verder was. De stenen kaatsten de hitte terug. Ze haalde haar fiets en reed het dorp in. Bij het huis van Verharen zwenkte zij het pad op, dat naar de werklaats leidde. Harry was buiten. En ze maakten sa men één schaduw voor enkele ogenblik ken. Ze vertelde hem. wat er op hèar vader's werf ging gebeuren. „Altijd zal die 975 ongeluk blijven brengen", zei Harry. „Dat schip heeft ons bij elkaar ge bracht". Hij lachte. Ze hadden elkaar in deze weken, Harry's vlucht, vaak gezien, maar dit ogenblik had niemand uit het dorp het geweten. Nu zagen de timmerlieden van Verharen het. Harry had het aan zijn ouders gezegd en zij waren er blij om geweest, omdat nu alles in orde zou komen. Vanavond zou het nieuws door het dorp gaan en er zou veel over gepraat worden. Harry en Esther praatten over zich zelf en ze wandelden de tuin in, die acn- ter de werkplaats lag. Onder de vrucht bomen groeide gras en er was schaduw Ze trachtten om samen tegen één boom stam te zitten. Zonder dat zij het wilden, drong de Normandische landingsboot zich weer in het gesprek. Morgen, dus morgen zou de 975 verdwijnen. Er was veel gebeurd, sinds de komst van het schip. „Harry, één ding heb ik nooit goed van je begrepen", zei Esther en ze behoefde slechts te fluisteren om haar woorden verstaanbaar te maken, „op die avond, dat je in de loods van mijn vader met Hembrug vocht, weet je nog wel, wat dacht je daar uit te voeren, voordat hij je verhinderde, om dat te doen. En hoe kwam je binnen?" Het was moeilijk voör hem, om zijn hand rond haar in zijn overallzak te brengen. Hy viste éen bos sleutels op. „Het laatste is doodeenvoudig", zei nij. „een loper past al gauw op dergelijke sloten". Hij liet de sleutels voor haar ge zicht slingeren. Toen vielen ze in haar schoot. „En het eerste?" „Dat is moeilijker te verklaren, „kid"!" „Noem me geen „kid", maar draai je er weer niet uit met een paar Ame rikaanse woorden. Vertel me. wat je pre cies in die loods dacht uit te voeren". „Die avond was ik voor het eerst wer kelijk bezeten, Esther. Bezeten van dat schip. Wat ik dacht weet ik niet meer Ik had toen al een dag in de griend ge zeten en ik had steeds die spookbeelden van de oorlog gezien. Moet ik 't je ver- „Je moet, praat er over, alsof je 't over iemand anders hebt. „Telkens zag ik „Arkansas", en al die anderen, hoe zij levend geweest waren en hoe ik ze had zien sterven. Het werd een obsessie voor me. En 's avonds ben ik de haven ingeroeid. Ik heb 't heel voonichtig gedaan. Ik was mezelf niet. ik wist niet eens waarom ik 't deed. Het was stikdonker in de loods. Met een luoi fer heb ik rondgelopen, gestrompeld, ik brandde m'n vingers en toen ik me bijna georiënteerd had, hoorde ik het gerinkel van sleutels op de deur. Ik werd plotse-, ling woedend, daar kwam één van mannen, die bezig was om de „975" te repareren. Klaar te maken voor ei nieuwe strijd. Op die man zou ik m woede koelen. Hij zou boeten voor w ik in de loods niet gevonden had". „Wat zocht je dan in de loods?" „Laat me eerst dit even vertellen Ik h' die man afgeranseld, nadat ik plotseling de grendel aan de binnenkant had weg geschoven. Hij viel bijna naar binnen. En ik heb hem geslagen en hij sloeg te rug. Het was goed, dat hij me raakte. Ilij werd „groggy" en ik voelde, dat z'r lichaam slap werd. Hij bood geen tegen stand meer. Even gevoelde ik me opge lucht. Maar daarna besefte ik wat ik ge daan had Ik sleepte het lichaam van de man bij de deur vandaan. Hij was be wusteloos. maar ik dacht dat hij dood was. En toch bond ik hem aan één van de schragen, waarop een jacht stond. Overal lag touw. en m'n ogen wenden wat aan 't donker, en de deur stond trouwens open". „En toen je hem gebonden had. ben je weggegaan!" „Ja, en aan die man is het eigenlijk te danken, dat het andere niet gebeurd is!" „Wat zou je dan gedaan hebben, als die mail niet gekomen was?" (Wordt vervolgd) Met de lome pas van een moegestreden ploeg zijn de rood-witten Zaterdag uit het veld gestapt. Tevergeefs hadden ze de tweede helft storm gelopen. Met 02 was het kranige Excelsior de baas geble ven. In de eerste helft, toen de Rijnsbur gers het juiste maatgevoel maar niet te pakken konden krijgen, hadden de oranje-hemden met één doelpunt de basis gelegd voor een ietwat fortuinlijke zege. Direct na de start moesten de roodwit- ten al ervaren, dat deze tegenstander van groter formaat was, dan ze de laatste weken gewend waren. De elastische rechtsbinnen Van Veelen, die met de allures van een Hardisty liet middenveld beheerste, wekte met zijn meesterlijke passes spoedig bewondering. En rechts buiten Van Doom bleek zó snel en ge vaarlijk. dat het Rijnsburgse verdedi- gingstrio met alle macht aan de nood rem moest trekken om erger te voor komen. Slechts éénmaal slipte hij door» Bij een wirwar voor het doel, weigerden de anders zo gewillige benen van G. Zandbergen dienst. Van Doorn reageerde onverbiddelijk: 01. Excelsior behield ontegenzeglijk het beste spel. hoewel by tijden de Rijnsburgers toch ook voor liet Pernisse doel kwamen opdagen. Maar de bal werd voortdurend zo simplistisch mogelijk hoog en hard in het centrum geplaatst. En Van Vliet kwam bij de lange slopper De Waard op de koffie. Vlak voor de rust tikte Van Vliet de bal net voor de begerig graaiende handen van doelman Jonker weg en een open doel lachte Zwaan tegen. Maar terwijl een zacht tikje voldoende was geweest, ver dween de bal na een harde punter, naast de paal. Na de rust waren de Boys vrijwel voortdurend in het offensief. Maar nu beging scheidsrechter Klis de fout door aan Excelsior een doelpunt toe te ken nen voor een bal, die de doellijn nog niet was gepasseerd. Integendeel, het leer was nog vóór de doellijn, toen v. d. Ven hem wegtrapte. Eenmaal kreeg v. d. Horst nog een dot van een kans. Maar hij had te veel tijd nodig. Van Maanen reageerde sneller en daarmee was ook de laatste kans naar de haaien. OrnasV.V.O.R. 11 De wedstrijd was er echt één met van die kleine ongelukjes. Na 5 min. spelen was het de Ornas-aanvoerder, die weer last kreeg van een oude blessure en het veld moest verlaten. Het elftal van Or nas werd nu iets omgezet. De aanvallen der thuisclub werden steeds goed opgezet, maar de achterhoede van VVOR hield goed stand. Na ongeveer 25 min. spelen was het de beurt aan de aanvoerder van VVOR om het veld te verlaten, ook al door een oude blessure aan de enkel. De invaller deed het echter goed, want hij scoorde uit een goed genomen corner en zo ging de rust in met een 01 voor sprong voor de R'dammers. Na de rust nam Ornas het spel in handen, maar de voorhoede, hoe aardig dikwijls ook com binerend, kreeg toch niet veel kans om een doelpunt te maken. Tien minuten voor het einde gelukte het P. Lagendijk vrije schop de stand op 11 buiten 1 botsing tussen de rechts- V.V.OR. en de linkshalf van t de VVOR-man het veld ver ia direct het einde kwam. Or- it -een ander vaatje gaan tap- in de running blijven voor de Temperamentvol spel tussen Quick Boys en Oranje-Wit DE BOYS WONNEN VERDIEND MET 3—1 teruggetrokken had. De bezoekers van deze wedstrijd zul len zich niet verveeld hebben. Aan beide zijden, maar in 't bijzonder voor het Oranje-Wit-doel zijn voldoende span nende momenten geweest om de vele supporters in spanning te houden. De beide ploegen hebben zich van begin tot einde volledig gegeven. Toch is duide lijk, dat Quick Boys niet meer die grote kracht ontwikkeld als vorige jaren. We willen daar niet mee zeggen, dat we de Boys geen kampioenskansen geven. De nieuwe spelers hebben toch beloften in zich. De grote schotvaardigheid van de voorlinie van Quick Boys is wel wat verminderd, want de Oranje Wit rechts back Bakker wist met succes de links buiten van Quick Boys. Zuyderduyn, vo" omen te schaduwen, terwijl links binnen Verdoes al even zwaar bewaakt werd. Aan de overzijde zorgde Barn- hoorn voor een stevige grendel, al wist de vijandelijke i ichtsbuiten deze gren del nog wel eens weg te schuiven. Rechtsback v. Hardeveld was minder safe, hoewel we geloven, dat dit terecht zal komen. Zijn spel herinnert nog aan zijn vroegere werk in 't elftal, nl. half- speler. Ook Parlevliet als halfspeler zal het wel gelukken. Oranje Wit kwam ter grastapijt met de wil alles op alles te zet ten en een tijdlang gelukte het uitste kend. Toch was Quick Boys technisch no 1. Voor een groot gedeelte werd ge speeld op de O.W. helft. Oranje Wit lan- Koninginnegracht 135, den H Nassaulaan 56, Groningen Poolscheweg 72, Breda ceerde echter buitengewoon gevaarlijke en snelle uitvallen. Quick Boys toog ogenblikkelijk ten aanval. De mindere schotvaardigheid bracht echter mee na een 7-tal minuten pas het eerste schot op doel werd gelost. Hierna kwam O.W. i bod. het i Het offensief werd voortgezet en in een hachelijk ogenblik voor 't O.W.- doel, werd een zeker schijnend succes, een schot over de lat. Na een paar O.W. uitvallen, bouwt dan Q.B. een mooie aan val op en brengt, nu bijna een half uur' gespeeld is, de eerste doorboring, rechts binnen L. Schaap scoort 10. Kort daar op een kort offensief van O.W. en reeds vervlakt deze, als de laatste minuut voor de'rust de nogal eens treuzelende mid voor van O.W., Verboom, de gelijkmaker uit et?n algemene aanval weet te scoren 1—1. De tweede speelhelft was van nog be ter kwaliteit, temperamentvol en vol ac tie. Weer was het Q.B. die het initiatief bleef houden en ook nu weer scherpe en gevaarlijke uitvallen van O.W. Na een kwartier spelen opent linkshalf H. v. Beelen een aanval en weer is het L. Schaap, die deze aanval bekroont 21. O.W., die zich komt nu weer meer naar voren en wil opnieuw de gelijke stand terugverove- ren. Een kwartier lang zijn er gevaren t over. Q.B. zit echter niet stil en een onstuimige aanval bruist naar de O.W.- vesting. Zuyderduyn en diens bewaker stormen mee. Het is dan Eakker die het leder in het net deponeert en een 3-1 stand doet ontstaan. Hiermee is het pleit beslecht. Al vecht O.W. onvermoeid voort, Q.B. laat zich het niet meer ont- En groot gedeelte van de wedstrijd werd bijgewoond door de nieuwe Eng. trainer van het Ned. elftal, de heer Sniddow, die zich zeer waarderend uitte over de geziene strijd en die volgens zijn zeggen bijzonder was ingenomen over de wijze waarop de spelers opgesteld ston den. Van de tot nu toe in Nederland ge ziene wedstrijden was hem deze wedstrijd het meest bevallen. Het werk van de scheidsrechter was prettig "en waarde rend. T. EN D. I—V.W.S. 1 1—2. Op een slecht bespeelbaar terrein, heeft Zaterdagmiddag VWS de returnwedstrijd tegen T en D verdiend met 12 gewon- Voor rust was VWS voortdurend in de meerderheid, doch slecht schieten en goed verdedigen van T. en D. voorkwam aan vankelijk doelpunten. Er was reeds een half uur gespeeld toen de actieve VWS- linksbinnen Arnoldus, goed doorgaf aan rechtsbuiten Sira, die met een hard schot via het lichaam van een T. en D.-achter- speler de bal in 't doel deed verdwijnen. (01). Even later opnieuw een goede VWS-aanval en uit een hoge voorzet van Sira kopte linksbuiten Arnoldus onberis pelijk in (02). Vlak voor rust wist VWS nogmaals te doelpunten, maar de slecht leidende scheidsrechter annuleer de dit doelpunt. Dachten wij in de tweede helft VWS gemakkelijk te zien winnen ,T en D pakte de zaken zo energiek aan. dat VWS ge heel in de verdediging werd gedrongen. T en D. 'bracht met een goed doelpunt de stand op 12 en wierp zich met volle kracht in de strijd, wellicht vele malen een tikje te hard. waartegen de scheids rechter niet voldoende optrad. Vijf min. voor het einde werd Kok van V.W.S., er het slachtoffer van. KATWIJK B.—QUICK BOYS C. 1—2 Deze adspiranten-derby werd een ver diende zege voor de Boys. De rust ging in met een gelijke 11 stand. Direct na de thee werd dapper aang pakt. De stand bleef echter onveranderd Tot een 10-tal minuten voor het einde het bezoekende elftal de doorslaggevende score kon noteren en de twee begeerde punten mee kon nemen. HANDBAL De Katwykse handbalploegen hebben ook ditmaal weer een overwinning behaald. De dames Katwijk 2 moesten de strijd aanbinden tegen S. R. 2 en wonnen met 2—1, terwijl het herenelftal had te kam pen met DOS 3. Ook zij sleepte de over winning met 5—2 j.n de wacht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2