£nh$tht (tfuurant Hoe staat het Scandinavische blok tegenover Atlant. Unie? Christenheid moet strijd tegen revolutie aandurven Grootse herdenking van het 40-jarig bestaan van de Chr. Hist. Unie Wist U MAANDAG 1 NOVEMBER 1948 BUREAUX: Hogewoerd 103. Tel dir en redactie 20408; Adm 22710 Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 per kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJKE ATIO^ AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Negen en twintigste jaargang No. 7651 „^tanfuasfirb te obeMcwil mtjn bert tn tegfjensvoet" SPORT EN WEDSTRIJDEN Zie pag. 2 en 3 Besprekingen van Marshall met Bevin, terwijl Foster Dulles naar Oslo vloog De vorming van een Atlantisch-pact staat in bet brandpunt der politieke belang stelling. Gedurende het week-end, heeft Marshall te Londen met Bevin besprekin gen gevoerd, waarbij verschillende problemen onder de loupe genomen werden. Hij gebruikte de lunch met Attlee, Bevin en de Amerikaanse ambassadeur Lewis Douglas. Volgens berichten uit Londen, was de aandacht in het bijzonder gericht op een eerstvolgende conferentie der landen van de West-Europese Unie, Canada en Amerika om de uitbouw van een Atlantische-Unie te bespreken. Zoals men weet, bevindt zich ook de Canadese minister van buitenlandse zaken, Pearson, in de Britse hoofdstad. Het belangrijkste principe veelomvattende, alliantie zou zijn, dat een aanval op welk land ook, dat daarin is opgenomen, als een oorlogsverklaring aan alle deelnemende landen der allian- tie zal worden beschouwd. John Foster Dulles, de Amerikaanse adviseur voor Buitenlandse aangelegenheden, vertrok eveneens per vliegtuig uit Parijs naar Kopenhagen, Stockholm en Oslo. waar 'hij de regeringen polste, over een even tueel toetreden tot een Atlantisch pact, Naar uit Parijs verluidt, bestaat er grote kans, dat Noorwegen en - Denemarken zich bij het verdedigingspact zullen Prins Bernhard enkele dagen in Ierland Prins Bernhard is gisteren met zijn eigen DC-3 op het vliegveld Shannon in Ierland aangekomen. In het graafschap Limerick maakte hij een rit op een Ierse schoonspringer, die hij van plan kopen. Des avonds kwam de Prins per vliegtuig in Londen aan. Hij zal morgen naar ons land terugkeren. In Arnhem 10.000 kilo suiker in beslag genomen Bij een Arnhemse grossier is tiendui zend kilo suiker in beslag genomen. Hij had suiker uit oude voorraad „op de pof" verkocht, zodat hij van de partijen voor de nieuwe prijzen zóu hebben gecal culeerd. Ook bij een winkelier werd sui ker in beslag genomen. Minister Spitzen over zijn leermeesters I Nu spoedig een Wegen verkeerswet? In een persgesprek verklaarde mr D G. W. Spitzen, die vandaag door Ko ningin Juliana werd beëdigd als minister van Verkeer en Waterstaat, dat hij nog geen plannen kon aankondigen of een standpunt kon mededelen ten opziohte van kwesties als bijv. het Schieveenplan. Minister Spitzen besohouwt ais zijn leer meesters in hoofdzaak jhr Ruys de Bee- renlbrouck en mr J. B. Kan. Van de eerste leerde hij de positie begrijpen en van mr Kan had hij zoveel geleerd, dat het hem niet mogelijk is, dit in enkele woorden te vertellen. Betref fende de wegenverkeerswet, die nooit in werking werd gesteld, sprak minister Spitzen de hoop uit, dat dit thans spoedig zal geschieden. „Mataram" van Kon. Bott. Lloyd te water gelaten Zaterdag is van de werf van Piet Smit fe Rotterdam met goed gevolg te water gelaten het dubbelschroef-motorvracht- en passagiersschip „Mataram" bouw voor de Kon. Rott. Lloyd. Mevr. S. P. Ruys-de Vries verrichtte de doop plechtigheid. Het schip is 157.07 m lang, vertoont grote overeenkomst met de „Garoet" en de „Slamat" en kan 35 passa giers vervoeren. Oud-lid Hoge Raad kocht Ambtenaren om Voor de Amsterdamse Rechtbank werd tegen de oud-hoofdrechercheur M. Vonk één jaar gevangenistraf geëist tegen zijn collega C. M. B. van Vliet 9 mnd., waarvan 6 mnd. voorwaardelijk met 3 jaar'proeftijd. Beiden hadden zich door mr W. M. Weitjens,in de bezet tingstijd lid van de Hoge Raad, voor ƒ5000 laten omkopen om mr Weitjens in contact te 'brengen met de als politieke delinquent gedetineerde effectenmake laar Rebholz. Tegen mr Weitjens werd 6 maanden geëist. Uitspraak 12 November. EEN TWEEDE TUNNEL ONDER UTRECHTS STATION Zatérdag heeft de pres.-dir. van de N.S., ir F. Q. den Hollander, een tweede tunnel onder het Utrechtse C.S. officieel geopend; de tunnel is 40 m lang, en 6.10 m breed en verbindt aan de Noordzijde de drie perrons met eikaar. BOESMAN C.S. 7 NOV. TE BATAVIA DE LUCHT IN 't Echtpaar Boesman en de heer C. de Vos Klootwijk zijn thans zover met hun Voorbereidingen op Java, dat ze 7 Nov. hi Batavia de lucht in denken te gaan, 21 Nov. te Soerabaja en ca. 9 Dec. naar Nederland terugkeren. BRANDSTOF VOOR DE BERLIJNSE MA JO De Westelijke commandanten hebben 22.000 ton steenkool ter beschikking ge steld voor gebruik als huisbrand in de Westelijke sectoren van Berlijn. Tot op heden mocht alleen in ziekenhuizen ge stookt worden. Willem Smit's Transformatoren- fabriek te Nijmegen keert 8 pet div. uit. Tot deken van de orde van advo caten te Rotterdam (vac.-mr G. J. Lyck- lama Nijeholty) is gekozen mr W. M. 'an Rossem. deze, sluiten. Deze mening is gegrond op een uitspraak van de Noorse minister van Buitenl. Zaken, Halvard Lange, dat Noor wegen, geografisch, economisch en cultu reel een deel van West-Europa is. De Scandinavische gedelegeerden bij de V.N zien er éen streven in, dat Noórwegén zich wat meer van het neutrale Zweden zou verwijderen. Er is immers ln Zwe den een tendenz, een verdedigingsblok te vormen, gebaseerd op neutraliteit ingeval van oorlog, dus dat Noorwegen zich tegen over het Westen tot niets zou verplichten, zolang de onderhandelingen over het ScandLnavisch-blok aan de gang waren Blijft Zweden aan een politiek van „ge wapende neutraliteit" vasthouden, terwij! Noorwegen en Denemarken zich zouden aansluiten bij het Westelijke veiligheids systeem, dan zou dit neerkomen op Zweeds isolement. Van hoe groot belang deze collectieve maohtsformatie is, blijkt ook uit de verklaringen van de Britse min. van Staat, Hector McNeill, die Sta- lins beruchte rede nogmaals critiserende, erop gewezen heeft, dat het Rusland ab soluut geen ernst is met het voorstel, in houdende beperking der bewapening, qen derde, door de Grote Vijf. Eerst •en de vredesverdragen met Duits land en Japan zijn getekend, terwijl er militaire accoorden moeten worden ge sloten, om aan de besluiten der Veilig heidsraad kracht bij te zetten. Truman en Dewey in de finale Roodhuiden mogen meestemmen Truman en Dewey hebben Zaterdag avond hun persoonlijke campagne afge sloten- Dewey werd toegejuicht door 125.000 New-Yorkers. Te Baltimore men: „Zet ,'m op Harry", toen Tï schimpte op het 80ste congres van „idiote nietsnutten". Hij is nu naar huis terug in Independent en Dewey vertrok zijn boerderij te Pawling, in afwachting van Dinsdag. Voor de eerste maal in de Ameri kaanse geschiedenis zullen de roodhui den meestemmen. (Dit kan ook moeilijk anders voor een land, dat ons een plan voor algemene verkiezingen op Java voorlegt. Red.). Wanheer weten we het? A. P. rekent uit, dat wij in Nederland de uitslag der presidentsverkiezingen Woensdagochtend om 6 uur weten, al thans indien een der twee candidaten ei in slaagt een beslissende overwinning te behalen. Wordt het echter een nel nek-wedstrijd, dan duurt het zeker enige uren langer. Koffie, thee, een ei en zeep op de lijst Naar wij vernemen, zal de bonnenlijst van a.s. Donderdag o.a. de volgende wijzingen bevatten: koffie 125 gram, thee 50 gram, een ei, 375 gram zachte zeep 250 gram soda. De zeeprantsoenen zijn voor D- en E-kaarten dubbel. Joden bezetten geheel Galilea Het vuren wordt inmiddels weer eens gestaakt. Dè Joden hebben thans geheel Galilea, bezet en het Arabische leger van 5000 man uiteengedreven. Inmiddels heeft de regering van Israël aan de V.N. medege deeld, dat het vuren op het Noordelijk front gestaakt zou worden. Ook Liba- heeft dit toegezegd. Nevenstaand kaartje biedt ei overzicht van i streef in Mand- grote vorderin gen maken. Dui delijk blijkt, hoe hachelijk de po sitie der Chinese regeringstro Mandsjoerije's belangrijkste bolwerk. Moekden, capituleert voor de communisten HET NAAR HET ZUIDEN VLUCHTENDE LEGER VERLOREN GEACHT Volgens berichten van de zijde der Chinese centrale regering, is de capitu latie van Moekden voor de communis ten thans een feit geworden. Dit wordt door verschillende buitenlandse pers- bureaux bevestigd, zodat het bericht vrij zeker is. De verslagen regeringstroepen trekken zich naar het Zuiden.terug en het is onbekend of zij nog een poging zullen doen, zich een weg te banen naar China, of om naar de havens Jinkou en Hoeloetai te ontkomen. De val van deze steden wordt trouwens spoedig verwacht. Sjanhaikwan, de poort in de Grote Muur, die op de route der terugtrekkende troe pen ligt, wordt door communisten aan gevallen en de toestand is daar ernstig. De regeringstroepen hebben dus weinig kans, Noord-China te bereiken en dit' zou betekenen, dat Tsjiang Kai Sjek alle 39 divisies kwijt is, die in de oorlog ge oefend zijn en door de Amerikanen be wapend. Wel worden er grote verwach tingen gekoesterd van een bij de Grote Muur verzamelde strijdmacht, hoopt, dat de Amerikanen deze penen zullen voorzien. Als zij door dem geoefende troepen uit Formosa sterkt wordt, hoopt men.de nederlagen Sartre voor Rooms-Katholieken verboden De boeken van de Franse existentialist Jean Paul Sartre, zijn door het Vatikaan ^de lijst van verboden boeken ge- Franz Lekar in Bad Iscbl begraven Duizenden Oostenrijkers hebben zich Zaterdag verdrongen in de smalle stra- /an Bad Ischl (in het hart van Salz Kammergut), om iets te zien van de be grafenisstoet van de componist Franz Léhar, wiens stoffelijk overschot is bij gezet naast de graven van zijn moeder i echtgenote. BRITSE FABRIEK WORDT IN OOSTENRIJK VERNIETIGD De Sowjets hebben bevel gegeven, de Britse fabriek van Josef Haiberg in Kin- berg Gaming (Oostenrijk) in de lucht te doen vliegen. WILDE STAKINGEN IN FINLAND. In -ée Finse haven, Turku, is een niet- officiële staking uitgebroken van 22 pet. loonsverhoging. te kunnen herstellen. Intussen is de toe stand van het geïsoleerde Noord-China eveneens hachelijk, vooral nu de haven Tsjingwangtou door communisten wordt bedreigd. Tsjiang Kai Sjek is weer naar Nanking vertrokken! waar het ziedt van opwinding en alarmerende geruchten. In het buitenland rekent men reeds met de gelijkheid van een communistisch Hoger toeslag voor gepen- sionneerden der eerste groep In de memorie van antwoord aan Eerste Kamer inzake de verhoging der pensioenen verklaart de Regering, dat het niet opgewassen zijn van de huidige1 pen sioenwetgeving tegen de schommelingen in de conjunctuur en de waardeverande ring van het geld, een gevolg is va verzekeriogsbeginsel(Dit is onjuist, het is een gevolg van de geldpolitiek. Red.) De Regering acht het niet nodig maatregelen te nemen ten behoeve van gepensionneerden van de 'tweede groep, doch zal het maximum van de toeslag voor gepensionneerdeh van de eerste groep verhogen tot f 600 en voor di duwen tot f500. Critiek op P.R.A.-recker- cheurs tijdens rechtzaak Tijdens een rechtzaak voor het B.G. Arnhem tegen de Baarnse landbouwer W. C. J. v. d. Grift, die Joden verried (en tegen wie 6 jaar m. a. werd geëist) oefende verdediger felle critiek op het subjectieve vooronderzoek door PÓD- rechercheurs uit Baarn, die aan een lang durig verhoor werden onderworpen. Zij ontkenden -op verdachten en getuigen pressie te hebben uitgeoefend, doch de verdediger haalde verschillende voorbeel- aan over de wijze, waarop men dos- samenstelde. Hij vroeg ook, hoe het mogelijk was, dat een der rechercheurs, zekere P., thans officier is bij de PRA Utrecht, terwijl hij in 1934 als politie agent met vervroegd pensioen was ge zonden. Tegen de getuige, de NSB-er Van Bemmel, werd proces-verbaal opge- maakt wegens meineed, daar hij ovei deze zaak drie verschillende verklaringen heeft afgelegd. Uitspraak 12 Nov. OOK IN BELGIë EN LUXEMBURG 'T BROOD NU GEHEEL VRIJ. Niet alleen in ons land, ook in België Luxemburg wordt, met ingang Zondag a.s., de brooddistributie geheel opgeheven. De ministers Landbouw der drie Benelux-landen heb ben daartoe gemeenschappelijk besloten- In België zijn dan nog alleen suiker, boter en spijsolie gerantsoeneerd. Veemarkt zonder vee Volgens de Enkhuizer Almanak, zou Zc veerflarktgehouden zijn, maar, hoeiut dit nog steeds gewaardeerde boekje vel landelijke waarheden bevat, was h( woord „groot" hier een beetje misplaats en tham dat de irkter leverwijk definitief tot het verleden )ren. De laatste maal, dat men hier- werkelijk belangstelling toonde, tuas >42, toen één koe werd aangevoerd. De Belgische automarkt is verzadigd Geen belangstelling meer voor tweede hands wagens Er bestaat in België nog énige vraag naar lichte auto's, doch de markt v rware vrachtwagens en personenauto', verzadigd. Zo meldt de Transporten. In 9 maanden van dit jaar voerde België 32.000 personenauto's in. 13.000 afkomstig waren uit de V.S., 10.000 Groot-Brittamndë en 5000 uit Frank rijk. Men verwacht, dat de invoer van 1949 het voor-oorlogse -niveau van onge- 20.000 stuks niet te boven zal gaan. Men raamt, dat tegen het einde van dit jaar in België 160.000 particuliere auto's gebruik zullen zijn merendeels na oorlogse modellen tegen 140.000 voor de oorlog. Op de markt voor tweede hands auto's gaat niets om. „Er is geen garnaal meer te vinden in Zeeuwse wateren Dit jaar is voor het eerst de vissers vloot van Veere voor de Sc^eveningse kust bezig geweest met de garnalen- vangst. In de eigen, Zeeuwse wateren nl., zoals de vissers het zelf uitdruk- „geen enkele garnaal meer te vin den". Doch ook by Scheveningen was de er klein, zodat zij nu maar weer r Veere zijn teruggekeerd. De vissers hopen nu maar, dat spoedig de sardijn of haring zich in de Zeeuwse wa teren vertoont, daar ze anders een lange tijd werkloos moeten zijn. Meestal be gint de haringvangst in de Zeeuwse stro men omstreeks Nieuwjaar (Van een onzer-verslaggevers) Een enthousiaste en bovenal Gode dankbare schare van Chr. Historische en vrouwen uit alle delen van ons land heeft vandaag in een fleurig versierde „Tivoli"-zaal te Utrecht herdacht, dat 40 jaar geleden de C-H.U- tot stand kwam. Het hoofdbestuur, met minister Schokking in haar midden, zat tussen de bloemen op het podium- Als achtergrond de fleurige omslagdoeken, witte kapjes en zwarte kledij van vrouwen en mannen van het Katwijks Zangkoor, dat zorgde muzikale afwisseling in het rijk gevarieerde jubileumprogramma- De Unie-voorzitter, de heer H. W. Juliana, die de aloude traditie voortzet. Tilanus, heette in zijn openingsrede met de oude mevrouw Schokking wei- Prof. dr Th. L. Haitjema uit Gronin gen sprak n.a.v. Psalm 103 vers 21: „Looft den Heere al Zijne heerscharen, gij Zijne dienaren, die zijn wetbehagen doet." fees erop, dat de oude Lohman deze psalm liet voorlezen op zijn sterf- het 21ste vers zelf herhaalde, het it in het bijzonder behoort tot dat gebied, waar God volledig moet heersen. In de Staatkunde gaat het erom, prac- tisch Gods wil te doen temidden van de moderne wereld. We mogen daarbij nooit de fout maken van vereenzelviging godsdienst met godsvrucht en evenmin an Gods Woord niet me geding ïs bij de zogenaamde practische politiek. Na veertig jaar is er dankbaar heid. Hierbij zullen we niet de rol spelen grote helden, maar eenvoudig de wil des Heren willen doen. H. \V. Tilanus: „Het Heden." De heer H. W. Tilanus hield een rede /er „Het Heden.". Hierin ging hij an uit, dat hij, als behorende tot de oudere garde, het heden te beschouwen „tussenschakel" tussen het leden en de toekomst. Na stilgestaan te hebben bij de betekenis van de oprich ters 'der Unie, jhr mr A. F. de Savornin Lohman, dr J. Th. de Visser en mr dr J. Schokking en van de sprekers ter gele genheid van het 25-jarig bestaan der Unie, dezelfde dr Schokking, de jonge prof. de Savornin Lohfnan en prof. Slo- temaker de Bruïne, vatte hij de kern van zijn rede samen in de stelling het de vraag of zijn de strijd (tegen de revolutie) aandurft en of zij onze maat-schappelijke en staatkundige ont wikkeling, samengegroeid met de Chris telijke beginselen, durft en kan verdedi gen." Een groot deel van ons volk heeft zich bij de jongste verkiezingen achter de Christelijke beginselen geschaard. Maar rondom ons en ook in ons land dreigt revolutionnair gewroet. Al drukt het leed en al dreigt het lot, God doet Zijn hulp verschijnen. De betekenis var deze woorden van Luther verstaan wij, vijf jaar oorlog, nog beter dan voor heen. Nederland is nog rijk gezegend er het bijzonder heeft spr. dit gevoeld I tijdens de inhuldiging van Koningin DAT te New-York een grote tentoon stelling werd geopend van Indische kunst, waarvoor ook het Ind. Instituut te A'dam veel inzond. DAT o.l.v. prof. dr A. W. Bijvanck uit Leiden Zaterdag te Utrecht de 20ste numentendag is gehouden ter bespreking van het Nat. Plan. DAT het Ned.-Argentijns luchtvaart verdrag is getekend, waardoor Buenos Aires i.p.v. Montevideo het Zuid-Ame rikaans eindpunt van de K.L.M. wordt. DAT de literator en filosoof Nico van Suchtelen de zilveren medaille met oor konde van A'dam kreeg t.g.v. zijn 70ste verjaardag. DAT de stilleven-, bloemen- en stads schilder J. J. Lommei te Wassenaar giste ren zijn 80ste verjaardag vierde. DAT in het Staatsblad van Zaterdag is opgenomen de fiscale regeling met de Ver. Staten ter voorkoming van dubbele belasting. DAT ook dit jaar weer een aantal plantdagen op Walcheren worden geor ganiseerd. DAT het voorlopige comité tot stich ting van een „Onafhankelijke Boeren partij" de naam gewijzigd heeft in „De Ned. Boerengemeenschap". DAT toen een metaalwarenfabrikant te 's-Graveland in een Hilversumse krant per advertentie om thuiswerkers vroeg voor het maken van kaarshouders voor Kerstmis er diezelfde avond nog 1500 mensen kwamen opdagen. DAT te Beverwijk begonnen werd met de bouw van 294 etagewoningen, die te zamen f 3 millioen kosten. DAT Breda dit weekend op sobere wijze de bevrijding in 1944 door de 1ste Poolse Pantserdivisie herdacht. DAT de Rijkswerkplaats voor Vak- ïtwikkeling te Arnhem toch niet naar Doetinchem wordt overgeplaatst, maar nieuw gebouw in Arnhem krijgt DAT A'damse journalisten een week lang in het Circus Mikkerrie collecteer den en f 1700 bijeenbrachten voor eer kleuterschool te Ochten (Betuwe), waar de kinderen thans les krijgen in een herberg. DAT i.v.m. de opheffing van hel Streekbureau Walcheren de wederop bouwwerkzaamheden weer aan de ge meenten worden overgedragen en voor de plattelandsgemeenten een gemeen schappelijke regeling bouw- en woning toezicht werd ontworpen. DAT volgens de A.N.W.B. de waar- schuwingslichten bij de gevaarlijke tram- krifising op het Breeplein te R'dam-Z. van een donkere achtergrond worden voorzien, terwijl bovendien voorwar schuwingslichten worden aangebracht. DAT Staatsbl. I 460 de wet bevat ter goedkeuring van het 2 Dec. 1946 te Washington ondertekende verdrag tot regeling van de walvisvangst. DAT 2 Nov. het echtpaar N. Flikweert- Verhage te Ouddorp 60 j. getrouwd is en het echtpaar J. de Vos-v. d. Waal te Geertruidenberg 55 j., terwijl het echt paar M. Kievit-Klink te Stellendam 4 Nov. 50 j. is getrouwd. DAT voor de Middelburgse Rechtbank 2 j. en 6 mnd. (m.a.) werd geëist tegen de 36-j. houthandelaar P. F. V. uit Zaam- slag (Z.V1.) wegens knoeierijen tot f 1250 DAT er n.a.v. de tentoonstelling „Waalwijk 1948" plannen rezen om te Waalwijk een of twee maal per jaar een schoenenbeurs te houden, die geen ten toonstelling zal zijn, maar een zakelijk karakter zal dragen. DAT Waalwijk in Februari of Maart op het mijngasbedrijf wordt aangesloten. DAT leden der afdeling Arnhem van de Bond van gepensionneerden hij- N S. een motie het wetsontwerp tot verho- ng van pensioenen onvoldoende noem- DAT de Eerste Kamer Woensdag de afkondiging van de grondwetsherziening 1848 zal herdenken. DAT Nederland en Bulgarije een ver drag sloten tot uitwisseling van f 14 mil lioen aan goederen, o.a. tabak. DAT Ned. politieambtenaren te Ant werpen een zwarte rleviezenhandel, diamantsmokkel en vervalsing van dol lars trachten uit te pluizen, de inhoud van een aantal kluizen in beslag nan en twee Polen op het spoor zijn, die v IVz millioen aan diamanten kochten deze betaalden met valse dollars. DAT Beromünster (Zw.) 4 Nov. 4.30 uur Holl. liederen uitzendt, gezi gen door Harry van Os. DAT premier Ali Khan van Pakistan vanmiddag met zijn gevolg uit Parijs op Schiphol zou aankomen op doorreis Karachi. DAT te Delfzijl tijdens een proefvaart op de Eems de Noord-Nederlandse Scheepswerven het 250 ton metende ka belschip „Poolster" aan de P.T.T. over droegen. DAT 20 Nov. te Utrecht de Fed. van Ned. Verenigingen, die de belangen van Verpleging en Verpleegden behartigen, vergadert, met jkvr mr C. W. Wttewaall van Stoetwegen als spreekster. DAT de hoofdinspectrice bij de A'dam se politie, mej. M. Kehrer, vandaag haar zilveren jubileum bij de politie vierde. DAT de 82-j. J. H. v.d. Haar te Grams- bergen op 1 Nov. zijn gouden jubileum viert als"„windvoorziener" (orgeltrapper^ bij de Ned. Herv. Kerk aldaar. DAT dezer dagen te Den Haag bespre kingen zijn gevoerd over de uitbreiding het bestaande handelsverkeer tussen Nederland en Spanje. DAT de Ned. museumdirecteuren Za terdag een museumdag hebben gehouden in het Indisch Instituut te A'dam o.l.v. dr G. W. Locher uit Leiden. DAT het comité voor spoorwegvervoer in de Int. K. v. K. zich heeft uitgespro ken voor handhaving van een uniforme dienstregeling gedurende het gehele jaar, dus zonder wijzigingen in voor- en na jaar. J haar zware taak te vervullen, ziende op de Heer der Heren. De heer Tilanus digde met de woorden van wijlen de jongeman: „Stijders vallen, partijen ko men en gaan, maar eeuwige beginselen blijven." Prof. De Zwaan: „Het Culturele" In de middagvergadering sprak de Leidse hoogleraar dr J. de Zwaan „Het Culturele". Hij verstond onder „cul tuur" het geheel der geestelijke waarden, dat kenmerkend is voor een bepaalde pe riode in de geschiedenis als het levens doel, dat de mensen zich stellen en de eisen, die zij erkennen als trekken van hun beeld van de mens, die niet maar ge leefd wordt, maar werkelijk leeft ip de hoogste zin van dat woord. Op- het ogen blik leven we echter in een tijd, alsof men maar over die geestelijke waarden heenloopt; het intellectualisme is tot de massa doorgedrongen, we leven in een tijd van mechanisatie des levens. Aan de andere kant versmoort de verschei denheid onder een „cultuurbrei". Onze cultuur is ziek tengevolge van afval van de levende God. Het gekraak in de Euro pese Christenheid is geen levensteken. Wie het heilzaam oordeelt, eikentakken af te kraken om ze aan dennebonen op te spijkeren, mag rich gerust „progres sief" noemen, maar Christelijk-Histo- Onbevredigend antwoord der republiek Maar Hatta wil Stikker ontmoeten Reuter meldt udt Batavia, dat het ant woord der republiek op de Nederlandse uitnodiging tot hervatting der onderhan delingen onbevredigend is. Officieel wor den deze beide uitnodigingen te Batavia tegengesproken, dooh Reuter trekt zich niets van deze tegenspraken aan. Inmid dels voert Cochran te Djokja besprekin gen. Het grote struikelblok is, dat de republiek geen einde aan de bestand- schendingen maakt. Inmiddels meldt Antara dat Katta zich bereid heeft verklaard, mr Stikker te ontmoeten. Minister Stikker in Batavia aangekomen Minister Stikker is Zondagavond te Batavia aangekomen en werd verwel komd door de adjudant van dr Van Mook, de heer Neher en leden der Com missie van Drie. Dr Beel gisteravond naar Indië vertrokken In gezelschap van een secretaris en De hoge vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië, dr L. J. M. Beel. is gisteravond 9 uur van Schiphol naar Ba tavia vertrokken en werd uitgeleid door de heren Drees, Van Schalk, Götzen, Sassen, Sohokking, Van der Goes van Naters, Rorrane, De Bruyn en hoofdaal moezenier Van Straelen. Dr Beel ver klaarde, dat hij niet persoonlijk aan de onderhandelingen met de republiek zou deelnemen. De heer Abdoelkadir reisde niet met dr Beel mede, omdat zijn be sprekingen met minister Sassen nog niet Voorts maakten deel uit van het gezel schap de secretaris vah de minister-pre sident, de heer Hans Hermans, voor de coördinatie van de regeringsvoorlichtings dienst in Den Haag en Batavia, alsook de secretaressen mej. Vlemmings en mej. Ohea. VOORBEREIDING VAN DE STAAT OOST-JAVA Ter voorbereiding van de staat Oost- Java zal er een conferentie worden ge houden te Bondowoso. Voor elke 100 000 inwoners wordt een afgevaardigde ge zonden. Es ist nicht wahr, zegt Djokja! Van republikeinse zijde wordt tegen gesproken, dat er Nederlanders en Oost- Indonesiërs tegen hun wil in de repu bliek worden vastgehouden. risch-denkenden hebben wel wat anders te doen. Zij gaan uit van de eenheid van de Nederlandse geest, dwars door alle verscheidenheid van politieke, kerkelijke of maatschappelijke splitsingen heen. Wtf zijn geen „individualisten", we willen slechts ons eigen karakter behouden, ons- zeld zijn, tegen alle vervlakkende ten- denzen in. De C. H. U. heeft een culturele com missie ingesteld, die het dagelijks be stuur en het hoofdbestuur van advies moet dienen over allerlei cultuur-aange- legenehden. Hieronder vallen de radio," de onderwijsvernieuwing, de uitbouw van het onderwijs in Indonesië en in de West. Op al deze terreinen is de C. H. U. wak en waakzaam. Loonsverhoging in Frankrijk voor gehele volk van rampzalige betekenis Regering meester in de mijnen, maar communisten verplaatsen actie naar havens In het myngebied van Frankrijk loopt het communistische stakingsfront, maar in de havens weigeren de arbeiders de steenkool te lossen, terwijl er eer "'euwe actie dreigt in de ijzer-, staal- textielindustrie. Althans heeft de Raad i de communistische vakvereniging ir de ijzer- en staalindustrie, aan haar mil lioen leden een oproep gericht,, „gemo biliseerd te blijven tegen de stijging der kosten van het levensonderhoud. De re gering hield Zaterdag een conferentie met werkgevers en vertegenwoordigers n iet-communistische vakverenigin- maar zij weigert meer loonsverho- Edo Bergsina 86 jaar oud te Arnhem overleden De bekende oud-voorz. van de ANWB. Op 86-jarige leeftijd is te Arnhem overleden de heer Edo Bergsma, de populaire oud-voorzitter van de ANWB., die zich reeds voor de sport op het destijds nog zeer primi tieve rijwiel in teresseerde. Hij was mede-op richter van de Leeuwarder Ve- locipède Club, waarover hij in 1878 „captain" werd, in het daarop volgende jaar president en in 1882 ere lid. 5 Januari 1884 trad hij als lid toe tot de enige maanden oude A.N.W.B., die toen nog Alg. Ned. Velocipedisten- bond heette. Datzelfde jaar nog volgde hij de heer C. H, Bingham op als voor zitter, welke functie hij 53 jaren lang bekleedde. De heer Bergsma werd in burgemeester van Het Bildt en van 1896 tot 1932 van Enschedé. Daar heeft zeer veel gedaan voor wegenaanleg -verbetering, woningbouw en volks huisvesting, en vooral voor het Twente- Rijnkanaal. Vele jaren heeft hij zitting gehad in de Prov. Staten van Overijssel ij is ook als Eerste Kamerlid op de voorgrond getreden, terwijl hij de Rege ring heeft gediend in verschillende com- EDO BERGSMA De overledene was Ridder in de Orde in de Nederlandse Leeuw en comman deur in de Orde van Oranj e-Nassau. ging toe te staan dan de September af gedwongen 15 Meer dan 80 van de mijnen zou thans in handen van de regering zijn, maar in politieke kringen gelooft men, dat de communisten de stakingssfeer zullen trachten te hand haven, tot de heropening van de Franse Nationale Vergadering op 15 mber. Omtrent de havenstaking verluidt, dat de schepen naar Antwerpen gedirigeerd zyn en steenkoolzou via Antwerpen naar Jeumont gaan, aan de Franse kant van de grens. Een gedeelte wordt daar be- 'houoden voor de reservevoorraden van de spoorwegen, en de rest gaat naar Parijs. In verschillende havens zijn, volgent Reuter, militairen voor het lossen inge schakeld. Tal van communistische func tionarissen zijn door de regring in hun posities geeschorst. Pierre Pflimlin, mi nister van landbouw, verklaarde, dat nieuwe loonsverhogingen in Frankrijk rampzalige gevolgen zouden hebben voor alle categorieën van het volk. Volgent een later bericht zouoden te Marseille duizenden personen op een reisgelegen heid wachten. De Fox-compagnie werkt voort Op 1 December wordt er te Djokja te Solo een regeringsfabriek van kina geopend. (Ingevolge het Fox-contract it de Fox-compagnie het enige lichaam. d«i dergelijke van buitenlandse hulp afhan kelijke ondernemingen mag organiseren. Red.). Afscheidsreceptie van dr v. Mook en Mevrouw Van Mook hebben Zondagavond ten paleize te Batavia een afscheidsreceptie gegeven, waarop 3000 gasten aanwezig waren, o. a. de leden der Commissie van Drie, het staatshoofd van Pasoendan en leden van het corps consulair. WEERBERICHT Zachter De Bilt verwacht tot morgenavond: Matige en aan de kust af en toe krach- wind tussen Zuid en Zuid-West Zwaar bewolkt of nevelig en op de meeste plaatsen tijdelijk enige rege*. Zachter. ZON EN MAAN. Dinsdag 2 Nov.: Zon op 7.36, onder 17.10; Maan op 9.17, onder 17.32. 8 Nor. XJL

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1