Jubileum-studiedag van „Rijnland-West" in alle opzichten geslaagd kd!N:rr.!«H NIEUWE LEIDSCHE C0URAN1 DONDERDAG 28 OCTOBER 19 Een „koperen bruiloft" gevierd en de vakkennis verrijkt De Jubileum-studiedag: van de Vereniging voor bedrijfsvoorlichting „Rijnland- West" is in alle opsichten geslaagd. De vele boeren, die een ogenblik het werk hadden gelaten voor wat het was, hebben sich gisteren in de Stadsgehoorzaal ver rijkt met vakkennis en tevens het 12%-jarlg bestaan van hun vereniging herdacht. En hoe dankbaar zU waren voor de gang van zaken in die periode, kwam dubbel en dwar6 tot uiting bU de huldiging van de heer A. C. Faardekooper uit Zoeterwoude, die vanaf de oprichting met vaste hand de voorzittershamer heeft gehanteerd als blUk van waardering twee stoelen e Thans reeds ruim 500 leden t Was tegen tienen, toen de heer Paar- dekooper de studiedag opende. Hij heette in 't bijzonder welkom de burgemeester en wethoilders van Leiden, ir Den Engel sen, de vertegenwoordigers van de minis ter en van diverse organisaties en de le den van het ere-comité. Spr vergeleek vervolgens met voldoening het tijdstip van de oprichting en de dag van heden. Toen werd de vereniging in een dorps- cafétje opgericht en telde slechts enkele leden. Nu zijn er 500 leden, die een geza menlijke oppervlakte van 10.000 ha ver tegenwoordigen. In het werk van de boe ren zag spr een nationaal belang. En in de tegenwoordigheid van burgemeester Van Kinschot, als vertegenwoordiger van de burgerij van Leiden, een versterking van de band tussen stad en platteland. Spr sprak de wens uit, dat de burgers wat meer belangstelling voor de boeren zul len krijgen. In 't kort memoreerde spr het regeringsjubileum en de troonsbestij ging. De boerenbevolking heeft eerbied voor het gezag. Moge God onze Koningin een zegenrijke regeringstijd schenken! Met deze woorden besloot spr zijn ope ningsrede. Historie en resultaten Ir C. P. Scheepers, rijkslandbouwcon- sulent, sprak vervolgens over „Historie en resultaten van bedrijfsvoorlichting". In de jacht van het leven, aldus spr, is het goed een terugblik te werpen op de afge legde weg. De doelbewuste voorlichting op landbouwgebied is aan het eind van de vorige eeuw begonnen. In 1880 ont stond een crisis, waardoor onze landbouw werd bedreigd. Een regeringsorganisatie werd in het leven geroepen, om voorlich ting te geven en kort daarop kwamen de eerste landbouwproefstations. De resulta ten bleven niet uit: de productie ging om hoog. Naarmate de bedrijfsvoering tot ont wikkeling kwam, werd het noodzakelijk meer individuele voorlichting te geven. Na 1935, toen een nieuwe crisis de kleine bedrijven met ondergang bedreig de. kwam deze tot stand. Er werden goede resultaten bereikt, zó zel(s, dat ook grote bedrijven om voorlichting gin gen vragen en sommige dit op eigen kos ten deden. Dit leidde tot oprichting van de vereniging voor bedrijfsvoorlichting, die flink uitgroeide en meer nut ople verde dan verwacht werd. Spr. memoreerde voorts het werk van de jubilaresse, die aanvankelijk een klein 1 deel van de Rijnstreek omvatte. Het be gin was erg moeilijk. Maar na 5 Jaar, toen het ledenaantal 170 was, was de kinderziekte voorbij. In 1942 werden Hil- legom en Den Haag bij het rayon ge trokken en in 1943 werd de tweede as sistent benoemd. Direot na de oorlog werd er krachtig aangepakt en toen eerst bleek goed, tot welke prestaties men in staat was. Het gebied Rijnstreek-West werd eerst in 3, later in 5 rayons verdeeld. Het aantal assistenten bedroeg eind 1946 3 en werd dit jaar tot 4 opgevoerd. Per 1 Jan. '48 waren er 510 leden, wat betekent, dat 40 procent van de bedrijven is aange sloten. Op de vraag, of er een goede koers is gevaren, kon 9pr. een volmondig Ja" geven en een koerswijziging achtte hij niet noodzakelijk. „Rijnstreek-West" is een voorbeeld van wat een goede be drijfsvereniging kan verrichten. Voor zitter Paardekooper is 12% jaar met de vereniging getrouwd, zo besloot spr. zijn rede, en we kunnen het koperen bruids paar van harte gelukwensen! Ir Adr. Jacobs, directeur R.L.W.S. te Voorhout, medeoprichter van „Rijnstreek- West", en burgemeester Van Kinschot namens B. en W. boden daarna de jubi laresse hun gelukwensen aan. De t.b.c.-bestrijdihg Op zeer onderhoudende wijze hield vervolgens de heer L. P. die Vries te Den Haag, in9peoteur in algemene dienst van de Volksgezondheid, een causerie over het vraagstuk der t.b.c.-bestrijding onder het rundvee. Spr. wees eerst op de toe name van het aantal mensen op dit on dermaanse, voor wie het steeds moei lijker wordt om aan de kost te komen. Voor de veehouderij wordt de opgave daardoor steeds lastiger. Zij moet voort durend op hoger toeren gaan draaien om niet te dérangeren. Dat brengt uiteraard consequenties met zich. Uit het vee moet gebaald worden, wat er in zit, en dit kan slechts bereikt worden door allerlei kunstgrepen. De dieren verliezen hier door hun natuurlijke aard. Allerlei theorieën, zo vervolgde spr., Brandweerpersoneel bijeen in „Den Burcht" Het ging o.m. over „Aanvalstactlek en blustechniek" De Ned. Ve.r van brandweerpersoneel belegde gisteravond in „Den Burcht" een propaganda-avond, die werd geopend door de ere-voorzitter, de heer S. W. Hagedoorn. Deze heette in het bijzonder welkom de afgevaardigden en wees er op, dat het lagere brandweerpersoneel zich door middel van deze vereniging wetenschappelijk kan verrijken. De voorzitter der Vereniging, de heer H. de Jong, sprak over: „Wat is. wil en doet de Ned. Ver. voor brandweerper soneel?" Het is geen vakvereniging, al dus spr., maar zuiver een technische vereniging, die de brandweerman wil bijbrengen, wat er bij een brand moet gebeuren. Spr. hoopte, dat er spoedig een federatieve brandweervereniging zal komen en een goed voorlichtend tijd schrift. De heer S. Ouwerkerk, intruscteur van de Rotterdamse brandweer, behandelde het onderwerp: „Aanvalstactiek en blus techniek", waarbij hij verschillende tech nische facetten nader belichtte, o.m. hoe •en brand aangepakt, bekeken en daarna geblust moet worden. Hierop volgde een leerzame discussie. RAADSVERGADERING. De eerstvolgende vergadering van de Leidse gemeenteraad wordt vermoedelijk gehouden op Maandag 22 November. een haardkachel kreeg aangeboden. zijn hiertegenover geplaatst, maar bleken niet voor uitvoering vatbaar. Al met al zijn de dieren door deze gang van zaken zeer kwetsbaar geworden en we moeten ons vooral bezig houden met de t.b.c-be- strijding. De runder-t.b.c.-bacterie gaat over van rund op rund en kan ook ge vaarlijk zijn voor de mens. Bewezen is. dat van de 7 pet. van de t.b.c.-UJders 20 pet. geïnfecteerd is geworden door de runder-t.b.c.-bacil. Spr. toonde daarna geïllustreerd aan, hoe de bacil in het lichaam van het dier komt, alsmede het proces, dat zich daar afspeelt. Prof. Koch dacht er een serum op gevonden te hebben, doch dit bleek niet te voldoen. Later werden dieren met tuberculine ingespoten. De zieke dieren kregen koorts, terwijl de gezonde niet reageerden. In die tuberculine is verbe tering gebracht en thans staat Nederland met deze vloeistof aan de spits. Waarom moeten wö dit ziektepro ces bestrijden, vroeg spr.. Wel omdat het proces zich anders uitbreidt en gevaar oplevert voor de mens, vooral voor de kinderen, die in de stal ■pelen en met aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid besmet wor den. En pasteurisatie van de melk is wel uitstekend, maar niet geheel be trouwbaar. De wereld, aldus spr., weet ook z zoetjes aan al, dat kinderen t.b.c. kunnen krijgen door het eten van kaas. Bacillen kunnen 9 maanden in dit product blijven leven. Amerika eist dan ook, dat we de kaas t.b.c.-vrij verkopen. Kunnen we dat niet, dan zal er een terugslag op de prij zen komen. De veehouders zullen zelf het antwoord op de vraag moeten geven, of zij het ge vaar willen bestrijden of niet. Zeggen zij „neen", dan blijkt, dat zij niet voldoende ambitie voor hun bedrijf hebben. Zij zul len hun vee moeten laten inspuiten er. hun stallen voortdurend moeten laten ontsmetten en zich voorts door deskundi gen laten voorlichten. De slag tegen de t.b.c. kan wellicht ten koste van bloed, zweet en tranen worden gewonnen, toepassing van het systeem: zieke koeien er uit, vrije koeien er in, is het meest aanbevelenswaard. Na dit onderwerp volgde een zeer Inte ressante discussie, waaruit nog bleek, dat Friesland heel handig zijn veestapel ter koste van Holland had gezuiverd en dal in de stallen isolatie dient te worden aan gebracht. Een verticale ventilatie is zeer te bevelen. Voorts werd de aan\ gen aangeraden, vee aan te kopen, dat twee jaar vrij is van t.b.c. Na een broodmaaltijd in „De Waag' volgde weer in de Gehoorzaal een opvoe ring van de schets „Boerenleven", waarin conservatieve boer met moderne col lega's aan de praat raakt, geschreven en uitgevoerd door leden van „Rijnstreek- West" en afgewisseld met zang en mu ziek. Wegens zijn buitengewone werk werd de heer P. J. Huiberts tot „assistent van verdienste" geslagen. De afdeling Midden-Zuid-Holland bood de heer A. C. Paardekooper een bloemenmand aan. Wie er per s.s. „Waterman" naar huis komen Vermoedelijke aankomst 10 November te Rotterdam. Met "t troepentransportschip Waterman, dat op 16 October j.l. uit Tandjong Priok vertrok en dat vermoedelijk 10 Novem ber a.s. te Rotterdam zal arriveren, komen de volgende militairen en omge ving naar huis. *LEIDEN. Kon. Landmacht. Sergt. P. Devilee, Oranjegracht 62. Kon. Marine. O. v. A. II P. Scholtz, Cobetatraat 51. BODEGRAVEN. Kon. Marine. O. V. A. II O. D. de Kruif, W.L. 43. NOORDWIJK. Kon. Landmacht. Sold. C. Nr-Vink, PiekiUtraat. TER AAR. Mariniers. Mam. II P. C. Valentijn, D 11. VOORSCHOTEN. Kon. Marine. Matr. H. E. Hessel, K. Ch. van Kempen, H. A. Kleist, F. J. van Leeuwen, F. Nanning, J. W. Persijn, G. A. Schram, T. L. F. J. Sellier, J. F. de Witte, allen M.O.C. De tram Leiden-Haarlem Met ingang van Maandag 1 Nov. gaat de tram uit Haarlem, zoals bekend, dwijnen. Het begin- en eindpunt va lijn LeidenHaarlem zal voortaan zijn bij het monument bij de Dreef. Deze toestand zal voortduren tot 3 Jan. Dan zullen de bussen de dienst Leiden Haarlem overnemen. Vanaf Maandag i.e. zal de dienst Lelden-Haarlem den gereden met vijf treinstellen, welk aantal, als dit nodig mocht blijken, worden vergroot, Alle tramdiensten zul- /oor lokaal vervoer worden uitge sloten. 35-Jarig jubileum van mej. A. A. Breebaart Maandag 1 Nov. zal het 35 jaar gele den zijn, dat mej. A. A. Breebaart in dienst trad 'bij de bekende boekhandel A. M. van Zwicht, Breestraat 126, alwaar gelegenheid 'tot gelukwensen zal bestaan 3 tot 5 uur. Na een morgen vol van leerzame referaten en discussies verenigden de leden en genodigden van „Rijnstreek-West" sich aan een feestelijke koffiemaaltijd in „De Waag". En de heren lieten 't zich best smaken. Aan de rechterzijde van deze tafel ziet men om. de heren N. A. Commandeur, dierenarts te Leiden (le v. r-); L. P. de Vries te 's-Gravenhage, lnsp. ln alg- dienst van de Volks gezondheid (3e v. r A. C. Paardekoper, de Jubilerende voorzitter (5e v. r.) en burgemeester Jhr mr F. H- van Kinsohot- (Foto N. van der Horst.) Ds P. W. Spruyt voor de tweede maal door de Kooibewoners verwelkomd Zijn gunstige beslissing wekte algemene vreugde een stampvolle Kooikapel werd ds P. W. Spruyt gisteravond voor de tweede maal in zijn Leidse tijd door de Kooi bewoners welkom geheten, thans naar aanleiding van het feit, dat hij enkele eken geleden bedankte voor het be roep van de Ned. Herv. Gemeente van Den Haag. De bijeenkomst, die ook door mevr. Spruyt werd bijgewoond, werd geopend met het zingen van Psalm 138: 1 en 2, rna de heer Joh. de Groot, secretaris Wijk VIII der Ned. Herv. Gemeente, gedeelte van Johannes 1 las. Namens het wijkbestuur. de leden der wljkver- enigingen, de Bijbellezingbezoekers, be langstellenden uit andere wijken en overige aanwezigen riep de heer De Groot in het bijzonder ds en mevr. Spruyt een hartelijk welkom toe. Al draagt deze avond een persoonlijk ka rakter, aldus spr., voor alles Is nodig, dat wy heenwijzen naar Hem. Die door de arbeid van Zijn dienaren Zijn Kerk bouwt. Wanneer de Koning der Kerk het middelpunt is van al ons handelen, den ken en spreken, dan zullen wij ook ge willig gehoorzamen aan het woord van de apostel, die zegt: „Gedenkt Uw voor- Klachten over het Beheers instituut in het leven -geroepen een aantal Commissies Beheersconflicten, die ten doel hebben eventuele klachten over het Beheersinstituut te onderzoeken. Voor klachten, die bestaan ten aanzien van de vertegenwoordiging te 's-Graven hage of de vroegere vertegenwoordiging te Leiden van het Ned. Beheersinstituut is bevoegd de Commissie Beheers conflic ten te 's-Gravenhage. Secretaris Is mr J. F. B. Rutgers, Herenstraat 15a, 's-Gra venhage Eventuele klachten moeten daar schriftelijk worden ingediend. gangeren, die U het Woord Gods gespro ken hebben". De heer J. van Iterson, penningmeester an de wijk, herinnerde aan de vele functies van ds Spruyt in de Gemeente. wees op zijn activiteit op velerlei gebied en de gestadige groei van de enigingen ln „De Kooi". Spr. bracht ds Spruyt namens velen dank voor zijn gunstige beslissing. Aan deze avond werkten mede: het wijkzangkoor o.l.v. de heer J, Bontje, de mandolinevereniging „Ars et Labor" o.l.v. de heer W. van Iterson en de heer B. Bouwman, die met orgelbegeleiding van de heer Bontje enkele liederen ten ge hore bracht. Aan het slot werd de herder leraar toegezongen Psalm 121: 4. Vermelden wij nog, dat ds Spruyt enveloppe met inhoud en een fruitmand ln ontvangst mocht nemen. Denen brengen bezoek aan pottery te Leiderdorp Ter gelegenheid van de tentoonstelling „Deense Kunst en Kunstnijverheid'' het gemeentemuseum te Den Haag, maakt een groep van 35 Deense kunstenaars een reis door ons land. Vrijdagmiddag a.s. brengt de groep een bezoek aan d« potterij Zaalberg te Leiderdorp. Na be zichtiging van de werkplaats wordt het gezelschap in de toonzaal van de potterij ontvangen, waar Iskar Aribo een piano recital geeft. Het programma vermeldt werken van Debussy en Chopin. Speeltuin ver. „Westerkwartier' twintig jaar Het bestuur van de speeltuinvereniging „Westerkwartier" hoopt op Vrijdag 5 No vember 's avonds half 9 in een der zalen van Den Burch te reeipiëren in verband met het 20-jarig bestaan der vereniging. Adres van K. v. K. Leiden aan Tweede Kamer Teleurstelling uitgesproken over Bedrijfsorganisatie landen hun maatschappelijk leven geheel verschillende zullen hebben georgani- Het adres komt tot de conclusie, dat het wetsontwerp fataal zal zijn voor een goede, harmonieuze ontwikkeling van het bedrijfsleven in Nederland en voor een doelmatige sociaal-economische organisa tie der maatschappij. Dit naar alle zijden gefundeerd adres, waaruit in dit kort bestek slechts de grote lijnen konden worden aangegeven, wordt in de belangstelling der lezers aanbevolen. Temeer, omdat de Memorie van Toelichting op het wetsontwerp als voorwaarde stelt, dat de grote meerder heid, ook der werkgevers, met deze wet moet instemmen, en het duidelijk schijnt, dat die instemming thans niet bestaat. Kunst en Letter Het kantoor Leiden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zuid- Holland heeft aan de Tweede Kamer een adres doen toekomen inzake het wetsont werp Publiekrechtelijke Bedrijfsorgani satie (P.B.O.). Het kantoor spreekt hie- in zijn teleurstelling uit, dat het ontwerp enerzijds aan het bedrijfsleven geen zelf standige bedrijfsorganen geeft, het be drijfsleven voorgoed overlevert aan de overheid, de bestaande goed functionne- rende organen opheft, en anderzijds aan de werknemers een schljninvloed geeft, die grote teleurstelling zal wekken. Ten bewijze van deze stellingen wordt het volgende opgemerkt: Bedrijfsorganen dienen niet tot taak te hebben, allereerst het algemeen belang te dienen. Subsidiariteitsbeginsel Is niet op speci fieke overheidstaak toepasselijk. Op de schouders der bestuursleden komt een te zware taak te rusten; de verantwoordelijkheid wordt verdoezeld. Er is sprake van een revolutlonnaire opruiming van alles wat ln de loop der jaren op organisatorisch gebied ls opge bouwd. Inschakeling van arbeidsnemers in Commissies van advies en toezicht, zou voor hen profijtelijker zijn dan de voor gestelde bedrijfsorganisatie. Tenslotte wijst het kantoor op de moei lijkheden, die zullen ontstaan als de Benelux werkelijkheid wordt en belde Chr. school voor V.G.L.O. zette winterseizoen in Het winterseizoen van de Chr. school voor V.G.L.O. aan het Noordeinde werd gisteren ingezet met een zeer geslaagde bonte avond voor ouders en leerlingen. Deze bijeenkomst ademde de sfeer van prachtig zomerkamp en viel daar bij de aanwezigen bijzonder in de smaak. Een oud-leerling blies de re veille, veel werd er gezongen, de mond- or-gelcl-Uib „K. en G." liet zich horen, de ka-m-pfilm van de LC.K.V. werd ge draaid en er werd een kampstukje op gevoerd door enkele oud-kampers. Stil men tijdens de sluiting, die bij het -kampvuur werd gehouden. Namens het sohoolbestuur richtte ds J. de Wit zich nog tot de heer J. van Leeuwen en zijn staf. Hij bracht hun dank voor hun activiteit in het belang der school. Tot slot blies men de taptoe. De Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie Wat heeft de Middenstand hiervan te verwachten? Over dit belangrijke onderwerp gaf dei een voorname rol gaat spelen. En dat er heer L. van der Leeuw gisteravond eeh|geen administratieve rechtspraak is. be- ulteenzetting voor de Ver. van de Han deldrijvende en Industriële Middenstand voor Lelden en omstreken, nadat voorzitter, de heer A. Zwart, deze eerste vergadering van dit seizoen had ge opend. Spr. begon met een overzicht van de historische groei van dit onderwerp. Voor de tweede wereldoorlog kende men alleen vrije organisaties op elk terrein. Daarnaast kwam de geweldige grote groei van de sociale wetgeving. De cri sisjaren noopten de overheid er echter toe, zich sterk te gaan bemoeien met economische vraagstukken. Maar ook de middenstand maakte een groeiproces door en voelde zich in deze jaren ge noodzaakt tot nauwe samenwerking. Men moest niet alleen met eigen be drijf rekening houden, maar ook met de zaken van de collega's. Uit oogpunt van algemeen belang moest men offers gaan brengen Inzake zijn vrijheid van hande len. Uit deze samenwerking groeide de organisatie. Wat de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie betreft, hiervan heeft Nederland een voorproefje gehad in de bezettings jaren en een zekere ervaring opgedaan. In deze tijd ontstond de commissie-Wol- tersom. Vervolgens gaf spr. een uiteenzetting over het ontwerp en over de structuur van de Sociaal Economische Raad. Hij haalde hierbij aan, dat er van veel kan ten bezwaar wórdt gemaakt tegen de bureaucratische inrichting van deze or ganisatie, omdat zij door de grote om vang wel enigszins topzwaar is geworden. Een vraagstuk, dat volkomen in de politieke sfeer van heden ligt, is de be drijfsorganisatie en de medezeggen schap van de werknemers- Spr. ver wachtte een goede medewerking van df arbeiders tot samenwerking. Hierna belichtte de heer Van der Leeuw de verschillende aanvallen van de kant der middenstanders op dit wets ontwerp Er is o.m. een dictatoriale ten- denz blijven hangen, Een groot gevaar is. dat ook de politiek in deze organisatie GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK K tekent een grote leemte. In de kringen der grote ondernemers lopen er niet velen warm voor dit ont werp, maar in die der arbeiders-organi saties wordt het van harte toegejuicht. Met er op te wijzen, dat de huidige overgangstoestand nog wel een jaar of twee zal duren, besloot de heer Van der Leeuw zijn voordracht. Java's pracht en praal Leldse afd. van de Ned. Reisverenlging opende het seizoen. Het winterseizoen van de Ned. Relsver- vereniging, afd. Leiden, werd gisteravond op buitengewoon geslaagde wijze geopend met een filmvoorstelling in „In den Ver gulden Turk". Voor een uitverkocht huls werd daar door de heer K. L. Tan een film vertoond over een reis naar en door Java, voor de maatschappij Nederland gemaakt en voor de eerste maal bij deze gelegen heid vertoond. Zelfs de directie van de maatschappij had de film nog niet gezien, zodat dit wel een uitzonderlijk vroege première werd! „Java's pracht en praal" is een buiten gewoon verzorgde kleurenfilm, gemaakt door de bekende ontdekkingsreiziger, mr A. Hustinx, en gemonteerd door de heer Tan, die ook voor de opnamen van de „Oranje" verantwoordelijk is. Bij deze film is geen geluidsband ontworpen, daar na-synchronisatie niet mogelijk bleek. Het geluid is echter op gramofoonpla-: ten vastgelegd, terwijl de gesproken tekst via een microfoon wordt verzorgd. Voor al de opnamen uit het tegenwoordige grondgebied van de republiek zijn na tuurlijk aantrekkelijk wegens hun poli tieke actualiteit. Terecht kon de voor zitter van de afdeling, de heer v. d. Horst, dan ook zijn voldoening uitspreken over deze eerste avond van het seizoen. Contactdag militairen Bergen op Zoom Extra trein heen en terug Om ouders vande te Bergen op Zoom gelegerde militairen in de gelegenheid te stellen, de morgen (Vrijdag) door deze militairen georganiseerde contactdag bij te wonen, is door de Ned. Spoorwegen een extra trein AmsterdamBergen op Zoom v.v. ingelegd, die in de volgende dienstregeling zal lopen: A'dam C.S. v. 6.24; Haarlem v. 6.41: HeemstedeAerdenhout v. 6.47; Leiden v. 7.07; Den Haag.HS. v. 7.21; Delft V. 7.30; Schiedam v. 7.39; R'dam D.P. a. 7.44. Te R'dam D.P. moet overgestapt worden in een extra stoomtrein naar Bergen op Zoom. R'dam D.P. v. 7.52; Dordrecht v. 8.24; Roosendaal v. 9.10; Bergen op Zoom a. 9.26, Bergen op Zoom v. 18.55; Roosendaal a. 19.10; Dordrecht a. 20.05; R'dam D P. a. 20.33. Overstappen te R'dam D.P. ln electrische trein naar A'dam: R'dam D P. v. 20.40; Schiedam a. 20.45; Delft a. 20.56: Den Haag H.S. a. 21.05; Leiden a. 21.19; Haarlem a. 21.46: A'dam C.S. 22.03. Chr. Geref. jeugdver, hadden gecombineerd jaarfeest Goede avond ln „Prediker" De Chr. Geref. jeugdverenigingen hiel den gisteravond in „Prediker" een ge combineerd jaarfeest. Er was zeer veel belangstelling voor deze vergadering, die werd geopend door ds Joh. Jansen, spre kend over Psalm 148. Het onderwerp was getiteld: „De aarde is des Heren". Hierna werden de jaarverslagen van de verschil lende verenigingen voorgelezen, terwijl men, toen de laatste spreker was uitge sproken, het mooie bondslied van de kna- penvereniging" die tevens herdacht, dat zij vijftien jaar geleden werd opgericht, aanhief. De samenzang stond onder de uitstekende leiding van de heer C. Spaan derman. In de pauze werden verschillende con sumpties uitgedeeld. Na het zingen var het bondslied der J.V. bracht een jeugd- orkestje, bestaande uit leden der J.V., op zeer verdienstelijke wijze enkele vlotte liederen ten gehore. De samenspraak tus sen leden der J.V. en der M.V. viel even eens in de smaak. Last but not least en kele filmpjes. De heer E. Timan vertoon de: „Het water", een tekenfilmpje en de bevrijdingsfilm. De heer D. J. Ravensbergen besloot deze geslaagde jaarvergadering gebed. HAAGSE POLITIERECHTER Jenever voor eigen gebruik. Volgens de verklaringen van de chauf feur H. M. N. was de jenever dde hij nabij Lisse had gestolen „voor eigen ge bruik" bestemd. Overigens maakte niet veel verschil, want in elk geval bleef de diefstal er gelijk door, en de Officier vorderde tegen verdachte een maand gevangenisstraf. De verdachte be toogde dat hij door het gebeurde z'n betrekking kwijt was geraakt, hetgeen echter de straf niet wijzigde; die werd conform de eis. Textlel-overtreding. De kweker H. H. V. te Lisse had de textiel-beschikkimg overtreden, door het kopen van punten. Waar het echter geen regelmatige handel betrof, wilde de Of ficier volstaan met f25 boete of 10 dagen hechtenis, en verbeurdverklaring hetgeen in 'beslag was genomen. De rech ter veroordeelde conform die eis. Kaas zonder bon. Er was door mej. J. H, C. van S. Warmond kaas gekocht zonder bon, daarvoor was ze strafbaar. De Officier vorderde tegen haaT f25 boete of 10 da gen hechtenis, met verbeurdverklaring van in beslag genomen kaas; de rechter veroordeelde overeenkomstig de eis. Waar is mijn dochter? De kunstkring „Het Schouwspel" opi de de serie toneelvoorstellingen n „Waar is mijn dochter?", geschrev door Ank van der Moer en opgevot door de toneelgroep „Comedia" oo regie van Johan de Meester. Dit stuk wordt aangekondigd als blijspel; doordat het echter ook het p> bleem behandelt van een meisje in 'bakvisleeftijd en waarvan de vader moeder gescheiden en weer hertrou' zijn, is het niet gehéél blijspel. Het eigenlijk nóch het een nóch het an< geworden. Ank van der Moer ziet problemen wel en de bakvis is psyci logisch volkomen verantwoord, mist het vermogen een goed toneelst te schrijven. In de eerste twee bedrijv het vierde bedrijf wordt te t gepraat en is te weinig handeling. Daar komt nog bij. dat, al had zij het publiek veel succes, Péronne Hosa sleoht toneel te zien gaf. Ze speelde hi rol veel te hysterisch; de regie treft wel enige schuld; hier had afgetempt moeten worden. Vooral hinderlijk w ian het slot van het tweede bedt waar het tragische moment, uitsteke gespeeld door Ellen Vogel als Wiei 'olkomen verdween door het ruwe i| 'an Péronne Hosang. Werkelijk go toneel was er te zien van Ellen Vof die door haar zuivere, gevoelige s[ maakte, dat dit stuk toch het aankijk waard was. Als toneelspeelster is Ank Moer belangrijker dan als schrijfster. K. en O. in November Het programma van K. en O. vo November ls wel bijzonder belangwe kend. Muziek en zang: Oratorio „Samson". door „Con Amore", soljsti concert (Kees Kooper, viool, er Tal, piano) Rott. Philharm. Orkest. L zingen: Natuurleven in eigen la (Kees Hana); Rusland en West-Euro (prof. dr C. A. Mennicke). Ten 11 i n g: werken van de equipe Vrije Academie te Den Haag (ra lezing). Film: „Een man kwam uit rijs", „Het Woord" (première), leven van president Roosevelt", „Leve Vrijheid". Toneel: opnieuw „De A. D.", „Geef mij maar een schip".. Ll not least: Charlotte Köhl „Waan en Werkelijkheid". Een bijzondere dag voor 't Coninckshof Mr P. E. Briet 40 jaar regent Voor het Coninckshof, Oude Vest nr 15, was het gisteren een bijzondere dag. Dit hofje, dat wordt bestuurd door een college van acht regenten, benoemd uit en door de diakenen der Ned. Herv. Ge meente, had een jubilaris. De voorzitter, mr P. E. Briët, mocht herdenken, dat hij vóór 40 jaar tot regent werd benoemd. Van die 40 jaar hanteert de heer Briët reeds 24 jaar de voorzittershamer, zeer tot genoegen van zijn mede-regenten, die zich in hun vergaderingen gaarne aan zijn eminente, tevens prettige leiding on derwerpen. Hoewel het zeker in de geest van de jubilaris is, dat aan het vorenstaande te voren geen grote bekendheid was ge geven, is het anderzijds begrijpelijk, dat Aan de haven bij dé werf was niemand. Adriaan Verharen en zijn vrouw wacht ten thuis en zij verwachtten het ergste. Harry en Esther legden hun boten vast. De Normandiër lag hoog op de modder, scheefgezakt over bakboord Zij liepen langs de loods, alsof zij dat zo reeds jaren gedaan hadden. Esther reikte met haar hoofd tot zijn schouder. HU bracht haar tot de deur met het koperen bord: Duurzeel. Het duurde lang, voordat zij binnenging. Haar ouders vertelde ze, dat ze Harry Verharen gevonden had. Verder zweeg ze. Harry ging naar zijn buis, dat meer het dorp in stond. Hij liep kalm en het was anders, dan nauwelijks een halve dag daarvoor. Toen was hij door het dorp ge rend. Als een waanzinnige, als een ach tervolgde. Voor het eerst in lange tijd zagen z'n ouders hem lachen. Hij stond in de ka mer en z'n moeder dacht dat ze hem nooit zo had gezien. Ze zei het niet, ze vroeg, of hij wat eten wilde. Het was de enige vraag, die ze hem durfde stellen. Harry at, omdat hij honger had. Er werd niets over z'n weggaan gezegd. Adriaan Verharen en zijn vrouw dachten, dat het goed was. Dit ogenblik. XII De volgendé dagen werd in het dorp gegist naar de reden van Harry Verba- rens plotseling vertrek en zijn niet-be- merkte terugkeer. Het nieuws werd weg gevaagd door het nog mooiere: Piet Dü- bels, die nog maar enkele weken weduw naar was, ging trouwen met Annie Zwoer, koop, de weduwe, die direct huishoudster was geworden, na Marie Dijbels' dood. En het dorp sprak van de grote schande. En het was die dag, dat het op de werf gebeurde. Duurzeel had nu reeds meer dan een week aan het jacht voor Esther laten werken. De kajuit was gereed. Er zou spoedig een mofor kunnen worden ingebouwd. De 975 lag in de haven, zonder dat iemand er op lette, want eerst moest het jaoht gereedkomen. Duurzeel slenterde door de schemerige loods en hij was blij, dat het zover was. Het jacht zou nu zeker afgebouwd zijn, voordat de grootste moeilijkheden zou den komen. De maatschappij, die de om bouw van de Normandiër in opdracht had gegeven, had gezwegen op zijn laatste brief. Daarin had hij opnieuw geschreven, dat het uitstellen der werkzaamheden noodzakelijk was. Vosschem was bulten en scharrelde tus sen de planken, die nog altijd kris en kras lagen. Voor het houten hek stopte een blauwe, moderne auto. Het was een heer, die uifstapte. Hij vroeg Vosschem, of Duurzeel aanwezig was. En hij liep ach ter Vosschem aan, uitkijkend, dat hij niet in een 9pljker trapte. In de loods staakten alle mannen voor een ogenblik de arbeid. Toen Duurzeel met de heer in het weinig- gebruikte kantoortje stond, klonken de hamers weer. En alle arbeiders zagen door de verweerde ruiten van het kan toor de beid© mannen bewegen met do armen. Om beurten deden ze Vosschem en de anderen konden zien, dat er tegelijk bij gesproken werd. Hö: geleek op een stomme film. De heer was van de maatschappij, ver telde hij Duurzeel. Zijn naam was Van Vlonderen had hij gezegd. Zo stond het ook op het kaartje, dat Duurzeel in zijn hand hield: G. Ph. van Vlonderen. „De maatschappij heeft mij gezonden, om de stand van zaken met het landings vaartuig in ogenschouw te nemen, me neer Duurzeel, en tot mijn verwondering bemerk ik, dat op het schip geen enkele arbeider werkzaam is." Zijn woorden klonken als een, met de machine-geschreven, brief. Even correct en koel. „Kunt U dit eigenlijk verantwoorden, meneer Duurzeel?", vroeg Van Vlon deren. Duurzeel zei, dat dit zijn eigen zaken waren en zijn stem was scherp bij zijn woorden. De man van de maatschappij was het daarmee niet eens. Het was op dit ogenblik, dat de mannen ln de loods konden zien, hoe achter het bruingewor- den glas met de armen gezwaaid werd, alsof er ruzie was. (Wordt vervolgd). zijn mede-regenten het zeldzame jubi leum niet geheel onopgemerkt voorbij wilden laten gaan. En zo droeg de gis teravond gehouden regentenvergadering een bijzonder karakter, waarin het jubi leum intiem werd herdacht, alvorens de gewone agendapunten in behandeling kwamen. De oudste der overige regenten, de heer C. J. Kromwijk, heeft daarbij de jubilaris in een hartelijke toespraak ge lukgewenst en hem dank gebracht het vele, dat deze in de loop van jaren voor het hof en zijn bewoonsters (leeft gedaan. Ter herinnering bood hij namens regenten een mooi boekwerk aan. In zijn dankwoord, waarin hij zijn vreugde uitsprak over de uitstekende ver standhouding in het college van regenten, gaf de heer Briët een kort overzicht van de geschiedenis van het Coninckshof, dat deze zomer ook juist 175 jaar bestond. Des middags heeft de jubilaris de in woonsters van het hof, met de portier diens echtgenote, in de regentenkamer genodigd en hun in een gezellig sai zijn onthaald. Bij monde van een dames werd de heer Briët gelukgewenst en werden hem ter herinnering aan zijn jubileum enkele attenties aangeboden. De jubilaris was door deze vriendelijke geste zeer getroffen en heeft het gezelschap daarvoor zijn grote erkentelijkheid be tuigd. Ook wij vonden het alleszins de moeite waard, het mooie jubileum van de heer Briët aan de vergetelheid te ontrukken, daarbij de wens uisprekende, dat hij nog menig jaar in staat zal zijn als president regent de belangen van het Coninckshof te dienen. Winnaars K.N.A.C.-verkeers- prijsvraag Op de 6e wegverkeersdag van KiNA.C. heeft dr F. H. Glastra vt Loon, voorzitter van het medisch psy chologisch verkeerstechnisch college, medegedeeld, dart rond 50 antwoorden op de prijsvraag van de K.N.A.C. inzake verkeersveiligheid waren binnengeko men. De eerste geldiprijs van f 250 werd toegekend aan dr H. C. Jelgersma te Oegsrtgeest, en de derde geldprijs f 100 kreeg de heer P. C. Breedweld', specteuir van politie te Leiden. Nederl. Huisvrouwen achter SIM A VI Verschrikkelijke nood vraagt leniging Van orde kan men in Indië nog stee niet spreken, ook niet op medisch terre En waar de stichting „Steun in medisc aangelegenheden voor inheemsen" vóór de Japanse bezetting in een werk lijke behoefte voorzag, is het dus begr pelijk, dat SIMAVI thans een bijzond dringend beroep op het moederland gs doen. H.K.H. Prinses Juliana deed i; tot tweemaal toe, moeite het Nederland publiek voor dit doel warm te krijgen in aansluiting daarop houdt SIMAVI verschillende plaatsen ln ons land een zameling. Leiden is op 6 November a de beurt voor een straatcollecte en voorbereiding daarvan belegde de a Leiden van de Ned. Ver. van Huisvro wen gistermiddag een bijeenkomst in federatiehuis aan het Gerecht. Inleider was de directeur van SIMAI de heer D. Saathof uit Haarlem, die zl gehoor een levendig beeld gaf vai lende, die de Indonesische bevolking tri bij het in gebreke blijven of ontoereike zijn van medische hulp uit Nederlaa Men bedenke, dat er 20 dokters zijn een bevolking als de Nederlandse. Ee voudige geneesmiddelen als salversaan penicilline kunnen vaak genezing bre gen, zelfs binnen enkele dagen mige gevallen! Maar deze medicament zijn duur ener zijn duizenden kill nodig! Dus moet de straatcollecte op 6 No vei ber a.s. een succes worden, vond m vrouw A. Groen-Nieuwenhuizen Sega presidente, en zij wekte haar gehoor mee te collecteren (ook kinderen van weeshuis aan de Hoogl. Kerkgracht w ren aanwezig) en ieder, die bereikt ki worden,, daartoe eveneens aan te spore Men can zich als colleötant of collectri opgeven bij mevr. Groen, Pieterskerkh 36. en Vrijdagavond 5 Nov. van 7 uur in het gebouw Gerecht 10. MANNENVERENIGING „REHOBOT Voor de mannenvereniging spreekt Vrijdagavond, om 8 uur in „Rehobot! domina Van Everdingen. Iedere belan stellende heeft vrije toegang. GOUDEN HUWELIJK. Het echtpaar A. Dreef en G. Dreef van Weeren, wonende Groenesteeg hoopt op 9 November een halve ee gehuwd te zijn, 55 JAAR GETROUWD. De heer en mevrouw M. van Dam J. W. van DamGouee, Herensingel hopen op 8 November te herdenken, d zij vóór 55 jaar in de echt werden BURGERLIJKE STAND VAN LEIDE GEBOREN: Maria C. J. dr van A. Gla bergen en J. de Winter; Willem J. Glasbergen en J. de Winter; Siet van S. Koopman en A. A. Kruj Christina F. dr van J. P. J. Caspers van Gijlswijk; Anrtje M. dr n W. T. v. d. Horst en A. Schaap; Andres zn van C. J. van Amsterdam en A. G. Rogge. OVERLEDEN: A. Ouwehand, wed. vi van Beelan, 70 jaar. GF.HUWD: C. H. Disseveld en W. Kooh; A. v. d. Blom en C. Sterken; Heineman en H. van Kampenhout; H, Hummie en J. Wortman; L. Jansen en G. Jansen; M. J. Moorman en W. M. Se lie; P. C. van Tongeren en P. C. Teg laar; J. Boxman en C. Kraan. FAILLISSEMENT Opgegeven door Van der Graaf en Co' reaux voor de Handel N.V., afd. Hai Informatie Amsterdam, Uitgesproken 21 October: J. de koopman, Koolpark 2 te Lelden. R.C. 1 Prins Cur. mr M. C. de Graaf. /F armond Inbrekers gesnapt Zoals wij reeds eerder he/bben mee# dieeld, werd de laatste tijd op grol schaal ingebroken in de in dez» g meente liggende woonschepen, waa-.vi er verscheidene geheel werden leegg roofd. In samenwerking met de Rijk Idenfcificatiedienst is het de waterpolit alhier gelukt, die daders van deze mbn ken te arresteren. Hat zijn W. B v. d. V. uit Leiden. Ook enige hel© werden gearresteerd. Veel van het stolene kon nog worden achterhaald.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2