De perspectief in de Oudheid Nieuwsflitsen uit de omstreken Jacht Werf NIEUWE LEIDöi HE UOUKAN'i 2 WOENSDAG 27 OCTOBER 1948 Spiritisme in dienst van de vader der leugenen Beproef de geesten of ze uit God zijn99 Ja, het is mogelijk door tafeldansen, kloppingen en quayabord bovennatuur lijke berichten over verleden en toe komst te ontvangen, aldus de heer H. Mandemaker, predikant van de Adven tisten Zending, die gisteravond in ge bouw Gerecht 10 heeft gesproken over: „Is het spiritisme uit God?". Vanwaar die geheimzinnige machten, die door al le eeuwen heen zo'n geweldige aantrek kingskracht op de mens hebben uitge oefend? Zqn ze uit God of zyn ze uit de duivel? De geheimzinnige machten komen ii een modern kleed veelal onder het moir dat zij een zegen voor de mensheid kun nen zijn, en bovendien met een religi euze sfeer omgeven, dagelijks tot In de grote steden van ons land bijna geen straat of er woont wel iemand, die zich uitgeeft voor helder' ziende, psychometrist of medium. Velen gaan, eenmaal in contact gekomen met de geesten, waarvan deze mensen bedienen, hun ondergang tegemoet. De machten van het spiritisme zyn al Ondanks teleurstelling onvermoeid voorwaarts Jaarvergadering „De Demping" in het teken van „en toch" Het was niet warm, gisteravond in het wijkgebouw Levendaal en ook de stem ming was niet erg optimistisch, toen daar de speeltuinvereniging „De Demping' een begin maakte met haar jaarvergade ring. De heer A. C. Ponstein kon slechts een gering aantal leden welkom heten en de veronderstelling was gewettigd, dat de behandeling van de agenda niet be paald vlot zou gaan. Maar dat is mee gevallen. Er is. zoals de voorzitter op merkte, nog veel te verbeteren, maaï de eerste ronde is gewonnen en met een kern zoals die, welke gisteravond aan wezig was, zal het „waerachtigh wel gaen." Zo kon er b.v. tóch een St. Nicolaas- comité worden samengesteld, een dames comité en een commissie voor het arran geren van schaak, en dam-avonden. De redactie-commissie kwam er óók en het bestuur werd aangevuld. Gekozen wer den als bestuurslid: mevr. S. KooleVer mond en de heer P. W. v. d. Berg. Voor de St. Nicolaas-commissie, en het dames comité kwamen de dames Koole, L. v. d. Zeeuw, J. Biesbroek, Taffijn en E. Cra mer op. Medegedeeld kon worden, dat de direc tie van de VITA ook deze winter weer de wericplaats ter beschikking stelt. Een minder aangenaam puntje was de balda digheid van zekere buurtbewoners, voor al jongeren, die het moeizaam opgebouw de werk van de vereniging maar niet mei rust kunnen laten. Wanneer dit zo door gaat, zullen strengere maatregelen g men moeten worden, hoe onaangenaam het bestuur dit ook vindt. „P. A. v. d. Werff" gaat op stap met gedenkboek Het gedenkboek van de Ned. Wandel sportbond. dat ter gelegenheid van de troonsbestijging op 20 Nov. aan H. M. Koningin Juliana zal worden aangebo den, zal ook door de wandelvereniging „P. A. v. d. Werff" een eind in de goede richting worden gebracht. Vrijdag a.s. zal dit boekwerk om 12.3.0 uur door enkele Haagse wandelaars op het Leide Stad huis worden afgeleverd en de volgende dag zal het, na van handtekeningen van burgemeester jhr mr.F. H. van Kinschot en de voorz. en secr.esse van „P. A. v. d. Werff", resp. de heer M. Zwart en mej. G. Zwart te zijn voorzien, door enkele leden van de Leidse vereniging naar Hillegom worden gébracht, waar de w.v. „De jolige zwervers" voor verdere ex peditie zal zorgdragen. De deelnemers aan deze tocht komen in aanmerking voor een fraai diploma, speciaal voor deze gelegenheid ontworpen. Ewout Joppensz-groep houdt E.H.B.O.-wedstrijd Op 27 November in troeplokaal aan de Pasteurstraat. Ook dit jaar nodigt de Ewout Joppensz- groep te Leiden alle N.P.V.-troepen uit tot deelname aan een onderlinge wed strijd in het verlenen van eerste hulp bij ongevallen, welke zal worden gehou den op Zaterdag 27 November a.s. in het troeplokaal aan de Pasteurstraat (Chr. School, nabij Slachthuis, Maresingel). Over de organisatie hqt volgende: De ploeg met het hoogste aantal punten is eerste-prijswinnaar van deze wedstrijden en verkrijgt de wisselbeker. Winnaar in 1946 was M'Hlala Panzi; in 1947 Oegst- geester Satrya's. De ploeg, die de wissel beker wint, krijgt tevens een medaille, die blijvend in haar bezit komt. Alje ploegen ontvangen een certificaat, waar op het aantal behaalde punten wordt vermeld. Dr J. G. Bazuin van de G.G. en G.D. zal weer de wedstrijdopgave in Padvindersstijl ontwerpen. De E.H.B.O.- raad zal weer als jury optreden. Na de wedstrijden zal een gezamenlijke broodmaaltijd worden gehouden, gevolgd door een kampvuur van 1% uur, waarbij de prijzen officieel zullen worden uitge voerd. Moge deze wedstrijden het E.H.B.O.-werk in de verschillende groe pen stimuleren! CONTACTAVOND „DE ZIJL". Op Zaterdag 13 Nov. houdt de zwem en polovereniging „De Zijl" een contact avond in „Den Burcht". BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Henriëtte, d van J. de Vos en G M Wijsman; Petronella, d van C den Duik en J Rovers; Hendrika C, d van P. Verhoef en H v d Stoep; Hen- drikus C, z van P M Angevaare en M M C v d Ploeg; Gerrit, z van G J Roest en A W H Bul; Leendert C, z van L v d Plas en M de Zwart. OVERLEDEN: T Dijkstra, man, 82 j.; P. Boting, man, 75 j. GEHUWD: P J Jansen en R Slobbe. Distrihutievaria Morgen (Donderdag) uitreiking van bonkaarten 901 enz. aan zelfverzorgers te Leiden. Brandstoffen grote gezinnen Gezinnen, die per 1 Oct. j.l. uit 8 of meer personen bestonden (inwonend dienstpersoneel inbegrepen) en nog niet de twee eenheden vaste brandstoffen voor grote gezinnen in ontvangst hebben genomen, kunnen de rantsoenbonnen hiervoor uiterlijk t.m. 30 Oct. e.k. in ont vangst nemen aan het distributiekantoor te Leiden; en uiterlijk t.m. 29 Oct. e.k. aan het agentschapskantoor te Katwük. zo oud als de wereld- Reeds in Genesis 3, wanneer de slang met de vrouw spreekt en tot haar zegt, dat zij als God zal wezen, wordt dit beest gebruikt door de macht van dezelfde geest, die de mensen in trance willoos kan maken en laten zeggen was deze geest wil. Is deze geest uit God? Het spiritisme in zijn moderne vorm wil dit beweren, maar de grondstellingen van het spiri tisme bewijzen het anders. De mens is onsterfelijk, zo verluidt het, en kan God gelijk worden. Hoe geheel in tegenstel ling met hetgeen Gods Woord ons leert, zo vervolgde spr., dat oproept tot strijd tegen de machten der duisternis dezer eeuw, tegen de boze geesten uit de lucht. De boze geesten, door Satan be heerst en bestuurd, die de mens van zijn door Jezus Christus verworven zaligheid wil afhouden. Wanneer een spiritist een gestorvene oproept en deze laat spreken, spreekt niet de opgeroepen persoon, maa: geest van de duivel. Deze stelt God tot leugenaar, want het spiritisme loochent de veflossing door het bloed van Jezus Christus. Met het Woord Gods in de hand moeten wij deze geest uit de af grond bestrijden: Beproef de geesten of ze uit God zijn! DE CHINESE OPVATTING VAN REGEREN In de 18e eeuw beïnvloedde een veel belangrijker Chinese bijdrage de Euro pese gedachtegang en de opkomst van dc middenstand. Deze hervorming begon ir de 16e eeuw, toen een Jezuïet-missionarii in China vol geestdrift de regeringsvorm beshreef in zijn brieven naar Europa. Het volk komt eerst 4n China, daarna de Staat en in de laatste plaats de Keizer, zo schreef hij. De Jezuïeten, die van de 15e tot de 18e eeuw officiële posten bekleed den in China, schreven eveneens, dat het Chinese volk het recht had in opstand komen. Deze mededelingen veroorzaak ten grote opwinding bij bekende Franse hervormers als Rousseau, Montesquieu en Voltaire, van wie de boeken ovi rechten van de mens bijdroegen tot het verloop van de Franse revolutie. China heeft dus aanzienlijke bijdragen geleverd tot de wereldbeschaving. In tweeduizend jaar tussen 200 Christus en 1800 na Christus schonk zij meer aan het Westen dan zij ontving. Gedurende de laatste tientallen jaren heeft het Westen, en in het bijzonder Amerika, veel voor China gedaan. Dit is niet slechts een wederdienst, doch een illustratie van het Chinese spreekwoord: „Om een tijger te verslaan heeft men de hulp van een broeder nodig." In dit geval is de tijger de verdeelde, chaotische reld. Morgen gaan, zoals reeds gemeld, de gouden bruidsdagen in van het echtpaar K- Boelee en L- de Bruin, wonende Minnebroersgracht 14 en resp. 70 en 68 jaar oud. De heer Boelee heeft jarenlang de hitte des daags in de ware zin des woords verdragen bij zijn arbeid in een voormalige kalkzandsteenfabriek. Beiden zijn nog betrekkelijk kras en ook wij wensen hen te midden van de 14 kinderen, 23 kleinkinderen en 4 achterkleinkinderen goede en prettige bruidsdagen toe. (Foto N. van der Horst.) Lezing van dr G. ten Doesschate in het Rijks museum van Oudheden Van de Griekse schilderkunst kan men zich slechts een onvolledige voorstelling verschaffen, omdat alles wat tot de zg. „grote schilderkunst" behoorde, verloren is gegaan,' aldus dr Ten Doesschate, Een vage voorstelling kan men echter erven door het bestuderen van en kele beschilderde sarcophagen, metopen, pinacles enz. en verder van talrijke be schilderde vazen, mozaïeken en Romeinse wandschilderingen. In de oude litteratuur vindt men vele plaatsen, waar over de schilderkunst wordt gesproken. Door de gegevens, die men uit deze bronnen ont vangt, krijgt men de indruk, dat een eigenlijk streven naar perspectievische afbeelding pas in de 2e helft der 5e voor Christus merkbaar wordt. Vol gens Vitruvius heeft Agatharchus, toen Aeschylus in Athene' een tragedie liet opvoeren, een décor ontworpen en hier- geschreven. Het is waarschijnlijk, dat hier van beginselen van perspectief sprake was. de philosophen Democritus Anaxagoras hebben, naar aanleiding hiervan, over hetzelfde onderwerp ge schreven. In de geschriften van Plato wordt dik wijls een zeer afkeurend oordeel geveld „een moderne" kunst, die scaeno- graphie wordt genoemd. Het verschil in appreciatie van de nieuwe kunst be rustte waarschijnlijk niet alleen op aesthetische gronden: men mag vermoe den, dat de philosophische opvattingen Democritus en Anaxagoras en Plato hier ook hun invloed deden gelden. Men vindt hier de tegenstelling van ideoplas- tische en physioplastische kunst. De kunst in het algemeen schijnt vooral ideoplastisch. Dit ziet men aan de Egyp tische kunst, waarvan een aantal gevallen vertoond werden. Slechts de Grieken over naar de physioplastische pers pectievische wijze van afbeelden en overal, later en elders een perspectievische kunst verschijnt, is deze waarschijnlijk door directe of indirecte aanraking met Griekse kunstwerken ontstaan. e ver de Ouden de theorie der perspectief ontwikkeld hebben valt, bij gebrek aan volledige inlichtingen, moei lijk te zeggen. Beyen heeft aangetoond, in een aantal wandschilderingen te Rome en Pompeï, een constructie te vin den is, waarin een punt voorkomt, dai overeenkomt met het verdwijnpunt der moderne perspectief. Of echter de Ouden de' „betekenis" van dit punt hebben be grepen, valt niet met zekerheid te zeg gen. Wel heeft men reeds betrekkelijk vroeg (Hipparchus en Ptolemaeus) een methode van projectie gekend, maar deze werd slechts voor geographische en astronomische doeleinden gebruikt. Een klassieke constructie (Apulische vazen en Zuid-Italiaanse wandschilderingen) die men „visgratenconstructie" zou kunnen noemen is zeer veelvuldig toegepast, en deze constructie bleek zeer hardnek kig, zodat zij zich nog na de ontwikke ling der theorie van de perspectief (in de Renaissance) kon handhaven. BEEN GEBROKEN De 9-jarige A. D uit de Frans van Mierisstraat kiwam bij' het .spelen te val- ai en brak het Mnker-ondertoeen. De !.H.D. vervoerde hem naar het Acad. Ziekenhuis. Vijftig jarig artsjubileum van J. P. L. Hulst Donderdag 4 November zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de heer J. P. L. Hulst te Leiden het artsdiploma behaalde. De heer Hulst, die in 1875 te Alkmaar werd geboren, heeft vooral grote bekend- hend verworven als gerechtelijk deskun dige. Na de H.B.S. te Zutphen te hebben bezocht, werd hij in 1892 als student aan de Leidse Universiteit ingeschreven, waar hij in 1898 zijn artsdiploma be haalde. Tot aan 1920 is de jubilaris met een onderbreking van enkele jaren, toen hij als geneesheer aan het krankzinnigen gesticht te Zutphen verbonden was, werk zaam geweest als assistent en prosector aan het Boerhaave Laboratorium te Lei den. Een jaar later werd hij lector in de gerechtelijke geneeskunde en crimina listiek aan 't Tropisch Instituut te Leiden en te Rotterdam. Sedertdien waren zijn werkzaamheden in hoofdzaak gericht op de geneeskunde in verband met de crimi nalistiek aan de Universiteit te Leiden. De heer Hulst wenst de dag, waarop hij zijn vijftig-jarig arts-jubileum herdenkt ongemerkt voorbij te laten gaan. Hij zal die dag uitstedig zijn. TEL. 2512 Taxibedrijf H. Noort Zn. Luxe auto's Taxi's Ook Touringcarbedryf KANAALSTRAAT 1 RIJNSBURG De Hogewoerd-vereniging is ter ziele De eendracht, die macht maakt, was ver te zoeken De 18 jaar oude buurtvereniging „Ho- gewoerd" is ter ziele. Gisteravond werd in een zeer slecht bezochte ledenverga dering tot liquidatie besloten. Vooraf heeft de voorzitter, de heer G. A. Jasperse. een verklaring van de situa tie gegeven. In Juni van dit jaar was het bestuur met gefundeerde plannen gekomen voor de versiering van de Hoge- woerd ter gelegenheid van de jubileum- en inhuldigingsfeesten. Maar ondanks het vele verzette werk kwam er niet meer dan f 1000 bijeen. Met dit pover bedrag kon het bestuur niets beginnen. De reactie hierop was volgens spr. allertreurigst en was aanleiding, dat meerdere winkeliers de hoofden bij el kaar staken en overgingen tot het vor men van een voorlopige winkeliersver eniging. De Hogewoerd-vereniging werd hierin niet gekend. Spr. vond dit alles behalve fair play. Hij moest echter toe geven, dat de vereniging na het misluk ken van de versieringsplannen eigenlijk geen reden van bestaan meer had. Na- het bestuur stelde hij de leden dan voor tot opheffing van de ver eniging te besluiten. Dit geschiedde, nadat nog de heren Stigter en Van Ingen Schenau het hunne hadden gezegd. De baten zullen aan een liefdadige ir- stelling worden vermaakt. De heer H. Breuker, die zich als incasseerder zeer verdienstelijk heeft gemaakt, ontving Alphen aan den Rijn De heer P. Zuidani 25 jaar directe van „Hou-vast." Gisteren herdacht de heer P. Zuidam het feit, dat hij 25 jaar geleden directeur van de G.V. „Hou-vast" werd. In de grote zaal van het Nutsgebouw werd ge recipieerd. Er was buitengewoon veel belangstelling. Met muziek werd de jubilaris met zijn familie 's avonds het Nutsgebouw gebracht. Tal van afge vaardigden van verenigingen, oud-leden en vrienden van de heer Zuidam kwa men hem hier feliciteren. Ook burge meester F. M. A. Schokking kwam zijn felicitaties namens het gemeentebestuur aanbieden, alsmede de raadsleden A. Kroon en v. d. Akker. Verscheidene ge schenken werden aangeboden. De heer Vos reikte hem het gouden insigne het K.N.G.V. uit. Aan het slot dankte de jubilaris voor de gebrachte huldiging. Top van wijsvinger afgekneld. De 45-jarkge v. d. M., werkzaam in de Zuidhollandse Krijt industrie alhier, raak. te met zijn rechter-wijsvinger in de kleermakerskrijitpers, met het gevolg, dat de top van dit lichaamsdeel werd afge kneld. Speeltuin „Oudshoorn" Op de jaarvergadering van de speel tuinvereniging „Oudshoorn Vooruit" werden de jaarverslagen goedgekeurd, nieuwe bestuur ziet er als volgt uit: z. G. de Vries, secr. C. J. Bouwer, penn. G. Sijpestei-n, leden A. de Jong, C de Kleer, W. Peters, T. C. Verbeek, mevr. A. v. d. NeutSijpestein en P. J. Hanse- De rechter strafte de kleine misdaad Hoeden met beschermde vogels Leidse kantonrechter acht het verkopen er van strafbaar. De vorige week moest T. te Leiden, zoals gemeld, voor de Leidse kanton rechter terecht staan wegens het étaleren een bruine dameshoed, waarop een beschermde vogel was aangebracht. Evenzo de Amsterdamse fabrikant M. wegens het afleveren van de hoed. Hoe wel de raadsman, mr Goudsmit, het O.M op had gewezen, dat het nieuwe arti kel 7 der Vogelwet alleen spreekt van het vangen en doden van beschermde vogels, eiste het O. M. tegen M. zowel als tegen T. f 18 boete of 6 dagen hechtenis. De kantonrechter deed thans uitspraak en veroordeelde ieder tot f6 boete of 2 dagen. Mr Goudsmit zal echter in hoger beroep gaan. Voor de kantonrechter Zondigde hij tegen de drankwet? J. v. L. te Leiden overtrad de drank- et. Toen de politie in zijn verloflokaal kwam, vond zij niet alleen de heer M. J. M. K. uit Den Haag achter een borrel zitten, maar ook een grote hoeveelheid sterke drank in de zaak. K., als getuige gehoord, verklaarde voor de kantonrech ter, dat 'hij een fles jenever ui't 't Haagje had meegebracht, maar toen deze hem op de gevolgen van een meineed wees, herinnerde hij het zioh niet goed meer. Tweemaal f50 boete of tweemaal 10 da gen brommen eiste het O.M. voor deze overtredingen. Op verzoek van de ver dedigster, mej. mr Muller, werd de zaak aangehouden, om de verbalisanten te horen. Geef de tram tooh voorrang. Weer verschillende chauffeurs gaven tram geen voorrang, met gevolg meer of minder ernstige botsingen. De kanton rechter legde een aantal boetes op, die varieerden van f 15 tot f 35. Kunst en Letteren Maryik hou/ van je Norman Krasna schreef een toneelstuk vol dwaze verwikkelingen, dat Jan Teu- lings vertaalde onder de titel: „Mary, ik De kluts kwjjt. W. Ch. D. uit Voorschoten was de kluts kwijt geweest. Op de Leidseweg aldaar trapte hij bij het nemen van een bocht op het gaspedaal i.p.v. te remmen. Het gevolg was, dat hij eerst tegen een hek en daarna tegen een muur opbotste. Het OjM. vond duit roekeloos en eiste f30 boete of 10 dagen hechtenis. De uïtspraajt was conform. Leidse tuchtrechter Voor de Leidse tuchtrechter verscheen Z., lid van een Zaadmaatschappij te Hil legom, welke firma zaad te duur had in gekocht of nog een extra-vergoeding bui ten de prijs om had gegeven. Z. erkende dit, maar bij alle zaadhandelaren heeft dit volgens hem plaats. Boete: f 1000, met publicatie van het vonnis in de dag bladen. Mevr. R. te Noordwijk aan Zee had ir Augustus een deel van haar woning vooi f450 verhuurd, f 150 te hoog. Zij gaf dit toe, maar er waren nogal kosten ge maakt, o.m. f 50 voor water en licht. Boete: f 100. J. P. M. te Leiden had een oud motor rijwiel. waarde f 800, verkocht voor f 3500. Hij zal het terugbetalen en kreeg boven dien f 80 boete. Een lange rij van kruideniers trok de tuchtrechter weer voorbij. Ze hadden allen te hoge prijzen berekend voor vermout, groene erwten, gort. nooti kaat, maïzena of dergelijke artikelen. De boeten varieerden van f 10 tot f 25. HAAGSE RECHTBANK. Fabrieksdiefstal. De opperman W. H. B. uit Leiden had in de fabriek' waar hij werkte een groot aantal bussen vlees gestolen. Voor dat feit vorderde de Officier zes maanden gevangenisstraf met aftrek preventief. De verdediger mr Van de Wissel wees op dat de verleiding van de verd. wel erg groot was, vooral in deze tijd van vleesschaarste. PI. verzocht te volstaan oorwaardelijke gevangenis- i je". John Lawrence wordt, na drie jaar in het leger te hebben gediend, gedemobi liseerd en komt terug bij zijn Mary. Zijn vriend, Fred Taylor, die hem het leven redde, is eerder naar huis gegaan, maar heeft Lily, die hij niet meer vinden kon. in Engeland moeten achterlaten. John ontdekt haar plotseling en, de ene dienst de andere waard, hij besluit haar mee nemen naar Amerika. Dit kan alleen, inneer zij de vrouw is van een Ame rikaans staatsburger. John trouwt met haar en is overgelukkig, zijn vriend deze dienst te kunnen bewijzen. Al heeft John het nog zo goed bedoeld, er breekt een stroom van misverstanden los, die natuur lijk alle netjes worden opgeruimd. Bij lezing van het stuk zal er wel niet veel en gul gelachen worden als gis teravond het geval was. Dan zal men het wel eens wat erg en te gezocht vinden. Onder leiding van Cees Laseur heeft „De Haagse Comedie" ons alle onmo gelijkheden doen vergeten. Jan Retèl, als John, was in zijn" knollentuin. Jos van Loon, als Mary, Cees Laseur als Senator James, de vader van Mary, en Pim Dik kers als Fred Taylor,hebben de afge laden Schouwburg een gezellige avond bezorgd. Vera Bondam als gast speelde de rol van de moeder van Mary. We heb ben haar wel eens beter gezien. Ligt deze rol haar niet zo goed? Er werd gespeeld prettig licht décor van Willem Deering. Hoeveel waardering we ook voor spel hebben, we vragen ons toch af, of ;n stuk was, om het toneelseizoen het L.A.K. mee te openen. Als openingsstuk hadden we liever iets anders De sing. Volgens de isoleerder C. R. uit Leiden as het voor hem een verrassing, toen ïn aantal bussen vlees, van bovenbe doelde diefstal afkomstig, bij hem thuis werden gebracht. Hem was gevraagd of de bussen vlees even bij hem thuis neer- ;ezet mochten worden, dan zou hij er ook wat van krijgen. Toen had hij, zo verklaarde R. voor de rechtbank, wel begrepen dat het met het vlees niet deugde. De Officier vorderde wegens heling 6 weken gevangenisstraf. De raadsvrouwe vroeg te volstaan met een voorwaarde lijke straf. Haagse tuchtrechter De Haagse tuchtrechter voor de prij- 3i hield weer zitting. Het eerste „slachtoffer" was een Leids koopman, die tapijten te koop aanbood voor f 300 en f 500, wat veel en veel te duur was. De boete bedroeg f 25, de koop- werd verbeurd verklaard, terwijl de veroordeelde voor twee jaar het ver bod werd opgelegd, handel in tapijten te drijven. Vervolgens kwam een caféhouder te Nieuwkoop voor. Wegens het verkopen van borrels jenever en ander geestrijk vocht tegen hogere dan de geoorloofde prijzen, werd hij beboet met f250. Een fijnhouthandel te Alphen aan den Rijn had zich daarna te verantwoorden wegens de verkoop van iepenhout tegen te hoge prijzen en zag zich veroordeeld tot een boete van f 1500. Waarna een Noordwijkse restaurateur, die voor een glaasje jenever van niet meer dan 22% cm3 maar eventjes 50 cent had laten vragen, werd bestraft met een boete van f250. waarbij voorwaar delijk nog f50 en 2 maanden sluiting, met een proeftijd van 2 jaren. op de JAS VAN HOFWEGEN Esther keek naar de man, die daar te genover haar van zijn twijfel sprak. Ze herhaalde het voorstel, dat ze hem reeds eerder had gedaan: „Misschien kan ik je helpen, Harry! Ik geloof, dat er te gen te vechten is. Je moet het leren ver geten. Het zal heel moeilijk zijn, maar je moet iets anders hebben om over te denken. Iets, dat beter is dan oorlogs herinneringen. Ik wil je helpen. Als ik kan. En ik geloof, dat ik daartoe in staat ben, als jij wilt meewerken." Hij zweeg. „Waarom pantser je jezelf er niet te gen? Een onverwacht geluid als dat van een vliegtuig moest je toch niet voor een hele dag kapot kunnen maken? Geloof jy niet. dat je die ellende zou kunnen vergeten, wanneer je aan iets, of iemand anders zou kunnen denken?" „Ik weet het niet. Alles brengt me van mijn stuk. Eerst die 975, die terugkwam en dat is nog niet voorbij. Toen ik van middag wegvoer, heb ik als een waan zinnige rechtop in mijn boot gestaan. Ik heb met m'n vuist naar die 975 gezwaaid, ik weet, dat het gek is en ik heb ge schreeuwd. Voordat ik het wist, stond ik daar en toen het gebeurd was, schaamde ik me over mezelf, maar ik kan er niet tegen vechten op zo'n moment. De ene keer is het een trein, dan het lawaai van een vliegtuig en het wordt steeds erger. Ik weet niet, of er iemand is, die me kan helpen, om die waandenkbeelden kwijt te Het was langzaam donker geworden. De muggen dansten weer boven hun hoofden. Ze waren er bij duizenden en ze zoemden eentonig. „Waarom moet er dan telkens weer oorlog komen? Altijd weer dat afslachten van mensen, die niet weten waarvoor. Ik kan dat niet verwerken. Is er een oplos sing voor?" „Ik heb daar ook wel aan gedacht", zei Esther, „maar ik ben tot de conclusie gekomen, dat dit probleem groter is dan wy. We willen vrede, we eisen vrede, maar telkens weer wordt het oorlog. Maar daar ligt jouw moeilijkheid toch niet. Harry? Jij moet vergeten, wat je doorgemaakt hebt, alle ellende van die vorige oorlog. Dat is al drie jaar voorbij. Drie jaar. Dat is lang." „Ik zou het misschien vergeten zijn, als die 975 niet plotseling was teruggeko men. Nee, dat geloof ik toch ook niet. Als ik werkelijk iets anders had, waar ik aan kon denken, dan zou het voorbijgaan, geloof ik." „Als je niet zo vaak aan jezelf behoefde te denken. Het zit in je, ik weet het, maar als je tegen jezelf vecht, dan zal het verdwijnen." „Geloof je dat?" „Ik weet het zeker". Esther was er niet van overtuigd, maar ze wilde deze jongen helpen, omdat ze van hem hield. Waar om wist ze niet. Het was zo. De eerste dag, toen ze hem op dezelfde plaats in de griend had zien zitten, eigenlijk nog meer vertwijfeld dan nu. Ze vertrouwde in zichzelf en daarom dacht ze, dat ze hem ook zelfvertrouwen zou kunnen ge- „Wil je mij werkelijk helpen?" vroeg hij. „Ja." „En waarom?" „Omdat ik mezelf plezier doe, als ik zie, dat jij uit die ellende raakt" De muggen gonsden door, toen ge beurde, wat onvermijdelijk was tussen deze twee mensen. Ze zaten naast elkaar op de bank van de boot Het water' stroomde uit de kleine geulen naar de kreek en het was een nauwelijks hoor baar geluid. De ijzeren boot van Esther botste nu en dan tegen de geteerde, hou ten wanden, als de stroom in de kreek vat op haar kreeg. Er waren sterren, die reeds helder stonden. Er werd niet gesproken. Ze luisterden naar de geluiden van de griend, die ge heimzinnig waren als altijd. Een verre vogel, het kraken van takken, riet, ge hoorzamend aan de wind, en naar de ri vier wegstromend water. „Je ouders zullen ongerust zijn", zei Esther. „Ze zijn altijd ongerust over me ge weest,, ik weet, dat zij ook over me pie keren. Laten we maar gaan", antwoordde hy. In de schemer stapte Esther in haar eigen boot. Langzaam roeiden ze de griend uit. Op de rivier in de verte glin sterden lichtstrepen van de fabriekslam- pen. En nog verder was geel licht van de verkeersbrug. De twee boten voeren zo dicht mogelijk bij elkaar. Het waren twee donkere vlekken op het diepe grijs van de rivier bij avond. (Wordt vervolgd). laar De plannen met het oog op ver betering en uitbreiding van de speeltuin werden verder besproken. Benthuizen De Cantinewagen komt! In begin 1948 werd door de bewoners der gemeenten, aangesloten bij de Drink waterleiding „De tien gemeenten" een bedrag ingezameld, waarvan een Ni win- cantinewagen is aangekocht ten behoe ve van onze mannen in Indonesië. Thans is de wagen afgeleverd, maar alvorens deze met bekwame spoed naar de over zeese gebiedsdelen zal worden gezonden, wordt de wagen eerst nog aan de be volking voorgesteld. Hiertoe komt de wagen as. Vrijdag -tussen 9 en 10 in Benthuizen. Belangrijke raadszitting De raad vergadert a.s. Maandag om 7 uur. Aan de agenda is het volgende ont leend: voorstel tot benoeming leden com- ïe tot wering van schoolverzuim, in de vac.-Beumer; idem commissie advies Woonruimtewet 1947; verhuur de woningen Dorpsstraat nr 73 (A. H. Joustra) en nr 3 (mej. Timmerman Hoogland); verlenging van de overeen komst met het destructiebedrijf Gekro te R'dam; vaststelling nieuwe verorde ning heffing besmettel ij ke-ziektengelden gemeenterekenir.g 1944; wijziging begro tingen 1947 en 1948; gedeeltelijke onthef fing recognitie aankoopver. „De Nood kreet"; voorstel om aan C. v. <L Knijff tot wederopzegigens vergunning te ver lenen tot bet hebben van een weegbrug op gemeentegrond; enkele onderwijsbe- sluiten; voorstel om aan de bouwver. „Algemeen Belang" een grond- en bouw- voorsohot te verlenen van resp. f 2.262.62 en f 47.189.94 voor de bouw van vier volkswoningen; bijzondere rekening courant met de Bank voor Ned. Gemeen ten voor de financiering van woning- bouwuitgaven; nota naar aanleiding van het verzoek van mr J. A. S. Holland om hem in verband met een besluit van de Pirinses-Regentes het volle bedrag van zijn bezoldiging over het tijdvak 6 Mei 14 Dec. 1945 als burgemeester-secretaris te willen uitbetalen; verlening van een verhoogd crediet voor beplanting van een deel van de Hogeveenseweg en aan vulling der beplanting van de Dorps- Hazerswoude Leve het duivenplat! Op initiatief van enkele inwoners-dui- venliefhebbers werd in het Oude Raad huis een vergadering belegd, om te komen tot een oprichting van een Dui vensportvereniging, in welke poging men is geslaagd. Grote medewerking werd verleend door de Leidse Postduivenver eniging „Het Oosten." De secretaris dier vereniging, de heer A. ter Haar uit Voor schoten, hield een leerzame causerie over de kweek en verzorging der duiven. Met grote aandacht werd deze interessante lezing gevolgd. Vervolgens werd over gegaan tot oprichting van een vereniging van z.g.n. Zaterdagvliegers. Alle aanwe zigen traden toe als lid en tot voorzitter werd gekozen de heer Lindhout, terwijl het secretariaat wordt waargenomen door de heer Faas, beiden te Hazers- woude-Dorp. Hillegom Lucifers uit de keyken. De brandweer werd gealarmeerd voor een brand aan de Bethlehemlaan. Het bleek, dat een hooischelf, zich bevindende achter de woning van de heer K„ in brand stond. Na een door de politie in gesteld onderzoek is gebleken, dat het 5-jarig zoontje van de heer K., geassis teerd door een 7-jarig vriendje, de brand het hooi had gestoken. Uit de keuken had hij een doosje lucifers weten te be machtigen. De brandweer heeft de brand weten te blussen. Aanrijding in de Meerstraat. In de Meerstraat had een aanrijding plaats tussen een met paard bespannen »n en een met mest geladen vracht- De weg daar ter plaatse was opge broken wegens reparatie aan de water leiding. De bestuurders der beide voer tuigen dachten elkaar op het smalle ge deelte te kunnen passeren. Dit gelukte echter niet. De auto greep de achterkant de wagen, waardoor de as met de achterwielen van de kar werd losge rukt. Persoonlijke ongelukken kwamen Sizo verloor met 2L Sizo I heeft in een door Huizen zeer uw gespeelde en in een door de scheids rechter slecht geleide wedstrijd verloren met 21. Tijdens de wedstrijd moesten twee Sizo-spelers, waaronder zelfs de keeper, vervangen worden. Wanneer we tevens opmerken, dat het laatste deel van de wedstrijd met tien man werd ge speeld, dan is het resultaat niet kwaad te noemen. Toch ontbrak het samenspel in de voorhoede en de verdediging heeft flink werk verricht door de stand op 21 te houden. Kativijk aan Zee Chr. Geref. Kerk. Morgen (Donderdag) spreekt om 8 uur in de Chr. Geref. Kerk ds P. v. d. Bijl. Kon. goedkeuring statuten U.N.I. De Chr. muziekvereniging U.N.I. heeft op haar statuten de Koninklijke goed keuring ontvangen. Kativijk aan den Rijn Kringvergadering M.V.'s. Wij herinneren nog aan de kringver gadering van de Geref. meisjesverenigin gen, kring Rijnsburg, in de zaal achter de Geref. Kerk. Leiderdorp Opbrengst collecte „D.E.L."-fonds. De collecte voor het „D.E.L."-fonds heeft f 122 95% opgebracht. Filmavond. Morgenavond om 7.45 uur wordt in het Patronaatsgebouw aan de Hoge Rijndijk te Zoeterwoude een filmvoorstelling ge geven voor leden en donateurs van de Leiderdorpse voetbalvereniging R.C.L. I reeds vanaf het begin der adoptie schrit telijk con'.act wordt onderhouden. Voorn worden de overige 60 pakketten over do gehele Archipel verspreid, daar ze be stemd zijn voor de militairen uit Oegst- geest, dat zich ook dit jaar weer beijverd heeft om het gemis aan huiselijkheid met de a.s. Kerstdagen wat te vergoeden. Sassenheim Oprichting A.R.J.O.S. Vrijdagavond om 8 uur zal in de sistoriekamer der Geref. Kerk de op» richtingsvergadering worden gehouden van een afdeling van de A.RJ.O.S. Het onderwerp voor deze vergadering i« „Het gevaar van het hedendaagse com* Kerstpakketten-actie De benedenverdieping van de woning van mevrouw Kraan aan de Kempenaar straat was gisteravond een expeditiebe drijf gelijk. Vele rappe handen waren hier onder leiding van de heren Elshof en v. d. Horst bezig met het inpakken van 360 Kerstpakketten voor militairen in Indië. Driehonderd er van zijn be stemd voor het Bataljon Grenadiers, het in Indië gelegerde onderdeel van het Garde-Regiment, dat destijds door Oegst- geest werd geadopteerd. Onder deze pak ketten bevinden er zich vele, die geadres seerd zijn aan Grenadiers, waarmede Voorhout Openstelling Berch van Heemstedewefc De Berdh van Heemstedeweg, die bijna twee jaar lang niet berijdbaar was voor het autoverkeer, wordt dezer dagen we derom opengesteld. De stenen brug, die Voorhout en Sassenheim op dat punt met elkaar verbindt, is geheel vernieuwd. Warmond Aanbesteding Sweilandstraat In hotel „De stad Rome" had de aan besteding plaats van het maken van rio- lerings- en bestratingswerken voor d« aanleg van de Sweilandstraat. Er waren 26 inschrijvingen. De laagste inschrijver was de firma J. P. Bunschoten uit Haar lem voor f 18747. de hoogste de firma Strijk te Rijipwetering voor f 35500. De begroting was f 28383. De gunning ia Warmond gaat vooruit! De electrificatie der straatverlichting in onze gemeente begon zichtbaar te worden, toen gisteravond om zes uur de natrium- verlichting aan de Oranje-Nassaulaan werd ontstoken. Veertien forse masten van 9 meier hoogte, voorzien van a turen in zakelijke, maar niettemin lyke stijl, deden deze laan baden ir zee van licht. Inmiddels is reeds begon nen met het aansluiten der masten op het kabelnet aan de Herenweg, gedeel te spooreind, waar kwikmenglióhtlam- pen worden toegepast, terwijl de Dorps straat. waar eveneens 18 stuks kwik- menglichtlampen worden aangebracht, volgt. Ook in de Norremeerstraat kan de verlichting spoedig worden ontstoken. Het in- en uitschakelen der verjichting geschiedt vanuit een centraal punt, door middel van een astronomische klok, waardoor een half uur na zonsondergang de lampen worden ingeschakeld en half uur voor zonsopkomst weer uitge schakeld. De mogelijkheid is aanwezig, om op elk willekeurig uur tussen deze twee tijdsstippen een deel der lampen te doven, waardoor bijv. des nachts de helft of een derde gedeelte van het ge heel blijft doorbranden. Onder directie van gemeentewerken werden de masten geplaatst en gemonteerd door de firma Nouwens, Oegstgeest. Wouhrugge Gezellige brandweer-avond. Gisteravond gaf de brandweervereni ging „Altijd Paraat" haar eerste grote uitvoering in dat seizoen, en wel te Hoog- made. Ook velen uit Woubrugge waren aanwezig. De voorzitter, de heer C. J. Wittebol. opende en heette welkom. Hier na was het burgemeester Van Wagemn- gen, die nog énige woorden sprak. Deza wees op de goede verstandhouding tus sen hert brandweerwezen van Woubrugge en dat van Hoogmade. Spr. bracht nog dank aan de brandweer van Woubrugge voor haar werk bij de laatste brand in het dorp Het verdere deel van de avond werd geheel gevuld door het gezelschap ,Pro arte et studio" uit Leiden o.Lv. de heer v. d. Broek. Over het spel van de veertien medewerk'ers(sters), die voor het eerst in het openbaar optraden, niets dan lof. De korte schetsjes werden goed gespeeld. De zang van „The singing fool" viel in de smaak, terwijl ook „The Ha waiian Stars" succes boekten. Een ver loting verhoogde de feeststemming nog. Sport en Wedstrijden Tegen ivie speelt mijn club in November? Voor de derde en vierde klassers is voor November het volgende programma samengesteld: 3e klasse 6 Nov.: SSSK—CSVD; Zwa luwen V.—Rijnsb. B.; Excelsior P—Quick B.; Noordwijk—Capelle; Oranje-Wit— ARC; 13 Nov.: SSSK—Excelsior P.; Zwaluwen V—Oranje-Wit; CSVD-Noord- wijk; Rijnsb. B.Capelle; Quick B.— ARC; 20 Nov.: Excelsior PZwaluwen V; Oranje-WitCSVD; NoordwijkRijnsb. B.; Capelle—Quick B.; ARC—SSSK; 27 Nov.: SSSKZwaluwen V.; CSVD— Excelsior P.; Rijnsb. B.—Oranje Wit; Quick Boys—Noordwijk; ARC—Capelle. 4e kl. A. 6 Nov.: Ter LeedeDi* Haghe Katwijk—PTT; RCL—'s-Gra- venz. S.V.; Semper Alt.Leiden; 13 Nov.: Ter LeedeRCL; Lisser B.Semper Alt.; Die Haghe—Leiden; PTT—'s-Gravenz. S.V.; 20 Nov.: Katw-ijkTer Leede; RCLLisser B.; Semper Alt.Die Haghe; Leiden—PTT; 27 Nov.: Lisser B.—Kat wijk; Die Haghe—RCL; PTT—Semper Alt.; 's-Gravenz. S.V.Leiden. Res. 3e kl. A 6 Nov.: ARC 2Semper Alt. 2; Quick B. 2—JAC 2; Rijnsb. B. 2— Monster 2; 13 Nov.: ARC 2—Rijnsb. B. 2; Noordwijk 2CSVD 2; Semper Alt. 2— Die Haghe 2; JAC 2Monster 2: 20 Nov.: Quick' B. 2—ARC 2; Rijnsb. B. 2—Noord wijk 2; CSVD 2—Semper Alt. 2; Di* Haghe 2JAC 2. ATHLETIEK. DRIE EN VEERTIG JAREN „DONAR*. Op 26 October 1905 werd de L.G. en A.V. „Donar" opgericht en ter gelegen heid van dat feit werd door het bestuu# re-voorzitter, de heer J. J. Her- weyer. een oorkonde overhandigd, ver gezeld van een aan hem opgedragen ver jaardagsclubblad als blyk van waardering "oor zijn 43 jaren bestuurslidmaatschap. Zaterdagmiddag wordt in „Den Burcht" de „Donar"-jeugd op feestelijke wyz* onthaald", gevolgd door een gezellig» avond voor de ouderen. DAMMEN. ALPHENSE DAMCLUB. De wedstryden voor de onderling* competitie van de AD.C. hadden het volgende resultaat: le groep: J. Boogaard—J. Rijnberg 20; H. van EgimondA. Rijnberg 02; A. Jesse—J. Ruijtenberg 2—0; T. Lager- weijJ. van Oeveren 20. 2e groep: C. A. v. d. HoornG. Wijfj* 02; F. v. OfwegenA. Wolswyk 11; Tac. van Ofwegen—J. C. Laterveer 1—1; van OosteromM. L. van Tol 0—2. 3e groep: W. Randeraat—F. Blom 0—* A. BlomG. v. Berkel 11; J. de Leeuw W. Randeraat 2—0; J. Tuis—P. van Tol 20; F. BlomD. van Oeveren 2—0; H. Bauer—P. van Oost er om 0—2.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2