$Lkum gtihsctit Courant Parmentier en Veenendaal op Rhijnhof ter ruste gelegd Wist U WOENSDAG 27 OCTOBER 1948 BUREAUX: Hogewoerd 103. Tel dir. en redactie 20408: Adm. 22710 Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4-15 per kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week- ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No. 7647 DIRECTIE: F. DIEMER CHR1STELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuastirtj is abefckjfti mijn b*rl in tecjbenspoet" Spiritisme in dienst van Satan Zie pagina 2 Een ontzaglijke schare deed de vliegers uitgeleide (Van een onzer verslaggevers-) Jaren geleden, op een mistige winterdag, heeft Parmentier ons gevlogen over een gebied vol sneeuw en üs, van Schiphol naar een geïsoleerd eiland. De burgemeester van dat eiland zei bij aankomst: „U hebt het getroffen, Par mentier zat op de bok". Zo' was het. Wie met Parmentier vloog, voelde zich veiliger dan met enig ander vlieger. Aan die dingen denkt men, staande op de begraafplaats Rhijnhof te Oegstgeest, waar vandaag Parmentier's stoffelijk overschot, tezamen met dat van zijn vriend H. Veenendaal en de Amerikaanse vliegtuigbouwer A. Mac Inerny aan de groeve werd toevertrouwd. De Amerikaan in deze Nederlandse bodem, omdat hij een vriend wijlen de K-L.M.-directeur Veenendaal en geen familierelaties meer in zijn vader land had. En wie denkt daarbij niet aan het oude bijbelwoord, dat de sterkste mens ijdelheid is? Het viel te verwachten, dat de belang stelling voor deze begrafenis enorm zou zijn. Niet minder dan 1500 K.L.M.-ers wer den met bussen en extra trams naar Oegstgeest gebracht. Vijfhonderd auto's vonden een parkeerplaats naast 50 bussen. Dit geweldig verkeer gaf van half elf af, de met 70 man Rijkspolitie versterkte politie van Oegstgeest zeer veel werk. Adjudant A. Koerten was commandant van dit grote apparaat. Om 11 uur zette deze politiemacht de rijksweg van de Haagse Schouw tot het Rijnzichtviaduct af voor alle verkeer en deed auto's om rijden over LeidenOegstgeest. In de grasberm langs de rijksweg parkeerden de bezoekers van Rhijnhof hun wagens. In afwachting van de stoet Om kwart voor elf vanmorgen vertrok ken de rouwwagens uit de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Die van Parmentie: Veenendaal werden elk gevolgd door tien volgwagens waarin de familieleden en naaste vrienden meekwamen. Tevoren was in de Rozenkranskerk te Amsterdam voor Mac Inerny een plech tige mis van requiem opgedragen, in aan wezigheid van dr A. Plesman, mevr. Ples- man, mevr. Veenendaal en twee broers van de overledene. De stoet, vooraf gegaan door motor politie, trok naar Oegstgeest via de luchthaven Schiphol. Op de brug over de Ringvaart stond een delegatie van het K.L.M.-personeel opgesteld en op het ogenblik, dat de stoet het vliegveld naderde, werd het werk voor zover mogelijk stil gelegd, totdat de laatste auto was gepasseerd. De oude begraafplaats Rhijnhof ligt aan de grote weg Amsterdam—Den Haag. Men heeft haar voor deze plechtigheid uitge kozen, omdat de K.L.M. er dagelijks vele malen langs rijdt en omdat zij dicht ligt bij de woning van Veenendaal. Tegen elf uur was het. er reeds druk. Aan de Noordzijde was tussen spannen touwen een ruimte uitgespaard, Waarin op een hoek van een grasperk drie graven waren gedolven. Terzijde daarvan was een deel van de zeer vele bloemstukken op het gras uitgespreid. Voor de heer Veenendaal werden er mei dan 125 gebracht, voor Parmentier ovc de 80, voor Mac Inerny een zeventigtal. Een spreekgestoelte stond voor de gra ven. Hoog door de zuivere herfstlucht, wolkenloos en strak, daverden de vlieg tuigen van Valkenburg. En langs de af zetting schaarden zich honderden belang stellenden, K.L.M.-ers, waaronder eer groot aantal officials. De belangrijkste personen werden op gewacht in de aula en daar verwelkomd door de heer Hans Martin, directeur Ver voer K.L.M. Vóór de aula stond een dele gatie van ongeveer 60 man K.L.M.-perso neel uit alle beroepen. Om half een bevonden zich 2500 belang stellen op de begraafplaats. Zij ontvingen allen aan de ingang een kaart, waarop zij hun naam konden zetten. Deze kaarten werden in bussen verzameld en vormden de bewijzen van deelneming voor de fa milieleden der omgekomenen. Tot hen, die op de begraafplaats de stoet afwachtten, behoorden gezagvoer ders der KLM, ais Steinbeck, Bax, Brink huis, Eilders, Morehead, Kooper, instruc teur Sluyters. D. J. Dr Beel Zondag naar Indonesië Het A.N.P. verneemt, dat dr L. J. M. Beel, indien tenminste de noodwet-Indo- tiesië met 2/3 meerderheid door de Eerste Kamer wordt aangenomen, Zater dag als Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië, zal worden beëdigd, onmiddellijk, nadat de noodwet in het Staatsblad zal zijn verschenen. Zondag zal hij naar Indonesië vertrek- PROF. HOESEIN DJAJADININGRAT NAAR INDONESIË? Prof. dr Hoesein Djajadinin-grat is van Schiphol naar Indonesië vertrokken na te Parijs te hebben deelgenomen aan het werk der V.N. ONVEILIG JAVA. Door de beschieting van een onderne mingsjeep werd de administrateur De Jong van de Goenoegn Doeleud (W. Java) ernstig gewond, terwijl de geëm ployeerde Jansen met de schrik vrij kwam. Voorts werd een militair, wiens naam nog niet bekend werd gemaakt, gedood. DE TROONREDE VAN KONING GEORGE. Bij de opening van het Engelse parle ment heeft Koning George een troonrede uitgesproken, waarin hij o.a. het wetsont werp tot nationalisatie der staalindustrie heeft aangekondigd. De opening ging ge paard met grote pracht en praal. Bij aan komst van het vorstelijk paar werden 41 saluutschoten afgegeven. Ged. Staten van Zuid-Holland stel den de Prov. Staten voor, de subsidie voor de stichting Vreemdelingenverkeer Z.-Holland over 1948 met f2000 te ver hogen tot f12.000 en deze subsidie elk jaar toe te kennen. Binnenkort zal er 100 millioen ton groente, d.w.z. de helft van het kwan tum, hetwelk dit seizoen contractueel •an Duitsland zal worden geleverd, zijn Geëxporteerd. Voorts minister Van Schaik,, Koeleman, vertegenwoordiger KLM in Parijs, met een groot aantal ver tegenwoordigers van de KLM uit Stock holm, J. Montauban van Swijndregt, di recteur L.S.K., alle hoofden van dienst der KLM, L. A. de Lange, directeur Rijks luchtvaartschool. Om kwart voor één kwamen de rouw wagens op Rhijnhof aan. De kisten, die zij vervoerden, waren met vele bloemen gedekt. Het uitladen daarvan uit spe ciale bloemenwagens nam geruime tijd in beslag. Met de stoet kwam mee Viruly, Both, Dill, Von Ulsen en general operations manager v. d. K.L.M. Fuchs en de heer C. C. Steensma, hoofd Regional opera- Onder de aanwezigen bevonden zich verder jhr I. L. van den Berch van Heem stede, lid van de raad van commissarissen n de K.L.M., cTr ir M: H. Damme, dr W. Hupkes en H. Ch. E. van Ede van der Plas, leden van de raad van bestuur der K.L.M., J. B. F, Backer, vertegen woordiger van de Rijksluchtvaartdienst, J. A. de Lange en J. A. Bach, namens de Rijksluchtvaartschool, Rombouts en Heyerman, namens de luchtverkeersbe veiliging, Bolt, chef douane en vertegen woordigers ,van .de Ned. luchtvaartindu- het nationaal luchtvaartlaborato- de luchtverkenners Parmentier- groep, de KNILM, de Amerikaanse en Britse ambassade en de Herstelbank. Aan de groeve voerden o.a. het woord de directeur der K.L.M., dr A. Plesman, ds P. Fagel van Wassenaar. Morgen komen wij hierop nader terug. Nog enkele slachtoffers geïdentificeerd. De stoffelijke overschotten van de als nog geïdentificeerde slachtoffers John Reichel, Maria Reichel en Mary Badir zij-n gisteren, per vliegtuig naar New York overgebracht. Dat van de Zwitser Floriance "Schlumpf zal op Westerveld worden gecremeerd en de eveneens nog geïdentificeerde Amerikaanse Emma Wedermeyer zal waarschijnlijk in Neder land worden begraven. Van vijf lichamen kon de identiteit niet worden vastge steld. De begrafenis hiervan zal geschie den in overleg met justitie-autoriteiten. Antwerpen huldigt Koningin Juliana te Soestdijk Burgemeester biedt geschenk aan Burgemeester L. Craeybeckx van Ant werpen is dezer dagen met zijn echt genote ontvangen, waar hij namens zijn gemeente Koningin Juliana een fraai uitgevoerd album ter hand stelde met een speciale opdracht en een zestal grote etsen, vervaardigd naar schilderijen van oude meesters, o. m. naar Rubens. Al bum en etsen waren verpakt in 'n daar toe door de Antwerpse stad^binderij ver vaardigde lederen doos. Onmiddellijk na de audiëntie keerden de drie gasten terug naar België. kevenslang voor „vrouwenperser" Muller veranderd in 9 jaar De beruchte .vrouwenperser" uit kamp Vugh1;, Obersoharführer Gusta-v Muller kreeg -gisteren van het Boe B.G. negen jaar (met aftrek). Eis levenslang. Tegen de voorm. chef het Crematorium in Vught, Georg H-uber, die deelnam aan het doodschieten i gevangenen en zich schuldig maakte systematische mishandelingen, werd v hetzelfde B.G. levenslang geëist. BERLIJN KRIJGT EEN „VRIJE UNIVERSITEIT" De Berlijnse „Vrije Universiteit", die werd gesticht door pro-Westerse organi saties, als antwoord op het toenemen communistische overheersing van jaar oude „Buonboldt-universiteit" de Sowjet-sector, zal 8 November w< den geopend, in de Amerikaanse sector. Vijf ministers van buitenl. zaken te Parijs bijeen Overeenstemming over Atlantisch Pact In een tweedaagse bijeenkomst te Pa rijs hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van Groot-Brittannië, Frankrijk, Nederland, België en Luxemburg, een accoord bereikt over de grondslagen van een Noord-Atlantisch verdedigingspact. Zij zullen nu hun ambassadeurs te Washington opdracht geven het verdrag in de naaste toekomst met de Am. depar tementen van Buitenlandse Zaken en Landsverdediging te bespreken. De vijf ministers der Westerse Unie besloten een commissie van experts te benoemen, die de financiële en economische maatrege len zal bestuderen, welke voor de coör dinatie van de strijdkrachten der vijf lan den nodig zijn. De ministers ratificeerden verder het recente besluit van hun ministers Defensie, om een gezamenlijke generale staf te vormen voor de land-, zee- en luchtstrijdkrachten, die onder leiding staan van veldmaarschalk Montgomery. Voorts besloot de Raad een Vijfmogend- hedencommissie in te stellen, die zal ten overwegen, hoe tussen de Europese landen een grotere eenheid kan worden bereikt. De commissie zal van haar op vattingen verslag aan de betrokken re geringen uitbrengen. Bovendieh hebben de vijf ministers Buitenl. van gedachten gewisseld over verscheidene internatio nale problemen, waarvan er thans enige in de Algemene Vergadering en in de Veiligheidsraad worden behandeld. Hilversumse fabrieksbrand: 3 millioen schade Personeel op wachtgeld Zoals reeds in een deel onzer edities gemeld Fred- J. Roeske, de geëerde koor dirigent van het A'damse „Apollo", die de inhuldigingsaubades voor Ko ningin Wilhelmina en Koningin Juliana beide heeft geleid, werd van daag 80 jaar. Ontstellende toeneming van moord en doodslag in Indië onze troepen optreden keert de orde terug De terreur en de republikeinse infil traties in Indonesië nemen op ontstel lende wijze toe. Terroristen beschoten te Karang Djamboe in Tasikmalaja (West- Java) een patrouille, waarop pen hen in een bos omsingelden. Hoewel zij in de nacht wisten te ontsnappen, werd echter de volgende dag een ge deelte der terroristen gevat. In de desa Tjidjamban bij Tjiami, werd een desa bestuurder vermoord, in Kertahardja het kamponghoofd en een ambtenaar, in Tji- djoelang een hadji, in Pasirtamiang desahoofd. Uit Narenteng werden twee inwoners ontvoerd. In het onderdistrict Indihiang begint de rust na de actie onzer troepen en vele arrestaties terug te keren, desniettemin werd nog de woning van een hadji geplunderd. De gevluchte be volking keert weer terug. In Oost- Sumatra werd het kamponghoofd Besoeloe vermoord door terroristen uit Tapanoeli. Het hoofd van Hoetabagasan mishandeld en in Boven Ser- dang is een districtskantoor verbrand. Bij Loeboek Aloeng dreven onze troepen een T.N.I.-bende over de status-quo-lijn. On- Van Dam wikte, Seyss beschikte, Van Dam slikte En daarom 7 jaar geëist tegen de „secr.-generaal". Zeven jaar gevangenisstraf met aftrek ontzetting uit de burgerlijke- en po litieke rechten voor de tijd van 15 jaar, vorderde de proc.-fiscaal bij het B. G. te Amsterdam gisteren tegen prof. dr J. Dam, de voormalige secretaris-ge neraal van het departement van Opvoe ding, Wetenschap en Cultuurbescher ming. De hele dag duurde de behande ling. Tegenover de wandaden van prof. Dam stelde de proc.-fiscaal, dat hij betere behandeling van de Joden verkreeg en de bezittingen van het Oranjehuis uit handen van de Duitsers hield. Maar de proc.-fiscaal kenmerkte, het overige, van Dam's houding met de woorden: Van Dam wikte, Seys Inquart beschikte en Van Dam slikte. Dr. Hirschfeld, in de oorlog secr.-ge neraal van Handel en Industrie, had als getuige S décharge verklaard, dat men het college van secr.-generaal Van Dam accepteerde, omdat men hem zag :en man, die, in bepaalde gevallen, als 'n nuttige schakel kon fungeren tus- en de Duitsers en het Nederlandse volk. Kapitein van de Renville" geridderd. De kapitein van de .Renville" heeft te Washington die onderscheiding van com mandeur in de orde van Oranje Nassau ontvangen en een der officieren van het schip die van ridder dier orde, met de ziwaarden. danks beschieting met mortieren leden zij geen verliezen. Op Celebes pleegde het beruchte bendehoofd Lakapping omsingeling zelfmoord. De moordenaar Lakoeang, die uit de gevangenis ontsnapt was, is weder gevangen. Russen eisen Oostenrijkse spoorwegraaterieel op De Russen hébben van Oostenrijk ge- eist, dat vóór ednd November 540 Oos tenrijkse locomotieven en 5575 spoomva- giens, als „oorlogsbuit" aan hen worden overgedragen. Het gehele spoorwegver keer, in de Sowjetzone, zou hierdoor vrijwel stil komen te liggen. i Doordat bij het binnenkomen van de Scheveningse haven de Sch- 2D7 van rederij Van der Toorn uit het roer liep, botste het schip tegen de zuidelijke pier. Een sleepboot trok het los, doch kreeg de tros in de schroef— en toen kwam de logger op het zuidelijke strandje in de Buitenhaven terecht- Het onfortuinlijke schip. Centrum der stSkingsonlusten, naar Zuid-Frankrijk verlegd Mijnwerkers te Ales gebruikten geweren en handgranaten achter een barricade het fabriekscomplex tapijtfabrieken C. v. d. Brink te Hilver- geheel afgebrand, waarbij 50 weef getouwen en vele andere machines ver loren gingen en voor 3 millioen gulden schade werd veroorzaakt, die echter door •zekering wordt gedekt. Bovendien 1 men nog voor een millioen gulden buitenlandse orders uitstaan, jr Zweden en Zwitserland, zodat de brand ook deviezensdhade meebracht. Het personeel, 450 man, werd op wacht geld gesteld. O Ver enkele maanden hoopt deel yan het bedrijf wee werking te kunnen tesllen. Nieuwe chines kunnen slechts met een levertijd 2 jaar worden aangeschaft. Wegenwacht blijft langer op de weg et ingang van 1 Nov. Zullen de A. N. W. B.-wegenwachten later op de weg blijven, dus niet meer tot 5 uur, maar tot De dienstbegint dian om 8.30 uur vim. Deze maatregel r.vjm- de .dTuktë' van het verkeer EERSTE KAMER ZAL GRONDWETS- HERZIENING-184S HERDENKEN. Het voornemen bestaat, dat de Eerste Kamer in haar vergadering van 3 Novem- .s. zal herdenken, dat de Grondwet- 1848 een eeuw geleden werd afgekondigd. De voorzitter, prof. mr R. Kranenburg, in rede uitspreken, evenals minister president Drees. Granaatkop (presse-papier) viel en ontplofte Een officier de beide benen afgerukt In een officiersvexblijf van de Jan van Sohaffelaarkazerne te Ermelo viel gis teravond om ongeveer 7 uur een onsohul- dig lijkende granaatkop, die als presse- papier werd gebruikt, op de grond en ontplofte met grote kracht. De officier T. Duyx werden beide benen afgerukt, de 32-j. officier J. P. H. de Klerk kreeg n shock, terwijl een derde officier, na het ziekenhuis verbonden te zijn, terug kon keren. In 'het vertrek werd 'grote ravage aan gericht. vooral ook doordat één der rond springende scherven de radiateur van de centrale verwarming vernielde. Ivor Thomas, lid van het Britse parlement, heeft bedankt voor de La- bourpartij, uit protest tegen de plannen regering^ óm de staalindustrie te na tionaliseren en de macht van 't Hoger huis te beperken. Het centrum van de Franse stakings onlusten verplaatste zich gisteren plot seling van het Noorden naar het Zuiden van het land. Bij een poging van grote politie-macht, uitgerust met tanks en kanonnen, om de stakers uit vier nen te verdrijven van het 40.000 inwi tellende, Ales, 80, km ten Noordwesten van Marseille, werd zij begroet met weersalvo's en handgranaten. De mijn werkers hadden zich achter een inder- t Vijftien Deense zeelieden verdronken Ontploffing op Zweedse kruiser: drie doden Vijftien zeelieden zijn verdronken, t< een Deens schip, de 392 ton metende „Carl", voor de Finse kust verging. Aan boord van de Zweedse kruiser „Gotland'" vond, tijdens oefeningen in de Zweedse wateren, een grote ontploffing plaats, waarbij drie cadetten werden gedoo' tien. andere opvarenden gewond. Vlees kopen per vrachtauto De slager T. C. Kuys te Beverwijk kreeg gistermiddag bezoek van twee vrachtauto's, die zijn étalage binnen kwamen. De beide bestuurders verlo ren bij een poging om een aanrijding te voorkomen, de macht over hun stuur en reden naast elkaar de winkel in, waarbij een deel van de pui omver ging. Gelukkig werd niemand gewond. Candidaat stuurde een ander naar t examen Tegen de chauffeur B. W. M. uit Door nenburg, die op aanraden van het school hoofd J. T. G. uit Huissen, een „rempla- gant" naar een examen voor het midden standsdiploma stuurde, werd voor Arnhemse rechtbank 3 weken gev.straf voorw. met 3-j. proeftijd en f60 boete subs. 12 dg. geëist. Tegen de remplagant, de timmerman W. H. Fr. B. uit Huissen, die al spoedig werd ontdekt, werd 3 weken gev.straf geëist, evenals tegen de hoofdonderwijzer, die zei, het vooi grap te hebben voorgesteld. IN NEW YORK LIGGEN DE BUS DIENSTEN STIL De grootste staking van het boven grondse passagiersvervoer in de gesdhde- dienis van New York, is gisteren uitge broken. Niet minder dan 8500 chauffeurs aiutobusdiensten legden het werk Het gaait over een loongesohiL DAT het In verval geraakte afscheids feest van het zomerwerk, de eens zo roemruchte „bolletongersdai", te Bols- werd weer in ere hersteld wordt en dit jaar op 4 Nov. valt. DAT i.v.m. de stijging van het stroom verbruik (door de industrie) van Henge lo naar Almelo en Enschede hoogspan ningsgeleidingen worden gebouwd. DAT nu de Duitse industrie weer draait het probleem van het verontreinigde Nierswater in Limburg weer acuut werd en het Niersverbond voor 24 reinigings installaties bij in de Niers lozende in dustrieën zorgde. DAT voor het eerst sedert 10 jaar de Groningse gemeentebegroting (voor 1949) sluit. DAT, toen te Axel zijn twee paarden op hol sloegen door het schrikken van een passerende stoomtram, de ongehuwde 32-j. voerman M. v. Cadsand uit Axel van zijn wagen viel of sprong, onder de wie len geraakte en gedood werd. DAT dit jaar voor het eerst van een belangrijke suikerteelt in N.-Limburg kan worden gesproken en reeds 1000 ton bie ten te Wanssum verladen werd. DAT het echtpaar A. Raams-Pruisen te Hank (gem. Dussen, N.-Br.) 16 Nov. 60 jaar is getrouwd. DAT een onlangs te Bolsward opgelaten kinderballon te Garrbecjïsminde (Dene marken) werd gevonden en prompt terug gezonden. DAT de fabrikant H. Berendse te Scherpenzeel en de Libra-fabriek te Hummelo een machine hebben vervaar digd voor het „oliën" van te bewaren eieren, welke niet onder doet voor de thans gebruikte Amerik. machines. DAT te Lopik een gedenkteken werd onthuld voor de door de Duitsers gefusil leerde H. v. d. Spoel en O. Steenbeek, als mede voor de ontvoerde iruggekeerde B. Beelen. DAT een der onlangs tussen Noord- Zuid-Beveland gelegde hoogspanningska bels vermoedelijk door èen schip in twee- en is gevaren. DAT op initiatief van het G.A.B. te Leeuwarden en met financiële steun o.m. de Gedep. Staten een comité is vormd om. een propagandafilm voor beroepskeuze-voorlichtingswerk te ■vaardigen. DAT de 45-j. v,m. hoofdred. van „Het Drents Dagblad" en „De Landstand", J. ter Haar uit Ruinerwold, door ihet B.G. te Assen tot 8 jaar (m.a.) is veroordeeld. DAT mr J. P. Hooykaas, raadsheer in het (gerechtshof te A'dam, is benoemd tot adv.-gen. bij de Hoge Raad. DAT R. Nijdam op verzoek eervol ontslagen als notaris te Jorwerd. DAT op zijn verzoek aan de onlangs 70 jaar geworden mr Ph. B. Libourel ontslag is verleend als kantonrechter-plv. In Delft. DAT het 30-j. bestaan va,n de Ned. Beeldhouwerskniing wordt herdacht met een dn Juli en Aug. te houden internatio nale expositie van beeldhouwwerken in Park „Sonsbeek" te Arnhem. DAT onze bankbiljettenomloop in de afgelopen week met f 3 millioen steeg, de vrije rekening courantsaldi f 96 millioen hoger werden en de goudvoorraad f 2.4 millioen daalde. DAT de R'damse rechtbank de 52-j. wethouder N. M. te Hellevoetsluis, die burgemeester C. J. van Bommel van deze gemeente een „grote collaborateur" ge noemd had, tot f 100.subs. 20 d. hech tenis veroordeelde. DAT de minister van O., K. en W. zich in een circulaire aan de schoolbesturen scherp keerde tegen het lezen door de schooljeugd van waardeloze en sensatio nele „beeldromans". DAT de St.-Crt. van gisteren o.m. een wijziging botermerkenbeschikkingen be vat en een tweede wijziging arbeidsvoor waardenregeling voor de binnenbeurt- vaart. DAT een Ned. delegatie van 4 leden o.l.v. K. V. Inzinger van het dep. van Econ. Zaken te Sofia aankwam ter be spreking van een handelsovereenkomst. DAT is ingediend een wetsontwerp tot samenvoeging van de gemeenten Breu- kelen-Nijenrode en Breukelen-St. Pieters tot één gemeente, genaamd Breukelen, zulks m.i.v. 1 Januari 1949. DAT het Tweede Kamerlid Cornelissen minister van den Brink heeft gevraagd het verbod van étalage-verlichting op te heffen en in ieder geval gedurende de maand December gehele of gedeeltelijke ontheffing van dit verbod te verlenen. DAT men, afgaande op het Voorlopig Verslag der Eerste Kamer, het aanvaar- van de wederinvoering der totalisa- ook door deze Kamer kan verwach ten, doch het enthousiasme er niet groot blijkt te zijn. DAT mr B. ter Veer wegens drukke be zigheden heengaat als dir. der R.K. Film keuring. DAT de woning der fam. Koomen te Zuid-Scharwoude is afgebrand. DAT de Ver. v. Ned. vrouwelijke artsen m de „American Women's Hospitals" verschillende giften ontving t.b.v. het medisch werk in ons land. DAT het door Willy Sluyters vervaar digde portret der Koningin op grote schaal in Indië zal worden verspreid. DAT de K.P.M. een nieuwe lijn opende tussen Soerabaja, Kalianget, Bali, Lom bok, Java, Billiton, Banka en Palembang. DAT de Geneesk. Inspectie van de Volksgezondheid voortaan belast is* met de zaken der rheumatiekbestrijding. DAT in de Brabantse Peel twee wilde zwijnen zijn ontdekt, waarvan een jager ;n 85 kg wegend exemplaar neerlegde. DAT A'damse notabelen, o.w. burge- laester d'Ailly, momenteel Antwerpen bezoeken. DAT burg. d'Ailly twee porceleinen .zen ontving van zijn ambtgenoot K. C. u te Shanghai t.g.v. de opening van de luahtlijn A'damShanghai. haast opgeworpen barricade verschanst en gaven de strijd niet eerder op, nadat de politie uit een tankkanon een 25 mm granaat op de barricade had afgevuurd. Aan beide zijden werden verschillende personen, w.o. vrouwen ernstig gewond, terwijl één mijnwerker werd gedood. De berichten maken melding van honder den arrestaties, w-o. enkele voor Franco gevluchte Spanjaarden. De leiders der mijnwerkers vluchtten de bergen Toen de politie bezig was met het weg ruimen der versperringen, werd nog- ma|(s het vuur door de stakers geopend: één politieman werd ernstig gewond. De havenarbeiders uit het naburige Mar seille gingen direct, nadat zij de berich ten over de inlusten in Ales vernamen, in staking en demonstreerden in het trum der stad, waarzij de autobusdien sten tot het neerleggen van de arbeid dwongen. De C.G.T. heeft opnieuw be toogd, dat slechts dan de veiligheids- ploegen naar de mijnen zullen terug keren, wanneer de troepen verwijderd zijn. Ook in Noord-Frankrijk duurden de operaties Voort. Ondanks tien arrestaties, hadden zij een rustig -verloop. In Lotha ringen hervatte vanmorgen 62 pet der mijnwerkers de arbeid. 't Kan verkeren I Het debat over de noodwet-Indonesië is in tal van opzichten leerzaam ge weest. Daarbij is wel gebleken, dat de oude ervaring ,,'t Kan verkeren", ook dit maal weer behoorlijk opgeld heeft ge daan. Wie zich bij de behandeling van het noodwetsontwerp in de Tweede Kamer bijzonder heeft geweerd, was de voorzit ter van de fractie der V.V.D., de heer Oud. De Liberale pers constateert het met enig genoegen. Hij heeft stellig enkele verbeteringen in het ontwerp weten aan te brengen. Maar in wezen bleef het ont werp gelijk, in wezen geeft deze wet aan de Regering de bevoegdheid allerlei be slissingen te nemen. Buiten het parle- Het komt er in feite op neer, dat de Kamer dan wat mag nakaarten. Dit betekent, dat de politiek, die wij allen in dr Van Mook hebben gelaakt, na melijk dat hij Den Haag altijd weer voor voldongen feiten plaatste, en dat deze po litiek, voor zover zij tegenover het parle ment ook door ministers als Jonkman werd gevoerd, thans officieel wordt ge- sanctionneerd. De Kamer legde er zich bij neer, zonder dat de noodzaak van zulk een ingrijpend besluit genoegzaam was gebleken. Terwijl de heer Oud en zijn vrienden zich weerden, moesten wij nog eens den ken aan de grote verkiezingsplaat van de V.V.D. Daarop stond een kolossale afbeel ding van Soekarno, de leider van de re publiek. en op die plaat stonden de woor den: „Hebt u er ook zo genoeg van?" De verkiezingsresultaten van de V.V.D. zijn vin deze propaganda niet los te maken. Die verkiezingsresultaten hebben voorts tot gevolg gehad, dat de heer Stikker mi nister is geworden. Maar er blijkt wel bijzonder weinig van, dat de heren van de republiek genoeg hebben, ze voeren in feite dezelfde politiek van Beel en Jonk man. Van politieke zeden gesproken. 't Kan verkeren II Is de vijandschap van de V.V.D. je- gens de republiek na de verkiezingen in feite aanzienlijk afgenomen, de repu bliek heeft er nieuwe tegenstanders voor in de plaats gekregen. Het zijn de com munisten. Maar het zijn merkwaardige tegenstanders van de republiek. Zij zijn tegen de republiek, omdat ze zijn voor de communistische opstand. En nu kan de republiek bij de communisten plotseling geen goed meer doen. Zulke bekeringen werken altijd op onze lachlust. Eigenlijk moest dat ook het ge val zijn met de plotselinge bekering van de heer Vonk van de V.V.D., eens de felste bestrijder van het regeringsbeleid in Indië. Die eiste, dat regeringspersonen de strafrechter zouden worden ge haald. Maar nu is hy vol vertrouwen, al kan hij zelf waarschijnlijk niet zeggen, at er is veranderd. De communisten zowel als de heer Vonk laten zich kennelijk, leiden door motieven, die met gezonde politiek wei- meer uitstaande hebben. Maar is dit niet juist de nood in ons staatkundig le ven? Het is een nood, die niet allereerst door een wet, maar door goede politieke zeden moet worden weggenomen. Toch nog een nieuw voorstel voor over eenkomst inzake Berlijn? Sowjets zouden in de corridor hun militaire maatregelen hebben verscherpt Na de noodlottige ontwikkeling Berlijnse kwestie in de Veiligheidsraad, schijnt tooh nog weer aangestuurd te wor den op een nieuw „compromis-voorstel". Ook wordt beweerd, dat de Britse, Franse en Amerikaanse ministers van Gisteren droeg de laatste ruiter van de vredesestafette Munster-Den Haag, georganiseerd ter herdenking van de 100 jaar geleden getekende vrede van Munster, een manifest bU het Vredes paleis neer- Duizend vrouwen en kinderen naar Indonesië Het hulppassagiersschip „Sibajak" van de Kon. Rott. Lloyd is gistermiddag met 1000 vrouwen en kinderen naar Indone- vertrokken in het kader der gezins hereniging. Bovendien gingen er 50 „in Indonesië gewortelden" mee, die des tijds naar Nederland evacueerden, maar hier niet kunnen aarden. Er zijn maar enkele mannelijke passagiers, o.w. de 84-j. heer Anthonys uit Den Haag, die hier „kind noch kraai" achterlaat, zoals ei en zijn laatste levensjaren bij zijn familie wil doorbrengen. Twee geeste lijken gaan mee. nl. ds P. v. Wakeren de Geref. Zendingsbond en pater J. Th. J. Ram uit Tilburg. GROTE RUSSISCHE BESTELLING IN ENGELAND. Rusland heeft in Engeland voor 3 mil lioen pond sterling Diesel-motoren be- Buitenl. Zaken overwegen, het probleem voor de Algemene Vergadering der V.N. te brengen, maar veel haast wordt daar niet mede gemaakt. Ook Bramuglia, die de leiding had bij de bemiddelingspogin gen, geeft de moed nog niet op. Een Reuter-bericht vestigt de aandacht op troepenbewegingen der Russen in de Oostelijke zone. Volgens gegevens, ont leend aan het Amerikaanse blad „Die Neue Zeitung" zouden langs de geallieer de corridor ongeveer 150 stukken lucht doelgeschut opgesteld zijn. Sporen van pantserauto's en vrachtwagens zijn zicht baar, welke plotseling verdwijnen in bos sen en velden. Het aantal in beweging zijnde stukken wordt geraamd op 400 zware tanks, en verscheidene batterijen lange-afstandgeschut. Voorts hebben de Sow jet-autoriteiten order gegeven de enige spoorlijn, die thans nog de Sowjet- sector van Berlijn met de Amerikaanse sector verbindt, op te breken en de poli tieposten langs de grens tussen de twee ■Sectoren te versterken. De Russen hebben de Britse en Amerikaanse protesten, dat Sowjetvliegtugen de luehtveiligheidsbe- palingen in de Berlijnse corridor hebben geschonden, verworpen, Dulles over het comm. gevaar in Griekenland John Foster Dulles, de Amerikaanse gedelegeerde in de politieke oommissie der V.N. heeft de fiolen van zijn toorn uit gestort over het internationale commu nisme, dat door het toepassen ener po litiek van geweld en terreur zijn impe rialistische doeleinden tracht te verwe zenlijken- Dwangmaatregelen en intimi datie zijn er aan de orde van de dag. Ook in Griekenland, aldus Dulles trach ten de communisten, gesteund door hun rode broeders in de omliggende landen, ttige regering omver te werpen. In de politieke commissie heeft de Brit McNeill een resolutie ingediend, teneinde Joegoslavië. Bulgarije en Albanië te be velen, de steunverlening aan de parti- en stop te zetten. De Balkan-commis- zal haar werkzaamheden voortzetten. Markos. de rebellen-generaal, zal bij d« over Griekenland, niet ge- WEERBERICHT Vrij koud Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vannacht in het algemeen weinig, maar morgen toenemende bewolking, met in het Zuiden van het land later kans op enige regen. Geleidelijk aanwakkerend» wind uit richtingen tussen Oost en Zuidi. Vrij koud. ZON EN MAAN. Donderdag 28 Oct.: zon op 7.27. onder

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1