^inline £Vi&s<;|jr GTouraut Franse regering handhaaft zich tegen comm. raddraaiers Wist U MAANDAG 25 OCTOBER 1948 BUREAUX: Hogewoerd 103. Tel dir. en redactie 20408; Adm. 22710 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ415 per kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week- ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Blj contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No. 7645 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE AT IOJS AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanluostirb Is öbeHewi! myn bert in fcj^jenspoet* In „Eensgezindheid" werd feest gevierd Zie pagina 2 Reeds drie millioen ton steenkolen door mijnstaking verloren gegaan Tweeduizend man politie zijn Zaterdagmiddag een grootscheepse aanval begonnen, om de mijnschacht „Les Alouettes", bü Monceau-Ies-Mines, die sinds Vrijdag door de stakers bezet was, te ontzetten- De stakers stelden de sirenes In werking, om hun makkers te hulp te roepen en hesen de Franse driekleur. De politie slaagde er in de hoofdingang naar de mijn vrij te maken, doch later vond in één der straten van Monceau nog een hevige schermutseling plaats tussen politie en demonstranten. Volgens A.F.P. had de politie de ontzettingspogingen gestaakt- Hedenmorgen was „Les Alouettes" echter in handen der politie. Ook in Oost-Frankrijk was er nog geen verbetering in de toestand te bsepeuren. In de buurt van Metz werd met grote stenen gegooid naar een auto-bus, die niet-stakende mijnwerkers vervoerde. Vier inzittenden werden ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen. De arbei ders in de electriciteitsbedrijven van Ll- moges, die sinds 22 September staakten, zouden vanmorgen het werk hervatten. Bij Monceau-les-Mines waren vandaag nog 12 van de 15 mijnen in handen der stakers, erwijl de mijnwerkers te Ales in Zuid-Frankrijk het magazijn van een myn hebben geplunderd. Zaterdagmiddag begonnen de stakende mijnwerkers in Noord-Frankrijk voorbe reidingen te treffen om zich te verdedi gen, aangezien een aanval van leger en politie werd verwacht. Bij de eerste po ging daartoe, heeft de politie weinig te genstand ondervonden. In het kolenbek ken van Valenciennes werden verschei dene mijnen bezet. Er werden maatregelen getroffen om de kinderen van de mijnwerkers, die door uitputting van het stakingsfonds met ge- breft werden bedreigd, te evacueren. Gis teren vertrokken reeds verschillende convooien uit St. Etienne in de richting Parijs. In alle mijncentra werden solida- riteitsdemonstraties gehouden. In het Saöne-et-Loire departement wer den openbare en gesloten bijeenkomsten verboden en verschillende personen ge arresteerd, w.o. enkele voormalige Duit se krijgsgevangenen. Op dit ogenblik heeft de mijnstaking aan Frankrijk reeds een verlies van drie millioen ton steenkool gebracht. Hier door worden extra-importen noodzake lijk van ongeveer één millioen ton om stillegging van fabrieken gedurende de winter te vermijden. De benodigde Anthony Eden, de Britse conservatieve plv. oppositie-leder. heeft de. Franse stakingen „een communistische poging, om het Marshall-plan te doen mislukken' genoemd. Volgens latere berichten zou heden de Franse regering bijeenkomen om over een nieuwe drastische maatregel te be slissen. Inmiddels gaat de communis tische C.G.T. voort op krachtige wijze tot stakings-acties aan te sporen. Te Bou. logne en Calais weigerden havenarbei ders Amerikaanse steenkolen te lossen. Kinderen van Franse stakers naar Nederland? De E.V.C. overweegt de mogelijkheid in is land voor enige weken een duizendtal kinderen van Franse stakers onder te brengen. De kinderen, die vooraf aan een medisch onderzoek worden onderworpen zullen worden ondergebracht in A'dam, R'dam en de Zaanstreek. In „De Waar heid" heeft de E.V.C. reeds een oproep gedaan. In Meppel 23.000 huiden in beslag genomen Handelaar wilde oude huiden voor nieuwe verkopen De directeur van een huidenhandel in Meppel, zomede zijn boekhouder en in koper zijn gearresteerd wegens een grote fraude met huiden. Ongeveer 23.000 hui den van koeien, geiten, kalveren en vaar zen, die, o m. in de grond, verborgen wa ren, werden in bdilag genomen. Zij had den een waarde van f 220.000. Duizenden huiden van oude productie werden bui ten de administratie gehouden, om ze tegen prijzen, die voor nieuwe huiden gelden te verkopen. Dit zou eein voordeel van f 100.000 hebben gebracht. Het onder zoek leidt naar verschillende andere hui denhandelaren, die zich vermoedelijk ook aan prijsovertreding schuldig maakten. GESCHENK VAN KONINGIN AAN RODE KRUIS. H.M. de Koningin heeft aan het een traal comité van het Rode Kruis ii Indonesië een gesigneerd nieuw portret geschonken. Zij wenste het comité geluk met het 75-jarig bestaan. ONZE VARKENSSTAPEL. De varkensstapel in Nederland telde 1945 949.852 stuks, in Sept. 1946 1.167.942 stuks, in Sept. 1947 1.043.413 stuks en ir Sept. 1948 1.136.561 stuks. Aanslag op generaal v. Seydlitz Vol_ens het Duitse nieuwsbureau Dena (Amerik. zone) zijn vier schoten gelost auto, waarin generaal Walter Seydlitz zat, van wie wij onlangs meldden, dat hij opdracht gekregen had om de politie van de Russische zone van Duits land te reorganiseren. Von Seydlitz werd getroffen, doch wel één zijner mede werkers, generaal Lattmann, die licht ge wond werd. De dader zou gearresteerd l Ook Zaterdag stakings onlusten in Finland De stakingen in Finland namen Zater dag een steeds grotere omvang aan. De communistische en links-socialistische leiders hebben openlijk verklaard, dat bun doel tweeledig is, n.l. omverwerping van de sociaal-democr. regering Fager- holm en een loonsverhoging van 22 pet voor alle arbeiders. De premier Fager- holm zou vandaag de vertegenwoordigers der vakbonden ontvangen. In Helsinki kwam het tot een ernstige botsing tl politie en stakers. Er werd een politie agent gedood. Volgens Fagerholm heeft de regering de eerste ronde echter gewon, men, omdat op sommige plaatsen het werk werd hervat. Een wanhopige strijd in Mandsjoerije f Twee belangrijke rode over- winningen in China Eindelijk schijnt er kans te zijn dat de 800.000 man Chinese regeringstroepen, die zich in Mandsjoerije in een wanhopige positie bevinden, een kans zullen krij gen voor een veilige aftocht over zee. Ge meld wordt namelijk, dat zij de haven Jinkou hebben veroverd. Het zal anders nog moeite genoeg kosten hen naar China over te brengen, want over enkele weken zal de haven dicht vriezen. De commu nisten vallen intussen de laatste haven in Mandsjoerije, Hoeloetau, aan en berei den in Jehol een groot offensief voor le gen Peking. De hoofdstad van Soeijoean in Binnen-Mongolië, Paotoufoe, is in com munistische handen gevallen, evenals het belangrijke kruispunt in de spoorweg Peking-Hankou en de Loenghai-spoorweg, Tsjungsjoe. De toestand van de hoofdstad van Sjansi, Taijoean, is kritiek. In Korea wordt gevochten over een front van 100 km. STAAT VAN BELEG IN BOLIVIA. In de Zuid-Amerikaanse staat Bolivia is de staat van beleg afgekondigd, in Verband met communistische activiteit, waardoor een revolutie dreigt. Telefooninstallatie aan P.T.T. overgedragen De eerste, geheel in Nederland ver- Vaardigde automatische telefoon-schakel- apparatuur van het zg. „7-D Rotary sy steem" is Zaterdag in de Eerste van der Kunstraat te Den Haag door de Neder landse Standard Electric-Mij. aan de P.T.T. overgedragen. Zij zal bij de cen trale te Voorschoten worden ingescha keld, waardoor de mogelijkheid wordt geschapen, de capaciteit met 200 abonné's uit te breiden. Er is ongeveer 3% km draad voor nodig van 30 verschillende kleuren. Dit werd bij de overdracht e.m. door de heer J. Schoo, hoofddirec teur naar voren gebracht. Hierbij waren o.a aanwezig dr ir Damme, president- commissaris van de Ned. Standard Elec tric, dr ir Maailand, hoofddirecteur der P.T.T., de directeuren van het telefoon district 's-Gravenhage, de heer Nauta en die van de plaatselijke! telefoondienst, ir Ehnle en vele anderen. De heer Mait- land beantwoordde de rede van de heer Schoo. Prinses Wilhelmina schenkt tulpenbollen aan Albany Prinses Wilhelmina heeft 2000 tulpen bollen geschonken aan Albany (N.Y.), •ldus Ass. Press. Burgemeester E rast us Corning, die de zending accepteerde, toonde zich zeer dankbaar. De tulp komt in het wapen van deze door Nederlander* in Amerika gestichte stad voor. De bekende dichter-filosoof Nico van Suchtelen (r werd Zaterdag te Amster dam ter gelegenheid van zijn 70ste verjaardag gehuldigd. De voorzitter van de P.E.N.-club, Victor E. van Vriesland (I.) spreekt hem toe- Naast de jubilaris de bekende schrijfster Top van Rhljn-Naeff. Ook het laatste slachtoffer der K.L.M.- ramp overleden Pas 2Vz uur na het ongeluk kwam er hulp opdagen Ook het laatste, nog in leven zijnde slachtoffer van de vliegramp met de K. L. M.-Constellation, de heer W. H. Phi- lippo uit Sassenheim is gisteravond over leden. Zijn echtgenote, die hem Zaterdag even op de drempel van de ziekenkamer heeft mogen zien, was by het sterven aanwezig. De heer Philippo werd op 9 November 1916 geboren en was vader van twee kinderen. Zoals bekend, had hy ern stige brandwonden en leed aan een ze nuwstoring. Het stoffelyk overschot van mej. Elsie Fey, de stewardess van het toestel, zal per vliegtuig naar Nederland overgebracht worden, om hier begraven te worden. Prins Alfred Hohenlohn, even eens een slachtoffer van de ramp zou vandaag vanuit de kleine R. K, kerk in Troon (Ayrshire) ter aarde besteld wor den. Een verslaggever van „Het Vrije Volk" meldt, dat het twee en een half uur duur de, voordat de eerste dokter met de eerste ambulance op de plaats van de ramp is verschenen. Al die tyd hebben de dorpe lingen van Tarbolton de zes zwaarge wonden. die uit de wrakstukken gesleept de stewardess Elsie Fey, de Ame rikaanse mrs Rohrs, steward Van Over- beek, mecano Beukenkamp, de bollen- handelaar Philippo en de telegrafist Bleuzé getroost en verzorgd. Een mynwerker heeft Parmentier, die og in of by de cockpit op zyn bestuur dersstoel gegespt zat, uit de vlammen gesleurd, doch Koene Dirk was toen reeds dood. Aangezien de bovenste draad van de hoogspanningsleiding geheel in tact de ramp, is het zeer waarschyn- ïyk, aldus deze verslaggever, dat de „Ny megen" onder de laag hangende dra- Nieuwe moord bij Buitenzorg De assistent-wedana (districtshoofd) an Tjidaoen by Buitenzorg is ontvoerd •n vermoord. CLAY IN DUITSLAND TERUG. Generaal Clay is uit de Ver. Staten in Frankfort teruggekeerd. Hy ontmoette gisteren Paul Hoffman, de administra teur van het Marshall-plan, te Berlyn. Amerikaanse vloot verschijnt voor Athene Zestien schepen van de Amerikaanse vloot zyn Zaterdag in de haven van Athene aangekomen voor krachtige oefe ningen in de Aegeïsche Zee. Radio-Djokja heeft omgeroepen, dat de republiek vrij wil blyven om haar stand punt ten aanzien van elk artikel van het plan-Cochran te bepalen. den is doorgevlogen. Deskundigen zijn van mening, dat dergelijke hoogspannings draden in een wyde omtrek van het vlieg veld niet hadden mogen voorkomen. Slachtoffers naar Nieuwe Kerk te Amsterdam Nader wordt gemeld, dat de stoffelyke resten van de bemanningsleden van de „Nymegen" alsmede van een aantal Ne derlandse en buitenlandse passagiers hoogstwaarschijnlyk hedenavond uit SchotHhd worden overgevlogen, van waar zy worden overgebracht naar de als chapelle Arden-te ingerichte Nieuwe Kerk in Amsterdam. Morgen wordt van 105 uur aan de naaste betrekkingen ge legenheid gegeven, in de kerk een laat ste groet aan de slachtoffers te brengen De begrafenis van de heren Parmentier, Veenendaal en Mac Innerny vindt ver- moedelyk Woensdag om 12 uur plaats op Rhynhof Er moet rekening den, dat dat automobielen op een af stand van 10 mimiten gaans van de be graafplaats zullen moeten worden ge parkeerd. Omtrent de begrafenis van de overige slachtoffers staat nog niets met zeker heid vast. Twee jongens door mortier- ontploffing gedood Stookten bij IJmuiden een vuurtje onder projectiel Twee 15-jarige jongens, H. Visser uit IJmuiden en D. Kramer uit Santpoort, zyn Zaterdagmiddag in de duinen bij IJmuiden door de explosie van een pro jectiel om het leven gekomen. Zij waren met hun vriend J. Hak de duinen inge trokken, waar zy een verroeste handmor tier vonden. De jongens sleepten hun vondst naar eert bunker en begonnen daar onder het uiterst gevaarlijke voor werp een vuurtje te stoken. Een granaat of granaatrest is toen tot ontploffing ge komen. met het verschrikkelijke gevolg. De derde jongeman, J. Hak, is gespaard gebleven, waarschijnlijk doordat de bun- kerwand hem beschermd heeft. Hy kreeg slechts een lichte hoofdwonde en is on middellijk naar een café in de nabyheid gehold. Toen de Rode Kruiscolonne was gewaarschuwd, kon er echter geen hulp meer geboden worden. De duinen bij IJmuiden zijn vrijgegeven, doch waar schuwingsborden melden er, dat het bui ten de paden nog steeds gevaarlijk is. Verstandiger waren de kinderen, die gistermiddag in een bosje by de Waals- dorperweg en de Van der Aastraat ir Den Haag een gevaarlijke mijn vonden Zy bleven er met hun vingers af en wac schuwden een voorbijganger. Daardoor ongeluk voorkomen, want de hulp dienst zorgde er voor, dat de mijn zo sne' mogelyk opgeruimd is. Ook in Hevea dorp vond met een helse machine, nl. eer bom van 600 kg. De arbeiders maakten het projectiel echter ruim baan waarschuwden de hulpverleningsdienst, die de bom onschadelijk maakte. Spoorbrug binnen enkele uren vernieuwd Met het vervangen van een 10 m. lange spoorbrug over het Drongelens Kanaal te Den Bosch, was men binnen enkele uren gereed. Hierbij werd nl. gebruik gemaakt in de „wentelwagen", een vinding van J. Tiessen, van de afd. bruggenbouw. Op deze wentelwagen ligt de nieuwe brug onderstboven. Het gehele gevaarte rijdt over de oude brug heen, deze oude bru-g wordt tegen de buik van de wentel- •agen getakeld, de wentelwagen draait een halve slag, zodat de oude brug boven t en de nieuwe beneden, men laat de ;uwe brug zakken, en het karweitje gereed. Regering zal aftreden als noodwet verworpen wordt Geen beloften aan Amerika gedaan inz. Interim-regering In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de noodwet- Indonesië heeft de Regering verklaard dat zij een voortzetting van haar op dit punt buitengewoon zware taak niet meer kan verantwoorden, zonder een wettelyke voorziening als de onderhavige. Men behoeft niet bevreesd te zijn voor ongewenste concessies aan de republiek. De Regering kan geen andere weg volgen dan deze noodwet. Invoering van de wet op de Indonesische Interim-Regering acht zij onmogelijk, omdat dit de onderhande lingen met de republiek zou in gevaar brengen, want dit zou worden gezien als eenzijdige wilsoplegging door Neder land in plaats van het door de Grondwet gevorderde overleg. Bovendien wil de Regering in dit sta dium concrete, dadelijk uitvoerbare voor stellen, die een totale regeling van het geschil beogen. Ook als de onderhande lingen niet slagen, zal men op de kortste termijn een Interim-Bewind moeten in- Daar zich van dag tot dag verras sende wijzigingen kunnen voordoen en beslissingen steeds op korte termyn moe ten worden genomen, zou het wel uiterst moeilijk zijn als de Regering reeds bij voorbaat gebonden waren aan een rege- waarbij ook in onderdelen tijdens de besprekingen geen modulaties zyn aan an te brengen. Nederland heeft zich niet verplicht vooraf goedkeuring van Amerika te vra- de plannen betreffende de In terim-Regering. Nu dr Van Mook tegen 1 November ontheffing van zyn functie heeft gevraagd, is het de wens van de Re gering om niet een Landvoogd te benoe- doch de opvolging zo te regelen dat duidelyk de komst van een nieuwe rechtsorde wordt aangekondigd. Wordt bemiddelingsvoorstel der neutralen door Wisiinski om zeep gebracht Russische blokkade van Berlijn werkt als een boomerang Slechts een frontwyziging van de tactiek der Sowjet-regering wordt te Parys nog beschouwd als de enige kans op regeling van het Berlynse geschil, dat hedenmiddag in de Veiligheidsraad ter sprake kwam. De stand van zaken was aldus, dat Bramuglia een onderhoud had met Wisjinski en naar aanleiding daarvan gingen ei reeds geruchten, dat de, door de zes neutrale leden van de Veiligheidsraad voorge stelde, resolutie voor de Russen onaanvaardbaar zou zyn- Deze bezwaren zouden speciaal gelden het feit, dat de valuta in Berlyn onder een vierledige controle moet komen, terwyl de Sowjet-Unie van oordeel is, dat deze kwestie maar door de militaire gouverneurs moet worden uitgemaakt. MARSHALL BEZOEKT ZIJN OUDE SLAGVELD. Minister Marshall -heeft het slagveld van Cantigny bezocht, waar hy in de eerste wereldoorlog gevochten heeft. Hy zag de kelder terug, waar hy heeft ge woond en het ijzeren bed, waarop hy heeft geslapen. Twee man verdronken van Zweeds schip In de buurt van de Lista-vuurtoren in de Oostzee is het Zweedse s.s. „Störö" in een zware storm geraakt. Het schip is zwaar beschadigd en is stuurloos. Twee man zyn overboord geslagen. Voorts wenst de Russische regering de blokkade niet op te heffen, zolang de valuta-aangelegenheid niet geregeld is dus weer hetzelfde spelletje als altyd, een soort van beurs voor De RüSsen Tffibben BöVëtrdlëK" bög steeds een stok achter de deur, omdat zij ïrs het plan der neutralen, nog altyd door hun veto om zeep kunnen brengen. Volgens Reuter, heeft de, door de Rus- in gesteunde, Duitse Volksraad een be roep gedaan op de bezettende mogend heden, de z.g.n. viermogendheden-bespre- kingen over de Berlijnse kwestie te her vatten. maar dan op basis van de over eenkomst van Moskou op 30 Augustus j.L De hoofdzaak is, dat, naar de mening de Russen, het Berlijnse vraagstuk niet kan worden opgelost, afgezonderd het probleem van Duitsland als geheel. Amerikaanse autoriteiten zyn in nopjes, dat de Russische blakkade de Sowjets niet het succes oplevert, wat zij er van verwacht hadden. Zy spreken var de Russische blokkade, als een boeme rang, want het herstel van West-Duits- land wordt er door bevorderd. Steenkool en staal, welke anders naar de Russische zone en Berlijn verscheept werden, den thans gebruikt om de industriële productie in de drie Westelijke zom versnellen, terwyl de Russische juist verzwakt wordt. De Sowjets kun nen daar hun tactiek slechts tegenover stellen, onrust te zaaien onder de arbei ders en stakingen aan te moedigen; vooral in het Ruhrgebied wordt eer intensieve communistische propaganda gevoerd. Ook in Berlijn wordt de hetze voort gezet. De politi euit d. Westelyke secto ren, die in de Sowjetsector woont, heeft Allemaal Pratvda'sin Tsjecho- sloivakije Naar Russisch voorbeeld, is de Tsjecho- slowaakse pers een staatsmonopolie ge worden. Alle reclame zal uit de normale bladen worden verwyderd en in één speciaal blad worden geconcentreerd. Concurrentie tussen de kranten is uit den boze. Klement Gottwald heeft gisteren een delegatie uit het congres van journa listen ontvangen. Hy zei o.a., dat verbor gen toespelingen als b.v. dat het land moest teruggaan tot vóór Mlinchen, of tot vöör Februari niet zullen worden ge duld, en dat ieder sensationeel karakter de pers moet worden ontnomen. DAT de fruitaanvoer te Margraten deze week 270.000 kg bedroeg, terwyl zy ook elders in Z. Limburg nog verrassend hoog en van goede kwaliteit is. DAT besprekingen worden gehouden over een doorlopende electrische spoor- lyn AmsterdamAntwerpenBrussel Luxemburg en men de netspanningen by de spoorwegen der Benelux-landen gelyk wil maken. DAT het Tweede Kamerlid Peters mi nister Lieftinck heeft gevraagd of er niet spoedig verzetsuitkeringen kunnen wor den gedaan. DAT het Tweede Kamerlid Stokvis de ministers Wyers en Schokking heeft ge vraagd, waarom de briefwisseling tussen raadsman en militair beschuldigde pleegt te worden belemmerd. DAT het Britse Militaire kerkhof te Brunssum in overeenstemming wordt ge bracht met de andere kerkhoven in Ne derland, België en Frankryk en er plan nen bestaan m aan de ingang een monu ment te bouwen. DAT voor het B. G. te R'dam 10 jaar geëist werd tegen de 46-j. vrachtrijder VV. B. uit Spykenisse. die naar de BBC luiste rende dorpsgenoten verried. DAT pastoor H. M. Brandehof uit Mon nikendam gisteren het nieuwe kerkschip voor doofstommen in de Amstel te Am sterdam opende. DAT gisteren te Goes, 65 j. oud. over leed de rykslandbouwconsulent ir C. J. Drogendijk. dir. van de Rykslandbouw- winterschool aldaar. DAT voor het B. G. te A'dam 15 jaar (m. a.) geëist werd tegen de A'damse politieman R. Kr Kuipers, die Joden en illegale werkers vervolgd heeft. (Uitspr. 6 November). DAT te Utrecht de Oud-Kath. Ver. v. Kinderbescherming Zaterdag het 40-jarig bestaan vierde. DAT Tilburg Zaterdag de bevrijding in 1944 herdacht. DAT in het Indisch Instituut te Am sterdam Zaterdag door prof. C. T. Bert- ling een expositie is geopend van kaarten en luchtfoto's van Nieuw-Guinea. DAT voor de Bijz. R. v. C. de proc.-fisc. tot een nader onderzoek concludeerde in de zaken tegen de landwachter J. Hilbol- ling uit Nieuwe Weendinge (Fr.) (vonnis B. G.: 10 j. m. aftr.) en de Ommense be waker J. D. Norder uit Nieuwe Pekela (vonnis B. G.: 12 j. m. aftr.). DAT de bekende strafpleiter en auteur mr Francois Pauwels Zaterdag in A'dam is gehuldigd t.g.v, zyn 60ste verjaardag. DAT gistermiddag op de Apollolaan te A'dam de fusillering aldaar van 29 land genoten door de Duitsers, die 4 j. gele den als represaille plaats had, herdacht werd. DAT te Westmaas (Z.H.) op 65-j. leef tijd overleed oud-burgemeester J. de Zeeuw van Heinenoord (Z.H.). DAT de A'damse manufacturenindustrie v. d. Waal en Co. 9 Nov. te Volendam een fabriek van corsetten en bustehouders opent, waar 150 meisjes werk vinden. DAT volgens het „Binnenhof" de heer H. Hermans, secr. van oud-premier Beel, als diens medewerker voor enige tyd naar Batavia gaat. DAT de in 1643 gebouwde, door de oor log beschadigde en weer gerestaureerde open-standaardmolen te Retranchement, de enige in Zeeuws Vlaanderen, Zaterdag fficieel weer in gebruik werd genomen. DAT volgens „De Waarheid" het EVC- bestuur in een telegram aan de Regering protesteerde tegen de afwyzing van on derhandelingen over een onmiddellyke duurtetoeslag van f2.50 per week „voor iedere werker". DAT het Ned. Episcopaat pater dr P. Heymeyer S.J. benoemde tot gemachtig de in alle zaken, die de pers betreffen en tot geestelyk adviseur van de R.-K. pers- organisaties. van de Russen bevel gekregen, haar woningen te ontruimen en de Oostelijke sector te verlaten. Voorts heeft kolonel Yelisarof, pl.v. commandant van Berlijn, aangekondigd, dat het Sowjet militair tribunaal een vervolging wegens oorlogs- ophttslTfg- zal irtStelten legen leidende leden van het Berlyns gemeentebestuur, in het byzonder worden beschuldigd, prof. Ernst Reuter, dr Otto Suhr er dr Ferdinand Friedensburg, resp. burge meester, raadsvoorzitter en wnd. burge meester. Deze actie staat in vebband met de vekiezingen. Sinds de laatste dagen zat bijna de ge hele Cowjet-sector van Berlijn zonder gas, omdat de steenkool van Opper- Silezië, die sedert de blokkade die van het Ruhrgebied heeft vervangen, de ovens onbruikbaar heeft gemaakt. KRIJGT DENEMARKEN SLEESWIJK? In de staat SLeeswyk-HolsteLn zyn gis teren gemeenteraadsverkiezingen gehou den door 12 politieke partyen. In Slees- wyk, het Noordelyke deel, droegen de verkiezingen tevens het karakter var een volksstemming voor al dan niet aan sluiten bij Denemarken. Volgens de eer ste tellingen hebben de sociaal-demo craten grote overwinningen behaald. Amerikaanse vloot wordt steeds sterker De Amerikaanse vloot zal worden uitge breid met zware vliegdekschepen, waar van grote lange-afstands-vliegtuigen kun nen opstijgen. Op het programma staan ook snelle, diepduikende onderzeeboten, verkennersvaartuigen, schepen voor df Poolstreek, doch geen slagschepen. DRIE KRUPPFABRIEKEN WORDEN NIET ONTMANTELD. Het Britse militaire bestuur in Duits land heeft de demontering van 3 Krupp- fabrieken uitgesteld. Franz Léhar 78 jaar oud overleden Op 78-j. leeftijd is gisteren in zyn wo ning te Bad Ischl overleden de operette componist Frans Léhar, een van de laatste romantici uit Wenen. R^ds verscheidene maanden leed maagzweer, een dubbele long ontsteking en een hartkwaal. Léhar werd op 4 April 1870 in Kornorn (Hon garije) geboren deerde hy reeds van zijn 12e jaar af muziek, van 1890 tot 1902 Oberleut- nant in het le- Keizer Franz Josef. Daarna wydde hy zich geheel aan de muziek en componeerde tal van operettes, o.a. „Der Graf von Luxemburg", „Zigeunerliebe", .Frasquita" en „Die lustige Witwe". Vol gens de behandelende geneesheer is Léhar kanker overleden. Noord Atlantisch Verbond wordt voorbereid Hedenochtend zyn te Parys de vyf mi sters van Buitenlandse Zaken der West- Europese landen byeen geweest ter voor bereiding van het Noord-Atlantisch Verbond. PROF. PICCARD MAAKT ALVAST EEN KLEINE DUIK. Prof. Piccard zou Zondag een kleine proefduik van 30 m. ondernemen met de Bathyscaaph. FRANZ LéHAR Benelux-perspectief Het memorandum, dat dezer dagen ge publiceerd werd door de drie minister! van Buitenlandse Zaken der Benelux- landen, inzake het economisch program op lange termijn, verdient alle aandacht. De verwezenlijking van de economische unie met België en Luxemburg is van ingrijpende betekenis voor ons land en reeds geruime tyd werd uitgezien naar publicatie van de richtlynen, waarlangs de drie kabinetten werken. Het memorandum is gezonden aan de secretaris-generaal van de organisatie voor Europese Economische samenwer king te Parijs en dus niet speciaal be doeld voor binnenlands gebruik. Er ont breekt, naar wij vermoeden, om deze reden dan ook nog een nldere toelichting van de zijde onzer Regering op dit me morandum, dat aan de Staten-Generaal is overgelegd. Overigens ontkennen wy niet. dat wy enigszins bevreesd zijn voor het gevaar van enige kunstmatigheid by h« „Masz- regeln" der Overheid ten aanzien van de nationale productie. Hier worden lijnen getrokken voor de toekomst, welke van grote betekenis voor de gezonde ontwik keling van het bedryfsleven zullen zijn. Het belangrykste nieuws uit het me morandum achten wy de mededeling, dat tegen 1952/53 een gemeenschappelijke betalingsbalans der Benelux-landen wordt voorbereid. Immers, hieruit kan geconcludeerd worden, dat tegen ge noemd tydstip de valuta onderling in wisselbaar zullen zyn en de Benelux- landen als een onderhandelingsparty op de buitenlandse markt zullen verschy- nen. Ook hier geldt het spreekwoord: Eendracht maakt macht. De drie landen zullen veel sterker positie tegenover het buitenland kunnen innemen, wanneer z® als een economische eenheid optreden. Het tydstip, waarop een gemeenschap pelijke betalingsbalans zal worden opge maakt, is niet willekeurig gekozen. Im mers 1952/53 is uiterlijk het laatste van de vier jaar Marshall-hulp en na het wegvallen der Amerikaanse dollars zul len de West-Europese landen op eigen wieken moeten drijven. Als men nu be denkt, dat het deficit op de Nederlandse betalingsbalans nog angstwekkend groot is, dan zal men beseffen, dat er nog heel wat werk en inspanning vereist zal zyn. Het memorandum somt de moeilykhe- den op. welke op de weg naar een eco nomische unie zyn gelegen. Wy noemen hier slechts de noodzaak voor België en Luxemburg om tot lagere productiekos ten te komen, voor Nederland om zyn productie te heroriënteren Met nadruk wordt gewezen op de noodzakelijkheid, dat de Benelux-landen in de gelegenheid worden gesteld, hun historische roeping blyven vervullen. Dat zy verwerkers zyn van geïmpor teerde ruwe grondstoffen en exporteurs in eindproducten. Het buitenland moet dan ook afzien van import-restricties, daar anders de producten der Benelux in onvoldoende mate op de internationale markten ge plaatst kunnen worden. (Voor vervolg zie Pag. 3) Vrede van Munster werd gisteren herdacht Duizenden Duitsers hebben gisteren het feit herdacht, dat 300 jaar geleden in Mun ster. het verdrag van Westfalen getekend werd. hetgeen een eind maakte aan de Dertigjarige Oorlog en aan onze Tachtig jarige oorlog. De viering ging onder het motto: Geef ons een definitief vredes verdrag. Een historisch-geklcd® ruiter vertrok naar Den Haag met een vre- desmanifest, dat op het Vredespaleis zal worden aangeboden. Onze landgenoot, dr W. Verkade, was, als vertegenwoordiger van de Bond van Europese Federalisten aanwezig. Mevrouw Roosevelt heeft verklaard, dat het moedig standhouden der Berlyns® vrouwen de bewondering van de wereld beeft verworven. WEERBERICHT Kouder Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vanavond voornamelyk in het Zuid- Oosten van het land nog enige regen. Overigens wisselende bewolking met en kele plaatselijke buien. Matige en lang® de kust tydelyk nog krachtige wind tus- n West en Noord-West. Kouder. ZON EN MAAN Dinsdag 26 October, Zon op 7.23, ondef 17.24. Maan op onder 15.39,1 Nov. MM,

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1