$Lknw geHadft (STmtrmtt Gematigd optimisme te Parijs voor bemiddeling Oost en West Nog drie slachtoffers van de „Nijmegen" overleden Wist U R 19 VRIJDAG 22 OCTOBER 1948 BUREAUX: Hogewoerd 103. Tel. dir. en redactie 20408; Adm. 22710 Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: ^-15 per kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week- ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No. 7643 DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stunhmstirli fc myn bert in te^fenspoct" AUTO TE WATER ONDER VOORHOUT: DRIE DODEN Zie pag. 3 Men houdt zich te Parijs aan een strohalm vast. Van gezaghebbende zijde werd vernomen, dat Amerika, Engeland en Frankrijk, de ontwerp-resolutie kleine neutrale mogendheden voor een regeling van de Berlijnse kwestie zouden hebben aanvaard. Moskou heeft geantwoord op het ontwerp, dat Wisjinski aan grote meester toezond. De politieke aandacht neemt nu weer in spanning toe, dat vanmiddag om drie uur het bemiddelingsvoorstel aan de Veiligheidsraad worden voorgelegd. Achter de wolken schijnt toch de zon, de politiemacht in de Sowjet-sector rr-i-c- - J. getai van hoopt, dat er alsnog gevonden wordt, waardoor aan de ii passé tussen Oost en West een einde zal komen. Er is Sprake van een Mexi caanse resolutie, waarin een beroep op de Ver. Naties wordt gedaan, om de be staande geschillen op vreedzame wijze bij te leggen. Hierin wordt verklaard, dat de V.N. het vredesdoel niet kan berei ken, zolang de jongste oorlog nog niel geheel geliquideerd is en tal van vredes verdragen nog niet gesloten of van kracht geworden zijn. De grote mogendheden moeten hun politiek vormen volgens de, 'tijdens de oorlog gegeven, verklaringen en het Atlantisch Handvest. Deze reso lutie werd door de sub-commissie van 11 landen, waaronder de „Grote Vijf", zon der stemming goedgekeurd. De grote vraag is nu, hoe Wisjinski daartegenover staat. Resumerende: de stemming op het hoofdkwartier der Ver. Naties is iets meer hoopvol, doch gereserveerd. Inmiddels was Lucius Clay op bezoek bij Truman en heeft laatstgenoemde order gegeven, dat nog een 65-tal transportvliegtuigen van het type C-54 bij de luchtbrug naar Berlijn worden in geschakeld Clay blijft manmoedig op de brug staan, en zal alle krachten inspan nen, dat geen incident wordt uitgelokt. Naar Ass. Press uit Berlijn meldt, wordt Zesduizend Franse stakers veroorzaken nieuwe chaos In gevecht met 200 man politie Nog steeds is de toestand in Frankrijk dreigend. Gisteren werden politie-verster- kingen gezonden naar de kolenmijnen in het Zuiden van het 7and, waar de stakers bij een botsing, soldaten en militaire po litie verdreven hadden. De strijd vond plaats in de myn van Grand Combe. Zes duizend stakers met hun vrouwen deden een aanval op ongeveer tweehon derd politie-agenten. Minstens twintig agenten werden ernstig gewond en onder, een hagel van stenen verliet'dé gèwa-~ pende macht de mijn. Ook in St. Etienne bleef het onrustig. Achtduizend politie mannen houden de veertien mijnen bezet, om deze tegen de 25.000 stakers te be schermen. Gisteren deden de arbeiders enkele vergeefse aanvallen op de bezette mijnen. Twee gendarmes, die op motor patrouilleerden, werden in vijf meter diepe sloot geworpen. Zij den ernstig gewond. Eén van de agenten, die bij de onlusten in St. Etienne werd gewond, is overleden. In Bethune be toogden 5000 mijnwerkers voor de gevan genis, waar zeven collega's in verband met de ongeregeldheden gevangen zaten. De socialisten hebben opnieuw roep gedaan op alle arbeiders or communistische intriges de voet dwars te De Tsjecholowaakse en Hongaarse vak bonden hebben grote bedragen a; Franse arbeiders geschonken. Uit munistische solidariteit Rotterdam wil tariefloon zonder plafond In de raadsver g ad er i rug van R'd-am heeft mr Baivmck (A.R.) met steun de overige fracties, uitgezonderd de munistische, een motie ingediend, ws de raad het zegt te betreuren, dat E W. er nog steeds niet in geslaagd zijn toestemming te verkrijgen voor voeren van een tarief loon zonder pla fond en er op aandringt nog verzoek tot de Regering te richten. Zoals bekend ziet R'dam in genoemde regeling een mogelijkheid zijn bouwvakarbeiders die elders zijn gaan werken, terug te krijgen. GEN. ROBERTSON CONFEREERT RIET BEVIN. Gen. Robertson, de Britse bevelhebber dn Duitsland, is per vliegtuig'in Londen aangekomen, waar hij door Bevin zal worden ontvangen. Morgen keert hij n Duitsland terug. GRIEKENLAND EN BIRMA BIJ MARSHALL George Marshall -heeft gisteren te 3 rijs geconfereerd met de ministers v de Buitenlandse Zaken van Griekenland en Birma, wier regeringen thans strijden tegen communistische opstandelingen. RECORDHITTE EN DROOGTE TE BATAVIA. Te Batavia is de recordhitte van 1864 overtroffen. Er heerst een abnormale droogte en in Bandoeng is het electrici- teitsverbruik tot de helft ingekrompen, daar de centrales watergebrek hebben. DE HANDEL TUSSEN NEDERLAND EN INDONESIË Het coördinatiecollege Nederland-Indo- tesië heeft de invoer van Nederland in Indonesië geraamd op f 250 miilioen ge durende de periode 1 October 19481 October 1949, waaronder f80 miilioen textiel, de uitvoer van Indonesië naar Nederland op f300 miilioen, o.a. 200.000 ton copra, 40.000 ton palmolie, 15.000 ton paim-pitten en 18,000 ton grondnoten. NEDERLANDS PROTEST BIJ COMMISSIE VAN DRIE. Nederland is voornemens, bij de Com missie van Drie een protest in te dienen tegen de voortdurende republikeinse infiltraties. De K.L. en het K.N.I.L. heb ben benoorden Krawang (West-Java) twee leden der beruchte bende van Pah Kilap gearresteerd. Bij Poerwokerto- (Midden-Java) zijn een desahoofd, zijn vrouw en een politieman door een bende Vermoord. sterkt. Zelfs wordt nieuwe recruten genoemd. Kotikof, de Russische commandant, heeft voor de te houden verkiezingen dusdanige „betreu renswaardige eisen" gesteld, dat die ver kiezingen vermoedelijk alleen in de Wes telijke sectoren gehouden zullen worden. Minister In 't Veld over de R'damse proefwoningen Eerste proef op grote schaal ter wereld. Gistermorgen werd bij het complex proefwoningen van de Centrale Organi satie Toegepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek aan de Fazantstraat in R'dam- Zuid een gedenkplaat onthuld, die T.N.O. ter gelegenheid van het beëindigen van de bouwperiode aan Rotterdam aanbood. Minister mr dr J. In 't Veld, die de plech tigheid bijwoonde, zeide dat deze proef de eerste is op grote schaal ter wereld. Het blok proefwoningen bestaat uit 16 percelen van 3 woningen, waarvan bijna iedere vloer, iedere muur en elk dakvlak een andere samenstelling en constructie heeft. In het algemeen wil men hier de vraagstukken van de gezondheidstech niek nagaan. Minister In 't Veld schatte het woningtekort tussen de 200.000 en 300.000 woningen, hetgeen een bouw- opgave van 60.000 woningen jaarlijks ge durende 15 of 20 jaar betekent. ZONDAG UNO-DAG. Clement Attlee, de Britse min'ister-pre- sident zal Zondag een radio-rede houden het drie-jarig bestaan van de Ver. Hedenmiddag kwam compromis-voorstel over Berlijn in de Veiligheidsraad Straalvliegtuigen voor West-Europese Unie In Engeland wordt een uitgebreid trai ningsschema ontworpen voor de oplei ding van piloten voor de luohtmaoht straalvliegtuigen, bestemd voor de West- Europese Unie. Een en ander komt onder leiding te staan van het hoofd der lucht macht van de vijf mogendheden, sit James Robb. Franse piloten volgen cur sussen in Engelse plaatsen, terwijl Ne derlandse en Belgische pilo-ten van straal vliegtuigen reeds voor de opleiding ir eigen land zorgen. Thans worden ook weer honderden sinds d-e oorlog gebruikte vliegtuigen in dienst genomen en herbewapend. u het vuren in Palestina worden Zal Dr Ralph Bunohe, wnd. bemiddelaar voor Palestina, heeft aan de regeringen van Egypte en Israël opgedragen het vuren in de Negeb-woestijn, hedenmid dag om twee u-ur te staken. Van Franse zijde wordt gesuggereerd, dat de poli tieke commissie der V.N. de behandeling der Palestijnse kwestie niet eerder zal hervatten, dan na de Amerikaanse kiezingen. Terwijl, volgens een later telegram, de regering van de staat Israël vanmiddag haar troepen in de Negeb bevel gaf het vuren te staken, zouden naar van Joodse zijde wordt gemeld, de Egyptische strijd krachten toch nog weer e val" begonnen zijn. Republiek wil over plan- Cochran wel praten De republiek heeft het plan van de heer Cochran, Amerikaans lid der Commissie Drie, aanvaard als basis voor onder handelingen. Zeepost naar Oost en West Met het op 30 Oct. naar Indonesië i trekkende m.s. „Taraikan" kan zeepost worden meegegeven -mits deze uiterlijk 26 Oct. gepost wordt. Ook met het m.s. „Bonaire" en het m.s. „Helena", die op 27 Oct. resp. naar Curagao en de Ned. Anti-Men vertrekken, kan zeepost worden meegegeven, mits deze resp. 24 e Oct. ter post bezorgd is. Onder de gemeente Voorhout reed gisteravond een vrachtauto te water, by welk ongeval drie Noordwykerhouters om het leven kwamen. Vanochtend werd de wagen gelicht (Foto N. v. d. Horst) In de greep \e organisatie Hans Albin Rauter reddeloos slacht offer Van eigen redeloosheid Procureur-fiscaal concludeert tot verwerping van het beroep (Van een onzer verslaggevers.) Onder grote stilte heeft de p.f. by de Byz. Raad van Cassatie te Den Haag, mr A. M- baron van Tuyll van Serooskerken, vanochtend geconcludeerd tot verwerping van het door Rauter ingestelde cassatieberoep tegen het over hem uitgesproken doodvonnis. Op 15 December om half tien 's morgens volgt het arrest. Voor de p.-f. aan zijn conclusie begon, stelde raadsheer- prof. mr dr J. H. W. Verzijl Rauter de vraag, waarom hij niet tegen Seyss Inquart gezegd had, zelf représaille-tooetes op te leggen, als hij, Rauter, daar zo tegen was. Het was prof. Verzijl een raadsel, dat Rauter c.s. wel aat waren geweest Keitel te bedot ten als het om traineren -van uitvoerings maatregelen ging en niet Seyss Inquart. ,Die overigens in Neurenberg alle schuld op U schoof", aldus prof. Verzijl. Rauter antwoordde door Himmler bewerk-t te zijn, de bevelen tóch uit te voeren. ,Ik stel U deze vragen om U te be wijzen, dat Uw verweerschrift -goed doorgelezen", aldus prof. Verzijl. De p.-f. hield zich daarop ook bezig met het door Rauter ingediende weerschrift. Rauter stelt, dat hij de rechtsmacht van de Nederlandse rechter het al-gemeen betwist. Individuen kunnen alleenwegens spionnage e. d. worden vervolgd, zo stelt Rauter. Andere berechtingen steunen niet op verdragen i volkenrechtelijke gronden. Req. miskent echter de feiten, a-ls hij de Nederlandse Regering van het schen den der capitulatie-overeenkomst be schuldigt. Duitsland nam maatregelen, die uitsluitend de nazificatie van Neder land bedoelden. Dit zijn de eerste schen dingen van het Volkenrecht, die met de NEDERLANDS MILITAIR BIJ TJILATJAE VERMOORD. Uit het Tjilatjapse wordt gemeld, dat op weg naar de onderneming Karang Tengah een Nederlandse vrachtauto door terroristen met handgranaten onklaar is gemaakt, waarna de bestuurder, een Ne derlands soldaat uit Sidaredja, is ver moord. (Ter geruststelling van de lezers wijzen wij er op, dat de familie steeds tijdig wordt ingelicht. Red.) belediging van het Vorstenhuis en plunderen, de verzetsbeweging in leven riepen. Onderdrukking bracht het Niet de Nederlandse Regering, maar de Duitsers riepen de verzetsbeweging in het leven. Het is de vraag of men de Nederlandse Regering niet kan verwijten het verzet niet eerder gesteund te heb- (Voor vervolg zie Pag. 3) Weer bonnen voor werkkleding De bonnen voor werkkleding H8 L8 zijn tot nader order geldig voor kopen van werkkleding. Op de bonnen H 8 is te koop: een overall of een werk pak van drill, keper of satijn-, een lange stofjas, een lange witte jas, een labora- toriumjas of een mouwscbort. Op de bon nen L8: een werkbroek of werkjasje keper, drill, satijn, beaverteen, Engels leer, Manchester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofja De bonnen H 9 t/m H12 en L 9 t/m L zijn nog niet geldig. De bonnen Hl t/m H7 en LI t/m L en de rantsoen-bonnen- FC en FD blijve voorlopig geldig. „WATERMAN" 10 NOV. TE R'DAM. Het troepentransportschip „Waterman" vertrok Maandag van Singapore met 300 Chinezen voor de K.P.M. aan boord. Het schip wordt 10 Nov. te R'dam wacht. POSTPAKKETTEN EN POSTWISSELS NAAR 'T BUITENLAND Mot ingang van 1 Nov. is het wederom mogelijk naar Groot Bnitta-nnië en Noord Ierland postpakketten met aangegeven waarde te verzenden. Het maximu vastgesteld op f 1000. Tevens is mli datum het toegelaten bedrag vooi Nederland te verzenden postwissels Canada verhoogd van Can. dollars 9.30 tot 37.50. Brandschade op Valkenburg minder dan verwacht werd Gewonden maken het goed. Werd de schade, veroorzaakt door de brand op -het vliegveld Valkenburg, vankelijk rond een miilioen gulden ge- sohat, na afloop van de blussohingswerk- zaamheden bleek deze, hoewel zij in d« tonnen loopt, gelukkig minder te zijn dan eerst dacht. De eerste berichten spraken nl. van het verloren gaan vele niet te vervangen meteorologische iten. Men heeft die echter vrij wel alle kunnen redden. De drie gewonden, die ernstige brand wonden hadden opgelopen, terwijl hunner door shock te lijden heeft, maken het thans goed. Weer twee doodstraffen voor leden Henneicke-colonne Het B.G. te Amsterdam veroordeelde vdhmorgen opnieuw twee leden van colonne-Henneicke conform de eis dood: de 31-j. boekhouder B. B. Vlugt de 42-j. tabaksbewerker Chr. Bout. Zij mogen in cassatie gaan. OUD-MINISTER DE BOOY OPVOLGER VAN GENERAAL HUENDER. Het Haagsch Dgbl. meldde gisteren, dat de heer J. M. de Booy, oud-minister van Marine, generaal Huender zou opvolgen als hoofd der mil. missie te Berlijn. Dit bericht werd ons heden ^bevestigd. Ontstemming in Denemarken over weigering Cor de Groot Het optreden van Cor de Groot voor de radio in Kopenhagen heeft inderdaad niet plaats gevonden. De radio-omroep ;mt -hiermede echter geen genoegen doet alle mogelijke moeite de zaak alsnog bevredigend op te lossen. De Deense bladen zijn ook niet erg te spre ken over het geval. Het Ned. dep. van Soc. Zaken heeft thans -mede de 'kwestie in onderzoek genomen Op 1 Nov. geeft Cor de Groot nu een concert voor de Deense noodlijdende kunstenaars, waar tegen vanzelfsprekend geen bezwaar be- VEREENVOUDIGING BELASTING WETGEVING Benoemd tot lid vary de commissie, aan welke ds opgedragen te onderzoeken, welke vereenvoudigingen op korte ter mijn zowel in de belastingwetgeving zelf als in de uitvoering daarvan behoren te worden tot stand gebracht, de heer- H. J. Hofstra, te Wassenaar, Tweede Kamerlid voor de P.v.d.A. Vrouwenactie beschuldigt de heer Neher Naar aanleiding van de verklaring van de gedelegeerde van het opperbestuur, Neher, dat de Gemeenschappelijke Actie van Nederlandse Vrouwen een uitspraak van hem niet juist zou hebben weer gegeven, deelt deze vereniging mede, dat de heer Neher op de pertinente xfaag van mevrouw 't Rood: Dus als de repu bliek de gevangenen niet direct uit levert, dan gaan wij ze niet bevrijden, dan zullen wij ze opofferen", verklaard heeft: „Juist, zo is het". In een open brief vraagt de vereniging, of de heer Neher het niet laf en onwaardig van zichzelf vindt, dat hij dit thans 'niet wil erken- MEVROUW ROOSEVELT NAAR DUITSLAND. Mevrouw Eleanor Roosevelt zal Zater dag naar Stuttgart gaan, waar zij de Duitse vrouwen zal toespreken. W. H. Philippo thans enige overlevende van de ramp In de loop van gisteren zijn nog drie slachtoffers van de Constellation „Nijmegen" aan hun verwondingen bezweken, zodat hiermede het aantal doden tot 39 is ge stegen. Het zyn de steward H. J. van Overbeek uit Amsterdam, de werktuigkun dige J. Y. Beukenkamp en mevrouw Mathilde Rohrs uit U.S-A. De enige over levende is thans de heer W. G. Philippo uit Sassenheim, wiens toestand ernstig 13, maar voor wie men, aldus meldt men uit het ziekenhuis bij Prestwick, de hoop nog niet heeft opgegeven. herdenkingsrede gehouden. Met een minuut stilte werden de slachtoffers her dacht. Kwam de Nijmegen nog Omtrent de toedracht van de ramp meldt Ass. Press nog de volgende bijzon derheid: De „Nijmegen", die gisterochtend vroeg bij Prestwick verongelukt is, trachtte -blijkbaar enige ogenblikken voor het neerstorten met behulp van de radar installatie te landen op het vliegveld, daar het zicht door de mist zeer slecht De radar-installatie van deze lucht haven is dezelfde, waarvan de geallieerde vliegtuigen voor de luchtbrug gebruik maken. Een luchtvaartautoriteit, die op het vliegveld gestationneerd ;i^£ $éeldé médé 'dat'de *„ï4ijmégèn"~bp hét mordent' de ramp niet onder radar-contróle stond. Hij zeidè ook' dat een radar-ope rateur het toestel door de mist de weg gewezen had, totdat de piloot het vlieg veld in zicht kreeg. De „Nijmegen" daalde daarop tot 30 meter boven het veld, waarna de piloot besloot niet te landen en wegcirkelde om een nieuwe landingspoging op de tweede startbaan te ondernemen. Het toestel verdween in de mist en toen ving men een radio-tele grafische boodschap van Parmentier, dat hij iets geraakt had. Andere waarnemers zeggen, dat de „Nijmegen", na de hoogspanningskabel 132.000 volt geraakt te hebben, nog 3 kilometer is doorgevlogen in de rich- /an Tarbalton en op 7.5 km van het vliegveld is neergestort. De inwoners van Tarbolton waren wakker geworden door de motoren van een laagvliegend toestel zij hadden gezien hoe de vlammen er uitsloegen. verkoolde overblijfselen van het vliegtuig liggen over een afstand van ongeveer 300 meter in een klein dal ver- Deelneming van Prins Bernhard en anderen. Gistermiddag zond Prins Bernhard aan dr Plesman het volgende telegram: „Ik betuig U mijn diep medeleven met t zo treurig ongeluk." Ook hebben vele buitenlandse lucht vaartmaatschappijen, o.m. uit Zweden, Frankrijk, Zuid-Afrika en Engeland in telegrammen aan de directie van de K.L.M. hun leedwezen betuigd met het ongeluk van de „Nijmegen." Minister Schokking is gisteren per soonlijk naar Schiphol gegaan om de K.L.M.-autoriteiten zijn deelneming te betuigen. By de directie kwamen vele bewijzen van deelneming binnen, o.a. van de Amerikaanse ambassdeur, dr Herman Baruch, de ministers van Schaik, Sas- 1 en Götzen, van de heer D. W. F. Bakker, dir.-gen. van de Rijksluchtvaart dienst en generaal-majoor C. Giebel, chef Luchtmachtstaf en kolonel I. A. Aler, commandant Legerluchtmacht, alsmede generaal Kruis. In gebouw „de Vereniging", te Nij: gen, heeft burgemeester Ch. Hustinx de grond' Een andere lezing van het gebeurde, volgens een official van het Britse minis terie van Luchtvaart, is dat de „Nijme gen" wilde landen volgens het G.C.A\ (Ground controlled approach) systeem wegens de mist. Hij verklaarde ook dat de Constellation in eerste instantie onge veer 100 voet van de landingsbaan ai grond kwam, daar startte en een r circuit-.Jïegon. Hettoestel was daardoor nietfcneer onder contróle van de grond- staf, toen het ongeluk geschiedde. Lord Pakériham, de Britse minister voor burgerluchtvaart zal beslissen, of ei een openbaar onderzoek zal worden ge houden, nadat hij een volledig rapport heeft ontvangen. Kostbare vondsten bü het wrak. Bij de wrakstukken van de „Nijme gen" heeft de politie een busje gevonden met daarin diamanten, ter waarde ongeveer 10.000 a 15.000. De edelstenen waren onbeschadigd. Ook zijn er Zwit serse horloges aangetroffen, behorende tot een zending, welke van Zwitserland geregeld per K.L.M. naar de Ver. Staten vervoetd worden. Aan wie de diamanten toebehoren, kon nog niet worden vastge steld, aangezien de vrachtpapieren loren zijn gegaan. Later is gebleken, dat de partij dia manten normaal was ingeklaard. Men- had niet de indruk hier met een smok- 'kêlaffaire te doen te hebben. J. Y. Beukenkamp f De boordwerktuigkundige J. J. Beu kenkamp van de „Nijmegen" werd gebo ren te Amsterdam op 25 Maart 1908. Hij was in dienst van de K.L.M. van 6 Mei 1935 af. Hij is gehuwd, doch heeft geen kinderen. Beukenkamp woonde in Am sterdam. Zijn vorige betrekking vliegtuigmaker op het vliegkamp De Kooy. p*z$£m De laatste landingsbaanHer en der liggen de resten van de ongeluk kige .Nijmegen", aan de ondergang waarvan nu reeds 39 levens ten offer vielen. Dertig jaren DAT waarschijnlijk door kortsluiting gisteren de grote boerderij van R. Land- an te Abbega (Fr.) geheel afbrandde. DAT de heer J. Halma te Bolsward de eerste beverfokkerij van Friesland opende. DAT Hr. Ms. vliegkampschip „Karei Doorman" morgenochtend half 8 op de boeien voor de Maaskade te Rotterdam afmeert. DAT mr M. Smeding 1 Nov. zijn 25-j. jubileum als gemeentesecretaris van Rot terdam viert. DAT het B. G. te A'dam gisteren de zaak begon tegen de 53-j. Duitse jood Berthold Joseph en zijn 25-j. zoon Bern hard, die Ned. Joden en Jodenhelpers aan de S.D. verrieden, en zij 28 Oct. en 4 Nov. eer voorkomen. DAT de heren R. Deodatus te Roden 1 C. Kluiving te Eext, die van de op richting af bestuurslid zijn van het 25 j. bestaande Drents Varkensstamboek, de Picardtpenning van het Drentse Genoot schap ontvingen. DAT de Krijgsraad te Assen de dienst weigeraars E. v. d. B, uit Heerenveen en J. D. uit Odoorn, welke laatste bovendien munitie voor de Duitsers had geladen, veroordeelde tot 3 j. m. aftr., ontslag en ontzetting. (Eis 2 j, en 3 mnd. m. aftr.). DAT door het vastlopen en uiteensprin- gen van een zaagmachine de 70-j. tim merman J. Elders-te Gees (Dr.) werd -DAT volgens A. P. 500 Weense kinderen gisteren per speciale Roode Kruistrein voor een vacantie van 3 mnd. naar Ne derland kwamen. DAT de 20-j. belastingcommies W. F. Dan) uit Roosendaal bij autoeontröle van de treeplank van een auto viel, onder een 12 tons trailer terecht kwam en gedood werd. DAT het B. G. te Assen de thans vi vluchtige landwachter E. Brinkman gens tal van mishandelingen en arr tie conform de eis tot levenslang vei deelde. DAT de St. Crt. van gisteren o.m. bevat een prijzenbeschikking amateurtabak 1943 en een tweede wijziging v. d. prijzenbe schikking textielhandel 1948. DAT de heer W. van Essen, hoofdcom mies ten dep. v. Binnenl. Zaken benoemd werd tot gemeentesecretaris van Aalten. DAT Prins Bernhard 10 Nov. de opening van het Centr. Inst voor Opl. van Sportleiders te Overveen bijwoont. DAT de Kamers v. Kooph. en Fabrie ken in N.-Holland Ged. Staten aldaar ver zochten om de aangekondigde tariefsver hoging voor bedrijfswater niet te doen doorgaan. DAT op zijn verzoek eervol ontslag werd verleend aan de Ned. vice-consul te Harwich, H. J. Cann en zijn functie wordt waargenomen door R. Davis. DAT kolonel H. A. M. Latour de dienst verlaat en 29 Oct. het commando Depót Cavalerie overgeeft aan lt.-kol. J. J. Ceuvel. DAT Zaterdag met de „Nieuw Amster dam" 23 directeuren van Franse reis- bureaux te R'dam arriveren voor een bezoek van vier dagen aan ons land. DAT voor het B. G. te Utrecht 12 j. m. aftr. geëist werd tegen de NSB-directeur van het Gew. Arbeidsbureau te Haarlem en Utrecht, F. F. Kuijk uit Utrecht. (Uit spraak 4 Nov.). DAT van de 550 ballonnetjes, welke 31 Aug. tegelijk met de ballon van de heer Boesman van het A'damse Museumplein opstegen, die van de 8-j. Nelly Manholt in Wolffenbüttel, 345 km van A'dam, daalde en de eigenares een 1ste prys be- DAT de besprekingen te Rome ter wer ving van Italiaanse arbeiders voor onze mijnen succes hadden. DAT directeur J. C. Winterink van de Wereldbibliotheek te A'dam 8 Nov. 40 j. geleden als jongste bediende daar in dienst trad en 13 Nov. recipieert. DAT het Paryse gemeentebestuur een groep Twentse burgemeesters uitnodigde een driedaags bezoek. De heer W. G. Philippo uit Sassen heim, die momenteel de enige over levende van de „Nymegen"-ramp is en wie de doktoren een redelijke mogelijkheid voor herstel toekennen. Frans vliegtuig vermist met 17 man Een Franse B 29-bommemverper, die gistermorgen uit Rabat (Noord-Afrika) met 17 inzittenden naar Marseille ver trokken is, wordt thans reeds 36 uur vermist. Vliegtuigen en schepen zoeken de Middellandse Zee naai machine. Koningin Elizabeth eredoctor van Cambridge Koningin Elizabeth van Engeland heeft gisteren het ere-doctoraat ontvangen van de universiteit te Cambridge. Zij werd daarmee de eerste vrouw, die erkend wordt, als „lid" van deze eeuwenoude linstelling. de heer J. Schouten dertig lid der Tweede Kamer. Toen hij op 12 Augustus van dit jaar 65 jaar ♦werd, had de heer De Wilde de vriendelijkheid, in ons blad de grote betekenis van de ju bilaris van thans te tekenen 'en de heer Tilanus aarzelde niet, ook door bemidde ling van ons blad, hem zijn oprechte ge lukwensen te doen toekomen. Moeten wij er dan vandaag het zwijgen toe doen? Indien we dat zouden doen, zouden we stellig in de geest van de ju bilaris handelen. Het is een bekend feit, dat hij voor verjaardagen en jubilea, vooral ln eigen leven, nu eenmaal weinig oog heeft. Maar wij willen hem vandaag eens ongehoorzaam zijn en ook onzer zijds uiting geven aan de gevoelens van opréchte dankbaarheid, die ons i bezielen, dankbaarheid |naast.zoveel ook om het- God in hem aan ons land en .volk heeft ge schonken. Met opzet for muleren wij het op deze wijze. Dat de heer Schou- - - ten uitzonderlijke ver- J. SCHOUTEN diensten heeft voor de A.R. Partij, is bekend. Maar dat hij daarin en daarbij uitzonderlijke verdiensten heeft voor heel ons land en heel ons volk, is, wat velen wel eens uit het oog dreigen te verliezen. Toch zijn die verdiensten er onmisken baar. En dit mag in het bijzonder bij dit parlementaire jubileum wel eens worden gezegd. Wij denken nu aan hetgeen de laatste jaren in het parlement te zien is gegeven aan strijd rondom de befaamde Indische kwestie. De heer Schouten heeft daarbij gelukkig niet als enige de stem der oppositie doen horen. Heeft het iets gebaat? Het moest vaak schij- De Regering ging voort op de weg, die zij meende te moeten gaan, een weg die door de mist scheen te lopen. Wij achten het een van de zwakke zijden het regeringsbeleid, dat het aan de krachtigste vertogen van de oppositie nauwelijks of geen aandacht heeft ge schonken. Dat moet tenslotte de democra tie ondermijnen en de dictatuur van de meerderheid te bevorderen. Is dan de heer Schouten en zijn dan de anderen, die soortgelijke bezwaren opper den als hij, geweest als roependen, wier stem verklinkt in de woestijn? Wij willen niet aannemen. Meer dan dat, het is want afgezien van het feit, dat over dit alles het oordeel blijft aan de geschiedenis, w^j, dat de gang van zaken op ve lerlei gebied nog aanzienlijk heillozer zou zijn geweest, wanneer de heer Schouten anderen niet steeds weer en zonder ophouden hun waarschuwende stem had den doen horen. Wie nauwlettend heeft toegezien deze laatste jaren, kan dat be- een van de redenen, heer Schouten de betekenis ver uitreikt buiten eigen partij en eigen kring. Wat hij voor deze geweest is. dat heeft de heer De Wilde bevoegd als weinigen blad gezegd op 12 Augustus van dit jaar. Maar vandaag is het voor de heer Schouten een parlementair jubileum, jubileum, dat een plaats moet vinden in het openbaar staatkundig le ven. Doch dan is het ook niet meer dan plicht, dat wij aan bovenstaand punt aan dacht schonken, juist omdat het in deze dagen, die gemakkelijk tot moedeloos heid leiden, zo licht over het hoofd wordt gezien. Moge God de heer Schouten nog lang sparen, ja natuurlijk ook voor eigen par kring, maar daarin en daarbij voor ns land en heel ons volk. Heu6 niet te veel! De Krijgsraad te Assen veroordeelde da l-ji res.-2de-luit. H. J. H., uit Arnhem, le een colonne motorrijders met een snelheid van 80 tot 85 km door Assen had gejaagd, waarbij één hunner uit de bocht vloog en gedood werd, tot 3 weken hechtenis voorwaardelijk met 3-j. proef- 'jd, een boete van f 100, subs, 50 d. hech* nis en intrekking rijbewijs voor 1 jaar. De eis bedroeg 3 weken gevangenis straf. WEERBERICHT Tijdelijk enige regen De Bilt verwacht tot morgenavond! Zwaar bewolkt met tijdelijk eniga regen. Matige tot krachtige en langs da Waddenkust harde Westelijke wind. Morgen overdag minder zacht. ZON EN MAAN. Zaterdag 23 Oct.: Zon op 7.16, ondaf 17.30. Maan op 20.18, onder 13.42. 26iödk

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1