jHetture £riJtsr(jr CTourant K.LM.-Constellation „NIJMEGEN" vannacht verongelukt DE BONNENLIJST OP PAGINA 5 Parmentier en Veenendaal onder de zes en dertig slachtoffers Bemiddelingsresolutie in Berlijns geschil Wist U DRIE GEWONDEN BIJ HEVIGE BRAND OP VALKENBURG Schade bedraagt één millioen gulden DONDERDAG 21 OCTOBER 1948 BUREAUX: Hogewoerd 103. Tel- dir. en redactie 20408; Adm. 22710 Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week- ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No. 7642 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stonhwsttrh te ofjcMrwtt ntyn bert in legfjerwpoet" Even na één uur hedennacht is bij het Schotse vliegveld Prestivick de K.L.M. Constellation „Nijmegen', van Amsterdam op weg naar New York, verongelukt. Het vliegtuig raakte bij een landing in de mist een hoogspanningsleiding aan het einde van de landingsbaan en vloog in brand. Er zijn 35 doden, waaronder 28 passagiers. Slechts vijf personen, die zich in de „Nijmegen" bevonden, hebben het leven er afgebracht. Van de bemanning waren dit: de boordwerktuigkundige J. J. Beukenkamp uit Amstelveen, de steward P. J. Overbeek uit Amsterdam en de stewardess, mej. Elsie A. M. Fey, eveneens uit Amsterdam. Beukenkamp en Overbeek zijn beiden echter zivaar gewond. Het beste kwam mej. Fey er af. Haar verwondingen schijnen minder ernstig te zijn. De overige zes leden van de bemanning kwamen, met gezagvoerder K. D. Parmentier, om het leven. Tot de doden behoort ook de K.L.M.-directeur. H. Veenendaal. Van de passagiers zijn twee personen aan de dood ontsnapt. Dit zijn de heer W. H. Philippo uit Sassenheim en mevr. Katharina Rohrs, een Amerikaanse, die per K.L.M. terugkeerde naar haar 'vaderland. Voor zover thans bekend, zijn ook deze twee ernstig gewond. A. Philippo ging voor zaken naar Amerika Ramp in Schotland dompelt Nederland in rouw Hoe het ongeluk gebeurde. Op de normale tijd vertrok gisteravond om half tien de PH-TEN van Schiphol naar Amerika. Aan het stuur de Mel- bournevlieger Parmentier. Het was op de dag af veertien jaar geleden, dat hij zijn befaamde vlucht met de „Uiver" begon, die hem en de K.L.M. grote roem bracht. Het was gisterenavond uitstekend weer, maar in de nabijheid van Prestwick werd het mistig, zodat Parmentier op de instrumenten moest binnenvliegen. Bij deze landing is de machine in aan raking gekomen met een hoogspannings kabel. De gezagvoerder meldde toen: „Ik ben ergens tegen aangevlogen en sta in brand. Ik tracht te stijgen." Het vliegtuig cirkelde enkele malen over het dorp Tarbolton. De enkele men sen, die, op dat uur van de nacht de machine zagen, constateerden lichtschijn sel om de „Nijmegen". Anderhalve kilo meter van het dorp, op het veld van de landbouwer Neil, sloeg de machine tegen de grond. De „Nijmegen" schoot door heg, gleed over de weg, die naar boerderij leidt, ging dwars door de, de andere zijde van de weg gelegen heg en kwam tot stilstand in het land. Daar de telefoonlijn van de boerderij naar het dorp tijdens de val ver werd, was de landbouwer Neill genood zaakt naar Tarbolton te lopen, om hulp te halen. De ravage was verschrikkelijk. Een van de motoren lag op honderd meter afstand van het rokende wrak, c levenden lagen kermend op de grond spreid en uit de verwrongen hoop metaal die de machine geworden was, klonken de kreten van stervenden. De wielen van het toestel vond men tot op twee hon derd meter afstand terug. Direct na het bekSnd worden van de ramp snelde hulp toe. De hospitalen ir de buurt werden gewaarschuwd om zich gereed te houden voor het opnemen gewonden. H. Veenendaal ontsnapte in 1939 aan de dood Hendrik Veenendaal werd op 26 Jul 5899 te Maarn bij Utrecht geboren. Op 7 Februari 1921 trad hij bij de K1.M. in dienst als monteur, in welke functie hij beurtelings op de vliegvelden Schiphol en Waalhaven werkzaam was. In 1930 werd 'hem de opdracht gegeven, om in de Ver. Staten de nieuwe „Wasp"-motor te bestuderen en sindsdien maakte hij geregeld reizen naar de Nieuwe Wereld, belast met het overnemen jvan vlieg tuigen en motoren van Amerikaanse fabrieken voor de K.LJVL De heer Veenendaal, die inmiddels in 8931 tot hoofdwerkmeester was bevor- Vier van de zes overlevenden zijn het hospitaal Ballochmyle op vijf mijl van Tarbolton gebracht. Zij hadden zware brandwonden. De telegrafist Bleuze is daar overleden. In het Kilmarnockziekenhuis zijn op genomen de stewardess Elsje Fey en mevrouw Rohrs uit New Jersey. Ook zij hadden ernstige brandwonden. Uiteraard verwekte het bericht van de ramp op Schiphol grote neerslachtigheid. Tal van K.L.M.-officials spoedden zich naar het vliegveld, om te assisteren bij de werkzaamheden, die een dergelijke gebeurtenis meebrengen. De dood van een der beste vliegers der K.L.M. werd zeer betreurd. De vertegenwoordiger van de K.L.M. op Prestwick meldt nog, dat alle passa giers reisden met bestemming New York. Onder de omgekomenen bevindt zich ook de heer A. F. Mclnnerny van de Lockheed Aircraft Corp. de fabriek, die de Nijmegen bouwde. Commissie van onderzoek vertrokken. Direct na het bekend worden van d< ramp is een vliegtuig van Schiphol ver trokken met een commissie van onde-- zoek aan boord, bestaande uit ir C. A Falkenhagen van de Rijksluchtvaart dienst, de heer H. Fuchs, generaal- operationsmanager en dr K. M. Slotboom, hoofd medische dienst K.L.M. Verschrikkelijke ravage. Bij het aanbreken van de dag een verschrikkelijke ravage zichtbaar. Wijd en zijd lagen de verbrande wrak stukken verspreid. Mannen van het red dingswerk troffen in de staart van d< bekende bollen- H. VEENENDAAL. -f- 'derd, maakte deze reizen meermalen in gezelsdhap van de heer P. Guillonard, hoofd technisch bedrijf der K.LM. In 3939 zouden de heren Guillonard Veenendaal beiden in de Ver. Staten proefvlucht van een Sikorskytoestel r maken. Er was echter slechts één plaats open en alleen de heer Guillonard kon meevliegen. Het vliegtuig verongelukte en de technische bedrijven der K.L.M. verloren in de heer Guillonard een Ikundig, vooruitstrevend en sympathiek Jeider. Medio 1939 werd de heer Veenendaal •Is zijn opvolger benoemd. In April werd hij benoemd tot directeur. Na de oorlog heeft hij op voort>eeldige en e gieke wijze het K.LM.-technisch bedrijf uit de grond gestampt en dusdanig geor ganiseerd, dat de snelle uitbreiding on der zeer moeilijke omstandigheden kon worden opgevangen. „Nijmegen", de 5 personen aan, die hoe wel gewond, in leven waren. Zij hadden brandwonden opgelopen. De toestand van mevrouw Rohrs, uit de V.S., we toen zeer ernstig te noemen. Nader wordt gemeld, dat ook de stewardesse, mej. Elsje Fey is over- Gen.-majoor G. J. Sas t Tot de slachtoffers behoort ook gen.- majoor G. J. Sas, onze Nederlandse mili taire attaché dn Washington. Hij had be sprekingen in ons land gevoerd dit voorjaar in Indië, om daar inlich tingen in te winnen. a In generaal Sas verliest Nederland belangrijk lid van de diplomatieke dienst toegewijd vaderlander. /as in 1939 (militair attaché in Berlijn en waarschuwde de regering tijdigmaar vergeefs voor de op han den zijnde gebeurtenissen. Na de Duitse inval werd hij tegen Duitse diplomaten Nederland uitgewisseld. Over Zwit serland trok hij naar Canada, waar hij de recrutering van de Nederlandse troe- ïn in handen had. Sinds vorig jaar was hij militair atta- in Washington. Rozet Hertzberger f Een van de verongelukte passagiers an de „Nijmegen" is mevrouw Pinto, uit Amsterdam, beter bekend als Rozet Hertzberger, die bekendheid heeft worven als radio-speekster, zowel ir land, als daarbuiten. Zij reisde, vergezeld van haar echtgenoot, die eveneens, zoals gemeld, tot de slachtoffers behoort, naar New York. Edgar Fuld. De omgekomen heer Edgar Fuld was een bekend bankie# die o.m. tot de op richters van de K.L.M. behoorde. Hij was 2e penningmeester van de Kon. Ned. Ver. d. Luchtvaart. Hij was de eerste bur ger, die in een vliegtuig van Engeland naar Nederland reisde. Hij was lid van de bankiersfirma Lippmann, Rosenthal en Co. Met hem kwamen bij deze ramp om zijn vrouw Marie Katharina Elisabeth Warschauer en hun dochter Milly Marie, geboren 2 October 1923. H. P. P. Hurks. Henricus Petrus Paulus Hurks werd op 29 Juni 1912 te Amsterdam geboren. gehuwd, doch laat geen kinderen achter. Als radiotechnicus was hij werk bij verschillende firma's tot hij op 17 Juli 1939 bij de K.L.M. kwam. J. C. Mink. Jan Carel Mink, geboren 14 Juni 1919 te Ede, trad op 7 November 1945 bij de K.L.M. in dienst als steward. Was jarenlang werkzaam als kelner Duitsland en Nederland. Hij woonde te Den Haag, van Kinsbergenstraat 77 laat een zoon na. de directeur a firma Zonne- - veld en Philip po, te Sassen heim- Hij woon de op de villa „Sunbeam", en zijn broer W. H. Philippo, die, hoewel ernstig gewond, er het leven afbracht, op weg naar Amerika, om daar besprekin gen ovei* de bol- lenexport te i, A. Phi- lippo werd op 6 Juni 1905 gebo- ren en nam een vooraanstaande plaats in in het bloembollenvak. Ook in het Geref. leven te Sassenheim was de heer Philip po zeer bekend- Als zakenman bezat de overledene vele bijzondere kwaliteiten, welke door zijn collega's algemeen ge waardeerd werden. Hij was een vooruit strevend handelaar in bollen en vloog doende zeer vaak, o.a. ook naar Afrika. Dikwyls ging de heer Philippo week door de lucht op en neer naar New York. Het slachtoffer was gehuwd laat geen kinderen na. K. J. O'Brien. Keven Joseph O'Brien werd op 11 Juni 1919 te Dublin geboren. Na in dienst ge weest te zijn van verschillende Britse luchtvaartmaatschappijen en in de oorlog bij de Royal Ars, kwam hij op 11 Juni van dit jaar in dienst van de K.L.M. Zijn vrouw en dochtertje wonen te Dublin. H. W. W. Parks. Humphry Walter Wilson Parks werd p 14 November 1923 geboren in Fanbury Wells (Engeland). Gedurende de oorlog diende hij de Royal Air Force. Op 11 April 1947 trad hij in dienst van de K.L.M. Hij is gehuwd, doch heeft geen kinderen. Zijn echtgenote woont in Haywards Heath (Sussex). W. Bleusé. Willem Bleusé werd op 27 Juli 1922 te Rotterdam geboren. Na gewerkt te hebben bij Radio Holland, trad hij op 3 November 1947 bij de K.L.M. in dienst. Hij woonde te Amsterdam, was onge- B. Timmer. Baldus Timmer werd 23 Juni 1921 te Veenhuizen geboren. Na enige tijd als leerling-machinist bij de Ned. Spoorwe gen gewerkt te hebben, trad hij o.m. 11 Sept. 1946 in dienst van de K.L.M. Hij gehuwd. De „Nijmegen" werd op 3 Juni 1947 gedoopt door de burgemeester van Nij megen in tegenwordigheid van de Amerik. ambassadeur Baruch. TEXTIELPUNTEN NA ZATERDAG ONGELDIG. Het C.'D.K. deelt mede, dat op de pun ten der oude textielkaarten van 705 na Zaterdag niet meer gekocht kan worden, daar deze kaarten dan ihun geldigheid Parmentier van de „Uiver" ging heen Herinneringen aan 14 jaar geleden Koene Dirk Parmentier, luehtmil- lionnair van de K.L.M., wereldbekend door de vlucht met de „Uiver tot 24 Oct. 1934 naar Melbourne, werd 26 Sept. 1904 te Amsterdam geboren. Hij kreeg, zoals de meeste K.L.M.-piloten uit de jaren van vóór de oorlog, zijn vlie geropleiding bij de militaire luchtvaart afdeling te Soesterberg. Hij begon daar mede op 29 Nov. 1926 en hij werd op 7 April 1927 gebrevetteerd. Spoedig daar na werd Parmentier bij de K.L.M. gede tacheerd. Op 1 Mei 1929 kreeg hij een vaste aanstelyling bij de K.L.M. In Oct. 1933 zond de heer Plesman hem naar Amerika, om alle hulpmiddelen ter be veiliging van het nachtvliegen te be studeren. In de zomer van het volgende jaar werd Parmentier en de toenmalige vertegenwoordiger in Amerika en hoofd werktuigkundige der K.L.M., Hendrik Veenendaal, aangewezen om de Douglas DC-2, van de Douglas-fabrieken te Santa Monica.in Californië, over te nemen en het toestel naar New York te vliegen. In New York werd het vliegtuig, thans met de registratieletters PH-AJU aan boord van de Statendam gebracht, die op 4 Sep. vertrok. Op 19 Sep. 1934 stond de „Uiver" zoals het toestel werd gedoopt, op Neder landse bodem en ook op die dag maakte Parmentier de eerste van een serie proef vluchten boven „Waalhaven". Op Zaterdag 20 October 193( „Uiver" met haar bemanning: K. D. Par mentier, gezagvoerder, J. J. Moll, eerste officier; C. van Brugge, radio-telegrafist B. Prins, werktuigkundige, klaar te starten in de MacPherson-race. In de daarop volgende dagen was er niets, dat Nederland meer de aandacht trok dan de prestaties van de normale verkeers- machine de „Uiver" en haar bemanning. Ondanks een noodlanding op de renbaan Albury ongeveer 250 kilometer het doel: Melbourne, kwam de „Uiver" als tweede binnen, na de spéciale raci machine van Scott en Campbell-Black. Velen zullen' zich die spannende dagen herinneren en zich o.a. het door de radio uitgezonden telefoongesprek tussen i ter H. Colijn en de heer A. Plesman zijds en de bemanning van de „Uiver" anderzijds te binnen brengen. vier Nederlanders werden door H.M. de Koningin benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De aandacht van de gehele wereld was wederom geconcentreerd op Nederland. Woensdag 21 Nov. 1934 's middags om ze- minuten over twee landde de „Uiver" ;en zegetocht door Nederlands-Indië, op Schiphol. Duizenden waren daar ge tuige van. Later op de middag werd de Ontwerp komt morgen in Veiligheidsraad De R.A-F. heeft om bescherming verzocht tegen vogels in de Berlijnse Luchtcorri- dor en het gaat hier niet om Russische roodborstjes, die in de gedaante van Yaks hindertyke oefeningen houden. Neen, de R.A-F. heeft aan Londen mededeling gedaan van enorme troepen vogels, die een ware plaag zijn geworden en welke het landen eta opstijgen van het vliegveld Gatow bemoeilijken. De regering te Londen afgerichte valken voor ter beschikking stellen. Inmiddels hebben de zes kleine Neu- In een brief aan de plv. burgemeester van Berlijn, dr Friedensburg, heeft de, Sowjet-commandant. gen. Kotikof, het houden van verkiezingen toegestaan, onder zeer beperkende voorwaar- tralen van de Veiligheidsraad werp-resolutie gefabriceerd, die alsnog zou kunnen leiden tot een vreedzame geling van het Berlijnse geschil. Dit ont werp werd voorgelegd aan de Westelijke mogendheden en ook aan Wisjinski, die het doorzond aan Moskou. In de resolutie wordt aanbewolen, de Sowjet-blokkade op te heffen, terwijl tegelijkertijd op de Veiligheidsraad een beroep wordt gedaan te verklaren, dat een conferentie van d< Raad van Vier, dringend noodzakelijk is ter regeling van de gehele Duitse kwes tie. Reeds fluistert men, dat Wisjinski ei gunstig tegenover zou staan. De ontwerp resolutie zal morgen aan de Veiligheids raad worden voorgelegd. Het gaat er ni om, of de Russen er hun Veto tegen zul len verheffen, of zich van stemming ont houden. De Fransman, Parodi, zo enthousiast over, omdat hij meent, dat deze resolutie aanleiding kan worden, dat de laatste verbindingsdeur tussen Oost en West wordt dicht geslagen. K. D. PARMENTIER. t bemanning in een open auto naar Amster dam gereden, waar de bevolking van de hoofdstad haar een enthousiaste ontvangst bereidde. Parmentier vloog op alle lijnen der K.L.M. Hij bracht na de bevrijding de eerste K.LM.-Lockheed Constella- on" en de eerste K.L.M.- Douglas DC-6 an Amerika naar Nederland. De heer Parmentier was hoofd van het vliegbedrijf der K.L.M. Negen Franse mijnen zijn thans overstroomd Volgens de Franse minister van Bin nenlandse Zaken, Jules Moch, heeft de helft der mijnwerkers in Lotharingen het werk hervat. In de steenkolenbek kens van Auvergne en Haute-Lóire heb ben echter alle 2800 mijnwerkers de veiligheidsdiensten inbegrepen werk neergelegd. Socialisten in Noord- Frankrijk hebben een beroep op de re gering gedaan, om maatregelen te ne men, tegen „de gekken en misdadigers, die de belangen van de Sowjet-Unie bo- het leven van de Franse kinderen stellen." In het Noorden zijn reeds negen mijnen overstroomd. Zelfs tegen de Duit se onderdrukker werden zulke maatrege len nooit overwogen. In St Etienne kwa- opnieuw ongeregeldheden Personen werden gewond en 29 gearres teerd. Wil Sjahrir in Interim- Regering' komen? HJj zal alles doen om accoord te bevorderen. Sjahrir heeft te Batavia verklaard, dat de thans door Nederland ontworpen In- i-Regering overeenstemt met het op 27 Mei 1947 door de republiek voorge stelde plan. Hij is verbaasd, dat Neder land, toen verwierp, wat het thans voor stelt. Ook meent hij, dat ditmaal de on derhandelingen niet mogen mislukken. De geruchten, dat hij zelf candidaat zou de Interim-Regering, noemde hij voorbarig. PRINSES WILHELMINA OP PORTRETTEN-TENTOONSTELLING. Prinses Wilhelmina heeft gisteren eer bezoek gebracht aan de portretten-ten toonstelling, georganiseerd door de Ver. Apeldoornse Beeldende Kunstenaars. Zoals bekend zond de Prinses vier kleine landschappen van haar land in. Belgische koningskwestie voorlopig van de baan Senaat verwerpt voorstel tot Volksstemming De Belgische Senaat heeft gisteren het wetsontwerp verworpen, waarin voorge steld werd, dat alle Belgen geraadpleegd zouden worden over de terugkeer var Koning Leopold. De stemming werd ge houden, nadat 18 Senatoren gedurende twee dagen hierover het woord hadden gevoerd. Er waren 83 vóór-, en 83 tegen stemmers. Socialisten, liberalen en com munisten waren tegen, leden van de C. VP. er vóór. Door deze stemming zal het wetsontwerp niet in de Kamer van Afgevaardigden komen. Volgens A.P. verklaarde de voorzitter van de Christe lijke Volkspartij, dat men zal beraad slagen of de «Katholieke ministers in d coalitieregering-Spaak mogen blijven. GEN. DE LATTRE DE TASSIGNY WEER VERTROKKEN. Hedenmorgen omstreeks tien uur i: gen. Jean de Lattre de Tassigny van he vliegveld Valkenburg vertrokken in d« richting Brussel. Een Constellation van het type waar toe ook de verongelukte .JUjmegen" behoorde. Machtige vogels die mee hielpen in de strijd om Nederlands vlag in de lucht hoog te houden, maar itaaraan er nu een met zijn kostbare last mensenlevens ten offer ge- Verslagenheid Vliegrampen zijn dikwijls des te verschrikkelijker, omdat hierbij de levens van zovelen op hetzelfde ogenblik worden afgesneden. Zich voortspoedend met het modernste vervoermiddel, zelf een beeld van het moderne leven, ijlen die levens in de dood. Deze dood wacht ons allen, hetzij wij jaren lang in ziekte en smart terneerliggen, hetzij wij in de roezige jacht van het moderne bestaan met onze gedachten wellicht verre zijn van de dood. Juist die snelle overgang van het leven in de dood, die gemeen schap van passagiers en bemanning, die ook als een gemeenschap de dood binnen treedt, dit is het wat ons bij rampen als deze zo diep en ernstig aangrijpt. Wij gedenken vandaag in deernis de talrijke slachtoffers van dit nieuwe aan grijpende ongeval. Onze gevoelens gaan uit naar de nabestaanden. Moge hun niet de troost ontbreken, welke zij juist nu zullen behoeven en die hun deel kan worden door de berusting van het geloof in een Hogere Leiding. Onze gedachten gaan niet minder uit naar de leden der bemanning. Onze nationale luchtvaartmaatschappij verliest in hen mannen, die in hun lan gere of kortere dienst bij de K.L.M. hun beste krachten hebben gegeven. Ook voor de K.LM. is de slag bijzonder zwaar. Het menselijk kunnen blijft ten slotte beperkt. Dit is de les van deze leuwe ramp. Eindigen wij met de nabestaanden der talrijke slachtoffers Gods vertroosting tam 'e bidden. (Van een onzer verslaggevers). Door een ongeluk bij het aansteken de kachel brak vanmorgen om kwart acht brand uit in een kantoorge bouw op het vliegveld Valkenburg. Daar de bureaux op het vliegveld merendeels DAT het twee honderdduizendtal voor autonummers in Noord-Holland is volge boekt en naast G en GZ-nummers nu ook GX-nummers worden uitgereikt. DAT Hr. Ms. vliegkampschip „Karei Doorman" 23 Oct. te R'dam binnenloopt. DAT de Britse ambassadeur. Sir Philip Nicholls, gisteren de suikerfabriek „Din- teloord" bezocht. DAT gisteren, 88 j. oud, te Rotterdam overleed de architect J. Verheul, oud gemeenteraadslid aldaar. DAT de R'damse politie eindelijk het mysterie oploste van het in 1942 nabij de Waalhaven gevonden lijk van een vrouw en thans haar echtgenoot is gearresteerd. DAT pres.-dir. Charles Luckman de Leverbrothers Coy., die enkele dagen in Nederland verbleef, ns. de Italiaanse regering werd onderscheiden met de „Ster der Solidariteit". DAT directeur M. J. van Sambeek het Natuurhistorisch Museum 1 Jan. a.s. zijn functie neerlegt. DAT gisteravond nabij Enschede de 35- jarige G. Wielink met zijn motor tegen een stilstaande vrachtwagen opreed en evenals zijn duopassagier, de 37-j. H. O. W. Libbers, ook uit Enschedé, gedood werd. DAT aan minister Joekes volgens (een door hemzelf mede-ondertekend?) K. B. per 7 Aug. ontslag verleend werd als ad ministrateur b^ het Dep. v. Soc. Zaken. DAT gistermiddag de uit 170 studenten gevormde afd. Utrecht van de Nat. Re serve een mars door Utrecht maakte. DAT de St. Crt. van gisteren een derde wijziging bevatte van de prijzenbeschik- king handelsmarges schoenen 1946 II. DAT, gerekend van 5 Mei 1945, voor toepassing van art. 2 van het Bezoldi- gingsbesl. Burgerl. Rijksambtenaren 1934 de N.O.-polder en het randgebied daar van voorlopig gerangschikt worden onder de standplaatsen 2de klasse. DAT tot officier in de Orde van O. N. benoemd werd pater W. H. A. Hazebroek te A'dam. DAT de K.LM. tussen 22 Oct. e„ Nov. 5 extra vluchten organiseert voor de UNESCO-vergadering van 17 Nov. tot 11 Dec. te Beiroeth. DAT een aantal autoriteiten van de „Port of London Authority" morgen Rot terdam bezoekt DAT de Deense zangeres Else Brehms tijdens een Carmen-uitvoering te Londen de Nederlandse zanger Frans Vroons met ;n roestige dolk aan zijn lip verwondde. DAT Breda 29 Oct. de bevrijding, door de Polen in 1944, herdenkt. DAT de laatste vier grote leggers voor de spoorbrug over de Maas bij Buggenum (L.) geplaatst zijn, deze brug spoedig ge reed is en ook de Roerbrug bij Roermond eind dezer week gereed komt. DAT Nederland in de eerste helft van '48 voor f 338 millioen aan land- en tuinbouwproducten heeft uitgevoerd tegen f 200 millioen in het eerste halfjaar Van 1947. DAT de uitvoer van tuinbouwproduc ten alleen in de eerste helft van 194t f68 millioen was (v. j. f44 millioen). DAT Nederland te Tokio onderhandelt over aankoop van 180 millioen meter Ja panse katoenen stoffen. DAT het Tweede Kamerlid Borst mi nister Mansholt gevraagd heeft een einde te maken aan de vernietiging van witte kool in Noord-Holland, daar deze toi zuurkool kan worden verwerkt. DAT op hun verzoek aan mr E. A Zorab en mr K. van Hinloopen Labber- ton' eervol ontslag werd verleend als lid van de afd. rechtspraak van de Raad vooi het Rechtsherstel. DAT de C.C.D. in Sept. 3493 processen- verbaal opmaakte, waarbij 4972 verdach ten betrokken waren. DAT West-Zeeuws-Vlaanderen by Ged. Staten van Zeeland heeft gepleit voor het instellen van nachtdiensten over de Wester-Schelde door de Prov. Bootdien sten. DAT door artikelen in Limburgse bla- ;n een groot aantal levensmiddelen en textielgoederen uit Limburg naar het A'damse Kattenburg is gezonden, waar mensen in zorgelijke omstandigheden leven. DAT 12 leden van de Amsterdamse American Businessmen-Club te New- York zyn aangekomen met monsters si garen, kaas jenever, suikerwerk en shawls. DAT mr F. G. A. M. D. van der Kroon, advocaat, procureur en plv. kantonrech ter te Heerlen, benoemd werd tot kanton rechter te Tilburg, O zyn ondergebracht in houten gebouwen, greep het vuur snel om zich heen, zodat de douanekantoren, alle bureaux op het vliegveld en het gebouw van de meteoro logische dienst geheel in de as gelegd werden. Drie personen werden door de zich snel verspreidende vlammen ver rast. Zij moesten met verwondingen in de ziekenbarakken van het vliegkamp worden opgenomen. Onmiddellijk werd alarm gemaakt, terwyi men de brand met eigen middelen aangreep. De Leidse brandweer was weldra ter plaatse en on dersteunde met drie stralen, doch het bleek nodig ook de Katwykse brandweer te waarschuwen, die een uur later ver scheen en nog twee stralen in de vuur zee spoot De Wassenaarse brandweer moest eveneens assistentie verlenen. Tegen 10 uur was men het vuur meester maar de Leidse en Katwykse brandweer bleven tot middag bezig met het na blussen. Kachel met benzine aangestoken. Nader vernemen wy, dat by het aan steken van de kachel benzine is gebruikt. Dit gevaarlijke goedje ontplofte meteen toen er een lucifer by kwam en aan loca- liseren viel op het eerste ogenblik reeds niet meer te denken. Ondertussen ver trok van het vliegveld de Franse gene raal De Lattre de Tassigny. die tegen kwart over negen opsteeg en dus een nog al warm afscheid van ons land nam. De schade is zeer aanzienlijk en werd door sommigen op een millioen gulden geschat. Vast staat, dat zy in de tonnen EEN DROEVE LIJST Van de uit 10 koppen bestaande be manning kwamen "onmiddellyk 7 om het leven. Gedood werden; K. D. Parmentier, Badhoevedorp, piloot C. J. O'brien, Ierland, tweede piloot. H. W. W. Parks, Engeland, derde piloot. H. P. P. Hurts, Amsterdam, telegrafist. W. Bleuzé, Rotterdam, tweede tele grafist. B. Timmer, Veenhuizen, boordwerk tuigkundige. J. C. Mink, Den Haag, steward. Verongelukte Nederlandse passagiers. Onder de gedoode 28 passagiers be vinden zich de volgende 10 Neder landers: Marie Katherina FuldWarschauer. Edgar Fuld, en Milly Mary Fuld, allen uit Naarden. Karei Abraham de Leeuw, Amsterdam. Arie Philippo, Sassenheim. Eliazar Pinto, en Roseth Engilina Pinto, beiden Am sterdam. Gysbertus Sas (diplomatieke pas), Washington. Hermanus Franciscus Tol, Den Haag. Hendrik Veenendaal, directeur KLM, Wassenaar. Uit het buitenland. Mary Badir, U.S.A. Henry Finnie, U.S.A. Paul Christo Catselides, Griekenland. Maria Gamanova, Tsjechoslowakye. David Heumann, Duitsland. William Hilarius, Zuid-Afrika. Alfred Hohenlohn, Oostenrijk. Austin Francis Ed. Mclnnerny, Groot- Brittannië. James Rampas, U.S.A, John Reichel, U.S.A. Maria Reichel, Oostenryk. Ludwig F. Rohrs, U.S.A. Floriance Schlumpf, Zwitserland. William Francis Gale, U.S.A. Ruppert Wedermeyer, U.S.A Emma Wedermeyer, U.S.A Rubin Radzanowicz, Polen. Hene Chaja Radzanowicz, Polen. Britse ambassadeur te Moskou bij Molotof Sir Maurice Peterson, de Britse ambas sadeur in Moskou, die sedert eind Juni ziekteverlof was, heeft gisteren een onderhoud van drie kwartier met Molo tof gehad. PLOTSELINGE KEER IN ZIEKTE WEDUWE VON BR AUCHITSCH ir is een plotselinge keer gekomen In de ziekte van de weduwe von Brau- chitsch. De doktoren hebben thans ge gronde hoop, dat er een kans op gene zing van haar ziekte is. Zoals gemeld is, Het plan van de Westelijke mogend heden voor internationale contróle op d* atoomenergie, kreeg in de VN. met over grote meerderheid de goedkeuring Het Russische blok heeft met zijn voorstellen dus de strijd verloren, maar de Sowjets zullen in de plenaire zittingen van de vergadering, de gjrijd tegen contróle op de atoomenergie voortzetten. Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond! Meest zwaar bewolkt met plaatselyk nu en dan enige motregen. Matige tot krach tige langs de Waddenkust tijdelijk harde wind tussen Zuid-West en West Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN Vrijdag 22 October Zon op 7.18 onder 17.32 u.; Maan op 19.25 u. en ondef

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1