Ilieume (tfmimnt Kermisgoud De Commissie Cleveringa waardeert en becritiseert gezant te Bern Rauter had zich liever 100 maal laten doodschieten Wist U WOENSDAG 20 OCTOBER 1948 i; Adm. 22710 ABONNEMENTEN: ƒ415 per kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week Postrekening 58936. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No. 7641 DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanhustidj b Qfje&oen mgn bert in tetjljensp«t* Zie pagina 2 Hij werkte hard aan een ongewone taak, waarvoor hij niet bestemd was |)e Regering heeft thans de publicatie toegestaan van het tweede rapport der Com- tnissie-Cleveringa, hetwelk betrekking heeft op de houding van Nederlandse diplo matieke en consulaire vertegenwoordigers in Zwitserland jegens de Nederlandse uitgewekenen. Minister Stikker verklaart, dat hy zich geheel met de conclusies verenigt en dat het .beleid van H.M.'s gezant te Bern, mr J. J. B. Bosch ridder Rosenthal, in algemene zin waardering verdient. De conclusie verklaart, dat de geaard- Visser 't Hooft verklaart. Hij vindt het heid van de gezant hem bij de „psycho logische aanpak" van zijn onverwachte er abnormale taak wel eens wat dwars ge zeten heeft. Inzake de heer Kijzer had hij zich, wetende dat er een tekortkoming was, waarschijnlijk meer moeten laten gelden; met betrekking tot het consulaat te Genève had hij wat ondernemender kunnen zijn, doch de omstandigheden der uitgewekenen mogen alleszins bevredi gend worden genoemd, gezien de moei lijkheden, die er waren. Hiervoor komt de gezant waardering toe. Hij heeft hard gewerkt aan een ongewone taak, waar voor hij noch door opleiding, noch door loopbaan bijzonder geschikt was. Critiek is hier veel gemakkelijker dan de kunst. In de balans van generaal Van Tricht weegt het te-goed zo duidelijk, dat enkele debetposten geheel in het niet vallen. In zake de heer Kijzer bestaat er zakelijk er administratief reden voor grote lof, doch hiertegenover staat een geestelijk tekoi dat onbehaaglijk aandoet. Inzake de coi suls-generaal te Zürich en Genève is i evenmin een beeld van voortreffelijkheid als van ernstige tekortkomingen, eerste is zeer weinig in vluchtelingen zaken gemengd geweest. De consulaats secretaris Van der Eist verdient de hoog ste lof wegens werkkracht en toewijding. Er was kaf onder het koren. In het rapport verklaart de Commissie, dat zij zich niet bemoeid heeft met merkingen op vertegenwoordigers het Nederl. Roode Kruis, vooral de heer Flugi van Aspermont was niets anders dan lof vernomen. Het werk voor de Nederlandse gevangenen der Duitsers is buiten beschouwing gebleven. De klachten van de gezant over het ge halte van sommige vluchtelingen waren niet geheel ongegrond Dezen deden onze naam geen goed in Zwitser land. Getuige Somer trof in Nyon „jon gelui" aan, die veeleisend waren, schul den maakten, naar nachtclubs gingen en de rekeningen stuurden naar het consu laat. Dr W. A. Visser 't Hooft te Genève heeft veel voor de vluchtelingen gedaan en werd van alle zijden geprezen en ver trouwd. De vrijgelatenen uit Bergen Belsen, Wat betreft de vrijgelatenen uit Bergen Belsen van Januari 1945 heeft de gezant zich duchtig geweerd, doch hij werd door Zwitsers en Amerikanen van het kastje naar de muur gestuurd. Hij gaf zelf fr. 1000, die naar de in onbeschrijfelijke ellende verkerende vluchtelingen werden gesmokkeld. Een moeilijkheidwas, dat de gevangenen officieel geen Nederlan ders waren, doch valse Amerikaanse pa pieren hadden. Inzake de gevangenen uit Theresienstadt. op 5 Februari 1945 blijkt, dat de gezant terstond en ernstig is opge treden om te bewerken dat zij in Zwit serland konden blijven Regering weigerde gevangenen los te kopen. Hierna heeft de gezant bij de Neder landse Regering aangedrongen op „uiter ste spoed" te betrachten bij het zenden van geld om Nederlandse gevangenen los te kopen. De Nederlandse Regering was echter niet te bewegen „zich met deze chantage in te laten" hoe groot haar sym pathie voor de betrokken Nederlanders ook was. Zij verklaarde, dat zij zelf geen handel met de vijand mocht drijven, daar zij dit verboden had. De kinderen van de gezant. De gezant heeft zijn kinderen niet naar Zwitserland laten overkomen. Het is ge bleken, dat dit buiten hem om is ge schied door een Zwitserse politie-autori- teit. Gezant was te beschroomd om te spreken. Inzake de beschuldiging, dat de gezant de vluchtelingen uit Theresienstadt pas ha weken bezocht en hun niet eens toe sprak, wordt weerlegd door het feit, dat de gezant na beëindiging der quarantaine Verscheen en door ernstige laryngobron- chitis slechts enkele korte woorden spre ken kon. De klacht over niet spreken van de gezant staat echter niet op zich zelf, zoals bij een plechtigheid van 31 Augus tus 1940 te Bern. De gezant miste de juiste psychologische aanpak, zoals de heer Geheimzinnig Bloemendaals insluiper was onvindbaar Tot de politie eens in eigen gelederen ging zoeken! In het Oranjekwartier te Bloemendaal Werden de laatste maanden met de regel van een klok nachtelijke diefstallen ge pleegd, terwijl van de dader geen spoor Was te vinden. Welke maatregelen de politie ook trof het afzetten van de hele wijk, verhoren van voorbijgangers alles was tevergeefs. Ongeveer 20 keer was een insluiper bezig geweest. Hij kwam steeds door niet-afgesloten deuren of ramen of door de deur met een valse sleutel. Zijn buit bestond in totaal uit 1500 aan baar geld, 24 textielkaarten en andere distri butiebescheiden, een radio en vele huis houdelijke artikelen. Men stond voor een raadsel en de wijkbewoners wanhoopten. Tot een inspecteur op het lumineus idee kwam, de data en uren .van de dief stallen te vergelijken met het dienst rooster van de politie. Toen viel al spoe dig de verdenki/ng op de 24-j. agent A. S. Hij werd aan een streng verhoor onder worpen, doch ontkende. Men ontdekte echter verschillende leugens in zijn ver dediging en een huiszoeking bij zijn ver loofde had tot resultaat, dat tal van ge stolen artikelen werden gevonden en de agent bekende. Hij wilde gaan trouwen en zo zijn inboedel bij elkaar krijgen... Van 28 tot 30 October wordt te Baarn een bespreking gehouden tussen het Internat. Verbond voor Chr. Opvoeding en Jeugdzorg tnet vijf leidende figuren uit de kringen van het Chr. onderwijs in Duitsland. verschrikkelijk, in het openbaar op treden en om een rede te houden. Volgens getuige Van Tricht had de ge zant wel grote belangstelling voor de zaak maar niet voor de mensen persoon lijk. De gezant toonde gebrek aan toenade ringskunst. Hij heeft de kampen wel zeer weinig bezocht. Hij was te lijdelijk. De heer Kijzer had zakelijk wel alles in orde, doch zijn toon was volgens dr Visser 't Hooft „die van een sergeant" Menselijk is hij tekort geschoten. De houding der Zwitsers. De 'houding van het Zwitserse volk wa charmant, vooral voor de Nederlanders, die van de hoge autoriteiten goed, van de kleine ambtenaren lastig er velend. De terugwijzingen waren dikwijls onmenselijk. De gezant is hiertegen her haaldelijk opgetreden, doch achtte het beter niet openlijk te protesteren. Reser ve-officieren werden teruggewezen, hoe wel zy hun zakboekje toonden. In Vlaardingen en Hoek van Holland weer licht De schade, ontstaan door de brand het transformatorengebouw van G E.B. te Rotterdam is thans in zove: hersteld, dat Vlaardingen, Westelijk Schiedam en Hoek van Holland gister avond tegen 8 uur weer van electriciteit werden voorzien. De drie niet-verwoeste transformatoren kunnen hiervoor worden gebruikt. Zoals wij gisteren in een deel c edities al meldden, zijn door de brand vele kostbare transformatoren van 25.000 tot 5000 volt verwoest. Men vermoedt, toen de hulpmonteur J. Chef de Hotel de transformateur wilde inschake len, kortsluiting is ontstaan. De bevolking van Vlaardingen, West- Schiedam en Hoek van Holland werd reeds gewaarschuwd, dat men wellicht noodverlichting moest gebruiken. De electrische treinen konden blijven rijden, daar er stroom van andere voedingssta tions kon worden betrokken. Ook olie met de Kerstdagen Naar wij vernemen zal tegen Kerstmis een bon worden aangewezen voor 180 gr. olie per persoon. De hoeveelheid snoep of suiker, die ■>or St. Nicolaas en de Kerstdagen be schikbaar zal toornen, is thans op 200 gr. per persoon gesteld. BENOEMING ADJUDANT VAN DE KONINGIN. Benoemd tot adjudant in buitengewone dienst van de Koningin de als zodanig tijdelijk benoemde res.-kap.-vlieger G. Sonderman. Debatten over Belgische koning! kwestie begonnen In de Belgische Senaat begonnen giste ren de debatten over het houden van een volksstemming, inzake de koningskwestie, Niet minder dan 21 sprekers hadden het woord gevraagd, nl. 15 Katholieken, 4 socialisten en 2 liberalen. Minister-pre sident Spaak had zijn werkzaamheden bij de Ver. Naties te Parijs onderbroken om bij de debatten aanwezig te zijn. Slechts vier sprekers zijn in de loop van de dag aan het woord gekomen, twee Katholie ken, een socialist en een liberaal. Voor zitter Rolin vroeg bij de aanvang der zit ting verdraagzaamheid en gematigdheid der Senatoren. En de redevoeringen ren daarom niet zo fel, als aanvankelijk werd verwacht. Zij brachten ook slechts weinig nieuws. Dé sprekers lichtten nog maals het waarom van hun voor of tegen de koning toe. Vanmorgen werd de ver gadering voortgezet. Actentas van Bramuglia was zoek Een dikke actentas met alle inlichtin gen over de bemiddelingspogingen in de Berlijnse crisis was gisteren te Parijs zoek. Dr Juan Bramuglia, de Argentijnse afgevaardigde, was, na zijn onderhoud met Wisjinski, naar zijn hotel terugge gaan, om een rapport op te stellen. Plot seling was er grote onrust in het hotel, Ie tas van de Argentijn was zoek, met de .laatste Russische gezichtspunten" als in houd. Later werd de tas teruggevonden het bureau van Bramuglia in het Pa lais de Chaillot. De inhoud was onbe schadigd. REPUBLIEK WIL MEER BUITEN LANDSE BETREKKINGEN Het werkcomité van het republikeinse parlement heeft in een motie aangedron gen op uitbreiding der buitenlandse be trekkingen. Minister Salim sloot zich hierbij aan. Om een uitweg te zoeken in de dool hof van het Engelse dienstbodenpro bleem, organiseert men kookcursus sen voor huisbedienden. Twee a.s. butlers kijken, wat of ze er van ge maakt hebben 'n „Politiek-verkouden" Wisjinski verspreidt in Veiligheidsraad zijn microben Westelijk standpunt blijft: weg met blokkade, dan onderhandelen Krachtige Marshall-hulp aan Indië De uitvoering van het plan-Marshall oor Indië is thans in volle gang. De gehele toewijzing van 35 millioen dollar tot 30 September j.l. is reeds besteed. De giften voor het vierde kwartaal zullen millioen dollar bedragen, waarvan 75 pet. in schenkingen en 25 pet. in -lenin gen. rikaanse en Britse regeringen reeds be kend is. Frankrijk, dat ten aanzien van Rusland tooh altijd nog een enigszins afwijkend en gematigder standpunt in neemt, gaf bij monde van Parodi te ken nen, dat een bijeenkomst der Grote Vier de aangewezen weg was, om uit de impasse te geraken, maar dan moest ook eerst de blokkade zijn opgeheven. Bij de Russen bleek ook thans weer een vol komen gebrek aan goede wil. De verga dering werd daarop tot Vrijdagmiddag verdaagd. In de Veiligheidsraad, waar de atmosfeer herfstig is, zat ook de Rus Wisjinski, die op het ogenblik verkonden is, non de Raadstafel, maar hij rweeg. Zelts de politieke dropjes, die de Amerikaan Jessup, de Brit Cadogan offreerden, smaakten hem niet - zyn eigen Witboek. De drie Westelijke mogendheden heb ben in de Veiligheidsraad te Parijs me degedeeld, dat verdere onderhandelingen met de Sowjet-Unie over Duitsland nut teloos zijn, zolang de Russen een water dichte blokkade van Berlijn handhaven. Het deed dan ook bepaald onaangenaam dat de Russische blokkade op de weg, per spoor en te water nog ver scherpt werd, toen de Veiligheidsraad, nogmaals een krampachtige poging ging doen om tot een oplossing te komen. Wij kennen nu langzamerhand het standpunt de Sowjets en het had dus weinig zin, dat de Russen copieën van een Sowjet-Witboek distribueerden, hetwelk gepubliceerd was door het ministerie van Buitenlandse Zaken en waarin met een variant op Van Eeden „Alles stond, zoals het niet is", met betrekking tot de kwes- tie-Berlijn. Het standpunt van Jessup komt neer op onmiddellijke opheffing de blokkade en daarna uitvoering on aan de gemeenschappelijke richt lijnen. die op 30 Augustus j.l. te Moskou werden aangenomen. Volgens de Ame rikaan. heeft een bevolking van ruim i en een half millioen te kiezen tus- onbbering en „politiek Sowjet-voed- politieke Sowjet-kolen en Sowjet- overheersing". Ook de Brit Cadogan be toogde, dat slechts de Russische blok kade de onderhandelingen over de Duitse aangelegenheden tegen hield. Hij herin nerde aan de terugtrekking van de Sowjets uit de bestuursraad en verklaar de, dat de 'blokkade een duidelijke mis kenning is van de doeleinden en de prin cipes van de Ver. Naties. Feitelijk kwam men niet meer te weten, dan uit de ar gumenteringen in de Witboeken der Ame- Geheimzinnige ontploffing in woonhuis te Utrecht Politie, brandweer en militairen voor onoplosbaar raadsel In een slaapkamer in een woonhuis te Utrecht had dezer dagen volgens het Utr. Nwsbl. een geheimzinnige ontplof fing plaats, waarvan men aard en zaak nog steeds niet heeft kunnen stellen. Een schilder was hier aan het werk, en de vrouw des huizes die even kwam kijken, voelde plotseling een schroeien de hitte langs haar benen, terwijl een steekvlam over het bed schoot. Het plafond van het hierbeneden gele gen vertrek kwam naar beneden en ruiten in het pand sprongen. Gelukkig was de hevig geschrokken dame de enige gewonde: zij kreeg wat niet ern stige brandblaren en schroeide het haar. Militaire deskundigen onderzoohten de woning van onder tot boven, nadat politie en brandweer het haadsel niet hadden kunnen doorgronden, maar deze vonden niets, dat aanleiding had kunnen geven tot de ontploffing. Vast staat, dat geen van de schilders, die het pand bezig waren, rookte, terwijl evenmin met een verfbrander gewerkt ORESTES BIJ STRAAT MAGELHAEN WEER VLOT. - Het Ned. vrachtschip „Orestes" van d< K.N.S.M., dat bij Straat Magelhaen aar de grond was gelopen, is thans vlot ge komen en is onderweg naar Punta Arenas in Chili om tijdelijke reparaties te onder gaan. Op station Sittard werd slechte lectuur verkocht De politie te Sittard heeft bij de spoorwegboekhandel aldaar prikkelende lectuur in beslag genomen. Van vele zijden ontving de politie bijvalsbetui gingen. De politie te Heerlen. Venlo er Brussum heeft reeds in Sittard geïnfor meerd naar de wijze, waarop daar werd opgetreden. Tegen de Spoorwegboefchan- del te Utrecht is proces-verbaal pge- maakt. TIEN JAAR GEËIST TEGEN LIJF WACHT ROST VAN TONNINGEN. Tegen de 25-j. oud-wachtmeester der Staatspolitie, J. Middelkooj, te A'dam, lid van de lijfwacht van Rost van Ton ningen en een bekend „Joden-jager", is voor het B.G. te Maastricht 10 jaar ge elst i.v.m. zijn verraderspraktijken als lid van de C.K.D. in Maastricht. Dief en diefjesmaat ingerekend Apeldoornse rechercheurs betrapten de 49-jarige zwerver J. N. toen hij des nachts poogde, een raam open te maken. Tijdens zijn verhoor bleek, dat hij de laatste tijd niet alleen Apeldoorn onvei lig had gemaakt, maar ook diefstallen te Almen, Barneveld, Ermelp, Hëlno, Nij- kerk en Putten had gepleegd, waarbij hij radiotoestellen, klokken, tafel- en vloer kleden. gouden sieraden, tafelzilver, geld en distributiepapieren buit had ver klaard. Ook zijn 39-jarige helper H. G. A., die de gestolen goederen aan de man bracht, werd ingerekend. GENERAAL DE LATTRE DE TASSIGNY IN AMSTERDAM. De Franse generaal Jean de Lattre de Tassigny zou vandaag in Amsterdam aankomen, om met Nederlandse militaire leiders te confereren. Zoals bekend is, heeft de generaal de leiding van de land strijdkrachten van de West-Europese Unie. Ter begroeting waren aanwezig gen. Kruis en de Franse militaire attaché, kol. Henry d'Aleyrac de Coulagne. Onlusten in St. Etienne laaiden weer op verenigd en een tegenaanval gedaan op militairen en politie, die de ingang van de mijn te Roche La Molière bij Saint- Etiënne hadden bezet. Twintig leden van de Veiligheidspolitie en een gelijk aan tal stakers werden gewond, terwijl ver schillende arrestaties werden verricht. Saint-Etiënne verkeert practisch in een staat van belegd Er zijn ongeveer 10.000 militairen en veiligheidspolitie in de omgeving samengetrokken. In dit ge bied zijn -thans vier mijnen zodanig door overstromingen beschadigd, dat zij voor lopig niet meer in gebruik genomen kunnen worden. Het treinverkeer -in de Franse Rivièra gestagneerd, tengevolge van een be sluit van het plaatselijke verbond van spoorweglieden, dat besloot vanaf van morgen 7 uur, een staking van 24 uui te houden. Men zou denken dat Rauter nog immer „General der Ordnungspolizei" was, toen hy vanmorgen te Den Haag voor de Raad van Cassatie verscheen. Jammer dat de ganzenpas nog ontbrak. Weduwe v. Brauchitsch eveneens ernstig ziek Volgens Reuter, heeft veldmaarschalk von Brauchitsch kort voor zijn overlij den enkele belangrijke, nog niet bekend gemaakte, verklaringen afgelegd. De echtgenote van wijlen de 67-jarige Duitse opperbevelhebber, Charlotte von Brau chitsch, is eveneens ernstig ziek. Zij lijdt dezelfde ziekte als haar man, n; lijk trombose en de doktoren verwach ten, dat zij slechts nog enkele dagen zal leven, aangezien het overlijden van haar echtgenoot een geestelijke inzinking bij haar veroorzaakt heeft. Marshall en de Paus spraken over de vrede Het Vaticaan heeft een communiqué verstrekt over het bezoek van Marshall de paus, waarin werd gezegd, dat zij de „zaak van de vrede in de wereld en Italië in het bijzonder" bespraken. Graaf Sforza, de Italiaanse minister an Buitenlandse zaken, zal Vrijdag in de ministerraad een verklaring afleggen het bezoek van Marshall aan Rome. „Ik wist nietdat er gemarteld werd* „DUITSERS KUNNEN NU EENMAAL NIET FATSOENLIJK OORLOG VOEREN" (Van een onzer verslaggevers) Op 4 Mei 1948 werd Hans Albin Rauter, Commandant van Sipo en S.S. in het bezette Nederland, door het Byz. Gerechtshof te Den Haag ter dood veroordeeld- Hy vroeg cassatie van dit vonnis en stond vanochtend voor de Byz. Raad van Cassatie in het gebouw van de Hoge Raad terecht. Er waren reeds veel belangstellenden in advoca- tenbanken en op gereserveerde plaatsen aanwezig, toen. even na tien uur, de -ver dachte werd binnengeleid. Hij zag er wat beter uit, dan tijdens het proces voor 't B.G. Het was vandaag een zware dag voor hem, want hij vond de vyf beste rechtsge leerden van ons land, de grootste kenners van het militaire strafrecht, en een proc.- fiscaal, die in Neurenberg voor Nederland de prosecutïe voerde, tegenover zich. Hun verhoren deden Rauter zyn zelfverzekerdheid, die hem voor het B-G. zo kenmerkte.^ totaal verliezen. De Raad. die vervolgens binnentrad, was als volgt samengesteld: president mr H. Haga, rechtsgeleerde raadsheren: prof. mr dr J. H. W. Verzijl, prof. mr dr S. van Brakel, prof. mr W. P. J. Pompe, militair raadsheer luit.-gen. P. W. Best, bijzitters: vice-admiraal F. J. Heeres en mr F. M. Westerouwen van Meeteren. Proc.-fiscaal was mr A. M. baron Van Tuyll van Serooskerken. Mr K. van Rijckevorsel verdedigt Rauter. Nadat generaal Best rapport over de zaak had uitgebracht ontspon zich een scherp debat tussen de president en Rauter. Evenals voor het B.G. behoefde gedu rende dit debat de tolk geen dienst te doen. Mr Haga bestreed Rauter's opvat ting, dat hij voor een internationaal Hof terecht zou moeten staan. Oorlogsmisda digers moeten zich verantwoorden in het land, waar zij hun wandaden pleegden. Zouden zij in Duitsland berecht worden zoals na de eerste wereldoorlog ge beurde, dan komen weer straffen voor als twee maanden voor een man, die een Jood doodschoot, zoals onlangs gebeurde. Daaraan, aldus de president moest een eind gemaakt worden. Rauter beriep zich opnieuw op Neuren- bergse uitspraken en geallieerde overeen komsten. Zij zijn alle gemaakt om Duit sers te treffen. „Neen," aldus de president, „maar Duitsers kunnen nu eenmaal niet fatsoen lijk oorlog voeren." Ook Rauter's verweer, dat de Neder landse Regering in Londen de bevolking in het bezette gebied niet tegen de Duit sers had mogen opzetten, bestreed de pre- Brits Gemenebest besprak Europese kwestie Handhaving en herstel der democratie is dringend nodig Bijna het gehele Engelse ministerscorps as gisteren aanwezig op de conferentie in de premiers van het Britse Gemene best. Ook de leiders van leger, vloot luchtmacht hadden aan de tafel plaats genomen, want één der belangrijkste onderwerpen stond op de agenda. Bevin gaf nl. een overzicht van de buiten landse situatie en belichtte ditmaal alle Europese problemen, terwijl hij ook de verhouding tot Amerika besprak. Aan einde der conferentie werd een commu niqué uitgegeven, waarin de premier! verklaarden, het belang van handhavinj en herstel der Europese democratie t< erkennen. De eerste ministers kwamen eveneens tot overeenstemming wat treft de politiek, die ten doel heeft de Ver. Naties te steunen en effectiever te maken. Bevin behandelde zioht o.a. het geschil van Joego-Slavië met de Kominform. Volgens een zegsman Nieuwe gevechten op ons gebied op Java Op de Noordelijke helling van de Bro- no (Oost Java) hebben onze troepen eer bende van 90 man in T.N.I.-uniform op- gerold en mortieren buitgemaakt. Ter Westen van Soerabaja onderging eer bende het zelfde lot. Ten Zuidoosten var Malang werd een bende van 20 mar de demarcatielijn teruggejaagd. Op West-Java sloegen militairen een aanval af op de onderneming Djapoelang Kalidjabi. Twee ondernemingswachters sneuvelden. De republikeinse militaire gouverneur an Soerakarta heeft verklaard, dat Patjitan thans veroverd is. Dr P Roelofsen zal 27 October voon hoogleraar in de teel aan de T. H. te Delft f DAT voor het B.G. te Leeuwarden na een psychiatrisch rapport gepersisteerd werd bij de eis levenslang tegen de 24-j. verrader van illegale werkers F. H. A. Michon uit Nijmegen. DAT het B.G. te Leeuwarden A. Ykema uit Metslawier, ex-burgemeester van Oost-Dongeradeel, die velen ten behoeve van de Duitsers had laten arresteren, gisteren tot 6)4 j. R.W.I. veroordeelde. (Eis: 10 j.). DAT het nieuwe weggedeelte tussen Driebergen en Doorn van 22 Oct. tot 6 Nov. voor alle verkeer zal zijn afgesloten. DAT de KNAC aandringt op ruimere beschikbaarstelling van verlichtingsma teriaal voor de handel, daar avondcon troles gebreken aan auto-verlichtingen aan het licht hebben gebracht. DAT volgens verkeerswaarnemingen van de KNAC het verkeer op de rijks wegen ong. 10 pet groter is dan ver leden jaar. DAT de bankbiljettenomloop in de af gelopen week met f28 millioen is inge krompen. DAT de landbouwer W. Kuperus uit Drachtster Compagnie uit zijn land een aardappel haalde van 844 gram. DAT de 250 millioen dollar-lening der Shell Caribbean Petroleum Cy ge plaatst is bij Amerikaanse en Canadese Levensverzekenngmijen en vele ai der Royal Dutch Shellgroep in Amerika daarvoor zijn verbonden. gevraagd heeft of op de uitkeringen aan weduwen-oorlogsslachtoffers de kinder bijslag wordt afgetrokken en of dit niet ongedaan gemaakt kan worden. DAT Kerckhoven en Co., te Amster dam, besloot tot beëindiging van het effectenbedrijf en de cliënten verzocht, hun rekeningen over te brengen naar de Twentsche Bank, die ook het personeel DAT per 1 Nov. tot genera al-majoor der Artillerie werd benoemd kolonel N. J. H. M. van Middendorp. DAT de commandant Legerluchtmacht Nederland, kolonel-1. A. Aler, per 1 Nov. benoemd werd tot generaal-majoor der M. L. DAT de medaille van het Roode Kruis werd toegekendr> aan dr F. Daubanton, oud-insp. v. d. Geïieesk. Dienst der Kon. Landmacht, E. M. J. de Vlam en mevr. L. H. M. A. v. QvereemZiegenhardt. DAT te A'dam de oud-directeur A. van der Meulen van het Parkhotel aldaar is ^verleden. DAT de tegenwaarde der Marshall schenkingen bij de Nederlandse Bank f 130 milioen bedraagt. - DAT de A'damse dirigent Willem Wie- sehahn is uitgenodigd in Londen een con cert van het „Alexandra Choir" te leiden. DAT de aid. R'dam, van de Bond van Gepensionneerden der Ned. Spoor- en Tramwegen een motie aannam tegen de prijsstijging. DAT de 800 passagiers van de „Oranje" gisterochtend in A'dam zijn ontscheept. DAT van 11 t/m 20 Maart 1949 in het RAl-gebouw te A'dam een uitgebreide Damesbeurs wordt gehouden. DAT, volgens een telegram van het m.s. „Batory", varende bij de Z.-kust van Engeland, een man overboord is geslagen. DAT van de Rubbercultuurmaatschap pij Amsterdam, nog 4 grote ondernemin gen op republikeins gebied liggen, zodat samenstelling ener balans onmogelijk is. DAT Rouppe van der Voort te Den Bosch over 1947 een dividend voorstelt van 7 pet. op gewone en cum. pref. winst- delende aandelen. DAT C.C.D. en Rijkspolitie D. uit Hoe ven, v. d. P. uit Alphen, D. uit Klpndert, de boeren C. en W. en twee boeren knechts uit Baarle Nassau en Baarle Hertog arresteerden en aldus weer een veesmokkelbende onschadelijk maakten. DAT men het volgend voorjaar de nieuwe Middelburgse veiling in gebruik hoopt te nemen, voor de bouw f320.000 wordt geleend bij de Utrechtse Raiffei- senbank en f250.000 uit bouwcrediet en eigen middelen worden verkregen. DAT Caltex te Vlaardingen 550 wonin gen bouwt, waarvan 30 pet. ter beschik king komt van reeds te Vlaardingen wo nend Caltex-personeel en anderen de hierdoor vrijkomende woningen kunnen krijgen. de conferentie het eens met de Britse afkeer van Franco-Spanje. Verwacht werd, dat op de zitting van vandaag in het bijzonder de defensie punt ven spreking zou zijn, temeer omdat ook Montgomery met zijn stafchefs opnieuw aanwezig was. Minder vervoer tussen Sowjet- zone en Berlijn De Sowjet-autoriteiten hebben beper kende maatregelen getroffen t.a.v. het vervoer der goederen van de Sowjet- Russische zone van Duitsland naar die der Russen in Berlijn. Voedingsmiddelen, steenkool en textielwaren uit de Sowj et- zone in de Berlijnse Sowj et-sector, gen thans slechts worden afgeleverd de gemeentelijke bureaux of aan, door deze bureaux genoemde, particuliere HOGER BEROEP INZ. BONDOWOSO INGETROKKEN. De fiscaal bij de zeekrijgsraad te Soerabaja heeft het hoger beroep tegen de vrijspraak van de drie beklaagden Nannink, Donze en Schlyper, die belast waren geweest met het transport der ge vangenen Van Bondowoso naar Soerabaja. waarbij 46 mensen het leven verloren, in getrokken. De „Nieuwsgier" verklaart over het proces: Zelden heeft een Neder landse rechtbank een vonnis geveld, dat het rechtsgevoel minder bevredigt. Urk blijft vissersplaats Vlootuitbreiding en gunstige perspectieven In tegenstelling met wat vroeger wel eens werd verwacht, denken de Urker vissers er niet aan, het bedrijf hunner vaderen neer te leggen. De Urker vloot telt 187 vaartuigen, dit jaar werden 40 nieuwe kottere gebouwd. 45 Vaartuigen vissen op de Noordzee, de rest op het' IJsselmeer. De Urker afslag maakt de laatste tijd flinke besommingen en de vangsten wer den ook wel eens in Engelse havens ver kocht. Veel succes heeft men met netten van nylon-garens, die niet te lijden hebben van water en slecht weer en zeer lang meekunnen. De aanschaffingsprijs, f50 per kg, is voor velen echter nog bezwaar. Merkwaardig is. dat op het IJsselmeer nog steeds bot wordt gevangen, hetgeen men na de afsluiting niet meer had wacht Men verwacht echter, dat deze vangsten slechts tijdelijk zyn. SOWJETS VEROORDELEN NOG DRIE BERLIJNERS. Het militaire Sowj et-tribunaal te Ber lijn heeft nog drie Berlijners vei deeld, in v erband met de anti-commu nistische demonstraties bij de Branden- burger Tor op 9 September j.l. Otto Munoke kreeg 18 maanden dwangarbeid, Günther Janke en Martin Eickhoff bei den 12 maanden. De laatste is voorwaar delijk vrijgelaten, omdat hy minder jarig is. AFGEZANT VAN EX-KONING PETER TER DOOD VEROORDEELD. De dertigjarige Andrea Loncharitsj, de persoonlijke afgezant van ex-koning Peter van Joego-Slavië, is te Belgrado dood veroordeeld, wegens „spionnage poging tot het omverwerpen vai Regering van Tito". Loncharit^ ia in sident. De capitulatie van generaal Win kelman kwam buiten haar tot stand. Rauter: Maar de Regering heeft haar „bestatigt" en minister de Geer heeft ge zegd, dat men er zich bij neer moest leggen. President: De Regering „bestatigde" niets. Zij aanvaardde haar. Maar de strijd bleef. Waren deze uitspraken de verdachte al rijkelijk gortig, hij ontplofte met een vin nig „bitte", toen de president hem vroeg of hy eigenlijk wel krijgsgevangene was. Over de vraag of zwaar gewonden, die, nadat zij krijgsgevangen gemaakt zijn, als oorlogsmisdadigers worden uitgele verd, nog onder dit begrip vallen, volgens de Conventie van Genève, ontspon zich een discussie, die kennelijk niet naar Rauter's genoegen verliep. Maar de president had nog andere pylen op zijn boog. De 110.000 weggevoer de Joden, waarvan er 6000 terugkeerden. Hij vertelde Rauter nauwkeurig wat er met deze stakkers gebeurde. Er viel een stilte in de zaal en een rilling ging door de aanwezigen, toen zó Rauter's verant woordelijkheid werd vastgesteld. Want weer kwamen de brieven ter sprake, die drie in plaats van twee Jodentreinen be loofden en de befaamde redevoering over de noodzaak van de „Auswanderung". Het werd zelfs Rauter te erg. „Ik geef u mijn erewoord als officier, dat ik niet geweten heb wat er met de Joden ge beurde. Ik ben toch een oud Oostenrijks keizerlijk officier. Ik had me liever hon derd keer laten doodschieten dan gedogen, dat vrouwen en kinderen gemarteld wer den. Maar ik wist het niet. Toen kwam aan de orde het hoofdstuk gijzelaars (De zitting duurt voort). VERBLIJF VAN VREEMDELINGEN IN BELGIë. Personen van niet-Belgische nationali teit, die van 815 dagen in België wil len vertoeven, moeten zich binnen 48 uur na aankomst aanmelden bij het gemeen tebestuur. Indien zij langer willen blij ven, moeten zij zich laten inschrijven in het vreemdelingenregister van hun ver blijfplaats om een bewijs van inschrijving te ontvangen. Zij. die met een regelmatig paspoort .België binnenkwamen voor een zakenreis. moeten hun inschrijving slechts eisen, indien zij langer dan een maand in België verblijven: voor toeris ten is dit twee maanden. Verdere inlich tingen verstrekken de ambassade te Den Haag en de consulaten van België. Ons schone Insulinde - Zo was het eenmaal. En wat er nu van wordt toont dexc foto van een door commu nistische troepen vernielde brug in de grote Java-spoorweg by Madioen duidelijk genoeg. Te Wageningen is benoemd tot hoog waar in de tropische landbouw en planten- ielt dr ir C. Coolhaas, thans lector. „West-Europese Unie een afzon derlijke macht" een „Studie van West-Europa", die gisteren werd gepubliceerd, verklaart de Britse Labourparty, dat het einddoel vaa de Europese Unie moet zijn „het vormen een derde machtscentrum, dat onaf hankelijk is, zo4fcl van de Ver. Staten, .an de Sowjet-Unie". Er zou een macht gevormd kunnen worden, die voor geen der beide landen behoeft onder ta doen. Spanje zal, volgens de brochure, nniet aan de vereniging van Europa kun» deelnemen, zolang het niet is bevrijd de „dictatuur van Franco". WEERBERICHT Zachter des nachts Tot morgenavond verwacht De Birtj Zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Iets zachter vooral des nachts in hel binnenland. Matige tot krachtige, in dé kuststreken tijdelijk harde wind tussen Zuid-West en West. ZON EN MAAN. Donderdag 21 Oct.: Zon op 7.16,

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1