Qwnm (üirarant Sowjets handhaven boycot van debat iinse kwestie over Berliji Wist U ZATERDAG 16 OCTOBER 1948 BUREAUX: Hogewoerd 103. Tel dir. en redactie 20408; Adm. 22710 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ415 per kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week- ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) DIRECTIE: F. DIEMER- CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanluosfirfj te abcbtewn myn bert in tealjenspreF' Negen en twintigste jaargang No. 7638 „De Opbouw" Boeken Tijdschriften BREESTRAAT 151 Wisjinski: „Russen laten zich niet kleven aan vliegenvanger" De Argentijn, Bramuglia, heeft het op de geest vpi deze eenw niet voorzien. Dat blijkt wel uit de woorden die hij in de Veiligheidsraad gesproken heeft, toen de Berljjnse kwestie weer ter sprake kwam. „Heren" zei hij ♦ijd wordt gekenmerkt door revolutie, oorlogen en wreedheid en wij hebben nog vijftig jaar voor de boeg, voordat deze verschrikkelijke eeuw ten einde is- De ogen van de wereld zijn op de Veiligheidsraad gevestigd, de ogen dus van al de volkeren, die in harmonische vrede wensen te leven". Nadat negen dagen verstreken waren, de luchtbrug, want een Amerikaans be- waarin de zes kleine neutrale mogend- kend publicist, Drew Pearson, heeft heden tevergeefs getracht hebben, met de Sowjets tot een accoord te komen, om de Berlijnse blokkade op te heffen, kwam dus de kwestie opnieuw in de Veiligheidsraad. Bramuglia vroeg aan de „Grote Vier" alle bijzonderheden te verstrekken over de blokkade, alsmede over de overeenkomst welke te Moskou werd bereikt en de richtlijnen, die. de vier bevelhebbers ter uitwerking daar van ontvingen. De drie Westelijke gede legeerden, n.l. Jessup. Cadogan en Pa- rodi, wilden de kaarten op tafel leggen. Wat men echter niet verwacht had, was dat de Rus Wisjinski het hem door het Kremlin opgelegde stilzwijgen verbrak. Hij verklaarde nogmaals, dat zijn rege ring hem opdracht had gegeven, niet aan het debat over de Berlijnse kwestie deel te nemen en staat dus nog steeds op het standpunt, dat de kwestie thuis hoort op een conferentie van de vier ministers van Buitenlandse Zaken. De Russische delegatie imponeerde door een hele staf van medewerkers met dikke actetassen. Wisjinski verklaarde de vragen van Bramuglia als een truc te beschouwen en de Russen zouden in dit aas niet hap pen of zich evenmin aan deze vliegen vanger laten kleven. Onmiddellijk na Wisjinski's verklaring, hielden Cadogan en Jessup ruggespraak. De Rus had van Bramuglia nog een berisping te incas seren, waarop deze zijn verontschuldi ging aanbood. De zitting werd tot Dins dagmiddag verdaagd. Het ziet er dus naar uit, dat de luchtbrug versterkt zal worden met het oog op de komende win ter. De luchtcorridor, waar het „een va-et vient" is van Amerikaanse en Britse vliegtuigen, is nu onder één com mando gebracht en een accoord voor een militaire fusie is te Wiesbaden ge- Er zijn ook wel eens meer pessimisti sche beschouwingen over het succes van klaard, dat er grote kans bestaat dat de luchtbrug naar Berlijn spoedig defect zal raken ten gevolge van het slechte enorme slijtage en de geringe reparaties. De Russen hielden gisteren weer schietoefeningen op enkele mijlen afstand" van de Amerikaanse en Britse vliegtuigen van de luchtbrug; en het tankgeschut deed de ruiten in de ge bouwen van het vliegveld Gatow rinke- In het gebied, waar de granaten ontploften, werden vroeger Duitse troe pen opgeleid en men gelooft, dat de Rus- het gebied thans voor dezelfde doel einden gebruiken. GEHEIM AGENT IN OORLOGSTIJD Wij beginnen vandaag met de publi catie van een serie uiterst spannende artikelen, uitsluitend op grond van eigen ervaringen geschreven door één der weinige in leven gebleven Neder landse geheime agenten. Zijn verhaal is een schokkende bij drage tot de geschiedschrijving van de jongste oorlog. Het voert ons bin nen in de sinistere wereld van spion- nage en contra-spionnage, van laf verraad en ware heldenmoed. De schrijver, die na afgrijselijke be levenissen een gevangene werd van de veelbesproken Kriminaldirektor Joseph Schreieder, voerde in de oor log de schuilnaam „Brutus". Hij woont thans in het Gooi, is getrouwd met een Engelse vrouw en publiceert in Engeland onder de naam John Mar- „Brutus" heeft deze artikelen ge schreven als een les voor de toekomst en als een posthume hulde aan zijn vele makkers van de Nederlandse ge heime dienst, die niet levend zijn weergekeerd uit de Duitse moord kampen. Projectiel ontplofte bij vuil verbranding Toen op de scheepshelling Popper te Groningen een hoop vuil werd verbrand, ontplofte een projectiel. Twee meisjes, die in de buurt speelden, werden ernstig gewond. Eén van haar is naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. SOCIALE BIJSTANDSREGELING EN BRAND STOFFENTOE SLAG. Ook in de komende winter aal aan hen, die een uitkering ontvangen krach tens de Sociale Bijstandregeling, een brandstoffentoeslag worden verstrekt en wel 2 of ƒ1 per week voor personen die resp. minstens 12 of 6 eenheden brandstof kregen toegewezen over het tydvak 31 October t/m 30 April. Te Valkenburg verdween een portefeuille met duizend gulden Maar de rijkspolitie achterhaalde de dieven De gebr. v. L. uit Den Haag vervoeg den zich bij de rijwielhandelaar Rhijns- burger te Valkenburg met het verzoek hom bakfiets te repareren. Na een poosje was de zaak voor elkaar en gingen ze been. Enige tijd daarna miste de rijwiel hersteller een portefeuille met een in houd van ruim duizend giulden. Men vatte vermoedens op tegen het tweetal en aangifte bij de politie volgde. Het bleek, dat ze de Broekweg waren uit gegaan, het vliegveld waren overgewan- deld en op de boerderij van Van de Marei nog het een en ander hadden ge vraagd. Postcommandant Dorresteijn kreeg de zaak in handen. De vermoede lijke daders waren spoedig gegrepen, maar de portefeuille werd niet gevon den. Een zeer nauwkeurig onderzoek, waarbij ook gebruik gemaakt werd van een speurhond, volgde en daarbij vond men het geld onder een steen op het erf van genoemde boerderij. De portefeuille was aan de Broekweg onder de grond verstopt. Een der gebroeders heeft een volledige bekentenis afgelegd; de ander blijft ontkennen. De daders zijn goede bekenden van de politie; vooral de oudste heeft een zwaar strafregister en heef. Belts nog twee vonnissen te goed. Geen kinderbijslag voor zelfstandigen? Er zou geen geld voor te vinden zijn (Van onze Parlementsredacteur) Naar wij vernemen heeft de Commis sie-Van Rhijn, belast met het onderzoe ken van de mogelijkheid van het ver lenen van een kinderbijslag aan zelfstan digen, sedert Juni j.l. niet meer verga derd. In deze laatste vergadering schijnt gebleken te zijn, dat practisch geen op- ir het dekken kosten. Toen de commissie aldus op dood spoor terecht gekomen was, versoheen het rapport van een commissie van het R.-K. Centrum voor Staatkundige Vor ming over hetzelfde onderwerp. Binnen kort zal nu de Commissie-Van Rhijn op- bijeenkomen om dit rapport te bekijken. Gelijk men weet is van R.-K. zijde voorgesteld, de kosten voor de helft door de betrokkenen zelf te laten dra gen, terwijl de andere helft via verhoog de omzetbelasting enz. voor rekening de consumenten zou moeten komen, oplossing, waartegen principiële beden kingen zijn in te brengen, omdat er te grote invloed op de prijspolitiek te verwachten is. Japanse misdadiger hing zich op. De Japanse oorlogsmisdadiger Kume Takezo heeft zich in de gevangenis te Soerabaja opgehangen. De „luchtbrug" kan maar weinig brandstoffen voor de komende winter naar Berlijn brengen en dus beijveren zich de vrouwen het afval zorgvuldig te ver zamelen rond de houthakkers, die een groot gedeelte van het Gruenewald om kappen om de brandstofvoorraad te vergroten. Na 100 eeuwen technische ont wikkeling Moskou gaf Fransen opdracht de boel op stelten te zetten Washington zegt zijn mening over Kominform-intriges Regeringsambtenaren in Washington hebben openlijk verklaard, de indruk te hebben, dat Moskou opdracht heeft gege ven voor de communistische stakings demonstraties in Frankrijk, Italië er België. De draden, waarlangs deze onge regeldheden geleid worden, voeren recht streeks naar de Russische hoofdstad en de communistische leiders hebben orders gekregen ,,om in hun landen zoveel mo gelijk herrie te schoppen", met het doel de regeringen der drie genoemde landen dusdanig te verzwakken, dat zij zullen aarzelen, zich achter de andere Weste lijke mogendhedente scharen, ten aanzier van een gezamenlijk standpunt tegen Rusland. Voorts heeft het gestook van Moskou uit, volgens Washington, het oogmerk, het herstel van deze landen te doen mislukken door het plan-Marshall schipbreuk te laten lijden. De woordvoer ders achtten het niet onwaarschijnlijk, dat Moskou via de Kominform nog meer druk wenst uit te oefenen door opdracht te geven tot stakingen en demonstraties in West-Duitsland en andere niet-com- munistische gebieden. De te ontketenen onlusten zouden met Russisch geld ge steund worden. Intussen heeft de Franse mijnwerkers- bond besloten de bewakingsploegen voor ur uit de door staking getroffen mij- terug te roepen, wegens de „schan delijke vonnissen tegen een aantal sta kers in het Saarbekken en het ruwe op treden der politie, waarvan vrouwen in Forbach slachtoffer werden." Hierdoor krijgen de stakers dus de vrije hand bij hun onlusten en krijgt de staking een nog grimmiger aspect. Deze staking heeft Frankrijk reeds evenveel steenkool ge kost, als nodig is om de spoorwegen twee maanden op gang te houden. Dat de landen achter het „IJzeren Gor dijn" zeer belangstellend zijn in het ge rommel in Frankrijk, blijkt wel uit het feit, dat de Poolse mijnwerkers levens middelen en goederen, ter waarde van 500.000 zloty aan de stakers zullen zen den, terwijl de Poolse vakbonden een der gelijke schenking zullen doen tot een be drag van 1 millioen zloty. De verdere stakingen schijnen evenwel eer te verlopen. De taxichauffeurs in Heden devaluatie in Frankrijk Financiële kringen te Parijs voorspellen dat de franc opnieuw zal worden gedeva lueerd. De „France Soir" verklaart zelfs, dat dit heden gebeuren zal. Men meent, dat de ministers van Financiën der vijf landen op hun bijeenkomst van Zondag te Parijs ook over dit onderwerp spreken Reuter verneemt, dat de koers van het pond sterling 1060 zal worden inplaats van 864 francs. Als deze devaluatie, die feitelijk vermijdelijk is, doorgaat, zal de Franse franc de waarde van een oent hebben vroeger 1,24 cent. Als men weet, dat de franc de opvolger is van de livre, die in de vroege Middeleeuwen een pond zilver waard was, dan zijn de gevolgen van duizend jaar financieel wanbeheer wel duidelijk. Italianen, walvissen en Schev. haven Woensdag in Tweede Kamer Woensdag a.s. komt de Tweede Kamer j middags om 1 uur in het openbaar bij en. Naast allerlei minder belangrijke wetsontwerpen komen aan de orde de goedkeuringen van het vredesverdrag met Italië, van het verdrag, regelende de walvisvangst, van het verdrag met de Ver. Staten ter voorkoming van dubbele belasting. Verder o.a. de verhoging militaire standspensioenen met een slag, wijziging van de Wet van 24 Juni 1899 tot aanleg en onderhoud van eer vissershaven te Scheveningen en de Meet- brievenwel-1948. De Amerikaanse ambassadeur te Mos kou, generaal Bedell Smith, die door mist niet uit Berlijn kon vertrekken, is later het vliegveld Tempelhof naar de Russische hoofdstad gegaan. Parys werken weer, sommige autofabrie- ken hervatten de arbeid en de arbeiders in de ijzermijnen gaan Maandag aan de slag. De Centrale raad van vakbonden der Sowjet-Unie heeft de Franse regering be schuldigd van een lompe poging om de wereldopinie te misleiden, door Sowj et- afgevaardigden te weigeren, het congres van de C.G.T. te Parijs bij te EEN BLIJVERTJE? Gedurende de laatste weken hebben CCD-ambtenaren op grote schaal c tredingen achterhaald op het gebied van de handel in serviesgoed. Doch waarschijnlijk hebben zij verzuimd een kijkje te nemen in het kantoor van de Bedrijfsgroep Detailhandel te Scheveningen, waar men over fraai serviesgoed beschikt, dat blijk baar speciaal in opdracht is vervaar digd, aangezien de kopjes het mono gram van de bedrijfsgroep dragen! Waarschijnlijk heeft deze organisatie gemeend, dat zij een blijvertje is en heeft zij zich dus geadeld serviesgoed aangeschaft, in overeenstemming met haar stand Zes man der Marine in Indonesië verdronken Door het omslaan van een sloep in dc branding onder de kust in Straat Ma- doera zijn een sergeant en vijf manschap pen der Marinebrigade verdronken. De begrafenis van 4 slachtoffers is vanmid dag geschied op het ereveld Kembang Koening te Soerabaja. Twee lijken den nog vermist. De namen zijn nog niet bekend gemaakt. Jhr Tjarda van Starkenborgh voor de enquete-commissie Naar wij vernemen zal de ambassadeur te Parijs, oud-gouverneur-generaal van Indonesië, Jhr Tjarda van Starkenborgh, Maandag a.s. 's morgens om 10 uur voor de parlementaire enquête-commissie, die onderzoek instelt naar het Londense onmiddellijk na de oorlog gevoerde beleid, verschijnen. Drie soldaten op Sumatra gesneuveld In het randgebied der Karohoogvlakte in Oost-Sumatra overviel een bende Nederlandse patrouille, maar werd met verliezen teruggedreven. Drie Ne derlandse soldaten sneuvelden. Rotterdam heeft sluitende begroting voor 1949 De gemeente R'dam heeft voor het dienstjaar 1949 een sluitende begroting. Zij geeft zowel aan ontvangsten als aan uitgaven in totaal f 164.151.942 aan. Vol gens raming zal aan Rijksuitkeringen f58.215.184.60 worden ontvangen, terwijl het totaal van de budgetaire tekorten van f216.476.851.10 in 1947 per 1 Jan. '49 kan worden terug gebracht tot f 198.778.080.80. Volgens B. en W. zal het streven naar een doelmatig beheer niet mogen verslap- >en, nu de begrotingspositie verbeterd is. Willem Barendszweer naar Zuidpoolgebied vertrokken Hedenochtend is de „Willem Barendsz" ran de Ned. Wal/isvaart uit A'dam ver trokken voor de 3e expeditie naar de Antarctische gebieden. De bemanning, onder kapitein K. Visser, bestaat uit 235 koppen, die in Kaapstad wordt uitgebreid tot 427 koppen. Abdoelkadir vraagt eveneens ontslag Het „Bataviaas Nieuwsblad" meldt, dat de heer Abdoelkadir, plaatsvervanger v: dr Van Mook, besloten heeft, op het voc beeld van zijn chef ontslag te vragen. De „New-York Times" spreekt de hoop uit, dat er een andere nuttige taak ge vonden wordt voor dr Van Mook, daar de wereld zijn talenten nodig heeft. „Ik zou nu Italiës De Gaulle zijn' Tydens de voortzetting van het proces tegen de ex-Maarschalk Graziani te Rome verklaarde hij: „Indien wij (de Duitsers en Mussolini) de oorlog hadden gewon nen, zou ik thans de De Gaulle vai Italië zijn." Rotte tomaten voor Th. Dewey Een overrijpe tomaat is gisteren te Albert Lea (Minnesota) uiteengespat op de schouder van de republikeinse senator Joseph Ball, toen de trein van Thomas Dewey het station verliet. Dewey had juist een menigte van 3000 mensen toe gesproken. Dit is de derde maal, dat hem een dergelijk incident overkomt tijdens zijn verkiezingscampagne. Harry Tru- was ook in de buurt met zijn pro- paganda-actie. Hij sprak te Milhvaukee (Wisconsin) en zei daar, dat hij de inter nationale toestand nog niet „als hope loos" beschouwde. - De communistische partij in Voor- Indië heeft een aansporing gericht tot Frans-Indië om zich bij Voor-Indië te sluiten. Grand Prix cTAtome. 's Rijks Munt moet 700 millioen nieuwe munten maken Naar schatting moet 's Rijks Munt te Utrecht de volgende nieuwe munten ver vaardigen: 64 millioen nikkelen kwartjes, 160 millioen nikkelen dubbeltjes. 60 mil lioen broyzen stuivers en 400 millioen bronzen centen. In totaal rond 700 mil lioen stukken met een gewicht van 1450 ton. Hiermee zal men 3 4 jaar bezig zijn. Eind Augustus is men met de centen be gonnen en volgende maand komen de dubbeltjes aan de beurt. Op het ogenblik worden 3/4 millioen bronzen centen per week vervaardigd. De munten met het jaartal 1948 zullen de beeldenaar van ningin Wilhelmina dragen, die met 1949 de beeldenaar van Koningin Juliana. Een Hervormd Theologisch Seminarium? In de vergadering van de Generale Synod» er Ned. Herv. Kerk. die van 18 t.m. 23 Oc- >ber in Zeist wordt gehouden, zal o.m. tei jrake komen een rapport betreffende de •organisatie der theologische studie (hei :ichten van een seminarium, als aanvul lende opleiding na de academische). Voorts zijn er uiteraard punten, die verband houde met de kerkorde en stellingen voor de Hen kerkdienst, opgesteld door de Raad voc Kerk en Eredienst Wapstra en Hamer: verminkten in kuil gegooid Tegen beiden levenslang geëist. Voor het B.G. te Zwolle werd levens lang geëist tegen de S.D.-er J. Wapstra uit Steenwijk, die betrokken was bij het drama van April 1945 te Diepenveen, waar 10 gevangenen afschuwelijk minkt, vermoord en in een kuil gewor pen waren, en die in de Waffen S.S. het Oostfront vocht. Ook tegen de landwacht er K. A. Ha mer, uit Deventer, werd levenslang ge- eist. Hij had zich vooral op het gebied van Jodenvervolging onderscheiden en bovendien aan het Oostfront vele medail les verworven. Tegen Gerrit Renes uit Utrecht, die ge vangenen te Ommen en Heerthen (Duits land) mishandelde, werd 5 j. geëist. BELGEN BEHOEVEN AMER. VISA NIET TE BETALEN. De Ver. Staten hebben besloten de betaling van visa-onko6ten voor Belgen, laar Amerika reizen, voor 24 m den af te schaffen. KONING GUSTAAF ONTVING MINISTERS WEER Koning Gustaaf van Zweden voelde zich gisteren weer zover hersteld, dat hij zijn ministers kon ontvangen. Amerika verwerpt Russisch ontwapeningsvoorstel Osbom stelt Sowjets enkele gewetensvragen De Ver. Staten hebben het voorstel der Sowjet-Unie aan de Ver. Naties, betref fende een ontwapening met een derde er het verbieden van de atoombom, als „vol- komen onaanvaardbaar" verworpen. De Amerikaan Osborn, deelde dit aan de sub-commissie der 11 landen mede, welke speciaal is samengesteld, om een schema op te stellen van de ontwapeningsvoor stellen, en zei," dat het „absurd was, een dergelijk voorstel van een zo gesloten land te ontvangen". Osborn stelde de Russen enkele vragen: „Wilt U verkla ren, dat het streven van de Sowjet-Unie zal ophouden, door Uw vijfde colonne uit bevriende landen terug te trekken? Wilt U Uw land open stellen, zodat dere landen kunnen zien, wat daar gaat en zodoende hun vrees kunnen laten varen, die hen tot bewapening aanspoort? Wilt U het eens worden over veiligheids maatregelen. die niet onderhevig zijn aan het veto?" Tenslotte merkte Osborn op: „Ge looft U niet, dat er een zekere brutaliteit aanwezig is, in het presenteren voorstel aan de Algemene Vergadering uit naam van een dictatorschap, dat de meest-reactionnaire regering in de wereld vormt?" ADMIRAAL JAMES FIVE GROOT- OFFICIER O.N. De Nederlandse ambassadeur in V.S. mr E. N. van Kleffens, heeft de versierselen van groot-officier orde van Oranje-Nassau met de den uitgereikt aan admiraal James Five, voor diensten bewezen aan het Neder landse Koninkrijk, als commandant de zevende vloot en van de Task Force. Hitlers bezit is verbeurd verklaard Hitlers zelfmoord is bewezen, door de verklaringen van zijn chauffeur. Het testament van de „Führer" is ongeldig, daar het getypt is en al zijn bezittingen zijn verbeurd verklaard, w.o. een huis te Münohen, een landgoed te Bercbtesga- den, auteursrechten tot 5 millioen Mark en schilderijen. Deze besluiten werden genomen voor de zuiveringsrechtbank te München, tijdens het proces tegen Adolf Hitler en Eva Braun. Beginsel en vuur In ons vorige Zaterdagavondartikel constateerden wij een hernieuwde be langstelling, ja zelfs iets van een her nieuwde waardering voor het begrip be ginsel, ook 'voor het begrip Christelijk beginsel, onder wie tot nu toe meenden, tegenover beide afwijzend te moeten staan. Eigenlijk gezegd hadden we deze kentering wel verwacht sn en er zijn immers mensen, die enerzijds de theologische gedachten aanhangen van die school, die Christelij ke beginselen in het algemeen een ge- ja zelfs een onjuistheid en een on mogelijkheid oordeelt, maar die ander zijds lid zijn van, soms zelfs een voor aanstaande plaats innemen in allerlei Christelijke organisaties, welke zich juist op Christelijke beginselen willen baseren, die Christelijke beginselen ook willen realiseren. Deze mensen moeten dan ook in een voortdurende spanning leven Aan de ene kant zijn ze door bepaalde theologische gedachten gegrepen, aan de andere kant een practisch standpunt in, dat hiermede nauwelijks in overeenstemming lijkt. We denken, om slechts een voor beeld te noemen, aan een man als prof. G. C. van Niftrik, een pleitbezorger van Karl Barth en evenzeer een vooraan staand en terecht algemeen gewaardeerd de Chr.-Historische Unie. ïenen iets te kunnen voelen van de spanning, waaronder deze mensen leven. Bovendien menen wij, dat er in die spanning wel degelijk gezonde elementen zitten, die we niet genoeg in het oog kunnen houden. Het is dezelfde spanning, als het goed ls steeds hangt om het begrip beginsel in in het algemeen en het begrip Christelijk beginsel in het bijzonder. Over dat beginsel wordt dikwijls ge makkelijk gepraat. En het is, dunkt ons, juist deze omstandigheid, die er sterk toe bijdraagt, dat sommigen kopschuw worden, zodra het begrip zelf aan de orde is. We veroorloven ons in dit ver band weer enkele aanhalingen uit de laatste tijd. De eerste is van de reeds genoemde prof. Van Niftrik. Die schreef in de afge lopen zomer in het weekblad „Koningin Vaderland": „Ik kryg wel eens de indruk, dat wij allerlei practisdh-poli- tieke houdingen en overtuigingen pro beren te dekken met het Chr.-Hist. „be ginsel", terwyl die houdingen en over tuigingen in werkelijkheid niet anders zijn dan het gemiddelde van de wensen verlangens onzer leden en kiezers- ïsen en verlangens, die hun eigen zijn krachtens opvoeding, milieu, levens kring, stand". (Voor vervolg zie Pag. 3) Kwestie Baarle Nassau weer opgerakeld Nederlandse winkeliers afgunstig op de Belgische. Daar er in Baarle-Nassau, in welk dorpje, zoals bekend, 32 Belgische stukjes grondgebied (enclaves) liggen, enige on rust bestaat omdat de Belgische winke liers èn Belgische artikelen èn Neder landse artikelen op de bon mogen ver kopen, terwijl de Nederlanders slechts Nederlandse goederen in hun winkels mogen hebben, deed burgemeester Grauw de volgende oplossing aan de hand. Wan neer men de controledienst van de in voerrechten en accijnzen naar de Noor delijk en Noord-Oostelyk gelegen dor pen Chaam en Alphen verlegt, kan men daar een ieder controleren, die goederen uit Baarle-Nassau zou willen meenemen. Op die wijze zou men tot een fiscaal- rechtelijke eenheid kunnen komen van Baarle-Nassau en het Belg. Baarle Her tog. Al naar gelang de omzetten, zouden 'de toewijzingen van Belgische goederen aan Nederlandse winkeliers gedaan kup- nen worden. Burgemeester Grauw meen de, dat het wegnemen van alle Belgische enclaves het meest afdoende zou zyn. Dit is echter een internationale zaak, die op geheel ander terrein ligt. Ook het streng gescheiden houden van alle Bel gische en Nederlandse gedeelten in het dorp is onmogelijk; de onrust in de kleine dorpsgemeenschap zou er door vergroot worden. Het R.-K. Kamerlid, mr dr v. d. Heuvel, stelde over deze kwestie reeds vragen aan de minister. DAT Tiel besloot de gasstraatverlichting, die vrijwel geheel vernield is, te vervan gen door electrische. DAT de nieuwe bezoldigingsregeling jor burgemeesters volgende week ver wacht wordt, in te voeren met terugwer kende kracht tot 1 Oct. 1947. DAT in tegenwoordigheid van minister Van den Brink te Zaandam de nieuwe vatenfabriek van N.V. Rheem Evenblij, de modernste van Europa, geopend werd. DAT, hoewel de Koninklijke Familie te Soestdijk blijft, Den Haag, in tegenspraak met allerlei geruchten, volgens De Maas bode bij officiële gelegenheden zyn oude betekenis als residentiestad behoudt. DAT de wegens een ongeval van de ver dedigster uitgestelde zaak tegen de ver spreider van verboden lectuur onder mi litairen Ratio Koster in hoger beroep 17 Nov. voor het H.M.G. zal dienen. DAT de verse eieren i.p.v. 16 ct. tijdelijk 18 ct. zullen kosten, dus evenveel als 1e koelhuiseieren, om de aanvoer door de boeren te bevorderen. DAT kapt. ter zee J. Callenfels, dir. het Loodswezen te Vlissingen, benoemd werd tot dir.-gen. van het Loodswezen als opvolger van wijlen schout-bij-nacht D. C. M. Hetterschy. DAT nu er meer andere levensmiddelen bonloos te koop zijn de broodomzet in A'dam met 20 pet terug liep en ook elders oor de kleine bakkers verontrustende verschijnsel is geconstateerd. DAT de Gemeenteraad van Almelo de Regering verzocht de kanaaltak van het Twente-Rijnkanaal van Wierden Almelo door te trekken. DAT 1 Nov. ir J. van de Kamp na 40 j. dienst aftreedt als dir. van de A'damse telefoondienst, de adj.-dir. ir F. C. M. Vo gels zijn opvolger is en ir M. Peekema adj.-dir. wordt. DAT het R'damse Stud. Corps t.g.v. zijn 7de lustrum in het kader van adoptie R'dam-Makassar en World Stud. Relief van 6 Nov. tot 4 Dec. in het Land- en Volkenk. Museum te R'dam een Oost- Indonesische tentoonstelling organiseert. DAT voor de Roermondse Kantonrech ter de oud-Indischman P. G. Heitzer van Heythuizen uit Scheveningen wegens spionnage verscheen, maar zijn zaak onbepaalde tijd uitgesteld werd. DAT tegen de 26-j. A'damse recher cheur J. A. A. Altevogt wegens verduis tering van f 36.000 van de illegale groep „Donia" voor het A'damse Hof 1 j. werd geëist en 29 Oct. het vonnis valt. DAT wegens het bedanken van D. W. Ormel de leiding van het jeugdwerk van het C.N.V. is opgedragen aan J. Schipper. DAT het wetsontwerp tot wijziging van de gemeentewet ter regeling van het brandweerwezen is ingetrokken. DAT Nederland en Engeland te Lon den twee overeenkomsten hebben geslo ten ter voorkoming van dubbele belasting op inkomen, winsten en successie. DAT het onlangs met de „Zuiderkruis" uit Indonesië teruggekeerde Drentse Vrij- willigersbataljon gisteren officieel in As sen is ontvangen. DAT voor het R'damse B.G. 7 j. is ge- eist tegen de 32-j. advocaat en procureur mr J. L. Bleeker uit R'dam, een Land- wachter en beheerder van anti-Duitse vermogens. DAT 25 Belg. architecten c.s. 3 dagen I Zeeland bezochten. DAT mr G. J. ter Kuile, gemeentearchi- iris te Deventer. 15 Nov. dr B.H. Slicher an Bath opvolgt als rijksarchivaris te Zwolle. DAT de Vrijdagse kaasmarkt te Alk maar dit jaar pas in November binnens huis komt en dus langer dan andere jaren ir de openlucht gehouden wordt. DAT door onbekende oorzaak woning en opstallen van B. te Drempt (Achterh.) geheel uitbrandden en B. via het dak ge red moest worden. DAT i.v.m. de inrichting van een z.g. city-centrale bij de A'damse telefoondienst het nummer van de tijd aldaar, 63111, ver vangen wordt door 67111. DAT de Ned. Mycologische Ver. van daag t.g.v. haar 40-j. bestaan in Artis te A'dam een paddenstoelententoonstelling opende, waar o.m. de penicillinebereiding getoond wordt DAT de uit Indonesië teruggekeerde lt. koL A. A. G. v. d. Hardt Aberson het ma rinierscommando te Bergen op Z. overnam an maj. W. G. Broek, die in December aar Australë vertrekt DAT de St. Crt. v. gisteren een beschik king betr. opgaven, bedoeld in art 1 lid 2 h'. landbouw-inventarlsatiebesluit bevat de voorwaarden v. aangewezen inrich tingen, bedoeld in art. 15 lid 2 der vlees- keuringswet. DAT het Permanent Anti-Lawaai Comi- in een adres aan de minister van V. W. verzocht om in de nieuwe verkeers- bepalingen meer dan thans het geval is rekening te houden met zwijgend en veilig verkeer. DAT de de Verzekeringsmij „De Auto Onderlinge" te Groningen het 21-ste boek jaar afsloot met een premiestijging t 1.500.000 tot f 1.750.000. Deze week één dode in Indië De Regering maakt bekend, dat in de afgelopen week tot haar leedwezen het volgende verlies is gerapporteerd: Kon. Ned.-Ind. Leger: Sold. Sanbasri. De Koninklijke Marine en de Kon. Landmaaht rapporteerden in de afge lopen week geen verliezen. Sinds de wapenstilstand van 31 Jan. jj. bedraagt het aantal in de verlies- lijsten gerapporteerde doden 95. sinds 18 Juli 1947 646. Joegoslavische diplomaat vermoord In Chambery (Z.O. Frankrijk) heeft de politie gisteren het lichaam gevon den van Risdigh Todor, voormalig Joegoslavisch ambassadeur in Dene marken. Er werd verklaard, dat Todor ongeveer tien dagen geleden geworgd is. De vermoorde nam actief deel aan het verzet tegen de Duitsers en wend later benoemd tot oansul-generaal in Genève. Hij diende zijn ontslag in, toen Tito aan het bewind kwam, en woonde daarna in Chambery. Marshall naar Griekenland George Marshall zal binnenkort naai Athene gaan, om de uitvoering van hei Amerikaanse hulpprogramma aan Grie kenland in ogenschouw te nemen. Churchill schilderde in Brugge Winston Churchill heeft gistermiddag geschilderd in het beroemde Begijnhof te Brugge. Hij kwam in het oude Vlaamse stadje aan, vergezeld van zijn echtgenote en enkele autoriteiten. Terwijl Churchill met de gouverneur der provincie lunchte, werden op het carillon van de Klokke- toren populaire Engelse liederen gespeeld. Weer twee doodstraleisen tegen leden Colonne Henneicke Voor de vijfde en zesde maal eiste de p.-f. bij het B.G. te Amsterdam gisteren de doodstraf tegen leden van de beruchte colonne Henneicke. die honderden Joden gevangen nam. De Amsterdammers Fr, W. Koot en H. W. Hofhan arresteerden er elk minstens 40. Uitspraak 29 October. Van Geelkerken binnenkort voor Amsterdams B.G. Het enkele honderden getypte vellen lange proces-verbaal tegen de ex-plaats vervangend leider van de N.S.B., C. van Geelkerken, is thans gereed gekomen en zal volgende week de p.-f. bij 't Amster dams Bijz. Gerechtshof ter hand worden gesteld, zo»iat de behandeling van deze zaaflc, het sluitstuk van de rechtspleging tegen vooraanstaande N^B.-ers, zeer binnenkort zal kunnen geschieden. Da gehele gang van zaken in de N.S.B. tyden6 de bezetting zal naar voren ko men. Ongeveer duizend documentatie- stukken zijn ter tafel gebracht MR OUD 10 JAAR BURGEMEESTER VAN ROTTERDAM. Burgemeester mr P. J. Oud was giste ren 10 jaar burgemeester van Rotterdam, hetgeen op bescheiden wijze werd ge vierd met een lunch, aangeboden door B. en W. WEERBERICHT Koude nacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Tamelijk heldere en koude nacht met weinig wind en plaatselijk vorming van nevel of mist. Morgen overdag: half tot zwaar bewolkt met hier en daar enige regen, weer wat toenemende wind tus sen Zuid en Zuid-West en ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. ZON EN MAAN. Zondag 17 October: zon op 7.08, onder 17.42; maan op 17.38, onder 6.11. 18 Oct: zon op 7.09, onder 17.40; maap op 17.50, onder 7.33. 17 Oct. VJtf. 36 Oct L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1