|lir u wr $nhsct) t(tfourant „Neemt U de hele oogst maar F Bevin: „Sowjets zelfs imperialistischer dan de Czaar ooit was De Labour-man is wel optimistisch maar op voorwaarde van vele „indiens" Veiligheidsraad-stilte, die Berlijnse corridor- storm voorafgaat Wist U Protestants Christelijke Werkgevers willen geringe loontoeslag VRIJDAG 15 OCTOBER 1948 BUREAUX: Hogewoerd 103. Tel- dir. en redactie 20408; Adm. 22710 Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4-15 per kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week- ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No. 7637 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „$tan!imstirb Is abebkiirt myo bert in teyfjenspoct* Zie pagina 3 De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, heeft te Londen in een rede tijdens een lunch van de Nationale Unie van Fabriekseigenaars verklaard, dat de op lossing voor de vraag die de hele mensheid raakt n.l. of we honderd jaar lang vrede zullen hebben, ligt opgesloten in het probleem van de Indische Oceaan, het Midden Oosten, Pakistan, India en Ceylon. Engeland heeft opgehouden een imperialistisch ras te zjjn, maar de Russen zijn expansionisten, zij juist zjjn de laatsten van de imperiale rassen- „De Sowjets zijn imperialistischer dan de Czaar ooit was." kunnen zeggen: Indien Stalin en Truman „Indien wij geen overeenstemming onze buren kunnen bereiken, laat hen dan aan hun kant van de schutting blijven' zei Bevin. Hij sprak tegen de achtergrond der conferentie van de leiders van Britse Gemenebest, waaronder zich de afgevaardigden van Pakistan, India Ceylon bevinden. Naar A.P. meldt, werd de rede gepubliceerd door de „Press Association" en de „Exchange Telegraph", maar Amerikaanse persmensen en andere buitenlandse journalisten mochten de bijeenkomst niet bijwonen, waarbij als reden werd opgegeven, dat er in de ferentiezaal niet genoeg ruimte Bevin sprak de hoop uit, dat een groot centrum der wereldvrede rond het Britse Gemenebest, de West-Europese-Unie, waarschijnlijk andere landen zou kunnen worden gevormd. Maar zijn optimisme, betreffende wereldvrede en stabiliteit bleek afhankelijk van een groot aantal „Indiens", want hij verklaarde: Indien wij West-Europa met zijn directe verbin ding met het Midden Oosten kunnen or ganiseren. Indien wij samenwerking met Zuid-Afrika kunnen bereiken, indien wij de zaken in Pakistan en India correct regelen. Indien wij een correcte positie ii Zuid-Oost-A»ië kunnen handhaven ei „Indien" wij kunnen bijdragen tot de herleving van China. Ja, dan zouden wij een grote evenwichtsfactor zijn tussen Oost en West, in het belang van vrede en welvaart in de wereld. (Bevin had ook Vijfi Ruhr-industrie aan de Duitsers terug? Volgens Reuter, hebben de Britten en Amerikanen te Frankfort verklaard, dat een geheim Anglo-Amerikaans plan om de kolen- en staalindustrie in het Ruhr- gebied aan de Duitsers terug te geven binnenkort in werking zal treden. Dit zou dan bevestigen, dat Bevin en Hoff man tijdens hun jongste onderhoud over de ontmanteling overeenstemming hebben bereikt. Men neemt aan, dat eerst echter Frankrijk en de Benelux-landen nog ge hoord zullen worden. „Hij" was een dame Tijdens de debatten over de rechten ▼an de mens in de sociale commissie der Ver. Naties hekelde de Rus Pavlov het lynchen van negers in Amerika. Hij zei voorts, dat de overleden Amerikaanse senator, Hattie Caraway in de dertiger Jaren eens had gezegd, dat jaarlijks 1000 Amerikanen van honger stierven. „Deze heer toonde reeds toen de noodzaak om het gevaar van dood door honger te ver minderen", aldus Pavlov. Mevrouw Roo sevelt stond daarna op, om de Sowjet- gedelegeerde een kleine terechtwijzing te geven: „Senator Caraway was geen heer, „hij" was een dame. milliard meer op Amer. militaire begroting In Washington wordt een uitbreiding der Amerikaanse militaire begroting v speld. Vijftien milliard dollar, zoals door Truman is goedgekeurd, zou niet vol doende zijn. Men noemt een eventuele kostensom van wapenen voor Amerika en West-Europa van 20 milliard dollar voor het jaar van 1 Juli 1949 toj 30 Juni 1950. Am. burgerluchtvaart bedreigd door Europa Ook Senator Owen Brewster heeft gis teren te Washington verklaard, dat de Ver. Staten hun strijd om de wereldheer schappij in de burgerluchtvaart aan het verliezen zijn, daar Britse, Franse, N e- derlandse en Scandinavische maat schappijen meer en meer Amerika's over heersende posie bedreigen. S.S. DUIKT OP IN BRITSE ZONE. Vroegere leden van Hitler's SS hebben kleine groepen gevormd voor het uitvoe ren van staatsgevaarlijke activiteit in de Britse bezettingszone van Duitsland. BELGISCHE PROFESSOR IN SPANJE VERONGELUKT. Tijdens een ontsporing van de expres- trein Madrid-Barcelona op de brug van La Ledaris bij Arcos de Jalon, is prof. Van- canneyt van de universiteit van Gent ge dood. Het aantal gewonden bedraagt on geveer 20. Voorbarige advertentie wekt misleidende indruk Dezer dagen riep het Amsterdamse in genieursbureau Vlaming Jr in een adver tentie in enkele Ned. bladen exporteurs op voor de uitvoer van bungalows semi-permanente houten schoolgebouwen, „wegens belemmering van plaatsing eigen land". Ten departemente van We deropbouw vernamen wij, dat het Haagse bouwbureau Vlaming Sr, dat met 't Am sterdamse in nauwe relatie staat, op 10 Augustus op het departement aanbood zeer goedkope bungalows en scholen te bouwen. Dit voorstel wordt momenteel door de stichting „Ratiobouw" onder zocht, maar men heeft een beslissing blijkbaar niet af willen wachten. Merkwaardig is inmiddels, dat de firma ln Badhoevedorp reeds een houten kleu terschool bouwde, terwijl er momenteel in het geheel geen vergunning wordt ve •trekt voor de bouw van fröbelscholen. Te Roosendaal zijn 400 ton steen kool en in Breda 260 ton aangekomen in het kader van het plan-Marshall. Het Tweede Kamerlid, Frans Goed hart (Pieter 't Hoen), zal Maandag op de Engelse ambassade te Den Haag de Me dal of Freedom ontvangen. gaan schuitje varenSal alles wel regkom. Red.) Tenslotte" over- het sociale probleem sprekende, verklaarde Bevin, dat Engeland de wereld vijftig jaar vooruit was wat betreft het regelen van de verhoudingen tussen kapitaal en arbeid. Een blunder, zegt Van Mooks blad De „Nieuwsgier" te Batavia die ge regeld de visie van dr Van Mook op de gang van zaken weergeeft, schrijft: Als Nederland ooit een blunder heeft begaan, dan is dit thans het geval geweest. Partij politiek en de daaruit ontstane aanspra ken bij de kabinetsformatie hebben zwaarder gewogen dan het belang Indonesië, dus het belang van de Neder lands-Indonesische Unie, dat geen aftre den van dr Van Mook wettigde, alvorens zijn voornaamste taak de eenwording van Indonesië zou zijn ten uitvoer bracht. Op een der kritiekste ogenblikken wordt de kapitein gedwongen van zijr schip te gaan". Het „Dagblad" te Batavia acht het heen gaan van Van Mooks naast medewerkers ten aanzien van enigen geen ramp. Moeder vermoordt haar tweeling Te Antwerpen is gisteren Louise Haus- weiler gearresteerd, nadat zij bekend had haar negen weken oude tweeling boven het brandende fornuis te hebben gehou den, totdat de babies dood waren. Zij i een Duitse en getrouwd met een Belgi sche zeeman. De lichamen der kinderen werden in een straat gevonden. Ook de Duitsers moeten dokken voor de luchtbrug De Britse en Amerikaanse militaire gouverneurs hebben de Duitse begroting voor de Duitse dubbelzone goedgekeurd op een bedrag van 408.438.450 Duitse Mar ken, waarin een maandelijkse bijdrage van 50 millioen, gedurende drie maanden, voor de Berlijhse luchtbrug is opgeno men. Nog zeven Dakota's van de „British Overseas Airways" worden bij de lucht brug ingeschakeld. „SCHIfEIZER-DüTSCH" De Duits-sprekende Zwitsers hebben heel weinig op met vreemdelingen, die de neus voor hen optrekken, omdat zij dezelfde taal spreken als Hitier Himmler. De „National Zeitung" meldt, dat onlangs een Nederlan der, die goed Duits sprak, zich te Ba zel geroepen voelde om in het Engels een rede te houden voor Duits-spre kende Zwitsers. En het was houterig en onverstaanbaar Engels, aldus het blad. „Wij zouden er onze Nederlandse vrienden opmerkzaam op willen ken", schrijft het blad vinnig, „dat de Nederlandse taal zich heeft ontwikkeld uit het middeleeuwse „Diets" er „Platduits" uit de 16e en 17e eeu dat zij ongeveer even veel en weinig Duits is, als ons Zwitsers-Duits dialect". Rapport moord Bernadotte van Israël geëist Gistermiddag werd in de Veiligheids raad een resolutie door China en Groot- Brittannië ingediend over Palestina. In dit ontwerp, dat werd aangeboden door de Engelsman sir Cadogan, wordt van de Israëlische regering geëist om zo spoedig mogelijk rapport uit te brengen ovt vorderingen van het onderzoek nas moord op graaf Bernadotte. Zonder da. een besluit over deze resolutie was geno men, verdaagde voorzitter Austin de ver gadering. RAAK BESCHEID Tot de velen, wier mening door „De Waarheid" werd gevraagd over een i pappen van Amerika met het Spanje Franco behoorde o.a. de bekende soc. mocraat Sam de Wolf. 90k zijn antwoord werd, evenals van al die anderen, ii communistische orgaan afgedrukt ei het was raak. We lezen n.l.: „U vroeg mij mijn mening te zeggen over de toenadering der Verenigde Staten tot het fascistische Spanje? Is dit nog nodig? „De Waarheid" weet toch wel, dat ik elk heel of half bondgenootschap met fascisten of nazi's verfoeilijk vind, om schiUig of dit uitging of uitgaat van staat uit het Oosten of het Westen: Commissie van Drie doet nieuwe voorstellen De Commissie van Drie heeft gisteren te Batavia besloten, aan beide partijen schriftelijke voorstellen te doen betref fende maatregelen voor een goede hand having van het bestand. De door de Com- 2 bestelde 18 jeeps worden begin November te Priok verwacht. Cochran reist naar Djokja. t Amerikaanse lid der Commissie Drie, de heer Codhran, is heden •n met Sjahrir en Darmasetiawan Djokja vertrokken en bezodht Soe- kamo, daarna sprak hij de voorzitter der republikeinse delegatie, Roem. Russisch veto kan einde der behandeling betekenen De drie Westelijke gedelegeerden, van Amerika, Engeland en Frankrijk, bereiden een gezamenlijke els voor, betreffende een definitief optreden van de Veiligheidsraad ter opheffing van de Russische blokkade. In de Russische antwoord-nota op het bemid delingsvoorstel, zal naar van Argentijnse zijde wordt verklaard, geëist worden terug te keren, tot de overeenkomst van 30 Augustus. In die overeenkomst, te Moskou af gesloten, hebben de Westelijke mogendheden er mee ingestemd de Sowjet-mark te aanvaarden als enig betaalmiddel te Berlijn in ruil voor de opheffing der blokkade. De „Kleine Zes" schijnen nog steeds besprekingen te voeren over een resolu tie inzake Berlijn, die dan tijdens het debat in de Veiligheidsraad ter tafel zal worden gebracht. Gen. Clay, heèft nog duidelijk te kennen gegeven, dat de Berlijnse blokkade bedoeld was als een uitzonderingsmaatregel met als eerste oogmerk, de wil van de Berlijnse bevol king en hun verzet te breken en met als tweede doel, de geallieerden uit Ber lijn te verdrijven. Het werd de Weste lijke geallieerden onmogelijk gemaakt om voedsel aan te kopen in Polen en Tsjedhoslowakije. Clay meende, dat een voortgezette krachtge houding inzake Berlijn, zou kunnen leiden tot een breuk in de Sowj et-Russische en Communis tische overheersing in Europa. Hij ver- waohte, dat West-Europa zich snel zal herstellen en zijn politieke stabiliteit zal terug krijgen. Aan de ene kant, mogen wij door aggressie geen nieuwe oorlog uitlokken, aan de a-Adere kant, mogen wij in Berlijn niet wijken. Voor behandeling in de Veiligheidsraad betreft, verwachten vooraanstaande gedelegeer de Ver Naties dat de Sowjets Nationale verdediging van West-Duitsland De Duitse sociaal-democraten hebben zidh verzet tegen een voorstel, om de nationale verdediging te rekenen onder de functies van de toekomstige West- Duitse federale regering. Hfet land was nu ontwapend en de voorgestelde regering is slechts bestemd voor een interim-periode. BESCHUIT EEN CENT DUURDER. Wegens staging van de bloemprijs mag beschuit voortaan in de winkel worden verkocht voor 26 cent per rol van ONTSCHEPING GROOTE BEER MAANDAGOCHTEND. De ontscheping van het troepentrans portschip „Groote Beer", dat in de nacht van 17 op 18 Oct. te A'dam verwacht wordt, begint Maandagmorgen om 9 uur. VERWEER VAN RADIO „HERRIJZEND NEDERLAND." Radio-omroep „Herrijzend Nederland" deelt naar aanleiding van de opmerkin gen der Algemene Rekenkamer mede, dat er per 19 Januari 1946 gepn nadelig saldo van f 2.5 millioen was. doch een totaal van uitgaven tot dat bedrag. De zoek geraakte admimstratie liep slechts over de periode Seprember 1944 tot September tegen iedere Anti-Russische tesolutii hun veto zullen uitspreken, hetgeen het einde van de behandeling der Berlijnse kwestie door de Veiligheidsraad zou tekenen. Clay zou vandaag naar Frank fort gaan voor een onderhoud met John Foster Dulles, de Amerikaanse adviseur voor buitenlandse aangelegenheden van gouverneur Thomas Dewey. Waarschijn lijk zal Dulles ook confereren met 1" Britse militaire gouverneur Robertson. KONING GUSTAAF GAAT NOG STEEDS VOORUIT. Koning Gustaaf van Zweden, die reeds drie dagen zijn kamer moet houden we gens griep, heeft een goede nachtrust ge had. Zijn temperatuur was 38 graden, ter wijl zijn bloeddruk normaal was. De spanning tussen lonen en prijzen is bijzonder actueel geworden nu de Rege ring voornemens is de subsidies op de levensmiddelenpakketten te verlagen. De moeilijkheden, die uit deze verlaging kunnen voortkomen, werden gisteren op de te Utrecht gehouden jaarvergadering het Verbond van Prot. Ohr. Werk-1 gevers besproken door de voorzitter A. Borst Pzn. Zuiver economisch gezien kunnen, aldus spr., de subsidieverlagin gen slechts opgevangen worden door verhoging van de productiviteit. Om moeilijkheden te voorkomen, ware een geringe loontoeslag, die een tijdelijk karakter moet dragen, te overwegen. t aan de moeilijkheden het hoofd te bieden zag spr. drie mogelijkheden: een derde loonronde, het Belgische systeem compensatiebonnen en terugkeer tot de vrijheid. Spr. koos voor de laatste, vooropstellende, dat die vrijheid dan een voorzichtige vrijheid zou moeten zijn. Een vrijheid, die langs lijnen van gelei delijkheid, terugvoert tot de markt-eco- e. In de middagvergadering noemde prof. dr Z. W. Sneller van de V.U. te Amsterdam de terugkeer tot de vrije >mie een droom. Een deel van onze ondernemingen heeft zich ontwikkeld tot grote, de markt beheersende lichamen Het gaat er maar om of de controle over de markt aan deze grote trusts en kar tels of aan de Overheid zal komen. Deze laatste verdient als neutraal instituut dan Schilderachtig, niet, zo'n hoepelronde villa aan het strand te Huisdninen. En er staan nog 53 andere, wel is waar niet gestoffeerd, maar in elk geval te huur Hoffman: Atoomoorlog van enkele dagen kost veel meer De directeur van de ECA, de heer Hoffman is tevreden uit Europa in New- York teruggeketd. De staalproductie der landen van het Marshall-plan is sinds 1947 27 pet gestegen en is zelfs 6 pet ho ger dan verwacht werd, zeide hij. Het herstelprogramma is een succes en de re sultaten wegen op tegen de kosten. De prijs, die wij betalen voor dit gewaagde avontuur, dat op vertrouwen berust, moge hoog zijn, het is slechts de prijs kele dagen Kinderhulde De jongens en meisjes, die hun ge lukwens aan onze nieuwe Koningin nog niet hebben ingeleverd, worden verzocht dit uiterlijk Zaterdag 23 dezer te doen. Voor hen, die nog geen felicitatie hebben afgehaald, zijn nog formulieren aan onze Bureaux verkrijgbaar. DIRECTIE. Nederland in de luchtbrug Te Londen is gevestigd de British-Ne therlands Airlines, Ltd., waarvan 50 der aandelen in handen van de Maat schappij Nederland is. Door de Britse re gering is bij de B.N.A. thans een toestel gecharterd om mee te vliegen in de lucht brug naar Berlijn. Zij het dan niet rechtstreeks, op deze wijze levert Nederland toch zijn aandeel. VASSENA'S VESTZAKDUIKBOOT WEER BOVEN WATER De vestzakduikboot van de Italiaanse ingenieur Pietro Vassena, die bij een duikproef bij Capri is gezonken en waar wij deze week een foto plaatsten, is slechts licht beschadigd aan de opper vlakte gebracht. Schilderij van Eisenhower voor 21 dollar Een schilderij van de hand van Eisen hower, een Amerikaanse Indiaan voor stellend, is op een liefdadigheidsverko ping voor 2600 dollar verkocht, welk be drag bestemd is voor hulp aan kleur- Scheert het mes goed mijn heer? (Op Schiphol) Er heerste gisteren een zenuwachtige stemming in de passagehal van Schip hol, doordat generaal William Donovan, die per KLM op doorreis was van Athene Oslo, zoek was. Het toestel, waar hij zou reizen, stond reeds met brommende motoren en tevergeefs wacht te men op de generaal. Onbewust van de opschudding, welke hij veroorzaakte, werd op dat ogenblik de coördinator van het ondergrondse verzet in de bezette landen ontdaan van zijn baard door de kapper van 8chiphol. Hij was juist uit Athene teruggekeerd om de zaak uit te zoeken van de Amerikaanse correspon dent, die onlangs in Griekenland werd vermoord. Nog net op tijd stapte hij in het toestel, nadat de Amsterdamse kap per de resten zeep van zijn gladgescho ren gezicht had weggeveegd. ProfBerkouwer en prof. Waterink naar Z.-Afrika Prof. dr G. C. Berkouwer, hoogleraar in de theologie aan de V.U. te Amster dam, zal van 19 Januari tot pl.m. 2( Maart 1949 een bezoek aan Zuid-Afrika brengen, o.m. om de Generale Synode te bezoeken, die de Geref Kerk van Suid- Afrika 26 Jan. te Potchefstroom zal hou den. Ook zal hij theologische lezingen houden in een aantal plaatsen. Ook prof. dr J. Waterink van de V.U. zal een reis naar Zuid-Afrika maken, om besprekin gen te voeren over vraagstukken betref fende de opvoeding en opleiding der jeugd en om voordrachten te houden. Deze reis zal van Januari tot Juli 1949 T NEDERLANDERSCHAP NOG STEEDS GEWILD! Niet minder dan 8000 naturalisatie- aanvragen zijn momenteel aanhangig. Gepoogd wordt er 1000 per jaar af te doen. Tussen indiening van het verzoek en indiening van een wetsvoorstel loopt ongeveer 4 jaar. Nieuwe premier in Japan. Oud-premier Shigeru Yoshida Japan is door het parlement tot premier gekozen. DAT is opgericht een Leeuwarder Bach-vereniging. DAT pedel J. Steenken van de Am sterdamse Gem. Universiteit na 45 dienstjaren met pensioen gaat en 27 Nov- zal worden gehuldigd. DAT van 27 tot 30 Oct. in het Victo- riahotel te A'dam een tentoonstelling van producten van de Amerik. foto-ap paraten-industrie wordt gehouden. DAT de Korenschoof te A'dam J uitkeert en Willem Smit en Co.'s tran6- formatorenfabriek te Nijmegen 8 pet op de oude en 4 pet op de nieuwe aandelen. DAT te Klimmen (L.) nu nog een kip IQ kuikens broedde en nog wel onder 'n heg. DAT burgemeester M. A. H. A. Kerck- hoffs van Hulsberg en Klimmen (L.) daar morgen 25 jaar aan het hoofd der gemeente staat. DA Tonze ambassadeur te Londen, jhr mr E. F. M- J. Miahiels van Verduynen, tot erelid gekozen werd van de exclu sieve Jockey Club. DAT te IJmuiden de eerste 7 nieuwe woningen gereed' kwamen, er 400 in aan bouw zijn, doch er dan nog 6.000 ge bouwd moeten worden DAT B. Vermeulen te Den Haag be noemd werd tot technisch hoofdamb tenaar i.v.d. bij Wederopbouw. DAT de St. Crt. van gisteren een 2e wijziging prijzenlbeschikking houten kruiwagens 1947 bevat, een tariefwijzi ging Planteneiektenkundige Dienst en de vrijlaten van remolie. DAT vanwege de Ned. Herv. Gemeente te 's-Gravenhage eerlang een nieuw wees huis zal verrijzen achter het Zuiderpark. DAT te Amersfoort is opgericht de N.V. Apparatenbouw v- d. Meiden voor fabricage en handel in bakkersovens, grote-keukeninstallaties e.d. DAT te R'dam is opgericht de Ned. Kaiser Frazer-autofabrieken met f 5 mil lioen kapitaal. DAT i.v.m. slechte weerberichten gis teren onverwacht een Skymaster en een Constellation met Amerik. militairen uit New-York op Schiphol landden en later de reis naar Frankfurt vervolgden. DAT voor het B.G. te Utrecht 20 j. ge- eist werd tegen de 28-j. Jodenvervolger, verrader van Engelandvaarders en gealli eerde piloten, A. J. Geel uit Hoorn. DAT de in 1941 mede door de Staat te Assen en Amsterdamseveld gestichte turf- brikettenfabriek geliquideerd wordt. DAT de Doetinchemse politie een ze kere O. aldaar aanhield, die een make laar, enkele autoverhuurders en een juf frouw voor honderden guldens had opge licht. DAT de totale inhoud van de Ned. koopvaardijvloot in 1947 steeg met 390.000 bruto reg. ton tot 8.08 millioen en in 1939 het totaal 2.36 millioen bruto reg. ton be droeg. DAT de Prijzencontróle te Delft 16 krui denierswinkels bezocht en ze alle in over treding bleken te zijn. DAT de kunstharsfabriek „Polva Ne derland" te Oosterbeek momenteel plastic installatie- en waterleidingsbuizen ver vaardigt. DAT volgens de „Nieuwe Courant" de afd. geschillen van bestuur van de Raad State in twee kamers is gesplitst we gens de sterk in aantal toegenomen beroe pen op de Kroon. DAT volgens de KNAC de brug over de Gorinchemse kanaalsluis in de weg Go- rinchem-Utrecht wegens herstelwerk zaamheden van 18-23 Oct. voor alle ver keer gesloten is. DAT dr A. Staverman, vrijz.-democr. oud-raadslid van Vlissingen en oud-lid van de Zeeuwse Prov. Staten, 1 Nov. zijn 40-jarig jubileum viert als chirurg te Vlissingen. DAT ook op de mijn Laura een mijn werker is omgekomen. DAT de inspecteur v. d. Volksgezond heid J. Maarleveld per 1 Dec. wordt op gevolgd door A. G. W. Severijnen, adm. ten Stadhuize te R'dam. DAT Van Gelder te Velsen weer net zoveel papier fabriceert als voor de oorlog. DAT wegens de scherpe prijsdaling van oud papier van een nieuwe Japi-actie is afgezien. DAT een der bladen, die dr Van Mook herhaaldelijk bestreden, zijn heengaan meende te moeten betreuren vanwege het in hem gestelde vertrouwen als wel wegens het wantrouwen jegens de ':euwe figuur. DAT de toenmalige rector van het Her vormde Lyceum te A'dam, dr J. Smit, die iat.-soc. artikelen in „De Tele graaf" c.s. schreef, gisteren voor het Am sterdamse B.G. moest verschijnen, doch zijn zaak wegens ernstige ziekte is uitge steld tot 4 Nov. DAT de architectenhonoraria ta.v. de woningbouw 1948 in een prijzenbeschik king zijn vastgelegd. DAT, 54 j. oud, te Den Haag is overle den de advocaat jhr mr W. F. C. v. Lidth de Jeude en hij morgen om 11.45 uur oj Oud Eik en Duinen begraven wordt DAT wegens deviezengebrek onze leder- DAT na de 21 Oct. te houden paarden- import wordt verminderd en hierdoor de markt te Franeker de wekelijkse vee-Jproductie van diverse fabrieken markt aldaar in ere hersteld wordt. zal teruglopen. Prof. Sneller noemt vrije economie een droom nog de voorkeur boven de eerste, di® belanghebbenden zijn. Verder wees spr. er op, dat Nederland zich te eenzijdig op Indonesië heeft geconcentreerd. Van de 0 millioen, die daar geïnvesteerd zijn, is ƒ2600 millioen Ned. kapitaal. Als Oost-Azië voor West-Europa verloren gaat, kunnen Engeland, Frankrijk en België op Afrika terugvallen, doch wij hebben het weinige gebied, dat wij daar hadden, reeds lang geliquideerd. Het enige lichte aspect van de huidige financiële toestand in Nederland noemde spr. de arbeidsv-rede, die wij als enig land in West-Europa hebben. Namens de Eerste en Tweede Kamerfracties van de A.-R. partij werden de gelukwensen aan geboden door oud-minister De Wilde en mr dr E. P. Verkerk, namens de C.-H. Kamerfractie door baron Van der Féltz, namens de CBTB door mr W. Rip, na mens de Chr. Middenstandsbond door de heer J. de Jong en namens het O.N.V. door de heer J. Schipper. Hoofd van werkman nagenoeg afgekneld Ontzettend ongeluk in Den Haag. Een vreselijk ongeluk vond gister avond plaats op het terrein van het Haagse steenhouwersbedrijf der firma Keuzenkamp aan de Loosduinsekade. plotseling een stapel hardstenen platen omviel. De 54-j. werkman G. J. v. d. P. uit de Joubertstraat geraakte tussen muurtje en de vallende platen be kneld, waardoor het hoofd hem nage noeg werd afgeknepen. Hij was onmid dellijk dood. De 48-j. arbeider H. B. uit de Cartesiusstraat werd eveneens door de platen getroffen. Hij kwam er echter nog levend af. Zijn kneuzing aan de schou ders en de schaafwonden aan het hoofd werden aan het Westeinde behandeld. aarna B. naar huis kon gaan. Gefeliciteerd Willy Eindelijk heeft mevrouw Willy Mas- ters-Nijenhuis, het Haagse handschoen- e, haar echtgenoot bereikt. Gisteren is zij van New York- naar Glendale gevlogen, waar de heer Mas ters reeds op het vliegveld stond te wach ten. De immigratiedienst heeft haar verblijfsvergunning van twee maanden verstrekt. Haar echtgenoot is reeds druk "2 weer om de papieren, benodigd het „overdoen1' van het huwelijk, machtig te worden. Hij verklaarde, er van overtuigd te zijn, dat de zaak wel in orde komt. En daar twijfelen wij eigenlijk ook niet aan Dood door schuld: directeur 250 boete Voor de dood van de 17-j. Paul Otten uit Steenbergen, die vorig jaar op de kerfabriek aldaar verongelukte, stelde het Kantongerecht te Bergen op Zoom gisteren de directeur van deze fabriek. Van L., verantwoordelijk, omdat Otten lorrie moest besturen, waarvoor deze ;en zo jeugdige leeftijd niet capabel kon worden geacht. Van L. werd veroordeeld tot f 250. subs. 50 d. Eis: f 300.— subs. 100 d. Rechercheiverk voor de postbode Ook de Engelse posterijen zitten niet zo gauw in de knoop. Dat bewijst wel het voorval met een inwoner uit Doe- tinchem, die een brief moest schrijven aan een heer in Southampton, doch geen nader adres wist. Hij schreef: „Mr Palmer; please postman, seek his address. He has built a little village for his daughter, Southampton" („Aan de heer Palmer; postbode, wilt U s.v.p. zijn adres opzoeken? Hij heeft een dorpje voor zijn dochter gebouwd. Southampton"). Genoemde heer Pal mer had inderdaad voor zijn dochtertje een miniatuur dorpje gebouwd, waar over de bewoner van Doetinchem in lichtingen wilde hebben. De brief kwam op het goede adres en onze land genoot kreeg ten antwoord, dat hij de eerste buitenlander was, die zich voor een en ander interesseerde... Martien Beversluis raag weer schrijven De schrijver en dichter Martien Bever sluis is door de Centr. Ereraad voor de Kunst uitgesloten van iedere beroeps uitoefening als letterkundige voor het tijdvak van 5 Mei 1945 tot 8 Oct. 1948. Mede door zijn publicaties hebben de nationaal-socialistische beginselen of denkbeelden ingang kunnen vinden. De A'damse toneelspeler Jacques de Haas is uitgesloten tot 5 Mei 1949. Gratie verleend aan J. M. van Groih de Planque Aan J. M. van Groin de Planque. die door het B. G. te Arnhem ter dood was veroordeeld, is gratie verleend. De straf is veranderd in levenslang. Vrije prijs voor koffiestroop. De maximumprijsregeling voor koffie stroop. dat thans in voldoende mate wordt geproduceerd, is m.i.v. morgen opgeheven. TRAGISCH EINDE VAN HARMONICA SPELER Tussen Breda en Moerdijk werd het verminkte lijk van een man gevonden. Na een onderzoek door de Rijkspolitie bleek, dat men te doen had met de rond trekkende harmonicaspeler Bartels. die op een vrachtauto was geklommen bui ten medeweten van de chauffeur, in de verwachting dat deze naar Etten zou rij den. Toen dit niet gebeurde sprong Bar tels van de snelrijdende wagen en viel met het -gemelde resultaat. „Onze besprekingen waren fantastisch goed" Overleg met Djokja zal alleen door de Kroon geschieden. De vertegenwoordigers der Indonesi sche federalisten, die met de Nederlandse Regering overleg hebben gevoerd, zijn gisteravond van Schiphol vertrokken, uit geleid door minister Joekes, prof. Romme e.a. Premier Anak Agoeng Gde Agoeng van Oost-Indonesië verklaarde, dat de sfeer der besprekingen „boven alle lof verheven was" en sultan Hamid II van Pontianak noemde haar „fantastisch goed." „De resultaten werden verkregen na een wederzijds geven en nemen; het is nu de vraag of de Staten-Generaal deze zal bekrachtigen." zeide de premier. De Sultan noemde de toestand in de repu bliek zo verward, dat overleg met Djokja de resultaten geen zin heeft. „Alge- 1 is er hoop op overeenstemming met de republiek, maar alle overleg met Djokja zal echter door of via de Kroon geschieden, zodat van een officieel con tact tussen de federalisten of de Federale Interim-Regering en de republiek in de allereerste tijd geen sprake zal zijn," zeide hij. Mussolini en ik. In het proces Graziani komt steeds eer de arrogante houding van de be schuldigde naar voren. Zo verklaarde hij, dat Mussolini en zijn persoontje Noord- Italië, tijdens de Duitse bezetting voor verwoesting hebben gespaard. „Alles, wat voor de Duitse vernietiging gespaard is gebleven, moet op rekening van Mus solini en mjj worden geschreven", aldus Graziani. Zoals gedeeltelijk gemeld ver zocht hij z'n regering tijdens het proces nog eens de titel maarschalk te mogen WEERBERICHT Tijdelijke opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met enkel® buien. Zwakke tot matige, langs de Wad denzee tijdelijk vrij krachtige wind tus sen West en Zuid-West. Weinig verande ring in temperatuur. ZON EN MAAN. Zaterdag 16 Oct.: Zon op 7.06, onder 17.45. Maan op 17.28 onder 5 uur. 17 ócto- ber V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1