$l\eum £riJtscl)f dottrant De teerling geworpen: y.Mook verdwijnt Russisch ontwapeningsvoorstel uit angst voor atoombom Wist U WOENSDAG 13 OCTOBER 1948 BUREAUX: Hogewoerd 103. Tel. redactie: 20408; Adm. 22710. Postrekening 58936. Negen en twintigste jaargang No. 7635 DIRECTIE: F- DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanluastirft Is ofjeHeüttt myn b*rl in tcyijenöpoel" MARSHALL-HULP ook voor Leiden Zie pagina 2 Hij hield de eer aan zich zelf en vroeg eigener beweging ontslag Naar de Nieuwe Leidsche Courant uit de beste bron heeft vernomen, heeft dr H. J. van Mook thani ontslag gevraagd uit zijn functie van Lt.- Gouverneur-Generaal. Dit ontslag is aanvaard. Voor ingewijden komt deze gebeurte-1 waren, doorzag in ieder geval deze tac- nis niet geheel onverwacht. Toen dr Van' tiek. Hij kende land en volk Wat thans Mook kortgeleden hier te lande verbleef gebeurt kan alleen maar de Nederlandse i de toestand in de Republiek hand over positie nog meer verzwakken, al hand slechter werd tengevolge „Communistische revolutie" in Madioen, zag de Regering geen andere oplossing, dan dr Van Mook toe te staan, spoor slags weer terug te gaan. Een bespreking over zijn positie had toen nauwelijks plaats. Tijdens de retourvlucht naar Ba tavia schijnt dr Van Mook zich zeer in discreet te hebben uitgelaten over zijn onmisbaarheid, daaraan toevoegende, dat in Indië gebeurde, wat hij, en hij alleen, wilde. Dit kon de Regering uiteraard niet verborgen blijven en de Ministerraad be sloot, dat definitief, zy het niet direct, Van Mook vervangen moest worden- Dit besluit, hoewel eenszins officieel aan de lt.-Gouv.-Generaal medegedeeld, kon voor deze echter ook weer niet verbor gen blijven en de door hem gecontro leerde bladen in Batavia reageerden fel. Zij verweten „het Plein" en niet ge heel ten onrechte dat men maar meende alles te kunnen zeggen over de Lt.G.G. en dat hem het werken onmo gelijk werd gemaakt. Gelijk wel vaker was Van Mook de Regering een slag voor: hjj vroeg dringend ontslag. De meest merkwaardige omstandigheid ie wel deze. dat zelfs de felste vijanden van Van Móok, zo hier te lande als in Indië, nimmer hebben getwijfeld aan de capaciteiten en de kennis van zaken van de landvoogd. Dat op dit ogenblik juist zijn felste tegenstanders dan ook zeer gekant zijn tegen zijn vertrek thans, vindt zijn verklaring in het feit, dat men dr Peel noch capabel noch vakkundig acht. Men trekt de parallel met prof. Scher- merhorn, die eerst als premier de onge luksperiode inluidde en die als Commis saris-Generaal in Batavia door gebrek aan kennis en inzicht de zaak op de spits dreef. Niet voor niets vielen ach tereenvolgens de Commissarissen-Gene raal De Boer en Van Poll, in latere sta dia jhr Van Vredentourch en oud-minister Neher zijn initiatief af. Thans zal dr Beel. volslagen onbekend met land en volk en een man. die uitmunt in weifelachtigheid en koppig vasthouden aan een „besluit", waarvan men hem tracht af te brengen, de zaak moeten redderen: een onmoge lijkheid. Reeds nu blijkt immers, dat Hatta tracht, gezag te winnen door het propa geren van een sterke positie van de re publiek, die de communistische agitatie zou hebben neergeslagen. Dr van Mook, wat ook zijn fouten wij, dat het feitelijk lood is, wie in Batavia de scepter lang de huidige regerings-koers wordt gevaren. Beroep aanslagpleger op president A'damse Hof verworpen Zaken van sigarettendovers op naakte ruggen weer naar B.G. verwezen De Raad van Cassatie verwierp van ochtend het cassatieberoep van de ter dood veroordeelde nazi-handlangers W. M. WiUemsen uit Haarlem (medeplich tig aan moordaanslag op mr v. Vught, president van het Hof te Amsterdam) ,T. D. Pelk uit Apeldoorn, (die 74 Joden arresteerde) zag zijn doodstraf in levens lang veranderd. De ex-politieman F. van Vliet, die in Groningen 16 jaar kreeg, werd tot 12 jaar veroordeeld, terwijl de zaken tegen J. A. v. Roessel uit Tilburg, W. v. d. Neut te Hilversum en J. J. Gomibert uit Utrecht naar het B.G. te Amsterdam werden verwezen voor nader onderzoek. Zij zijn drie sadisten uit het kamp te Amersfoort, die hun sigaretten doofden op de naakte ruggen van de ge vangenen. De uitspraak tegen de te Utrecht tot de doodstraf veroordeelde B. Heegers is 14 dagen uitgesteld. Hij zou gevangenen aan autobumpers hebben vastgebonden en hen zo hébben doen voortslepen. Deze winter vier A.R. Partij- conferenties In deze winter komen er vier A.R.' partijconferenties, in tegenstelling tot de gewoonte er slechts één in Den Haag te houden. Deze worden belegd op vier ver schillende plaatsen: één voor de Noorde lijke provincies, één voor Overijssel-Gel derland-Utrecht, één voor Noord- en Zuid-Holland en één voor het Zuiden. De heer J. Schouten spreekt op deze conferenties over „De binnenlandse poli tiek en onze politieke taak". Enorme fraude bij de Utrechtse Distributiedienst Justitie wilde de zaak „sportief" uitzoeken De economische recherche in Utrecht heeft aldaar by de distributiedienst eer fraude in bonnen ontdekt van grote om vang. Er zün dertig personen gearres teerd, o.w. 7 distributieambtenaren er 2 ex-distributie-ambtenaren. In de ko mende weken zullen echter meerdere arrestaties volgen. De distributie-ambtenaren gaven dui zenden kaarten uit, buiten de dienst om Zij verkochten ze aan bekende zwarte handelaren, verdienden veel geld er ven veel geld uit. Een hunner verdiende zóveel, dat hij bezig was met de aankoop van een café in Den Haag! Nadat ambtenaren gearresteerd waren, wilde de officier van justitie andere medeplichti gen een kans geven, sportief er voor uil te komen dat ze gezwendeld hadden. Op 6 October j.l. deed de officier ln een personeelsvergadering een beroep op de goede en foute elementen. De goede, om het onderzoek te steunen en de fou' zich zo spoedig te melden. Geen resul taat! Enkele dagen later werden nog drie distributieambtenaren aangehouden, knoeierijen vonden reeds plaats sinds Juli '47 op het distributiekantoor te Utrecht en de uitreikingsposten Harmeien. Maars- sen, Vleuten en Schalkwijk. Het onder zoek wordt met kracht voortgezet. Pseudo-importeur peuterde 365.000.- los Lichtte Kerkelijke- en zakenrelaties op De 45-jarige Haagse koopman J. V. van de Soestdijksekade, bekend in kerkelijke kringen, heeft sinds 1945 van zakenrela ties en kerkelijke vrienden in totaal 15 personen op oneerlijke wijze f 365.000.los gekregen. Hij vertelde hen, dat hij importeur van gedistilleerd en beschikkend over grote bedragen, hij veel kunnen verdienen, maar ook veel winst uitkeren. Daar hij geen vergun ning had, stuurde hij zijn geldschieters, die soms tienduizenden guldens aan hem leenden, monsters gedistilleerd. Ook be taalde hij enkele malen het geleende be drag met winst terug. De politie heeft thans de hand op hem gelegd. Zij, die op bovengenoemde manier zijn opge licht, gelieven zich in verbinding te stel len met de Centrale Recherche, bureau I. Laan Copes 57. Duitse staalfabrieken op oorlogscapaciteit De Duitse staalfabrikanten hebben aan de generaals Clay en Robertson verzocht de jaarlijkse productie te mogen verho gen tot 14 millioen ton per jaar, hetgeen neerkomt op het peil tijdens de oorlog. Er is van geallieerde zijde nog geen com mentaar op dit verzoek geleverd. De Brits-Amerikaanse autoriteiten hebben per 1 Januari a. s. 1.225.000 ton oud ijzer in West-Duitsland voor uitvoer vrijgegeven, waarvan de V.S. en Enge land elk 500.000 ton zullen krijgen. De rest is voor de Marshall-landen CHURCHILL NAAR BELGIë. Winston Churchill gaat morgen naar België, waar hij voor enkele dagen de gast zal zijn van prins-regent Karei. Franse regering verklaart de oorlog aan zwarte handel Vijfhonderd slagers wilden slacht zelf ter hand nemenstakingen duren voort De Franse regering heeft de oorlog ver klaard aan de zwarte handelaren en voedselspeculanten, aldus 'n radio-mede deling van het Franse ministerie van Justitie. Reeds is een aantal arrestaties verricht. Door de aanhouding van drie makelaars in vee bij La Villette, kwam het tot ernstige incidenten. Vier k vijf honderd slagers, die voor een demonstra- waren bijeengekomen, hebben zich het gebouw van de coöperatieve slachtersvereniging begeven en er de boe- en papieren over de grond verspreid. De politie moest tussenbeide komen en dreef de demonstranten uiteen, die, alvo- weg te gaan, eerst nog een vlees bank omver gooiden, onder geroep van „Leve de Vrijheid". De slagers waren er op uit, om zelf de slachting en verkoop De stakingen duren overal in het land voort, hoewel in principe een overeen komst werd bereikt over het beëindigen de, vier weken oude, staking van de metaalbewerkers en arbeiders in de ijzermijnen van Lotharingen. Er zou door de regering de vereiste loonsverhoging 10 pet. zijn toegestaan. Vandaag zou den de havenarbeiders, uit sympathie met de andere stakenden, een algemene staking van 24 uur houden. Ook de spoor- Zelfde echtpaar zal tweemaal moeten trouwen Zoals wij gisteren reeds meldden, is mej. W. J. Nijenhuis, Beeklaan 300 bij haar aankomst in Amerika gearresteerd. De Amerikaanse rechter heeft n.L beslist, dat het huwelijk-bij-volmacht te Den Haag gesloten voor de Amerikaanse wet niet geld^ is. De bruid zal dus niet Amerika worden toegelaten. Zij is echter onmiddellijk in hoger beroep gegaan hangende het proces is zij op borgstelling vrijgelaten. Het jonge paar zal nu waarschijnlijk Californië voor de tweede maal in het hu welijk treden, waarna de kerkelijke i gening eveneens zal plaats vinden. STRAALMOTOREN OP SUPERFORTEN In Amerika is een nieuwe reactiemotor uitgevonden, die zo sterk is, dat hierdoor de Superforten B. 52 met straalaandrij- 'ing uitgerust zullen kunnen worden. wegstaking breidde zich verder uit. De spoorwegmannen te Brest besloten om Zaterdagnacht het werk neer te leggen. In Charleville, in Oost-Frankrijk, zijn gisteren achttien staalfabrieken wegens staking gesloten. Amerikaanse schepen kunnen Marshall-vervoer niet aan Wordt van de half-om-half-basis afgestapt? Zoals bekend is, had het Amerikaanse Congres aan de uitvoerders van plan-Marshall opdracht gegeven oi pet van de goederen met Amerikaanse schepen te vervoeren. Thans blijkt, dat aan deze opdracht door gebrek scheepsruimte, niet kan worden voldaan en daarom zijn autoriteiten van de E.C.A. in onderhandeling met Europese scheep vaartdeskundigen over een overeenkomst, waarbij bepaald wordt, dat de half-om- half-clausule alleen wordt toegepast, voorzover het de 20 pet der goederen be treft. die gewoonlijk met de vaste scheep vaartdiensten worden vervoerd. De rest, dus 80 pet., zou dan willekeurig door alle wilde-vaart-schepen worden ver voerd, zodat ook Nederlandse sche pen wellicht htm deel ervan krijgen. Koning Gustaaf heeft een longaandoening Koning Gustaaf van Zweden heeft sinds twee dagen zijn kamer moeten hou den. De 90-jarige vorst lijdt aan een long aandoening. waarvoor hij met penicilline Levenslang tegen vrouwen perser MüUer geëist Voor het B. G. te Den Bosch werd gis teren levenslang geëist tegen de beruchte „speurhond" uit het Vughtse concentra tiekamp, Ueberscharführer Gustav Mül- ler, die o. m. betrokken was bij het bun kerdrama van 12 Januari 1944, toen 74 vrouwen in een cel van 2.80 m bij 2.30 m werden geperst. Twaalf van deze on ge lukkigen overleefden deze behandeling niet. Müller heeft de levens van 42 per sonen op zijn geweten. Kaptein hoorde doodvonnis glimlachend aan De Raad van Cassatie verwierp heden ochtend het cassatieberoep van de Jo denjager C. J. Kaptein, waarmee de te gen hem uitgesproken doodstraf dus ge handhaafd werd. Aan de overwegingen van de Raad ont lenen wij, dat de veroordeelde wel i: waar een psychopaat genoemd wordt, doch één, die volkomen toerekeningsvat baar wordt geacht. Zijn geestesgesteld heid, mede misvormd door een harde op voeding, is wel een verklaring, maai geenszins een verontschuldiging voor de talrijke bedreven wandaden. Uit zijn me ning, dat de Joden toch niet te redden waren, vloeide niet voort, dat zij mishandeld moesten worden. Naar 's Raads oordeel is het aantal slachtof fers dat Kaptein maakte zó talrijk, dat zijn definitieve verwijdering uit de maat schappij geboden is. Op die gronden werd het cassatieberoep verworpen. Met een vriendelijk knikje tegen zijn rouw, die het vreselijke vonnis mede aanhoorde en een glimlach om de mond verliet Kaptein de rechtszaal. Het B.G. te Amsterdam veroordeelde de 51-jarige Amsterdamse kapper E. J. Broenland, die lid was van de Grüne Polized en, zoals in het vonnis vermeld stond, optrad met niets ontziende machts wellust, conform de eis ter dood. Nog deze maand voorschot ten loonsverhoging militairen Naar de „Nieuwe Leidsche Crt." verneemt, is de technische herziening van de loonschaal voor de jaarwedden der militairen in Nederland zo ver gevor derd, dat men deze maand de uitkering de voorschotten tegemoet kan zien. De wijziging wordt n-1. geacht op 1 Jan. 1948 te zijn ingegaan. De gehuwden en ongehuwd-en krijgen thans dezelfde .be dragen en periodieke verhogingen gekend. De jaarbedragen zijn aanzienlijk hoger geworden, doch bijzondere toela gen, zomede vergoeding van huisvesting levensmiddelen, zijn vervallen. Men dient de voeding van Rijkswege, volgens le nieuwe regeling, te betalen. Rotterdams „rechercheur" was zelf zwarthandelaar Een lichtmatroos uit Pijnacker kocht op het Noordplein in Rotterdam wat „zwarte" sigaretten. Om ze te betalen moest hij even mee een zijstraat grote schrik van de matroos verscheen daar plotseling een rechercheur ten tonele, die de sigaretten in beslag nam. De zeeman s echter van nature nogal wantrouwig dus besloot hij Zaterdag nog eens r het Noordplein te gaan. Hij ontdekte dat de „rechercheur" zelf tot het gilde de zwarthandelaren behoorde en w: schuwde de politie, die er in slaagde medeplichtigen te arresteren. De „recher cheur" zit nu toch op het politiebureau, in de nor. DE „ORANJE" 19 OCT. IN ADAM. Het m.s. „Oranje" wordt 19 Oct. in Am sterdam uit Indonesië verwacht. Er be staat gelegenheid de burgerpassagiers de militairen van het KNIL af te halen aan de Javakade. De overige militairen worden naar hun plaats van bestemming vervoerd. Kaarten by de afd. Passage- dienst van de „Nederland", Schegpvaart- huis, A'dam, verkrijgbaar. Voor elke al leen reizende passagier worden 2 kaarten verstrekt. Vermeeren krijgt 15 en v. d. Aa 20 jaar Het B.G. ten Den Bosch veroordeelde C. Vermeeren te Hilversum die Engeland vaarders uitleverde en daarvoor reeds drie maal de doodstraf had horen eisen tot 15 j. (m.a.). Zekere J. van der Aa, mi Ginniken, die in een door geallieerden be vrijd gebied ie Duitsers met een radio installatie aan belangrijke gegevens hielp, kreeg 20 j. (m.a.). De Duitse kleermaker uit het Vughtse concentratiekamp, Otto Brauner, werd vrijgesproken. Eisenhower: Niemand kan neutraal blijven In zijn installatie-rede als president der Columbia-universiteit heeft Eisei hower gezegd, dat „de huidige uitda ging van de vrijheid en van iedere vrije instelling zodanig is, dat geen van on: het aandurft om alleen te staan. De vrij heid van de mens wordt thans bedreigd door de politiestaat. In de heden daagse strijd kan geen enkel vrij en geen enkele vrije instelling neutraal blyven." WisjinskiGij uit het Westen complotteert achter een gordijn Niet knielen en dienen, maar zichzelf verheffen en vernietigen, dat is een kenmerk der Russische politiek. Het is met de Russen een zonderling en moeilijk geval- Nu eens, schijnbaar oprecht, dan weer geheel onoprecht. Hoe kunnen in die omstandig heden, de Westelijke mogendheden aan Wisjinski vertrouwen schenken? Zij willen de kaarten op tafel leggen en cijfers geven over hun militaire begroting, maar is er voldoende controle of deze cijfers niet gecamoufleerd zijn? De kaarten op tafel, maar aan de Ver- Staten het enig doeltreffende wapen, de atoombom, tegen de over machtige Russische divisies ontnemen- Na Wisjinski's rede is de barrière van wantrouwen en achterdocht tussen Oost en West niet weggenomen. En het Rus sische voorstel, dat de ontwapening „Zon der enig bedrog" moet worden uitge voerd, is dan ook slechts een staaltje van propaganda. Terwijl Wiejinski sarcas tisch uitroept: „Gij uit het Westen com plotteert achter een IJzeren Gordijn" wijst Bevin op de conferentie van het Britse Gemenebest, op de communisti sche penetratie in het Midden- en Verre Oosten. Samengaan van communisme en kapitalisme. Wisjinski heeft verklaard, dat de Sowjet-Unie bereid is alle maatregelen te aanvaarden om te garanderen, dat de Geallieerden stellen resolutie voor eind der blokkade op Maar ook maatregelen ter handhaving van de luchtbrug De Ver. Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk stellen volgens Ass. Press een gezamenlijke resolutie op, waarin wordt aangedrongen op krachtig optreden van de Veiligheidsraad, om een einde te ma- aan de blokkade van Berlijn door de Russen. Intussen worden in Duitsland maatregelen genomen om de luchtbrug ook tijdens de komende winter te kun nen handhaven. In de begroting van Bizonia zijn wijzi gingen aangebracht, om het mogelijk te maken een bijdrage van 45 millioen Mark te leveren aan de gemeente Ber lijn, die voor een faillissement staat. Zo lang de blokkade voortduurt, zullen de leden van hef Berlijns Symphonie-orkest niet meer voor de Russen of ten mogen concerteren. Bevin: 't Verre Oosten nog gevaar lijker dan Berlijn Tijdens de conferentie der premiers van het Britse gemenebest te Londen heeft Bevin in zijn uiteenzetting over de internationale toestand gewezen op het gevaar vhn de communistische penetratie in het Midden- en Verre Oosten. Hij achtte dit gevaar nog groter dan dat van de Berlijnse crisis. bewapeningsbeperking met een derde zal worden uitgevoerd. De Amerikaan Austin stelde echter vast, dat de Sowjets oorlog zien als een middel om een munistische wereldorganisatie tot stand te brengen. Het Sowjet-voorstel met het Veto-recht als valstrik, is te doorzichtig ernstig te worden overwogen. Wis jinski's op zijn beurt, beschuldigde Amerika en de.Westelijke mogendheden voortdurende aanvallen op de Sow jet-Unie. Verontwaardigd ontkende hij, r geen samenwerking mogelijk zou zijn tussen communisme en kapitalisme. Zich wendend tot de Britse en Ame rikaanse delegaties, zei Wisjinski: Gij hebt enorme vloten, die zelfs na de mindering met een derde, nog vele keren groter zullen zijn, dan de rest van wereld bijeen. Gij bezit de atoombom dat kleine bommetje is niet alleen m; :n pond krenten! Volgens Wisjinski bedroegen in 1940 de uitgaven voor het leger 32% pet. i de begroting, in 1947 slechts 18.4 pet. 1948 17% pet. Wisjinski meende, dat de Amerikaanse begroting voor 1948—49. dan 79 pet. der uitgaven aangaf, be trekking hebbende op oorlogsmaatrege len. Wij Russen zijn geen pacifisten maar ook geen vegetarirs, want anders zouden door de vraatzuchtëige Hitier zijn opgegeten. Wanneer wij een klap krijgen slaan wij terug. Terstond na de rede van Wisjinski werd de bijeenkomst verdaagd, om de in gediende voorstellen te bestudern! Fundamenten van Michiel de Ruyter's geboortehuis gevonden. Bij graafwerkzaamheden te Vlissingen heeft men de fundamenten gevonden, /an men heeft kunnen aantonen, dat op die plaats het geboortehuis Michiel Adr.zn. de Ruyter heeft gestaan, het zg.' „Ostenhuys". De rij woningen, can dit huis deel uitmaakte, ir het begin van de vorige eeuw op last Napoleon afgebroken. DAT aan minister Rutten eervol ontslag werd verleend als lid van de Onderwijs- DAT tot houtvester in vaste dienst bij het Staatsbosbeheer te Utrecht werd be noemd dr M. F. Morzer Bruijns. DAT tot ingenieur in tijdelijke dienst bij de Voorlichtingsdienst ten behoeve in de Landbouw werd benoemd ir J. Mol. DAT de St.-Crt. van gisteren een ar beidsvoorwaardenregeling confectie-in- dustrie bevat en een eerste wijziging ar beidsvoorwaardenregeling klompenin dustrie. DAT 23 Oct. te Nijmegen het Inst. v. R.K. Journalistiek bij de R K. Universi teit wordt geopend. DAT voor het B.G. te Leeuwarden 15 j. geëist werd tegen de Einzatzcommando- man en opperwachtmeester der Staats politie Arie Ruighaver te Warmond. DAT vermoedelijk door brandstichting het landhuis „De Hees" te Vlierden (gem. Deurne) geheel uitbrandde. DAT de Vrouwenbond voor N.Z. Wales te Sydney met de „Rijnkerk" 6 kisten wollen ondergoederen verzond als ge schenk aan de Ned. Vrouwenbond. DAT ol.v. dr P. Muntendam te A'dam een adviescommissie voor T.B.C.-bestrij ding werd ingesteld ter voorlichting de regering. DAT in de Wieringermeer een aard appel van 3/4 kilo werd gerooid. DAT op het Hofplein te R'dam de fun dering is blootgelegd van de Tweede Delftse Poort of St. Jorispoort, die daar van 1545 tot 1766 stond. DAT de oud-geneesheer-dir. van Huize Boldershof te Druten, A. M. J. H. R. de Steenhuijsen Piters, 21 Oct. te Gilze zijn gouden artsjubileum viert. DAT de Ned. ambassadeur en enkele Engelse ministers gisteren de receptie bij woonden van de Ned. K. v. Kooph. te Lon den t.g.v. regeringsjubileum en troonswis seling. DAT gisteren de nieuwe brug bij Bur gerdam over het kanaal Groningen-IJsel- eer geopend werd. DAT het 28 Oct. 300 j. geleden is, dal de eerste steen gelegd werd voor hei .achtste wereldwonder", Jacob van Cam- pens A'damse Stadhuis, thans Koninklijk Paleis, op de Dam. DAT de bankbiljettenomloop de afgelo pen week met f 37 millioen daalde, doch de rekening-courantsaldi bij de Ned. Bank met hetzelfde bedrag stegen. DAT -wij van Jan. t/m September 265 millioen eieren hebben uitgevoerd, en naar Engeland. België. Frankrijk Duitsland respect. 143. 42, 42 en 21 mil lioen. DAT men deze eierexport nog wil op voeren door de boeren een onbeperkt aantal kippen toe te staan. DAT onder het motto „Verbeter de reld, begin bij je zelf" ook in België „Bond zonder Naam" zal worden opge richt, waartoe Henri de Greeve 31 Oct. te Antwerpen zal spreken. DAT het 2-j. zoontje der familie De Boer te Sneek aldaar onder een slepers wagen raakte en werd gedood. DAT dr ing. A. J. Hussmann van dc Oranje Nassau-mijnen benoemd werd tot directeur van de Domaniale mijn. DAT in de Riouwstraat te A'dam een 8-j. vrouw in haar keuken door gasver- stikking is overleden. DAT de Alkmaarse raadsleden G. v. Slingerland (K.V.P.) en A. Sietsma (P. d. A.) hun zilveren jubileum hebben gevierd. DAT de A'damse Ballast Mij van de netto winst ad 1.1 millioen gld. 16 pet wil uitkeren, plus nog 3 pet over 1946. DAT 69 j. oud te Eindhoven is overle den de oud-dir. van de brandstoffen- en bouwmaterialenhandel v/h Van de Ven en Co aldaar, J. C. v. d. Horst. DAT op 79-j. leeftijd te Zeist is overle den de oud-proc.-gen. bij het Gerechtshof te Leeuwarden mr H. H. A. Sluis. DAT de fruitoogst in Zeeland veel be ter blijkt te zyn dan elders in ons land. DAT het Tehuis voor Ouden van Dagen der Geref. Kerk te Den Helder 25 j. be staat en Zaterdag a.s. een receptie wordt gehouden. DAT de tot 2e klas omgebouwde klasse-wagens der Spoorwegen op de tra jecten naar het Noorden binnenkort zul len plaats maken voor de meer comfor tabele A.B.-wagens. DAT blijkens een ingediende begro tingswijziging de uitzending van een par lementaire commissie naar West-Indië f 57.000 heeft gekost. DAT de Wieringer vissers de regering om maatregelen verzochten tegen de pa ling verslindende aalscholvers op het IJselmeer. DAT blijkens een nieuw K.B. voor sen met hulpmotor geen vergunning i nodig is. DAT de 80-j. arts dr T. Tanja te Door- werth aldaar is overleden. DAT voor het bouwen stomers maximaal voor een derde der kos- en van de installatie subsidie zal worden 'erleend. DAT mej. dr G. H. J. v. d. Molen in dc huish. vergadering van A.R. Jongeren- studieclubs op 27 Nov. te Utrecht zal spre- over „Onze internat, politieke roe ping. DAT volgens het „Hbld." de gemeente raadsverkiezingen nu vermoedelijk wee: op 22 Juni a.s. zullen worden gehouden. DAT de C.N.V.-radio-kwartiertjes voortaan om de 14 dagen zullen worden gehouden, en wel beurtelings op Donder dagavond om 7.15 uur en op Vrijdagavond m 7.45 uur. DAT de Chr. Aannemersbond spoedig 'n domicili zal verplaatsen van de Bijl houwerstraat te Utrecht naar Konings- laan 78 aldaar. DAT het Streekbureau Veluwezoom- Oost van de Wederopbouw te Arnhem wordt opgeheven, en het grootste deel van het personeel per 1 November ontslagen is. DAT volgens „De Tijd" de K.L.M. waarschijnlijk op Schiphol de vliegtuigen van de Berlijnse Luchtbrug in onder houd, revisie en reparatie krijgt, doch het er waarschijnlijk maar 2 per week zul len bedragen. DAT oud-leerlingen en vrienden var prof. dr R. H. Woltjer 22 Oct. hem zijn door P. van Wyngaerdt geschilderde por tret zullen aanbieden. DAT Nederland uit overtollig Ameri kaans oorlogsmaterieel o.ra. 66 tankmo toren voor de sloop kocht voor 50.000 dollar, die oorspronkelijk 192.030 dollar waard waren. Jeugdverwildering De 19-jarige Martha Kelly te Man chester vertoefde, naar de JDaily Express" meldt, hopeloos dronken" in een danslokaal. Zij danste met een re volver onder haar arm rond, vuurde twee schoten af en wilde een keilner te lijf. Zij kreeg daarom gisteren een ferme boete en werd onder staatstoezicht ge steld. Twintig dysenteriegevallen in Amsterdam Geen croquetten, maar melk de oorzaak. Nadat vorige week in Amsterdam een 2-jarig meisje stierf aan dysenterie, opge lopen na het gebruik van ongekookte, be smette melk, wordt thans gemeld, dat de G.G.D. reeds 20 van dergelijke ziektege vallen ter ore kwamen. Aanvankelijk dacht men met para- typhus te doen te hebben en schreef men de ziekte toe aan het eten van ondeug delijke croquetten, doch dit is onjuist ge bleken. HEETHOOFDEN MET ELKAAR SLAAGS IN ITAL. KAMER. De Italiaanse Kamer van Afgevaardig den heeft gedurende een half uur moeten onderbreken wegens een handgemeen tussen communisten en neo-fascisten. Er werd „moordenaar" geroepen en de cc munisten sloegen op de neo-fascisten terwijl een deel der cerstgenoemden ter bescherming van hun leider, Togliatti, rond hem ging staan. Niemand is ernstig gewond. Gisteravond hebben 180 brandstoffen- werkers, die in dienst zijn van Amster damse brandstof-detailhandelaren, op een E.V.C.-vergadering besloten, in staking ZON EN MAAN. Donderdag. 14 Oct.: Zon op 7.02, onder 17.49; Maan op: 17.08, onder 2.38. 17 Oct. VM. In de Rolzaal van het Binnenhof t Den Haag, werd vanmorgen de expo sitie geopend van de vrijwel complete verzameling uit het Bijbels Museum te Amsterdam, die daar tot 30 Oct. zal blijven. Dit is wel de fraaiste opstel ling: de reconstructie van de taber nakel, het meesterwerk, van wijlen ds L. Schouten Volop verdiend Men moet wel redacteur van „Do Waarheid" zijn om zich op zure wijze _.t te laten over het voornemen van da Economische Hogeschool te Rotterdam, het eredoctoraat uit te reiken aan de heren Drees en Rijkens. De heer Rijkens velen onzer onbekend, maar de heer Drees kennen we allen, en al is hij niet onzen, niemand onzer zal ook ogenblik willen beweren, dat hem deze onderscheiding niet toekomt. Tegen het regeringsbeleid van de laat je jaren hebben we bij meer dan een gelegenheid bezwaren ontwikkeld. Maar we hebben evenmin onder stoelen of banken' gestoken, dat het feit dat en de wijze waarop ten onzent de arbeids- vrede is gehandhaafd, factoren zijn van grote betekenis. Het was niet zonder re den, dat minister Drees bij zijn sociaal beleid de instemming, ja de medewer king kreeg, niet alleen van een veelzij dig samengesteld lichaam als de Stich ting van de Arbeid, maar van vrijwel het gehele parlement Van hoe groot belang de arbeidsvrede voor een land is. laat ons in deze dagen Frankrijk wel zien. Dat land is een dankbaar jachtterrein geworden voor de communisten. De op drachten van Sowjet-leiders, die onrust hebben gelast, opdat de uitvoering van het plan-Marshall zou worden bemoei lijkt, ja ook de militaire belangstelling van Amerika voor West-Europa zou af nemen, opdat daardoor Sowjet-Rusland des te gemakkelijker vrij spel zou krij gen deze opdrachten worden in Frank rijk met graagte uitgevoerd. Naast an dere factoren laat het gemis van een krachtige Christelijke vakbeweging zich daar sterk voelen. In ons land hebben we nog arbeids vrede, en de handhaving daarvan Jegt verplichtingen op aan allen. Hij is een groot goed. En dat hij kon worden be reikt en gehandhaafd is voor een aan zienlijk deel te danken aan de man. die door Rotterdam straks zal worden ge- eerd met de doctorsbul. Hij is niet een der onzen. Maar wij wil len niet achterblijven met de gulle er kenning, dat 'hij het zeer wel heeft ver diend. Oude kwaal De kwestie van de verhouding tus- sen lonen en prijzen houdt ons ge hele volk bezig. We zijn er allen bij betrokken. Het is binnen het regerings beleid een kwestie van de eerste orde. Men mag dan ook aannemen, dat. wan de Regering op dit punt belangrijke mededelingen heeft te doen, zij dit doet, hetzij schriftelijk in een regeringsver klaring, hetzij mondeling voor de Volks vertegenwoordiging. Na de bevrijding heeft de Regering noeite gehad met het zoeken van het platform, waarop zy tot ons volk spre ken zal. We herinneren ons nog wel do dagen, waarin ministers belangrijke me dedelingen deden, neen niet in regerings verklaringen en ook niet mondeling in het parlement, maar op partyvergaderin gen. Vooral de ministers Schermerhorn Vos hadden er destijds een handje De heer Schermerhorn deed het dan s nog met een merkwaardige schake ring. Hij zei dan: „Ik heb dat nu wel gedaan of gezegd als minister, maar al9 zie ik het toch anders". De mens Schermerhorn bestreed de minister Schermerhorn. De partijvergadering werd dan de plaats, waar de ministers zich over belangrijke regeringsaangelegenheden uitlieten. We hadden gehoopt, dat deze slechte gewoonte tot het verleden zou behoren. Maar nu heeft de heer Joekes, sinds kort minister van Sociale Zaken, weer belangrijke mededelingen over het rege ringsbeleid ten aanzien van lonen en prij zen gedaan, neen niet in een regerings verklaring, en al evenmin mondeling voor het parlement, maarin de najaars vergadering van het gewest Zuid-Hol land van de Partij ^an de Arbeid. Het is dus de oude kwaal. Alleen hadden we haar bij de oude parlementariër, die mr Joekes is, niet venvacht. Schermertiorn kwam pas kijken. Maar van Joekes vinden we het dubbel jam- WEERBERICHT Tijdelijk enige regen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Meest zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Matige, in de kuststreken tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en West, later wat afnemend. Weinig verandering ur temperatuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1