$iimm ^eiïisdjc (ïfourant Bemiddelingsvoorstellen der Neutralen inzake Berliin mislukt? Berliji De Franse spoorwegen worden meer en meer lamgelegd Wist U DINSDAG 12 OCTOBER 1948 BUR. en REDACTIE: Hogewoerd 103- Tel. redactie: 20408; Adm. 22710. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 per kwartaal; 1-35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN: 0-18 per millimeter (By contract belangrijke korting.) HOOFDREDACTEUR: Dr. E- DIEMER. CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F- Dl FiIYlER. CHR1STELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StflttluAsRA Is qbeMttietf myn bert in tajfpnspiet" Negen en twintigste jaargang No. 7634 De 5 millioen voor de spoorwegplannen. Zie pagina 2 Westelijken niet bereid tot een koehandel met de Sowjets Volgens Reuter zouden de Westelijke mogendheden op de Quai d'Orsay overeen stemming hebben bereikt ten aanzien van de volgende twee punten: ten eerste vormt de blokkade van Berlijn een bedreiging van de wereldvrede en moet de Veiligheidsraad hierin klaarheid brengen; ten tweede, de kwestie van opheffing der blokkade van Berlijn moet geen voorwaarde zijn tot het beleggen van een nieuwe bijeenkomst tussen de ministers van Buitenlandse Zaken. Hoewel aan vankelijk in diplomatieke kringen te Parijs de indruk overheerste, dat er een minnelijke oplossing gevonden zou zijn voor een spoedige hervatting der directe besprekingen over het gehele Duitse probleem, zouden de verwachtingen te dien aanzien nu aanzienlijk gedaald zijn. vendien is het duidelijk geworden, aldus Witboek, dat 40.000 woorden telt, gelijk- Aan de Sowjet-Unie werd te gegeven, dat de Westelijke mogendheden niet bereid zijn, tot een koehandel, waar het de opheffing der Berlijnse blokkade betreft. Het betreffende telegram stipuleert zelfs, dat een einde gemaakt is aan de hoop, in zekere neutrale kringen, dat het Oosten en het Westen er toe gebracht zouden kunnen worden te verklaren: dat opheffing van de Berlijnse blokkade tegelijkertijd zou kunnen geschieden met bijeenroeping van de Raad der Vier mi nisters van Buitenlandse Zaken. De taak van dr Juan Bramuglia als bemid delaar tussen de delegaties van Oost en West zou dus op niets zijn uitgelopen. Anderzijds meldt A.P. uit Parijs, dat Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten niet onwelwillend zouden staan tegen over een schikking in het Berlijnse ge- sohil, als hierboven aangeduid. Inmiddels is een Brits Witboek ver schenen, aangaande het vier mogend- hedenbestuur in Duitsland, welk docu ment aantoont, dat de Berlijnse crisis het onvermijdelijk resultaat is, van de mislukking van het viermogendhedenbe- stuur in Duitsland, waarbij de Russen onverzoenlijk bleven. Achtereenvolgens wordt er nogeens de nadruk op gelegd, dat de Sowjets in Berlijn pogingen deden, tot omverwerping van de wettige stadsregering, terwijl zij de Westelijke bezettingsmogendheden wilden dwingen, hun rechten in Berlijn op te geven. Bo- Truman propageert Roose- velts „New Deal" President Truman heeft thans openlijk i de gehele „New Deal" van wijlen presi dent Roosevelt in zijn verkiezingsprogram opgenomen en tijdens een rede te Akron (Ohio) verklaarde hij, dat Thomas Dewey er op uit was de „New Deal" te vernieti- S' en. Truman's programma bevat o.m. ver- oging van het minimumloon van 40 tot !75 cent per uur; uitbreiding der sociale verzekering; intrekking van de arbeids wet van Taft en Harley, en onmiddellijke maatregelen tegen hoge prijzen. Franco: Geheel Spanje tegen het communisme Generaal Franco heeft te Sevilla ver klaard: „ik ben er absoluut zeker var dat in Spapje jong en oud, mannen ei vrouwen, naar de wapenen zouden grij pen om het communisme te bestrijden" j Intussen heeft de Britse regering aan i Spanje meegedeeld, dat zij op generlei I wijze betrokken is bij de kwestie van „het verdrag tussen Spaanse socialisten I en monarchisten". Volgens „Reynolds News", rekent men i in Spanje reeds met een spoedige over- eenkomst tussen dat land en Amerika. waardoor Spanje lid zou worden van de Westelijke Unie, als een verdedigings basis. Franco zou met Don Juan overeen gekomen zijn, dat hij in Spanje mag wo- nen en dat zijn zoon als troonopvolger zal i worden erkend. Graziani zou ook onder commu nisten vechten Het proces tegen de 67-jarige ex-maar schalk Rodolfo Graziani; dat i.v.m. de ge zondheidstoestand van de aangeklaagde, een jaar was uitgesteld, is gisteren te Rome begonnen. De „Leeuw van Afrika", die nog steeds zwak is, mocht zijn ver klaringen zittend afleggen. Hij zei o. a., dat hij als soldaat had gehandeld voor „fascisme en democratie" en dat hij „mor gen onder een communistische regering op mars zou gaan, indien hij meende, dat i de doeleinden juist waren." Graziani werd i bij het verlaten van het gerechtsgebouw luid toegejuicht. De politie voerde een i charge uit. Dame liet schilder met opzet van de ladder vallen j De 63-j. schilder E. J. B. was Zaterdag l de achtergevel van een huis te Den Haag I aan het verven. Dit was blijkbaar naar de zin van mevr. T., de bewoonster van het huis, want ze riep de man I dat hij direct moest ophouden. Het I immers ZaterdagEer de schilder evenwel van zijn zeven meter hoge lad- der naar beneden kon komen, draaide de dame de ladder om. B. viel en kwam met het hoofd tegen de muur terecht, lodat hij met een hersenschudding thuis I wordt verpleegd. Tegen mevrouw is pi ees-verbaal opgemaakt Vlieger Leemhuis treft geen blaam I Het vliegongeluk te Scheveningen. De Raad voor de Luchtvaart heeft uit- j spraak gedaan inzake het vliegongeval I van W. Leemhuis, die met z'n PH-UAD I op 13 April j-L bij Scheveningen in zee dook. Gezien de wijze waarop de 18-jar. leerling van de Rijksluchtvaartschool, met gebrek aan ervaring, en bovendien gunstig stond aangeschreven, dracht een tolvlucht uitvoerde, j meent de Raad geen maatregel op grond van de luchtvaartrampenwet te hoeven toepassen. Leemhuis had pas 3 gevlogen en moest een tolvlucht uit- voeren, wat onverantwoordelijk was v X'n instructeur. Het anderhalf jarig zoontje van de familie Versteeg te Bussum is uit de wieg gevallen, maar bleef aan de riemen han gen, waardoor het stikte. deelneming aan de controle Ru-hrgebied, in feite een eis was voor sabotage van het herstel in West-Europa. In het algemeen is de inhoud van het Witboek, dat 0.000 woorden telt, gelijk luidend aan die van het document dat de Ver. Staten in September hebben uit gegeven. Volgens een bericht uit Mos kou, worden de ambassadeurs der drie Westelijke mogendheden nog deze week in Moskou terugverwacht. De toestand in de Berlijnse corridor is vrijwel ongewyzigd, maar de Russen had den gisteren weer nieuwe luchtmanoeu- vres aangekondigd. Aan de rand van Ber- lijn wordt door de Sowjets een scherpe controle uitgeoefend of de blokkade wel volledig is. Er werden duizenden tonnen levens middelen in beslag genomen van West- Berlijners, die deze voorraden bij Sow jet- boeren hadden weten te bemachtigen. Een viertal ambtenaren van het Ber lijnse Gemeentebestuur, leden van de door de Westelijke geallieerden gesteunde, on afhankelijke vakvereniging, welke in de Sowjetsector niet erkend is, werden door de politie van de Oostelijke sector gear resteerd. Aan een zeshonderdtal Berlij ners uit de Westelijke sectoren, die tot een gevangenisstraf van minder dan maanden veroordeeld waren, wordt nestie verleend ter gelegenheid van eeuwfeest van de Duitse revolutie in Als gevolg van het invoeren der twee soorten valuta, zou de financiële toestand van Berlijn uiterst precair zijn en door een begrotingsexpert zou de situatie zelfs catastrofale vormen hebben aangenomen. De contanten zijn opgebruikt en de afde lingen moeten volgens een nood-begro ting, voor tien dagen geldende, verder werken. George Marshall met Paul Hoffman naar Parijs George Marshall is gisteravond per vliegtuig uit Washington naar Parijs ver trokken, in gezelschap van de administra teur van het plan-Marshall, Paul Hoff man. Hoffman zal spoedig een bijeen komst beleggen met Averell Harriman, de reizende ambassadeur voor het her stelplan, zulks ter voorbereiding bijeenkomst der E.C.A.-leiders in Europa. Uit het feit, dat Hoffman plotseling naai Europa reisde, wordt afgeleid, dat be langrijke besprekingen over algemene problemen voor de Europese samenwer king op komst zijn. Volgens Reuter zot Hoffman moeten trachten tot een rege ling te komen met de Britse en Franse regering over de Duitse schadevergoe dingsverschepingen. Hij heeft een mach tiging van het Amerik. Congres orr Frankrijk en Engeland te verzoeken de ontmanteling in Duitsland te beperken, indien hij dit voor het Marshall-plan nut tig zou achten. Vanmorgen zijn Marshall en Hoffman op het vliegveld Orly bij Parijs aange komen. Reuter meld/t, dat ook de Ameri kaanse ambassadeur te Moskou, Bedell Smith, met het vliegtuig van president Truman, de „Independence", de reis mee maakte. Duits voorstel tegen de ontmanteling Nieuwe machinerieën, inplaats van die der fabrieken De Duitse bizonale autoriteiten hebben i het kader van hun campagne, tegen e ontmanteling der Duitse fabrieken sn nieuwe stap ondernomen in de vorm m een voorstel om herstelbetalings eisers nieuwe machinerieën te leveren in het behoud van „de voor Duits land onmisbare industriële installaties vredesdoeleinden". De machinerieën zouden dan niet betaald worden, doch de herstelbeta-lingsrekening afgeboekt worden. DUITSE STEENKOOLPRODUCTIE MOET OMHOOG Generaal Bryan Robertson en generaal Clay hebben er bij de Duitse politici op aangedrongen om de steenkoolproduetie te stimuleren, omdat de Europese be hoefte aan Duitse steenkool groot is. BERLIJNSE GRAFSCHENNERS STELEN DOODKISTEN Graisohenners hebben te Berlijn de graven van keizers en prinsen beroofd de deksels der doodkisten gestolen, ze op te stoken. Vooral in crypten de oude Garnizoenskerk hebben zy huisgehouden. Heren krijgen uitsluitend tabakskaarten Alle dames ontvangen gemengde kaart. Tegelijk met de nieuwe bonkaarten, die 19 Dec. in gebruik zullen worden geno men. zullen weer tabaks- en versnape- ringskaarten worden uitgereikt, maa zal geen keuze meer mogelijk zijn. Alle mannen, geboren in 1931 en eerder krijgen een tabakskaart. Alle jongere personen krijgen een versnaperingenkaart, alle vrouwen geboren in 1931 en eerder een „diversen"-kaart. Op de „dïversen"-kaar- ten zullen t.z.t. bonnen worden aangewe zen voor tabaksartikelen en versnaperin gen. Later zal nog een mededeling schijnen over de mogelijkheid van ruilen der tabakskaarten door mannen. Bij de uitreiking der nieuwe bonkaar ten 901, welke van 25 October tot 18 Dec. plaats heeft, zullen de leeftijdsgroepen weer een jaar worden opgeschoven. De uitreiking zal als volgt geschieden: A- kaarten aan personen geb. in 1928 en eer der; B-kaarten voor 1929 t.m. 1934; C- kaarten voor 1935 t.m. 1944; D-kaarten voor 1945 t.m. 1947 en E-kaarten 1948 en later. Deze indeling blijft in gehandhaafd. Minister Joekes: geen derde loonronde Echter wel loontoeslagen. Minister Joekes heeft dezer dagen op >n vergadering van de P. v. d. A. in Zuid-Holland meegedeeld, dat het in de bedoeling ligt, parallel met prijswijzigin gen ook loonwijzigingen (in de vorm van toelagen) in te voeren, zonder dat er echter sprake is van een derde loonronde. WERELDOMROEP BLIJFT IN HILVERSUM. Het Eerste Kamerlid Teulings had mi nister Rutten inlichtingen gevraagd over de geruchten over verplaatsing van de Wereldomroep van Hilversum naar Am sterdam. Uit het antwoord van de minis- gebleken, dat de Wereldomroep thans te Hilversum blijft. Aanvankelijk wel tot verhuizing naar de hoofd stad besloten, doch het bestuur van de Stichting Wereldomroep is er in geslaagd gebouw in Hilversum aan te kopen, waardoor een goedkopere exploitatie mo gelijk is dan te Amsterdam het geval zou kunnen zijn. Britse Gemenebest bespreekt de Europese kwestie Vormt ministers-conferentie basis voor Atlantisch Verdrag? ook Te Londen is gisteren de conferentie begonnen van de eerste ministers van het Britse Gemenebest. Deze conferentie is niet alleen voor Groot-Brittannië en zijn dominions van groot belang, maar ook voor West-Europa. Een van de groot ste vraagstukken, die de premiers te be handelen krijgen, is voorts de kwestie van de nieuwste dominions India, Paki stan en Ceylon, die thans voor het eerst met Groot-Brittannië, Zuid-Afrika, Ca nada, Australië en Nieuw-Zeeland als ge lijkwaardige partners rond de tafel zit ten. Vooral India heeft zijn standpunt als deelgenoot van de „Commonwealth" nog niet duidelijk gemaakt en er is een kans, dat het, evenals Ierland, zijn banden met de kroon zal verbreken. Attlee heeft gisteravond ter gelegen heid van de opening der conferentie radiorede gehouden, waarin hij de sar komst beschreef als een „familie-reüi i volledige en openhartige New Yorks goud was bestemd voor diamantsmokkel Ter financiering van bende, die in België en Nederland opereert De „New York Times" weet ove goud- en diamantsmokkel te New York nog te melden, dat de illegale goudzen ding, die de vorige week aan boord schip, dat op het punt stond om naar Rotterdam te vertrekken en in beslag werd genomen, bestemd was om de ope- te financieren van zwarte hande laars, die ruwe diamanten naar Neder- d smokkelen, waar zij tegen de helft de in ons land geldende kosten wor den bewerkt om vervolgens weer vit Antwerpen naar de V.S. te worden ge smokkeld. BALLPOINT-PENNEN OOK VOOR BELASTINGFORMULIEREN. De indertijd geopperde bezwaren te gen het gebruik van ballpoint-pennen het invullen en ondertekenen var bélastingformulieren en andere beschei- van het dep. van Financiën, zijn nt nader onderzoek teruggenomen. Critiek en bijval voor Churchills rede De krachtige rede, die Churchill Zater dag in Llandudno hield, heeft een som bere kleur gebracht aan het weekeinde der Engelsen. Zijn bewonderaars hadden grote bijval voor zijn waarschuwing. De rechtse „Daily Mail" sprak van de be langrijkste rede. sinds de geruchtmaken- Ie in de Amerikaanse stad Fulton. De .Times" was welwillend gestemd, doch gaf uiting aan zijn twijfel over Church ill's voorstel om zo snel mogelijk een de finitieve regeling met Rusland te tref fen. De minister van Defelsie, Shinwell. noemde Churchill een bedreiging van de vrede. De Amerik. pers was 't over het algemeen eens met de rede. De „New York Herald" noemt de strekking „waar schijnlijk de waarheid". Een republikeinse woordvoerder meldt aan Antara, "dat te Tjepoe 30.000 ton residu zijn verbrand. Er zijn 200 slacht offers en 100 huizen, zijn vernield uitwisseling van meningen het doel de voornaamste vraagstukken, die gemeenschappelijk belang zijn alle landen van het Gemenebest. Amerikaanse regeringsfunctionarissen zijn buitengewoon belangstellend in resultaat van de conferentie. Zij verwach ten hiervan een uitweg uit de moeilijk heid, waarvoor Engeland zich steeds ge plaatst zag bij de aanvaarding van het leiderschap in de West-Europese Unie, zij houden rekening met de mogelijk heid, dat hier een basis wordt gelegd de totstandkoming van het veelbe sproken „Atlantisch Verdrag." De i naamste onderwerpen, die de conferentie zal bespreken zijn economische vraag stukken, defensie-aangelegenheden en dc internationale situatie. Vandaag zou Bevin in de plenaire zit ting een uitgebreid overzicht, betref fende het laatste onderwerp geven. Mackenzie King, die, zoals gemeld, ziek is, wordt vervangen door zijn opvolger Louis St. Laurent. HET K.N.I.L. BLIJFT K.N.I.L. ONDANKS NAAMSVERANDERING. Ingaande 11 October j.l. is de naan het Koninklijk Nederlands-Indisch Leger veranderd in die van Koninklijk Neder lands-Indonesisch Leger. De vertegenwoordiger van Haiderabad bij de Veiligheidsraad heeft verklaard, niet meer op behandeling van Haide- rabads klacht te zullen aandringen. Wanhopig uitvinder ziet zijn baby-onderzeeboot zinken (Bij de foto) Na een aantal bevredigende proefne mingen zonk op 8 October jl. de 9 m lange vestzakduikboot van Vassena ten gevolge van het openstaan van een luik, terwijl het vaartuigje gesleept werd tussen Napels en het eiland De wanhopige uitvinder, die van de sleepboot af het resultaat van vele ja ren arbeid in 100 m water zag verdwij nen en met geweld moest worden te gengehouden omdat hij h°* toVde na- springen, hoopt dat zijn onderzeebootje nog gelicht kan worden. Hij zegt, dat het 800 tot 900 m kan duiken en 24 uur lang op die diepte kan blijven. Het is uitgerust met grijpers voor en achter om voorwerpen van de zeebodem op Communisten pogen onherstelbare schade aan te richten De Oceaanstomers „Queen Elizabeth" i „Mauretania" zullen de Franse haven Cherbourg niet aandoen, indien de spoor wegstaking, die zich daar weer ernstig uitbreidde, blijft voortduren. De commu nistische spoorwegarbeiders waren reeds in staking, maar gisteren legde ook het overige personeel het werk neer, met als resultaat, dat de Cherbourg-Parijs-express op het station van Caen werd opgehouden. De minister van Vervoer, Pineau, heeft gedreigd alle spoorwegarbeiders, die an deren van het werk weghouden, te ont slaan. Deskundigen steunen de woorden van minister Moch, dat de Kominform tot de huidige stakingen bevel heeft ge geven. De communistische vakbonden gaan n.l. uiterst zorgvuldig te werk in hun pogingen om het verkeer in Frank rijk lam te leggen en zo te bewerken, dat de staking algemeen wordt. Inmiddels duurt ook de mijnstaking voort. Het ver lies voor het Europees herstelprogramma bedraagt thans reeds meer dan 1 milliard ton. Ook de spoorwegstaking begint zich naar alle streken uit te breiden. Op de jaarvergadering van de, groten deels communistische, vakbond C.G.T. te Melkflessen schoon teruggeven aan melkslijter De Rijkszuivelconsulent voor consump- tiemelk, ir H. J. Huisman, deed gisteren (Canadees). De heren Reijers en Feeneij Ontzetting tegen K.L.M.-gezag- voerders geëist Voor de Raad van de Luchtvaart, die gisteren in Den Haag zitting hield, eiste de directeur-generaal van de Rijkslucht vaartdienst een maand ontzetting uit de bevoegdheid passagiersvliegtuigen te be sturen tegen de K.L.M.-gezagvoerders A. Reijers en R. A. Johnson (Amerikaan) de tweede bestuurder C. A. P. Feeneij de radio een oproep aan de huis vrouwen, om de lege melkflessen niet met gedroogde resten melk, pap, yoghurt, de melkboer terug te geven. De melkflessen moeten een weerspiegeling vermaarde netheid. Tevens deelde spr. mede, dat er binnenkort maatregelen worden getroffen voor de flessenmelk. Momenteel bestaan er nl. nog geen waarborgen., dat het ongekookte gebruik ervan geen gevaar oplevert voor de ge zondheid. Voorts zal de melkslijter ge durende de zomermaanden zijn melk bussen op behoorlijke wijze moeten be schermen tegen de zonnehitte. Moeso, Sjarifoeddin en Setiadjit in het buitenland? Het Chinese blad „Sin Po" te Batavia verneemt, dat Moeso, Setiadjit en Sjari foeddin thans veilig en wel in 't buiten land zijn. Waarschijnlijk hebben zij ge bruik gemaakt van een toestel der Phi- lippijnse luchtvaartmaatschappij, aldus het blad, daar er een noodlandingster rein is tussen Madioen en Ponorogo. Tot zover het blad. Wij wijzen er op, dat de geheimzinnige republikeinse Dakota nog steeds vermist wordt, want de legerlei ding te Batavia is niets bekend van hel bericht, dat het vermiste toestel te Pa- lembang geland zou zijn. op 11 April met een Skymaster Amsterdam over Rome naar Lydda gevlogen. Op het Romeinse vliegveld de machine tegen een terreinver hoging gebotst, waarbij de motorgondels beschadigd werden. Toch is de machine doorgevlogen naar Lydda en ook retour Amsterdam. De mecano Tijteca, die e summier onderzoek had ingesteld, werd door de K.L.M. reeds disciplinair gestraft. De heer Johnson was op 16 Juni j.l. met een D.C. 4 te laag Schiphol binnen gekomen, waardoor zijn vliegtuig tegen een slootrand vloog en onherstelbaar be schadigd werd. Hij gaf zijn schuld vol mondig toe. DOODSTRAF GEëlST TEGEN S.D. EVERT DROST. Tegen de 42-jarige onder-luitenant der Staatspolitie te Zeist Evert Drost, lid van de beruchte „Amsterdamse recherche", die op onmenselijke wijze in het Noorden van het land heeft gemoord en geplun derd, is voor het Groningse B.G. de dood straf geëist. Voor deze zaak waren 33 ge tuigen opgeroepen. Een lange, trieste rij beschuldigingen werd bewezen geacht. Drost mishandelde gevangenen en schoot talrijke onderduikers, illegale werkers enz. bij arrestatie onmiddellijk neer DAT de presidenten van raden der Benelux-douaneovereenkomsten te Lu xemburg het memorandum i.z. het „long- term"-program voor het Plan Marshall goedkeurden en op 16 en 17 Nov. weder om vergaderen. DAT mr H. Zwarensteyn, secr. der K. v. K. voor Amerika 6 Nov. naar de U.S.A. vertrekt om na te gaan of onze export vergroot kan worden en hij 27 Oct. op schriftelijk verzoek te spreken is op Be- zuidenhoutseweg 76B te Den Haag. DAT de totale Nederlandse kolenpro- ductie in September 894.500 ton bedroeg tegen 889.000 ton in Augustus, maa' gemiddelde maandproductie in 1.124.000 ton bedroeg. DAT de financiële moeilijkheden de bouw- en handelmij „Wabo" te Eind hoven nog steeds niet zijn opgelost gemeentebesturen van Bergen op Zoom en Halsteren waarschijnlijk zelf maatre gelen zullen treffen om de woningbouw voortgang te doen vinden. DAT ir A. H. Boerma uit Den Haag, directeur van het Europ. bureau van de F.A.O., gisteren te Kopenhagen een con- voedsel Parijs deed de communistische secretaris generaal, Frachon, felle aanvallen op het plan-Marshall en „het Amerikaans impe rialisme." De C.G.T. zal blijven vechten tegen prijsverhoging en voor hoger loon. (Men zie ook het Verklaarde Uitzicht van heden). HOE DENKT U OVER „OORLOG OF VREDE" Het Amerikaanse blad ..Los Angeles Mirror" heeft aan verschillende aanstaande personen over de gehele reld naar hun mening gevraagd ove kwestie „oorlog of vrede". Churchill antwoordde op de manier van zijn rede: „Alleen in de atoombom ligt onze kracht, om oorlog te voorkomen. George Bernard Shaw: „Daar de onwetendheid. dc dwaasheid en vechtlust van onze regeer ders geen grenzen kent. is geen monstruo siteit, zelfs geen wereldoorlog, die gelijk zal staan met zelfmoord, onmogelijk of voorkomen." Generaal Clay daaren tegen zei: „Er is een spanning, die niet licht opgevat moet worden. Het behoeft echter niet tot een oorlog te leiden." Gou verneur Dewey: „Hoezeer we de vrede ook mogen verlangen, we kunnen de vrede niet kopen door de zaak te sussen De beste manier om met de Sowjet-lei- ders om te gaan, is ze te behandelen als een sterke gelijke". (Werd dat dan op de laatste conferentie nóg niet gedaan" Red.) Henry Wallace: „Het buitenland beleid van Truman en onze republi keinse leiders heeft ons in een crisis ge bracht, die fantastisch gevaarlijk is" Averell Harriman: „Ondanks de span ningen, die nu bestaan, vertrouw ik ei op, dat een oorlog kan worden voorko- met als grote steun het plan-Mars hall". LAATSTE KERSTPAKKETTEN NAAR INDONESIË Met het s.s. „Zuiderkruis", dat onlangs naar Indonesië vertrok, heeft de NTWIN de laatste 17.000 van de 200.000 Kers! paketten verzonden naar de -militairen ii de tropen. De bij deze pakketten beho rende etiketten zullen per vliegtuig wor den nagezonden. Met de „Van Kinsber- gen" gaan binnenkort Kerstpakketten naar de militairen in Suriname Ned. Antillen. t Verklaarde uitzicht Een krasse parachutist Te Fosston in de staat Minnesota, deed de 76-jarige V/alter Morgan, die van beroep boer is, een parachute sprong van 10.000 voet hoogte. Hij deed dit voor zijn genoegen maar wilde zijn vrouw en zes kinderen, die van de grond af naar de springende „pappie" toekeken, eens laten zien dat hij het ook nog kon. Toen men hem vroeg, hoe hij het gevonden had, gaf hij ten ant woord: „Nou, het zal ze veel moeite kosten, me voortaan op de grond te houden". DAT de St. Crt. ven gieteren prijzenbe- DAT gieren de Ifenelux-commiss e echikkingen «endwit en lichte standi ert "oor het plan-Marshall te Luxemburg bu- 1948 no. 2, stopverf en plamuur no. 2 dh 18 «v soedkeu"??„ oliegrondverl no. 2 bevat alsmede de EFÏÏSÏÏÏ, verlening vergunningen krachtens dis-1 tributiewet 1939. DAT als deskundigen in de Ned. dele gatie ter alg. verg. der Ver. Naties wer den benoemd H. R. Gontha, adj.-chef v. d. Engelse nieuwsdienst te Batavia en A. I. Spits, oud-gouverneur van Sumatra. DAT te Bergen op Zoom een matrijzen- fabriek wordt gevestigd en men plannen heeft ter stichting van een chroomfabriek. DAT men te Huybergen (N.Br.) begon met de bouw van een steenfabriek en er plannen bestaan voor een pottenbakkerij. DAT de bootpassagiersdienst R'dam— Basel werd stopgezet tot het voorjaar en tot die tijd uitsluitend goederenvervoer is toegestaan. DAT de Umuidense motorbotter IJm. 245 gisteren bij Egmond aan Zee strandde maar gisteravond door de N. en 5 Reddingmij. weer vlot werd gebracht. DAT H. Lammers zijn gouden jubi leum vierde bij de Ned. Schroefbouten- fabriek te Helmond, waar hij met z'r machine in totaal 42 millioen schroefbou ten maakte die samen 8500 ton wegen. DAT Nederland een cohsulaat inrichtte te El Cardon voor de staat Falcon (Vene- gres over het bewaren opende daar nog zoveel onnodig bederft. DAT de Bond v. Mobilisatie-Invaliden I zueia) en de heer C. P. Louwerse tot 1914-1918 en hun Nabestaanden ter jaar- sul benoemde. vergadering te Drachten in een telegram OoDenraav ar aan de Ministerraad P™'"'t"d8 Schijndel IN.-BrJ, benoemd'werd tot slachtoffers. i de orde van O.-N. DAT de K.P.M. 7 pet. zal uitkeren. de drie hoofdsteden een programma ter verwezenlijking van de Benelux zal worden gepubliceerd. DAT de Commissie v. d. Perszuivering tenslotte maar besloot de „Haagsche Crt'' geen naamsverbod op te leggen. DAT op korte termijn afschaffing van de pluimveetoewijzingen te verwachten is, waardoor iedere beperking inzake het aantal te houden kippen komt te verval len. DAT de door het B.G. te Arnhem tot 8 m.a. veroordeelde slavenjager T. Pape, voormalig adj. dir. van het G.D.B. te Nij megen. door de Bijz. R. v. C. werd ver oordeeld tot 10 j m.a. DAT mr J. Wiarda te Haarlem werd benoemd tot plv. ambtenaar voor de tuchtrechtspraak v. d. voedselvoorziening te Haarlem, A'dam en Alkmaar. DAT P. Nijhoff te Laren, directeur van Scheltema en Holkema, te A'dam, be noemd werd tot officier in de orde van O.-N. DAT het Tweede Kamerlid den Hartog minister. Mansholt gevraagd heeft, spoe dig richtprijzen voor de oogst 1949 bekend te maken en zo de ontstemming onder de akkerbouwers weg te nemen. DAT de bekende Commissie-Oud, studie over het herstel der financiële zelfstandigheid van provinciën meenten ook de mogelykheid andere verdeling der lasten, verbonden aan krankzinnigen-zorg, betrekt. „Handschoentje" bij aan komst in New York gearresteerd Huweiyk by volmacht In Amerika niet erkend Een bittere teleurstelling wachtte het handschoentje, de jonge mevrouw Wil- helmina Johanna Masters-Nijenhuis. toen zij op weg naar haar echtgenoot in Amerika Maandag in New-York van boord van de „Noordam" wilde gaan. Daar werd zij n.l. gearresteerd, omdat Amerika haar huwelijk-bij-volmacht. dat hier gesloten is, niet erkend wordt len haar beschouwde als een onwel kome' immigrante. Toen wij hedenmorgen de ouders van evr. Masters spraken hadden deze nog geen enkele officiële mededeling treint de arrestatie ontvangen. Daar alle papieren in orde waren en het burger lijk huwelijk te 's-Gravenhage in voltrokken was. begreep men niets deze moeilykheden. De echtgenoot van de ongelukkige bruid, de Amerikaan Tom Masters, wachtte tevergeefs te Glendale, waar hij werkzaam is by de Lockheed-fabrieken. De kerkelijke inzegening van het hu welijk. het bruidspaar behoort tot de Gereformeerde Kerk, zou in Californië binnenkort plaats vinden. BELCHEM CHEF-STAF VAN MONTGOMERY. Ronald Frederick King Belchem, 37-jarige Britse generaal-majoor, is chef-staf van veldmaarschalk Montgo mery benoemd. Pietro Vassena (l) en prof. Parenzon van Napels (r) met het onfortuinlijke duikbootje, waarvan V elders op deze pagina de lotgevallen kunt lezen. De Gaulle concurreert tegen Thorez—Duelos De zware, zwarte schaduw van het on heil, dat over Europa komt aanzetten, is nadering, die door tal van cultuur filosofische schrijvers is voorvoeld en aangekondigd. Zo bijv. door Oswald Spengler in zijn bekende „Untergang des Abendlandes" en Schubart in zijn „Europa und die Seele des Ostens". Maar met do erkenning, dat de Westelijke cultuur m verval raakt, zal men Schubart's Russi sche, oostelijke sympathieën niet argeloos onderschrijven. Ook Frankrijk „la douce France", zo vele eeuwen staande aan de spits van cultuur en beschaving, toont te kenen van décadence. Het na-oorlogsa Frankrijk, dat juist een belangrijke rol heeft te spelen in de politiek-economische strategische renaissance van West- Europa, een wedergeboorte, zo noodzake- lyk tegenover de „russificering", het toont ons het tragische schouwtoneel van een innerlyke ver scheurdheid. van po litieke tweespalt en woelingen, van eco nomische ondergang, ver verwijderd van economisch élan vital. Men kan met Anatole France in zyn ..Jardin d'Epl- berusten in de speelsheid der con statering. dat het kwaad blijkbaar nood zakelijk is. want als het boze niet bestond, ook het goede en ware niet kunnen bestaan. De moed kan niet zonder het ge- het medelijden niet zonder da smart Het Medelijden en de Ironie zijn de getuigen en de rechters bij „la vie hu- maine", het menselijk leven. De glimlach der ironie doet de toom bedaren, leert ons de bozen en de dwazen te verdragen, want zonder deze ironie zouden wij de zwakheid begaan hen te haten. Met deze wijsheid der ironie dient men het politieke sociaal-economische Franse drama te beschouwen. Wat is er terecht gekomen van de ratio nele krachtsmaatregelen en krachtsinspan ning van een Blum, een Ramadier, een Schuman en de allerlaatste politieke lan taarn-opsteker, monsieur Henri Queuille? Hun offensief de franc te redden? De communisten in; de communisten uit de regering? Het opwerpen van de brede, democratische dam tegen het extremisme der communistische firma Thorez en Duclos en anderzijds tegen de hoog te paard zittende De GaulleIs het grand spectacle in Frankrijk bedoeld, om de communisten wederom de regering bin- loodsen. omdat een groot percen tage der arbeidende massa meent, dat een regering zonder de communisten zich ge makkelijker laat verleiden tot deelname oorlog tegen Rusland. De huidige stakingen in Frankrijk hebben meer een politieke dan een sociaal-economische on dergrond. want hoe kort geleden is het nog slechts, dat heel Frankrijk staakte tot professor en apotheker incluis, waarbij toch wel de bittere ervaring zal heb ben opgedaan, dat bij gelijk gebleven productie, loonsverhogingen automatisch prijsstijgingen ten gevolge hebben en met toepassing van de speelse ironie a la Ana tole France te concluderen valt. dat er in niets veranderd is. Franse bladen als de „Combat" willen het rode element de regering overhevelen, maar rechtse organen als l'Aurore waarschu- met kracht tegen een dergelijk onbe- experiment. De Franse regering ;n strijd op twee fronten, tegen het Gauillisme en een Gaullistische „tour de force" zou de knup pel betekenen in het communistisch» hoenderhok. Voor vervolg zie Pag. 3) MENSELIJK DOELWIT VOOR BOOG SCHUTTERS Te Tokio staan 4 Japanse generaals, Yoikoyama, Fukushima, Ito en Masazumi, terecht, omdat zij als weerwraak voor de atoombom 33 geallieerde vliegers heb ben gemarteld en onthoofd. Acht dezer rerden gebruikt als doelwit voor boogschutters en als menselijke zandzak. WEERBERICHT Zuid-Westelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Voor het Noord-Westen van het land: half tot zwaar bewolkt met later weer enige regen. Matige, in de kuststreken later krachtige wind tussen West en Zuid. Weinig verandering van tempera- Voor het Zuid-Oosten van het land: meest zwaar bewolkt met vooral aan vankelijk nog plaatselijk enige lichte regen of motregen. Meest matige Zuid- Westelijke wind. Weinig verandering van temperatuur. ZON EN MAAN. Woensdag 13 October: Zon op 7.01, onder 17.51; Maan op 16.56, onder 1.2& If Oct. V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1