DE WEEK SANOSTOL Groeien de Geref. Kerken nog naar elkaar toe? NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 ZATERDAG 9 OCTOBER 1948 Een leven vol werkzaamheid Dokter J. G. van Es op 12 November 40 jaar homoeopathisch arts De beleende Leidse homoeopatische arts I Delft en 21 Mei <La.v. kwam hij naar J. G. van Es hoopt op 12 November a.s. Leiden, waar de praktijk werd begon- Ihet feit te herdenken, dat hij veertig jaar nen in het pand Plantsoen 17. Na drie jaar werd verhuisd naar Breestraat 89. Sinds 1 Mei 1932 woont dokter Van Es in het pand Hooigracht 67. straks jubilerende arts heeft in welke dn onze stad en haar wijde omtrek een zeer goede klank heeft, werd op 7 Juni 1879 te Delft geboren. Hij bezocht daar achtereenvolgens de sohool met de Bijbel, de bijzondere school en nog één jaar Ae jongensschool. In 1892 deed hij zijn intrede in het Delfts gymnasium, terwijl hij in Juni 1899 het einddiploma van de afdeling B behaalde en zioh op van dat jaar als student zeer» prettig gewerkt. dat wij met hem had- den, bleek wel, dat hij aan de Sleutel- ééMHMiIÉBRIMM» 'Niet minder dan 80.000 patiënten heeft dokter Van Es in de afgelopen veertig jaren Zijn kaartsysteem, dat hij da- dokter°Van"Es weet ook buiten •zijn te treden. Zo is hij acht J. G. VAN ES. Door bijzondere omstandigheden echter veranderde de jeugdige Van Es van voor nemen. Hij wilde toen arts worden. Na het doctoraal examen in begin 1907 •ging de heer Van Es naar Groningen, waar in November 1907 het semd-arts- examen en een jaar later het artsexamen met goed gevolg werden afgelegd. Tot twee maal 'toe werd dokter Van Es door het Zendelinggenootschap aange zocht om als Zendingsarts naar Modjo- warno te gaan. Door de Geref. Kerk var Utrecht werd hij benoemd tot missionair arts te Poenvoredjo. Om redenen, bui ten zijn wil gelegen, werd hiervoor be dankt. In Februari 1909 vertrok hij naar Ber lijn om kennis op te doen omtrent de homoeopathie, na twee maanden ir Utrecht werkzaam te zijn geweest in de homoeopafhische afdelingen van het Dia- conessenhuis. Op 12 Mei 1909 trad dokter Van Es in het huwelijk met mej. Goudappel Salarisherziening gemeente- personeel B. en W. hebben thans de Leidse raad de stukken doen toekomen betreffende de herziening der salarissen van het ge- meefttepersoneel. Zoals bekend, .zal.het voorste^ in deze op 18 October worden behanSBMb'-'-- - - - -- --- Niet alleen'is het huidige bezoldigings stelsel zeer ingewikkeld, maar er_ zijn ook de bezwaren van te lage salari en onvoldoende geregelde promotie. B. en W. wijzen er op, dat de Regering zich allerminst heeft beperkt tot het ingrijpen in geval van excessen, dat wel algemene normen worden 1 geschreven. „Voor dit optreden der Re gering zal dus (op grond van de Ambte narenwet bijv.) tevergeefs een wettelijke basis worden gezocht. Intussen hier wel rekening worden gehouden met het feit, dat wij thans onder geheel dere omstandigheden leven dan 15 jaren geleden. Deze omstandigheden nopen de Regering tot een bepaalde loon- en prijs politiek. In de door ons ontworpen sala risregeling zijn wij van de door de Mi nister van Binnen!. Zaken aangegeven wedden voor de typerende functies het rijkspersoneel uitgegaan", aldus B. tW. „Wij hebben echter moeten vaststel len, dat dit uitgangspunt een bevredi- gende salarisregeling allerminst waar borgt." EEN DOKTER NODIG? De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de dokters De Bruyne, Lahr, Meyiboom en Nieuwzwaag. WELKE APOTHEEK? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 13 uur n.m. tot Zaterdag 8 uur waargenomen door de apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523; de Doeza- apotheek, Doezastraat 31, tel. 20313; te Oegstgeest door de Oegstgeester apotheek Wilhelminapark 8, tel. 26274. ETALAGEWEDSTRIJD DER HAAR LEMMERSTRAAT. Naar de mening van het publiek (er waren 2316 inzendingen) was de volgen de etalage der Haarlemmerstraat tijdens de winkelweek de mooiste: H. Eradus. nr. 12; de verkoopkrachtigste: J. W. Dirkse, nr. 75; de meest attractievolle: idem. Er waren drie hoofdprijzen h f50, (J. A. v. d. Klauw, Mauritsstr. 95; A. Gij- zenij, Zijlsin'gel 52; A. J. Schouten, Mors- weg 154a); drie f10, drie f5 en ver der zijn nog extra 100 waardebonnen k f 1 beschikbaar gesteüd. De bonnen worden per post verzonden. DEMOBILIS ANT. Met de „Groote Beer" zal niet repa triëren: M. Groenewold, maar S. Groen, told. Ie klas, Toussaintkade 13, Leiden. AALBERSE-HERDENKING. De gedachtenis van de onlangs over leden prof. Aalberse, zo nauw aan Lei den verbonden, zal op Vrijdag 29 October worden geëerd met een bijeenkomst in de Schouwburg, daartoe belegd door de afdeling Leiden der KVP. Prof. mr Rom- oie zal het woord voeren. MEERPOEL HEROPENDE. Meerpoel's naaimachinebedrijf. Bree» ttraat 171, heeft een grondige restauratie ondergaan en beschikt thans over een gemoderniseerde dhow-room. ALTIJD KIP BOVEN KIP Was er van de week iemand, die een •1 had' van 70 mm lengte en 105 'gr. ge- Wicht, J. Guliker, Oude Varkenmarkt 5a, gaapte er een van 80 mm en 115 gram. Distributievaria Maandag vindt te Leiden weer uiitrei- fcing van bonkaarten 812 plaats. Men taadplege het datumkaartje. scheiden plaats .geven aan de drie grote liefhebberijen van dokter Van Es. Als de bezoeker in zijn ruime, sfeer volle spreekkamer komt, dan lacht een >rden en 'bordjes van Delf's blauw hem vriendelijk tegen. Een waar devol stukje geboortestad We zagen verder zijn rijke postzegel- verzameling. Het werd warm in ons En dan de fotografie! Vergrotingen en lantaarnplaatjes, prachtige opnamen van Zwitserland, bij dé vleet. Ons oog werd geboeid. Ook ons oor, dat te horen kreeg, dat de a.s. jiibilaris eens een tweede prijs in de Gevaertfabrieken heeft gewonnen >or zijn fotografisch 'kunstwerk. Dokter Van Es heeft een lange ambts periode achter de rug. waarop hij met grote dankbaarheid kan en mag terug- En als (hij straks imet zijn gezin en familie wederom een hoogtepunt in zijn leven mag bereiken, 'beschouwt hij als geschenk van God, Die zijn leven rijkelijk heeft gezegend. aansluiting op het bovenstaande wij, dat uit de kring van tiënten zridh een comité gevormd heeft het voornemen, dr J. G. van Es 12 November as. namens patiënten oud-patiënten een passend huldeblijk aan bieden. Zij, die daaraan wensen deel te ne en, worden verzocht hun bijdragen vóór 25 October as. te storten bij de heer C. W. Oostveen, Rijn- en Schdekade 121 te Leiden (postgiro nr. 384233 op diens rekening bij de Incasso-Bank N.V. te Leiden, Breestraat 19 (postgiro 135591). in de Sleutelstad Juist deze week te gaan schrijven over het stekelige begrip, waarvoor men de sierlijke naam van financiën heeft be- !-ych'olog?s<henoemen. De bakkeren de ielkboer weten er, na het feest, over ee te praten. Toch is er enige aanlei- n-g toe. Wethouder Van der Kwaak immers eed ons een verheugende mededeling: eiden krijgt wat extra zakgeld', bijna twee ton, en dat -bedrag is zelfs voor een imeente de moeite waard. Maar zoals bekend staat daar het een ander tegenover. De kosten gingen .-eds voor de baat uit. Of anders: er t re gele li —'hoort' zijnde herziening - herziening, die dn vele gevallen hard en ird nodig is. Ter illustratie: niet minder dan drie verantwoordelijke plaatsen op de afde ling financiën zijn onbezet. Zien we het n is dit onder meer een uitvloei- het achterblijven der salarissen de krachten met gelijke capaciteiten in het vrije bedrijf. juist dé .genoemde afdeling kan iensen zo erg best gebruiken. Want er wordt ook daar op volle toeren ge er moet nog zo ontzettend veel i ingehaald om een verantwoorde itelijke huishouding te verkrijgen. Het LEKKERE LEVERTRAANPRODUCT. Nn ook grote flessen bü ons. J. M. A. WATERREUS VOORSTRAAT 15 KATWIJK AAN ZEE TELEFOON 2060 in details Leidens thuis vanzelfsprekend nd« Maar zijn woorden opnieuw volop vertrouwen finanoleel beheer. De gemeentenaren zelf v m wel 9tdUe, maar vaak enerverende strijd. De gemeente doet dat in overeen komstige zin. Waar nog mogelijk wor den de inkomsten opgevoerd, zonder dat het de burgers pijn doet. Dat is verdien stelijk. Maar nog meer wordt alles ge daan, om de uitgaven te drukken. En dat pogen maakt aanspraak op nog gro tere waardering. Er klonken dfeze week heel wat tonen door de Sleutelstad: Werkmans Wils kracht bracht alleen al op één avond drie serenades. Er waren ook of er zijn nog gasten: de ere-ga9t Lord Hailey; Lim burgers met de tentoonstelling over hun land van bronsgroen eikenhout; mensen arine met hun „VanderSteng" Alleen zij, die bij de zee betrokken zijn, weten wat deze laatste naam in tal van harten 'kan teweeg brengen. Tenslotte zijn er ook plannen. „Youth >r Ohrist" heeft ze in aantallen en haar actie is nog lang niet dood, zoals speld werd. Een commissie, welke de belangen van fabrieksmeisjes ter harte gaan. koestert haar minder. Zij zal ontwikkelingscursussen organiseren en de meisjes op deze wijze zich helpen voorbereiden op haar toe komstige taak van moeder en huisvrouw. Een initiatief, dat in brede kring hulde en steun verdient! Mr J. V. Rypperda Wierdsma aanvaardde het hoogleraarsambt Als opvolger van prof. mr R. Kranenburg Gistermiddag heeft mr J. V. Rypperda Wierdsma bij de aanvaarding van het hoogleraarsambt aan de Leidse Universi teit een inaugurele rede uitgesproken over het onderwerp: „De grondwet in onze tijd". Mr Rypperda Wierdsma, die de opvol ger is van prof. mr R. Kranenburg, be gon zijn belangwekkende rede met te zeggen, dat ons staatsrecht in sommige vroegere tijden onder sterke invloed van de Duitsers heeft gestaan. Spr. verplaatste in dit verband zijn ge dachten een ogenblik naar de tijd van onze republiek, in het bijzonder naar de Sfeer in 't gezin? Be „Nieuwe Leidsche" er in! achttiende eeuw. Toen nan van Duitse afkomst aan onze Universitei ten een opvallend grote plaats in. De Duitsers introduceerden hier o.a- de stu die van het positieve staatsrecht van hur eigen landen en brachten haar soms to een aanmerkelijke bloei. Beschamend ni is voor ons het feit, dat ook de academi sche beoefening van het staatsrecht ons eigen gemenebest en zijn provinciën in hoofdzaak door vreemdelingen is aan gevat en op gang gebracht. Een Duitser was het, die eens de verzuchting slaakte: „Och, mochten de Nederlanders eindelijk eens afleren thuis te zijn in Rome vreemdeling in hun eigen land." Spr. noemde voorts enige markante figuren uit de historie en belichtte hun gedachten met betrekking tot de consti tutie of grondwet. Sedert anderhalve eeuw leven wij met slechts één formele, geschreven constitutie. De Amsterdamse hoogleraar J. A. van Hamel noemde de Nederlandse grondwet in haar ontstaan en ook in haar herzieningen een merk teken van de in het bestaan van ons volk beslissende tijdvakken, machtige bewegingen en blijvende stromingen. Dat dit karakter aan de thans vóór honderd jaar herziene grondwet in hoge mate eigen is geweest, was mee: ook het werk van Thorbecke. door wiens toedoen de staatkundige strijd dagen is geworden een strijd om nieuwe beginselen in de grondwet neer te leg gen. Dientèngevolge vond deze épisode van ons staatkundig leven haar hoogte punt in een grondwetsvernieuwing. Thorbecke zag de grondwet als basis, als fundament De heer A. v. d. Eelaart overleden Te Oegstgeest Is gistermiddag op 72- jarige leeftjjd na een korte ziekte over leden de heer A. v. d. Eelaart, oud-post directeur te Leiden. De overledene was officier in dé Orde van Oranje-Nassau. De begrafenis is bepaald op a.s. Dinsdag middag op de begraafplaats „Rhijnhof". BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Johanna Th. H. dx van H. Brandsma en T. Boerman; Astrid dr van N. van Duij-veiwporde en D. van Beelen; Wd-llem H. A. zn van A. J. H. van der Meuien en M. W. Lamme; Jaooba dr van J. Bregman en J, Tuy-1'; Dirk zn van I Digtvoet en M. Honders; Gregorius Th J. M. zn van J. -P. Belt en C. M. Doffer- hoff; Franeiscus J. W. M. zn van J. G. Ie Rutte en M. E. Paardekooper. OVERiLEDEN: P. J. Koree, huisvr. van G. Lang-ezaad, 78 jaar. Mr Rypperda Wierdsma merkte voorts _j>, dat de feitelijke gelding van de grondwet gedurende de laatste wereld oorlog op een aantal van de essentieelste punten was verdwenen. De verplaatsing i de regering naar Londen gaf zeker de duur niet de meeste aanstoot. De feiten hebben hier de vroegere regering het gelijk gesteld, die in 1922 een ging om in het grondwetsvoorschrift uitzondering voor het geval van nood op te doen nemen ontried en verklaarde; dat men bij onvermijdelijkheid zich een afwijking van het voorschrift moeten schikken, te meer waar bij vijandelijke inval aan vele bepalingen der grondwet toch niet de hand zou kun nen worden gehouden- Werd de grondwet desondanks door ons volk nog als recht aanvaard? Het is een van de meest bemoedigende verschijnse len van de na-oorlogse tijd, aldus spr., dat wij op deze vraag zonder aarzeling „ja" kunnen antwoorden. Onder de aanwezigen bevond zich de minister van Wederopbouw, mr E- in 't Veld. Philips Radiotoestellen met LOGGERONTVANGST in prachtige notenkast met ingebouwde gramofoon. Zijn in beperkte mate leverbaar. Fa. Wed. J. P. v. Berge Henegouwen en Zonen ALLEENVERKOOP VAN SIERA RADIO AALMARKT 12 TELEFOON 21782 Erkend Philipsreparateur. Erkend Installateur. Nieuwsflitsen uit de omstreken Distributie Hillegom, Lisse, Sassenheim Extra brandstoffen voor grote gezinnen Aan -grote gezinnen, die bestaan uit 8 personen, kunnen op de hier- uitgereikt. Bij de telling van de gezins leden mogen worden medegeteld alle per- die op 1 October tot het gezin behoorden. Hieronder worden 90k ver staan kostgangers en inwonend dienstper soneel. Ook de gezinsleden, die op 1 Oc tober in gemeenschappelijke verzorging waren opgenomen, zoals militairen, mo gen worden medegeteld, indien de stam kaart is ingeleverd bij de distributiedienst, de aanvrage om toeslag wordt ge- daan. Bij het aanvragen wordt geen gebruik gemaakt van een speciaal formulier. De benodigde gegevens worden verkregen van het destijds ingeleverde formulier, waarop reeds een brandstoffenkaart T. A. 806 is uitgereikt. Betrokkenen dienen de stamkaarten van alle gezinsleden over te leggen. Personen, die al een brand stoffenkaart kamerbewoner hebben ont vangen mogen niet worden medegeteld. Dagen der uitreiking zijn: te Hillegom, huize Treslong, op Maan dag 11 Oct. voor de letters A. t.m. L., Dinsdag 12, M. t.m. Z., van 8.30 tot 11.45 x van 13.30 tot 4 uur; te Lisse, distributiekantoor Hereweg, op Woensdag 13 October A. Lm. L., Donder dag 14, M. Lm. Z., van 8.45 tot 11.45 in 1.30 tot 3.45 uur; te Sassenheim, distributiekantoor, op Vrijdag 15 October alle letters van 9 tot 11.45 en van 1.30 tot 3.30 uur. Alphen aan den Rijn Gastarief wordt opnieuw met twee cent verhoogd Slechts voor tijdelijk? Werden fle gastarieven aan het einde van het vorige jaar reeds verhoogd, verband met de weinig rooskleurige re sultaten van de gasfabriek hebben B. W. van het directoraat-generaal van prijzen toestemming gekregen tot verho ging met twee cent per m3. B. en W. stel len de raad voor, hiertoe te besluiten, maar voegen er aan toe. dat zij, zodra de bedrijfsuitkomsten dit zullen toelaten, met voorstellen tot verlaging zullen komen. Raadsagenda. Voor de raadsvergadering op Woensdag 13 Oct. om 7.30 uur n.m. vermeldt de agenda o.m. de volgende voorstellen: aanwijzing gemachtigde i.v.m. de behan deling in de openbare vergadering Ged. Staten, op 20 Oct., van de ingedien de bezwaren tegen het uitbreidingsplan in onderdelen „Industrie-terrein Heimans wetering"; intrekking raadsbesluit d.d. 27 Dec. 1947, betreffende het verlenen van een geldlening onder hypothecair band voor de bouw van twee woningen; verhoging van de gastarieven; vaststellen van een nieuwe salarisregeling vooi gemeentepersoneel; wijziging ovenbouw plannen aan de gasfabriek. De salarissen van het gemeente-personeel We hebben onlangs gemeld, dat geen volledige goedkeuring verkregen werd op de nieuwe salaris-verordening het gemeente-personeel. Thans deden B. en W. de raad de door Ged. Staten inge diende bezwaren toekomen, vervat in 18 artikelen, met uitvoerige beantwoording door B. en W. De commissie vooi Georganiseerd Overleg is in deze zaken gehoord. In sommige gevallen zijn B. W. van oordeel, dat geen gevolg dient gegeven te worden aan de bezwaren van de provincie. Het laat zich aai DE MAN OP STRAAT IN ZIJN DAGELIJKS WERK Wat er nu precies in ken, maar toch zc muziek zit, weet hij niet. niets anders willen. Hij heeft zich er ook nooit gaan langs de straat is rekenschap van gegeven. - - Maar dit weet hij ons wel worden" ik zelfs de niet-zulvere klan- Het ken te waarderen. „Ja de stad kan heel 'n leven ge- verschillend reageren op mijn muziek. Daarom vertellen: er bestaat Dan vertelt hij van zijn „draai" ik ook verschil- verband tussen de mu- ervaringen en belevenis- tende liedjes, 'k Heb ziek, die uit tzi)n draai- sen. orgel tingelt-tangelt het jachterige leven op straat. Verband tussen zijn muziek en het soms roerloos neerhangen der treurwilgen, ergens De orgeldraaier ier 1 Een bonte rij va Leids plantsoentje, trekt ons voorbij. Verband tussen zijn oude Daar is de deftige heer, éten,'wat "de pot 'schaff. natuurlijk leutige, lichte liedjes bij. Maar ook melancholieke, meer ern stige. Je moet er maar van houden. En u begrijpt, dat ik niet van te voren kan vragen, wat de men- liedjes en het vrolijke die hem stuurs afsnauwde, trillen van de altijd maar Maar ook is er de be- in beweging zijnde bla- jaar de mevrouw, die hem ïijk die aanhalingstekens? dertjes der hoge populie- altijd wat in de hand De orgeldraaier, die drukt. brood in het geheimzinnige in strument van de orgel gezin kan onderhouden, heeft toch een beroep! En de goede heeft ook ,,'t Mag vreemd klin- draaier omgaat en weet het aanzien. HOE ER HIER EN DAAR OVER GEDACHT WORDT Zoals te verwachten was, zijn in de Gereformeerde kerkelijke pers vele pennen in beweging gekomen naar aanleiding van het „concrete voorstel" tot hereniging van de Gereformeerde Kerken en Gereformeerde Kerken (onderhoudende art. 31 K.O.), dat ds B. A. Bos, eindredacteur van „De Wachter", onlangs in dit'weekblad heeft gepubliceerd. Uit mededelingen, die ons bereikten, blijkt, dat er onlangs ook reeds een conferentie is ge houden, waar vijftien personen uit beide kerkverbanden bijeen zijn ge weest, teneinde de vraag te bespreken, welke weg moet worden ingeslagen om daadwerkelijke stappen te kunnen doen, teneinde tot hereniging der kerken te komen. dat in de raad over een en ander nog wel een woordje zal vallen. De vlag ln top!.... Op een deel der woningen, die onder architectuur van de heer W. B. Kroon worden gefbouwd ln het Oosthoekdorp, zijn gisteren de kapbinten geplaatst. Over eenkomstig de traditie, ging de vlag in Door personeelsgebrek zal vóór de winter van bewoning wel niet veel Morgendienst Ned. Herv. Kerk. verhand met de viering van het Avondmaal wordt morgenochtend in de Ned. Herv. Kerk, Juli an astraat, slechts één dienst gehouden, die om 9.30 uur aanvangt. De Duizend-gulden-collecte, jaarlijkse duizend-gulden-collecte voor het fonds Uitbouw der Ned.. Herv. kerk bereikte met de nagiften thans f 95,25. Hazerswoude Naamlijsten bijzondere arbeid. Maandag en Dinsdag moeten -te Ha- zerswoude-Dorp en H. Rijndijk de naam lijsten voor bijzondere arbeid worden ingeleverd. De datum is op de naamlijs ten gestempeld. Mej. H. Kuiper te Amsterdam is be noemd tot onderwijzeres aan- de Ohr. school, hoofd' de heer B. Offriniga. Hillegom Winterlezingen. Het comité voor winterlezingen hoopt in te slagen, voor het komende win terseizoen vijf lezingen te geven. De vol gende sprekers zullen optreden: ds Over- duin van Amsterdam (17 Nov.), ds Spruyt van Leiden (15 Dec.), dr Prins van Am sterdam (19 Jan.), ds Bos, legerpredikant (16 Febr.) en ds Toornvliet van Leiden (18 Maart). De lezingen worden gehou den in de Chr. Geref. kerk en vangen alle om 8 uur aan. Ds Overduin hoopt te spreken over: „Het raadsel van d« dood." Katwijk aan den Rijn Verlichting Geref. Kerk. Morgenavond zal de electrische verlich ting in de Geref. kerk voor het eerst worden ingeschakeld. Daarmede zal'een- grote verbetering-tot staiyi zijngebracht, die tevens een verfraaiing van het £erk- gebouw betekent. 35-Jarlg jubileum. De heer Jac. v. d. Does hoopt één dezer dagen 35 jaar bij de tuinder Ant. Heemskerk in dienst te zijn. Van 46 Oct. is te Oosterbeek weder om een conferentie gehouden, waarvan het initiatief is uitgegaan van de heren J. W. Bonda te Oegstgeest, ds B. A. Bos. dr A. La Fleur te Oegstgeest en ds G. Toornvliet té Leiden. Over de volgende onderwerpen is gesproken: 1 Christus' eis tot eenheid der Zijnen (Joh. 17); 2- Wat ons tot scheiding dreef (in te leiden door twee sprekers); 3. Wat Christus van ons vraagt in de huidige situatie. Van beide zijden hebben twee sprekers het woord Katwijk aan Zee Naar „De Hoop". De Geref. predikant ds W. v. Boeyen vertrekt a.s. Maandag voor een maand naar „De Hoop", het hospitaal-kerkschip. Lisse Bybelkring Geref. Kerk. Maandagavond 11 Oct., zal de e Bijbelkringavond worden gehouden door de Geref. Kerk, in welke vergadering de heer Schravendeel een onderwerp zal behandelen, getiteld: „Doen alsof!" Zondagsdienst. De Zondagsdienst der huisartsen zal worden waargenomen door dokter J. M. van Dijk. Chr. Geref. J.V. en M.V. Op uitnodiging der Chr. Geref. J.V. en M.V. trad in het kerkgebouw op ds M. Holtrop van Haarlem met het onder werp: „Hoe lezen wij onze Bijbel". Voor een aandachtig gehoor zette spr ui-teen, op welke wijze de Bijbel in het gezins leven behoort te worden gelezen, en be toogde, dat men de dag moet beginnen met het lezen van de Bijbel. Spr betreur de de slechte kennis, die over het alge geen wordt gevonden, hetgeen een ge volg is van het te wéinig lezen van de BijbeL Ds H. Veldkamp, Gereformeerd pre dikant te Middelburg, heeft in een publi catie in de „Zeeuwse Kerkbode" om medegedeeld: „Er is gelukkig nog meer gaande, waarover ik nu nog niet in 't openbaar schrijven mag. Het zou wel eens zo kunnen gaan, voegt deze schrijver er aan toe, dat als van beide kanten leiden de kerkelijke figuren niet de nodige plooi baarheid blijken te bezitten, deze bar rière van onderen af doorbroken moet worden voor 't kerkvolk, dat, vrijge maakt of niet" vrijgemaakt, allang alle geharrewar meer dan beu is, en in grote meerderheid hereniging wil". Uit de tot nu toe gevoerde correspon dentie tussen deputaten, die de Synoden van beide kerkverbanden hiervoor heb ben benoemd, is wel duidelijk geworden, dat het vooralsnog niet tot een monde linge samenspreking zal komen tussen de kerken. Deputaten van beide zijden zien zich hierbij gebonden aan de hun door resp. Synoden verstrekte opdrach ten. Voor die der Gereformeerde Kerken luidde deze, dat gepoogd zou worden Hij eindigde zijn rede met een ernstige opwekking tot lezing en meerdere bestu dering van de Bijbel, zowel thuis als in het verenigingsleven. Volksontwikkeling. Maandagavond 11 Oct., zal de eerste volksontwikkelingsavond in dit sei: worden gehouden in de zaal van Jos Riel. De politie-deskunldige Van Ledden- Hulsebosch zal spreken over „Weten schappelijke speurkunst", welke lezing met 100 lichtbeelden zal worden verdui delijkt. Niwin-actie. In de week van 1320 October zal te Lisse een Niwin-actie voor Kerstpakket ten op touw worden gezet. De gebruike lijke etiketten zullen dan worden aange boden. Lisse zal op dit terrein ongetwij feld zyn naam hoog houden! Extra brandstoffen grote gezinnen. De uitreiking van extra-brandstoffen voor grote gezinnen zal alhier plaats vin den: Woensdag 13 Oct. letters A—L en Donderdag 14 Oct. letters MZ, telkens van 8;!5. tot 11.45 01 1.30^-3.45' uur". -ercx-inr c' - Geslaagd. Onze plaatsgenoot J. L. Veldhuyzen van Zanten slaagde aan de Rijkslucht vaartschool Yipenburg voor het vliegbe wijs B (verkeersvlieger), theoretisch deelte en navigator 2e klasse. Noordwijk Zondagsdienst huisartsen. De Zondagsdienst der huisartsen zal worden waargenomen door dokter De Benoeming. Tot tijd. onderwijzeres aan de Ned. Herv. school te N.-Zee is benoemd mej. C. J. W. Elsgeest te Leiden. N oordwijkerhout Zondagsdienst. De Zondagsdienst wordt waargenomen door dokter Wösten. Sassenheim Zondagsdienst huisartsen. De Zondagsdienst der huisartsen zal worden waargenomen door dokter Hue- Geslaagd. Mej. A. C. Benschop slaagde te Lel den voor het diploma ziekenverpleegster. Voorhout Extra brandstof voor grote gezinnen. De uitreiking van brandstoffentoewij- zingen voor grote gezinnen -vindt Dinsdag van 9.30-^-12 uur plaats. Alle stamkaarten meebrengen. -mondeling contact te zoeken, doch voor die der Gereformeerde Kerken (onder houdende art. 31 K.O.) was reeds eerder vastgesteld, dat aan een mondelinge sa menspreking zou moeten voorafgaan een schriftelijke uiteenzetting van beid» standpunten. Afwijzend De reacties in de kerkelijke bladen op het voorstel van ds Bos zijn vele en velerlei: In „De Reformatie" neemt prof. dr K. Schilder een afwijzende houding aan, evenals prof. P. Deddens, die 0. m. schrijft: „Laat men ons antwoorden op deze simpele vraag: U zoekt contact met ons? Best. Niets liever dan hereniging in de weg van het recht. Maar handhaaft U nog de besluiten van 1942 en van de drie Revisie-Synoden? Zo ja, dan is sa menspreking overbodig. Zo neen, zeg het dan in klare taal. Zeg ronduit, welke uit spraken en beslissingen gij handhaaft, geheel of gedeeltelijk, en welke niet. Dan heeft „praten" wellicht zin". Ds D. K. Wielenga, die in „De Schaaps kooi", orgaan van de Gereformeerde Kerk (onderh. art. 31 K.O.) te Rotterdam- C uitvoerig de voorslag van ds. Bos be^ spreekt, schrijft o.m.: „Ik geloof, dat wij rond en klaar moeten uitspreken, dat op dit ogenblik in de gegeven situatie het dwaas en tijd vermorsen en geld vf spillen is om met de gebonden kerken gaan samenspreken Dat is onzakelijk en dus niet vroom. God vraagt oprechtheid en waarheid in deze besprekingen. Het gaat om zijn Woord en om Christus' Kerk, ja, het gaat om de waarachtigheid Gods in Zijn spreken, ja om de Waarachtige zelf. Om Zijn Naamswil mogen wij de feiten niet laten liggen. Maar wij zijn ge roepen tot bekering. Neem de besluiten en de bindingen terug. Ze gaan boven de Schrift uit. Herroep de schorsingen en af zettingen. En zo niet, dan is er geen basis van gesprek tussen wat men dan gelieft te noemen Kerken. Het kan een voudig niet." Prof. dr. H. N. Ridderboa. In het „Gereformeerd Weekblad" heeft prof. dr. H. N. Ridderbos op het voorstel van ds Bos gereageerd. Na diens zake lijke meningen te hebben weergegeven, vervolgt hij: „Dit neemt niet weg, dat uit het geschrift van ds Bos ook met Onder de rook van de Sleutelstad Oegstgeest Raadsvergadering. De raad vergadert a.s. Dinsdag om 7 rr <nm. De agenda omvat een vrij groot aantal meer of minder belangrijke pun ten. Autobotsing. Op de Rijksweg nabij de Haagse Schouw ramde een vrachtauto met kro ten een bestelwagen. De chauffeur van de bestelwagen, J. C. M., uit Amsterdam, liep een hersenschudding en inwendige kneuzingen op. Hy werd naar het acad. ziekenhuis vervoerd. De weg was bezaaid met kroten, maar de vervoerder ervan kwam er goed af. Fusie van zangkoren. Zowel het Geref. kerkkoor als de Ohr. Gem. zangver. „Debora" hebben opge houden te bestaan. Door de fusae van beide is onze gemeente een groot koor rijker 'geworden, dat ais Ohr. Gem. Zang- ver. zal voortbestaan. De heer Chr. Ha- negraaff zal als dirigent optreden. As. Dinsdagavond om 8 uur zal in de boven zaal van de Geref. kerk de eerste repe titie worden gehouden. Nieuwe leden zijin van harte welkom. Rijnsburg Zendingscommissie. Op Woensdag 13 Oct. zal voor de Ned. Herv. Zendi ngsconrmiesie spreken de heer Van der Hucht tilt Katwijk aan Zee. De bijeenkomst wordt gehouden in de 'bestuurskamer va-n de Kon. WAlheknAna- sohool en begint om 8 uur. Bravo, RUnsburgers. Het bestuur van „Pro Rege" maak', bekend, dat de inzameling een prachtig resultaat heeft opgeleverd, nJL: f300, 200 boeken en vele versnaperAnigs- en tabaks bonnen. Op de bruiloft van Van Egmond werd f20 voor onze jongens ingezameld. Inmiddels zijn reeds ruim 100 pakketten naar Indonesië verzonden. Collecten Ned. Herv. Gemeente. In September heeft de collecte voor de diaconie opgebracht f 502,63, voor de kelk f742,94. Het fonds noodlijdende kerken en personen ontving f297.54. Oprichting A.R. jeugdstudieclub (art. 31) Aan alle leden en oud-leden der Geref. M.V. en J.V. (art. 31) wordt verzocht om Maandagavond 11 Oct, om 9 uur dn de pastoriezaal aanwezig te zijn voor op richting van een A.R. jeuigdstudieclub. V oorschoten Zondagsdienst. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter M. v. d. Stoel, Veurseweg 20, tel. 356. Crematie oud-secretaris. De crematie van de heer A. P. Schram de Jong, oud-secretaris en -ontvanger, heeft op Westerveld onder zeer grote be langstelling plaats gevonden. Tal van ge meentenaren waren aanwezig, o.w. burg. C. J. v. d. Hoeven, gemeente-secretaris J. de Bres en deputaten van de Boeren leenbank. Namens de vrienden werd het woord gevoerd door generaal Droste uit Den Haag. Warmond Onderscheiden. De heer J. B. W. A. Giesbers, alhier, voorzitter van de Kon. Ned. Ver. „Avicul- tura", is door de Franse regering be noemd tot officier du mérite agricole. i' eni !ld Herinnering Wij herinneren nog even aan de dienst van de afdeling Leiden van het P.I.T., morgenmiddag in de Pieters kerk, aanvang kwart over één. Zoals bekend, zal deze dienst door de P.C.J.- wereldomroep naar Oost en West wor den uitgezonden. grote duidelijkheid blijkt, hoe groot het geschil is, dat ons zakelijk van elkander scheidt". Gezien het karakter van het stuk van ds Bos, spreekt prof. Ridder bos zijn verbazing er over uit, dat da Bos heeft opgemerkt, „dat, zal de ge broken gemeenschap hersteld worden, er voor alle dingen nodig is een concrete schuldbelijdenis in zelfverloochening". Even later schrijft prof. Ridderbos: „Ik matig mij niet aan hier de stem onzer kerken te kunnen vertolken. Maar ik kan hem toch wel voorspellen, dat wanneer onze kerken voor het herstel der eenheid beginnen moeten door schuldbelijdenis de actie van prof. Schil der (voor mijn besef de meest omstre den kwestie in heel het geding) vóór, in en na de scheuring op de een of andere wijze te legitimeren of achteraf althans toelaatbaar te achten, zijn eenheids poging geen kans van slagen heeft". Van de andere persstemmen uit de Gereformeerde Kerken citeren wij nog die van ds Y. K. Vellenga te Meppel, in het „Gereformeerd Kerkblad voor Over- ijsel en Drente", die na het voorstel van ds. Bos in 't kort te hebben weerge geven, o.m. schrijft: „Wie kennis neemt van de voorslag van ds Bos komt dan ook tot de conclusie, dat wij er zakelijk geen stap verder mee komen. Nooit brengt het twee partijen tot elkaar, wanneer de ene partij niet zonder nadrukkelijkheid be toogt, dat ze niet gescheiden mogen leven, en dat de andere partij daarom maar belijden moet, dat de scheiding zakelijk haar schuld is. Wat de zaak be treft zijn we dus nog even ver als vóór dat ds Bos zijn brochure de wereld in- Voorstel Assen. Op het agendum van de aanstaande buitengewone Generale Synode der Ge reformeerde Kerken (onderh. art. 31 K.O.) komen verscheidene voorstellen van classes en kerken voor inzake sa menspreking. Verschillende daarvan hou den een verzoek in tot verruiming van de opdracht der deputaten, teneinde zo mogelijk te komen tot mondelinge samen spreking. Andere voorstellen daarentegen gaan in de richting van het handhaven van de opdracht tot uitsluitend schrifte lijk contact. De kerkeraad der Geref. Kerk (onder houdende art. 31 K.O.) te Assen heeft een voorstel ter tafel gebracht, waarin wordt gevraagd geen nieuwe deputaten te benoemen dan nadat haar (de Synode) eerst gebleken is, dat het zin heeft met de deputaten der Geref. Kerken een samenspreking aan té gaan. Deze kerke- raad stelt voor, dat de Synode in haar eerste zittingen een aantal vragen vast- stelle, waarop binnen veertien dagen ant woord zou moeten worden gegeven en waarna de Synode dan zou kunnen be oordelen of het zin heeft deputaten voor samenspreking te benoemen. Verschil lende kerken en classes hebben inmid dels met dit voorstel haar instemming be tuigd. De classis Rotterdam heeft echter een verzoek daartoe niet aanvaard. Het is te verwachten, dat vele leden van beide Kerkengroepen de Synode van Amersfoort met meer dan gewone be langstelling tegemoet zullen zien. AUTO-SPUITWERK naar de specialisten Fa J. v. Muiden en Zn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2