Itietturc geihsctft (tfourmtt Bemiddelingspogingen over Berlijns conflict voortgezet Wist IJ ZATERDAG 9 OCTOBER 1948 FR. en REDACTIE: Hogewoerd 108- TeL redactie: 20408: Adm. €2710. Postrekening 58936. Negen en twintigste jaargang No. 7632 DIRECTIE: F- DIEMER. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stonhttstirij Is atjebkwtt myo bert in tetjijenspoet* Rees er een geschil tussen president Truman en minister Marshall Nog steeds wordt er gezocht naar een compromis, betreffende het Berlijnse geschil, waarbij de kleine mogendheden, alsmede de gedelegeerden der vijfde grote mo gendheid in de Veiligheidsraad, China, de taak op zich hebben genomen om te bemiddelen. Zij ondervinden daarbij de steun van verschillende vooraanstaande figuren uit de Ver. Naties, o.a- de secretaris-generaal Trygve Lie, de voorzitter van de Assemblée, de Australische gedelegeerde, Herbert Evatt, terwijl ook Spaak, de voorzitter van de politieke commissie zijn krachten inspant. overwegen om opperrechter, Fred M. De Argentijn, dr Bramuglia, momenteel voorzitter van de Veiligheidsraad, heeft ook een onderhoud gehad met de Rus Wisjinski. Het hoofddoel van al deze be sprekingen is het ontwerpen van een plan, dat een bevredigende oplossing biedt, zo wel voor de Russen, als voor de Ameri kanen, Engelsen en Fransen en, zoals men weet, zal de Veiligheidsraad eerst Maandag weer bijeenkomen. Gedurende de pauze worden de verzoe ningspogingen voortgezet. Het gaat er nu om, dat geen der beide partijen te veel van haar prestige verliest. De basis van Bramuglia's voorstellen zou zijn: ge hele of gedeeltelijke opheffing van de blokkade, terwijl dan gelijktijdig de Duit se kwestie aan de Raad der vier minis ters van Buitenlandse Zaken zou wor den voorgelegd. Er gaan allerlei geruch ten. Zo ook, dat Rusland op speciale voorwaarden bereid zou zijn, de Berlijnse blokkade voor drie maanden op te hef fen. Er zou dus een soort wapenstil stand in de maak zijn, maar naar Ass. Press uit Parijs meldt, legt men er al daar de nadruk op, dat een dergelijke wapenstilstand in feite een erkenning zou betekenen van de legaliteit der blok kade door de drie Westelijke mogend heden. Immers na beëindiging van de wa penstilstand zouden de Westelijke mo gendheden zich moeten onderwerpen aan de automatische wederinvoering van de blokkade, die zij immers niet als wet tig erkennen. Inmiddels is George Mar shall voor overleg met Harry Truman naar Washington vertrokken. Volgens de „Chicago Tribune" zou president Truman Vinson, naar Moskou te zenden, bespreking met Stalin en dat Marshall Washington is gegaan om zich tegenstander van dit voorstel te verkla- Het blad zegt dat hier sprake zou van een dramatische stap om de Berlijnse crisis op te lossen. Het Witte Huis en het departement gaven nog geen commentaar, omdat deze stap zou kun- worden uitgelegd als een prestige verlies voor Marshall. Reuter gewaagt van „een aanduiding van besluite loosheid in officiële Amerikaanse krin gen op een tijdstip, dat betrekkingen tus- Amerika en Rusland kritieker zijn dan ooit". Over de Duitse hoofdstad zelf wordt gemeld, dat ook gisteren in de namiddag de grote Russische manoeuvres nog voortduurden. Bij Oraniënburg lieten Sowjet^vliegtuigen scherpgestelde bom men vallen, terwijl vaak met luchtdoel geschut werd gevuurd. De gemeente raad, die in de Britse sector vergaderde, besloot de gemeenteraadsverkiezingen te Berlijn eerst op 5 December a.s. vast te stellen. Hoe staat het met ons eten en drinken Een overzicht van ir S. L. Louwes Op het congres over „De voedselvoor ziening der wereld", dat gisteren en van daag te Wagenirugen gehouden werd en waarvan wij reeds een verslag publi ceerden, gaf de directeur-generaal van de Voedselvoorziening, dr ir S. L. Lou wes. nog het volgend overzicht van de situatie van enkele voedings- en genot middelen: .Thee. Er is voldoende aanvoer en een regelmatige voorziening is vrijwel ver- Kof f ie. De situatie is moeilijk, vooral in verband met de toestand in Indo nesië. Regelmatige aanvoer is niet te garanderen. Cacao. De prijs is al tot het tienvou dige van die in 1939 opgelopen. Door ziekte van de bomen in Afrika wordt de situatie steeds slechter. Voor het weinige, dat er is, komen natuurlijk de landen met harde valuta het eerst aan bod. Suiker. Er is een grote indirecte uit voer van suiker (biscuit, suikerwerken). Onze eigen bietenoogst dekt y3 van de behoefte. Bietenteelt moet geïntensi veerd worden. Melk. Momenteel voldoende. Vóór 1960 zal de melkproductie echter verdubbeld moeten worden i.vjm. de bevolkingsaan was. Wereldsituatie is précair. Iedere morgen zijn er 50.000 baby's meer, maar geen 50.000 liter melk. Graan. Nederland is zeer afhankelijk van import. Eigen oogst bedraagt maxi maal 3 a 4000 ton. Deze dekt zelfs de broodgaanbehoefte niet, terwijl ook grote hoeveelheden voor veevoeder nodig zijn. Vetten. Twee derde van de in Neder land benodigde vetten moeten nog ge ïmporteerd worden. PIET SALOMONS AAN VERWONDINGEN OVERLEDEN De 24-jarige waterpolospeler Piet mons, doelverdediger van HZPV, die heder /erleder Vandaag stellen wij IJ voor: LEEN AMERSFOORT, Celebesstraat 32, Oegstgeest, De vandaag jarige Jager Leen vertrok 30 Mei 1947, is thans fourage-chauffeur in Bankalan op Madoera en rijdt soms 300 a 400 km per dag. Zondags brengt hij de jongens naar de kerk, die soms 80 a 90 km Franse staking ook tegen West-Europese Unie Bloedige botsingen in de buurt van Metz De Franse communisten gaven gisteren openlyk toe, dat de hand over hand toe nemende stakingen niet slechts een strijd voor hoger loon en prijsverlaging zijn, doch tevens gericht zijn tegen de steun, die de Franse regering aan de West- Europese defensie verleent, een steun, die kennelijk gericht is tegen de Sowjet-Unie. Intussen duurden de stakingen overal voort en te Merlebach bij Metz kwam het tot zulke bloedige botsingen, dat één ar beider werd gedood, vier ernstig en zes tien licht gewond. Jules Moch, de minister van Binnen landse Zaken, is met spoed naar Parijs te ruggegaan van een vacantiereis. Generaal Slim opvolger van Montgomery Generaal sir William Slim is benoemd tot chef van de Britse imperiale generale staf, als opvolger van veldmaarschalk Montgomery, die, zoals bekend is, voor zitter werd van het comité van opperbe velhebbers der West-Europese Unie. Sir William Slim is 58 jaar oud en was tijdens de oorlog bevelhebber van het veertiende leger in Birma. Na de oorlog werd hij commandant van de imperiale defensie. Een jaar geleden werd de ge neraal vice-voorzitter van de uitvoerende spoorwegraad, het administratieve lichaam der genationaliseerde Britse spoorwegen. De lijfwacht van generaal de Gaulle, die 120 man sterk was, is thans bij de creet van de Franse regering, vervallen verklaard. Een nieuw Nederlands voorstel aan de republiek Cochran had, ondanks alle tegenspraken, een nieuw plan opgesteld De Nederlandse Regering heeft nieuwe voorstellen gedaan tot hervatting van de politieke onderhandelingen met de repu bliek. Het Amerikaanse lid van de Com- ie van Drie, de heer Cochran, had namelijk begin September aan de Neder landse Regering en aan de republiek ver trouwelijk en informeel een plan voorge legd tot oplossing van de geschillen tus- beide partijen. Naar aanleiding van dit plan-Cochran heeft de Nederlandse Regering een gewijzigd plan opgesteld en aan Cochran overhandigd. Terwijl diens plan vrijwel onmiddellijke verkie zingen had voorgesteld, plaatst de Ne derlandse Regering daarentegen zich op het standpunt, dat eerst rust en orde in rre hersteld moeten zijn, dat de be volking zonder vrees voor weerwraak en geweld vrij aan de verkiezingen zal kun- ver weg is. Leen houdt veel van jagen trekt in zijn vrije tijd met z'n vrienden de bossen in. Zijn broer Bert is nu boord van de „Waterman", op weg Indonesië. De beide broers hopen elkaar te ontmoeten. Leen schrijft en fotografeert erg veel. Hij zelf heeft liever een dag geen eten dan dat hij geen post krijgt. Leen, een goede dag vandaag en spoedig terug in Oegstgeest! Ruppert pleit bij Marshall voor Ned. Koopvaardij Tijdens samenkomst te Parijs De leidende figuren van de Westeuro- pese vakverbonden hebben gisteren in Parijs een ontmoeting gehad met Mar shall. Voor Nederland waren dit. zoals gemeld, de heren M. Ruppert (C.N.V.), A. C. de Bruyn (KA..B.) en E. Kupers (N.V.V.) Aan een lunch zaten ook o.m mrs Eleanor Roosevelt en de heren Harriman en Foster Dulles aan. Minister Marshall hield een rede, waarin hij de arbeidersleiders prees, omdat zij dwars tegen onbehoorlijke propagandastunts aan de georganiseerde arbeiders de waar heid hebben gezegd. Tijdens een bespreking met de leiding an het Europese Herstelprogramma vroeg de heer Ruppert evenals destijds m Londen, bijzondere aandacht voor de bepaling, dat de helft van de Marshall- goederen vervoerd moet worden door Amerikaanse schepen. Hij uitte de v dat voor Nederland, dat afhankelijk is van zijn koopvaardij, met een lager per centage genoegen zou worden genomen De E.C.A. heeft de 16 Marshall-landen op gewezn, dat "slechts 43 procent van Marshall-goederen in Amerikaanse schepen vervoerd werd, in plaats van beloofde 50 procent Weer een Brits luchtbrugvliegtuig neergestort. Een Brits vliegtuig is gisteravond tijdens de start op het Berlijnse vliegveld Gatow neergestort. De inzittenden bleven ongedeerd, doch de Britse luchtbrug vliegtuigen moesten tijdelijk gebruik maken van het Amerikaanse vliegveld Tempelhof. deelnemen. De Regering verklaarde, dat zij met zorg de toenemende bestands schendingen en infiltraties uit de repu bliek naar de deelstaten, en bovendien de communistische woelingen in tal van centra der republiek gade slaat. Zij wil weliswaar op de kortst mogelijke termijn nieuwe besprekingen beginnen, m acht het noodzakelijk, dat er eerst i einde worde gemaakt aan infiltraties bestandsschendingen. Tot zover de berichten. Het blijkt dus, dat Cochran ondanks alle tegenspraken van begin September inderdaad een plan had opgesteld. WILLEM BARENDSZ" RIEKT NOG STEEDS KWALIJK Wie liegt er nu eigenlijk? De A'damsohe Droogdok-Mij., te wel ker kantore het onderhoud werd ge voerd, waarbij de heer Jan P. Strijtoos verklaring ondertekende, die zich richtte tegen de beweringen van dr A Melohior in zyo boek: „De eerste tocht de Willem Barendsz", zond aan het Alg. Hbld. een schrijven, waaraan wij het volgende ontlenen: „Nadat wij de critiek op de inrichting m de Willem Barendsz dn het boek van dr Melcihior hadden gelezen, hebben wij de heer S. verzocht «ns zijn visie op deze critiek te willen geven. De heer Strybos bleek het geenszins met dr Melohior eens te zijn; teneinde een zo objectief mogelijk beeld te verkrijgen, vroegen wij de heer Wijnand, die als journalist om inlichtingen had gevraagd en bij deze bespreking aanwezig was, van de bespre king een resumé te maken, waarmee de heer S. accoord ging. Na lezing hiervan de heer S. van mening, dat het te scherp was gesteld. Hij stelde daarop onder zijn eigen naam een in ge matigde vormen gestelde repliek op dr Meldhiors boek aan de pers aan te bieden. Het artikel van de heer S. werd in ver schillende bladen gepubliceerd, waarna het later weer grotendeels introk. Uiteraard heeft ons dat destijds zeer ver baasd en wij herinnerden ons, dat de heer S. bij de .matiging" der notulen van bespreking had te kennen gegeven, bevreesd voor dr Melohior te zijn. Van afpersen van een artikel van de heer S geen sprake geweest." Breukelen vierde feest met lollies uit Breukelen Ereteken voor miss Salomon. In tegenwoordigheid van de Ameri kaanse ambassadeur Herman Baruch en de Amerikaanse militaire attaché, is Margaret A. Salomon, organisatrice het Comité „Brooklyn adopts Breu kelen" in een buitengewone vergadering de Breukelense gemeenteraad ont vangen. Burgemeester jhr dr M. L. van Holthe tot Echten zeide, dat in totaal 3065 kle dingstukken, 600 meter nieuwe stof, 2000 stukken zeep en levensmiddelen in grote hoeveelheden en variëteiten, uit Brook- aaar Breukelen gezonden werden. Vooral de kinderen in de Amerikaanse stad hielden zch prachtig. Zij zonden de Breukelense kinderen 4000 brieven. Miss Salomon werd begiftigd met het ereteken, dat de Nederlandse Regering schenkt aan hen, die zich, jegens het Ne derlandse volk zeer verdienstelijk maken. Een zanghulde door schoolkinderen, die lollies uit Brooklyn kregen, besloot de bijeenkomst. Welke consumentencredietbonnen geldig zijn De volgende consumentencredietbon- ;n zijn thans geldig: 02. 03, 04, 05, 06, I, 10, 11, 13, 14. 15..17, 18, 21, 22 en 23. evenals de nieuwe ongenummerde waar debonnen, die aan de credietnemers te gen inlevering van hun voorschotboekje werden verstrekt. Credietnemers, die nog geen nieuwe bonnen ontvingen, zullen dezer dagen oproep krijgen om hun voorschot boekje tegen bonnen te komen omwisse len. Al worden uit het voorschotboekje geen bonnen meer aangewezen, toch moet dit boekje, evenals eventuele losse waardebonnen, zorgvuldig worden be- Minister Drees doctor honoris causa te R'dam Eveneens ere-promotie Paul Rykens De senaat der Econ. Hogeschool te Rotterdam, heeft besloten aan de heer W. Drees, minister-president, en aan de heer Paul Rijkens, president-directeur de Lever Brothers en Unilever N.V., het doctoraat in de economische weten schappen honoris causa te verlenen. De promoties zullen plaats hebben op Maan dag 8 November aa., de dies natalis der Hogeschool. Promotor van minister Drees zal zijn prof. mr C. W. de Vries, en pro motor van de heer Rykens, prof. dr J. Wisselink. Over de levering van Britse straalvlieg tuigen aan Zweden wordt nog nader ge meld, dat de Engelse fabrieken slechts de geraamten voor deze machines Zweden zullen leveren. Diplomatieke betrekkingen Amerika- Spanje spoedig hersteld? Aan generaal Franco wordt aan twee kanten getrokken Volgens Reuter wordt het ministerie .an Buitenlandse Zaken te Washington aanzienlijk beïnvloed door de sterke Eu ropese reactie, die ontstaan is door de mededeling over een eventuele Ameri kaanse toenadering tot het Spanje van Franco. Amerika zou niet van plan zijn het initiatief te nemen tot herstel der be trekkingen, alvorens in de huidige alge mene vergadering een herziening van dt houding der Ver. Naties wordt voorge steld. In aansluiting aan hetgeen reeds gemeld s. verdient de aandacht dat James Farley, oud-voorzitter van de Democratische Partij der Vei'. Staten, onmiddellijk na bezoek aan Franco te Madrid tegen- Reuter heeft verklaard, dat hij een spoedig herstel van de diplomatieke be trekkingen tussen de Ver. Staten en Spanje verwachtte. Men dienen daarbij in ogenschouw te nemen, dat de diploma tieke betrekkingen tussen de twe landen niet geheel verbroken waren, want betreffende resolutie der VJT. werd slechts verzocht de ambassadeurs en gezanten te- e roepen. Farley heeft bovendien nog verklaard, dat de beste manier oorlog te voorkomen gelegen is krachtige politiek ten aanzien Sowjet-Unie en de Westelijke geallieer- in elk geval tot iedere prijs te Ber lijn moeten blijven. Wil minister Rutten een Nationale Omroep? De Volkskrant verneemt uit goedinge- lichte bron op het ministerie van O. K. en W., dat minister Rutten, in tegenstel ling tot zijn ambtsvoorganger minister Gielen, ten aanzien van het radio-bestel de richting van een nationale omroep denkt. De minister moet zijn mening nog kenbaar maken over het, dienaangaande, uitgebrachte rapport van de Radioraad de daaraan toegevoegde minderheids nota's. Russen maken stadion van Lustgarten De Berlijnse Lustgarten, gelegen in Potsdam, die twee eeuwen lang werd gebruikt voor grote militaire parades er de laatste maanden voor heftige demon straties, wordt door de Sowjets omge bouwd tot een sportstadion, dat aar 25.000 mensen plaats zal bieden. Hiertoe dient Amerika de militaire macht aanzienlijk uit te breiden, vooral de luchtmacht, omdat Rusland uitermate bevreesd is voor de atoombom. Farley hoopt Parijs en Londen te bezoeken, o.i n Churchill te ontmoeten. In de Spaanse pers wordt het Britse Foreign Office op scherpe wijze aange vallen, naar aanleiding van het accoord tussen de Spaanse monarchisten rechtse socialisten van Prieto, maar deze verklaren dat het dementi op niets geba seerd is. Met plezier en ijver op honderden Joden gejaagd Weer twee doodstraf-eisen tegen leden Heinecke-colonne. Zeven uur nadat het Amsterdamse B.G. de doodstraf had uitgesproken over twee leden van de beruchte colonne Heinecke, eiste de pf. gisteren weer de zwaarste straf tegen twee andere leden van deze colonne Joden-jagers: de 31-j. boekhou der B. B. Vlugt en de 42-j. tabaksbewer ker Chr. Bout, beiden uit Amsterdam, die Joden bij honderden hebben gearresteerd. plezier en ijver. De pf. verklaarde, dat de misdaden van .dit tweetal boven het kader der Ned. strafwetgeving uit gaan. „Wanneer men de diepte peilt, waarin deze mensen gezonken zijn en het leed, dat zij berokkend hebben, dan worden alle details overbodig." Uitspraak op 22 October a.s. Nederland koopt groot aantal straalvliegtuigen Tussen het dep. van Oorlog en de Glos- tervliegtuigfabrieken in Engeland is een contract gesloten voor de levering van 24 Gloster-,.Meteor"mark IV-straalj agers. Deze eenpersoons-straalvliegtuigen zullen op korte termijn geleverd worden. Verder zal binnen afzienbare tijd een aantal Gloster „Meteor"-mark VII-toestellen worden aangekocht. Dit is een tweeper- lesvliegtuig. DAT o.l.v. het Heilsleger verscheidene Engelsen Dinsdag de oorlogskerkhoven bij Nijmegen en Kleef zullen bezoeken. DAT op het Joodse kerkhof aan de Kwakkenbergse weg te Nijmegen een gedenkplaat ter herinnering aan wegge voerde Joden onthuld wordt. DAT de Zaterdag j.l. te A'dam gehouden N.I.W.I.N-collecte ruim f 21.000,- opbracht. DAT de Ned. handelsdelegatie o.l.v. jhr van Lennep gisteren uit Batavia te Tokio arriveerde. DAT een 33-jarige rijwielhersteller in A'dam-Z. door een auto werd gedood. DAT het echtpaar A. van Nievervaart- Riethof te Dordrecht 10 Oct. zijn diaman- n huwelijk viert. DAT de Limburgse Fed. v. Ver. v. Vreemdelingenverkeer van 16-20 Oct. te Dordrecht een tentoonstelling „Limburg zoals ge het nog niet kent" organiseert. DAT de filmspeler Douglas Fairbanks, die een belangrijke positie in de C.A.R.E.- organisatie inneemt, Dinsdag met zijn vrouw Mary Lee te A'dam aankomt. DAT de internationale pluimveekeur meester G. de Vries te Utrecht door de Franse regering werd benoemd tot officier de mérite agricole. DAT de Friese slagershond een vakwed strijd organiseert, waaraan is verbonden ;n op 13 Oct. te openen tentoonstelling i de Beurs te Leeuwarden. DAT i.v.m. met het 350-j. bestaan der R'damse beurs in het gemeentearchief al daar een tentoonstelling is ingericht zake het koopmansleven. DAT in de Raad van Uitvoering der C.A.O. voör journalisten zijn benoemd J. Groenewegen en mr M. Planten (namens de N.D.P.). mr M. Rooy en L. Hanekroot (namens de Fed. van Journalisten) tot secretaris A. E. v. Rantwijk en C. A. Steketee. DAT is ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van het op 2 Dec. 1946 te Washington ondertekende verdrag tot regeling van de walvis-vangst. DAT is ingediend een wetsontwerp tot intrekking van enige bezettingsregelen op het gebied van het binnenlandse vervoer, die toch geen practische toepassing meer vinden. DAT 14 Oct. comm. De Quay het rijks- kamp voor Sociale Jeugdzorg „Vreek- wijk"'te Deurne zal openen en, tegelijker- een borstbeeld van de oud-kinder rechter mr G. T. J. de Jongh, de geeste lijke vader van het kampwerk, zal ont hullen. DAT de E.V.C. in Amsterdam gisteren en heden een congres hield over de „wetsontwerpen publiekrechtelijke be drijfsorganisatie" en „ondernemingsra- DAT de St.-Crt van gisteren o.m. een wyziging bevat van de verlofsregeling het mijnpersfiueel en een eerste wij ziging van de arbeidsvoorwaardenregeling de meubüeringsinduotrie. DAT de met Spanje gesloten en gepara feerde luchtvaartovereenkomst gisteren ondertekend, zodat de KJL.M. na 1 No vember via Spanje op Z.-Amerika blijft vliegen. DAT Maandagavond om kwart vo H. J. Huteman een radiocauserie houdt ver kwaliteitsverbetering van con sumptiemelk. DAT Venlo een terrein van 76 ha, be stemt voor grote industrieën, 2Vi millioen nodig heeft voor het bouwrijp maken daarvan en voorlopig f 886.000 uittrok het eerste deel. hetwelk 30 ha groot is. DAT minister Van Maarseveen te Urk besprekingen voerde over de landuitbrei- ding van het eiland in de N.O.-polder. DAT het lid van het Hof van Justitie Curasao, mr Klokke, met standplaats Aruba, is geschorst en hy voor' ontslag aan de Kroon zal worden voorgedragen, terwijl dr Desertine z'n opvolger wordt. DAT Kerstpakketten voor Ned. zeelieden bezorgd kunr.en worden bij de Ned. Zee manscentrale, Noordeinde 132, Den Haag en men giften kan storten op giro 144030 onder vermelding: „K.O.Z." (Kerstfeest op Zee.) DAT te Alblasserdam 66 j. oud is leden de scheepsbouwmeester Jan Smit Czn. DAT als gevolg van de droevige ringen met de transporten Iers vee door R'dam de koeien voortaan de 16 km lange route van Schiedam naar het abattoir op Kralingen niet meer zullen lopen, doch ze per auto zullen worden vervoerd. DAT het N.V.V. de 335.000 leden is ge passeerd. DAT op de laatste automarkt te Amers foort byna 400 wagens werden aange voerd en er nog 100 geweigerd moesten worden, daar ze niet tijdig present w DAT van 25 Oct.1 Nov. onder het R.K. volksdeel hier te lande een grote in zameling wordt gehouden voor noodlij dend Duitsland en Oostenrijk. DAT de 76-j. wed. Spoelstra uit Gryps- kerk met haar bed door de vloer van de bedstede zakte, in een kelder terecht kwam en in het beddegoed verward ge raakte, waardoor zij de verstikkingsdood stierf. DAT adm. Helfrich in een interview klaarde te zijn afgetreden, omdat hij jongens in Indonesië niet zou kunnen antwoorden op de vraag, waarom zij daar eigenlijk zijn en hij de noodzaak van eer opmars naar Djokja wel zou willen uit schreeuwen. DAT te Maarssen 49 j. oud is overleden de arts A. A. 't Hoen aldaar en te Parijs de 74-j. dir. der Holland-Canada Hypo theekbank te Den Haag, F. M. Wachter woonachtig te Wassenaar. DAT het bureau Oogstvoorziening nog minstens 5000 arbeiders zoekt om de aard appeloogst in Drente binnen te halen. DAT de Sultan van Pontianak Maandag a.s. Den Haag verlaat om de thuisreis te i aanvaarden. Deze week twee doden in Indië De Regering maakt bekend, dat in de afgelopen week tot haar leedwezen de navolgende verliezen zijn gerappor teerd: Koninklijke Landmacht: Sold. A. Mulder, uit Uddel. Kon. Ned.-In<L Leger: Jav. sold. Mirans. De Koninklijke Marine had in de afgelopen week geen verliezen gerap porteerd. Sinds de wapenstilstand van 31 Ja nuari j.l. bedraagt het aantal in -de verlieslijsten gerapporteerde doden 94, sinds 18 Juli 1947 645. Nieuwe salarisregeling voor officieren De officierssalarissen, die. zoals we Dinsdag meedeelden, met ongeveer 10 pet. worden verhoogd, zijn, naar wy na- .•ernemen. vastgesteld volgens onder staande schaal. Aanvangssalaris tweede luitenant f245, maximum f285 per maand. Het maximumsalaris voor een eerste luite- bedraagt f 430, voor een kapitein f 530, voor een majoor f 635. voor luitenant-kolonel f 720, voor een kolonel f 765 per maand. De salarissen voor generaal-majoor luit.-generaal zijn vastgesteld op f 900 f 1000 per maand. Ongehuwde officieren zullen in eigen voeding moeten voorzien. Gehuwden ont vangen, indien zy buiten hun woonplaats moeten verblijven, een vergoeding. Russisch uniform bracht sensatie Tijdens grootscheepse manoeuvres de Amerikaanse vloot by San Diego, Californië, ontstond een grote sensatie, toen onder de toeschouwers een werd ontdekt in een Sowjet-Russisch officiersuniform. De man bleek later verslaggever te zijn van de „San Diego Daily Journal". Zijn hoofdredacteur klaarde: „Wij, hier op de krant, waren van mening, dat één van de belangrijk ste dingen bij de manoeuvres de kwestie van de veiligheid. We hebben daar op eigen gelegenheid een proef ge ien. En ze hebben de vreemde eend in de bijt gauw ontdekt." Beginselen Sinds enkele tientallen jaren vooral M ons land en daarbuiten een discussie gaande over het wezen van de begin- Die discussie wordt niet altijd met de zelfde intensiteit gevoerd. Er gaan wel eens jaren voorbij, waarin van discussie nauwelijks gesproken kan worden en het gesprek verzand schijnt te zijn. Maar even later leeft het gesprek toch weer op. Dan is het de een, dan weer de ander, die het onderwerp op tafel brengt. i het niet ver mis te hebben, ij opmerken, dat vooral in land voor een gesprek over het n van de beginselen belangstelling bestaat. Dit hangt mede samen met het feit, dat ons land enkele Christelijke po litieke partijen kent. Een Christelijke partij dient te hebben een Christelijk partijprogram. En dat Christelijk partij program dient te zijn opgebouwd op ea Christelijke beginselen op politiek Nu treft men zowel binnen als buiten ize grenzen verweer aan èn tegen be ginselen in het algemeen èn tegen Chris telijke beginselen in het bijzonder. De laatste weken vonden wij van beide be- voorbeeld en merkwaar digerwijze beide komende uit de hoek de doorbraakmensen in de partij van de Arbeid. Wij halen beide uitspra ken aan. Prof. Banning schreef in het blad „Tijd en Taak" van 25 September jL: „Onze theorieën, beschouwingen, begin selen enz., zitten ons dwars en verlam- Ik hoop, dat menigeen van zo'n zinnetje schrikt en er boos om wordt alle confessionalisten, humanistische, marxistische, godsdienstige behoren dat be doen. Bedoel ik dan verraad aan „be ginselen" te prediken? Ik bedoel alleen maar dit: Als een strijd op leven en dood moet worden gevoerd, als het om enkele, eenvoudige, centrale en diepe dingen in het leven gaat, als de gang der gebeur tenissen anders gaat dan wij verwachten en dromen en hopen, dan is er maar één kracht, die redt: De onvoorwaardelijke overgave aan God. met evenzeer nadruk op „onvoorwaardelijk" als op „God". Theorieën en beginselen zijn dikwijls de gevaarlijkste belemmeringen voor deze overgave". Dit citaat geeft dus een bedenking tegen beginselen in het algemeen. Hu manistische, marxistische, godsdienstige „confessionalisten", worden hieronder één hoedje gevangen. Beginsel wordt derhalve vereenzelvigd met „confessie". We zullen de hooggeleerde schrijver nog maar niet te nauw nemen en over gaan naar het tweede citaat. (Voor vervolg zie pag. i) Jong echtpaar huisde in een koeienstal te Schipluiden Juist nu er een baby komt moet de „woning" ontruimd worden. Tot welke droevige toestanden de nij pende woningnood kan leiden, blijkt wel in Schipluiden. Een Jong echtpaar, dat binnenkort gezinsuitbreiding verwacht, had hier. by gebrek aan een woning by een boer in het dorp een hoekje van de stal gekregen. Nu de winter nadert, moet het gezin echter plaats maken voor de koeien. Nóch burgemeester Van Gent, nóch het Delftse Leger des Heils, nóch de politie slaagden er in onderdak voor de beklagenswaardige mensen te vinden. Teneinde raad zijn zy nu weer in Schip luiden teruggekeerd. De burgemeester deelde ons hedenmorgen mee, dat hij nog geen oplossing had gevonden WEERBERICHT Aanhoudend fraai herfstiveer De Bilt verwacht tot morgenavond: Koude nacht en ochtend met plaatselijk lichte nachtvorst en hier en daar vorming van nevel of mist. Morgen overdag: Enkele overdrijvende wolkenbanken, maar droog en over het algemeen zonnig weer met dezelfde of iets hogere tempera tuur dan vandaag. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid. ZON EN MAAN Zondag 10 Oct: Zon op 6.55, onder 17.58; maan op 15.53, onder 2259. Maan dag 11 Oct.: Zon op 657, onder 17.56; maan op 16.21. onder 10 Oct. E.K.. 17 Oct. VAL

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1