jHftunr^riJtsrtjf (imtrmtt Frontvorming tegen het Spanje van generaal Franco Wist U VRIJDAG 8 OCTOBER 1948 BUR. en REDACTIE: Hogewoerd 103- TeL redactie: 20408; Adm. 22710. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; ƒ135 per maand; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIÊN: 0-18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No. 7631 DIRECTIE: F- DIEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Slanltxtslirli Is ahcbtrwTl myn bert in tfyijendpert- Wereldvoedselsituatie zeer ernstig Zie pag. 2 West-Europese verdedigingslinie achter Het Kanaal en de Pyreneeën? Het dynamische karakter der internationale politiek uit zich door op til zijnde veranderingen. Meer en meer blijkt, dat bü de versterking en verheviging der politiek-strategischc banden tussen Amerika en West-Europa, de kwestie van Spanje wordt ingeschakeld. Spanje dient opgenomen in de verdedigingsgordel, als het tot een treffen met de Sowjet-Unie mocht komen. De West-Europese verdedigingslinie zou dan komen te liggen achter Het Kanaal en de Pyreneeën, waarvoor ook mili taire bases in Spanje noodzakelijk zijn en dit land derhalve deel zou moeten gaan uitmaken van de West-Europese frontvorming. Indien Franco „la béte noire heen gaat, zou dus de weg vrij zijn voor BritsAmerikaanse onderhandelingen met Spanje, voor de vestiging van de noodzakelijke bases. De recente Amerikaanse belangstelling Chronicle", dat Bevin en Schuman. het het hernieuwen der relaties met Spanje wordt te Londen en andere hoofdsteden van West-Europa nauwkeu rig gadegeslagen- De Britse Labour- party staat nog steeds op het standpunt, dat zij niets met Franco te maken wenst te hebben, maar het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken ontveinst zich de moeilijkheden niet die zouden kunnen voortvloeien uit pogingen, om Franco te nopen heen te gaar. In dit verband dient de aandacht, aat, naar Reuter uit Londen meldt, de Spaanse monarchis ten en socialisten in ballingschap eer overeenkomst zouden hebben gesloten over de toekomstige Spaanse politiek, welk accoord getekend was door de lei der socialisten, Prieto, en de monarchist, Robles. Een woordvoerder van het Britse ministerie herinnerde aan de verklaring van Engeland. Frankiijk en Ver. Staten in Maart 1946. waarbij aangedrongen werd op de instelling van een democra tische regering in Spanje en samenwer king tussen de democratische partijen ir ballingschap. Het is zeker, dat het slui ten van deze ovei een komst een belang rijke invloed zal hebben op het debat in de Ver. Naties als de Spaanse kwestie daar eventueel aan de orde komt. Het spreekt vanzelf, dat het sluiter van de overeenkomst nieuwe hoop geeft aan ae tegenstanders van Franco, zulks mede ra verband met de idealen West-Europese Unie. Tot zover de strekking van dit belang rijke bericht, dat zowel te Londen als Parijs voor publicatie werd vrijgegeven. Inmiddels heeft echter het. Spaanse ministerie van buitenlandse zaken bij het Britse ministerie geprotesteerd tegen de bekendmaking van dit accoord. Ook heeft de leider der Spaanse monarchisten, Giles Robles, ontkend, dat hij reeds een «dusdanige overeenkomst met Prieto, zouden hebben ondertekend. Robles zou zelfs de politieke lier aan de wilgen heb ben gehangen. Voorts verluidt, volgens de „News Britse straaljagers voor Zweden 'en Frankrijk? Groot-Brittannië en de Ver. Staten zijn tot een regeling gekomen voor het leve ren van Britse „De Havilland"-straal- jagers aan Zweden. Amerika had n.l tegen deze levering geprotesteerd, als zijnde in strijd met de verplichtingen van Engeland ten opzichte van de West- Europese Unie. Van Britse zijde werd hiertegen aangevoerd, dat Zweden en het gehele Scandinavische bloc wellicht bij het West-Europese defensie»pact zul len wordeningelijfd. Voorts wordt ver wacht, dat Frankrijk in Engeland een aantal straaljagers zal bestellen. Zoals bekend is, halen de machines een snel heid van 860 km per uur. Noorwegen had onderhoud met Amerika De Noorse regering heeft bevestigd, dat de minister van Buitenlandse Zaken, Halvard Lange, te Parijs contact heeft gezocht met George Marshall. Er werd echter ontkend, dat Noorwegen aan Ame rika om militaire garanties had verzocht. VIEZE VELLEN VOOR WORST- BEREIDING. Naar aanleiding van minderwaardige worstvellen, aangeboden aan enkele sla gers, stelde de C.C.D. een onderzoek in, dat leidde tot de ontdekking te Barne- veld van een bedrijf, ingesteld op het voor worstfabricage verwerken van uit Argentijnse huiden gesneden kopvellen, die met behulp van kalk werden ont- In het bedrijf, dat alle hygiënische voorschriften tartte, heerste een ver pestende stank. De ingezouten vellen werden verkocht voor f 0.85 per kg. Voor f 50.000 werd in beslag genomen. Rusland wil gehele rubberoogst van Ceylon Rusland heeft een bod gedaan op het restant van Ceylons rubberoogst, groot 30.000ton en tevens op de gehele c van het volgend jaar, die 80.000ton groot is. Bovendien wil het nog in Ceylon 4000 ton graphiet kopen. MIL. WILLEMSORDE POSTHUUM TOEGEKEND. De Koningin heeft de volgende per sonen posthuum onderscheiden met het ridderkruis der 4e klasse der Mil. Wil lemsorde: de wachtmeester van de Ca valerie C. H. v. Bemmel, die in 1944 als marconist per valscherm in Nederland neerkwam en geruime tijd belangrijke gegevens naar Engeland seinde; de heer Arie van Drdel, die 53 maal langs een 18 km lange waterweg een geheime ver binding tot stónd bracht tussen bezet en bevrijd Nederland; de heer K. P. v. d. Sande, die het goed verloop van de koerierslijnen van bevrijd naar bezet ge bied verzorgde. De onderscheidingen zijn aan de nabestaanden uitgereikt. BRITTEN ZETTEN ONTMANTELING VOORT Volgens een Britse woordvoerder, zal de ontmanteling der Duitse fabrieken in de Britse zone worden voortgezet. De Ontmanteling van een staalfabriek in het West-Duitse stadje Wengern. veroorzaakte gisteren een algemene 9taking. voorstel om Franco-Spanje in de West- Unie op te nemen van de hand hebben gewezen, maar «deze kwestie zou Marshall te Parijs besproken Ook James Farley, de vroegere voor zitter van de Amerikaanse Democratische partij, heeft de kwestie-Span je nog weer ter sprake gebracht. Tijdens een onderhoud met de Portugese premier, Zalazar, zei hij een schitterende indruk gekregen te hebben van het Iberisch blok, van zeer groot belang voor de Europese Unie. De stafchef van het Portugese leger zal te Londen een onder houd hebben met veldmaarschalk Mont gomery. zoals men weet, voorzitter van het comité van opperbevelhebbers der Wes-Europese Unie, Peru en Argentinië schijnen de voorschriften van de Ver. Naties te negeren en hebben reeds stap pen gedaan tot heropening van hun am bassades in Madrid. ILSE KOCH DOOR THüRINGEN OPGEËIST. Volgens radio-Berlijn hebben de Thü- ringse autoriteiten (Russische zone) de uitlevering van, de in vrijheid gestelde gevangenenbeul, Ilse Koch, geëist. Ned. vakverbondleiders naar Parijs De heren M. Ruppert, voorzitter v, het C.N.V., E. Kupers. van het N.V.V. i A. C. de Bruijn, van de K.A.B., zijn hedenmorgen van het vliegveld Valken burg, met dr Alan Valentine, hoofd de E.C.A.-missie in Nederland, die hen uitnodigde, naar Parijs vertrokken, zy de gast zullen zijn van ambassadeur Harriman, de speciale E.C.A.-vertegen- woordiger voor Europa. Het gezelschap zal aanzitten aan een lunch ter ere Marshall, die verschillende Europese vakverenigingsleiders zal toespreken. HONINGOOGST IS DIT JAAR SLECHT. De honingoogst van dit jaar is, in tegenstelling tot die van 1947, zonder meer slecht. De totale opbrengst voorjaarshoning wordt geschat op 200.000 kg. Aan zomerhoning werd practisoh niets binnengehaald, doordat de weers omstandigheden tegenwerkten. Aardappelen in West-Duitsland bonvrij In de Brits-Amerikaanse zone va Duitsland zijn de aardappelen gistere bonvrij geworden. De buitengewoon grote oogst maakte dit mogelijk. Canada ivil ambassade in Rusland sluiten Volgens Canadian Press, overweegt de Canadese regering haar ambassade Rusland op te heffen, omdat door de we reisbeperkingen in de Sowjet- Unie. buitenlandse diplomaten niet i staat zijn hun werk behoorlijk te doen. Piccard stelt zijn duik weer uit. Was prof. Piccard aanvankelijk van plan, ondanks de ziekte van zijn assistent, Cosijns, naar de Kaap Verdische eilan den te vertrekken, gisteren besloot hij nog een week in Dakar te blijven, om Cosijns' herstel af te wachten. Vanochtend ontvingen wjj nog deze fraaie foto uit Arnhem in verband met het tot ridder slaan van Prinses Wilhelmina. De aankomst van de Koningin en Haar gemaal. Frankrijk staart in een communistisch duister REGERING BREEKT MASSALE STAKINGSTERREUR De democratie zit in Frankrijk nog steeds op de wip. Het is nu weer nodig geweest, dat er een speciale bijeenkomst het Franse kabinet gehouden werd, waarbij maatregelen werden beraamd, troepen in te schakelen, teneinde de werkzaamheden in de vitale bedrijven ,te beveiligen en voortgang te doen vin- De stakingen breiden zich weer uit a op tal van plaatsen hebben ongere geldheden plaats gehad. Een aantal per- n werd gewond bij een treffen tus- de troepen en politie met stakende arbeiders, die de gebouwen van fabrie ken te Micheville bezet hielden. Driehon derd man sterk kwamen er aan te pas, gebruikmakend van traangasbommen. De stakingen betreffen de mijnen, de metaalindustrie en de havens. De sta king in de mijnen, waaraan door 350.000 arbeiders wordt deelgenomen, heeft ten gevolge, dat enkele steden verstoken zijn van gas voor licht en kookdoeleinden. Stakende spoorwegmannen hielden het station te Chalons surMarne, halfweg Parijs-Straatsburg bezet en in Parijs op het Gare de l'Est kwamen de treinen met vertraging aan. Als een bewijs, dat de regering de toestand erstig inziet, moge gelden, dat zij vanmorgen arbeidskrach ten heeft ingeschakeld om de cokesovens Noord-Frankrijk op gang te houder., regering zal er niet voor terugdein- i met de krachtigste middelen tegen de communistische agitatie op te treden. Vermiste republik. Dakota is i smokkelaar In verband met de geruchtmakende jrmissing van een republikeinse Dakota meldt Ass. Press uit Manila, dat de Ame- rik. bestuurder van het toestel. Bob Freebreg, iemand is, die reeds langer, een jaar voor ed republiek vloog en onder anderen vorig jaar een grote par tij kinine naar Manila had gesmokkeld, ter waarde van 250.000 dollar. Hij had een speciale verguning van de Philippijnse regering. JAN PAPANEK BLIJFT BIJ DE V.N. De begrotings-commissie der V. N. heeft gisteren met 25 tegen 6 stemmen (die het Russische blok) en 12 onthou dingen de Tsjechische motie verwor- om dr Jan Papanek van de functie, die hij nog steeds in twee commissies der Ver. Naties bekleedt, te ontheffen. Turkije houdt grote manoeuvres Alle strijdkrachten van Turkije houden momenteel grote manoeuvres op een breed kustgebied aan de Noordelijke in gang van de Bosporus. Ook Amerik. le- gerautoriteiten wonen de operaties bij. „Oorlog met Rusland misschien onvermijdelijk Charles Saltzman, één van Marshall's voornaamste adviseurs voor de Ameri kaanse politiek in Duitsland, heeft het Amerikaanse volk gewaarschuwd, dat het door het Berlijnse conflict misschien niet mogelijk zal zijn de oorlog met Rusland te vermijden. Lichting 1946 gedeeltelijk met verlof Van de dienstplichtige soldaten le klasse en soldaten van de lichting 1946 zal een deel per 1 November met groot verlof gezonden worden. Het betreft hier militairen behorende tot de territoriale troepen, die opgekomen zijn voor 1 Mei 1947. Voor militairen, die in Indië dienst doen geldt deze regeling dus niet. Deze regeling is getroffen om n te winnen voor de nieuwe lichting. Er wordt geen kader met groot verlof ge zonden. Over de grobtte van het af te v< contingent kon men geen inlichtingen geven. j Dood door schuld onder tragische omstandigheden Drie maanden hechtenis voorwaardelijk De Rotterdamse Rechtbank ve: deelde gistermiddag de 23-jar. A. de M. uit Hillegersberg, die dit voorjaar de 18- jarige mej. Verheul zijn auto liet be sturen, waarbij hij zelf op de treeplank stond, met het gevolg dat de wagen in de Lange Haven te Schiedam reed en mej. Verheul verdronk, tot 3 mnd. hech- voorwaarjielijk en intrekking van zijn rijbewijs gedurende een half jaar. Getuigen hadden verklaard, dat de M. onder invloed van sterke drank ver- GORCUM'S BURGEMEESTER GAAI- NAAR UTRECHT In de ministerraadsvergadering van Maandag j.L is besloten, mr L. R. J. Rid- iran Rappard aan H.M. de Koningin te dragen voor de benoeming tot burgemeester van Utrecht. Mr van Rappard, thans burgemeester n Gorinchem en voordien van Zoelen, 15 Juli 1906 geboren. Hy is niet by een politieke partij aangesloten, doch hij kan geacht worden te sympathiseren met de V.V.D. (Reeds gisteren gedeeltelijk ge plaatst.) Slot van het Puttense huwelijks drama Gisteren veroordeelde het Arnhemse Gerechtshof de 29-jarige mevr. W. H., die haar echtgenoot, de 38-jarige res.- officier R. B. D. verleden zomer te Put ten met een pistoolschot doodde, tot één jaar met aftrek (eis 3 jaar). Het Hof meende, dat de behandeling, die verdachte in haar huwelijk van haar echtgenoot had ondervonden, het mis drijf verklaarbaar maakte en dat alle reden tot clementie aanwezig was. Doodstraf voor 2 leden der colonne-Henneicke Twee leden van de beruchte colonne- Henneicke, de A'dammers J. J. Rutgers M. Hinse, zijn door het A'damse B.G. tot de doodstraf veroordeeld. Aanvanke lijk kon de Justitie weinig uitrichten te gen de leden dezer colonne, totdat ortver- wacht in een A'damse Synagoge het ge hele archief werd gevonden. Voor iedere gearresteerde Jood kregen de leden f 7.50 uitbetaald en betrof het een strafgevrl, dan werd de premie verdubbeld. Gruwe lijke misdaden deden zich hierbij voor. Aan de veroordeelden is het recht van cassatie verleend. Woning van leemblokken in vier weken klaar Bij het Steinerbos onder Stein (L.) eerste woning van e gekomen. Het huis werd in 4 weken tijds gebouwd en is opgetrokken van leem blokken, volgens ontwerp van de beheer der der Staatsmijnen, dr ir Groothoff. Er zullen van dit type. dertig woningen in serie worden gebouwd. Zij bevatten een grote woonkamer-keuken, drie slaapka mers, een was- en berghok en een kelder. De bedoeling is later de mijnwerkers zelf woning te laten bouwen. Russische machtsdemonstratie boven Berlijnse corridor Sowjet-superforten gooiden brisantbommen af De RusSen begonnen gisteren, zondei de Britse en Amerikaanse bezettings autoriteiten van Berlijn, van te voren te waarschuwen, met het houden van de grootste luchtmanoeuvres, nog ooit boven de corridor vertoond. Britse piloten rap porteerden, dat zy Russische vliegtuigen hadden gezien, die in de buurt van Ber- lijn-Grünau, oefeningen hielden met bri santbommen. De luchtmanoeuvres boven Berlijn begonnen gistermorgen om 6 uur grote formaties bombardementsvlieg tuigen vlogen onhelspellend boven de stad. De Berlijners hielden him hart vast. ,Yak"-jagers voerden schijnaan- vallen uit en de luchtdoelartillerie kwam met donderend geweld in actie. De Britse en Amerikaanse piloten, die op dat tijd stip met hun transportvliegtuigen door de corridor gingen, brachten onmiddel lijk rapport uit aan de Westelijke bezet tingsautoriteiten, die een krachtig pro test bij de Russen indienden. Slechts naar aanleiding van dit protest toonden de Sowjets zich. bereid tot een officiële ken nisgeving, dat boven Berlijn luchtma- -res zouden worden gehouden van in de morgen tot 5 uur in de mid dag. De Amerikaanse wnd militaire gou- gen.-majoor Hays, heeft de Moskou contra Den Haag te Parijs In de V.N.-commissie voor gebieden zonder zelfbestuur te Parijs, heeft de Sowjet-Unie opnieuw het standpunt ver dedigt, dat de republiek van Djokja een onafhankelijke staat is, hetwelk door de heer Idenburg bestreden werd op grond van de overeenkomst der Renville. Ne derland aanvaardde de resoluties betref fende de verstrekking van inlichtingen. Méér inlandse en minder geïmporteerde tabak Het zou ons f2 millioen aan deviezen besparen. In een kleine fabriek in Hoek van Hol land worden door particulieren en eer tabaksfabriek proeven genomen met eer type gereed nieuwe methode voor de fermentatie var inlandse tabak, volgens een uitvinding van een buitenlandse ingenieur. Hierby wordt in een cel, waarin de tabak is geslagen, hete lucht geblazen, die verwarming geeft tot 150 gr. F. In de cel kan pl.m. acht ton tabaksbladeren opge slagen worden. Ook van regeringswege verleent men medewerking, omdat de nieuwe methode, indien zy resultaten oplevert, een deviezeribesparing betekent van f2 millioen. De regering streeft er naar in ons land 2000 HA tabak te telen, teneinde de invoer te beperken. Men wacht, dat over enkele weken de eerste verwerkte tabaksproducten gereed zijn. kwestie op krachtige wijze ter hand ge- Nog wordt melding gemaakt van luchtmanoeuvres boven Thüringen en een geconcentreerde schijnaanval op Erfurt. De Russen maakten hierbij gebruik van viermotorige bommenwerpers, gebouwd naar het model der Amerikaanse Super- forten. De Russische luchtmacht gaat voort met het aanleggen van nieuwe vliegvelden. De berichten, als zouden de Russen geladen bommen hebben laten vallen, worden categorisch tegengespro ken, hoewel een RAP.-piloot met eigen ogen gezien heeft, hoe een zware Sowjet- bom op de grond explodeerde, uitgewor pen uit een toestel op 1200 meter hoogte Generaal Lucius Clay heeft zich nog maals in optimistische zin geuit over de handhaving van de luchtbrug. Hij meent zelfs, dat een kleine verhoging van de rantsoenen mogelijk zal zijn. Een aan genaam vooruitzicht voor de Duitsers is, dat ze misschien ook wat kolen krijgen „SOLDATEN IN DUITSLAND, AMERIKA HEEFT U NODIG" Generaal Huéber, de plv. Amerikaanse opperbevelhebber in Duitsland, heeft via de „American Forces Network" een op roep tot de Amerikaanse soldaten in Duitsland, wier diensttijd afloopt, ge richt om. „ter handhaving van de wereld vrede" opnieuw dienst te nemen. „Wij kunnen onze kaarten niet op zwakte petten", zo zei hij. AMERIKAANSE HULP VOOR KINDER HUIS „NIEUW VOORDORP". Gistermorgen arriveerde te Rotterdam de „Westerdam", met in de ruimen 700 colli (40.000 kg) goederen van de United Service to Holland. De zending bevat roestvrije waskommen van de Raad van Vrouwelijke gemeenteleden van de kerk te St. Cincinnatie voor het kinderhuis „Nieuw Voordorp" te Voorschoten. Batavia zit stampvol De bevolking van Batavia telt thans 1.075.245 Indonesiërs. 112.280 Chinezen. 46.652 Europeanen, 8871 anderen en totaal 1.243.048. (In 1930 was het totaal 437.433. Red.). DAT de Postzegelver. „Heerlen" Zater dag haar zilveren jubileum viert met eer nationale postzegeltentoonstelling. DAT de St.-Crt. van gisteren o.m. eer intrekking beschikking bosbrandweer 1946 bevat. DAT de R.K. Bond van Overheidsperso neel „St. Paulus" en de R.K. Bond van P.T.T.-personeel „St. Petrus" 1 Jan. fuse ren tot R.K. Bond van Overheidspersoneel (K.O.P.). DAT de heer T. J. Twijnstra de heer Geldermah, die onlangs aftrad, opgevolgd is als voorzitter van het Verbond var Ned. Werkgevers. DAT de lading van het Ned. schip Ores tes, hetwelk bij de Straat van Magelhaen op de rotsen liep, naar achteren wordt ge bracht, om het later vlot te kunnen krij gen. DAT de „Sibajak", die Zaterdagnacht te R'dam verwacht wordt, o.m. 40 ten dele uit de republiek afkomstige Duitse man nen en vrouwen aan boord heeft, die on middellijk naar Duitsland worden door gezonden. DAT 16 Oct. in Artis te A'dam door de mycologische vereniging, t.g.v. het 40-j. bestaan, een paddenstoelenexpositie wordt geopend. DAT de Raad van de Friese beweging met een bekendmaking protesteerde tegen de besmeuring van de gedenksteen voor de schrijver Waling Dijkstra. DAT nu het palingseizoen is afgelopen, op het IJselmeer naar snoekbaars wordt gevist, maar netten-gebrek deze visserij bedreigt. DAT ir Ch. M. Dozy, gezant te Bel grado, in Nederland is aangekomen en de heer A. D. Vas Nunes hem zolang ver- DAT wegens herstellingen de brug te Arkel over het Merwedekanaal van 11 tot vermoedelijk 16 October des nachts geslo ten zal zijn. DAT aan de Ned. consul te Haifa eervol ontslag is verleend en de heer A D. van Gelder waarneemt. DAT 17 Oct te Venraay op het Engel se militaire kerkhof een dodenherdenking wordt gehouden. DAT de koordirigent en kunstschilder Jan Bartelsman te Soest met zijn motor tegen een auto botste en gedood werd. DAT te Hilversum werd opgericht een radio-contactkring, waar de eerste en derde Vrijdag van iedere maand verschil lende artisten bijeen komen om hun werk uit te wisselen. DAT kinderen te Eindhoven 5 granaten van 28 cm lengte opgroeven, die gelukkig nog op tijd konden worden verwijderd. DAT by de Tweede Kamer een wets ontwerp werd ingediend tot naturalisatie van Jakob Apfelbaum en 22 anderen. DAT gisteren de beide vernielde en thans weer herstelde bruggen tussen Sit- tard en Roermond in gebruik zijn geno men, waardoor de verbinding tussen Noord- en Zuid-Limburg hersteld werd. DAT brieven aan de R.V.B. inzake de verhoging van renten krachtens de Inv. wet (w.o. de kinderbijslag) onbeantwoord worden gelaten, daar de administratieve ordening nog wel even kan duren. DAT aan ons bureau ter inzage ligt de passagierslijst van het troepentransport- schip „Groote Beer", dat op 17 Oct. te A'dam wordt verwacht. DAT de Nederlandse operazangers Al- bert Kross en Anton Eldering geënga geerd werden bij de Parijse Opéra comi- que en de Belgische Opera té Gent. DAT de Franse regering de heer J. B W. A. Giesbers te Warmond, voorz. van „Avicultura", benoemde tot officier du mérite agricole. DAT gen. Sir Ian Jacob 9 Oct. des mid dags 3 uur in het British House te A'dam de prijzen uitreikt voor de opstellenprijs vraag van de B.B.C. DAT H. J. Nederhorst te Gouda met f 196.700 laagste inschrijver was voor de stalen damwand van de nieuwe Maas trichtse industriehaven. DAT de stichtster van het comité ..Brooklyn adopteert Breukelen", Marquerite Salomon, in Nederland veerde en tot dusifer 12.000 kg goederen in Amerika bijeen werd gebracht. DAT de Friese Coöp. Zuivelexportver. „Frico" te Leeuwarden 12 Oct. haar 50 j. bestaan zal vieren, de voor 1948 gepro jecteerde uitvoer van 10 millioen kg werd overschreden en de perspectieven vo< toekomst gunstig zijn. DAT een 4-jarig jongetje uit de Baeto- straat te A'dam onder een achteruitrij dende vrachtauto geraakte en gedood DAT een 44-jarige vrouw in de Trans- vaalstraat te A'dam, die van de veranda van de buren op haar eigen veranda wilde overstappen, naar beneden viel en slag dood was. DAT aan de Australische legatie te Den Haag als immigratie-attaché werd toege voegd It. coL A. M. Stoyles. DAT Heerlens Mannenkoor „St. Pan- cratius" 14 Oct. 70 jaar bestaat. DAT binnenkort Jan-de Hartog's „Schip per naast God" in Parijs wordt opgevoerd. DAT 20 Oct. in het Museum voor Oud heden te Groningen een tentoonstelling wordt geopend onder de titel „Oude Mees ter Nieuwe Aanwinsten". DAT tegen de ex-landwachters A. J Hartman te Maartensdijk, alsmede N. En gel en W. Jonkers, beiden te Utrecht, die een leidende rol speelden by de overval len in Utrecht, voor het Utrechtse B.G. resp. 12, 15 en 18 j. is geëist. DAT het hospitaal-kerkschip „De Hoop" tijdens zijn jongste kruistocht zeer slecht weer had, 7 patiënten overnam, hiervan 5 te IJmuiden aan wal bracht, er 83 patiën ten behandeld werden en de predikant 30 loggers bezocht. DAT Scheepvaartunie 7.8 pet wil keren. DAT thans ook de Stichting van de Ne derlandse Visserij zich tot de Tweede Ka mer heeft gewend met bezwaren t a v. hel wetsontwerp publiekrechtelijke bedrijfs organisatie. Omstuwd door een geweldige mensen- lipte, verliet gisteren het gezel schap-Joh. Kaart de Residentie, om troepen in Indië wat aflei- ig te gaan brengen. De tocht gaat teel mogelijk per jeep. En. Suurluk ook nu weer met geen TJEPOE IN HANDEN DER: COMMUNISTEN Republikeinen 40 km terug geslagen Volgens een republikeins bericht zy'n de republikeinse troepen in opmars naar Tjepoe en zij hebben reeds Blora, op 40 km afstand van Tjepoe, bereikt. Dit republikeinse bericht laat aan duidelijk heid niets te wensen over, maar opnieuw moeten wij ons compliment maken aan Antara voor de uitstekende wijze, waarop het onaangename waarheden prettig weet te brengen. Tjepoe werd namelijk tol eergisteren door de communisten aange vallen. Thans zijn de republikeinen 40 km verwijderd van de plaats, die zij eergis teren nog bezet hielden. Het verlies van deze olieplaats, waar thans de raffina derijen in brand staan, is een zware slag voor de republiek. West-Duitsland wordt „De Duitse Republiek" Een commissie van de Duitse consti tuerende vergadering besloot, dat Duits land in de toekomst „de Duitse Repu bliek" en niet de „Federale Republiek" genoemd zal worden. LOGICA VAN ANTONIN ZAPOTOCKT. De Tsjechoslowaakse premier, Antonin Zapotocky, heeft gisteren in het parle ment verklaard: „Dit land zal niet in een oorlog over de Berlijnse kwestie worden gesleept, omdat er geen oorlog over de Berlijnse kwestie zal komen." V.N.-gedelegeerden gaan te veel uit. Mevr. Roosevelt, lid van de Amerik. V.N.-delegatie, heeft verklaard, dat hek werk van de alg. vergadering te Parys langzamer verloopt, dan te Lake Success. Zij weet dit aan het feit, dat Parijs meer amusement biedt. Weer slaan gangsters een geduchte slag op K.L.M.-lijn naar Indië Bijna 1100 diamanten uit een postzak verdwenen Opnieuw heeft de geraffineerde gang sterbende, die langs de luchtlijnen tussen Europa en Azië opereert, een geduchte slag geslagen. Ditmaal bedroeg de buit 1099 diamanten, die met de KLM-Constel- lation, 8 H-TDE, uit A'dam naar Bangkok werden vervoerd, waar ze dezer dagen gestolen werden. De vorige diefstal werd begin Juli gepleegd op het vliegveld Ka rachi. toen diamanten ter waarde van f500.000 uit een postzak verdwenen. De in Bangkok gestolen diamanten, waarvan de waarde tot in de honderd duizenden loopt, waren op normale wijze door de A'damse Bank naar een cliënt in Bangkok verzonden. Bij aankomst bleek de post- De aanklacht tegen minister Van den Brink c.s. Gisteren in kort geding voor de Haagse Rechtbank De heer J. H. M. Schneider te Delden daigvaaid.de gisteren in kort geding voor de president der Haagse rechtbank, mr A. S. Rueb. de Staat der Nederlanden, minister Van den Brink en de directeur der Dis'ex, mr Van der Poel. De heer Schneider koéht van de heer Van Kampen in Eindhoven een textiel- groothandel. zond de bedrijfevergunrang over aan de Distex. met verzoek haar over te schrijven, doch hoorde niets meer tot 4 Aug. j.l., toen hij door de Centrale Dienst voor Econ. Contróle bekeurd werd, omdat hij geen bedrijfsvergunning kon overleggen. Zijn advocaat, mr C. W. van Rhijn uit Hengelo betoogde, dat een vergunning niet mag worden verkocht, zonder dat men de zaak overdraagt. De Landsadvo caat jhr mr G. W. van der Does bestreed de eis, omdat de verkeerde personen ge dagvaard zijn en vroeg een principiële uitspraak, daar er twistgedingen rijm, die niet door de rechterlijke macht worden beslist en hier de president geen taak heeft om het geschil te beslechten. Namens de gedaagden trad mr S. J Gratama op, die betoogde, dat door de zaak over te dragen de vergunning nog niet is overgedragen. Er is f 6000 betaald, imaar dat mag niet voor een vergunning Bovendien was er in de zaak een pun ten- tekort en werd een te hoge winstmarge •genomen. Mr Gratama adviseerde het verzoek af te wijzen. Op 18 October as. doet de president uitspraak, 's morgens om half elf. zak opengesneden en het pakje met dia manten beschadigd Nog 12 diamanten had men in het pakje laten zitten. Da Ned. politie heeft de zaak in onderzoek. Nog een aardige foto van Moeder en Dochter te Arnhem, nadat de Konin gin Prinses Wilhelmina tot ridder had geslagen. WEERBERICHT Aanhoudend fraai herfstweer Tot morgenavond verwacht De Biltc Tamelijk heldere nacht met hier en daar vorming van nevel of mist en op som mige tegen de wind beschutte plaatsen nachtvorst. Morgen ovendag: droog weer me: voornamelijk in het Noorden van het land enkele overdrijvende wolken velden en iets lagere temperatuur. Ove rigens vrij zonnig en ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag Zwakke tot matige wind tussen Noord-Oost en Oost. ZON EN MAAN. Zaterdag 9 October: Zon op 6.54. onder 18.00; Maan op 15.14, onder 21.51; 10 Oct. E. K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1