lUcuiur geitedft (tfmtrant Zes neutralen op zoek naar compromis inzake blokkade Berlijn Op Java wordt thans gemoord op ongekende schaal Wist U DONDERDAG 7 OCTOBER 1948 BUR en REDACTIE: Hogewoerd 10; Tel. redactie: 20408; Adm. 22710. Postrekening 58936. Negen en twintigste jaargang No. 7630 DIRECTIE: F DIEMER. CBRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken -$tanltustidg Is aheUrom ntyn Ijerl in lejjenspeet" „Werkmans Wilskracht" had het druk Zie pag. 2 Jessup critiseert de dwaze Russische „snrinkhaan-tactiek" Bü de voortgezette behandeling van de „kwestie Berlijn" in de Veiligheidsraad, heeft de Amerikaanse afgevaardigde Jessup verklaard: „de Luchtbrug is het sym bool van de wil tot vrede en zal. zo lang zy nodig is, tot iedere prijs gehandhaafd blijven. De Ver. Staten hebben besloten de nodige maatregelen te treffen om de zelfstandigheid van de troepen in Berlijn te verzekeren, alsmede die van de bevol king, welke volgens het vier mogendheden accoord aan haar zorgen is toe trouwd" Nogmaals legde hij er de nadruk op, dat de Berlynse blokkade een dreiging voor de vrede vormt. De Russische regering heeft door haar „sprinkhaan-tactiek" blijk gegeven van de zwakke positie, waarin zij verkeert. Elke sprong brengt de sprinkhaan op een grassprietje, waarvan hij al gauw merkt hoe weinig solide het is, en daar gaat het met een sprong naar nieuw sprietje, dat nog minder solide is, verklaarde Jessup onder gelach der toehoorders. De Russen zei hij trachten de Berlijnse bevolking uit hongeren, twee en een half millioen mannen, vrouwen en kinderen van medi camenten, levensmiddelen en kleren te beroven en hen bloot te stellen aan koude, honger en ziekte. Rusland dient zich er dan ook voor te wachten, het geduld van Amerika verkeerd uit te leggen, als een teken van zwakte. Amerika verzoekt daarom over te gaan tot het toepassen van de gebruikelijke middelen als arbi trage, bemiddeling of gerechtelijke be slissing. De Britse gedelegeerde, Cadogan, heeft eveneens gewezen op de bereidheid zijn regering, om tot een vreedzame op lossing te geraken, maar zolang de blok kade voortgang vindt, kan er niet onder handeld worden. Ook de Fransman Parodi betuigde er zijn spijt over, dat de Russen niet de normale weg hebben bewandeld en een reeks van middelen hebben toegepast, waardoor zij rechtstreeks verantwoorde lijkheid dragen voor de, te Berlijn ge schapen gevaarlijke toestand. Het hui dige gevaar kan zich toespitsen, maar de Westerse mogendheden hebben niet met geweldmaatregelen gereageerd, doch alle vreedzame middelen aangewend om tot een compromis te komen. Na de, rede van Parodi werd de bijeen komst opgeheven, en de eerstvolgende vergadering zal worden samengeroepen po initiatief van de voorzitter. Ook de kleine naties werken thans aan een resolutie, welke aanstuurt op een compromis. België, Argentinië, Syrië, Columbia, Canada en China hielden na- MontyOnderschat, noch overdrijf oorlogsgevaar Amerika's steun aan West-Europa kan nog maanden aanlopen. Veldmaarschalk Montgomery, de op perbevelhebber der West-Europese Unie, hield te Londen een rede binnen het kader van de regeringscampagne voor de opbouw van reservestrijdkrachten in Groot-Brittannië. „Het oorlogsgevaar moet niet onderschat worden, maar even min overdreven", zo zei Monty. Hij twij felde er aan, of de mensheid reeds het stadium had bereikt, waarin door louter overleg een eind kan worden gemaakt aan de oorlogsdreiging. Montgomery sprak voor een uitgebreid en geestdriftig gehoor op het bordes van het huis van de burgemeester van Londen. Na zijn toespraak werden tegen de recrutering der strijdkrachten gerichte pamfletten verspreid. Eén man is gearresteerd. Robert Lovett, de Amerikaanse onder minister van Buitelandse Zaken, heeft gisteren verklaard, dat het een kwestie van maanden zal'zijn, voordat een vol ledig programma gereed is voor militaire steun aan de West-Europese Unie. In tussen is de Franse minister voor Lucht vaart, Moreau, voor besprekingen met zijn Britse collega, Henderson, te Lon den aangekomen. Rusland eist Italiaanse schepen op Volgens Radio-Moskou, heeft Molotof aan de Italiaanse ambassadeur in Mos kou een verklaring overhandigd betref fende de, in het vredesverdrag aan Italië opgelegde verplichtingen tot het afstaan van een deel der vloot. De nota zegt, dat Italië reeds op 15 December 1947 de, in het verdrag vastgestelde, schepen aan Rusland had moeten geven, doch zulks tot dusver nog niet heeft gedaan. Rus land eist alsnog uitlevering. Hoge officieren gaven smokkelopdrachten Geknoei bij Nederl. missie in Berlijn voor Krijgsraad De Krijgsraad te Velde te Rotterdam veroordeelde de 35-j. H. J M. Vermeulen en de 37-j. koopman E. Stieimetz uit Den Haag resp. tot één maand voorw. vangenisstraf met een proeftijd van jaar (eis: idem) en f 1000 boete subs, maand hechtenis (eis: f3000 zes zes ken). Vermeulen, die in 1946 sergeant- chauffeur was bij de Nederlandse missl> in Berlijn had in opdracht van Steinmetz (luitenant bij de missie) voor f800 ruim 60 kqg koffie gekocht, om deze over de Duitse grens te smokkelen als een ruil middel voor een auto ten behoeve van overste H. van de missie. Hij werd aan gehouden met de militaire wagen, waarin de koffie was geborgen. De Nederlandse Bank legde hem f260 boete op. doch overste H. weigerde de boete voor Ver meulen te betalen omdat deze ook koffie voor eigen rekening had openrnkkejd Steinmetz had als .tussen nersoon" ge fungeerd De auditeur-militpir hTon van Imhoff merkte in zün reouirii-"- oo dat in talloze gevallen door hoge officie ren van de missie was geknoeid Fr wer den heel wat auto' kocht Wanneer d> men het de ni-t ai *p v j melijk onoffciële besprekingen. Volgens Reuter waren de besprekingen van bereidende aard, en was men het er eens, in welke vorm een resolutie worden ingediend. Men meent, dat de Columbiaanse delegatie reeds eerder het denkbeeld geopperd heeft, dat de Raad een commissie van onderzoek zal benoemen, maar de Sowjet-Unie zou hiertegen haar veto kunnen uitspreken. Naar verluidt, is het mogelijk dat een symbolische opheffing van de Berlijnse blokkade zal worden voorgesteld, ten einde de deur te openen voör verdere onderhandelingen tussen Oost en West. Mocht er een bestand, dus een tijdelijk opheffen van de blokkade-maatregelen mogelijk zijn, dan zouden intussen nieuwe besprekingen kunnen plaats vinden tus- de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier. Dit zal dan de strekking van de resolutie, waaraan door de bovengenoemde zes naties gewerktwordt. Jennifer, Frances, Elizabeth en Bridget Good, de vierling uit Bristol (Eng.) mocht het ziekenhuis verla ten. Thans is de beurt aan moeder, die best zal weten wat ze te doen heeft Zeven UNO-vliegtuigjes terug op Schiphol ven witte Havillands „Dragon Rapids", die de Ver. Naties hadden ge charterd voor het vervoer van haar per soneel in het Midden-Oosten en door Ned. piloten worden gevlogen, zijn alle op Schiphol teruggekeerd. Half Augus- vertrokken zij 'en deden dienst in Palestina en Syrië. Tegen de verwach- zijn de vliegtuigen geen van alle op hun vele vluchten beschoten. Zij zijn teruggekeerd, omdat men verlangde, dat vluchten over zee zouden worden ge maakt, hetgeen niet in overeenstemming met de capaciteit. ISRAËL WEIGERT VOORSTELLEN EN AMERIKA EEN LENING. Mosje Sjertok, de Israëlische minister an buitenlandse zaken, heeft in Parijs verklaard, dat zijn regering de voorstel len van graaf Bernadotte over het Pa lestijnse vraagstuk heeft verworpen. In tussen heeft de Amerikaanse export-im- portbank de voorstellen voor een lening van 100 millioen dollar aan Israël voor lopig terzijde gelegd. De huidige toe stand in Palestina zou te veel risico op leveren. Fransen staken door, ondanks waarschuwing van regering De Franse ministe van Industrie en Handel, Lacoste, heert in een radiotoe spraak de stakers gewaarschuwd, dat de regering de onderhandelingen met de vakverenigingen zou afbreken, indien de staking niet zou worden opgeheven. De regering was bereid alle „noodzakelijke maatregelen" te treffen. De zeelieden zouden, ondanks de waarschuwing, mor genochtend een staking van 24 uur be ginnen, om verbetering van levens- en arbeidsvoorwaarden te verkrijgen. Wat de mijnwerkersstaking betreft, ook de bij de Christelijke bond aangesloten, ar beiders, die ongeveer tien pet van het totaal omvatten, zijn niet aan het werk gegaan. De stemming onder de stakers over het algemeen kalm. RUSSISCHE URANIUMMIJNEN IN TSJECHOSLOWAKIJE. Een groep voormalige arbeidskrachten uit de Sowjet-uranium-mijnen te Jaki- Tsjechoslowakije, heeft meege deeld, dat deze mijnen uitgebreid zijn, doordat onlangs vier nieuwe schachten gebruik werden genomen. De man- waren naar Beieren gevlucht. ONRECHTE VREDE WERD EEN GAPPERIJ. apanse kabinet is thans eindelijk ir.iin in verband met het schandaal i de Showa (oprechte vrede) Denko ststoffenmij. waarbij de onlangs ont- Imiddelen i --lagen v;ce-premier Suhiro Nishio betrok- het dopn kVn *en was. Bij dit schandaal zijn drie mil- yen betrokken. T TSJECHISCHE VLIEGTUIG GAAT TERUG. Tsjechiscns vliegtuig, dat mèt 12 Russen saboteren Atoom- compromis Polen spreekt van „Blitzkrieg" In de politieke commissie van de V N. heeft McNeill, op scherpe wijze de Russi sche politiek becritiseerd, tijdens het de bat over de atoomenergie. Hij beschul digde Rusland er van Polen, Tsjecho- slowakije, Bulgarije, Roemenië, Hongarije, Albanië en Joegoslavië tot slaaf te maken, terwijl dit land aanhitst tot opstanden in Griekenland en Indonesië, Berlijn blokkeert en Turkije en Perzië met schrik vervult. Hij stelde de Russische afvaardi ging drie vragen voor: 1. Zal Rusland aanvaarden, dat een internationaal con trolesysteem van kracht wordt in het ka der van een overeenkomst, alvorens eer tegelijkertijd getekende conventie betref fende het verbod van atoomwapens var kracht wordt? 2. Is Rusland bereid het verslag van de meerderheid der Atoom commissie te aanvaarden als algemene basis, voor een controlesysteem? 3. Aan vaardt Rusland, dat de activiteit van hel op te richten internationaal controle- li ehaam, niet onderhevig is aan het Veto recht? Hierop heeft Malik, de Russisone afgevaardigde, geantwoord dat zijn land de gelijktijdige toepassing eist van twee voorgestelde conventies, nl. die be treffende de controle en die betreffende het buiten de wet stellen der atoomwa pens. De Nederlandse afgevaardigde, profes sor Francois, verklaarde dat als Rusland de eis van absolute Nationale souver teit niet wenst te laten vallen, beter kan toegeven een tegenstander te zijn vai ternationale samenwerking en uit de Uno treden. Hij voegde hier echter aan toe, dat zijn regering tevreden is over het jongste Russische voorstel, waarin de Russen hun aanvankelijk negatieve standpunt zijn afgestapt. De Poolse afgevaardigde, Katz Suchy, beschuldigde de Ver. Staten er van een „atoom-blitzkrieg" voor te be reiden met grotere en doeltreffender bommen. Over 14 dagen cacao en extra spijsvetten In de bonnenlijst van 21 Oct. zullen wederom bonnen worden aangewezei voor cacao en wel 50 gram voor houders von A, B en C-kaarten en 100 gram houders van D en E-kaarten. Voorts wordt een extra rantsoen voedirigsvetten (bo ter, margarine of vet) gegeven, t.w. gram voor de leeftijdsgroepen boven de 5 jaar en 125 gr. voor de overige leeftijds groepen. Extra KLM-vliïchten naar Batavia voor gezinshereniging De K.L.M. voert momenteel besprekin gen met het dep. van Overz. Gebiedsdelen om te komen tot extra vluchten naar Ba tavia, aangezien er achterstand is in nel vervoer van de gezinshereniging. De be doeling is m.iv. half October iedere 14 dagen een drietal zgn. versnellingsvluch- ten van A'dam naar Batavia uit te voeren met DC 4-toestellen en Skymasters. Radiohandelaar wil geen ambtenaar zijn Tegen de Enschedese radiohandelaar A. P. F., die had verzuimd aan de P.T T. binnen 24 uur opgave te doen van de verkochte radiotoestellen en deze ook niet in zijn boeken had geregistreerd, werd voor het kantongerecht voor elk niet aangegeven toestel f 100 boete subs. 50 dagen hechtenis en voor het niet bij houden van het register f50 boete subs. 50 dagen hechtenis geëist. De handelaar bekende, maar zeide noch als ambtenaar van de-Staat, noch als P.T.T.-rechercheur te willen optreden. De verdediger ont kende, dat er voor een handelaar plicht tot aangeven bestaat. De kantonrechter zal 20 October vonnis wijzen. FOSTER DULLES WEER NAAR PARIJS John Foster Dulles, de Amerikaanse gedelegeerde bij de V.N., is gistera' per vliegtuig weer naar Parijs vertrok ken. Dulles was naar New York geko men, om Dewey te raadplegen. Max Cosvjns is overwerkt. Prof. Max Cosijns, de assistent van prof. Piccard, by de diepzee-expeditie, is overwerkt. Ondanks dat, vertrok de expeditie vanmorgen naar de Kaap Ver- dische eilanden. Interim-Regering nu dan toch in kannen en kruiken Er komt een zuiver Indonesisch driemanschap In het overleg tussen de Nederlandse Regering, de Indonesische Pre-federale Regering, het bijzonder federaal overleg en de federale conferentie te Bandoeng, benevens de minderheden, zijn thans alle artikelen van het Nederlandse vooront werp op-het-bestuur van Indonesië In overgangstijd behandeld, waarbij de ont werp-resolutie van Bandoeng en schets van het federaal overleg op de voet zijn gevolgd. Over de grote lijnen vai ontwerp is reeds overeenstemming kregen. Zij zijn als volgt: Een Federale Interim-Regering vi Indonesiërs (F.I.R.) te kiezen door de deelstaten, onder bekrachtiging door de Kroon; een federale raad met één lid voor elke deelstaat; een federale volksverte genwoordiging met minstens twee en hoogstens tien leden voor elke deelstaat, benevens vertegenwoordigers der minder heden. De departementen komen onder secretarissen van staat, die tezamen een raad vormen onder voorzitterschap van een der leden van de F.I.R. De politieke verantwoordelijkheid berust bij de F.I.R. Deze kan de Indonesische buitenlandse dienst organiseren na overleg met de hoge vertegenwoordiger der Kroon. De Kroon beslist over toelating van buiten- Nederland krijgt 95 millioen dollar van eerste Marshall lening Nederland zal een lening ontvangen van 95 millioen dollar. Dit is het deel v een lening van 815 millioen dollar. 1 eerste lening, welke de F.C.A. bereid aan elf landen te verstrekken in 1 kader van het Marshall-plan. België en Luxemburg zullen samen millioen ter leen krijgen, Frankrijk 170 mill., Italië 50 mill.. Noorwegen 35 mill., Turkije 30 mill., Denemarken 25 mill., Zweden 10 mill., Gr.-Brittannië 300 mill, en Ierland 50 millioen. De rente zal 2% percent bedragen. landse vertegenwoordigers na overleg met F.I.R. en de hoge vertegenwoordiger. De F.I.R. kan personen benoemen, die ge detacheerd worden bij de buitenlandse dienst- Overlegd wordt nog over Nieuw- Guinea de vraag of dë minderheden zit ting zullen hebben in de federale raad, de vraag der federale strijdkrachten en de beschikking van de hoge vertegen woordiger over de Nederlandse troepen, tenslotte de bevoegdheid van de hoge vertegenwoordiger over financiële en economische zaken. De geschilpunten worden behandeld door een commissie onder dr Beel en bestaande uit de heren Djajadiningrat, Gieben, Bahrioen, Anak Agoeng Gde Agoeng, Sultan Hamid II. mr Blaauw, mr Vonk, prof. Romme, prof. Logemann. Zaterdag zal de plenaire slot vergadering zijn. Spoedig aftreden van dr Van Mook te verwachten Landvoogd wachtte te Karachi tot zijn ontvangst gereed was. In verband met het op banden zijnde heengaan van dr Van Mook, verneemt de Nieuwe Leidsche Courant, dat hierover Maandag door het kabinet zal worden beslist. Te verwachten is name lijk, dat de Regering het aftreden van dr Van Mook zal bespoedigen en dat dr Beel opnieuw naar Indië wordt uitge zonden. Wat men dr Van Mook vooral kwa lijk neemt, is de wijze, waarop hij zich door de heer Abdoelkadir naar Indië heeft laten terugroepen en dat hij te Ka rachi zijn reis ondérbrak om te wachten tot zijn ontvangst door twee bekende per soonlijkheden te3 Batavia geënsceneerd STAKING TE ROME IS GEËINDIGD. Na inwilliging van hun eis tot een loonshoging van 5000 Lire per week, zijn 14.000 gemeente-arbeiders van Rome aan het werk gegaan. De Wegenwacht, een der mooiste uit particulier initiatief geboren verkeers-" hulpen, is al weer paraat nu de eerste nachtvorsten het wegdek glad maken- De rode wimpel met het waarschuwende opschrift wordt op een gevaarlijke plaats aangebracht. Republiek steunt alleen op dissidente communisten Over de militaire toestand in de repu bliek verneemt de Nieuwe Leid- s c h e Crt., dat de republikeinen bij hun pogingen om de plaatsen, waar de com munisten zich ophouden, te bezetten, hun macht hoe langer hoe meer uitsmeren en verbrokkelen. Bestuur en politie treffen zij er niet meer aan, want er wordt gemoord op on gekende schaal. Communisten vinden zij er ook niet, hoewel er genoeg achterblij ven, hetgeen de republikeinen bij nacht en ontijden duidelijk te gevoelen krijgen. De republikeinen blijven er volkomen geïsoleerd, terwijl de verbindingen ge- harceleerd worden. De troepen, waarop Hatta nog leunt, zijn vrijwel alleen die van de volkscom munisten van Tan Malakka. Zijn zoge naamde Siliwangi-divisie, zelf communis tisch, is de enige, die nog wat uitvoert, en naar men weet, liepen onlangs nog enige afdelingen bij vergissing over. Hatta's eigen partij, de P.N.I., bestaat slechts uit intellectuelen en heeft geen ondergrond. De Mohammedaanse Mas- joemi laat zich volkomen achteruit dringen. In verband met dit laatste verdient de aandacht de grote uitbreiding fel-Mohammedaanse, anti-Nederlandse Dar-ul-Islam-beweging over West-Java, een uitbreiding, die bevorderd wordt door het prestige verlas, dat de Nederlan ders door hun lijdelijkheid lijden. Deze anti-Nederlandse beweging is thans door gedrongen tot de Noordkust van West- Java. Zij strekt zich uit van Pameungpeuk de Zuidkust tot Indramajoe, over Bandoeng zelfs, en van deze lijn over :n grote uitgestrektheid naar het Oosten. Tengevolge van de werkloosheid van de Masjoemi is het geenszins uitgesloten, Cochran opnieuw naar Djokja Nederland doet wederom zijde, dat het Amerikaanse lid Commissie van Drie, Cochran, heden naar Djokja zou vertrekken, tezamen met Scott. Tevens reist de persoonlijke ver tegenwoordiger van Hatta, Darmasetia- wan, voortdurend tussen Batavia en Djokja heen en weer. In de laatste stad kwam hij Dinsdag aan en Vrijdag wordt Batavia terugverwaoht. Republi keinse kringen te Batavia weten te mel den, dat van Nederlandse zijde thans aan gezinnen van republikenise ambtenaren wordt toegestaan, te Batavia te blijven. Alleen die ambtenaren zullen uit Batavia worden verwijderd, die deelgenomen hebben aan omwentelingsplannen in getal Zowel te Djokja als te I tavia geven republikeinse kringen brede uiteenzettingen over de voorwaarden, waarop zij wel bereid zullen zijn, met de Nederlanders te onderhandelen, schijnt, dat Soekarno zijn deelneming de Interim-Regering niet meer wil bin den aan voorafgaande verkiezingen. DAT de 1ste secretaris der Australische legatie, P. D. Quinn, voorlopig als zaak gelastigde van Australië optreedt. DAT te Nijmegen honderden arbeiders woningen in aanbouw zijn en het eerste nieuwe grote winkelpand in de binnen stad half November wordt geopend. DAT ook ons land waarschijnlijk ver tegenwoordigd zal zijn op de in Februari a.s. in Cairo te houden industrietentoon stelling en het Afrika-Instituut te R'dam er een reis heen wil organiseren. DAT tot ridder in de orde van O.N. werd benoemd W. J. Vaatstra van de 40-jarige Ver. v. Onderoff. „Ons Belang" DAT niet aan 870 ambtenaren van de dienst voor economische controle, doch hun docenten en examinatoren 5 per lesuur en ƒ25 per examendag is uit gekeerd. DAT in Madrid weer een Ned.-Spaans luchtvaartverdrag is geparafeerd, terwijl H. J. Spanjaard en mr L. H. Slote- maker naar Argentinië zijn vertrokken een soortgelijk verdrag, waardoor lijn A'damMadridBuenos Aires tot stand zou kunnen komen. DAT Maandag voor het Groningse B. G. terecht zal staan de 42-j. ex-onder luitenant der Staatspolitie te Zeist E. C. Drost, die de dood van talrijke Joden en illegale werkers op z'n geweten heeft. DAT de woning van W. Hummel te Eelde (Dr.) geheel uitbrandde, dooh ver zekering de schade dekt. DAT de A'damse raad besloot tot de bouw van 53 woningen en 4 houten scho len en het verlenen van garanties i.v.m. de bouw van-127 woningen door woning bouwverenigingen. DAT door eed Belgisch onderofficie- renbezoek aan Maastricht het tijdens de oorlog onderbroken contact tussen garnizoenen Maastricht, Hasselt en verlo weer herstëld werd. DAT gen. J. LI Piollet van de Franse overzeese luchtaracht gisteren te Den Haag aankwam <en drie dagen in ons land zal blijven. DAT voor het Leeuwardense B.G. 10 j, werd geëist tegen de 40-jarige ex-burge meester van O.-Bongeradeel A. Ykema uit Metslawier, wegens slavendrijverij. DAT Amerikaanse vliegtuigen thans stoffelijke resten van gesneuvelde Engelse militairen:-uit Frankrijk, België "Nederland naar hun vaderland brengen. DAT de Raad v. d. Douaneregelingen der Benelux-landfen te Maastricht mogelijke samenvoeging van de douane- behandeling aan het kanaal LuikMaas tricht heeft onderzocht. DAT de aandeten-emissie van Bolte Gorter te Groningen volledig slaagde en de obligatie-emissie vele malen werd overtekend. DAT vertegenwoordigers van de Bene- lux-landen te Brussel beraadslaagd heb- over de toèkomstige zuivelpolitiek an het einde van dit jaar een der gelijke conferentie in Luxemburg zal worden gehouden. DAT de nieuwe gemeentelijke visaf- slag te Urk 18 October wordt geopend. DAT het radiohoorspel „Kerstpakket- n over Indonesië" wegens groot succes Zaterdagavond om half 7 wordt her haald. DAT het veer GorinchemSleewijk, dank zij het weer in dienst stellen der gerepareerde grote veerboot, belangrijk is verbeterd. DAT de St.Crt van gisteren o.m. winterwerktijdregeling bouwbedrijven 1948/1949 bevat. DAT ook te Leeuwarden een grote protestvergadering van slagers is ge houden. DAT is benoemd tot ridder 4e kl. der M.W.O. de lt. ter zee 2e kl. Kon. Marine- Reserve voor speciale diensten B. B. Bak ker, die zich in 1942 onderscheidde als 2e stuurman van het m.s. „Ondina". DAT dr A. Schierbeek, docent aan de R.U. te Leiden, is benoemd tot buiten lands lid in de klasse der Wetenschappen an de Kon. Vlaamse Academie. DAT gisteren in tegenwoordigheid van de Hongaarse gezant, dr G. Bölöni, in het Concertgebouw te A'dam een plaquette is onthuld met de naam van de in 1945 over leden componist Bela Bartok. DAT een in Utrecht gehouden actie van an winkeliersvereniging f60.000 heeft opgeleverd ten bate van het comité .Westkapelle herrijst". DAT 74 j. oud te A'dam is overleden de oud-referendaris der PTT, D. Verhaaf. DAT er deze winter geen eerste klasse ijshockey-competitie in ons land wordt georganiseerd, daar A'dam 40 avonden een ijsrevue brengt en Tijburg sukkelt met DAT op Schiphol een nieuwe start- en landingsbaan in gebruik werd genomen van 1800 bij 60 meter, in welks randen tezamen 78 lampen zijn aangebracht, als ook 5 drempellichten aan het begin en het einde van de baan. DAT 74 j. oud te Den Haag is overleden de oud-leraar Nederlands M. O. dr J. H. Jacobs. DAT de A'damse Landwachter A. J. A. Langkemper wegens verraad van Joden en illegalen van de R. v. C. 20 j. kreeg (vonnis B.G. doodstraf). dat deze beweging een krachtige slag zal hebben in de republiek. Te Djokja is het een chaos van arreste rende groepen, 2000 personen zijn thans opgesloten; een teken, dat rijp en groen gearresteerd wordt en dat allerlei oude grieven thans worden afgerekend. Ass. Press meldt, dat volgens republi keinse berichten Ngeklok en Tjandiroto door republikeinse troepen is bezet. De rode vlam knettert in Aziës pan De Britse commissaris-generaal in Zuid-Oost Azië, MacDonald, heeft te Sin gapore verklaard, dat de opstand in Ma lakka werd georganiseerd door sluipmoor denaars en internationale communisten, agenten van buitenlandse machten. Het aantal opstandelingen is 3 a 5000, zij zijn machteloos tot een groot offensief, doch het zal niet gemakkelijk zijn, hen schadelijk te maken. Inmiddels hebben die communisten in Perak tien Ghurka' en een chauffeur doodgeschoten, die i: een hinderlaag vielen. Het is de zwaarste klap, welke de Britten bntvingen. Dc vrachtauto der Ghurka's reed na de be schieting in een greppel en tuimelde on derste hoven, waarna de corrtmunisten met handgranaten werkten. De berich- tèn van de val der Mandsjoerijse hoofd stad Tsjangtsjoen zijn nog niet zeker. Dit zou een zware slag zijn. na het verlies van Kaifeng en Toinanfoe. Grote belangstelling emigratie naar Australië Volgens het A.N.P. bestaat er onder Ne derlandse oud-militairen en oud-illegale strijders veel belangstelling voor emigra tie naar Australië. Zoals wij reeds meld den, werd een hulpschema opgesteld. Reeds in de eerste tien dagen na het be kend worden van dit schema zijn ruim 2000 schriftelijke verzoeken binnengeko men. Uit Australië is een speciale rege ringsvertegenwoordiger aangekomen vooi de uitvoering van het plan. Men ver wacht, dat met de Volendam, die 15 De cember vertrekt, velen naar Australië zullen reizen. Prof. Georg Kulenkampf overleden De beroemde violist prof. Georg Ku lenkampf, die voor de oorlog vaak ii Nederland optrad en de laatste jaren ii Zwitserland werkte, is op 50-j. leeftijd t.g.v. een ruggemergontsteking in he ziekenhuis te Schaffhausen overleden. HET VERTREK VAN DE „ZUIDERKRUIS". Over het vertrek van de „Zuiderkruis' met aflossingtroepen voor Indonesië ver nemen wij nog, dat dit morgenmiddag oir ongeveer half vijf plaats vindt van de Merwehaven in Rotterdam. Dus niet van daag, zoals wij abusievelijk schreven. BATAVIA REGISTREERT DE RIJST- VOORRADEN De Regering te Batavia heeft een snelle registratie der rjjstvoorraden in Indone sië gelast, zij zal tevens rijst opkopen tegen vastgestelde prijzen en een vergun ningsstelsel voor de handel invoeren on speculatie, smokkelhandel en gebrek te voorkomen, nu de rijstaanvoeren uit Bir ma gestaakt zijn. Op Java is voor 1948 de voorraad nog voldoende. Vijf milliard voor de Belg. weermacht De Belgische regering heeft bijzonder heden bekend gemaakt over de militaire begroting van ruim 5 milliard francs. De begroting heeft ten doel het mogelijk te maken de verplichtingen na te komen, volgens het Verdrag van Brussel. ZAL KONING VAN SIAM EEN OOG MISSEN? Het is nog niet zeker of de Koning van Siam, na zijn auto-ongeluk het zicht in zijn rechteroog zal behouden. De zwager des Konings, die een schedelfractuu~ heeft, is nog steeds niet tot bewustzij gekomen. „DINTELOORD" BESTAAT 40 JAAR Op 27 Oct. zal de Coöp. Suikerfabriek Raffinaderij „Dinteloord" te Stampers gat haar 40-j. bestaan vieren met een sa menkomst van de leden in de Rivièra- hal te R'dam. Op 30 Oct. wordt in Breda n receptie gehouden. Als de campagne die nog deze week een aanvang neemt is afgelopen, wordt het personeel feestdag aangeboden. De fabriek wacht een campagne van 300.000 ton ker tegen 260.000 ton vorig jaar. In de haven van Kopenhagen heeft gisteren een hevige scheepsbrand ge- oed doordat een 5000 ton metende En gelse boot met palmpitten en rubber brand geraakte en geheel verwoest werd. Klaarheid gewenst De geruchten nemen al sterker vormen an. dat het heengaan van dr Van Mook als Landvoogd toch aanstaande is, het geen zou kunnen bewijzen, dat de Rege ring tot haar aanvankelijk besluit is te ruggekeerd, „nadat zij inmiddels had be sloten, haar aanvankelijk besluit door een ander besluit te vervangen". Deze laatste opeenvolging van elkaar tegensprekende besluiten zou intussen wijzen op een uiterst bedenkelijke besluiteloosheid. De kwestie is hier: Heeft de Regering vastgehouden aan haar besluit, dat de heer Van Mook moest heengaan, of is zij tot dit besluit teruggekeerd na eerst nog te hebben besloten <jat de heer Van Mook toch in elk geval voorlopig maar moest aanblijven. Er zijn aanwijzingen voor het laatste. Wij herinneren aan het bericht in het Ba- taviase blad „De Nieuwsgier" van 21 Sep tember jongstleden. Dit bericht, waarvan bekend is dat het via zijn hoofdredacteur Gleichman en de voorman van de Rege ringsvoorlichtingsdienst in Batavia, Rit- (beiden wonen in Batavia in het zelfde huis), nauwe connecties heeft met de Landvoogd, wist op genoemde datum te melden, dat het ontslag van de Land voogd voorlopig was afgelast en dat een definitief besluit pas zou worden geno- na een nieuwe bespreking met dr Van Mook. Vooral de laatste bespreking is belang rijk. want zij ontbreekt in de jongste, vrij krachtige geruchten, zoals ze in Den Haag circuleren. Die geruchten kunnen des te weelderiger tieren, daar de Regering zich in zwijgen hult Daarom heeft nu het Ka merlid Molenaar de kat de bel maar eens aangebonden en is hij doende met een aantal vragen, de Regering uit haar tent te lokken. Typerend is zijn vraag, of de heer Van Mook van wie bekend is dat hij tijdens zijn jongste bezoek aan ons land ernstig verbitterd was misschien zelf de pers bepaalde geruchten heeft in gefluisterd. Hoe het zij. het is wel duidelijk, dat de gehele situatie langzamerhand een uiterst pijnlijk aanzien heeft gekregen. In September kwam dr Van Mook naar Nederland: Kort daarop vertrok dr Beel naar Indonesië: Een persfotograaf, die beiden wilde fotograferen, noemde hen schertsend: „De gaande en komende man"; het kostte hem zijn plaatje. Spoedig daarna ging dr Van Mook weer naar Ba tavia. zulks in verband met de communis tische opstand; maar nauwelijks was hij in Batavia, of de heer Beel keerde ijlings naar Nederland terug. Een Rooms blad wond er geen doekjes om: Zolang Van Mook de landvoogdij uitoefent, is Beel in Indonesië niet op zijn plaats; hij zou er niet alleen niets kun nen uitrichten; hij zou er ook geen leven hebben, schreef het. Heel dit verloop is betreurenswaard. Het meest te betreuren is nog. dat dit al les aan het gezag moeilijk ten goede kon komen. Verscheidenen hebben zich hier van een klein-mens-lijke kant laten ken nen. De kabinetsformateur heeft de per soonswisseling te Batavia gebruikt als een element in zijn formatie, maar dan door Van Mook te vervangen door Beel. wat helemaal geen koerswijziging bete kent. Immers heeft dr Beel als minister president steeds met dr Van Mook genoe gen genomen. Als hij verheven ogenblik ken heeft, moet de heer Beel dit verloop zelf ook weinig bevredigend vinden. En tenslotte is de mokkende dr Van Mook al evenmin een beeld van grootse allure. Neen, er schijnen door dit alles heel wat klein-menselijke factoren heen te spelen. Het gezag, zowel in Nederland als in In donesië, kan er nauwelijks^vel bij varen. Door haar stilzwijgen heeft de Regering de indruk versterkt, dat zij besluiteloos is geweest. Zij verzuime niet langer klaar heid te scheppen en dan moge blijken, dat de situatie minder somber en ook minder pijnlijk is dan zij zich voor het oog laat aanzien. Levenslang geëist in een Silbertannezaak Ranter als getuige: „Ik verzette mö tegen bevel van Hitier" Voor het Arnhemse B.G. werd giste ren levenslang geëist tegen de Duitse Obersturmführer Arno Bernhard Huhl, plaatsvervangend commandant van de S.D. te Arnhem, die in 1943 en 1944 een rol speelde bij de beruchte „Silber- tanne"-moorden. Hij verstrekte wapen* aan de moordenaars en dekte hun af tocht. Rauter, die als getuige optrad, zeide dat hij geen voorstander van deze actie was en zich tot het laatste toe had ver zet tegen de uitvoering van het desbe treffende bevel van de Führer. Feld- meyer had de actie echter weten door t« zetten „en toen kon Rauter niets ander» doen, dan haar zo veel mogelijk beper ken". Een scherp dispuut ontstond tus sen Rauter en de p.-f., mr Fikkert, over de toelaatbaarheid volgens het oorlogst recht. Rauter meende, dat een onrecht matige daad tegenover een andere on rechtmatige daad (het doden van Duitse kopstukken) verantwoord was en vroeg ten slotte pathetisch, of de p.-f. geloofde, dat hij, Rauter, moorden had begaan. Mr Fikkert antwoordde met „Ja. meer dan één". Huhl beriep zich herhaaldelijk op het excuus van „Befehl ist Befehl", maar desondanks achtte de p.-f. hem bijna even schuldig als de moordenaar» zelf. Kind door herdershond dood gebeten Het 2^-jarig dochtertje van de fara. Groenink te Meppel werd door een grot* herdershond, die zich van de ketting wist los te maken, aangevallen en ern stig gewond. Het kind overleed in he< diaconessenhuis. De hond werd terstond afgemaakt WEERBERICHT Nog weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: Koude nacht met weinig wind, plaatselijk nachtvorst en hier en daar ochtendmist Morgen overdag: enkele overdrijvende wolkenbanken, maar later vooral in het Westen van het land toenemende bewol king. Bijna overal droog weer en ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. ZON EN MAAN. Vrijdag 8 October: zon op 6.52. onder 18.02; maan op 14.20, onder 20 52. 10 Oct E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1