Hieuurr geïhsrt) t(iTourant J Russen laat debat in de Veiligheidsraad over „Berlijn" Siberisch Mr I Wist U WOENSDAG 6 OCTOBER 1948 BUR. en REDACTIE: Hogewoerd 103- Tel. redactie: 20408; Adm. 22710. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; 1-35 per maand; ƒ0.32 per week. Negen en twintigste jaargang No. 762 DIRECTIE: F- DIEMER. CHR1STELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken M5tanhxistirf? k tjbcfckwti myn hert in tegfjenspMt" Wie komen er per „Groote Beer" naar huis? Zie pa%. 2 De Duitse kwestie blijft op agenda geplaatst Truman wenst Marshall te polsen over de internationale toestand Wij leven feitelijk in een permanente politieke crisis-toestand, slechts af en toe In slaap gewiegd door de verzekering van prominente persooniykheden, dat de animo voor een oorlog tenslotte bü beide partijen gering is. Maar dat de Inter nationale toestand ernstig is, wordt weer eens aangetoond door het feit, dat president Truman zün minister van Buitenlandse Zaken, George Marshall, die te Parus het degengevecht in de Veiligheidsraad büwoont, plotseling naar Washington heeft ontboden, teneinde met hem de internationale situatie te bespreken- Marshall wordt reeds Zaterdag per vliegtuig uit Parus terug verwacht. Volgens Reuter zou er echter op het Witte Huis zün verklaard, dat er „geen büzondere crisis is", i Truman wenst door Marshall tot in finesses te worden voorgelicht. Berlijn is inderdaad een bedreiging van de vrede, ook al heeft de luchtbrug de Berlijnse bevolking voor veel ontbering gespaard. Ernest Bevin, Brits minister van Buiten landse Zaken en Mackenzie King, de Canadese minister-president,zijn gister avond uit Parijs naar Londen vertrok- Volgens de „Neue Zeitung", officieel orgaan van het Amerikaanse militaire bestuur te Berlijn, zal de politie ii Sowjet-sector geoefend worden in bediening van machinegeweren en tieren, met het oog op eventuele sale ongeregeldheden in de komende winter. Als wij afgaan op een uitlating van opgeheven. De blokkade John Foster Dulles, de Amerikaanse ge delegeerde bij de V.N., dan zouden de betrekkingen tussen Amerika en Rus land, sinds het einde van de oorlog nog nooit zo slechit geweest zijn als thans. Dulles deed deze verklaring aan Dewey, de Republikeinse candidaat voor het presidentschap. Het is duidelijk, dat de problemen een steeds ernstiger karakter aannemen, tengevolge van de, door de Russen gevolgde politiek. Voor heden is wel het meest belangrijke nieuws, dat de Veiligheidsraad besloten heeft met 9 tegen 2 stemmen, de kwestie Berlijn toch op de agenda te plaatsen. En toen, on middellijk na de stemming de voorzitter voorstelde, de vergadering te verdagen, sprong de Rus Wisjinski op en ver klaarde: De Sow jet-delegatie zal niet deelnemen aan de debatten in de Vei ligheidsraad over de kwestie Berlijn. Het spreekt vanzelf, dat na deze sensationele Russische verklaring, Wisjinski belegerd werd door de reporters van de wereld pers, en hij antwoordde op een desbe treffende vraag: „Geen verschil te zien tussen bijwonen van en deelnemen aan de zitting". Hij was overigens niet be reid zijn standpunt nader toe te lichten. Ook de gedelegeerde van de Oekraïne legde .de verklaring af, dat hij aan de besprekingen niet zou deelnemen. Uit deze protesthouding blijkt dus tevens, dat de Russen niet uit de Ver. Naties eijn getreden, zij spelen dus nu verder de schijnbaar heroïsche rol van de sterke, die zich het machtigste voelt in het isolement. Wisjinski noemde het absurd en be lachelijk, dat de verdedigingsmaatrege len. die de Russen in de Sowjet-sector van Berlijn moesten nemen, geen band zouden houden met Duitsland slechts gericht waren tegen de Westelijke bezettingsautorïteiten. Hij ergerde zich aan de hahst om de kwestie in de Veilig heidsraad te bespreken, terwijl hij nog maals een behandeling voorstelde door de Raad van Vier. Volgens hem heeft de Veiligheidsraad nu artikel 107 van het Handvest geschonden, omdat de kwestie Berlijn toch op de agenda geplaatst is. In verband hiermede verdient nog de aandacht, dat de Amerikaanse afgevaar digde dr Philip Jessup heeft te kennen gegeven, dat de Ver. Staten wel bereid rijn de kwestie Duitsland door de Raad van de vier ministers van Buitenlandse Zaken te doen bespreken, op v de, dat de blokkade van Berlijn wordt Vredesprijs van Indisch millionnair De Indische millionnair, industrieel «lieuwsbladeigenaar Seth Ramariksjna Dalmia heeft een vredesprijs uitgeloofd van vijftigduizend ropijen voor degene, die „de grootste dienst aan de bevorde ring en handhaving van de- vrede" be wijst. De prijs zal jaarlijks worden toe gekend, tevens een prijs van 4000 dollar voor de schrijver van een boek over „Vrede door een Wereldregering" in het Engels, Frans of de Indische taal. Amerikaanse bemanningen trainen in Engeland. Om het grootst mogelijk aantal be manningen voor de inter-continentale vluchten te trainen, ziullen de twee groe pen Amerikaanse bommenwerpers 1 die in Engeland gestationneerd zijn, achtereenvolgens door andere formaties Uit de Ver. Staten vervangen worden. Vandaag stellen wij (J voor: KEES GRIMBERGEN, Koestraat 28, Rijnsburg. Kees, vertrokken 11 Juni 1947 per „Zui derkruis", is gelegerd bij Medan op Su- tie J r matra. Schitterende natuur (het Toba- meer!) Kees is gepromoveerd tot soldaat le klas en chauffeert zijn txentonner tegen kilometer hoge bergen. Al verlangt hij naar de smederij van zijn vader, hij heeft het goed naar zijn zin. Amerikaanse legermanoeuvres. Iu de Ver. Staten worden aan strand van het eiland San Clemente oefeningen gehouden, waarbij zestig schepen, 275 vliegtuigen en 30.000 zijn ingeschakeld. De stakingssituatie in Frankrijk De Franse minister van industrie handel, Robert Lacoste heeft besprekin gen gevoerd met verschillende mijnwer kersorganisaties. De communisten ver klaarden de staking te zullen voortzetten, de katholieke vakbonden hebben van daag hun staking van 48 uur beëindigd, terwijl de christelijke mijnwerkersfede ratie heeft medegedeeld, niet aan de on beperkte staking te zullen deelnemen. De regering heeft voorzorgsmaatregelen getroffen, zodat geen incidenten voor kwamen. Gisteren hebben vijfduizend spoorwegarbeiders gehoor gegeven aan nieuwe stakingsoproep. De Parijse taxichauffeurs hebben op last van hun bond het werk neergelegd, welke staking groot ongemak veroorzaakte in verband met de zitting der Ver. Naties. ANTWOORD OP BESMEURING GEDENKSTEEN FRIES SCHRIJVER Enkele Friese culturele organisaties hebben, als antwoord op de besmeuring van de gedenksteen van de Friese schrij ver Waling Dükstra, het initiatief geno men tot steun aan een Waling Dijkstra- stichting, welke de verzamelde werken van deze volksschrijver zal doen uitge ven. Tevens zullen binnenkort de zamelde werken van de Friese dichter dr O. Postma verschijnen. Op 19 Oct. debat over Belgische Koningskwestie Op 19 October zal de Belgische Senaat beginnen met het debat over de vraag, of het volk geraadpleegd zal worden over de terugkeer van koning Leopold. Dit debat kan een kritiek moment worden voor de regering-Spaak, aangezien socia listen, liberalen en communisten in deze kwestie tegenover de katholieken staan. Met het oude vooroorlogse ceremo nieel ontving H.M. de Koningin te Den Haag gisteren enkele gezanten. De aankomst van Z. Exc. F. Q. de Oliveira Bastos (Portugal).- Links: Hofmaarschalk Baron Sweerts de Landas. Papanek mocht geld niet aan Gottwald geven Tegen commissaris Backer 18 jaar geëist Een gevaariyk heerschap voor goede burgemeesters Voor het A'damse B.G. werd 18 jaar (m.a.) geëist tegen de 59-jarige A. J. Backer uit Haarlem, die in 1941 door Seyss Inquart was benoemd tot commis saris van Noord-Holland. Allereerst verving hij een aantal leden van Ged- Staten door „bestuursraden Voorts zond hij regelmatig rapporten over „onbetrouwbare burgemeesters" en „tegenwerkende politieambtenaren" naar de N.S.B.-burgemeester van Rotterdam, ir Müller, die in deze partij als „leider van de adviescommissie bestuurszaken" een hogere functie had dan Backer. Deze rapporten werden met Van Geelkerken besproken, met uiteraard de nodige ge volgen voor betrokkenen En tenslotte verstrekte hij verschillende burgemees ters opdrachten qm burgers aan te zet ten tot werkzaamheid voor het Duitse leger onder bedrepging met repressailles, als hieraan geen gehoor werd gegeven. Uitspraak 19 October. Prinses Wilhelmina naar de kunstenaars H.K.H. Prinses Wilhelmina zal a.s. Za terdag de opening en een deel van het door de Nederlandse Federatie van Be roepsverenigingen van Kunstenaars ge organiseerde kuns^enaarscongres te Arn hem bijwonen. Minister Van den Brink gedagvaard De textielhandelaar J. H. M. Schnei der te Delden heeft in kort geding de Staat der Nederlanden, minister Van den Brink en mr Van der Poel, directeur „Distex", voor de president van Haagse rechtbank gedagvaard, omdat de Centrale Dienst voor de economische controle op 4 Augustus j.L proces-verbaal tegen hem opmaakte, wegens het drijven van een textielhandel zonder vergun ning. Ook werden goederen in beslag genomen. De heer Schneider acht dit „onrechtmatige overheidsdaad", omdat naar zijn mening wel een vergunning aanwezig was. Republikeinse leiders stelden honderden millioenen in het buitenland veilig Een onverwacht staartje van het opiumschandaal De Tsjechoslowaakse delegatie bij de Ver. Naties heeft het ontslag gevraagd dr Jan Papanek als administratief functionaris bij een der V.N.-c Zoals bekend, is Papanek communistische putsch in zijn land af getreden en bij de V.N. in dienst gegaan. Pe Tsjechen beschuldigen hem nu van verduistering van 115.000 dollar van het Rode Kruis. Papanek verklaarde echter, dat deze gelden waren ingezameld door Tsjechen in de Ver. Staten en dat hij opdracht had, om ze aan de huidige gering over te dragen. PROF. PICARD DRUKT ERGENS ANDERS. Prof. Picard zal zijn tocht met de „Scaldis" naar de Golf van Guinee niet voortzetten, omdat hij denkt, dat de bij de Kaap Verdische eilanden voorlopig diep genoeg is voor zijn ste duik. Later zal hij naar de Golf Guinée vertrekken. Gemaskerde bandieten overvielen postkantoor Gisteravond zijn drie gemaskerde per- men door de achterdeur het huis van de directeur van het postkantoor te Veghel binnengedrongen. De telefoon werd onklaar gemaakt, waarna de direc teur onder bedreiging de sleutels van postkantoor en kluis moest afgeven. Het geld, ongeveer f 10.000, en verschillende aangetekende stukken werden gestolen. De daders zijn per auto ontkomen. Twaalf Tsjechen vluchtten met vliegtuig naar München Vrouw van vice-president was ook Twaalf Tsjechoslowaken hebben de piloot van een Tsjechisch lynvliegtuig gedwongen, om van koers te veranderen München te vliegen. Behalve de twaalf vluchtelingen bevond zich ook de echtgenote van de vice-minister-presi- dent, Vilem Siroky, met haar zoon, aan boord van de machine. Evenals de piloot zij niet op de hoogte van het com plot. De overige leden van de beman ning waren echter op de hand van de vluchtelingen, die naar de Ver. Staten willen doorreizen. Dezelfde groep had reeds tweemaal een vergeefse poging poging om te ontvluchten gedaan. Mevr. Siroky zeide verbaasd te zijn over de goede behandeling, die de Tsjechen van de Amerikanen ondervonden. Zij is de enige, die met haar zoon naar Praag terug wil. In Tsjechoslowakije werd dit geheel anders voorgesteld. Dwangarbeiderskampen in Tsjechoslowakije In Tsjechoslowakije zullen kampen v< dwangarbeid worden opgericht, om h die door hun leefwijze en hun houding hebben getoond niet in de volksdemocra- Bij het onderzoek van de papieren, die in beslag genomen zijn bij de ontdekking van het republikeinse opiumcomplot zijn duidelijke aanwijzingen gevonden, dat de republikeinse leidens reusaohtiige saldi bij de banken te Singapore hebben, aldus heeft een betrouwbaar Nederlands zegs man te Batavia aam Ass. Press medege deeld. Op raden Moekartb Notowiddgdo is namelijk een memorandum ontdekt, blijkens hetwelk meer dan 160 millioen dollars niet duidelijk is of <üt Ame rikaanse- of Stra its-dollars zijn bij buitenlandse banken zijn ondergebracht Moekarto heeft vroeger aan het hoofd, gestaan van het republikeinse staats- opium en zoutmonopolie en werd in Juli benoemd tot controleur voor Zuidoost- Azië en Australië. De volgende posten kwamen op het memorandum voor: Soekimam New York City Bank (83075) 56 mdlflioen dollar, (Soefkiman is leider vam de Mohammedaanse partij Mas- j'oemd), Fra/winoto Koesoemo (geheime dienst), Bank of Indiia (000896) 12,5 mil lioen dollar, Wiwoko Soebandirio, Mer cantile Bank of India (007895), 20 millioen dollar, Soedjono (geheime dienst) Over seas Chinese Bank (888001) 13,5 millioen dollar, mr Moho Tatlil (niet goed lees baar). die nu te Singapore verblijft. Hon- kong Banking Corporation (0038970) 23 Ook Zwitserland trad toe tot het plan-Marshall De Zwitserse Nationale Vergadering besloot na heftige debatten toe te treden tot het plan-MarshalL De voorzitter der arbeiderspartij, de communist Nicole, en zijn zes partijgenoten ontketenden een hevig rumoer. De tekst van het bonds- besluit werd echter goedgekeurd, doch moet thans nog naar de Senaat. Truman: Marshallhulp verloopt gunstig. President Truman heeft in zijn rap port over het laatste kwartaal der Mar- 'shallhulp gezegd, dat verschillende gun- factoren aanwezig waren, die het plan hielpen slagen, o.a. de verkiezings uitslag in Italië en de hulp aan Grieken land en Turkije. PROTEST VAN CENTR. NED. HENGE LAARS VERBOND. Het Centraal Ned. Hengelaars Verbond heeft in een schrijven aan de leden van Tweede Kamer geprotesteerd tegen het ingediende wetsontwerp tot verho ging van de kosten van visakten enz., daar de vissport in hoofdzaak wordt be oefend. door niet-draagkrachtigen. De Deense Koning heeft gisteren de honderdste zitting van het parlement ge opend. rmlHoen dollar, Soetogo (geheime dienst) New York City Bank (afg. 0003345 7.5 millioen dollar, Soetan Tamoentjbk (Im port en Export Poesat), New York City BSnk (no. J000455) 25 millioen dollar. Men acht het waarschijnlijk, dat im plaats van New York City Bank. National Oity Bank of New York gelezen moet worden, daar deze een filiaal'heeft te Singapore. Nieuw voorstel van Cochran? De „Locomotief' meldt, dat het Ame rikaanse departement van buitenlandse zaken blijkbaar met alle geweld een nieuw contact tussen Den Haag en Djokja tot stand wil zien komen, immers het Amerikaanse lid van de Commissie van Drie, de heer Cochran, werkt aan een nieuw plan, om de „gematigden" in de republiek te steunen. De nieuwe gezant van Oostem-yk, dr R. Friedlinger Pranter, die giste ren evenals zün ambtgenoot van Portugal door H.M. de Koningin .verd ontvangen en zün geloofs brieven overhandigde. Gratie verleend aan C. C. v. Koker Bij K.B. is gratie verleend aan C. C. van Koker, voormalig inspecteur van politie te Apeldoorn, die wegens het op sporen en arresteren van Joden door het B.G. te Arnhem ter dood was veroor deeld; de straf is gewijzigd in een levens lange gevangenisstraf. In het Studio-theater te Den Haag woonde Prins Bernhard de eerste voor stelling by van de film „Thuis", die hoofdzakelük zal draaien op terugkerende troepenschepen, teneinde de jongens te laten zien, wat er allemaal in ons land gebeurde, toen zü in Indië waren. In het Noorden van de republiek wordt verbitterd gevochten Losgelaten misdadigers bezetten Patjitan De dienst legercontacten te Batavia meldt, dat in het Noorden van de repu bliek, vooral bü Tjepoe, een georgani seerde strijd wordt gevoerd. De olie raffinaderijen zelf staan weliswaar nog niet in brand, doch wel een aangrenzend complex. De brigade Soenarto vecht hier tegen de volksmassa's, die geleid worden door de bataljons van olie-arbeiders. Een restant van de Siliwangi-divisie was eerst overgelopen naar de communisten, doch vecht nu weer aan Djokjase zijde Van de republikeinse troepen is be kend. dat de 5de, 6e en 7de divisie elk een brigade van de volkslegers telt, dus twee soorten manschappen bezit, die el kander wantrouwen. De Siliwangi-divisie. bestaande uit aanhangers van de volks communist Tan Malakka, wordt rege ringsgezind geacht. In het Djokjase is het in het algemeen wel rustig, doch te Kalioerang, het ver gaderoord van de Commissie van Drie. zijn communistische benden, die een aanval voorbereiden op Djokja zelf. In de stad Solo heeft de republiek thans de macht in handen, doch benoorden daar van worden benden gesignaleerd en verderop bevinden zich communistische brigades, o.a. de vroegere 5de T.N.I.- brigade. De gehele residentie Rembang is stevig in handen van de communisten. Patjitan is in handen van de communis ten onder leiding van een bende te Djokja en Solo losgelaten criminele ge vangenen. Bezuiden Madioen zijn de grote plaatsen in republikeinse handen, doch de guerilla-benden zitten er rond omheen. Zij zijn afkomstig van de 29ste Gruwelen duren voort in de republiek Mag men republikeinse bronnen ge loven, dan gaan de communisten op bui tengewoon gruwelijke wijze te werk schoon niet gruwelijker dan de repu blikeinen zelf Te Wonogri zijn 200 politiemannen onthoofd, te Doengoes levend verbrand. De samenzwering in Siam werd bijtijds verraden Volgens de officieele lezing was de op stand in Siam tegen 1 October 3 uur be raamd. Een der samenzweerders verried echter de zaak en vijf uur van tevoren werden alle samenspanners gevangen ge nomen. In het geheel zijn 80 officieren gearresteerd. SIAMESE KONING BUITEN GEVAAR. Koning Phoemibol van Siam is thans buiten gevaar en gaat goed vooruit. De moeder van de koning heeft de gehele nacht aan zyn bed gezeten. INDIË KOOPT FIETSEN IN ENGELAND. Binnenkort worden in Nederl.-Indië 100.000 fietsen uit Engeland ingevoerd enige duizenden uit Nederland. Peulvruchten en zaaizaden uit de internationale distributie Nu van een wereldtekort aan zaden niet meer gesproken kan worden en verscheidene landen de hun toe gewezen hoeveelheid peulvruchten we gens deviezenmoeilijkheden niet op namen. besloot het internationale nood- voedselcomité van de Wereldvoedsel organisatie tot opheffing van de alloca tiecommissie voor peulvruchten en Hierdoor is het aantal productengroe- pen, dat onder het internationale distri butiestelsel valt, gedaald tot vyf, te weten: granen (met inbegrip van rijst), oliën en vetten, veevoeders, stikstof meststoffen en cacaobonen. DAT tegen de Duitse bewaakster Mar- garetha Gallinat, die o.m. in Vught mee werkte aan het persen van een aantal vrouwen in een bunker, waardoor er 12 overleden en één krankzinnig werd, voor het Bossche B.G. 20 j. werd geëist en te- Duitse bewaker Ludwig Linner, uit Haaren, 8 jaar. DAT voor de duur dat hy de functie bekleedt van chef der Genie en leger- geniecommandant in Indonesië, kolonel P. A. G. Hubeler van het KNIL, tyd. be noemd werd tot generaal-majoor. DAT de 35-j. Nederlander Joh. Steren- borg te Cornwall (Eng.) 1 jaar gev.straf en 100 pond boete kreeg wegens ging tot smokkel van 2 millioen nenbollen naar Engeland. DAT gebr. Voss als eerste te Nijmegen hun modehuis laat herbouwen, gebr. Smits aldaar laagste inschry- DAT in Nijmegen 41 onderscheidingen werden uitgereikt aan Roode Kruis-leden de Betuwe, o.a. aan J. Taminiau uit Eist, dr D. C. ten Hom uit Nijmegen, dr J. F. Asjes uit Tiel en mevr. dr De Boer- Roelofs uit Eist, alles wegens hun beleid de oorlogsdagen en kort daarna. DAT men in Lemmer en Terhorne (Fr.) is begonnen met de bouw van nieuwe sluizen en de nieuwe Noorderhavendam Harlingen (om verzanding tegen te gaan) waarschijnlijk nog deze herfst g: reed komt. DAT de St. Crt. gisteren o.m. bevatte pryzenbeschikkingen schilfineer 1948, inl. triplex 1948 en importsigaren 1948, zomede een wyziging prijzenbeschikking lichtpe- troleum 1948 no. 2. DAT de A'damse architect S. Switzar voor een studiereis van 5 mnd. naa V.S. en Honolulu vertrok. DAT reeds byna 1300 Ned. militairen in Indië zich opgaven voor de opleiding voor het middenstandsdiploma. DAT 16 Oct. 20 Ned. leden van de Am. Businessmen's Club op Amerikaanse uit nodiging naar New-Orleans (U.S.A.) gaan teneinde de zakenrelaties te verstevigen. DAT volgens dr Plesman op de jaar vergadering der Kon. Ned. Ver. v. Lucht vaart te Utrecht het vliegtuig met zuivere straalvoortstuwing de aangewezen ma chine is voor de commerciële luchtvaart. DAT onze bankbiljettencirculatie deze week met 41 millioen steeg tot ruiln f3 milliard. DAT met de „Nieuw Amsterdam" het Franse Radio-orkest oi.v. Charles Münch New-York is vertrokken tournee door Amerika. DAT de bekende cineast Max de Haas een grote documentaire- en speelfilm over het Nederlandse verzet maakt, die tegen het eind van dit jaar gereed DAT de gerestaureerde 17de et standaardmolen te Retranchement, de enige in Zeeuws-Vlaanderen, 28 Oct. in gebruik wordt brigade T.N.I. der vierde divisie Soengkono en aanhangers van de Pe- sindo en Soetomo's strijdorganisaties. In zijn alle krijgsgevangenen ver moord. o.a. hoge officieren van de repu blikeinse staf in Oost-Java. In Blitar vecht de Pesindo tegen de T.N.I.. maar de strijdorganisatie van Soetomo houdt zich afzydig. In Kedoe zijn drie batal jons van de 4de brigade T.N.I. sten overgelopen en ondernemen nachtelijke aanvallen op Magelang, Te- manggoeng en Parakan. De bevolking hier zeer communistisch, Jn Bandjar- negara zijn de republikeinse troepen niet betrouwbaar. Antara meldt nog, dat de -n een mislukte aanval op Ponorogo deden en dat zij de gehele krijgskas va Oost-Java» groot 7% millioen roepiah' hebben medegenomen. Rookkolommen boven Tjepoe. Te Semarang zyn tfhans de rookkolom- en boven Tjepoe, die een hoogte van 2000 meter hebben bereikt zichtbaar. De „Vrije Pers" 6e Soerabaja meldt dat ook het oheterrein brandt Hoe behandel ik planten en zoden voor Indonesië? Van bevoegde zijde wijst n dat zendingen levend plantenmateriaal voor Indonesië (zoals zaden, bollen, knol len enz.) voorzien moeten zijn gezondheidecertificaat verkrijgbaar bij de Plantenzaektekundige dienst te Wa- geningen. Een opgave van de zaden, waarop dit niet van toepassing is, wordt door deze dienst en door de plaatselyke ambtenaren op verzoek verstrekt. Post pakketten met appelen, peren, amande len, kastanjes, noten ed. kunnen o.m zonder certificaat verzonden worden. Levende planten en stekken, welke per ludhtpost naar Indonesië worden den, dienen, na van een certificaat te zijn ddchtgasoldeerde blikken met ventilatie-opemngen van metaalgaas worden verpakt, aangezien ze anders door de plantenkeurings-autoriteiten vai India worden vernietigd. Morgen vertrekt de Zuiderkruis Het troepenschip „Zuiderkruis" za morgen met aflossingsdetaahementen. be horende tot het K.N.I.L., de Kon. Marine de Kon. Landmacht, uit Rotterdam r Indonesië vertrekken. De Herstelbank krijgt dollars Onze industrie kan zich vernieuwen. Na onderhandelingen met de Herstel- bank, heeft de International Bank for Reconstruction and Development zich beginsel bereid verklaard de opening er „creditline" ten gunste van de Her stelbank en ten behoeve van een aantal Nederlandse industriële ondernemingen, die dringend behoefte hebben aan „hard geld" voor verbetering en uitbreiding de apparatuur, in overweging te ne- op voorwaarde, dat de nieuwe aan schaffingen de Nederlandse betalings balans versterken, hetzij door verdienen hard geld hetzy door dit te bespa- In overleg met de departementen van Financiën en Economische Zaken heeft de Herstelbank zich in verbinding gesteld aantal industriële ondernemin- gegevens te verzamelen voor een goede keuze en zy hoopt binnenkort in staat te zijn, met de Internationale Bank definitieve regelingen te treffen om d< nodige dollars je krijgen. Stafchefs West-Europese Unie bijeen De stafchefs van de vyf landen de: West-Europese Unie kwamen gisteren op het Britse ministerie van Oorlog bijeen. „VAN KINSBERGEN", „VAN DER ZAAN" EN „GROOTE BEER" Hr. Ms. „Willem van der Zaan" „Van Kindbengen" vertrekken 15 Oct. uit Rotterdam naar Curasao, waar zy 4 No vember arriveren. Van 2122 Oct. zullen j in Panta Delgada (Azoren) verblijven. In Poiïta Delgada uit te reiken brieven oeten uiterlijk 14 Oct. gepost zijn. te Willemstad uit te reiken brieven uiter lijk 29 October. >t t roepen tra nsportsohip „Groote Beer" met 900 militairen uit Indonesië boord, wordt 17 Oct. te Amsterdam verwacht. NEDERLANDSE BLOEMBOLLEN NAAR AMERIKA Vioewvoorz. G. Springer van de Ned Ver. van Bloembollenexporteurs deelde mede, dat de invoer van Ned. bloembol len in de Ver. Staten thans een hoogte punt bereikt met een totale opbrengst van 6 k 7 millioen dollars. Met de giste ren te New York aangekomen „Veen- dam" warden 3000 kisten vervoerd. Ver- sdheidene New Yorkse winkels hebben speciale bloembollenetalages welke sterk de aandacht trékken. ,Vertrouwvol beraad" Er is op het ogenblik binnen de Kath. Volkspartij een bezinning gaande op het partijwezen in het algemeen en op de eigen politieke partij in het bijzonder. Wij hebben de indruk, dat het ontstaan van de partij-Welter daartoe de eigenlijke aanleiding is, maar dat de oorzaak alge- •r en dieper is. De oorzaak is. zoals wij het dezer dagen in een Rooms blad omschreven zagen, de spanning tussen de eenheid van de party enerzijds en de be langstelling voor de partij anderzijds. Het vraagstuk, dat hiermede wordt aange- oerd is dunkt ons van oelang, ook /oor niet-leden van de K.V.P. Het is De- kend. dat de vroegere R.K. Staatsparty haar opvolgster, de Kath. Volksparty, de eenheid van de partij steeds een uiter- belangrijke aangelegenheid hebben geacht. Tegen de tyd. dat verkiezingen erden gehouden, placht de hoge R.-K. geestelijkheid haar stem te laten horen op de betekenis van die eenheid nog 5 zeer in het bijzonder de nadruk te leggen. Men moest wel weten, wat men deed, wanneer men brak met de disci pline en met de eenheid van de partij en tot afzonderlijke organisatie overging. Eenheid dus binnen de partij, eenheid mogelijk van alle Roomse Nederlan ders binnen de K.V.P. Deze eenheid heeft echter problemen opgeroepen. Want men is zich gaandeweg bewust gaan worden, dat die eenheid weliswaar goeddeels is gehandhaafd, maar dat zij is geschied ten koste van bevredigende gevoelens onder de Roomse burgery. ja, ten koste van de politieke belangstelling. Als dan werke lijk alles gezet moest worden op de hand having van de politieke eenheid, zonder -nen acht mag geven op afwykende meningen, die hier en daar misschien worden aangehangen, dan gaat de inte nse van vqjen inderdaad sterk tanen. Men is dit binnen de K.V.P. gaan voe len als een gevaar. Groeit dit gevaar uit, dan kan het worden tot een dodelijke be dreiging van de politieke belangstelling. Men zal dan wel zijn stem blijven uit brengen op de voorgeschreven lijst, maar de party leeft niet meer in de harten der burgers. De party dreigt dan, zoals een R.-K. blad schreef, een mechanisme te worden, dat zonder aandacht %'oor opvattingen en bezwaren van haar leden in de richting loopt, die door enkele partybonzen ?ns enkele machtsgroepen wordt aan gegeven. Zulk een partij gaat dan lang zamerhand de kenmerken vertonen van de dictatuur, schreef een ander R.-K. blad. maar zonder, dat de democratische bestuursvorm daarbij de facetten ver toont, waardoor de dictatuur pleegt te imponeren. Kortom, deze bestuursvorm is ryp om door werkelijke dictatuur te wor den vervangen. Op zichzelf schynen deze gevaren nog slechts in een ver verschiet te liggen. Maar ze zijn in het bijzonder binnen de K.V.P. in kiem aanwezig. En men heeft er verstandig aan gedaan, eens met zichzelf te rade te gaan. Dat is nu uitgelopen, op wat men genoemd heeft het „vertrouwvol beraad", ditmaal een conferentie van enkele dagen, gehouden op het R.-K. Studiecentrum te Hilversum, dat de weinig aanlokkelijke naam van „Drakenburgh" draagt. Mag men afgaan op de wel erg sum miere verslagen, die over deze conferen- tiedagen in de R.-K. pers zijn verschenen, dan zijn op deze conferentie op de „Dra kenburgh" nog niet alle draken versla gen, die het democratisch partijwezen be dreigen, maar wel hebben er verscheidene draken de dood gevonden, draken van misverstand, vooroordeel, ja wat niet al. Als dit resultaat werkelijk is bereikt, is het al veel Dan is, menen wy, reeds een deel van de oplossing gegeven. Want dan moet het ook betekenen, dat dit ver- trouwvol beraad geen dooddoener is. geen fopspeen of zoethoudertje. Was het dit wel, dan zou om met een R.-K. collega te spreken het vertrouwvol beraad in werkelijkheid zijn een betrouwvol ver raad, een verraad, gepleegd in vol be trouwen op de goedgelovigheid van de naïvelingen, die men tot beraadslagen uit- Wij schreven, dat de Kath. Volksparty in het bijzonder aan zulk een vertrouwvol beraad behoefte had. Maar zouden ook andere partijen er niet enige winst mee kunnen doen? Bü zün aankomst aan het Paleis Noordeinde te Den Haag inspecteerde de scheidende Australische gezant, Z. Exc. F. Keith Officer de opge stelde erewacht. Zweedse socialisten biyven aan het roer. Na de verkiezingen in Zweden stelden de Agrariërs een coalitie voor met de sociaal-democraten voor het vormen van •en nieuwe regering. De Zweedse socia listen hebben geweigerd en zullen de enige regeringspartij blyven. WEERBERICHT Rustig herfstweer Tot morgenavond wordt verwacht: Verdwijnen van de nog aanwezige wol kenvelden. Droog weer. Over het alge meen weinig wind. Koudere nacht met hier en daar nachtvorst en ochtendmist Moren overdag op de meeste plaatsen iets hogere temperatuur dan vandaag. ZON EN MAAN. Donderdag 7 October: Zon op &50, onder 18.05; Maan op 18.10, onder KM». Zondag 10 Oct E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1