Jacht op de W erf NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 5 OCTOBER 1948 Ook Leiden krijgt een extra zakcent Maar moet daar het een en ander van betalen spertijden Het mag als bekend worden veronder steld, dat de gemeenten geen eigen op centen op de Gemeentefondsbelasting meer kunnen heffen. Dat is jammer, want daardoor profiteren de gemeenten ook niet direct van de stijging der belastin gen. En de stijging beloopt heel wat. ge tuige bijvoorbeeld de belastingramingen in de jongsté Millioenennota. Sinds het oude belastingsysteem echter heeft afge daan, zijn de gemeenten uitsluitend aan gewezen op de uitkeringen, die zij van het rijk uit het gemeentefonds ontvangen. Oorspronkelijk trok het rijk voor die uitkeringen uit het fonds aan de gemeen ten voor 1948 een bedrag van f240 mil lioen (f160 millioen voor algemene en f80 millioen voor bijzondere uitkerin gen) uit. Het beschikbare bedrag is echter f25 millioen meegevallen. Zozeer zijn de be lastingen, die het fonds voeden, geste gen! Binnenkort is dan ook de indiening van een suppletoire begroting bij de Tweede Kamer te verwachten, om hel bedrag van f 240 op f 265 millioen te bren- Voor het dienstjaar 1948 worden de algemene en de bijzondere uitkerin gen uit het Gemeentefonds dan met tien procent verhoogd. Voor 1949 waarschijnlijk zelfs met 20 pet. Leiden ruim f 192.000 Het verheugde de heer D. yan Kwaak, wethouder van financiën, die om zijn mening vroegen, natuurlijk z dat dit extra'tje op komst is. Maar hij voegde er toch een „ondeugendheidje" aan toe: „Het is zo ongeveer als wanneer Ik m'n jongens een extra zakcent geef, terwijl ik weet, dat ze daar iets voor zul len kopen, dat ze hard nodig hebben. „In 1948", aldus de heer Van der Kwaak, „zijn verschillende maatregelen per circulaire bekend gemaakt, die vrij hoge kosten zullen meebrengen en v voor nog geen richtlijnen inzake de financiering werden gegeven." Deze maatregelen zijn: de teruggave van 2li pet pensioenbijdrage aan de amb tenaren en een totale herziening van d< ambtenarensalarissen, herclassificatie in begrepen. Daartoe zullen in de raadszit ting van 18 October vermoedelijk vo stellen worden gedaan Bovendien is nog de „knik": de toeslag van 5 pet., die bij een salaris boven f3000 nog nooit werd gegeven. Totale kosten van deze drie maatregelen f400.000. De begroting 1948 wees een tekort f 860.000 aan. De opzet was, dat Leiden tot dit bedrag een bijzondere uitkering kreeg. Onder dit bedrag was echter voorzichtigheidshalve reeds een bedrag van f225.000 voor salarisherziening be grepen. Van de f400.000 zou dus f175.000 ongedekt blijven. De algemene uitkering voor Lelden was voor 1948 geraamd op f 1.920.918. De extra-uitkering van 10 pet komt dus op f 192.092. De Sleutelstad houdt dan bijgevolg nog een f 17.000 over. De begroting 1949 Over de begroting voor 1949 kon houder Van der Kwaak nog niet veel vertellen. Er bestaat echter geen reden tot grote bezorgdheid. Wel zullen alle zeilen moeten worden bijgezet, om een sluitend geheel te krijgen. En dbar is rijen ten stadhuize druk mee bezig. De inkomsten worden in alle op zichten gepousseerd. De bedrijven maken het trouwens goed, met name de Licht fabrieken, mede dank zij het nog steeds abnormaal hoge verbruik door iedereen, Jubileum-vergadering C.H. Unie De Jubileum-vergadering van de Chris tel ijk-Historische Unie zal niet, zoals oor. spronkelijk was meegedeeld,gehouden worden op 3 November, maar op Maan dag 1 November, om half elf in Tivoli te Utrecht. Er staan redevoeringen op het program van de voorzitter, de heer H. W. Tilanus, van prof. dr Th. L. Haitjema, prof. dr F. C. Gerretson, prof. dr. J. de Zwaan, mr dr J. van Bruggen en prof. dr G. C. van Niftrik. Het Kat- wijfles Zangkoor zorgt voor afwisseling. Kap. Braadbaart vertrekt uit Leiden De garnizoenscommandant van Leiden, de wnd. commandant van III-R-A..A.T kapitein Braadbaart. zal, naar we ver nemen, spoedig de Sleutelstad verlaten. Kap. B. is namelijk benoemd tot hoofd personeel der Kaiser-Frazer autofabrie- ken te Rotterdam. Voor de Leidse kantonrechter OVERTREDING LEERPLICHTWET. Tuinbouwscholen niet „erkend". Vorige maal moest P. L. C. v. d. M., uit Rijnsburg, terecht staan wegens c treding van de leerplichtwet. Hij beriep zich er toen op, dat zijn zoon de Chr. tuinbouwschool te Rijnsburg bezocht. In dit verband werd nu de heer P. Taze- laar. inspecteur bij het liger onderwijs te Den Haag, gehoord, die verklaarde, dat de tuinbouwscholen volgens de wet geen „erkende" scholen zijn, in deze beteke nis, dat leerplichtige leerlingen er van aan de leerplicht zouden voldoen. Het O.M. achtte de overtreding bewezen en eiste f 10 boete of dagen hechtenis. Uit spraak conform. G. J. de la R., te Leiden, die twee zoons voor enige tijd niet naar school had ge stuurd, werd veroordeeld tot tweemaal f 10 boete of tweemaal 4 dagen hech tenis. TRAM HEEFT ALTIJD VOORRANG! Sommige chauffeurs schijnen nog niet te weten, dat de tram altijd voorrang heeft. G. R. alhier had bij de kruising Korevaarstraat-Breestraat een blauwe tram geen voorrang verleend. Het gevolg was: een botsing met de tram. Nadat de trambestuurder, de heer N. Oosterom, was gehoord, werd f 30.- boete of 10 da gen hechtenis geëist. Uitspraak: f 25.- boete of 10 dagen hechtenis. P. v. d. B. alhier moest voor dezelfde overtreding terecht staan. Zijn geen voorrang-verlenen vond plaats op de Breestraat. Ook hier kon een botsing met één tram niet worden voorkomen. De eis was: f25 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak conform. Weer huishoud- of toiletzeep Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, zal, behalve het reeds ver melde ei, in de komende bonnenlijst bon 225 worden aangewezen voor 225 gram huishoudzeep of 180 gram toilet zeep. D- en E-kaarten (kinderen) krij gen dubbel. Distributievaria Ook morgen (Woensdag) te Ledden weer uitreiking van bonkaarten 812. Men raadplege heit datumkaartfa. zodat zelfs de invoering moet worden overwogen. Op het gebied der belastingen wor den alle mogelijkheden uitgebuit, zon der aan nieuwe belastingen te begin nen of de bestaande nog te verhogen. Door de arbeid van de accountants dienst worden de uitgaven zoveel mo gelijk gedrukt. Er wordt met kracht gestreefd naar een efficient beheer. Op 1 Januari zal deze dienst, die thans volledig bezet is, op volle toeren draaien. Tegen die tijd zijn de accountantskan toren opgezegd. Met het voorbereiden van de begroting 1949 is men op de afdeling financiën hard aan het werk. Men tracht het con cept nog dit jaar te doen verschijnen, ondanks het tekort aan ambtenaren. De gemeenterekening 1946 hcfopt men thans ook spoedig klaar te hebben. De moei lijkheid is, dat er dat jaar nog geen be groting was, zodat moet worden terug gegrepen naar 1943. Over de uitkomst der rekeningen 1947 en '48 was de wet houder nogal optimistisch. Minder optimistisch was de heer Van der Kwaak over de zo fel begeerde bij zondere uitkeringen, door het rijk aan sommige, meest grote gemeenten te ver strekken. De wethouder is dit trouwens nooit geweest, zoals men zich zal herin neren. En het ziet er naar uit, dat zyn twijfel niet ongegrond zal blijken. Even wel: hierover wordt nog steeds onder handeld. Misschien is er nog iets te Inauguratie van mr J. V. Rypperda Wierdsma De opvolger van prof. mr R. Kranen burg als hoogleraar in het Nederlandse staats- en administratieve recht, mr J. V. Rypperda Wierdsma, zal Vrijdag zijn ambt aan de Leidse universiteit aan vaarden. Zilveren politieman Gisteren herdacht de heer A. H. Hart man het feit, dat hij 25 jaar geleden bij de politie in dienst trad. Hem werd voor zijn woonhuis in de De Goejestraat een serenade gebracht door het Leids Politie- muziekgezelschap. INTERIEUR VERNIEUWD. Het interieur van de manufacturenhan- del J. Vlasveld, Doezastraat 20, is geheel vernieuwd. Vandaag vond de heropening plaats. Grote „Youth for Christ"-rally Op 7 October a.s. Het plaatselijke comité van de „Youth for Ohrist" deelt ons mee, dat er op 7 October weer een grote rally in de Stads gehoorzaal zal worden gehouden. Begaaf de medewerkers van „Youth for Christ- Nederland" zullen die avond, welke om 8 uur begint, iets ten beste geven. Zo zal het bekende Kings trio zingen. Aan de vleugel: Gé van Dried uit Den Haag. saxophoon: Ernest Cassuto, die wondt begeleid door mej. Elly Rodrigues Lopez de la Pen-ha, terwijl de jeugdspreker Leo Pasman uit Haarlem een en ander zal zeggen. De programnmaleddirog berust bij Huib Mojet. Het spreekt vanzelf, dat iedereen welkom is. Leidens rattenvanger dag aan dag in touw Rattenbestrijding na de oorlog met kracht aangevat „Kort na de bevrijding zijn de ratten teruggekomen. Tijdens de bezettingsjaren hadden de mensen geen eten over om bij een boom aan de gracht of in tuinen en keukenplaatsjes achteloos weg te werpen. Maar zodra er weer voedsel werd wegge daan, toen waren ze er weer, de beesten, die we In de oorlogsjaren gedacht hadden kwijt te zijn. Dom. meneer, voedsel weggooien, want als de mensen wisten wat ze er zich mee in huis kunnen halen, zouden ze het wel laten! Nee, ze kunnen beter het overgebleven voedsel opeten ongedierte". Dit vertelde de rattenvanger van Lel den, die dag in dag uit achter de ratter aanzit en ze zo mogelijk levend en wel vangt. Moeilijk zijn de schadelijke knaag dieren te pakken te krijgen, vooral in de oude binnenstad, waar de rioolkleppen soms niet meer geheel sluiten of de riolen zelf wat zijn verzwakt. Direct toen in het najaar van 1945 de eerste meldingen binnenkwamen, trok de man er op uit, gewapend met een sterke electrische zaklantaarn en e met in krantenpapier erpakte kleine hoeveelheden vergif. Het papier is er opzettelijk omgewik keld, want de ratten slepen namelijk erg graag en wanneer ze nu zo'n presentje in hun gangen tegenkomen, trachten ze het mee te nemen en onderweg zullen, ze dat hopen we tenminste hun vraat zucht wel niet kunnen bedwingen. Veel hebben ze niet nodig van het vergif, rr.aar natuurlijk ook weer niet te nig, want dan worden ze alleen maa passelijk" Dag aan dag is hij op pad, in zijn bin nenzak een lijst met adressen, die tel kens wordt aangevuld, terwijl boven dien de adressen, die in de oude -stads gedeelten zijn gelegen, onder voortdu rende controle blijven. Zo wordt ook de Kloksteeg en omge ving geregeld met een voor de ratten onaangenaam bezoek vereerd- En juist op de morgen van de dag, waarop wij over de daar aanwezige ratten schreven, was de ijverige rattenvanger er weer geweest. Twee dagen heeft hy er toen aan besteed en geklommen over wrakke daken en gammele dakgoten. Overal, waar maar gangen en gaten waren te bespeuren, werd vergif neergelegd Bij tientallen pakjes tegelijk, terwijl de pakjes, die nog in de gangen en gaten, achter het behang en onder de vloeren van een vorige „jacht" lagen, nagezien. hierdoor helpen bU de bestrijding van dit „Wanneer ze er eenmaal van gevreten hebben", vertelde Leidens rattenvanger i erder, „stervan ze kort na hun laatste maaltijd en verdrogen ze". „Maar wij kunnen er op aandringen, om toch i al geen etensresten te laten staan, of weg te werpen, .want zolang de beesten oie nog kunnen vinden, blijven meestal van „onze bijvoeding" af'. „Kom", zei hij en keek op zijn lijst, „ik ga weer eens verder op". De emmer rattenvergif in de hand, stapte hij op de NED. SCHIP IN ANTWERPEN VIERDE LEIDENS ONTZET. De officieren van de Nederl. flottielje, die, zoals bekend, een bezoek brengt aan Antwerpen, zijn, voorafge gaan door hun muziekcorps, door de hoofdstraten van de, stad getrokken. In aanwezigheid van de Nederlandse sul-generaal, de heer Middelburg, zijn bloemen neergelegd aan de voet v monument voor de gesneuvelden. Na afloop werd aan boord v „Vulkaan" de 374ste verjaring v; ontzet van Leiden herdacht. Bij deze gelegenheid werden wittebroden en ha ringen uitgedeeld. HAAGSE RECHTBANK. De deur geforceerd. Het aandeel van de machine-bankwer ker W. F. M. uit Leiden bij een inbraak te Zwammerdam was geweest, dat hij de deur van een sigarenwinkel had gefor ceerd, waarna hij op de uitkijk was blij- staan. Hij had echter zijn deel van de buit gekregen. Tegen verdachte, die reeds meermalen is veroordeeld, werd jaar en drie maanden gevangenis straf geëist; de rechtbank heeft een jaar: twee maanden met aftrek van pre- G. Walstra, ventief opgei BURG. STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Carolina D. G. M., d. va A. A. J. v. d. Bol en M. Spronk; Sientji d. v. T. v. d. Plas en S. Haasnoot; Jan, v. J. A. Kapteyn en M. A. Krygfa; Peter F., z. v. J. W. Segaar en A. H. Bavelaar; Margaretha P., d. v. S. J. v. Egmond en E. A. M. Koolloos: Petronella, d. v. J. Schouten en P. Kluivers; Roland, z. v. W. H. Tweehuysen en J. L. Schuller; Maria H. C., d. v. J. P. van Kempen en E. C. Frankhuizen; Johannes B., z. van J. B. Mader en E. Veilbrief; Maria A. C., d. v. P. J. Bergers en E. J. Bouter; Theo dora M„ d. v. A. J. Lagerberg en J. A. M. Nyssen; Marieke N., d. v. H. van der Horst en N. M. den Ouden; Christina M.. d. v. J. J Stik-kelorum en A. H. Pouw; Alfred Th., z. v. T. L. Theelen en H. Kohnen; Susanna, d. v. J. J. Slothouwer S. La-dam; Judith A., d. v. J. W. C. de Wekker en J. C. v. Staden; Johanna, d. A. J. de Koning en E. G. Lagerwelj; Maria, d. v. W. Zitman en M. v. Atten; Maria C., d. v. W. Hogervorst en B. A. d. Burg; Wouter A., z. v. A. Philippo n L. J. Kramer; Maria J., d. v. P. Ar- noldus en M. Obdam; Cornelis, z. v. J. N. Hennipman en H. Hollander; Jozef J.. J. Blansjaa-r en A. C. Stijger; Hen- rica J., d. v. J. C. Bloemzaad en J. La- Maria J. C., d. v. P. F. Smit en H. J. H. Hoovers; Bartholomeus, z. van B. A. Sierat en A. den Os; Emilie E., d. E. A. Homberg en E. de Jonge; Fre- derik H., z. v. F. H. Betcke en A. Ver haar; Antonius W. M., z, v. A. W. Bouw meester en J. E. M. Klappers; Antonia C. A., d. v. J. Remijnse en J. A. van Pijlen; Annie G., d. v. G. M. A. Inkiri- A. G. Warouw; Robert, z. van J. Smit en A. A. Verhoef; Rudolf, z. v. J. Smit en A. A. Verhoef; Jacob, z. van L. Staring en J. S. v. Harskamp; Janne tje C., d. van H. G. R. Goewie en C. J. Schudelaro; Catharina H. G., d. v. C. v. Zijp en C. G. van Dam; Jan Pieter H B., H. Lepelaar en C. v. Egmond; Cor nelis, z. v. C. Gans en C. W. Paats; Ro bert F., z. v. W. F. Briel eh B. M. Kool. GETROUWD: F. J. C. B. Bekooy en R. Roos. OVERLEDEN: N. Onderwater, wdr, 81 jr; H. A. A. Koeken, man, 64 jr; W. H. Brugman, man, 64 jr; J. I. T. van Zwieten, vr., 51 jr; O. Hilker, wed. van J. M. Hauer, 83 jr; G. Meyer, wed. van Sluis, 81 jr; J. A. Dane, dr. d. Zwaan, man, 74 jr; M. H. C. Waaijer, zn, 10 d.; M. Heijmans, huis- L. Tegelaar, 61 jr; P. de Ruyter, wed. vam C. de Geus, 73 jr; W. F. vah Renswoude, vr, 44 jr; C. Laterveer, wdr, jr; D. J. N. Verboog, man, 65 jr; W. 79 jr; J. Weiman, huis- Kunst en Letteren Steil Andersen speelde in het Rotterdams Zeehospitium te Katwijk De pianiste Steil Andersen is een Noor se van origine. Zij woont in New-York en maakt van daar uit tournees over een groot deel van de wereld Ze verkeert in de benijdenswaardige omstandig heid, haar geest door veel reizen te kun- ;n verrijken. Maar even rijk en ruim haar hart, dat warm klopt voor zieken i kinderen. Zo zal zij, nh haar succes ■het Scheveningse Kurha-us, op 7 Octo- sr in Den Haag een tweede concert ge ven, waarvan de gehele recette bestemd is voor het „Koningin Em-ma-Fonds". De paviljoen-hal van het Rotterdams Zeehospitium was Zaterdagmiddag in een concertzaal omgevormd. Maar een heel uitzonderlijke dan. Bedden met volwas- patiënten aaneengerijd, de deuren de aangrenzende zalen wijd open, de jeugd en de zusters op de trap. En midden tussen dit alles in: de grote con certvleugel, waarachter de kunstenares Steil Andersen. Lang duurde het concert niet: een half ar misschien, maar het was zeer de moeite waard, er naar te luisteren. Want Miss Andersen is een groot artiste, die behalve over een bewonderenswaardige technische vaardigheid ook over het ver mogen, haar gevoelens in fijne klank ces weer te geven, beschikt. Haar palet is niet eenkleurig, zoals dat nog ns by grote technici voorkomt, maar verrassend verscheiden. Telkens wordt weer getroffen door een bijzondere aanslag, een andere instelling. Het pro- ma had alle aantrekkelijkheid van het verantwoord populaire. Behalve een paar C fa o p i n-Etudes en -Ecossaises hoorden we van de Amerikanen Cope- land en Virgil Thomson resp. „Cat and Mouse" en „Madrigal and Rag time Bars", werkjes, die we heel graag vaak in Nederland zouden willen horen. Verder dansen van Grieg en Grana- en ten slotte het fijne „Music Box" [sidior Philipp. Fortuyn sprak, bij afwezigheid ie directeur, dr Warns, woorden van dank (in het Nederlands) voor de zeer sympathieke geste van Miss Andersen. Die woorden waren a'llen uit het hart gegrepen, getuige de geestdrift en de glundere gezichten. Joh. van W. HAAGSE GERECHTSHOF. De Officier bij de Haagse rechtbank id een jaar gevangenisstraf geëist tegen de broodbezorger J. M. M. P. te Leiden, die terecht had gestaan wegens heling. Doch bij de uitspraken had de recht bank het tenlaste gelegde niet bewezen geacht en vrijspraak gegeven. De Officier ging echter in hoger be roep, zodat de zaak thans voor het Ge rechtshof werd behandeld. De verdachte had van een vroeger bedrijfsleider var een grote broodfabriek te Leiden dui zenden broden gekocht, tegen normale prys. Omdat het zgn. retour-brood be trof, werden geen bonnen gegeven. Dat de bedrijfsleider echter onregelmatig heden pleegde en het geld van het brood zelf hield, dat wist P. niet, zo verklaar de hij ook thans voor het Hof. En d-e bedrijfsleider, als getuige gehoord, kon ook niet vefklaren dat verdachte het kon weten. Als gevolg daarvan proc.-generaal niet tot bewijs te kunnen komen en vroeg vrijspraak, waarmee uiteraard de raadsvrouwe, mej. mr Mar- zich kon verenigen. Uitspraak op 15 October. De heer C. Lau herdenkt 40-jarig jubileum bij N.V. v/h L. E. Nieuwenhuizen Hartelijke huldiging door directie en personeel Vandaag herdenkt de heer C. Lau, procuratiehouder bij de N V. v/h L. E. Nieuwenhuizen alhier, het feit, dat Hij 40 jaar geleden bij genoemde firma Ln dienst trad. De heer Lau werd hartelijk toege sproken door de heren F. H. Nieuwen huizen, directeur, L. E. Nieuwenhuizen, directeur, J. Knottenbelt, oud- issaris, C. J. N. Nieuwenhuizen Segaar, beiden commissaris, K. Mokken- storm, hoofdvertegenwoordiger, J. M. Heijn, fabriekschef en H. J. Kasterop, die namens het fabriekspersoneel sprak. Allen uitten hun grote waardering voor het werk van de jubilerende procuratie houder. Van het fabriekspersoneel kreeg de heer Lau een verzilverd sigarenkistje. het kantoorpersoneel een electrisch scheerapparaat, van de directie een en veloppe met inhoud en een luxe sigaren doos en van de vertegenwoordigers fruit en bloemen. Een schat van bloemen praalde in het kantoor. Hedenmiddag vond een receptie plaats in „Het Gulden Vlies". Hierop komen wij morgen terug. Jubileum bij firma Mulder aan de Breestraat De heer F. v. d. Blom 40 jaar in dienst Vanmorgen is de heer F. v. d. Blom. voorman-letterzetter bij de firma Mulider aan de Breestraat in de directiekamer gehuldigd in verband met het feit. dat bij 40 jaar by de firma werkzaam het bedrijf oudste directeur, de heer J. P. Mulder Sr sprak de jubilaris toe hoe deze al veel juibidea heeft meegemaakt, maar nu zen in net middelpunt der belangstelling werd ge plaatst. De heer Mulder bood hem zijn harte lijke gelukwensen aan en dankte hem voor het vele, dat hij voor het bedrijf heeft gedaan. Na de overhandiging van de enveloppe met inhoud riep spr. uit: Lang leve de jubilaris. De heer J. P. Mulder Jr onderstreepte de woorden van zyn vader en zegde een boottocht over de meren met attracties op Zaterdag as. toe. De heer D. Planjes voerde als voor zitter van de personeelscommissie nog het woord en bood een straalkacheltje en mevrouw v. d. Blom bloemen aan. De jubilaris dankte directie en perso neel v-oor goede woorden, geschenken en prettige samenwerking. Opbrengst 3 October Niwin- collecte De tijdens de 3 October-optodht gehou den collecte t.b.v. de Niwin heeft f3122.54 opgebracht. Vorig jaar leverde de col lecte ruim f5000 op. Katwijk aan den Rijn Elke dag veiling. In verband met de grote aanvoeren aa de groentenveiling (gisteren waren c o.a. 130.00 bloemkolen aan de markt) er weer elke dag veiling. Boerengezin met 13 kinderen trof zware slag Wesselingh's hoeve te Zoeterwoude een prooi der vlammen i J. P. Willems, I jr. Tegen één uur kwam gistermiddag een 3-jarig kind van de bekende familie J. B. Wesselingh aan de Hoge Rijndijk te Zoe terwoude de keuken der boerderij bin nengelopen met de woorden: „De hooi berg staat in brand". Oudere dochters uit het ge An het bestaat uit 15 personen, de meeste kinderen waren naar school snelden naar buiten en zagen de vlammen reeds laaiend uit de hooiberg t emmers water trachtte men de brand nog te blussen, maar er was geen redden meer aan. Een buurman snelde naar "wachtmeester v. d. Sluys van de rijkspolitie, groep Zoeterwoude, en deze alarmeerde ogenblikkelijke de Leidse brandweer, die binnen zeven minuten een prestatie! aanwezig was met twee wagens. De gemeente Zoeterwoude be schikt niet over een eigen brandweer, maar heeft een overeenkomst met Leiden. De brandweer van Hazerswoude had de „grote, uitslaande brand" ook reeds opge merkt. Zij dacht, dat het hier een boer derij op haar grondgebied betrof Wes selingh woont juist op de grens en ar riveerde dadelijk na de Leidse collega's. Omwonenden en ongeveer 35 man van Oosthoek, die juist schaftten, waren in middels toegesneld om uit woonhuis en stallen te redden, wat er te redden viel. Door eendrachtig en krachtdadig samen werken heeft men nog heel wat naar bui ten kunnen halen. Het vuur sprong uit de achter de hoeve gelegen hooiberg over naar de boerderij zelf. Het gevolg was, dat alleen enkele bijgebouwen behouden bleven. De schade, die nog niet bekend is, beloopt dan ook een aanzienlijk bedrag. De boerderij was het eigendom van de R.K. Stichting „De Vrije Vrouwen van Renswoude" te Den Haag. Alles was verzekerd. Niettemin betekent deze brand voor dit hardwerkende en vooruitstrevende boe rengezin het oudste kind is 20 jaar. maar verschillende kinderen werken reeds mee een zware slag. De boerderij dateert uit 1864 en had een geheel eigen stijl. Er kwam geen vee om. Alleen kat moest worden afgemaakt. Al het hooi en stro ging echter verloren. Op het terrein waren de burgemeesters Smeets van Zoeterwoude en Den Hollan der van Hazerswoude aanwèzig. alsmede commandant Hagedoorn van de Leidse brandweer en wachtmeester v. d. Vliet van de rijkspolitie, groep Hazerswoude. Van alle kanten werd de familie Wesse lingh hulp bij de huisvesting aangeboden. De oorzaak van de brand is nog niet be kend, waarschijnlijk hooibroei. MIEP GELOOFT dat vele mensen he leven niet altyd vro lyk vinden. Wat mee geur is hard nodig. Daarom deze keer van Mevr. Lotgering- Hillebrand een aanbeveling voor: GESTOOFDE PREI. 1% kg. prei. 25 gr. boter, wat zout. azijn, peper. sago. Verwijder wortels en harde bovenstuk ken. Snijd de rest in vingerlange stukken. Was ze goed schoon en zet ze met een paar lepels water, zout, peper, azijn en boter op een zacht vuur. Laat ze, onder toe omschudden, gaar smoren. Maak de prei zo nodïg op smaak af en bind event, overgebleven vocht met sago. Kook prei nooit in veel water, de pittige smaak en lekkere geur gaan daarbij ver loren Maak eens preistamppot met wat azijn en geef ze met gebakken bloedworst of leverworst. (Zonder bon). Een goede plaatsvervanger voor rijst met kerrie is macaroni met fijngesnipperdie -ei en kerrie." gefruit en gaargekookt. En geeft Miep wat druiven na. Dan klinkt tot sle.t een luid: Hoera Publ. Centr. Bur. JAS VAN HOFWEGEN 14- Vosschem nam zich voor deze woor den goed in zijn geheugen te laten door dringen: „Lies, kommittid zoeweseid", herhaalde hij voor zich heen. Het was iets om aan zijn vrouw te vertellen. „Waarom denk je, dat het zelfmoord is. Verharen?" vroeg Esther. Hy keek verrast, dat ze zyn woorden had verstaan. „Omdat ik haar heb gekend", zei hij. Hij draaide zich om en liep de werf af. De anderen bleven by de dode staan. Als in een wacht. De mannen spraken gedempt. „Hij kent haar dus!" zei Duurzeel. „Hij noemde haar Lies. Dat rare woord is zeker haar achternaam", zei Voschem. „Nee", antwoordde Esther, „dat is de achternaam niet" „O", zei Vosschem en het klonk als: „Hoe weet jü dat?" „Laten we maar weer gaan werken tot de politie komt," zei Duurzeel. „We kunnen toch niets beginnen." „Nee, we kunnen toch niets meer be- En ze hernamen de arbeid. Voor vijf-en twintig minuten- Achteruit reed de politie-auto de werf op. De inspecteur stapte uit. Het werk in de loods was weer opge houden. Ze beantwoordden vragen. Eerst Esther, omdat zij het lichaam ge vonden had. En Duurzeel en Vosschem, namens de anderen. „Is er iemand, die de vrouw kent?" vroeg de inspecteur. Hij schreef alles op. „Harry Verharen zei, dat hij haar Het was Esther Duurzeel. die dit zei. Harry Verharen moest gehaald wor den. Hij kwam en vertelde, dat ze Lies Binda heette. „Is dat Lies Binda?" vroeg de inspec teur. Hij kende de naam. „Dat was Lie® Binda", zei Harry. En de omstanders probeerden in hun herinnering terug te gaan, om te weten, wie dit geweest was- En Duurzeel en Vosschem waren de enigen, die wisten. Want Lies was een inwoonster van het andere dorp, slechts berucht bij naam en voor velen onbekend. „Woonde ze niet daar bij de spoor brug?" vroeg de inspecteur. Er was verder niets te doen. De in specteur hield op met schrijven. Het lichaam van Lies Binda werd la ter gehaald door een lijkauto met zwarte gordijnen voor de ramen. Vosschem was voor die tijd reeds de werf afgelopen en had z'n vrouw teld, dat ze Lies Binda heette. De naam ging door het dorp. Eerst wisten sommigen en later wist^ iedereen Het was het gesprek voor zes dagen. En dat was niet gebeurd, sinds de man van Mien de Jager op de fabriek door een ongeluk om het leven was gekomen Soms werd Harry Verharen's naam ge noemd. In het huis van Lies, onder de spoor brug, vond de politie geen aanwijzin gen voor iets anders dan wat Harry Ver haren het eerst had gezegd. En zo kwam het ook in het rapport te staan. En nie mand wist van het ongeluk, dat ge- Esther Duurzeel had ook de geruchten gehoord. En ze vroeg er Vosschem omdat hem veel over het dorp bekend Ze zorgde, dat ze op een morgen vroeg in haar boot bezig was. Ze wist, dat Vosschem altijd het eerst Hij wandelde de werf op. En hy zei dat ze al vroeg bezig was. Esther zocht naar een uitvlucht, oir het gesprek op Harry Verharen te bren gen Daarom begon ze over zijn boot. Het was een goede boot. volgens Vos- „Wat denk je, dat er met die jongen van Verharen is? Hij is ribgal vreemd, vind je niet?" Vosschem had het lang en breed met z'n vrouw besproken en Harry Verha ren was nogal vreemd. „Maar die jongen is in de oorlog ge weest. En sommigen krijgen daar flinke tik van" „En hoe zou hij die Lies Binda ge- kend hebben?" vroeg Esther. (Wordt vervolgd) Wat er in de omliggende plaatsen voorviel DISTRIBUTIEKRING ALPHEN. Distributie van vaste brandstoffen. Toeslag voor grote gezinnen. Tot en met 23 October zal in het dis tributiekantoor te Alphen aan den Rijn de agentschappen tijdens de zit tingsdagen gelegenheid worden gegeven het aanvragen van brandstoffen gezinnen van 8 of meer personen volgens onderstaande richtlijnen: Van 4 9 Oct. voor personen, wier geslachts- a begint met één der letters A t/m in 11 t/m 16 Oct. de letters J t/m S, 18 t/m 23 Oot. de letters T t/m Z. Medegebracht dienen te wordem stam kaarten van alle gezinsleden, waaronder begrepen alle inwonenden, met inbegrip het inwonend dienstpersoneel. Ka lmei-huurders mogen niet bij de gezins leden worden medegerekend. Men wordt verzocht, zich stipt aan vorengenoemdde dagindeling te houden, in verband met en vlotte afwerking. Alphen aan den Rijn Eerste steen gelegd Zaterdagmorgen is in het gemeente- deel Aarlanderveen de eerste steen ge legd voor de nieuwe fabriek van werk tuigen voor zuivelbereiding van de fa. A. Blom. De steenlegging geschiedde door de te Alphen wonende oprichter vai bedrijf, dat door geheel Nederland gunstige reputatie geniet, de heer A. Blom Sr. De bouw zal geschieden onder architectuur van de heren J. W. en R. Vis te Alphen. Aannemer is de heer L. Westmans, Raadhuisstraat, alhier. De speeltuin in Oosthoekdorp Onlangs hebben we een en ander be richt over dë aanleg van een speeltuin ii het zgn. „Oosthoek-dorp!'. Het bedoelde officieel door de gemeente beschikbaar gesteld en in een morgen avond te houden vergadering in een lo kaal van de fa. Oosthoek, hoopt het be stuur van de vereniging „Kindervreugd" met concrete plannen te komen voor dt inrichting. De speelwerktuigen zal met zelf moeten vervaardigen, dus veler me dewerking is nodig. Uit met het „gehengel" Na de Zuiderker zijn thans ook in dt Noorderkerk van Alphen voor het collec teren doorgeef zakjes in gebruik geno- A. R, C. traint met verlichting Om de training ook in de wintermaan den buiten te kunnen houden zijn op het bij-terrein van A. R. C. een zestal licht- geplaatst. Het is te hopen, dat de successen met deze weelde in overet stemming zullen zijn. Hazerswoude Verbetering dienst „Citosa"-bussen. De dienst van de „Citosa"-bussen z zodra de weg in Reijerskoop te Boskoop te berijden is, worden doorgetrokken via Boskoop over de Voorweg naar Hazers woude en daar om de twee uur aan sluiten op de bussen naar en van Lei den. Dit zal voor de Voorweg- tenbewoners een uitkomst weze Benoemd. De heer J. Kerver. monteur by het gem. electriciteitsbedrijf te Boskoop, i< met ingang van 1 Oct. benoemd tot op zichter-machinist van het pompstation der gem. bronwaterleiding te Hazers woude. Resultaten stierenkeuring. Bij de in Februari, Maart en April ge houden gewone stierenkeuring zijn door Ged. Staten van Zuid-Holland de stieren van een 39-tal alhier wonende veehou ders voor de openbare dekdienst goed gekeurd Burgerlijke stand. GEBOREN: Johanna I. M., d. v. J. Th. Helling en C. J. v. d. Maat; Cornelis J. z. v. C. J. M. van Rooijen en H. M. d. Geer; Josina A., d. v. A. J. de Witte M. Bos; Johanna J., d. v. G. Duiker C. Hoek; Liduina M., d. v. C. J. Ver- kleij en A. M. A. de Jong; Willem, z. J. J. van Vliet en A. Schellingerhout. ONDERTROUWD: Arie van Aalst, en Cornelia van Tol, 22 j.; Jacobus A. in Haaster, 30 j. en Petronella Heemskerk, 30 j. OVERLEDEN: C. J. M. van Rooijen, 1 dag; Hubertus Zonder op, 81 j. H illezom Paard sloeg op hol. Op de Lapinenburgerlaan sloeg het paard van de landbouwer K.. gespannen voor een wagen, op hol. Vermoedelijk schrok het dier van een langs de weg staande broodbakkerswagen. Al hollende liep het vervolgens over de Leidse juist op het ogenblik, dat een motorrijder cuopassagiere naderde uit de rich ting Haarlem. Een botsing was onver mijdelijk. De motor reed het paard in d( flank aan, tengevolge waarvan beide rij ders over de weg werden geslingerd. De duorijdster, mevr. W. uit Haarlem, kreeg bloedende hoofdwonde, terwijl de heer W. geen letsel kreeg. Het motorry- wiel werd ernstig beschadigd. De man van de wagen kwam met de schrik vrij. Dr. Wijkmans verleenae aan de dame eerste hulp. Opbrengst Collecten De collecte voor het duizend-gulden plan van de Ned. Herv. Gemeente, die dit jaar zal wordfen verdeeld over de kerk voogdij en de Wilhelmina-kleuterschool, heeft ruim f 1000 opgebracht. Deze week zal een straat- en huiscol lecte worden gehouden ten bate van hel tuberculosefonds „Draagt elkanders las ten". afd. van het C. N. V. in Nederland. S. I. Z. O. I—A. G. T. In een slecht gespeelde wedstrijd te Amsterdam verloor S. I. Z. O. I met 41 van A. G. T. De voorhoede faalde door een te langzaam tempo. Hoewel sen genoeg waren om te scoren, wist de voorhoede deze niet productief te maken, Heeft S I. Z. O. I misschien te weinig ge traind? Gouden huwelijk. Op 13 October hoopt het echtpaar W J. Buurman en J. G. Buurman—Schol ten, Wilhelminalaan 15, zijn gouden hu welijksfeest te vieren. Extra-uitkering. De extra-uitkering van 10 pet uit het Gemeentefonds (men zie onder Leiden) Hillegom f20.000. Niet; H. Scfaellmgerhout en J. v. d. Spek; J. Vliegenthart en M. van der Perk. GETROUWD: J. de Best en J. Schaart; van Duijn en L. v. d. Plas; M. de Mol W. de Mol; E. P. M. Vacano en C. v. d. Plas; H. Vooijs en I. van Tilburg. OVERLEDEN: C. van Duijn, 73_jaar, Katwijk Burgerlijke stand. GEBOREN: Willem, .z v. G. van Duijn en J. van Duijn; Jan, z. v. G. Knetsch J. Kuijt; Cornelia, d. v. J. Guijt en Ouwehand; Dirk A., z. v. D. Ouwehand en J. van Loo; Neeltje, d. v. C. Kuijt A. Plokker; Heilly, d. v. T. Ouwehand, en A. de Jong; Olga, d. v. A. Bomas en G. van Ginkel; Petrus I. J., z. v. H. J. Grimbergen en M. A. Castenmiller. ONDERTROUWD: A. van Duijn van den Oever; J. Hofmeester en M Duijn; W. H. C. J. Willems en A. v. d. I j., eohtg. Leimuiden Prachtige bijeenkomst van meisjesverenigingen Freule Wttewaall van Stoetwegen hield oor de ring Ter Aar van Ned. Herv. meisjesverenigingen een lezing in da Ned. Herv. kerk. Mevr. Van Veenen opende met gebed en heette alle aanwe zigen welkom, in het bijzonder de spreek ster en de aanwezige meisjesverenigin gen buiten het ringverband, nl. Nieuw- Aarlanderveen, Aalsmeer en Da Kaag. Freule Wttewaall vertelde op boeiend# wijze over haar reis naar en door China, India en Indonesië en haar verblijf en belevenissen op de conferentie van da wereldfederatie van christelijke jongens- meisjesverenigingen te Shanghai. In het bijzonder behandelde spr de ver breiding van het Christendom onder da zo geheel van ons verschillende rassen op het Oostelijk halfrond. Vele waren de moeilijkheden, die de afgevaardigden aar de genoemde vergadering hadden Het verslag van haar verdere reis door China, India en Indonesië gaf een mooia kijk op het leven, de gewoonten en da ontwikkeling dier volkeren en vooral op de geweldige zware arbeid van zen delingen en htm helpsters en helpers. „In het Oosten is iets groots aan het gebeuren, datniet tegen te houden is. Moge God ons helpen en ons open ogen en harten geven, om daar te helpen", aldus eindigde spr haar prettige fede, die door aandachtig luisterende jonge men- ;n werd aangehoord. Mevrouw Van Veenen dankte de spreekster hartelijk en sloot deze mooia bijeenkomst met dankgebed, waarna het bondslied nog werd gezongen. Noordwijk Geref. Bond. Woensdagavond om half 8 zal voor de Geref. Bond spreken ds J. Fokkema, Ned. Herv. predikant te Delft. /V oor dwijker hout Opbrengst collecte. De collecte voor de blinden heeft f267,83 opgebracht. HAAGSE POLITIERECHTER. Weer bijgelegd. De bedryfschef T. v d. L. te Hillegom ad ruzie in zijn bedrijf met iemand en toen was er geslagen. Nu wel niet zo ver schrikkelijk, doch net genoeg om ver dachte voor de Haagse politierechter te laten verschijnen. Hij kon echter de mede deling doen, dat de zaak weer bijgelegd /as met zijn tegenstander, en bij zoveel oede wil, meende de Officier te kunnen olstaan met een boete van f 25 of 15 dagen hechtenis, waartoe de rechter ver oordeelde. Berouwvol. De dienstbode G.G. uit Katwijk aan Zee was erg berouwvol over de diefstal, die ze gepleegd had in haar betrekking. Dat ze een rokje had weggenomen, dat be kende ze. maar mevrouw vermiste ook nog een aantal sieraden, doch daar wist verdachte niets van, zei ze. „Als je een keer steelt, is het niet on begrijpelijk, dat ze je van meer dingen verdenken", constateerde de Officier, die zich echter alleen aan het rokje wilde houden, en er f 20 boete of 10 dagen hechtenis, en voorwaardelijk een maand gevangenisstraf met drie jaar proeftijd voor vroeg. Dat werd ook het vonnis. Het verkeerde middel. „Hebt u toen u jong was, nooit eens stiekum fruit op een tuin gestolen?" infor meerde de Officier bij de tuinder G. de K. uit Leiderdorp, doch die -zei, dat hij zich daaraan nimmer schuldig had ge maakt. Of de Officier het gedaan heeft, kwam niet ter sprake. Maar, verdachte had zich niet wegens diefstal te verantwoorden, doch omdat hij de 14-jarige K. met een steen had getrof fen, die de K. had gegooid, omdat de jon gens op zyn tuin liepen. „We wilden een bal zoeken," zei het slachtoffer, maar de verdachte had er een andere mening over! In elk geval, het was lelijk aangeko men, en de knaap had zelfs een lichte hersenschudding bekomen. De Officier vond dat verdachte een verkeerd middel had aangewend om de jongens van zijn tuin te houden en vorderde f50 boete of 25 dagen hechtenis. De rechter gaf f 40.— boete of 20 dagen hechtenis, omdat er schadevergoeding bij zal komen. Lezers schrijven ons De taptoe De jaarlijkse taptoe, die de inleiding vormt tot het 3 Octoberfeest en die demonstratie is van het verenigings leven in Leiden, is voor verschillende deelnemende verenigingen dit jaar teleurstelling geworden. Bij de opstelling werden de muziek corpsen in het eerste deel van de stoet geplaatst, zodat de laatste helft de lijke, pittige begeleiding miste, die voor het taptoe-lopen nodig is. Vervolgens was de stoet te lang, waardoor men her- haaldelyk moest stoppen, wat niet be vorderlijk is voor de orde in de rijen. Op het Rapenburg bijv. is de mars niet minder dan zesmaal onderbroken. Het spijt ons het totale aantal niet gecontro leerd te hebben. Een volledige opstopping ontstond bU het kruispunt Breestraat. Gangetje. Ko- revaarstraat, Steenschuur, waar het laat ste deel van de stoet' van de hoofdgroep werd afgesneden. Eindelijk is op initia tief van de verenigingen zelf een zyweg ingeslagen en de terugweg aanvaard. Da hulde in het Van der Werffpark. essentiële van de taptoe, is deze groepen geheel ontgaan. Het lijkt ons toch de taak van de co missie van regeling, vooraf ongeveer weten, hoeveel verenigingen deelnemen, na te gaan of de stoet goed geformeerd is en tijdens de taptoe zich te verdelen, om voorkomende moeilijkheden op ta vangen en op te lossen. En dat hebben wij Vrijdagavond zeer gemist. Een volgend jaar hopen we, dat deza voor de deelnemende verenigingen onaangename omstandigheden niet meer behoeven voor te komen. De besturen van: „Sportief" en „Groen-Wit"„ R.-K. Dames, en Meisjesgymnastiekver eniging. „Siseo", R.-K. Meisjes Hockey-club. „De Bataven", R.-K. Athletiekver» eniging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2