lUruuir geihstht (STmimut Zoekt Sjahrir bescherming onder de vleugels van Van Mook? De Sowjets doen een nieuw voorstel inzake Berlijn Westers Verbond nóg steeds niet gepubliceerd Wist U MAANDAG 4 OCTOBER 1948 BUR. en REDACTIE: Hogewoerd 103- Tel. redactie: 20408; Adm. 22710. Postrekening 58936. Negen en twintigste jaargang No, 7627. DIRECTIE: F- DIEMER. CHR1STELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanluastifij Is ahcMewti mya l>eri in tegijinspoct" HET FEEST VAN LEIDENS ONTZET Zie pag. 3 Zijn socialistische partijgenoten te Djokja worden gearresteerd een onderhoud met Aneta gemeld, dat te Djokja „een anti-linkse hetze" is o «taan onder leiding van de Mohamme daanse strijdgroepen der Masjoemi, waar onder „ook de gematigde middenpartijen" zouden worden getroffen. Sjahrir deelde mede, dat alleen in Djokja reeds 2000 mensen zijn gearresteerd en in Solo 400 en dat zich onder de gearresteerden ook leiders en leden van Sjahrirs eigen partij Zijn, de z.g. Partai Sosialis Indonesia, be nevens leiders van andere „middengroe- Uit Sjahrirs verdere verklaringen blijkt, dat er van het Antara-bericht als Zou de beruchte in Moskou opgeleide Twee hoofdrolspelers uit het communistische opstandsdrama te Madioen op Java. Links: Djokosoe- jono, de militaire bevelhebber en rechts Moeso, hoofd van de commu nistische regering. Oud-minister S. de Graaff overleden Driemaal voerde hü 't bewind over Koloniën. Te Oegstgeest is Zaterdag op 87-j. leef tijd overleden de oud-minister van Ko loniën S. de Graaff. Na de H.B.S. te Leiden hebben doorlopen, studeerde de overledene voor het groot Oost-Indisch Ambtenaarsexamen, hetwelk hij in 1883 behaalde. Hij doorliep verschillende ran gen bij de Dienst van Binnenl. Bestuur op Java en Madoera en werd in 1906 directeur van deze dienst tot 1910, toen hij o.a. lid werd van de Staatscommissie voor de verdediging van Ned-Indië. In 1913 keerde de heer De Graaff naar Indië terug als regeringscommissaris voor de reorganisatie van het bestuurswezen. Na zijn ontslag uit 's-lands dienst was hij enige jaren president-commissaris van de N.U.M. Als minister trad hij op in drie ministeries Ruys de Beerenbrouck, eerst van 1919 tot 1925, daarna van 1929 tot 1933. De begrafenis is bepaald op Woens dag as. om 11.15 uur op de Alg. Be graafplaats te 's-Gravenhage. Prinses Wilhelmina exposeert te Apeldoorn In Apeldoorn wordt momenteel een ex positie gehouden van werken van Apel- doornse schilders. Ook Prinses Wilhel mina heeft vier werken ingezonden, die zij tussen 1932 en 1934 heeft gemaakt. Het zijn een tekening .Sneeuwland schap in Unterwasser". twee kleine aqua rellen „Gezicht op Loosduinen" en een «epiatekening van Meyendel. In een nota aan Amerika. Engeland Frankrijk heeft de Sowjet-regering vo gesteld, dat het gehele Berlijnse vraag stuk. tezamen met het Duitse probleem, overeenkomstig het Viermogendheden- verdrag van Potsdam besproken zal den op een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken dier vier gendheden, aldus Tass. De nota bevat voorts een lange reeks van beschuldigingen, die meters papiei in beslag nemen, en waarin verklaard wordt, dat de gehele tegenwoordige toe stand de schuld is der drie Westelijke machten. Maarschalk Sokolofski, die dit voorstel een verklaring heeft aangekondigd, heeft tevens duidelijk gemaakt, dat Rus land een zeer grote prijs vraagt voor de oplossing van het Berlijnse vraagstuk, namelijk, dat het gehele bestuur van West-Duitsland zal worden ontbonden. Ongeveer tegelijkertijd heeft het bekende linkse Britse parlementslid Zilliacus, kort zijn besprekingen met Russische staatslieden, aan de Westelijke zijde van het Ijzeren gordijn, een schot gelost op hetzelfde doelwit, verklarende, dat zijn voorstellen onmiddellijk een einde maken aan de Russische maatregelen, die verbinding met Berlijn onmogelijk maken. Rusland zou volgens Zilliacus' plan deelnemen in de controle var Ruhr, en alle Duitse verbindingen, tevens zouden alle anti-fascistische par tijen in West-Duitsland de handen vrij moeten krijgen. In Duitsland zelf protesteerden de Rus- Hij weet het Louis Rich is een pas ingeschreven student aan een der Colleges van New-York. Louis is 85 jaar en hij ver klaarde „Wij leven in het atoom-tijd perk en de enige manier om gelijke tred te houden met de tijd is: Weei naar school te gaan". Onbekend is, o] de student nog „ontgroend" moet wor den, als er tenminste nog iets te „ont groenen" valt! „Johnnie Bras" gaat turf kruien Lichte straf na geestelijke depressie en schuldbesef. Voor de Bredase Bijz. Pol.-rechter ver scheen Zaterdag de bekende pantserwa gensmokkelaar John Braspenninckx, die volledig bekende. In verband met een zware geestelijke depressie en zijn schuld besef, luidde het vonnis 8 mnd. gevange nisstraf, 4 mnd. voorwaardelijk met 3 j. proeftijd en daarna 1 jaar R.W.I. De veekoopman I. v. Hassel uit Zun- dert, die een van de pantserwagens be zat, kreeg 1 jaar 'en 3 jaar R.W.I. Voorts kregen Neleman uit Breda 1 jaar en 114 j. R.W.I., Albert Braspen ninckx 1% j. m. aftr. en de Bredase groenteboer J. v. Peer 9 mnd., waarvan 6 voorwaardelijk en bovendien 2 mnd voorwaardelijk met 3 j. proeftijd. GENERAAL SPOOR VERTOEFT TE SOERABAJA Generaal Spoor is te Soerabaja aan gekomen om twee dagen besprekingen te voeren, evenals generaal Mo jet. Generaal Spoor noemde de toestand in Oost-Java „vrij goed". Er is geen „op zienbarende toeneming van republikeinse Infiltratie". Ondanks de opschorting de demobilisatite, is de geest onder de militairen uitstekend. Roofoverval op directeur van zuivelfabriek Twee mannen overvielen in de nacht van Zaterdag op Zondag de directeur van de coöp. zuivelfabriek te Giekerk (Fr.) in zijn slaapkamer, bonden hem a handen en voeten, duwden een prop zijn mond, grepen de sleutel van z kantoor en verdwenen met de kas, die f4000 loongelden bevatte. De op het lawaai toegesnelde huis houdster ontdekte dat de vogels reeds gevlogen waren. communist Alimin zijn gearresteerd, niets waar is. Alimin, Setiadjit en Daroesman zijn „ondergedoken". Sjahrir wist voorts te vertellen, dat de communisten bij Ma dioen zich hebben verschanst op het Wil lisgebergte, waar de Japanners reeds ver sterkingen hebben aangelegd. Hij meende, dat de communisten het „niet" lang zou den volhouden, omdat zy bij de bevolking niet populair zijn. Sjahrir deed voorts de veelzeggende mededeling, dat de republiek 5000 man tegen de republikeinen in het veld heeft gebracht. Sjarifoeddin zou in de tijd van zijn premierschap grote bedragen hebben be steed aan de versterking en bewapening van de communistische volksstrijdkrach ten. Wat de „impasse" in de onderhande lingen met de Nederlanders betreft, zeide Sjahrir, dat een „oplossing van het geschil thans nog mogelijk is" en hü verwachtte dat daartoe spoedig een poging zou wor den gedaan en dat dit de laatste kans" zou zijn. Hij verwachtte, dat de proble men dan van een andere kant zouden worden aangevat dan tot nu toe. Het republikeinse persbureau Antara beweert, dat Ponorogo en Doengoes thans door de republikeinen zouden zijn bezet. De rest van de communistische troepen bevinden zich in de driehoek Madioen NgawiTjaroeban en de hellingen de Willis. Zij zouden tegenstanders heb ben vermoord en verminkt. De weg Ma dioenDoengoes zou nu beheerst worden door een republikeins bataljon. De munisten zouden het krachtstation Gi- ringan hebben bezet. De spoorwegwerk- plaatsen en de brug van Besar Winoto, benevens de suikerfabriek Redjo Agoeng zouden niet vernield zyn. Uit een ander Antara-bericht blijkt, dat de communisten nu ook bij Djokja zyn opgedoken. Bezuiden de republikeinse hoofdstad zijn verschillende republikein se ambtenaren door een bende ontvoerd. Intussen bazuint Hatta rond, dat de Nederlanders de schuld van de con nistische opstand zouden zün. De repu blikeinse minister van voorlichting, Natsir, echter erkent onomwonden, dat Moeso het bevel tot de opstand uit Moskou heeft medegebacht. Er wordt een hoge prijs gevraagd voor beëindiging der blokkade Merkwaardige Belgische troepenverschuiving Reuter verneemt te Brussel, dat de Belgen voor Oudejaar een regiment artillerie en drie bataljons infanterie uit Duitsland terugtrekken en het grootste deel van de overige bezettingstroepen op de Westelyke Rynoever zullen terugtrek ken. terwyl alleen licht-bewegelyke strijdkrachten aan de Oostzijde vai Ryn blijven. Het Belgische hoofdkwartier komt eveneens op de Westelyke oeve WEER EEN BOKSER OVERLEDEN. De 22-jarige weltergewichtbokser Kid Dinamita uit San Domingo, die in een wedstrijd te Chicago tegen MacQuillar k. o. ging, overleed 5 uur later in he ziekenhuis. SUCCES DER SIAMESE REGERING. De leiders van het complot tegen de Siamese regering hebben zich thans gegeven. De politieke spanning ir land neemt toe en er is een vijftigtal vooraanstaande personen gearresteerd. Vandaag stellen wij IJ voor: Korp. L. STIKKELORUM, Sumatrastraat 5, Leiden. Vandaag viert Bert daar in het verr Indonesië zijn verjaardag en wel nimme zal hij gedacht hebben, dat hy z"n 22ste op Sumatra zou moeten vieren. Vanui' Poelau Panggoen zendt hij een groet naa de familie in de Sleutelstad. Hij vertrok op 27 Januari met de „Zuiderkruis" er werd, behorende tot 2-5 8 R.I., op Su matra gedetacheerd, terwijl hij na ver schillende overplaatsingen thans in eer dorpje vlak bij Palembang zijn domicilie heeft. Naar zijn zin heeft hij het er best, de natuur is prachtig, de temperatuur ge lijkmatig en hij werkt in zyn eigen vak als timmerman. sen tegen „overtreding van de vlieg- regels" door de Britse en Amerikaanse piloten van de luchtbrug. De Britten zou den 656 overtredingen hebben begaan, de Amerikanen 86. Dit zou een „drei gende toestand" scheppen en „ernstige gevolgen" kunnen hebben. Zaterdag zou den Russische vliegtuigen manoeuvres houden in de nabijheid van de luchtbrug. Het kwam in de stad tot een botsing tus- Berlijnse burgers en de politie in de Russische zone. Een gearresteerde Duit- riep zijn landgenoten toe, dat hij ont voerd werd, sprong uit de trein en de menigte bevrijdde hem. In de Veilig heidsraad zijn de Westelyke gedelegeer- "en voor de strijd gereed, die zwaar zal ijn. Men neemt algemeen aan, dat Rus land zyn recht van veto zal gebruiken. De Britse reactie op het Sowjet-voor- el is scherp en men ziet er niet het minste heil in. Franse mijnwerkers leggen het werk neer „Frankrijk zal niet tegen de Sowjet-Unie vechten" De vakbond der mynwerkers in Frank ryk heeft Zondag last gegeven tot de lang verwachte staking in het gehele land, en men verwacht, dat 335.000 arbei ders dit bevel zullen opvolgen. -Terwyl de door communisten beheerste vakbond dit beval, hield de communisten leider Thorez een rede, waarin hy zeide, dat Frankryk niet tegen de Sowjet-Unie zal vechten. Daarna noemde hy De Gaulle een landverrader, die de oude politiek van Pétain en Vichy voortzet. (Men mag zich de ernst van dit bericht niet ontveinzen. Het kan betekenen, dat Frankryk binnenkort geen brok steen kool zal bezitten voor het vervoer var één soldaat. Een land. dat niet werkt er niet produceert, maakt de gehele Weste lyke Unie waardeloos. Red.) Meer Amerik. militaire steun voor 't bedreigde China? „China is het slagveld, waarop de beslissing valt voor het Westen" De uiterst gevaarlyke toestand in China, waar het gebied van Tsjiang Kai Sjek in stukken is gehakt, in het Noor den door de verbreking van de verbin ding tussen Peking en Moekden, en in het centrum door het verlies van de grote strategische steden Kaifeng en Tainan, heeft Amerika wakker geschud. De commissie van buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft in een rapport aange drongen op meer rechtstreekse militaire hulp en grotere financiële bystand. Ohina is het slagveld waarop voor het Westen de beslissing zal vallen, aldus de e. In China zelf heeft Tsjiang Kai Sjek besloten, zelf de leiding van zaken in Moekden ter hand te nemen. Hy heeft zich per vliegtuig daarheen en de door Amerikaanse mili taire deskundigen op Formosa opgeleide Chinese regeringstroepen zijn geland in de haven Huluato om het omsingelde Tsj^ntsjow te ontzetten. LAMPEKAPPENFABRIEK TE VLAARDINGEN UITGEBRAND. Hedenmorgen is in de spuitery van de lampekappenfabriek „Tiko", te Vlaar- dingen, brand uitgebroken, waarbij ook het magazijn en het atelier niet gespaard bleven. De lampekappen stonden spoedig lichtelaaie en de vlammen sloegen uit e ramen van het 3 verdiepingen hoge pand. Met 12 stralen wist de brandweer te overwinnen. De schade, die door verzekering wordt gedekt, wordt geschat op ongeveer één ton. Leidse en Delftse studenten trachtten de Haagse Passage te veroveren Jaarlijks 3 October-tumult in de Residentie (Van een onzer verslaggevers) Ongeveer 100 geüniformeerde agenten en 53 politiemannen in burger moesten Zaterdagavond in de Haagse binnenstad optornen tegen de „horden" Leidse en Delftse „groentjes", die volgens traditie op de 3-Octoberviering van de Sleutel stad de Resdientie op stelten kwamen zetten. De studenten deden diit, zoals ge woonlijk: eerst zochten de Delvenaren en de Leidenaren elkaar op, om dan de veel rotjes en gillende keukenmeiden konden er niet gelanceerd worden, of de politie hield moedig stand. Later trok ken de scharen naar het politiebureau Buitenhof. 38 Kale arrestanten werden er in de loop van de avond heen gebracht. Een student en een politieman moesten in het ziekenhuis verbonden worden. Vier agenten-petrten werden door de stu denten buitgemaakt. Om 9 uur ging de witte vlag omhoog, ten teken, dat er Is er onenigheid tussen de mogendheden of in Frankrijk zelf het communiqué der vijf West- Europese landen betreffende hun ge meenschappelijke verdediging. Bekend is, dat dit geschied is op verzoek van Frank ryk, doch wat men niet weet, is of dit geschiedt wegens oneinigheid tussen de mogendheden onderling of in de boezem van het Franse kabinet. Ook wordt de veronderstelling geopperd, dat generaal Juin de oorzaak is omdat deze er niet veel voor voelt om de benoeming tot gemeenschappelijk opperbevelhebber te aanvaarden. Generaal Juin is inmiddels na besprekingen te Parijs weder naar Marokko vertrokken. De Britse minister buitenlandse zaken, Bevin, heeft te Parys zyn Franse collega Schuman be zocht en anderhalf uur lang met hem ge confereerd. De Franse premier Queuille heeft de berichten betreffende menings verschillen tussen de Franse ministers laten tegenspreken. Men verwacht, dat in het begin dezer week de Franse mi nister van verdediging, Ramadier, zyn plannen voor een Westelyke generale staf aan het Franse kabinet zal overhan digen en dat daarna het Franse kabinet goedkeuring aan de plannen zal hechten, waarna het communiqué van de vijf mogendheden zal worden gepubli- Te Washington weigert het departement van buitenlandse zaken zich uit te laten over de geruchten, dat Amerika een nieuwe leen- en pachtwet voor West- Europa overweegt. Inmiddels heeft de Britse regering be- Vele vergissingen worden gedaan over I kend gemaakt, dat de luchtmacht elke het voortdurende uitstel van de publica- j week 1000 man zal aanwerven om deze jaar op een sterkte brengen, aangezien van^l 80^000 er in die tyd 114.000 man moeten den gedemobiliseerd. Amerika is de in- schryving begonnen van 8.534.963 man voor de dienstplicht. In Scandinavië zal op 15 October te Oslo een bespreking van de drie ministers van verdediging worden gehouden over een gemeenschap pelijk verdedigingsplan. Aandacht trekt ook het bezoek van de Portugese chef staf aan Engeland. Naar nader wordt gemeld heeft de Bel gische minister van verdediging ver klaard, dat de vüf landen eikaars mate riaal zullen aanvullen, terwyl Amerika voor het ontbrekende zal zorgen. oude „vete" in een kanonnade van zwar rotjes, zevenklappers en voetzoekers t beslechten. He* eerste treffen vond plaat de Spuistraat hoek Spui. „Mijnheer, ar soms opstand?" vroeg ons een oud dametje, dat met angstige ogen naar het spattende vuur en de walmende rook bommen stond te kijken. Al spoedig kwam de politie er aan te pas. die de honder den studenten de Spuistraat injoeg. In het gedrang werd hier een spiegelruit gekraakt, doch de studenten deponeer den, beleefdheidshalve een briefje in de étalage met het adres, waar men de scha derekening kon presenteren. Toen keer den, als van oude, de studenten zich tegen de 'politie. Een krijsende bende kaal hoofdige groentjes trachtte, vanuit d« Kettingstraat en de Groenmarkt, de Pas sage te veroveren op de politie, die met tientallen manschappen vanaf 6 uur reeds iedereen daar de toegang versperde. Tal rijk waren de charges van de agenten, die de pet op „storm" hadden staan; de band om de kin. De gummiknuppels kwa men menig keer met een kort, kletsend geluad op de vlakke schedels neer één blauwe bult meer of minder werd niet gekeken. Zoveel rookbommen kon den er het gezicht niet benemen en zo niet meer .geschoten" mocht worden. Naderhand maakten de studenten nog wat stemming by de „soos" van de H.S.V. Is Moeso naar Bangkok gevlogen Het „Bataviaas Nieuwsblad" beweert, dat Moeso, de leilder van de communis tische opstand op Java, thans te Bang kok vertoefd. Hy zou daarheen zyn over gebracht in een republikeins vliegtuig. INDONESIËRS VERTREKKEN VAN SCHIPHOL. Gisteravond zyn de heren Wisaksono Wirdjodikarto. dr Mansoer, Hoesein, La- lisang en de sultane van Pontianak met dochtertje, van Schiphol naar Indonesië vertrokken. Vertegenwoordigers van Somaliland hebben de V.N. te Parijs te kennen geven, dat zij tot laatste man zullen strijden tegen de terugkeer der Italianen Drie impressies van generaal De Gaulle tijdens een persconferentie in Parüs, waarop hü betoogde, dat Frankryk het centrum van kracht en krügskunde ener West-Europese militaire alliantie diende te zün en niet Londen. achter het Gemeentemuseum. De politie rukte echter met jeeps en overvalwagens uit om hier de orde te herstellen By de politie kwamen tientallen Ha genaars aangifte doen van verbrande kleding. De studentenorganisaties zullen voor deze schade aansprakelijk worden gesteld. „Dit soort ontgroenen is barbaars Naar aanleiding van de ongelukken by de laatste ontgroening van studenten in de hoofdstad, vroeg het onafhankelyke lid van de Amsterdamse gemeenteraad, mevr. H. Heyermans, of B. en W. maat regelen willen nemen, dat jonge mensen met teveel superioriteitsgevoel periodiek in fabrieken e.d. te werk worden ge steld, om hen begrip van de samenleving by te brengen. Zij noemde dit soort ont groenen barbaars OVEREENKOMST INZAKE ROTTER DAM BEVESTIGD. In officiële kringen te Washington wordt bevestigd, dat een voorlopige over eenkomst is tot stand gekomen voor drie maanden over het gebruik van Rotterdam en Antwerpen voor het vervoer van Bi- zonië. Er is daarin geen bepaling opge nomen over 5 millioen Marshall-dollars en er is geen limiet van IVi millioen ton gesteld voor de ladingen. De omvang van de ladingen wordt vastgesteld door de vrye Heden zullen de Britse gardesoldaten op Malakka aankomen om ae commt ten tc bevechten. Het slot op de deur Het communiqué, dat de i Defensie van de vijf West-Europese lan den deze week uitgaven, en de inge diende begroting van het departement van Oorlog, hebben relief gegeven aan onze klacht van vorige week, dat de paragraaf in de Troonrede voor de land macht wel zeer sober was. Zowel in het communiqué als in de begroting wordt slechts gesproken van zee- en luchtmacht, wanneer het gaat om de gezamenlijke verdediging van West- Europa. Aan de Koningin van het slag veld zo werd eertijds de infanterie betiteld is geen taak toebedeeld, althans in eerste instantie niet Deze dingen roepen als vanzelf de vraag op. wat daarvan de oorzaak is. Onze Regering geeft als reden aan de financiële onmogelijkheid, naast ons leger in Indonesië ook hier te lande een leger te onderhouden. >In ons artikel „Het leger van morgen" wezen we er enkele maanden geleden al op. dat dit niet bevredigt. Al is zelf standige verdediging niet meer mogelyk en ook niet wenselijk, toch dienen we in het kader van de samenwerking te be schikken over een leger, dat in een komende oorlog ons grondgebied ten minste veilig stelt als operatiebasis voor een latere aanval. We zeiden toen, dat het funest zou zijn voor onze nationale waardigheid, indien we niet in staat zou den zijn, ons aandeel in de gezamenlijke strydkrachten te leveren en zouden para siteren op de hulp van anderen. Het communiqué uit Parys stelt de zaak echter anders. Niet alleen Nederland mist een leger, maar inzake heel West-Europa zwijgt men over een leger. Men spreekt wel over een gemeenschappelyke staf, over eenheid in de opleiding, over synchroni satie van wapenen en we juichen dat toe, daarmee zal men altyd moeten beginnen, maar over een leger wordt niet gespro ken. Dat wordt verschoven naar de toe komst. Waarom? Is dat omdat men er van uitgaat, dat bij een recente oorlog de middelen ontoe reikend zullen zyn om voldoende weer stand te bieden, en ziet men er daarom maar van af? Indien dat zo zou zyn. dan zou de eerste slag reeds verloren zyn en West-Europa naast de ellende van een oorlog ook nog de narigheid van een dictatuur moeten doormaken. Een dergelijke strategie zou niet alleen de oorlog verlengen, maar ook het oor logsgevaar aantrekken. Immers met zee- en luchtmacht kan men hoogstens een vyandelijke opmars vertragen en eigen verbindingen beveiligen. Om zich inmid dels buiten het bedreigde gebied gereed te maken voor de grote tegenaanval. Maar nogmaals, zulk een defensiepoli tiek veroorzaakt een gestadige bedreiging voor de landen van West-Europa. Het „si vis pacem, para bellum" geldt ook vandaag. Alleen een goede, sterke en moderne krygsmacht en daarin is de landmacht een zeer belangryke factor kan een oorlog voorkomen. Wanneer men een deur wil sluiten, moet er een goed slot op. Nederland zal daarmee terdege reke ning hebben te houden. Indien financiën het struikelblok vormen, zal men ge zamenlijk by Amerika moeten aandrin gen op dusdanige hulp, dat een preven tief werkende krygsmacht kan worden gevormd. Voor vervolg zie Pag. S) Nachtelijke steekpartij om 14-jarig meisje kost Amsterdammer het leven POOLSE DADER LIEP MET LEVENSGEVAARLIJKE WOND NAAR 'T ZIEKENHUIS In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft de 23-jarige Poolse arbeider Jos Joseph Prokop in de Rustenburgerstraat te Amsterdam de 26-Jarige Amsterdamse scheepsbouwarbeider Jan de Wayer by een vechtparty in het hart gestoken, waardoor De Wayer onmiddeliyk over leed. Prokop zelf liep by deze steekparty, waarby nog een tweede Poolse arbeider, de 33-jarige Poolse vrouw P. C. Giacomin en haar 14-jarige dochter Irene, aanwezig waren, een zeer ernstige steekwond op in de linkerlong. De oorzaak is een door Prokop niet ge wenste vriendschap, die de andere Pool, Henryk Wilhelmi uit Lotz, thans metaal draaier te Amsterdam, met het 14-jarige meisje onderhield. De vermoorde De Wayer was echter niet de vriend van het meisje; dat was Wilhelmi, die geen enkel letsel opliep. Irene vertelde gisteren, dat haar Ned. vader gevangen zit. Om in haar onder houd te kunnen voorzien, verhuurde haar moeder kamers. Zü nam drie Poolse jongemannen, die hier werkten. De 23- DAT de A.N.W.B. nu het vroeg donker wordt, de aandacht van de wielrijders op hen verplichte witte koplicht, rode achterlicht en witte achterspatbord vestigt. DAT op 23 October in het Instituut Dor Doofstommen te R'dam een congres wordt gehouden van Chr. beambten in d« metaalindustrie. DAT de gemeenten Hoeven en Ouden bosch in een grensconflict zyn verwik keld en dit uitvechten middels aan Ged. Staten van N.-Brabant gerichte verzoek schriften. DAT tot burgemeester van Steenwyk werd benoemd de burgemeester van Giet hoorn, J. Voetelink. DAT de voorz. der Ned. Ver. van Foto journalisten H. Lamme is opgevolgd door S. Presser. DAT een 19-jarige priesterstudent eer brand stichtte in het gymnasium „St. Al- berti" van de paters Carmelieten te Zen deren, die met eigen middelen werd ge blust. DAT goedkeuring werd verleend tot oprichting van een ambachtsschool te Ryssen (O.). DAT Commissaris der Koningin in Groningen E. H. Ebels morgen de com mandant van de te Groningen verbly vende Deense mijnenveger „Sölöven" ont vangt en het schip Woensdag weer trekt DAT te Ryssen (O.) een nieuwe con fectiefabriek van de Fa Van Heek te Al melo in gebruik werd genomen. DAT te R'dam een delegatie uit Huil arriveerde om sport-uitwisselingen te be spreken, welk gezelschap vandaag de Hoge Veluwe bezoekt en morgen naar A'dam gaat. DAT de drijvende bok „Bevryding", gesleept door de „Poolzee", te Belawan is aangekomen en de „Poolzee" naar Soera baja is doorgevaren. DAT het dep. van Landbouw c.s. aan dringt op bestrijding van de voor hout schadelijke huiszwam, die veelvuldig voorkomt in vochtige woningen en gebou- en, vooral in de geteisterde gebieden. DAT voor het B.G. te R'dam 7 j. is geëist tegen de 36-j. SS-er W. Sluyter, die om. oppasser was van de beruchte hoofdman der Germaanse SS, Feldmeyer. DAT tot ridder in de Orde van O.N. werd benoemd wethouder J. J. van Klin ken te Nieuwerkerk (Zld.) DAT de Kath. Arbeidersbeweging in Limburg in een brief aan de Regering heeft gewezen op de noodtoestand in de gezinnen, die vallen onder de overbrug ging- of sociale bijstandsregeling. DAT de Ned. pianist Jean Franssen uit Maastricht een tweede prijs behaalde op het muziekconcours in Genève. DAT Zaterdag in A'dam een herden kingsconcert is gegeven t.g.v. de 80ste verjaardag van mevr. Noordewier, waar by zy de zilveren medaille van het Con certgebouw kreeg. DAT de NUmeegse recherche de Bel gische smokkelaar G. de W. arresteerde. 'n zyn auto een geheime bergplaats had met coupons stoffen voor heren- costuums. DAT Hr. Ms. „Flores" vandaag Kopen hagen zou binnenlopen en daarmee voor het eerst na de oorlog een Ned. oorlogs schip Denemarken bezoekt. DAT Oudenbosch (N.B.) besloot tot aansluiting op het myngasnet. DAT Zaterdag de oud-gezant van Z. Afrika, prof. Leo Fouche, na een verblijf een half jaar in Nederland, naar zyn eigen land vertrok. DAT burgemeester Kolff Zaterdagmid dag te Vlissingen het eerste Zeeuwse die- renasyl opende. DAT Friese jongeren by het besmeurde monument van Waling Dijkstra te Leeu warden een krans legden, waarvan het lint in de Friese taal het opschrift „Maar ik zal strijden" draagt. DAT men Zaterdagmiddag op een groot vliegfeest op het vliegveld Twente de euwe Gloster-Meteor straalvliegtuigen in het Ned. leger kon bewonderen. DAT gisteren in een plechtige mis aan de Lourdesgrot te Valkenburg de gevallen Limburgse verzetsstrijders herdacht wer- DAT de K.N.S.M. Zaterdag het elfde schip na de bevryding mocht overnemen, nL het m.s. „Mentor", brt. 2079. DAT 4500 personen in het jongste bad seizoen het oorlogsmuseum in West- Kapelle bezochten. DAT te Brunssum een verpakkingsma teriaalindustrie zal worden gesticht, die voornamelyk klei als grondstof zal ge bruiken. DAT te Brussel Vrijdag de internatio nale tin-studiegroep is bijeen geweest tei voorbereiding van de conferentie der groep op 25 October a.s. in Den Haag. DAT het Comité van oud-gevangenen van Amersfoort, die ingedeeld waren bü het zgn. N.S.F.-commando (secr. A. Lig- termoet, Olympiadeweg 93-3, A'dam) op gaven van adressen der oud-gevangenen verzoekt. DAT de Lord Chancellor van Engeland, Viscount Jowitt, Zaterdag in A'dam sprak het Genootschap Nederland-Enge- land over de Engelse constitutie en Zon dag op Oud-Wassenaar dineerde, o.ra. met minister Wyers. DAT min. Stikker een tweedaags be zoek aan Parys heeft gebracht om contact op te nemen met de Ned. delegatie by de V.N. DAT niet de „Hagno" de Ierse ossen aanvoerde, waarover in Rotterdam zoveel te doen was, maar de ..North Down" uit Belfast. DAT de BBC Dinsdag om 21.15 uur. Donderdag om 20.00 uur en Vrijdag om 1.10 uur een programma over de Lim burgse mynen uitzendt. DAT directeur J. Bekius van de Friese Coöp. Handelsver. v. Zaaizaad en Poot- goed benoemd werd tot ridder in de Bel gische Kroonorde. jarige Prokop was een van hen. Hij wa« al spoedig zeer gesteld op Irene, die hier van echter niet was gediend. Prokop zegde op verzoek van de moeder op en verhuisde. Intussen bezocht de Pool Wil helmi het meisje nog geregeld, hetgeen Prokop niet ontging. Hy bracht Zater dag voor de moeder, die juist jarig was, een gebraden kip. Des avonds gingen de moeder met een Ned. kennis. Jan de Wayer en Irene met Wilhelmi naar de bioscoop en tegen mid dernacht wilden de beide mannen thui» afscheid nemen, toen zy bemerkten, dat Prokop door de brievenbus gluurde. Hij dreigde alle vier van kant te zullen ma ken. De moeder wilde, dat de beide mannen in haar huis zouden blijven, maar toen zy bemerkten, dat Prokop was weg gegaan, ging het viertal naar buiten. Plotseling kwam Prokop echter terug en toen zag Irene een mes flikkeren in het schynsel der lantaarns. Zy zette het op een vluchten, doch toen zy bleef staan, bemerkte zy, dat het niet om haar was te doen. Intussen trachtte De Wayer tus senbeide te komen en daarby werd hy doodgestoken. De moeder had een schaar by zich, doch Irene weet niet, of zij het was, die Prokop in de rug stak. Intussen was Prokop, die van zün ver wonding aanvankelijk niets bemerkte, naar het politiebureau gelopen. Hy deel de daar mede, dat in de Rustenburgen straat een meisje van 14 jaar een ver houding onderhield met een volwassene. Daarop verdween hy en moet toen zyn wond hebben bemerkt, want hij nam een taxi en liet zich naar het OL.V. gast huis vervoeren. Het ziekenhuis bracht de politie op de hoogte van deze abnormale aankomst van een zeer ernstig gewonde. Intussen waren agenten naar het opgegeven adrea gegaan en troffen daar het slachtoffer aan. met een groep mensen er om heen. De toestand van de dader is nog te ern stig om hem te verhoren, doch de over spannen moeder zou waarschijnlijk van middag worden verhoord. T ij del Ij ke opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilk Wisselende bewolking met aanvankelijk voornamelyk in de kuststreken enkele verspreid optredende buien. Vooral in het binnenland kouder des nachts met hier en daar ochtendmist Overdag onge- dezel/de temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige wind tussen Noord- West en West ZON EN MAAN. Dinsdag 5 October: Zon op 647. onder 18.09 uur; Maan op: lOJl.onder 19.08 uur. 10 Oct EJC.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1