jMetutv grilted\tCourant Monty: Noodtoestand vraagt om mensen met zelfbeheersing Berlijn definitief Maandag voor Veiligheidsraad Wist U VRIJDAG 1 OCTOBER 1948 BUR. en REDACTIE: Hogewoerd 103- Tel. redactie: 20408; Adm. 22710. Postrekening 58936. Negen en twintigste jaargang No. 7fF2o DIRECTIE: F- DIEMER. CHRISTEL1J K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken (,5tflnluöslirb Is ghebleuetf myn bfrl in tear Het „grootste feest" ingeleid Zie pag. 2 Zijn benoeming tot algemeen opperbevel hebber thans goedgekeurd Het Britse kabinet heeft gisteren, nadat minister Alexander verslag had uitge bracht van de besprekingen der vijf mo gendheden te Parijs, de benoeming van veldmaarschalk Montgomery tot chef van de gemeenschappelijke verdedigingsorga- nisatie van West-Europa goedgekeurd. Montgomery nam als goed soldaat op een persconferentie geen blad voor de mond en begon met te wijzen op ieders plicht in geval van een mogelijke nieuwe oorlog. Het volk zeide hij zal dan een zware proef te doorstaan hebben en het land zal behoefte hebben aan men sen. die onder zelftucht staan en een kalmerende invloed zullen hebben op hun omgeving. Het zullen mensen moeten zijn, die gewend zijn bevelen te gehoor zamen en die voor de plaatselijke burger lijke autoriteiten van het grootste nut zijn. Minister van Oorlog. Shinwell, die tegen woordig was. zette plannen uiteen van een territoriaal leger van 150.000 man en hij deed een beroep op 100.000 mannen en vrouwen om zich hiervoor aan te mel den; deze zouden de kern moeten vormen bij een plotselinge mobilisatie van 4 mil- lioen gedemobiliseerden. Gemeld wordt, dat generaal G. W. R. Templer Montgomery opvolgt in zijn functie van chef-staf van het Britse rijk. Ook Amerika en Canada hebben hun goedkeuring gehecht aan Montgomery's benoeming en Engeland zal wapens en vliegtuigen fabriceren voor de West-Euro- pese Unie, zodat het ingevolge het spoe dig te behandelen Amerikaanse militaire hulpprogram veel aluminium en staal kan verwachten. Het program zal tevens de onmiddellijke verscheping inhouden van Atoomenergie, rechten van de mens en volkerenmoord In de politieke commissie van de V.N. is gisteren de behandeling begonnen van de atoomenergie. Canada heeft een reso lutie ingediend om een doeltreffende internationale controle in te stellen. Ook Amerika drong op internationale controle aan In de sociale commissie verklaarde mevr. Roosevelt, dat Amerika het verdrag over de rechten van de mens zal vaarden, als de andere landen dit e eens doen. Amerika stelt echter voor, dat de tenuitvoerlegging van het verdrag eer jaar zal worden uitgesteld. Naar mer weet, verzetten Rusland en zijn bond genoten zich tegen aanneming van dil ontwerp. In de juridische commissie werd een ontwerp-verdrag tot bestraffing van volkerenmoord besproken, bij welke ge legenheid Pakistan klaagde over het op treden van Hindoestan tegen de Moham medanen. Wat zijn dat voor methoden? Het monument voor de Friese schrij ver Waling Dijkstra te Leeuwarden werd des nachts zo met blauwe verf besmeurd, dat het ontoonbaar is geworden. Een plakkaat was aangebracht met het op schrift: „Weg met de Friesland-vr-roe- DR1E DENEN ZWAAR GEWOND DOOR AUTO-ONGELUK BIJ LOCHEM Doordat een band sprong, vloog een Deense auto gisteren met -grote snelheid op de weg LochemZutfen tegen een boom. Drie inzittenden, de Denen Tage Priess, John Fridthoff en Artur Elle- etrup, werden zwaar gewond en mevr. Priess kreeg een lichte hersenschudding. Koelhuisharing één cent duurder Van heden af mag ten gevolge van de kosten van opslag voor gezouten koel- huismaatjeshariing een cent extra wor den berekend, zodat dan de maximum prijs komt op 9 cent resp. 11 cent schoon gemaakt. MINISTER LIEFTINCK BIJ MINISTER SNYDER Minister Dieftinok heeft gisteren een lang gesprek gehad met de Amerikaanse minister van Financiën, Snyder. .Volgens Ned. ambtenaren ging het om versohei- dene kwesties i.v.m. de Ned. bijdrage tot het herstel van West-Europa. Vandaag stellen wij V voor: Klaas is sedert Juli 1947 in Indonesië en is al zo ver, dat hij rijst boven aard appelen verkiest. Maar hij is dan ook kok! En kan er dus wat van maken. Op a.s. Zondag 3 October hoopt Klaas 22 te wor den. Proficiat dus, Klaas, nog vele jaren, en God spare je ook verder in de Oost. Deze wens namens ouders, broers en zus ters en vooral je verloofde Truus Cebol. Morgen geen N.L.C Morgen zal de Nieuwe Leidsche Courant vanzelfsprekend niet verschijnen. wapens en tanks uit Amerikaanse over tollige legervoorraden. Men verwacht echter tegenstand in het Congress tëfige- volge van de vrees, dat Frankrijk com munistisch zal worden. Het gaat bitter slecht met de Unac Volgens een Reutertelegram uit Lake Success is de actie voor de Unac, organisatie om 20 millioen noodlijdende* kinderen te helpen, een bittere teleurstel ling geworden. Men had gehoopt 60 mil lioen" dollar in te zamelen in Amerika, doch het werden slechts 5 millioen In New York had men op 6 millioen dollar gehoopt, doch er kwam slechts 1 millioen dollar binnen In de gehele wereld is nu 18 millioen dollar ingezameld, nog geen dollar per kind. DE POLITIEMACHT VAN DE V-N-: 800 MAN. De secretaris-generaal van de V.N., Trygve Lie. heeft thans zijn plannen de politiemacht der V.N. bekend ge maakt. Zij zal bestaan uit 800 man, waar van 500 reservisten, bewapenld met 4 pantserwagens doch geen tanks 36 jeeps. 36 vrachtwagens, enz. Hoofd van de Stemgroep gevangen genomen Er zouden banden met Rusland ontdekt zijn Het hoofd van de Stemgroep, Fried man Jellin, is te Haifa gearresteerd en de politie beweert, documenten te heb ben gevonden, welke een nieuw licht werpen op de handelingen der groep. Personen, die in nauw contact staan met de regering van Israel beweerden, dat de op Jellins gevonden documenten banden tussen de Stemgroep en Rusland aanto nen. Voorts vernam A.P., dat een Oost- Europees consulaat dezer dagen onder grote geheimzinnigheid zes visa ver strekte. hetgeen in verband wordt ge bracht met een oratvlychtingspoging van Jellin. De Stemgroep is niet geliquideerd en voor alle veiligheid doet premier Ben Gurion te Tel Aviv zijn boodschappen in een pantserauto. Achter het Arabische front is de groot-mufti van Jeruzalem gekozen tot voorzitter van de nationale Arabische raad te Gaza, welke gebeur tenis Transjordanië niet welgevallig zal zijn. Ook wordt er melding gemaakt van een beweerde Joodse aanval bij de grens van Libanon. In Jeruzalem is eindelijk een levensmiddelenconvooi onder V.N.- geleide aangekomen bij het Hadassah- ziekenhuis en de Joodse universiteit. In Joodse kringen te Parijs is men op getogen over Jellins arrestatie, en Shertok, minister van buitenlandse zaken van Israel, verklaarde, dat nu „de slang de kop is afgeslagen". Generaal Clay stoort zich niet aan beetje „gezoem" Thans staat definitief vast, dat de Vei ligheidsraad Maandagmiddag 3 uur zal bij eenkomen ter behandeling van de klacht van Amerika, Engeland en Frankrijk, dat Rusland te Berlijn de vrede in gevaar brengt. De Amerikaan Warren Austen zal voorzitter zijn tijdens de behande ling van de vraag, of Berlijn op de agen da zal worden geplaatst, doch zodra Ber lijn zelf aan de beurt komt, zal hij de voorzittershamer overgeven aan de Ar gentijnse vertegenwoordiger. Men ver wacht, dat Rusland zich zal verzetten tegen het plaatsen van Berlijn op de agenda, doch in deze kwestie heeft Rus land geen recht van veto. Naar aanleiding van het incident gisteren, toen zeven Russische jagers laag doken teneinde de Amerikaanse transportvliegtuigen te hinderen, ver klaarde de Amerikaanse militaire gouver neur, generaal Clay, dat er meer nodig is dan „gezoem" om de Amerikanen te dwingen. Toen men hem vroeg of er jagersescorte zou komen, schudde Amerikaan het hoofd. In Berlijn zelf wachtte de generaal tische betogingen. Incidenten deden zich ook voor. Een Russisch officier, die de Amerikaanse politie vluchtte, schoot wild in het rond en wondde een burger. Hij werd echter weder losgelaten werd een protest bij de Russische riteiten ingediend. Kort daarop kwam de man terug om zyn motorfiets te halen Het onderhoud van Cochran met Soekarno Eerst thans komen per luchtpost de berichten binnen betreffende het onder houd. dat het Amerikaanse lid van de Commissie van Drie, de heer Cochran, met Soekarno, Hatta en Roem heeft ge had. Het Chinese blad „Sin Po" Batavia beweert, dat Cochran Soekarno hulp tegen de communisten zou hebben aangeboden en dat de republiek de leve ring van wapens zou aanvaarden. Naar men weet, heeft de heer Cochran dit be richt uitdrukkelijk tegengesproken. De aandacht wordt thans getrokken door een onderhoud van de Australische consul-generaal met Soekarno. Afscheid Helfrich van Marine Luchtvaartdienst Lt.-adm- C E. L. Helfrich heeft gister middag afscheid genomen van de Marine Luchtvaartdienst op het vliegveld Val kenburg. Na inspectie richtte scheidende vlootvoogd zich tot de schappen. „De M.L.D. is het jongste wapen in onze Marine, maar het wapen met de meeste oorlogservaring", aldus adm. Helfrich, die in het kort de daden de M.L.D releveerde en een driewerf hoezee aanhief. Kol- H. Schaper, vlag officier M.L.D-, sprak adm- Helfrich toe dankte hem voor het vele, wat ge daan was voor de opbloei van de M.L D. Vice-admiraal Pinke, commandant zee macht-Oosten, heeft voor radio-Batavia lt. admiraal Helfrich toegewenst, dat deze de Koninklijke Marine zal zien herrijzen, groter en krachtiger dan vorheen. POST VOOR WILLEM RUYS Post voor de „Willem Ruys", dde 9 Oct. iar Indonesië vertrekt, moet drie dagen tevoren bij de post bezorgd worden, ter wijl post voor de Antillen met de „Pe ricles" kan worden verzonden, en voor Suriname met de „Ootbica", beide ver trekkend op 12 dezer. EEN PLEIDOOI VOOR Dr VAN MOOK De Indisdh-Nederlandse party te Ba tavia heeft een adres tot minister Drees gericht met het verzoek dr Van Mook niet op te offeren aan Nederlandse par tijpolitiek. DIACONESSENHUIS ARNHEM. Het Diaconessenhuis te Arnhem mag zijn vernield, de energie tot herbouw is niet neergeslagen. Men wacht niet af, maar werkt en is al blij als velen met twee kwartjes meehelpen. Dat blijkt weer uit de advertentie die Zaterdag j.l. werd geplaatst. Laten zij die de rebus oplossen er aan denken dat in de tweede regel achter de 6 niet twee streepji moeten staan. Dit had slechts 1 horizon taal streepje moeten zijn. iam een soldaat mee, die onder het spreken met de Amerikanen de h»nd aan de trekker van zijn stengun had. Er wordt nog melding gemaakt van een Russische schietpartij in dezelfde zone, waarbij twee burgers gewond werden. De luchtbrug heeft inmiddels zo goed ge werkt, dat de rantsoenen der Berlijners deze winter kunnen worden verhoogd. Schape: ihoeven beter dan een wals Omdat schapenhoerven beter dan een wals kunnen zorgen voor de verharding een vlakte, laat men thans een kudde van ongeveer 100 schapen uit Eer beek, met de 79-jarige scheper Van Dyk, naar het vliegveld Twente komen om daar in dienst te worden gesteld van het moderne verkeer. Deze methode is ook erg goedkoop, want schapen en herder nemen genoegen met de kost. Weken lang is de kudde op weg. De grootste afstand die per dag wordt draagt 10 km. Het vliegveld Schiphol mag ondanks het vergevorderde seizoen zich nog steeds in grote belangstelling verheugen. Een kijkje van het terras af op het veld, alle jaargetijden door onze machtige vogels hun trek beginnen en eindigen. Communisten verlaten Madioen en bestormen Tjepoe Een nieuwe phase is in de burgeroorlog begonnen Het republikeinse persbureau Antara meldt, d.t de republikeinse troepen gis teren om kwart voor vier in Madioen zijn aangekomen. Moeso is, volgens Antara, nu in de wouden van Djoengoe en zal waarschijnlijk gebruik maken van de oude Javaanse legende, dat de nieuwe vorst van Java uit deze wouden zal te voorschijn komen. Gatot, de republi keinse aanvoerder, meldt opnieuw de verovering van Magetan, Wonogiri en Ngawi, doch geeft toe, dat de commu nisten zich bevinden in Patjitan, Pono- rogo en Poerwodadi. Terwijl Gatot te Madioen is, blijkt een deel van een repu blikeinse divisie te zijn overgelopen naar de communisten onder leiding van de republikeinse oud-resident van Semarang, Karno, en thans Tjepoe aan te vallen. Sommige berichten melden, dat Tjepoe reeds gevallen is, maar andere willen weer, dat alles daar rustig zou zijn. Intussen blijkt Boeng Tomo, de beken de communistische radio-generaal, voor de republikeinse zenders te spreken en aan te dringen op eendracht en gemeen schappelijke strijd tegen de Nederlanders. Tomo is dus voorlopig nog aan de zijde van Hatta. Tot zover de berichten. Een nit Tragisch ongeluk te Gorinchem2 doden Een afsluithek -van de visbrug in rinchem sloc-g gisteravond, doordat de brug enigszins doorzakte toen er vrachtauto opreed, plotseling dicht duwde de 5-j. Pieternella Pruden en 6-j. Huibert Verhoeven, beiden daar woonachtig, die naast de vrachtauto liepen, er onder. Beide kinderen werden op slag gedood. Drie „Vogel-tjes" vlogen uit Pynacker weg: Rie, Tine i gisteren tegelijk in het huwelijk traden. Wat zal er gezongen zyn! Nel de Vogel, die n den huize Vogel phase in de strijd is dus begonnen. Moeso denkt er niet over, zyn goed opgeleide troepen te gebruiken, doch duikt overal op, waar de republikeinen hem niet wachten en duikt weg voor elke poging om hem te vinden. Dit kan jaren duren, als beide partijen het niet op een accoordje gooien, en zal, vooral door de massa-executies, welke reeds begonnen zyn, een groot onheil worden bevolking. Van ernstige gevechten leest men natuurlijk niets. Prinses Wilhelmina geen Beschermvrouwe meer Aangezien H.KH. Prinses Wilhelmina het thans minder juist acht, de functie van beschermvrouwe van vele verenigin gen, welke Zij als Koningin heeft aan vaard, te blijven vervullen, heeft zy de betrokken verenigingen in kennis doen stellen van Haar voornemen, zich als zodanig terug te trekken. Met vreugde denkt Zij terug aan de vele contacten, die Zij ook wat dit betreft heeft gehad. De Tweede Kamer wil met klein beëlzebubje grote duivel uitdrijven (Van o t Parlementsredacteur) Totalisatorwet met 45 tegen 25 stemmen aangenomen het doen vervallen van de zgn. kortings regeling, was aangenomen met 47 tegen 18 (PvdA) stemmen. Mobilisatieslachtoffers 19141918 Ook verenigde de Kamer zich met het wetsontwerp tot toekenning van een bui tengewoon militair pensioen aan mobili satie-slachtoffers 19141918. Een poging de heer van Sleen (Arb.) om het pensioen ook toe te kennen aan de we de slachtoffers, die -- Met 45 tegen 25 stemmen heeft de Tweede Kamer gisteravond het op het laatste ogenblik nog telegrafisch binnen- men advies van het Moderamen van de Synode der Ned. Herv. Kerk om de Totalisatorwet te verwerpen, in de wind gestagen. Het wetsontwerp werd aange nomen met de stemmen van de A.R., de C.H.. de S.G.P. en een deel van de P. v. d. A. tegen terwijl ook de Kamer voorzitter, de heer Kortenhorst (K.V.P.), tegen was. De Totalisatorwet beoogt een regle mentering van het wedden bij paarden rennen. teneinde daardoor de thans be staande excessen te doen verdwijnen. De Regering wil een groter kwaad bestrij den door een kleiner kwaad officieel toe te staan. Zoiets dus van: met een klem beëlzebubje een grote duivel uitdrijven. De tegenstanders vonden hun woord voerders in de heren v. d. Heuvel (A.R.Ï Scheps (Arb.), Van Dis (S.G.P.) en Krol v'C.H die wezen op het funeste standpunt. Eerstgenoemde rafelde de af wijzende houding van de V.D. en S.D.A.P. in 1911 en 1926 uiteen en het viel hem te gen, dat min. Mansholt. die hij een krui singsproduct '-an V.D. en S.D.A.P. de, thans het meest openbare hazardspel sanctionnëerde De K.VP. wees op de af wijzende houding van hun grote vaderen Nolens. Aalberse, Loeff e Vuuren. Het is, zoals de heer Scheps te recht opmerkte, een compromis met het kwaad. Hij was het eens met de woorden van wijlen oud-minister Heemskerk, dat hier geen liefde voor he paard, maar lief de voor het geld werd gedemonstreerd. Er blijft bij toelating geen enkel steek houdend motief om dergelijke instellin gen bij andere takken van sport te geren. De voorstanders, o.a. Vondeling (arb.) en Baahg (KVP) toonden zich te genstanders van een wedverbod en Stok vis (comm.) wees op Staatsloterij en Beurs, waar ook gespeculeerd werd. Twee amendementen werden zJh.s. aan genomen, waardoor het exploiteren var een totalisator aan nog m den werd gebonden. Provinciale financiën. Tevoren had de Kamer rich, gelijk wij in een deel onzer edities nog konden melden, z.h.s. verenigd met het wetsont werp tot herziening van de provinciale financiën, nadat een reeks amendemen ten van de Algera (AR), strekkende tot Advocaat werpt schuld van Poos en Slagter op superieuren „Doodstraf hier niet op haar plaats'1 (Van een onzer verslaggevers). Nadat, onder doodse stilte, de proc.- fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof in Den Haag, mr De Gruyter gisterenmiddag de doodstraf geëist had tegen de beide poli tiemannen Slagter en Poos kreeg, na een korte pauze, de raadsvrouwe mr I. Boon, het woord. Een kleine, donkere vrouw, die met rustige stem haar geweldige taak begon. Het was voor haar te moeilijker de ver dediging van deze verdachten te voeren, daar zij eerst tien dagen voor de behan deling van de zaak voor het Hof met de verdediging belast werd. De gekozen verdediger van Slagter en Poos, mr Van der Starp, had n.l. op het laatste moment van die taak afgezien, zonder zelfs het dossier bestudeerd te hebben, of de verdachten te hebben be- De president, mr Ikman van Burck, heeft niet nagelaten over deze handel wijze scherpe woorden te zeggen. Hij diende reeds een klacht bij de Raad van Toezicht tegen deze advocaat in. Mr Boon begon haar pleidooi met op te merken, dat zij, in tegenstelling tot de proc.-fiscaal, niet van mening was, dat deze mensen de zwaarste straf verdiend hebben. „Aanvankelijk dacht ik er ook zo over, maar bestudering van de stuk ken bracht mij tot andere gedachten", zo zei zij. Mej. Boon ging ervan uit, dat de Ne derlandse politie, blijkens opdrachten van de secretarissen-generaal voor Bin nenlandse Zaken en Justitie, in de be zettingstijd op haar post moest blijven. „Door de houding van hun superieuren zijn deze mensen in een dwangpositie ge raakt", zo zeide zij. Toen zij bij de Sipo gedetacheerd waren en pogingen deden om zich uit dat gevaarlijke gebied terug te trekken, kregen zij een bevel ter teke ning dat hen met handen en voeten aan de Duitsers bond en henzelf mitsgaders vrouwen en kinderen met de dood be dreigde, als zij het waagden ongehoor- Oo>k schetste zij de levensloop van d« verdachten. Beide kwamen na enkele omzwervingen bij de politie terecht Slagter stamt uit een streng gerefor meerd gezin. Beiden hebben voor oorlog hun verdiensten voor Koningin vaderland gehad. Door toevallige omstandigheden zijn zij tegen de illegaliteit in het veld ge komen (de zaak Hartman) en dat heeft voor hen als een moeras gewerkt. Zij zijn en steeds verder in verzeild geraakt. Zij vestigde voorts de aandacht het Hof op een arrest van de Raad Cassatie, dat de houding van de hele Ne derlandse politie gedurende de oorlog sterk veroordeelde. Tenslotte vroeg zij haar cliënten niet de doodstraf op te leggen. Poos en Slagter zagen af van het laat ste woord. Beiden dankten zij het Hof voor de „coulante behandeling" verdedigster voor het pleidooi. Toen viel de hamer van de president voor het laatst. Donderdag 14 October as. komt het vonnis. DAT de R'damse P.T.T.- ambtenaar A. H. M. wegens diefstal van f 24.500 uit een aangetekend stuk 12 mnd. kreeg, waarvan voorw. met 3 j. proeftijd. DAT tussen Amersfoort en Apeldoorn m vrachtauto door een trein werd ge grepen en 2 personen ernstig werden ge- DAT de „Tabinta" morgen met 750 emi granten, w.o. 180 kinderen, naar Z.-Afri- ka vertrekt. DAT de rijksinspecteur v. h. Verkeer, r ir M. J. Breuning eervol ontslag DAT diverse brandweerlieden en Roo- de Kruishelpers werden gedecoreerd i.v. hun optreden bij de A'damse veem- DAT Amersfoort weldra een jeugd- en conferentieoord krijgt in een bestaand landhuis. DAT te Meppel een scheepswerf werd geopend. DAT te A'dam een Internat. Bureau v. d. Burgerl. Stand werd opgericht, voor lopig voor de 5 West-Europ. landen. DAT tot erelid der Ned. Ver. voor de Volkezang werd benoemd dr T. Franken te Haarlem. DAT voor het A'dams B.G. 8 jaar werd geëist tegen de 56-j. Duitse koopman E. Th. Heymann uit Berlijn, destijds in Was- die grote hoeveelheden Ned. tex- tielgoederen op de zwarte markt voor de Duitsers opkocht. DAT herfst- en wintergroenten i.v.m. de hoge kosten niet meer per auto naar Duitsland mogen worden vervoerd, ter- regelmatige uitvoer is voor bereid. DAT 1 Jan. de eerste fruitteeltschool ii DAT op de vergadering i de Graafschap Steenderen wordt geopend, door Brazilië. Wegenbouwers te Den Bosch is gewezen op de onmogelijkheid goede we gen te bouwen daar alle aandacht op de woningbouw is gevestigd. DAT de Commissie v. d. Perszuivering 15 j. uitsluiting uit de journalistiek eiste dir. der Landsdrukkerij B. Poelstra. DAT wij van de Econ. Comm. voor Europa voor het 3e kwartaal 751.000 ton kolen kregen toegewezen. DAT onze landgenoot J. W. Beyen is herkozen tot executive director v.h. In- raat. Geldfonds. DAT Pontianak's burgemeester van avond van Schiphol naar Indonesië terug keert. DAT in opdracht van 't gemeentebe stuur de heer Ableven een openlucht- en maskeradespel zal schrijven i.v.m. het 1100-j. bestaan van Zierikzee. DAT de K.N.S.M. diensten van A'dam op Bordeaux zijn verdubbeld. DAT min. Rutten heden te Maastricht de Jan van Eyck-Academie opende ter bevordering der chr. kunst. DAT M. Ruppert 14 Oct. in het C.N.V.- vacantie-oord spreekt over publiekr. be- dryfsorg. DAT de Regering noch met de vakcen trales, noch met de Stichting van de Ar beid overlegde inzake de broodpolitiek haar dit euvel wordt geduid. DAT 4 Nov. het gouden jubileum het OJL. Vrouwengasthuis te A'dam wordt herdacht. DAT te Bodegraven morgen landelijke Rode Kruis-wedstrijden-worden gehou den. DAT de hier te lande geblokkeerde Braziliaanse credieten zullen worden ge bruikt voor aankoop van tankschepen de Ned. DAT de Bossche rechtbank voorlopige surséance van betaling verleende Bouw- en Handelmij „Wabo" te Eind hoven. DAT 4 Oct. de beruchte 44-j. SD-er en oud-politieman te A'dam Pieter Schaap Dor het Groningse B.G. moet verschijnen. DAT de St.-Crt. van Dinsdag een prij- zenbeschikking inzake het aannemen van kleine bouwwerken bevat. DAT volgende maand te A'dam de zaak tegen de voormalige redacteuren van „Het de Raad van Beroep zal die- s ge- Volk" DAT e DAT voor het A'damse B.G. 18 j. werd geëist tegen de 24-j. Haarl. auto-monteur SD-man J. A. v. Bragt. DAT het Hinckley Temple muziekcorps m het Eng. Leger des Heils binnenkort Dor de NRCV speelt en ook in diverse plaatsen zal optreden. DAT de secr. van „De Hollandse Mo len", mej. E. F. Caro te A'dam, benoemd werd tot ridder O.-N. DAT het voor Kerstmis aan te wijzen rantsoen spijsolie 180 gram zal bedragen, gram meer dan gewoonlijk en het mindering zal worden gebracht op het gebruikelijke vet- of boterrantsoen. DAT de 77-j. A. J. S. uit de Hudson- straat te R'dam in de Voorhaven aldaar is verdronken. DAT de Ver. van C. H. gemeentebe stuurders 15 Oct. haar jaarvergadering houdt in het Gebouw voor Chr. Soc. Be langen te Utrecht. DAT voor de R'damse rechtbank f 3000 boete werd geëist tegen de 52-j. automo bilist K. de B. aldaar, die tussen Helle- voetsluis en Hoogvliet zekere J. Boutkan door roekeloosheid doodreed. DAT vandaag de directeur der politie- vakschool te Hilversum, mr P. Frima, z'n zilveren jubileum vierde. DAT de onlangs naar Indonesië ver trokken „Johan van Oldenbaraevelt' 120.000 Niwinpakketten, honderden dam borden, camera's etc. voor onze troepen DAT te R'dam het eerste contingent der Vrijwillige Reserve Politie z'n verband- acte tekende en deze mannen kenbaar jn aan een rood-wit-blauwe band o •m met de woorden .Reserve Politie". DAT te Den Haag een handels- en be- talingsaccoord is bereikt tussen Indone sië en Malakka. DAT de oud-lerares der Groningse Meisjes H.B.S., mej. W. C. Poort, op 77-j. Leeftijd aldaar is overleden. DAT ondanks de Z-actie aan de pomp houders 3000 ton meer benzine werd afge leverd dan over die zelfde periode ir 1947 (bedroeg toen 138.000 ton), doch zulks aan het stijgend aantal auto's wordt toegeschreven. DAT Kromhout te Harderwijk aparte fabriek gaat bouwen voor 't maken m fyne onderdelen voor haar motoren. DAT Zaterdag uit Den Haag enkele extra-treinen naar Leiden zullen rijden i. de die dag te houden 3 October- feesten .alsook in de nacht voor de terug- DAT de bootdienst A'dam-Lemmer niet geheel vervalt, doch een der 2 boten uit de vaart wordt genomen. DAT voor het Bossche B.G. tegen de journalist G. Vermeeren voor de derde keer de doodstraf werd geëist wegens het verraden van Engelandvaarders. DAT de journalist A. Hofhuys te R'dam vandaag 25 j. verbonden was aan de re dactie der N.R.C. DAT 3 Oct. een delegatie van Huil Rot terdam zal bezoeken. DAT het Centraal Lab. van de Bloed transfusiedienst nog dit jaar zal verhui zen naar een nieuw gebouw naast het Binnengasthuis te A'dam. ontslag uit de dienst zijn getrouwd, mis lukte. Het amendement werd verworpen met 29 tegen 44 stemmen. De Kamer komt voorlopig niet in openbare verga dering bijeen, daar de e.v. weken gewijd aan het afdelingsonderzoek van de begrotingen over 1949. Levenslang geëist tegen Raat gever (Nat. Dagblad) Gisteren werd voor het Utrechtse B.G. levenslang geëist tegen de oud-hoofd redacteur van het Nationale Dagblad, de 47-jarige Joh. Raatgever, uit Bilthoven. Tegelijkertijd verschenen de vijf land- wachters. die. in samenwerking met Raatgever, in de omgeving van Drieber- zo actief waren in het laatst van de oorlog. Tegen de landwaehter H. Oppelaar uit Utrecht, werd eveneens levenslang ge- eist. tegen de W.A.-sportinstructeur en landwachtcompagniescommandant A. Je- se uit Utrecht, 10 jaar, tegen de land- iter G. van Ravenswaay, uit Harme ien 12 jaar, tegen de landwaehter Fr. W. C. de Munk uit Alkmaar, die aan het Oostfront vocht, vóór hij zich bij Raat gever meldde, 15 jaar en tegen de land- wachter P. C. Hoogendoorn, uit Wasse naar, die in December 1947 vrijkwam na een vonnis van 2% jaar opgeknapt te hebben, één jaar gevangenisstraf. Hoop voor Rotterdam en Antwerpen Ass. Press verneemt, dat de ontworpen regeling om het vervoer van Bizonië over Rotterdam en Antwerpen te leiden, de oprichting inhoudt van een Belgisch- Nederlands bureau, hetwelk tot taak zal hebben, het vervoer in samenwerking Bizonië over Rotterdam en Antwer pen te verdelen. De E.C.A. zou helpen door jaarlijks ongeveer 5 millioen dol lars aan Bizonië te geven ter dekking van de kosten. Hierdoor zouden jaarlijks 1.700.000 ton goederen de beide havens AMERIKAANS CONTACT MET FRANCO Senator Ohan Gurney. voorzitter der Senaatscommissie voor de gewapende diensten der Verenigde Staten, heeft te zamen met enkele legerautoriteiten een bezoek gebracht aan generaal Franco. Het herstel van de normale betrekkin gen tussen de V.S. en Spanje werd hier naar voren gebracht Turken langs de Zwarte Zee slapen niet Alle Turken onder en boven de mili taire leeftijd moeten zich onmiddellijk melden voor een negendaagse opleiding in de luchtafweer. De militaire districten langs de Zwarte Zee hebben opdracht gekregen, afweeroefeningen te houden tegen invasies en luchtaanvallen. Meer dan een derde van de geschatte staats uitgaven zal aan de defensie worden be steed. Verdedigend Verbond in Midden- Oosten De Griekse premier en de Egyptische minister van buitenlandse zaken hebben te Parijs een uur lang beraadslaagd over een bondgenootschap in het Midden- Oosten van landen, die vijandig staan tegenover de Russische politiek. Afgha nistan, Egypte, Abessinië, Griekenland, Irak, Iran, de Libanon, Pakistan, Saoedi- Arabië, Syrië, Turkije en Jemen zouden daarvan lid worden. Veranderlijke beivolking Tot morgenavond verwacht De Bilt; Voor het Noordwestelijke gedeelte van het land: Overwegend droog weer met veranderlijke bewolking en plaatselijk ochtendmist. Ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Voor het overige gedeelte van het land: Droog weer met veranderlijke bewolking en plaatselijk ochtendmist. Ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. Weinig ZON EN MAAN Zaterdag 2 October: Zon op 6.42, onder 18.16 uur; maan op 5.51, onder 18.22 uur. 3 October NM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1