jUeuure £ïiJtsrl) t(ïourant De Kamer had liever een half ei dan een lege dop Wist U DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1048 BUR. en REDACTIE: Hogewoerd 103. Tel- redactie: 20408: Adm 22710. Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ390 per kwartaal; ƒ130 per maand: 0-30 per week CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omttreken „StanltwsKrfi Is «hfHmrt myn lurt in tsjjenspott* Negen en twintigste jaargang No. 7625 „VEB0" werd volledig succes Zie pag. 2 Voorlopig niet meer dan 25 pet toeslag op pensioenen (Van onze Parlementsredacteur.) In een deel onzer edities hebben w\j gisteren nog kunnen melden, dat minister van Maarseveen bü de behandeling van het wetsontwerp toeslag pensioenen iedere verdere verhoging van de hand wees met een beroep op 's lands financiën. En voorlopig heeft hij het gewonnen, al heeft de Kamer er nadrukkelijk blijk vai gegeven, dat er meer gedaan zal moeten worden. Men weet, dat in het wetsontwerp was ei dan een lege dop wilde hebben, wijzig- voorgesteld, op de pensioenen, die zijn toegekend vóór de na-oorlogse salaris- en daarmee pensioensgrondslagverhogin- geri? een toeslag te verlenen van 25 pet. Op de heel oude pensioenen, van vóór 1920 (voor militairen van vóór 1918) werd een toeslag van 100 pet voorgesteld, voor de in 1920 gepènsionneerden 60 pet en voor de in 1921 gepensionneerden 40 pet Voor degenen, die na de oorlog waren ge- pensionneerd en wier pensioensgrondslag niet was gekomen op het peil der jongste salarisverhogingen, was een aflopende toeslag-schaal ontworpen. Voorts waren maxima opgenomen, nl f 500 per jaar voor eigen pensioen, f 300 per jaar voor pensioen van ouders, grootouders en schoonouders, f 350 per jaar voor we- duwenpensioen, f 75 per jaar voor pen sioen van halve wezen en f 150 per jaar voor pensioen van hele wezen. Bij de schriftelijke voorbereiding was al gebleken, dat practisch de gehele Ka mer de voorgestelde basis-bijslag van 25 pet. te laag vond. Bij de mondelinge be handeling is dit door alle sprekers op nieuw naar voren gebracht De heer Sta pelkamp (AR) begon: 25 pet. is te wei nig, omdat dit geen gelijke tred houdt met de gestegen kosten van levensonder- hóud en ook de verhouding met de ver hoogde ambtenarensalarissen zoek blyft. Hij bepeitte ook een verhoging van de maxima. Hetzelfde werd in andere toon aarden verkondigd door de heer Van Sleen (Arb.), mevr. Fortanier-de Wit (VVD), dr de Kort (KVP), Krol (CH), Hoogcarspel en Gortzak (beiden comm.). De heer Van Sleen (Arb.) diende zelfs een door vertegenwoordigers van de meeste andere fracties medeondertekende motie in, waarin er op werd aangedrongen, het wetsontwerp door de Regering nader te doen bezien, waarbij rekening gehouden zou moeten worden met de wensen der Tweede Kamer. Minister Van Maarser veen hield echter voet bij stuk. Hij vond het niet erg, dat de oude pensioenen nog ten achter blijven bij de nieuw toe te kennen pensioenen. Toen in he( verle den de salarissen werden verlaagd is toch ook niet de consequentie geweest, dat de reeds verleende pensioenen even eens werden verlaagd. De heer Stapel kamp (AJt.) moest hem er later op wij zen, dat er in de laatste tien jaar eer ontwikkeling is gekomen t.a.v. de opvat tingen over de pensioenen: inderdaad •vormen ze een onvervreemdbaar recht, maar er is toch meer oog gekomen voor de relatie met de levensduurte en met vergelijkbare salarissen. Verder zei de bewindsman, dat de mensen met de laag ste pensioenen gebruik kunnen maken van de Noordregeling Ouderdomsvoorzie ning. Weer stak de heer Stapelkamp hem hierbij de loef af: 't is toch wel wat eigen aardig, wanneer een oud-dienaar van ds Overheid een beroep moet doen op deze noodregeling, die voornamelijk be taald wordt uit het Vereyeningsfonds, waarvoor de gelden worden bijeenge bracht door het bedrijfsleven. De motie-Van Sleen wees de minister volstrekt af: het wetsontwerp moest den aangenomen of verworpen, ma: behandeling mocht niet onmogelijk den gemaakt. De heer Van Sleen, die liever eer de daarop zjjn motie, waardoor de be handeling van het wetsontwerp kon door gaan, doch nu uitgesproken werd, dat het nodig is, dat de Regering zo spoedig mogeljjk met nieuwe voorstellen verder-gaande verhogingen komt. Hiertegen kon de Minister uiteraard geen bezwaren maken: het staat de Ka- vrij, bepaalde wensen in een motie te leggen, maar hij zag deze zaak liever aangesneden bij de algemene be schouwingen op de rijksbegroting-1949 "an zou hij tevens graag aangegeven willen zien, hoe de meerdere uitgaven (geschat op f30 millioen) moeten wor- dbn gedekt. Alleen de heer Hoogcarspel (comm.) bleek liever de lege dop dan het halve hebben: Hij bleef staan op terug neming van het wetsontwerp. Deze hou ding lag eveneens ten grondslag aan zijn wens, over het wetsontwerp te laten stemmen. Deze stemming werd vanmid dag gehouden bij de aanvang van de zit ting, evenals de stemming over de ge wijzigde motie-Van Sleen. Vervolgens maakte de Tweede Kamer >n begin met de behandeling var wetsontwerp tot herziening van de rege- "ntg der provinciale financiën. Het wetsontwerp werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen, de motie- Van Sleen met 614 (comm.) stemmen. Tevoren werd een voorstel-Hoogcarspel (comm.) om de stemmingen uit te stel len tot minister Lieftindk uit Amerika terug zou zijin, en minister Van Maarse veen met hem nader overleg zou hebben gepleegd, verworpen. Het behaalde slechts 4 communistische stemmen. WEER 25 NIEUWE TEX TIELPUNTEN GELDIG VERKLAARD Zoals verwacht werd, zijn wederom 25 punten van de textielkaart VA 804 gel dig verklaard. Morgen worden geldig de bonnen ge merkt: „Textiel N vijf punten", „Textiel reserve N" ter waarde van 10 punten, „Textiel N één punt" en „Textiel P één punt". De bonnen gemerkt „P vijf punten" en „Reserve P" zijn derhalve voorlopig niet aangewezen voor de aankoop van textiel- goederen. De bonnen „L vijf punten", „M vijf punten". Reserve L" en „Reserve M" zullen niet worden aangewezen en kun nen dus worden vernietigd. Voor het gemelde extra rantsoen brandstoffen voor grote gezinnen komen in aanmerking gezinnen, die op 1 Oct. a.s. uit acht of meer personen bestaan (inwonend personeel en gezinsleden, die op het tijdstip van uitreiking in gemeen schappelijke verzorging zijn, inbegrepen). Belanghebbenden moeten zich tussen 4 Oct, pp nader bekend te maken dagen tot de distributiedienst wenden onder overlegging van alle stamkaarten. Ook vermicelli en marcaroni worden wat duurder Voor vermicelli, Poos en Slagter ontvingen twaalf maal Engelse agenten De spion Roberts een interessante getuige reeds eerder gegeven getuigenis, dat de verdachten gedurende het Eng-lanxispiel getracht hebben uit zijn dienst te komen, maar da4 hij dat verhinderde, omdat het hem onmogelijk was, steeds nieuwe „Gar- nierungen" te maken en het ook te ris kant werd, steeds nieuwe Nederlandse aan te stellen. __n korte theepauze heeft Poos onthuld", dat-Engeland niet alleen agen ten zond, maar ook namen van vooraan staande Nederlanders, die geliquideerd moesten worden. Hij noemde de namen van mr Trip en jhr De Graaff. Schreieder dacht, desgevraagd, dat er alleen maar N.S.B.'ers op de lijsten voorkwamen, maar Haubrock wist te vertellen dat Poos gelijk had. Alleen herinnerde hij zich de Op het voorplein, van de Van Ghentkazerne te Rotterdam nam gisteren de scheidende bevelhebber der zeestrijdkrachten, Lt.-Admiraal C. E. L. Helfrich, afscheid van de Mariniers. Voor de laatste maal inspecteert de vlootvoogd het keurcorps der Kon. Ned. Marine. prijsverhoging van 1 ct per 200 gram toe gestaan. Door de verhoging van de bloem- prijs zijn de grondstoffen wat duurder geworden, doch deze prijsstijging mag De nieuwe minister slechts gedeeltelijk, nl. voor f 5 per 100 Schokking zal het beleid De 7 December- en Tweede Divisie in 1949 naar Nederland Volgend jaar worden 27.300 dienstplichtigen opgeroepen •den doorberekend. De ximumprijzen zijn dus per 200 gram: en- gelenhaar-vermicelli f 0.17 los, f 0.20 ver pakt: andere vermicelli, macaroni en mie f 0.16 los, f0.19 verpakt. De inkoopsprij zen voor grossiers en detaillisten zijn met f5 per 100 kg verhoogd. Nu volle melkpoeder in chocoladepro ducten mag worden verwerkt, zijn voor ongevulde melkchocolade maximumver koopprijzen vastgesteld. Een reep kost f 0.13 en wichtgoed f 0.50 per 100 gram. 1 duur als ger voortzetten, zo blijkt uit de begroting- 1949. De militaire verplichtingen in In donesië en de militaire verplichtingen, voortvloeiende uit internationale samen werking blijven dus de richting aangeven. De verplichtingen in Indonesië zijn er oorzaak van, dat voor de opbouw van het leger in Nederland weinig overblijft. De luchtverdediging zal verder worden opge bouwd en voorzieningen zullen worden getroffen t.a.v. beveiliging tegen overval len, in het bijzonder met luchtlandings troepen. Voorts zullen personele voor waarden worden geschapen om op korte termijn een bijdrage aan een internatio nale strijdmacht te kunnen vormen, zodra troepen in Indonesië niet meer nodig zijn. De troepensterkte in Nederland wordt bepaald door hetgeen nodig is om de no dige troepenuitzendingen naar Indonesië doen plaats hebben, de kaderopleiding te verzekeren en de binnenlandse orde en rust te handhaven. De wijze, waarop tot samensmelting van Koninklijke Land macht en K.N.I.L. tot stand moet komen, wordt nog bestudeerd. De gemiddelde sterkte van de Landmacht in Nederland vertoevend, inclusief de luchtstrijdkrach ten is voor 1949 52.260 man. In het voorjaar 1949 zal »o de ont wikkeling in Indië zulks toestaat de 7 December-divisle (met de tegelijk uitge zonden 6 bewakingsbataljons) worden ge repatrieerd en in het najaar-1949 de TWfeede Divisie (ook met zes bewakings bataljons). Als de toestand het toelaat, zal de gemiddelde sterkte der troepen buiten Nederland worden teruggebracht 84.700 man in 1948 op 72.400 ma 1949. Dit is de Haagse schilderes Suze de Lint, die op 5 October a.s. haar 70ste i jaardag hoopt te vieren. Zie ook het bericht elders in ons blad. Lesvliegtuig boorde met de neus in een weiland Haags officier onder de slachtoffers. Zoals wij in een deel onzer editie reeds Schreven is gisteren bij Boxtel een mili tair lesvliegtuig neergestort waarbij de twee inzittenden, de officier-vlieger twee de klasse C. M. Velders uit Den Haag, 83 jaar en de matroos P. Nicolaï uit So»- rabaja, 23 jaar; om het leven kwamen. Het toestel bevond zich in een vrille. De bestuurder kon blijkbaar niet tijdig ge noeg uit deze spiraal wegkomen, zodat het lesvliegtuig met de neus in een wei land boorde. Velders kwam als adspirant-officier vlieger bij de Marine Luchtvaartdienst in Indonesië. Na de strijd tégen Japan week hij via Australië en Amerika uit naar En geland, diende bij het 321ste Dutch R.A.F. Squadron en kwam op 28 Februari 1946 in Soerabaja terug. Op 29 October 1946 repatrieerde Velders met de „Kota Inten". Hij was thans verbonden aan de voortge zette vliegopleiding te Gilze Rijen. Vel ders was gehuwd. Nicolaiï kwam op 20 Juni 1947 te Voorschoten in dienst. Na in Hilversum en op Valkenburg te hebben fediend werd hij te Gilze Rijen geplaatst. (ij was ongehuwd. Het stoffelijk over schot van beide slachtoffers wordt voor lopig naar Gilze Rijen pvergebracht. CAlIs snoep van de bon gaat Een der bladen bracht dezer dagen 't bericht, dat, wanneer de versnaperingen van de bon gaan, de tabakskaart komt te Vervallen en het rookrantsoen zal wor den aangewezen met een bon van de al gemene kaart. Dit zou met zich brengen, dat het rantsoen voor vrouwen zou moe ten worden verhoogd, daar de algemene kaarten voor volwassen mannen en vrou wen hetzelfde zijn. Naar wij vernemen is bovenstaande voorstelling van zaken onjuist. Komt snoep van de bon, dan zal er meer tabak moeten komen, want zij, die tot nu een half-om-half-kaart hadden of een snoepkaart, zullen dan ook een tabaks- kaart nemen. De kinderen zullen daartoe echter geen kans krijgen. Voorts ligt het in de bedoeling de bon nen voor rookartikelen in de toekomst op dezelfde Donderdag aan te wijzen als de levensmiddelen, enz. De bonnenlijst voor a.s. Donderdag v< tteldt o.a. scheerzeep. VIRGINIA-SIGARETTEN ZULLEN SCHAARSER WORDEN. In de toekomst zal Nederland m< Oriënt-tabak gaan importeren en minder Virginia. Zuks omdat voor de Amerik. Virginia uitsluitend dollars worden Verlangd. Spraakwateroorlog op Java duurt voort Beide partijen melden successen. Radio Madioen zendt weer oproepingen uit tot een algemene aanval, de arbeiders moeten staken en de wapens grijpen de slavenhandelaren Soekarno en Hatta nannen. Bovendien wordt be weerd, dat rondom de oliestad Tjepoe het „volk" in beroering komt en dat Solo omstreken nu in handen zijn van de opstandelingen, die „correstoren" wor- genoemd. Het is .voorst verboden elkander als „toean" of „padoeka toean" (mijnheer) aan te spreken. De titel moet voortaan zijn „broeder" of „vader". De loonbelasting wordt afgeschaft, omdat deze niet democratisch is. De republikei- tappen uit een ander vaatje en be- >n. dat zy Magetan voor de zoveelste maal hebben veroverd en dat Moeso het republikeinse heir Madioen is uitgevlucht. De communistische legerbe- richten" melden echter, dat de republi keinen klappen hebben gekregen, zodat zij terug moesten, en dat zij nu met Ne derlandse troepen willen vechten. Gisterochtend heeft iti het republikeinse Magelang een bende van 100 man een aanval gedaan op de politiekazerne. An- tara meldt dat na „zware gevechten, die aan beide zijden geen verliezen oplever den" de aanvallers verdreven werden, niettegenstaande het feit, dat zij „met een geducht geweervuur" ontvangen waren „Willem Ruys" morgenochtend in Rotterdam De „Willem Ruys" wordt morgenoch tend uit Batavia te R'dam verwacht met ruim 700 passagiers aan boord. Onder hen bevinden zioh gen.-maj. dr J. Th Wilkens, hoofd Mil. Geneesk. Dienst, prof. dr F. C. Krarteveld, hoogleraar der Geneesk. Faculteit te Batavia, de Indo- nesisdhe predikanten ds R. v. Alphen en dis A. v. Heerden, pater J. Th. F M. Noyens S.J., de pianist Arnold Juda en de acteur Cor Hèrmus. MINISTER STIKKER NAAR PARIJS VERTROKKEN. Minister Stikker is gisteravond naai Brussel vertrokken en reist heden door naar Parijs om de vergadering der Ver enigde Naties bij te wonen, als hoofd van de Nederlandse delegatie. Zondag wordt hij weder in Nederland terugverwacht. MINISTER LIEFTINCK CONFEREERT MET HOFFMAN. Minister Lieftinck heeft gisteren in Washington meer dan een uur lang ge sproken met de heer Hoffman. Hij was vergezeld van de heren dr A. H. Philipse en dr L. R W. Soutendijk. Per 1 Oct. wordt het rechtstreekse radiotelegraafverkeer met Cairo her opend. Reeds oorlogsbestellingen in Amerika Bij Amerikaanse fabrieken zijn reeds voorlopige orders voor oorlogsmaterieel geplaatst. De orders zullen slechts i val van oorlog uitgevoerd worden, hierdoor wordt bereikt dat sommige tak- 'an industrie 6 12 maanden eerder met de uitvoering van de bestellingen zouden kunnen beginnen. BONNEN VOOR SCHEERZEEP WORDEN ONGELDIG. e bonnen „Reserve E tabak" der tabakskaart QA 808, welke recht geven en rantsoen scheerzeep, zijn October a.s. niet meer geldig. De Kon. Marechaussee moet in 19.49 sterkte van 3000 man bereiken. Voorts wordt voorzien in het aannemen van 2000 man reserve-grenswacht, die echter slechts enige dagen per jaar (in normale omstandigheden) in dienst behoeven te komen. De territoriale troepen zullen be gin 1949 teruggebracht zijn tot 3 bataljons. Een 7de infanterie-depot zal worden op gericht. Een territoriale luchtdoelartille- zal worden gevormd door bepaalde brigades niet naar Indonesië te zenden. De gemiddelde jaarsterkte der territori ale troepen zal 3225 man bedragen. Het contingent dienstplichtigen voor de land macht wordt voor 1949 op twee ploegen 13.650 man begroot. De gemid delde jaarsterkte der legerluchtmacht Montgomery hoofd van W.-Europees commando Een Atlantisch verdrag wordt thans voorbereid P.T.T. rondt naar.beneden af Met ingang van morgen worden de posttarieven, die op een. halve cent ein digen, naar beneden afgerond tot hele centen (Dit geldt dus o.m. de tarieven voor briefkaarten, aantekenen, monsters, postbewijzen, brieven en briefkaarten voor het buitenland en zeepost Indonesië) POSTZEGELS WORDEN KLEINER. De thans verkrijgbare postzegels met de beeltenis van Koningin Juliana zullen t.z.t. worden vervangen door zegels var kleiner formaat. KLEINE BRAND IN TELEVISIE APPARAAT TE EINDHOVEN. Gisteravond is door kortsluiting in eer televisie-apparaat op villa „De Laak" var dr F. Philips te Eindhoven een begin var brand ontstaan, tijdens de eerste experi mentele tlevisie-uitzending van dit sei zoen. De brandweer behoefde niet in te grijpen en de schade is gering. nieuw duo Stan Laurel en Olivier Hardy Poos dik en kort, Slagter lang i mager in de beklaagdenbank. Achter hen de grinnekende Schreieder. die kennelijk binnenpret had, verder in de zaal de by dit proces geïnteresseer den, waaronder de echtgenoten van de beklaagden en drie dochters van Poos, die in totaal negen kinderen heeft. Er waren heel wat getuigen a décharge niet verschenen. Een van hen, een zekere De Hartogh, had als reden van zijn me' verschijnen opgegeven, dat hij wel is waar door Poos geholpen was na een arrestatie, maar dat zijn Christelijke be ginselen hem verboden, daarover in het openbaar te spreken. Deze mededeling ontlokte de president, _ir Ickman van Burck de opmerking: „Ik wist niet da', het Christendom in dat opzicht beperkende bepalingen bevatte." Een van de meest interessante getuigen was de gedetineerde P. E. Roberts, een rasspion, zoals de president 'hem noemde, die met nauwlijks verstaanbare stem ver telde, dat Poos hem eens geholpen had door hem te waarschuwen voor een drei gende arrestatie. Het bleek evenwel, dat deze Robert? vóór de oorlog voor de Franse- gelse geheime diensten werkte- en in de oorlog de Duitse dienst aan gegevens hielp. „Een echte van twee wallen eter" noemde de president hem. „Waarom hebt u die man nu juist geholpen?" vroeg hij verdachte Poos. „Omdat hij mij sympathiek was", luidde het raadselachtige antwoord. Twaalf keer Uitvoerige verklaringen zijn daarop afgelegd door de getuige Schreieder, voornamelijk over de rol, die de beide verdachten in het Emgland-spiel speelden. Schreieder zeide, da* zij 12 maal deel uitgemaakt hebben van een ontvangst comité. Ook waren zij verschillende len bij wapenlandingen. De eerste keer, dat was bij een para chutesprong in die buurt van Steenwijk, wisten Slag-ter nooh Poos wat. er gebeu ren ging. Enkele ogenblikken vóór d> landing zou beginnen, zijn zij iragelich' de zitting tot Volgens een Reuterbericht uit Parijs, acht men het daar ter stede waarschijn lijk, dat veldmaarschalk Montgomery, chef-staf van het Britse rijk, voorzitter wordt van de permanente militaire ver dedigingscommissie van Engeland, Frank rijk, België, Nederland en Luxemburg. Een Frans generaal zal opperbevelhebber worden van de landstrijdkrachten Ier West-Europese Unie en de officiële dedeling wordt volgende week verwacht. De besprekingen der vijf ministers Oorlog met de Amerikaanse en Canadese ers hebben eveneens gc deringen gemaakt bij de voorbereiding uitbreiding van het verdrag van Brussel tot een Atlantisch verdedigings verdrag op dezelfdè grondslag. Hierin zouden Amerika en Canada worden opge nomen. Bevin heeft gisteravond gedineerd met de Canadese premier MacKenzie King, en heeft ook Marshall en John Fos ter Dulles ontmoet, bij welke gelegenheid gesproken zou zijn over een Atlantisch verdrag, waarbij eveneens een vaste litaire commissie zal worden gevormd. Dit plan zou. naar men te Parys gelooft, na de presidentsverkiezingen van Nov. a.s. aan het Amerikaanse Congres worden voorgelegd. Reuter verneemt te Washing ton, dat de onzekere politieke toestand in Frankrijk een struikelblok vormt vooi deze plannen. Volgens Ass. Press voor spellen Amerikaanse hoogwaardigheids bekleders te Washington, dat de nauwst mogelijke samenwerking zal tot stand ko men met de West-Europese Unie. Het be sluit tot vorming van het nieuwe West- Europese commando is te Parijs genomen in overeenstemming met het advies uit Amerika, daar de verzending van wapens en de garantie van West-Europa's veilig heid door Amerika gebaseerd moet zijn op bewijzen van West-Europa's bereid heid tot onderlinge bijstand. Dat er haast nodig is, blijkt wel uit de verklaring de plaatsvervangend chef van de Ameri kaanse generale staf, generaal J. Lawton Collins, te St. Louis, dat het oorlogspoten tieel van West-Europa op een zeer laag peil staat. De Amerikaanse minister van strijdkrachten te land, Kenneth C. Royall, meent dat er geen oorlog dreigt, doch hij voegt er aan toe, dat men niet zelf de be slissing in handen heeft, daar deze berust bij enkele despoten. Rusland heeft bijv. 4 millioen mensen onder de wapenen en geeft 35 milliard dollars jaarlijks voor de oorlog uit. Klacht over Berlijn thans bij Veiligheidsraad Verraderlijke Russische duikvluchten. Amerika, Frankrijk en Engeland heb- en in gelijkluidende nota's hun klacht inzake Berlijn bij de Veiligheidsraad gediend. Een Britse woordvoerder te rijs verklaarde, dat de Westelijke i gendheden niet op een spoedige behan deling van haar klacht zullen aandrin gen an de Australische ministi voorspelde, dat de bemoeienis Raad op niets uit zal lopen, zodat de zaak wel voor de vergadering van de V. N. zal komen. In de BerlUnse luchtcorridor doken negen Russische vliegtuigen verraderlijk omlaag op Amerikaanse toestellen Amerika heeft prompt geprotesteerd. DAT vanaf morgen de gedurende de be zetting getekende akten van aanstelling tot controleur-Vogelwet 1936 hun geldig heid verliezen. DAT de plannen voor een geheel nieuv, kuststation van „Scheveningen Radio" te IJmuiden in een vergevorderd stadium verkeren. DAT tegen de door het A'damse B.G. dood veroordeelde verrader W. A. Symins uit Holzkirchen, die misbruik maakte Ned. uniform, gisteren voor de R.v.C. 20 geëist werd en de R.v.C. over vier weken uitspraak doet. DAT tegen de door het Leeuwardense B.G. ter dood veroordeelde SS-er K. J. Roters, die de dood van vele Joden op zijn geweten heeft, gisteren voor de R.v.C. bevestiging van dit doodvonnis werd ge- de R.v.C. over 4 weken uitspraak doet. DAT, zoals de minister van Ec. Zaken in antwoord op een verzoek van de KNAC mededeelde i.v.m. productiemoeilijkheden nog niet kan worden overgegaan tot her- de straatverlichting op vooroor logs peil. DAT voor het Arnhemse B.G. gisteren tegen de SD-ambtenaar Anthony Berends de doodstraf werd geëist. DAT een met lucifers spelend 5-jang meisje gisteren de oorzaak was van een brand op de boerderij van W. A. Dijks hoorn te Schiebroek, waar 50.000 kg hooi en te ha gerst verloren gingen. DAT te Harlingen de verbinding tussen de nieuwe Noorderhavendam en de vo rig jaar aangelegde bitumen-proefdijk tot stand kwam. DAT de Middelburgse Bijz. PoLrechter mej. S. M. D. uit Aardenburg, die voor f 60.000 aan kanten kraagjes, linten e.d. naar Nederland smokkelde, veroordeelde tot f 10.000 subs 6 mnd. hechtenis e: 3 mnd. gev. voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. DAT de bekende oprichter van de Ned. Diamantwerkersbond en voorzitter van het sanatorium „Zonnestraal" Jan A. van Zutphen te Hilversum morgen 85 jaar wordt. DAT het Arnhemse B.G. ex-burgemees ter Van Dierendonck van Ede wegens hulpverlening aan de vijand veroordeelde tot 5 jaar. DAT gisteren het Comité provisoire de 1'Association internationale des Officiers de l'Et&t Civil te Amsterdam een twee daags congres opende ter bespreking var internationale burgerlijke-standproble- DAT de Friese Beweging en de strijd hond „Fryslan Frij" de premier van Sleeswijk-Holstein en de Britse militaire autoriteiten te Kiel attent maakten op de moeilijkheden van de Helgolandse Frie zen om in Noord-Friesland een tehuis te vinden. DAT de Handelmy Europa-Azië f 550.000 aandelen Baf 1000 emitteert uitsluitend voor aandeelhouders. DAT de Trading Company late Hegt er Co 9 pet uitkeert. DAT de heer Koetsier de werkzaamhe den voor de E.C.A. te Washington over neemt v^n de heer Manschot, die weer directeur van de Javasche Bank in Ne derland wordt. DAT de Canadese ambassadeur P. Dupuy Tilburg bezocht. DAT de te Brussel gehouden bestuurs vergadering van het Int. Instituut voor het Spaarwezen besloot tot verplaatsing ui het instituut naar A'dam. DAT Menta, Toni, Rani en Punchi, vier olifanten van het circus Frans Mikkenie, gisteravond te A'dam arriveerden en van 1 Oct af zes weken lang aldaar zullen op- DAT Vrijdag en Zaterdag op de „Hoge Veluwe" de 12de vergadering wordt ge houden van de Ned.-Belgische commissi* ter uitvoering van het culturele accoord en minister Rutten aan de beraadslagin gen deelneemt. DAT wegens -verhandeling van niet ter registratie aangemelde éffecten tot een nominale waarde van f 20.000 de A'damse politie de 58-jarige beurshandelaar W. W. A'dam arresteerde. DAT gisteren in de nieuwe verf- en zeepfabriek van „Senzora" te Deventer brand uitbrak, die twee uur later geblust DAT door het overspringen van vonken bij het aanslaan van de motor de uit pak ken stro bestaande lading van het n „Avontuur" in de haven van Bruinisse brand geraakte en verloren ging. DAT de Middelburgse tuchtrechter r iris mr P. L. te Middelburg f 750 boete oplegde, waarvan f 500 voorwaardelijk met 3 mnd. proeftijd, wegens berekening van te hoge pachtprijzen. DAT te Utrecht een Doetinchemse ry- wieldief, B„ werd gearresteerd, die 37 misdrijven op zijn geweten bleek te heb ben en zich o.a. had ontfermd over koe, een schaap, kippen, spek en fietsen. DAT in.een huis aan de Singel te Am sterdam, waar het comité „Vrij Neder land" werd opgericht, gisteren een plaquette werd onthuld ter nagedachte- de in Dec. 1940 geëxecuteerden A. A. Bosschart, mr R. P. s'Jacob en C. an der Vegte. DAT voor het A'damse B.G. de dood straf is geëist tegen de 51-j. kapper E. J. Broenland, die als lid der Grüne Polizei ;n fanatiek mensenjager was. DAT, zoals gedeeltelijk gemeld, in Fries, land een nieuwe Stichting voor de Land bouw is opgericht, daar men het niet kan worden met de Friese Mij van Land bouw. DAT het Semarangse dagblad „De Lo comotief" Den Haag gebrek aan staats manschap verwijt nu Van Mook niet door Beel is vervangen. DAT 60 Noord-Holl. burgemeesters Schiphol en de pinacotheek-tentoonstel- in 't Rijksmuseum bezochten. hij. De avond werd verder gevuld met het lezen van talrijke schriftelijke getuigen verklaringen, waartegenover de verdach ten hun lezing stelden, dóe evenwel sterk van h-tin vroeger gegeven inlichtingen af weken. De meeste verklaringen eindig de mededeling, dat de gearres teerden omgekomen waren. De president wilde er tenslotte geen .Dauervernehmung" van maken. Daarom schorste hij om elf hedenoahtend. Poos leek op Koos Vorrink De arresatie van een illegale groep van 9 personen in een schuur te Helvoirt komt, na de hervatting om 11 uur. he denmorgen aan de orde. De verklaring luidt, dat Poos daar verscheen „met snor". Hij leek veel op Koos Vorrink. Het gegrinnik in de zaal verstomt, als de president, met doffe stem. de lijst van doden in Vught en Neuengamme opleest, die het gevolg van deze arrestaties was. Zoals steeds tracht Poos zijn aandeel in de provocaties te verkleinfen. Als hij ergens was, verbleef hij daar. óf toeval lig óf op een onbelangrijke post, óf tegen zyn zin. Schreieder's verklaringen werpen dit verweer omver. „U moet geen verklarin gen afleggen, die met alle logica in strijd zyn" aldus de pres. tot Poos. Als Poos zich op zijn mislukte poging onder te duiken beroept, bijt de presi dent hem toe: „de mannen, die U ver anders om de drommel niet bang." Hun kaliber blijkt uit de schriftelijke verklaringen, die spraken van overval len, branden, enz. En van deze helden suggereert Poos. dat bij, bij eerste aan houding al hun kameraden verrieden. Er gaat dan een verontwaardigd gesisi door de zaal en mr Ickman zegt: „Onmogelijk." (De zitting duurt voort) Goed nieuwji voor R'dam en Antwerpen Scheepvaart op Duitsland minder over Hamburg. Tussen het gemeenschappelijke Ex- port-Import-bureau voor de Brits-Ameri kaanse zone van Duitsland enerzyds en Nederland en België anderzijds is, vol gens Aneta uit Washington, overeenstem ming verkregen inzake groter gebruik de havens van Rotterdam en Antwer- voor de scheepvaart op Duitsland. Den Haag bevestigt dit. De tenuitvoerlegging van de overeen komst wordt thans bestudeerd door de afdeling burgerlijke zaken van het Ame rikaanse leger en de E.C.A. NIEUWE RUSSISCH—ENGELSE WRIJVING IN DE V.N. In de Sociale commissie der V.N. te Parijs kwam het tot een botsing tussen Rusland en Engeland, toen het eerste voorstelde, dat in het ontwerp-verdrag over de handed in verdovende middelen de koloniale mogendheden de koloniën niet zouden mogen vertegenwoordigen. Argentinië, Haiti en Venezuela steunden RRusland. Merkwaardig feestje te New York Te New York heeft Dinsdagavond een illuster gezelschap de derde verjaardag van de republiek Vietnam gevierd. Een der voornaamste gasten was dr Soemltro, vertegenwoordiger van Djokja en de tot- standbrenger van het Fox-contract, waar bij de republiek aan Fox levering van arbeidskrachten belooft, om de Fox-com pagnie van producten te voorzien. Voort» waren er de eandidaat-voorzitter der so cialistische partij, Normain Thomas, en Robert Delton, een advocaat, die tezamen met enige vrienden 5 procent zal ont vangen van de meest profitabele aan delen der Fox-compagnie, en tenslotte de schrijfster Pearl Buck. Er werd onder anderen een motie aangenomen ter ver oordeling van Amerika's houding jegens Djokja (lees de Fox-compagnie). DAT door houtgebrek grote malaise in de klompenindustrie wordt verwacht. DAT 6 Oct. te Maastricht de bouw v een damwand voor een industriehaven aan het Julianakanaal wordt aanbesteed. DAT Ged. Staten van Zeeland de rege ring afwijzend zullen adviseren t.a.v. de voorgenomen opheffing der veerdiensten over de Westerschelde. DAT te Tokio een Ned. delegatie wordt verwacht voor handelsbesprekingen. DAT De Bijenkorf over 1947 bijna 6 ton winst maakte en 5 a 6 pet wordt uitge keerd. DAT de oud-inspect. Geneesk. Dienst Landmacht, gen.-maj. dr F. Daubanton, aangewezen werd als hoofd der m die de Wereldgezondheidsorganisatie Ethiopië zal zenden. DAT te Eijsden, 77 j. oud, is overleden de bekende Limburgse oud-brigadier majoor der Ryksveldwacht G. Houter- DAT de 25-j. Vught-bewaker D. Bleeker uit Bolsward van het Leeuwarder B.G. 20 j. R.W.I. kreeg, doch voor het Bossche B.G. t.a.v. zijn Duitse collega O. Brauwer vrijspraak werd geëist. DAT ir A. Klarenberg uit Zwolle op volger werd van z'n stadgenoot ir J. F. Riemsdijk als productiecommissaris vo akk,er- en weidebouw in Overijsel. DAT na het bijwonen van zittingen der Eerste en Tweede Kamer de parlements leden van het Britse Gemenebest R'dam i A'dam bezochten. DAT het Nat. Luchtvaartlaboratorium te A'dam in 1951 zal beschikken i windtunnels, waar geëxperimen teerd kan worden met snelheden tot viermaal die van het geluid, zulks van wege de ontwikkeling der straalvliegtui gen. DAT het Tweede Kamerlid Vondeling i (Arb.) bij zijn vragen aan minister Mans- holt over de aardappelpositie tevens een ZON' EN MAAN. garantieprijs voor het varkensvlees heeft Vrijdag 1 Oct.: Zon op 6.40, onder 18.11 gevraagd, teneinde het mesten van var- uur; Maan op 4.19 onder 18.01 uur. 8 kens met voeraardappelen te stimuleren. Oct. N.M. PORTUGAL BIJ HET MARSHALL PLAN. Te Lissabon is een overeenkomst ge tekend. waarbij Amerika Portugal zal helpen by aankoop van goederen in Amerika voor de uitvoering van het Marshall-plan, terwijl Portugal Amerika helpt bij de verkrijging van strategische voorraden. Juin opperbevelhebber van West-Europa? Het Franse persbureau A.F.P. meldt, dat generaal Juin als toekomstig opper bevelhebber van de legers van West- Europa uit Marokko te Parijs is aange- W EERBERICHT Plaatselijk ochtendmist De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselyk ochtendmist. In het Noorden van het land zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. In het Zuiden van het land weinig wind. Ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1