jUeutup Jrifisrljr (tfauraut Trix Terwindt herkent Slagter niet als de man die haar arresteerde Engeland moet geweten hebben van het Englandspiel Wist I Negen en twintigste jaargang No. 7624 BUR. en REDACTIE: Hogewoerd 108. Tel- rèdaotie: 20408; Adm. 22710. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: ƒ3.90 per kwartaal; 1-30 per maand; ƒ0 30 per week WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1948 DIRECTIE: E DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stnnhrasruli b AMatn mya fKrt in IcyljCTisiutt" I RATTEN ratten overal Zie pag. 2 (Van ©en onzer verslaggevers) Bet proces Slagter en Poos, dat heden voor het Haagse B.G. zijn derde dag inging, bereikte gistermiddag een dramatisch hoogtepunt, toen het Englandspiel aan de orde kwam- Zoveel kwam uit het vernoor van twee agenten, uit Engeland in Ne derland neergelaten, wel vast te staan, dat men aan Engelse zijde geweten moet hebben, dat de zaak in Nederland fout was. Bovendien en dat was voor de ver dachten een gunstige omstandigheid .werd niet aangetoond, dat zij recht streeks bij de arrestatie der ongelukkige agenten betrokken waren. Er is nl. maar één agent in Nederland, die dat zou kunnen verklaren. Dat was mejuffrouw Trix Terwindt, chef-stewar dess van de KLM, die gisterenmiddag van haar ervaringen, na haar landing, ver telde. Het was op een stormachtige nacht, zo hoorden we, dat'mej. Terwindt boven Drenthe uit het vliegtuig sprong. De op merking van de president, mr Ickman van Burck, dat zij zich dus moediger be toonde, dan de beide mannen, die aan boord waren en er van afzagen te sprin gen, weerlegde zij met te zeggen, dat zij als vrouw lichter was en in het ruige weer dus zachter op de grond terecht zou komen, waardoor er minder kansen op ongelukken waren. Zjj wist, dat er een ontvangstcomité op haar stond te wachten. Dat comité was op zijn beurt op de hoogte van de schuilnaam die mej. Terwindt droeg. Zij kwam neer en hoorde prompt haar schuilnaam noe Een Nederlan der gaf haar de raad haar pens af te ge ven „daar dit veiliger was". het ontvangst- comité bestem de code, gaf af. Zij bezat tevens een eigen code. doch die had zij uit het hoofd geleerd. Later, bij verhoren, kon zij1 gemakkelijk zeggen, dat die code er niet was, omdat zij de eerste vrouw was, die afgeworpen werd en men grif geloof hechtte aan haar verklaring, dat vrou wen niet met codes belast werden. Zij werd nl. terstond na het afgeven van haar wapens in een schuur gebracht en daar merkte zij, dat alles mis was, omdat er Duitse wachten binnenkwa men en zij gearresteerd werd. Op dit ogenblik vroeg de president haar zich om te keren en te zien of zij in één van de beide verdachten de man her kende. die haar had aangehouden. Zij keek beiden langdurig aan maar zU herkende noch Slagter noch Poos. Er ging een zucht van teleurstelling door de zaal, toen zij deze belangrijke mededeling deed. In Engeland, zo zeide zij, is mij wel de naam van een der leden van het ont vangst-comité genoemd en het komt me voor dat de klan'k er van veel op het woord „Slagter" leek, maar ik kan dat onmogelijk met zekerheid verklaren. De verdachte Slagter: „Ik ben de ver dachte Slagter. U hoort nu mijn stem. Herinnert U zich, dat U die op de be wuste avond gehoord hebt?" Mej. Terwindt: „Ik kan het mij niet herinneren." Schreieder, die reeds eerder op de mid dag gehoord was en toen o.m. had ver klaard, dat Slagter en Poos. een erfenis van Wolff waren, die hen, bij zijn ver trek naar Berlijn aan Schreieder over deed en zeer over hun werkzaamheden te spreken was, werd daarop met de getuige Terwindt geconfronteerd. Hij kende haar zeer goed. Mej. Terwindt verklaarde over zijn behandeling tevreden te zijn, waar voor Schreieder met een lichte buiging dankte. Hij deed dat ook, toen getuige Lauwers even later vertelde, dat de be handeling in Haren zeer goed was ge- eest voor de agenten. Of Slagter die avond mej. Terwindt had opgewacht, kon Schreieder niet zeg gen. Hij herinnerde zich wel. dat hij Slag ter had opgedragen „met alle ridderlijk heid op te treden jegens een dame, die i komen zou." Slagter was ook naar het veld gezon den. Maar de aankomst van mej. Ter- windt was enige malen verschoven. Daar door had hij natuurlijk een „Neue Gar- nierung'" in het veld nodig gehad. Je kon de mensen niet nacht aan nacht laten wachten. Het is mogelijk (maar dat wist hij niet), dat daardoor in de plaats van Slagter een ander mej. Terwindt heeft opgevangen. (Voor vervolg zie Pag. 3) 't Republikeins offensief holt de verkeerde kant uit De heren raken steeds verder van de hoofdstad Madioen af Nederlandse credieten voor Duitsland? Prof. Gelissen. heeft in een rede voor het Duits-Nederlandse economische con gres voorspeld, dat Nederlandse firma's binnen niet te lange tijd bereid zullen zijn, fn het Ruhrbekken en het Rijnland een bank op te richten voor verstrekking van lange industriële credieten en finan ciering van het goederenverkeer tussen de Ruhr en Nederland. Ontmanteling der industrie, zeide hij, moet niet leiden tot onverantwoorde kapitaalexport. Bij huwelijk thans 150 textiel punten Zij die op of na 1 October een aan vrage om textielpunten indienen i.v.m. huwelijk, zullen 150 punten ontvangen. Vóór die datum ingediende aanvragen worden nog volgens de oude richtlijnen behandeld (50 punten). De textielpositie laat niet toe aan deze maatregel terug werkende kracht te verlenen. ES 1ST NICHT WAHR. Vertegenwoordigers van uit ons land uitgewezen Duitsers hebben op een gadering te Münster gepleit voor de op richting van een „Notgemeinschaft" Zr wensen op gelijke voet als de uit het Oos ten uitgewezen Duitsers te worden be handeld, eisen teruggave van alle door de Ned. regering in beslaggenomen docu menten protesteren tegen de bewering, dat Nederland alleen hen. die misbruik van gastvrijheid maakten, uitwees verklaren, dat vele uitgewezenen zich in Nederland altijd correct hebben gedragen. Gratie voor Ned. militairen overzee Het Staatsblad No 1426 bevat een be sluit van 26 Aug., waarin wordt bepaald, dat aan alle door een Ned. rechter ver oordeelden, die vóór Jan. 1948 als1 mili tair in werkelijke dienst naar de Over zeese Gebiedsdelen zijn uitgezonden, kwijtschelding wordt verleend van de nog niet ondergane onvoorwaardelijke vrijheidsstraffen van 6 maanden of min der en de nog niet betaalde onvoorwaar delijke geldboeten van f500 of minder, opgelegd voor feiten vóór hun uitzendicg gepleegd, alsmede van de nog niet dergane of nog niet betaalde gedeelten van zodanige vrijheidsstraffen of geld boeten. De vonnissen en arresten blijven overigens in hun geheel. Helfrich heden voor de radio Adm. Helfrich zal hedenavond van 18.30—19 uur per radio een afscheidsrede houden tot de gehele Marine in verband met m$n beengaan ate vlootvoogd. Spaak noemt Rusland erger dan het Tsarenrijk Schuman voert een pleidooi veo Duitsland. Het hoogtepunt van alle aanvallen op Rusland in de algemene vergadering der Verenigde Naties vormde gisteren wel de rede van de Belgische premier Spaak, die zich rechtstreeks tegen de Sowjet-Unie richtte en zeide, dat deze in alle landen een vijfde-colonne onderhoudt, waarbij die van Hitier slechts een padvindersbe weging was. Spaak laakte het „strenge nationalisme" van Rusland en noemde de politiek der Sowjet-Unie brutaler -dan die van het Tsarenrijk. De rede van de Franse minister Schuman, waarvan gisteren reeds melding maakten, bevatte een merkwaardig pleidooi om ten zien van Duitsland niet in de fouten van na de vorige wereldoorlog te ver vallen. Toen werd Duitsland overge leverd aan werkloosheid en isolement en het geraakte, niettegenstaande zijn demo cratische grondwet, in de macht van het Hitlerisme. Schuman vertrouwde echter, dat Duitsland democratisch zou worden naar mate zyn economische bedrijvigheid zou toenemen. Intussen heeft de verga dering het Russische ontwapeningsvoor stel op de agenda geplaatst Weer doodstraf geëist tegen spion Van der Aa Voor het Bossche B.G., is opnieuw de doodstraf geëist tegen J. Chr. v. d. Aa uit Ginneken, die na de bevrijding van het Zuiden met een geheime zender achter de geallieerde linies de Duitsers inlich tingen had verschaft. Uitspraak over 2 weken. ARGENTINIë STEUNT HAIDERABAD. Argentinië heeft de Veiligheidsraad ver zocht de terugtrekking van de Voor-In dische troepen uit Haiderabad te gelasten. Het verklaarde, dat het geen waarde hechtte aan de brieven van de vorst van Haiderabad, zo lang zijn vertegenwoordi gers niet die vorst zelf hadden gezien. republikeinse legerbericht dergelijke belachelijkheid, dat e lezers niet mogen onthouden: Het luidt: ,De republikeinse troepen zijn Madioen 7 één zijde tot 50 km genaderd. Voorts werd Sidoardjo veroverd, 30 km. t< den van Madioen tussen Wonogiri en Po- norogo. In het Westen bereikten de re publikeinse troepen Ngawi, terwijl om Magetan, 25 km ten Westen van Madioen, de botsingen voortduren. In de gevechten te Sidoardjo sneuvelde een officier var de T.N.I." dat enkele dagen ge leden de republikeinen beweerden, dat ring 20 tot 30 km. om Madioen heenlagen en dat zij Ngawi en Magetan handen hadden, blijkt hieruit wel, dat het republikeinse „offensief" volle kracht achteruit is gegaan. Bovendien was no| bekend, dat Sidoardjo in republi keinse handen is geweest. daarom góed onze lezers uit de droom te helpen, waarin de klakkeloos in Nederland verbreide republikeinse front- berichten velen zouden kunnen brengen. Als men Antara hoort, dan lijkt het wel, alsof men een militair standaardwerk over de grote strategische omsingeling Metz in 1870 leest. Legers voeren in groot se stijl opgezette manoe men venvacht elk ogenblik slagen als bij Gravelotte en Mars La Tour, stormlopen als bij St. Privat. Reeds verschijnende; ten met ingewikkelde opmarslijnen stoute bewegingen. Binnenkort verwacht de capitulatie van Moeso in de rol Napoleon III, Hatta verkleed als Bismarck. Soekarno als de grijze Keizer Wilhelm. Niets daarvan: Er zijn wat loslopende benden, die van het ene plaatsje naa andere zwerven. Zij plunderden daar wat en martelen een beetje en dan zoeken zij weer een veilig plekje op, terwijl de ben- de van een der vele andere partijen het stadje binnendringt. Zo staan de republikeinen of wat daar- do or ga at, soms 10 km. en soms 5( 'an Madioen, maar precies zullen z< dat ook wel niet weten. Intussen smoezen de leiders van Djokja 1 Madioen reeds lang weer met elkaar i proberen er samen via Sjahrir Regering tussen te nemen. De infiltraties gaan Voort en onze soldaten sneuvelen, plaats van 'de zo nodige rake klappen tegen Djokja uit te delen en vervolgens het veel gevaarlijker Madioen uit te Drie mogendheden dienen hun nota in De gemeenschappelijke nota van geland, Frankrijk en Amerika inzake Berlijn, wordt heden bij de Veiligheids raad ingediend. Het stuk moet kort zakelijk zijn en verklaart, dat Rusland gehandeld heeft in strijd met het Hand en dat de kern van de zaak niet wordt gevormd door de juridische ge schillen tussen de landen, doch door Moskou's pogingen om met onwettige dwang zijn doel te bereiken. Oud-minister Fiévez in Commissie van Negen Oud-minister A. H. J. L. Fiévez is, zoals werd verwacht, thans benoemd tot lid de Commissie van Negen, ter bereiding van de ronde-tafelconferentie met Indonesië, als opvolger van dr L. J. M. Beel. „MET VACANTIE NAAR MOSKOU". De Sowjet-ambassadeur te Londen, Za- rubin, is „met vacantie" naar Moskou vertrokken. Regering en totalisator In antwoord op het verzoek der commissie van voorbereiding om nadere uiteenzetting der Regering haar argumenten tegen de princi piële bezwaren inzake de totalisator- wet, verklaart de Regering, dat zij de wet de enig mogelijke doelmatige bestrijding van het euvel van clandestien wedden acht, en dat zij tevens geen schil ziet tussen totalisator en liefdadig heidsloterijen. NASPEL VAN DE AANSLAG OP DE BANDOENG EXPRESS. Twee daders van de aanslag op de Bandoeng Express van 23 Juli j.l., v bij vijf mensen het leven verloren, zijn ter dood veroordeeld en twee tot 20 jaren gevangenisstraf. j. Visscber te Kampen werd be noemd tot distrwtebestuurder van het C.N.V. Dr Beel gisteren uit Indo' nesië teruggekeerd Gisteravond is dr L. J. M. Beel, gedele geerde van het Opperbestuur, uit Batavia op Schiphol aangekomen. Hij verklaarde, dat hij naar Den Haag was gekomen om besprekingen te voeren met de Regering en dat van deze besprekingen zal afhan gen, wanneer hij naar Batavia zal terug keren. Opmerkelijk was zijn verklaring, 'dat de uitleiding van republikeinse amb tenaren uit Batavia niet uitgesteld Is, terwijl daarentegen 'n beticht uit Batavia gemeld heeft, dat de verwijdering dezer lieden een week is verschoven. Dr Beel, die er goed uitzag en een goede reis achter de rug had, werd afgehaald door mevr. Beel en zijn dochtertje, en begroet door minister mr E. M. J. A. Sassen. Minister Stikker zal zich pas Donder dag naar Parijs begeven, aangezien hij eerst dr Beel en vertegenwoordigers der Indonesische federale regering wil spre ken. Minister Schokking is voorts zijn militaire besprekingen te Parijs teruggekeerd. Honderdvijf jaar geleden t iverd ze geboren Zag ze er nog niet flink uit, gisteren op de foto in de krant, Maria Janssen Barneveld, die Zaterdag 105 jaar hoopt te worden. Ze is ook nog flink, „Tante Mietje", die verzorgd wordt door haar 78-j. nicht de wed. Garretje Haanschoten, die vroeger met Geurtje Janssen, een al jaren geleden overleden zuster van Mietje, een naaischool had, waar Mietje de huishouding deed en wat verdiende met mangelen. Daarvoor werkte Mietje de linnenkamer van kasteel „De Schaffelaar", eigendom van de fam. baron Van Nagell. „Tante Mietje" is nooilt getróuwd geweest, wel eens ver liefd, maar dat is al bijna een eeuw ge leden. Een Stradivarius mee in 't graf Een Stradivarius-viool, ter waarde van 11.250, eigendom van de concert violiste Louisa Terzi te San Pedro (Californië)die Zondag op 7{i-j. leef tijd aldaar is overleden, zal morgen met de eigenaresse mee begraven wor den. Louisa Terzi (pseud, van Nana Dubois) won de Stradivarius op een internationaal concours te Milaan op 18-j. leeftijd, toen zij reeds 10 jaar als wonderkind was opgetreden. Britse arbeiders werken niet samen met Moskou De Britse vakverenigingsleider Arthur Deakin, die voorzitter is van het wereld- verbond van vakverenigingen, heeft te kennen gegeven, dat hij met het wereld- verbond breken zal. Hij wenst niet dat het geld van de Britse arbeiders wordt gebruikt om communistische plannen te bevorderen. Het sprookje wordt verder verteld De president van de India League of America te New-York heeft opnieuw het sprookje verteld, dat Nederland de schuld, zou hebben van de communistische op standen in de republiek. 60 Noord-Hollandse burgemeesters bezochten Schiphol en de pinacotheek- tentoonstelling in het Rijksmuseum. Weelde en bescheidenheid wisselden elkander gisteren af op de nnieke mode- en juwelenshow in het Kurhaus te Scheveningen. Een beeld van wuftheid en luxe; de groep, uitbeeldend Koningin Marie Antoinette van Frankrijk met haar hofdames De Polignac en Campan 1780). Naar 'n permanente verdedigingsorganisatie voor West-Europa Amerikaanse hulp komt pas in Januari aan de orde verdediging van Enge. land. Frankrijk, Nederland, België en Lu xemburg hebben in een communiqué me degedeeld, dat bij de bespreking te Pa rijs besloten is, een permanente organi satie in het leven te roepen onder lei ding van deze ministers. Daarin zal de kern van een zee-, land en luchtmacht-organisatie worden opge- permanente voorzitter. Zij zal zich ook bezig houden met de productie en verkrijging van krijgsbe hoeften en zal de tactische en technische problemen van de verdediging van West- Europa bestuderen. De ministers zijn het geworden over een practische ver- dedigings-politiek, welke hét afzonder lijke werk van hun eigen politieke sta- zal beheersen. Deze politiek heeft ten doel, de veiligheid van de vijf mogendhe den als geheel te verzekeren in het kader het verdrag van Brussel en van het charter der V.N. Ass. Press meldt nog, dat het in de bedoeling ligt, bewapening en opleiding standaardiseren. Men vermoedt, dat de Tienduizend „getroffenen'" pleegden bedrog Valse aangiften Schade-enquête voor Haagse rechtbank. De IJaagse rechtbank behandelde gis- ren enige zaken, die betrekking had den op het doen van valse aangifte bij de Schade-enquêtecommissie. Verdach ten hadden eigendommen (meubilair als verloren opgegeven, terwijl deze goederen ten eigen bate waren verkocht of nog in hun bezit waren. De verdediger de eerste zaak herinnerde aan de be lofte van het Commissariaat voor Oor logsschade, dat zij, die him formulier op zettelijk onjuist hadden ingevuld daarvan voor een bepaalde datum mede deling gedaan hadden, niet vervolgd den worden- Men schatte het aantal valse aangiften op 10.000. De officier van stitie repliceerde, dat- deze instantie niet bevoegd is om te beslissen of men zaak al dan niet zal doorzetten, noemde het een „herstelpoging om zoveel mogelijk te redden" In één zaak werd geëist 8 maanden gev. straf, waar- 4 maanden voorwaardejijk. In een andere zaak werd acht maanden geëist. AMERIKA PRESENTEERT MOSKOU DE REKENING. De V.S. hebben de Sowjet-Unie op- lieuw in een nota verzocht om de onder handelingen over de leen- en pachtschuld, groot 11 milliard dollar, te hervatten. NOBELPRIJS VOOR WIJLEN BERNADOTTE? In Noorwegen meent men algemeen, dat de Nobelprijs voor de vrede ditmaal posthuum aan Bernadotte zal worden plannen der vijf landen een belangrijke verhoging van d« militaire uitgaven zul len brengen. Aan de overzijde van de Oceaan zal het Amerikaanse congres kort na 8 Januari de militaire hulp aan West-Europa in behandeling nemen, aldus meldt de „New York Times". De schorsing van Alsem is opgeheven Geen strafbare handelingen: misschien een deviezenovertreding- De legervoorlichtingsdienst deelt mee, dart de schorsing van de reserve-kapt. H. M. A. Alsem als officier van de Leger- film- en fotodienst met ingang van gis teren is opgeheven. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat Alsem die niet werd gearresteerd, zoals het gerucht wilde zich niet aan strafbare handelingen heeft schuldig gemaakt, doch vermoedelijk wel de deviezen-bepalingen heeft overtreden. Men zal hierover advies vragen aan de Nederlandse Bank. Met de films, die weer te zijner beschikking zijn gesteld, heeft Alsem nog geen definitieve plan nen. Het ontwikkelen en eopiëren, alleen in Amerika kan geschieden it kostbaar. Alsem zal zich in verbinding stellen met hët dep van Onderwijs, dit probleem op te lossen. Geheimzinnigvliegtuig landde in Amsterdam Gisteravond maakte een geheimzinnig vliegtuig" onverwachts een noodlanding op het Shell sportterrein in het Flavo- park te Amsterdam. Heel kort daarna steeg het toestel weer op, nagestaard door talrijke Amsterdammers. Even later landde een Deens vliegtuig Schiphol, bestuurd door de heer Rokk- jaer. die op weg was naar Brussel. Hij was de weg kwijt geraakt en Aad daar om de tussenlanding bij het IJ gemaakt. Eenmaal op Schiphol gearriveerd, liet de heer Rokkjaer zijn machine daar ge parkeerd en vervolgde per K1.M. zijn OOK DE SCHOORSTEENVEGERS AAN PRIJZEN GEBONDEN. Ingaande 6 Oct. wordt aan schoorsteen vegers de verplichting opgelegd hun op drachtgevers een betalingsbewijs te ver strekken met adres, aantal geveegde schoorstenen, datum en prijs. De prijzen, inclusief het zo nodig verwijderen van kachels, e.d.. verschillen naar gelang van de gemeenteklassen. In de klassen 1 of 2 mag per rookkfnaal worden berekend f 1.75, bij twee rookkanalen f 1.50 en bij 3 t.m. 10 rookkanalen a f 1.30. In de klassen 3 of 4 zijn deze prijzen resp. f 1.50, f 1.30 en f 1.15 en in de klasse 8 resp. f 1.35, f 1.15 en f 1. Voor het wederom plaatsen van kachels en haarden mag niets in rekening worden gebracht. Een zitting van het Bijzonder Gerechts hof te 's-Gravenhage. tijdens behande ling van de zaak PoosSlagter. Links vooraan: mej. I. Boon, verdedigster voorbij de politieman: Poos en Slagter. Staande: Schreieder, getuige. Achter de tafel v.l.n.r.: mr P. S. de Gruyter, adv.- fiscaal; mr A. F. Schepel, raadsheer; mr A. Ikman van Burck, president en vice- admiraal N. A. Rost van Tonningen, mil. raadsheer (Exclusief Nieuwe Leidsche CH.) DAT bij een botsing op de Baren- drechtseweg tussen een stoomtram en en kele auto's de 42-j. wielrijder S. J. v. d._ Heiden uit Zuid-Beijerland een been werd u uyviKn"afgekneld en de 35-j. wielrijder A. J. aai-:Vroon uit Nieuw-Beijerland een been brak. DAT als reactie tegen het huidige geringsbesluit t.a.v. de landbouw te Mep- pel een onafhankelijke boerenpartij werd ■gesticht. DAT het krankzinnigengesticht „Maas oord", onder Rotterdam,, werd uitgerust normale filminstallatie, teneinde „e, ieder, week een rolprent te kunnen minister Mansholt vragen beert DAT niet Ruys delsver. 2 schrijfmachines beschikbaar stelde voor de prijswinnaars der rebus m het Arnhemse Diaconessenhuis. DAT is ingediend een wetsontwerp tot bekrachtiging van de Kon. Besluiten van 23 Aug. '48 tot hernieuwde inwerkingtre ding van enige artikelen van de Distribu- tiewet 1939 en de Prijsopdrijvings- Hamsterwet 1939. DAT het Tweede Kamerlid Verkerk (a.-r.) gesteld over een te lage export-heffing voor boter, waardoor de grossiers, zwaar zijn getroffen omdat de exporteurs in de binnenlandse handel werden ingescha keld. DAT het Tweede Kamerlid Vondeling (Arb.) minister Mansholt vragen heeft gesteld over de aardappelpositie. DAT de herziene regeling van de finan ciële verhouding tussen Rijk en provin ciën 1 Jan. 1948 in werking is getreden. DAT bij het dep. van Binnenlandse Za ken alle bemoeienissen op het gebied var maatschappelijke zorg (voor zover niet onder Sociale Zaken vallend) zijn gecon centreerd in één Dienst voor Maatschap pelijke zorg. DAT de Provinciale bureaux verzorging oorlogsslachtoffers per 1 Jan. 1949 den vervangen door kleine provinciale inspecties, nu deze zorg aan de gemeenten is overgedragen, en de dietrictsbureaux reeds eerder worden geliquideerd. iT in diverse grote steden, w.o. Den Haag en Leiden, partijen serviesgoed beslag zijn genomen wegens het maken in overwinst. DAT wij 1% millioen foliar kregen toe gewezen voor katoenaankopen in Japan. DAT bij de grote brand te Hongkong geen Nederlanders zijn gedupeerd. DAT de Raad van Beroep voor de Pers zuivering certificaten van geen bezwaar wenste uitgereikt te zien aan J. Becking te Utrecht en F. Delboy te 's-Gravenhage. DAT de Chr. Bond van Overheidsper soneel een vakgroep Personeel Marine en Oorlog instelde. DAT te R'dam 74 j. oud is overleden de oud-dir. der gelijknamige R'damse con fectiefabriek J. T. v. d. Werff. DAT de Hollandiakledingfabrieken Kat tenburg te A'dain een onderneming gaan stichten voor de verwerking van vezel rubber. r A. M. Joekes DAT als opvolger va: benoemd tot tweede voorz. aer f.v.a.A. ir G. E. v. Walsum, burg. van Delft. DAT M. Willems uit Wijlre door een defect aan een lichtschakelaar in z'n kel der werd gedood. DAT de 81-j. Cremers uit Nuth op een onbewaakte overweg te Eschen door een trein werd gegrepen en later overleed. DAT onze gezant in Mexico, jhr J. C. Kielstra, wordt opgevolgd door de heer C. H. J. Daubanton van onze ambassade te Washington. DAT 15 j. werd geëist voor het R'damse B.G. tegen de 29-j. landarbeider M. H. d. S., die als landwachter een arrestant dood schoot. DAT de referendaris ter Prov. Griffie jn Gelderland, mr S. *A. v. Oostee Bis schop, is overleden. DAT, gelijk al gedeeltelijk gemeld, P. J. Oud op het te Den Haag gehouden congres werd benoemd tot voorz. der In ternat. Ver. van Gemeenten. van de vacature- /an Negen Mannen Fiévez. DAT ter vervulling Beel in de Commissie aangezocht oud-mir DAT „Het Vrije Volk" gisteren de op handen zijnde prijsverhogingen v ker, varkensvlees, roomboter, zeep publiceerde onder het opschrift „Gewoon brood en rundvlees worden niet duurder". DAT de vergoeding DAT Batavia een tekort heeft van min stens 40.000 woningen. DAT de landwachtcommandanten A. J. Hartman uit Maartensdijk, zomede N. Engel en W. Jonkers uit Utrecht 7 Oct. het B.G. aldaar zullen verschijnen, terwijl Van Geelkerken, Zonder van en Jansonius als getuigen zullen optreden. DAT in 1949 het landbouwherstel in ons land. met uitzondering van Walche ren, voltooid zal zijn. DAT de eerste werkzaamheden voor dé Voorjaarsbeurs, die van 29 Maart' tot 7 April wordt gehouden, al weer begonnen zijn. DAT nu Philips geen ongeschoolde krachten meer nodig heeft, de mijnên op 4 Oct. in Eindhoven een wervingsactie gaan beginnen. DAT de 60-j. mevrouw Beut uit Bus- sum aldaar door een auto werd aangere den en gedood. DAT mr R. G. Groeneboer te Assen be noemd werd tot griffier van het kanton gerecht Emmen. DAT voor het A'daipse B.G. 10 j. werd geëist tegen de 46-j. NSB-er J. H. Heyl, die 3 mensen de dood injoeg. DAT hetzelfde blad aan de voorz. der R.K. arbeidersbeweging niet ten onrechte DAT, zoals ten dele gemeld, het Rot- verwijt naar de volksgunst te dingen daar terdamse B.G. de 50-j. sociale voorman hij de wittebrood-politiek sociaal onrecht- van het gasbedrijf aldaar, F. J. A. v. d.l vaardig had genoemd, doch de voorouders Biezen, wegens verraad met dodelijke ge- van „Het Vrije Volk" bem dat kunstje zelf volgen. 15 jaar oplegde. hebben geleerd. De Staatsgreep Republikeinse woordvoerders gaan elke dag trouw voort berichten de wereld zenden die de suggestie wek- dat de republiek er werke- n slaagt de communistische actie in de republiek aan ban den te leggen en orde op zaken te stellen. Behoudens enkele brandpunten is het, 20 zeggen de berichten thans, in de repu bliek vrij rustig en schaart de bevolking zich achter de regering-Hatta. Djokja niet met nadruk melding te ma- partijen en groepen, die zich loyaal met de republikeinse regering ver klaren. zo ook op Sumatra. Dit alles moet echter dienen voor een. voor Djokja veel belangrijker suggestie, nl. deze. dat de verantwoordelijkheid voor de communistische ops'and niet ligt voor rekening van de republiek, maar voor de Nederlanders, die zo weinig toeschietelijk zijn en weigeren concessies te doen om tot overeenstemming te komen. Want juist die vertraging in de onderhandelin gen is de oorzaak, zo zeggen de spreek trompetten van Djokja. dat de republiek gedwongen wordt gebruik te maken van radicaler middelen, tot zelfstandig optre den. In deze positie is het niet te verwon deren, dat de communisten de kans kre gen, onder de dekmantel van het natio nalisme, hun acties uit te voeren. Doch juist al deze beweringen, die in de wereldpers in alle toonaarden worden herhaald, werpen een bedenkelijk licht over de staatsgreep in Madioen. Verschil lende feiten geven aanleiding tot de ge dachte, dat heel het plan van de staats greep in Djokja is uitgedacht. Kort na de eerste verwarrende berich ten uit Madioen, komt Djokja met het be richt dat gebleken is dat de communisti sche actie te vroeg was ingezet en daar door niet het ernstig karakter zou kun nen krijgen van een totale overrompeling, waardoor een ingrijpen van buiten af, van Nederlandse of Amerikaanse zijde, nood zakelijk zou zijn. Djokja kan nu aantonen, dat het in staat was zelf orde op zaken te stellen wanneer dat nodig is. Voorts is de buitenwereld alleen aange wezen op de berichten die van Antara cn •uit Djokja komen, berichten, die tot nog volkomen oncontroleerbaar zijn. We hebben er in onze berichtgeving reeds meermalen op gewezen, dat we in werke lijkheid niet kunnen bevestigen of de re publiek inderdaad tegen de communisten optreedt, en of men werkelijk in Djokja de bedoeling heeft dit op de meest radi cale wijze te doen. Maar in ieder geval meent men in de republiek, dat Nederland moeilijke, situatie komt, wanneer Djokja thans zelf orde op zaken gaat stel len, waardoor Nederland gedwongen zou worden concessies te doen. Daarbij dient rekening mee te houden, dat Hatta niet anti-communistisch is en dat het niet ondenkbaar is. dat hij, wanneer hem dat gegeven ogenblik gunstig voor komt. van taktiek verandert Waarom dan ook, al gelooft men niet aan een opzet, toch zeer sceptisch staat tegenover de berichten die uit Djokja komen over de bestrijding van de communisten. Doch dit al staat men zeer onzeker tegen- de werkelijke gebeurtenissen in de republiek en worden de ontwikkelingen in Den Haag met gespannen aandacht ge volgd. d.w.z. practisch is men op alles voorbereid. LUCHTLIJN AMSTERDAM- SHANGHAI GESTART. Gisteravond vertrokken met het vlieg tuig van de Indiëlijn van Schiphol een aantal passagiers naar Shanghai, die in Bangkok zullen overstappen. Hiermede is de nieuwe KLM-luchtlijn Amsterdam Shanghai begonnen. Onder de passagier! voor Batavia bevond zich de heer K. L. J. v. Enthoven, adviseur van dr Van Mook. WEERBERICHT Overwegend droog Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewolking en overwegend droog weer. In het Zuid-Oo6ten van het land tijdelijk zwakke, overigens meest matige Westelijke wind. Weinig verande ring van temperatuur. ZON EN MAAN. Donderdag 30 Sept.: Zon op 6.38. onder 18.21 uur; Maan op 2 46, onder 1-7.53 wMe. 8 Oct. NM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1