JaÜ Werf NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 27 SEPTEMBER 1948 Stadsnieuw! Woningbouwvereniging „Ons Belang" vierde zevende lustrum Receptie en feestavond beantwoordden aan de verwachtingen Was het enkele weken geleden de wo-| ningftouwvereniging „Ons Doel", die In' bijzonder licht der publieke belangstel ling kwam te staan, Zaterdag vierde de W.B.V. „Ons Belang" haar 35-jarig be staan, eerst met een receptie in „De Har monie", 's avonds met een feestelijke bij eenkomst van leden, introducé's en geno digden ln de Stadsgehoorzaal. De voorzitter, de heer J. Gerritsen Sr., stond in zijn openingswoord stil bij de tijdsomstandigheden, waarin de oprich ting der vereniging plaats vond. het doel van „Ons Belang" en de resultaten var 35-jarige, onafgebroken arbeid. Het doel, om de mensen een behoor lijke woning te bieden, is bereikt, maai dit wil niet zeggen, dat wij nu klaar zijn, aldus spr. En zijn thans 487 woningen door „Ons Belang" in exploitatie, terwjjl de vereniging eveneens het oog gevëstigd heeft op de verwerkelijking van het plan „Noord", dat zoals bekend, in eerste in stantie de bouw van 103 woningen omvat. Spr. bracht dank aan het gemeentebe stuur, dat, op een zeer ruim 'standpunt staande, steeds zijn medewerking leent. In het bijzonder richtte hij den van erkentelijkheid tot de wethou der van fabricage, de heer A. J. Jonge- leen. Zijn dankwoord ging ook uit naai de tegenwoordige bestuursleden en de raad van commissarissen, die zulk eer belangrijk deel van het werk voor hur rekening hadden genomen. De heer A. Gerritsen, voorzitter van de jubileum-commissie, bood negen lepels, met het wapen van Leiden er op Tal van sprekers Wethouder Jongeleen opende de lange rij van sprekers en zei o.m., dat het doel van een woningbouwvereniging waard is, NCRV en Wereldomroep Dinsdag naar Oegstgeest Van de opening van het nieuwe studie- Jaar, tevens de ingebruikneming var vernieuwde gedeelte der Zendingsl school, zoals bekend op morgen (Dinsdag), Chr. Geref. Evangelisatie- vereniging Voor de Chr. Geref. Evangelisatievereni ging „Filippus" hoopt morgenavond (Dinsdag), aanvang 8 uur, in de Chr. Ge ref. kerk op te treden dg P. v. d. Bijl var Katwijk aan Zee met het on'derwerp: „Mededeelzame liefde". HENGELSPORTVERENIGING „FOREL". Onder begunstiging van ideaal weer hield „Forel" Zaterdag een hengelwed- strijd in het Oegstgeesterkanaal. Er werd tweemaal een uur gevist en niet minder dan J3 van de 20 deelnemers brachten vis aan de schaal, in totaal 2392 gram. De prijswinnaars waren: D A v d Berg 669 gr.; J C Ooyendijk 540 gr.; J E v d Heijden 322 gr." H P Zaalberg 212 gr.; H Vonk 118 gr.; W Pijnakker 100 gr.; A - M de Goederen 78 gr; T Kloots 70 gr.; M Keijzer 65 gr.; A van -Weerlee 61 gr; N Delfos 59 gr.; B Pijnakker 50 gr.; A Kapöan 48 gr. De overige zeven leden ontvingen na loting ook nog een prijsje, terwijl de heer J. C. Ooyendijk een extra prijs verkreeg voor het grootste aantal. Nieuwe leden L.S.C. en V.V.S.L. Bij het Leids Studenten-Corps lieten zich 228 groenen inschrijven, bij de Ver. van vrouwelijke studenten te Leiden 178 novieten.^en wel als volgt verdeeld de verschillende faculteiten: medicijnen L.S.C. 95 (V.V.S.K. 55), rechten 62 (48) theologie 5 (6), philosophie 42 (30), lette ren 7 (26), verenigde faculteiten 17 (13). Distributievaria Morgen (Dinsdag) vindt te Leiden weer uitreiking van bonkaarten plaats. Men raadplege het datum-kaartje. door velen te worden nagestreefd. Met enkel woord schetste hij de m lijkheden, die er op dit terrein liggen, er nog de nadruk op te léggen, dat wij gezamenlijk moeten trachten de ongezon de situatie van nu het hoofd te bieden. Vervolgens voerden het woord de heren R. Ensing, vertegenwoordiger van het huisvestingsbureau te dezer stede, C. Ponsen, architect vande W.B.V. „Ons Belang", J. de Jong, namens de federatie van woningbouwverenigingen in stad, J. Arnold, vertegenwoordiger het hoofdbestuur en van het provinciaal bestuur van de nationale Woningraad, M. I. Smit en H. van Weizen, resp. namens de woningbouwverenigingen „Tuinstad- wijk" en „Eendracht", M. H. Noteboom, namens „Ons Doel", J. W. Harting, na mens de* leveranciers van „Ons Belang", C. Streefland, voorzitter van de tuintjes vereniging „Ons Belang", D. van Leeu wen. ontwerper van de gébrandschilderde ramen, welke vorige week aan het be stuur in het bestuurshuis werden aange boden, A. Lasschuit, voorzitter van de speeltuinvereniging „Noorderkwartier", C. Massink. namens de W.B.V „Buitenlust" te Oegstgeest, B. de Klerk Wolters, voor zitter van „Eensgezindheid". I. Zandber- ;ns „Spinoza" te Rijnsburg en H. C. Kieniet, voorzitter van „Wester kwartier". Ook sprak mevrouw Zonneveld namens de vrouwen van de bestuursleden enige woorden. Het bestuur mocht tal van prachtige geschenken, w.o. een tafel voor het bestuurshuis, enkele schilderijen, bloemen en fruit, in ontvangst nemen. Wij merkten tijdens de receptie nog op de heren J. H. de Jong, dir. van de ge meentelijke reinigingsdienst, F. Versté- gen, gemeente-ontvanger, ir D Boogerd, "ir. van, gemeentewerken, en dr ir P. C. indenbergh. „Edel triogehuldigd Het avondfeest in de Gehoorzaal, die smaakvol was versierd, werd geopend een huldiging van de-heren J. Gerrit- Sr., voorzitter, P. J. Schouten, secre taris, en J. van den Bos, penningmeester. echtgenoten. De bestuurders werd bij monde van de heer A. Gerritsen hartelijk dank gebracht voor hun vele, goede werk in het belang der vereniging. „Het Edele Trietal" kreeg een verenigings speldje en hun vrouwen een fruitmand. Fred Fagel presenteerde de volle zaal ;n succesvariété, waardoor de aanwezi gen zich de gehele avond kostelijk heb-' ben geamuseerd. Zijn medewerkers en Fred zelf ontvingen na elk nummer van het uitgebreide programma een gul ap- De Kerk spreekt naar buitenlDE ZILVEREN BRUILOFT September. De vacantie ligt achter en we beginneh weer aan al het werk vóór ons. Het is elk jaar gin aan onze (oude) taak. Ook het werk van de Kerk vangt weer aan. Als inzet was gisteravond in de Zuiderkerk samenkomst belegd, speciaal vóór bui- ten-kerkelijken, waar ds G. Toornvliet sprak over „God en onze levensnood' De nood van ons aller ldven is, dat vluchten voor God; daardoor wordt Het leven zinloos.en is er een moede gang naar de dood. Maar God heeft, in Jezus zijn liefde geopenbaard en wie Hem de ogen gezien heeft, heeft de Vader ge zien. Hij strijk^ alle rimpels weg droogt alle tranen. Deze liefde is t een ultimatum. Laten wij Jezus niet op nieuw kruisigen. De Kerk spreekt, want: Indien God ons alzo lief heeft gehad, zo zijn wij ook schuldig elkander lief te hebben. Voor deze dienst bestond grote belang stelling, zodat we, naar het uiterlijk te oordeelen, kunnen spreken van een zeer geslaagde avond. Nog goed afgelopen Tijdens dg Zaterdag gehouden esta fette „Dwars door Leiden" deed zich nog een ongeval voor, dat gelukkig niet al te ernstige gevolgen -had. Een vracht auto, met diverse „Batavier"-athleten erop, reed voor de Vreeswijkbrug de Witte Singel op. Bij het nemen van de bocht sloeg de overkapping van de wa ai, waardoor een vijftal personen werd gewond. Het waren*de 8-j. E. J. J. de K., de 18-j. L. H. M. v. d. B., de 19-j. W. A. V. en Th. W. te Leiden en de 19-j. H. S. te Voorschoten. De K. en V. moes ten per E.H.D. naar het Acad. Zieken huis worden overgebracht. De overigen hadden in het bijzonder verwondingen n het hoofd opgelopen, maar konden, verbonden te zijn, huiswaarts keren. G. Dik kwarteeuw'dirigent Op 1 October is het 25 jaar geleden, dat de heer G. Dik zijn functie als diri gent van de harmoniekapel „Werkmans Wilskracht" aanvaardde. In verband met de ®3-Octoberfeesten zal dit heuglijk feit worden herdacht op 9 October, er 's avonds 8 u. in ,,'t Raedthuys",. Nieuwe Rijn 19. NOG EEN SERENADE. De heer D. Cornet 25 jaar lid „T. en D." had Vrijdagavond een harr telijke serenade in ontvangst te nemen Te zijnen huize wetd €e heer Cornet toe gesproken door de tweede voorzitter, de heer D. Rietveld, die hem een zilveren eremedaille op de botst speldde, en door de heer P. J. Boom, namens Het jubi leumfonds, onder overhandiging van eer cadeau. Er was verder grote belangstel ling. „Holland" op de laatste 400 meter gepasseerd „Vlug en Lenig" (Haag) won estafette ..Dwars door Leiden" „La Gantoise" werd tweede, „Holland" (Leiden) derde Kunst en Leiteren Jantien van Eek bracht declama- torium van Zagwijn In intieme kring in Huize „De Zee meeuw" hoorden we Zaterdagavond het eerst het declamatorium „De Ge heime Zee", een cyclus van 6 gedichten van A. Roland Holst met muziek van Henri Zagwijn. Deze combinatie is zo subliem, dat we diep ontroerd naar huis gingen. Zagwijn heeft zich volkomen in geleefd in de poëzie van Roland Holst, sterker nog, hij heeft de gedichten tot nieuw leven gebracht. Dat, wat voor velen nog verborgen leefde achter de schone taal van de dichter, heeft Zagwijn opgediept en het met subtiele klanken geaccentueerd. Hierdoor is zo'n volmaak te eenheid ontstaan, dat het ons na eer ste auditie' voorkwam alsof deze muziek er bij moet zijn. Dit declamatorium is ten volle waard regelmatig te worden uitge voerd en dan zonder twijfel weer door de voordrachtskunstenares Jantien Eek en de pianist H. W. Poldermans. We kunnen ons geen decltrmator(trice) stellen, die beter dan Jantien van sfeer dezer gedichten begrijpt en geen pianist, die zo volkomen reageert op de diepere roerselén dezer muziek. Ook de uitvoering was een volmaakte eenheid, aangrijpend en verlossend, subtiel en krachtig. En wat heeft Zagwijn het dich terlijke en declamatorische rhythme b.v. in „Een lied van den Dood" geniaal op gevangen. Jantien van Eek bracht ook nog enkele kleinere verzen van Roland Holst en deze voordracht is eveneens zeldzame ontdekking geworden. Zuiver en bezield, eigen persoonlijkheid eerbie dig distanciërend van die van de dichter en juist ook door een volkomen eigen stijl in het voorgedragen vers de trilling der kunstenaarsziel leggend, zo is de kunst van Jantien van Eek, die zich met één slag heeft gebracht op het peil der aller grootsten, omdat haar kunst -eerlijk en waarachtig is. H. W. Poldermans bracht vooraf zeer muzikaal Drei Nachtstücke van Schumann. Corn. Basoski. Kunstkring Voor Allen In het komende seizóen wordt onder auspiciën van de Leidse Kunstkring „Voor Allen" weer een zestal concerten gegevon. Er zullen optreden Aeschbacher, Machula- Van der Pas, Lola Bobesco-Genty, Gerard Hengeveld, Mea Naberman en Cor de Groot. De namen van deze vermaarde ar- tisten zijn er borg voor dat men die avon den zal kunnen genieten van hoogstaande kunst. Een opname van de estafette „Dwars door Leiden" bij de Witte Rozenstraat. Nog ligt „Hólland" aan de kop! Maar popelend wachten de lopers van „La Gantoise" en „Vlug en Lenig" op het stokje om de achterstand weg te werken. Foto N- van der Horst Grote dankbaarheid heerste er de laatste dagen in het huis Witte Singel 32. Dankbaarheid vooral, omdat zoals me vrouw Van Kinschot het Zaterdag na de serenade zeide het zilveren huwelijks feest mocht worden gevierd temidden van een familiekring, die ongeschonden door de oorlogsjaren heen mocht komen. Ook de vier zonen Van Kinschot bleven allen gespaard. Twee van hen, die in militaire dienst zijn, hebben Zaterdag en Zondag het familiefeest mee kunnen vieren. Maar ook tal van Sleutelstadbewoners hebben die dankbaarheid en de vreugde mee-doorvoeld en mee-beleefd. De band tussen Leidens eerste inwoners en de bur- gerij ds er nog door verstevigd. De sere- nade^werd een succes voor het organi seerde comité, de heren dr ir P. C. Lin- denbergh, J. C. J. Lambermont, L. Questroo en J. Dragt. Ongeveer 1500 per sonen namen er aan deel en de belang stelling van het publiek was enorm. Onder de deelnemende verenigingen merkten we op deputaties of grote groe it de vereniging „Koninginnedag' de Chr. Oranje-vereniging, de Ned. Pad- vindexs in al de Leidse geledingen, Herv. Jeugdraad (met D.O.S., Kunst Genot, De Jonge Kerk, de M. V., de C. J. M. V. en Jahn), de Oranjegarde, de Leidse Reddingsbrigade, „Ex Animo", K. A. J. Nieuw-Brunhilde, de E.H.B.O., de Ouder raad „Groenoord", de R.K. Middenstands bond, de Ver. van ex-politieke gevange- i uit de bezettingstijd (district Leiden) „Sportief". Maar ook kleinere vereni gingen, zoals de afdeling van de Ned. Bil jartbond, de Kappersvereniging „Hulp er Vriendschap" en de Ver. van Zeeuwen. 'Het Leidse politiemuziekgezelschap, Con cordia, Werkmans Wilskracht, T. en D. Nieuw Leven en De Post zorgden voor d( muziek. Immers: muziek moest er zijn! En ■r ruim voldoende en in opge wekte tonen. Het „Oranje Boven" cii „Lang zullen ze leven" vormden de hoofd moot. Het Wilhelmus besloot het geheel. Gisteren werden in intieme kring tal van Leidenaars, waaronder vele raadsleden, door burgemeester en mevrouw Van Kin- schot-Dorhout Mees ontvangen. f Ds G. F. C. Bakker Ds G. F. C. Bakker, wonende fe Leiden en hulpprediker te Hillegersberg, hoopt op Zondag 24 October a.s. zijn intrede te doen in de Ned. Herv. Gemeente Nuenen (bij Eindhoven). FEDERATIE EN „PREDIKER" HIELDEN SPELAVOND. De verenigingen, aangesloten bij de federatie van Leidse C.J.M.V., hadden Zaterdag, in samenwerking met de C.J. V. „Prediker 12la", in het gebouw „Prediker" een spelavond. De voorzitter van „Prediker", de heer H. Stikkëlorum, epende en liet zingen Psalm 1461, 4 en 8. De heer J. Barnard, voorzitter van .Rehoboth", sloot en dankte „Prediker" mor de ontvangst. Hij nodigde de ver eniging uit, eens in „Rehoboth" te komen kijken. BURG. STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Jacoba, d. van J. J. J. van Beek en E. J. Noll; Anton Th. H., z. van T. Kranenburg en J. M. Rooijakkers; Ma rit J., d. van P. A. de Lange en C. M. Kloosterman; Dirk, z. van D. &ji Staden M. E. Gijzenij; Maria J. H., d. van A. C. Jalink en D. v. d. Wetering; Willem T., i H. van Duijn en W, T. v. d. Plas; Cornelis J. L. M., z. van D. W. Barning en A. W. J. v. d. Brink; Helena, d. van W. i\ van ""ongerert en C. den Oüde. OVERLEDEN: J. L. Cras, man, 71 j.; M. d. Berg, huisvr. van J. P. L. van Hou- ■ten, 67 j.; W. P. Beij, zn, 3 dagen. Ds R. Blommaert vertrekt naar R'datn Nain gisteren afscheid van de Waalsé gemeente te Leiden Sfeerin *t gezin? De Nieuwe Leidsche" er in! ïJlommaert, die de Waalse te dezer stede sinds 1941 als pre dikant heeft mogen dienen, heeft gister ochtend in verband met zijn vertrek Rotterdam, afscheid van deze meente genomen. Onder hen, die deze afscheidsure bijwoonden, merkten wij op de burgemeester, jhr mr van Kinschot, en. afgevaardigden v; Ned. Herv. gemeente, de Rem. gemeente, de Evang. Luth. gemeente, de Ver. Vrijz. Hervormden en de Doopsgez. ge meente. Nadat de gemeente gezongen had Ps. 33 „Réveillez-vous, peuple fidéle", las' de scheidende predikant een gedeelte uit 1 Cor. 2 en 3. Als overdenkingswoord deze ure koos ds Blommaert 1 Cor. 3 11 peut poser un autre fondement que celui qui a été posé, savoir Jéfus Christ" (Want niemand kan een anUer fundament leggen dan. hetgeen gelegd hetwelk is Jezus Christus). Bij de ontvouwing van dit tekstwoord legde spr er de nadruk op, dat juist wogen tijd deze uitspraak v Paulus allen moet doordringen, die de menschheid lelden. Temidden van de op wijsgerige gedachten beluste Grieken, die in Corinthe een philosophische school kwamen stichten, verkoos Paulus zich te richten tot het -hart en het geweten mid dels de prediking van het enige funda ment van het leven: Jezus Christus. Zijn prediking was daarbij verstaanbaar zowel voor intellectuelen als voor eenvoudigen. Een opwekking om aan dat beginsel trouw te blijven en het uitspreken van het „Onze Vader" besloten de prediking. Ds Blommaert richtte zich vervolgens in een korte toespraak, waarin hij nadruk kelijk het verfoeilijke „ik" wilde uitslui ten, tot het gemeentebestuur, dat hij dank Buitengewone prestaties van „Ons Genoegen" Succes|plle tentoonstelling van dahlia's en fruit „Picard is er niet!", werd de Holland- athleet Wim Nota, die naast ons op de jurywagen stond, bij het passeren va achtste wisselpunt toegeschreeuwd, Nota, die zich verleden jaar totaal leeg liep, slaakte de verzuchting: „Dat kost de overwinning!" Inderdaad, het kostte „Holland" de zege. Wel kon invaller Dombe als eerste aan de laatste 400 ginnen #n deed hij zijn uiterste best, toch wist hij niet te verhinderen dat hij èn door eén V. en L.-man èn door een La Gantoise-athleet werd gepasserd. „Vlug en Lenig" uit Den Haag won de estafette Dwars door Leiden 1948, La Gantoise werd tweede en „Holland" derde. „La Gantoise", dat een uitstekende in druk heeft achtergelaten, voerde het pe loton tot aan de Steenschuur aan. Maar toen kwam „Holland", dat bijna steeds de tweede plaats had ingenomen, Jansen en Joop Rietbergen gaven „Holland" een flinke voorsprong, maar in de Kaiserstraat en op de Witte Singel liep „La Gantoise" weer iets in en kwam ook „Vlug en Lenig" naar voren. Tot aan het negende wisselpunt bleef de situatie zo, dat „Holland" één lag, dicht gevolgd door „La Gantoise" en „Vlug en Lenig". En ge durende de laatste 400 m kreeg de Leidse ploeg, die met Picard zeer waarschijnlijk overwinnaar was geworden, de genade- Dat er hard gelopen is, blijkt wel uit het feit, dat en „Vlug en Lenig" Gantoise" onder de recordtijd var land" (9.01) bleven. De volledige uitslag was: 1. „V. (Haag) 8.51.3 (nieuw record); 2. „LaGan toise" (Gent) 8.56.3; 3. „Holland" (Lei den) 9.02.5; 4. „De Bataven" I (Leiden) 9.15.6; 5. A.A.V.C. '36 (Alphen) 9.22; 6. .Siomo" (Haag) 9.30.4; 7. „De Bataven" II (Leiden) 9.42.5; 8. „Sleutelstad" 10.25.2; 9. „Ons Eiland" (Leiden) 10.49. De heer C. W. Tieleman reikte na af loop in „Royal" de prijzen uit en compli menteerde in 't bijzonder „La Gantoise". Er bestond voor deze estafette weer veel belangstelling, hoewel minder dan vorige jaren. Te betreuren was het, dat de lopers op de Lammenschansweg lelijk gehinderd werden door een loslopende hond, die benenhonger had. De Leidse politie zorgde weer voor een goede afzet ting. Genietend van de grote verscheiden heid in kleuren en soorten van bloemen fietsten we langzaam langs de tuinen var de Volkstuinvereniging „Ons Genoegen" i' tentoonstelling zou wor- in de in dtf seizoen ge kweekte producten. Vele volkstuinders bezig de oogst binnen te halen er het leek ons een prettige bezigheid, orr straks vol trots met zelfgekweekte bloe men, groenten en fruit naar huis te kun nen gaan. Vrolijk wapperende vlaggen het clubhuis, waar de tentoonstelling werd gehouden. In afWachting van de opening spraken we nog even met de heer C. Ger- ritsen van de Voorlichtingsdienst van hei departement van Land- en Tuinbouw, die de afdeling fruit als jury heeft ge fungeerd. „Buitengewoon goed" was zijr oordeel. „Het is verbazingwekkend, dal slecht fruitjaar "als dit zulke resultaten bij amateurs vindt", vervolgde hij. „Moet u eens kijken wat een prach tig gaaf fruit" en hij toonde ons appels er peren, die het water in de mond doen lopen. „Dat belooft wat voor de toekomst! niet vergeten, dat het voor de be roepskwekers van buitengewoon groot belang is, als de volkstuinder zijn best doet om gezond fruit te kweken. Geen ziekten in de bomen van de amateur be tekent minder verspreidingsmogelijkheid en daar varen ze samen wel bij". Een klein hoekje op de tentoonstelling gereserveerd voor de jeugd. Jongens meisjes van 7 tot 12 jaar. Ook zij had-1 tuinen. den hun best gedaan, om zo goed moge lijk voor de dag te kunnen komen. In dit goed verzorgde hoekje stonden de met liefde en onder deskundige leiding vader gekweekte bloemen. De hoofdschotel werd gevormd door de ingezonden dahlia's. In deze afdeling moesten niet minder dan 40 prijzen wor den uitgereikt. In zijn openingswoord had de voorzit ter, de heer A. Zaalberg, het dan ook ovei doorzettingsvermogen van de volkstuin ders en de rèsultaten bewezen wat er ge presteerd moest worden. „Het is jammer" aldus de heer Zaalberg, „dat het volks tuinieren niet zo'n grote belangstelling ge niet als andere sporten. Hier ontbreeKt ners elke sensatie. Maar het is prettig het geeft voldoening, om op toonstelling als deze te kunnen tonen wat werd bereikt". Na een aansporing de leden, om in het volgende seizoen het kweken van fruit te beginnen, verklaarde de voorz. de tentoonstelling Dor geopend. Vele afgevaardigden van zustervereni gingen toonden hun belangstelling. Ook het hoofdbestuur van het Alg. Verbond an Volkstuinverenigingen in Nederland leden van de Centr. Inkoopcommissie an' het Alg. Verbond waren aanwezig. We hebben met een der bestuursleden :n wandeling door de keurig aangelegde tuinen gemaakt en in een volgend arti keltje zullen wij enige indrukken geven het prachtige werk op deze volks- door JAS VAN HOF,WEGEN Hij ging langs het huis. Over het pad lar de dijk. Harry Verharen was op de weg terug. Hij liep snel. Op de dijk niemand. Slechts de lantaarns van de fa briek brandden. Hij keek naar zijn scha duw, die telkens langer werd, dan ophield zich in 't licht van de volgende lamp ir te rekken. Zo ging het de gehele weg. Tot de fabriek voorbij was. En zijn dorp begon. De deur van het huis was niet gesloten. Hij stapte binnen en draaide de sleutel In de spiegel van de keuken ontdekte hij, dat z'n baard lang was. Hij maakte i water en schoor zich. Hij at, om dat hij honger had. Hij stommelde de trap op, zo stil mogelijk. Van de andere kamer kwam een gedempte stem: „Ben jij het, Harry?" „Ja", zei hij. Hij sliep op het bed, dat het zijne was. „Harry is thuis", fluisterde dè vrouw in de andere kamer. „Ik heb 't gehoord", zei Adriaan Verha- :n. „Je k^nt beter gaen slaen, vrouw". De moeder van Harry Verharen had reeds lang opgegeven, om haar zoon t« helpen met dat, wat hem scheelde. Daar om was ze niet opgestaan, toen eindelijk haar luisteren naar de deur kon ophou den. Ze wist, dat hij thuis was en dat lyj ook nu niet zou vertellen waarom hij ge gaan was. Hij had ook nooit verteld, wat aan de overkant was gebeurd in de oorlog. Als ze er in 't .begin naar had gevraagd, had hij gezwegen. Ze vroeg niet meer. Ze had niet geweten, dat hij gaan zou. Op die Octoberavond van 1941.. Ze had hem plotseling niet meer gezien. Haar man en zij hadden over hem gesproken, als over een gestorvene. In de zo van 1945 was hij teruggekomen. Een dere jongen, dan die vier jaar tevoren gegaan. Geen jongen meer. Een man, zweeg, veel zweeg en niet naar haar, noch naar z'n vader wilde luisteren. Die op iedere vraag antwoordde: „Jullie be grijpen het toch niet." i ze had het ook niet begrepen. Het heel moeilijk voor alle drie. Ze wist, er iets was met Harry, waarover hij wilde spreken. Misschien niet kon spreken. Het was de oorlog. Die oorlog. Nu nog Harry Verharen's moeder sliep. Na een nieuwe half-doorwaakte nacht. IV uur, nadat Harry Verharen de vol gende morgen in het dorp was gezien, wist iedereen, dat hij terug was. De vroöw in het laatste huis van het dorp dacht, dat alles dan toch nog meeviel. Over Harry werd niet meer gesproken, omdat de vrouw van Piet Dijbels zo min lag. Op de werf werd de koop beklonken van een partij hout. Tussen Duurzeel Adriaan Verharen, die in hout handelde. „Die jongen van je is weer terug" constateerde Duurzeel. „Ja", zei Verharen, „het is een lijdens weg. Voor m'n vrouw valt het niet mee Zetobt er over. En je weet niet wat het „Het is moeilijk, pm die jongen te vol gen. Ze gaan andere wegen dan wij, Adriaan. En ik zeg dikwijls: „Het is moei lijk om een beetje houvast te krijgen, want ze zeggen niks." „Nee, ze zeggen niks. Morgen zal ik de planken laten btengen." „Zeg, dat ze ze opzij van de loods r gooien. Want ik heb binnen geen berg ruimte." Het kwam in orde, volgens Verharen, en hij fietste het hek door. Duurzeel dacht, dat het toch eens nodig werd, om de rommel op de werf eens wat op te ruimen. Hij gaf opdrach ten aan Vosschem en een paar van de aankomende knechten, die „ja" zeiden. „En trek dan gelijk die fuwe boot op de kant." Het was warm en daarom vonden de jongens het een goed werk om de oude roeiboot op de wal te brengen. Ze be gonnen het water er uit te hozen. En langzaam zakten de drijvende bui'kden- ningen, tot waar ze hoorden. Op de bodem van het oude, geteerde bootje. De jongens hesen de schuit uit het wa ter. Het was een zwaar werk, na het spelen met water. Vosschem had ge keken of het goed ging. Op het gras van de wal lag nu het bootje. Omgekeerd. De jongens vroegen zich af, wat de baas bezielde, om plotseling op te rui men. Die gezonken boot lag er al, sinds de jongsten op de werf werkten. Het was in die tijd vele keren eb en vloed geweest. Vosschem wist. Soms kreeg Duurzeel een vlaag en dan moest alles plotseling opgeruimd worden. Alles aan kant. Wat er later werd neergegooid, was van geen hinder. Maar soms had Duurzeel zo'n aanval. En dan gebeurde het onvermijde lijke. De vraag, die na een schoonmaak steeds terugkeerde. Vosschem kende haar: „Is 't gebeurd, jongens? Dan gaan we morgenochtend weer eens met het jacht door. Alles aan kant. Morgen bouwen we verder aan het jacht." Het was 't jacht, waaronder Hembrug vastgebonden had gelegen. Na zijn ge vecht met"Harry Verharen. Dat jacht werd een geschenk voor Esther Duurzeel. En altijd na het oprui- van de buizen en de planken met de spijkers en de lege verfblikken en al het andere op deze werf, waar ieder eige#) baas was, kwam het verder bouwen Esther's jacht aan de beurt. (Wordt vervolgd.) bracht voor zijn medeleven, en voorts tot de vertegenwoordigers der Leidse zusterkerken. Spr dankte hen voo hartelijke en broederlijke samenwerking, die vooral in de bange oorlogsjaren, waarin God ons nooit aan de bevrijding heeft doen twijfelen, duidelijk naar voren is gekomen. Spr bracht vervolgens ®ank aan zijn „Consistoire" en de „Commis sion du Culte" voor de hem gedurende zijn „Ministère" in een geest van broe derschap verleende steun en samenwer king. Ds Bolmmaert besloot met de op wekking om de binnenkort komende nieuwe predikant, ds Ch. Cabanis, dezelfde steun en vriendschap tegemoet te treden. Hierop zong de gemeente de bij uitstek Waalse cantique 148 „Frères, marchons d'un accord unanime la Charité qui vous conduit des cieux", waarna d: Blommaert de zegen uitsprak, die onmid- dellyk werd gevolgd door het gemeen schappelijk zingen van de zegenbede uit Ps 134, waarop een eenvoudig „Merci" van de scheidende predikant deze plech tigheid besloot. Na de dienst kwamen alle aanwezigen ds Blommaert de hand drukken en sprak, in een korte vergadering van het con sistoire, de vice-president, dr Verburgt, de scheidende voorzitter toe. Spr dankte ds Blommaert voor de bezieling, waar mede hij steeds de verschillende' werk zaamheden in de gemeente had gelèid, en voor de troost, die hy zovele lijden den had geschonken. Aan alle gevers dank! De Zaterdag ten bate van het kleuter- erblijf „Margriet" gehouden collecte heeft ongeveer f 2900 opgebracht. Spoedvergadering E.H.B.O. Op de spoed-ledenvergadering van de ereniging EHBO, Dienst Leiden, werd i verband met het 10-jarig bestaan be sloten tot het houden van een speciale herdenking, voorafgegaan door een recep tie, terwijl wedstrijden zullen worden georganiseerd tussen alle Leidse EHBO- verenigingen. In de feestcommissie wer den gekozen de dames Goddijn, en Van Weerlee en de heren Ossevoort, Griffioen Sieval. Utt elke aan de serenade deelnemende '.niging trad een vertegenwoor diger naar voren om de familie Van Cinschot geluk te wensen. De depu- aten werden na afloop ten huize i het zilveren bruidspaar ontvang- de foto ziet men ds P. W. Spruyt burgemeester namens de Herv. Jeugdraad de hand drukken. Naast mevrouw en de v Kinschot. Achter de dr ir P. C. Lindenbergh schuil. De achtergrond van de foto geeft e i klei idee t huldigint i de Monument voor Rudolf Tappen- beek te Noordwijk onthuld Zaterdagmiddag heeft Peter Tappen- beck aan de uiterste zuidpunt van de Koningin Astridboulevard te Noordwijk Zee het monument onthuld, dat ge- tst is ter nagedachtenis van zijn va der Rudolf Tappenbeck, in leven direc teur van het „Huis ter Duin" en in 1944 gestorven in het concentratiekamp te Neueniga-mme, Dr J. Voüte uit Den Haag, als gevangene eveneens in Neuen- gamme verbleef, heeft het laatste contact Rudolf Tappenbeck gehad en op zijn initiatief is het gedenkteken tot standi gekomen. In aanwezigheid van vele auto riteiten en inwoners van Noordwijk gaf dr Voüte een korte levensbeschrijving dit slachtoffer van de nazi's. Voorts schetste spreker de verdiensten van Tappenbeck voor de vaderlandse zaak. Daarna nodigde hij Peter, de 12-jarige van de overledene uit, het doek verwijderen. Het. woord werd nog ge voerd door mr De Clerq uit Leiden, pre sident-commissaris van het Huis ter Duin door wethouder Vogelaar, die er op es, dat hijzelf er' getuige van is ge weest, hoe Rudolf Tappenbeck tezamen met zijn broer Willem Tappenbeck ge; heel Noordwijk aan Zee veilig wist 'a stellen toen een grote afbraak de bad plaats bedreigde. Tenslotte sprak de heer W. Tappenbeck een woord van dank het genomen initiatief en de be toonde belangstelling. t monument staat op een stenen voetstuk. Het is een bronzen zuil van ongeveer acht meter hoog, op de top van een meeuw als symbool der vrede haar vleugels wijld uitslaat. Het vierkante onderstuk draagt dirie symbo len: het zwaard en de weegschaal als het symbool van bet reehit, verder de spiegel* als het oude symbool van de wijsbegeerte en tenslotte een radiolamp aan te tonen de grote verdiensten de heer Tappenbeck voor het radio- ;n in ons land, speciaal waar het be treft de verbreiding van de korte golf. Chr. onderwijzers openden nieuwe seizoen De heer H. Dam sprak over „Organisch onderwijs" De afdeling Leiden Chr. onderwijzers de vereniging onderwijzeres- vergaderde Zaterdagmiddag in „He1 Gulden Vlies". De vergadering stond on der leiding van de voorzitter der afde ling, dr H. Schilp, die na opening enkele huishoudelijke zaken aan de orde stelde. De zgn. verfrissingscursussen zullen wor den gehouden op Donderdagmiddag. Het ligt in de bedoeling, een viertal cursus- middagen te organiseren. De heeir A. v. d. Baan bracht verslag uit van de voor vergadering der vereniging. Vervolgens sprak de heer H. Dam uit 'assenaar over het onderwerp: „Orga nisch onderwijs". Spr., die al jaren dit onderwijs op zijn school met resultaat toepast, sprak in een inleidend woord over de stof en de vorm van een leer plan. Zo'n leerplan is beperkt naar het doel en de mogelijkheden. Het doel wordt aangegeven door de levensbeschouwing. De intellectuele opvoeding is niet te scheiden van de godsdienstige en zede lijke en moet, wanneer het een Christe lijke levensbeschouwing geldt, uitlopen op de dienst aan God en de verheerlij king van Zijn Naam. Na het. onderwijs in de lagere klassen te hebben besproken, behandelde de heer Dam het door hem ontworpen leerplan voor het zesde leerjaar, welk plan aan vijftig collega's zal worden gezonden ter ring en ter eventuele toepassing, de bedoeling, het onderwijs ®te De moeilijkheden in het bloembollenbedrijf Het hoofdbestuur van de Vereniging tot behoud van het Bloemibollenvak in Nederland (anti-„sanering") heeft aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening een brief gezonden waarin het, in verband met lopende ge ruchten, dat er ten gevolge van het ver wachte grote surplus aan bloembollen opnieuw een vrijwillige of gedwongen inkrimp van de teelt aan bloembollen zal komen onder de aandacht van de minister brengt, dat er in het afgelopen seizoen hier in Holland 3700 ha bloem bollen worden geteeld. Volgens volko men betrouwbare gegevens, steunend op cijfers uit het z.g. ambtelijke rapport, aldus het hoofdbestuur, werden in het afgelopen seizoen in het buitenland 4000 ha bloembollen geteeld. Zou hier in Holland de tafelt gemid deld met 20 ingekrompen worden, dan concerntreden rond een tiental projecten, verdeeld over drie seizoenen: 1. Van September tot December (veilig verkeer en Kerstfeest): 2. Januari tot Maart (delf stoffen en Paasfeest); 3. Mei tot Juli (lente, electriciteit en de Bijbel)Weke- lijks worde een dag besteed, achtereen volgens aan geschiedenis, aardrijkskun de, kennis der natuur en Nederlands» taal. De Bijbelse geschiedenis blyve bui ten de samenhang. Zelfs in opstellen naar aanleiding van Bijbelse verhalen zag spr. een gevaar van profanatie. Het spreekt vanzelf, dat op dit onder werp een leerzame gedachtenwisselang volgde. hier as. jaar slechts 3000 ha bloem-' bollen geteeld worden. Daar verplaatsing van de teelt naar het buitenland en" uitbreiding aldaar on gelimiteerd doorgaat, zou bij een uit breiding van slechts 10 aldaar reeds oppervlakte van plm. 4500 ha bloem bollen geteeld worden. Het hoofdbestuur verzoekt de minister geen gevolg meer te geven aan een ver dere inkrimp hier te lande, daar in dat geval Nederland 'bezig zou zijn zijn eigen bloembollencultuur te" vernietigen ten gunste van het buitenland. Het hoofdbestuurais van mening, dat dit slechts door het volkomen omgooien het roer in het bloembolleiwak, door een gereglementeerde prijs en teelt te schakelen naar een vrij bedrijf, te voorkomen is.. De minister wórdt in ernstige overwe ging gegeven deze materie nogmaals diepgaand met het hoofdbestuur te be spreken. Kort-na het verzenden van dit sc&rij- en werd bekend, dat de minister de teelt van hyacinten had vrijgegeven. Naar anleiding 'hiervan heeft het hoofdbe stuur de minister een telegram gestuurd, in het meedeelt, dat dit besluit op de bloembolienbeurs te Haarlem met in stemming Ls begroet. Ook het hoofdbe stuur juicht deze beslissing van harte Mede in verband met deze aange legenheid dringt het thans ook ten sterk an. op het onverwijld opheffen Van alle bestaande maatregelen voor de arti kelen tulpen en narcissen, gezien de grote uitbreiding dezer culturen ln het buitenland. In Oost en West-Vlaanderen is een mond- en klauwzeer-epidemie uitgebro ken, zodat alle markten e.d. verboden

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2