Hieuarf Ipeiitödj tGTourant De Westerse mogendheden passen voor| Sowjet chantag^ysteem Militaire besprekingen van West-Europa te Parijs Wist U MAANDAG 27 SEPTEMBER 1948 BUR en REDACTIE: Hogewoerd 103 Tel- redactie: 20408: Adm. 22710. Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ3.90 per kwartaal; ƒ.130 per maand: ƒ0 30 per week Negen en twintigste jaargang No. 7622 HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER. CHEF-RED.: H- W. J. ENSERINK. DÏRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken myn bert in te^fjenspoet" Het pijnlijke Berlijnse vraagstuk voor de Veiligheidsraad gebracht i Parijs hun nota inzake Duits- 1 ster en besloten de Ber- Hjnse crisis aan de Veiligheidsraad voor te leggen. Wat er in de Sowjet-nota staat is nog niet bekend, maar in bevoegde kringen maakt men, uit een door Tass ge geven bericht op, dat de Russen de controle over het hele verkeer van en naar Berljjn opeisen. Marshall, Bevin en Schumann confe reerden, na ontvangst van de Russische eisen, gisteren langer dan twee en een half uur op het Franse departement van Buitenlandse Zaken. In een communiqué over hun bespre kingen zeggen de drie ministers, dat zij zich gerechtigd voelen tot het geven van hun verklaringen, daar de Russen, tegen alle afspraken in, ook overgegaan zijn tot het doen van publicaties over de te Mos kou gehouden besprekingen. „De Sowjet- regering blijft in gebreke, de verzekerin gen te geven, die in de jofagste nota's der drie Westerse mogendheden werden ge vraagd. Waar zij thans zelfs de controle op alle verkeer, te water, te land en in de lucht opeisen, zien de Westerse mo gendheden zich gedwongen, gezien de hardnekkigheid waarmee de Sowjets de blqkkade handhaven en de luchtverbin- dingen beperken, overeenkomstig de be- paling'en van het Handvest der Ver. Na ties, de zaak voor de Veiligheidsraad te brengen. De Westerse nota aan Moskou. Daarop is gisteren een Westerse nota aan Moskou, in handen gesteld van de Russische ambassadeur' Bogomolow. Zij telt 14 punten. De voornaamste hou- 1. De Sovjet-blokkademaatregelen bren gen de voorziening der bezettingstroe pen in Berlijn in gevaar en bedreigen de bevolking met honger. 2. Regelingen, die de Westerse mogend heden compromitteren, kunnen zij niet aanvaarden. Wel zijn zij bereid tot een practische regeling, die haar rechten en plichten niet aantast. 3. In Moskou kwam men overeen de blokkade op te heffen en de Sovjetmark in Berlijn onder vier mogendhedentoe- zicht te stellen. 4. Stalin zegde toe; alle beperkingen, in gesteld voor 18 Juni, op te zullen heffen en een vier mogendheden commissie van toezicht te zullen toelaten voor de Duitse emissiebank van de Sovjetzorfe. 5. Op grond van die overeenkomst zou den de bevelhebbers richtlijnen krijgen. 6. De Sovjet-opperbevelhebber was er tegen, eiste beperkingen voor het lucht verkeer, weigerde vierzijdige contröle op de missiebank en wilde de Berlijnse han del onder Sovjet-contröle plaatsen. 7. Tijdens de besprekingen in Berlijn gedoogden de Sovjet-autoriteiten mani festaties egen het stadsbestuur. 8. Reeds op 14 September is de Sovjet regering gewaarschuwd, dat haar com mandant in Berlijn geen rekening hield met de accoorden van Moskou. 9. Op 18 September platste de Sovjet regering zich, in strijd met de gemaakte afspraken, achter het standpunt van de Sovjet-commandant in Berlijn. 10. Op 22 September is nogmaals op heffing van de blokkade gevraagd, waar bij werd meegedeeld, dat het nutteloos de besprekingen voort te zetten, als de Sovjet-regering geen rekening hield met de getroffen accoorden. 11. Het Sovjet-antwoord daarop, van 25 September was niet bevredigend. 12. De houding van de Sovjetbevelheb ber bewijst, dat de Sovjetregering weigert de bereikte overeenkomsten uit te voeren Qg rechten van de Westerse mogend heden op Berlijn te niet wil doen. 13. Het vraagstuk Berlijn bewijst, dat de Sovjetregering door illegale dwang maatregelen zich een absolute zeggen schap wil verzekeren over Berlijn en de stad bij de Sovjet Unie wil inlijven. Nederlands vliegtuig landde in de Russische zone Vroeger particulier toestel van Prins Bernhard Een sportvliegtuig. dat Zaterdagmor gen van Eelde opsteeg met bestemming Kopenhagen, is. vermoedelijk door de krachtige wind, in de buurt van Ham burg de koers kwijtgeraakt. De inzitten den, de heren Molema, Ubbing en Wede- ma, zouden door de Russen gedwongen zijn, even voorbij Liübeck te landen. Ook de Britse autoriteiten in Duitsland deelden mee, dat het toestel Sowjet-zone is terecht gekomen, doch op het vliegveld Eelde kon men ons nog geen zekerheid geven. De Nederlandse autoriteiten, pogen thans contact op te nemen me; de Russen, om zekerheid te krijigen '.ver 'het lo-t van de drie sport vliegers. Nader wordt gemeld, dat volgens Sowjet-medeling Mjp" het toestel inderdaad Queuille waarschuwt voor Fr ankrijks ondergang Voorlopig kan zijn regering nog aanblijven. Het begint er op te lijken, dat Frank- netscrisis zal moeien doen, want de rege ring Queuille heeft het vege lijf gered, toen de nationale vergadering met 299 tegen 274 stemmen besloot, dat de kan tonnale verkiezingen tot Maart worden uitgesteld en dat zij zelf tot 16 Novem ber uiteengaat. Dit betekende het einde van een harde strijd, want juist tevoren had de Senaat zich nog voor verkiezin gen in October uitgesproken. In de ver gadering hadden. De Gaulle en de commu nisten hun krachten verenigd, doch zij bleven nog juist in de minderheid. De zorgen van Queuille gaan nu uit naar de arbeiders. In een radiorede heeft hij een dringende waarschuwing laten horen om niet te staken en niet te luisteren naar de communisten, daar Frankrijk dreigt ineen te storten. Inmiddels hebben De Gaullis ten en communisten hard gevochten in een zaal in een Paryd# voorstad. VECHTPARTIJEN IN TAPANOELI. Van republikeinse zijde wordt gemeld, dat er in Tapanoeli een groot aantal offi cieren en vooraanstaande personen zijn gearresteerd en dat een bataljonscom mandant is doodgeschoten. Voor de res1 zou het rustig zijn. Komt er een gedeeltelijke mobilisatie in vijf landen Officieel wordt te Parijs medegedeeld, dat de ministers van Verdediging van Nederland, Engeland, Frankrijk, België Luxemburg heden aldaar bijeenkomen ir bespreking van gemeenschappelijke erdedigingsplannen. Volgens een Ass. Press-bericht zal mi nister Schokking daarbij aanwezig zijn met generaal-majoor Doorman, sous-chef an de Generale Staf en kolonel M. R. H. Calmeyer, chef van het militaire kabinet van de minister. Op het departement van Oorlog verzekerde men aan Ass. Press, dat daar niets bekend is van de plannen gedeeltelijke mobilisatie van strijdkrachten. Uit Parijs wordt namelijk gemeld, dat dit laatste volgens het plan der Engelsen een der onderwerpen van bespreking zou zijn. In Den Haag weet eohter slechts, dat de besprekingen gaan over een bijdrage tot de verdediging van de Westelijke* Unie. Een correspon dent van de „New York Times" is veel positiever en verklaart, dat kringen van de Westelijke mogendheden voornemens is. Frankrijk tot de kern van de alliantie te maken daarom wil, dat het met Amerikaanse hulp zal worden uitgerust met 300 straal jagers en 10 pantserdivisies. Diplomatieke kringen te Washington delen voorts Reuter mede, dat er belangrijke vorde ringen zijn gemaakt met de plannen gezamenlijk optreden in Duitsland, derzijdse verdediging en gebruik bases. Enigszins ontnuchterend werkt het A.F.P.-bericht uit Washington, dat de Amerikaanse legerstaf zijn afwach tende houding inzake de verstrekking van militaire waarborgen aan West- Europa zal handhaven, tenzij er een radi cale wijziging komt in de houding der ondertekenaars van het verdrag Brussel en een ommekeer in de binnen landse toestand van sommige landen. Een officiële waarborg mogelijk zonder goedkeuring Congres. Max van Poll 67 jaar oud overleden Bekend oud-Kamerlid, Commissaris- Generaal van Indonesië en journalist De heer Max J. M. van Poll, oud-lid der Tweede Kamer, is Zaterdagmiddag te Eindhoven op 67-jar. leeftijd overleden. Hij werd drie weken geleden bij een be zoek aan zijn zoon in Eindhoven door beroerte getroffen en is deze ataque niet te boven gekomen. De plechtige uit vaartdienst zal Woensdagmorgen a.s. oir Bon voor 100 gr. vlees aangewezen Als overgang naar het normale vlees rantsoen van 200 gram per week, onmiddellijke ingang aangewezen de bon 244 vlees voor het kopen van 100 gram vlees en vleeswaren. Deze bon is geldig tot en met 9 October. De voer op de slachtveemarkten maakt deze aanvullende verstrekkingen van vlees mogelijk. Sjahrir hoopt op nieuw geleuter Een correspondent van de Ass. Press, die met Sjahrir in een vliegtuig naar Djokja reisde, meldt, dat Sjahrir de vol- Een ZWeede wetenschappelijke ex peditie ving nabü W. Indië op een diepte van ruim 4200 m deze vreemde vis, gekenmerkt door zeer bolle ogen en een scherp naar de staart toelo- zoekt het zeldzame dier nader. Wings voor Churchill Winston Churchill is door 18.000 Ame rikaanse vliegers uit beide wereld oorlogen geëerd op hun reünie in Madi son Squaire Garden. Churchill ontving hierbij de Generals command pilots wings. Wing commander J. E. Johnson, Engelands jachtvlieger no. 1, aanvaardde de onderscheiding voor Churchill. Ber nard Baruch en wijlen luit.-generaal W. Knudsen kregen eveneens deze onder scheiding. Race-auto raast op publiek in: 7 doden Tijdens een auto-race te Florence had een vreselijk ongeluk plaats, toen de Italiaanse coureur Ermini in een Fiat met een snelheid van 170 km per een scherpe bocht kwam en tegen de omheining opreed. Midden in 't publiek kwam de wagen terecht, en verpletterde talrijke jeugdige personen. Hierbij wer den 7 lieden gedood en 18-gewond. Een wonder was het, dat de coureur zelf heelhuids uit zijn volkomen vernielde machine kon kruipen. Poos en Slagter, eens de beruchtste |jCalvinisme in 't gedrang Haagse politiemannen, voor 't B. G. Maakten arrestatie van honderden verzets lieden mogelijk (Van een onzer verslaggevers) Voor het Haags B.G. traden vanmor gen de beruchte S.D.'ers Poos en Slagter, die in de bezettingstijd de arrestatie van ruim 200 personen door de Duitsers mo gelijk maakten. Zij werden ingedeeld bij ade documen tatiedienst en de z.g. afdeling IV (be strijding van politieke tegenstanders, spionnage en sabotage van de SD.). De door de proc. fiscaal, mr P. A. de Gruy- ter, gelezen tenlastelegging culmineerde in de beschuldiging, dat zij opzettelijk met een of meer beambten van de S.D. zeer talrijke arrestaties hebben verricht van verzetslieden, illegale werkers en personen, die met de illegaliteit waren verbonden. Deze arrestaties hebben de dood van velen/ tot gevolg gehad. Poos is bovendien lid geweest van „ontvangstcomité's" voor gedropte agen ten en Slagter is opgetreden als agent provocateur in en voor de Geallieerden werkende spionnagegroep in Hengelo (O.) Op de vraag van de president, mr Ikman van Burck, antwoordt Poos, ge weten te hebben, dat Nederland met Duitsland in oorlog was. Slagter was dat feit destijds onbekend. Hij is daar pas later achtergekomen. Deze mededeling wordt met hoongelach begroet. De president vermaant het pu bliek zeer rustig te zijn, daar de ver dachten er belang bij hebben, zo Vrij mogelijk te kunnen spreken. Joseph van Nieuwenhoven, opsporings ambtenaar van de P.R-A., is de eerste getuige. Op verzoek van de proc. fiscaal maakt verdachte Poos de opmerking, dat er bij de verhoren correct is opgetreden: Alleen zijn er nog wel eens foto;s aan getuigen getêond, waardoor volgens Poos de getuigen beïnvloed zijn. Slagter sloot zich daarbij aan. Voor de oorlog hadden beiden een goede naam, aldus de getuige. De pre sident beaamt dit. Poos vooral was zeer goed, vóór de oorlog. Des te treuriger is de wending die zij later namen. Als Poos daarvoor met een buiging danikt, ver volgt de president dat er in de oorlog geen Haagse politiemannen waren, hem ooit op het laakbare van zijn han deling heeft gewezen. Luit.-gen. Röell verklaart als getuige, ln 1940 al begonnen te zijn met de vor- rrïing van een nieuw leger, waarvan de .V.L. het middelpunt zou vormen. Er zouden-199.000 man aan deelnemen. Toen getuige naar Buohenwald werd gevoerd October 1940, was het uitT met plannen maken. In 1941 keerde de generaal uit Buchen- wald terug en hij nam direct contact op de heren Westerveld en Versteegh de O.D., die met jhr Schimmelpen- ninck, ahef-staf der O.D., in 1941 werden gearresteerd. In Aug. 1943 werd get. gearresteerd door de Duitser Wolff, die als „suppor ters", zoals de generaal zegt. Slagter en Poos bij zich had. Op 27 Mei 1943 werd getuige ter dood veroordeeld. „Ik ben dat nog, want het is nooit uitgevoerd," aldus get. Van al degenen met wie ik'toen ge vangen zat, ben ik de enige overleven de". aldus de generaal. Hij ontsprong de dans. door de hulp van ds Kersten, de lijfarts van Himmler, door een familierelatie en „doordat Onze Opstand in de republiek breidt zich nog voortdurend uit o HATTA VERWACHT NOG MEER OPSTANDEN Het republikeinse persbureau Antara meldt een belangrijke uitbreiding van de communistisch? staatsgreep op republikeins gebied. Een zekere kolonel Sajoeti oud-lid van de Japanse ptopagandadienst heeft zich namelijk meester gemaakt van Poerwodadi benoorden Solo en daar de regering van het zg. „nationale front" afgekondigd. Zaterdagmorgen deed zich eveneens ren communistische opstand te Parakan, ten Noordwesten van Magelang en Nederlanders bevrijde gebied. i het door de MAX VAN POLLt half elf te "Eindhoven worden gehouden, waarna de teraardebestelling plaats heeft op het St. Catharinakerkhof aldaar. De heer Van Poll had een uitgebreide verschlllen- „.v»,..... -BUM weekbladen achter zich, geland is bij Schwerin, in de Russische I Nederlanders zijn iets beter, omdat Van o m. „De Nieuwe Eeuw". Van 1929 tot zone. Het is de PH. NC.P., thans eigen- ^jook Vrijdag bij zijn terugkeer zei, dat 1946 was hij voor de K.V.P. lid dom van de Noord-Nederlandse Aero-1 er in Den Haag geen besiuiten genomen Tweede Kamer. In September 1946 werd esDrekin- hi) met de heren Van Mocff; Prins Bern'hard, waarmee Z.KjH. bevrijding naar ons land vloog. Volgens de echtgenote van één der passagiers zou het vliegtuig een nood landing hebben moeten maken en daar bij beschadigd zijn. De bestuurder en de passagiers zouden, in gezelschap van le den der Nederlandse Militaire missie, naar Berlijn zijn vertrokken. Morman Robert Kolreg uit Lewiston (V-S.)' was zeker van mening, dat hü vroeg op eigen benen moest staan; nauwelijks 8 dagen oud tippelde hü nan de hand al mee en nu hü zes maanden telt trekt hü er steeds alleen op uit! De weg voor verdere besprekin gen staat dus open. Er zou een impasse ontstaan, wanneer er een Interim-Rege ring gevormd ware zonder de republiek. Millioensmokkel te Singapore De politie te Singapore heeft een boordwerktuigkundige van de vlieg- dienst der K.L.M. tussen Batavia-Palem- bang-Singapore gearresteerd wegens het smokkelen van een millioen Singapore- dollars aan goud en diamanten, die m smokkelgordel verborgen waren. Hij had 6 kg goud en 5 pakjes met elk 400 diamanten medegedragen. Dak van bioscoop te Berlijn neergestort jdens een filmvoorstelling in een klein theater in de Amerikaanse sector Berlijn stortte het dak op de talrijke bezoekers neer. Vyf rijen stoelen werden onder het vallend gesteente bedolven, door het voorkomen van een pa- niek heeft men een grote catastrophe OQk anderszins wordt gevierd, kunnen verhinderen. Brand was sehynlijk de oorzaak. Er werden 18 gedood en vele gewond. Schermer- horn en De Boer benoemd in de Com missie-Generaal voor Indonesië, uit wel ke commissie hem 15 Nov. 1947 eervol ontslag werd verleend. Vele publicaties verschenen van zijn hand. Hij was ridder in de orde van de Ned. Leeuw. Rondom Madioen echter beweren de republikeinen een succes te hebben be haald. Zij zouden n.l. het belangrijke plaatsje Magetan, op enige tientallen ki lometers van Madioen, heroverd hebben en hierbij zouden de bekende Dachlan en de commandant van de republikeinse ma- Atmadji gevangen zijn genomen. In onderhoud met een 4$s. Press-corres pondent verklaarde Hatta: „Ik ben niet tegen het communisme, maar tegen de destructieve handelingen van de commu nistische leiders". Hatta meende, dat meer woelingen te verwachten zijn, want de communisten hebben bolwerken in het gehele» land. Overigens schoof Hatta de schuld van de opstand opnieuw op de Nederlanders en bovendien kreeg Ame rika een veeg uit de pan omdat het de Nederlandse Regering niet onder druk zette. Uit een gesprek met de republi keinse chef-staf bleek, dat Soedirman na een bezoek aan het Madioense ziek ligt. en dat er tot nog toe geen ernstige ge vechten zijn geleverd. Dat de republikeinse opmars zo lang zaam ging 20 km per dag weet de chef-staf aan het feit, dat alles te voet ging. Uit Solo wordt gemeld, dat de mandant van de 6de brigade, Soewardi, wegens heulen met de communisten ont slagen is. Een woordvoerder van de republikei nen te Batavia deelde aan Aneta mede. dat de troepen, die van het Zuidwesten op Madiopn aanrukken, gecommandeerd worden door Achmad Wiranata Koesoe- ma, een zoon van het staatshoofd van Pasoendan, West-Java, die begin Februari bij Tjiwidej bezuiden Bandoeng, naar de republiek werd geëvacueerd. Volgens de woordvoerder zou de oorspronkelijke da tum van de opstand in November zijn geweest, zodat de plai munisten te vroeg openbaar werden. La ter wordt uit Djokja gemeld, dat de communisten zich hebben teruggetrok ken uit Parakan en naar Tambi, bezui den Wonosobo marcheren, achtervolgd door republikeinen. ZOON VAN EBERT BIJ OPROER TE BERLIJN. LIn de Britse zone van Berlyn is 1 t een kloppartij gekomen tussen de po- tie en 2000 leden van de communis tische mantelorganisatie, socialistische eenheidspartij Duitsland, die een sai komst in de openbare lucht hadden geor ganiseerd. Een der sprekers was Friedrich Ebert, zoon en naamgenoot van Duits- lands eerste president. Poos (1.) en Slagter, berucht door het „Englandspiel" en de Jodenvervol gingen, werden vandaag voor het Haags B. G. geducht aan de tand gevoeld. Lieve Heer het nu eenmaal zo 'wilde.' Hij heeft tot de bevrijding in gevangen kampen gezeten. Bij de arrestatie zeiden de beide ver dachten: „U bent veel te laat gearres teerd." Slagter zegt nog, dat Sohreieder Bartels er ook bij waren, maar hy ont kent niet. met Poos aan die arrestatie meegewerkt te hebiben. Een andere getuige is de weduwe I. H. Holman, in leven kapitein der In fanterie, die op Ypenburg de Willems orde verwierf, gearresteerd werd, nadat Poos by haar aan huis was gekomen, zich 'voorstellend als luit.-vliieger Van Meel. Haar man kwam in een Duits kamp (De zitting duurt voort) NED. GEZANT IN MEXICO HUISTOE. De Ned. gezant in Mexico, jhr J. C. Kielstra, heeft bekend gemaakt, dat hy deze week zyn ontslag zou nemen naar het vaderland terugkeren. Bernadotte met negro-spirituals naar z'n laatste rustplaats gebracht Wanklank van een Amerikaans auteur Tienduizenden hebben Zondag te Stock holm de laatste eer bewezen aan graaf Bernadotte. De Gustaaf Wasakerk was overvol toen de met de Zweedse vlag bedekte kist werd binnengedragen, waar op de Rode Kruispet en de padvinders- stok van de overledene lagen, benevens vijf witte anjers. Achter de kist schre den gravin Estelle en de twee zonen van graaf Bernadotte, zijn 87-jarige vader, prins Oscar en zijn broers en zusters. Het laatste trad de 90-jarige Koning de kerk binnen. Om te voldoen aan een vroeger door de overledene gedaan verzoek zong een man. DAT, 60 jaar oud, te Haarlem overleed de directeur van de N.V. Arnhemse Rub berfabriek C. Kan. DAT, 57 jaar oud, te Den Haag overleed mej. H. J. N. L. Tysen, lerares te Voor schoten, Rotterdam en Den Haag. DAT de oprichter en oudste firmant van de R'damse manufacturenhandel Gebr. v. d. Zwaai, de heer W. v. d. Zwaai, op 68-jarige leeftyd overleed. DAT minister Mansholt te Breda een land- en tuinbouwtentoonstelling opende t.g.v. het 40-jarig bestaan van de R.K. Bredase Tuinbouwveiling, welk feest Nederl. adviseurs bij de Negui De Nederlanders Spit, Muller en Hens zyn uit Indië te Addis Abeba aangeko men om belangrijke adviserende functies by de Negus te verrichten. INDONESIëRS VERTREKKEN NAAR GENèVE Premier Anak Agoeng, Gde Agoeng, mr Bahrioen, de heer Almasawa en Ra den Adjeng N. Djajadiningrat, zyn Zater dag per vliegtuig naar Genève vertrok ken,- teneinde te Caux-sur-Montreux de wereldsamrakomst voor morele herbe wapening by te wonen. DAT zich tussen 26 Juni 1947 en 23 Sept. 148 te Hensbroek (N.H.). welke ge meente 1088 inwoners telt, geen sterfge vallen voordeden. DAT tussen de Maastrichtse electro- technische bedrijven en de vakbonden overeenstemming werd bereikt, waardoor een staking werd voorkomen. DAT een groep Spaanse zakenlieden en industriëlen, zomede enkele veefok kers, die in Nederland fokmateriaal ko pen, te Bolsward ten stadhuize werden ontvangen. DAT by de viering van het gouden Waalwijkse brandweerjubileum een krans werd gelegd op het graf van de by de uitoefening van zijn ambt om het leven gekomen brandweercommandant DAT een N.B.M.-bus te Maartensdijk I DAT te Delft 66 extra woningen mogen (Utr.) in volle vaai^t tegen een vrachtauto worden gebouwd ten behoeve boom op tornde, de vrachtauto sloot terecht kwam, doch hierbij ne gen personen slechts licht werden ge wond. DAT behalve de A'damse afdeling ook de afd. Tiel van de Ned. Mij tot Bevor dering der Geneeskunde het 100-jarig be- DAT het 4-jarige meisje A. L. S. met :n autoped de tuin van het ouderlijk huis aan de Comeniuslaan te Bussum uit- reeds, onder de wielen van een vracht auto kwam en op slag werd gedood. DAT dit het twaalfde verkeersongeluk met dodelijke afloop was, hetwelk dit jaar te Bussum voorkwam. DAT Vlissingen een nieuw station krygt, iets noordelyker dan het oude ryksweg aldaar via een tunnel de spoorweg zal passeren. DAT Nederland in de week van 16 tot 23 Sept. 7.6 millioen dollar Marshall-hulp kreeg toegewezen en daarmee het totaal der schenkingen voor ons land »tot 157.4 millioen steeg. DAT de E.C.A. besloten heeft de Euro pese landen aan te moedigen Marshall-dollars meer Amerikaanse tabak te kopen, terwyl Nederland o.a. slechts 4 millioen daarvoor besteden wil oorspronkelyké 13 millioen. DAT het clubhuis der „Union" (behar- tigingsbelangen van jonge meisjes) het J. W. Brouwersplein te A'dam in gebruik kon worden genomen. soneel van de Techn. Hogeschool, waartoe en W. f 800.000 willen voteren. DAT een aantal by handel, verkeer er Industrie betrokken firma's en my-er stichting „Benelux Handelskoers" op richtte ter bevordering van handel, in dustrie en verkeer in Beneluxverband er het secretariaat hiervan gevestigd is op Herengracht 149 te A'dam. DAT de KNAC de weggebruikers waar schuwt nu de vallende bladeren weer ii aantocht zyn. DAT de weg tussen Haarlem Haag aan de rand van Haarlem Heemstede is opgebroken en het verkeer daarom is omgelegd. DAT de brug te Berkum, in de weg tus sen Zwolle en Meppel, weer bruikbaar is. Dat op de op 28 Oct. a.s. in'Diligentia i Den Haag te houden 6de wegverkeers- ig van de KNAC mr D. J. van Gilse zal spreken over „Verkeersrecht en verkeers- rechtspraak" en hoofdingenieur A. J. Nap nenkoor de negro-spirituals „Deep „Steal away to Jesus". Na afloop trokken 48 padvinders de lijkkoets itorium, terwijl duizenden Rode Kruis-mannen, zusters en padvinders zich aansloten by de stoet, die voorafgegaan jerd door auto's met vorstelijke perso- Een wanklank vormt een actie v Amerikaanse auteur Ben Hecht, die in zijner critische artikelen op het plan Bernadotte, ook de vermoorde zelf besmeurt en hem een ezel noemt, die zulk een mooie dood niet waard v Israël zou, aldus Hecht, volgens dit plan' een soort van Miami Beach worden, een centrum van vermaak voor Holly- wood-lieden, die zouden kannen baden in de Middellandse Zee. Den Het heeft zeker zin na te gaan, hoe het komt, dat het Calvinisme op het publiek» erf steeds minder meetelt. Pas indien da oorzaken van deze mindere waardering bekend zijn, is het mogelijk zich op- te wapenen voor de komenda strijd. Wanneer we een poging wagen, de oorzaken van deze teruggang op ta sporen, dan ga de opmerking vooraf, dat deze niet stuk voor stuk kan aan geven, maar dat ze veeleer samen een complex vormen. Men zoeke ze ook niet alleen of allereerst in de huidige situatie. teruggang heeft zich nu geopen baard, maar de krachtsvermindering wal r al voor de oorlog. Allereerst willen we dan wijzen op m zekere verstarring, die langzamer hand over het Calvinisme is gekomen. Want niet de starheid, die inhaerent ia aan het Calvinisme vervreemde velen, maar de verstarring. Het starre gaf ook vele niet-Calvinisten steun. Het sprak ook tot hen, die met Walther Luthi van oordeel zijn, dat het huidige Christen dom te week is. Maar het starre onver zettelijke verstarde, toen we van en met de beginselen schema's en systemen ginr gen opbouwen, iets waaraan de theologen duchtig meedoen. Die schema's werden Evangelie en we trachtten de verhou dingen in het mensenleven politiek en sociaal-economisch, in onze systemen ta wringen. We vergaten de geregelde con frontatie met de Schrift, het leven ging We konden onze schema's de wereld niet indrukken. We kramen steeds achteraan en boetten daardoor tel kens aan vertrouwen in. We werden al- rekenmeesters en de spankracht het geloof, het durven wagen met God, verloor aan actualiteit In de tweede plaats hebben we onze internationale kansen gemist „Het Calvinisme sterken waar het nog na werkt" was vroeger gezegd, maar ccn opkomende Christelijke partij in Duits land werd onvoldoende gesteund. De Calvinisten in Hongarije konden we niet doordringen van de universele betekenis het Calvinisme voor alle levenster- De gebeurtenissen en de houding der Calvinisten in Hongarije leveren daarvan vandaag het droevige bewijs. Zelfs in ons eigen Indonesië hebben wa de Christenen niet het besef kunnen bij brengen, dat het geloof ook in de politiek meespreekt en naar Calvinistisch prin cipe allerlei Christelyke actie met zich meebrengen moet Het Calvinisme was bezig, te verworden -t een specifiek Nederlands kerkelijk verschijnsel, dat in ons land op ver schillend terrein een belangrijk woord meesprak, maar dat in de wereld niet werd gehoord. Steile Calvinisten werden we genoemd. Maar niet om dat steile verlieten velen langzamerhand onze rijen, maar omdat grote stijl misten. De greep op het volk der kleyne luyden begonnen te verliezen. Er waren mannen ge noeg met graden en titels, maar het con tact met het gewone volk ging ontbreken. Men miste een Sikkel, Talma en Slote- maker. Het terrein van het sociale leven werd overgelaten aan het C.N.V. In een tyd, toen de sociale nood al hoger steeg, wat 'Protestantse Christenheid niet bij machte een Christelijk sociaal congres bijeen te roepen. We waren tevreden met wat bereikt was. Het „Wij Calvinisten" was niet van de lucht. We isoleerden ons te veel. Al is en blijft het waar. dat het vele werk. dat binnen de Calvinistische levenskring ge schiedde. tot heil van heel ons volk was- We bleven in gebreke het volk daarvan te doordringen, we zagen teveel ons zelf en te weinig het gehele volk. (Voor vervolg zie Pag. 3) Gerringa bij 600 arrestaties betrokken De commandant van de „Arbeits Kon- troll Dienst" te Zwolle. D. Gerringa. is bij niet minder dan 600 arrestaties be trokken geweest. Hü maakte vooral slachtoffers onder hen, die op een of andere manier onder de „arbeidsinzet" trachtten uit te komen en velen van hen kwamen in Duitsland om het leven. Daarom veroordeelde het Arnhemse B.G. hem tot achttien jaar, hoewel da proc.-fisc. er slechts vyftien geëist had. de Rijkswaterstaat i bestrijding en sneeuwopruiming. DAT, zoals in een deel onzer editie reeds gemeld werd, de lakspuiterij van de N.V. „Het Spectrum" te Bergeyk (N.B afbrandde, waarby ook twee aangrenzen de huizen en de inventaris van een siga renfabriek verloren gingen. DAT het bekende hofje van Elisabeth Pauw te Delft wordt gerestaureerd, waar voor Rijk, provincie en gemeente bydra- gen in de kosten, die op f 80.000 geraamd worden. Maastricht geeft een goed voorbeeld Woningbouw op grote schaal De gemeente Maastricht heeft de bouw van twee flatwoninggebouwen doen aan besteden. Het ene. voor 100 gezinnen, kost ruim 1.1 millioen guldens, het an dere, dat ƒ700.000 kost, bevat 60 wonin gen. In het Westen van de stad wordt nu gewerkt aan drie grote groepen van en kele duizenden woningen rond een in dustrie- en winkelcentrum met als mid-| delpunt het nieuwe ziekenhuis. Ook in het Oosten van de stad, by het grootste van de beide flatgebouwen, wordt een nieuw stadsdeel gebouwd, dat behalve enkele duizenden woningen een groots complex middelbare scholen om-,! vat Nieuwe kerken, een ontspannings- j gladheids-gebouw, jeugdhuizen, sportgelegenheden i Een pompoen mag Ln Assepoester* sprookje tot rütuig worden omge toverd. dit echte exemplaar van 45 kilo is op gich xejf een sprookje. WEERBERICHT Meer betvolking zwembad staan eveneens op Tot morgenavond verwacht de Bilt: stapel. Toenemende bewolking maar overwe- Ten slotte worden in de aa. gemeente- gend droog weer. Matige en in de Noor raadszitting plannen voorgesteld tbt delijke provincies tijdelijk krachtige bouw van montagewoningen. wind tussen Zuid en Zuid-West. In het Het totale tekort aan woonruimte be- Noordwesten van het land overdag iet* draagt niet minder dan 7000 woongele- lagere temperaturen, genheden op een totaal van 12.000. ZON EN MAAN Dinsdag 28 Sept.: zon op 6.35, onder 18.26 uur; maan op onder 17.10 uur, 3 October N.M. De gouverneurs van Kenya, Oeganda, Tanganyika hebben besloten, een Oost- Afrikaanse vloot te vormen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1