XANDESTIEN BEZOEK aan de Oostelijke sector van Berlijn Door de gekleurde vensters van haar dromen Roman SM MOT" ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1948 IV Sm onze verslaggever Henk Greven). De volkswagen, die me kris-kras door erlijn voert, is grauw-groen. Op de jorruit is een papieren Britse vlag ge- i het nummerbord toont de let- in de controle-commissie voor uitsland. De chauffeur is een Duitser, de oorlog landbouwkundig advi- Koningsbergen was. Hij is nu iauffeur in Berlijn. ,We kunneij overal komen met deze agen", zegt hij, „behalve in de Russi- he sector. Als ze' daar een geallieerde ;en zien, nemen ze hem in beslag en zitten voor dagen in de bak." Wie et veel tijd heeft om in Berlijn rond neuzen, vindt dat risico te groot. „Het is trouwens niet nodig per auto de Russische sector te gaan", zegt ijn Duitse begeleider, die in een bureau iar ik inlichtingen over de stad vroeg, toevoegde. „We kunnen er ook per sdergondse komen." rijden we door de tot puinhopen worden weeldewijken van Berlijn en lor haar gespaarde arbeidsbuurten. rauwe mensen, grauwe verhalen over mensen, soldaten zo goed als nergens op enkele grote pleinen, waar gebou- en heel bleven, de vlaggen der ge- lieerden, als symbolen van een totale erwinning. Maar is die overwinning, ,1? de arbeiderswijken en de huizen der lelleotuelen heersen wanhoop en ge- aan uitzicht en het zich schikken in blijkbaar onvermijdelijke: de totale issische beheersing van de Duitse ofdstad. En dat is voor hen dan het nde. Laten we deze woonkazerne in Neu- Iln binnengaan", zegt de gids. Het is grauw huis met koollucht en vettige Iknoppen op alle etages. De deur wordt op end door een achterdochtig uit- "e vrouw. Met opzet noemen we haar X, want zo gevaarlijk is het leven de vroegere Duitse hoofdtsad, dat zelfs burgers hier in de arbeiderswijk bang onder hun eigën naam critiek uit te tenen op de gedragingen van de bezet- rs, waarbij de Russen steeds de volle ag krijgen. Frau X heeft het één en ier van hen moeten beleven. Zij is er aa blind van geworden; dat is een ite slag voor haar, want ze moet zelf kost verdienen voor het kleine huis- mdentje van haar en haar jeugdige In de oorlog ging haar huwelijk Uk. Dertig Mark per maand stuurt haar haar voor de jongen, en daarvan oet Frau X in dit peperdure Berlijn Haar huiskamer werd haar slaap- er is nog een kleine keuken. Ze left gewerkt als plakster in een kleine Toen daar geen werk meer was, werd Hauswart-concierge van het huis met vele etagewoningen en dat spaart haar huur van 25 Mark per maand. Het rensmiddelen-pakket verslindt haar Mark vrijwel geheel! Per dag kan zij gram brood per persoon kopen. Een )d van 500 gram kost 30 Pfennig, een ein broodje 3 Pfennig, een bruinbrood 1500 gram 60 Pfennig. Voedingsmid- len als zij er zijn kan zij veertig r dag kopen. Suiker twintig gram, a gram. aardappelpoeder vier- inderd gram Vlees is er zelden, groente weinig, fruit helemaal niet, tenzij en dat is voor Frau X een on.be- ind begrip. Geen melk en geen kaas. levenslust is er bij Frau X dan ook Haar vertier is (verbaas u niet) de chtbrue. Met haar zoontje gaat zij zo dan naar het station Tempelhof met vele anderen „het starten en n van de Amerikaanse vliegtuigen n, die daar de pijlers van de lucht- vormen „Ik kan ze niet zien, maar ïgen vertelt mij wat hij waarneemt" gt Frau X. Zolang de vliegtuigen er L i. zijn de Britten en Amerikanen er. als die er niet eens niet meer zouden iFrau X slaat de handen voor haar en Haar buurvrouw, een paar trappen het sombere, grauwe armoedig ilkende huis. is oud. Zij geniet een we- ïwrente van 35 Mark in de maand en krijgt de volle huur 27.40 Mark uit- keerd. De rente krijgt krijgt ze in Btmarken uitbetaald en voor het aan- haffen va,n „eens wat anders dan het ude dat ze heeft" heb je Westmarken Ddig. Dus alles blijft zoals het is in haar en haar lege kast. „En nog geen huis", klaagt ze. Nu, op deze winderige dag, heeft ze al koud Wat dat tooh worden moet? iedere bewoner van de Westelijke or van Berlijn 1 mud kolen te aranderen, is 2500 tot 35000 ton steen- ooi nodig. En over de luchtbrug wordt 1600 ton aangevoerd. Dat is vol- oende voor de industrie en energie- oorziening van een dag. die oude vrouw had beslist ge- ik, toen ze de winter met zorg tegemoet Gezinnen met jonge kinderen zjjn et zo veel in Neukölln als eldei erlijn. Je bent al blij als je aan de c van de straat een moeder met kleine jongen ziet praten. Hij is een de drie kinderen, die er thuis zijn. Ze eten soep, de kinderen. Wat anders dan soep: veel water weinig groente, kringetje vet. „Moeder", zeggen deze kin deren soms, „als er weer eens alles krijgen is in Berlijn, eten we nooit soep hè?" In de vacantie eten ze in de Duitse vacantiespeeltuin. Ze kregen daar drie/vierde liter vette soep en twee broodjes. Het spaarde voor het gezin een maaltijd uit. Hier kwam de man terug uit de oorlog. En hij werkt weer. Vijf veertig mark netto Oostgeld, brengt hij wekelijks thuis. Als we praten struikelt hij binnen, torsend onder een rugzak met ippelen en groente, die hij uit een volkstuintje heeft gehaald, dat op één van de pleinen in de omgeving is ingericht. Het zwaartepunt in dit gezin ligt niet in de voedseltoestand, maar wel in het aan schaffen van schoenen en kleding. Een kind krijgt één paar sohoenen per jaar.' Wij hebben hetzelfde gekend en we we-j vat een moeite dat gaf. De behuizing j >er beperkt. Een woon-slaapkamer alle vijf gezinsleden en een keuken. Eén der kinderen moet in het bed bij de ouders slapen. allemaal de buitenkant. De bin nenzijde is bij al deze Duitsers veel be langrijker. En zij is uit lijfsbehoud, op het Westen gericht. Ik geloof dat het overbodig is, hen als bondgenoten te ac cepteren. De frontlijn, die op 5 Mei 1945 laar liep, waar de grens van het \9 Vaderland was, heeft zich vfersohoven. Zij ligt thans daar, waar de Westelijke geallieerde leg rs stopten, zo dat half Duitsland er achter, aan onze kant ligt. Daarmee moet de Nederlander rekening houden. Heel sterk werd ik me dat bewust toen ik, kris kras door Berlijn, met m'n be geleider eindelijk in de Russische zone belandde en wel in de nabijheid van de Berlijnse universiteit. „Doe Uw Engelse verzocht hij me. „U ziet er zo .Brits" uit". Waar dat, zoals ge zegd, onprettige consequenties kan heb ben, wandelde ik met hem, ontjasd door de sector. Er stond voor een gebouw een groep haveloze mensen. Jongemannen in distinctieven ontdane uniformkleren met bleke, hongerende ge- Groot Afrikaans woordenboek rshoedje; zoals Parijs het meen- .eten maken: een gemakkelijk 1 vlot model, dat niet gauw af- t is gemaakt van zware wollen net 'n gezellige wit-grijze streep •IR JOHN BOYD ORR NI WAGENINGEN. Sir John Boyd Orr, de voo eur-generaal van de F.A.O., ht Wachting bericht van verhindering g< NAAR het Verbc 'etenschappelijk Onderzoekers, die op Qot. te Wageningen zal worden gehouden. Jongens en meisjes, Reeds een paar duizend vriendjes en vriendinnetjes van jullie kochten voor f 0.20 een prachtig gekleurd felicitatie papier. Daarop schreven zij in proza of poëzie hun gelukwensen aan onze nieuwe Koningin. Al deze felicitaties worden binnen kort aan onze Koningin aangeboden. Doe je ook mee aan deze Kinder- hulde? Kom dan even naar onze Bu reaux en haal een felicitatie. zichten. Ik dacht dat ze voor een uitdeel- post van één of andere centrale keuken stonden, maar ze maakten rij voor de poorten der wetenschap en het waren stu denten, die probeerden toegelaten te wor den. Ook dat is een toer; niet omdat de exameneisen zwaar zijn, maar de politieke gezindheid van de mensen speelt een grote rol. Het is geen absoluut voorschrift, dat de studenten lid van de SED of van elke andere in de Oostelijke sector van Ber lijn en de Oostzone gelegen partijen zijn. Maar dat wordt natuurlijk wel op prijs gesteld, temeer, waar de opvoedkundige faculteiten in Berlijn en Leipzig geheel SED en dus communistisch zijn. Of de jonge mensen onder die omstandighe den vrij zullen blijven? Van hen is ne gentig procent zwarthandelaar. De Stu dentenraad van de Berlijnse universiteit, die sterk anti-communistisch was, werd afgezet. Er is nog geen nieuwe raad. De rector prof. Dersch is een SED-mai conrector, prof. Straux staat dicht bij hem. En de man die over de toelating der stu denten beslist, is het ook. Als U nu weet, dat zij, die zich bij de SED aansluiten, goederen krijgen om op de zwarte markt te verkopen en zoals gezegd negentig procent der universitaire bevolking daar- leeft, dan is de keuze voor velen niet moeilijk. En de universitaire jeugd ens Duitsland moeten lijden! III Stond i blad 1 18 Sept). „New look" - nu ook voor de heren Ook de heren krijgen hun „New Look": de overjassen zullen langer zijtn en de broeken nauwer. De smoking met een enkele knoop is onherroepelijk uit de mode. Geen gentle- die zichzelf respecteert zal haar nog durven aantrekken. De correcte smo king moet twee rijen knopen hebben. Midnight blue een zeer donker blauw, bij zwart af is de overheer sende kleur geworden voor officiële kle- Dat geldt ook voor de overjas, die op de smoking wordt gedragen, het grijs heeft volkomen afgedaan. Dit. zjjm maar een paar algemene wen ken van zeer bevoegde zijde overi gens, n.l. uit de keuken van de dictators van de herenmode zelf. Het fijne van de zaak is nog staatsgeheim, zeggen de gro ten van de „British federation of mer chant tailors". Maar alles zal worden ge openbaard op een herenmode-show, waarvan te Londen de generale repetitie zou worden gehouden en de première einde October zal plaats vinden te New York. De Londense kleermakers zijn vastbe sloten hun historische leiderschap op het gebied der herenmode dat tijdens de oorlog verloren is gegaan te herove ren en de show te New York heeft ten doel, de wereld de „authentieke Lon dense stijl" We lezen in Die Burger: Die eerste aflewering van die groot Afrikaanse woordéboek kan aanstaande jaar verwag word, het dr. P. G. Sohoo- hoofdredakteur van die woorde- boek, gisteraand voor die Oranjeklub Elektrisiteitshuis gesê. Die aflewering sal die letters A en B, en moontlik C behels. Om 'n denkbeeld te gee van hoe lank nog op die hele woordeboek gewag sal moet word, het hy die aandag daarop gevestig dat daar nou al 21 jaar aan die woordeboek gewerk word. Die letters A en B, wat altesame 400 tot 450 bladsye sal beslaan, verteenwoor- naar sowat een-sesde van die hele woordeboek, wat uiteindelik waarskyn- lik 'n stuk of drieduisend bladsye groot rees. In die verlede is egter dl tot altesame sewentig jaar aan een groot woordeboek gewerk soos in die geval van die Engelse woordeboek. Dr. Sohoonees het weer 'n beroep op die publiek gèdoen om tog hul mede werking aan die redaksie van die woor deboek te verleen deur woorde en uit- drukkings wat tot nut mag wees, aan te Consequentie van de concurrentie Wij lazen in De Waarheid: „Het Vrije Volk heeft zich opgewon den over het feit dat De Waarheid met ingang van 1 October a.s. haar abonne mentsprijs heeft verhoogd van 32 op 85 éent per week. Het blad zegt, dat De Waarheid een zg. provinciaal blad is (een B-blad, zoals de vakterm luidt), dat ons blad slechts het recht geeft op een weekprijs 33 cent en dat wij de prijs met speciale vergunning van het directoraat voor de prijsbeheersing op 35 cent hebben kun- ;n verhogen. Zoveel mededelingen zoveel vergis- sinkjes. J De Waarheid is, zoals zelfs de jongste loopjongen van het Hekelveld weet, een landelijk verschijnend blad. De prijsver hoging is onder de druk van de verho ging der papierprijzen met 20 pet. tot standgekomen, en wel op grond van een 1 gem ene vergunning van het direc toraat van de prijsbeheersing, die de lan delijke bladen toestaat de prijs tot 39 cent per week te verhogen. Van deze vergunning heeft de directie van Het Volk gebruik gemaakt, om haar prijs in Amsterdam op 37 cent te stellen. Dat is twee cent hoger dan onze prijs. Zoals mep begrijpt heeft De Waarheid onder de druk van de papierprijsverho ging, evenals andere bladen, tot de ver hoging moeten besluiten. Hoewel andere bladen in een veel gunstige positie keren. B.v. waren de nazi's zo v delijk, tijdens de oorlog, voor een hoorlijke winst ten bate van de N.V. Arbeiderspers te zorgen. Bovendien heeft het Rotterdamse bedrijf een schadever goeding van vier en een halve ton gekre gen. De Waarheid, hoewel zij haar hele bedrijf heeft verloren, kreeg tot geen cent. Tenslotte drukt De Waarheid niet Elseviers Weekblad (met een zacht winst je), Het Volk wèl, wordt De Waarheid door de grote adverteerders geboycot en Het Volk niet. Hetgeen voor de directie van dit blad allemaal reden hadden ten zijn, om de papierprijsverhoging af te wentelen op haar rijke bronnen komsten uit monopolistische bron. De Waarheid heeft alleen de steun van haar lezers. STAAT OP STAPEL Teenoor die groot personele en onuit- putlike bronne wat die makers var woordeboeke in ander tale tot hul he- skikking gehad het, bestaan daar in Afri kaans uiters skamele bronne en moet i personeel van net sewe gesukkel word. Dit is die plig van alle liefhebbers die Afrikaanse taal om in hi kring voortdurend op die loer te vir taalstof wat aan die woordeboek ge- stuur kan word. Geen woordeboek kan gemaak word sonder die medewerking van die publiek nie. Dr. Schonees het verklaar dat hy, dat hy oorgeneem het, al 24.000 kaartjies met taalbesonderhede ontvang het. Prof. Smith het in sy dienstyd ruim 250.000 woorde bymekaar gekry. Oneindig veel moet egter nog gedoen word. Een vai yverige medewerkers iemand Bloemfontein het hom al sowat duisend woorde gestuur. By die ouer mense wat kennis dra gebruike en ddnge wat aan die verby- gaan is, kan nog baie stof ingesamel word, Inderdaad is die versameling boustof vir 'n woordeboek 'n taak wat nooit endkry nie, omdat die lewe nooit stilstaan nie. Spr. het die aandag gevestig op die baie moeilikhede waarmee sy personeel daagliks te kampe het. Gisteraand se program van die Oran jeklub het, behalwe die toespraak, aantal puik nommers ingesluit. Die deelnemers was Blanche Gerstman (kla vier), Calder Middleton (hobo) tesame met Stefanus Grové ('klavier) en Geral- dine Gildenhuis (voordrag). Met de diepe emotie van een groot dichter wekt Marcella Herpoel het geheim der levenloze materie op, zoals ook op dit stilleven „Voor de spiegel", waar de gouden kandelaar het teken van een romantische ziel is. ^Ontmoeting met Marcella Herpoel uit Gent In de Breestraat in Leiden zjjn gezellige winkels. Boeken-, mode- schilderijenzaken, die ik nu eenmaal niet kan passeren, zonder een blik in etalages te werpen. En dan daartussen die smalle steegjes, zo karakteristiek een historische stad als Leiden. Het fraaie stadhuis geeft er door zijn smaak volle deftigheid nog meer cachet aan Genietend van de gemoedelijke sfeer on- Sleutelstad loop ik langs de Templum Salomonis, langs de Pieterskerkkoorsteeg ven gaan mij gedachten naar stad, die dezelfde sfeer ademt, dezelfde steegjes heeft en, merkwaardige overeen komst, ook een universiteitsstad is. Het ii de Vlaamse stad Gent, waar ik in 't begin dit jaar zoveel schoons zag. Gent met zijn Nederkouter, even druk als de Breestraat. Gent met zijn St. Baafskerk, indrukwekkend als de St. Pieters kerk, Gent ook met z'n musea ever teressant als de Leidse. Plotselinge gedachten hebben veelal oorzaken, ook deze gedachte aan Gent. s mij gezegd, dat Gentse schilders momenteel exposeren in de Lakenhal. Een uitwisseling, die naar men mom- r___ niet zo gunstig uitvalt voor de Gentenaren. Zij zouden geen sterk werk hebben geleverd- Ik houd niet van mom pelen, het is meestal niet eerlijk. ,Een kop koffie, Ober." „In de Ver gulden Turk" is het nog vrij rustig. En kele bezoekers zitten stil hun krant t< lezen of drinken ook koffie. Plotseling wordt mijn aandacht getrokken door een accent, dat ik herken als het Vlaamse, sappig, gezellig. Even omzien. Het is een nog jonge vrouw met zwarte lokken langs een sympathiek-lachend gelaat. De uit drukking van haar donkere ogen is veel zeggend. Zij spreekt over schilderen er beeldhouwen, over abstracte en surrea listische kunst. .Pardon mademoiselle", onderbreek ik In het atelier van Marcella Herpoel te Gent vinden we naast schilderijen ook nog zeer belangrijk beeldhouw werk van haar hand. stelt brutaal, als ze haar eig< tegenover de vertroebeling rialisme. Ook ik voel de velerlei „ismen", of beter de geestver warring, waaruit deze kunstuitingen zijn ontstaan. Het bovenzinrijke en onwaar schijnlijke, de op Freud's theorieën steu nende droombeelden, het is alles een „Umwertung" van de waarden der beel dende kunst En ook Marcella Herpoel denkt zo, de jonge, Gentse schilderes, een der exposanten op de tentoonstelling in de „Lakenhal". Al pratende hoor ik, dat zij 11 October 28 jaar wordt en van haar 10e tot haar 12e jaar leerlinge was van de Académie Royal des Beaux Arts te Gent. Daarna stelde zij zich onder leiding van de be kende schilder Karei van Belle tot 1940 „Van mijn zeer prille jeugd af gevoel de ik me onweerstaanbaar aangetrokken tot het denken in kleuren en vormen. Ik zou en moest schilderen"- En liefdevol spreekt ze over de vaderlijke paedago- gie van Karei van Belle, over de profes soren Malfait, Verdeghen en Madame Van Cauwenberghe, waar zij later nog schilder- en beeldhouwles nam. In de „Lakenhal" zie ik even later haar werk. Het is wonderlijk rijp, per soonlijk reeds. Oppervlakkig gezien zou het werk van een man kunnen zijn- krachtig en sterk van vorm, vast in de compositie. Maar bij nader beschouwen ontdek ik de vrouwelijke aristocratie en gevoeligheid. Het is emotioneel en toch niet onbeheerst, met een subtiel kleurge voel en een dichterlijke visie. Levens warmte straalt er uit en door de ge kleurde vensters van haar dromen ziet de schilderes alles in de harmonie der schoonheid. Geen naturalisme dus, maar de natuur gezien in de kleuren van haar palet en gekristalliseerd in haar kunste naarsziel- We praten verder en uit haar woorden klinkt de onverzettelijkheid van een sterke wil. maar ook de warmte van een mensenhart. Ze heeft een charmante ingetogenheid, net als haar schilderijen, die nooit gewild-uitbundig zijn. Is het een wonder, dat dit meisje ie toegelaten als lid van de Salon uadrional des Beaux Arts de Belgique. dat zij het di ploma met eervolle vermelding kreeg bij h-t concours voor de Prix Provincial? Als ik 's avonds door de Breestraat in Leiden loop denk ik weer aan Gent. Maar nu anders; nu niet meer aan de steegjes en de musea Voor mijn geest staat levensgroot de gestalte van een edel mensenkind, dat door de ontwrichting van het leven heen zo^kt naar de schoon heid van Gods schepping. En Gent is mij door dit meisje zoveel te liever geworden. CORN. BASOSKI. De zanger Jan Kiepura en zijn echt genote Martha Eggerth komen in October naar ons land. Op 5 Oot. zingt Martha Eggerth in het Concertgebouw te A'dam en eind October zal Jan Kiepura concert geven in het Concertgebouw. r~ Ergens op een zolderkamertje zit een oud man en schrijft en schrijft. Hij is bezig aan een boek, waarin hij al zijn wijsheid de wijsheid van een mens op leeftijd, die zijn ogen goed de kost „Dat is toch heel eenvoudig. Als ik gegeven heeft neerlegt; waarin hij mijn kind laat dopen, dan verplicht ik worstelt om klaarheid met de talloze my om dat kind in die godsdienst groot vragen, die hem bestormen. Hij schrijft te brengen, niet waar? En dat ben ik goed: hij heeft de vorm van een kleine nu juist niet van plan, en zodoende roman gekozen en zijn taal is eerlijk, heeft dat dopen voor mij geen zin", ontdaan van alle franje. Zijn hoofd- „V/at heb je dan tegen ons geloof?" persoon, Jwrn, is een nog jonge boer, vraagt dominë. weduwnaar met één dochtertje, die „Tegen het geloof niets," zegt ergens in het Gooi een hoeve bewoont. jUm, „maar wel tegen de uitlegging En nu worden de ontmoetingen van de- die gij er aan geeft. Kijk, ik denk er zo ze Jurn verhaald en vreemd genoeg over. De Schepper heeft de wereld ge laat deze arbeider-schrijver die men schapen met al haar weelde en vrucht- in kerkelijke kring zeker het etiket baarheid. Wij zijn allen kinderen van „Buitenkerkelijk" zou opplakken In de Volkswijk xxxx jood of God, of we nu christen zijn, rooms, dat doet niets ter zake. zijnde, hebben we allen die zichzelf overtuigd Bellamyaan noemt zijn Jurn telkens weer tegen een predikant opbotsen. Er is zelfs een apart hoofdstuk, dat tot titel voert „De nieuwe dominé". Maar laat ik hem zelf aan het woord laten. „De nieuwbenoemde dominé is t man van middelbare leeftijd. Hij conservatief; een man, die het steeds dezelfde rechten op de wereld. De heeft over de slechtheid der mensen en niet meer dan de ander. De mensen over de straffende hand Gods. Bij de hebben echter de goede bedoelingen ouderlingen staat hij hoog in aanzien, van de Schepper bedorven. Zij hebben Dat is nu eens een dominé, die vast in elkander de aarde met al haar voort- de leer staat, zeggen zij. Zoals de ge- brengselen betwist. Zodoende heeft woonte is, doet dominé de ronde en op men voor de een alle iveelde en voor zekere dag verschijnt hij bij Jurn. De de ander armoede teweeg gebracht. En ouderlingen hadden hem al ingelicht dit houdt de kerk in ere: hét privaat wat voor een persoon Jurn is en dus bezit ten nadele van de medemens. En komt hij beslagen ten ijs. Na wat heen u, dominé, moest de mensen aan het en weer gepraat over koetjes en kali- verstand brengen, dat wij. mensen, de jes, vraagt dominé: schuldigen zijn voor al het leed dat op „Zeg, Jurn, hoe komt het toch, dat de wereld geleden wordt ik je slechts eenmaal in de kerk heb a Is mens varplicht zijn c gezien?" goede banen te leiden „Och", antwoord Jurn, „ik ben het Schepper en tot geluk der gehele mens met uw lering niet eens; ik houd er heid. Niet maar bidden, dat alles van- andere ideeën op na". zelf weer terecht mag komen, maar „Ja", zegt dominé, „ik hoorde ook werken en denken, want anders zitten dat je kind niet gedoopt is, terwijl je we nog eeuwen in de ellende", toch zelf lidmaat bent. Dat begrijp ik „Je hebt het, mis, Jurn", antwoordt niet goeddominé. „Laat ik je nu eens zeggen i alles weer in gen Jurn lacht: „Dominé, heeft u ook te gen de kerkvoogden gezegd dat u te slecht en te zondig is om iets goeds tot stand te brengen?" „Hoor eens, Jurn, ik doe mijn best om de mensen zedig eA vroom te ma ken en geestelijk te verheffen en te vreden te houden". „Maar u laat hen in de ellende zit ten", merkt Jurn op, „Terwijl de aarde hun alles zou kunnen geven, als ande ren het hun niet ontnamen". „Dat komt, zegt dominé, omdat de mens zwaar heeft gezondigd en daar voor moeten wij gestraft worden". „Dus", valt Jurn in, „Dus is uw God geen God van liefde, maar van wraak denkt u? Maar nog wat anders. Gesteld dat een kind iets wil gaan doen het een of ander maken of zo en nu be gin ik met te zeggen: Dat kun je toch niet; daar ben je te dom voor; daar breng je niets van terecht dan breng ik zo'n kind een minderwaardigheids gevoel bij en het is tenslotte niet in staat om iets goeds te maken. Zo doet gij nu met uw volgelingen. En dus hoor ik niet in de kerk thuis en mijn kind evenmin". Nu wordt de dominé kwaad en zegt: „Ik ben van kindsbeen af in deze godsdienst groot gebracht en ben een overtuigd christen". „Och", vindt Jurn, „men praat zo veel van overtuiging, maar kan men in de godsdienst wel van overtuiging spreken? Bij de geboorte krijgt het kind het geloof dat zijn ouders heb ben. Ik denk dat mensen, die later tot een godsdienst overgaan van overtui ging kunnen spreken en daarom laat ik mijn kind ook maar liever vrij Zo spreekt Jurn en zo denkt deze arbeider. Ik kom er de volgende maal op terug. V/IJKPREDIKANT „Hallo Borssie" (een tip) Ds M. E. Voila schrijft in het Geref. Weekblad: „Wij predikanten moeten elkander bij- lan en het zou van weinig solidariteit getuigen wanneer we onze ervaringen, waarmee een ander misschien winst kan doen, onders ons hielden. Dat geldt bijv ook ten aanzien van de vraag die ons menigmaal plagen kan: hoe moet ik las tige gemeenteleden behandelen? wist het vroeger ook niet maar nu ben ik er achter. En daarom geef ik het volgende door. Trouwens, ik heb het ook 'et van mijzelf. De eer komt geheel toe in collega Uffel. Ik kende hem van vroeger. Hij had nog groen gelopen bij mij. Nu ik er over nadenk, hij heette Bertus. Toen was hij een mager kereltje, nog niet lang aan de korte broek ontstegen, bleek en met een paar ogen die aan iets verdronkens deden denken. Op groen-bezoek was hij bang me, zoals betaamt, zie hem nog voor me zitten: zijn voeten om een stoelpoot geklemd of an aanmerking zoet naast elkaar. Op de puntige knieën lagen de handen knokkelig en een beetje roodachtig, van schaamte denk ik, omdat ze uit een paar korte mouwen waren gekropen. Zoals gezegd, voor zijn familie heette hij Ber in op zijn brieven stond B. Uffel als student werd hij Borssie ge noemd, waarom weet ik niet meer. Enfin, hij was zoals we allemaal geweest zijn. Maar nu heb ik hem na jaren weer ontmoet op een vergadering; en ik moet zeggen: hij had zich geweldig ontwik keld, zowel lichamelijk als geestelijk. Eerst herkende ik hem niet. Helemaal ,_i het vlees gekomen: embonpoint, brede schouders, dikke kop (ik schrijf met op zet: kop, want hij had een artistieke lok het voorhoofd; en zodra een hoofd artistiek wordt is het geen hoofd meer heet: kop; vraag het aan elke schilder) Zijn mondhoeken trokken iets naar beneden en u weet dat hebben alleen en die sterk nadenken voor ze be sluiten nemen. Zijn onderkin verdween i een witte puntboord en ook verder ig hij er schitterend uit. Tot zover het vlees. Zijn geest proefde ik toen ik na het eerste moment van ontsteltenis en het tweede van herkenning hem aansprak. Hallo, Borssie, hoe gaat het? Hij keek mij aan door zijn gouden glas- bril. Zijn ogen deden helemaal niet meer denken aan iets verdronkens; eerder aan e van een kameel. Bast, zag, bast. De seigneurale toon van deze woorden plaatste mij dadelijk op het niveau en in de categorie waar ik hoorde. Ik be greep dat het gesprek feitelijk al uit was. Maar ja, je geeft het dan nog niet dadelijk op. Hoe vind je het hier? (Borssie durfde ik hem al niet meer te noemen). Maetig, Ja, niet zo bijzonder, hè? En hoe bevalt het je in P Bast. zag, bast. Maag dguk, enogm dguk. Dat moest wel waar zijn, want hij schreed door of ik lucht was en weldra zag ik zijn buik als een drijvende mijn door de menigte deinen. Ik geef toe dat ik aanvankelijk wat verbijsterd was. Jaren geleden had i'k hem ontgroend, nu had hij het mij ge daan. Doch ik mag zeggen dat ik hem er dankbaar voor bén. Verleden week werd ik weer lastig gevallen door Broeder Dabbel, die altijd aanmerkingen heeft op mijn preken. Maar ik .gaf hem een portie van Bors- _.e. Ziehier het recept (kan aan de om standigheden aangepast worden, natuur lijk) Dabbel:Wel, domine, hou vond u nou zelf die preek van Zondag? Ik: Bast, zag, bast. Dabbel: Wat zegt u? Ik: Bast, i'k zei bast. Dabbel: Ik zou er toch nog wel eens et u over willen praten. Ik: Misschien een andege mael, bgoedeg Dabbel. maeg nu heb ik het dguk, egg dguk. Waardig liep ik door, Dabbel als een fine aohterlatend. Dank, Borssie, duizendmaal dank!" Spreek eens, ballonnetje Een wedstrijd, welke luchtballon Het verst van huis zou dalen, Heeft kort geleden Westlands jeugd De harten op doen halen. De éne bal deed 't minder goed De ander deed het beter; Maar d'allergrootste afstand was Zeshonderd kilometer. Die bal was bijkans in zijn vlucht Naar 't Oosten niet te stuiten; Passeerde 't ijzeren gordijn Dat Rusland blijft omsluiten. Zo'n vreemde pottenkijker kon De Rus niet accepteren, Vandaar dat hij niets beters tuist Dan 't ding te retourneren. Brutale kleine luchtballon, Vertel ons je verhalen Van 't geen je op verboden grond Gezien hebt bij het dalen. Wat houdt dat ijzeren gordijn Zo strikt voor ons verborgen? Of maakt de hele wereld zich Soms nodeloze zorgen? Gré Kempen-Sterkenburg Wichelroedeloper zocht water envond zilvergeld... De Gorsselse wichelroedeloper, de heer Hulsegge, heeft de laatste dagen weer enkele successen geboekt. Bij Deventer ontdekte hij een hoeveelheid zilveren rijksdaalders en guldens en zilveren nikkelen pasmunten in een tuin, w door hem bruikbaar water moest worden gezocht. Het geld was daar verborgen voor de Duitsers, doch men was geten, waar de plaats precies was! Ook elders, o. a. in Nettelhorst, Diepenveen, Holten en in de buurtschap 't Joppe, werd het zoeken door de heer Hulsegge naar goed water bekroond. Soms lag het water 18 meter diep. Er gaan 50 millioen kg uien naar Duitsland Evenals uit andere provincies zullen ook uit Zuid-Holland en Zeeland uien n Duitsland uitgevoerd kunnen worden wel tot een hoeveelheid van 50 millioen kg. Halen ze op de veilingen de minimum prijzen niet, dan worden ze toch voor die prijzen uit de markt genomen, naar Duitsland te worden geëxporteerd. De prijzen zijn voor September 6 cent, October 6 cent, November 6% cent, Dec. 7 cent. Januari 7% cent. Van deze prijs, verminderd met sorteerloon «n veHing- I kosten, is de teler dus zeker. DEZE WECK Cm de, INNW wezen dólt het maac gekr kan gaan in de wereld» Daar h<z-bt U de vorst \an HaT- dc-rabad Schonk. fn 1914 ko ning George van Engeland een heel slagschip. 6n laat-ie- nu zelf in de narigheid zitten en dat slagschip hard no dig hebben. Vreemde tegenstellingen kunfc U ook dichter by huis zien*. In "Haarlem gaat een communist op de bon omdat hy een "Russisch vlaggetje op zyn -fiets heeft Maar op Java hebben we dezelf. de communisten net zo lang de- kans gegeven (inDjokja)dat ze nu een complete stad m bezit- namen. Nog <zen tegenstelling: meneer van Mook kwam om tex gaan maar ging ook al weer on» te^ komen tot grote daden raar wij hopen). Die zouden hier trouwens ook*, nfet kwaad zyny j~ D'e branden in Amsterdam on. db storingen op het lichtnetT"^ daar zijn maar verdacht. Maar troost Udaden blijven. overal ter wereld uit FrankryJo blijkt de heer Queultle maar ezn slecht franc-tireun te zynDie munt keldert maar 5n dat doen de Londcnanzn cck. Die maken schuilkelders. Geen hof van "Eden deze wereld* zei Eden.. InmiddelsRjnacker gaat feest vieren met de drie trouwende^ zusters Rje,Tme <zn NeldeVcgzl, door Den "Haag reed weer een- gouden koets.... - (LX t en de aspcrine wordt \y l 5 goedkoper. Dat laatste tót byzoiodere vreugde •°0 o-» ■HEA/dojk. Gpev&v

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 3