^lïtxmt iftsrijtdTountnt Tegen het tergen van beren, maar soms kan het nodig zijn Subsidie levensmiddelenpakket Wist U ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1948 BUK. en REDACTIE: Hogewoerd 103. Tel- redactie: 20408; Adm. 22710. Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ3.90 per kwartaal; 1-30 per maand; 0-30 per week Negen en twintigste jaargang No. 7621 DIRECTIE: F DIEMER- CHR1STELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken !$taahMstirb is ofjebUwti ntyn bert in legSjenspoet* Debat in Brits Hogerhuis: Luchtbrug nog slechts 60 pet. van wat het kan zijn, aldus Clay Groot-Brittannië getuigt de laatste dagen van vastberadenheid in verband met de gespannen internationale toestand. Gisteren werden in het Hogerhuis debatten gehouden, waarbij alle sprekers ernstige waarschuwingen aan het adres van de Sowjet-Unïe richtten. Viscount Jowitt, lid van het Kabinet en woordvoerder voor de regering in het Hogerhuis, verklaarde, dat de tijd misschien maar al te vlug zal komen, dat de deur voor Rusland moet worden dichtgegooid. „Ik ben evenzeer tegen het tergen van beren, als tegen het dichtsmijten van deuren", zo zei hij, „maar misschien hebben we de deur reeds te lang opengehouden, want een onderwerping van ons land aan een ons vreemde Ideologie, is erger dan oorlog". Ook de andere sprekers lieten dergelijke geluiden horen. Maar het Britse volk blijft kalm, zoals altijd. Generaal Clay, die gelukkig niet aan een oorlog gelooft, heeft gezegd, dat de luchtbrug naar Berlijn op het ogenblik nog sledbts 60 is, van wat het zal. kun nen zijn. Als Moskou de blokkade niet opheft, zullen Amerika en Engeland de luchtbrug eerst voor de volle honderd procent gaan gebruiken. De generaal sprak de beweringen tegen, als zouden Amerikaanse gezinnen uit Berlijn wor den geëvacueerd. Intussen hebben Groot- Brittannië en Amerika scherpe protesten laten horen over de schietoefeningen, die de Russen gisteren, zoals reeds gedeelte lijk gemeld, in het gebied van de lucht brug begonnen, en waarvoor zij slechts waarschuwden, nadat ze reeds anderhalf uur bezig waren. De Sowjets hielden hun spelletje 3% uur vol en schoten tot op 3000 m hoogte, hetgeen precies de vlieg hoogte der luchtbrugvliegtoigen is. On danks alles, werd voor 3613 ton levens middelen naar de Duitse hoofdstad aan gevoerd. Bevin heeft, bijgestaan door zijn secre taris Roberts, een onderhoud met George Marshall gehad in Parijs. Er werd niets naders over gepubliceerd, doch aangeno men kan worden, dat over de kwestie- Berlijn is gesproken, aangezien de Ame rikaanse expert in Russische aangelegen heden, Bohlen, eveneens aanwezig was Tal van arrestaties, wegens complot tegen Peron „Ongezonde" pers werd in Buenos Aires bestormd Op de president van Argentinië, Juan Peron, en op zijn vrouw Eva, werd, zoals reeds gisteren in een deel onzer edities gemeld] een aanslag voorbereid, die op 10 October zou plaatsvinden. Een groot aantal arrestaties is in verband hiermee in de hoofdstad Buenos Aires verricht de Argentijnse politie beschuldigt de vroe gere attaché van de Amerikaanse ambas sade, John Griffith, die thans te Monte video verblijft, de aanstichter van complot te zijn. Ook de tegenstander Peron, de arbeidersleider, Reyes, wordt één der hoofddaders genoemd. Hij is i zijn broer en drie vlootaalmoezeniefs enkele burgers gearresteerd. Na het be richt over de ontdekking van het com plot, legden tienduizenden arbeiders uit „aanhankelijkheid voor hun leider", het werk neer. Peron hield voor een grote menigte een redevoering, waarin hij ver klaarde, dat „buitenlandse financiële machten, gesteund door Argentijnse raders, zijn, dood zochten". Hij oefende ook critiek op de „ongezonde" pers. Direct na zijn betoog hebben verscheidene honder den toehoorders het kantoor van het grootste blad van Argentinië „La Prensa", bestormd. De ruiten werden ingeslagen en brandbommen naar binnengeworpen. Griffith heeft in Uruguay verklaard, dat de beschuldiging tegen hem een verzinsel is. Doodstraf tegen medewer kers van Henneicke gevraagd Voor het A'damse B. G. eiste de proc- fiscaal mr Gelinck, gisteren de doodstraf tegen de medewerkers van de beruchte Jodenvervolger Henneicke. de Amster dammers J. J. Rutgers en M. Hinse. Zij bedreven tegen honderden Joden zulke grote wandaden, dat het zelfs Willy La- ges te bar werd. Zij handelden volkomen op eigen risico en geheel voor eigen ge win. Voor iedere gevangene kregen zij nl. f 7.50. Was het een strafgeval, dan werd het dubbele uitgekeerd. Vandaar, dat zij probeerden van alle arrestaties een Strafgeval te maken. De verdachten ontkenden, dat zij pre mies kregen. Zij zeiden alleen „ov werk" uitbetaald gekregen te hebben. Hun chef Henneicke is indertijd door de illegaliteit geliquideerd. Rusland lonkt naar Japan De Sowjet-ambassadeur te Washington, Panjoesjkin, heeft in de oommi het Verre Oosten gepleit voor breiding der Japanse industrie tot boven het peil van voor de oorlog. Tegen Sprenger, de tactloze, 12 jaar geëist Direoteur C. H. C. Sprenger van Ailkmaarse gewestelijk arbeidsbureau 6edert 1932 volijverig N.S-B.-er. Hij had met overschrijding van de voorschriften zoveel mogelijk arbeiders naar Duitsland gezonden, een lijst van anti-nazi burge meesters aan de S.D. gegeven, te Hilver sum 50 personen helpen arresteren als represaille voor het neerschieten Duitser en was bij dat alles zó tactloos opgetreden, dat zelfs zijn N.S.B.-supe- rieuren klachten over hem hadden. Bovendien was hij verwikkeld geweest in financiële knoeierijtje's. Voor het R'damse B.G. werd twaalf jaar geëist tegen deze „mislukkeling, die leed aan hevige zelfoverschatting", zoals de adv.-fiscaal hem noemde. Uitspraak over 14 dagen. De spanning tussen Hindoestan en Pakistan blijkt uit een verordening van het laatste land, waarbij -het reizigers verkeer tussen 'beide staten aan een strenge controle wordt onderwonpen. Indien de nota van de drie Westelijken een ongunstig antwoord van Moskou ten gevolge zal hebben,zal ongetwijfeld op nieuw aan Canada worden gevraagd om hulp bij de luchtbrug. Berichten hier over spreken er tevens van, dat in dat geval ook de landen van het Brussels Pact, dus ook Nederland, om deel neming zal worden gevraagd. Bedell Smith, de Amerik. ambassadeur in Moskou, is te Washington aangekomen. De Amerikanen hebben te Berlijn in hun sector de verspreiding van Duitse bladen met Sowjetvergunning verboden, als represaille tegen de Russische maat regelen. Amerika en Engeland ver sterken hun luchmtacht De Amerikaanse en Britse luchtmach ten gaan vrijwilligers oproepen. De Amerikanen vragen in de komende tien maanden 10.000 officierén van de reserve en de nationale garde als vrijwiligers. De R.A.F. heeft 20.000 vrijwilligers no dig voor bediening van radar-apparaten en luchtafweergeschut. Oud-R.A.F.-per- soneel geniet de voorkeur, maar ook nieuwe krachten worden aangenomen. Voorts is medegedeeld, dat de gevechts- waarde van de Amerikaanse luchtmacht met 1000 toestellen is vergroot, sinds be gin '48 en dat 500 transporttrainingsvlieg tuigen aan de actieve lijst zijn toege- ENGELS PARLEMENT, ONDANKS ALLES, OP RECES. Het Engels parlement gaat tot 25 Oc tober op reces. Indien de internationale toestand dit zou eisen, komt het echter terstond bijeen. De conservatieve oppositie is de verzekering gegeven, dat met haar-opinie, ten aanzien van zodanige bijeenroeping, rekening zal worden ge houden. Churchill naar Londen terug Winston Churchill, die, zoals bekend, aan de Cöte d'Azur vertoeft, waar hij zijn memoires schrijft en vacantie houdt, zal Zondag weer naar Londen terugkeren. voor rekening van meer draagkraclitigen Geen extra opeenten ondernemingsbelasting 1948 en '49 Uit'het wetsontwerp tof, verhoging van| enkele belastingen, ter dekking van de aan de landbouw toegezegde toeslagen, is de invoering van 40 extra-opcenten op de aanslagen in de Ondernemingsbelas ting voor de jaren 1948 en 1949 verval len. Aldus blijkt uit een bij de M. v. A. gevoegde nota van wijzigingen. In het voorlopig verslag waren al bezwaren in gebracht, maar de eigenlijke reden van deze wijziging ligt toch in de besprekin gen met België en Luxemburg over de economische unie. Door dit vervallen zal de landbouw-toelagen ongeveer f 10 millioen ongedekt blijven. Dit zal kun- worden opgevangen, door deze uit gaven niet in twee jaar, doch in een lan gere periode te dekken door de verhoog de belastingopbrengsten. Gelijk bekend zouden de landbouwtoe- slagen worden betaald uit een verhoging de tabaks-accijns en uit een uitbrei ding van de weeldebelasting. Aanvankelijk is overwogen, de inkom sten van het landhouw-egalisatiefonds (waarin de verhoogde belastingopbreng sten worden gestort en waaruit de toe slagen worden betaald) te laten opbren gen door belastingplichtigen met een be paald minimum-inkomen. Hiervan is ten slotte afgezien, maar in het kader van het algemene probleem der subsidies kan dit denkbeeld opnieuw onder ogen wor den gezien. De voorgestelde belastingverhogingen zijn blijvend. Zijn ze niet meer nodig voor dekking van de landbouwuitgaven, dan zal bekeken kunnen worden, of één of meer andere belastingen kunnen worden verlaagd. Duurdere rookartikelen. De verhoging van de tabaksaccijns zal nagenoeg geen prijsverhoging voor goed kopere sigaren en senoritas meebrengen. RUIM 7 MILLIOEN TON STEENKOOL UIT DE STAATSMIJNEN IN 1949. Blijkens de begroting 1949 voor de Staatsmijnen wordt voor het volgend jaar gerekend op een productie van 7.200.000 ton. Ook voor 1947 en 1948 was deze productie geraamd, maar zij werd niet behaald: in 1947 slechts 6.082.210 en voor 1948 (vermoedelijk) 6.700.000 ton. De cokes- en stikstofprodyetie zalwor den opgevoerd tot resp. 2.056.000 en .500 ton. Verwacht wordt, dat de bri- ketfabriek van de staatsmijn Wilhelmina 400.000 ton briketten in 1949 zal vervaar-. Voor duurdere sigaren, sigaretten en kerf tabak zal aan een prijsverhoging niet zijn te ontkomen. De industrieën zullen ech ter slechts gebonden zijn aan nader vast te stellen middenprijzen, waardoor het mogelijk is, de prijzen -van goedkopere tabaksfabrikaten in mindere mate te ver hogen dan die van de duurdere. Speelgoed en weeldebelasting. Bij nota van wijziging is nader bepaald, dat kinderspeelgoedwagens, autopeds op luchtbanden en constructiebouwdozen niet onder de verhoogde weelde-omzet- belasting zullen vallen. 't OORLOGSNIEUWS UIT INDONESIë Evenals de laatste dagen bereikten ons ook vandaag weer allerlei berichten over over het door de communisten bezette Madioen en wat daarmede annex is. De bronnen zijn echter dermate troebel, ter wijl diverse berichten elkaar bovendien zo tegenspreken, dat wij het niet verant woord achten deze berichten thans door te geven. Groot nieuws is het echter niet, naar het ons wil voorkomen. K.L.M. slachtoffer van een roversbende Geheimzinnige goud- en diamant- diefstallen geven te denken De politie heeft nog steeds niet kun nen ontdekken, wie de diamanten gesto len heeft, die, zoals men zich zal herin neren, op 2 Juli j.l. per K.L.M. van Schip hol vervoerd werden naar Karachi, waai de diefstal werd ontdekt. Zij vertegen woordigden een waarde van een half millioen. Wel bestaan tegen een bepaald persoon sterke vermoedens, doch heeft geen bewijzen. Vast staat evenwel, dat de K.L.M.-bemanning niets met deze diefstal te maken heeft gehad. De Ne derlandse politie is er van overtuigd, dat de diamanten op Karachi gestolen moeten zijn, doch de politie te Karachi houdt vast aan haar mening, dat de nen reeds in Amsterdam, doch in ieder geval vóór Karachi ontvreemd moeten zijn. Er wordt verband gelegd tussen deze diamanten-diefstal en het verdwij nen van goud uit een ander KE.M.-toe- steL Het is niet onmogelijk, dat een goed georganiseerde bende opereert langs de internationale luchtlijnen tussen Europa en Azië. Het onderzoek 'gaat voort. De K.L.M. heeft laadruimte genoeg voor brieven Postbladen uitvinding van „Oorlog' Over de jkwestie der posbbladenver- zending na r de troepen in Indonesië bericht de Volkskrant van hedenochtend, dat de K^L.M. voldoende laadruimte heeft* om d voor Indië bestemde brief post der troepen te vervoeren. Invoering der postblaejen -geschiedde dan ook uit sluitend op wens van het Ministerie var Oorlog, dat het versohil in port betaalt tussen de in rekening gebrachte en de werkelijke vervoerskosten. Het ministerie heeft er daarom be zwaar tegen dat allerlei geschenkzendin gen, die per zeepost verzonden kunnen worden, ook per luchtpost naar Indië gaan. Zij maken de kosten van de brief verzending nodeloos hoog. Levenslang geëist tegen nazi- bruut (60 doden!) Voor het B. G. te Arnhem vorderde de proc.-fiscaal jhr mr W. J. Th. Serrarens levenslang verblijf in een Rijkswerkin richting tegen de gewezen onderluitenant van de Staatspolitie G. F. Stap. Door zijn cynische acties werden in de Achterhoek en elders in Gelderland meer dan zestig personen in de dood gedreven, niet alleen mannen in de kracht van het leven, maar zelfs zeer kleine kinderen en mensen van 90 jaar. Hen, die Joden verborgen, perste bij geld af. Een ziek Joods meisje van 15 jaar bond hij met haar benen aan een stoel vast. Dat de hoogste straf niet geëist werd, dankte hij aan het feit, dat er geen gevallen bekend waren van directe dood door zijn optreden. CA. 4000,TON HARING NAAR RUSSISCHE ZONE. De Duitse economische commissie in de Sowjèt-zone heeft nieuwe overeen- komstenvoor een goederenruil met Zwe den, Denemarken en IJsland bekend ge maakt. Nederland zal ca. 4.000 ton ge zouten haring leveren. Binnnenkort zal de Residentie geen reden meer hebben haar naburige zuster steden het bezit van een waardig stadhuis te benijden: de bouw van het Haagse stadhuis, op het Alexanderveld, vordert goed. Rechts de Nassaulaan en op de achtergrond de oude Alexanderkazerne aan de Laan Copes. (Foto Friezer. Aero Holland) Bevin: „Daar moeten we nooit neerstrijkenmn duifje. Fransen maakten van twee-uursstaking een rustige middag Senaat verwierp het uitstellen der verkiezingen De twee-uursstaking, die vijf a zes mil lioen Fransen gistermiddag hebben ge houden, als een eis voor nog verdere te gemoetkoming aan de, reeds tot een ver hoging van 15 pet. ingewilligde looneisen, is een gemoedelijke geworden. Van 4 tot 6 uur was de staking echter volkomen. Regeringsbureaux, de radio, fabrieken, kantoren, overal was het werk neerge legd. In Parijs werden door de staking van ondergrondse, taxi's en bussen, die reeds in de morgen begon, de vreemd- soortigste voertuigen waargenomen. In vrachtauto's, oude taxi"s, rijtuigen, op oude fietsen trokken de Parijzenaars 's morgens naar hun werk, om toch maar zelf niet van hun staking de dupe te worden. De meeste warenhuizen en café'6 deden echter niet aan de staking mee. zodat velen alleen maar wat vroeger naar huis gingen, of wat eerder aan hun apé- ritif op de zonnige terrassen konden gaan zitten. Op het ministerie van Financiën werd op een telefoongesprek geantwoord: „Wij staken, belt U om 6 uur nog Doodstrafin Tsjechoslotva- kije aan de lopende band? De bevoegdheid van de Tsjechoslo- waakse rechtbanken zal worden uitge breid. De doodstraf zal aan ieder, die misdaden „in verzwarende omstandig heden" tegen de staat pleegt, worden legd. Het Tsj echoslowaakse parle ment zal de volgende week de nieuwe wetten bespreken. De wetten zijn ook ge richt tegen hen, die* het land illegaal verlaten, tegoeden van de republiek het buitenland, aantasten en geallieerde landen belasteren. Toch geen vrijspraak voor Haider? Tegen de vrijspraak van generaal Franz Halder, voormalig chef van de Duitse generale staf, heeft de openbare aanklager appèl aangetekend. Halder werd, zoals gemeld, Woensdag door een zuiveringshof te MËnchen vrijgesproken. gevóélen. Gisteren werd met 162 tegen 131 stemmen geweigerd om goedkeuring te het uitstellen der gewestelijke verkiezingen tot April a.s. Het wetsont werp gaat nu terug naar de Nat Verga dering, waar het besluit van de Senaat eer ongedaan kan worden gemaakt. De regering heeft intussen bekend ge maakt, dat de prijs van boter en melk zal worden verhoogd, terwijl het uitma- lingspercentage van bloem wordt ver laagd. Opmerkelijke bespreking op Midden-Java Volgens het republikeinse persbureau Antara zouden hedenochtend te Salatiga nqbij de status-quolijn Nederlandse én republikeinse officieren een bespreking houden over de uitvoering van het be stand. De republikeinse vice-gouverneur van Midden-Java zou hierbij aanwezig zijn. Zoals al gedeeltelijk gemeld werd de demobilisatie van onze jongens in In donesië voorlopig uitgesteld. Alsem's films van Prinsjesdag vrijgegeven Met medewerking van het ministerie ran O., K. en W. is de heer Alsem thans in geslaagd, zijn films van de in tocht van H, M. de Koningin in de Resi dentie en de opening der Staten-Gene- in Londen, waar zij ontwikkeld den, vrij te krijgen. Zij werden n.L door de fabriek vastgehouden, tot een bepaald bedrag aan ponden was gestort, Daar- heeft de Ned. Bank thans een devie- zenvergunning afgegeven. De 10 copieën zijn gisteren in Den Haag aangekomen. Zij worden van hedenavond af vertoond. DAT voor de jongste rebus van het diaconessenhuis te Arnhem de 100.000ste inzending wordt verwacht. DAT de Na/tionale Federatieve Raad van het voormalig verzet in Nederland bij de Amerikaanse autoriteiten en pre sident Truman geprotesteerd heeft tegen de strafvermindering van de nazi-moor denares Ilse Koch van levenslang tot vier jaar. DAT Hr Ms „Vulkaan" en vier mijnen vegers .gisteren te Gent arriveerden voor het reeds eerder aangekondigde Nederl. marinebezoek. DAT de bekende Amsterdamse pionier voor de volkszang Johan Oostveen van daag recipieerde i.v.m. z'n gouden jubi leum als spraakleraar. DAT voor de restauratie van de ndelde N.-H. kerk te Zelhem (Gld.) als hoogste J. Woudenberg te Rhenen in schreef voor ƒ347.000 en als laagste G. F. tefi Else te Zutphen voor 278.889, doch de gunning is aangehouden. DAT bij de Commissie voor Oorlogs pleegkinderen t/m 31 Juli j.l. 5962 ge vallen waren aangebracht en op die da tum nog 1062 gevallen in behandeling DAT de administratieve voorbereidin gen voor de uitkering van de toeslagen aan kleine boerenbedrijven op lichte gronden in een vergevorderd stadium zij-n. DAT het lichtschip „Texel" zijn oude plaats weer innam en daarmede de oorlogse toestand is hersteld. DAT in Staatsblad I 425 de volledige tekst van de herziene grondwet is opge nomen. DAT na nieuwe aanwijzingen besloten werd tót voortzetting van de nasporin- naar het graf in de Drunense Duinen de 14 gefusilleerde Tilburgers en men hiervoor een bulldozer gebruikt. DAT de thans in ons land vertoevende Amerikaanse burgemeesters, die Maandag te Den Haag zullen vergaderen, gisteren Rotterdam bezochten. DAT het R'damse B.G. de 49-jarige Rot terdamse groentenexporteur P. Schut we- i leveringen aan de Duitsers ter waar aan 10 millioen veroordeelde tot .000 boete subs. 6 mnd. hechtenis en levenslange ontzetting uit de kiesrechten. DAT de CCD in Augustus 4655 proces- •n-verbaal opmaakte, 213 van de 6615 verdachten liet opsluiten en o.m. 37.277 kg landbouwproducten, 4702 kg vlees spek, 25.388 eieren, 111 paarden en veulens a 84 varkens in beslag nam. DAT de ministers Stikker en Van den Brink het Tweede Kamerlid Oosterhuis hebben toegezegd interviews als dat dr Jaspar, secretaris-generaal van de Tol- unie te Brussel, hetwelk in strijd was de visie der Regering, tegen te gaan. DAT de St.-Crt. o.m. bevat een herzie ning der geneesmiddelenbeschikking 1947, een wijziging prijzenbeschikking stuca- doorswerkzaamheden 1948 en een prijzen beschikking lossen en overslaan van mas sagoederen in zeehavens 1948. DAT het Deense s.s. „Maria Toft", het welk bij Terschelling op een mijn liep, te IJmuiden binnenliep er wordt gerepareerd. DAT de P.T.T.-controleur B. H. Renes uit Scherpenzeel, die van alles en nog wat aan de Duitsers overbriefde, van het Arn hemse B. G. 5 jaar (m. a.) kreeg. DAT minister Mansholt binnenkort een ontwerp nieuwe Pachtwet van de Rege ringscommissie Paohtwetgeving hoopt te ontvangen. DAT te Heerenveen 'een nieuwe bascu- lebrug werd geopend, ter vervanging van de vlak voor de bevrijding vernielde Schansterbrug. DAT zeepost voor de West, mee te ge- sn aan de „Hydra" en de „Ardea", uiter lijk morgen gepost moet zijn. DAT de secretaris der Ned.-Am. K. v. h„ mr Houwink, met de „Veendam" naar Amerika vertrok om nieuwe handelscon tracten af te sluiten. DAT bij het 25-jarig bestaan van de Verzekeringskamer minister Wijers haar hulde bracht voor de bijna geruisloze wijze, waarop zij de wet toepaste aanvankelijk waar dit nodig krachtig te hebben ingegrepen. DAT oud-evacuees uit de Veluwezoom op 2 Oct. te Hulshorst (Nunspeet) de meente Nunspeet een herinnerlngsbank zullen aanbieden. DAT de bacterioloog dr A. Clarenburg benoemd werd tot hoofd van de veteri naire afdeling van het Rijksinstituut v. d. Volksgezondheid te Utrecht. DAT F. J. G. M. Schoemaker van de Zwolse Raad van Arbeid benoemd werd tot ridder in de orde van O. N. DAT de erfgroothertog van Luxemburg aan directeur D. de Bes van het Amstel- hotel het „Croix de Chevalier avec Cou- ronne de l'Ordre d'Adolphe de Nassau' verleende. ..~J~DAT door een tekort aan verpleegsters te Amsterdam'de psychiatrische inrichting te Franeker geen vrouwelijke patiënten meer kan op- DAT het personeel van de R'damse Stoomtram i.v.m. drukte en nachtwerk bij de a.s. bietencampagne een hogere loontoeslag vraagt, dan de directie toe- DAT heden de Dordtse voetbalclub D. F.C. recipieerde i.vm. haar 65-j. bestaan. DAT ondanks zekere Belgische protes- n onze 'landgenoot mr Joh. den Hertog tooh een werkvergunning heeft ontvan- als eerste dirigent der Konlnkl. Vlaamse Opera op te kunnen treden. DAT te Almelo de jaarvergadering is gehouden van Reinigingsdirecteuren er speciaal werd stilgestaan bij de moge lijkheden, die het huisvuil opent vooi bodembemesting. DAT mevrouw M. Walton is benoemd tot directrice van het Haagse City-con- irn, als opvolger van J. J. ter Linden. DAT de voorzitter der Tweede Kamer, dr Kortenhorst, de leden heeft verzocht maar gebruik te maken van het stellen d e 1 i n g e vragen en het voor lezen van redevoeringen te verminderen. DAT volgens Het Vrije Volk het week blad J. M. De Stem van Nederland vanaf 7 October zal worden opgenomen in Vrij Nederland, en Joh. Winkler, H. v. Rand wijk, S. Carmlggelt, zomede Arie Pley- de redaotie zullen vormen, terwijl De Arbeiderspers het nieuwe blad zal drukken. DAT de uitgifte van het oppositie- orgaan „Het laatste nieuws uit Indië' wegens gebrek aan belangstelling is ge> staakt. DAT het links socialistische Kamerlid Frans Goedhart in Het Parool heeft ge pleit voor „een snelle actie tegen de Russische knoeierijen in Indonesië", daar „bij een falend inzicht bij Hatta", doodsklok over de Republiek geluid moeten worden". DAT boven in een oude molen te Soest een clandestiene slachtplaats werd ont dekt en 4 arrestaties zijn verricht. Deze week zeven doden in Indonesië De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de volgende verliezen zijn gerappor teerd: Koninklijke Landmacht: Soldaat P. J. Dickhoff uit Leiden; sold. C. van Halem uit Slikkerveer; serg. J. W. Henderix uit Roermond; serg. M. Mol- leboom uit Gorinchem; sold. A. J. van Ochten uit Ochten (Gld.); alien gesneuveld op 15 September: sold. A. Regeling uit Hengelo op 16 Sept.; sold. M. W. Spierings uit Rosmalen (N.B.) op 15 Sept. De Koninklijke Marine en het K.N.I.L. hebben geen verliezen gerap porteerd. Na de wapenstilstand van 31 Januari j.l. is het aantal in de ver- lieslijsten gerapporteerde doden 86, sinds 18 Juli 1947 637. Ds J. C. Koningsberger ernstig gewond Gisteren is de bekende oud-hoofd-leger- predikant in Indonesië en predikant der Ned- Herv. Gemeente van Amsterdam, ds J. C. Koningsberger, aldaar door een auto aangereden en ernstig gewond. Er is geen direct levensgevaar. Met een schedelfrac tuur is hij naar de diaconesseninrichting aan de Overtoom overgebracht. Hy reed op de fiets en lette niet op het verkeer, toen hij een straat overstak. Hij kwam in botsing met een auto en sloeg met het hoofd tegen de ruit; deze werd verbrijzeld. Nadere berichten meldden, dat hij rustige nacht had. In zijn toestand ii op dit ogenblik weinig verandering ge komen. Ballpoint-pennen toch goed gekeurd Na een grondig onderzoek is de P.T.T. tot de conclusie gekomen, dat er geen aanleiding is het voorlopige verbod DAT het K.V.P.-raadslid A. C. A. Dee-1 zake het gebruik van ballpoint-pennen renberg te Schoonhoven z'n zilveren jubi-| voor het tekenen van stukken nog langer leum vierde. te handhaven. Troebel water Vroeger wist tenminste ieder Neder- i lander onverschillig van welke poli- tieke richting wat hij aan Soekarno en Hatta had. Men wist, dat Soekarno hon derdduizenden landgenoten als slaven aan de Jappen had uitgeleverd. En ook dat Hatta hem daarbij geholpen heeft. In de tweede plaats wist men. dat bei den opstandelingen waren en doodsvijan den van Nederland, die van ons nimmer gunst of hulp zouden aanvaarden. Dit werd natuurlijk in Nederland verschil lend beoordeeld en gewaardeerd, maar het feit stond vast. Een en ander is sindsdien wel in het vergeetboek geraakt en de communis tische staatsgreep te Madioen dreigt thans deze feiten geheel te verduisteren. Men vreegt namelijk, dat Moskou de republiek zal opslokken en niets verblindt zozeer als vrees. Het spraakwater, waarmede Soekarno het vuur te Madioen tracht te blussen, de verzekeringen van orde en rust en van wettig gezag uit zijn mond' worden door een deel van Nederland klakkeloos geslikt. Hoe kan het ook anders als de leidslieden van ons volk een slecht voor beeld geven. Het aanbod van mr Stikker aan Hatta, d.w.z. Soekarno, ingekleed als een wens om te onderhandelen over een nieuwe regeling, en het onverhulde voor stel, gedaan door dr Van Mook. zijn tot geluk, doch niet tot eer, van Nederland smadelijk door Hatta afgewezen. Hatta moest het trouwens eens wagen, dit plan te aanvaarden; zijn coalitie van water vuur zou dan uiteenspatten. Wie zijn nu de bondgenoten, wie zijn s vissen, die onze Regering uit troebel water wil opheffen? Soekarno en Hatta bespraken we reeds. Gani en Maramis hebben zich onder scheiden door de sluiting van het Fox- contract, hetwelk de republiek met han- voeten bindt aan buitenlandse kapitalisten, terwijl Djokja arbeiders zal leveren om een nieuw cultuurstelsel in Maramis is bovendien de man van de opiumsmokkel om van andere verdien sten maar te zwijgen. „Generaal" Soedirman is een afgietsel n een Japanse vorm, bovendien heeft hij indertijd het smokkelen van enorme bedragen van het pas ingevoerde repu blikeinse geld de Djokjase geldzuive- ringsplannen getorpedeerd door de koers dit betaalmiddel omlaag te jagen tot twintig procent. Tan Malakka, een bekend communist, staat in Hatta's kamp» En hoe staat het met Boeng Tomo, de communistische radiogeneraal Soetomo? Hij heeft juist een onderhoud gehad met Hatta en schijnt in het Djokjase kamp te staan. Wij kennen hem nog uit zijn opwekkingen om Nederlandse kin deren af te slachten en zo de Nederlan ders het leven op Java onmogelijk te maken, en uit zijn aansporingen tot Indo nesische meisjes om Nederlandse rnili- met stenen de schedel te verbrij zelen, Sjahrir maakt zich verdienstelijk 'door een houding tussen Djokja en Madioen in te nemen. Wie tenslotte is de hoop en de laatsïé ut van het benarde Djokja? Dat is de legeraanvoerder in Oost-Java, Soengkono, een koninkje in eigen kring, wegens wan gedrag door Djokja gedegradeerd, waar- ian hij zich in het minst niet stoort. Hij s bovendien een der muiters van de .Zeven Provinciën". Nog niemand weet _n welk kamp hij tenslotte zal terecht komen. Dat hangt trouwens geheel van de omstandigheden af. Voorlopig schijnt hij Djokja te steunen. vormen de aanhang dezer per soonlijkheden? In de eerste plaats de volksstrijdkrach- ;n van de niet-Stalinistische communis- :n en van hun doodsvijanden, de fana tieke Mohammedaanse benden, beide be kend om hun gruwelen. Ook organisaties als de Kris, samen gesteld uit terroristen die Zuid-Celebes ontvlucht zijn. Achter dit alles staan legeronderdelen, die ieder een eigen politiek voeren en die thans de bondgenoten van Hatta zijn, lang als het duurt. Ziedaar uw bondgenoten, o Nederland! Ziedaar de mannen met wie onze solda ten schouder en schouder hadden moeten staan, zo Hatta het aanbod van mr Stik- dr Van Mook had aanvaard, als de plannen dezer regeerders geen hersen schimmen waren geweest. Gemeenteraadsverkiezingen in 1950? Naar De Volkskrant meldt, wordt over wogen de eerstvolgende gemeenteraads verkiezingen inplaats van in 1949, in 1950 te houden. Zij vallen dan samen met de verkiezingen voor de Prov. Staten. Op het Dep. van Binnenlandse Zaken zeide men van deze gang van Zaken niet* e weten. Zware slag voor Tsjiang Kai Sjek Volgens een radiobericht van de com munistische legers in China is de hoofd stad van Sjantoeng, Tsinan, na een beleg van drie maanden, in handen van d« communisten gevallen. Dit betekent een zware slag voor Tjiarug Kal Sjek. daar de spoorwegver binding tussen Peking en Nanking nu definitief verbroken is. Jolian van Oldenbarnevelt met 2400 man naar Indonesië Gisteren vertrok de Johan van Olden- barnevelt uit Amsterdam naar Indonesië met aflossingsdetachementen van KNIL en K.L. in totaal 2400 man aan boord. De heer L. H. Rietveld, secretaris-generaal van Oorlog én de waarn. chef van de ge nerale staf gen.-majoor J. H. Droste, waren bij het vertrek aanwezig. Zonnige, ivarme Zondag De Bilt verwacht tot morgenavond: Heldere nacht met weinig wind en. plaatselijk vorming van nevel of mist. Morgen overdag droog, zonnig en vrij warm weer. Zwakke tot matige wind uit richtingen tussen Zuid en Zuid-West. ZON EN MAAN. Zondag 26 Sept.: Zon op 6.32, onder 18.30 uur; Maan op 22.27, onder 15.47 uur. Maandag 27 Sept.: Zon op 6.34, onder 18.28 uur; Maan op 23.44, onder 16.35 uur. 3 October N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1