llkaiuc .'riiisrijf (ilourant Onverbiddelijk en eensgezind staat het Westen op zijn stukken Wist U DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1948 BUR. en REDACTIE: Hogewoerd 103. Tel- redactie: 20408; Adm. 22710. Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ3.90 per kwartaal; f 1-30 per maand; ƒ0 30 per week CHRISTEL1J K-NATIONAAL DAGBLAD "STmS Voor Leiden en Omstreken Negen en twintigste jaargang No. 7619 .5tonf»ostirfi is myo berl in leaf Diamanten bruidspaar gehuldigd Zie pag. 2 Duidelijke verklaring van Bevin in het Britse Lagerhuis In het Britse Lagerhuis werden gistermiddag de geruchten over onenigheid onder de Westelijke mogendheden betreffende de te volgen weg in de kwestie-Eerlijn volkomen weggevaagd door de woorden van Ernest Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken: „Wij zijn het niet slechts geheel „eens over onze politiek in- sake Berlijn", zo zei hij, „maar ook'over de politiek, die wij gezamenlijk zouden volgen, indien onze huidige pogingen zouden falen" Hiermee zeg ik niet, dat een nieuwe oorlog voor ons onvermijdelijk is. Dat stadium hebben wij nog niet be reikt. Maar het optreden van de Sowjet-Unie in de Duitse hoofdstad is een scha mele dank voor de geallieerden, die in de oorlog aan de zijde van de Sowjet-Unie stonden." De Britse staatsman begon zijn zeer be- ten, maar het zal weten te overwinnen, langrijke rede met een warme hulde graaf Bernadotte en zeide, dat de beste manier, waarop zijn dood herdacht kan worden, de voltooiing van zijn werk is, op basis van de voorstellen, die hij juist voor zijn dood opstelde. Over het Duitse vraagstuk verklaarde Bevin, dat Engeland bereid was de Sowjet-mark als enige valuta in Berlijn te erkennen, zolang de Berlijnse kwestie nog door de vier mogendheden werd be handeld. „Mochten wij dit probleem op een andere wijze behandelen, dan zou dit be tekenen, dat wij aan pressie zouden wor den onderworpen, even ernstig, als die, welke gevormd wordt door de blokkade van Berlijn. De Sowjet-Unie had ge meend. dat wij, toen deze blokkade be gon, binnen enkele weken in zulke moei lijkheden zouden geraken, en wij Berlijn zouden moeten verlatën. De Russen re kenden op het ontstaan van een onhoud bare toestand door honger en wanorde lijkheden." Bevin ging voort met het ver gelijken van de presaties van de Britse en Amerikaanse luchtmacht in oorlogs tijd en thans, bij de blokkade, en hij ver trouwde erop, dat de beide mogendheden, Indien de „zinloze blokkade gehandhaafd zou blijven, in staat zouden zijn Berlijn door de komende winter heen te helpen." De uitgifte van nieuw geld in West- Duirtsland, noemde de minister een suc ces. De voedselsituatie was er beter door geworden en de arbeider kon nu van zijn loon meer kopen. Opheffing blokkade eerste voorwaarde. Wat 'betreft de besprekingen te Mos kou verklaarde Bevin de Lagerhuisleden te moeten teleurstellen. „Het stadium, waarin de besprekingen zich bevinden, maakt het niet mogelijk hierover verklaring af te leggen. Wij houden nauw contact en wij zullen in de komen de week te Parijs overleg blijven plegen. Wij beschouwen de opheffing der blok kade van Berlijn als de belangrijkste voorwaarde, waarop een regeling geba seerd moet zijn." Op deze woorden volg de een daverend applaus. „Wij trachten een gezond politiek leven in Duitsland aan te moedigen", volgde hij, „en hopen steeds, dat vroeg of laat een regering voor een verenigd Duitsland ingesteld kan worden. Groot- Britta-nnië zal niets nalaten om tot stich ting daarvan te komen." Bevin waarschuwde, dat er veel pro paganda gevoerd- zal worden, om d£ Westelijke mogendheden te verwarren doch de geallieerden zijn vastbesloten met hun politiek voort te gaan, die de enige is voor vrede en veiligheid, gedu rende vele jaren. „Ik geloof, dat Oost en West samen kunnen leven. Ik ben bereid dit te verklaren en te zeggen: „Leef vrede in het gebied, dart gij hebt". De conservatieve oppositie liet hier een af keurend geroep horen. Bevin hernam zijn rede: „Wij wensen tegen niemand te Vechten. Wij hebben misschien het groot- Bte offer gebracht van alle landen voor ons herstel." Geen tweede München. Aan het slot van zijn redevoering riep Bevin uit: Berlijn zal het uithouden als een symbool van weerstand, het zal geen tweede München worden. Het En gelse volk wenst tegen niemand te vech- ook gebeurt. Een stormachtige bijval was het resul- lat van deze woorden. Na Bevin's rede sprak Butler, namens a conservatieve oppositie en hij ver klaarde: „Het gehele Huis staat achter Bevin, als dat de politiek der regering kan hij naar Parijs teruggaan en ver tellen, dat we hem bij de uitvoering van >'n politiek zullen steunen." In de hierop volgende debatten, voer de het streven naar een krachtige hou ding van de regering ten aanzien van Rusland, de boventoon. Mayhew, de on derminister. van Buitenlandse Zaken, stelde ter afsluiting van het debat de olgende punten vast: Over Berlijn: „De eenheid van het Lagerhuis vindt haar weerklank in het land." Over Palestina: „Engeland zou geen bijdrage leveren tot oplossing van het Palestijnse vraagstuk, indien het de regering van Israël zou er kennen. Over de Westelijke Unie: „Bevin niet tevreden mee, de West-Euro- pese samenwerking in het huidige sta dium te laten. Hij beschouwt haar als iets, dat groeit enjgich ontwikkelt. Over de verdediging: „Ik kan het huis ver: keren, dat in' deze richting veel werk verricht." Ernest Bevin is vanmorgen weer Parijs teruggekeerd. Nieuwe geallieerde nota's aan Russen overhandigd Er wordt een ondubbelzinnig „ja" of „neen" gevraagd De drie 'Westelijke mogendheden heb ben, volgens Reuter, opnieuw een nota over de Berlijnse crisis overhandigd aan de Russische ambassadeurs te Parijs. Londen en Washington. De nota's, die in bijna gelijkluidende bewoordingen ge steld zijn, werden gisteravond om 7 uur ingediend. De tekst is ontworpen door de „redactie-commissie" der drie Westelijke mogendheden, bestaande uit Douglas, de Amerik. ambassadeur in Londen, Mas- sigli, de Franse ambassadeur in Londen en sir William Strang, de specialist voor Duitse aangelegenhden bij het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken. In wel ingelichte Franse en Britse kringen ver klaarde men, dat in de nota aan Rusland gevraagd wordt om een ondubbelzinnig „ja" of „neen'" op het voorstel om duide lijke omschreven instructies te geven aan de vier commandanten der Duitse zones. Volgens dezelfde kringen was de moge lijkheid, om het netelige Berlijnse vraag stuk aan de Ver. Naties voor te leggen iet in de nota vermeld. Roberts, Chataigneau en Bedell Smith, de Westerse afgezanten te Moskou, zijn •intussen in Parijs aangekomen. Sir Brian Robertson, de Britse militaire gouverneur in Duitsland, heeft zich nog maals uitgesproken tegen een terugtrek king van de bezettingstroepen uit Duits land. De gemeenteraad van Berlijn is gis teren weer in het stadhuis in de Sowjet- sector bijeen geweest. Er vonden geen on geregeldheden plaats. MUNITIE-AUTO'S VLOGEN IN DE LUCHT Twee Franse legerauto's met ontplof bare stoffer» kwamen te Laghouat in Al- gerië met elkaar in botsing. Dit had tot gevolg, dat er een reusachtige ontplof fing en brand ontstond, waardoor gentien personen om het leven kwamen en tientallen ernstig werden gewond. Het' gehele legerkwartier van Laghouat een ruïne. De schade beloopt 300 mi'l- lioen francs. Het wonder: Een A.R. wethouder in het rode Amsterdam Het sprookje in de hoofdstedelijke gemeenteraad De Oranjezon heeft de laatste wekenI gerichte hoofden in de raad treden wel bijzonder fel geschenen, vooral in de daar met hun kennis en élan voortwer- hoofdstad des lands, waar de inhuldi- ken", aldus de heer Gortzak en de bur- gingsfeesten hun hoogtepunt bereikten. gemeester voegde hieraan dankwoorden Het werd steeds weer een sprookje ge-' noemd, het sprookje van Oranje. De Oranjezon heeft in Amsterdam echter sprookje gebracht: het sprookje „de A.-R. wethouder in de „rode" ge meenteraad. En het merkwaardige is, dat dit sprookje werkelijkheid is geworden. Bij een gemeenteraad, waarin 15 com munisten,. 15 socialisten en 15 vertegen woordigers van andere partijen zitting hebben, is tljans een A.-R. wethouder gekomen. De voorstellen tot ontslag van de communistische wethouders L. See gers en dr B. Polak zijn met 27 tegen 15 stern-men aangenomen. De heren Seegers en Polak kregen resp. 14 en 13 stem men. Als opvolgers zijn gekozen tot wet houder de heren A. in 't Veld (A.-R.) W. Steinmetz (K.V.P.), beiden met 27 stemmen. Het CPN raadslid Gortzak wees er op, dat de communisten het vertrouwen hielden van 126.000 Amsterdammers, doch dit kon niet meer baten. De Oranje zon was krachtiger dan dit motief. „De heren Seegers en Polak zullen met op- Britse vloot stoomt op naar West-Indië Veteranen zullen weer dienst doen De Britse vloot zou vandaag na-ar West- Indië opsbomen om daar manoeuvres te I mimatuurstaat zou worden en omdat de houden, die de grootste en belangrijkste Joden de enigen zijn, die deze woestijn zijn sinds de oorlog. Dit verklaarde Vis- Engeland en Frankrijk achter Bernadotte's plan Oonvooi der V.N. in Palestina beschoten Engeland heeft zich thans achter het plan van Bernadotte voor Palestina ge steld, tèrwijl dit eveneens werd goedge keurd door de Franse ministerraad. In de staat Israël heeft men naast waarde ring ook grote bezwaren. In de eerste plaats voelt men niets voor afstand de Negef (Zuid-Palestina) in ruil West-Galilea, omdat Israël daydt count Hall, de eerste Lord der Admirali teit tijdens de defensiedébatten in het Hoger huis. Verder is men van plan een „Nood-reserve" van veteranen in te stel len, die in geval van nod, ogenblikkelijk kan worden opgeroepen. Leger en Luchtmacht zullen weldra een soortge lijke verklaring afleggen. Vandaag stellen wij IJ voor: NICO ZANDBERGEN, Brouwerstraat 38, Rijnsburg. Chauffeur Niek (rechts op de foto) heeft in Indië al heel wat kilometertjes verslonden, en dan meestal op erg slechte Wegen. Maar interessant en indrukwek kend zijn z"n tochten bijna altijd. En de werkkring is druk, zodat de tija omvliegt. Volgende voorjaar hoopt Niek te repa triëren, wat vooral zijn meisje Adri leuk zal vinden. Vorig jaar in Februari ve- ®n hij tot bloei kunnen brengen. In Palestina wordt, nu Bernadotte ver woord is, diens opvolger streng bewaakt, wat geen overbodige voorzorg is, want de V.N. werd bij pompstation te Latroen beschoten, v door vier personen werden gedood anderen gewond. Intussen is achter het Egyptische front, te Gaza aan de kust, eer Arabische regering voor Palestina op gericht. ONTPLOFFING TE CAIRO In Cairo zijn door een ontploffing ir de Joodse wijk, 9 mensen gedood en tier tot twintig mensen gewond. Hongkong had zwaarste brand sinds 14 jaar De ernstigste brand sinds 14 jaren, braik gisteren te Hongkong in een pak huis uit. Alle beschikbare materiaal ruk- ïit om de brand, die ontstond door ontploffing, in een ruimrte waar films en ander lichtbrandbadr materiaal opgeslagen, tot een minimum te beper ken. De muren dreigden in te storten, waardoor aan beide zijden gelegen op slagplaatsen van de Nederlands* Transatlantische stoomvaartmaatschappij gevaar liepen. Tenminste 45 personen vonden de dood in de vlammen, terwijl nog 50 mensen worden vermist, ENGELANDS DEFENSIEPROGRAM IN HET LAGERHUIS Alexander, de Engelse minister Landsverdediging zou vandaag in het La gerhuis het defensieprogramma ui zetten. De gevolgen, die dit programma zal hebben voor de Volkshuishouding de verhouding tot de nationalisatie de staalindustrie za-1 hierin worden uirt- Drie Hagenaars betrokken bij tapijtensmokkel Uitgebreid complot werd deze week opgerold. Enige tijd geleden is een groot tapijten-' smokkel-complot opgerold. Men ver moedde toen reeds, dat nog meer groe pen zich hiermee bezig hielden. C.C.D.- ambtenaren, die dezer dagen bij de Moerdijkbrug hadden post gevat, wilden auto aanhouden. Deze gaf echter vol en eerst bij Ridderkerk slaagde mer ia een hardnekkige achtervolging in de auto te doen stoppen. De buit was 24 Belgische tapijten en een grote hoe veelheid costuiimstof, die vervoerd wer den door drie Hagenaars: de rondreizen- textielkoopman v. d. B., T. en Van B„ bekende smokkelaars, die al lang door de politie werden gezocht, maar handig wisten onder te duiken. In het grensplaatsje Chaam arresteer- men de bekende smokkelaar G. M„ e na een arrestatie i.v.m. tapijtensmok- ïl was ontsnapt. In zijn woning vond e« bovendien nóg twee smokkelaars, die veel Belgische sigaretten bij zich hadden. Men verwacht nog meer arresta- Russisch vlaggetje werd „indivi dueel gevoerd" De Haarlemse kantonrechter heeft gis teren de 19-j. Amsterdammer C. W„ die door de Bloemendaalse politie was ge verbaliseerd wegens het voeren van een Russisch vlaggetje op zijn fiets, vrijge sproken. Het vlaggetje werd in dit geval nl. „individueel gevoerd" en niet in groepsverband, zodat het niet kan wor den geacht, uitdrukking te geven aan :en staatkundig streven. 48 Grensarbeiders gearresteerd wegens deviezensmokkel Aan de Bergeykse barrière en te Luyk- gestel en Budel in N.-Brabant werden dezer delgen 43 grensarbeiders, die in Belgische mijnen werken, bij het pas- i van de grens gearresteerd en op gesloten. Hun in Belgische francs ge beurde weekloon lieten zij maandenlang in België bij zwarte handelaren achter, waarvoor zij ongeveer het dubbele.kre gen in Nederlands geld. Hieraan maak ten zich 200 arbeiders schuldig, zodat het om een wekelijks bedrag van 220.000 francs ging. Zij mochten slechts 25 pet van hun loon in België besteden. MINISTER STIKKER PAS VOLGENDE WEEK NAAR PARIJS. Minister Stikker vertrekt deze week nog niet naar de algemene vergadering van de V. N. in Parijs, maar waarschijn lijk eerst Dinsdag a. s. ZWEEDSE MINISTER VAN HANDEL TREEDT AF De Zweedse minister van Handel, Axel de scheidende wethouders toe voor Gjores, heeft ontslag genomen, omdat hij hun werk en hun collegialiteit in het het niet eens is, met de economische po- college. Het „rode" Amsterdam onder- litiek van de regering. Waarschijnlijk zal gaat thans ook de werkingssfeer van het hij worden opgevolgd door John Ericsson, mildere Oranje. minister zonder portefeuille. Nadat Z.K.H. Prins Bernhard gisteren aan het gala-diner in het Kurhaus, aan geboden door de Gemeente 's-Gravenhage, had aangezeten, zocht Hij een rusti ger plekje op, waar Hy zich onderhield met de dames Wassard (echtgenote van de Deense gezant), mevr. v. d. Poll en de heer F. W. W. baron van TuyII van Seroos kerken. Thans emigratie naar Australië mogelijk Door uitbreiding van de scheepsruimte .3 thans emigratie naar Australië moge lijk geworden. Medio December zal het emigrantenschip „Volendam", met een plaatsruimte voor 1450 man, een reis naar Australië maken, welk land grote behoefte heeft aan arbeiders, vooral ojl het platte land. Bij voorkeur worden ongehuwden gevraagd of echtparen zon der kinderen in de leeftijd van 2035 jaar. Degenen, die interesse hebben voor emigratie naar Australië,t kunnen zich aanmeldenu bij de Gew. Arbeidsbureaux. De Catalina met gesmokkelde wapens De fonkelnieuwe Amerikaanse wape nen, die in een Catalina bij Riouw wer dén inbeslaggenomen, zouden per vlieg tuig naar Air Aboe worden overge bracht en vandaar per speedboat der republikeinse regering naar de republiek. Aldus vernam Aneta. POLEN STOOT NOG MEER ANTI COMMUNISTEN UIT De nationale raad van de Poolse so cialistische partij- heeft aan een vijftien tal vooraanstaande leden dér partij, waaronder de minister van Arbeid en de ondervoorzitter van 't parlement ontsla; verleend. Verder werden de gewezen mi nister-president Osubka Morawsiki en de gouverneur Onder lulde toejuichingen van de duizenden kinderen, die op het Houtrustter- rein te Den Haag een uitvoering gaven en bijwoonden van het spel „Wy Her denken", betrad de Koningin met Beatrix, Irene en Margriet het veld, begeleid door de burgemeester van de Residentie, mr W. A. J- Visser. Silezië uit -het dagelijks bestuur verwijderd. Hiermede is de kloof verbreed tussen de pro-Sowjetrus- sisohe linkse socialisten en de midden groepen, die gekant zijn tegen het v< gaande zuiverlngsprogramima. Eigenvervoerders-congres ten einde Rede van mr D. G. W. Spitzen. Gisteravond is het congres van eigen vervoerders, dat gedurende enige dagen in Den Haag gehouden is, geëindigd. Op de avond van Prinsjesdag werd door de algemene Verladers en eigen organisaties „E.V.O." aan de deelnemers in hotel Wittebrug een diner aangeboden. Tijdens dit diner sprak mr D. G. W. Spit zen, secr.-generaal van Verkeer en Wa terstaat over de samenwerking tussen Overheid en bedrijfsleven, zowel op na.- tionaal als internationaal gebied. Mr Spit- zen betoogde, dat speciaal op het trans portgebied de samenwerking tussen Over heid en bedrijfsleven niet gemist kan worden. Dit zal bestudeerd blijven wor den, zodat doeltreffende maatregelen ge nomen kunnen worden. Gisteren is dooi de congressisten nog een bezoek gebrach- aan het E.V.O.-hoofdkantoor, waar grote belangstelling was voor de E.V.O.-auto- keuring, reeds eerder in ons land gede monstreerd. BURGERRIJBEWIJS VOOR GEDEMO BILISEERDE MILITAIREN. Aan gedemobiliseerde militairen, die in •het Bezit zijn van een militair rijbewijs, verkrijging van een burgerrijbe wijs, eenmaal ontheffing van de betaling van het inschrijfgeld worden verleend. In voorkomende gevallen zullen belang hebbenden met het bovenstaande door de burgemeesters in kennis worden Frankrijk krijgt in October zijn verkiezingen En de stakingen laaien weer oi De moeilijkheden in frankrijk houden in. Het Franse kabinet is niet verder gekomen met het probleem van lonen prijzen. Het voorstel van de socialisten de gewestelijke verkiezingen uit t< stellen, is verworpen. De communisten Gaullisten krijgen dus hun October- verkiezingen. Intussen hebben de Ver. Staten voor wat frisse lucht gezorgd, door 70 milliard francs te deblokkeren, i hoop een gunstiger evenwicht in Franse staatsbestel te brengen- Overal worden echter grote stakingen gemeld; de drie voornaamste vakbonden dreigen morgen een staking te beginnen evenals de Parijse Metro- en autobusdiensten, diverse departementen 'en plaatsen zet ten het staking-spelletje rustig voort. Zelfs in Tunis en Algerije heerst verw ring. Om al deze zorgen het hoofd bieden zou het kabinet vanmiddag w bijeenkomen. VER. STATEN ROEPEN STEEDS MEER SOLDATEN OP In December zullen 15.000 dienstplich tigen in Amerika onder de wapens den geroepen. Dit is 5000 man meei het contingent van November, waarmede de militaire dienstplicht weer zij: trede in de Ver. Staten deed. De maan delijkse contingenten zullen worden op gevoerd tot 30.000 man, totdat het leger een sterkte heeft van 87.000 man. Voor de luchtmacht en de Marine worden tot oe slechts vrijwilligers ingelijfd. Frankrijk levert Papanek niet uit De Franse regering heeft het arresta tiebevel van Tsjechoslowakije voor Pa panek, in Frankrijk, ongeldig verklaard. Er werd alleen de toezegging gedaan, dat de Franse autoriteiten het verzoek nauw keurig zouden bestuderen. De republikeinse regering heeft ver klaard, dat er geen republikeinse delega- aar Batavia zal reizen. De Commis- fan Drie kwam of per trein of per auto van Djokja naar Batavia. Begrotingen In het land gaan thans Kamerleden wn.... redacteuren schuil achter de sta pel begrotingen, welke het kabinet heeft ingediend. Immers heeft minister Lief- tinck j.L Dinsdagmiddag, nauwelijks na de opening van de nieuwe parlementaire zitting, het gebruikelijke koffertje mët de begrotingsstukken van alle, let wel: van alle departementen het Kamergebouw binnengedragen en de stukken daarop gedeponeerd bij de voorzitter. Hij wal in af en de Kamer kon er mede be ginnen. Eigenlijk moest dit een zo vanzelf spre kend feit zijn, dat we er niet in het bij zonder de aandacht op behoefden te ves tigen. Maar sinds lang was het niet iets vanzelfsprekends. Want het is thans voor het eerst, na jaren, dat de begrotingen op tijd zijn ingediend. Het is begrijpelijk, dat het de eerste ty'd na de oorlog in dit opzicht wel iets aan de handhaving van de goede ge woonte heeft ontbroken. De departemen ten moesten weer op gang komen en de bemoeiingen van de Staat hadden zich zeer uitgebreid. Maar ook in dit opzicht moesten we terug naar het juiste staat kundige en parlementaire gebruik, een werkwijze die een goede samenwerking tussen kabinet en parlement mogelijk maakt We mogen trouwens niet vergeten, dat er in het bijzonder minister Van Schaik iets aan gelegen moest" zijn, lid van het kabinet, de stukken tijdig aan de Tweede Kamer over te kunnen leggen. In zijn vorige functie van Kamervoorzitter had hij reeds de wens geuit, dat in het ver volg de rijksbegroting met de daarbij be horende stukken op de derde Dinsdag van September gereed zou zijn en bij de Kamer zou worden ingediend. Toen de Kamervoorzitter Minister werd. hadden we dan ook reeds de verwachting dat het ditmaal een tijdige indiening van de begroting zou worden. En zo is het ge schied! Hiervoor past hulde aan de ministers, maar ook aan de ambtenaren die zoveel van het werk achter de schermen heb ben verricht. Ze zullen zware weken hebben gehad. Er wordt wel eens op ambtenaren afgegeven, maar hier ziet men weer, dat alleen gefundeerde critiek zin heeft en dat uit de wereld der amb tenaren ook uitnemende prestaties kun nen voortkomen. Ze mogen de overtui ging hebben, dat ze door deze tijdige voorbereiding van de begroting in be langrijke mate hebben bijgedragen lot de zo nodige normalisering van ons, pu blieke leven. Jhr Tjarda van Starkenborgh De NRC meldde gisteren, dat onze am bassadeur te Parijs, jhr mr Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, voornemens zou zijn, om particuliere redenen ontslag te vragen uit de buitenlandse dienst. Wij vestigen er de aandacht op, dat deze ont slag-aanbieding reeds enige maanden ge leden is binnengekomen, doch dat de re gering haar nog steeds in overweging houdt. Voor ontslag wordt verleend en dit zal nog wel enige tijd duren zal een goede opvolger moeten worden gezocht. Wat heb ik nu aan mijn hengel? By het vissen in de Niers te Otter- sum geraakte de heer J. H. in conflict met een geweldige rat. Het bleek geen gewone rat te zijn, maar aen beverrat, die hier te lande zeldzaam voorkomt Een snuoek was me liever geweest bromde hij WISJINSKY BEGINT MET ZIJN VETO UIT TE SPREKEN Argentijns voorstel tot beperking blijft op agenda DAT Ottersum "CL.) waarvan de be- oners in 1944 naar Kockengen (Utr.) evacueerden, gisteren een door de Koc-k- engers aangeboden Groene-Kruis-gebouw openden en Kockengen. als herinnering een tegeltableau aanbood. DAT de Mechanite Metal Corp. in Ame rika met de Globe IJzerindustrie te Tege- een licentie-overeenkomst sloot voor de vervaardiging van hoogwaardig -giet ijzer. DAT de Zuiveringsraad voor de con- featie-indu9trie A. H. Fikkert van de Fa. Begeka en Triotex te A'dam voor 10 jaar ontzette uit het recht een leidende func- e in welk bedrijf ook te bekleden. DAT de Zuiveringsraad voor de che mische industrie de directeuren van de N.V. Verffabriek v.h. dr. Hilgers, dr. Otto Beck, J. Birkenfeld en E. Peill te Aken voor tien jaren ontzette uit het recht, een -leidende functie in welk bedrijf ook te bekleden. DAT op 2 Oct. om 11.30 uur in het club huis van de Ned. Seintoestellenfabriek te Hilversum een bijeenkomst wordt ge houden van de Amersfoortse oud-gevan- geiien, die ingedeeld waren bij het „NSF- kommando" (secr. Herenstraat 34, Voor burg). DAT min. In 't Veld heden de eerste bertonmortelfabriek van Nederland te R'dam opende, welke fabriek, de „Befa- ro", o.m. is opgericht door de Nederl. Cementindustrie. DAT het Haarlemse Gereformeerde of Burgerweeshuis Zaterdag a.s. 550 jaar bestaat en dit feit gevierd wordt met een feestavond in de Stadsschouwburg o«tv. ChM de Boe». DAT volgens een antwoord van minis ter Wijers aan het Tweede Kamerlid Brongersma, de pas vrijgelaten Duitse deserteur Jan H. Hindriks, in de oorlog een helper van de S. S. is geweest, die ter wille van zijn gezin nog niet wordt uitgewezen. DAT minister Lieftinck gisteren op het vliegveld Idlewild by New York arri veerde. DAT de 85-jarige G. H. Tuben en de 83-jarige A. D. TubenNu6se te Klazie- naveen 26 Sept. a.s. 60 jaar zijn getrouwd. DAT wegens grondboringen de toe gang tot de Oude Haven te R'dam 27 Sept. tot 2 Oot. of zoveel later als dig is, wordt afgesloten. DAT binnenkort onder hoofdredactie van E. Hoornik te Amsterdam een thea terkrant verschijnt, die voorlopig eens per week uitkomt en de afstand tussen artiest en publiek zoveel mogelijk wil verkleinen. DAT het Regiment Stoottroepen te Den Bosch gisteren zijn vierde verjaardag DAT het secretariaat van de Ned. Chr. Ver. v. Apoth.-assistenten gevestigd is op Lepelaarsingel 89b, R'dam (Z.). DAT G. J. Schras, ad j .-dir. van de Middenstandsbank te A'dam, op 1 Oct, met een receptie in het geb. Herengracht 580 zijn 25-j. jubileum bij het midden standsbankwezen herdenkt. DAT Ned. bloemkwekers op een New York se bloemententoonstelling de gouden medaille van de American Dahlia Society DAT de president der Ned. Bank, dr Holtrop, met de „Nieuw Amsterdam" te New York aankwam. DAT gedurende de eerstvolgende drie maanden 3 Nederl. lijnschepen tezamen 2000 Ned. emigranten naar Zuid-Airika frullen brengen. DAT ambassadeur Van Kleffens mevr. J. F. BeggVan den Bosch Washington de orde van O.-N. uitreikte voor haar „intelligence"-werk tijdens de oorlog. DAT het gemiddeld gewicht van kerbieten per ha begin September 42998 kg bedroeg, tegen 30583 kg in. 1947, het gemiddelde suikergehalte thans 16,43 pet is tegen 18,25 pet in 1947 en de suikerop brengst 7064 kg per ha tegen 5591 kg per ha. verleden jaar. DAT een gietkast van 1400 kg In Bergen-op-Zoomse ijzergieterij op de 45- jarige arbeider F. Proost viel die op slag werd gedood. DAT de 81-jarige mej. Antje van del te Tilburge morgen 60 jaar kantoor juffrouw is bij de wollenstoffenfabriek Fr. Mutsaerts, reeds enige malen een haar aangeboden pensioen weigerde, en er aan denkt haar werk op te geven. DAT F. Hochstenbach, uit Eindhoven, de 15.000ste bezoeker was op de Tilburgse tentoonstelling „Oude kunst in Brabants DAT gistermiddag het zesduizendste schip van dit jaar Rotterdam binnenliep, 31 December pas het 5900ste schip van 1947 in de R'damse haven genoteerd werd, maar het vooroorlogse peil thans toeh nog niet is bereikt. DAT op 21 Oct. a.s. het Ned. Inst. Landbouw-k. Ingenieurs in de Wageningse aula het 40-jarig bestaan herdenkt. DAT de ex-S.D.-er enex-burgemees ter van Wageningen en Berneveld, W. H. van den Brink, die op 13 en 15 Mei 1940 als onder bedreiging kaarten stal on aan de Duitsers te geven, gisteren het Arnhemse B.G. verscheen. DAT binnenkort ook Oost-Gelderland gas uit Duitsland krijgt en de buislei- ding hiertoe al door de Oude IJGsel bij -Doetinchem is gelegd. Op de eerste zittingsdag van de Ver. Naties te Parijs is reeds direct de grote tegenstelling Westen—Rusland naar vo ren gekomen. De Sowjet-afgevaardigde, Wisjinsky, verzette zich tegen een Ar gentijnse motie, waarin gevraagd werd, dart de Assemblée de niet-permanente le den van de Veiligheidsraad zou kunnen aanwijzen, zonder dat de grote mogend heden hierover hun veto zouden kunnen uitspreken. „Zolang de Sowjet-Unie lid zal zijn van de Ver. Naties," zo betoogde Wisjinsky, „zal zij zich verzetten tegen elke poging om de grondslagen van het handvest aan te tasten. Indien u de V.N. wilt redden, valt dan niet het handvest u De Ver. Naties zouden dan de met elkaar overhoop liggende landen worden, indien de pqlitiek van „zekere" landen niet verandert." Ondanks deze uitvai werd het Argentijnse voorstel op de agenda gehandhaafd, evenals de bespre kingen over het Balkan-rapport en het probleem-Korea, die Rusland ook van de agenda wilde afvoeren. Voorts was Wis jinsky tegen een behandeling van een beschuldiging van Chili, betreffende het verbod voor Russische vrouwen om zioh bij hun buitenlandse eohtgenoten te voe gen. Er werd bestemd over de toelating van Oostenrijk, Finland, Ierland, Italië, Por tugal en Transjordanië tot de Ver. Na ties. Ze verkregen zeven stemmen en zouden toegelaten zijn, indien Wisjinsky zijn veto niet had uitgesproken. Een woordvoerder van Rusland zeide te Parijs, dat Molotof op het ogenblik niet te Parijs wordt verwacht. Gromyko zal waarsohynlyk later komen. Marshall roert Indonesische kwestie aan George Marshall sprak vanmorgen in de V-N.-vergadering en was „ernstig be zorgd" over de koppige weigering van een kleine minderheid (Rusland c.s.) om deel te nemen aan het werk van de V.N. Tegenoffensief tegen Madioen? Djokja beweert, dat het tegenoffensief tegen Madioen begonnen is, in het eei bericht is men 20, in het tweede 30 in het derde bericht 40 km van Madioen verwijderd. Voilé kracht achteruit dus. Sragen en Magetan xyn in handen van de SARINA MOCHT NIET BINNENKOMEN De delegatietrein, waarmee de Commis sie van Drie naar Batavia kwam, zal naai Djokja terugkeren met enige exemplaren van Soekarno's boek „Sarina". Deze boe ken waren vorige maal met de delegatie- trein meegekomen, doch mochten het Ne derlands gebied niet binnenkomen. Over de houding der Ver. Staten tot dé naamste vraagstukken der Ver. Na ties bracht Marshall o.a. de volgende punten naar voren: vroegtijdige demobi lisatie van de gewapende strijdkrachten Palestina, repatriëring van vluchtelin gen en toelating van Israël en Transjor danië tot de V.N.; een verenigd en on afhankelijk Korea, eveneens lid der V.N. en met een regering, op basis van vrije verkiezingen; Griekenland moet bevei ligd worden tegen aggressie van buiten if; een uit onderhandelingen ontstane egeling „zonder verder bloedvergieten" in Indonesië. Souvereine onafhankelijk heid voor het volk van Indonesië en voortgezette samenwerking met Neder land; onderhandelingen tussen India en Pakistan om de kwestie-Kasjmir vreed zaam te regelen; totstandkoming van een internationaal contróle-syste-vn der atoom-energie, dat voorziet in schake ling der atoomwapens en een geleidelijk» beperking der bewapening. CONGRES OVER SCHOLENBOUW EN GEZONDHEID VAN HET KIND. Op 14 en 15 October zal in „Esplanade" te Utredht het 50ste Ned. Congres voor Openbare Gezondheidsregeling worden gehouden. Het congres, dat om 10.30 uur wordt geopend door de vóorzitter dr L. C. Kersbergen, zal ditmaal gewijd zijn aan het onderwerp „Plaats, bouw en in richting der scholen i.v.m. de gezond heid van het kind". Op de trweede dag wordt een excursie gemaakt naar het Sanatorium „Berg en Bos" te Biltfaoven, waar dr W. Bronk- horst een causerie houdt over het tuber culeuze -kind. Verschillende deskundigen zullen prae-adviezen uitbrengen over dé scholenbouw. Overwegend droog iveer Tot morgenavond verwacht De BiK: Koude en tamelijk heldere nacht mei weinig wind en plaatselijk ochtendmist. Morgen overdag toenemende bewolking, maar overwegend droog weer. Zwakké tot matige wind tussen West en Zuid. On geveer dezelfde temperatuur als van- ZON EN MAAN. Vrijdag 24 Sept.: zon op 6.28. onder 18.35 uur; maan op 20.45, onder 13.28 uur. 25 Sept. L.K. ts

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1