Nieuwe plannen werden aangekondigd en de oude worden voortgezet De eerste Troonrede van H.H. Koningin Juliana NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 21 SEPTEMBER 1948 LEDEN DER STAT EN-GENER A AL, De zor® voor de behoeften van de kinderrijke gezinnen ST„„IT_„ heeft de bijzondere aandacht van de Regering. Overwogen LECHTS korte tijd is verlopen sedert Ik, nadat Mijn Moeder wordt op welke voet aan daartoe door werkgevers in het afstand deed van de Troon en de Regering door Mij leven geroepen fondsen gelegenheid is te geven uitkeringen werd aanvaard, in Uw midden de eed aflegde en werd inge- te doen in individuele gevallen, waarin mede als gevolg van huldigd. de omvang van het gezin de inkomsten beneden het sociaal Met ontroering en dankbaarheid denk Ik terug aan de gerechtvaardigde peil blijven. Voorts is een wijziging van de wijze, waarop het 50-jarig Regeringsjubileum van Mijn Moeder wettelijke kinderbijslagregelingen in overweging, teneinde in werd gevierd en bij de Troonswisseling alom uiting werd ge- die regelingen de nodige correcties aan te brengen- geven aan warme gevoelens van aanhankelijkheid ten op- In aansluiting aan een enkele maanden geleden uitge- zichte van Hiaar en aan de wijze, waarop men Mij heeft bracht rapport wordt een algemene herziening van de sociale welkom geheten. De herinnering aan dit alles zal Mij sterken verzekeringen ter bevordering van meer eenheid en tot uit- bij het vervullen van de taak, die op Mijn schouders is ge- breading dier verzekeringen tot daarvoor in aanmerking legd. Groot zal de inspanning zijn, die van ons allen wordt komende groepen van zelfstandigen verder voorbereid, mede gevergd om het hoofd te bieden aan de moeilijkheden, waar- teneinde, te voorzien in een duurzame regeling ten behoeve voor het nog zo zwaar onder oorlogsgevolgen lijdende Ko- van de ouden van dagen bij beëindiging van de thans geldende ninkrijk gesteld is in een wereld, die nog geen wezenlijke tijdelijke voorziening. De* voorbereiding van een wetsontwerp vrede kent. op de ziekenfondsen, zomede van een nieuwe wettelijke De grote verwachtingen, die de samenwerking der geallieer- organisatie van de gezondheidszorg, zal met bekwame spoed den in de strijd hadden opgewekt ook ten aanzien van samen- worden voortgezet. werking in de vrede, zijn niet in vervulling gegaan. Scherpe De landbouwpolitiek van de Regering zal gericht zijn op tegenstellingen blijven zich openbaren. De Regering zal voort- verhoging van een rationele bodemproductie, op intensivering gaan om in het kader der Verenigde Naties te streven naar van bet landbouwbedrijf, alsook op het verzekeren van be- versterking der internationale gemeenschapsgedachte. Bij- staanszekerheid van boeren en tuinders in goed geleide be- zondere aandacht wijdt zij aan de ontwikkeling van de kernen drÜven- mede door een zekere mate van productie- en markt- van internationale aaneensluiting, die in de unie tussen Neder- ordening- waarbij in het bijzonder aandacht zal worden ge land, België en Luxemburg en de samenwerking der vijf- schonken aan het vraagstuk van de kleine boeren, mogendheden ingevolge het verdrag van Brussel, reeds haar Door voorstellen tot verbetering van de ruilverkavelings- levensvatbaarheid hebben bewezen. wetgeving en van de pachtwetgeving. alsmede door het be- Een spoedige totstandkoming van de economische unie heersen van pacht- en koopprijzen verwacht de Regerin' met België en Luxemburg acht de Regering van groot ge- doelmatig gebruik van de grond te bevorderen. Gezien de wicht. Zij werkt met kracht mede aan het wegnemen van de gunstige ontwikkeling van de binnenlandse productie en de hinderpalen, die aan de realisering dier unie in de weg staan, toestand op de wereldmarkt mag een voortgaande verbete- Ook op sociaal-cultureel gebied wordt nauwer samenwer- "ng in de voedselvoorziening worden verwacht- king binnen de Benelux, zowel als in verband met het vijf- Ofschoon de financiële toestand moeilijk is, vertoont de mogendhedenverdrag, voorbereid. In het bijzonder op het begroting voor 1949 een belangrijk gunstiger beeld dan die gebied van de gezondheidszorg is de werkzaamheid van Ne- over het loPende jaar, een resultaat, dat ten dele werd ver- derlandse zijde in de internationale sfeer toegenomen, mede kr.egen d°or gunstiger verwachtingen met betrekking tot de door de totstandkoming van de wereld gezondheidsorganisatie. J De toestand van 's lands financiën noopt er toe de mili taire krachtsinspanning, voor wat betreft de landmacht, vrij- blijven richten op het in Indonesië onder middelen en anderdeels door beperkingen in de uitgaven. Met vooropstelling, dat de bevordering van de volkswelvaart van primair belang is en dat aan de eisen der sociale rechtvaar digheid niet tekort mag worden gedaan, zal aan een verdere «cü utmtu up net ui xuuuuesie onaer- haar taak berekende krijgsmacht. Voor overheidsuitgaven bij vMrtdnring i ikliike marine en de hirhtstriHkraidite,, m°eten ""den geschonken. Intussen dient er oj wel uitsluitend houden zover betreft de Koninklijke marine en de luchtstrijdkrachten wordt daarnaast een begin gemaakt met de vorming van een bijdrage aan de gemeenschappelijke verdediging van de vijf door het pact van Brussel verbonden West-Europese mogend heden. In aansluiting aan de kortelings tot stand gekomen grond- bet de overhand krijgen. Zo zal met wetsherziening zal krachtig worden voortgewerkt op te worden gerekend, dat voor het herstel van Indonesië ook in het komende jaar een beroep op Nederland voor financiële hulp in de vorm van credietverlening zal worden gedaan. Hoewel dank zij de buitenlandse credietverlening en het ver beterde begrotingsbeeld het gevaar voor inflatie is geweken, dient te worden voorkomen, dat opnieuw inflatoire krachten in verband met de lijking van het gerechtvaardigde streven der volkeren zee naar vrijheid, gelijkwaardigheid en zelfstandigheid. Met verheuging mag worden geconstateerd, dat de staat kundige opbouw van de federalistische gebieden in Indonesië gestadige voortgang heeft gevonden. In al deze I"" hét" Op het gebied der belastingheffing zal worden voort gegaan met een herziening in sociale en economische zin. Enige verlaging van het tarief van de inkomsten- en loon belasting is in overweging, evenals een tegemoetkoming aan i de belastbare winst. Voorts zal gestreefd worden grating van de rechtszekerheid voor de belastingplichtigen en vereenvoudiging van de bestaande belastingwet- i bevredigend, zij het onderling gevarieerd, herstel het economisch leven worden waargenomen. ,De verhouding tot de republiek blijft bij voortduring zorg baren. De op grondslag van de Reniville-beginselen gevoerde geving. onderhandelingen hebben nog niet de zozeer gewenste op- d„ geboden uiterste soberheid leidt er toe. dat in net lossing kunnen brengen. komende jaar in hoofdzaak slechts werkzaamheden, die nodig De herhaalde bemoeienis van de Veiligheidsraad met de zÜn voor behoud van bestaande verkeersverbindingen en Indonesisohe kwestie, ook nadat een commissie van goede andere waterstaatswerken of ter voltooiing van reeds aan- diensten in Indonesië haar werkzaamheden was begonnen, gegane overeenkomsten, zullen kunnen worden uitgevoerd, heeft niet steeds bijgedragen tot een weloverwogen behande- ling van de ingewikkelde vraagstukken, welke zijn ontstaan door 'de groei van nieuwe verhoudingen in Zuid-Oost-Azië De indijking der Zuiderzee wordt verder voorbereid. Op korte termijn kan de indiening worden verwacht van een wetsontwerp betreffende samenwerking van gemeenten onderling en van gemeenten met andere lichamen. De regeling van de verdeling van de taak en te voldoen op een wijze die tevens waarborg bied. organisatie van de politie zal opnieuw onder het oog worden voor recht en veiligheid, ook internationaal in toenemende mate begrip ontmoet. Nog steeds moeten in Indonesië zware offers worden ge bracht. Hulde zij hun gebracht, die en hierbij denk Ik in het bijzonder aan de strijdkrachten ter zee, te land en in de Daartoe zal een commissie worden ingesteld; welke de Regering, op korte termijn advies zal hebben uit te brengen Voorstellen zullen worden gedaan ter uitvoering van artikel 195a der grondwet. Aan een in te stellen commissie zal worden opgedragen lucht veelal onder zeer moeilijke omstandigheden met ge- de Regering van advies te dienen omtrent vereenvoudiging duld en volharding him plicht vervullen. Met eerbied gedenk der pensioenwetgeving. Ik hen, die daarbij het offer van hun leven brachten, terwijl Mijn warme medegevoelen uitgaaf naar hun nabestaanden. Een krachtig optreden tegen orde- menten blijft noodzakelijk. Een regeling van de rechtspositie van ambtelijke en par ticuliere werknemers onder het nieuwe bestel is in voorbe reiding. rustverstorende ele- g^ondigd en reeds ten dele geëffectueerd, de lijking van de toegezegde technische herziening kan, zich laat aanzien, binnenkort worden verwacht Het probleem der politieke delinquenten heeft de voort- i?g' jij durende aandacht der Regering. Een aanvang wordt gemaakt De Nederlandse en Surinaamse Regeringen beraden zich der .„u,.. op een nauwere handelspolitieke samenwerking, waarmee gepaard gaat ee» regeling van het onderlinge betalingsver keer. Het ligt in het voornemen om ook met de Nederlandse Antillen soortgelijke regelingen te treffen. Het in de naaste toekomst wederom sluitend maken van van de betalingsbalans met het buitenland blijft een voor werp van aanhoudende zorg. Hoewel de resultaten, die tot r" ten ten aanzien van wie een onderzoek naar de mogelijkheid van reclassering zal worden ingesteld. Liquidatie van de buitengewone maatregelen op het ge bied van het recht en de rechtsbedeling zal met kracht wor den nagestreefd. Wettelijke voorzieningen betreffende het gevangeniswezen toe, dank zij een gemeenschappelijke krachtsinspanning, kon- zijn in gevorderde staat van voorbereiding, den worden bereikt, tot dankbaarheid stemmen, moet nog een Bij de verschillende typen van onderwijs heeft het op- moeilijke weg worden afgelegd. Nog steeds moet in belang- voedings- en vormingsaspect de bijzondere belangstelling van rijke mate een beroep worden gedaan op vreemde hulpmid- de Regering. delen. Indien de Amerikaanse hulpverlening niet tijdig ware Ter vervulling van de functie van het onderwijs ten op- geschied, zou een ernstige terugslag in het herstel van de zichte van enkeling en gemeenschap zijn' nauwe verstand- volkswelvaart onvermijdelijk zijn geweest. Ons land is dan houding en samenwerking tussen de leerkrachten bij de ook grote dank verschuldigd aan het Amerikaanse volk, dat onderscheiden soorten van onderwijs nodig, op grootse wijze zijn daadwerkelijke belangstelling voor De Regering streeft er naar, dat uitzonderlijke aanleg Europa toont. onze maatschappij vroegtijdig wordt onderkend en dat Zowel uit een oogpunt van exportbevordering als ter meer gelegenheid wordt geboden om die begaafdheid tot waarborging van voldoende werkgelegenheid voor de steeds ontplooiing te brengen. groeiende bevolking is krachtige industrialisatie dringend 0m aan de eisen van de steeds verder voortschrijdende noodzakelijk. Hoewel de Regering de technische vraagstuk- specialisering op wetenschappelijk gebied het hoofd te kun- ken, die hierdoor worden opgeroepen, geenszins onderschat, nen bieden, zal het nodig zijn om, zonder inbreuk te maken is zij van mening, dat het industrialisatievraagstuk in de 0p de vrijheid van onderwijs, in overleg met de instellingen eerste plaats een economisch probleem is- Zij acht het daarom van hoger onderwijs, op een taakverdeling aan te sturen, een belangrijk deel van haar taak, voorzover dat in haar ver- Tot behoud en verhoging van het peil van het culturele mogen ligt, economische omstandigheden te scheppen, die het leven zal aan de zorg voor de kunst bijzondere aandacht bedrijfsleven tot een gezonde uitbreiding der industriële worden besteed. capaciteit prikkelen. In gevorderde staat van voorbereiding zijn wetsontwer- Op het gebied der productie ep der consumptie zal al het pen tot regeling van het kweeksChoolonderwijs, tot regeling mogelijke worden gedaan om meer normale verhoudingen te van het voorbereidend hoger en algemeen vormend middel- herstellen, een en ander naarmate de deviezenpositie zulks baar onderwij?, tot regeling van het zuiver wetenschappelijk toelaat. Afneming van de schaarste zal het mogelijk maken onderzoek en tot regeling van het tuchtrecht bij het pers- de overheidsbemoeiing met het bedrijfsleven te verminderen Beperking van de invoer zal echter, als gevolg van het tekort aan buitenlandse betaalmiddelen, nog onvermijdelijk blijven De indiening van verschillende wetsontwerpen op het gebied van de middenstandspolitiek is in de loop van dit zittingsjaar te verwachten. wezen. Reeds zijn tal van belangrijke wetsontwerpen bij U aanhangig, op welker afdoening de Regering prijs stelt. Ik noem in het bijzonder de ontwerpen inzake regeling der materiële oorlogsschade, de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, de ondernemingsraden, de wachtgeld- et Gestreefd wordt naar verbetering van de materiaalpositie werkloosheidsverzekering, de bedrijfspensioenfondsen, de af in de bouwnijyerheid en mede daardoor naar opvoering van wikkeling der geldzuivering, rechtshandelingen landbouw- <?e arbeidsproductiviteit, teneinde het bouwprogramma, gronden, het tegengaan van lichtvaardige echtscheidingen, speciaal voor wat betreft woning- en bedrijfsbouw, te kunnen de wijziging van het ontslagrecht, de regeling voor de op- vergroten. sporing, de vervolging en de berechting van economische Met het oog zowel op de voorbereiding van de economi- delicten, de credietverstrekking aan Nederlandsch-Indië, de sche unie met de Benelux-partners als op de noodzakelijkheid oprichting van de Nederlands Indonesische maatschappij tot tot verllfchting van de lasten voor de schatkist, zullen de financiering van het herstel in Indonesië, en de tijdelijke subsidies op levensmiddelen worden verminderd of beëindigd voorzieningen ten behoeve van de wederopbouw De Regering zal daarbij nauwgezet rekening houden met bevordering van de bouwnijverheid. Veel zal dus - gevolgen daarvan voor de kosten van levensonderhoud en bij werkkracht worden gevraagd, de te volgen loon- en prijspolitiek de instandhouding van Met de bede, dat God ons allen de kraoht en wijsheid sociaal gerechtvaardigde en economisch verantwoorde loon- moge schenken, nodig voor het vervullen van onze taak, ver- en prijsnormen bliiven bevorderen. blaar lit de gewone anting der Staten-Generaal geopend. KLEINE WIJZIGINGEN IN PRIJZEN SURINAAMS FRUIT. In de maximumprijzen voor Surinaams fruit zijn kleine wijzigingen gebracht. De maximum-consumehtenprijs van sinaas appelen en mandarijnen wordt met 5 cent verlaagd tot f 1.15 per kg, door verlaging van de marge voor importeurs en gros siers. Daarentegen zijn de prijzen van grape fruit en pompelmoezen verhoogd tot f 1.25 en voor citroenen en lemmetjes tot f 1. Het sprookje van Jules Verne werkelijkheid? Dr J. J. Raimond, directeur van het Zedss-planetarium te Den Haag, zei in een lezing te- Maastricht, dat men het mogelijk acht, met V-2 projectielen tot buiten de aantrekkingskracht van. de aarde te schieten, zodat Jules Verne's „Reis naar de maan" wellicht in deze eeuw nog werkelijkheid zal kunnen worden. Amerikanen op Korea zullen niet vertrekken. Het terugtrekken op 1 Januari v alle Sowjet-Russische troepen uit Noord- Korea zal niet tot gevolg hebben, dat de Amerikaanse troepen dit ook zullen doen, alvorens de kwestie door de Ver. Naties is besproken. „Het terugtrekken der troepen is slechts een kant van de gehele kwestie der eenheid en onafhan kelijkheid van Korea", aldus een Ameri kaanse verklaring. De ministers van Buitenlandse Zaken I en dr Friedensburg. aan hen worden uit- an Engeland, Amerika en Frankrijk heb-1 geleverd.^De Berlijners^beschouwen dit ben gisteren te Parijs een bespreking ge-.als e - 1 *U~J de Berlijnse Vannacht om tien minuten over twaalfUtrechtenaars veroverden zich een plaatsje bij de klok in het Noordeinde, om even later door de politie te worden gewaarschuwd, dat hier Dinsdag alleen genodigden zouden komen te staan. Toen zochten ze maar gauw een plekje op het schelpenpad in 't Voorhout- (Vervolg van pag. 3) Post oorlogsschade in 1949 Gewone Dienst Rente oorlogsschariege- redhtigden 49.975.000 Rente uitgestelde beta lingen vlootr ©constructie 2.275.000 Totaal 52.250.000 Buitengewone Dienst I Henstel schade Rijles- eigendommen 18.065.575 Henstel monumenten 2.500.000 Bijdr. wederopbouw pu bliekrechtelijke licha men 20.000.000 Uitg. Rotterdamse eigen dommen 23.000.000 Herstel overheids-eigen- dommen Wieringermeer 4.522.200 Bijdr. oorlogsschade onr. goederen 87.950.000 Voorl. voorz. onr. goed. (geen schepen) 400.000 Bijdr. oorlogsschade roe rende goederen80.000.000 Bijdr. oorlogsschade huis raad 70.000.000 Bjjdr. i.v.m. schade door eigen verzet 4.000.000 Rente over door derden verstrekte credieten 1.000.000 Verg. aan Herstelbank voor geleden verliezen 500.000 Vermogensschade, geen schade aan goederen zijnde 3.000.000 Financiering landbouw- herstel - 46.375.600 Schade verg. voortvloei ende uit Zee- en lucht- vaartverz.wet 1939 44.000.000 Aandeel Rijk in kosten van vlootreconstructie 10.266.800 Bndr. oorlogsschade schepen 15.000.000 Totaal 429.580.175 Totaal Gewone Dienst en Buitengewone Dienst I 481.830.175 Nationaal budget over 1949 De regering heeft uitvoering gegeven aan haar voornemen in de Nota betref fende de toestand van 's Rijks, financiën een Nationaal Budget voor 1949 op te ne men. Een zodanig budget immers ver schaft een duidelijk inzicht in de onder linge samenhang tussen de verschillende sectoren van het economische leven. Met name biedt het een achtergrond waarte gen de voorstellen t.a.v. het overheidsbe leid kunnen worden geplaatst. Het budget is gebaseerd op een aantal voorstellen van het Centraal Planbureau, de Regering haar Grote Drie bespreken de Berlijnse crisis te Parijs Waren de onderhandelingen te Moskou een mislukking of niet? zouden heden opnieuw bijeenkomen. De drie Westelijke afgezanten, die te Moskou met de Russische regering hierover bespre kingen hadden gevoerd, kwamen eveneens ->en Russisch vliegtuig uit Moskou terwijl de Amerikaanse militaire gouverneur. Clay, zich ook naar Parijs begaf. Niemand weet wat de uitkomst is geweest van de besprekingen te Moskou, toen te Londen aan een woordvoerder _n het Britse ministerie van Buiten landse Zaken de vraag werd gesteld of dat deze besprekingen een mislukking waren geweest, wiegerde deze met een „ja" of een „neen" te antwoorden. Ook wilde hij niet zeggen wat de eerste maatregel zou zijn. De Russische vertegenwoordiger op de vergadering der V.N., Wisjinski, kwam gisteren te Parijs aan en zeide te hopen, dat de Vergadering der V.N. de vrede zou versterken. Hij was altijd optimist ge weest en was dit nog, zeide hij. Bevin en Marshall keken echter grim mig, toen zij de voet in de Lichtstad zet ten. Mevrouw Roosevelt, die ook op weg tar Parijs, sloot zich bij de optimisten toen men haar te Southampton naar haar mening vroeg. De Vergadering komt vanmiddag 3 uui (plaatselijke tijd) bijeen. Te Berlijn zelf is opnieuw een verras sende zet van de Sowjet-autoriteiten ge komen. Zij hebben namelijk aangeboden de vijf wegens de onlangs gehouden be toging tot 25 jaar dwangarbeid veroor deelde "Duitse burgers te zullen vrijlaten als vijf bekende politici, prof. Reuter, Franz Neumann, Kurt Mattick, dr Suhr Financiering van de woningbouw lioen, te weten 44 millioen schotten ingevolge artikel 56 der Wo ningwet en 10 millioen voor kredieten onder hypothecair verband voor verdere woningbouwvoorzieningen. Vergeleken met de begroting 1948. waarin onder de Kapitaalsuitgaven 248 millioen voor woningbouwvoorzieningen was uitge trokken. betekent dit een belangrijke verlaging. Ter toelichting daarvan wordt mede gedeeld, dat de oorspronkelijke begro ting voor 1948 nog uitging van de ge dachte, dat de door gemeenten en wo ningbouwverenigingen ter hand te ne men woningwetbouw door het Rijk zou worden gefinancierd. Later is echter het standpunt ingenomen, dat deze wo ningbouw in principe zoumoeten wor den gefinancierd uit middelen, welke de gemeenten op de kapitaalmarkt aan trekken. Daarnaast ligt het in de be doeling, het in de toekomst daarheen ---- leiden, dat de gelden, benodigd voor standpunt evenwel nog niet heeft bepaald de door de gemeenten aan particuliere Deze zijn voornamelijk gericht op een ver- bouwers ingevolge de Financieringsrege- antwoord deficit in het handelsverkeer j lln® Woningbouw 1948 te verstrekken met het buitenland en een verdere toene leningen onder verband van tweede ming van het productieve Nationaal Ver- I hyotheek, niet meer door het Rijk mogen. Dit zal het naar de mening van bet Centraal Planbureau o.m. noodzake- rantsoeneerde verbruiksartikelen niet te verhogen boven het niveau van 1 Juli 1948, naar mogelijkheid de invoer van niet-esssentiële goederen en die uit de dollargebieden te beperken, de 'uitvoer te stimuleren, de industriële investerin gen op te voeren en voorts te streven naar het herstel van het inter-Europees multilateraal handelsverkeer. De genoemde voorstellen resulteren in een productietoeneming van ca. 6% ten opzichte van 1948. een toeneming van het Nationaal Vermogen met ruim 1 mil liard, een netto-bedrijfsinvestering in productiemiddelen (met inbegrip van woningen) en voorraden van ca. 1,9 milliard en een overall-tekort in het goederen- en dienstenverkeer met het buitenland van ruim 0.8 h 0.9 milliard. Uitdrukkelijk is echter meegedeeld, dat het Nationaal budget voor rekening van het Centraal Planbureau komt. De Regering heeft nl. nog geen beslissing genomen over de verdeling van de no dige kapitalen voor consumptie enerzijds en voor investeringen anderziids. Vrachtauto met boter verbrand. Doordat gesmolten boter op de uitlaat pijp was gedropen, vloog gisteravond op de rijksweg bij Laren een vrachtauto van de A.T.O., geladen met boter in brand en werd geheel vernield. De chauffeur opgenomen. Op des een gezonde relatie gelegd gaven voor woningbouw en de natio nale besparingen, welke laatste de limiet stellende bron van deze en overeen komstige uitgaven behoren te r'Jn. (Advertentie) Nachten van lijden - jaren van leed - door Rheumatische pijnen. En dat, terwijl toch voor velen de af doende remedie voor 't grijpen ligt: Kruschen SaltsDe meeste rheumatische aandoeningen komen voort uit onzi bloed. Daar brengt de bloedzuiverende Kruschen-kuur uitkomst- De zes minerale zouten waaruit Kruschen is samengesteld hebben regelmatig gebruikt een weldadig aansporende werking op lever, nieren en ingewanden. De kleine dage lijkse dosis Kruschen spoort ze aan krachtiger werking: onzuiverheden het bloed worden afgevoerd, in plaats van zich vast te zetten in spieren gewrichten, waar ze anders oorzaak z den worden van die ondragelijke pijn. - Volg het voorbeeld van die talloze Rheu- matieklijders over de hele wereld, voor wie het leven weer kleur kreeg, nu ze - .vrij zijn van die tergende, slopende pijn- slaagde er in, de aanhangwagen tijdig af vraag Kruschen by Uw Apotheker of f*Drogist. te koppelen, zodat die gespaard bleef.ï De vermogenspositie van het Rijk Een afzonderlijk hoofdstuk van de nota is gewijd i Teneinde een zo goed mogelijk inzicht te verkrijgen in de I cember 1947 samengesteld, welke het volgende beeld vertoont: Activa (in millioenen guldens) 1. Kas, bank- en girosaldi 1-221 2. Dispositieruimte op in het buitenland verkre gen credieten 531 3. Vorderingen op korte termijn (inclusief voor schotten) a. Belastingen6.270 af: reeds gestorte zekerheidstellingen welke nog niet verrekend zijn 1-340 4.930 b. nog ten gunste van 1947 te ontv. middelen, e.d771 e. overige vorderingen589 6.290 4. Aandeel van Indonesië in de onder post 15 begrepen (voorwaardelijke) verplichting van Nederland tot volstorting der deelneming van Nederland in het Internationaal Monetair Fonds en in de Internationale Bank voor Herstel en ontwikkeling379 Vorderingen op lange termijn""j" (in millioenen guldens) 2.000 Passiva 12. Schulden op korte termijn a. schatkistpapier in omloop7.110 b. schatkistpromessen bij de Neder- landsche Bank ingevolge overeen komst van 26 Febr. 1947 e. Nederlandsche Bank voor over neming Rijksmarkenbezit d. institutionele beleggers (liquidi teitsrekening) e. onbelegde gelden postchèque- en girodienst en rijkspostspaarbank f. buitenlandse schuld g. muntbiljetten in omloop h. schulden uit hoofde van leveringen, werkzaamheden enz L diverse schulden op korte termijn 13. 2.310 lopende rente 125 „p Duitsland, volgens memorandum Nederlandse regering inzake te eisen schadevergoeding 25.725 b. op overige mogendheden p.m. 7. Deelneming in het Internationaal Monetair Fonds en in de Int. Bank voor Herstel en ont wikkeling 1.021 8. Onroerende en roerende goederen: 5.750 14. Storting op staatsschuld door institutionele beleggers (incl. rijksfondsen) 1.634 15. Verplichtingen ingevolge de overeenkomst van Bretton Woods 1.326 16. Schulden op lange termijn geconsolideerde binnenlandse schuld 7.099 b. handelsgoedere 4.750 i deelnemingen in onderne- Staatsbedrijven mingen Diverse activa: a. bezittingen sociale verzekerings fondsen P-m- b. bezittingen alg. burg. pensioenfonds p.m. c. vorderingen, enz. uit hoofde van contracten e.d. waartegenover ver plichtingen staan (contrapost creditzijde onder no. 17c) d. diversen - 778 17. Diverse passiva: a. verplichtingen sociale verzekerings fondsen P-m. b. verplichtingen alg. burg. pensioen fonds P-m. e. verplichtingen uit hoofde van con tracten e.d. waartegenover vorde ringen enz. staan (contra-post debetzijde onder no. 10c) d. muntfonds 778 11. Saldo 15224 18. Garanties: a. t.b.v. Indonesië b. tb.v. diverse instellingen e 18. Garanties a. t.b.v. Indonesië 1-089 b. tb.v. diverse instellingen enz. 248 afpersingsmethode en zijn veront waardigd. Inmiddels hebben de Russen de gearresteerde Amerikaanse persfotograaf Baum vrijgelaten. Engeland werpt een treurige blik in zijn portemonnaie en berekent dat de lucht brug nu een millioen pond sterling heeft gekost. Er is 9000 ton benzine verbruikt. Kerk en School Beroepingswerls Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Amster dam-Sloten J. de Groot te Apeldoorn; ta Schiedam J. C. H. Jörg te Breda; te Mijnsheerenland mr C. Luiten, hulppred. te Den Haag. Aangenomen: naar Bergen (N.-HA. B. Bekius te Heerenveen; naar Spangen- Edens S. Bloemhof te Koudum. Bedankt: 'voor Marrum C. J. L. Loor te Anjum; voor Oostwold Old., M. C. Groe- newoud te Heemse; voor Hoornaar A. Lu- teyn te Loenen a.d. Vecht; voor Harder wijk Jac. Vermaas te Amersfoort; voor Loosduinen (vac.-dr A. F. N. Lekkerker- ker) J. J. H. v. d. Ree te Rotterdam-Char- lois; voor Gouderak J. van Malenstein te Nieuwpoort. Geref. Kerken. Beroepen: te Gasselter- nijeveen A. Schouten te Den Dolder; ta Gent (België) H. Vos te H. I. Ambacht; te Wolfheze G. S. Fernhout te Nieuwbeets. Aangenomen: naar Heerenveen (vac.- A. J. Bouma) W. H. J. de Boer te Mid- wolda Old. Beroepen en aangenomen: naar Olde- markt T. Bakker, lerend ouderling aldaar. Chr. Geref. Kerken. Bedankt: voor Gouda M. Baan te Dordrecht. Radioproeramma voor vanavond HILVERSUM I (301). KRO. 7.— Nieuws berichten. 7 15 Internationaal Trio. 7 30 Dit is leven. 7.45 NIWIN-klanken. 7.50 Rubriek van de wederopbouw. 8.Nieuws. 8.05 De 8.12 de kamermuziek. 8 45 Jongste Kath. dichtkunst 9.— Omroep Kamerorkest. 10 05 Nederlands Kamerkoor. 10.37 Actualiteiten. 10.45 Avond gebed. 11.— Nieuws. 11.15 Concert. 12.— Sluiting. H'SUM n (415). AVRO. 7.— Olleke. Bolleke. Knipperdolleke 7 10 Pierre Palïa, orgel. 7.30 de dag. 8.: 8.— Nieuws. 8 05 Echo i 5 Bonte Dinsdagavondt graag. 10.15 Bultenl. Wat He radio Woensdag brengt HILVERSUM II (415). VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Muziek (gr.pl.) 8.00 Nieuws. 8.15 Socia listisch strijdlied. 8.18 Monia Liter en zijn or kest. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Mendels sohn. 9.30 Waterstanden. 9.35 Elgar (gr.pl.) VPRO. 10.00 Morgenwijding. VARA. 10.20 Onze keuken. 10.30 Als de stofzuiger zwijgt. 11.00 (RVU) De schoonheidselementen van .30- Populair 12.00 Fra i Wout 12.30 Weerpraatje. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Johan Jong, orgel en zang. 1.00 Nieuws- I.15 Kalender. 1.20 Metropole-orkest. 2.00 Ge sproken portretten. 2.15 Gram. 3.00 De vrouw in de mist, hoorspel. 3.40 De Regenboog. 4.00 De Roodborstjes. 4.15 Het stond in de krant. 4.45 Vragen staat vrij. 5.15 Vrolijke plaatjes. 5.45 „Indische giftslangen, de adders" 6.00 Nieuws. 6.15 Vara-Varia. 6.20 Gram. 6 30 (R. V.U.) Fundatie werkelijk dienen III. 7 00 Waarom de kat uit de boom kijken? 7.15 Het nieuws uit Indië. VPRO. 7 30 Voor de jeugd. 7 40 Jeugdnieuws 7.45 „Lezen in de Bijbel". VARA. 8.00 Nieuws. 8.05 Dingen van de dag. 8.15 Stafmuziek A'damse Politie 9.15 Moei lijke beslissing, hoorspel. 10.00 Bruce Lowe zingt. 10.15 Hong. Strijkkwartet. 10.45 In de tuin der poëzie. 11.00 Nieuws. 11.15 Dansmu ziek. 12.00 Sluiting. HILVERSUM I (301). NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7,30 Reveille (gr.pl 7 45 Een woord voor de dag. 8\00 Nieuws. 8.15 Ge wijde muziek. 8.30 Gram. 9.00 Bij'onze jonge zieken. 9.30 Morgenconcert. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gijs Karten. klarinet. 11.30 Gr. 12.00 Amati Trio, 12.30 Weeroverzicht. 12.33 NCRV-koor. 1.00 Nieuws. 1.15 „Mandolinata". 145 Gram. ^00 Busch Strijkorkest. 2.30 „De winterbehandeling van Azalea. Gloxinia en Amaryllis". 3 00 Henk Kroes, bas-bariton. 3 30 Kamerorkest 4.15 Voor onze jongens en meisjes. 5.30 Populaire orgelbespeling. 6.00 Onze Neda Koren en Korpsen. 6.30 Voor de strijdkrachten. 7.00 Nieuws. 7.15 NCRV-kwar- tet. 7.30 Het actueel geluid. 7.45 Engelse les. 8 00 Nieuws. 8.05 Programma Proloog. 8.15 „Schola Cantorum Basiliensis". 9.00 Intern. Koorzang. 9.25 „De Batakkerk op Sumatra in de oorlog. 9.45 Cyclus „50 jaar Neder- muziek". 11.00 Nieuws. 11.15 Gram. II.45 Kirsten Flagstad. sopraan met pianobe- jeleiding (gram.) 12.00 Sluiting. MARKT- EN VIS SERI JBERICHTEN. LEIDEN. 20 Sept. *Groentenveiling. Aard- ippelen 3.906.1Ö, andijvie 413.80, Augur- cen 7—61. bleekselderij 44—46, bloemkool 67, bospeen 15, druiven 7482, gele kool 8.208.70. groene kool 6—13.30,komkommers 15—17, I 5—19, II 6—15. III 5—9, knolselderij 7—12, gekookte kroten 15—204kroten per kg 67, meloen (ananas) 8—76, perziken 9—27, 1.10—1.40, postelein 7—11, prei ronkbonen 12—25, rode kool 6— 10.20. selderij 1—1.30, sla I 1.50—4.G0 snijbo- 20—71. spinazie 5—22, spitskool 7- -8, itkool 24. stambonen 33—59, stokbonen 2959, tomaten 21—45, uiten 5.30—6.70, I 12—13, n 5—8, honden (aanvoer: één stuks) 12—13. RIJNSBURG, 20 Sept. Groentenvei- Hng. Bloemkool IA 6167, I 5258, II 2839, III 819, uien 56.50, aardappe len 4.204.80, kroten 7.258.25,' groene kool 11.5013.90, rode kool 7.7010, bos peen 916, waspeen 1112.50, peterselie 2.20—3, selderij 1.40—2.40, KATWIJK a. d. RIJN, 20 Sept. Groenten- veiling: Bloemkool IA 54—75, I 41—66. II 12— 46, sla 3.60—3.60, alles per 100 stuks: waspeen I 10—16, II 7—9. komkommers 36—38. prin- issebonen 43—49, kroten 3.60—6.20. savoye- 30l 13—15, tomaten 40—40, snijbonen 23—52, ien 6—9. andijvie 3.60—6.20, spinazie 14—14, irdappelen (grote) 6.20—11.60 alles per 100 5: bospeen 7—12, peterselie 2.60—2.80. selde- e 0.90—1.60 alles per 100 bos. IJMUIDEN. 21 Sept. Stoomtr. IJm. 96 „Vlos IV" f12.000, 73 „De Hoop" f19.700, 48 „Hol- andia" f4590; 87 „Neptunus" f5490; 29 .Zeemeeuw" f 8630: 106 „Reiger" f 7130; molo Kw 140 f 4650; IJm 23 f 2330. Aanvoer: 5000 k. '.o. 4000 k. haring. Anti-communistische pamfletten in Moravië. De mobiele rechtbank van Moravië heeft verscheidene mannen en vrouwen tot zware gevangenisstraf veroordeeld wegens het verspreiden van anti-com munistische pamfletten, die redevoerin gen bevatten van wijlen president Benesj en van Jan Masarijk. FEUILLETON. Wegens overvloed van kopij moest ons feuilleton vandaag komen te ver-

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2