Jlietup* geittód)t GTourant Troonrede Het sprookje van de Gouden Koets was vandaag weer werkelijkheid Begroting biedt voor 1949 een wat beter perspectief Min. Stikker steekt Moh. Hatta een hand toe Wist U .DINSDAG 21 SEPTEMBER 1948 BUR. en REDACTIE; Hogewoerd 103. Tel- redactie: 20408; Adm. 22710. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: ƒ3.90 per kwartaal; /1-30 per maand; 0-30 per week. Negen en twintigste jaargang No. 7617 DIRECTIE: F DIEMER- CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Is ofjefcktw! myn b«rt in tegfjenspoet- Zie pag. 2 Ondanks het buiige weer een enorm aantal provincialen in de Residentie (Van onze verslaggevers) Voor het eerst na de oorlog heeft Den Haag weer het aloude sprookje van de Gouden Koets beleefd. En ditmaal was het ivel een bijzonder schouwspel, wat zich omstreeks 1 uur afspeelde in het bekende centrum van de Residentie: Juliana, Koningin der Neder landen, opende, voor het eerst in Haar leven, als vorstin de plech tige zitting van de Staten-Generaal in de Ridderzaal. Het was dan ook alleszins begrijpelijk dat al heel vroeg in de ochtend drommen mensen naar de zo bekende route trok ken, om maar verzekerd te zijn van een goede plaats. Het eerst vulde zich het Schelpenpad op het Lange Voorhout, waar men. beschut onder de bomen tegen de regenbuien, zich de tijd bekortte met het kijken naar de velen, die langs trók ken om elders een standplaats te kiezen. Al gauw verspreidde zich de slagzin: „Ieder uur een buitje", maar de stem ming bleef desondanks opperbest. Gelei delijk vulden zich ook het Tournooiveld en de Korte Vijverberg. De trams en treinen voerden, naar mate de ochtend verstreek, duizenden mensen aan, allen diep weggedoken in regenjassen en plastic-capes in vrolijke tinten. Toch ver toonde het onontbeerlijke Oranjezonnetje zich af en toe en dan was meteen de aan blik van de binnenstad vrolijk met z'n klapperende vlaggen in de wind. Vele muzikanten trokken er eveneens op uit en incasseerden menig dubbeltje van het dankbare publiek, dat deze korte intermezzo's zeer naar waarde wist te aanvaarden. Omstreeks 12 uur namen de erewach ten en militaire afzettingen hun plaatsen in, zodat om half een alles klaar was, in afwachting van de vorstelijke stoet. Toen stond ook langs de gehele route het pu bliek rijen dik. Hoe groot het enthou siasme voor het gebeuren was, blijkt uit het feit, dat om middernacht al kijklus- tigen bij het Paleis aan het Noordeinde zaten bij de klok. Allemaal mensen uit Utrecht, die echter nog bijtijds door de Haagse politie gewaarschuwd werden, dat dit deel was gereserveerd, Daarom verhuisden ze kwart over 12 naar het schelpenpad. Precies 1 uur vanmiddag weerklonk het eerste saluutschot, afgevuurd door de batterij op het Malieveld, teken dat de stoet zich in beweging zette. Ieder rekte zich de hals: een groots en vorstelijk schouwspel zou zich zo dadelijk gaan afspelen. De communist Moeso roept op tot revolutie Te Solo sloten leger en opstan delingen vrede De opperste leider van de communi ten, Moeso, bevindt zich thans te Madioen en heeft door de radio aldaar een oproep doen uitgaan om in geheel Indonesië de revolutie te beginnen. In de eerste plaats wil hij, dat Soekarno en Hatta worden weggevaagd omdat zij de Japanners heb ben gediend en nu een capitulatiepolitiek voeren ten opzichte van Nederland. Hij beweerde voorts, dat er 20 millioen duwen rondlopen van mensen, die door Soekarno als dwangarbeiders aan de Ja panners zijn uitgeleverd. Ook wilde hij het land aan de boeren geven en de wa pens aan de arbeiders, en gelastte de in stelling van de bekende veiligheids- comité's in fabrieken en openbare ge bouwen. Soeripno, die zich bekendheid had verworven wegens het sluiten van de overeenkomst met de Sowjet-Unie te Praag, hield eveneens de demagogische redevoeringen voor de radio. Mag men echter het Djokjase pers bureau Antara geloven, dan zou het de communisten buiten Madioen nie voorspoedig gaan. Immers te Solo heet het vuren te zijn gestaakt. De jeugdgroe pen zouden zich met de republiek heb ben verzoend, en besloten hebben, deze te steunen. Zij hebben gisteren gepara deerd voor de republikeinse bevelhebber Gatot Soebrotoé (Deze plotselinge vrede tussen de het leger en de communistisch- gezinde jeugdgroepen is anders niet ge heel onverdacht. Red.) Te Djokja i: een aantal linkse bladen verboden. Vandaag stellen wij V voor: Korp. J. VAN TOL, Van Hemessenkade 30, Woubrugge De foto toont onze vandaag voorge stelde Jaap van Tol uit Woubrugge, me zijn beste glimlach, want Jaap weet maai al te goed, dat het plaatje ook onder ogen van zijn „Tiny" komt. Tiny, die met al de anderen vandaag veel aan Jaap denkt, omdat hij zijn 23ste verjaardag Bij het Paleis aan het Noordeinde klin ken commando's geweren worden gepresenteerdhet Wilhelmus schalt op. Onder groot gejuich treedt dan Ko ningin Juliana naar buiten, gevolgd door Prins, Bernhard. Zij nemen plaats in de Gouden Koets. Dan zet de stoet zich in beweging: het sprookje van de Gouden Koets is begonnen. Overal wordt luid geroepen en met zakdoeken gewuifd. Minzaam groet de Vorstin. Waar de Gou den Koets langs komt, barsten de ovaties los. Het is een waarlijk majestueus ge zicht, deze kleurrijke stoet, die zich sta tig beweegt langs de route. De menigte, die zich heeft opgesteld, staat overal opgepropt. Alle tribunes zijn overvol. Zo bereikt de Gouden Koets het aloude Binnenhof. Hier herhaalt zich hetzelfde eerbetoon als bij het Paleis aan Noordeinde. Erewachten brengen saluut! In de Ridderzaal Als Koningin Juliana het bordes be treden heeft en, door Haar Gemaal ge volgd, de zaal binnengaat, staan alle le- van de Staten-Generaal op. Zij gaar als de Vorstelijke personen plaats •genomen hébben. Even is het doodstil in de Ridderzaal. Dan leest Koningin Juliana met rustige, heldere stem d* Troonrede voor, die door allen aandach tig beluisterd wordt. Klaar klinken de Koninklijke woorden door het gebouw. Hier bemerkt men niets van het gedruis de binnenstad. Het is een treffend ge beuren. Dan is de Troonrede ten .einde. Een stem weerklinkt: „Leve Koningin Juliana". Als één stem klinkt vlak daar op het driewërf hoera! Nu jfaarn Konin gin Juliana en Prins Bernhard de Rid derzaal uit. Vriendelijk nijgt Zij nas aanwezige volksvertegenwoordigers. De Staten-Generaal, in bijzondere zitting bij- ia, is plechtig geopend. De rit terug Geduldig hebben de tienduizenden ge wacht op dit ogenblik, want nog een maal willen zij het schouwspel zien Knarsend gaan de wielen van de Gou den Koets over het Schelppad van hel Lange Voorhout. Opnieuw moet Konin gin Juliana vele ovaties in ontvangst ne men. Af en toe worden de paarden van de begeleidende officieren er schiohtig maar de officieren zijn hun rossi- en baas. Nu venten de krantenver kopers ook hun extra-edities met daarin de Troonrede, die gretig aftrek vindt. De stoet vordert. Zij zwenkt de Heulstraat i aan het gejuich bemerkt men dat het Paleis weer bereikt is. Een jaar zal Den Haag weer op de Gouden Koets moeten wachten viert. Jaap vertrok op 6 Februari 1947 met de „Johan van „Oldenbarnevelt" verblijft thans te Tjabang, niet ver Batavia. Hij heeft het buitengewoon ge troffen, dat hij ook daar geweermaker bleef. Hij maakt het dan ook goed ei hoopt binnen niet al te lange tijd, bij le-| gunning ven en welzijn, te repatriëren. Generaal Spoor spreekt premier Drees tegen Er zjjn inderdaad 15.000 gevangenen in de republiek. In antwoord op een adres van de Ge meenschappelijke Actie van Nederlandse Vrouwen heeft generaal Spoor verklaard, =r zeker 15.000 personen door de republiek verhinderd worden, om naar Nederlands gebied uit te wijken. De mededelingen van de minister-president in de Tweede Kamer hebben hem ver wonderd, doch hij meent, deze zo te moe- verstaan, dat deze door de repu bliek vastgehoudenen niet in concentra- of andere kampen verblijven, hoe wel zij de republiek niet uit mogen. Een pantservuist in de slaap kamer In Dedemsvaart ontdekte dezer dagen ;n vader in een der slaapkamers van zijn kinderen een eigenaardig voorwerp aan de wand. Bij nader onderzoek bleek, dat kinderen het in het veld hadden ge vonden en dat het een nog niet ontplofte pantservuist was. Zonder schadelijke ge volgen te hebben kunnen aanrichten, is het projectiel verwijderd door de hulp verleningsdienst uit Den Haag. Nu mogen de Nederlanders liet opknappen De „Evening Star" te Washington schrijft naar aanleiding van de staats greep te Madioen, dat tussenkomst var de Nederlanders nodig is. AMERIKAANSE VERKLARING OVER MADIOEN Een woordvoerder van het Amerikaam- departement van buitenlandse zaken te Washington verklaarde, dat de staats greep van Madioen een bevestiging er een bewijs is van de op 16 dezer door het departement uitgegeven verklaring, volgens welke de communistische leiders Zuid-Oost-Azië het nationalisme ge bruiken als middel om de macht in han- te krijgen. „De werkelijke nationa listische leiders zijn echter waakzaam", aldus de woordvoerder. Frankrijk gaat toch weer staken De drie grote vakverenigingen vai Frankrijk hebben een, oproep gedaan tot een algemene staking van 2 uur op Vrij dag, als protest tegen de aangekondigde bezuiniging in de administratieve dien sten en tegen de hoge kosten van levens onderhoud. Arbeiders in het vervoer bedrijf en openbare diensten wordt ver zocht aan het werk te blijven. De arbei ders van de genationaliseerde electrici- teitsfabriek te Parijs zijn twee uur in staking gegaan. De „Force Ouvrière" heeft om een staking in het gasbedrijf in de Parijse voorsteden verzocht, daag tussen 8 en 12 uur. Bernadotte liet testament achter van 35.000 woorden over Palestina De schaar knipt het Heilige Land in stukken Terwijl het stoffelijk overschot van graaf Bernadotte op weg was naar Orly (bij Parijs), waar heden een plechtige dienst zou worden gehouden en terwijl de Veiligheidsraad in pleohtige stilte van een minuut lang de grote dode herdacht, werd gisteren onder de 58 deelnemende landen van de vergadering der V.N. Ber- nadotte's politiek testament verspreid. Een dooument van 35.000 woorden, vol tooid op de dag voor de moord, waarin de graaf zijn conclusies voor de toekomst an Palestina heeft gegeven. Zijn voorstel houdt in de erkenning, dat de staart Israel bestaart, en voorts dat Palestina verdeeld zal worden in twee dalen, een Arabisch en een Isnaelietisch. Het eerste zou Negev in Zuid-Palestina ontvangen en ingelijfd worden bij Trans- jordanië, het tweede zou Galilea ont vangen. Haifa met zijn oliehaven zou inter- naltionaal worden, doch met de mogelijk heid van vereniging mert Israel, en de luchthaven Lydda zou vrij zijn èn vooi Joden èn voor Arabieren. Voor Jeruza lem wilde Bernadotte een internationaal bestuur onder toezicht van een commis- der V.N., ter waarborging van reli gieuze en andere belangen. Inmiddels gaat de jacht op de moorde- aars voort. De tweede commandant var de Sternroep is gearresteerd en tevens jonge Israeliert, die er van verdacht wordt, de chauffeur te zijn geweest van de jeep, waarmede de aanslag was ge pleegd. In Jeruzalem kwam het tot een nieuwe uitbarsting van geweld tussen beide partijen, waarbij vele slachtoffers vielen, en de moeilijkheden worden nog vergroot doordat koning Abdoellah van Transjordanië protesteert tegen plannen Arabisdhe regering in Palestina op te richten. Zijn leger, verklaart hij, zal dergelijke dingen niet tolereren. Op Orly echter stond vannacht de do denwacht opgesteld vam Zwitserse offi- i. Vincent Auriol zou in bijzijn var Trygve Lie de herdenkingsplechtigheid leid^ en nog heden zal het stoffelijk overschot naar zijn laatste rustplaats b Zweden worden overgebracht. Dr Visser was te Moskou niet nodig In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Van Heuven-Goedhart, inzake de afwezigheid van ambassadeur Visser tijdens de viermogendhedenbesprekingen te Moskou, heeft minister Stikker geant woord, dat de ambassadeur een compe tente vervanger had, terwijl wegens de grote geheimzinnigheid der besprekin gen zijn aanwezigheid niet van groot Minister Lieftinck vanavond naar Amerika Vanavond om half tien zal minister Lieftinck per vliegtuig naar New York vertrekken om, zoals bekend, in Washing ton de vergadering van de Board of Governors van het Internationale Mone taire Fonds en de Internationale Bank voor Herstel en Ontwikkeling bij te In de Koninklijke Schouwburg te Den Haag woonden H.M. de Koningin en Prins Bernhard gisteren een galavoorstelling bij van Shakespeare's „Spel der vergissingen". De vorstelijke personen in de Koninklijke loge Gelijk reeds aangekondigd was, biedt de begroting voor het jaar 1949 beter perspectief. Al is het nog wel niet zo, dat het staatsbudget sluitend kon worden gemaakt, niettemin is er een opmerkelijke vooruit gang te constateren. De gewone dienst levert ditmaal een overschot van niet minder dan f 738.994.907 hetgeen t.o.v. 1948 een verbetering van meer dan f 400 millioen is. De middelen van de gewone dienst vertonen een stijging tot f 3.156.000.421 (v.j. f k.738.189.736) waarin de opbrengst der belastingen een belangrijke rol speelt De opbrengst daarvan wordt geraamd op f 2.919 millioen tegen het vorig jaar op f 2.333 millioen. Het voordelig saldo van de gewone dienst dekt vrijwel het deficit van de buitengewone dienst I omvattende uitgaven en ontvangsten van aflopend karakter. De kapitaalsdienst toont een deficit van f 294.141.617 tegen f 422.Ó16.484 over 1948. Het Landbouw-egalisatiefonds laat tengevolge van verlaging der prijzen van te importeren goederen en vermindering der subsidies een na delig saldo van f 364.833.000 hetgeen niet onbelangrijk minder is dan het vorig jaar. Voor woningbouwvoorzieningen wordt in totaal voor 1949 een bedrag f 54 millioen uitgetrokken hetgeen belangrijk lager is dan het vorig jaar, toen onder de Kapitaalsuitgaven f 248 millioen voor woningbouw voorzieningen werd uitgetrokken. De personeelssterkte der crisisdiensten wordt aanmerkelijk terugge bracht. De minister verwacht van de nieuwe begroting geen verdere inflatoire tendenties. De positie der betalingsbalans wordt bepaald verontrustend genoemd en de verbetering in de verhouding tussen in- en uitvoer nog verre van voldoende. De betalingsbalans is de zwakke stee onzer nationale economie. De Amerikaanse hulp via het Marshall-plan is juist op tijd gekomen om ons uit de acute nood te helpen. De gevaren voor onze financiële en economische verhoudingen zijn nog niet voorgoed geweken. Geen politie-actie in Indonesië en een sluitende begroting in Nederland Op een persconferentie te Washington voor zijn vertrek naar Nederland heeft minister Stikker gisteren verklaard, dat de Nederlandse Regering bereid is, Hatta tegemoet te treden, indien deze stappen zou nemen om tot een practische rege ling te komen tussen Nederland en de republiek. Er was echter van de zijde van Hatta nog geen verzoek om hulp binnenge komen. Nederland zou evenwel geen overeenkomst goedkeuren, die het com munisme zou ten goede komen. De hui dige pogingen der Nederlandse Regering hebben te doel, „de positie van de op rechte nationalistische leiders op Java en elders in de Archipel te versterken tegen de ontbindende en verwarring zaaiende communistische elementen." Hoewel minister Stikker weigerde, bij zonderheden te geven over zijn bespre kingen in Amerika, verklaarde hij, dat er niet gesproken is over militaire en economische bijstand en niet over een nieuwe politie-actie, daar de Nederlandse Regering „alles" wil doen om „bloedver gieten te voorkomen". De huidige communistische actie in Zuid-Oost-Azië is onderdeel van een door Moskou gedicteerd plan. Behalve Moeso waren er vele anderen, die #n Europa waren opgeleid. Moeso was 25 jaar uit Indië weg geweest en had zijn opleiding in Moskou ontvangen. Het pas opgerichte Russische gezantschap te Bangkok verleent onmiddellijk medewer king aan een communistische poging om in dat deel van de wereld zo veel moge lijk moeilijkheden te veroorzaken. Dit gezantschap heeft de grootste staf van geheel Zuid-Oost-Azië en telt 40 man, aldus mr Stikker. Hij ontkende elk ver band tussen de anti-communistische ver klaring van de Amerikaanse regering en zyn bezoek. Wat Nederland betreft, voorspelde mr Stikker, dat de begroting practisch slui tend wordt en dat de Regering voorne mens is, zekere economische beperkingen af te schaffen, om zich beter aan te pas bij het Belgische systeem. Weder opbouw van het land is slechts mogelijk, het Indonesisch probleem kunnen oplossen, sprak de minister. Einde dezer week vertrekt mr Stikker aar Parijs, waar hij met Bevin het com- lunisme in het Oosten zal bespreken, laar op een vraag naar een gezamenlijk Brits-Nederlands optreden, zeide hij, dat beiden hun eigen boontjes moeten dop- De republikeinse premier Hatta heeft i een persgesprek te Djokja verklaard, dat de republikeinse regering een Neder landse interventie in de communistische opstand niet zal toestaan. Dit is een antwoord op het (onjuist weergegeven. Red.) voorstel van minister Stikker om gezamenlijk het commun Indië te bestrijden. „Wij aanvaarden geen enkel voorstel, gedaan door m ter Stikker, in welke aangelegenheid ook. De republikeinse regering zal niet toe staan, dat de Nederlanders tussenbeide komen in iets, dat op republikeins gebied geschiedt De opstand in Madioen is interne aangelegenheid. De Nederlanders hebben zich nergens mee te bemoeien" aldus Hatta. Dr Van Mook ziet nog wel een zonnestraaltje Maar de demobilisatie zal worden geremd Hedenmorgen om 6 uur 39 is dr Van Mook definitief naar Indië vertrokken nadat zijn toestel was teruggekeerd kleine storing te verhelpen. „Ik ga terug", zeide hij, „omdat de gebeurtenissen dusdanige ontwikkeling nemen, dat ik t langer weg te kunnen blijven. De besprekingen met de Nederlandse Re gering zijn hiermede afgebroken en zul len op een daartoe geschikt tijdstip worden opgenomen. Beslissingen in verband met de munistische actie op republikeins gebied zijn nog niet door mij genomen. Dat zal ik eerst te Batavia doen". Over communistische woelingen bui* de republiek had de Landvoogd niets v> De verklaring der Regering te Batavia over het communisme was reeds Juli opgesteld, doch niet uitgevaardigd, omdat de Regering niet de schijn op zich wilde laden, dat zij invloed zou wilh oefenen op de politieke toestand te Djokja. Voorts beweerde de Landvoogd, Mei jl. van een invloedrijke communistische actie niets te bespeuren vieL Hij ontkende, dat Chinezen een langrijk aandeel in het communism* Indonesië zouden hebben. De invloed de gebeurtenissen in de republiek op de verhouding tussen Nederlanders en i blikeinen achtte dr Van Mook niet gunstig en hij meende, dat de king met Singapore en Australië beteren. In de republiek zou de oppositie tegen de samenwerking met de Nederlan ders zich om de communisten groeperen, terwijl de voorstanders zich in het andere kamp zouden verzamelen. De opstand te Madioen zou echter een kleine remming van de demobilisatie veroorzaken, het overgrote deel van de oorlogsvrijwil ligers is vertrokken. Dr Van Mook werd uitgeleid door Van Mook, minister Götzen en dr P. J. A. Idenburg. DAT sinds Zondagmorgen half tien het 2-jarig jongetje H. Vrijdaghs uit Gronin gen vermist wordt en de politie namens de ouders zijn opsporing verzoekt. DAT de Nederl. Federatie van beroeps verenigingen van kunstenaars 9 en 10 Oct. te Arnhem een congres organiseert, met verschillende sprekers. DAT op 29 Sept. aan de Singel 138 te Amsterdam een gedenkteken voor 3 ge- fusilleerden zal onthuld worden. DAT ir S. Kramer afscheid nam als voorzitter van het Ec. Technologisch In stituut voor Friesland en opgevolgd werd door ir D. S. Visser. DAT te Dedemsvaart een uitgebreide bonnenhandel is ontdekt en de politie reeds de hoofddaders heeft gearresteerd. DAT J. G. H. Sauveplanne te Wasse naar, hoofddirecteur van de „Nederlan den van 1845", benoemd werd tot ridder in de Orde van de Nederl. Leeuw. DAT de kunstschilders Joh. van Zwe den en Gerard van Vliet aan Prinses Wil- helmina op het Loo, namens de leden van de vakgroep, een herinneringsalbum aanboden. „MAN ZONDER LAND" DUIKT WEER OP. „Eerste wereldburger", Garry Davis, die tijdens het weekend tweemaal te Pa rijs in de gevangenis werd gezet en beide DAT de Ned. Stucadoorsbond op malen werd vrijgelaten, was weer bij gres besloot door te strijden tegen de lage het Paleis de Caillot te zien. Zijn ver-1 lonen en te voorkomen dat buitenlandse Frankrijk te mogen blij- krachten als loondrukkers worden ge- verlengd. bruikt DAT weer enige tientallen ongewenste Duitsers naar het kamp Mariënbosch, bij Nijmegen, werden overgebracht, waar er thans 100 op transport naar de Heimat wachten. DAT Bert Brugmans' marionetten theater 28 Oct. voor de Philips-televisie- zender zal optreden. DAT het ondanks alle te Loon op Zand gedane moeite niet gelukt is, om het graf 14 in de bezettingstijd gefusilleerde Tilburgers te vinden en men de nasporin- sn maar opgaf. DAT de eerste geluidssmalfilm van ju bileum en inhuldiging te Amsterdam ge reed kwam, die „Gouden Banden" heet en geschikt is voor vertoning in kleine kring. DAT met de torpedobootjager „Banc- kert" It. S. K. v. d. Zee naar Nederland kwam, die een nieuw strijdkrachtenpro gramma „Afspraak met de Rimboe" ui' Indonesië meebracht. DAT de heer J. Hazelhoff op 1 Oct. der tig jaar notulist is in de Zaandamse ge meenteraad. DAT Zaandam 10 mille bijeenbracht voor de kankerbestrijding. DAT half December de „Volendam" met emigranten naar Australië vertrekt. DAT vandaag de mosselbanken in de Zeeuwse stromen werden opengesteld. DAT 't vanaf 1 Oct. a.s. weer mogelijk is gelukwenstelegrammen te verzenden naar Suriname en West-Indië. Eerste reactie-bommenwerper neergestort Het eerste bombardementsvliegtuig der Amerikaanse luchtmacht, dat geheel op reactiemotoren vliegt, een B-45, en van de proefvluchtbasis Muroc was opgeste gen. is bij Alpaugh (Californië) in de lucht ontploft en in een bouwland terecht gekomen. Waarschijnlijk zijn alle zes of zeven inzittenden gedood. UITSPRAKEN RAAD VAN CASSATIE De Bijz. R. van C. verwierp het beroep de Rotterdammer G- Kruithof, die door het Haagse B.G. tot 5 j. was vt deeld (Vrijwilligerslegioen) en liet voorts psychiatrisch rapport uitbrengen B. E. Walet uit Amsterdam, die tot s veroordeeld (Vrijwilligerslegioen). Zeven j. kreeg J. Schedeier uit Olden burg, (N.S.D-A.P.-vrijwilligerslegioen) die tot 12 jaar was veroordeeld. J. Vos uit Klazinaveen (Wasserschutzpolizei) kreeg *11 j- (uitspraak B.G.: 15 j.). „DE TELEGRAAF" VOOR RAAD VAN BEROEP Naar de Nieuwe Leidsche verneemt zal de zaak tegen „De Tele graaf' betreffende naamsverbod en ont eigeningsplannen op 11, 18 en 19 October hoger beroep voor de Raad van Be roep der Perszuivering, onder voorzitter schap van jhr mr Van Vierssen Trip, be handeld worden. Amsterdamse zeeman slachtoffer van kolendamp Vier leden van de bemanning van de Nederlandse coaster „Feducian" uit Zaandam, werden aan boord, toen het schip in de Oostzeehaven van Soederham lag. met verstikking door kolendamp be dreigd. Bij het overbrengen naar een ziekenhuis bleek, dat de negentienjarige Gerardus Schluter, uit Amsterdam, reeds was gestorven. HAIDERABAD IN DE VEILIGHEIDS RAAD De Veiligheidsraad heeft besloten, de behandeling van het geschil over Haide- rabad uit te stellen, totdat er opheldering is verkregen over de stand van zaken. Troonrede in kort bestek Buiten een aantal reeds ingediende wetsontwerpen somt de Troonrede ou der meer de volgende plannen op: Versterking van de internationale gemeenschapsgedachte; spoedige totstandkoming der Econo mische Unie met België en Luxem burg; gemeenschappelijke verdediging van West-Europa; nieuwe rechtsorde tussen Nederland, Oost en West; normalisering van productie en con sumptie; minder overheidsbemoeiing met het bedrijfsleven; vergroting van het bouwprogramma; minder subsidies op levensmidde- zorg voor behoeften van kinderrijke gezinnen; correcties in de kinderbijslagrege- sociale verzekeringen voor zelfstan- duurzame voorziening voor ouden groter bestaanszekerheid voor boe ren, tuinders en middenstanders; vereenvoudiging van belasting- pensioenwetgeving; nieuwe regeling samenwerking gemeenten en andere lichamen; liquidatie van buitengewone rechts maatregelen; nieuwe wetten op onderwijsgebied; regeling van het tuchtrecht bij het perswezen! Geen slecht geluid De uitvoerige Troonrede, welke H. M. Koningin Juliana hedenmiddag heeft uit gesproken, brengt de aanvulling die da Regeringsverklaring van het kabinet- Drees zozeer behoefde. Van die Rege ringsverklaring hebben wij geschreven, dat zij maar weinig aan program bevatte, ook al noemde het kabinet zichzelf dan „programkabinet". Maar van da Troonrede mag worden gezegd, dat zij werkelijk een program brengt. Alles wordt niet even duidelijk inge luid: er zijn nog vele vage aankondigin gen; en die vage aankondigingen gaan vaak nog schuil onder allerhande type ringen van de toestanden en omstandig heden, waaronder \^ij leven. Maar wan neer men zich de moeite getroost om uit de soep de balletjes op te vissen elders blad hebben wij daartoe een poging gedaan dan is de oogst niet onbevredigend. Maar is het niet wat voorbarig, reeds van oogst te gian spreken? Betreft het in tal van gevallen niet juist zaaigoed en moeten we niet afwachten, zowel of er iets van terecht komt als wat er van terecht komt? Veel van wat in deze Troonrede in het uitzicht is gesteld, be hoort immers nog slechts tot het studie materiaal van deze of gene commissie. Toch willen wij in deze eerste com mentaar op deze eerste Troonrede van Koningin Juliana niet in twijfelzucht ver vallen. Want in elk geval valt van deze Troonrede veel goeds te zeggen. In af wachting van de verwezenlijking der plannen, wijst zij ons, in welke richting het Regeringsbeleid gaan zal. Zij doet uitkomen, dat dit kabinet het ernstige voornemen heeft, stevig en onafgebro ken te arbeiden. Het kabinet is niet van plan zichzelf te sparen. En daarom zal ook van het parlement stellig een grote activiteit worden gevraagd. Dit is de eerste indruk, die de Troon rede wekt. Een tweede indruk voegt zich daarbij. Deze is. dat de Regering in al haar activiteit er blijkbaar op uit is, land en volk niet te plaatsen voor expe rimenten. Ook worden geen specifieke partij-stokpaardjes bereden. Neen, van dit program, zoals het hier is aangekon digd, kan stellig worden gezegd, dat velen er zich wel bij kunnen vinden. In deze voorlopig commentaar zouden w» deze politiek, die het kabinet voorstaat, willen betitelen als van gezond karak ter. Zij is gezond in haar activiteit, maar zij is ook gezond in haar streven naar normalisering van het leven, naar in perking van de overheidsbemoeiing, ge zond eveneens in haar zwijgen over socialistische eisen, die blijkbaar niet aan bod komen. Het wachten is na deze aankondiging op de uitwerking van de hier in grote lijnen gegeven gedachten. Want zelfs na zulk een zakelijke Troonrede, zich niet in fantasieën en illusies verliest, is het de uitwerking waarop het aankomt. Of wij in deze Troonrede geen leem ten zien? Die leemten zijn er, ondanks haar opvallende wijze waarop de Troon rede zwijgt over het communisme, dat zich juist nu in Indonesië op zulk een bedenkelijke manier doet gelden. De mededeling, dat krachtig optreden tegen orde- en rustverstorende elementen nood zakelijk blijkt, lijkt ons toch geenszins voldoende. Dit krachtig optreden blijft niet alleen noodzakelijk, het zou na de drie jaren van droeve ervaringen op dit punt zelfs iets nieuws zijn. Of is dit daa mede een van die nieuwe dingen, die deze Troonrede ons tamelijk verholen aankondigt? TIEN CLANDESTIENE SLACHTERS HIELDEN HET LANG UIT. Van November 1947 tot 11 Augustus 1948 werden in een schuur bij de boer derij van H.J.V., bij Arnhem, minsten: 45 runderen en 8 paarden clandestien ge slacht en onlangs meldden wij, dat de tien daders zijn gegrepen. Gisteren werd deze zaak, op dit gebied een der grootste in de laatste jaren, voor de bijzondere politierechter te Arnhem behandeld. Er werden gevangenisstraffen, variërend van 2 maanden gev. straf m.a. en 10 maanden R.W.I. tot 2 mnd. gev. straf en 2 jr en 6 mnd. voorw. R.W.I. uitgesproken voor de vijf hoofddaders, en één drie mnd. m.a. voor de vijf anderen. Koud voor de tijd van het jaar Tot morgenavond verwacht De Bilt: In de kuststreken: wisselende bewolking met vooral aanvankelijk nog enkel» buien, geleidelijk wat afnemende, maar langs de Waddenzee tijdelijk nog krach tige Noord-Westelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. In het binnenland: tamelijk helder» en koude nacht. Morgen overdag wisse lende bewolking met enkele verspreid» lichte buien. Ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag. Zwakke tot matig» wind tussen West en Noord-West ZON EN MAAN. Woensdag 22 Sept.: Zon op 6.25, onder 18.39 uur: Maan op 19.57, onder 10.51 uur, 25 September L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1