JUeutue $eihsciftGTottrant Leidse Universiteit in volle bloei Glorieuze intocht van Koningin Juliana in de Residentie Groots défilé voor het Paleis Noordeinde en uitgestrekte rijtoer in de avond MADIOEN, DE DERDE STAD DER REK IN HANDEN DER OPSTANDELINGEN Wist U MAANDAG 20 SEPTEMBER 1948 BUR. en REDACTIE: Hogewoerd 103. Tel- redactie: 20408; Adm. 22710. Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ3.90 per kwartaal; 1-30 per maand; ƒ0 30 per week. Negen en twintigste jaargang No. 7616 CHRISTEllJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken afjeblewt! myo bert in tegf Zie pag. 2 Precies om drie uur Zaterdagmiddag verkondigde luid gejuich aan het viaduct op de grens van Den Haag en Voorburg, dat H.M. de Koningin, Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet daar aangekomen waren. Vriendelijk groetend stapte H.M. uit de auto. Zij was gekleed in een lange beigekleurige japon, licht bruine hoed, lichte bontmantel en Zij droeg goudkleurige schoenen. De Prins was in generaalsuniform der huzaren, de prinsesjes droegen lichtblauwe jurken, witte kousen en schoenen en grijze bontmantels. (Van onze verslaggevers) Onder grote belangstelling van het Haagse publiek reden zij in de crème calèche door de Residentie naar het Pa leis Noordeinde. Een prachtige stoet be geleidde de vorstin. Voorop reden de koninklijke herauten in oud-Hollandse blauwe costuums, daarna volgde de ko ning van wapenen, een ere-escorte van leden der Zuid-Hollandse jaohtvereni- tging te paard, officieren van blauwe en rode huzaren en hoofdofficieren van andere wapenen, één schittering van goud en rood en wit, vorstelijk. Bij de Boslaan, waar de stoet de Leidse straatweg opzwenkte, hieven de zes dui zend deelnemers aan het défilé, die daar stonden opgesteld, hun 30.000 bloemen ten groet omhoog. Via het Lange Voor hout ging het, door de Parkstraat en de Oranjestraat naar het Paleis Noordeinde, waarop, even over half vier, de Konink lijke Standaard in top ging. Ook hier boden de erewachten van grenadiers en Irene regiment in het ceremoniële goud en blauw en rood een prachtige aanblik. Niet minder de Kon. Militaire Kapel, die er het Wilhelmus speelde. Om vier uur versoheen de Koninklijke familie op het balein en begon een groots défilé. Vertegenwoordigers van alle Haagse organisaties, leden van sport- en muziekverenigingen, deputaties uit over zeese gebiedsdelen, een prachtige stoet uit Suriname bijv., en een afvaardiging van zee-, land- en luchtmacht marcheer den voorbij. Vaandels negen ten groet en voor het paleis groeide, onder de handen van leerlingen der HaagseoAca- demie voor beeldende kunsten, het oloe- imenmozaïek, dat de architect Jan Wils ontwiep en dat, in uitbundige kleuren, een warme hulde gin was. H.M. de Konin- Een waarlijk feest zal de KINDERHULDE voor onze jonge Vorstin zijn. Jongens en meisjes tot 12 jaar kunnen aan deze hulde deelnemen. Inlichtingen aan onze bureaux. Deze week slechts 500 gram suiker Dooh over 14 dagen inplaats van 500 gram 750 gram Volgens het distributieschema zou de nieuwe suikerbon van deze week recht geven op 750 gram per persoon en die van 14 dagen later op 500 gram. Om technische redenen moeten deze bonnen verwisseld worden, zodat deze week voor elle leeftijdsgroepen 500 gram en over. twee weken 750 gram suiker per persoon beschikbaar wordt gesteld. MINDER BRUINKOOLBRIKETTEN. Voor het 4de kwartaal 1948 is het kwantum bruinkoolbriketten, dat mag worden ingevoerd, met 40 pet. vermin derd. Het is nog niet te zeggen hoe de ontwikkeling in het le kwartaal 1949 zal Zijn. Een en ander betekent, dat de bon- Vrije briketten weer schaarser worden! Emil Ludwig in Zwitserland overleden Emil Ludwig, de beroemde Zwitserse (voorheen Duitse) schrijver van biogra- phleën, is te Ascona in Zwitserland op «7-jarige leeftijd overleden. Ludwig, die vele levensbeschrijvingen "van staatslie den gaf, week naar Zwitserland uit, toen Hitier aan de macht kwam. Zijn boeken werden tijdens het Nazi-regiem verbrand. De werkelijke* naam van de schrijver was Cohen en hij was geboortig uit Breslau uit Israëlietische ouders. Hij ging tot het Christendom over, doch toen de Joodse minister van Buitenlandse Zaken van Duitsland, Walther Rathenau werd ver moord, sloot hij zich weer bij de Israëlie tische godsdienst aan, om zijn trouw aan. het oude volk te tonen. Öe slotacte van het défilé werd vonmd door de balletschool Gaillard-Jorissen, wier leerlingen, fleur rig dansend, zonnebloemenop het mo zaïek legden. Na.het défilé brachten honderden zan gers de vorstin een zanghulde, waarbij zij een, door mej. 'K. H. R. de Jossèlin dé Jong gedicht lied zongen, getoonzet door Jos Vranken Jr. De gemengde ko ren zongen ten slotte „Dankt, dankt nu allen God", en het Wilhelmus. Duizenden verbraken daarop de afzet ting en trokken langs het paleis. HJVI. vertrok inmiddels naar het Huis ten feosch, vanwaar zij, in de avonduren, een rit door de versierde en verlichte resi dentie maakte. Zaterdagavond om elf uur is de Kon. familie nog naar Soestddjk teruggegaan, om daar de Zondag in rust te kunnen Mr Stikker vertrekt heden naar Nederland Minister Stikker zal niet Dinsdag maar reeds heden vertrekken, aldus A.P. Za terdagavond zat de minister aan een diner in de Variety Oluib te Washington, waar minister Marshall de voornaamste spreker was. Mr Blom heeft Zaterdag enige uren een onderhoud gehad met William Lacey, hoofd der sectie Indone sië van de afdeling Zuid-Oost-Azië van het Amerikaanse departement van bui tenlandse zaken. (Waarschijnlijk bedoelt AP., dat mr Sti'kker heden van Washing ton naar New York vertrekt. RJd.) De Inschrijving van nteuwe studenten aan de Theol. Hogeschool der Geref. kerken (Art. 31) te Kampen, zal op I Oct. plaats vinden: de lessen worden des avonds door de pro-rector, prof P. Deddens, geopend. Ofschoon in Amsterdam al honderd duizenden de ogen hadden uitgekeken naar de gouden koets en de crème calèche, was ook in de Residentie de belangstelling enorm. En geen wonder, want zo'n aanblik boeit altijd weer, BESPREKING WEST-EUROPESE DEFENSIE TE PARIJS. De ministers van defensie der Westerse Unie zullen op 27 September in Parijs bijeenkomen om de plannen voor weder kerige bescherming in geval van oorlog vastere vorm te geven. Thans Pakistan in oorlog met Hindoestan Nadat Haiderabad de strijd heeft gestaakt Ondanks de snelle beëindiging van de Haiderabadse oorlog is de spanning tus sen de beide grote dominions in Voor- Indië, Pakistan en Hindoestan, niet ver dwenen- Pakistan heeft thans alle mili taire verloven ingetrokken en de demo bilisatie gestaakt, terwijl de premier van Hindoestan, Nehroe, in een radiored er bij Pakistan op aandrong, de vrede te bewaren. „Wij mannen des vredes", ver klaarde de zegevierende premier, „haten oorlog". Om te voorkomen, dat het conflict met Haiderabad nog internatio nale gevolgen zal hebben, zou Hindoe stan heden de Veiligheidsraad verzoeken, de klacht van Haiderabad, die reeds in- gehrokken werd, van de agenda te schrappen. De leider van de Mohamme daanse strijdorganisatie der Razakkers, Rizvi, die zijn baard had afgeschoren om niet herkend te worden, is er niet in ge slaagd, te ontsnappen en is gearresteerd, terwijl Haiderabadse staatstroepen thans gebruikt zullen worden omde Razakkers te bestrijden. De oorlog kostte Haidera bad 600 gesneuvelden, de Razakkers 1500 en de Hindoes 10. Koningin-moeder bezoekt haar zoon Leopold Voor de eerste maal, sinds de Antillen- reis van Koning Leopold, heeft Ko ningin-moeder Elizabeth van België, haar zoon een bezoek gebracht. De zuster van de Koning, ex-koningin Marie José van Italië en prinses de Rethy, gemalin van de koning der Belgen, waren ook aanwe zig. De Koningin-moeder denkt enkele dagen te blijven. GESCHENK VAN NEW-YORK'S BUR GEMEESTER VOOR DE KONINGIN. Zaterdagavond overhandigde burge meester O'Dwyer van New-York tijdens een plechtigheid in zijn ambtswoning aan de Ned. consul aldaar een geschenk voor H. M. Koningin Jjuliana in de vorm van twee gebonden delen, over de geschiede nis van de stad New-York. De consul las in het Nederlands en Engels een histori sche brief voor van P. Schagen aan de Prins van Oranje, over de aankoop van het eiland Manhattan van de Indianen, geschreven in 1626. Communistische staatsgreep op Oost-Java Soekarno kondigt de staat van beleg af De communisten hebben zich Zaterdag door een staatsgreep meester gemaakt van de derde stad der republiek, Madioen, het centrum van de spoorwegbedrijven en van de vakbeweging. De republiek is zodoende, wat Java betreft, in tweeën geknipt. De staatsgreep werd uitgevoerd met behulp van de 29ste legergroep onder Dachlan, die is samengesteld uit man- èöhappen, afkomstig uit de zakken ach ter de Nederlandse lindes, welke na de overeenkomst van de „Renville" werden ontruimd. De manschappen zijn volledig opgeleid voor revolutie en guerilla. Hoofd van het revolutionnaire tijdelijk bewind is Soepardi, plaatsvervangend burgemeester van de stad, en deze heeft tot opperbevelhebber benoemd een ze kere kolonel Djojosoejono, die met de republikeinse opperbevelhebber, Soedir- man, nog een oude ruaie had, omdat hij indertijd tot majoor was gedegradeerd. Bevelhebber der stad is majoor Moesta pa, een persoon, die bekend ds geworden omdat hij in April een algemene terreur actie op Nederlands gebied in Oost-Java had had gelast, welke echter door krach tig ingrijpen der politie verijdeld werd. De revolutionnairen blijken zich te heb ben meester gemaakt van een radiosta tion. Een der steunpilaren van het nieu we bewind is ook een zekere overste Soemantri; wellicht is dit de bevelheb ber der terroristen, die enkele maanden geleden in het Krawangse optraden. De Sobsi en alle partijen van het volksfront steunen de nieuwe regering. De republikeinse regering voert een heftige tegenactie door de.... radio. Wederom grote voedselopslagplaatsen te A'dam in vlammen opgegaan IS ER KWAADWILLIGHEID IN HET SPEL? Wederom is Amsterdam getroffen door een felle brand in een voedselopslag plaats. Zaterdagavond zijn n.l. door nog onbekende oorzaak- drie „vorstvrye" aardappelloodsen bü de Amsterdamse markthallen in vlammen opgegaan. Grote voorraden aardappelen, fruitconserven en groenten zjjn verloren gegaan. Daar het materiaal zeer brandbaar was de loodsen waren opgetrokken uit geperst stroo en haverdoppen tegen de koude greep het vuur zeer snel om zich heen. Een jaar geleden werden hier ook reeds zes loodsen door brand ver woest. Zes motorspuiten, drie ladder wagens en het drijvende waterkanon „Jan van der Heyden" bestreden de vuurzee. Een partij gedroogde zuurkool ter waarde van ƒ95.000, een partij fruit conserven in flessen en een hoeveelheid noten ter waarde van ƒ20.000, alsmede voor 10.000 aan aardappelen werden prooi der vlammen. Na één uur 's n dags was géén der verbruikers meei Communistisch échec bij Zweedse verkiesingen Bij de, gisteren in Zweden gehouden, verkiezingen voor de Tweede Kamer hebben de communisten niet minder dan zes zetels verloren. Zij hebben nu 9 zetels tegen 15 in 1944. De sociaal-democraten handhaafden zich als de grootste partij. Zij behaalden 112 zetels, hetgeen een verlies betekent van drie zetels. De libe rale volkspartij boekte een grote over winning, n.l. van 31 zetels. Zij kwamen van 26 op 57 zetels. De agrarische partij daalde van 35 op 30 zetels en de conser vatieven van 30 op 22. de loodsen geweest. De brand ontstond om half tien. In verband met het feit, dat dit de derde voedselopslagplaats is, welke in korte tijd verbrand is (na de koelhuisbranden in Rotterdam en Am sterdam) stelt de politie een uitgebreid onderzoek in. Soekarno hield éen rede, waarin bij de staat van beleg afkondigde voor de hele republiek. Al de bedrijven van openbaar nut en openbare diensten zoals de radio, de P.T.T., de electriciteit, de staatsbedrijven en de productiemiddelen zijn gemilitariseerd, aldus Soekarno, die de leideT der communisten Moeso, een verrader noemde en iedereen aanspoorde om Moeso te grijpen. „Madioen is ont nomen, maar wij zullen er ons opnieuw van meester maken", aldus Soekarno. Deze werd gesteund door radioredevoe ringen van de sultan, van Djokja en van de leider der grote Mohammedaanse partij, Masjoemi, Soekiman. De opperbevelhebber Soedirman, die eveneens achter Soekarno staat, heeft kolonel Soengkono benoemd tot opper bevelhebber voor geheel Oost-Java, welk gebied nu van Djokja afgesneden is. Een bijzonderheid is, dat de Commis sie van Drie zich op het ogenblik te Djokja bevindt. Inmiddels heeft ook de N.I. Regering zich uitgesproken bij monde van Ritman en uitdrukking gegeven aai hoop, dat „opbouwende elementen onder leiding van Hatta" de toestand het hoofd zullen bieden. Sjahrir, die blijkbaar te Batavia vertoeft, sprak zijn vertrouwen uit in Hatta. Nader wordt gemeld, dat de commu nistische staatsgreep begon met drie re volverschoten in een der desa's, waarna het militaire'5 plaatsbureau, het politie bureau en alle gouvernementskantoren bij verrassing werden bezet. Twee offi cieren van de T.N-.I. werden gedood en vier gewond. Auto's met de communisti sche vlag en benden gewapende lieden patrouilleren door de stad. Te Djokja daarentegen werden de kantoren der communisten en de met hen samen' kende organisaties bestormd. Ook er massa-arrestatiesh verricht. Een betoging van de anti-Stalinistische revo lutionnaire volksbeweging werd afgelast. Soekarno is thans met bijzondere vol machten .bekleed om de opstand te on derdrukken. DAT Almelo f 13.000 bijeenbracht voor de kankerbestrijding. DAT Zaterdag te Bergen op Zoom het graanpakhuis van de heer Huybrechts geheel uitbrandde, waarbij voor f87.000 aan machines en alle graan-, olie- en veevoedervoorraden verloren gingen. DAT de vereniging „Voorwaarts" van Gepensionneerde en Gegageerde Mili tairen van het Kon. Ned.-Indische Leger een fraaie kalender uitgaf, waarvan de winst ten goede komt aan militaire ge- de kostwinner overleed. DAT een handelsverdrag de mogelijk heid opende tot invoer van Zwitsers fruit in Nederland. DAT de emissie Slavenburgs Bank dermate is overtekend, dat alleen de kleine inschrijvingen geheel kunnen wor den toegewezen. DAT de Hoogovens 4 pet. uitkeren op prioriteitsaandelen, 7 pet op pref. aan delen, 8 pet op oude gewone en 4 pet op nieuwe gewone aandelen. DAT de Engelse minister Silkin, die Zaterdag Arnhem en de Veluwe bezochi verbaasd was over de enorme bevolkings aanwas in Nederland. DAT te Ruurlo (Gld.) de Vereniging Achterhoekse Bosbrandweer werd opge richt en reeds 17 van de daarvoor in aan merking komende 32 gemeenten als lid toetraden. DAT in een bijeenkomst te Middelburg de Zeeuwse Commissaris der Koningin de opnieuw ingestelde Zeeuwse perspen ning aan een aantal journalisten uitreikte. DAT de heer R. Buisman van de Friese K. v. K. wat meer waardering vroeg de luchtlijn Amsterdam-Leeuwarden, aan gezien de vliegtuigen op deze lijn vaak onderbezet zijn. DAT de Poolse kolonel Szydlowski, ereburger van Axel (Z.), aldaar Zaterdag het bevrijdingsmonument onthulde. DAT de Amsterdamse burgemeester op 28 Sept. met de Constellation, die de „Orient-lijn" van de KLM tussen Amster dam en Sjanghai opent, een boodschap met geschenk voor zijn Sjanghaise ambts broeder meegeeft. DAT gisteren in de Deventer synagoge een gedenkteken werd onthuld ter nage dachtenis aan de weggevoefde Joden. 1 DAT bij de aanbesteding van het her stel van de bekende „Mallemse molen" te Lochem voor f 17.185 werd ingeschreven, welk bedrag uit subsidie en vrijwillige giften bijeen moet worden gebracht. DAT de boerderij van F. Manders te Stiphout geheel afbrandde. Madioen En even vertrouwd als de crème alèche was het bekende "balcon van het Noordeinde, waarop thans echter voor de eerste maal de nieuwe Koningin met Haar gezin zich vertoonde. Geheel rechts commissaris Kesper, midden burgemeester Visser en geheel links de gouverneur der Residentie, generaal Tans Vandaar dat de meisjes van de dansgroepen popelden van onge duld, om haar aandeel in de spontane hulde bij te dragen Hier is het dan zo ver: Vol élan en gratie kwijten de meiskes zich van haar door velen benijde taak. Wie er ook een taak had, vooral des avonds, was de Haagse politie Maar of die steeds te benijden was. Britse Mosquito valt brandend op mensenmassa Nog drie andere Engelse vliegtuigen verongelukt Tijdens een vliegdemonstratie binnen' het kader van de „Slag om Engeland" te Manston in Kent, stortte een 2-motorige Mosquito van de R.A.F. brandend neer op een file auto's en wielrijders bij het vliegveld. Tien mensen werden bij dit ongeluk gedood en velen ernstig gewond. De auto's vatten vlam en vele inzittenden raakten bekneld. Dit was niet het enige tragische ongeluk. Op een ander vlieg veld nabij Saint-Andrews in Schotland, moesten de toeschouwers zich bukken, om rondvliegende delen van een Spitfire, die in de lucht explodeerde, te ontwijken. De piloot vond de dood. Te Coningsby, ook in Engeland, stortte een Mosquito neer, waarbij de grootste „Padvinder piloot" uit de oorlogsdagen squadron leader G. W. Curry, om het leven kwam. Het eerste ernstige Britse ongelük met een vliegtuig van de „Luchtbrug" vond Zondagavond plaats, toen nabij Hannover een York-toestel van de RA-F. kort na de Start neerstortte. ,pe vier leden van de bemanning werden gedood. KAMERS KOMEN MORGEN OOK AFZONDERLIJK BIJEEN. Na de officiële opening van de zitting der Staten-Generaal in de Ridderzaal komen morgenmiddag de beide Kamers om drie uur afzonderlijk bijeen. De Eerste Kamer gaat dan afdelingen trekken en andere huishoudelijke dingen afdoon, be nevens een naturalisatie-wetsontwerp. De Tweede Kamer ziet zich door minister Lieftinck de Rijksbegroting voor 1949 aan geboden en houdt zich daarna bezig met het opmaken van de nominatie voor het voorzitterschap. Volksrepubliek in Korea gesticht: Russen gaan heen Zal Amerika ,nu het Zuiden ontruimen? Radio-Moskou heeft medegedeeld, dat de Sowj et-regering besloten heeft op 15 October a.s. een begin te maken met de ontruiming van Korea door de Russische troepen. Deze evacuatie van het Noorde lijk deel van het schiereiland, waarvan de Amerikanen het Zuiden bezet houden, zou aan het eind van dit jaar voltooid moeten zijn. De Opperste Sowjet hoopte, dat de Amerikanen bereid zouden zijn hun troepen eveneens terug te trekken. Zoals 'bekend, hebben de Russen syste matisch in hun deel van Korea een op Sowjet-leest geschoeide, „democratische volksrepubliek" gesticht. Hoewel Washington geen kennisgeving var Russische ontruiming werd ontvangen, heerst onder de bezettingsautcriteiten Japan de mening, dat de Ver. Staten geen geval de Amerik. troepen in haar geheel uit Korea zullen terugtrekken. GESYNCHRONISEERDE SCHROEVEN OP DE „WILLEM RUYS". Na de laatste Indië-reis werd op de „Willem Ruys" van de Kon. Rott. Lloyd een inrichting aangebracht, waardoor de beide schroeven geheel gesynchroniseerd zijn. Hierdoor worden de zo hinderlijke trillingen vermeden. De „Willem Ruys" is het enige schip op de gehele wereld met eeh dergelijke richting. De Tsjech Joseph Truhlar, die sinds d« communistische machtsgreep aan hoofd van de Sokol-organisatie staat, heeft ontslag genomen uit protest tegen tegen de meedogenloze zuivering vai organisatie. Het ontslag werd echter niet aanvaard. Het is een wet in het leven dér volke ren, dat een revolutie door haar eigen kinderen verslonden wordt. Deze wet vol trekt zich ook binnen de republiek Djokja. Geheel Zuid-Oost-Azië is thans het slachtoffer van communistische agita tie en dit communisme vindt een vrucht bare bodem binnen de republiek, welker feitelijk gezag o toppunt van staatkun dige wijsheid! door de Nederlandse Regering over wijde gebieden is erkend. In diezelfde repubüek is het communis me gaan groeien als een weelderige plant. Reeds lang was bekend, dat het op repu blikeins gebied de best georganiseerde partij was. Maar het wachtte zijn tijd af, waarop het zich kon doen gelden. Dat ogenblik was stellig aangebroken, toen nu enkele weken geleden Sjarifoeddin zijn ontstellende onthulling deed, dat hij al jaren lang geheim lid was van de com munistische beweging. Tegelijk met deze onthulling ging de republikeinse socialis tische partij een fusie aan met de com- ïunistreche. Daarmede was het sein van het pu blieke optreden gegeven. De bodem was ,jp geworden. Zoals overal, waar het communisme het daartoe geschikte ogen blik aanwezig acht. wierp het de laatste schijn van democratie overboord en deed et een greep naar de macfit. Thans heeft de communistische partij de stad Madioen in zijn bezit, de derde stad op republikeins gebied met tussen de 100.000 en 200.000 inwoners. Het is een stad. die door ligging het meest de com munisten in de kraam kwam. Zij vormt kruispunt van spoorlijnen en de theorie bevestigd, dat het e zich bij voorkeur werpt op dié piaatsen en die industrieën, waar het het leven het gemakkelijkst lam kan leg gen. Maar bovendien is Madioen verza melplaats geworden van die republikeinse strijders, die onze Nederlandse soldaten na de plotselinge beëindiging van de po- litie-actie op hoog bevel naar republi keins gebied moesten doorlaten. Deze strijders. <lie zich niet wilden laten demo biliseren. vormden voor het communisme sa dankbaar propagandaterrein. De stad Madioen is nu in communis tische handen. Het communisme heeft op republikeins gebied voorlopig vaste voet gekregen. De republikeinse leiders hebben er in eerste instantie weinig meer dan de gebruikelijke radioredevoeringen tegen over kunnen plaatsen. Dat ze kunnen praten, wisten we reeds. Maar het ver loop is niet slechts beschamend voor de republikeinse leiders, wier gezag opnieuw een gevoelige knak kreeg. Het is ook beschamend voor die internationale mach ten. die steeds weer de republiek de hand boven het hoofd hebben gehouden, voor Engeland, voor Amerika en voor-"Austra lië. Zullen zij zich nu eindelijk door de harde feiten laten overtuigen? Het verloop is evenzeer beschamend voor onze Regering, zoals zij onder de laatste drie kabinetten haar bqjvind heeft gevoerd. Zij heeft en terecht haar souvereiniteit over republikeins gebied niet willen prijsgeven, maar zij heeft een machteloze republiek op een voetstuk ge plaatst, dat alleen maar een voetstuk van leem kon zijn. Zü heeft zich drie jaren i lang door die zwakke republiek op' sleep touw laten nemen. Zij is er daardoor mede schuldig aan, dat het communisme op In donesisch gebied een voedingsbodem vin den kon. i Zou de geplaagde Indonesische bevol king nog altijd niet op het diepste punt zijn aangekomen? De „Houtlaan" bij Finland- gekapseisd en gezonken Ook een Noors houtschip door dezelfde oorzaak in moeilijkheden. Het Ned. 1837-tons stoomschip „Hout laan" van de N.V. „Hannah" te Rotter dam, de vroegere „Breskens". is bij de Zuidkust van Finland gekapseisd en ge zonken. Het schip was met een lading hout onderweg van Kotka naar Rotter dam. Vermoedelijk iside deklast gaan werken. De bemanning van 30 koppen gered en naar Kotka teruggegaan. Het schip was in 1898 gebouwd en dit jaar gerestaureerd. Ook op het Noorse houtschip „Skum" ging de zware deklast in de nacht van Zaterdag op Zondag schuiven. Het schip kreeg op 90 mijl ten Z.W. van Terschel ling een slagzij van 50 graden. Des morgens om 6 uur maakten de sleepboten „Noord-Holland" uit IJmui- Holland" van Terschelling con- sleepten het schip naar Londen. Er zijn geen ongelukken gebeurd. Bevrijdingsfakkel vandaag naar Nijmegen Benelux-Ballonfeesten te Eindhoven. De bevrijdingsfakkel, die vandaag te Eindhoven aan de Nijmeegse wethouder J. Windt zou worden overhandigd, die hem overgeeft aan Nijmeegse estafette- lopers, zal vanavond tegen half zeven te Nijmegen worden binnengedragen. Te Eindhoven werden Zaterdag de be vrijdingsfeesten besloten met een Bene- lux-ballonrace, waaraan voor Nederland meededen de heer Kees de Vos Klootwijk uit Den Haag met de „Dr. Cannegieter" en mevr. Boesman-Visscher. die opsteeg in de „Martial van Schelle" een Belgi sche ballon, genoemd naar een door de Duitsers gefusilleerde verzetsstrijder. De oudste deelnemer was de 74 jaar oude Fransman Charles Dolfuss, die met de „Contemplation" het eerste startte. Grote belangstelling trok ook de Zwit serse „Munng", een reus van 2200 kub. m. van Gustav, Eberhart De deelnemers mogen niet landen bul ten de grenzen van de Benelux-landen. In indrukwekkende kerkdiehsten en een plechtigheid op het Woenselse kerk hof werd voorts de bevrijding herdacht. WEERBERICHT Wisselende bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond! Wisselende bewolking met enkede ver* spreid optredende lichte regenbuien. Kouder de® nacht®, overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. In hel Noorden van het land1 tijdelijk krachtige, en langs de Waddeneilanden nu en dan harde, overigens meest matige wind tu®i sen West en Noordwest ZON EN MAAN. Dinsdag 21 Sept.: Zon op 6.24, onder 18.24 uur; Maan op 19.41, onder 9.35 uur. 25 Sept. L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1