iHettwf Criteria Courant Graaf Bernadotte is te Jeruzalem door Joden vermoord Wist IJ ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1948 BUR. en REDACTIE: Hogewoerd 103. Tel- redactie: 20408; Adm. 22710. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: ƒ3.90 per kwartaal; 1-30 per maand; 0-30 per week. Negen en twintigste jaargang No. 7615 DIRECTIE: F. D TEMER- CHRIS TELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken v5tanhMstirfa Is ellettrort myo bert in legbcnspKt0 Gentse kunstenaars in de ^Laecken-halle" Zie pag. 2 Fanatieke waanzinnigen van de Stern-groep doodden de man, die vrede wilde Graaf Folke Bernadotte is vermoord. Laaghartig neergeschoten In de Joodse wijk van Jeruzalem. Vermoord tijdens zijn pogingen om vrede te stichten tussen twee, elkaar vijandige, volkeren. Gistermiddag om vijf uur dertig plaatselijke tijd zijn vier waanzinnigen, vermoedelijk leden van de Joodse Stern-groep, in een jeep het convooi, waarin de bemiddelaar der Ver. Naties Jeruzalem binnenreed, tot enkele meters genaderd. Met moordende kogels uit een stengun hebben zij de man, die vrede in hun land, op deze hele wereld, wenste, doorzeefd. De Franse kolonel, André Serot, hoofdwaarnemer van de V.N. voor Jeruzalem, viel eveneens onder de moordenaarshanden. Een gevoel van afschuw en verbijstering ging door de wereld. Graaf Bernadotte kwam gistermiddag uit Ramallah, 16 km ten Noorden van Jeruzalem, in de Heilige Stad aan. In Ramallah had hij een onderhoud met een brigade-commandant van het Arabi sche legioen- Ongeveer 3 km ten Noor den van Jeruzalem werd uit de richting van het Hadassah-ziekenhuis, op de berg Scopus, op zijn auto gevuurd. De kogels doorboorden het spatbord aan één kant, zonder dat iemand gewond werd. De auto van de bemiddelaar werd begeleid door jeeps met hooggeplaatsts officieren van het Arabische legioen. In Jeruza lem aangekomen, stapte Bernadotte uit, om het kogelgat te inspecteren. Hij scljeen ontsteld te zijn en zeide tot een Reuter-correspondent: „Ik wens niet be schoten te worden, door geregelde, noch door ongeregelde manschappen". Een pantserauto sloot het convooi, waarin Bernadotte reisde. Bij het binnengaan van de Joodse wijk verscheen plotseling een jeep met man in militaire uniform. Zij versperde de weg. Twee van de vier onverlaten, die vermoedelijk tot de Joodse Stern- groep behoorden, liepen op de auto van Bernadotte toe. De Amerikaanse kolonel. Frank Bogley, veiligheidsofficier der Ver. Naties, viel één der mannen aan, er ontstond een gevecht, maar de andere waanzinnige wist door te dringen en zeer dichtbij loste hij zijn moordende schoten met een stengun. Graaf Berna dotte werd dodelijk getroffen. Zijn met gezel. kolonel André Serot, was hi tweede slachtoffer van deze desperado' Zy wisten in hun jeep te ontkomen. De Amerik. consul-generaal te Jeruzalem meldde in zijn rapport aan Washington over het gebeurde, dat de daders ver moedelijk tot de groep-Stern behoorden. Stern-groep bedreigde Bernadotte- Van verschillende zijde wordt beves tigd, dat deze fanatieke, Joodse verzets groep onlangs Bernadotte heeft gedreigd van het leven te zullen beroven. woordvoerder van de groep-Stern, waarvan de circa 1000 leden in de Joodse staat Israël vrijwel vogelvrij verklaar den zijn, zeide te Tel Aviv „tevreden te zijn, dat het gebeurd was". Hij be weerde echter niet te weten of de groep- Stern voor de moord verantwoordelijk is De lichamen der vermoorden zijn naai het Joodse Hadassah-ziekenhuis overge bracht. Vandaag zouden de stoffelijke resten door een Rode Kruis-Ambulance naar Haifa worden vervoerd. Alle vlag gen der Ver. Naties in Palestipa waaiden vandaag halfstok. Eén dag voor zijn dood verklaarde Bernadotte, dat hij voor zijn terugkeer Queuille boekte gisteren eerste succes Ook een winstpunt voor De Gaulle Het plan van Henri Queuille voor d „redding van de franc" is gisteren met 22 tegen 13 stemmen door de financiële commissie van de Assemblée goedge keurd. Vandaag zou met «het debat i Nat. Vergadering worden begonnen het plan, dat, zoals bekend, ten doel heeft om 80 milliard francs in de Franse schatkist te brengen En het zal er hard toegaan. Vanmorgen heeft de minister raad Queuille gemachtigd tijdens de de batten in de Assemblée de kwestie vertrouwen te stellen. De raad der republiek (Eerste Kamer) heeft zich voorstander verklaard om gende maand plaatselijke verkiezingen te houden. Dit wordt beschouwd als een toegeven aan de eisen van generaal De Overaf in het land duurden de stakin gen voort. GRAAF FOLKE BERNADOTTEt „het goede voorgestaan" Man zonder land" gearresteerd Garry Davis, „Wereldburger één", is door de Franse politie gearres teerd, terwijl hij eea tent opsloeg voor het Palais de Chaillot in Parijs op „hot grondgebied der V.N." De politie trok de palen uit "de grond, zodat de tent boven Garry Davis instortte. HU protegeerde maar ging toch mee; terwyl de menig'- Parijs, om d^r zijn rapport de Ver. Naties voor te leggen, Jeruzalem en Bagdad zou gaan laatste besprekingen. Naar verluidt had Bernadotte zijn rapport een herziene versie van de oorspronkelijke voorstel- lan de Veiligheidsraad bijna vol tooid. Het rapport bevindt zich in het hoofdkwartier op Rhodos en zal post- huum aan de Alg. Vergadering der V.N. te Parijs worden voorgelegd. Hedenmid- om 3 uur zou de Veiligheidsraad in spoedzitting bijeenkomen. Ook op hei Palais de Chaillot in Parijs waaiden de VN.-vlaggen halfstok. Dr Ralph Bunch, eerste secretaris van Bernadotte, kreeg volmacht om te handelen tot nader order. Van verschillende zijden wordt hij de opvolger van de vermoorde be middelaar genoemd. Trygve Lie, de secretaris-generaal der V.N., die in Noorwegen was, vloog gister avond naar Parijs. Mosje "Sjertok, de Israëlische minister van Buitenlandse Za ken heeft telegrammen gezonden aar Gravin Bernadotte, de Zweedse koning en aan Trygve Lie. Hij icide daarin getroffen te zijn „door de afschuwelijke do's en vogelvrij verklaarden, die door moord op Bernadotte door de despera- het gehele Joodse volk verafschuwd wor den. Er zal niets nagelaten worden om de daders voor het gerecht te brengen. Over de gehele wereld lag een grote verbijstering, toen het bericht ontvan gen werd. Minister-president Drees noemde het feit afsdhuwelijk en was diep geschokt. Vechter voor de vrede Weer is een man vermoord, die zijn ■gehele leven vocht voor de vrede: graaf Folke Bernadotte. In het begin van dit jaar was het Gandhi, die trts slachtoffer van een zinneloze misdaad viel, thans is het Bernadotte, onge twijfeld één der grootste figuren onze tijd. Deze 53-jarige Zweed door zijn rechtschapenheid voorbe stemd, om een arbiter bij uitnemend heid te worden. Hij was de jongste zoon van prins Oscar Bernadotte en een neef van koning Gustaaf van Zwe den. In 1928 huwde hij Estelle Romaine Manville, dochter van een Amerikaan se millionnair in New York. Uit het huwelijk werden 4 kinderen geboren, »e jongens reeds vroeg De tweede wereldoorlog bleef bui ten de grenzen van zijn vaderland, doch Bernadotte zette zich met al zijn krachten in, om, waar mogelijk, de nood te lenigen. Hij slaagde e duizenden te redden van de dood, die hen dreigde binnen de afrastering de concentratiekampen der Duitse Nazi's. De Nazi's hadden ontzag deze president van het Zweedse Rpde Kruis, dezelfde organisatie, die het hongerende Westen van Nederland in 1945 brood en margarine zond. Duits land capituleerde en gaf zijn overgave in handen van Folke Bernadotte. Hij was ook hier bemiddelaar. Op 20 Mei van dit jaar werd hij door de Ver. Naties benoemd tot bemidde laar in het Joods-Arabische geschil ir Palestina, dat toen reeds tot een oorloi was geworden. Tot tweemaal wist hij een wapenstilstand te bewerken. Hei was een ondankbare taak. Hij heeft als bemiddelaar geleefd en is als be middelaar gevallen, doorzeefd door het lood uit de stengun van een wc— zinnige. Met Bernadotte ging groot mens heen. NEDERLAND VOLDOET AAN VERZOEK VAN BERNADOTTE. Juist gisteren heeft de Nederlandse regering voldaan aan een verzoek graaf Bernadotte. Binnenkort zullen 50 ton witte bonen en 50 ton erwten Palestina worden gezonden, ten behoeve van de Arabische en Joodse vluchtelin gen. Op 29 September worden de goede ren naar Beiroet verscheept. Valkenswaard herdacht gisteren zijn bevrijding met een nabootsing van de in tocht door het 2de Britse Leger. Een beeld, zoals wij ons allen nog herinneren; volgeladen met opgewekte mensen rollen de gevechtwagens binnen KOMT ER EEN VIERMINISTERS- CONFERENTIE IN PARIJS? Besprekingen over Berlijn op het Kremlin zouden afgelopen zijn Hoewel het Amerikaanse van Buitenl. Zaken te Washington of ficieel bekend maakte, dat er geen ver dere bijeenkomsten worden voorzien tus sen de Westelijke afgevaardigden en Mo- lotof, aangaande de Berlijnse crisis, meldt Ass. Press uit Parijs, dat in de Franse hoofdstad algemeen wordt aangenomen, dat nog dit weekeinde een nieuw onder houd op het Kremlin zal plaats vinden. Dit zou dan het laatste zijn en indden daarbij niet tot overeenstemming wordt gekomen, zullen de drie afgezanten het aansturen op een v ierministersconferentie te Parijs. Ook wordt nog steeds rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de krwestie-Berlijn spoedig voor de Ver. Na ties zal worden gebracht. Over een geheel of gedeeltelijk mislukken der besprekin gen, waarover sommige bladen spreken, staat dus nog niets vast. In Berlijn bestudeert de Russische ge neraal Kotikof .momenteel de vonnissen der vier Berlijmers, die tot 25 jaar dwang arbeid werden veroordeeld. Kotikof heeft aan de Amerikaanse bevelhebber van Berlijn, Frank Howley, een protestnota gezonden over het in beslag nemen van twee Russische vrachtauto's met vyf ton vlees en vis in de Amerikaanse sector. Twee Duitsers, die uit de Russische uranium-mijnen in Saksen zijn gevlucht, de luchtbrug, in de Weste lijke zone aan. Zij verklaarden, dat onder slechte omstandigheden in deze mij- wordt gewerkt. Er sterven gemiddeld 20 Duitsers per week. De Berlyners zouden vandaag de eerste toewijding steenkool, na het begin v; blokkade ontvangen. De kolen zijn door Amerikaanse vliegtuigen aangevoerd. Rantsoenering gedistilleerd opgeheven Ook havermout en gort thans geheel vr|J De rantsoenering van gedistilleerd is met ingang van heden opgeheven. Slijte rijen behoeven dus niet langer klanten kaarten uit te geven en te voldoen aan de andere voorschriften, die de vrije ver koop tot nog toe beperkten. Overigens betekent dit niet, dat de grondstoffen de vervaardiging in onbeperkte mate ter beschikking zullen worden gesteld. Van heden af is ook de contingentering van havermout en gort voor de papberei ding opgeheven. Haver en gerst zijn weei overvloedig verkrijgbaar en de fabrikan ten zullen in het vervolg naar behoef te worden bevoorraad. Hierdoor zijn deze producten thans geheel vry van distribu tie. Het verbruik van havermout, gort, gortmout e.d. is zeer gestegen: in 1938 be- hem toejuichte, besteeg Garry de politie- j droeg het 15.000 ton. thans bijna50.000 auto. met kampeerbed, kooktoestel en ton. De prysvoorechriften blyven „e- handhaafd. We krijgen evenveel kolen als vorig jaar Marshall-brandstof arriveerde in Amsterdam Gistermiddag om 5 uur, precies het moment, waarop vier jaar geleden 42.000 r spoorwegmannen in staking gin gen, werd in de Coenhaven te Amster dam een scheepslading Marshall-kolen uit het s.s. „Stad Vlaardingen" aan de Nederlandse Spoorwegen overgedragen. De heer H. H. Wemmers Jr., directeur het Rijkskolenbureau deelde daarbij dat in de Limburgse mijnen dit jaar 11 millioen ton geproduceerd zal worden, tegen 13 millioen ton vóór de oorlog. Van nvoer van 3 millioen ton kolen, die April tot December van dit jaar is geraamd, komt meer dan de helft (56 met behulp van Marshall-kolen, aldus de heer Wemmers. Daarvan kunnen de be drijven naar behoefte voorzien worden; de huisbrandvoorziening blijft op het zelfde peil gehandhaafd. Na afloop van de plechtigheid werd in het cultureel Centrum-Vondelpark gedineerd. Postbode bestal herhaaldelijk pater Henri de Greeve Voor de Haarlemse rechtbank is tien maanden gevangenisstraf geëist tegen een 44-jarige hulpbesteller van de PTT, die dit werk al 10 jaar doet, doch thans voor de verleiding bezweken was en meer dan brieven met grote en kleine geld zendingen voor de „radiopriester" Henri de Greeve adhter gehouden had, bestemd een liefdadig doel. Uitspraak 30 Sep tember. BEVRIJDINGSFAKKEL ARRIVEERT TE EINDHOVEN Vanavond wordt de bevrijdingsfakkel 't Eindhovense stadion verwacht, waar 3 hardlopers het vuur aan burgemeester Kolfschoten zullen overhandigen. Achttien Nederlandse en Franse wiel- •nners brachten gisteren de fakkel naar Mons, vanwaar zij haar vandaag naar Brussel brachten. Hier namen de 80 hard lopers haar over. Maandag brengen wielrenners en esta fettelopers het vuur naar Nijmegen. Half November blijde gebeurtenis op Buckingham Palace Prinses Elizabeth van Engeland ver wacht,, zo men weet, haar baby omstreeks half November. De geboorte zal plaats hebben in het Buckingham Palace te Londen. De baby wordt dus de eerste troonopvolger, die sedert de geboorte van koning Edward VII, de eerste zoon van koningin Victoria, op Buckingham het levenslicht zal aanschouwen. Begin vol gende maand wordt de Koninklijké familie op Buckingham Palace terugver wacht. Pr|js van stokvis vrjj Van heden af wordt de maximumprijs- regeling .voor geïmporteerde stokvis in getrokken, zodat de prijs thans vrij i#- Den Haag in afwachting van Koningin Juliana's komst Duizenden stelden zich des middags langs de route op (Van één onzer verslaggevers) De sombere wolken, die vanochtend vroeg over Den Haag dreven, vermoch ten het enthousiasme van de inwoners op de dag van heden, de dag van de „blyde incomste" van Koningin Juliana, niet doven. Integendeel, de Residentie vertoonde het beeld van een blijde stad, met haar vlaggen, bloemen en feestelijk versierde straten By het Paleis aan het Noordeinde, waar des middags door heel het Haagse verenigingsleven een bloemenhulde in de vorm van een mozaïek, gebracht zou wor den, heerste omstreeks 8 uur al een grote bedrijvigheid. Hier zaten al kijklustigen op vouwstoeltjes te wachten en ook hier verrees nog haastig een tribune. Dit ge schiedde trouwens langs de gehele in tochtsroute, van Laan van Nieuw Oosl Indië af, via het Bezuidenhout en Leid- sestraatweg, Parkstraat tot aan het Pa leis toe. Hoe later het werd op de och tend, hoe meer lieden zich, met kisten en andere zit-middelen zich op de trot toirs opstelden. Maar de grote drukte concentreerde zich echter pas na twaalf uur, toen de bedrijven, instellingen Batavia gaat dan toch eindelijk grote schoonmaak houden Alle verdachte figuren worden verplicht de stad te verlaten De voorlopige Federale Regering te Batavia heeft een' aantal personen aan gezegd, dat zij op korte termijn het fede- sle gebied moeten verlaten. De repu bliek weigerde mede te delen, welke personen in haar dienst zijn en daarom zal de Federale Regering zelve beslissen, in republikeinse dienst is en wie Zij zal niet aarzelen op te treden tegen handelingen, die de wet schenden, het gezag aantasten en leven en goed van de burgerij bedreigen, met stilzwijgende instemming of op uitdrukkelijk aanstich ten van de republiek. Ook elementen wier schuld vermoed wordt, zullen wor den verwijderd. Niemand zal echter wor den getroffen omdat hij sympathiseert met de republiek. De republikeinse dele gatie blijft ongemoeid, doch ontvangt alleen die faciliteiten, welke nodig zijn voor haar arbeid. Kans om onder de dek- De communisten hebben de meeste wapens. Het doorgaans goed ingelichte Chinese blad „Sin Po" te Batavia schrijft, dat de communisten zestig'procent van de wa pens in de republiek hebben en dat deze goed verspreid zijn, zodat zij^ niet ge makkelijk zijn in beslag te nemen. mantel van onderhandelingen iets geheel anders te doen, krygt zij niet meer. De volgende republikeinse ministers kregen aanzegging te vertrekken: Natsir en dr Leimena, voorts oud-minister Tam- zil, directeur-generaal Fringgodigdo, de voorzitter van de volksstemmingsactie, dr Soedirmo, het gezin van minister hadji Agoes Salimen en van minister Maramis. Verwarring te Solo neemt nog steeds toe Ook het leger vecht onder elkaar. De gevechten te Solo worden nog m ;rward doordat het republikeinse leger thans onderling slaags is geraakt, de troepen, die indertijd uit de zakken achter het Nederlandse front zyn weg gehaald, vechten thans tegen de te Solo gelegerde Soerakarta-divisie. Alleen de politie is trouw aan de republikeinse re gering. doch zij is zeer zwak. Voor het overige vechten de Stalinisten (de leger- formaties van de jeugdbeweging Pesindo en de marine) weer tegen politie en leger samen en ook tegen de volkscommunis ten en de Hizboellah der Mohamme- departementen sloten en ieder zich spoed- aar een goed punt. Bij de viaduct de L. v. N. O.-Indië trof me laatste maatregelen. Aan beide zijden werd een grot bord opgehangen daarop de woorden: „Welkom Vorstin Juliana". De binnenstad zelf w. gauw gezellig. Hieraan waren de straat- ükanten, de feestartikelententjes de verkopers van .Hollandse niern niet VTeemd. Gestaag kwam een stroom bezoekers uit omringende plaatsen op de beide stations aan. Hiervan profiteerde Haagse tram grotendeels, die tot geveer twee uur kon blijven doorrijden Zo bereidde Den Haag zich op deze Za terdagmorgen voor op de glorieuze in tocht van Neerlands nieuwe Vorstinne: Koningin Juliana- Haiderabad en Sikandarabad bezet De Voor-Indische troepen zijn thans de hoofdstad Haiderabad en Sikanderabad binnengerukt, terwijl de premier van Hai derabad is afgetreden en er geruchten gaan, dat de Nizam, die geweigerd had te vluchten, afstand zal doen van zijn troon ten gunste van zyn zoon, met wie hij reeds dikwijls meningsverschil had over de te ;n politiek. Het hoofd van de Mo hammedaanse strijdorganisatie der Razak- kers, Qazim Rizvi is gevlucht en heeft waarschijnlijk reeds het veilige Karachi bereikt. De snelle capitulatie doofde het oorlogsvuur in Pakistan en de Moham medaanse bond heeft de eis. dat aan Voor- Indië de oorlog zou worden verklaard, ingetrokken. Naar het echter in Pari:: kringen verluidt, zou de Veiligheidsraad zijn bemoeienis niet zo gemakkelijk op geven, hoewel de vorst reeds de intrek king van ziin klachten heeft gelast. Wel licht ter voorkoming van onaangename internationale gevolgen zal Voor-Indië ir Haiderabad een volksstemming organise- GRATIE VERLEEND AAN J. BOESVELD Bij K. B. is gratie verleend aan J. Boes veld, dit door het Amsterdamse B. G, ter dood was veroordeeld. De doodstraf is veranderd in levenslange gevangenisstraf. DAT na 26 September de totale toe wijzing vor contractvarken op bedrijven minder dan 10 ha wordt verlaagd 300 tot 250 kg voeder, doch de vele aardappelen dit compenseren. DAT gisteren het Europees congres >or opinie-onderzoek te Amsterdam werd gesloten en het volgende congres waarschijnlijk te Parijs wordt gehouden t 1949. DAT ter contróle van de tandheelkun dige hulp, verleend aan ziekenfonds leden, een Tandheelkundig Contróle In stituut wordt ingesteld. DAT de verbetering van het veer Vlis- singenBreskens met tegenslag te kam pen heeft, daar de nieuwe veerboot niet geheel aan de èisen voldeed en de lan dingsbruggen niet helemaal in orde zijn. DAT het echtpaar J. v. Strien-Gaakeer te Anna Jacobapolder (Zld) 22 Sept. 50 jaar is getrouwd. DAT tot nieuwe bestuursleden van de Bond Heemschut" werden gekozen de heren D. F. Lunsingh Scheurleer en A. Oosterlee van het Dep. van O., K. en W en ir Bardet van de Ned. Spoorwegen. DAT tussen Schouwen en N.-Beveland gisteren een 52 km lange 10.000 volt- kabel werd gelegd voor het grote hoog spanningsnet. waarmee Zeeland in d« ..toekomst uit Brabant wordt voorzien. DAT de „Ceram" van de Mij Neder land uit Sumatra een orang-oetan 70 kg, 40 Sumatraanse apen, twee tyger- katten en een zee-arend meebracht de Rotterdamse diergaarde DAT gedurende de afwezigheid van minister Van Maarseveen minister mr T-h. R. J. Wijers ad interim Binnenlandse Zaken beheert. DAT aan hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat ir C. J. Witteveen te Maastricht onder dankbetuiging eervol ontslag werd verleend en hoofdingenieur jhr mr ir F. C. K. de Wijkerslooth de Weerdesteyn te Maastricht in zijn plaats werd benoemd. DAT als rechter te Rotterdam werd geïnstalleerd mr C.' A. de Meijere uit Den Haag en als rechter-plaatsvervanger mr W. Suermondt Wzn en mr R. Mi- chielsen, beiden uit Rotterdam. DAT gistermiddag te Hilversum 18 of ficieren van gezondheid en juristen van de Kon. Marine werden beëdigd. DAT het Oslose' gemeentebestuur gis teren het Amsterdamse Mannenkoor „Apollo" een lunch aanbood. DAT ter verbetering van het melk- schaap in Zeeland een melkschapen- stamboek te Middelburg werd ingesteld. DAT op de werf „Wilton Fijenoord" te R'dam gistermiddag het 4050 ton meten de ms. „Camphuys" voor de K.P.M. var stapel liep. DAT voor het Arnhemse B.G. tegen de N.S.B.-burgemeester van Ede, Th. Ch. van Dierendonck, 8 jaar werd geëist met ontzetting uit de beide kiesrechten uit het recht by de gewapende macht dienen en. een overheidsfunctie te be kleden. DAT op 29 en 30 Sept. te Almelo een Benelux textielcoi^res wordt gehouden. DAT ook A. Curiel. consul-generaal van Peru, de Utrechtse Jaarbeurs bezocht.' op zich i *DAT de partij Deli-dekblad uit de oude oogst bij de tabaksinschrijving te Amster- "jm naar Denemarken is verkocht en iet aan de Nederlandse sigareniodustrie. DAT het Tweede Kamerlid Burger mi nister Wijers gevraagd heeft of 2000 poli tieke verdachten nog steeds niet zijn be recht en of daarmede de rechtszekerheid iet is geschonden. DAT ditzelfde Kamerlid minister Rut ten vroeg om waarborgen voor de uit voering der perszuivering en om garan- aars teneinde hen niet de dupe te laten worden van hun werk. DAT is ingediend een wetsontwerp tot nadere vaststelling van de regeling, be treffende de oprichting van de N.V. Ne derlandse Machinefabriek Artillerie-In richtingen (Hembrug). DAT kroonprins Praboe van Koetei gis teren het Indisch instituut te A'dam be zocht. DAT 50 j. oud is overleden J. H Muinck Keizer, arts te Eindhoven i Utrecht de 69-j. privaat-docent dr D. de Lange. DAT de nieuwe Berkumerbrug ovi Vecht, tussen Zwolle en Meppel, in dienst is gesteld, zulks ter vervanging van de 1944 door de Duitsers verwoeste brug. DAT de Franse Ambassadeur. Jean Rivière in het Rijksmuseum te A'dam tentoonstelling „De Franse tuin van I deleeuwen tot onze dagen" opende. DAT J Boekema (K.VP.) 25 jaar raadslid van Bolsward was. Dat jhr J. W. W. Snouck Hurgronje de leiding van de permanente Ned. delega tie bij de Ver. Naties te New York weei Deze week in Indië weer 10 doden De Regering maakt tot haar leed wezen bekend, dat in de afgelopen week de navolgende verliezen zyn ge- Koninklyke Landmacht: Sold. J. Dam uit 's-Gravenhage, sold. J. J. Din- nessen uit Gennep, sold. J. D. Haan tuit Appingedam, sold. T. van den Ham uit Hoevelaken, korp. A. J. van der Heijden uit Geldrop, sold. W. A. M. Janssen uit Bladel (N.B.), sold. J. Bos uit Noordwolde (Fr.), sold. A. de Car- pentier uit Zaandam, sold. J. A. van Maanen uit Arnhem. Kon. Ned.-Ind. Leger: Jav. sold. Kardjo. De Koninklijke Marine heeft in de afgelopen week geen verliezen gerap porteerd. Na de wapenstilstand van 31 Januari j.l. is het aantal doden 79, sinds 18 Juli vorig jaar 630. Pl-.^«winnaars Rode Kruis- puzzle De lijst van prijswinnaars van de in de „Roode Kruis Heraut" in Juni jl. opge nomen puzzle ligt thans te onzen bureele yoor belangstellenden ter inzage- De eerste prijs, ten bedrage van ƒ2000, werd gewonnen door de Zrs- Dominica nessen te Zwolle. De tweede prijs, 1000. werd gewonnen door M Vorsselmans te Zundert, de derde prijs, ƒ500, door mevr. M. D. Wittop Koning te Huizen, de vierde prijs. ƒ200. door G. Langerak te Ameiden en de vijfde prijs, 100. door mej. G- Akker te Alphen a.d. Rijn. Weer een storing in Amsterdams electriciteitsnet Vanmorgen vielen beide radiozenders uit Vanmorgen van ca. kwart voor negen tot 9.20 uur is in de electrici- teitsvoorziening van Amsterdam weer 'n ernstige storing geweest. Zo was een deel van het tramnet van stroom verstoken en ook de voeding van de Hilversumse radiostations viel urt. zodat deze weer eens uit de aether verdwenen. De storing werd vervoorzaakt door een schakelfout; hierdoor werd de veibmding tussen de centrale-Noord en het onder station Ooet verbroken. Bij de troonsbestijging ren Koningin Juliana vierden ook Suriname en de Nederlandse Antillen feest. Ken op tocht van versierde auto's trok, onder grote belangstelling, door Paramaribo. Van Mook Hoe staat het met dr Van Mook? Gaat hij heen, of gaat hij niet heen? Zo hij niet heengaat, blijft hij dan in zijn huidige functie, of wordt deze uitgebreid naar de nieuwe omstandigheden? Ook de nieuwe federatie zal immers niet ter stond heel Indonesië omvatten. En zo hij heengaat, welke is de motivering? Dit zijn de vragen met nog vele an dere die in deze dagen worden ge steld. Het schijnt thans intussen wel ze ker, dat dr Van Mook inderdaad heen gaat, en dat de besprekingen nog slechts lopen over het preciese moment van af treden. Hy zou alleep nog voor korte tijd naar Indië terugkeren, opdat hij zijn ambt kan overgeven. Dit is het ogenblik voor een enkel# kanttekening. Zulke kanttekeningen kan men in deze dagen in allerlei bladen vinden. Daarbij blijkt, dat verscheidene bladen zich te gen aftreden van dr Van Mook juist in dit stadium van de Indische politiek ver zetten. Men mag dan, zeggen zy, bezwa ren hebben tegen de wijze, waarop d# heer Van Mook in het verleden is opge treden, men handhave hem zolang d# Interim-Regering voor Indonesië niet tot stand is gekomen. Hij moet zelf in de gelegenheid worden gesteld, deze phas# van het werk af te maken. En dan volgt in de regel de opmerking, dat men mid den in de stroom niet van paarden moet verwisselen. Neen, zeggen anderen, zo ligt de zaak niet. Thans reeds zijn de zaken in Indo nesië bezig zich te wijzigen. Er komt straks een Indonesische Interim-Regering en hoe dichter dit ogenblik naderbij komt, des te minder is het wenselijk, dat deze man op zijn post wordt gehand haafd, die drie jaar lang de functie van Gouverneur-Generaal heeft uitgeoefend en daardoor het begrip zelf is gewor den van het Nederlandse Oppergezag. Hij is, zo zegt deze groep, een sta-in-de-wég voor de nieuwe ontwikkeling. Dit zyn twee standpunten. Ons stand punt is, dat het bij de huidige tweeslach tige regeringspolitiek met betrekking tot Indië lood om oud ijzer is, of dr Van Mook blijft, dan wel weggaat, maar dat er niettemin redenen zijn, die afgezien daarvan zyn heengaan wenselijk maken. Deze redenen zijn voor ons niet in de eerste plaats van persoonlijke aard. Ze ker, ook wat zijn persoon betreft, zyn tegen dr Van Mook vele bezwaren aan te voeren. Me tzijn persoonlijke beslissin gen: met zijn voortdurend geslaagde po gingen om een slappe Regering voor vol dongen feiten te plaatsen: met telkens weer situaties te scheppen, die pijnlyk waren, maar waarin hij zichzelf een func tie van onmisbaarheid scheen te bezorgen, is hij mede debet aan het betreurens waardig verloop van de Indische kwes tie. Van Mook was te eigenzinnig om een goed ambtenaar te zyn. Zyn verhouding tot de ministers van Overzeese Gebieds delen was er een van voortdurénde span- ning. Bij herh&ing is het voorgekomen, dat hij eerst werd gewraakt en dat daar na schoorvietend zyn politiek toch werd gevolgd. Hy paste dan ook niet in de parlementair-constitutionele regerings- Nu zeggen wy niet, dat dit alles uit sluitend ten nadele van dr Van Mook pleit. Wij weten ook wel, dat hij onder vaak uiterst moeilijke omstandigheden heeft moeten werken. Maar zijn beleid werd toch wel door bovengenoemde fac toren aanzienlijk meer bepaald dan zelfs node aanvaardbaar was. (Voor vervolg H Pag. i) Mr Stikker bij Marshall en Lovett Minister mr D. U. Stikker heeft gisteren •n uur lang gesproken met zyn Ameri kaanse ambtgenoot Marshall, en een half uur met de onderminister van Buiten landse Zaken. Lovett, over het com munisme in het Verre Oosten. Men neemt aan, dat mr Stikker Dinsdag naar Neder land terugkeert. WEERBERICHT Tijdelijk minder uind De Bik verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met enkele tijdelijk# opklaringen, overwegend droog weer. Overigens matige tot zwakke wind uit Westelijke richtingen. Iets kouder des nachts, overdag ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. ZON EN MAAN. Zondag. 19l Sept.: Zon op 6.20. onder 18.46 uur: Maan op: 19.19, onder 7 12 uur. Maandag. 20 Sept.: Zon op 6.22. ondat 18.44 uur; Maan op 19.29, onder 8.2j au# 25 Sept. L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1